Jeď, jeď, cestuj, žij! - zpět na článek

Počet komentářů: 180

  1. reklamu jsem viděla, vlastním očím nevěřila, ale sama s ČD nepojedu. To dřív narazím na zahradě na ropu než se bude dát s ČD cestovat. Na mě reklama působila jako kdyby se dědci už desítky let pokoušeli s ČD dostat do cíle a pořád nic, proto ten řev, jeď, jeď, hrozí, že se do smrti nedostanou do své cílové zastávky. :-)

      1. Nahodou… nevymekli a listek nekoupili. Tak to ma bejt. U nas je to jeste v plenkach, tudle jedna bejvala zpevacka to zkousela taky, ale nastupovala mimo peron.

        1. !!! :) xD 1:0
          Voba.

      2. Ten tam nebude jen tak.
        Dle vysadni posice a reversniho postaveni bych soudil na kopilota, jenz jinak zcela zablindovanemu chauffeurovi dle stranoveho pomeru a absolutni hodnoty miry zdeseni v anfasovanych oblicejich bocne signalisuje, jak a kam to naprit.

  2. Tak cesta vlakem nemá být prozaicky účelová, ale relaxačně zážitková:-). My včera s dcerou dali Davle-Petrov(Pikovice), a motoráček jel vcelku načas, vypadal docela kultivovaně a hospoda v Davli na nádraží byla otevřená. A v Davli navíc pěkná ukázka toho, jak se dá totálně pro…at asi hezkých pár mega za hromadu nových pražců a prefabrikovaného betonu, a z relativně nudného romantického zapadlého nádražíčka udělat něco opravdu … no, vypadá to v každém případě neobvykle.
    Já bych ty ČD zase úplně nezatracoval, ten emoční náboj tam rozhodně je:-).

    1. když zavřu obě oči a zbytek si odmyslím? Tak nějak? Taková příjemná silnice vede do Davle po smíchovské straně, tak hezky se klikatí kolem vody, tam je hřích nejet! :-)

      já jsem nedávno zjistila, že jejich ceny jsou úplně neuvěřitelné a zřejmě také neporovnatelné.

      1. Tak levný to nemaj, to je fakt … i když včera jsem těch -náct korun moc neřešil.

        Jinak jste to popsala hezky, včera se tam jelo fakt pěkně, provoz minimální … přesto hajzlíci u lomu měřili. Jinak, já takto vláčkem občas jedu rád, tyhle malé couráky často vedou opravdu hezkou krajinou a je to taková příjemná nostalgie, kterou si párkrát do roka rád dopřeju. Jinak se přeci jen držím raději toho volantu. I když je to trasa od trasy, známí bydlí v Kolíně a dcera jim studuje v Olomouci, a tam je ten vlak jasná volba. Ono to bude jako po Praze auto/MHD, jak kdy a jak kam.

        1. A jak s čím a jak dlouho a…hele po Praze je to rychlý jenom když jede člověk od metra k metru, případně totéž s vlakem. A pak možná po samotným vnitřním centru. Jak je v tom aspoň jeden přestup na šulinu nebo bus, tak – není-li zrovna někde apokalypsa vlivem kretenismu řízení dopravy (zavřený tunely apod)., tak autem všude rychlej a pohodlněj.

          1. To záleží na konkrétní trase … jsou cesty, kde je MHD neskutečný opruz a/nebo hrozná ztráta času. A pak zase takové, kde se auto nechytá, zejména ve všední den a nedej bože ve špičce. A pohodlí je relativní, v autě je větší komfort, ale zase s tím krámem musím poskakovat po zarvané Praze … a nervy mám jen jedny … zatímco v tramvaji/metru nic moc neřeším a v klidu si čtu. Plus opruz s parkováním. Nebo řešit, zda si člověk může dát pivo. A tak dále …

            Prostě nelze paušalizovat, oboje má svoje a každý ať si sám rozhodne jak a kdy a kam mu co víc vyhovuje.

            1. Když sem si v Praze v šalině zapálil, tak mě sobci vyhodili.

              1. V šalině…v Praze…tak to se nelze divit:-)) Já se takhle zeptal v Brně, že chci lístek na tramvaj s pěkným plzeňským přízvukem..:-)

                1. „Tuten listek na tuty vlaky“?

                  1. To nebylo vůbec potřeba. Stačilo trošku zazpívat, nepoužívat lokální výrazy a zeptat se, jestli to nepojede dýl:-)

    2. No, akorát že těch pár lidí co na podobných tratích jezdí vyjde levněj na náklady státu vozit taxíkem, než tam opravovat 50 let starý nádraží a celý to držet při životě…těch pár turistů jednou za rok to fakt nevytrhne.

      1. Mně to neříkejte, já si to nevymyslel:-). Ale že bych šel pěšky z Davle do Pikovic, a pak zase zpátky, jen abych si nezadal s ČD, tak to ani náhodou.
        Jinak čistě z ekonomického hlediska to bude jak kdy, třeba min o víkendech jezdí Pacifik docela plný, a když je teplo dá se už jezdit Týnec-Pikovice, tak o fest narvaný vlak není nouze.
        S tím nádražím je to jinak … kdyby jej opravili, a že je o dost starší než 50 let:-), tak budiž. Je pěkný a vyhazují se peníze na spoustu větší hovadin. Ale tam evidentně padla nějaká dotace, a jen to opravit nebylo dost progresivní(a asi by to ani nestálo dost), tak tam nabastlili takovou zhůvěřilost, že jsem fakt nechápal.

        1. Unijní dotace bývají podmíněné mimo jiné bezbariérovostí. Nebude betonová rampa, nebudou prachy.

  3. Ta reklama mě strašně pobavila, chudák děda asi ani neví, že zbytečně ztratil ve vlaku podstatnou část života čuměním z okna na pole a zbídačené ruiny okolo trati, čehož si každý cestující vlakem užije do syta, zvlášť když to stojí hodinu někde v poli a čeká na projíždějící nákladní vlak.

