Amerikán horor story skrínplej - zpět na článek

Počet komentářů: 299

  1. Aspoň som si precvičil názvy mesiacov po česky.

    1. A já jsem si uvědomil, že autor není Rum jen tak náhodou.

      1. Brilantní odhad pane jbem!
        Tohle bylo sepsáno jako vrchol frustrace mezi šestým a devátým lahváčem. Ani jsem neočekával, že to vyhřezne do obecenstva.
        Kdysi jsem se sem nachomejtl kvůli kárám a sleduju genezi. Tak sorry zrg1, že jsem to tu takhle zasral, ale zrovna nedávno jsem ručně nejtoval na pakny nový obložení. Pár nás to ještě umí, ještě nechcíply ručičky, zlatý, český, nebuj.
        Ta moje momentální blitina je píčovina, jasně!
        Jen se okolo mě děje něco, čemu kurva nerozumím! Stará, já i děcka jsme si zkusili bejt pozitivní a hovno z toho. Celá široká famílie si zkusila bejt pozitivní a hovno z toho!
        Tak jsem si řekl, že budu na příště pořád pozitivní a budu si ze všeho jen dělat prdel!
        A taky proto, že by mě sralo, kdybysme to nechali dopadnout tak, jak to končí v tomhle sci-fi horor scénáři!
        Proto, že mi tahle celá situace s kovidem strašně smrdí něčí naditou kapsou a opět, jak vždy v historii, pár (miliony) mrtvých, blbých a nevinných…
        Ne hned, ne v úterý a ne v dubnu.

  2. Tleskam. Presne tenhle clanek je nam dnes zapotrebi.
    Ne, ze bych uz davno nezlomil nad timto blogem hul.
    Nicmene DFENS mi stejne tenhle muj stary predUS volebni clanek uz nikdy neotiskne, zatimco tuhle p… otiskl.
    Takze vyuziju prazdne misto k diskuzi, proce k tomuhle se nic napsat neda a dam tu ten neotisteny clanek ve zkracene podobe.

    zrg1 9.10.2020
    1. Význam Elit v lidských dějinách.
    Existují jednotlivci, jejichž patologická touha po moci nezná žádné meze, kteří své know-how dědí z otce na syna a jejichž každá nová generace chce ve své zvrácenosti trumfnout tu předchozí.
    Lidská historie je plná ukázek jinak neschopných psychopatů, kteří by se bez cizí pomoci nikdy nedostali přes výběrová síta do nejvyšších pozic.
    Americké prezidentské dilema debilní Trump X senilní Biden je něco jako násilnický Tiberius X psychopatický Caligula.
    Kdybych v USA/Starověkém Římě oslovil deset náhodných kolemjdoucích, jestli by nešli do konkursu na prezidenta/císaře, nemohlo by to dopadnout hůř.
    Čili u obou supervelmocí byli a jsou skuteční vládci úplně jiní lidé, inteligentní, cílevědomí, všehoschopní a odhodlaní, tahající za nitky a kující pikle mezi Senátem, Císařem, lůzou na ulici a pretoriánskou gardou, podle toho, co se jim zrovna nejlépe hodí do krámu.
    Když jim někdo schopný uteče a dostane se tam, kde jim vadí, tak ho krouhnou, jako krouhli Kennedyho a jak by moc rádi krouhli Putina, nejschopnějšího politika na planetě za posledních sto let.
    Pak postaví lidí do hotové pozice, že když už máme tu armádu a hromadu dluhů (Pretorianska garda je kurva draha) a vojensko prumyslovy komplex, musíme něco rozbít a ukrást, aby kára popojela o kousek dál a byly další chleb a hry.
    2.Modelu násilnické supervelmoci, zevnitř rozežrané dluhy, korupcí a pohodlným způsobem obživy.
    Současná západní civilizace a starověký Řím jsou totez.
    Fejková ekonomika valek a podvodu se nikdy nespraví, nezavrhne korupci a naklady zivot elit, buyback vlastních akcií nadnarodnich korparen, dotovaných Ponziho schématy privatnich bank. Budou naskakovat stále další a další odvětví, ktera budou jako zombie parazitovat a nic neprodukovat.
    Plebs tak daleko nedohlédne. Plebs chce za všech okolností více chleba a her zadarmo.
    Elity to vědí a podporují to. Než přijde recese. Pak Elity podporují vzájemnou nenávist. Říše jde proti Říši, panovnící se navzájem vybijou a ten „vítězný“ požádá Elity o poválečnou obnovu a nové kolo půjček. A tak pořád dokola. Starověk, středověk novověk, žádná změna. V Mexiku a Peru byly předvěké civilizace , které zmizely beze stop. Zůstaly po nich megalitické stavby uškvařené tisícistupňovým žárem. Dneska ani nevíme, kdo to stavěl, ani kdo to zničil. Obrovské kamenné bloky zapadají na desetiny milimetru, vypadá to, že tehdejší stavitelé uměli změkčit kámen a zase ho vytvrdit. V Puma Punku jsou kamenné bloky opracované s přesností laseru, jen tak, pro zábavu, protože to bylo pro tehdejší „primitivní“ civilizaci asi tak obtížné, jako pro naše děti plácat bábovky na písku. Přemisťovat granitové bloky o váze stovek tun byla pro tehdejší lidi naprostá hračka, něco na způsob sonolevitace, možná. Na Velikonočním ostrově sochy podle legend chodily samy. Pop kultura doteď mektá o čarodějnicích, které měly v ruce hůlku (přičemž to zaklínadlo muselo být vingardium leviOUsa a ne leviosÁ) aby to fungovalo. Měl jsem tu článek o starověkém deltaplánu na jaderný pohon, samozřejmě, to podle zabedněných kabinetních historiků nikdy neexistovalo. Můžete se smát starověkým technologiím, které nechápeme a mektat něco o konspiracích, ale je bez debat, že tehdejší civilizace dojela na tak zničující válku, že vedle ní byla druhá světová procházka růžovou zahradou. O druhé světové je tuna historického materiálu, po tamté válce nezbylo vůbec nic, krom vysvětleni kabinetních archeologů, že se pomlátili bronzovým mečem a dřevěným kopím a přitom, jen tak mimochodem, celá ta kamenná města usmažili jako v mikrovlnce při teplotách hoření napalmu, který by tam musel hořet celé týdny, neboť granit je odolný vůči vysokým teplotám, kdy bod tání se pohybuje mezi 1215 – 1260 ° C . Kamenné bloky jsou natavené jeden vedle druhého, dokonce i v podzemních chodbách. To tím mečem a kopím museli dost energicky máchat, hm. Následné civilizace byly tak směšně slaboučké a zdecimované, že je Cortéz a spol. vyvrátili za dva roky. A hlavní starost Elit byla, aby se vše zničilo. Asi ve Vatikánu nechtěli, aby se nějaké know-how dochovalo. Ničení pohanských model, popravy inteligence, roztavování zlata, pálení knih. Však to znáte. Jak v Mexiku, tak v Peru, tak v Egyptě. O Mezopotámii se v dějepise dodnes dočtete asi tolik, ze existovali, že měli legendu o Gilgamešovi a že plácali hliněné destičky a rychle pryč od toho. Podle kabinetních historiků to byly vzájemně izolované primitivní civilizace primitivních lidí. Všude měli stotunové kamenné bloky, pyramidy, ale nějaká předvěká globální civilizace a kulturní výměna mezi kontinenty jsou jen konspirace, protože všecko jsou jen náhody, stejně jako nikdy uspokojivě nevysvětlili jejich brutální a náhlý zánik a ztrátu know-how, následovaný nekonečně dlouhým obdobím úpadku.
    3. Trocha divokých konspirací
    Teorie, že lidstvo naklonovali pomocí genetického inženýrství mimozemšťani, aby urychlili vývoj lidstva ze stádia africké Lucy do fáze použitelné workforce, vhodné na těžbu nerostných surovin, není z mé hlavy. Přímý spojovací článek mezi dnešním člověkem a živočišnými předky chybí a zcela jistě se ani nikdy nenajde, zato v relativně krátké době, cca deset milionů let, vznikla celá plejáda bočních slepých vývojových větví, aka nepovedených genetických experimetnů, až se najednou, z ničeho nic, před cca 20tis. lety objevil finální a dokonalý Homo Sapiens v současné formě, který nesl genetické stopy většiny svých předchůdců, které ale do jednoho vyhubil, přičemž se rozlezl do celého světa a to hned ve třech diametrálně odlišných kulturách, indoevropské, zahrnující starověkou Mezopotámii a Egypt, asijské a jihoamerické. Zatímco v Africe se dochovaly některé původní formy, viz například populace Křováků. Pro výživu našich abnormálně velkých a výkonných mozků byly zapotřebí nové rostliny se speciálními proteiny, jejichž divoké předky se v případě kukuřice nepodařilo najít vůbec, zatímco „primitivní“ pšenice dvouzrnka je natolik bezvadný hybrid se zdvojenou DNA, že by na to bylo krátké i dnešní Monsanto a třetím do sbírky je rýže, která má podobně komplikované genetické featury, jako má pšenice. A do toho ty sumerské báje o Anunaki, kteří přiletěli z hvězd, naklonovali lidi pomocí vlastní krve, darovali jim obilí a návod, jak ho pěstovat a jako učitele lidstva vyšlechtili speciální živočišné formy, tvořené hybridy mezi zvířaty a lidmi. Hmmmm. Tak takhle daleko fakt nejsme, zatím jsme horko těžko uplácali AIDS a Covid19 a zkřížili GM kukuřici s kdečím, abychom její obal mechanicky vyztužili a samotná zrna ochránili chitinázou a insekticidními proteiny. To měly ty starověké civilizace dost dobrou představivost, pokud své báje jen cucaly z prstu.
    Závěr
    Pozoruju současný řízený rozklad USA potazmo zapadni civilizace a věděl jsem, že to přijde. Může se vám to nelíbit, můžete mi nadávat, ale to je asi tak všechno. Globálním Elitám stačilo na rozložení USA defundovat policii a poshazovat pár soch, aby je dotáhly do fáze ČSSR za Jakeše, potažmo Říma za Tiberia, Caliguly a Nerona. Jsou to prostě machři a nedělají to poprvé. Jestli si zítra Kalousek přeoperuje oči našikmo, bude čas začít pálit EU, US a tibetské vlajky a poohlédnout se po nějaké srdceryvné story do životopisu, například že váš děda byl zanícený orientalista. Kdo to neudělá,může taky vymřít, jako dinosausrus. Škoda, že se lidi nejsou schopni poučit bez toho, aby se střelili do nohy, že jsme opět v pozici tříletého dítěte, které ví, že nemá sahat na rozpálená kamna, ale stejně si sáhneme. Že se 330 miliónů američanů, je blbejsich nez Rimane s hordou Barbaru na krku, místo smyslu pro realitu chrasti jadernými zbraněmi a buduji vojenské základny na Měsíci, protože tak to chce polodebilní Trump i polosenilní Biden. Zase nás to bude bolet, zase se posuneme o tisíc let nazpět, někam do středověku, při pesimisticko-optimistickém scénáři. Při pesimisticko-pesimistickém scénáři to vezmem rovnou do Prekambria. Naše know how zanikne, přinejlepším se zařadí na seznam zakázaných technologií Elit, kde bychom při troše dobré vůle našli i levitaci granitu, jaderný deltaplán a genovou terapii na rakovinu a stárnutí, protože všechny ty věci už lidstvo nejspíš jednou umělo, ale zapomnělo, nebo spíše bylo donuceno zapomenout, zničujícími válkami ve všech existujících známých kulturách, ať už žrali pšenici, kukuřici nebo rýži. Za lvího podílu Elit, což je „vyvolená“ část lidstva, neomezená ani časem, ani prostorem, ani technologiemi, která nedá ničemu pokoj a pořád do všeho jebe, s cilem svetovlady a vlastniho pohodli. Skoro, jakoby to všechno nebyl bug, ale featura. Jakoby si nějaké mimozemské dítě koupilo genetickou stavebnici pod stromeček a zkoušelo si tam modelovat různé scénáře a kultury zvířátek, jako si my chováme rybičky v akváriu. A když se výsledek nelíbí, tak zmáčkne reset a hraje si zase odznova. Elity už ten reset zařídí.
    Tahle teorie ma totiz bliz k realite, nez cokoliv uslysite z mainstreamu.

