Elita a jelita - zpět na článek

Počet komentářů: 128

  1. Jeho choť trochu lituju, paač ta mu všechny průsery žehlí.. ale jenom trochu.. paač taky není svatá.

  2. Chuligáni na nádraží
    zastavili Rychlíka.

    Ušmikli mu pytlíka.
    (Konduktérovi se nic nestalo.)

  3. „Když slyším slovo umělec, sahám po pistoli“

    Heslo, které občas prohlašuje jeden můj známý. Říkal jsem si dlouho, jestli to není příliš silné tvrzení, nicméně když se dívám na současné „české umělce“, napadá mě, jestli by M134D od Dillon Aero nebyl přece jen ještě o něco vhodnější.

    1. cesti umelci jsou takovi frustrati, ze si ani nepamatuju, kdy jsem naposled videl dobre natoceny cesky film.
      treba nase kinematografie je zivouci dukaz toho, co jsme umeli za komancu, co jsme jeste umeli chvilku po revoluci a co umime ted.
      Mozna umime splacat kviz v televizi, show s polonahyma babama, reklamu na praci prasek a dokument o Vasku Praseti s dotaci od EU a tot asi tak vse.
      Jako dukaz postaci pustit si Anthropoid 2016 a porovnat to s originalem Atenntat z roku 1964, ktery je, i po tech letech, uplne jiny level.
      Dokonce bych rekl, ze verze 2016 je spatne udelanou barvotiskovou kopii puvodniho cernobileho originalu, akorat kosmeticky obmenili dialogy ve scenari (k horsimu), rozbili dejovou linii a pridali tam nervy drasajici pokus o anglictinu v podani ceskych hercu a jako bonus uplne zbytecnou, nefunkcni, trapnou, hnusnou a dementni Geislerovou v roli krasavice ?????!!!!!?????!!!!! a jeste jednu scenu s pochcanou zenskou. Wow. Za 50 let vyvoje svetove kinematografie dost malo, bych rekl.

      1. Ja jsem ten novy film nevidel. Protoze podle mne cela akce vrazdy tohoto nacka byla vzhledem k naslednym nevinnym mrtvym zcela neefektivni, tak se na to ani divat nebudu.

        1. Četl jsem i tvrzení, že H. měl být přeložen do Francie a ohrožení tamního odboje bylo vnímáno jako významné (a tamní odboj byl významný pro Brity), pročež ta akce proběhla.

          1. O H. toho koluje vice. Kazdopadne to musel byt dost tezky sociopat a buhvi, jak kreativni by byl spolu s Himmlerem v ziskavani Lebensraumu na ukor ceske smejici se bestie, kdyby dostal vice prostoru.

            Jinak dejinny vysledek cele slavne akce Anthropoid je celkem jasny. Zatimco za londynskou exilovou vladou zbyly tisice mrtvych kvuli heydrichiady, vypalene Lezaky a Lidice, ktere byly stejne k nicemu, protoze jsme sice nedostali status porazeneho spojence nacistickeho Nemecka, ale to nas nezachranilo pred slabosskym odevzdanim republiky Gottwaldovi a 40 lety totality na vecne casy pod SSSR.

            Zatimco politicka repre a umelci na Zapade o tom nesmirne statecne pindali po kavarnach a vedli filosoficke debaty o hovnu, aby tu hned po Sametu dosadili do role prezidenta a etalonu pravdy a lasky ozralce a moralni trosku Vaska Lavicku. Zatimco opravdovi umelci a lide, co k tomu meli co rict a kteri si to tu 40 let opravdu protrpeli a nebrali dotace od americke ambasady jsou uplne v te same ilegalite, jako za protektoratu a za sociku.

            Drzet hubu a krok a tot asi tak vse, co tu je dovoleno.

            1. Dobre si vzpominam na prvni koncert Waldy po kotrmelci, pricemz v publiku sedel i Hrusa nejstarsi s dost otravenym xichtem. Walda oplyval radosti, nicmene Hrusa se pak nechal slyset, ze okolo ramen Waldovi nepadne, protoze on na rozdil od nezdrhl.

          2. Tomu bych se ani nedivil. Ostatne cela druha valka probihala pod taktovkou Britu, od Mnichova az po odsun Sudetaku. My jsme v tom pimprlatkovem divadle hrali jen sasky.A co se Sudetaku tyce, tak to hrajeme dodnes.

            Celkem zajimavy je tento dokument:

            https://vlkovobloguje.files.wordpress.com/2016/11/vc3bdstc599ic5beek24.jpg?w=640&h=445
            https://vlkovobloguje.files.wordpress.com/2016/11/vc3bdstc599ic5beek25.jpg?w=900

            1. Jojo, presne..celou dobu to Britove tajne ridili…dokonce byli tak vychcani, ze se nechali totalne rozbombardovat a nechali to dotahnout tak daleko, ze byli par dni od totalniho zniceni…Takhle oni byli vychcani, takhle pekne to zamaskovat…To by ne kazdy dokazal..

              1. Lojziku, nevyjadruj se k vecem, kterym nerozumis, protoze pak placas hovadiny vytrzene z kontextu, ktere tady nikdo jiny netvrdi.

                1. Aha, tak promin…ono slovni spojeni „valka probihala pod taktovkou Britu“ vlastne znamena, ze…..no, neco uplne jinyho, nez ze by valka probihala pod taktovou Britu, samozrejme…Jak jen jsem si mohl myslet neco jinyho….

                  1. Lojzo, Britove stali u toho, kdyz Nemecko bylo v ekonomickych srackach a kde mohli, tam se na tom ekonomicky prizivili. Kdyz bylo treba prilepit Sudetaky k Nemecku, tak to odsouhlasili. Kdyz bylo treba odsunout Sudetaky z Ceskoslovenska, tak je proste odsunuli. Kdyz bylo zapotrebi otevrit zapadni frontu, aby zastavili bolseviky co nejdrive, tak tu frontu proste konecne otevreli.

                    Nechci tim rict, ze valku vyvolali. To samozrejme ne. Ale my jsme (diky nasemu prizdisracovi prezidentovi) skakali, jak oni piskali. Pro nas byli dirigent oni. Az do okamziku prichodu Rusu, pak jsme meli noveho dirigenta.

                    I ti Nemci nemeli dost penez na to,aby valku rozjeli uz v ’39.Ale nastesti diky potupu UK (a Francie, ale UK byla vyrazne vetsi velmoc) se to Nemcum podarilo.

                    Britove byli obrovsti koloniste a svoje moresy uplatnovali samozrejme vsude. I u nas. Z jejich pohledu delali jen a pouze to, co bylo vyhodne pro korunu. Je to celkem pochopitelne, ale nevidim duvod jim za to byt nejak vdecny.

              2. Na konci druhé světové války chytí Hitlera a odsoudí ho k smrti. Když se ho ptají, jestli má nějaké poslední přání, chce vidět šéfa SIS. Ten se záhy dostaví, Hitler strhne fousky a salutuje: „Tajný agent 048 hlásí, že úkol zničit Německo byl úspěšně splněn.“

                1. Bych řek´ že selhal, po válce se z Německa stala nejúspěšnější ekonomika na světě.

                  1. Recept je jednpduchý – vyhlásit válku USA (a prohrát ji). Oba státy, které to udělaly (Německo a Japonsko), patří k nejvyspělejším na světě.

                    1. Možná by jenom stačilo se nechat namísto Rusáky obsadit Amíky. ;-)

        2. Soudě podle komentáře p. LWG níže jde o Heydricha?

          Tam ten atentát byl velmi efektivní a svůj účel splnil. Tím účelem ovšem bylo pouze a právě to, aby Beneš dostatečně antagonizoval čechy a protektorátní správu, aby mohl v Anglii prohlásit a více-méně doložit, že Česká Republika je obsazena, trpí a bojuje, a vůbec že je na straně Spojenců a nikoli Osy*. Naproti tomu nějací mrtví jej nezajímali, a to tak, že vůbec.
          ___
          * Protože i přes známé problémy s vysokými školami, i přes neoddiskutovatelné hrdinství Tří králů a dalších, to až do atentátu při pohledu zvenčí vypadalo, jako že Češi spokojeně a pilně pracují pro dobro Říše, užívajíce si nadšeně sociální vymoženosti, jež zavedl Heydrich — vypadalo to tak hlavně proto, že tomu tak podle dostupných zdrojů skutečně bylo.