    Jakožto student jsem si toho užil do syta od doby co nemusím říkám – vlakem ne, nikdy, fuj s pouze několika výjimkami

    – my z ostravska opravdu oceníme rychlovlaky ostrava – praha, když máte obchodní shůzku jak jinak než v prahe a je třeba listopad, rozhodně lepší pít kafe v pendolinu nebo leoexpresu, než otočit 900 km ve sněhu po D1, poslední dobou mám na takových cestách fakt strach, že se z únavy vybourám

    – zážitkový výlet s malým dítětem, které je zvyklé pouze na auto a mašinky přecejen mají pro něj velké kouzlo

    – cesta na kalební výlet s bandou kámošů, kdy se třeba přechází nějaký kopec a pije se pivo navíc konec výletu je jinde než začátek a tak odpadá nutnost vracet se k autu (to ovšem stejně lépe zajistí autobusové linky)

    Apropo u nás ten koženkový humus jezdí furt , vypadá to furt lautr stejně jako před 30 lety, smrdí to stejně a zpoždění je furt běžně 20 min/25 km

  4. Jindy se tu výlevy jedinců na něco, co se jim stalo za příkoří, pranýřují, tenhle článek má 1,5.
    Máme kolem sebe plno stupidních reklam, proč ztrácet čas reakcí na ně…? Že D-Fens cestu s ČD odmarodil? Kvůli té reklamě…?
    Taktéž 17.12.-18.12. jsme absolvovali cestu Plzeň-Jindřichův Hradec a zpět a asi jsme měli štěstí. Topilo se, vlaky v cílových stanicích bez zpoždění, cestující v pohodě.

    1. Jo, D-Fensi, stačil 30,- Kč odpustek ČD na recept v lékárně…:-)

    2. Takto to brát nelze, s ČD mám nacestovány roky a obecně jsou docela na pohodu, až na excesy. A díky počtu spojů mají slušné číslo excesů a pravidelné ježdění jenom napomáhá tomu si je zažít. Ostatně zkušenosti s ČD mi zajistily řidičský průkaz a vlastní automobil, protože prostě některé věci jdou přes čáru :-)

      Tak si to shrneme:
      1) V zimě vagony netopí(promiňte, porucha) a v létě jim topení nejde vypnout(promiňte, porucha). Připomenu, že většina rychlíků má staré koženkové sedačky, které topí také(jinak řečeno sedíte na topení, což je fajn v zimě, blbý v létě). Tohle se mi dělo pravidelně 1x měsíčně v zimě, v létě to byla opravdu výjimka. Ale v zimě to prostě člověk neocení. A to nemluvím o tom, že ČD nedodává vagony předtopené(nastupoval jsem v 7. km jízdy)
      2) „Všichni jsou si rovni, někteří jsou si rovnější“ – aneb přijíždíme z Ostravy a máme zpoždění 20 minut. Osobní vlak – přípoj – nečeká. Člověk stráví příjemnou hodinku v nově zrekonstruovaném nádraží, které to slabé topení nemá šanci vytopit. Jdu na autobus(naštěstí kdysi dávno někdo přemejšlel a tak je nádraží autobusové 50 m od východy vlakového). Přijíždíme z Prahy, vlak má zpoždění 20 minut. Ten samý přípoj čeká. Přijíždíme znovu z Ostravy, včas. Čekáme v osobáčku 20 minut na vlak z Prahy. Kdybych takto nečekal na vlak z Prahy pravidelně, ale osobák nečekal nikdy na mě… nu, asi je každému jasno, odkud fouká. Na někoho se prostě čeká a na někoho ne(a fakt mi je jedno, jestli se čeká proto, že tam tramvajákovi jede dítě, manželka, milenka nebo milenec. Nebo je to fanoušek spojů z Prahy).
      3) Máme zpoždění. Deal with it. Pravidelně. 0 informací. Tady bych se rád zastal soudruhů průvodčích, spousta z nich jsou to mladí lidé, kteří nejsou ti nabručení kovaní soudruzi, kteří se odmítali bavit. Ale očividně často nemají informace, nebo mají zakázáno informace podat. Alespoň se s člověkem baví jako se zákazníkem a ne jako s póvlem. (cestoval jsem vlaky přes 10 let pravidelně, ta změna je docela zarážející na to, o jakém podniku se bavíme a kdo pořád sedí za pokladnami :-)) Což nic nemění na tom, že když má člověk pravidelně zpoždění, tak ho to začíná srát.
      4) Máme autobusovou náhradní dopravu. Na té samé trati. Každý rok. Protože za rok nejsme schopni rekonstrukce toho samého úseku. WTF? 3 roky po sobě. Vlakem jezdím proto, že tam nebleju…

      V práci mám kolegu. je to cílová skupina ČD. Do vlaku je nutné se teple obléci(mé vlněné termo do -15 °C(slisovaná ovce), poctivý vlněný rolák(2 slisovaný ovce) a zimní bunda do hor(syntetika) je očividně málo(von se v tom člvoěk musí hejbat, jinak to prostě časem promrzne nehledě na to, kolik vlny má člověk na sobě, dost pomáhá nechat si ten rolák nahřát na topení, chvilku trvá, než to pak promrzne :-)). Bylo mi řečeno, že si mám tahat více oblečení. Že zpoždění nevadí, protože člověk nakonec dojede. A že ztížnosti nepomáhají, proto je třeba si neztěžovat. WTF?! Pak se mají služby zlepšovat, no =)

      Já si po eskapádě, kdy někdo naplánoval opravu dálnice Brno – Vyškov, opravu vedlejšího tahu Brno – Vyškov a opravu kolejí Brno – Vyškov na ten samý čas a já měl krásné 3 hodiny v přeplněném autobuse na přemýšlení. A následně i doma – 4 týdny doma, holt moje angíny mají výkon =)
      (pro doplnění, bylo to takový to krásný podzimní počasí, kdy svítí sluníčko, ale fouká zkurveně studenej vítr – no a v autobuse byly 2 volby a obě špatně)

      1. Sem si po tý eskapádě koupil auto :-) Byla to poslední pravidelná cesta ČD, shodou okolností jsem se jel podívat na auto. Jako kdyby to někdo věděl. Jako bývalý zákazník, který jezdil kurva pravidelně, tvrdím, že ČD brát jenom jako výletní nárazovou záležitost a jako příměstské spoje.

