Chvilka pro milion chvilek - zpět na článek

komentářů 240

Přidat komentář
 1. Tento trend doplňovali i změny ve společnosti, kdy například na středních školách byla zrušena výuka základů řečtiny a latiny

  Ač je článek zajímavý, nemohu si pomoci, ale autor pravděpodobně navštěvoval školu, kde komunisté zrušili i výuku základů češtiny.

  1. Upozornil jste mne docela vtipně na hrubku. Přístě si to po sobě přečtu ještě jednou. St.

   1. Koukám, že bych si měl po sobě „přístě“ přečíst i odpověď. St.

    1. A ještě „Jak by mohli rozhodovací pravomoci sestupovat podle principu subsidiarity, “ … asi by ti pravomoci měli pěkně jeden za druhým, pravomoc za pravomocem, někam sestupovat …

     1. Bohužel, kdyby šlo o jednu hrubku, bylo by to v pohodě a neobtěžoval bych se s komentářem. Tady je jich bohužel
      plný článek.
      Kromě té citované a Vaší ještě namátkou (nechci to číst celé znovu):
      – mnozí soudci souhlasily
      – které vás mohly ochránit před pronásledováním
      – Byla to i církev, kterou jste mohly požádat o ochranu
      – jež bychom mohly charakterizovat jako

      atp.

      1. Ano je to ostuda. Omlouvám se, beru si to k srdci. St.

     2. Pan domácí sám, mívá ve svých článcích chyb až hrůza – tady, na tomto webu bych to neřešil, není to zpravodajství.
      Obsahově je článek naprosto v pořádku a přínosnější, než mnohé jiné zde.

      Museli bychom se teoreticky vrátit v čase nejméně to čtvrtstoletí, aby teoreticky mohla začít náprava stávajícího stavu.
      Jenže, my bychom chtěli po vládě, plné bývalých bolševiků – aby odněkud vyházela jiné bolševiky? „Naše lidi“??
      Musejí napřed vychcípat, jinak to není průchodné. Mezitím ale nastoupí mladí, dynamičtí lidé a bude vymalováno. Ti, které dnes nazýváme neobolševiky.
      Moc radostně bych si to nemaloval. Může být ještě mnohem hůř a volby nic nemění. Až ob jednu generaci možná.

      1. Tam mívá hlavně překlepy a chyby z přepisování (občas něco chybí nebo přebejvá).

     3. Tak už mě nechte, já si to po sobě příště fakt pořádně přečtu. St.

      1. Se svým vzděláním to můžeš po sobě klidně číst stokrát. Nebude ti to nic platné hňupe.

       1. Že mi tykáte mi nevadí. A jesem rád, že jste se, jakožto „Panelákovej Picus“, projevil ve své ryzí podstatě. St.

       2. Že mi tykáte mi nevadí. A jsem rád, že jste se, jakožto „Panelákovej Picus“, projevil ve své ryzí podstatě. St.

       3. Hele, manažer travních krytin na golfovým hřišti. Máš na sekačce zaměřovač, aby ses cejtil jako velkej gangsta v medvědovi?

     4. O kolik je nás v ČR víc, než bylo asi v roce 1989?
      Jakým směrem a proč se tato společnost proměnila do stavu, v jakém je teď, o 30 let později?
      Všeobecná morálka dospělých lidí a výchova dětí? Je to dneska stejné či horší, než bylo tehdy?
      Jak s tím vším dnešním stavem koresponduje obecné tvrzení, že volbami lze něco změnit k lepšímu?

  2. Echh, čeština ujde, v meritu věci lze se Staníkem souhlasit.
   Justice je v tristním stavu a excesy se stávají pravidlem.
   Příjmy vysoce nadprůměrné, výsledky chabé, zpětná vazba nulová.
   Právní systém zaplevelený, vymahatelnost práva nízká s podivuhodnou výjimkou z řetězu utržených exekutorů.
   Ovšem vymetání Augiášova chlívu je v tomto případě úkol spíše Sisyfoský, neb Heraklů se nedostává.
   Vanitas vanitatum…

   1. Největší nehoráznost byla, když se uvažovalo o snížení platů a soudci to odmítli kvůli údajné nezávislosti soudů. Pak vykládejte o Babišově střetu zájmů…

   2. Ja ja jsem docela ziral, ze v nasi sirsi rodine maji dva totalni lemplove VS. Tedy… abych byl presnejsi, maji poloVS, tedy bakalare. Jeden je blbej jak bedna kytu a spanila je pitoma uz od prirozeni. Rodice tak usilovne hledali nejake soukrome VS, kterou by kazdy z nich prolezl, az se to na treti a ctvrty pokus podarilo.

