Forevr27 - zpět na článek

Počet komentářů: 155

  1. Zrovna vidím v TV (ne mojí) pyndat Vláďu Dlouhého…
    To jsou ti kapitáni průmyslu co to tady všecko dají do pořádku…
    Jen to jaksi od toho 90 není ještě vidět…
    7 let hubených 7 let tučných. Víme, chceme, dokážeme. OF s lidmi a pro lidi…

    Dokud tady budou vládnout dinosauři z prognosťáku, (strana ve straně) tak tahle země skončí hůř než Honduras— ani ta koka tu neroste…

    ———————-

    Kdesi v krémokracii:

    „Andreji, já tě s těmi dotacemi a úlevami na daních poženu před soud…“
    „A já ti tam Bohouši donesu ty výkazy od Karbon Investu pro ČSSD…“

    1. Jojo, Vlada Dlouhejch, to byl pane kadr, milacek naroda… jeste ted se mi vybavuje ten zazrak, kterak coby ministr na jednani na reditelstvi PBS v Brne na Hlinkach sel s holyma rukama, ale odtamtud uz odesel s kufrikem a nasledne byla majoritni cast PBS prodana ABB. Kluk jeden usata, asi si na predchozim jednani zapomnel kufrik, to se v devadesatkach stavalo casto…

  2. Takže si shrňme autorovy myšlenky: ČNB to dělá špatně, spekulanti si naběhli, dokonce sám autor neuhodnul (minimálně krátkodobý) budoucí vývoj po exitu koruny. To je na článek docela málo, ne? Ke všemu když autor sčítá zajíce, ale po honu ještě není.
    Trocha rácia, které mě vede k tomu, že autor pindá o něčem, čemu moc nerozumí (ostatně jako každý, kdo se snaží vyjadřovat ke všemu, kolorit hlavně těchto stránek).
    1) Vůbec neznáte strategii spekulantů (zahraničních investorů). Vymyslím tisíc a jeden důvod, proč ČNB, minimálně zatím,nikoho nevyškolila. Například: investor kupoval hlavně kratší bondy. Především 03/18 a pak některé floatery. No a nic mu nebrání držet bond do splatnosti i se záporným výnosem. Proč? Protože jednak mu ČNB na depo napaří záporný výnos (bez ohledu na to, že většinu stejně nebude držet cash), a jednak muže pomocí forwardů zavřít pozici kdykoliv do splatnosti dluhopisů, aniž by prodával bond.
    2) ČNB je kritizována za něco (řízení měny), co používají jako argument zastánci koruny (a tedy odpůrci jednotného eura). Jak pokrytecké!
    3) Autor stejně jako většina laické veřejnosti si plete svoji peněženku s makroekonomickými veličinami. ČNB je oprávněně buřt, jestli pan Opruz, nebo jeho soused Pepa Novák ze Lhoty zchudnul o jedno pívo měsíčně.
    4) Nežijeme na pustém ostrově, jsme součástí evropského systému. Pokud ECB uvolňuje přes dluhopisy (což naše kvůli specifikům CZ bondového trhu nemůže), tak ČNB je v postavení, kdy volí jedno ze dvou zel. To, že si podle mě vybrala menší zlo v podobě řízení koruny, je trefa do černého a aktuální data to zatím potvrzují. I přes protesty plebsu, že jim chce ČNB zdražit pívo a buřty s cibulí.
    5) Jedním z cílů politiky ČNB je krátkodobé a střednědobé řízení inflace v pásmu kolem2 %. Na téma, zda 2 % jsou ok, nebo ne, byla napsána spousta studií. Přestože jsou vyznavači Rakouské školy proti, dnešní finanční systém funguje zaplaťpánbů jinak než chtějí, a rakušáci si mohou honit ego hlavně ve svých uzavřených kroužcích.
    6) To co se změnilo, je hedging. Výrazně zlevnil. Na 12M to máte nějakých 120 bodů, což je méně než 50 % nákladů ve srovnání například s březnem 2017. Stále však neplatí, a zatím nebude, pravidlo úrokového diferenciálu. Pokud si tedy někdo myslí, že koruna má být o X % silnější, nic mu nebrání na tom zkusit něco trhnout. Protože jinak nejsou výkřiky typu „férová cena koruny“ nic než teoretické hospodské žvanění.

    1. ad 5): Kde se vlastne kua vzal ten zvraceny pozadavek, aby byla inflace udrzovana okolo 2%? Kdyz CR vstupovala do EU, tak inflace nesmela presahnout 2% a ted kdyz v ni jsme, tak ji mame na te hranici umele udrzovat?

      —————————-
      Pro stouraly: presne ta podminka pro vstup zni „Míra inflace nesmí být o více než 1,5 procentního bodu vyšší než míra inflace 3 členských států, které dosahují nejlepších výsledků“, coz tenkrat +- ty 2% byly.

      http://www.consilium.europa.eu/cs/policies/joining-euro-area/convergence-criteria/

      1. Nejsem si teď jist z hlavy (a nemám pokdy si prohledat zdroje) a mohu se rozhodně mýlit, ale mám nejistý dojem, že za tuto specifickou pitomost může Keynes (a samozřejmě politici, již ty jeho nesmyslné srajdy berou vážně).

        A „rakušáci“ samozřejmě mají pravdu, jako ostatně skoro vždy. Ostatně užívat v souvislosti s tím, jak (ne)funguje současný finanční systém, slovo „zaplaťpánbů“, je … no, asi vtipné.

        1. přesně tak, pokud někdo tvrdí že má lepší systém proč ho nepoužít? Aha vono by se ukázalo že by se lidé měli dobře a my špatně. Co je špatné na rakouském modelu? Stačí přejet hranice za Znojmem a jste v jiném světě i když jedete uprostřed polí po asfaltce která je hladší než čerstvě položený asfalt na D1…

          1. Rakouská škola. Ale to nevadí.

        2. Ne, Keynes je jen o nějaké přiměřeně vysoké, kladné, nenulové.

          2% jsou empirické hodnot pro vyspělé ekonomiky. Protože cca 1% je systematická výchylka měření. Podobně jako je rozdíl mezi 50km/h tachometrických a 50km/h GPS. Pro středně příjmové země je ta výchylka 2-3%, proto tam může být inflace 4-5%.

          Rakušáci by měli pravdu, pokud bychom měli jinak definované peníze. Ale celý svět to má jinak, než Rakušáci chtěli a proto je všechno špatně- ale aspoň to je vnitřňe konzistentní kritika. (Viz ten paradox dle bodu 2 zmíněný DAC).

