Dolej olej - zpět na článek

Počet komentářů: 112

  1. Jo no.. do renaulťáckých dodávek se olej dolévá až moc často.. :-D ..tolik nežral ani žigul.

    1. Jo jo. Renault. Uzsem to sem jednou psal. Draha polovicka mela Clio, kdyz jsme si spolu zacali. Onehda sem se zacal zajimat o technicky stav toho vozidla. Zacal jsem vymenou oleje, protoze zenska samozrejeme nevedela, kdy se menil.
      Vykaplo me ho z toho asi pul litru. Dodnes nechapu, jak to mohlo jezdit.

      1. Zajimavy, mam Thalii, najeto nejakych 360 tisic tusim, nejak tak…leju do toho takovy to, jak to vydrzi 30k km. Nechavam menit tak po tech 30k, plus minus par tisic, uz jsem menil i po 37…V zivote jsem dolejval olej akorat, kdyz se mi udelala dira ve vane. Jinak jsem v zivote nedolejval olej, nikdy ho neubylo tolik, aby byl pod minimum.
        Divny :-)

        1. Kup si novy auto.

          A pochopis ;-)

          1. Hmmm, co ho navedie k tomu pochopeniu na novom aute? Nema dovod. Ono som sice posledne auto som kupil roku 2012, ale je z aliance Renault-Nissan a s olejom problem nema. Akurat tu sa meni olej kazdych 5000…

            1. No a když měníte každých 5 tisíc, tak jak to poznáte?

              Btw nejsem si jistý, zda v roce 2012 už běžně existovaly motory s předepsanými oleji jako 0w-20.

              Já měl teď tu čtvrtou generaci TSI od VW a tak už jsem běžně v rámci intervalu výměny oleje dolejval jedel litr už od novoty. A ostatní po firmě co vím taky.

              1. Wildcat u čísla 5000 jednotky. Kilometry, míle, versty, světelné roky?

                1. Bavime sa o Kanade, takze samozrejme kilometre.

                2. A já jsem zapomněl slovo „zapomněl“.

              2. V Americe je jiny pristup k oil managementu, tak se tam velice casto meni velice levny shitovy olej.
                Dela se to vetsinou na pockani na benzince za nejakou castku typu $16 a provede to mexican s odsavackou, nez dozeres hamburger.
                Dnesni oleje jsou stejne jenom rozpoustedla na aditiva, ktere provadeji vlastni mazani, rozpousteni karbonu apod.
                V evrope se ujala metoda draheho vysoce aditiovaneho oleje, ktery se meni co 30000 v ramci garamncky a relativne za draho.
                Pristup Evropa mi prijde lepsi, negeneruje to kvanta vyjeteho oleje k likvidacia a je to i casove uspornejsi.
                Na druhou stranu je to haklivejsi na obsluhu, terminy se opravdu nesmi prekrocit, bordel v motoru vozis dyl, obcas vyrobci, aby bypadali dobre v excelech fleet manageru, pisou uplne blbosti jako vymena co 50000. To je zavisle i o mnozstvi oleje v motoru, kamion s 25 litry ujede na jeden olej 90000, 1.6HDI s 3,4 litry je po 15000 v prdeli.
                Osobne to resim tak, ze v pulce oficialniho intervalu vymenim olej odsavackou, fitr nechavam do oficialniho terminu garancky. Tim se obcerstvi aditiva v oleji. je to akce na par minut, odavacka se napojuje pres merku oleje, neni potreba ani nic sroubovat ci lezt pod auto.

                1. Menim raz za rok 10 litru mineralu a su spokojeny. Vyjetym olejem natiram chatu. win-win

                2. Je pravda, že jsem před pár lety mérně uvažoval nad nějakou amerikou např. Chrysler Sebring a dost mě překvapilo/odradilo, že se na tom mění olej po 6 tisících.
                  Já s takovou prací nemám problém. Olej si měním sám a to v půlce intervalu, než je předepsaný, takže pod to lezu každý půlrok, ale představa, že to budu měnit každej druhej měsíc je moc. Měním, když je na to čas, nálada, počasí. Tohle by byla už spíš nutnost. Navíc co s těma sudama vyjetýho oleje furt taky že.