          1. Nicméně předpokládám, že i Britové na tom měli nějaký zájem. Nemyslím, že by si Beneš mohl dělat co chtěl (jakkoliv uvedený prezentační záměr nepopírám).

          2. Cli do te doby Anglani nic nevedeli o odsunech Cechu do lagru, nic nevedeli o bojuvkach v ’38 a ’39, nemeli tam zadne ceske piloty apod.?

            To mam vazne verit, ze byli tak blbi a teprve masove vrazdy ceskeho obyvatelstva behem Heydrichiady mohly byt dukazem??

            1. Zčásti ty problémy hodnotili jako zanedbatelné ve srovnání s tím, jakou podporu německá vláda měla (a že ji skutečně měla; Heydrichovo slavné chlubení se, že může bezpečně jezdit v otevřeném autě, neboť Češi mu neublíží, protože jej mají rádi, nebyl vůbec nesmysl; a kdyby Beneš z Anglie neposlal toho Moraváka s tím Slovákem, skutečně by se Heydrichovi nic nestalo). No, a zčásti je nutno také započítat touž optiku, jež se projevila o chvilku dříve v Runcimanově misi, že.

            2. Museli jsme zaplstit cenu krve, aby nás brali vážně.

              1. Pokud jde o placeni, tak na to po valce doslo, to ano. Do posledni libry. Ale o krvi v tech seznamech vystroje a vyzbroje nebylo ani slovo.

                1. ANo, každý stát si musí náklady platit sám, to je snad normální. Ale abychom měli právo si to zaplatit, tak jsme museli zaplatit cenu krve. Bohužel těch 531 padlých příslušníků letectva by bylo dost málo.

                  1. ach jo. Tak znova – ceskoslovensti letci byli kmenovymi prislusniky RAF, spadali pod Air Ministry a byli placeni, ziveni a vybaveni britskou vladou a cs. vlada ze ne nezaplatila ani penny.zaplatila za letadla a material se kterymi po valce prileteli do vlasti, uz jakou soucast Cs. Armady.
                    Druhou slozkou odboje byla Ceskoslovenska zahranicni armada ktera spadala pod MNO v Londyne a kterou platila, zivila a vystrojovala cs. exilova vlada. A protoze vlada mela vesmes holou prdel, tak si na to musela pujcit u Britu a po valce to musela splatit. A taky musela zacvakat vsechno, co jsme si po valce nechali a ze toho nebylo zrovna malo.
                    Resume – cs. vlada neplatila za to, ze Cesi bojovali za Britanii, ale za to, ze si drzela narodni armadu podrizenou cs. vlade. Pokud by nasi pozemaci vstoupili do Britske armady, tak by za ne CSR nic neplatila. No a samozrejme platili za material co si od Britu nakoupili pro nasi armadu.

                    1. Diky za vysvetleni, protoze takhle v krychli jsem to zatim jinde necetl.

            3. Anglani o tom věděli, leč pořád váhali s uznáním predmnichovskych hranic. Prostě politika, co kby došlo k nějakému jednání o mír… Že by nás považovali za nějaké nacistické spojence kvůli tomu, že se pracuje pro Reich, je blbost, protože tohle činila nucené celá okupovana Evropa a zejména v té západní rozhodně v té době nějaký výraznější odboj nezuril. Koneckonců, když by se u nás tak výjimečné kolaborovalo, tak by to tady mohl doklepat von Neurath a nemusel by k obnovení pořádku přijít ,sekáč, Heydrich. P.S. odkdy je likvidace okupanta a masového vraha vraždou?

              1. Za nacistické spojence nás ovšem považovali Rusové. Prostě si naši zemi dobyli a nechali si ji.

                1. A nebyl to spise vysledek Jalty, co myslite?

                  1. Byl to výsledek primárně Benešovy politiky (kdyby byla prozápadnější, Churchill by se za nás byl pravděpodobně postavil); a na nejvyšší úrovni to bylo smluveno už v Teheránu, dávno před Jaltou.

                    1. Churchill se za nás* i celkem stavěl, jenže v té době už hráli prim Američané a naivní Roosevelt a nezkušený Truman to Stalinovi sežrali i s navijákem.

                      *ani ne tak že by mu kor moc záleželo na ČSR, ale věděl co je Stalin zač a k čemu po válce dojde.

              2. Na „vrazde“ netrvam de iure. Proste predtim dychal, pak uz ne. „Odstraneni“ muze byt i neletalni, ze. Osobne mam v pazi nejakeho nacka, jen si myslim, ze nasi lidi zaplatili za to, aby Heydrich nepodkuroval uplne jinde.

                1. No, už to, že nepodkuřoval tak schopný člověk kdekoliv, bylo samozřejmě plus i pro nás.

                  1. Ano, ale cena/vykon… nevim nevim. Nikdo z nas zrejme nemel pribuzne v Lezakach, nebo Lidicich, takze na to mame jiny pohled.

                    Chapu, ze ted se mi to dobre keca, protoze vim, jak to dopadlo. Ale ti, kteri o tom rozhodli (myslim politiky, ne vojaky), kdyby byli byvali skutecnymi profesionaly, mohli ledacos predpokladat, protoze cistky Nemci delali i pred touto akci, byt mozna ne v tomto formatu. Ale i treba jen to, ze budou sbirat lidi po ulicich a strilet je za picoviny se mi zda byt dost vysoka cena za jednoho nacka, byt mel velkou moc i schopnosti. Dolfa to nebyl.

                    Prijde mi, ze tento model, kdy se jinde rozhoduje a jinde se za ta rozhodnuti umira, je cim dal tim vice moderni i presto, jak si hrajeme na humanni spolecnost. Takze oslavovat tuto akci jako celek pak mi prijde prinejmensim hodne diskutabilni.

                    1. Rozhodnutí padlo v Londýně, ve městě, které v té době strašlivě trpělo nálety přinášejícími tisíce civilních obětí. O žádné teplé místečko za větrem se nejednalo.
                      Ale zeptal bych se, opravdu si myslíte, že lze vyhrát válku bez rizika, bez obětí z vlastních řad? Bylo by krásné, kdyby někdo znal recept, leč realita je realita. Alternativou bylo nechat nácky vyhrát na celé čáře.

                    2. Já bych to viděl takto. Kdyby RAF bylo vojensky schopno zdejší průmyslová města zničit bombardováním, tak by to bez mrknutí oka udělalo. Ale v té době k tomu nemělo kapacity a dovednosti (zejména navigační v noci). Na civilní oběti pes, však víte co – zejména proto, že to nebyli jejich civilisti. Takto byli civilisti obětováni jinými prostředky.

                      Mimochodem můj níže uvedený příklad s evakuací města není uveden náhodně. Britové pro případ invaze na jejich území nařizovali civilistům neutíkat – katastrofálně zacpané silnice, na nichž by zůstaly směs civilistů a vojáků, rozsekaná letectvem či rychlejším nepřítelem, to opravdu nepotřebovali.

                    3. Re: Mirek F.
                      23.11.2016 v 7:51

                      Na tema obeti versus vitezstvi muzeme polemizovat treba u Dukly, ktera byla take zprasena non plus ultra, ale aspon ten vysledek mel hmatatelny efekt. Odstraneni RH bylo zprasene taky a ten efekt versus obeti mi prijde byt nekde uplne jinde. Zatimco procpat Rusy Duklou sem realne privedlo osvoboditele, tak odstranenim RH jsme se v osvobozeni moc vyrazne neposunuli – pokud se bavime o „vyhrat valku“.

                      Jinak ja osobne rikam, ze bez pechoty se temer zadna valka vyhrat neda. Obeti holt jsou, to se neda nic delat. Ale musi to mit nejaky smysl a ne ze je to cele jedna velka nahoda, jak to vubec dopadne a nebo pitomci, jako Palach, kteri bojuji autodestrukci.