    A tak si rikam, ze by vlastne mel byt nejaky titul uz pri absolvovani prvniho semestru. K cemu tolik semestru, kdyz fure lidi staci pulka skoly? Ostatne tim by se i vyresily rychlostudia plzenskeho stylu, nase justice by ziskala dalsi vhodne kadry, protoze to, co oni delaji, stejne nema s kvalitnim vystupem nejake pravnicne fakulty lautr nic spolecneho.

    V dalsim levelu by se soudci mohli rekrutovat rovnou z dvouletych strednich skol.

    1. Co rodiče čekají, že si potomstvo s takovými VŠ počne?
     Mně to přijde celkem smutné. Mohli být spokojení dělníci či řemeslníci nebo nižší úředníci, ale s VŠ budou čekat od života víc.

     Právnická škola pracujících už tu byla :-)

     1. Tak jestli maj i volšový ruce, tak je pro ně ta pseudovejška lepší volba. Blbej VŠ práci sežene, netahavej lempl těžko.

      1. Práci sežene, otázka je, jestli si ji udrží.

       1. Nejspíš jo, pokud mu nechyběj i sociální dovednosti. Každopádně se hubou uživí snáz snáz než nešikovný netáhlo rukama.

        1. Naproste selhani systemu, ze dva totalni debilove muzou dosahnout na VS titul. Naprosta degradace vzdelani. Driv byl absolvent university vazenej clovek, dneska je divny, kdyz nekdo nejakou VS nema.

         1. Jenže ten systém cíleně vytváří poslušné ovce. Samostatně provozovat blbou kavárnu je úkol pro několik kvalifikovaných expertů.

     2. Oba potomci skoncili ve statni sfere, jejich tatinek zaridil. Samozrejme s Bc je to hned ten spravnej radek platovy tabulky.

      1. Tak snad nezkříží cestu někomu důležitému, který by jejich diplomky nechal prohnat nějakým kopírovacím softwarem.

 2. „Tento trend doplňovali i změny ve společnosti“
  „Autor pravděpodobně navštěvoval školu, kde komunisté zrušili i výuku základů češtiny“
  Shoda podmětu s přísudkem?

  1. Britrik: já bych Vám i věřil, že to ty komunisty vzrušovalo, nicméně to ještě není důvod, aby to „zrušili“ s tvrdým.

  2. Já samozřejmě vím co je shoda podmětu s přísudkem. Prostě mi to uniklo. Omlouvám se, omlouvám se, omlouvám se. St.

 3. tento clanek ma budit dojem kompetentnosti autora. Opak je pravdou, jedine co je jasne ze autor v justici nidky nepracoval, nema proto povedomi o vecech jak uvnitr funguji. To ze byvali komunisticti soudci v justici zustali je nasledkem toho jaky byl prijat lustracni zakon, museli odejit jen ti soudci co byli v LM. Musel bych vzit clanek slovo od slova abych prokazoval autorovo nepochopeni systemu, na to nemam silu. Po revoluci se vrhlo hodne soudcu do advokacie, byly okresy kde zustaly treba jen 3 soudci. Za tohoto stavu prijmout ostrejsi lustracni zakon by znamenalo ze by se justice zastavila, nebyli by soudci, a to v dobe kdy jich bylo nejvice potreba (transformace, restituce, rehabilitace). Chybu je treba hledat v Parlamentu co projimal za zakony, ne v justici. Suma sumarum nejazjimavejsi by bylo to co v clanku neni, tedy vsechny body tech pravidel KGB.

