Dopravní nehody se stávají z příčin - zpět na článek

Počet komentářů: 81

  1. Článek za jedna, s myšlenkou vyšetřovat tak aby byla odhalena příčina spíš než aby byl za každou cenu někdo bit souhlasím všema dvaceti!!
    Pro inspiraci však není třeba chodit daleko, podobným způsobem už od svého vzniku funguje Drážní inspekce ČR, závěrečné zprávy zveřejňuje skoro všechny, s opicijí se celkem často neshoduje a čtení to je taky často zajímavější než Letecké katastrofy.
    http://www.dicr.cz/zaverecne-zpravy-z-mimoradnych-udalosti

  2. Ano, příčinou dopravních nehod není úmysl, ale nedbalost vědomá.

    Nikdo není takový idiot, aby chtěl způsobit nehodu, ale hromada lidí naprosto kašle na prevenci na svojí straně. Kouří, cpou se, čumí do mobilu, telefonují, hrabou se v navigaci, nekoukají do zrcátek, nesledují, co se děje kolem, lepí se na toho před nimi, nechovají se předvídatelně (uhnout do vedlejšího pruhu a pak teprve dát blinkr je úžasná aktuální móda) nebo vůbec netuší, co dělají a neumí myslet dopředu.

    Taky jsou vyděšení z okresek — tam už snad nejde jet víc než 80, a na viceproudé silnici zase nechápou, že mají jet vpravo, neumí značky, nevnímají dodatkové tabulky ani směrové tabule. Neumí úplně základní přednost zprava ani zip, ignorují semafory (aktuální móda na menších městech) atd.

    Za poslední půlrok mám pocit, že jsme se přesunuli někam na Balkán a to bych se ještě na jaře hádal, že tak hrozné to není. Přijde mi dost vyčerpávající pořád dávat pozor i za ostatní…

    Možná by bylo dobrý co nejvíc eliminovat tyhle příčiny a až pak řešit, co zbyde.

    Ostatně vjíždět na přejezd, kde nevidím na signalizaci, je taky naprostá hovadina. Řešením je informovat příslušná místa a než se něco změní, jezdit jinudy. Ne tam furt ohrožovat sebe a další lidi. Jak u blbých.

    1. Nedbalost vědomá ? Je to složitější. Standardně ten příčinný řetězec je nějak takto:
      Error (někde se stala chyba) – Fault (v důsledku chyby něco neproběhlo jak mělo a z chyby se stala vada)- Failure (nestandardní průběh nakonec dopadl špatně – vada způsobila poruchu)

      Vědomá nedbalost je to jen u některých nehod. Kdybych měl jezdit vědomě dbale, tak de facto ani nemůžu vyjet z garáže a pokud už za pomoci dvou zletilých svéprávných pomocníků vyjedu, tak bych musel jet dokumentovanou rychlostí cca 5 km/h, nesměl bych se při řízení dívat do zrcátek (ale pouze před sebe), nesměl bych odbočovat vlevo a nejspíš by před vozidlem musel běžet průzkumník s praporkem a trumpetkou. Ani tato opatření by mě 100 procentně neuchránila před tím, že skončím jako viník nebo spoluviník…

      Hodit to na řidiče a vědomou nedbalost je alibismus. A taky je to jeden z důvodů, proč je to k plně autonomním vozidlům hodně daleko, protože „na koho to hodíme, když stroj ze záznamu prokáže, že neporušil žádný předpis?“. Přiznat, že některé situace nemají reálně dosažitelné zcela bezpečné řešení, to by zastáncům vědomé nedbalosti praskla žilka.

    2. naprostý souhlas!

      už jen to srovnání s vyšetřováním leteckých nehod ukazuje tu odlišnost obou světů, kde v jednom se pohybují profesionální piloti, kteří si nedovolí překročit předpisy a v druhém světě se dva ze tří řidičů považují za příliš sexy na to, aby se nechávali svazovat pravidly a každý druhý je dopravní expert.

      Letectví závidím tu profesionalitu, zatímco motorismus se stal rejdištěm lůzy.

      Je to strašný, ale upřímně se těším na autonomní vozidla. Ta představa, že alespoň část lidí přesedne do něčeho, co se umí udržet v jízdním pruhu většinu času jízdy, dovede dodržet rozumnou vzdálenost, umí to pochopit význam semaforu, umí to dát přednost, neřídí to ničí ego, nemá to potřebu vychovávat, není v tom agrese. Jo, divnej směr to nabírá. Autonomní vozidla u mě získávají větší přízeň a poděkovat zato můžou jen a jen lidskejm řidičům.