                  1. Ta vymenna lehota je skor zvykova zalezitost. Europske auta v severnej Amerike maju take iste vymenne lehoty ako ameriky. No na Sebring by som si dal pozor tak ci tak. Hlavne teda na verziu s motorom V6 2.7. Ten motor ma ten isty problem ako niektore verzie motorov VW HTP. V istych bodoch (myslim ze su to niektore mazacie kanaly v hlavach valcov) sa olej prihrieva co vedie k vzniku kalov ktore eventualne kompletne znicia motor.

                    1. Myslím, že se tomu říká oil sludge a trpěly na to hlavně chryslerácké V6 2.7, Ty V6 3.2 prý už s tím takový problém neměly. Tyhle motory se najdou v chryslerech Sebring, 300M, 300C, ale nejen tam.

                    2. Presne tak. SOHC verzie chryslerovskeho V6/60 tento problem nemali. To bez ohladu na zdvihovy objem ci konfiguraciu pohonu v ktorom boli pouzite.

                3. To so shitovym olejom v amerike uz davno nie je pravda. GM predpisuje svoje oleje ktore Nazval Dexos. V prvej generacii bol ten olej semisynteticky. V tom case GM prepisoval pre svoje smallblocky Mobil 1. Druha generacia je plne synteticka. No vymenne intervaly zostali. A podobne je to u ostatnych vyrobcov.

                  1. Nechcem dráždiť hada bosou nohou, ale čo je to semi-syntetický a čo je plná syntetika. Lebo ak mi pamäť slúži tak niekde okolo roku 2009 vyhrali výrobcovia olejov súd v USandA v ktorom šlo o to, že či môžu kvalitné minerálne oleje predávať s označením „syntetický“ olej. A vyhrali a môžu napísať na fľašku s kvalitným minerálnym olejom napísať, že je to olej syntetický. Ono kvalita oleja ako ju poznám ja sa neurčuje viskozitou či tým, že niekto „odborne“ povie / napíše minerál, polo-syntetika či syntetika, ale podľa výkonnostných parametrov, ktoré ma olej spĺňať aby spadal do nejakej ACEA (Európa a je to na báze dobrovoľnosti – nevydávajú sa certifikáty) či API (USA a tiež na báze dobrovoľnosti) výkonnostnej triedy.
                    A podľa odporúčaní výrobcu vozidla treba pozrieť výkonnostné triedy (niekedy k tomu príde aj HTHS), odporúčané viskozity a intervaly výmeny. U VW (a aj iných výrobcov) treba ešte pozerať tie ich interné normy, lebo pomaly čo motor to iná norma (mám pocit, že to začalo v dobe okolo 1,9TDI a jeho variáci a potom 1,9TDI PD až po 2,0TDI CR). Som zháňal olej do Touarega (motor BKS) a dalo mi zabrať prelúskať sa cez ten volswageňácky kód Navajo. Som si to musel normálne nahádzať do Excelu, lebo v hlave som to nevedel rozlúskať.

                    1. Myslim ze ten spor bol ukonceny skor. A viedol k tomu ze niektori vyrobcovia prestali pouzivat vyraz semi synthetic ci synthetic blend. A co sa tych parametrov tyka, predstavujes si to nejako takto? https://www.mobil.com/English-IN/Passenger-Vehicle-Lube/pds/GLXXMobil-1-0W40
                      Prekvapivo im tam chyba schvalenie podla GM Dexos2 ktore tiez maju.