    1. Dle tvých včerejších slov budem nejdýl za pět let všichni prdět do hlíny v důsledku nedostatku žrádla, chaosu a bordelu, vedoucímu k nukleární válce. Tak to tady s náma, i přes tu už tolikrát zlomenou hůl, tu chvíli ještě vydrž – ještě max. 1 825x se vyhajáš a můžeš prdět do hlíny s náma. Nebo o co ti teda vlastně jde, že pořád burcuješ k procitnutí a snažíš se nám otevřít oči, abychom viděli svět jako ty? Vždyť je už přece stejně všechno nevratně v prdeli, tak proč tolik úsilí?!

    2. nemam duvod. Puvodne to byl slusny web, hlavne o autech. Situace se ma dnes tak, ze 99 procent kokotu, kteri si zvykli zasirat diskuse svymi cancy, si na aute neumi ani vymenit brzdove desticky a padesat procent kokotu ani netusi, ze na autech nejake brzdove desticky jsou a k cemu slouzi, no hlavne, ze resi skodovku se silikonem a slintaji po infontainmentu. Cili cist tu cokoliv o autech je ucinena bolest, pokud to nepise zrovna dfens, pricemz pak se pulka diskusnich kokotu pta na zakladni technicke veci, protoze nemaji elementarni znalosti.
      Muzete si cist muj prvni clanek dokola a dokola, pokud chcete.
      Seru na vas.
      http://dfens-cz.com/je-mozny-soustavny-rust-bohatstvi-2/

      1. zrg1 1.12.2020 v 12:01

        Cituji z příspěvku:“Muzete si cist muj prvni clanek dokola a dokola, pokud chcete.“

        Děkuji, nechci.

        Cituji z příspěvku:“Seru na vas.“

        No konečně!

        1. Kdyby to myslel vážně, tak by to byl hezkej dárek vánocům. Jenže mu to nevydrží :(

        2. Ale celá hláška je „seru na vás, jdu domů“. Bez té druhé části je to takové…nejisté.

          1. Serunato dudom :) (© Opráski)

            1. To je nejakej Japonec s madarskyma predkama, ne?

      2. Tradičně meleš hovna, čuráku. Dfens byl od začátku web o zmrdech vohnoutech a pak se k tomu pridal i boj proti státní buzeraci, zejména v oblasti dopravy. Články o autech vzdycky tvorily jen malou část obsahu.
        Ale máš pravdu ze to bejval slušnej web. Předtím než si se sem prisral ty, debile umanutej grafomanskej.

        1. shane 1.12.2020 v 12:20

          Tak, tak. Zmrdi a vohnouti bylo téma, které mě „dostalo“.
          Jsem jen prostý vidlák, autům nerozumím, neměl bych proč sem začít chodit.

          1. To asi my všichni. Kromě těch desetitisíců co sem choděj dychtivě pít že zřídla zergovy moudrosti.
            Jako web o autech stal Dfens vzdycky za prd a tech par zajimavejch článků to nezachrání. Webů čistě o autech je spousta.

            1. Desetitisíců? Neseknul ses o pár řádů? Já bych tipoval přinejmenším vyšší stovky tisíc, ne-li miliony.

              1. Desetitisíce desetitisíců. (s desítkama tisíc přišel zerg)

    3. To je zajímavé čtení, lepší než dnešní pindy důvěryhodných HSP „Smutné prognózy se naplnily… “
      Závěr od „Jakoby si nějaké mimozemské dítě…“ sedí, bráno jako sci-fi. I když taková situace je k dispozici všude kolem dnes a denně (lidi x domácí zvířata), jen lidí jako takových se běžně_netýká. Ovšem domnívám se, ze podíváme-li se na celý příběh očima glob. el., pak jde o nic, jen o lidi. To nikoho (glob. el.) netrápí.
      Člověk, pokud ho třeba rybička přestane bavit, se jí nezeptá, co ona na to, ani to nějak nejde, prostě ji vypne, a je to. A s námi, co tu shodou okolností teď jsme, je to vůči glob. el. úplně stejné.
      Teď už si jen nejasně vzpomenu na větu z popisu indických událostí, o distribuci dle náboženství před rozdělením, v tom smyslu, že tu noc zahynulo deset tisíc lidí. A já, tehdy o dost mladší, v klidu středoevropského socialismu žijící, si řekl, tý brďo, desettisíc odbyto polovinou jednoho řádku textu. Naivka.
      A přitom šlo jen o záležitost lidi – lidi (ne lidi – glb. el.) a o pouhých 10000, co to je proti věčnosti.)

    4. Zrg1, já si myslím, že původní záměr tvorby lidstva na této planetě byl dobrý, ale dopadlo to jako vždycky. I kvůli tomu že se to toho začal srát kdejaký vesmírný Pat a Mat.
      Spíš jsme tu měli být něco jako planetární zahradníci co si povídají se stromy jak se jim daří a co by potřebovaly k lepšímu růstu. Viz keltští druidové a šamani z kultur po celé Zeměkouli (ikdyž všichni tito byli pořád jen slabý odvar ve srovnání s jejich předchůdci).
      Jenže pak to dostali do ruky technokratičtí emzáci, jejichž způsob uvažování by odpovídal obrazu industriálního porůří. Tihle emzáci vyšlechtili všechny ty Dfense, kteří moc rádi pracují s kovem a dřevo jim připadá jako nanicovatý materiál kde nelze dodržet přesné setinové tolerance :)
      A přišlo jim lepší využívat člověka při těžbě nerostů.
      A korunu tomu před desítkami tisíc let nasadili vyložení zlouni, prahnoucí po moci a ovládání, ti lidskou bytost degradovali na úroveň poloopice. A byli zodpovědní právě za likvidaci jakýchkoliv pokročilých bytostí, druidů, mágů, vzdělanců, chytrých lidí. A za likvidaci historických památek poukazujících na dobu před nimi. Naposled rukou američanů rozjebali historický Uruk.

  3. …beru to punkově…vzpomněla jsem na kulhánka…

  4. V Evropě žádnej kapitalismus už dávno není

    1. cyklista 1.12.2020 v 12:15

      Mohl byste poskytnout definici kapitalismu?
      Proč to žádám?
      Protože to občas žádám od diskutujícíh operujících s tímto pojmem, abych tzv.zůstal v obraze.

      Děkuji.

      1. A když už bude v tom, ať ještě přidá definici socialismu, kterej že maj na tom Západě budovat.

    2. Pro dokreslení absence trhu zákazník-výrobce jako základní komponenty kapitalismu – totální pohrdání automobilek jejich zákazníky, které hodlají převychovat, absolutně nehodlají vyrábět auta podle jejich potřeb ani přání, elektromobily nejsou drahé protože stojí jen milion Kč, a hodlají prosazovat uvědomělost:

      Maláček (Škoda): My v praxi skutečně registrujeme obrovský zájem. Netvrdím, že by ta auta lidé hned kupovali, ale zajímá je to.
      Zároveň si nemyslím, že jsou elektromobily drahé. Třeba Enyaq stojí o 5–10 % víc než Kodiaq.

      Peleška (Toyota): začnou říkat, jak to vypadá hrozně, že to má malý kufr, že je to jenom čtyřmístné… Chápu, že jsou to věci k posouzení, ale na druhou stranu u tohoto automobilu jde o pohon, který je totálně revoluční a odpoutává se od fosilních paliv. To auto je vlastně o galaxii jinde než současná produkce na trhu.

      Peleška (Toyota): A stejně mají někteří problém se v hlavě zbavit toho zavedeného schématu, jak se s tím pojede na chalupu.

      Neuman (Citroën/PSA): Musí jim dojít, že důvodem změny je přece celé životní prostředí a ekologie. V tom jim budeme muset pomáhat

      Peleška (Toyota): Není překvapivé, že velká masa zákazníků, a u nás to platí dvojnásob, je orientovaná na cenu, jenže na ekologickou alternativu mobility bychom měli nahlížet jen jako na část celkového posunu společnosti …. Stát by v tomto směru měl dělat osvětu, aby lidem postupně došlo, že je dobré se chovat uvědoměle.