        Odesílám moc rychle >< :-)

        1. Odesilate moc rychle…jojo…asi z toho vzruseni?
          ;-O
          Vlak EC 354 Franz Kafka jedoucí do Německa nabral zpoždění 115 minut.
          Policejní zásah kvůli výhrůžce zpozdil i řadu vnitrostátních spojů.
          http://zpravy.idnes.cz/policie-zasah-rychlik-vlak-hrozba-bombou-ffv-/domaci.aspx?c=A170102_103531_domaci_hro
          Dobre dojedte!
          Cimkoliv.

          1. Jednou jsme přijeli s hodinovým zpožděním, protože chvilku zabrala kompletace idiota, co v cílové zastávce skočil pod mezinárodní vlak. Dodnes se směju tomu ksichtu fízla, kterej tam hlídal nějakej krvavej kousek, okolo kterýho(jako toho kousku :-)) byla páska Policie ČR a vymezený prostor metr x metr. Takových prostorů(a fízlů) bylo po nástupišti několik ,) Ale jenom kolem jednoho jsem jel tak blízko, většina toho byla na druhým nástupišti.

            A ano, je to tím vzrušením, vzpomínka na ježdění ČD mi vždy spolehlivě zvedne tlak =)

    3. Jooo, holt o zkušenostech zdejšího pana domácího se nepolemizuje. Já se například na zmíněné trati mezi TA a PH vyskytuji častěji a moje skóre je takové, že z každých 20 jízd jsou 2 (slovy dvě) průser (pokaždé ovšem ve starém enderáckém vagónu řady B s červenou/zelenou koženkou a se záchody, které se nesmí používat, pokud je vlk v tanci…).
      S nově zrekonstruovanými vozy (původně odkoupenými od OBB) jsem problém nikdy neměl. Dveře vždy dveřovali a klima klimovala a jsou to kupátka, žádný velkoprostoráky.
      Je to prostě záludnost statistická – pokud je ze dvou náhodných pokusů v obou případech průser, znamená to jen a pouze, že dva pokusy jsou na nějaké dalekosáhlé závěry příliš málo. A touto optikou bych pohlédl i na autorovy zkušenosti, které daly vzniknout tomuto článku.

  5. Nejvíc mne štvou zpoždění. Myslím, že 60-70% spojů má zpoždění. Dcera jezdí každý den do školy a bud přijde pozdě do vyučování, nebo jí odpoledne ujede autobus domů. Několik týdnů jsem se pracovně pohyboval v Brně na hlavním nádraží a bylo neuvěřitelné, jaké výmluvy se ozývaly v rozhlase. Nejvíc mne pobavila „Změna v řazení vlaku“ kdy se dvacet minut NIC NEDĚLO. Zpoždění s důvodu zásahu policie bylo tak celkem časté. Používám v telefonu aplikaci „Můj vlak“, která poměrně přesně vidí, kde se vlak nachází a jaké má zpoždění, takže můžu pro dceru vyjet tak akorát.

  6. Copak ČD, to je pomalu jak Česká pošta. Je úplně jedno, kolik peněz se do nich narve, ale konkurenceschopný nejsou. Když člověk dokáže jet pod 8 l/100 km, je to už od dvou lidí levnější než vlak. O komfortu nebo možnosti přizpůsobení trasy nemluvě. Alespoň takhle mi to vyšlo před dvěma lety na trase Pardubice – Brno. Pochybuju, že by se na tom něco změnilo. Spíš je to pro ČD ještě horší, protože teď je levnější benál.

    1. Benál snad, ale že by tolik zlevnily pneumatiky? Olej? Plech?

      1. Plech?

        1. Promiňte, chybí ještě sklo a plast, litina a drahé kovy, omlouvám se.

          1. Tak že na autě měníte pneumatiky a doléváte olej je normální, ale plech jako spotřebák – s tím děláte co?

            1. Pokud nejde vyklepat nebo svařit, tak ho musím vyměnit.
              Ale o to přece nejde, jde o to, že abych měl kam lít ten benzín, musím napřed koupit ten plech.

              1. Pokud už jednou ten plech a plast mám, pak při kalkulaci jednotlivé cesty pořizovací náklad pomíjím – přece nenechám pohodlné autíčko v garáži, abych se trmácel na nádraží – vlakem – z nádraží…
                Naopak čím častěji volím jízdu vlastním vozem, tím nižší budou celkové kilometrové náklady…

              2. Ah-a?!
                Ja se nekdy v tech komentarich ztracim benzin, pneu, olej, plech. Moje chyba.
                Ja to delam jinak, ja tankuji benzin do nadrze auta, vy benzin lejete na plech/do plechu.
                OK. ;-)

                1. Po přečtení reakcí na Ygorka už tuším, kde se berou taxikáři, který dokážou jezdit za 8Kč/km s přístavným zdarma a ještě jim to přijde jako prima kšeft :-O

                  1. Kde jsou takoví taxikáři? Nejlevnější, co znám jezdí za nějakých 18Kč/km a s nástupní sazbou.

                    1. Třeba UberPop? 9,90/km a ještě si služba strhne 25%?
                      Nedávno jsem zaznamenal ještě promo nějaký další šílený aplikace, že 8Kč/km. Jestli to dotovali nevím. Každopádně i těch 18 je na hranici, pokud to auto má nějak vypadat a není to spolujízda, teda že se za zákazníkem cíleně jede a to přistavení zákoš neplatí. Pokud je to felicie na plyn těsně před smrtí, kterou koupili za 5.000Kč, tak s touhle cenou to vyjde tak nějak na nulu, pokud je řidič ochoten jezdit za 40Kč/hodinu.