  1. Máte pravdu, v justici opravdu nepracuji. Proto mám také určitý nadhled. A problémy transformace mne opravdu nezajímají. Ono od té doby uběhlo již 30 let. Je to na revizi či reformu soudního systému málo? St.

   1. Ještě k těm propozicím KGB. Pokud máte zájem pošlu Vám je. Nebo je mohu zveřejnit i zde.

    1. ja bych byl pro zverejneni zde

     1. Vyšlo v LN dne 5.1.1990 – V archivu LN už tento článek není k nalezení – ani na Internetu…?!
      Dostali jsme z Polska pozoruhodný text, jehož ruská verze byla nalezena v kanceláři bývalého polského prezidenta Boleslava Bieruta. Obsahuje směrnice moskevského ústředí KGB, zaslané buňce této organizace, pracující na sovětském velvyslanectví ve Varšavě. Byly napsány v roce 1947. Chladná metodičnost, s níž KGB připravovala naprostou podřízenost země zájmům velmoci, musí i dnes vzbudit údiv. A také vyvolat otázku: Dostávala buňka KGB na zastupitelství SSSR v Praze podobné pokyny? Není to vyloučeno, některé body instrukcí připomínají příliš hlavní zásady politické praxe KSČ v padesátých letech.

      Polský překlad instrukcí byl uveřejněn v časopise DZIENNIK ZWIAZKOVI (Zgoda), vycházejícím v USA 2. září 1989 s odvoláním na text uveřejněný v polských novinách. Český text je pokud možno co nejpřesnější a vzhledem k tomu, co víme o autorech, vzdáváme se nároku na krásu stylu.
      X X X
      1. V budově velvyslanectví se nesmějí přijímat žádní terénní informátoři z řad domorodců. Setkání s těmito lidmi organizují naše zvláštní služby na veřejných místech. Informace přijímá velvyslanectví prostřednictvím našich zvláštních služeb.
      2. Zejména je třeba dbát na to, aby neexistovaly žádné styky mezi naším vojskem a civilním obyvatelstvem. Je nepřípustné, aby příslušníci našich důstojnických kádrů navštěvovali domorodce v jejich domovech a stejně nepřípustné je navazování styků mezi našimi prostými vojáky a domorodými ženami, obyvatelstvem, nebo domorodým vojskem.
      3. Uspíšit likvidaci domorodců spojených s KPP, PPS, walterovci, KZMP, AK, .BCH (tj. Komunistickou stranou Polska, Polskou socialistickou stranou, Interbrigadisty, Komunistickým svazem polské mládeže, Domácí armádou, Selskými prapory, a jinými sdruženími, pozn. překladatele), která vznikla bez našeho popudu. K tomuto účelu využít faktu ozbrojené opozice.
      4. Dohlédnout na to, aby do všech bojových akcí byli v první řadě posíláni vojáci, kteří před vstupem do Kosciuszkowy armády (obdoba našich „svobodovců“, pozn. překladatele) pobývali na našem území. Docílit jejich úplné likvidace.
      5. Uspíšit sjednocení všech stran v jedné organizaci a dohlédnout, aby všechna klíčová postavení byla obsazena lidmi potvrzenými našimi zvláštními službami.
      6. Sloučit všechny mládežnické organizace do jedné a funkce v ní od okresního vedení výše obsadit lidmi potvrzenými našimi zvláštními službami. Ještě před definitivním sloučením zlikvidovat známé vedoucí skautského hnutí.
      7. Zařídit a dohlédnout na to, aby si delegáti určení na stranické sjezdy nezachovali mandáty po celé období stranických funkcionářů, které zvolili. V žádném případě nesmějí delegáti svolávat porady mezi podniky. Není-li vyhnutí a taková schůze musí být svolána, je třeba eliminovat lidi, kteří vykazují aktivitu při navrhování koncepce a vznášení požadavků. Na každý další sjezd vybírat nové kandidáty, a to jen ty, kteří jsou vytipováni našimi zvláštními službami.
      8. Je třeba věnovat pozornost lidem, kteří se vyznačují smyslem pro organizaci a umějí si získat popularitu. Takové lidi je třeba získat a odmítnou-li, nepouštět je na vyšší místa.
      9. Zařídit, aby státní zaměstnanci (kromě bezpečnosti a těžařského průmyslu) měly malé platy. Týká se to především zdravotnictví, soudnictví, osvěty a vedoucích na všech úrovních.
      10. Do všech vládních orgánů a do většiny závodů nasadit lidi spolupracující s našimi zvláštními službami (bez vědomí místních úřadů).