                    4. americani se naucili, ze neni ani tak dulezite vyhrat valku, jako jak se to pojme propagandisticky.

                      Viz Vietnam. Ten de facto uz americane vyhrali a kdyby je neznicilo domaci verejne mineni, tak by celou slavnou severovietnamskou protiofenzivu zlikvidovali behem par mesicu.

                      Jenze jejich generalove pindali, jak uz maji ve Vietnamu hotovo a najednou v televizi Saigon plny vietkongu, horici ambasady, horici americke letiste, evakuace civilistu … a domacim dosla trpelivost. Pravda, tehdy to jeste nebyly takove ovce zpracovane mainstreamem jako ted… nicmene USA se od te doby take hodne poucily a podruhe uz si nezavisly tisk do svych valecnych operaci nepusti. Uz invaze na Grenade 8 let pote mela zpravodajske pokryti 100% podle predstav Pentagonu a generalu.

                      Na nejake obeti a civilisty sere pokazde pes, jenom je nesmi videt domaci ovce, jinak by se mohla stavet na zadni a zacit pochybovat o te slunickove demokracii a humanitarnim bombardovani….

                    5. Re: Sysop 23.11.2016

                      Dukla byla uspěchaná operace, proto částečně chaotická, v horském terénu, proto enormě náročná, na bočním směru, z tohoto důvodu poněkud logisticky podvyživená. Nakonec dosáhla přechodu přes hory (přechod útočících vojsk do obrany na konci října 1944). Rusa k nám (i když počítáme tehdejší Slovensko) nijak významně nepustila, k spojení s povstalci nedošlo. Významný cíl – přístup do Maďarska ze severu, ztratil na zajímavosti – po kapitulaci Bulharska a Rumunska zaútočili Rusové na Maďarsko z jihu a přístup přes Slovensko již nepotřebovali.

                      Na jaře (od konce března 1945, pět měsíců po Dukle – útočí z jihu i na jižní Slovensko), pro srovnání už od 10. března běží Ostravská operace, útok ze Severu. Naproti tomu např. Žilina padla až 30. dubna 1945.

                      Samotný přechod přes Slovensko na západ byl relativně nezajímavý pro terén, tady prostě velké formace nemohly efektivně bojovat. Hlavní vstup jednotek Rudé armády byl výsledkem bojů v Maďarsku a následného útoku ve směru Vídeň – Brno a částečně od Ostravy (následně potom i ze severozápadu v posledních dnech války).

                    6. Dukla měla hmatetelný efekt, docílila přesně a právě toho, k čemu byla navržena a proč byla provedena — totiž decimování čs. jednotek.

                      Z jakéhokoli jiného pohledu byla kompletně nanic.

                      Reálně osvoboditelé seděli na Labi a sprostě nadávali, že nesmějí pokračovat, protože jim to Stalin zakázal :(

                    7. Podle toho, co jsem kde o Dukla cetl a slysel a videl, tak puvodni smysl operace skutecne byl – zcela bezelstne – podpora povstani na Slovensku. Pravda, uz tato podpora byla motivovana predevsim politicky, nez ze by to melo nejaky hlubsi smysl.
                      Jenze uz od zacatku se to sralo – pokud me pamet neklame, tak tam veleni rozdali ne podle bojovych zkusenosti, ale spise podle toho, jak moc dobry soudruh kdo byl. Dale neprovedli zadny vetsi pruzkum – proste si mysleli, ze tam prijdou, trosku to vystrilej a za tyden bude hotovo (pokud se nepletu, tak skutecne puvodni plany, o kterych uz tehdy pred akci „vsichni“ vedeli, ze se nepovedou uskutecnit, hovorily snad fakt o tom tydnu).
                      Dale se posralo to, ze Slovaci meli v povstani krysy a cele slavne povstani skoncilo driv, nez zacalo – ovsem to jaksi nikdo z uvedomelych soudruhu ve veleni nebral prilis v uvahu, rozkaz znel jasne, ze…
                      Ze zdroju, ktere znam, mi vychazi, ze tam Cesi sli bojovat vcelku dobrovolne – brali to jako ze jdou osvobozovat „svou vlast“.

                      Mozna bych malicko te akci pripsal pozitiva alespon v tom, ze tam Nemci museli nechat bojovat nejake formace, ktere by mohli byvali vyuzit jinde lepe. Je to velmi chaba utecha, no asi na tom neco trosku i bude.
                      Podle me se po urcite dobe dostalo veleni te akce do situace, kdy meli na vyber z nekolika moznosti, kdy jedna byla horsi, nez druha a zadna „dobra“ tam nebyla. Co mohli udelat…stahnout se? Kdyz uz tam zarvalo tolik lidi, za cenu obrovskych ztrat postoupili o par kroku kupredu? Stalin by je asi nechal vsechny postrilet za usvitu, obavam se :-(
                      Ta akce vubec nemela vzniknout, kdyz uz vznikla, meli ji lepe naplanovat a dat veleni schopnejsim lidem, a kdyz uz se to nestalo, meli ji alespon zrusit v okamziku, kdy bylo jasne, ze povstani se nekona.

                      Potom uz to bylo vsechno jedno :-(((

                    8. 2 Lojza, Dukla.
                      Původně tam Sověti bez důvodu útočit nechtěli, za ty tři roky se bojovat naučili a neměli žádný důvod preferovat hornatý vedlejší směr, který by je jen odváděl od Berlína.
                      Důvodem karpatsko-dukelské operace bylo povstání na Slovensku, kdyby se podařilo spojit se slovenskými povstalci, postoupí o spoustu kilometrů dál na západ, vrazí klín mezi severní a jižní část východní fronty, budou skoro na protektorátních hranicích, a pak už jen samá pozitiva.
                      Jenže selhalo velení dvou východoslovenských divizí,měly otevřít frontu. Místo toho došlo k jejich odzbrojení a Němci se na Dukle pevně usadili.
                      Takže se útočník ocitl v situaci, kdy musel dobývat horská pásma a to v situaci, kdy jeho vlastní síly byly právě vyčerpány sice nesmírně úspěšnou, leč náročnou ofenzívou, prodloužil se logistické trasy, prořídlé jednotky byly unaveny….
                      Pořád to ještě mělo smysl zkusit, protože slovenské povstání trvalo až do konce října (na Dukle to začalo na cca 8. 9.). Někdy se prostě musí riskovat, protože kdyby to vyšlo, výhody budou zásadní a za ztráty by to stálo. Něco podobného se ve stejné době událo na západní frontě, mám na mysli Market-Garden. Kdyby se tehdy ty mosty podařilo udržet, válka mohla skončit minimálně o pár týdnů dřív.

                    9. ocs – nezakazal Stalin, ale Eisenhower, kterej si vylozil Jaltu po svem. O nejake demarkacce v CSR se tam vubec nejednalo.

                    10. Re: shane
                      23.11.2016 v 16:06

                      Pokud se nemylim, tak U.S. pruzkumnici byli az u Berouna, dokonce nejaka (uz nevim jaka) akce byla, ze si zajeli az k Pardubicim. Co jsem cetl, tak Eisenhower nechtel Stalina nasrat bo Japonsko. Kdo ale nakreslil caru pres nasi republiku, to nevim. Udajne snad Amici puvodne osvobodili vice a paxe kousek stahli. Cili nejaka cara existovat musela. Ja jsem si myslel, ze ta byla dohodnuta na Jalte, protoze jsem cetl par clanku ve stylu „Eisenhower byl nemocny, Churchill se taky necitil, takze Stalin toho vyuzil a urval, co mohl“. Do jake miry je to pravda, netusim.