      1. A co svoboda? Těšíte se, až se jí zbavíte?

        1. ? My snad nejakou mame? Jo… vlastne… mame svobodu platit dane a svobodne se z toho radovat.

          1. Myslel jsem svobodu při řízení vozidla. Jedna z mála svobod, co nám zbyla…

            1. I když je to relativní. Takový ruský nevolník (mužik) na tom byl hůře. Nebo otrok na plantáži v Jižní Karolíně na přelomu 18. a 19. století. Nebo politický vězeň v gulagu.

              Máme se nejlépe v celé známé historii lidstva. Ale bohužel to vypadá, že už jsme za vrcholem a klesáme…

            2. Inu, mohu tedy jezdit bez nejakych papiru, dani… rychlosti, kterou uznam za bezpecnou… proste svobodne?

              A nebo mam tolik ‚svobody‘, jako treba vezen, ktery muze zcela svobodne vstat a kdykoli se projit po svoji cimre?

      2. Koftun:
        „…Letectví závidím tu profesionalitu, zatímco motorismus se stal rejdištěm lůzy….“

        – když do něčeho vleze příliš komerce a kšeftu, nutně to musí takto skončit.

        „… upřímně se těším na autonomní vozidla….“

        – konat se nebudou.

        .

      3. Ad Koftun:
        „už jen to srovnání s vyšetřováním leteckých nehod ukazuje tu odlišnost obou světů, kde v jednom se pohybují profesionální piloti, kteří si nedovolí překročit předpisy…“
        Jakže to bylo se Smartwings a letem na jeden motor? Otázky, samé otázky.

        1. PanPredseda:
          „…Jakže to bylo se Smartwings a letem na jeden motor?“
          – – –
          – když do něčeho vleze příliš komerce a kšeftu, …

      4. Koftun: já Vám celkem věřím, že se motorismus stal Vaším rejdištěm, radost z toho nemám a pokud jste neschopný, raději, než v autonomním autě bych Vás viděl v MHD. Můžete to mít už teď a nemusíte to nutit ostatním (autonomní auta nelze mít bez toho, aby byla vnucena i ostatním – neřeším teď technickou stránku a jestli je to vůbec možné).

      5. Protože pravidla silničního provozu se na 100% jednoduše dodržovat nedají.

        Resp. jejich dodržování na 100% by bylo často absurdní a neodpovídalo by zdravému rozumu.

        Jenom rychlostní limity jsou na mnoha místech naprosto nesmyslné a neodpovídají realitě.

  3. Ano, dopravní nehody se stávají z příčin. Minulý týden jsem byl pasivním účastníkem jedné z nich s celkem jasnou příčinou. Na slánské dálnici D7 poblíž ruzyňského letiště je přechod pro chodce se semaforem. Ano, čtete dobře, na dálnici je přechod pro chodce. Tedy, dá se udělat kouzlo – 0,5 km před se dá značka konec dálnice a 0,5 km po se dá značka začátek dálnice, takže rozhodnutím razítka tento kus stejné komunikace dálnice není. Pokud nějaký chodec stiskne tlačítko a po chvilce se autům objeví červená, dochází k zastavení provozu na dálnici a tvoření fronty v rozsahu několika kilometrů. Při dojíždění do kolony se velice často stává, že někdo nedobrzdí jako ta řidička, co nabourala mě. Zastavit provoz dálnice je v podstatě žádanka o autonehodu. Nehoda se z toho důvodu stává každý den, max. každý druhý den. Máte někdo nápad, co by s tím šlo dělat? Na magistrát jsem volal, ale odpovědi byly nepoužitelné – bude to s dokončením severního vnějšího obchvatu, pro který se ještě ani nevykupovaly pozemky apod. Toto je ideální kandidát na příspěvek z Fondu zabrány škod.

    https://www.google.com/maps/@50.1032868,14.2947553,167m/data=!3m1!1e3

    1. Z pohledu magistrátu je všechno v pořádku. Značení sedí, piráti nedodržují bezpečnou vzdálenost a bourají, takže bych odsouhlasil víc kamer, aby bylo bezpečněji a šel na kafe. Co tam máte dál?