      1. Andrejové Babišové zamlada, jen v lepších oblecích.

        1. Babiš zdaleka není takový uvědomělý komouš, jako ti citovaní soudruzi výše. Ten je normální prodejná děvka, což se ale v principu dá chápat, takových jsou totiž mraky (a proto je vobyčejnejm člověkům také tak blízký). ;-)

          1. Drtiva vetsina komousu nebyla az tak uvedomela, jak si ledaskdo mysli. Proste vyuzili System pro sebe. Nekdo se realizoval v osobnim hmotnem obohaceni, nekdo zase rad stinal hlavy. Bures je uplne typickej aparatcik, jen se holt dostal k lizu az v osmdesatkach. Bejt leta padesaty, tak uplne klidne posila lidi do uranovejch dolu a narodu vyklada, jak je to ahoj a jak je to potreba. Ty marxisticky pindy az na par debilu nebavily nikoho a prdel si z toho delali, kde to jen slo a kde vedeli, ze poslouchaji jen ty spravny usi.

      2. Ech… soudruzi… jako vono je to najednou tady… to jak jste nám říkali v občanské výchově… buřtchrousti pochopili tyhlety ideály společnosti… čest… tedy komu čest…

        Ne, to je naprosto hrozný. Zákazník chce auto na přepravu osob a nákladu a oni by rádi prodávali něco, co je o galaxii jinde. Jenomže ufoni to tam nekupují, tak holt je třeba to dostat do lidí.

      3. A nemůže to být třeba tím, že cítí oporu ve vládách i v Bruselu?
        Dovolujou si něco takového americké automobilky?

        1. Ty řeší diverzitu.

        2. Si taky říkám, cui bono. I kdyby to bylo tou oporou, tak k čemu vlastně? Proč radši nelobbovat za dlouhodobě najetý konvenční směr, kde to všechno bylo tak nějak nalajnované? Takhle sice budou prodávat ty drahé elektrošroty, protože legislativa, ale v souhrnu dost pochybuju, že na tom jakkoliv vydělají. Mimochodem celkem sranda je v tomhle Británie, hezky si schválili Brexit, ale stran elektromobility se snad EU snaží trumfnout, to až zůstává rozum stát.

        3. Výslovně tam píší, že je nežádoucí zmírnit perverzní EU zakazování spalovacích motorů, protože:

          Představte si, že by dané plány zrevidovala třeba i Evropská komise a trochu je změkčila. To by vytvořilo signál tak strašně nestabilního prostředí, za kterým jsou tří-čtyřleté investice, že z tohoto směru nejde už vůbec uhnout a vlastně to ani není k diskusi.

          1. (Mimochodem to samé bylo v ČR ohledně EET: velké firmy jako T-mobile, dodavatelé EET softwarů ale i některé řetězce kvičely, že „už jsme do zavedení EET investovali, není možné to teď rušit protože by to narušilo předvídatelnost.“

            Takže když nějaký zločinec prosadí zločinnou povinnost, určitá sorta firem požaduje aby ta zločinnost nikdy nesměla být zrušena a ti co „se přizpůsobili“ se nemuseli přizpůsobovat nazpět volnému trhu.)

            1. Jde pouze o prachy. Ti, co je maji, si zaplatili drahe anal-lizy budouciho vyvoje a investovali. A predpokladaji, ze investovali lepe a rychleji, nez ti druzi a ze uz jsou na voze, kterej se rozjizdi. Predstava, ze ted to nekdo stopne a rekne „serem na baterky, byla to picovina“, je naprosto desi, protoze pak ti, kteri jsou dnes na chvostu a nestihli jeste na elektro zareagovat, by v tu ranu byli na spici, protoze to jeste nestli rozmrdat.

              1. Na vysoké úrovni probíhají pěkná škatulata:
                https://www.autoforum.cz/predstaveni/manazersky-tym-vw-se-dal-rozpada-firmu-po-28-letech-opousti-elektricky-guru/
                Trošku to přípomíná, kdyý AH v zimě 1941/42 propuštěl generály, kteří odmítali nechat svoje muže umrznout v neudržitelných postaveních.

        4. Nemecko hodla nadale podporovat hybridy i elektro, ackoli puvodne vykrikovali, ze jen do roku 2022. Puvodne avizovane zdrazeni elektriny diky podpore elektrodebility, ktere melo byt „do jednoho eura mesicne na domacnost“ uz je dneska 22x vice a to jeste Nemci poradne elektroautama jezdit nezacali. Takze kde na to vlada chce vzit, to asi nevi ani ona sama.

      4. Peleška (Stihl): začnou říkat, jak to vypadá hrozně, že to má krátkou lištu, že to má malou nádržku na olej. Chápu, že jsou to věci k posouzení, ale na druhou stranu u této motorové pily jde o pohon, který je totálně revoluční a odpoutává se od fosilních paliv. Ta pila je vlastně o galaxii jinde než současná produkce na trhu… A stejně mají někteří problém se v hlavě zbavit toho zavedeného schématu, jak se s tím budou kácet stromy v lese.

        1. Tos napsal dobře. Jako jo, je fajn, že si lidi kupujou pily, ale vlastně vůbec neví, k čemu a jak je správně mají používat. Je třeba jim to vysvětlit, aby je ty blbosti jako třeba kácet s nimi stromy nebo řezat dříví na topení, konečně přešly. Je to jen a pouze základní neznalost a ignorantství, ještě že máme tyhle mesiáše, co to s náma myslí tak dobře.

          1. A kdyby to nahodou nekomu nedochazelo, tak na kaceni se zavedou qoqoqoty (je treba chranit zelen), na topeni drevem se napari CO2 vypalne, protoze prakticky neexistuje kotel na drevo, kterej by splnil patou emistni tridu a i kdyby nejakej blbej netusil, ze to nejde a takovej kotel vymyslel, tak sestou tridu proste neda. Takze kacet? Ani hovno!

        2. Smutné na tom je, že kdysi DF psal články přesně o zmrdech, kteří „vylepšují“ produkt přesně s těmito argumenty – zákazník sice chtěl polívku, ale my vaříme kameny. Nebo tak něco. A teď tato sorta lidí probublala na úplně všechny nejvyšší pozice největších automobilek i úřadů a vlád, takže neexistuje žádná opozice a žádná konkurence.

          Tak daleko k tak pesimistickému scénáři D-F své články nedovedl. Věřil v Overbastarting. Jak vidno z EU a evropských automobilek, Overbastarding za určité situace absolutně nefunguje a naopak se začne projevovat tzv. „Bastard-overing“, kdy vládnou bastardi a všechno je over.

          1. V „Jistě, pane ministře“ je kouzelná scénka, kde Humphrey vysvětluje, že podporovat se nesmí to, co lidé chtějí, ale to, co nechtějí, ale mít musí :-)

        3. Viděl jsem na jiným webu něco, jako „recenzi“ na klasickou okružní pilu, klasickou cirkulu. Taky konstrukčně o galaxii jinde, prodávanou v Lidlu a stejný model o něco dráž a pod jiným názvem i v OBI.
          Všecko je na tom úplně super, teoreticky se na tom ani nejde pořezat.
          Vyšlo najevo, že těch ochran proti blbosti je tam tolik, že to prakticky znemožňuje použití té pily k původnímu účelu, tedy k řezání nejrůznějšího dřeva, od odpadního až po natěženého.
          Autor té „recenze“ tedy na své riziko odstranil některé z těch „ochran“ a jal se řezat dříví. Po 20 minutách řezání odpadu z rekonstrukce chalupy, suché borové a smrkové kulatiny do 15cm /což by s ochranami nebylo vůbec možné/ vypadl jistič a už se nepodařilo pilu nahodit. Autor tedy namontoval zpět všecky „ochrany proti blbosti“, pilu očistil, naložil na vozík a odvezl k reklamaci. Ještě před konečným verdiktem, po třech týdnech čekání, přebírající pracovník Lidlu pronesl něco v tom smyslu, že majitel s tím asi řezal dlouho, nebo něco, co neměl.
          No, po dvou týdnech mu nabídli vrácení peněz. Velkohubě deklarované ochrany proti přetížení a přehřátí stroj totiž vůbec neobsahoval a proto shořelý motor čínské výroby s hliníkovým vinutím – něco podobného tu bylo naposled ke konci Protektorátu. Při deklarovaném výkonu motoru 3kW je tohle všechno na pováženou.
          Autorovi článku z toho vyšlo něco podobného – cirkulárka konstrukčně z jiné galaxie, jen se s ní nikdo nesmí pokusit opravdu řezat dřevo.
          Druhá věc je, proč je někdo tak blbý, že si kupuje typicky velký pracovní stroj v obchodě mezi žrádlem, hadrami a cetkami, že.

          1. Servisdok: to má z toho, že nečetl manuál.

            Lidl je alespoň poctivý v tom, že v manuálu uvádí přípustné zatížení elektromotoru dle norem IEC.

            Udělal jsem onehdá chybku a v Lidlu koupil něco s elektromotorem, o kterém jsem se v manuálu dočetl že má povolené zatížení S3 10% – tzn. 1 minutu smní běžet v zátěži a pak se musí 9 minut chladit. Jakmile jsem si to přečetl, ani jsem to nezapínal k použití a rovnou se toho zbavil.

            Bohužel většina výrobců je tak nesolidní, že zatižitelnost elektromotoru vůbec neuvádí…

            1. No, a pak můžeš v klidu párkilowattovým motorem vyrobeným před pár desítkama let řezat kde co, protože ta věc snese 110% zátěž trvale.

              1. To je jenom jeden jediný, drobný následek toho „pokroku“. Ne vždy a ne u všeho musí být všechno nový zákonitě lepší – jsem v tomto směru velikánský skeptik a vidím to tak, že je tomu přesně naopak.
                MEZ-áckým 3-4kW motorem, šlo doslova celý den, 12-14h řezat šedesátkou pilou a za jediný den tak nachystat dřevo na celou zimu. A ten motor byl navečer jen vlažný – to ostatně potvrzuje i jejich dnešní spolehlivé fungování po 50 letech od výroby.
                S dnešními motory skoro jen poloviční velikosti, ale stejného štítkového příkonu, tohle prostě nelze. Buď se za 1-2h přehřeje a zvýšeným odporem mědi, při vysoký teplotě vinutí ztrácí výkon. Má-li vůbec nějakou tepelnou pojistku, tak máte nejmíň hodinu pauzu, než vychladne a ochrana dovolí pokračovat.
                Nebo se vlivem většího přehřátí spíše i častěji poškodí statorový vinutí, rozteče se plastová svorkovnice…Čínský ložiska asi nemá smysl komentovat. Ložiska ZKL nebyla občas žádná sláva co do přesnosti a hlučnosti – ale ty starý elektromotory s ložisky ZKL dodnes a bez jejich výměn fungujou, pokud majitel aspoň 1x za deset let otevřel kryty ložisek a doplnil vazelínu.
                Malý motor bez žeber i méně závitů slabšího drátu vinutí /aby byl dosažen výkon/ mají o dost menší ochlazovací plochu, menší je i ventilátor. Ten je často plastový a jen letmo, bez objímky naražený na hřídeli. Takže když náboj toho plastového větráku praskne, začne se odporem nasávaného vzduchu protáčet, nebo se spíš zastaví téměř zcela.
                Na zvuku to v tom kraválu stroje nepoznáte, ale vinutí je bez vzduchu.
                Vinutí statoru u menšího motoru „nevětrá“ jako u starších, neboť je vinutí z izolačně-bezpečnostních důvodů bohatě zalito impregnačně-izolační hmotou.
                Když se k tomuto všemu přidá neseriózní výrobce, tak to jenom nahrává škarohlídům jako jsem já, co mají další trumf k pičování, že „všecko nový stojí za hovno“ :D

                1. servisdok: to jsou právě motory S3 a absurdní tažení za maximálním „papírovým“ výkonem v minimální velikosti (=a spotřebě materiálů, zejména drahé mědi.)