          1. Tak jsem to myslel (kladné nenulové), ale stejně dík za upřesnění.

          2. re: MB

            Jaký je prosím ten rozdíl v definici peněz a vztah k inflaci? (Já Vám věřím, ale rád bych to více pochopil).

            1. Předpokládám, že myslí hlavně fiat money; ale uvidíme, jako vždy se mohu mýlit.

              1. Spíše mám na mysli systém nekrytých elastických peněz. Ale dneska to splývá, všechny jsou jak nekryté tak přikázané (fiat). Ovšem do 70.lety byly přikázané ale i kryté. Jen mám dojem, že většina tuhle celkem zásadní změnu nějak ještě nezaznamenala….

            2. Zjednodušeně. Inflace je čistě peněžní jev (monetarismus) nebo má vztah k nominálním rigiditám (neoklasicismus). Pokud jsou peníze nekryté, přikázané a hlavní tvorba nových peněz probíhá v komerčních bankách (nevěřte tomu bludu o multiplikátoru k rezervám, to je jen do učebnic) tak ta tvorba musí být svázaná s nominálním ekonomickým růstem, tedy HDP a inflace.

              Pokud peníze nejsou přikázané (Rakušáci) tak si každý prachy dělá podle svého. A tedy inflace je něco jiného. Hlavní problém je podle mě že kdyby se to zkusilo, tak to stejně velmi rychle degraduje do systému peněz zcela krytých zlatem, protože nic jiného by nebylo kredibilní. A máme sto let staré problémy s rigidní peněžní zásobou nereagující na stav ekonomiky.

              1. Opravte mne prosím, pokud něco přehlížím; ale až dosud jsem měl za to, že rigidní peněžní zásoba na stav ekonomiky reaguje tím vůbec nejlepším možným způsobem — totiž zcela automatickou a vždy automaticky korektní změnou tržní hodnoty peněz samotných; tj. inflací, pokud ekonomika upadá, deflací, pokud roste?

                1. Rigidní peněžní zásoba právě nereaguje na nic. Intelektuálně shodné cvičení jako varianta bitcoinu s nulovým dolováním. Nebo na konci dolování. Rigidní peněžní zásoba by teoreticky nemusela vadit při nulovém rozvoji (není změny obyvatelstva, nespotřebovávají se zdroje, není technický pokrok, no snad horší než klasický merkantilismus). Jinak roste cena peněz tak, až se vývoj zastaví. Zelený jásají, konec nekonečného růstu. Ostně i mohamedáni raději vynalezli hawalu s úvěrem a systémem podílů na výnosech než aby žili bez úroků na investice.

                  A jiné rigidity? Už jste viděl klesající mzdy? Ne. Takže na kontrakci ekonomiky není odpověď klesající cena práce. Tedy ta samostabilizující fáze poklesu hodnoty peněz. I proto to zase nefunguje. Viz třicátá léta. Když se do toho zamotá očekávání hodnoty peněz tak to jde z kopce ještě rychleji.

      2. Téměř celý svět cíluje inflaci, dokonce i rozvojový svět. Od roku 2014 to je například nově Rusko a Indie. Žádný z kritiků nepřišel se seriózní studií o lepším modelu. Sem s ní! O škodlivosti deflace byly napsány stohy papíru. Zajímavé, že žádná Centrální banka světa se neodvažuje zahrát si hru jménem deflace. Hold je celý svět hloupější než vy:).

        1. Problem je, ze ani deflace, ani inflace dnes bohuzel uz vlastne neexistuji. Protoze ony existuji oboji dvoji naraz. Ta deflace, kterou nas srackomety strasily, se netykala realne ekonomiky, ale virtualni ekonomiky poletujici ve vzduchoprazdnu, kde pri nulovych urokovych sazbach a tim padem nulovem investicnim riziku se virtualni penize na derivatech a dalsich extremne rizikovych financnich produktech totalne vymkly kontrole a nabobtnaly nekam na dvacetinasobek vykonu realne ekonomiky. Kazdy v tom jel, vynosy byly obrovske a pri nulovem investicnim riziku nic nehrozilo, pokud to nevyslo, hedge fondy si za nulu pujcily dalsi chechtaky a jelo se vesele dal. A v globalu to vsem v pohode vychazelo.
          Asi se shodneme, ze neni normalni, aby dluhopisy, akcie i realitni sektor lezly od roku 2008 jen nahoru bez jedine korekce, ze. Podekujme fiatnim menam a centralnim bankam a nulovemu dohledu nad financnimi trhy.

          Vsecko bylo fajn az do te doby, kdy realna ekonomika (mimo jine i neustalymi valkami USA) prisla o moment rozvoje a virtualni penize z virtualni ekonomiky zacaly prosakovat do ekonomiky realne. Jinymi slovy, investori v letadlove investicni hre znervozneli a zacali vybirat sve dlouholete zisky a strkat je do realne ekonomiky, ktera vubec nema sanci to ustat a rozmeta ji to na hadry.

          Proto nikdo z nas, beznych smrtelniku, zadnou deflaci nepozoroval, jen nulove az zaporne uroky u bankovnich vkladu a inflaci na spotrebnim zbozi a to mame ropu na dvacetiletem minimu, predstavte si ten tanec, kdyby nestala $50, ale $150, to by teprve byl inflacni nasup. Letos to vidim na 6% inflace, ne, ze by to centralni banky mely pod kontrolou, nebo ze by tu inflaci planovaly. To jsou prachy vydesenych burzianu, kteri tusi pad investicni bubliny, uzaviraji sve pozice a jdou si vybrat zisky, ktere nashromazdili. Ti, kteri stihnou vcas utect vydelaji stovky procent. Hejli, kteri naskoci do vlaku posledni a nestihnou se svych pozic zbavit skonci o zebracke holi. A ti, co v tom nejeli a chodili kazdodenne do prace jak kreteni, budou oskubani inflaci, pokud si nechaji penize v bance a neutecou do zlata nebo jinych investic, chranicich proti inflaci .

          Jasne jako facka.

          1. Jen k těm derivátům. Nevím jestli jste někdy viděl jak to chodí v reálu, ale ty násobky výkonu ekonomiky jsou jen takové klišé. Jako bankovní trader s deriváty byste zjistil, že nejvíc těch prý hrozně rizikových derivátů je hlavně úrokových. Fór je v tom, že přestože si s protistranou měníte jen úrokových rozdíl, účetně to je celý objem pozice. A tak bych mohl pokračovat. Takže příště prosím bez těch nesmyslů.