      11. Zvláštní pozornost věnovat tomu, aby domorodý tisk neuváděl celková množství a druhy zboží vyváženého k nám. Také se to nesmí nazývat obchodem. Je třeba dohlédnout na to, aby tisk zdůrazňoval množství zboží, které domorodcům dodáváme. Nutno přitom uvádět, že je to v rámci obchodní výměny.
      12. Vyvinout vliv na domorodé úřady, aby nabyvatelé půdy, parcel a pozemků nedostávali dokument o jejich vlastnictví, ale jen o jejich udělení.
      13. Vůči soukromému zemědělství provádět takovou politiku, aby se soukromé hospodaření stalo nevýnosným a výnosy byly co nejmenší. Poté přistoupit ke kolektivizaci venkova. Pokud by se objevila silnější opozice, je třeba snížit dodávky výrobních prostředků a zvýšit povinné dodávky státu. Nepomůže-li to, zařídit, aby zemědělství nemohlo plně pokrýt spotřebu potravin v zemi a zásobování v oblasti výživy krýt dovozem.
      14. Způsobit, aby všechny výnosy a nařízení, ať už právní, hospodářské, nebo organizační, nebyly přesně formulovány.
      15. Způsobit, aby na každou záležitost bylo svoláno několik komisí, úřadů, společenských institucí, ale žádná z nich nesmí mít právo konečného rozhodnutí bez konzultace s ostatními (netýká se těžařského průmyslu).
      16. Podnikové samosprávy nesmějí mít žádný vliv na činnost žádného závodu. Mohou se zabývat pouze způsobem, jak vykonávat nařízené úkoly.
      17. Odbory nesmějí mít možnost odporovat příkazům ředitelství. Zaneprázdnit odbory jinou činností jako je organizování rekreací, vyřizování žádostí o půjčky a důchody, činnost zábavní a osvětová, výlety, distribuce nedostatkového zboží, potvrzování názorů a rozhodnutí politického vedení.
      18. Je třeba zařídit, aby povyšováni byli jen ti pracovníci a vedoucí, kteří vzorně vykonávají svěřené úkoly a nemají sklon analyzovat problémy přesahující oblast jejich činnosti.
      19. Domorodcům ve funkcích stranických, státních a hospodářských je třeba vytvořit takové podmínky k činnosti, které je budou kompromitovat v očích jejich podřízených a znemožní jim návrat do jejich původního prostředí.
      20. Důstojnickým kádrům z řad domorodců je možno svěřit odpovědné postavení pod podmínkou, že jsou tam už naše zvláštní služby.
      21. Pod přísným dohledem je třeba mít množství munice pro všechny druhy zbraní v každém akčním arzenálu a při každé ostré střelbě.
      22. Zevrubným dozorem sledovat všechny laboratoře a vědecké badatelské ústavy.
      23. Pozorně je třeba mít pod dohledem činnost zlepšovatelů a vynálezců, rozvíjet a podporovat ji, ale všechny objevy důkladně registrovat a záznamy o nich předávat do centrály. K realizaci připouštět jen ty vynálezy, které jsou užitečné v průmyslu těžařském a pro základní opracování a ty které jsou uvedeny ve zvláštní instrukci. Realizovat se nesmějí ty objevy, které by mohly přispět ke vzrůstu výroby na úkor omezení těžby surovin, nebo plnění přikázaných činností. V případě objevů, které vejdou ve známost, zařídit jejich prodej do zahraničí. Nepřipustit zveřejnění o hodnotě vynálezů a jejich popisy.
      24. Působit poruchy v dochvilnosti transportů (s výjimkou transportu uvedeného v instrukci NK 552 461).
      25. Inspirovat ke svolávání porad oborových a problémových, sbírat tam podněty a návrhy, registrovat tam jejich autory a realizovat pokyny uvedené v instrukcích.
      26. Popularizovat rozhovory s pracujícími na aktuální výrobní témata, rozhovory, v nichž bude kritizována minulost a místní nepořádky. Nepřipustit však likvidaci příčin kritizovaných jevů.
      27. Veřejná vystoupení domorodého vedení mohou obsahovat akcenty národní a historické, ale nesmějí vést ke sjednocení národního ducha.
      28. Pozorně sledovat, jestli v restaurovaných či nově budovaných větších městech a sídlištích není zabudovaný vodovodní řád, který by nebyl napojen na hlavní síť. Staré přívodní vody a pouliční studny systematicky likvidovat.
      29. Při rekonstrukci a budování průmyslových objektů dbát, aby průmyslové odpady byly odváděny do řek, které by mohly sloužit jako rezervoáry pitné vody.
      30. Byty v rekonstruovaných nových městech a i nových sídlištích, nesmějí mít řádné prostory navíc, kde by se dalo chovat domácí zvířectvo, nebo hromadit zásoby potravin na delší čas a ve větších množstvích.