                  Chytří konstruktéři to navrhnou tak, že S3 vydrží tepelnou zátěž průměrného „hobby“ použití (zvládání zátěže odlišuje „hobby“ a „profi“ řady které jinak vypadají stejně a mají stejné formální parametry).

                  Solidní konstruktéři použijí větší, méně výkonný nebo lépe chlazený motor a zvládnou buď S3 50%, nebo dokonce S1. Stejně jako byly S1 nebo spíše S9 ty staré elektromotory jako MEZ ad.

                2. Jene, já si ale vůbec nemyslím, že by měď byla nějak dražší oproti dřívějšku, nebo jí byl nedostatek.
                  Když vidím, na jaké „výrobky“ číňan tou mědí vyloženě plýtvá /za půlrok to jde do kontiše/ a kolik se takových dreků vyrobí, tak mi vůbec nepřijde, že by tomu tak bylo. Podobně s jinými barevnými a drahými kovy.
                  Vidím za tím něco jiného. Prostý ojeb toho výrobku za účelem co nejvyššího vejvaru. I za tu cenu, že výsledek se použitím hliníku prakticky znehodnotí.
                  Číňan např. okopíruje výkonový PA zesilovač renomované značky. Aby jej mohl prodávat za třetinu ceny toho renomovaného výrobce, musí ho ojebat, po všech myslitelných i nemyslitelných stránkách.
                  Výsledek je ten, že to celé sice funguje, ale blbě a má to životnost necelou záruku. Pak je to i neopravitelný, protože díky ostatním ojebům bys musel vyměnit kromě aktuálně vadných dílů i ty ostatní ojebané díly, které budou s poruchami po dalších intervalech následovat.
                  Toto považuju za to úplně nejhorší drancování planety – používání jakýchkoli materiálů číňanem k cílené výrobě miliónů kontejnerů ojebaného šmejdu, který každý po roce-dvou zahodí.
                  Přičemž ale k recyklaci nedojde buď vůbec, nebo jen ze 40%, zbytek jde do země, protože za recyklaci prostě nestojí.
                  Musel bych vypsat detailně, co všecko na takovém PA zesilovači dokáže číňan ojebat a jak – oproti značkovému originálu. To aby bylo jasné, jak šílené plýtvání to je. Ale bylo by to dost nudné a já jsem navíc na číňana hrozně vysazený, tak by to asi nebylo ani moc objektivní.
                  Odbývá se to konstatováním: Nám to takhle stačí, my nepotřebujeme značkový výrobek a nevadí nám, že nám to za rok a půl chcípne. Koupíme si za cenu toho značkového tři čínský…

                  1. S tim Cinanem je to slozity. Na jednu stranu tam zatim jsou levnejsi zdroje, na stranu druhou ale, je to ojebavani „na objednavku“. Uz jsem to tady nekolikrat psal, ze ja zasadne s Cinanem o cene nehandluju a s kvalitou zadne, slovy z a d n e problemy nemam. Ba naopak, dneska uz ta kvalita je lepsi, nez nemecka. A to nejde jen o elektroniku, ale i o mechanicke dily.

                    Perlicka – resili jsme u nas jeden proporcionalni ventil do zubarskeho kresla, DN2. Cili 2 mm dirka. Je tam proste jehla, ktera „ucpe“ diru v sedle a tim ventil zavira. Ty jehly jsme delali u nas v baraku na jedny japonsky CNC masine, ani nechci vedet, kolik stala. Tolerance dve setiny milimetru, protoze ty jehly nelestime, to by v Germanii uz stalo dve ecka na kuse a to by zakaznik mrcel. Bohuzel ale, v prvni petine rozsahu ventilu se i tato tolerance jevila jako docela velka. Vzal jsem tri jehly, strcil je do obalky a poslal Cinanovi, co nam dela elektroniku, at se popta mezi kamosema, jestli by to nekdo neumel udelat. Z nerezi. Obalka u Cinana za tri dny FedExem. Za dva dny vola Cinan, ze nasel typka, co ma doma nejakej stroj a ze to na tom zkusi. No, tak jsem si rikal, ze na to cely radeji zapomenu. Za tejden mi prisla krabicka, v tom sto jehel. Kolega kvalitar to dal na 3.D laserovej merak a zjistil, ze tolerance v pasmu 63 % je dve tisiciny milimetru… a to jsem mu radeji nerekl, kolik za to ten Cinan chce, aby nam borec od naseho CNC neflaknul modrakama a nesel do prdele.

                  2. servisdoku, prosím, napiš na tohle téma článek :). Mně to jako nudné téma rozhodně nepřijde, stejně jako spousta jiných témat, ke kterým ses tu v poslední době rozepsal. Kdybys občas, když tě chytne taková zajímavá myšlenka, místo jednoho příspěvku do diskuze rozepsal článek a třeba ho po chvílích, když bys měl chuť doplnil, a pak ho tady publikoval, určitě by tu měl úspěch. Aspoň za mě teda určitě.

                    Jinak s tím drancováním planety naprosto souhlasím. Už jsem viděl tolik čínského šmejdu, který byl šmejdem ještě v době, kdy ani neopustil výrobní linku, až mi z toho bylo kolikrát zle. Jak dole píše Sysop, jde i o to, že po takových křápech je poptávka a někdo radši koupí krám za pár peněz a poté, co mu po půlhodině používání odejde, ho vyreklamuje a dostane za něj další stejný krám. Přitom pochopitelně oprava toho mrtvého krámu je naprosto nerentabilní i kvůli drahé práci a často nemožná z důvodu spousty dalších odrbaných vlastností. A někdy mi přišlo, že je to snad tak i přímo navržené, aby to ani při větší snaze opravit ani nešlo.

                    1. Samozřejmě že lidé kupují levné křápy – protože neexistuje žádná garance, že to drahé křáp není, často spíše naopak.

                    2. To podle mě není hlavní problém. Podle mě je problém to, že se vůbec věc daného typu dá za absurdně nízkou částku sehnat. Je jasné, že za takovou cenu by se to často ani nedalo (rozumně) vyrobit, takže se někde muselo sakra šetřit (rozuměj odrbávat). Částečně vlivem neznalosti, částečně nezájmem, to většině lidi snad ani nedochází, a navíc tenhle stav už tu existuje hodně dlouho a lidi si na to zvykli, takže kupovat (více či méně) kvalitní, resp. záměrně neošizené věci za odpovídající cenu by už ani moc nechtěli. Trochu začarovaný kruh.

                    3. Ono i kdyby to křáp nebyl… Co si koupíš do domácí dílny na běžnou údržbu a opravy a sem tam nějaký to kutění? Profi superodolnou neošizenou vrtačku za 20 000 nebo hobíka z OBI za 1500? Když při tom domácím opravárenským provozu i ta hobícká vydrží bezproblémově funkční desítky let?

                    4. Jak kdy. Minimálně základní nářadí (vrtačka, rozbruska, …) radši kvalitnější, zbytek, co využiju sem tam klidně něco levnějšího, ale s referencemi. Takže třeba žádné JednoPeklo, B&D nebo různé bezejmenné krámy. A občas si udělám radost a koupím si něco z vyšší třídy, i když bych se obešel i bez toho – a vím, že mi to při mém kutilském využití jednak bude dělat radost, nepodělá se to zrovna když tomu zrovna jednou za rok dám záhul a nebude mě to furt něčím štvát. Jeden příklad za všechny – pár měsíců dozadu jsem si koupil štípačky od Knipexu. Předtím jsem používal ještě nějaké socialistické po dědovi – určitě nebyly šizené, ale už mají dost za sebou. Taky jsem s nima vždycky uštípnul, co bylo třeba, ale ty Knipexy jsou úplně jiná liga, až mě vždycky překvapí, jak to s nimi jde krásně, když je vezmu do ruky. A rázem je mi docela jedno, že nebyly z nejlevnějších :).

                    5. UF7
                      3.12.2020 v 1:36

                      Sorryjako, ale rozdíl mezi jednopeklem třeba a něčím slušnějším je asi čtyřnásobnej, a to to slušnější má hlavně účinnější motory a je to lehčí, v ostatních parametrech to mnohdy nedosáhne ani toho jednopekla. A stejně to není nějaká kór záruka, že to vydrží, dyž se očividně serou i tydle že „profi“ stroje.

                      A to je jednopeklo eště už tak dvakrát dražší než ten párksajd nebo hecht. Takže asi tak.

                    6. Behemot 3.12.2020 v 8:49

                      Ale jo, zrovna od Parksidu pár kousků mám a nestěžuju si. Navíc s jejich 3 nebo 5letou zárukou. Jo a k tomu dražšímu vybavení bych ještě doplnil, že to není jen otázka trvanlivosti, byť je to asi jedna z hlavních věcí, co mě zajímá. Mimo to může jít ještě o ergonomii, dílenské zpracování, pohodlnost používání apod.

                    7. Někteří lidé tvrdí, že Parkside vrtačky apod. jsou identické jako Bosh, akorát s jinou nálepkou. Prý mají oboje a mohou porovnat.

                      Což zároveň potvrzuje mou předešlou thesi, že kvalitu nelze poznat podle ceny.

                    8. Proboha ale Einhell přece není žádná profiliga! To nevidíte v OBI všechny ty sračky, co se s tímhle logem prodávají? Od vrtaček až po kompresory a svářečky všeho možného – a slyším na to servisáky jen nadávat.
                      Stejně jako Bosch, tak i Black&Decker má profi řadu a dvě hobby řady. A je skoro jistý, že zrovna od B&D je tu v konkurenci sraček z Lidlu, prodejná jen ta horší hobby sorta. Profi řada B&D je na stejné úrovni, jako modrý Bosch, ale neprodává se tu.
                      Není záruka jako záruka.