      1. Člověče, máte pravdu. Kamery tam jsou, radar taky, ale stále se tam bourá. Tak co zkusit dát tam víc kamer? Víc pruhů, víc Adidas? :-) Spíš jsem myslel, jestli někoho nenapadá člověk nebo organizace, kterým jde skutečně o bezpečnost, na magorstrátě jsem nikoho nenašel.

        1. Dopravní opatření by někdo musel zaplatit a ten někdo téměř určitě hospodaří s veřejnými prostředky. Takže jakékoliv navržené opatření bude s vysokou pravděpodobností odmítnuto s argumentem, že dopravní značení je v pořádku, technické normy jsou splněny a jakékoliv opatření by bylo nedůvodným mrháním peněz. Příčinou nehod z pohledu magistrátu je to, že řidiči neplní své povinnosti a jediné možné opatření je větší buzerace řidičů ze strany policie, což policie (díky bohu) nejspíš odmítne jako nesmysl. Dokud tam na přechodu nesejmou VIP potomka, nebo nebudou bourat nějaký VIP, tak se nestane vůbec nic.

          Pokud jste vy brzdil relativně intenzivně a madam za vámi to nezvládla, tak příště zkuste brzdit tak, aby to zezadu dostal až ten, kdo jede za vámi. Vím, že ne vždy je to možné, ale už několikrát jsem si takto zachránil zadní část auta. Když se na mě někdo lepí, tak si udržuji větší mezeru před sebou a dobržduji tak, abych nebrzdil prudce.
          Pokud však madam za vámi psala za jízdy SMSky, tak s tím už se toho dělat mnoho nedá, zejména pokud bylo vlhko a madam řídila něco, co moc nebrzdí (eko pneumatiky + vymlácené tlumiče), ideálně v kombinaci s blbým posezem (malá síla na brzdový pedál).

          1. Madam a její (c) mozkové myšlení si neumím vysvětlit, možná psala SMS, možná měnila status na xichtoknize, že právě jede v levém pruhu na D7, ale kdyby trochu koukala, ubrzdila by to. Vždy se snažím brzdit tak, aby ten za mnou měl co nejvíc času a prostoru. Od té doby, co jsem dal „všechny čtyři“ blinkry, že se bude brzdit kvůli červené, to bylo 5 sekund, od mého zastavení cca 3 sekundy, než madam do mě bouchla.

            Tam je prostě totálně špatně to, že někdo z magistrátu přechod pro chodce přes dálnici povolil a udělal. Nečekám, že by magistrát uznal, že to byla chyba. Ale spíš jsem jako možné viděl nějaké řešení typu nadchod. Nadchod by se vyplatil i pojišťovnám, které musí vzniklé škody z povinného ručení platit. Dejme tomu, že by kovová lávka přes dálnici stála 5 milionů, náhrada lehčího poškození aut tady by byla 50 tisíc, tak za 100 dní to mají pojišťovny zpět. Kapsch jim může poskytnout tipy a zkušenosti získané výstavbou mýtných bran :-)

            Já vím, že to sem nepatří, ale člověk očekává, že když zaplatí dálniční poplatek, že pojede po dálnici, nikoliv že bude stát před přechodem. :-)

            1. Vy se na to ale furt díváte z pohledu člověka, jako by šlo o nějakou bezpečnost, životy, škody. Na to sere pes. Z pohledu technokrata s razítkem tam problém prostě není. Problém je neukázněné lidstvo. Nejsou to jejich škody, jejich životy, lejstra sedí, všechno je cajk a ještě to sype na pokutách lidí, co to po dálnici valí jako po dálnici. Pojišťovna taky asi nemá mechanismus jak zasponzorovat zahloubení dálnice nebo vybudování nadchodu. Prostě mission impossible.

              1. Přesně tak – technicky by byla možná celá řada opatření, ale fakticky je to všem jedno. Vemte si jen to, že místo, aby mýtné brány využili pro infrastrukturu pro liniové řízení dopravy, tak původně chtěli ty brány demontovat. Bezpečnost ani plynulost provozu totiž opravdu nikoho nezajímá. Ba naopak – čím víc se bourá, tím víc se na pojistkách protočí peněz. Dokocne nejspíš čím víc nehod, tím větší jim nakonec vyjde HDP :-D

                1. S tím HDP je to vyvrácený už století a půl – teorie rozbitého okna.

                  1. Teorie rozbitého okna popisuje zvýšenou míru vandalismu v místech, kde už jednou bordel je. A obecně teorie nic nevyvrací, je to jen teorie.