            1. DAC – nechtel byste vysvetlit par veci nebo napsat clanek ?

              napr.
              pro promiskuitne ? pouzivate nekdy termin bond nekdy dluhopis ? co to jsou floatery (muzu se jen domnivat ze neco volne plovouciho resp. na vuli ci obou stran neco prodluzovat ?) …
              …Protože jednak mu ČNB na depo napaří záporný výnos (bez ohledu na to, že většinu stejně nebude držet cash) – jake to ma dusledky pro drzitele ?
              , a jednak muže pomocí forwardů zavřít pozici kdykoliv do splatnosti dluhopisů, aniž by prodával bond (co to jsou presne forwardy ?
              …tak ČNB je v postavení, kdy volí jedno ze dvou zel. (ktere je to druhe zlo ? asi si stojim na vedeni …)
              6) To co se změnilo, je hedging. Výrazně zlevnil. Na 12M to máte nějakých 120 bodů, což je méně než 50 % nákladů ve srovnání například s březnem 2017 – slo by to nejak vysvetlit princip hedgingu ve vasem kontextu ?

              1. Bond vs dluhopis – profesionální deformace. Sorry. Floater je dluhopis s pohyblivým úrokem. Nerezident nesmí držet peníze na účtu. Kvůli riziku defaultu protistrany. Proto kupuje české bondy. Když budu chtít realizovat kurzový výnos před splatností, koupím euro pomocí forwardu na dobu splatnosti bondu, ale bond držím dál. Derivátové obchody si nastupuje sám. ČNB nemusela intervenovat, to je druhé zlo.

            2. To DAC. Jen k tem tvojim odvaznym aproximacim, ze vetsina financnich produktu je sterilnich a vlastne se nic nedeje.
              V roce 2009 byl Dow Jones na 7000, aktualne je na 21000, cili za 8 let se ztrojnasobil.
              Kdyz vemu HDP USA, tak v roce 2009 14.400 billion a momentalne 18.000 billion, jinymi slovy, zatimco virtualni ekonomika rostla o 200 procent, tak realna ekonomika s bidou o 25%. Tedy virtualni ekonomika rostla 8x rychleji, nez skutecna.

              To je ten nepomer, o kterem mluvim, ale to neni vsecko.

              Ono to toiz neni linearni. Kdyz vezmu potrumpovske obdobi, kdy ekonomika je ve stagnaci (jak jinak nazvat ten pateticky rust 0,6%), tak Dow Jones vylezl z 18 000 na 21 000, tedy o 16 procent oproti 0,6% narustu realne ekonomiky, cili virtualni ekonomka uz roste 27x rychleji, nez realna a rozdil se stale zvetsuje. Nikdo nevi, kde zacina propast, ja v prosinci rikal, ze to spadne, no vida, nespadlo a jenom se to dale zhorsilo. Fajn, takze jsme kolaps oddalili o pul roku za cenu, ze dopad bude o rad horsi.
              Jeste muzeme hrat o mesice o dny, o hodiny, tisknout dalsi penize, nafukovat bublinu stale vetsi rychlosti a tvarit se, ze to je cajk. Bohuzel. Tohle je jasna exponenciala a vytloukani klinu klinem anebo letadlova hra. Rikejte tomu jak chcete. Ale at mi nikdo laskave nic nepinda nic o tom, ze to je v pohode a ze ten stav je udrzitelny. Neni a nikdy nebyl a bud to skonci financni krizi o deset magnitud horsi, nez v 2008, anebo rovnou svetovou valkou. Nic jineho z toho nevzejde. Pokud to takhle totiz pujde dal, tak na konci roku uz bude muset byt Dow nekde na 50 tisic, jinak se ten system neudrzi pri zivote. Jelikoz realna ekonomika jde do recese, tak jsem moc zvedavy, ktery investor, krom centralnich bank s kyblikama, papirkama a barvickama do toho pujde. Moc rad bych si ho nechal ukazat. Ja naopak vidim, ze invostori panikari uz ted a inflace je neklamnym znamenim, ze vyplasene penize z virtualni ekonomiky hledaji sve utociste v ekonomice realne. Koneckoncu i cena zlata leze nahoru, navzdory vsem papirovym shortkam a manipulacim ze strany centralnich bank, ktere plus minus co dva mesice hodi na trh papiroveho zlata v objemu prevysujicim celoplanetarni tezbu za rok. Odkud se to zlato asi tak bere ? Same otazky.

              1. Manipulace pokračuje. Nový přístup v investicích. Růst hdp rovná se růst akcii:). Ke všemu jedna ku jedné. Jsem ochoten diskutovat s někým, kdo má alespoň elementární znalosti. Jen k tomu DJ. Nepoužívej údaje jak se ti to hodí. Brát základ jako minimum v době krize, budiž. Výpočet DJ je prostý součet cen akcii. Proto je hodně zkreslený. Také za posledních 8 let měnil několik akcií s nízkou hodnotou za akcie s vysokou. Citigroup, atd. Prostě další nejen tvoje manipulace faktů:).

                1. Tak samozrejme. Rozved svou teorii jeste dale. USA je v rustu na urovni statisticke chyby. Za chvili budou v poklesu. V akciich podniku ti najdu tisice prikladu, dokonce cela odvetvi, kde zejmena americke firmy nikdy nevyprodukovaly za celou svou existenci ani cent zisku a neni to zrovna jen Tesla anebo Twitter, pricemz to vypada, ze cim vetsi ztrata, tim vic Adidas a vetsi cena akcii. Pak tu mame fenomen Jizni Koreje, o ktere jsem tez mluvil, zeme na pokraji nuklearni valky, ale cim vim Severni Korea dela jaderne zkousky a cim vic USA odpaluji ICBM, tim lepsi ceny akciovych indexu. Mozna na to mas nejaky algoritmus, kterym si to prepocitas a vyjde ti, ze to dela Citigroup. Aneb kdyz je nekdo fakt strasne moc prechytrely, tak i zeleny ctverecek bude vydavat za cewrveny trojuhelnik a poucovat vsecky okolo…
                  Uvidime, jak se ti tva investicni strategie a tvoje modely osvedci v praxi, az se polozi nejaka nadnarodni banka. Soft data a vykon ekonomiky si muzes manipulovat jak chces, ale hard data potazmo spotreba, hospodarska aktivita a ziskovost podniku te nepusti. Aneb donekonecna ve vzduchoprazdnu letat nejde.

                  P.S: Ano, vim, ze ceny na akciovych trzich a rust HDP neni jedna k jedne, zejmena od doby, kdy velke firmy radeji kseftuji na burze se svymi vlastnimi akciemi, pripadne skupuji sve konkurenty, nez aby se venovaly zlepsovani efektivity sve vyroby a vytvareni zisku v realne ekonomice. Dalsi krasny priklad, jak to dnes v globale funguje.

