Elektrodebilita - zpět na článek

Počet komentářů: 260

  1. Elektrokolo, elektromoped a podobné vyjebávky, nejsou žádné novum. Nedávno se na mě obrátil jeden známý s tím, že mu u elektrokola po létech, cyklech, ale hlavně zimním nepoužíváním a sraním na údržbu odešla právě ta baterie. Nízká kapacita. Co se týká sehnání nové, tak se už na ten jeho starý krám nevyrábí. Nakonec údajně sehnal jakousi nabídku na renovaci, ovšem za takové prachy, že by bylo lépe koupit kolo nové. Ani Čína nepomohla. Tak to prodal za pakatel jakémusi kutilovi, který si s tím prý poradí.

  2. Cituji: „vynález akuvrtačky je na malou nobelovku, to nejspíš potvrdí každý kutil, který jako já začínal se sadou šroubováků. Mít v ruce přístroj, který neúnavně silou 50Nm zasouvá do materiálu jeden vrut za druhým“.

    Autor ovšem zaměňuje výhodu „aku“ a výhodu (většího) elektrického šroubováku. Považuji se za zdatného (nebo alespoň urputného) kutila, a výhody elektrického šroubováku jsem ocenil x-krát. Jenže právě pro zřejmou nevýhodu „aku“ (tj. pro fakt, že pokud šroubovák zrovna jednou za čas potřebuju, můžu se spolehnout, že obě baterie jsou vybité/těsně před vybitím, takže vruty dlužno zavrutit ručně, protože čekat 2-3 hodiny na nabití je nesmysl) jsem aku verzi odvrhl, a koupil jsem si elektrický šroubovák do sítě.

    Ale jinak, jak již ostatně psáno v diskuzi několikrát, i akunářadí má svoje opodstatnění – ale vidím jeho uplatnění spíš u řemeslníka, kde je takové nářadí v provozu denně.

    1. To je cele funkcia nakupu vhodneho naradia. Ono to porekadlo „Lacne maso psi zeru“ plati pre akumulatorove naradie prave tak ako pre cokolvek ine. Mal som v rukach mnoho akuvrtaciek ktore stali totalne za prd. Nevrtali, nesrobovali. Potom som ked som sa chystal prebudovat deck pri dome som si kupil lacnejsiu verziu tohoto tu: https://cf-t.com/media/catalog/product/cache/71dc07da46cd1a9d67b7d47451e6e708/m/i/milwaukee-2596-22–m12-fuel-2-tool-combo-kit-drill-driver-and-impact-driver.jpg
      Bola to lacnejsia verzia, s bezmymi motorcekmi. Stalo ma to 170 CAD, suprava sa skladala s vrtacky s priklepom a srobovakovou funkciou, srobovaka (impact driver) a oscilacnej pily. K tomu boli 3 baterie a nabijacka. Ale este som si dokupil nejake extra baterie. A funguje to fantasticky. Take cosi ako vybita bateria ked clovek potrebuje zasrobovat dva sroby neexistuje. A keby aj, cakat 2-3 hodiny na nabitie je neznamy pojem. Totalne vybita bateria je nabita podla kapacity medzi 25 az 50 minutami. A vydrzi dlho. Ked som tu supravu kupoval, myslel som si ze ju zahodim po dokonceni decku. Napokon pri cene materialu na deck bola cena naradia smiesna. Figu borovu. Nielenze som s pomocou toho naradia postavil 16′ x 20′ deck, ale som urobil aj framing pre kupelnu v suterene a kopec dalsich veci okolo domu. A ta vrtacka a srobovak funguju dodnes. Akurat vlani som si povedal ze chcem bezkomutatorovu verziu oboch, tak som si ich kupil. Takze vymenu kuchynskeho nabytku som uz robil s nimi. Zdoraznujem, nie som profesionalny remeselnik, len majitel domu ktory si vie kopu veci spravit sam. Ale na bezny pracu kde keden nepotrebuje nejaky brutalny vykon sa k sietovej vrtacke nevratim. Takisto ako sa nevratim k rucnym srobovakom v aplikaciach kde clovek potrebuje vynalozit vacsiu silu.

