Autonomní řízení 6: Ještě větší provar, než jsme doufali - zpět na článek

Počet komentářů: 460

  1. Jen drobná jazyková poznámka: Pokud má být věta

    „…například že se autonomní řízení konečně vyrovnalo lidskému, ale pouze pokud jde o idiotské chování některých řidičů“ založena na tvrzení

    „Another praised his car for coping admirably with “idiot drivers” of the human variety during his ride.“ v jednom z odkazovaných článků,

    pak se jedná o posunutí (či spíše otočení) významu. „Coping“ je odvozeno od „cope“ (nikoli „copy“), což znamená poradit si, vypořádat se aj.

    1. Lost in translation…

  2. Neslo by problem s autonomnim rizenim resit tak, ze odebereme pevne prekazky a chodce? Ze by jsme posunuli dopravu do letove hladiny 300-500m? Kvadrukoptery, hexakoptery pro 2-4 lidi jsou IMHO docela realne i dnes se spalovakama. Odpadne reseni problemu „Co je to za objekt“ pac cokoli v te vysce detekujeme je prekazka a musime se ji vyhnout. Popelnice ani male deti se tu nevyskytuji.

    Plusy: Trasa muze byt jednodussi, pri vyhybani mame jeden stupen volnosti navic oproti pohybu na zemi. Nebyly by nutne velke parkoviste uvnitr mest. Po vystoupeni uprostred mesta nastavit cil na nejblizsi parkoviste a pred nastoupenim si svuj vehikl zase privolat.

    Minusy: Zere to hodne energie. Vetsina nehod by byla fatalni a to nejen pro dopravovane (nevim jakou vysku potrebuji padaky pro UL). Hluk je z techto stroju velky a nebyl by kryty budovama okolo silnice alebrz by se snasel primo dolu na hlavy mestanu.

    1. tím bych se nezdržoval, a rovnou bych začal budovat infrastrukturu pro telekinezi. takové jako telefonní budky, vlezeš dovnitř řekneš kam, ono tě to tady dematerializuje a tam zase rematerializuje. tuhle jsem to četl v knížce a dokonce i viděl ve filmu, a tak se to určitě vynalezne cobydup (stejně jako utržené sluchátko nebo stopařův průvodce po galaxii)

      1. Jen abych se pak vratil se svyma nohama. :-D

        1. …to bude teprv to pravé sdílení!

      2. Utržené sluchátko?
        To mám už 23 let v kapse…

  3. Mne spise prekvapuje, ze se nikde nedozvidam o tom, ze nedochazi k treti ceste vyvoje autonomiho rizeni, kterou bych ocekaval spise na pocatku. Mluvim o tom, ze by v kazde silnici byla souvisla rada senzoru, ktere aktivne spolupracuji s autonomnim autem tak, aby zustalo na silnici tam, kde ma, a prinejmensim by to bylo schopno spolupracovat tak, ze jedno auto by si s druhym mohlo „rict“ ze treba neni dobre najet jeden do druheho, kdyz jsou blizko sebe. Principielne primitivni, aplikacne uz asi tak ne, kdyz jich tam bude vice, ale technologicky si myslim, ze by to uz dnes mohlo jit. Ted jen jak to normalizovat, ze? …Ona by mozna pomohlo, kdyby i ta blba cara na silnici byla vzdy na 100% tam, kde ma byt, aby moje auto mohlo spolehat na to, ze kdyz to muze precist, tak muze pokracovat v jizde, a opacne.

    1. Ruseni signalu, zahlceni cidel, zahlceni HW poctem signalu, poruchy cidel, cena cidel a vysilacu(co se starymi vozy/veterany?). Hlavni nevyhody daneho reseni v ramci vozu.

      Prekopani vsech silnic a dalnic kvuli polozeni ridiciho systemu. Hlavni nevyhoda z pohledu silnic.

      On ti staci nejaky rebel, ktery ti to narusi pri ceste na hrbitov 30 let starym vozem, kterej o techto novotach nic neslysel. Proto potrebujes, aby vuz „videl“. Ostatne spadeny strom ta cidla mit nebude, ze jo. Nebo vysoka.

      1. Volil bych kombinaci uzite senzoriky. Melo by byt relativne jednoduche, aby auto videlo „caru“ na silnici, a kdyz na ni lezi strom, tak to vyuzit jako duvod tam nejet > nevidim caru = prekazka = zastavuji. Co se ostatniho tyka nevidel bych to tak slozite a drahe. Mluvime-li o spolehlivosti a o moznosti system umylsne vyrazovat, tak to je samozrejmne jina vec

  4. Mne třeba baví řídit auto, ale ne všude. Ve městě nebo po dálnici (kde mě řízení unavuje) by mohlo pro mne za mne klidně jezdit samo.

    Navíc jsem si zcela jistý, že po silnicích jezdí hromada lidí, které auto řídit nebaví, nechtějí to dělat, ale z nějakého důvodu buď musí, nebo je to pro ně lepší než jiné způsoby dosažení stejného výsledku.

    Zákazníci pro autonomních auta jsou, o to se nebojím. Jen se toho asi nedožijou.

  5. Proč nevěřím v budoucnost autonomního řízení:

    1) Jako technik nechci svěřit život nějakému počítači. Vím, jak technika funguje, resp. jaké dělá chyby. I ten pitomej telefon se z ničeho nic sám restartuje. Blbá wifina na notebooku se odpojí a pomůže restart notebooku. Po upgradu softwaru něco přestane fungovat. Nějaký virus z toho udělá bezcený kus plastu, skla a železa.