      31. Zařídit, aby soukromé výrobní podniky a řemeslníci dostávali suroviny a zařízení, jež nedovolují výrobu kvalitního zboží. Ceny jejich výrobků musejí být vyšší než podobné artikly vyráběné státem.
      32. Způsobit maximální rozšíření kancelářské administrativy na všech stupních. Je možné připustit kritiku činnosti administrativy, ale nesmí se dopustit ani její zmenšení, ani řádné fungování.
      33. Je třeba dohlédnout na všechny výrobní plány v těžařském průmyslu i v podnicích označených příslušnými instrukcemi a nepřipustit působení vnitřního trhu.
      34. Bedlivému dohledu podrobit církev a zaměřit osvětově výchovnou činnost tak, aby k této instituci vznikl všeobecný odpor. Pozorně sledovat a kontrolovat církevní tiskárny, archivy, kázání, koledování, obsah náboženské výuky, ale i pohřební obřady.
      35. V základním i odborném školství a zejména na školách středních a vyšších zařídit odstranění učitelů, kteří se těší obecné autoritě a oblibě. Na jejich místa dosadit lidi jmenované. Způsobit, aby byla přerušená korelace mezi předměty, omezeno vydávání pramenných materiálů a na středních školách zrušena výuka latiny, řečtiny, obecné filosofie, logiky a genetiky. V dějepise se nesmí vykládat, co který panovník udělal, nebo chtěl udělat pro zemi, naproti tomu je třeba poukazovat na tyranii králů a boje utiskovaného lidu. V odborném školství je třeba zavést úzkou specializaci.
      36. Inspirovat pořádání státních uměleckých a sportovních podniků spojených s oslavou boje domorodců proti okupantům (s výjimkou ruských), zejména Němcům a se zápasem za socialismus.
      37. V místních publikacích nepřipouštět díla o domorodcích, kteří v naší zemi pobývali do revoluce a za druhé světové války.
      38. Kdyby vznikla organizace, která by sice podporovala svazek s naším státem, ale usilovala o kontrolu hospodářské činnosti oficiálního vedení, je třeba okamžitě (nezávisle na místním vedení) zahájit kampaň obviňující tuto organizaci z nacionalistických a šovinistických tendencí. Formy této činnosti: strhávání našich pomníků, ničení našich hřbitovů, publikování letáků očerňujících náš národ, naši kulturu, smysl uzavřených dohod. Do propagandistické práce zapojit domorodce a využít existující nenávisti k nám.
      39. Pečovat o budování a obnovování mostů, silnic a spojů, aby v případě nutné vojenské intervence bylo možné rychle a ze všech stran dorazit k místu odporu, nebo koncentrace opozičních sil.
      40. Dbát, aby političtí protivníci byli zatýkáni. Rozpracovat protivníky, kteří se u domorodců těší autoritě. Likvidovat je během tzv. náhodných událostí ještě dříve, než vejdou ve známost, nebo je předtím zatknout za kriminální přestupky.
      41. Nepřipustit rehabilitování osob odsouzených v politických procesech. Pokud by rehabilitace byla nevyhnutelná, je možno ji provést pouze pod podmínkou, že záležitost bude označena jako justiční omyl bez obnovy soudního řízení a předvolávání viníků tohoto omylu (soudců, svědků, žalobců a informátorů).
      42. Neposílat před soud lidi na vedoucích místech obsazených stranou, kteří svou činností způsobili ztráty, nebo vyvolali nespokojenost podřízených. V drastických situacích je třeba odvolat je z funkce a přeložit do jiného místa na stejně vysokou či vyšší funkci. V krajních situacích je umístit ve funkcích vedoucích a počítat s nimi jako s kádrovou rezervou na pozdější změnu.
      43. Veřejně vyhlašovat procesy s lidmi z vysokých funkcí (vojsko, ministerstva, hlavní úřady, školství), kteří byli obžalováni z činnosti proti zájmu lidu, proti socialismu, proti industrializaci. Bude to mobilizovat bdělost pracujících mas.
      44. Dbát o výměnu lidí v pracovních funkcích a nahrazovat je nevyškolenými pracovníky s nejmenší kvalifikací.
      45. Zařídit, aby na vysoké školy byl příliv lidí pocházejících z nejnižších společenských vrstev, kteří nemají zájem o zvyšování odbornosti, nýbrž pouze o nabytí diplomu.