      1. No, já Vám nevím…

        Jako kutil jsem měl ty akuvrtačky/šroubováky asi čtyři (možná pět), a krom toho úplně prvního (což byl nějaký no-name – asi Meister, myslím) měly ten mnou popisovaný problém všechny. Zmíněný Meister jsem koupil někdy před (více než?) dvaceti lety, ale ač to měl být dle všech předpokladů spíš junk, měl (jak se posléze ukázalo) baterii Hitachi, a ta opravdu pár měsíců nabitá vydržela. Potom už žádná – jak to bylo měsíc z nabíječky, nebylo to prostě k okamžitému použití.

        A jako řemeslník jsem používal akuvrtačku/šroubovák od Makity (což dle mého názoru je značka celkem slušná) a tam ten problém nastal po nákupu nových baterií taky.

        Takže jsem zvolil cestu, kterou jsem popsal, a jsem ušetřen onoho mírného rozechvění, když si jdu pro šroubovák, a posléze nesmírného nasrání, když zjistím, že věci jsou tak, jak jsem se obával. :-)

        1. Aka verzia Makity? Cervene baterie s NiCd clankami, alebo relativne nove cierne BL18**?
          Od makity mam vrtacku s priklepom, razovy utahovak na sesthran (taka mala blbost a zatoci polmetrovy 8mm SPAX do dreva), razovy utahovak na 1/2″, chvostovku, svetlo, kocura, karbobrusku, BT radio a vytlacacku na silikonove kartuse. Uz sa mi stalo, ze som v pivnici zabudol rok bateriu (ktora v tej dobe mala dva roky) a po strceni do utahovacky bola stale plne nabita a bez jedineho problemu.

          1. Už si to nepamatuju, je to vážně ukrutně dlouho. S Makitou jsem řemeslníkoval ještě před nákupem Meistera (kterého jsem koupil vlastně až na základě toho, že se mi princip elektrického šroubováku zalíbil právě u „služební“ Makity). Takže si ani nejsem jist, zda tehdy Makita vůbec nějaké oddělené řady měla…

            A ačkoli připouštím, že je možné (ba pravděpodobné), že i technologie akumulátorů a nabíječek pokročila, přesto: Poslední kutilskou aku jsem měl asi před sedmi/šesti lety (což zase tak úplně dávno není), a obava z nespolehlivosti onoho napájení ve mně přetrvává. Ostatně racionálně vzato: Žádný akumulátor neudrží kapacitu neomezeně dlouho, takže je to vždy jen otázka toho, zda k němu přijdu dostatečně včas či nikoli.

            Jo, a přepočítal jsem zpětně mé kutilské aku a byly opravdu jen čtyři – přičemž jen u jedné odešla mechanika, ostatní umřely na akumulátory.

            1. Tak toto vysvetluje vela. Dnesne naradie s litiovymi bateriami predstavuje uplne iny svet. Neviem co tieto veci stoja v europe, ale rozhodne mozem odporucit:
              Impact driver: https://www.milwaukeetool.eu/m12-fuel-compact-8243;-hex-impact-driver/m12-cid-eu/
              Vrtacka: https://www.milwaukeetool.eu/m12-fuel-sub-compact-percussion-drill/m12-fpd-eu/

            2. Pred 15 lety jsem mel akuvrtacku od Narexu. Sice tezka, ale slapala jako vino. Aku NiCd, co taky v Cesku tehdy jineho za ty penize, ale v setu byly dva a nepamatuju, ze bych pri bezne praci nekdy cekal na nabiti. Mechanika pevna, zadny zbytecny vule, plynula reakce na regulaci, sklicidlo spolehlivy, co vic si prat.

              Nekdy pred 8 lety mi spadla se strechy a nedala to. I sel jsem a koupil… no samozrejme… o5 Narexku. Uz pri prvnim zapnuti to bylo nejake inovovane – sklicidlo rachtalo, kenklalo se mimo osu, regulace delala ruzne pazvuky, baterky vydrzely lautr hovno. Tim pro mne tato znacka skoncila, nevzal bych uz od nich ani vrtak. Kupuju Makitu, casto ty kramy bejvaj v akci, nemuzu si stezovat. Nezivim se tim, takze nepotrebuju megavydrz, ale potrebuju spolehlivost. A tu jsem koupil.