                  1. existuje zpusob jak videt svet jaky opravdu je ? tj. odfiltrovat ty natistene penize a jimi pokrivene trzni ceny a videt jak to je doopravdy (na urovni jednotlivych korporaci, komodit, narodnich ekonomik ale i globalni ekonomiky).. nebo se proste ty virtualni penize jiz staly realitou a je nutne to brat jak to je tj. pocitat i s nimi ?

                    btw spekulace jsou hrou s nulovym souctem tj. zadna win win strategie ale co jeden ziska druhy logicky ztrati ?

                    1. http://www.zerohedge.com/news/2017-05-03/chinas-plan-subvert-global-dollar-standard

                      Predpokladam, ze zpusob spravedliveho obchodovani resi Cina, ktere nechce byt v roli globalniho producenta a zaroven byt zavisla na obchodech v US dolarech, potazmo tercem financniho utoku ze strany USA.
                      Je to pouha teorie, ale pokud by Cina vysachovala dolar, jako celosvetovou rezervni menu, patrne by to zkusila znovuzavedenim zlateho standaru, ktery v roce 1971 opustil Nixon.
                      Kdyz pozoruju, jak Cina hromadi zlato po stovkach tun, zbavuje se americkych dluhopisu a ve vzajemnem obchoduje se svymi asijskymi partnery a Ruskem uz nejaky patek nepouziva dolary, tak vse nasvedcuje tomu, ze to opravdu hodlaji realizovat.
                      Naopak Zapad zjevne ztratil posledni zabrany a chce jit smerem k povinnym elektronickym platbam, kontrolnimu hlaseni , EET, zruseni fyzicke meny, zapornym urokum a dohledem centralnich bank nad ekonomikou jednotlivych statu a financnimi trhy.
                      Skoro bych rekl, ze zruseni fyzicke meny na Zapade neni otazka jestli, ale otazka kdy, vsak uz k tomu EU vydala metodicke smernice.
                      Pripadny prechod Ciny na zlaty standard by nevyhnutelne vyustil v obchodni valku s USA, ktera by na nasi ekonomiku mela pravdepodobne drtivy dopad, mnohem horsi, nez krize v roce 2008. Zatimco ekonomiky, ktere nejsou na dolar navazane, by to skoro vubec nepocitily, napriklad zeme jako Iran a Rusko.

          2. zrg ty jsi tady úplně mimo. Virtuální směna neroste a není žádná bublina. Ona si jen udržuje svou hodnotu.
            Před časem byl bitcoin za 20.000,-kč, dnes? 34.000,-Kč a ty řekneš že to nabobtnalo o 70%, ale skutečnost je taková, že my všichni jsme schudli. Růst ceny bitcoinu samozřejmě podporuje i to že jeho počet je konečný. On je nedostatkové zboží, protože si nemůžeš bitcoiny jen tak vytisknout a proto jako stabilní měna bude velmi silná. Žádná ČNB její hodnotu nemůže shodit. Proto všichni bankéři tolik brečí. A deflace? Kdyby tady byla deflace tak by banky nemohli mít takové paláce a zkrachovali by. Inflace jsou jen peníze které jsou náklady na fungování bank včetně uklízeček.

    2. 1) Je vidět, že jsou stále stoupenci překonání fyzikálních zákonů „neznáte strategii spekulantů“
      .
      2) Stupňování nadfyzikou „(řízení měny)“.
      .
      3) Další stupeň nadfyziky „si plete svoji peněženku s makroekonomickými veličinami“. Skoro to vypadá tak, že makroekonomická peněženka je jiná, lepší, hodnotnější, plnější, než moje. Nebo, že byl součet našich peněženek dalo onu makroekonomickou. Líbivá slovíčka.
      .
      4) ČNB „kdy volí jedno ze dvou zel.“ Už, už to vypadá, že se jim podařilo tím menším zlem zachránit budování těch světlých evropských zítřků. Zlo, je vždy jen zlem.
      .
      5) Občas by to chtělo se podívat co je cílem ČNB. Určitě to není inflace. Inflace krom jiného pomáhá vládě zahlazovat velmi špatná její rozhodnutí a taky mizérii ČNB. A jelikož působí i zde fyzika, někdo tu inflaci musí vyfutrovat. „I přes protesty plebsu, že jim chce ČNB zdražit pívo a buřty s cibulí.“ Na plebs sere pes. Hlavně to makroekonomické řízení měny.
      .
      6) Skoro to vypadá, že přece jen, jen se podaří tu fyziku překvapit a pokořit. Stačí „znáte strategii spekulantů“ a je po starostech s chozením do práce. Ona by stačila osvěta a do té práce by s tou „znáte strategii spekulantů“ nemusel chodit nikdo. Nebo, že by ti chodící do práce umožnili ony fiktivní „znáte strategii spekulantů“?
      .
      Drahý DAC aspirujete na významnou funkci bankovního politruka. V každém případě máte můj hlas.
      Obvykle končím takovéto virtuální ňůspikové výpotky oslovením pitomče. Dnes tak neučiním. Za snahu si zasloužíte shovívavé pohlazení po hlavičce. Ty náš malý mylý strategický spekulante.

      1. DAC – nezlobte se, mozna jste expert co to zna z praxe ale schopnost vysvetlovat veci polopate ELI5 proste nemate coz je skoda … myslim ze mnoho z nas by se rado poucilo pokud tedy se jen nesnazite na nas delat falesny dojem ..

        1. Nepřišel jsem vysvětlovat. Jen diskutovat.

          1. skoda, mel jste moznost se blysknout .. takhle si holt s vami nepodiskutuju protoze nemam uroven Vasich znalosti .. tady nejste na financnik.cz ani patria.cz …
            nejspis malokdo tady zna z praxe floatery, forwardy, urokove diferencialy, hedging …

            1. Asi tak. Možná jste si nevšimnul, ale zde je v diskusích dobrým zvykem zkusit ostatním objasnit, co svým textem míníte, pokud se k tomu neprokoušou sami. Jinak to má pro velkou část diskutujících smysl asi jako napsat to jazykem kmene Wushuw.

              1. Proč je chyba ve mně? Proč tu zrg1 a jiní používají informace, kterým nerozumí a neumějí je vyhodnocovat? Těžko na pár řádcích vysvětlovat něco, co člověk pochopí až v praxi.