                      Je to taky otázka případného servisu – dost by mě zajímalo, jak se reklamuje nějaká sračka z Lidlu s teoretickou tříletou zárukou, když po 2,5 roku chcípne a vy ji po takové době do Lidlu donesete k reklamaci. Nebo se jen ožvýká sklíčidlo, ale je to v záruce.
                      Bude ještě tentýž model v prodeji, když už jste si na něj zvykli a víte, co od něj čekat? Opraví Vám jej někdo? Lidl?? Vymění Vám oblíbený nástroj za ještě horší verk, než je ten reklamovaný? Vrátí Vám celou částku – za 2,5 roku užívání? Vážně?
                      Mezitím si k tomu původnímu modelu třeba dokoupíte nějaké příslušenství, které Vám s novým modelem zbude akorát na koukání, protože na nový toho polovina nepasuje.
                      Často je to tak, že i mezi těmi ultralevnými hobby „značkami“ nikdy, nic a nikam nepasuje – to aby Vás nenapadlo kombinovat naši vrtačku s cizím akupackem, víte?
                      Naše příslušenství pasuje zásadně jen do našich verků, takže se hezky pokorně vrátíte zase pro náš nový střep.

                      Nene, na tohle vymrdávání s prachama lidí, co se jim ze setrvačnosti ještě říká zákazníci, já jsem už moc starej.

                      Vercajk na práci, co má nějak vypadat a k něčemu být, se imho nekupuje na dva roky a nekupuje se ve kvelbu, kde vrtačky, nabíječky a svářecí invertory za litr, leží vedle psího žrádla :D Kdepak…

                    9. Čo sa týka Lidlu, tak neviem ako s teoretickou trojročnou zárukou, ale v rámci zákonnej dvojročnej zo skúsenosti nemajú problém vrátiť peniaze alebo dať nový kus – pre nich je to proste komodita, nemá zmysel robiť ofuky, lebo spokojný zákazník tam na potravinách pretočí väčšie peniaze… akurát raz mi namiesto pokazeného autorádia dali nejaký starší o trochu horší model, ale akonáhle som to zistil, tak som im to aj s ručne písaným sprievodným listom doniesol naspäť a potom mi dali novší (o máličko lepší než pôvodný) model.

                      Teraz majú v Lidli nejakú veľkú sadu akunáradia, ktoré všetko využíva ten istý akumulátor – to je vcelku milý koncept, ale keďže mám k hobby akunáradiu postoj ako tuto kolega shane nižšie, tak tomu nejako nevenujem pozornosť.

                    10. servisdok
                      3.12.2020 v 17:31

                      Reklamace v lídlu sou naprosto strašný a asi přejdu po vzoru dalších na osvědčenej model – dyž bude v nabídce něco dobrýho, co se líbí a bude se to asi používat (ne extrém, ale víc, jak dvakrát do roka), tak koupit 2+ kusy a točit na reklamacích.

                    11. Nářadí které umím používat a používám často kvalitnější (aku vrtačka, šroubováky, zkoušečka, kleště na křoví, kosa, vysouvací žebřík), o zbytek poprosit souseda nebo si na to zaplatit nějakého „manžela do domu“. Možná to postrádá ten macho pocit že „umíte všechno sám“, ale… já toho umím sám dost a dobře, ale občas je lepší to svěřit někomu kdo na to má vybavení, a ve výsledku ta cena/výkon vyjde levněji než se s tím srát s šuntovým nářadím (nebo utrácet pálky za profi nářadí které potřebujete jednou do roka)

                    12. Máš nějaký tip na kvalitní ruční nářadí, ideálně NEčínské výroby? Kleště, šroubováky, klíče apod?

                    13. @JH 9:32

                      Z vlastní zkušenosti doporučuju Hilti a/nebo Knipex

                    14. Díky za tip, ten knipex vypadá dobře.

                    15. Kleště knipex. A třeba šroubovací bity od Číňanů Zigong Xingyu jsou best, ale nečekej čínskou cenu.

                    16. O cenu nejde, ale rád bych podpořil evropského výrobce.

                    17. Jihocech Honza:
                      „…bych podpořil evropského výrobce…“
                      – – –
                      Ty už jinej nebudeš.
                      Nepřipustíš si to. A ne a ne a ne…

                      :OD

                    18. Vrtačka za 15 kil z OBI neni žádnej šunt. je to celkem slušná kvalita s kovovým tělem. Jednu jsem šest let provozoval celkem intenzivně k čištění a leštění kovů a kromě toho že se ulomil ten přepínač na full auto tak zcela bez poruchy. takže teď už slouží jen jako vrtačka a předpokládám že vydrží roky. Aušus je vrtačka za 400 z Lidlu, zejména zpracováním (co neni vyloženě nutný tak je z plastu), i když i ta svoji práci odvede. Kolikrát ročně potřebuješ něco vrtat?
                      Vtip je v tom že i to tvoje „kvalitnější“ nářadí jsou podle přísnejch standardů celkem ojebaný mrdky ve srovnání s tím, co se dělalo před padesáti lety nebo jak by se to mohlo opravdu kvalitně udělat.

                    19. shane
                      3.12.2020 v 10:50

                      Jo, v tom obi zázraku (koupená jako prej „mírně jetá“) mě čeká výměna pístního kroužku v bucharu. Najelo to pár motorovejch hodin a přestalo přiklepávat, takže asi tak.

                      Esli se teda bavíme vo vrtacích kladivech, ne vo vrnítkách.

                    20. To UF7
                      Jo Knipexky to je jiná liga Stojí klidně 5x více než jiné, ale opravdu to odpovídá rozdílu v kvalitě.

                    21. Pre Jan Mrcasik 2.12.2020 v 13:21
                      Tak ono ešte stále existujú výrobcovia rôzneho náradia, ktorý vyrábajú poriadne náradie len holt treba siahnuť po profi-vercajgu a aj to zaplatiť. Bohužiaľ sa aj značkový výrobcovia (Fein, Suhner, Metabo, Makita, Bosch atď.) rozhodli (možno by bolo vhodnejšie napísať – sa dohodli) pre tzv. „desaťročný cyklus opravy“. V praxi to znamená, že daný výrobca drží náhradné diely na danú mašinu 10 rokov a potom sa to buď skartuje alebo rozpredá do zmluvných opravárenských servisov. Takže si kúpiš nejakú ozaj drahú uhlovú brúsku od Fein-u a po 12-tich rokoch ti kľaknú ložiská (často atypický rozmer), alebo elektronický blok pre plynulý rozbeh či reguláciu otáčok a u výrobcu náhradný diel nezoženieš. Ak máš veľa šťastia a Fein zbytky zásob odpredal zmluvnému servisu tak ťa možno odporučia nejakému tomu servisu a u neho to možno ešte zoženieš – a možno nie.
                      A k tej „dohode“ sa viaže ešte taká vec, že došlo na nejaké zjednotenie dĺžky napájacích káblov pre ručné náradia (neviem či je to 3 alebo 4 alebo 5 metrov). Takže sa to seká s jednotnou dĺžkou a sa poser. Ak ti treba dlhší kábel tak proste predlžovačka, alebo samo-domo výmena prívodného kábla za dlhší. A teraz máš už svoje náradie vytunené tak ako to tebe vyhovuje a zrazu ti kľakne a ty ho pošleš do servisu. Oni to opravia, ale tak, že sa ti vráti náradie s originálnym káblom a zase môže tuningovať.

                    22. Tvl. pravičáci začínají argumentovat drancováním planety.
                      V jedné diplomce byl krásný příklad (včetně výpočtů). Kdyby měly inkoustové tiskárny neomezenou životnost, tak za 31 měsíců by byly naplněny spotřebitelské kapacity a výrobci by neměli komu prodávat. A to tam počítal s tiskárnou ke každému počítači.

                    23. No a? Začali by vyrábět něco jiného. Schopní a pracovití lidé si vždycky nějakou činnost najdou.

                    24. Panek: krásný příklad akademické logiky (=totálně odtržené od reality, založené jen na tupém matematickém vzorečku). Plyne z něj, že kdyby měla Škodovka 120 neomezenou životnost, nikdy by se už neprodalo žádné další auto, protože nikdo by nechtěl lepší bezpečnost, vyšší výkon, lepší ergonomii, nižší spotřebu…

                      Povědí, jak to jen dělali ti pitomí američtí kapitalisté, když vyráběli PCčka co vydržela běžet 20 let, auta s rámovou kastlí co úplně běžně fungovala 50 let, kladiva vykovaná z jednoho kusu oceli co vydržela doživotně, pušky co se předávaly ještě dalším dvěma generacím… ?

                    25. No, tento příspěvek píšu za pomoci 13 let a stále plně funkční sestavy HP. Tehdy to byla „nadupaná“ mašina a kupodivu stíhá i v současnu. Desktop 1x ročně vyfučet nasátý prach a očistit tři ventilátory. Klávesnice plně funkční, není ojetá. Myška 1x zkracovaný kablík, monitor HP před 3 lety výměna pár polosuchých elytů preventivně, ale ještě šel. Externí profi zvukovka Alesis, stará je přes 8 let, ale naprosto bez problémů.
                      UPS-ka je též asi 12 let stará 800VA APC, přeosazená na značkový materiál včetně relátek a jsou v ní stále tytéž Panasonic aku, jaké jsem tam dal před těmi 12 lety namísto nějaké noname číny. Mně XP SP3 s pár doplňky stačí i na luxusně filmy, hry nepařím.
                      A ne a ne to chcípnout.
                      Jo, před pár měsíci se náhle poroučela interní zdrojová část skeneru HP, též po asi 12 letech. Způsobil to značkový spínaný zdroj, který jsem použil namísto velkého a těžkého původního trafoadaptéru HP, neboť mi svými rozměry blokoval tři fleky v zásuvkový liště. Skener HP, protože používá standardní materiál a ne čínské speciality, byl opravený za dvacku a za půlhodinku, i s čištěním skla.
                      Kdo by to byl řek, že u „značkového“ spínaného adaptéru Powertron, po vyschnutí jednoho neznačkového blokovacího kyblíku Elcon, vyletí výstup z 12V na víc, než dvojnásobek a zároveň přestane fungovat proudová limitace. Skener by býval zachránil jeden 13-14V transil v tom zdroji, jenže ten stojí asi deset centů, no…Ale debil jsem já, protože kdybych u skeneru nechal dodaný trafoadaptér HP, nestalo by se to.