              Me osobne se neosvedcila metoda ‚koupim levnej kram a kdyz se vysere, dostanu v zaruce novej‘. S kramem je prace vzdy nahovno, at stoji cokoli. Ty nervy za usetrenych par penez nestoji. Takze nekupovat vysokej konec, ale zlatou stredni cestu.

              Ted mne bude cekat koupe nove retezovky, to zase bude estrada. Asi to vidim na Stihlku. Proc? Protoze tu jsem jeste nemel a tak naivne verim…

              1. Stihl si klidně kupte. Pokud máte takový to domácí řezání, klidně stačí MS170. Pokud s tím měsíc neřežete, vylijte benzín, a vyjezděte do sucha. Na to jediný je citlivější, na oddělený složky benzínu. Za mne mohu doporučit.

              2. @ Sysop:
                Jestli Stihl pilu, tak rozhodně doporučuju MS 261, asi není lepší kompromis mezi hmotností, výkonem a cenou…jinak pokud naleješ 100 benzín s ETBE (většina z nich), tak Ti tam neshnije jako ten s lihem. Takže do motorek, sekaček, křoviňáků a pil jedině plnotučnej – za mě, teda. A žádný potíže s jarními starty.

                1. No ja neviem, ja lejem do vsetkeho 87AKI (ekvivalent 91RON). Ziadne problemy so startom aj ked naradie tam stalo celu zimu, bez ohladu na to ci je to stvortakt alebo dvojtakt. Teda, aby som bol presnejsi. Stvortakt Honda v kosacke nastartuje vzdy, dvojtskt Stihl v FS55 takisto. No name stvortakt v tlakovej umyvacke je problem nastartovat aj s uplne cerstvym benzinom…

                  1. Lejou vám tam do benzínu taky burešsračky?

                    1. Ano. Povinnych je priemerne* 5% etanolu v benzine, ma sa to zvysit na 10% do roku 2022. Jednotlive firmy ale hovoria ze etanolu v benzine moze byt do 10% uz teraz. U niektorych firiem by 93 a 94 AKI nemal obsahovat ziaden etanol, ale neruci za to nikto.
                      Neviem ako to je s naftou.

                      *Pod tym priemerne sa mysli to ze niektore benziny ho mozu obsahovat viac, niektore vobec.

                    2. @ Wildcat
                      Aniž bych chtěl jakkoli rozporovat Vaše zkušenosti se starty sezónních strojů, u mě se to fakt usadilo až když jsem začal do všeho sezónního a toho, na čem mi záleží začal lejt ten 100 oktan bez lihu, respektive s ETBE…

                    3. Kazy si samozrejme urobi co chce, ale osobne nevidim dovod liat benzin s vyssim oktanovym cislom do malych motorov. Vyhrevnost ma vyssiu len o ten lieh, resp v porovnani s benzinom s pridanym ETBE je ten rozdiel zanedbatelny. Okrem toho tie male motory nemaju ako vyuzit vyssiu odolnost voci detonacnemu spalovaniu pre ktoru sa vlastne benziny s vyssim oktanovym cislom pouzivaju. Ako som napisal vyssie, ja vidim rozdiel medzi vyrobcami hardwaru. V palive nie.

                      Inak u nas benzin ekvivalentny 100RON ani nedostat. Bezne je na pumpach 93AKI (98RON). Niektore pumpy maju 94AKI (99RON). Avgas 100 ma zasa oktanove cislo urcene inou metodikou ako autobenziny.

                    4. Vlastne, musim sa opravit. Bezne je na pumpach kombinacia 87, 89 a 91AKI. 93 a 94 maju len na vybranych pumpach.

                    5. Rozdíl je ten, že stooktany tady obvykle neobsahují sračky vůbec (nebo jen minimum) a k tomu mají aditiva na zlepšení vlastností. Doporučí to tady každej prodejce a servisák techniky, tak tam asi rozdíl bude ;-)

                    6. Ako hovorim, kazdemu co jeho je. Pri tom ze kolko clovek toho benzinu potrebuje rocne na cene nejak nezalezi. Ale tuto by nikomu ani len nenapadlo kupovut 91 ci nebodaj 93 do kosacky.