                    11. Jasně, mise Velichovky. Je dost možný že se někam podíval i Kombinovaný oddíl, ale to všechno byl buď průzkum nebo parlamentáři.
                      Ono Eisenhowerovy úmysly nikdo vlastně pořádně nevysvětlil. Nejblíž tomu asi bude to, že nechtěl riskovat nějaký incidenty s Rudou armádou, šetřil životy vlastních vojáků a plus asi neměl úplný informace co se kde dohodlo.
                      Fakt je, že amíci stáli od půlky dubna do počátku května na bavorsko-českých hranicích.
                      Celkem chápu, že nechal Rusům Berlín i když Britové stáli v březnu 1945 50 km od Berlína než je Ike stáhl čistit týl. Berlín pro spojence důležitej nebyl, za životy ztracený při jeho dobývání jim to nestálo a Rusové ho moc a moc chtěli, tak proč se s nima handrkovat.

                    12. 2 Sysop, ještě pár slov k Heydrichovi. Jeho likvidace nás k osvobození posunula, neboť se jednalo o převelice schopného, efektivního a bezskrupulózního nácka. Takoví jako on mají cenu divizí. Je známa teorie, že kdyby byl převelen do Francie a potlačil tam odboj, tak by se pak Spojencům vyloďovalo o dost hůř.

                    13. Udajne nacek#3 v Germanii… ale to vazne na tak dulezitou osobu poslali takovou partu pionyru? Kdyby to byla jedna akce z X, okay, ale pokud vim, tak zadny jiny atentat na nej zkousen nebyl. Tak proc takove riziko? Nebo to podcenili?

                      Pokud mne pamet neklame, tak od atentatu na RH a dnem D utekly 2 roky (!). To semi zda docela dost na to, aby se preventivne musel RH odstranit za ucelem uspechu vylodeni, ne? Vzdyt v dobe atentatu na RH Wehrmacht jeste stale uspesne masiroval nach Osten a spojenci jeste stale nevedeli, jestli vlastne budou Dolfovi gratulovat, nebo ne.

                    14. Anthropoid byl první akce a hned úspěšná (i když s dávkou štěstí), další pokusy tedy nemusely následovat.
                      V roce 1942 se nevědělo, kdy a kde se vylodí, ovšem, co bylo jasné, že Heydrich bude Spojencům škodit na jakémkoliv místě, když už ne ve Francii. I kdyby tam šel už dva roky před vyloděním, tak o to více času bude mít na přidušení odboje a následné držení ho v neškodných mezích.
                      A právě to, že v době atentátu jeli Němci na vítězné vlně, je imho dalším ospravedlněním atentátu, i za cenu velkých obětí. Nebyl důvod držet se zpátky, když by nacisté vyhráli, tak Lidice a Ležáky by byly ničím ve srovnání s tím, co by následovalo, Čechy by už nepotřebovali, mohli by začít selektovat.
                      P.S. ti „pionýři“ seskočili do hlubokého nepřátelského zázemí bez nasděje na návrat, k výcviku měli jen omezený čas. O to větší byla jejich odvaha.

                    15. Lidi se moc koukaj na americký filmy. Drtivá většina atentátů rozhodně není perfektně naplánovaná a provedená akce jako ve filmu. Když si vezmu, jaká fraška byl atentát na Franze Ferdinanda nebo těch asi třicet pokusů smáznout de Gaulla, tak z toho ještě Gabčík s Kubišem vycházej velice dobře. Málokterej atentát se povede a i ty co se náhodou povedou jsou jeden velkej bordel a improvizace. Snad kromě Kennedyho, ale tam to podle všeho dělali zkušený profíci s výhodou domácího hřiště.
                      Navíc je potřeba vzít potaz, že G+K nebyli školení protřelí zabijáci, ale amatéři. Sice stateční a zkušení vojáci, ale v oblasti atentátů naprostý amatéři, stejně jako všichni ti co tu akci naplánovali a připravili.

                    16. Británie měla naprosto perfektní team, agenty, vycvičené lidi, kteří byli schopni odrovnat jakéhokoliv šmejda kdekoliv na světě. Nám ten atentát „darovali“. Abychom měli také nějakou vizitku.

                    17. Re: shane
                      24.11.2016 v 14:11

                      Chapu, ze armada nedela prioritne atentaty. Na to jsou ve state obvykle jini frajeri. Ale prvky, ktere armada pouzila, byly dost vachrlate na to, jaky ukol meli splnit. Kdyby takto postupovala zenijni jednotka pri liqidaci nejake prehradni hraze, no tak teda potez klobas. Nejprve selze roznetnice, protoze do ni nachcalo, pak na to letadlem hodi skakajici bombu, ktera ale hraz preskoci, bouchne dole v udoli a ve finale se hraz protrhne sama, protoze vratny za sebou pri odchodu bouchnil dverma, prasklo nadprazi, pak to slo dal a dal a po tydnu to cele vychcalo ven. Tak nejak by to vypadalo.

                  2. Ano. Souvislosti a výsledky mohou být nečekané. Je možné, že oběti heydrichiady přinesly efekt, který jim a jejich blízkýcm pochopitelně nepřipadne kladný, ale v někomu jinému může. Konečně pokud nařídím, že například nebudu evakuovat město, protože potřebuji komunikace, palivo, atd. pro své ustupující jednotky, kteřé musí mít čas zaujmout novou pozici, potom obyvatelé města vydáni nepříteli, to budou považovat za velmi nehezké jednání. Pokud si čas získám tím, že řeknu že 267. pluk bude přístupovou komunikaci držet a ustoupí až na rozkaz, budou si toto myslet jeho vojáci, zvláště, když ze situace bude zřejmé, že pokud takový rozkaz vůbec vydám, bude jejich situace v té době již beznadějná. A teď mám na misce vah ztrátu pluku nebo obětování obyvatel města, obojí navíc nemusí přinést plánovaný efekt a času na rozhodnutí je tak málo…

                    1. A pak, po valce, natocite film „Jak to bylo uzasne, ze jsme se stihli stahnout“ i kdyz vite, ze to bylo draze zaplacene zivoty lidi ve meste? Ja bych o tom aspon taktne pomlcel. Proste to vyslo, ale bylo to kurva drahy.

                      Kdyz spojenci vybombardovali Hamburg, Drazdany a dalsi mesta, kde zarvaly statisice lidi, tak se o tom aspon dnes nebavi. To beru aspon jako rozumny pristup. Ne cenzura, ale nedavat na odiv, jak bylo uzasne bombardovanim zlomit nemeckou viru u civilu. Kdo chce, vi. Dohledat se da. Ale tim to konci.

                    2. no to by byl dobry skandal, proste natocit bombardovani Drazdan z pohledu Nemcu, idealne jako anti happyend, on obycejny skaredy Hans, ona tlusta neforemna Trudi, oba diky recesi a hyperinflaci po krk ve srackach, pak prijde Hitler, jejich zivot najednou nabere smer a poradek, najednou maji praci, najednou je ten Zid v zastavarne odnaproti prestane odirat z posledniho, poprve v zivote se citi stastni a vesele hajluji vstric svetlym zitrkum a pak najednou vychodni fronta, potraviny na listky, nalety, mesto nechane napospas osudu a nakonec tam vsichni zbytecne, nehrdinsky a hloupe zarvou , zatimco americani slavi a pripijeji si na to, jak Hitlerovi nakopali prdel, konec filmu.

                    3. Scénář není špatný, není daleko od pravdy, film by se natočit mohl.

                    4. Re: h72
                      23.11.2016 v 14:43

                      Zaklad jsou prachy. Vzhledem k tomu, ze u nas Statni fond kultury zacvakal za Bartoskovu Lotynku dluh 280 milionu a dodnes ze z toho nezbraboral, tak u nas to vidim spatne.

                      Ale mozna, ze pokud by v Nemecku pristi volby Makrela projela, tak by AfD nekde vydupala dotaci z EU :-)

                    5. Existuje nějaký japonský animák na téma malá holčička se pokouší dostat z bombardovaného Tokya. Prý to je dost depresivní už v průběhu, natož konec.

                    6. Re: zgr1

                      Technická: podstatnou část (z hlediska škod) náletu na Drážďana provedla RAF (denní útoky USAF také byly, ale to peklo na zemi udělaly první dvě vlny RAF za ideálního počasí (obloha se roztáhla vysloveně s příletem značkovacích letounů a zatáhla dvacet minut po skončení druhého úderu).

