Jak se jezdí s Opel Omega B aneb staré koště dobře mete - zpět na článek

Počet komentářů: 102

  1. Len ku autorovi – ten komentár o tom ako v tej dobe (95) nemalo 6 kvalt snad ziadne auto a favorit mal tri rychlosti

    – Getrag 420G , Použitý aspoň u jednej motorizácie u každého vozu BMW E3x generacie ;)

    – Favorit mal 5 kvalt

    1. Bodejť by Favorit neměl pětirychlostní převodovku, když ji měla už 125-L (jestli to nebyla ta samá).
      Otázkou je, zda autor necitoval ten starý technický popis: Favorit má dvě rychlosti, pomalou a ještě pomalejší. A zpátečku.

    2. Když jsme v diskusi pod článkem o Oplu, tak zrovna Opel měl šestikvalt v autě střední třídy už v modelovém roce 1993 u Vectry a Calibry 2,0 turbo 4×4. A ne, nebyl to diesel.

      Jinak pětikvalt měla už Škoda 130L a Rapid od modelového roku 1985, takže reálně od r. 1984.

      1. …ale za příplatek, bohužel. Standard byl 4q.

        1. Dovolil bych si oponovat. U motoru 1,3 litru to byl standard a za příplatek to bylo u 120 GLS nebo Rapid 120.

  2. Tak snad jeste na zaver, tohleto resily motoristicke casopisy pred ctvr stoletim, tj. ktera upravena omega ma vetsi zrychleni a maximalku

    http://trr-daniel-grossert.de.tl/Testberichte-Omega-Irmscher-,Mantzel,-Project-Opel.htm

    tohle resi dnes, tj. kterej naftovy kombik jede za 3,7 litru nafty

    http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/tucet-nejuspornejsich-kombiku-se-podle-vyrobce-spokoji-s-3-7/r~4ae27a6416be11e68afb002590604f2e/

    Nerozporuji, ze i dnes se da koupit rychle auto a to i v kombiku, ale uz se nebude opakovat situace, ze to jako ojetina spadne na same cenove dno a bude to dalsi desetileti slouzit poslednimu majiteli.

    Mam k omegam citovy vztah, prvni jsem koupil v dobe, kdy kolegove dojizdeli ziguliky a stodvacitky a ta omega v te dobe proti temto autum byla jak raketoplan proti zebrinakum. Mel jsem ji 10 let, najezdil spoustu kilometru a to auto jen verne slouzilo a hlavne jelo.

    K automatum, asi jde udelat slusny automat, koneckoncu bylo by to divne, kdyby se za ctvrt stoleti technika nikam neposunula. Nedela mi problem nechat vymenit olej i v automatu, dela mi problem generalka automatu, kdyz nic takoveho manual nepotrebuje. Spojku jsem na omeze nemenil nikdy (syn jo) a to ty sestivalce mely dvojhmotu a i ta tam slouzi 25 let.

    Nejvice mne mrzi, ze jsem si kdysi 4litr irmscher v senatoru a manualu pred par lety nekoupil, v inzerci byl skoro rok za 90 litru-ale nebyl to kombik:-(. Dnes se jen samotny motor ceni na 7000 ojro

    Tu V6 nechci, protoze je taky spousta inzeratu motorschaden, to uz neni poctivy radovy sestivalec se sodikem chlazenymi vyfukovymi ventily

  3. Omega je nejen poslední dobrý auto ale i poslední dobrá hudba! Ne jak ten zmrdanej Bayerischer Mist Wagen a zmrd Karel Gott. Proto jdu dnes na koncert Omegy do SONOCENTRA abych si odpočinul od zmrdů a jejich pojebané hudby co si pouští ve zmrdanejch BMW.