                    2. Otázka zní – už jste viděl Uber za 9,90? Já s Uberem sem tam jel, ale nikdy jsem takovou cenu neviděl, takže jestli to jen nebude hezký marketing. Aktuálně preferuji Jetax – má sice občas delší čekací dobu, ale vždycky vím předem za kolik jedu, i když má řidič na taxametru více. Popravdě nechápu, že se někomu vyplatí jezdit po městě za 10 Kč/km, třeba má někdo takovou taxislužbu jen jako pračku peněz, ale 20 Kč/km už se dá bez problému, pokud mají dobře pořešené zakázky a řidič nepřejíždí z jednoho konce města na druhý… Nakonec díky za takové taxislužby, asi 2 roky zpět jsem sháněl na Nový rok ve 2 ráno taxi a řidiči z ulice chtěli za 4 km 700 Kč…

                    3. Nevím, je to možné. O tom jejich násobení jsem už pochopitelně slyšel. Ale jde o to, že to vůbec inzerují.
                      Jetax je zajímavý projekt – něco jako jančura – přišli tři ruští bohatýři s kufrem plným peněz a začli dělat taxislužbu. Koneckonců takových projektů je víc. Jakou to bude mít životnost nikdo neví, ale zatím na tom profituje zákazník.
                      Co se týká „Dobře pořešených zakázek“. To je právě legrace. Obecně čím víc je aut v rámci jednoho systému, tím lépe a efektivněji jdou zakázky řešit. Praxe ovšem ukazuje, že i když je aut opravdu hodně, řidič se nezastaví a ještě má kliku na zákoše, tak podíl jeho „hluchejch“ jízd je cca 50%, když se nepočítá režie – jízdy domů, do servisu,…
                      Jenže drtivá většina těhle dispečinků je postavená na tom, že jejich řidiči jsou tupci – proste hoděj zakázku do placu všem a on si jí nějakej blbej vezme. Že je to přes půl města? To je jeho problém.
                      jistě, profituje na tom zákazník, zde je všechno v pořádku. Ale co se bude dít, až tahle sorta řidičů dojezdí auta a zjistí, že není na nový, na to jsem zvědavý. Nicméně pár let se ještě bude jezdit levně :-)

                    4. Pravda, a zrovna v oboru taxi bych řekl, že nějaký monopol nehrozí i při dumpingových cenách – tedy za předpokladu, že se města přestanou srát do nějaké regulace. Maximálně bych unesl povinnost pojištění řidiče, ale jestli má nějaké zkoušky z místopisu je mi v době GPS tak nějak u prdele i vzhledem k tomu, že taxametr je dnes už dávno překonaný a tak nehrozí okrádačky ze strany taxikářů.

                    5. Jistě, já jsem za.
                      Ale když už, tak pro všechny – průser je, že legálos taxikáři platí taxametr, zkoušky a podobný bullshit a pak přijde uber a řekne, že vlastně nejsou taxi, i když se tak inzerujou a tvářej, že jsou spolujízda a řidič nemusí platit nic včetně daní a že se za něj postavěj (že to zůstane v rámci proklamací a když chudáka chytnou za ruku, tak bude úplně normálně v řiti, teda pokud zrovna náhodou o něm nebudou psát noviny, pak mu poskytnou právníka do doby, než ty noviny zapomenou, to už tak nějak nezmíněj). Pak chápu, že legálost taxikáři jdou popíkům po krku.
                      Zatím proto byl důvod, aby měli páku na srandisty, co jezdili za 50 ojro na trase hlavák-nábžeží. Né že by je úplně eliminovali, ale docela dost je pročistili.
                      Ale jak píšeš – tenhle důvod už padl, protože taxi lze objednat víceméně všude apkou, která napíše plus mínus cenu, takže nějaký licence jsou totál obsolete a mělo by se to asap zrušit.
                      Zkuste napsat na magoostrat. Tuším, jaká bude odpověď :-/

                    6. Pak chápu, že legálost taxikáři jdou popíkům po krku

                      Já to tedy nechápu, ba naopak — považuji to za hloupost a donebevolající svinstvo a prasárnu.

                      Pokud je někdo omezuje a chce po nich kraviny, pak mají jít po krku tomu, kdo je omezuje a chce po nich kraviny.

                      Naopak ale jít po krku tomu, kdo omezován (tak moc) není v duchu klasického „a já bych chtěl, aby sousedovi ta koza chcípla“, je docela hodně velká zhovadilost a jeden z hlavních důvodů, proč to tady nestojí za mnoho :(

                    7. Docela často jsem využíval služeb „rychlých želv“ než zavedli ty debilní zony. Tam také nikdo neměl taxametr, ani místopis, ani appky a ani GPS a nikoho (zejména Magistrát) to nezajímalo. V čem se to liší od Uberu mi tedy není jasné.

                    8. Želva nesplňuje definici taxi, ale spíš smluvky – smluvkou kdysi švindlovali letištní passati – nemají transparent, nemusí se jmenovat taxi, cena je smluvní, takže klidně paušálem, nevztahuje se na to magoostrátní buzerace, ale podmínka byla, aby měli na palubě papírovou objednávku přepravy. Želva to zas má tak, že službu poskytuje v autě zákazníka.
                      Buzerace s místopisem, taxametrem a tak se týká pouze vozů, které mají transparent, jmenují se taxi a může si je na ulici zastavit/vzdáleně přivolat každý (bez objednávky) předem – detaily nevím, jen obecně. Za to jim praha „poskytla“ právo jízdy ve vyhrazených pruzích. Ta podmínka ale platí i pro ten uber, který na popíky hází kšefty, který nedokáže pokrýt vlastní (regulérní taxi) patřičně oceněnou dopravou s tím, ať se o to blbci poperou, my je pak stáhneme o čtvrtinu :)
                      Je to sice celé kravina, ale prostě je to tak.

                    9. Byl sem se ze zájmu podívat na „školení“ jedné tady z těch pochybnejch firem na smluvní přepravu. Podle jejich názoru prej luxusnější.

                      To vám povim, takovej výplach mozku uměj už snad jenom prodavači polštářů a nádobí. Stejná sorta zmrdů. A kolik blbců jim na to naletí…

                      Všechny tydle übery to samý. Naslibují hory doly a pak na řidiče serou a nechají je vymáchat se ve zmrdskejch zátazích magorsrátu.

                    10. Zrovna Silvestra/Nový rok si taxikáři vždycky účtovali dvojnásobek i v takové díře, jako je Kutná Hora, holt daň za to, že někdo chlastá a druhej ho veze :)

                    11. V Poprade je paušálna cena za jazdu v rámci mesta 1,5€. Aký to dáva ekonomicky zmysel pre toho taxikára netuším. Že diskutujúci na DF nechápu štruktúru TCO automobilu, to ma prekvapuje.