      1. To si KGB nemusela dávat tu práci, podobné svodky by asi našli i v poznámkách Legio X Fretensis nebo u Machiavelliho. Prostě rozložte protivníka, zamezte bratříčkování s vlastním vojskem, potlačte místní vůdce a nahraďte je vlastními loutkami a zlepšete infrastrukturu, kdyby došlo na posily.

      2. Až takhle jednoduché to je?

      3. Vypadá jako rukověť eurokomisaře.

   2. ono se to s temi komunistickymi soudci prehani … soudce musi skoncit v roce kdy dovrsi 70 let. Vzhledem k tomu, ze je 30 let po revoluci a soudcem neslo se stat drive jak v 26 letech zbyva tem poslednim starym komunistickym soudcum okno 14 let. Uz je jich malo, po 14 letech uz z tech starych nikdo.

    1. Pro mne horizont 44 let od revoluce, kdy by měl zmizet poslední komunistický soudce, je dosti neuvěřitelný termín. K tomu jsou zde soudci jako Rychetský, kteří poněkud přesluhují. Termín posledního odchodu by se tedy mohl přehoupnout přes 50 let. Pro mne je to naprosto absurdní. Soudruh Rychetský nás navíc nedávno obšťastnil informací, že se chystá odejít z funkce až se soudruhem z hradu. Opravdu skvělá společnost, kde si sám soudce určuje, jak dlouho bude ve funkci. St.

     1. ten limit 70 let se zjevne na soudce US nevztahuje, Rychetsky nar. 1943

      1. Asi je v této zemi jasné, že na ústavě tak moc nezáleží, takže na dohlížení stačí parta vysloužilých dědků, protože kdo má moc, ten se obejde i bez ústavy – respektive objede okolo ní.

       1. Ustava slouzi Systemu k urcovani, za co bude ovcan popotahovan. To neni hen tak nejaka bumazka k nicemu.

    2. Nemyslím si, že jde o přehánění. Soudce by měl být mravní autorita. Kdo soudí druhé měl by sám být čistý a rovný. Člověk, který vstoupil do zločinecké organizace je buď sám zločinec, pokud se s jejími idejemi ztotožňuje a nebo je to amorální vychcánek, který pro kariéru zahodil vlastní svědomí. V každém případě to není někdo kdo dokáže budit důvěru v právo a spravedlnost.

     Náš systém celkově rozkládá společnost, protože je čím dál větší rozpor mezi tím co je zákonné a co je morální. Strašně rád bych žil v zemi, kde budu brát policajta jako ochránce, úředníka jako služebníka veřejnosti a soudce jako autoritu na kterou se s důvěrou obrátím. Ale nějak mi to v naší zemi nejde a to tím méně, čím více toho vím a čím více jich potkám.