        2. Makitu som nikdy nemal. Ale neterin partner ktory je remeselnik prisaha ze to je to najlepsie co bolo vymyslene od vynalezu masloveho chleba. Ja som zostal pri Milwaukee a ako kutil som zostal pri malej a lahkej 12V verzii. Syn ked este robil mechanika v dielni presiel z pneumatickeho naradia na 18V Milwaukee srobovaky. Ma z nich dva rozmery a musim si priznat ze ten vacsi je pre mna uz pritazky. A clovek si s tym musi davat pozor pri utahovani srobov. Ta vec je schopna utrhnut kolesovy srob Silverada ked si clovek neda pozor.
          Ja osobne chcem vsetko co ide do ruky bez kabla. Nie vsetko som uz vymenil, no ako naradie starne, nahrada je akumulatorova. Samozrejme, len pokial to nepotrebuje vyssi vykon. Akumulatorovy „krovinorez“ siel z domu po prvom pouziti. FS55 je tu miesto neho uz niekolko rokov a este dlho tu bude.

          1. Co je máslovej chleba?

            1. Chlieb natrety maslom.

              1. Jo tak, už sem myslel, že něco fancy…:D

        3. Nevim, měl sem v ruce několikatery zelený Makity ai teď vyblitě modrýho boše (za 500 z burzy s jedním eště jakž-takž akupackem a druhej nově repasovanej u dodavatele) a i po dvou měsících v tom je aspoň trocha šťávy, a to sou všechno kadmiofky (tzn. větší samovybíjení, ale zase jim nevadí nechat to ležet dva roky – u lithia zamknutí kontroléru a koupě novýho packu).

          Jinak Makita je taková entry-level profi (resp. teď už dělají víc řad), Milwaukee má hodně slušný věci, pak třeba taky Dewault. Hiltka nemá blbý věci, jenže začínají čurákovat s vojebávkama typu EEPROM čipešek až moc a lidi jim zákonitě zdrhnou. Bošky už se naučily to trochu vyvažovat, jenže se objevují takový kvanta čínskejch (re)brandů, který dou už taky hodně nahoru (žádný svině za 1500 z potravin, ale věci kde je řada nářadí na řadu kompatibilních akupacků a snese to denní provoz), že nějaký boše a podobný asi začnou mít docela problém. Ryobi a podobný co sou stejně akorát poruchový asi zajdou na úbytě, když za jejich cenu mám podstatně víc vybavenej kufr všelijakejch Fieldmannů a podobnejch Párksajdů.

      2. S vasim prislovim „Lacne maso psi zeru“ musim hluboce nesouhlasit. Kdyz manzelka i navzdory mym zakazum onehda koupila v Globusu maso v nejake suprvyhodne akci a sla z nej uvarit obed, odrezky dala do misky nasi chlupate potvore. Pes po ocichani obsahu misky kouknul na panicku smutnym a vycitavym pohledem a se svesenou hlavou odesel zpatky do pelechu…

        1. Kamoš takto doma testoval kvalitu šunky – ak šunku nežral pes tak ani on ju do úst nedal.

          1. No tak naštěstí od podrobného hodnocení šunky / salámů / jiných potravin a výrobků / máme místo psa třeba časopis a web dTEST, kde jsou podrobné rozbory, senzorické hodnocení a srovnání cen.

          2. Tak to byl dobrej pitomec, no…

          3. Uz za minule totality jsme se jednou s kamosema na vandru bavili tim, ze na vicka jsme nalili kdejakej mok a dali do mraveniste. Zatimco v pive byli skoro vsichni, bezny brci meli par fanousku, tak CocaCole se vsichni vyhejbali obloukem. Zrejme kyselina fosforecna netahne.

        2. Hehehe, skvele :-) Pri „kvalite“ potravin ponukanych v obchodnych retazcoch zlyhavaju aj stare ludive mudrosti

          1. No…zrovna Globus je na maso asi nejlepsi ze vsech supermarketu, protoze tam maj vlastni reznictvi a delaj si to sami na miste.

    2. Když si vzpomenu na svého dědu, který každou díru nejdřív musel projet svidříkem, pak vrut namazat mýdlem a teprve poté hodně dlouho šroubovat, pak „vynález“ aku šroubováku je opravdu na min malou Nobelovku :-
      Ve své hobby dílně mám 3 abych nemusel pořád měnit piny a vrtáky a nemá to chybu.
      Baterky neřeším bo k těm třem je jich celkem 6 a v hobby/víkendovém provozu je neutahám ani náhodou :-)
      Jiné aku nářadí nepoužívám neb mi nedává smysl ani užitek.