                      A tak to je kurva se vším z číny. Všecko, úplně všecko, je omrdaný až na dřeň, jen na prazákladní funkci, někdy ani to ne, nebo náhodnou. Že ty levný spínaný adaptéry ruší širokodaleko luftem i sítí? Ale to nás v číně přeci nesere, ruší to u vás, náš zdroj funguje, tak co pičujete.
                      Naučili jste nás omrdávat výrobu pro vás, na vámi dodaných špičkových technologiích, které jsme si s dovolením obšlehli. Tak tady to máte zpátky, i s úrokama za 30 let levné pracovní síly. A starej Max Grundig se chudák obrací v hrobě.

                    26. servisdok
                      3.12.2020 v 18:28

                      Čoveče asi zázrak na kus, zrovna HPčkový skenery hořely jak pominutý – jako že fakt hořely. Sem jeden zkoušel tudle oživovat, opravíš jedno, začne čoudit jiný. Pryč s tím :D

                      Jinak souhlas, taky jedu na věcech, ze kterejch by většina zpovykanců měla psotník. A teď mi dofrčely asi dom P9700, jak se těším :D Mám i pár zákazníků, co jako zůstávají na starším HW záměrně, že jim vyhovují sedmičky, a ai jim přijde efektivnější to železo opravit, když to jde, a provozovat dál, než vyhodit a pořídit další. Jenže jich je jenom pár a mě se palety těma sestavama plní, a plní, a plní…ale vysvětli zpovykancům, že C2Q s 8 gigama RAMěti a SSDčkem 98 % z nich stačí opravdu na všechno a ne, není to hlučný a ne, nežere to…a těch pár tisíc za to (při tříleté záruce) není moc proti mrdkovskejm skládačkám z bazošu co se budou furt sypat…

                    27. Hlavně modernější = Velký Bratr. Stejně jako je v nových autech telemetrika a čínské smartphony asi 5 značek dodávaných do ČR (vč. Doogei nebo jak se to jmenuje, kterou propagoval Jágr) v sobě měly už z distribuce nainstalovaný malware pro vzdálený přístup a kompletní ovládnutí hackery, tak v nových CPU jsou díky naší milované protipirátské alianci Trusted Computing Group přesně stejná zadní vrátka, s jakými Microsoft celý IT svět kolektovně nakopal do zadku když se s tím vytasili u Longhornu.

                      Tzn. „certifikované“ aplikace mohou cokoli a uživatel se může jen bezmocně dívat, co počítač dělá proti jeho vůli. A to i když si nainstaluje Linux, protože tohle jede na ringu -3 ještě pod úrovní mikrokódu procesoru. A to jen za předpokladu, že si vůbec nějaký linux nainstalovat smí, protože nové počítače se „Secure boot“ to umí zakázat.

                      Ne ne, děkuji pěkně. Nakoupil jsem zásoby pár starších procesorů a hlavně základních desek bez těchto hrůz, mám na tom Win7 kvůli nemultiplatformním aplikacím ale na Win8 ani nic vyššího nikdy nepřejdu, takže se učím Linux.

                    28. na ringu -3, jo? No, radsi se ten linux fakt nauc… :)

                    29. No, tady naučení Linuxu ničemu nepomůže, protože ring -3 (aka Intel ME) je v Intelových deskách od roku asi 2008.

                      Na druhou stranu, pokud ty svoje W7 nehoní na fakt pravěkých deskách, mu ty vykopávky v ničem nepomůžou, leda tak v tom, že na ty zveřejněné exploity nebudou žádné patche.

                      Každý svého štěstí strůjce.

                    30. Jan Mrcasik 4.12.2020 v 5:29

                      Jo, z těch čínských šmatlafounů to přímo čiší, na druhou stranu ten zbytek s „normálním“ androidem na tom asi v zásadě nebude o moc líp, jenom šmíruje pro druhou stranu. Řešení je asi jenom buď nemít šmatlafoun, nebo si tam nainstalovat nějaký alternativní OS (otázkou ale stejně pořád je, nakolik jsou zadní vrátka přímo v HW a jestli/jak snadno se dají aktivovat nezávisle na OS nebo nějakém malwaru).

                      Co se Intel ME týká, tam už to je horší. O problému se secure bootem na normálním železe jsem zatím neslyšel, jinak ME by se měl dát aspoň na starších platformách deaktivovat – jedná se o vlastnost, kterou si u Intelu vydupala NSA, aby ty zadní vrátka mohla pro své použití vypnout :). Je to ale delší dobu, co jsem k tomu hledal informace, takže nevím, jak moc se to vztahuje na novější železo. Jinak s tím syslením starého železa bez šmírovadel (a víme vůbec, jaké železo tohle ještě splňuje?) je to složité, může se nakonec i u toho linuxu stát, že to časem přestane podporovat. Už se to historicky stalo víckrát odříznutím podpory hodně starých procesorů, a nakonec většina distribucí už ani nepodporuje jakékoliv 32bit procesory, leda by si člověk všechno kompiloval sám, což by byla dost otrava s možná ne úplně jistým výsledkem.

                      Asi nejlepší tak nějak schůdné řešení vidím v použití platformy AMD, vkládám v ni tak nějak naději, že jednak je aspoň daleko míň děravá co se týče prokázatelných zranitelností, a i přes přítomnost něčeho podobného jako ME (u AMD tomu myslím říkají PSP) přecejenom není na každém druhém rohu jako intel, takže bych možná i předpokládal nižší riziko šmírovadla. Ale těžko říct, možná to je prašť jako uhoď, na druhou stranu to už by se pak člověk musel z toho všeho úplně zbláznit, takže to beru spíš jako co největší eliminaci očividných rizik a u toho zbytku už zbývá se jenom modlit, že to bude OK.

                    31. UF7
                      4.12.2020 v 11:02

                      Koho zajímá nějaká „většina distribucí“ pokud to chodí s Debianem? Nicméně zatim má normálně x86 (i686) verzi ai Gentoo nebo třeba ten Arch, takže nevim, co vykládáš.

                    32. Behemot 4.12.2020 v 11:25

                      Otázka je, jak dlouho tomu tak ještě bude, ale budiž. S těmahle distrama nemám zkušenost, tak mi to uniklo.

                    33. UF7
                      4.12.2020 v 11:42

                      Tak Debian, to nemůžeš myslet vážně ne? :D V open-source distribucích je to asi nejpoužívanější na serverech (následováno právě Gentoo), ale i v desktopech má velký zastoupení (tam to vytlačil časem ubunťák, ten už teda 32bit architekturu zahodil).

                      Serverový OS jsou vždycky konzervativnější a mimo to, že zatím nejsou na opuštění té platformy ani plány (dokonce Gentoo i Debian furt mají buildy pro PowerPC, takže to můžeš provozovat např. na starejch mackách), i kdyby vydali poslední verzi zítra, tak to bude mít ještě 3-5 let support.

                      Ale nechť, však produkčně to asi už nikdo používat nebude, poslední, co ten support nemá, jsou Pentia 4 Northwood a Athlony XP. A to už je stejně běs nepoužitelnej na cokoli než specializovaný mašiny anebo oldschool bastlení/hraní.

                    34. Behemot 4.12.2020 v 12:26

                      Jo, to je jasné. Debian samozřejmě znám, používal jsem ho jednu dobu taky (na serveru), ačkoliv v posledních pár letech mám v oblibě distra odvozená z RH. Produkčních strojů by se vyhození podpory pro 32bit intely nijak asi nedotklo, spíš jde o ty různé staré krámy, co mají lidi doma a ještě to nějak plní svůj účel, což bude asi z celkového počtu instalací – možná bohužel – mizivé procento. Jinak ale souhlas a čím delší dobu ta podpora vydrží, tím líp.

                    35. Nomad: nejdříve byl ME na síťových kartách, takže no problemo. Potom se přestěhoval na základní desku, jenže tam šel úplně deaktivovat takže pořád no problemo. Až s Core2Duo se přestěhoval na patici procesoru a stal se nevypnutelným protože pokud jej někdo oseká, procesor spadne do nouzového režimu.
                      U AMD je to ještě lepší, tam zaváděli jejich ekvivalent Intelu ME postupně a zdlouhavě, takže ještě loni se doprodávaly AMD CPU bez tohoto exkrementa. Plus je u AMD výhoda, že nemají takové HW zranitelnosti (např. výrazně nižší zranitelnost Meltdown a Spectre) protože AMD se narozdíl od Intelu nehnalo za výkonem za každou cenu bez ohledu na praseckost a zranitelnost kterou toho dosáhnou.

                      Vodotesny kapr: další co machruje a rád se považuje za všeználka, ačkoli neví co mluví?
                      https://itsfoss.com/fact-intel-minix-case/

                      UF7: secure boot zakazoval instalaci čehokoli jiného než Windowsů na některých počítačích z retailu supermarketů.
                      Ta deaktivace „pro NSA“ nefunguje a proto ji NSA nepřijala a poohlédla se jinde – i když je deaktivační flag zapnut, pořád se ME načte a dá se hacknout.

                      Behemot: pozor platforma POWER jede, IBM vydalo POWER 8 a nedávno POWER9 a některé firmy přechází z Intelů právě na POWER9 kvůli bezpečnosti. V čele ironicky s Googlem :D

                      Sysop: nechat děti samotné před televizí je mentální vražda. Ale to platilo asi vždycky.

                    36. Intel ME a podobné věci jsou nemilé, ale vlastně mě příliš netrápí. Jednak mnohem víc věřím na dobře nastavený firewall, jednak na to, že dodávat Systému alespoň nějaká data je lepší, než když v těch datech u mě bude mít velkou, z principu podezřelou díru.

                      Takže se se Systémem rád podělím o data nulové nebo minimální senzitivity, protože to snižuje šanci, že se na mě někdo zaměří.

                      A ty opravdu citlivé věci jsou… prostě někde jinde. Moje paranoia v tomhle nezná bratra.

                    37. Intel ME je nepříjemný ne kvůli vládám a jejich tajným službám, ale kvůli korporátům a organizovanému zločinu v IT sektoru, protože před těmi nebude žádné PC bezpečné.