     1. To:Ada
      Obloukem se vracime k dobe pred sametovy podvodem, to bylo taky normalni, ze neco jinyho rikal zakon a nejak jinak se zilo. A rozsudky jsou kapitola sama pro sebe. Par jsem jich cetl, clovek nekdy zasne v nemem udivu, co je schopen vsechno studovanej soudce s tricetiletou praxi napsat…

     2. Za jak dlouho po ukončení studia navrhujete, že by se jmenovaný soudce mohl stát mravní autoritou? 10, 20 či víc?
      A co když na škole hulil, chlastal, podváděl a chodil se dvěma holkama naráz?

      1. servisdok:
       Neřekl bych, že se to dá definovat počtem let. Soudcem můžete být ve třiceti, což je dnes asi 6 let po vysoké škole.
       Spíše bych to koncipoval tak, že je člověk slušný a mravný a může svým chováním o toto hodnocení přijít. Asi ne tím, co zmiňujete, ale vzpomínám si na případ soudce, kterého nejmenovali proto, že jako poslanec dříve sám navrhoval tzv. přílepky k zákonům, tedy sám aktivně mrdal právo. Případně členství u mladých komunistů či nacistů podle mě také diskvalifikuje. Nebo když zastupitel podezřele levně nakoupí pozemky, které se druhý den změní na stavební, přihrává veřejné zakázky bez výběrka bráchově firmě atd. Všechno to sice může být i dle zákona, ale to je škraloup, který bych zohlednil, pokud by se později takový člověk ucházel o pozici soudce.
       A kdybych měl na výběr fakt dva mirky dušíny, kteří se liší jen tím, že jeden podvádí svou milenku s jinou a víc hulí, tak přijde do úvahy i to.

        1. A sakra. Tak to tu máme už jen Duška a to nějak není ono… jsme v řiti :)

    3. Jo to furt čekáme až vyhyne komunistická generace a zatím vyhynuli jen tesaři, klempíři a svářeči, zato novodobejch bolševiků jako nasráno. Jen už nebojují proti nepřátelům socialismu, nýbrž proti popíračům výhod multikulti-bezuhlíkové-„liberální“ společnosti a nepřátele nemají na Západě, ale na Východě. Metody mají zhruba stejné. Nadšené svazáky a tam kde jsou dál, tak už i vyhazovy z práce a zavírané předsudečné nenávistníky.

     A jako vždy se bojuje proti třicet let starým záležitostem a nejvíce bojovníků proti současnému zlořádu opět vyvstane až 30 let po jeho porážce.

 4. Pravdou je, že složitost a komplikovanost zákonů, vyhlášek a nařízení je enormní. Vymahatelnost práva je prakticky nulová, i Rath se nám po tolika letech jen drze směje, přestože ho chytli při činu. Buzeračních orgánů na obyčejnýho řadovýho občana máme ale spoustu a když úředník chce, tak si je schopen povodit kohokoliv.

  Přitom si myslím, že je i chyba lidí, že si tohle nechají líbit, že je v nás pořád zakořeněná ta idea, že „úředník je pan někdo“. Viz starší článek „Občanka“.

  Dřív nebo pozdějc to skončí ve fázi, že lidi začnou přebírat spravedlnost do vlastních rukou. Zjednodušit a zpřehlednit tenhle systém je samo o sobě nereálný.

 5. Zdravím
  mohl by mi prosím někdo jako právnímu laikovi vysvětlit, proč v případě, kdy soud vyššího stupně nesouhlasí s rozsudkem soudu nižšího, vrací spor k projednání soudu nižšího stupně namísto toho, aby přímo vydal opravené rozsudek? Pokud by vydával vyšší soud přímo rozsudek a nevracel spor nižšímu soudu k projednání, tak by se, dle mého názoru, značně omezil v článku zmíněný pingpong, náklady na spor i jeho délka.
  Děkuji.