      1. U6 je asi neskoro radiť tvojmu dedovi, ale u nás na východe sa skladal nábytok vo výrobe pomocou vrutov tak, že sa vrut najprv nadrbal do diery kladivom a posledná otáčka sa urobila normálne skrutkovačom. Robil tam kamošov otec a ten na takýto postup prisahal. A nábytok z danej dielne drží do dnešných dní – síce kurva nemoderný ale ťažký (sťahoval som to) a stabilný.
        Inak sa musím zastať značky Makita – vo firme máme akumulátorovky len od Makity. Začalo sa pred X-rokmi s klasickými NiCd článkami 14V (niečo sa našlo aj 12V), potom prišli 14V LiIon-ky s klasickými motorčekmi a teraz ideme v 18V LiIon s bezkomutátorovými motormi. A to vyrábame všetko z nereze a chlapi na dielni stým vŕtajú priemery vrtákov, ktoré by som ani nemal verejne vysloviť a tie mašiny idú. Umrú viacmenej na akumulátory – ak to teda niekomu nejebne rovno na skľučovadlo (to potom hádže) alebo z nejakej veľkej výšky.

        1. Tomu sa hovori rusky srobovak. Technologicky upgrade bezne pouzivany v nabytkarnach. A osobne mam s trvanlivostou takto skladaneho nabytku trocha ine skusenosti.

        2. Jojo, to je pekna sracka. A tak staci mit trosku predstavivosti, co asi se s tim drevem deje, kdyz se to takto pouzije.
          Ale chapu, ze vohnouti hykaj blahem…

          1. Tak v tej dobe keď sa to takto robilo tu ešte vládli komanči a vohnout bol rád, že má vôbec nejaký nábytok vo svojom byte. Vtedy bolo ozaj len na výber z dvoch možností – buď po známosti a pomerne rýchlo alebo si čakal jak šulín.
            V dnešnej dobe „kartónovej drevotriesky z poľska “ by takýto postup nemal šancu na úspech. Kamoš to raz dakde skladal a vravel že to piču váži a ešte väčšiu piču to funguje.

        3. Je pravda, že v dobách mého dědy truhláři používali ku spojování dřevených dílů kolíky, čepy, dlaby, falcy, cinky, rybiny, svlaky a další klasické postupy. Šroubovalo se podstatně méně než dnes, většinou vůbec.

          Jedinkrát mne zahlédl jak zatloukám vrut Vámi popsaným „východním technologickýcm postupem“, dostal jsem pohlavek jako hrom a už nikdy jej nepoužil .. :-)

          Ostatně dneska v éře pozink vrutů, dřevotřísky, lisovaného bůckvíčeho a právě akušroubováků to je i zbytečné, mnohdy i nemožné ..

  3. Je přece úplně šumafuk, zda můžeme ukládat elektrickou energii, která vzniká nejčastěji pálením uhlí, jadernou reakcí nebo obdobným způsobem. Kdybychom získávali všechnu elektřinu využitím potencionální energie vody či kinetické energie větru, mělo by asi smysl takto získaný proud kamsi ukládat. Ani u pálení plynu, které zvládáme už dokonce s více než 50 % účinností, se to ještě zdaleka nevyplatí.
    Ale ukládat složitě a draze něco, co si můžu kdykoli a kdekoli s podobnou účinností a podobnými exhalacemi vyrobit spalováním benzoového řetězce, mi připadá vskutku schizofrenní.

    1. Tu jadrovu reakciu by som z toho vyctu vynechal. Mobilne zdroje tohoto druhu sice existuju no akosi su mimo cestnych vozidiel a vykon stacionarnych elektrarni sa dost zle reguluje. Tu by bolo ukladanie energie generovanej v casoch nizkej spotreby idealne.

      1. Bylo myšleno asi malinko jinak, než jste pochopil: atom (pokud nebudeme řešit dosud prakticky nevyřešenou jadernou fúzi), ani z hlediska ekologie, ani z hlediska ceny a ani z hlediska účinnosti nám nic převratného nepřináší. Výhodou jaderných elektráren minulého století bývala v první řadě cena, nevýhody jsou pak zřejmé (od získávání uranu po uskladnění vyhořelého paliva). Nicméně si přiznejme, že v současné době nejsme schopni v Evropě zrealizovat výstavbu jaderné elektrárny za takových podmínek, aby to dávalo vůbec nějaký smysl. Taže (s končícím životem jaderných elektráren z min. století) ani elektřinu z jaderné elektrárny nebude mít moc velký smysl někam ukládat, ani kvůli ekologičnosti vzniku, ani kvůli ceně či účinnosti.