                      V rozporu s oblíbenou konspirační teorií Intel ME nevznikl na zadání tajných služeb, ale na zakázku korporátního IT a sviní z „Big Content“ typu OSA, BSA apod. Ti už ve vývojové verzi Windows Vista „Longhorn“ požadovali, aby nejvyšší kontrolu nad počítačem nesměl mít uživatel, nýbrž certifikované korporáty které by např. nedovolily pustit žádný software který by dokázal ripnout DVD. Pro ty kdo se nepamatují nebo se v roce 2001 dívali jinam:
                      https://www.cnet.com/news/trust-or-treachery/
                      https://www.cnet.com/news/trusted-computing-comes-with-a-warning/

                      Vzhledem k tomu, že korporátu projdou tak strašné Orwelliánské a represivní manýry, za jaké by v jakékoli demokratické službě padaly hlavy (jen si představte že by BIS na každého člověka v zemi vypracovala a aktualizovala kompletní kádrový a psychologický profil, plošně odposlouchávala poštu, plošně sledovala pozici všech lidí atd.) je IT/Data/Content Korporát větší hrozba, než stávající vlády.

                      A dočetl jsem se, že Intel dal k ME „klíče“ právě šmejdům z Hollywoodu a DRM v podobě toho, že mohou na ME spouštět své vlastní šmírovací a represivní aplikace (=omezení „nežádoucích“ funkcí, obsahu a chování OS a uživatele) podepsané svým certifikátem… A psané v Javě!

                    38. Já myslím že DRM

                    39. Já myslím že DRM byla jen záminka a maskování pro implementaci šmírovacích fičur. Nějak to ospravedlnit před ovčany museli.
                      Za tím je ovšem jednak průmyslová špionáž a za druhé právě šmírování tajnými službami.
                      A kromě toho, čím víc organizací k tomu má klíč, tím je nepřehlednější kdo a proč vás zrovna šmíruje. A to byl taky účel.

                    40. DRM je primární důvod – klíčovou součástí IME a PSP totiž je tzv. „Protected Audio Video Path“ což dešifruje video stream z DRM-chráněného nosiče nebo internetového zdroje a pošle jej grafice pro zobrazení (potenciálně navíc s vodoznakem aby bylo možné „dohledat piráta“).

                      Bez PAVP není možné přehrávat nové DRM-chráněné filmy ani BluRay – a PAVP může být provozováno pouze na IME/PSP.

                      Takže ne, nikoli tajné služby ale svině z MPAA+RIAA alias americké OSA.

                    41. Tak samozřejmě ze IME má kořeny v korporátu. Na začátku byl celkem logický požadavek, že když má někdo ve správě tisíce počítačů všeho druhu, je prostě potřeba, aby to měl pod kontrolou od začátku až do konce. Tímhle se to alespoň maskuje dodnes.

                      Rozdíl mezi šmírováním vlád a korporátu je zásadní. Vlády obecně sbírají data „protože proto“, u korporátu platí „protože se nám to vyplatí“. Tam je jednoznačný limit a predikovatelnost toho, kam až korporát zajde. Když to začne stát moc, vykašlou se na to (samozřejmě je potřeba brát do úvahy i vládní „dealy“ typu „kupte a umožněte šmírovat Skype, nebo se můžete těšit na antimonopolní řízení“).

                      Hollywoood a DRM spolek toho zatím moc nepředvedli, jejich pokusy o šmírování a rootkity většinou skončily dost velkou ostudou. Naopak umělecká díla typu STUXNET žádný korporát nezaplatí.

                      Takže za mě jsou hrozbou vládní šmíráci všeho druhu a profesionální hackerské skupiny, ne Disney.

                    42. Jak řekl vysoce postavený činitel NSA: „kdybychom shromažďovali taková data o amerických občanech, jako Google, už dávno by nás zavřeli.“

                      Teze o „omezení sbírání dat“ je naprosto neplatná, resp. naposledy platila zhruba v roce 1999. Od té doby se úplně a revolučně změnil obchodní model drtivé většiny IT firem – nejde o to poskytovat služby, ale svléknout všechny donaha, sledovat a šmírovat je na každém kroku a na každé stránce kterou na internetu navštíví, udělat jim dokonalý psychologický, psychogrametrický a behaviorální profil, a ten pak prodat protože to reklamkám a formám umožní dokonale manipulovat a předvídat jak se kdo zachová.

                      Šmírování a profilování je dnes absolutně nejziskovějším oborem „podnikání“ a to v prvé řadě proto, že je prakticky zadarmo – všechny informace, které pak IT firmy s pomocí AI/Ml zpracují do profilů, jsou „zadarmo“ protože jsou sprostě ukradeny.

                      Např. věděl jste, že kdekoli na internetu je buď tlačítko „sdílet na FB/G+/Twitteru“, tam všechny tyto služby šmírují že jste na tu stránku přišel a jak dlouho si tam četl? Totéž s KAŽDOU stránkou na které je reklama Google nebo Google anylytics for webmasters? Že pak propojují i stránky, na které jste se koukal v anonymním módu?

                    43. Ale myšleno to bylo takhle: „kdyby pro nás data o amerických občanech neshromažďoval Google a my si to dělali takto sami, už dávno by nás zavřeli“

                      Ale je tu ještě jeden pohled na věc: existují tu velmi rozsáhlé utajené soukromé rozvědky, které jsou stejně (všeho)schopné jako ty vládní typu CIA a disponují podobnými prostředky. Jen musí udržovat nízký profil, bo za ně třeba vraždu státní orgány neututlají.

                      A za třetí, Microsoft a pod. dělají průmyslovou špionáž pro americkou vládu už celé dekády. Proto takovým korporacím americký establishment všude umetá cestičku, zejména v jimi okupovaných zemích jako je ČR, Německo apod.

                    44. Která že to generace Rýženu neměla ještě tu šmírovací fíčuru? Já ho loni kupoval, tak nevím jestli už to mám „s nebo bez“.
                      Na druhou stranu, nikdo neví co vlastně takový uzavřený proprietární UEFI dělá, a open source BIOS šel nainstalovat na některé počítače tak před 10 lety, dnes už ne.

                      Co se týče Secure boot, tak nainstalovat Linux nejde skoro nikam, pokud si chci vibrat distribuci jinou, než jsou ty obligátní prošmírované, které mají podporu Secure bootu. Volba je jen Ubuntu, Redhat, Fedora a ještě tak jedna či dvě. Ta naprostá svoboda, kdy před 10 lety člověk strčil instalační CD do mechaniky a už to frčelo, je dávno pryč.

                    45. Ryzen to má od počátku. Neměly to „A-nn“ a „FX-nnnn“, naopak CPU s integrovanou GPU to dostaly jako první. Dá se to dohledat v technické dokumentaci AMD.

                    46. Jan Mrcasik
                      4.12.2020 v 20:20

                      Co kecáš? Všechny Core 2 to měly v severním můstku, a od Nehalemu, pokud to pak někdy nedávno neposunuli do procesoru, to je v tom, co zůstalo (takže vlastně jižní můstek, i dyž tomu pak říkali nějak jinak, že platform kontrolér hab).

                    47. Jan Mrcasik
                      4.12.2020 v 20:20

                      Jináč vim, že Power a podobný se furt vyvíjí pro šílený stroje do bank a podobnejch korporátů. Esli na tom vydali i nějakej normální procesor, kterej se dá používat v něčem, co aspoň z dálky připomíná normální PeCko, tak tím líp.

                      Jináč, samozřejmě, PowerMACky G5 (i G4) tu mám taky, dyby někdo chtěl, ale dávám jenom komplet, seru na prázdnou skříň pro hipstery co se stejně nikdá nedokopou k tomu, aby to na to ATX upravili :D

                    48. Behemot: zajímavé, živě si pamatuji z roku 2017 blokové schéma CPU podle kterého byl procesor ARC, na kterém běží IME, integrovaný přímo na patici CPU – podobně jako to má AMD u PSP. A doprovodný komentář že na všech CPU+chipsetech vydaných po GM45 už se IME přestěhovalo právě do procesoru, kdežto na GM45 šlo ještě IME přemazat/zneškodnit.

                      Asi to tedy byly mylné závěry způsobené tím, že v roce 2017 se toho o IME ještě hodně nevědělo.

                    49. Jan Mrcasik
                      4.12.2020 v 22:49

                      Jinak dyž máš tak rád ty starý přímotopy, neceš pár těch G5tek? Má to dycky dvě jádra, je v tom pár giga RAMěti, mělo by to žrát 8 nebo dokonce 16 GB (podle modelu). Teoreticky s obtížema by šly i novější grafiky, v Linuxu.

                      Platforma ai OS nedobytnej pro šmíráky :D

                    50. Behemot: já jsem se předzásobil posledními AMD bez PSP, to je stejně bezpečné a výrazně kompatibilnější. Má jediná obava je, že mi základní desky budou odcházet dříve než jsem spočítal, protože bohužel již nebyly k dispozici s pořádným napájením ale jen 4+1, což je na 120W TDP CPU dost málo.

                      Tak jsem alespoň na VRMka nalepil pasivní větráčky, nechal tam konvenční chladič co fouká dolů na CPU (=i na VRM) a nikoli módní tunelový co fouká bokem, a případně snížím taktovací frekvenci.

                    51. Toe co, Bulldozery?

                    52. Tedy, zírám, jak se to jinde dělá. Pravda, člověk není na takové technické úrovni, ani jeho potřeby nejsou tak velké. Zůstal by se vším, co kdy potřeboval, doteď na W2k a tehdejším PC s PIII – kdyby to šlo. To PC existuje, vybavení už ne. Budiž, jsou tu další mladší: s PIV a nejnovější ze starých s jakýmsi AMD tak kolem 2005 (?). Všechny dnes s XP. Kondíky na desce nafouklé zatím nejsou, bohužel se asi dožiji usnutí ATA disků. Důvod pořízení dalšího, tentokrát už moderního (podle mě) jetého i5, byl v tom, že stará komunikační sestava přestala být funkční pro bankovnictví – kombinace XP a Firefoxu nižšího modelu – což byla zrada. Takže dnes je pro to Debian, poslední Win. zde byly a budou XP. Škoda, že jsem na začátku století předal dál bezvadný stroj se 486, 16 MB paměti, T602, Foxpro, Wolfensteinem. 3.11 a Word na něm jely jako z praku, ty byly tehdy půjčené, to ano. A Delrina fax. Super. Nejstarším tu dnes je pidistroj s Celeronem v redukci kolmo posazené do desky. Pentium jak krabice s Esíčky byl tehdy pro jednoho moc drahý. Až v tom stroji něco rupne, tak další kus života bude definitivně v háji. Člověk si může takové muzeum, nebo spíš smetiště dovolit proto, že ho nerajcují vymoženosti nové doby, nepotřebuje je, a přesto je spokojený. Tak jako by stačil sice uřvaný, ale nezničitelný Pragomix speciál se vším příslušenstvím, kdyby ho ti mladší z nás blahé paměti nevyhodili. Páč byl – starej.