            2. Možná proto máte tak pokročilé vnímání finančního světa.

      2. Děkuji. Funkci rád přijímám. Od vás je to pocta. Jedná věcná. Neobhajoval jsem spekulanty. Ale nevadí.

  3. Docela by mě zajímalo, kdo ty předražené nekvalitní byty vlastně kupuje?
    Ty pražské luxusní obytné komplexy staví nejčastěji parta hic složená z feťáků, bezďáků a podobných trosek, úkáčka se najímají na tu lepší práci a opravdoví řemeslníci se najímají až na finální zamaskování těch průserů a podělávek co tam způsobili výše jmenovaní.

    Přitom byt potřehují mladí kolem 30ti co zakládají rodinu. Ti rozhodně nemají na utáhnutí hypo na 6 mega, zvlášť s manželkou na mateřské. Je docela absurdní, že ani vysokoškoláci v prosperujících odvětvích si nemůžou dovolit koupit byt ve městě. A když si to někdo dovolit může, tak si raději koupí za městem dům u lesa s rozsáhlou zahradou, než by se krčil ve smradlavé Praze v králíkárně v horší kvalitě než socialistické paneláky za cenu rodinného domu se zahradou.

    Většina lidí co si koupili byt před 35. rokem ho získali způsobem „peníze od otce a od matky, prodaný babiččin barák na vesnici, druhá babička prodala polnosti a ještě byt po strýčkovi z pohraničí.“ To vše se dá dohromady, aby mladí mohli založit rodinu a koupit mrňavý byt v panelákové novostavbě kde si navzájem šlapou po hlavách.

    Kdo si ty nově stavěné ošizené zříceniny v Praze kupuje? Připadá mi že Praha je jen jedna velká realitní pračka špinavých peněz pro mafie z celého světa. Jak známo, mafiáni si špinavé peníze časo perou právě přes nemovitosti.

    1. Jste obětí kognitivního zkreslení. Poznamka: koupě bytu je nějaký nárok? I v tom vašem vzorovém západním Německu žije mladých ve vlastním docela málo.

    2. očité svědectví, praha uhřiněves, mladá rodina, ona je doma na mateřské s malým dítětem: „Já se tady bojím!“ „Co proč?“ „tady ty byty totiž zkupujou rusáci, ukrajinci, afgánci.“ “ aha no to bych se bál taky že mě někdo přepadne“
      „Né né né, tak jsem to nemyslela, oni si to koupí a nebydlí tady v celým baráku žijeme jen my a jedna babka o dvě patra výš!“
      Tolik asi k tomu že byty nejsou… oni jsou ale jsou prázdný. Kde ta bere tady ta verbež nevím. Ale pomalu se se svým Roomsterem na silnicích začínám cítit jako sociálka.

      1. ono driv platil zakaz nabyvani nemovitosti cizinci (i kdyz to slo obejit ale byl s tim oser), jak tenhle zakaz padnul dost se zvedla strana poptavky pri nezmenene nabidce a tim sly ceny jeste vic nahoru, podle mne jsem pokladani za docela safe harbour ohledne pripadneho vyvlastneni bez nahrady atd… + jak uz nekdo psal hezky se pres to perou spinave penize .. navic imho cim dal vic nemovitosti se kupuje jen jako bezpecne ulozeni penez s tim ze zustanou prazdne a nebudou se pronajimat …

        https://patria.cz/pravo/2653912/cizinci-a-nakup-ceskych-nemovitosti-omezeni-padla-jaka-vlastne-byla.html

    3. CR je z globaniho pohledu klidny levny rybnicek, co Singapur kde jsou bezne vicegeneracni hypoteky, co Kanada a Novy Zeland kde skupuji asiate vse co se na realitnim trhu objevi – tam jsou mistni mladi smireni s tim ze budou navzdy pouze najemnici a setrite tak ze mate v byte spolubydlici…

      Jiny uhel pohledu : mame ted ‚dobre bezici ekonomiku‘, ve velkomeste je vice a vice firem a prilezitosti jak si vydelat ‚nerealne‘ penize. Velkomesto tak pritahuje vice lidi, ceny za bydleni tak mohou stoupat rovnez na ‚nerealne‘ castky. Pokud mlady clovek nezvladne nastoupit do tohoto rozjeteho vlaku (tzn. musi vydelat nadprumerne penize zamestnanim nebo podnikanim) tak se tehle souteze o koupi cenove premrsteneho bytu nemuze jednoduse zucastnit (a nebo muze ale pri prvnim zvyseni uroku a ekonomicke krizi vypadne z kola ven).

      Tady v CR bysme si obcas meli dat facku a vstat z gauce, jedine nase stesti je ze nezijeme nekde na ostrove ale v centru zatim prosperujiciho kontinentu – nase smysleni ale tvrde narazi pri prvni vazne ekonomicke krizi.

  4. Mně zaráží spíše fakt, že někteří zdejší „bankoznalci“ nevidí kolik miliard Korun ČR nacpala do toho aby udržela syntetiku Euro při životě.
    Bublina tu je a to pořádná, protože vygenerované peníze musíte něcím pokrýt a to v konečném efektu vždy nějakou rálnou směnou.
    Tady je více věcí ve hře a tím je cena práce, vývoz a dovoz za Eura. Můžu vám říct, že vysoký kurz je výhodný leda tak pro vývozce, který produkuje z vlastních surovin. Pokud tomu tak není, (kolik je u nás výrobců nerez ocelí ?)je to vylej nalej, protože to co proděláte v materiálu (pohyby) pak sotva vyděláte v ceně práce (klienti umí počítat přesně). V obou případech je tedy tento kurz spíše na houno a ničemu neprospívá, kromě spekulantů z míst nejvyšších a tím je ČNB+ECB a další prasata co si na tom mastí kapsy. A to je jen špičička ledovce, ty podvody co dělá stát s DPH (Maďarsko aféra mlíko, Polsko aféra plechy)tam to jde do stovek miliard a nic se neděje, (vývoz GPS namísto zboží) raději ani nepsat.

    A tomu se říka „ekonomika“…

    V praxi nakonec narazíte na tvrdou realitu hmoty, nejde kopat další jámy dokola, abych zasypal jiné, jam se tímto nezbavím.

    https://danieljmitchell.files.wordpress.com/2010/12/madoff.jpg

    Stojí to celé na papírových nohách a jen co Číňan trochu prdne je tu doba kamenná z hodiny na hodinu.

    1. Mne spis zarazi to, ze kdyz chtel Babis zakazat karusely, tak i tady na tomto foru vsichni rvali, ze to je omezovani podnikatelskych svobod, a na druhe strane breci za uniky stovek miliard na DPH.
      Tato slaboducha rozpolcenost uz prestava byt i vtipna.