                    2. No možno to bolo aj v 2006-tom, ale ruku do ohňa by som za to nedal. Inak trafil si pekne moju obľúbenú značku oleja. A konkrétne tento je syntetický olej tak ako to má byť (v tej teoretickej rovine) a nie nejaký SHC synthese technology. Ono je otázka, že či auto ozaj potrebuje syntetický olej, ak je pre jeho motor výkonovo a viskozitne dostatočný aj klasický minerálny olej. To už je ozaj len rozhodnutí a peňaženke daného človeka, resp. o použití daného auta.
                      Ale ta téme s olejmi to je dosť ošemetná vec – ľudia čo tomu rozumejú nebudú dávať informácia zadarmo ak vôbec môžu a obyčajný človek sa topí v lžiach predajcov a marketingu výrobcov….
                      Ja sa proste držím určitej teórie a zatiaľ ma to nesklamalo takže OK. Ono ak človek mení pravidelne olej podľa predpisu a neničí auto v nejakých krutých podmienkach (púšte, severný pól, krátke trasy, časté štarty, jazdy na okruhu, jazdy permanentne v zápche so Start/Stop-om atď.) tak by mal vedieť kúpiť olej podľa výkonnostnej triedy, normy výrobcu (ak je udaná), zvoliť viskozitu (ak ma na výber) podľa podmienok jazdenia a hlavne pravidelne meniť a najlepšie vždy aj s olejovým filtrom. A samozrejme pravidelne kontrolovať množstvo oleja. Potom by nemal nastať nejaký problém. Samozrejme k zlyhaniu pohonného ústrojenstva môže dôjsť aj keď budeš robiť servis vozidla na 123%.

                    3. No šak, to jediný co člověk potřebuje vědět je viskozita a esli to splňuje minimální specifikaci. Která je daná kódem, číslem a rokem (!), páč specifikace se mění v čase, obecně se dá říct, že čím novější rok té konkrétní specifikace olej plní, tím lepší.

                    4. Klasický syntetický olej je tvořen polyalfaolefíny, čili uměle vyrobené řetězce uhlovodíků (Mobil1). Na druhé straně minerální olej destilovaný z ropy s přídavkem aditiv (Shell). Spor byl vlastně o tom, že když přidáte i malé množství syntetických aditiv, tak to už je nějaký syntetický olej, i když s klasickým PAO olejem neměl nic společného.
                      Marketing pokročil, takže existují různá označení „vyhovuje normě“, „podle normy xx“ atd.
                      To už se nedá vůbec brát vážně jako kvalitativní označení oleje, skutečné složení se ale dá najít na webu výrobce, protože ten musí zveřejnit složení a bezpečnostní pokyny pro případ nehody v tzv. bezpečnostních listech.

                4. No tak napriklad devatvalcovy 10litrovy AI-14RA vydrzi s jednou naplnou oleja 100hodin. Vtip je v tom, ze pocas tych 100h don dolejete oleja tolko, ze by ste v podstate mozno ani ziadny menit nemuseli. Nie zeby tolko oleja spalil, ono ho viac vytecie. :)

                5. Na druhou stranu je to haklivejsi na obsluhu, terminy se opravdu nesmi prekrocit, bordel v motoru vozis dyl, obcas vyrobci, aby bypadali dobre v excelech fleet manageru, pisou uplne blbosti jako vymena co 50000.
                  Hlavně je to háklivé na výměnu v servisu.

                  Osobne to resim tak, ze v pulce oficialniho intervalu vymenim olej odsavackou, fitr nechavam do oficialniho terminu garancky. Tim se obcerstvi aditiva v oleji. je to akce na par minut, odavacka se napojuje pres merku oleje, neni potreba ani nic sroubovat ci lezt pod auto.
                  Tím si zkontaminujete novou náplň tak, že výměna postrádá smysl. Pokud byste použil kvalitní syntetický olej, tak byste žádnou opičárnu s odsávačkou nemusel dělat.

                  1. https://www.oleje.cz/clanek/Mazivarske-myty–Mytus-treti—mineral–polosyntetika–syntetika

                    Cituji:
                    “ Z minerálních olejů lze namíchat olej s jakoukoliv viskozitou, ale ta přece nic neříká o kvalitě oleje.Výkonové vlastnosti, tzn.kvalita olejů, jsou dány především použitou aditivací.“

                    „Rozdělování olejů na minerální, polosyntetické a syntetické je přežitek ze 70. a 80. let minulého století. Tehdy to mělo i svůj praktický význam. V dnešní době to již nic neříká a tyto termíny by se neměly už vůbec používat.“

                    Doporucuju precist cely serial: https://www.oleje.cz/obsah/komentare_odborniku

                    1. Tak, pokud má výslednej olej požadovaný vlastnosti, tak je úplně jedno esli je destilovanej z ropy, nebo rafinovanej z kravskejch hoven. Důležitá je viskozita a normy co to plní, netuším, co furt každej má s původem.

                    2. Olej árijského původu je různým podolejům nadřazen. ;-)

                    3. Re: PanPredseda
                      15.10.2019 v 21:11

                      Tohoto jsme se nastesti zbavili!