                    7. Když jsme u těch filmů, připomíná mi to onen rozdíl mezi pražským povstáním a filmem Pražské povstání. Film je delší.

                    8. pekny. jste si pujcil bonmot od Zemana?

            4. Odsuny Čechů do lágrů v roce 1941, kdy se atentát připravoval? To ještě neběžely ani deportace Židů a do Říše na práci se jezdilo dobrovolně.

              Bojůvky v roce 38 a 39? To jako boje freikorpsu s československým četnictvem a SOS? To by jako podle Vás mělo znamenat co? Podle mě to maximálně dokazovalo debilitu čs. meziválečné politiky, když se proti čs. vládě sudeťáci byli ochotni spojit i s Hitlerem (těch skutečných nácků mezi nimi zase tolik nebylo).

              Československé piloty v Anglii samozřejmě měli – ale co to vypovídalo o domácím odboji? Kolik % příslušníků čs. armády že se dostalo do zahraničí a bojovalo?

              1. Myslite, ze tedy Anglicane meli celkem padne duvody si myslet, ze Cesko&Morava spokojene kolaboruje?

                1. Zajisté. Co byste si myslel Vy, pokud by z nějaké skupiny o řekněme 6-7 milionech lidí dejme tomu 20.000 bojovalo s Vámi a zbytek spokojeně dělal pro Vašeho nepřítele? Dohledjte si noviny z roku 1941 – ačkoli samozřejmě byly censurované, ta idylka klidného a spokojeného života Čechů v závětří Říše z toho přímo dýchá. Na frontu nemuseli, příděly Heydrich zvýšil, sociální systém posílil…

                  Jinak vizte například také ten ocs zmiňované Heydrichův ostentativně presentovaný pocit bezpečí v Praze

                  1. Jo, Heydrichovy spanile jizdy mluvily za ledacos. Je pravda, ze muj deda, jak uz jsem zde kdysi zminil, se jako sedlak za nacku nemel zle, protoze se do nej nesrali. Ale myslim si, ze dost podobne to bylo i ve Francii a nad nimi Anglicane take nezlomili hul.

                  2. Britové také čelili krutostem války, také měli strach. Takže jim bylo jasné, že v podmínkách okupace všehoschopnými grázly budou těžko obyvatelé podmaněné Evropy nějak otevřeněji a masověji odbojovat, to přišlo až s přiblížením se fronty, což tehdy na západě i východě bylo jen hudbou budoucnosti.Do té doby byla všude v odboji jen menšina. Pokud mají lidé šanci na přežití, budou-li pasívní, chovají se všude dle stejných vzorců.

                    A taky si lze všimnout, že Heydrich, jeden z nej(všeho)schopnějších nácků byl poslán kam? Nikoliv do Francie, Norska, Belgie… nýbrž do toho údajně klidného a nadšeně kolaborujícího Protektorátu. Mimochodem, přišel na konci září, nejdříve začal s represemi, první populistická opatření prováděl až potom, první výsledky se mohly projevit nejdříve na samém konci roku… a to už byĺy přípravy na atentát v plném proudu. Ale přiznávám, bylo-li v novinách, že Češi jsou spokojeni, tak to je rozhodující argument, který se nedá rozporovat, přece by okupanti neměli žádný zájem lhát.

          3. Původní plán snad byl atentát na Emanuela Moravce či K. H. Franka. Jenže to byly cíle:
            a) málo prestižní pro Beneše
            b) zcela zanedbatelné pro Angličany, kteří by kvůli tomu neriskovali organisaci výsadku (v té době měli docela omezenou kapacitu, protože dálkových Halifaxů bylo málo a byly pomalé, takže se dalo létat jen za dlouhých nocí a ne moc často)

            Angličani měli zájem na likvidaci Heydricha, protože se ukázal jako velmi schopný v pacifikaci odbojových hnutí a panovaly obavy, že bude přeložen do Francie. Pokud by se mu podařilo paralysovat odboj tam, velmi výrazně by to zkomplikovalo jakékoli budoucí plány na osvobození Evropy. (Ty obavy byly oprávněné, opravdu se o tom uvažovalo, jen si nejsem jist, zda to v Anglii opravdu věděli v té době.)

            Zda Beneš počítal s až tak masivními represemi po atentátu je otázkou. Rozhodně to nebyl hlupák a neměl o náccích žádné iluse, na druhou stranu totální zničení Lidic bylo něco, co si v té době asi nedovedl dopředu představit nikdo.

            1. Ja tu akci dokazu pochopit z vojenskeho hlediska, kdy ac pres problemy a notny kus stesti a nahody, se nakonec podarila. Zadna slava, ale povedlo se.

              Nechapu ale ten povyk medii okolo toho, jak to cele bylo strasne uzasne. Ne, nebylo, celkove secteno a podtrzeno to byl dost velky pruser. Ze vedouci rozhodovaci nemohli tusit, ze Nemci rozpoutaji peklo, je neomlouva.

              1. To peklo bych záměr a vyšel. Stejně fungoval a úspěšně Tito v Jugošce.

            2. Pokud to věděl Abwehr, věděli to i Angláni.

            3. Ještě mnohem zajímavější ovšem byla akce tří králů, kdy málem sejmuli Himlera přímo v Berlíně a jen díky bordelu na železnici to nevyšlo. To by teprve němci srali atomový hřiby.

        3. Naopak, účel byl splněn, ty pitoky krve byl účel, a Lidice IMHO byl z jeden rozhodujících bodů války. Tím, že se Němci Lidicemi veřejně chlubili, prohráli celosvětovou bitvu o podpiru lidí, jelikož do té doby byly všechny jejich zločiny utajeny, či „normálně válečné“.

          1. Asi se to muselo ještě dostatečně propagandisticky zpracovat, protože v bělorusku bylo takových Lidic několik za měsíc a dodnes po tom neštěkne pes.

            1. Kdyby jen v Bělorusku. Ale také třeba v pobaltských republikách; a ti, kdo stříleli a vypalovali, měli na čepicích hvězdy, nikoli svastiky.

              1. Tato oblast pobalti, vcetne teto casti Polska az po Ukrajinu byla v tomto smeru velmi vyzivna, tam vzdy nejaka parta udelala cistku, pak ta druha parta zase jinou cistku, a pak zase obracene, takovy ‚humanitarni ping-pong‘. Propagandy obou stran jsou v tomto smeru hodne vyzivne.

                Ale nevesme hlavy, Europarlament uz resi, ze je potreba dusledne potlacit RT a Sputnik, protoze jejich zpravodajstvi neni v souladu s hodnotami EU, takze kdo ma v historii chaos, tomu bude brzy vstipena jedina spravna pravda. To by tak hralo, aby si lidi delali svuj nazor, od toho prece neni zpravodajstvi, ze.

                1. Zrovna jsem někde… už vím, Astrid Lindgrenová, Válečné deníky:

                  Jednou se bude Německo muset zodpovídat z toho, že ty ruské barbary vpustilo do Evropy! (7.12.1939)

                  Nejhorší je, že už si pomalu přestáváme přát porážku Německa, protože Rusové se dali zase do pohybu. Během posledních dnů obsadili pod nejrůznějšími záminkami Litvu, Lotyšsko a Estonsko. A oslabené Německo by pro nás na severu znamenalo jedinou věc – že Rusové pohltí i nás. To už snad radši budu celý život vykřikovat Heil Hitler, než tu mít Rusáky. (18.6.1940)

                  1. Trosku offt – cetl jsi tu knizku od Andora Sandora? Premyslim, ze bych za ni nekde ty dve kilca dal, pokud to neni uplna nuda. Sandora beru jako schopneho cloveka, byt ta jeho hlaska o „sracich“ se mnou notne hnula (protoze nespecifikoval, jestli bychom v jeho ocich meli bojovat za curaky v parlamentu).

                    Dnes jsem se nedostal do knihkupectvi a po Internetu si to ted neobjednam, protoze budu par dni na cestach. Bud to zitra koupim v Budejkach cestou, enbo smolik. Ale nevim, jestli stoji za tu namahu behat do knihkupectvi.