      A ano diky bohu za EET, je to drobny uspech v odbahnovani ceskeho podnikatelskeho rybnika.
      ANO, bude lip…

      1. Ano, bude líp… mnoho líp. Tu lípa, tam lípa. Prostě zasadíme.

    2. 1) stalo se to, že rozvaha ČNB se zvýšila o emitované koruny, a proti nim jsou vyemitovaná eura. Aktiva jsou kryta pásový. Do reálné ekonomiky se nedostalo zhola nic.
      2) zapomínáte na přidanou hodnotu práce. Pokud koupím vstup za eura, přidám práci, a za eura prodám, efekt levné koruny mi pomohl.
      Opět přehlídka trollů, jejichž rozhled končí u dveří fabriky.

      1. Aktiva kryta pasivy. Omluva, ach ten mobil.

      2. Trollů ? Mám pocit že jste jako potrefenej troll první zakejhal.

        Napsal jste hodně, ale neřekl nic.

        Co vlastně řešíte?

        Jestliže je kupní síla obyvatelstva omezována stagnací růstu mezd, ale jeho výdaje se zvyšují, protože každý chce mít optimalizaci zisku, dojde to jednou na limit, že se začne roztáčet dluhová spirála. Dyť to stojí a padá na spotřebě tento systém.
        Je vidět, že nevíte absolutně nic jen chcete byt rádoby chytrej.

        U dveří fabriky to začíná i končí, protože 90% lidí je závislých na příjmech ze mzdy a na barter ještě nejedeme.

        https://en.wikipedia.org/wiki/Salaryman

        A banksteři udělali opravdu hodně pro ekonomiku, ale jen ekonomiku vlastních výplatních účtů…

        1. Jak funguje ta údajná implikace zvyšujících se výdajů plebsu skrzevá optimalizaci zisku právnických osob?

          Dvoustupňový bankovní systém je otevřeným systémem, kde jako instituce obchodující s penězi hrají v ekonomice tržního typu nezastupitelnou roli v procesu zprostředkování finančních transakcí. Bankovní systém v Evropě je jedním z nejregulovanějších oborových systémů. A šrouby se dál utahují. Kecům navzdory.

          Když už šijete do těch bank, máte pane vůbec tušení, jakých ziskových marží dosahují lokální banky? A víte z čeho tyto ziskové marže pochází? Pokud si to někde najdete, připadá vám tato marže jako vysoká, nebo nízká?
          Neboli, jakého ukazatele ROA dosahují? A pak si to srovnejte s ostatními sektory, ju?

  5. 1.Jak funguje ta údajná implikace zvyšujících se výdajů plebsu skrzevá optimalizaci zisku právnických osob?

    1. To poznáte snadno až budete pro optimalizaci propuštěn na pracák. Podpora je o dost nižší než plat, že ?

    2.Dvoustupňový bankovní systém je otevřeným systémem, kde jako instituce obchodující s penězi hrají v ekonomice tržního typu nezastupitelnou roli v procesu zprostředkování finančních transakcí. Bankovní systém v Evropě je jedním z nejregulovanějších oborových systémů. A šrouby se dál utahují. Kecům navzdory.

    2. To nemá chybu ta věta, nic proti…, no jen jsem zvědav co banky na to řeknou až ty transakce převezme Google…

    3.Když už šijete do těch bank, máte pane vůbec tušení, jakých ziskových marží dosahují lokální banky? A víte z čeho tyto ziskové marže pochází? Pokud si to někde najdete, připadá vám tato marže jako vysoká, nebo nízká?
    Neboli, jakého ukazatele ROA dosahují? A pak si to srovnejte s ostatními sektory, ju?

    3.Nikdo je přeci nenutil do tohoto sektoru. Mně nejde o marže. Regionální banka má těžko na něco vliv. Psal jsem ČNB jako banku národní, která může emitovat oběživo, papírové i virtuální, a ECB která to dělá v ještě větším měřítku. Systém částečných rezerv byla původně dobrá myšlenka jen to jaksi zašlo kamsi hluboko do fekálů…

    Chápu že bez zaúvěrovaní nelze postavit elektrárnu, ale zkuste zase vy pochopit, že jako daňový poplatník se budete krvavě podílet na té kurevské sekyře 75MLD za YUNUS EMRE. Těšíte se ?
    ———————————————————————————————————————————————

    1. Znovu. Psal jste o zvyšujících se výdajích. Jak to souvisí tentokrát s propuštěním? Jak se mi zvýší výdaje, když mě propustí? Spíš bych si tipnul, že se mi pak sníží.

      Emitovat peníze můžou i banky komerční. A i tak se děje. Jen nemohou ty papírové ve formě oběživa. To skutečně může jen ČNB. Dokonce potřeba papírových peněz postupně klesá a státní tiskárny občas nemají do čeho píchnout.
      Navrhněte lepší model než systém částečných rezerv, všichni budeme rádi.

      1. To je snad vtip.
        Dělit dvěma můžete i pomocí násobení 0,5…
        Nemusí se tedy zvedat ceny, stačí když vám klesnou přímy, to je to stejné, naráz budete mít do kapsy hluboko a ten nový noťas si nekoupíte a místo auta začnete jezdit MHD…Přestanete být schopen splácet svoje závazky. Začnou pokuty, úroky, půjčky atd…
        Apropos dlužníkům se skrytě navyšují ceny, to zas platí pro právnické osoby…ve výsledku se z toho podnikatel posere a ani nic neudělá zlého, stačí že mu druhej nezaplatí a už to jede. 3000 MLD dluhů mezi firmama udržuje ČR ekonomiku v chodu. Přesunujou se ty díry jak v lloydově 15., jenže to věčně takhle nepude. Nemáte pocit, že jednou to celé může vyletět do luftu a nejlíp na tom budou Křováci ?

        Jen by mně zajímalo proč ty bankovní investiční průsery (EGAP, Obchodní banka atd.) musí nakonec řešit daňový poplatník, to jste mi neodpověděl…

      2. Klid, tomu to nevysvětlíte.

  6. Jak je „práce“ banksterů kvalitní se můžete snadno přesvědčit:
    Tohle všechno a ještě mnohem více musí zaplatit daňový poplatník.
    Rádi platíte dluhy jiných ? Snadné podnikání že, když to zacáluje „stát“ z našich peněz.
    Autor článku se zcela správně pozastavuje nad devalvací koruny jako nad špatnou věcí.
    Kdo oslabuje vlastní měnu není dobrý hospodář. Kdo tak činí záměrně je zločinec a měl by viset.