                      Dneska se to deli na tmavej =X= svetlej.

                    4. Na ja, ale světlej olej všichni lijou do auta a pochvalujou si to, kdežto tmavýho se zbavujou jako nebezpečnýho odpadu.

                    5. https://www.oleje.cz/clanek/Mazivarske-myty–Mytus-treti—mineral–polosyntetika–syntetika

                      Cituji:
                      “ Z minerálních olejů lze namíchat olej s jakoukoliv viskozitou, ale ta přece nic neříká o kvalitě oleje.Výkonové vlastnosti, tzn.kvalita olejů, jsou dány především použitou aditivací.“

                      „Rozdělování olejů na minerální, polosyntetické a syntetické je přežitek ze 70. a 80. let minulého století. Tehdy to mělo i svůj praktický význam. V dnešní době to již nic neříká a tyto termíny by se neměly už vůbec používat.“

                      Doporucuju precist cely serial: https://www.oleje.cz/obsah/komentare_odborniku
                      A proč bych se tím zabýval znovu, když jsem to měl z první ruky přímo od pana Černého při studiu?

                      Nálepka syntetický téměř na čemkoliv i na levném minerálním Shellu. Pokud jsem mluvil o kvalitním syntetickém oleji, tak jsem myslel něco, co opravdu opravdu obsahuje PAO a to začíná cca na 350 Kč za litr.
                      A

                    6. Predpokladam ze Behemot poukazoval na to ze od cias ked Castrol vyhral spor s Mobilom na temu syntetickeho oleja, je za synteticky olej oznacene kadeco. Dnes mi pripada Mobil 1 OW40 nejako podozrivo lacny. Kto ho vie ze z coho je namiesany.

              3. Motor ma predpisany olej 5W30, pouzivam 0W40. Meneny dvakrat do roka kvoli nizkemu najazdu=privysky pocet studenych startov.

        2. Vono se říká, že z Francouzských aut furt něco teče a tohl byl ten případ. Asi to potřebovalo přetěsnit pod hlavou.

        3. mám stejnou zkušenost s Espacem r.v. 1997, 2,0 l benzin (8V) – olej jsem nikdy nemusel mezi výměnami á 15 tis. km dolévat. Ano, historický motor olej nežere ani po nájezdu 300 tis. km. Současné motory – nevím, neměl jsem (kromě 1,2 TSI v Leonovi z r. 2011 – tam ale taky stačí dolít mezi výměnami = á 15 tis. Kčm jen 0,5 litru co zbyde při nalití 3,5 l ze 4 litrů při výměně). Vždy si vzpomenu, jak mi táta líčil, jak se Němci počátkem devadesátek divili, že Češi ve Škodovkách nemusí dolívat při přejezdu mezi fabrikou v Německu a Kvasinami olej (zatímco oni ve VW ano :-))

          1. Asi záleží od každýho auta/motoru, nedá se říct paušálně. Spousta i novejch má předepsáno dolívání typu až xx na yy kilometrů, některý se vejdou do desetinek, některý za interval sežerou litry.

      2. To mi pripomina posledniho favorita, kterej sezral asi dva litry oleje na tisic km. Takze jsem hladinu udrzoval na hranici poblikavani kontrolky mazani a dolival tam uz jednou pouzite olej, co mi schovaval znamy ze servisu. Kupodivu to jeste pres rok takhle jezdilo, nez to umrelo na ekonomickou neefektivitu oprav kvuli STK.

        1. Ja jsem ted na neco kolem 1 litr na 1 000 km. V planu je vymena pristi rok, pokud mi to technik protahne technickou. Vzhledem k tomu, ze na posledni technicke to zralo kolem 0.6 l/1000 km(spis vic, v prumeru to vypada, ze spotreba roste o 1dc na 10 000 ujetych km) a proslo to a ted to ma novej katalyzator(proc asi :D ), tak predpokladam, ze to projde taky. Ale tezko rict, no.