                    1. Máme-li oba na mysli touž knížku („Čeká nás pohroma?“), pak nečtl a pravděpodobně (pokud se odněkud ze spolehlivého zdroje nedoslechnu, že je překvapivě a nečekaně dobrá), ani nebudu.

                    2. Ano, to je ona. No ja prave hledam ten „spolehlivy zdroj“, protoze nevadi mi az tak ty dve tri kila, ale trosku ten cas cteni – i kdyz jedu 50 stran za hodinu, ale vadi mi pripadna cesta do knihkupectvi, ktere bude kajsik v prdeli od parkoviste, bo Budejce.

                      No nic, asi budu prukopnikem.

                    3. Asi do ni pujdu: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Muslimove-prijdou-Bojim-se-ze-Cesi-se-nezmuzou-na-odpor-a-jako-narod-skonci-promluvil-general-A-popsal-zazitky-s-Havlem-Zemanem-a-Tvrdikem-460916

                      Aspon si udelam celistvy nazor na Sandora. Doposud ho hodnotim celkem vysoko, tak uvidime, jak moc je „nestranny“.

                    4. ad: Doposud ho hodnotim celkem vysoko, tak uvidime, jak moc je “nestranny”.

                      Pro toho, kdo byl součástí SYSTÉMU (rozuměj Matrixu), je zhola nemožné aby se „neušpinil“. Takovým Sandorům (rozuměj Smithům) nevěřím ani pozdrav.

                    5. Opravdu qalitni rozvecik nebude pitomec. Ja jsem od nej par veci slysel a celkem se shodovaly s mym nazorem jak na zapad, tak na vychod. To, ze nekdo maka pro system, jeste neznamena, ze ho i propaguje.

                2. cenzura tu uz jednou byla a vysledkem bylo, ze vsichni ladili hlas ameriky a svobodnou evropu o to vice. technicky si nedovedu predstavit, jak chteji cenzurovat internet, kdyz dneska maji hackeri ukradene fimy casto jeste pred oficialni premierou. proste to dopadne tak, ze kazde forum bude mit otevrenou a uzavrenou cast a jedine ceho dosahnou, ze lidi se stahnou hluboko do undergroundu a budou si posilat samizdat pres torrenty misto lajkovani picovin na ksichtoknize.

                  Velky Bratr ma sice kapacitu v realnem case nahravat veskery traffic po celem svete, to uz davno rekl Snowden, ale Velky Bratr nema ani omylem kapacitu to vsecko v realnem case analyzovat a uz vubec ne desifrovat. Nedejboze, pokud se lidi nauci nepouzivat mobily, webkamery, platebni karty, oficialni verze OS a naopak se zacnou presmerovavat pres proxyny a anonymizery. Staci opravdu malo a Velky Bratr je tezce v loji. postavit zabezpeceny pocitac na komunikaci po siti – na to netreba pet doktoratu, to zvladne kazdy po precteni par prirucek a lidi, kteri jsou na urovni aspon poucenych amateru jsou miliony.

                  1. Ano, ale na odfiltrovani BFU takove narizeni staci a ten zbytek se bud zaslape do zeme dodatecne, nebo bude pod prahem rozlisitelnosti.

                    Je jen zajimave, ze namisto toho, aby propagandu rozemleli argumentacne, radeji prijdou s bolsevickymi zakazy.

      2. Ovšem Antropoid je defakto kompletně britský film.

      3. Já jsem ten film neviděl a určitě se na něj dívat nebudu. Ten první, Atentát, ten mám „rád“. Co se ale dnes točí, to jsou vážně sračky. Když je nějaký svátek, tak nakonec vždy, aby měli vysokou sledovanost, dají Anděla na horách (což byla agitka jako prase, ale zase celkem milá), nebo Vesničku mou střediskovou a z pohádek Byl jednou jeden král, nebo Tři oříšky pro Popelku.

        Ostatně všimli jste si, že v současné „české“ filmové produkci prakticky neexistují pozitivní mužské vzory? Většinou jsou to více, či méně psychopatické, sociopatické, či jinak asociální osobnosti.

        1. Nas ministr obrany hraje celkem pozitivni muzske vzory. Bohuzel ale jen v serialech.

        2. Anděl na horách?!? Byl jednou jeden král?!? Proboha :(

          Vesnička se ještě dá přežít a Tři oříšky jsou výtečné, ale místo děsivého Anděla prosil bych třeba Světáky; a namísto podobně mizerného Byljednoujednoho prosím Šíleně smutnou princeznu, děkuji pěkně.

          1. souhlas. Máloco z toho ce se furt vysílá je tak strašlivá srajda jako Andělé. To už jsou pomalu lepší i ty Dietlovy seriály.

  4. Operace Anthropoid za sebou zanechala řadu nezodpovězených otázek. Třeba proč sem poslali takové dva vohnouty, kteří nebyli schopní zabít člověka v neobrněném kabrioletu ikdyž měli k dispozici granát a samopal (který neuměli udržet čistý a funkční). Takhle zpackaná operace se jen tak nevidí. Navíc se asi šetřilo vybavením, když jim dali na tak důležitou operaci místo nějakého kvalitního osvědčeného samopalu laciný nespolehlivý STEN.
    Trochu mi to připomíná americkou akci s Lusitánií, která měla být záminkou USA pro vstup do války. Stejně jako Anthropoid byl záminkou k očernění Hitlera, na kterého předtím roky pěli samou chválu, jak se mu ten hospodářský zázrak povedl. Vypadá to, že s tisíci popravených čechů spojenci předem počítali, když tam poslali české vohnouty místo zkušených britských agentů. Kdyby poslali brity, nebyl by důvod popravovat čechy.

    Heydrich byl zvláštní člověk. Napůl žid, nadprůměrně chytrý a taky pěkně mazaný. Z nalezených dokumentů vyplývá, že si jeho smrt přálo vedení reichu víc než sami spojenci. Měl totiž ve zvyku shromažďovat v rozsáhlém soukromém archivu kompromitující materiály na své nadřízené a kdoví co ještě. Možná by ty archivy byly nebezpečné i po válce, kdyby ukazovaly, že Hitler byl kompletně financovaný tzv. spojenci, jen se jim to nakonec nějak vymklo z rukou.
    Ostatně po atentátu byl jen lehce zraněný a jako naschvál se v péči českých doktorů začal uzdravovat. Zemřel pak na sepsi až po zásahu německých lékařských odborníků. Takže to, že čeští atentátníci zavraždili Heydricha je ve skutečnosti jen mýtus. Heydrich prostě věděl příliš mnoho tak musel být zlikvidován.

    1. Taky se divím, že na RH poslali Britové celý výsadek, když ho mohli z toho Halifaxu poprášit chemtrails…

    2. A co jim podle vás měli dát za vybavení? Jaký kvalitní osvědčený samopal byl k dispozici? Tříkilový rozkládací sten v ráži, kterou používá wehrmacht nebo pětikilové hovado thompson v ráži, jaká se v Evropě najde sotva v muzeu. Dali jim prostě to, co bylo v době nejhorší fáze války k dispozici. Výsadkáři nebyli profíci jako dnes, ale byli to normální bigoši s pár týdnama výcviku navíc.
      Poslat Brity do Prahy by bylo taky skvělé. Určitě by v Praze skvěle zapadli a navíc by tím československá vláda ukázala světu, že češi dělají odboj.
      Možná, že kdyby věděli jací jelimani je budou po akci hodnotit, že by si ustřelili hlavu rovnou v londýně.

      1. Jinak Sten byl (a dodnes je) díky jednoduché konstrukci velmi spolehlivý. Proč přesně to Gabčíkovi nestřílelo je docela velká záhada; trochu jsem se to snažil analyzovat tady, na straně 96-97.

        1. Posledni teorie podle Stehlika z VHU je ze Gabcik nestrilel umyslne, protoze v Anglii nacvicovali ze prvni jde granat a az pak stengun. A kdyz se pak Kubis netrefil, tak slo vsechno vepsi.smysl to dava, ale cert vi, jak to bylo.