        Proto považuji za zcestné tvrdit, že překážkou elektromobility je problematika UKLÁDÁNÍ proudu.
        Podle mého názoru je podstatně větší problém ve ZDROJÍCH proudu, protože z drtivé většiny těch současných nedává žádný smysl proud jimi vytvořený někam ukládat (tam maximálně pro malý telefon nebo notebook), neboť s obdobnou účinností, za obdobnou cenu a při obdobných ekologických dopadech můžeme získávat proud pálením benzoových jader přímo v místě spotřeby.

        1. Svet existuje aj za hranicami Europy. Ani v Cine nebudu schopni v kazdej chvili spotrebovat elektrinu z tych 10 reaktorov co sa chystaju stavat.

          1. No, existuje. Ale kvalitní místo pro život člověka se drasticky zmenšuje. Obávám se, že flora a fauna se jaksi nestíhá doplňovat, obnovovat takovým tempem, jak si člověk představuje, jeden člověk spotřebuje všeho víc, než celý les nebo smečka vlků. Takže buď člověk změní myšlení a překope priority, nebo se planeta obejde bez něho.

            1. A co to ma presne spolocne s jadrovou energetikou?

              1. Nejsem fyzik, ale asi něco jo. Atom je základní stavební jednotka hmoty. A elektřina do přírody patří, elektrické generátory přece umí přeměnit chemickou, jadernou či jinou energii na elektrickou. Však v přírodě je přece běžná i při předávání vzruchů, třeba mezi svaly a nervy.

        2. Integrale: Co máte proti fúzi? Při fúzi nevznikají téměř žádné vedlejší radioaktivní produkty. Může být zdrojem naprosto čisté energie pro miliony let, deuterium se snadno získá z mořské vody. Jde spíše o to vyrobit vhodný reaktor, chce to nějaký materiál, který asi ještě neznají. Až to vychytají, bude tolik energie, že budete zírat, budoucnost se bude prohánět „na vlnách“ takové energie. Budoucí generace se budou smát, až uvidí ze záznamů, v čem a v jakých smrdutých plecháčích se proháněli po silnici jejich dědové a pradědové :o).

          1. Neviem co ma proti jadrovej fuzii Integrale, ale ja mam proti nej to ze zatial nefunguje. Som si isty ze az by spustili prvy fungujuci energeticky fuzny reaktor, Integrale nebude mat proti nemu nic.
            Ani ja.

            1. Vždyť vám to píšu, že nemají, respektive neznají ještě vhodný materiál na ten reaktor. Experimentovalo se s horkým plazmatem tekoucím v silném magnetickém poli. Nevím, jestli už postoupili dál, protože se jim podařilo to udržet v chodu jen krátce a vyrobili jen několik megawattů energie. Ta syntéza dvou jader, jako toho deteuria nebo tritia, to není tak jednoduchý, když nemáte matroš na ten reaktor.

            2. (Funguje velmi dobře, akorát řídit se moc nedá. Pardon.)

  4. Heh, zaznamenal jsem dalsi fenomen elektrodopravy. Kdyz bylo venku bratru 15 gradusov, auto hrde nabijelo s hlasenym dojezdem 54-58 km. Behem jizdy slo fpohode dobit az na 82 km, kdyz jelo v rezimu nabijeni spalovakem.

    Ted je venku minus dva a baterka po max nabiti rika, ze dojezd je 38 km a behem jizdy se nabijet nenecha.

    Nu vot technika.

    1. Hlášený dojezd -4 km mne nepřekvapuje, ale proč vám k tomu dává matematické kvízy?

  5. Kurde. Som sa ozaj nahľadal kým som ten kontakt našiel. Taký BUTTON musí byť veľký jak krava a svietiť ako gay-pride. Ta stránka je ozaj pre otrlých a fanatikov.
    A tá reklama na nezaplatim.cz je ozaj výživná.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017