  4. Autore, jsem rád, že nedáš dopustit na něco staršího funkčního – nemám rád, když se vyhazují fungující věci, které svému účelu mohou ještě sloužit. Tím ale má chvála končí. Opravdu nevím jaký máš komplex z BMW, ale snaha o neustále srovnání je taková…směšná. Další Tvůj komplex je bezesporu německá továrna v Boleslavi – asi se chceš zavděčit místnímu Škoda-haterství, bohužel to děláš blbě, čímž se ještě víc ztrapňuješ – v roce 1995 totiž Škoda ukončovala výrobu Favoritu (který v té době již neměl karburátor ale přímý vstřik) vyráběla se tam druhým rokem Felicia, kterou v roce 95 bylo možno kouptit s 1.6 a 1.9D motorem a připravovali se na seriovou výrobu Octavia(od 1996), Favorit také nikdy neměl 3 stupňovou převodovku a v roce 95 snad nový nešel koupit ani se 4 stupňovou…..navíc se podívej do doby o které tu píšeš, pět let po revoluci a převzetí zastaralé továrny novým vlastníkem by měla být škodovka porovnatelná se zavedenými německými podniky?

    Dále po vysavači znější motor 1.2 není čtyřválec, ale tříválec.

    A poslední věc kyselý “neviditelní” smrad dýzlu způsobuje právě DPF, takže u aut bez DPF můžeš vidět oblak dýmu, můžeš cítit pekelný smrad spálené nafty, ale ten kyselý je právě s DPF.

    1. Kyselý smrad jsou oxidy dusíku, které nemají přimou souvislost s DPF. Je pravda, že modernější motory, u kterých je to cítit nejvíc, DPF většinou mívají, ale DPF za smrad nemůže, ten má příčiny jiné.

      Favorit se vyráběl s jednobodovým nepřímým vstřikováním Bosch Mono-Motronic, ale mám dojem, že ani ke konci výroby ho neměly všechny.

      Čtyřstupňovou převodovku jsem u Favorita neviděl nikdy.

      1. 4 kvalt favorit na 100% nikdy neměl. Jedině po domácku udělanej. Ke konci výroby už podle mě všechny favority měly vstřikování, po tom „faceliftu“ – http://i3.cn.cz/1185206252_skoda-favorit-1.jpg
        ( https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koda_Favorit )

      2. ok, taky v tom mám hokej …… zase nepíšu články a kvůli příspěvku v diskuzi se mi nechtělo všechno hledat

  5. favorit
    https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koda_Favorit
    osobní automobil nižší střední třídy,[1][2] vyráběný automobilkou Škoda Aut od roku 1988 do roku 1995
    stodvacitka
    https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koda_742#.C5.A0koda_120
    1990: v lednu sjela z mladoboleslavské linky poslední vozidla Škoda s motorem vzadu.
    omega
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Opel_Omega
    Opel Omega byl poprvé uveden na trh v roce 1986.
    Omega B pak vletech 1994-2003.

  6. V tom aute jsem stravil jako pasazer na zadnich sedadlech celkem sest let. Ackoli jsem vetsinu te doby nedosahoval vysky dospeleho, bylo to peklo. Vzadu neni misto na nohy ani omylem. Passat, Octavia, Laguna, nebo Opli Signum, tam vsude je mista vic. Omega je neskutecne houpava, coz je fajn na dalnici, ale na okresky, hlavne v horach, je to nepohodlne. Co se motoru (alespon tedy 3.2l) a rizeni tyce, namitky nemam. Hlavni vyhodou je, ze o to neni takovy zajem mezi zlodeji.

    1. I Octavia I ???

      1. Na zadním sedadle O1 jsem jednou strávil přes 400 km (ve třech vzadu) a bylo to těsné, ale rozhodně jsem netrpěl. Přijde mě to jako fabia vpředu. Do ničeho člověk nenaráží, ale moc vzduchu okolo není. (Ale možná je to výsledek očkování trabantem, kde jsem na zadních strávil hodně a asi v sedmnácti jsem v něm absolvoval přes 600 km jedné cesty. TAM bylo málo místa).

        1. Uprimnou soustrast. Ja mam kratke nohy a sedim vzprimene, nicmene i za mnou v Octavii I nebyvalo mista prehrsel. Rozhodne mene nez v Oplu Omega A i B.
          Kdyz jsem byl mlad, jezdili jsme v 5 ve Favoritu na lyze a jeste nedavno jsem jel ve trech vzadu ve Felicii. Dokonce znam lidi, vetsinou Polaky, co jezdili na dovolenou i za byznysem F126 Maluch ve 4 lidech.
          Dost take zalezi na tom, jak jsou ti pasazeri prostorove vyrazni…

        2. V trabantu jsem seděl jenom jednou. Měl jsem kolena u brady.

          1. No ja nejsem zrovna malej a Trabi bylo moje prvni vlastni auto v zivote, jeste za studentskych let. Vesel jsem se tam fpohode. O neco hure na tom byl kamarad Hever, ktery mel 195 cm a Brouka. Nastesti se sibrem, takze jezdil v aute s helmou.