        2. Minuly rok vyhrabali v archivech, že se mu slovy protektorátní policie „vzpříčil náboj v hlavni“, čímž vyloučili spekulace s tramvají v palebné čáře a podobné kraviny.
          Takže se mu tam sekl náboj při podávání tak, že už nešel snadno rychle vyklepnout – ať už díky bordelu, konstrukci zbraně nebo kvalitě munice.
          Hlavní předností stenu je cena a rychlost výroby.

          Tatáž závada by asi na střelnici v klidu vyřešit šla, ale z blíže nezjištěných důvodů byl střelec zbytečně vystresovaný :-)

          1. vida. btw. zaseklej náboj může bejt celkem obtížná závada na odstranění i v klidu na střelnici, natož v boji, kde obvykle není čas kvrdlat závěrem nebo rozebírat kvér.

          2. Aspon je videt, jaky povl tu britove poslali.
            Jeden neumi resit zavadu na zbrani, dalsi je udavac a jejich vystroj ma hlavni vyhodu, ze jde rychle vyrabet…

            Aspon ze ten matlak s tou bombou trefil aspon zhruba auto a ze H. neveril ceskemu personalu a nechal si sve zraneni zad osetrit nemeckym, ktery nez dojel, tak mily H dostal sepsi a zaklepal backorama.

            Kdyz se podivam na dnesni vycvik u profesionalnich agentur typu Blackwater a spol, tak si nedovedu predstavit, ze by tam vsichni neumeli resit selhac, vzpricenou hilznu, nepodany, sekly nebo jinak nefunkcni naboj behem par sekund, klidne o pulnoci a s kulometnou palbou ostryma 10cm od svoji hlavy.

            1. Tehda nebyli lidi. Evidentne byl zajem vybrat z ceskych vojaku. To nebyli specialove, ale zapaleni vlastenci. Nevadi mi, ze takovi vojaci byli, proste lepsi material se nenasel.

              1. tak tak. mi to principialne take nevadi, ale kdyz uz je verejna zakazka je glorifikovat, tak proc to neudelate trochu realisticky … vedeli, ze jsou to troubove a presto je tu poslali a oni sami vedeli, ze jsou troubove a prece do toho sli. Na jednu stranu se muze rict hrdinstvi, na druhou stranu amaterismus a nezodpovednost.
                Ale on to byl amaterismus na vsech urovnich, kapo nacek si jezdil beztrestne v otevrenem aute, kdyz mu skoci do cesty chlap se samopalem, tak misto aby ujel – prejel ho, tak prikaze zastavit a zacne sam strilet, potom v ramci vysetrovani postrileji plosne vsecko co jim prijde pod ruku a znici si loajalitu cechu, nasledne curda zradi za par milionu…
                Dneska by tohle nebyl ani scenar k beckovemu filmu, ale tehdy to byla kruta realita

                1. Ano, ta glorifikace mi vadi, protoze opevovat vlastne neni co. To uz Timur a jeho parta je na tom lip.

                  1. Timur ještě relativně není tak zlý (také s ním měl, pokud vím, svého času Gajdar nějaké problémy; bylť až příliš individualistickým, a na rozdíl od Pavky Morozova neprojevoval úplně přesně ty správné vlastnosti nového sovětského člověka).

                    1. Ano, pokud si vzpominam, tak dokonce ukradl tatikovi motocykl, byt s hezkou pohnutkou :-)

                  1. Šmarjá, co je to za hovadinu? O tom vžitém názoru o Čurdovi jako démonické kreatuře od narození čtu prvné v životě; naopak všechny zdroje, které jsem kdy studoval (z různých období) se v zásadě shodují právě a přesně na tom, co tento odkaz předkládá jako „průlomovou novinku“.

                    Pravda je, že konkrétně „Na západní frontě“ jsem nečtl — ale jiné věci od Čejky i Broda ano, a tam si odnikud na takovou donebevolající blbost nevzpomínám.

                    1. Čurda se zachoval jako nezpochybnitelný prase až po heydrichiádě, kdy vystupoval jako agent provokatér. Jeho zrada je celkem lidsky pochopitelná a docela omluvitelná a kvůi tomu z něj nikdo démona nedělá.

                    2. Já bych vůči němu byl přísnější a úplně termíny lidsky pochopitelná a docela omluvitelná bych nepoužil, přinejmenším rozhodně ne ten druhý z nich; ale jinak souhlas.

                    3. Re: ocs
                      23.11.2016 v 20:25

                      Souhlasim, lze to pochopit, ale ne omluvit.

                    4. no mi to prijde, ze nasi dejinnozpytci zase dostali politickou zakazku lakovat dejiny na ruzne neodpovidajici barevne odstiny. Kdyby radsi prisli s prekvapivym zjistenm, ze Bures je STBak. Kdyz maji v popisu prace to zkoumani ruznych lidstvu nepratelskych a humanitu popirajicich ideologii.

                    5. Ono hlavně omluvitelné je třeba to, co všechno položil Vlastík Moravec, který k tomu víceméně přišel jako slepý k houslím (a i tak to dalo Gestapu hodně práce, a i tak by za nimi nikdy nebyl býval přišel sám od sebe). Ale voják, který jde na takovouto akci, prostě tyhle věci nutně musí mít sám pro sebe jednoznačně vyřešené; nemá-li, nemá na ní co dělat.

                    6. uznávám, s tím omluvit jsem přestřelil.

                    7. Myslím, že taková klasika je kulka pro sebe. Podle uvážení buď na místě, kde mě najdou a pochopí, že už kvůli mě nemusí hledat dál, nebo tam, kde mě (zřejmě nebo dlouho) nenajdou a potom nebudou podle mě typovat na mé kontakty a příbuzné. Pokud nevím, zda mou identitu již mají, je to o to horší rozhodování.

                2. Ona zrovna zuřila válka, nebyl čas na několikaleté trénování. Válečná logika je krutá, když atentát nevyjde, přinejhorším ztratíme jen dva maníky a PHM do letadla na trase Británie-Protektorát a zpět.
                  Ostatně, který z nabušenců z Blackwateru či jiných chucknorrisovských sdružení by se nechal dobrovolně shodit tisíce kilometrů za frontou s tím, že návrat je v podstatě nemožný? Není zas tak velké umění se prát, když jste dokonale vycvičen a máte za sebou skvělou podporu. „Póvl“ a „matlák“ se nyní v bezpečí vyslovují snadno.

                  1. Kdykoli nekdo udelal neuspesny atentat na nejakeho magora, byly ztraty vetsi, nez jen zivoty atentatniku. Viz treba soucasny puc se sultanem. To vyslo Amiky i furu Turku docela draho, si myslim. Tohle prece kazdy solidni vojensky analytik musi vedet.

                    1. Bral jsem to z hlediska spojeneckých sil.

                    2. To je ovsem americky styl boje. Na kazdeho posahaneho rucnikare, ktery se zradikalizoval v americkem vezeni a dotahl to na leadera ISIS (isis je ditko americkych detencnich taboru v Iraku) hodit raketu anebo ho dronit s celou rodinou a tim „jakoze“ moralne rozlozit nepritele s nulovymi americkymi ztratami.

                      Teorie je to krasna, pak se spocitaji naklady a zjisti se, ze zatimco ISIS trvalo nahradit jednoho padleho rucnikare cca 14 dnu a naklady asi tak sto dolaru a vetsinou ho nahradi jeste horsi a radikalnejsi rucnikar, tak USA to stoji deset milionu dolaru na jeden atentat a to jsem jeste strizlivy v odhadech.

                      Trochu mi to pripomina zalibu Hitlera ve Wunderwaffe, coz je jen dalsi stripek do mozaiky, proc povazuju USA za de-facto nastupce hitlerovy treti rise.

                      Mimochodem, prave stoji v Paname novy US stealth kriznik, protoze mu nefunguje pohon, uz podruhe za dva mesice, co tu lod pustili na vodu. Puvosdni ucel je ziskat vojenskou prevahu v Pacifiku nad Cinou.