                    12. Mám vlastné auto, ktoré používam na prevážanie svojej osoby, rodiny, rôznych väčších/krehkých/neskladných predmetov apod. na rôznych trasách vo všelijakej dobe…
                      V súhrne mi to vychádza výhodnejšie* než si každú cestu skladať z autobusov, vlakov, električiek, taxíkov a zásielkových služieb…

                      * Samozrejme so započítaním vlastného času** a pohodlia…
                      ** Šoférujem rád, takže rovnakú dobu vo svojom aute si cením vyššie než vo vlaku…

                  2. Tak nejsem z branže, termín „plech“ pro vozidlo jsem nikdy neslyšel. A pro „osobní“ použití beru cenu auta jako utopené náklady, beru to jako „fixní“ náklady za pořízení vozidla. Pokud se rozhodnu autem nejet tak je to jen málokdy kvůli ceně, spíš kvůli tomu že buď je venku taková situace že je to zjevně o auto, nebo protože vím že je tam problém zaparkovat popř. je riziko že by se pil alkohol.

                    1. A co „plechovka“ – to bylo dokonce i tady mnohokrát („plechovkáři“ vs. „pumpičkáři“)…

                    2. Jenže ty náklady nejsou v žádném případě utopené, to jsou náklady, které reálně zaplatíte ať už chcete nebo ne.
                      Cestování autem má cenu časovou, cenu kilometrovou, obě jsou složeny ze složek z té přechozí – např. cena za kilometr je složena s paliva, servisu (ta se zvětšuje s časem), spotřebky, odpisů, které jsou taky kilometr a čas. Dokonce se dá spočítat nějaký bod zlomu, kolim musí jaké auto ročně najezdit, aby jeho provoz byl ekonomicky optimální.
                      Ano, taky jezdím autem kde to jde, protože moje pohodlí má pro mě větší cenu než jsou náklady, tak to prostě je.
                      Ale rozhodně to neznamená, že budu sám sobě lhát, že ty náklady nejsou. jen mě fascinuje, kolik lidí vlastně neumí počítat :)
                      Nedávno jsem v médiích zaznamenal jakého hype majitele startup-taxislužby, který do novin vážně tvrdil, že je děsně v pohodě, protože jezdí na plyn a jeho náklady na 1km jsou 1Kč, takže jeho zisk je slušný. :-O No, hloupému napověz.

                    3. Ano, taky jezdím autem kde to jde, protože moje pohodlí má pro mě větší cenu než jsou náklady, tak to prostě je.
                      Ono je to relativní. K Dfensovi na jih, kde není dostavěný koridor, je opruz jet vlakem. Na druhou stranu třeba Praha-Brno než se srát s radary v Praze a pak skákat na panelech, tak je asi pohodlnější si sednout do relativně slušného vlaku, kde se dá třeba i normálně najíst.

                    4. Ehm, Praha – Brno a koridor, jeli voni někdy Svitavy – Brno? Protože tento epický koridor projíždí EC rychlostí do 90 km/h. Miluju rakouské vagony s údajem o rychlosti =)

                    5. To je pravda. Neberu cestu vlakem jako dogma. Jenom jsem chtěl ukázat, že to má někdy smysl.

                      bwt.Na druhou stranu, kdybych měl jet v pravém pruhu na D1, tak jedu asi 60 km/h, což mi prijde ještě depresivnejší..

                    6. I přes pomalojízdu v úseku z Brna do Svitav, kde se v údolí Svitavy koridor neudělal dost koridorovatý, páč by se musely stavět nové tunely a nezbylo by na „provize“, je to z Brna do Prahy lepší vlakem než autem po D1.

                    7. Utopené náklady jsou jaksi termín. Je jasné že ty náklady reálně zaplatíte. Ale z hlediska rozhodování v daný okamžik s nimi nemá smysl kalkulovat, protože ty jste již vynaložil. Stejně jako třeba dálniční známka. Když ji zaplatíte, na další rozhodování to nemá vliv. Je prostě blbost pořídit si auto, a pak řešit že „když rozpočítám cenu auta na kilometry tak je to dražší než vlakem a proto pojedu vlakem“, protože tu cenu jste už zaplatil a zpět ji nedostanete (dobře, technicky můžete auto prodat do bazaru ale). A to auto stejně za 10 let prodáte nezávisle na tom, zda jste jezdil 10 000 ročně nebo 25 000 ročně (stejně ho bazar stočí na 100k)

                      Tohle vše platí v okamžiku, kdy auto provozujete jako občan na dopravu, nikoli kdy je auto přímý prostředek výdělku (jste taxikář), tam se s tím samozřejmě kalkuluje jinak, protože auto je „nástroj“

          2. Zdá se jenom mně, že ygorek tím plechem myslel zlevnění výroby aut?

            1. Myslel tým samozrejme amortizáciu auta.

      2. Ygorku to máš fuk. Kdybych do toho přidal ještě 4×2 jízdenky na MHD, tak se tam vleze rozpočítaně všechno včetně tvýho plechu. Mohli bysme tam třeba taky hodit peníze za parkování, jenže já jsem stál na neplaceným a především jsem si to počítal pro sebe na svým vlastním případu a vycházel jsem z toho, že auto už vlastním. Nenapsal jsem ti sice takhle natvrdo, ale tušil jsem, že je z komentu vyplyne. Asi ne. Vlastnictví auta je stále i přes moderní trendy poměrně běžná záležitost, protože na nerentabilních trasách je dopravní obslužnost mizerná, můžu jet kdy chci a kam chci a těch důvodů je samozřejmě mnohem víc, nebudu vypisovat. Takže pokud auto už vlastním a nepoužívám ho, je pro mě paradoxně dražší, než když s ním jezdím – fixní náklady se mi nerozpočítávají. Ale to odbočuju. Zarážející na tom zkrátka je, že mi hromadná doprava vyšla o fous dráž, už když se v individuální dopravě přepravují dva, nebo nedej bože tři a víc. Při takový ceně podle mě takovej způsob hromadný dopravy dost ztrácí smysl. To je hlavní (byť ne jedinou) výhodou hromadný dopravy – má být levnější, než ta individuální. Víc lidí se podílí na nákladech na stejnou cestu. Žádnej obecnej vzorec jsem nenabízel a nenabízím. Určitě bys ho našel, nebo i dokázal sestavit. Netřeba znovu objevovat Ameriku.