    List of largest U.S. bank failures
    From Wikipedia, the free encyclopedia
    This article includes a list of references, related reading or external links, but its sources remain unclear because it lacks inline citations. Please help to improve this article by introducing more precise citations. (February 2014) (Learn how and when to remove this template message)

    This is a list of the largest U.S. bank failures with respect to total assets under management at the time of the bank failure (banks with $1.0 billion or more in assets are listed here). Assets of the banks listed here are figures provided by the Federal Deposit Insurance Corporation.
    This is a dynamic list and may never be able to satisfy particular standards for completeness. You can help by expanding it with reliably sourced entries.
    Table
    Bank City State Date Assets at time of failure
    Washington Mutual Seattle Washington 2008 $307 billion
    Continental Illinois National Bank and Trust Chicago Illinois 1984 $40.0 billion
    First Republic Bank Dallas Texas 1988 $32.5 billion
    IndyMac Pasadena California 2008 $32 billion
    American Savings and Loan Stockton California 1988 $30.2 billion
    Colonial Bank Montgomery Alabama 2009 $25 billion
    Bank of New England Boston Massachusetts 1991 $21.7 billion
    MCorp Dallas Texas 1989 $18.5 billion
    FBOP Corp banking subsidiaries Oak Park Illinois 2009 $18.4 billion
    Gibraltar Savings and Loan Simi Valley California 1989 $15.1 billion
    First City National Bank Houston Texas 1988 $13.0 billion
    Guaranty Bank Austin Texas 2009 $13.0 billion
    Downey Savings and Loan Newport Beach California 2008 $12.8 billion
    BankUnited FSB Coral Gables Florida 2009 $12.8 billion
    HomeFed Bank San Diego California 1992 $12.2 billion
    AmTrust Bank Cleveland Ohio 2009 $12.0 billion
    WesternBank Mayaguez Puerto Rico 2010 $11.9 billion
    United Commercial Bank San Francisco California 2009 $11.2 billion
    Southeast Bank Miami Florida 1991 $10.5 billion
    Goldome Buffalo New York 1991 $9.9 billion
    City Federal Savings and Loan Elizabeth New Jersey 1989 $9.8 billion
    Imperial Federal Savings Assoc. San Diego California 1990 $9.6 billion
    Great American Savings San Diego California 1991 $9.5 billion
    Franklin Savings Association Ottawa Kansas 1990 $9.3 billion
    CenTrust Bank Miami Florida 1990 $8.2 billion
    Empire of America Savings Buffalo New York 1990 $8.2 billion
    California National Bank Los Angeles California 2009 $7.8 billion
    Crossland Savings Bank Brooklyn New York 1992 $7.4 billion
    The Connecticut Bank Trust Co. Hartford Connecticut 1991 $7.2 billion
    Corus Bank Chicago Illinois 2009 $7.0 billion
    Gibraltar Savings Houston Texas 1988 $6.5 billion
    MeraBank Phoenix Arizona 1990 $6.3 billion
    First Federal Bank of California Santa Monica California 2009 $6.1 billion
    Sunbelt Savings Irving Texas 1991 $6.0 billion
    Doral Bank San Juan Puerto Rico 2015 $5.9 billion
    R-G Premier Bank of Puerto Rico Hato Rey Puerto Rico 2010 $5.9 billion
    Western Savings and Loan Phoenix Arizona 1989 $5.7 billion
    Columbia Savings & Loan Assn. Beverly Hills California 1991 $5.4 billion
    Franklin Bank Houston Texas 2008 $5.1 billion
    Lincoln Savings and Loan Association Irvine California 1989 $4.9 billion
    Silverton Bank Atlanta Georgia 2009 $4.1 billion
    Imperial Capital Bank La Jolla California 2009 $4.0 billion
    PFF Bank & Trust Pomona California 2008 $3.7 billion
    Franklin National Bank New York New York 1974 $3.7 billion
    La Jolla Bank La Jolla California 2010 $3.6 billion
    Frontier Bank Everett Washington 2010 $3.5 billion
    Amcore Bank Rockford Illinois 2010 $3.4 billion
    First National Bank of Nevada Reno Nevada 2008 $3.4 billion
    Riverside National Bank of Florida Fort Pierce Florida 2010 $3.4 billion
    Midwest Bank and Trust Company Elmwood Park Illinois 2010 $3.2 billion
    First National Bank, also operating as The National Bank of El Paso Edinburg Texas 2013 $3.1 billion
    Superior Bank Birmingham Alabama 2011 $3.0 billion
    TierOne Bank Lincoln Nebraska 2010 $2.8 billion
    Irwin Union Bank and Trust Colorado. Columbus Indiana 2009 $2.7 billion
    Orion Bank Naples Florida 2009 $2.7 billion
    EuroBank San Juan Puerto Rico 2010 $2.6 billion
    First Community Bank Taos New Mexico 2011 $2.3 billion
    Integra Bank, NA Evansville Indiana 2011 $2.2 billion
    ANB Financial Bentonville Arkansas 2008 $2.1 billion
    First Regional Bank Los Angeles California 2010 $2.1 billion
    ShoreBank Chicago Illinois 2010 $2.1 billion
    Silver State Bank Henderson Nevada 2008 $2.0 billion
    New Frontier Bank Greeley Colorado 2009 $2.0 billion
    Georgian Bank Atlanta Georgia 2009 $2.0 billion
    Vineyard Bank Rancho Cucamonga California 2009 $1.9 billion
    Peoples First Community Bank Panama City Florida 2009 $1.8 billion
    County Bank Merced California 2009 $1.7 billion
    Hillcrest Bank Overland Park Kansas 2010 $1.6 billion
    Advanta Bank Corp. Draper Utah 2010 $1.6 billion
    CF Bancorp Port Huron Michigan 2010 $1.6 billion
    Mutual Bank Harvey Illinois 2009 $1.6 billion
    Community Bank of Nevada Las Vegas Nevada 2009 $1.5 billion
    First Bank of Beverly Hills Calabasas California 2009 $1.5 billion
    Temecula Valley Bank Temecula California 2009 $1.5 billion
    New South Federal Savings Bank Irondale Alabama 2009 $1.5 billion
    Community Banks of Colorado Greenwood Colorado 2011 $1.4 billion
    Hamilton Bank Miami Florida 2002 $1.3 billion
    Horizon Bank Bellingham Washington 2010 $1.3 billion
    United States National Bank San Diego California 1973 $1.3 billion
    Premier Bank Jefferson City, Missouri Missouri 2010 $1.2 billion
    Broadway Bank Chicago Illinois 2010 $1.2 billion
    Security Bank of Bibb County Macon Georgia 2009 $1.2 billion
    Charter Bank Santa Fe New Mexico 2010 $1.2 billion
    Alliance Bank Culver City California 2009 $1.1 billion
    City Bank Lynnwood, Washington Washington 2010 $1.1 billion
    Columbia River Bank The Dalles Oregon 2010 $1.1 billion
    Community Bank and Trust Cornelia Georgia 2010 $1.1 billion
    Integrity Bank Alpharetta Georgia 2008 $1.1 billion
    Affinity Bank Ventura California 2009 $1.0 billion
    Appalachian Community Bank Ellijay Georgia 2010 $1.0 billion