                      A dalsi perlicka, jedna raketa do toho krizniku stoji 800tisic dolaru, na coz americke namornictvo nema, takze ma ve vyzbroji jen par kousku raket na testy.

                      Cinane se asi musi kutalet smichem po podlaze. Stejne jako Rusove, kdyz se koukaji na obstarozni F16, navoc s podvesenymi nadrzemi, kterak premanevruje v americkych armadnich zkouskach supermoderni F35.

                    3. Taknějak to jest … proto USA již asi 30 let nevyhráli ani jednu válku a už nevyhrajou nic. Prostě budou muset přestat machrovat a rozvracet kdeco na světě, přestat zabíjet lidi, ničit země atd. Už je toho dost.

                    4. re: h72

                      To je omyl, US v této lhůtě vyhráli minimálně obě války v Zálivu, druhou zcela bez řečí – nepřítel byl zbaven schopnosti bojovat a vůle bojovat. US svého času zlikvidovali režim Talibanu v Afghanistanu a vojensky jej zničili jako vládnoucí strukturu. US jako významný člen koalice vojensky umožnili pád Kadáfího, bez nich by to povstalci možná nedali.

                      Že po válce došlo k vývoji, který nechtěli, je jiná věc. Problém US je spíše rozumně ustát poválečné období.

                    5. LWG, přepadení Iráku bylo a jest a vždy bude bezprecedentním výrazem agrese, plánované, agrese, která byla předem zamlžena nehoráznýmm lhaním ….. a měla za důsledek rozvrat fungující země, smrt mnoha tisíc lidí …. mluvit o úspěchu ve smyslu vyhrané války tam, kde na vás nikdo neútočí, tam, kde vy jste jen a jen agresorem a dobyvatelem …
                      nu, a Taliban byl přece vybudován, financován, vyzbrojován z USA. Jaképak vítězství – šlo jen a jen o zradu strategického partnera. Stejné je to s al-Kaidou a s IS (ISIS).

                    6. re h72

                      Nebyla řešena morální stránka věci – pouze otázka vítězství ve válce.

                    7. Ještě k tomu: „mluvit o úspěchu ve smyslu vyhrané války tam, kde na vás nikdo neútočí, tam, kde vy jste jen a jen agresorem a dobyvatelem …“ – No a? Útočná válka je také válka, má své cíle a ty jsou nebo nejsou splněny. Jen proto, že nesouhlasím s akcí jako takovou říci, že nebyla úspěšná, to je dost divná logika.

                    8. Re zgr1 24.11.2016

                      Možná se zkuste podívat do námořní historie na oživování nových lodí a výsledky staveb, zejména přelomových plavidel v tom kterém námořnictvu

                      Namátkou:

                      Dreadnought – boční pancéřový pás při plném naložení z velké části pod vodou,
                      třída King George V. – čtyřdělové věže velmi problematicky funkční. Dokonce i po úpravách znovu problémy u Severního mysu
                      třída Alaska – problémy s věžemy hlavního dělostřelectva
                      třída Tegetthoff – mírně napadaly na příď (cca 10 cm na délce lodi), (nefatální) problém se stabilitou při palbě hlavní baterie v některých manévrech
                      nějaká francouská třída, nevím z hlavy která – podstatně pomalejší palba hlavní baterie, špatný návrh nabíjecího systému
                      třída Yamato – problém s pevností spojení horního a dolního pancéřového pásu (tedy poprvé zjištěno až při zásahu Yamata torpédem někdy 1942, neodstranitelné)
                      třída Nelson – problém s životností hlavní a poškozování nástaveb vlastní střelbou
                      atd. atp., různá zaplavování kasemat vlnami (nějaké německé lodě před WW I, nepamatuji si, vysoké vibce (např. u německých „kapesních bitevních lodí“)
                      třída Orel – stabilita (zejména v případě poškození pod čarou ponoru)

                      Jelikož tyto lodě jsou většinou kusovka či malosériovka, tak jejich uvedení do stavu většinou trvá velmi dlouho. Konečně turbíny na Temelíně nebo Hablův telescop na tom byli velmi podobně – to prostě nejde odzkoušet předem za konečných podmínek a někdy ani následně opravit.

                    9. Hubbleův teleskop byl ale zpočátku výsledkem obyčejného šlendriánství – nebyl mezi dohotovením zrcadla (které bylo chybné) a instalací na oběžné dráze řádně proměřen. Kua, udělali prostě chybu a vysrali se na ni. To je stejné jako havárie Challengeru. Desítky lidí věděly, že se nemá startovat při teplotách pod nulou.

                    10. Já zase četl, že vlastnosti zrcadla na Zemi nešlo dostatečně ověřit. Ono je třeba brát v úvahu, že pokud budeme hledat dokonalost (např. 100% úspěšnost startu rakety), neodstartujeme nikdy.

            2. Ale ze to povlu vyslo, co? Vcetne hrdinske strilecky nakonec :)…o tom se idiotum od Stalina se sekyrkou v ruce nemuze ani zdat…

        3. ta kniha je celkove fajn, nicmene s tou jednoduchosti – spolehlivosti STENu to uplne stejne nevidim. Sice nemam STEN, ale mam odstrileno peknych par tisic z UZI a levny ojebany klumpr zustane levnym ojebanym klumprem. Spolehlivy se stal, az jsem ho cely totalne potunil a vyladil, coz znamenalo vsecko navzajem dopasovat, zemedelske vule pracujici na principu nahodnych zkratu dostat do celkoveho souladu a hlavne presvedcit spoust, aby nedelala dvojstrely v single modu a presvedcit zaver, aby podaval z kazdeho zasobniku, ktery zpocatku lital ve zbrani jak vitr v bedne. Cimz se k tem cca 40 minutam, co ho trvalo borcum z IMI vyrobit, musi pripocist mojich 30 hodin cisteho casu a laborovani s tim, aby to spolehlive zralo a spoustelo a prebijelo za vsech situaci.

          Predtim mel spolehlivost tak 99%, coz je sice fajn na takove sranda kropeni na strelnici, ale pokud by to melo byt na provedeni atentatu, tak to je totalne nespolehliva bilance.
          To mate hned jednu zavadu na necele 3 zasobniky a tech 99% spolehlivosti se hned jevi v totalne jinem svetle.

    3. Gabcik s Kubisem (pridal se k nim na akci i Valcik myslim ze z vysadku Silver A ukazoval jim zrcatkem) nebyli zadni vohnouti, prosli ustupovymi boji ve Francii (vyznamenani), pak tvrdy byt kratky vycvik v Anglii ale sity na miru pro akci, byli hodnoceni anglickymi veliteli jak se osvedcili ve vycviku, Gabcik byl hodnocen A+++, Kubis A+ (puvodne mel jet Karel Svoboda, ten se zranil ), vyhodou bylo ze to byli kamaradi to se pri takove akci pocita, to jestli selhal Sten nebo se Gabcik nerozhodl ho pouzit je otazka, v okamziku atentatu byla primo v palebnem poli Gabcika tramvaj c. 3 plna lidi (byli tam jeste dve tram c. 14), vzhledem k tomu ze nemci se svoji povestnou peclivosti dokumentovali vsechno co se naslo na miste atentatu a o technickem selhani Stenu nebyla nidke ani zminka, je otazkou jestli mu Sten selhal, kazdopadne hrdinove, smekam … vyznam to melo obrovsky pro CR jako celek a Benese zvlaste nebot po 20 letem trvani CR nebylo vubec automaticke, ze ostatni mocnosti jako velka britanie, francie .. uznaji CR v predmnichovskych hranicich atd .

  5. ad: Anthropoid

    „Nesuďte, abyste nebyli souzeni.
    Jakým soudem totiž soudíte, takovým budete souzeni, a jakou mírou měříte, takovou vám bude odměřeno. (Matouš 7:1-2)

  6. Přesně takto si představuji bulvární článek. Naprosto o ničem, sem tam nějaké to prý a asi a pravděpodobně, otření se o Zemana samozřejmě nesmí chybět a poukázání na slušné vychování autora článku.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017