        1. Ale jistě, Tomáš Fuk je můj oblíbený komentátor.

          Co se týče toho rozpočítávání, můžeme rozpočítávat dobu vlastnictví nebo ujeté km, záleží na účelu téhož.
          Například můj bratranec je ekonom a spočítal si, že je pro něj nejvýhodnější si auto případ od případu vypůjčit (ne ode mě, z půjčovny v dojezdu MHD).
          Od té doby mě takové výpočty zajímají. A od té doby neumím abstrahovat pořizovací náklady. Nic víc.

          1. Roztomilý. Budu se opakovat. Já vycházel z toho, že jsem cestu vlakem zvažoval na konkrétní trase Pardubice – Brno. Auto bych vlastnil, i kdybych do Brna nepotřeboval, protože se pohybuju taky na jiných trasách s horší dopravní obslužností a to často – na rozdíl od tvýho bratrance, kterej evidentně moc nejezdí, jinak by se mu nevyplatilo si auto půjčovat (což z něj činí dost odlišnej případ) a taky proto, protože se auto prostě hodí mít. Nebudu se tahat s nákupem pěšky nebo MHD, nebudu se spoléhat na alternativní způsoby dopravy, až se někomu udělá zle (přítelkyně, pes…) atd. Nekalkuloval jsem ČD jako alternativu k veškerý svojí osobní automobilový dopravě, to by mě ani ve snu nenapadlo, ale k jedný konkrétní trase. Čili mi odpadl ten plech. Navíc s mým ročním nájezdem ČD prohrály s takovou rezervou, že by mi ve finále pokryla i ten plech + samozřejmě další provozní náklady kromě benzínu (nejezdím zrovna Rollsem). Jsem rád, že je Tomáš Fuk kámoš, protože se na něj znovu odkážu. Nepíšu komentáře s tím, že je někdo bude pitvat a podrobovat detailní analýze. Když chci říct, že z Pardubic do Brna jsem jel ve dvou levnějc autem, tak k tomu nebudu psát román. Což jsem chtě nechtě stejně už udělal…

            1. Aha.
              Pokud bychom komentáře nepitvali, nerozporovali, neporovnávali se svými zkušenostmi, nešlo by o diskusi, ale o soubor výroků.
              Rozdíl by pak spočíval v čemsi nazývaném na tomto webu „fun factor“.

              Můj batranec je specifický případ, jezdí typicky 566 km tam a 566 km zpátky jednou až dvakrát měsíčně.
              Na zbytek cest má služební automobil.
              Počítání je někdy i zábavné.

              1. Vy jste zabavny ygorku, na zbytek cest ma sluzebni automobil.
                Tim jste me rozbil…
                Pokud bydlim v meste a nikam casto, pravidelne, do mist s horsi dopravni obsluznosti nejezdim, pak se mi auto „nevyplati“.
                Pokud mam automobil a najedu 36tkm za 6 let, auto jsem poridil za 350 kKc a prodal za 130kKc (realny pribeh tchanova auta jehoz je 2. majitelem,) tak se mi to auto take „nevyplati“ neb jsem na 10Kc za km.
                Ale ono je to nejen onpenezich, ale zejmena o svobode a pohodli.
                Ja vlaky jezdil a jezdim rad, MHD v Ostrave taky, i cesta 120km do Jeseniku se dala zvladnou od dv

                1. Dveri bytu ke dverim chalupy za pouhou hodinu delsi dobu autobusem.
                  Na letiste do Prahy jezdim zasadne vlakem a busem nebo metrem a busem.
                  Do prace bych take mohl jezdit busem.
                  Ale radeji vstanu o pul hodiny pozdeji..
                  Tak jako radeji nalozim 2 deti a kramy do auta nez to vlacet na nadr nebo tam jet taxikem.
                  A nehodlam to pocitat jestli usetrim 12,24,36,48 tacu rocne…

                  1. To rozdeleni – aby to tak nebilo do oci – chapu. Nebo tech 120/h jako fakt?
                    Teoreticky asi jo, ale nejak mi lehce zavanula lojzovina.

                2. Kdyby mohl používat vlastní automobil k služebním cestám, jako třeba já, vypadal by výpočet úplně jinak, nemyslíte?
                  Pozor: nejde o služební (referentský) vůz, který by používal i k soukromým cestám –
                  – z vaší reakce soudím, že vás napadlo právě tohle.

                  1. Jo aha.
                    No tak to je zase jina.
                    BTW takhle nejak jezdil otec. Po vlastech ceskych sluzebni karou, mohl i na vikend ale to jezdi PRG OSR vlakem kvuli pohodli. Samozrejme pokud si naplanoval dejme tomu Praha Patek ValMez Ostrava Pondeli Svitavy Praha tak jel autem.

      3. ygorek
        2.1.2017 v 11:45

        pneumatiky, olej, plechy a další nezlevnily, ale zase věčně na autě nevydrží ani když nebudeš jezdit vůbec. Když už si to jednou koupíš, tak je výhodné to používat, jinými slovy to cenu ČD naopak zhoršuje.

        protože auto už mám, takže za plechy, plasty, kovy, olej, pneumatiky, nemrzku a další už jsem peníze zaplatila, na každou další cestu už kupuji jen benál a vodu do ostřikovačů, vzduch do pneu mám zdarma, ještě by se dalo počítat mytí v lince, ale čím méně jezdím, tím více je třeba auto mýt, paradox mytí :-). Navíc u odstaveného auta dříve odejde autobaterie. U parkovací karty je cena pořád stejná, ať tam stojím ve dne v noci nebo jezdím pořád. Dálniční známka se vyplatí tím víc, čím víc budu jezdit.