    1. Zdá se (chápu-li to správně), jako kdyby ten komentář svaloval vinu na „bankstery“.

      Nic není dále od pravdy; příčina problému je jen a jenom v tom, že stát vybírá daně (a pak je používá debilně; ale to už je nevyhnutelný důsledek toho prvého, přinejmenším u státu demokratického nevyhnutelný).

      1. ocs – 4.5.2017 v 17:47

        Kontrolní otázka: kde vidíte nějaký stát? Možná to jenom nevidíte (nebo nechcete vidět), ale úvěrová lichva přivedla většinu průmyslově vyspělých zemích i lidí v nich do stavu závislosti na půjčkách. Už rozumíte? Absolutně všechno se stalo zbožím ! zbožím na TRHU. Kolik stojí jeden Saddám…, na kolik přijde 1 terorista…1 diktátor…1 válka…1 politik…1 poslanec…1 nájemný vrah…1 zedník…1 rohlík…1 lež…? …kolik stojíte Vy, za kolik Vy prodáváte svou práci…? Práce jako práce. Zboží jako zboží. Všechno se dá vykalkulovat, spočítat, koupit a prodat, zisk je zisk! Zisk má tisíce podob. Už rozumíte?
        Tam, kde je liberalismus, tam kde se stalo lhaní a lež NORMOU, má mzda, plat, peníze na černo, zlaté padáky, lichva, korupce, vydírání a diskriminace tisíce podob a stejně neviditelnou (skrytou) povahu jako neviditelná ruka trhu.

          1. Na něco – Kontrolní otázka: kde vidíte nějaký stát? – jsem se ptal. Že byste to taky neviděl, nechtěl vidět? Víte, pro mě (ostatně jako pro všechny, kteří nad všechny ty pseudosvobody bez odpovědnosti, především ctí principy a zásady) jsou liberálové ti největší sráči.

            https://legacy.blisty.cz/art/17042.html

            1. Ale jo, tento clanek jen potvrzuje tvoji fascinaci srackama, ke ktere ses tu onehda priznaval…

              1. Lojzíku, umři si klidně v liberalismu, toliko a jen ve sračkách a v hovnech. Lojzíku, liberálové, to je banda všehoschopných a nebezpečných bláznů. Nic víc.

                1. Zamyslel jste se nad tím, že „liberál“ může být širší definice?

                  Nápověda – současně bylo možno použít označení „monarchie“ pro GB, Řecko, Ugandu, Rusko, Čínu, Japonsko. Cítíte tam určitý rozptyl některých charkteristik těchto monarchií?

                  Pokračujme – republikou byly současně USA, Argentina, Turecko, Francie – jak moc vypovídá označení „republika“ o této zemi?

                  Levicovou diktaturou byly (fakticky) současně Severní Korea, Čína, Československo, Angola, Kuba.

                  Když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Proto hodnotil liberály jako celek je velmi problematické.

                  1. Hodnotit liberály jako celek není vůbec problém. Problém je nepočítat mezi ně ty mizerné socialisty, již si tak sami zcela neprávem říkají.

        1. Honza777 4.5.2017 v 18:10

          To je objev! Vše má nějakou cenu, vše se dá směnit nebo prodat a při tom utržit zisk … a nebo také ztrátu. Nějak nerozumím, komu nebo čemu to dáváte za vinu. Země je kulatá, také s tím může být nespokojenost, ale to je asi tak jediné, co se s tím dá dělat.

          Lhaní, korupce, vydírání,… jistě blbé, ale jak to souvisí s trhem a jeho neviditelnou rukou? Vždyť jste nic takového nemohl zažít, když tu léta vládne viditelná hrabivá ruka socana, která ten trh více a více kurví. Nelze se pak divit, že se daří lhaní, korupci , vydírání,….

          1. ad: vše se dá směnit nebo prodat

            Sorry jako, ale mě z toho vynechte. Nejsem zboží. A jestli se vám líbí svět zredukovaný na jarmark, kde vše se dá směnit nebo prodat, prosím, proti gustu žádný dišputát.

            ad: Lhaní, korupce, vydírání,… jistě blbé, ale jak to souvisí s trhem a jeho neviditelnou rukou?

            Hledejte a naleznete… Skutečná světová MOC – TRH v rukou nadnárodních společností, bank…atd. – je neviditelná a pracuje prostřednictvím kontroly peněžních toků a finančních operací, které se pak odrážejí v politice a promítají do zákonů. Tečka.
            Rozlišujete mezi zdánlivou mocí (což jsou všechny ty tzv. vlády, tzv. parlamenty, celý spektákl a pouhá kouřová clona před očima) a skutečnou mocí? Pokud ano, pak ROZDÍL nelze nevidět, natož pak ignorovat.

      2. To v žádném případě není jen a jenom (jen a jenom máte velice zjednodušené pohledy a věc)
        protože stát, rsp. klika u lizu (kdopak asi vybírá bankovní radu)nejenže bankstery povoluje
        protože na tom sám profituje, ale i tvoří, nastavením takových podmínek, že žádná neviditelná ruka trhu neexistuje…
        Dotování Eura…A když něco rupne, má ovčanstvo jako rukojmí…a nejen v těchto věcech.

        1. Jistě. A toto vše (plus ukrutná spousta dalších pitomostí) se odvíjí právě od toho, že Vašimi penězi disponuje a rozhoduje o nich stát, místo toho, abyste tak činil Vy sám podle vlastního rozumu a rozhodnutí.

          1. Tady nelze než souhlasit, otázka je jak z toho ven…

            1. To kdybych tak věděl…

  7. Kdesi v Čorkistánu:

    „Bohouši, ty jsi tak zásadový, proč nemáš rád oligarchy?“
    „Víš, Andreji, třeba takového Zdeňka přímo miluji!“

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017