                    1. Taky jsem doposud znal jen tu o kriminalitě. Nicméně Behemot má pravdu – existuje i teorie rozbitého okna od Bastaita, kde Bastait vysvětluje, že opravou robitého okna ekonomika nebohatne, protože nic nového nevznikne.

                      Nicméně i tak část ekonomů zastává názor, že opravou rozbitého okna je ten, kdo to platí, nucen šáhnotu do úspor, které by jinak nečinně ležely bůh ví jak dlouho na účtě. Tedy že přiměřeným rozbíjením oken se kola ekonomiky roztáčí. Viz např názory, že investice do OZE a zavírání relativně nových elektráren roztočí kola německé nebo americké ekonomiky.

                    2. Já bych to jen doplnil, alespoň podle mi dostuných zdrojů, je rozdíl v přesných termitech (nebo termixech?):
                      – TEORIE (theory) rozbitého okna – ta o předpokládané konformitě páchání drobného vandalismu, kterážto konformita je podle ní determinována (mimo jiné?) stavem/působením prostředí/okolí
                      – KLAM (v originále spíše „paralela“/“podobenství“ – „parable“) rozbitého okna – to na co odkazuje Behemot

                      A konečně si dovolím technickou poznámku:
                      – věta „s tím hdp je to VYVRÁCENÝ už století a půl – TEORIE rozbitého okna“ je ve skutečnosti oxymoron. To, že k něčemu existuje nějaká HYPOTÉZA takový stav věcí popisující (a ještě svoji hypotetičnost obsahující v názvu) ještě neznamená důkaz o něčem. Podobně, jako to, že když někde v okolí grafu najdu napsané 2-3 popisky jednotek, tak to neznamená, že tyto patří k jednomu dílku na ose (a taky na které…). Doporučil bych bezesporu kvalitní zkušenosti praktické trochu učesat a vyhladit ukázněností v podobě podvolení-se rigidnosti a zkostnatělosti akademického prostředí například při studiu, protože i ten neohrabaný konzervatismus má své přínosy.
                      Jinak je to podobné, jako napsat, že „(…)vaše kokotská bolševická východní mentalita spíš alibisticky svede vinu na ostatní(…)“ v jednom odstavci s „to by se musel někdo zamyslet do hloubky nad tím“ což si sice gramaticky neodporuje, ale věcně je to poněkud úsměvné, svádět vinu na toho „někoho“ a současně kritizovat „alibistické svádění viny na ostatní“. Beru, že to bylo myšleno jinak, nicméně každý jev, zde i tvrzení, není izolované v jediném svém kontextu a je potřeba důsledně domyslet jeho vlastní integritu i pro pohled – použití takového tvrzení – i z jiné strany (ovšem nebyl by to pak právě autor tvrzení, kdo by se musel důkladněji zamyslet?).

            2. ptak: nadchod by vyžadoval vysoké oplocení všude kolem, jinak tam bude nehod ještě víc. Pokud by ten nadchod měl výtahy a jezdící schody, dalo by se o tom ještě uvažovat, ale to je v našem prostředí sci-fi. Jediné skutečné řešení je zahloubení silnice tak, aby přechod byl kde je, jen by z něj byl most. To je sci-fi ještě větší.

              Tedy bych vzal jako fakt, že dokud tam místní chtějí mít přechod, nestane se s tím vůbec nic a je nutné se přizpůsobit a počítat s tím, že jednou za čas si člověk může vytáhnout černého Petra. Jezdím tam jen občas a vždy si držím odstup, jak psal Shi. Nemůže to zabránit všemu, ale je to maximum, co lze udělat. Havárku jsem tam nepotkal, ale divoké brždění už ano, tak jsem se dle toho zařídil. Kdo to tam nezná nebo se na jízdu nesoustředí (nemusí psát ani sms, stačí, že se zaposlouchá do rádia nebo zamyslí a má zapnutý tempomat), může snadno zjistit, že najednou to z těch 100 není kde ubrzdit, zvlášť v hustém provozu, kde několikáté auto v pořadí musí brzdit už dost intenzivně, i když to první zastavilo bez větší námahy. Propásnout v takovém případě vhodný okamžit není zas takový problém, jak dokazují velmi časté nehody v kolonách a dojezdech do nich.