        ČD trasa Praha – Senochrupov 60 km – 90 Kč (čas asi 1,5 hodiny. K tomu olej, pneumatiky, nemrzka, servis, dálniční známka, parkovací karta, povinné ručení, plechy, plasty, kovy . . . . , protože to prostě zaplatím tak jako tak, možná méně ošoupu brzdy, sedačka nebude tolik ošoupaná a volant tolik ohmataný, ale to je asi tak všechno. Vlastně ještě jedna drobnost, z nádraží je to k pastoušce 3 km, takže ty bych musela dojít pěšky.

        auto – Praha – Senochrupov – 60 km – asi 190 Kč benál, 30 (??) Kč voda do ostřikovačů, čas 45 minut (pokud není extrémní provoz nebo havárie na cestě). Zaplaceno totéž, co při cestě vlakem, ale zase ušetřím, protože motor se točí, autobaterie je v kondici, jednoduše když už auto mám, tak je výhodnější ho používat, jediné co by mě mohlo brzdit je právě cena benzinu. Jenže jedu, kdy chci, můžu vzít obě děti a cena zůstává stejná, můžu vzít i náklad, který bych nebyla schopna donést na nádraží a hlavní bonus je, že můžu nabídnout návštěvám, že pro ně zajedu na nádraží = k nezaplacení. :-D

        když to tak podtrhnu a sečtu, tak až nebudu mít na auto, tak ČD rozhodně budou mimo moje možnosti a buď budu sedět doma nebo budu chodit pěšky, případně jezdit stopem. Protože kdybych neměla auto, tak rozhodně nevystačím s jednou cestou s ČD. Cest bude víc, budou dražší, bude třeba jim přizpůsobit svůj čas a ještě zaplatit nemálo MHD, zlatý plechy, plasty, pneumatiky, parkovačky, dálniční známky, poplatky, daně, i když se systém opravdu snaží mě orvat o každou korunu a dotlačit mě do předražených ČD i MHD.

        a úplně poslední asi bude některými pomatenci opěvovaný carsharing. Ceny a podmínky neuvěřitelné. :-D

        http://sharujeme.cz/projekt/

        1. Děkuji za obsáhlý komentář a ekonomický rozbor.

          Je velmi zajímavé, že a jaká polemika vyrostla na mé poznámce k metodice výpočtu (dá-li se to tak nazvat) porovnatelných snadno vyčíslitelných nákladů na cestu různými dopravními prostředky.
          Hůře ocenitelné položky, jako míra pohodlí nebo zábavy, uspokojení ega, individualismus, reprezentace, jsem vynechal, těžko je tedy rozporovat bez konkrétního ocenění.

          A na závěr perlička pro pobavení:
          Důvod koupě automobilu s rozvorem delším o 40 % a úměrným průměrem pneumatik – jiná frekvence podélných kmitů, takže přepravovaní psi nezvracejí (jak jsem koupil, tak prodávám).

          1. Tak. Zdejsi klasika.

            A to vse kvuli vasemu:
            ‚Ale o to přece nejde, jde o to, že abych měl kam lít ten benzín, musím napřed koupit ten plech.‚.
            ;-)

            Že chyběl hřebík, upadla podkova.
            Že chyběla podkova, zchromil se kůň.
            Že chyběl kůň, nedojel jezdec.
            Že chyběl jezdec, skončila bitva porážkou.
            Že chybělo vítězství, padla celá říše.
            A to všechno proto, že chyběl PLECH!!

          2. nevím, jestli je to zajímavé, ale náklady nejsou snadno vyčíslitelné, pokud člověk včera nespadl z Měsíce. Pokud by spadl a musel se rozhodovat mezi jízdou vlakem nebo pořízením plechů, plastů, molitanu a dalších, pak by byly náklady snadno vyčíslitelné. U spadlých z Měsíce by zase bylo na pováženou, proč jim dotujeme ČD.

            a k perličce, čokla nemám, ale nemít zeblité auto od psa – k nezaplacení. :-))

        2. Ta rovnost „zaplaceno totez, co pri jizde vlakem“ mi nejak unika. To jen ignorujete stovky, nebo je v tom nejaka sofistikovanejsi matematicko-socialni operace?

          A jen na okraj:
          U dálniční známky je cena pořád stejná, ať stojíte ve dne v noci, nebo jezdíte pořád. Parkovací karta se vyplatí tím víc, čím víc budete jezdit.

          1. zaplaceno totéž, pokud už to auto před barákem stojí. Vlákno začalo tím, že benál je někdy levnější než lístek od ČD. Takže máte auto před barákem a řešíte, jestli jet vlakem nebo autem. Málokdo je v situaci, že před domem stojí auto na špalku a řeší, jestli ho zprovoznit nebo jet vlakem.

            dálniční známku je možné koupit na omezené časové období, pokud jedete po dálnici jen na hory, apod. Nebo se jízdě po dálnici vyhnout úplně a dálniční kartu nekupovat. U parkovací karty, pokud jste rezident, platíte pořád stejně a pokud auto máte, těžko se vyhnete roční platbě. Leda by Váš prapředek prozíravě zakoupil dekret v parkovací garáži a Vy byste ho zdědil.

            1. Nu, k Senochrupuch bylo psano:
              CD 90 Kc (+ nejaky autopropriety), autem 190 Kc (+ nejaky autopropriety). Zaplaceno totéž, co při cestě vlakem…
              Coz tedy vypadalo (a vlastne stale vypada) znacne podezrele, ale uz jsem to nejak pobral.

              Dekretu nemam, presto stale vidim (v principu prakticky nachlup) stejne dva pausaly, jez muzete, ale zdaleka nemusite mit. Jakkoliv se jiste da podat prihodne vysvetleni, nevhodnost pouziti pro podporu Vaseho pledovani je zrejma z onoho zrcadlove obraceneho vyroku, kde je situace obdobna.

    2. Nedávno jsme chtěli jet vlakem trasu Praha – Vídeň a překvapilo mě že to stojí docela dost peněz.

      1. Kolik je „docela dost“? Trasu Praha/Vídeň a zpět jsem svého času absolvoval celkem často (naposledy někdy loni) a při troše snahy se zpáteční jízdenka (a několikadenním předstihu, čím dříve, tím levněji) dala pořídit za něco málo přes tisícovku. Nevím, jak je to teď, ale v jednu dobu se silně vyplácelo koupit si dvě jízdenky – první na trasu Praha/Brno a druhou z Brna do Vídně; první část trasy do Brna pak vycházela výrazně levněji, než by tomu bylo v případě jedné jízdenky na celou trasu, protože konkurence (škoda že jí není více).