  2. Pokud ma motor spotrebu oleje nad rozumnou mezi, tak pockame, az jej spapa :) Teda tak jsem to udelal ja, ale rekneme, ze moje auto ma tu spotrebu opravdu velkou(a ten novej kat. tam dlouho nevydrzi :D ). No, pristi rok me ceka vymena vozitka, nebo generalka motoru… (vymena)

    1. Ano, to se obecne rika u ruskych aut, ze dokud je pod autem na parkovisti mastnej flek, je to dobry.

      1. nene, zadny fleky, auti papa.

        1. Kua, tohle napise dospspelej chlap?

          Co odesla stara garda, je tenhle web v hajzlu..

          1. Videl bych to tak, jako by chovatel lvu rekl „Cicinta spinka“, nebo chovatel medvedu „Meda si hraje“ kdyz jeho medved trha predhozenou mrsinu. Uplne normalni.

          2. Aby ses neposral

        2. Dá se to dovést k dokonalosti slovy: a v převodovce už nám vypadl první zoubek. ;-)

          1. Petka je fakticky nova, ma na sobe jenom 40kkm :D Tam muselo vypadnout zoubku :D

            Ale dobry, pobavils :D

  3. Německý koncern na výrobu lidovozů je co se týče znepříjemnění výměny oleje v motoru dost vynalézavý. Náhrada blbovzdorného, nerozbitného, léta používaného a osvědčeného vypouštěcího šroubu na devatenáctku klíč je jen jedna část propracovaného systému. Pak tu máme ještě měrky z černého plastu s černými kuličkami, na kterých není vidět vůbec nic a pro zjištění skutečného stavu hladiny oleje v motoru je nutno opatrně otiskávat do světlého hadru. Některé koncernové motory (Audi) nemají pro jistotu měrku žádnou. Zajímavé zpestření čerstvě po výměně oleje je hra: Tak kolik ho tam vlastně je. Měrka není a pro změření elektronické, je nutno motor nejprve zahřát, poté třeba pět minut s vypnutým počkat. Což bývá při nedostatečné pozornosti u plnění novým olejem vskutku zábavné a napínavé. Že je nutno pro výměnu vložky olejového filtru jindy odmontovat nějaké překážející díly motoru, je opravdová maličkost. Největší bombu ale koncern připravil redesignem nalévacího hrdla. Veškeré nečistoty které ulpí při provozu auta mezi otvorem pro plnění a bajonetovou zátkou, nemáte šanci nijak dostat pryč a otočení při otevření způsobí, že jich dost prostě spadne dovnitř, do motoru. U jednoho Superba II jsem pro povolení nečistotami zabetonované zátky musel dokonce použít Knipex Cobra, rukou ani náhodou.
    (mám připraven takový menší fotoseriál na téma olejové měrky aneb jak se dá i taková banalita konstrukčně zkurvit) ale nevím, jestli málo textu a hodně fotek nebude panu domácímu proti srsti.

    1. Tady je videt, ze 3D CAD je konecne poradnej nastroj moderniho projektanta. Chudak starej Porsche, kdyz pro Adu potil brouka, musel pouzivat kreslici prkno plus logaritmicky pravitko, takze v zoufalstvi pak nemel sanci vymyslet solidni model vymeny oleje, nez pitomej sroub s podlozkou.

    2. Hlasujem za clanok, text pribudne v komentaroch, o to sa nebojte.

  4. „…Pak existuje ještě jedna alternativa, a totiž vykašlat se na to. S největší pravděpodobností se totiž nestane vůbec nic a vysvětlím proč…“
    Co degradace oleje během jeho cirkulace motorem? Filtr určitě nezachytí vše a pokud bych se na to vysral, asi bych měl dříve nebo později vydřené plochy, přidřené rolny apod. Já měním olej každých 15 000 km u svých aut a neřeším to. Je to pohodová práce na hodinku i s pokecem se sousedem a motoru tím rozhodně neublížím.

    1. Četl jste článek? Vykašlat se má člověk na to, že tam nalil o dvě deci víc oleje, nikoliv na výměnu.

      1. Četl a hned mi nedocvakl kontext. Už mi je to jasné. Mea culpa :D.

  5. Tyto auto-moto-aero články jdou panu domácímu nejlépe.

    1. Tiež som si dávnejšie všimol, že akonáhle nepíše o technike tak je to bieda. Ale šak nech píše čo len chce, ja to čítať nemusím.