            1. Jak to říkal ten dvoumetrovej pán „do trabanta se nenastupuje, toho si prostě obléknete“ ;-)

              1. To jsem videl v realu, ale se stanem. Kamarad si oblekl stan a sel spat…

            2. @Sysop 13:05.2016 9:41

              Tarabant vpředu je vyhovující. Trabant vzadu, o čemž jsem psal, mi přišel dosti těsný.

              1. Pravda, vzadu jsem nesedel, ostatne jsem tam ani nemel v tom kombajnu sedadla, vozily se tam becky…

                Zato jsem sedel vzadu v Maluchovi pri sve prvni jizde do Vidne v roce ’89. Loket jsem mel vrazeny ve dverich (bylo tam na to vybrani) a celkove jsem mel ozrana kolena a tak. Ale Viden na mne zapusobila :-)

        3. Ono je to také tím, že jsme bývali skromnější a – přiznejme si – užší. Jako své první auto jsem měl stovku a kolik jsme s ní nalítali… I kamarádovým trabantem jsme objeli světa kraj, než ho potkal strom :-) . Dneska, jak se člověk nemůže v autě rozvalit jako paša, tak je to socka a lůzr. Jsme nějaký zhejčkaný…

      2. Ano, octavia I (ta porevolucni, nikoli ta povalecna). Ono mozna kdybych to vzadu vylozil idelitem a nalil tam vodu a jeji objem zmeril, bude na tom Omega lip, ale proglem je v ergonomii. Omega B ma priserne plastove desky jako drzaky map zezadu na sedadlech a tlusta sedadla. Pokud si dam predni sedadla do polohy, jak ridim a jak ridi muj otec, dozadu se nemame ani jeden sanci vejit. Bezne jsem z cest mel otlacena kolena. Jednou, to jsme jeli asi 14 hodim, jsem mel modriny jeste do dalsiho tydne.

    2. Sprosty Podezrely 13.5.2016 v 4:04

      „Vzadu neni misto na nohy ani omylem.“
      Stále je tématem Omega? Mohu-li srovnávat, tak tam bylo oproti OI místa jak v maštali.

      1. Vono taky nekteri lidi ridi v poloze jaka je v bussines class v letadle na spani, ruce na volantu v pozici 5min po pul 6…

        1. Ano, to je muj styl rizeni a bohuzel, omega neni pro takoveto ridice, pokud zaroven chteji pouzit zadni sedadlo pro neco jineho, nez prevoz batohu.

  7. Nehazejte to jen na nas. Mam podprumernou vysku, kratke nohy jako lez, 15 kg navic a v mem povozu i30cw prvni generace mam vzadu mista habadej. Na ukor mensiho kufru.
    V otcove Mazde 3 uz je to uz tak tak, v segrine Civicu minule generace je to jeste horsi, protoze neni kam zasunout chodidla, neb se tam nachazi nadrz. Ale jsou to pry magic seats, bo se tam da narvat napric kolo…
    Jizdni.
    Nebo dve becky.
    Pivni.

    1. S tou lzi je to jinak. To rika muz zene – „lez, mas kratke nohy“.

  8. autor je technicky úplně mimo. Jenom na příklad: VANOS = proměnná délka sacího potrubí??? A jak to prosím funguje???? Hlava sání?? Co to je?? Dál nemá sysl to číst.

    1. ….už jen ten název – VANOS (VariableNockenSteuerung)!!!! Bože, shoď dolů trochu mozku, ať s tím mohu naplnit ty dnešní duté hlavy.