  7. Mě se ta reklama líbí. Ten děda je hodně namotivovanej a má víc energie než já. Vlakem jsem ale nejel asi 20 let. Obecně se vyhýbám všemu co má v názvu slovo ČESKÉ, protože to zatím vždy stálo za hovno.

    1. Tak. Podruhý napad sníh, vypadá to, že už se udrží, tak to abych pomalu začal na poštu chodit v kanadách. Je jim zatěžko dvakrát za den vytáhnout prdel a zamést schody, nemaj problém ani kdy je na každým schodu 10 cm sněhu. Zanedlouho se to tam rozšlape, zmrzne a bude to napřesdržku. Tak funguje stádní podnik.

      1. Sem se tak mimochodem poptal a barák patří poště…akorát na to úplně serou. Že si někdo zláme haxny? Šak vo co de…

  8. Zkušenosti s ČD mám tedy trochu jiné, takové normální. Vlak přijel, nastoupil jsem, dojel jsem kam jsem potřeboval s přijatelným komfortem a hotovo. Třeba naposledy jsem jel Praha – Havlíčkův Brod – Dobronín s přestupem v HB. Vlak, normální rychlík, kupé nekoženková, šestimístný oddíl s pohodlnými sedadly. U Golčova Jeníkova něco dělali na trati, tak tam na nějakém úseku byla pomalá po jedné koleji. Do HB to dojelo s +10 minutami, přípoj na Jihlavu na rychlík čekal, chodila průvodčí po vlaku a lidem to říkala, že kdo jede na Jihlavu, že dobrý, že vlak čeká. Cesta zpátky za čtyři dny opět v pohodě, vlak opět nabral zpoždění (asi 10 minut) a lidi řešili, jestli jim v Kolíně neujede přípoj na Ústí; průvodčí někam volala (asi do toho Kolína) a říkala lidem, že to počká. Do Prahy se už přijelo na čas, poněvadž mezi Kolínem a Prahou se to nahnalo.
    Jezdil jsem často i na východní Slovensko, vždy přes noc a taky v pohodě, pokaždé na čas.
    Ono je snadné z těch zpoždění vinit ČD, ale když nechceme, aby infrastruktura pamatovala ještě Husáka nebo Novotného, tak se holt musí stavět a to bez dopadů na provoz fakt nejde.

    1. Ale jistě, ale pak člověk týdně dojíždí 150 km do Krnova a každej měsíc je tam vlak, kterej v zimě částečně netopí, protože „porucha“ vagonu. Jednou za zimu to pochopím,ale když se to stane 4x? Asi mám holt smůlu, no =)
      (a když se t oděje každou zimu…)

      1. No však jo, nijak je nehájím a netvrdím, že je všechno růžové a pořád funguje jak má… Když jsem pracovně dojížděl do Hořovic, tak taky, vlak co měl vyjet v 5:21 ze Smícháče (druhá stanice po hlaváku) přijel ve čtyřicet. Ptal jsem se rozhodčího, proč jako tohle a on že u vagonu vzplála elektroinstalace. Takže rozpojit, vystrkat ten vagon pryč, zase spojit a jelo se. Nebo jindy, zpáteční cesta, zastavilo se v Radotíně, že spadly dráty či co a ať jdeme na MHD…:-/
        Někdy je vlak poskládaný stylem „co depo dalo“, případně se vystrká nějaká stará vražda z kopřiv. Ono při počtu spojů, co vypravují, by bylo na pováženou, kdyby u nás (zrovna u nás!) všechno běhalo jak na drátkách :-)

      2. Kdyby jen netopil, ale to jsem vážně jako jedinej viděl okna netěsný tak, že těma dírama foukalo/lehce sněžilo dovnitř?

        1. Cca 4 roky zpátky jsem si málem rozbil hubu na ledové krustě plošiny u dveří, když jsem procházel ze svého oddílu do jídelního vozu. Dveře vozu a interiér v jejich blízkém okolí byly pokryty ledem a nemálo sněhových vloček pronikalo za fičení ledového větru (jede to místy prý i 160km/h) dveřmi dovnitř. Mám to někde ve svém archlívu i vyfocené. Bylo to cestou z Vídně do Prahy nějakým IC či EC, který ČD tehdy prezentovaly jako „vlak vyšší kvality“.

          1. To byla jasná chyba marketingu. Vyšší kvalita těch rychlíků totiž mimo jiné spočívala v tom, že jste si během jízdy mohl krátit dlouhou chvíli bruslením mezi vagóny, jen Vám tuto fičuru při nákupu jízdenky zapomněli sdělit.

      3. Hmmm, já zažil pravý opak – venku 36 stupňů a přistavili vagóny, kde nešly otevírat okna, protože vozy měly klimatizaci. jenže klimatizace nefungovala.
        Jel jsem z práglu do jednoho vzdáleného německého města. Celé odpoledne. Stálo to ranec.
        Cesta připomínala ozdravný pobyt uprostřed vysoké pece.
        Vlak měl dojet v podvečer, nicméně měl 3 hodiny zpoždění. Dojel jsem v půl druhé ráno.
        Na nádraží bylo vcelku dost lidí, ale já tam byl pravděpodobně jedinej bílej.
        Takže pro příměstské jízdy vlaky super, ale na dálky jsem, řekněme, opatrnej.

  9. Mně by ještě zajímala jedna věc. KDO tedy těmi vlaky jezdí? Tady se všichni dušují, že do toho nevlezou, na babišdnes taky, přece nejsou nějaký socky a podobný pindy. Kdykoli jsem ale jel vlakem, tak byl poměrně plný, kolikrát jsem byl rád, že jsem si vůbec sedl…

    1. Něco podobného jsem pozoroval za svých studií – když jsem jel vlakem* domů/z5, vezl jsem se kolikrát málem na plošince mezi vagóny, zatímco jiní** mi tvrdili, že si fpoho sednou v kupé…

      * Třeba na Velikonoce, Vánoce, prázdniny apod….
      ** A to jezdili třeba každý týden, sviňáci…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017