  1. protoze u nas mame dvoustopnovost soudniho rizeni, mate pravo (a i druha strana) na rozsudek soudu 1. stupne a opravny prostredek k nemu. Neni tomu tak vzdy ze odvolaci soud jen shodi, za urcitych prisnych podminek muze zmenit (apelace) ale je pravdou ze momentalni uprava spise preferuje ruseni a vraceni (slo by zmenit tak aby to odvolackam znesnadnilo ci uplne znemoznilo shozeni ale neni politicka vule), aspon tedy v ramci obc. soud. radu (kasace). V trestu to bude nejspis podobne. Paradoxne kovarova kobyla chodi bosa, karne rizeni se soudci je jednostupnove u NSS jsou tam jen 3 senaty tomu se venujici (treba i odvolani z fce) bez moznosti opravneho prostredku a zatim vsechny ustavni stiznosti karne odsouzenych soudcu US odmitnuty.

   1. To s dvojstupňovým systémem nemá co dělat. Je to bolševický pozůstatek, který měl zamezit tomu, aby se soudruh z jejich party nedostal za mříže, pokud už se nedopatřením dostal před soud. Je to naprosto nehorázné zasahování do nezávislosti soudce. A je to následek přechodu bolševického soudního stylu do polistopadové spravedlnosti.
    Odvolání je u nás zkříženo s institutem stížnosti. Jakmile se některá ze stran odvolá, je povinností instance, která je k tomu příslušná, rozhodnutí buďto zrušit a sama rozhodnout, nebo původní rozhodnutí potvrdit. Nikdy ale nemůže nutit jiného soudce, aby rozhodl za ni, nebo původního soudce, aby rozhodoval znovu. To pak celý institut odvolání zpochybňuje.
    Naopak u stížnosti má orgán k tomu určený, soudce kontrolovat, napomenout, umravnit. I když právě zde se můžeme často setkat s výmluvou, směrem k nedotknutelnosti a nezávislosti soudce. St.

    1. proste zmena odvolackou se rovna „pripravit druhou stranu o jeden stupen“ … to by se muselo zmenit aby to tak nebylo vnimano

    2. To:Stanik
     Ja si prave myslim, ze ta rozhodovaci nezavislost soudce je nejvetsi problem soucasneho soudnictvi, protoze soudci se nezridka uz stali nezavislymi i na zakonech, podle kterych by meli rozhodovat. Ono by uplne stacilo udelat jasna pravidla u trestnich veci, protoze tam je bordel nejvetsi.

 6. Asi vás zklamu. To co popisujete primárně nesouvisí pouze s komunistickým režimem ve Východním bloku, byť má základy v marxismu a vychází z něj, ale s tzv. sociologickou jurisprudencí, která „usiluje o integraci práva a společenských věd s cílem vytvořit podmínky pro to, aby právo přestalo být chápáno jako komplex autoritativních norem (právní pozitivismus) či kvaziautonomních principů (přirozené pojetí práva), ale aby bylo pojímáno jako společenský fenomén, jako společenská síla fungující v procesu interakce práva a jeho institutů na jedné straně a přístupů, postojů a aktivit lidí řízených právem na druhé straně“. Specielně ta integrace se „společenskými (pa)vědami“ a „aktivitami lidí“ je infekcí, která se po II. světové válce postupně rozšířila po severní polokouli ze západních filozofických fakult.

  1. V tom máte pravdu a já jsem si toho vědom. Není to jen problém východu. Právo a především pak spravedlnost se ohýbá všude. A i člověk který šířil pravdu a lásku se vyjádřil, že právo tu není pro lidi, ale pro odborníky. St.

 7. Jsem sice jen z paneláku, ale to se fakt nedá číst. Je tam víc hrubek než v Blbišovejch novinách.

  1. Pičuse, to není hrubkama, že to neumíš přečíst, ale tím, že jsi debil. Je to na tebe moc komplikovaný a dlouhý. Radši si pusť pohyblivý obrázky na nějakym XXX tube a neotravuj s kokotinama.

   1. Přečetl sem to ale sou to pičoviny

 8. OT: nemáte někdo aspoň ENG překlad článku „reportáž o tom, jak to Audi dělá s emisemi“? Zajímalo by mě to, ale německy neumím :/

  1. Google Translate?

   1. je to video na nějakým obskurním německým serveru, ani ne youtube.

 9. Zeman je ortodoxní komunista proč? Kvůli tomu, že vlez v době pražskýho jara do KSČ, ze který ho po nesouhlasu s okupací vyhodili?

Napsat komentář

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!