      1. No mám chuť říct jen ,,aby ses neposral“. Nicméně to trochu rozvedu.
        Článek se zabývá Oplem Omegou B, kde to občas porovnávám s bavorákem E34 (u něhož je pravda, že už taky tou dobou jeho výroba pomalu končila) v relevantních parametrech jako je velikost kufru a místo pro spolujezdce vzadu. Nic víc jsem neporovnával – kupříkladu motory apod. protože BMW je má prostě lepší, což beru jako fakt). Sou to obě auta vyšší střední třídy ze stejné doby, takže přímí konkurenti – netušim s čim jinym bych to měl jinak porovnávat. Ale jak vyplývá z diskuze tak asi s Octávií I.
        To, že jsem nějak zahrnul variabilní délku sání pod VANOS, je sice chyba, ale nevidim důvod proč z toho dělat vědu. DISA a VANOS sou oba systémy něčeho variabilního, tak se holt stalo. A nějak mi nedochází, jak ti z VANOS implicitně vyplývá VariableNockenSteuerung. Nejsem němčinář, tak mi z části slova NOS zrovna tohle nenaskočí. Jaká ostuda, měl bych se asi stydět. A může to být zkratka i VariabilníNaducanýOchlupaťenýSráč.
        Sem tam se opřu i o toho Favorita. Nadsázka musí občas být. Kdo pochopil smysl článku, tomu je to buřt.

        1. Přesně!
          Aby ses neposral.
          I prostý vidlák to dokáže fpoho najít:
          VANOS (německy Variable Nockenwellen Steuerung) je zkratka označující motory automobilky BMW s proměnným časováním ventilů. Proměnné časování ventilů (též VVT z anglického Variable valve timing) je technologie, která se v automobilovém průmyslu využívá pro optimalizaci parametrů čtyřtaktních spalovacích motorů. Motory díky ní dosahují při nižší spotřebě vyšších výkonů.

          Moderní benzinové motory automobilky BMW jsou vybaveny systémem Vanos. Jedná se o motory s variabilním ventilovým rozvodem. Variabilní rozvody jsou používány ke zdokonalení výměny náplně válců pístového spalovacího prostoru. Zkratka Vanos vznikla z německého VAriable NOckenwellen Steuerung (Variabilní časování vaček). Jedná se o jedno z technických řešení umožňující změnu časování ventilů. Společnost BMW toto zařízení představila v roce 1992 u modelu BMW M50. Systém Vanos na základě údajů o otáčkách motoru a poloze plynového pedálu natáčí vačky sacích ventilů, čímž posouvá časování ventilů až o 42 ° vůči klikové hřídeli. V roce 1996 přišla automobilka s dalším vylepšením rozvodového mechanismu. Na rozdíl od klasického systému Vanos, který ovládal časování pouze sacích ventilů, ovládá nový systém „Double Vanos“ vačkový sací hřídel a navíc i vačkový hřídel výfukových ventilů. To umožňuje ještě lepší regulaci časování ventilového rozvodu.

          Když se do něčeho navážíš, musíš prostě dávat bacha, nic víc.
          Abys nebyl ten Sráč, jak píšeš.

        2. Nadsázka musí občas být. Kdo pochopil smysl článku, tomu je to buřt.
          Přesně, respektive asi takhle:
          Když při update firemní image přešli v bance na novou řadu sak od Huga Bosse, táta si jedno v sekáči koupil. Když se mu vyklubaly lokty, zdědil jsem ho, nechal přišít na lokty záplaty a jakou mi udělalo službu. Teď bych rád zase sako od Bosse, ale v žádném sekáči ho nemají, leda tak nějaký šunt od Versaceho.
          Hrůza, že zákazníci nechtějí saka od Bosse a já si pak v sekáči nemohu žádné koupit.

      2. A fakt, že jsi sice zřejmě expert na zkratky, ale zjevně o variabilním sání nevíš ani že existuje, jsem radši nekomentoval..

  9. lepsi, jak ktera, kazdopadne omega byla vdecnym objektem tuneru, tahle umela odstartovat i po zadnich kolech
    https://www.youtube.com/watch?v=gbb-PcGsy9M
    nebo tuhle predloni poladili na 800koni (opravdu dukladna repase)
    https://www.youtube.com/watch?v=No42RVljNSM
    na svych strankach ma opelfrank spoustu projektu s omegama
    http://www.opelfrank.de/

    Predpokladam, ze vite, ze se mela i v Evrope prodavat s osmivalcem a to bylo stople na posledni chvili nejakym manazerem a v Australii tam dodaval GM poctivejsi motory (Holden)

    Jinak moc dekuji za clanek, inspirovalo mne to asi si jeste koupim jednu dalsi omegu

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017