  6. Některé motory asi vydrží daleko větší přelití, než si vůbec dokážeme představit. V roce 2018 byla v USA na trh uvedena nová generace Jeepu Wrangler (JL). Kromě varianty motoru 2.0T může mít stále ještě starý osvědčený Pentastar 3.6 V6, který Chrysler dával a stále dává do spousty jiných aut. Do tohoto motoru se vždy vešlo 6 kvartů oleje (1 kvart je asi 0.94 litru). Jenže… Z nějakých divných důvodů, nejspíš ve snaze snížit spotřebu o 0.01%, dostal Jeep JL upravený motor (jiný tvar vany), do kterého se vejde jen 5 kvartů oleje. Hádejte, jak to dopadlo v amerických servisech, kde olej mění lidé, většinou původem z Mexika, o kterých si často myslím, že nedokáží ani číst. Samozřejmě, jak uviděli známý motor, nalili 6 kvartů oleje. Těch případů je na Jeep fórech popsáno mnoho desítek. A to je samozřejmě jen od těch technicky vzdělanějších lidí, kteří si toho všimli -ať již při kontrole olejové měrky nebo na faktuře za servis, kde bylo uvedeno 6 quarts. A mimochodem, tyhle případy se objevují doteď, Jeepu se nepovedlo dosáhnout zlepšení ani u některých autorizovaných servisů.
    Zcela logicky se dá předpokládat, že procento lidí, kteří přelití zjistili, je velmi malé. A víte co? Na žádném Jeep fóru jsem si nikdy nevšiml případu, kdy by to přelití prakticky o litr, motor nějak katastroficky poškodilo. Je možné, že mu to nedělalo zrovna dobře, ale evidentně si s tím nějak poradil.

  7. A co olejovej filtr, ten se naplní olejem hned při nalití, nebo se vzduch vyžene až to čerpadlo pod tlakem prožene? V takovým případě by totiž měrka o nějakou tu decku slezla. Mě to (kontrolka mazání) naposled na krabici svítilo po výměně asi 10 sekund, než se olej dostal všude, kde měl…

    1. Já to dělám tak, že doleju tak, aby to sedělo mezi ryskami měrky, na chvilku nastartuju, chcípnu a za chvíli zkontroluju a doleju ještě jednou.

    2. Ja osobne to robím následovne: pri každej výmene oleja mením aj olejový filter (aj vzduchový a aj peľový ak ho auto obsahuje) t.z. ja plním olej do „prázdneho“ motora na objem podľa predpisu výrobcu (v užívateľskom manuály sú tieto údaje dostupné). Keď je predpísané množstvo oleja vnútri tak zaskrutkujem plniaci dekeľ, utriem rozliaty olej a štartnem motor. Štandardne ostane rozsvietená kontrolka mazania dlhšie ako je bežné (5 či 10 sekúnd v závislosti od motora) a potom zhasne. Motor nechám asi dve-tri minúty bežať a potom vypnem. Počas behu motora idem pod auto a kontrolujem či nevyteká olej cez výpustnú skrutku alebo či to netečie okolo olejového filtra. Po vypnutí motora ešte raz vlhkou handrou (technický benzín, Bremsenreiniger či niečo podobné) obtriem priestor okolo plniaceho otvoru, olejového filtra a výpustnej skrutky. Po ukončení servisného zákroku a uprataní náradia skontrolujem mierkou množstvo oleja v motore. Ak som nalial správne množstvo oleja tak mám olej jemne pod ryskou maxima.

    3. Myslim, ze objem olejoveho filtra byva 0.2-0.3l, takze urcite ano. Na rozumne navrhnutych autach (a.k.a. filter smeruje dole alebo nabok) sa snazim filter naplnit co najviac pred tym, ako ho zasrobujem.

      Na prijebane navrhnutych autach (teraz si fakt nespominam co to bolo, ale tusim to bol vlozkovy filter s dlhym deklom zasrobovanym zvrchu) je prijemny bonus v tom, ze vymena oleja sa fakt neda spravit bez oblozenia filtra handrami, inak to zaserie cely motor. Vacsinou to zaserie cely motor aj tak. Pamatam si, ze ten genialne navrhnuty voz mal aj genialne navrhnuty olejovy dekel, takze vzdy bolo riziko nejakeho sajrajtu letiaceho do olejovej vane.