              1. semafor na R6 na padesátníku/za teplárnou je úplně stejná blbá situace jako neřízený přechod na R4 za dálnicí/na baních; všichni vědí, že je to naprosto blbě, ale je to pozemkově zablokované. nevejde se tam ani podchod, ani nadchod. čisté řešení je posunutí podchodu/nadchodu o řádově sto metrů a délka podchodu/nadchodu ne těch 24,5m nebo kolik je ausgerechnet tam šířka mezi svodidly, ale dvoj-trojnásobek. což je v kombinaci s řádově třicítkou použití přechodu denně docela scifi (a podchod by znamenal dopravní omezení čtyřpruhu celou stavební sezonu, ocelová konstrukce nadchodu by znamenala uzavírku na jednu noc, v každém případě několik desítek milionů). je samozřejmě na diskusi, jestli bylo dříve vejce nebo slepice, a jestli by rozumný podchod/nadchod neměl mnohem větší intenzitu pěší dopravy (fuj, to zní dopravněinženýrsky).
                což vidím jako téma, které se válí na zemi, třeba volební téma pro místní samosprávu.

              2. Ono by stačilo doplnit do daného úseku inteligentní dopravní značení, které by v případě, že se pro auta na semaforu rozsvítí červená, upozornilo řidiče v dostatečné vzdálenosti před semaforem na potenciální problém. Navíc výskyt kolony není problém detekovat pomocí kamer. Kdyby byla vůle, řešení by se našlo.

                Blbý taky je, že přes nejrůznější véce nebo méně obludná SUV není vidět skrz několik osobních aut dopředu brzdová světla, jako tomu bývalo dříve, takže dříve člověk mohl lépe předvídat.

    2. Přechod pro chodce není na dálnic a předmětný úsek mezi D0 a D7 dálnicí být nemůže, to by se muselo přestavět připojení ulice Do Horoměřic, což by znamenalo nejspíš její uzavírku…
      Předmětným úsekem jezdím velmi často a nehodu jsem nezaznamenal, úsek je značen dobře.
      Podobné místo je na Strakonické na Zbraslavi a je také obecně známo – na jedná straně výjezd k teplárně, na druhé sjezd, přechod pro pěší se semaforem, se stejným omezením rychlosti jako Na padesátníku.

  4. Myšlenka podrobného vyšetřování nehod je zajímavá. Báječná je i možnost využití závěrů k zlepšení bezpečnosti v budoucnu. Jen mám strach, abych nakonec nemusel (jako v letadle) po každém otočení klíčem v zapalování čumět na nekonečné video, kde mi milý hlas vysvětlí, jak se zapínají pásy, kde najdu lékárničku a že mám dodržovat bezpečné rozestupy…

  5. Problém je množství. Leteckých katastrof je pár jednotek ročně celosvětově, mrtvých v autech 1,2 mil ročně. Logicky to nemůže jít zpracovat podobně. I s paretovým pravidlem se dá odhadnout, že takových 300k jde na vrub nedání přednosti v jízdě… Jenže jak to rozklíčovat dál?

    1. Dají ze z toho celkem snadno vybrat:
      – nehody s vážným následky
      – místa, kde se nehody stávají neobvykle často

      Jenomže to by někdo musel mít zájem něco dělat s bezpečností. Zrovna před pár dny jsem jel po ulici, která není významem a provozem úplně bezvýznamná a spatřil jsem tam jakousi výstražnou trojúhelníkovou značku zarostlou tak, že ani při průjezdu rychlostí 30 km/h vůbec netuším, co na ní asi tak mohlo být.
      Přitom policejních aut (státní nebo městská) kolem ní projede každý den minimálně deset …

      O kus dál je blbě vyprojektovaný kruháč. O kus dál je křižovatka, kde by pomohly naváděcí čáry. O kus dál je lehce šílená křižovatka, kde se čas od času stane celkem těžká nehoda, řešení by se určitě našlo – stačilo by ho okopírovat z křižovatky vzdálené dva kilometry… A nikdo nic z toho neřeší.

      1. Bezpečnost nesype love.

      2. Shi: obě situace jsou ošetřené naprosto dokonale…
        – osadí se značka s tabulkou: „Úsek vážných dopravních nehod“…
        – osadí se značka s tabulkou: „Úsek častých dopravních nehod“…
        Problém solved…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017