    2) Ono to při předváděčkách i funguje, ale za jasného počasí, na suché silnici a s dokonalým dopravním značením. Ale sensory na autě fungují hůř když prší, sněží, jsou zamazané blátem, atd. Auto dokáže poznat překážku, ale pozná díru v zemi? Auto se nechá vést podle čar na silnici, ale co když ty čáry jsou poškozené nebo zapadané sněhem? A co takové značky s dodatkovou tabulkou, jak počítač pozná, že ten zákaz vjezdu platí pro tu odbočku nebo je na tabulce nějaká vyjímka (takže dopravní obsluha, zaměstnanec firmy, zákazník, nebo prostě ten, kdo tam bydlí, tam může). Nebo že omezení rychlosti platí jenom v pondělí.

    3) Učíte se řídit tím, že řídíte. Pokud to za mě bude dělat nějaký počítač, zapomenu nějaké návyky, reflexy a až je budu potřebovat, nebudu dost rychlý nebo se rozhodnu špatně.

    4) Současnost, kdy za volantem samořiditelného auta sedí živý řidič, který má být připravený převzít řízení, je alibismus, ale v praxi k ničemu. Když aktivně neřídíte, nedáváte pozor. Můžete u toho i usnout. Takže převezmete řízení, až když je pozdě – bylo vidět na té první fatální nehodě, kdy samořiditelné auto zabilo chodce na silnici (pravda je, že ten k tomu významně přispěl, protože mu prostě vlezl do cesty).

    Budoucnost? Některé státy to povolí a po sérii nehod to zase zakážou. Některé státy to nikdy nepovolí.

    A co taková odpovědnost za škody? Jaká aféra byla s fejkováním emisí, umíte si představit hromadnou žalobu zákazníků, jejichž auto v autonomním režimu někoho zabilo? Nebo by zabít mohlo, protože mají stejné auto, jako to, které někoho zabilo?

    Samozřejmě, nikdo nechce zůstat pozadu, tak všichni investují do vývoje. To se týká jak elektroaut, tak samořiditelných. Protože co kdyby to konkurenci vyšlo. Ale já jsem v tomhle skeptik. Místo elektroaut tu budou spíš hybridy a místo samořiditelných tu budou jen ta chytrá (ale ta už tu jsou).

    1. Ja by som to zjednodušil tak, že na to, aby to bolo plne autonomne, potrebuje to AI na úrovni ľudského vnímania a myslenia. A to sa už bavíme o technologickej singularite, kde nejaká blbá autonómna jazda je malicherná téma.

      1. Myslím, že lidský mozek je nenahraditelný. Podobně lidské oči. Resp. to bude kombinace obojího. Nebo by ta technika byla tak náročná = drahá, že to zákazníci nezaplatí.

        1. Tak zrovna lidske oci nahraditelne jsou velmi dobre, zase nejsme jestrabi, abychom meli nenahraditelne oci. Pruser neni v cidlech, ta jsou v pohode a je mozne auto ovesit tak, ze by z toho clovek byl nadseny :) Problem je prave to zpracovani signalu, kdy AI je na spoustu veci tupa. Na soucasne znamych technologiich ta nejvyssi forma autonomniho rizeni nema sanci vzniknout(alespon tak, jak se o ni bavime). Bude potreba nejake mensi technologicke revoluce :)

          1. Dobře, asi jsou lepší sensory než lidské oči. Ale opět, aby takové sensory zákazník zaplatil. Lidské oko vidí ve velkém rozsahu světla a stačí mu i poměrně málo, například v noci za úplňku… běžný foťák za takového světla vidí prd. Navíc lidský mozek si domyslí, co má vidět. Počítač? Jo, ten taky. Velkou bílou plochu neboli bok kamionu jako nebe a pošle to tam (to už se stalo).

        2. Abych byl presny, bude potreba bud silene paralelizace a solidniho energetickeho zdroje(auta na baterky maji smolika), nebo velmi kvalitniho pripojeni a masivniho datacentra(hahahahahahaha, DDOS). Nebo prave to jine, nove, reseni.

          1. deacon: jak říká Lojza, zas to bude muset udělat ten Japonec – Seto vyřeší.

            Nicméně zajímavé je, že třeba Hlavenka (už ho tu někdo vzpomínal) to vidí přesně jako správný komanč – „pokud člověk využívá auto 5 procent času, nepotřebuje ho vlastnit“ a už vidí klasickou sci-fi totalita hadr, kde jezdí auta v centimetrových rozestupech a všichni jsou šťastni. Holt vlezl do politiky za digitální komanče a je to vidět.

            Takže Seto vyřeší třeba jen legislativně. Brave New World.

            1. Lojza tady taky psal, že vědci už mají vlečný paprsek jako ve startreku. Sice se jim podařilo pohnout jen asi dvěma fotony o dva mikrometry nebo tak něco, ale jednou se to určitě zlepší… (Nebo to možná byla teleportace, už nevím.)

              Pohled obchodního zástupce na techniku je jiný, než pohled technika.

  6. Keď ľudia stratia EQ, bude nasadenie UI otázkou krátkeho času. Už teraz mám pocit, že sa medzi nami pohybujú humanoidi-prototypy.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017