      Pre narocnych sa po vymene oleja ponuka este odpojenie vstrekovacov a tocenie motora naprazdno, kym nezhasne kontrolka mazania. Robim to len po generalke, pre istotu. Vacsinou treba olejovej pumpe pomoct nahnutim auta na zdvihaku.

      1. To by odpovidalo, stece mi cca 1/5 mezi min/max, on to clovek casem ma v oku kolik dolejt a kolik jeste stece :)

        1. Ja som bol v tom, ze vyrobcovia pisu olejovu napln aj vratane vymeny filtra, nie? Haynes na Srab tvrdi „oil capacity, filter included 4.3 L“.

          Kedze sa snazim vypustat olej za tepla kedy to tecie krasne, postup mam jednoduchy – hodit pod auto kus kartonu a olejovu panvu, otvorit vrchny dekel, odtahovackou vytrhnut srob, olej von, filter von, srob s novym kruzkom dnu, cca deci a pol do filtra, zvysok naliat vrchom tak aby vo flaske ostalo 0.7 L, to hodit do kufra, vybavene. 10 minut ak neratam vytiahnutie zdvihaku a panvy na olej z garaze. Kontrolu hned po naliati vacsinou ignorujem. Kym nie je pod autom obrovsky flak, srob som zatiahol a malo by byt vsetko ok. Este sa nestalo, aby hladina po par dnoch bola inde ako v tesnej blizkosti maxima.

          1. No jenže vodměřte to dyž se to třeba tudle v cihle leje dírou do víka hlavy přímo na kliku a vejde se tam pod parapet tak s bídou ta moje litrová flaška na dolívání, žejo (a stejně se vydyndá kolem). Jak čurák sem si to šestkrát přelejval z velké bandasky. Ale jde o hovno, během dvou-tří tisíc těch pár milimetrů nad rysku sežere a zas doleju půl litru :D

            Jinak teda po výplachu je to teď s novým olejem tak čistý, že pomalu nepoznám kde je vlastně hladina. Stačí aby trubka byla minimálně vlhká od oleje a než vytáhnu to šíleně dlouhý péro ven, tak je to všude. Ale co, za pár tisíc to začne zas tmavnout.

      2. Tak napadá ma jedno auto s filtrom zhora.
        VW Touareg 3,0 V6 TDI r.v. 2004 (motor BKS). Mení sa „papierová“ vložka filtra a je dlhá ako týždeň pred výplatou. Plus má vložka dole „ventil“ ktorý je zavretý ak je vložka správne založená a to znamená, že po je po vytiahnutí smerom hore ti stečie ešte asi 3 až 6 dl oleja do vane – preto treba filtrovú vložku vytiahnuť počas vypúšťania oleja keď je výpustná skrutka vonku. A popravde mne sa ten systém páči – po 10 minútach je vložka odkvapkana a nieje z toho žiaden bordel. A aj dekeľ vložky filtra je dobre spravený a nepadne žiaden bordel do vane.
        V porovnaní s výmenou filtra na Grand Vitare s 2,4VVT benzínom je ten Touareg-acky systém jednoznačne lepší (z môjho amatérskeho pohľadu).
        A podobne ako ten Touareg je riešená filtrová vložka na Nissane PickUp D22 – ide zboku šikmo do motora. Očistíš okolie dekľa, odskrutkuješ dekeľ a povytiahneš vložku. Okolo diery kde je tá vložka je zvýšený okraj slúžiaci ako zberný systém na olej čo vytečie z vložky a tento zberný systém ma vyvedenú hadičku ktorá končí vedľa výpustnej skrutky na vani dole. Takže ak máš zbernú nádobu na olej pod vaňou tak ten olej z filtrovej vložky ti pekne stečie dole a skončí v zbernej nádobe na starý olej.

  8. Do Pajera Sport bych měl nalejt 6,5l oleje. Zcela běžně liji 7l, abych z něj na konci intervalu (10.000km) 6l vypustil. Easy…

  9. S autem se v nestandardni poloze ocitnete malokdy, ale u motorky to je vec casta, az bezna, tam je fajn v ramci pomoci si najit dve vteriny a brnknout do chcipaku.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017