                    53. prasatko Bobik
                      6.12.2020 v 0:33

                      Procesoury do Slotu 1 dyžtak mám, pokud to deska umí, tak ai PIII 1 GHz.

                      Jináč na XPčkách běží neoficiální buildy pár prohlížečů forknutejch z Mozilly/Gecka a zatim v tom chodí všechno.

                    54. Behemot, 6.12.2020 v 12:32

                      Fíha, upgradovat ten muzejní kus, po více než 20 letech, to je šíleny, i když je fajn, ze to je ještě dnes možné.
                      Vědět letos na jaře, že existuje možnost náhrady Firefoxu na XP něčím, co umožní provoz bankovních super moderních stránek a co nebude škodit víc, než stávající programové vybavení, tak bych to bral. Byla to tehdy vážně hloupé, ze dne na den konec. A nedlouho předtím (či po tom, už se mi to plete) ještě změna adresy českého DNS serveru, který jsme měli léta napevno nastavený. Vůbec nás to nenapadlo, a kvůli nefungujícímu připojení jsme rozebrali kdeco. Blbá doba pro obyč. uživatele. Jediné, na co jsme se v tom přechodném období zmohli, byl z USB startující Linux, sám si pokaždé odněkud stahující Chrome. Ale jinak to nešlo. S těmi XP s připojení ven už měl potíž i antivirus, související komunikace s Ramešem Čandrou nebo tak nějak byla sice korektní, ale celé mi to nesedlo. Člověk si říkal, proč, když má – konečně, po letech – ten systém všude zaplacený, ho nemůže se svými starými_programy používat do smrti i pro poštu a nějaký ten přísun informací zvenku? Jo, z pohledu mladých a znalých to je trpce úsměvné, ale nemohu si pomoci, špetka racionality v tom přeci je. Prosím Vás, pokud to je možné, o navedení na Vámi zmíněnou náhradu, jen tak trochu ťuknout, je-li to na běžně přístupných stránkách. Když jsme se dopracovali k informaci, že podpora už před lety prostě skončila a nic nového nebude, tak jsme to nechali plavat.

                    55. http://rtfreesoft.blogspot.com/search/label/browser

                      Má tam buildy všech tří co vyvíjí ta banda blbců, i dyž v podstatě mezi těma prohlížečema mimo kosmeticky nevidím moc rozdílů, podle mě to docela sjednocujou. Možná to má jiný nastavení enginu po instalaci, nevim.

                      Je tam dokonce build ze začátku roku pro procesory zcela prehistorický bez SSE, to už skončilo, ale přece jenom se na tom furt nechá něco eště nějakou dobu zobrazit, než to beznadějně zastará.

                    56. Behemot, 7.12.2020 ve 2:09
                      Děkuji mnoho x. Nějakou dobu to potrvá. Snad jim nebude vadit, že je spousta rozsahů blokovaných, no uvidíme. Culícího se smajlíka sem dávat nebudu, jako by se stalo.

                    57. Behemot: zdá se že všechno _nižší_ než Family 15h CPUid 30, takže mj. Bulldozer, Piledriver, Vishera.

                    58. Jan Mrcasik
                      6.12.2020 v 1:13

                      Na to sou plný bazary desek.

                    59. Behemot: ano, ale jak říkám – většina lidí ty desky usmažila během dvou let, protože 120W nebo dokonce 140W TDP CPU napájené 4+1 prostě nemá šanci bez zatraceně kvalitního chlazení nejen CPU, ale hlavně VRM. Což většina lidí podcenila a pokud tam narvali módní větrák CPU co jde paralelně k desce, deska je předem mrtvola.

                      Asi jako neblahé paměti desky pro první P4, ty také vydržely v průměrném nedobrém použití tak dva roky.

                      Takže brát takovou desku z bazaru je gamble srovnatelný asi tak s koupí padáku od bezzubého araba na tržišti v Jaffě.

                    60. Je to tak, Cinan proste dela to, co se po nem chtelo a co jsme ho naucili. Pred nejakejma triceti lety umel hovno, vsechno delal ze dreva, nebo papiru. Hamiznost Evropanu a Amiku z nej udelala to, co je dnes. Pruser ale je, ze neni jak 100hoven. Na brutalni zvyseni cla nema nikdo koule stejne, jako na postaveni kulometu na Kalabrijske brehy.

                    61. Zase ty rákosnáky nepodceňuj, nějaký (hlavně válečný) průmysl měli už za Velkýho Kormidelníka. Bez západní technologické pomoci by na tom byli jako Severní Korea.
                      Musíme doufat, že je sejme zničené životní prostředí, stres z přelidněnosti a nízká porodnost.

                    62. Udělat z Číny supervelmoc bylo naplánované dávno před Velkým kormidelníkem. Ten proces nešel jen tak zastavit. I to že hamižnost západních korporací a jejich CEO kteří se jak osel za mrkví hnali k co největšímu mrziročnímu růstu zisku, bez ohledu na to že se řítí do propasti. S tím se taky počítalo, přesně podle hesla „kapitalista nám prodá i ten provaz na kterém ho nakonec pověsíme“.

                      Zlí jazykové tvrdí, že Trump je pročínský. A v tom mají bohužel pravdu. Vlastně momentálně likviduje americkou neoconskou elitu, která je zaměřená protičínsky a odmítá odejít, jako ten mouřenín, co odvedl svoji práci tím, že díky své hamižnosti vybudoval čínský průmysl a má být po zásluze odejit.

                    63. Tohle se posralo za Bushe. Kdyby tenkrát trval na tom, že Čína nemá ve WTO co dělat, když nemá v úmyslu dodržovat pravidla, tak by to teď neměli tak snadný.

                    64. Dnes už nikdo nemá sílu, hospodářskou ani vojenskou, rejžáky z WTO vyfakovat. Ten správný moment byl zhruba před 15 lety, kdy narostl objem čínského exportu skoro o řád. Hrnuli to do světa pod tlakem, skoro zadarmo, hrubě pod výrobní náklady, jen aby obsadili pozice.
                      A na to slyšeli hlavně obchodníci a zpětně mám pocit, že politikům to bylo spíš jedno.

                    65. Re: Nomad
                      4.12.2020 v 10:15

                      Cinani pouzivaji letama overenou zbran – uplatky. A ono to ma kladnou z5nou vazbu. Cim vic uplati, tim vic jim nekdo priklepne nebo nezakaze a tim vic Cinan vydela, mimo jine i na dalsi uplatky. Obcas nekde neco prosakne a nejsou to zadne drobne.

                    66. Ted slysim z decaku, ze tam jede bedna a nejakej picus na D-cku tam vymejva deckam hlavy, ze ‚uhelne elektrarny vazne nejsou ani trochu ekologicke‘, coz jsem si rikal ‚ok, proc ne, atom je atom‘ a zvedl jsem zadel by udelat cenzuru. No richtig, za chvili uz je tam obrazek domecku, vysmata rodinka jak v reklame na pojistovnu, uhlazeny a oholeny monter s emerickym usmevem montuje na strechu solary a hodny pan vysvetluje, jak je to uzasny. Na to malej chlapecek povida, ze „v noci ale slunicko nesviti“ a hodny pan hned vysvetluje, ze to samozrejme neni problem, na to jsou baterie. A deti jsou stastne. Jeste mi tam chybel hakenkreuz a na konci pisen Die Fahne hoch.

                      Chudaci deti. Jako jo, behem minuty jsem povykladal o tom, jak asi v noci na ty baterie budou fungovat nemocnice, tramvaje, zeleznice, osvetleni mest a tak. Ale clovek neni vzdycky pobliz.

                    67. Z vlastní zkušenosti vím, že je docela honička, vysvětlit děckám, kde se bere „to co je v zásuvce“, jak se to vlastně dělá a kolik je toho potřeba, aby se s nima rozjelo Pendolino na 160.
                      Mně to třeba zařídil v devítce fyzikář, exkurzí do blízké elektrárny a její rozvodny, přičemž to nebyla žádná exkurzní suchařina. Borci z rozvodny, měli pro tyhle účely nachystaný všelijaký „efekty“, třeba v podobě vypnutí šesti vzduchových vypínačů na hladině 110kV naráz. Hučelo nám v uších ještě v autobuse.
                      Myslím, že kvůli přehnaným bezpečnostním opatřením a předpisům, už dnes nic podobného není možné. Určitě není možný se projít po lávce, metr a půl od 100MVA alternátorového soustrojí, přičemž vám pod nohama doslova duní zem. Není určitě možný se zblízka podívat na „drát, kterým teče deset tisíc ampérů“, silný jak chlapská paže. Co kdyby se některý z inkludovaných žáků, svobodně rozhodl prozkoumat támhle to velký trafo zblízka a sám, že.
                      Od té doby měl úplně každý žák deváté třídy a to včetně holek, docela slušnou představu, kde se bere to, co je v té zásuvce. Přičemž ale vůbec nemusel mít ani ponětí o nějakých voltech a ampérech, což samozřejmě holky nikdy neměly, že.
                      Stačilo to prostě jenom vidět a poslechnout si fakt zajímavého týpka, co po cestě a docela jednoduše vysvětlil všechno, od nich z elektrárny až do té zásuvky. Bylo to myslím přínosnější, než suchý školní výklady sebelepších učitelů. Graaf generátor, flašky, Teslovo trafo a půlmetrový blesky do dlaně učitele, byly sice působivý, ale reál je reál. Pohled na „trafo“, model skoro jako z učebny, ale v reálu velké jako rodinná vila, s třímetrovými izolátory a všude dunících 50Hz, to nic nenahradí.

                    68. Bohuzel dnesni mladez je na jedne strane vychovavana neskutecne opatrne a na strane druhe indoktrinovana srackama. Zatimco do mne lili politiku, tak do dnesnich deti liji ekofasismus. Jako jo, ja jsem vuci politice ziskal celkem solidni averzi, takze jestli toto je smyslem, pak je System na te nejlepsi ceste. Deti vseobecne jsou cynicke a neduverive vuci autoritam, takze po par letech toho budou mit plny brejle, jako reklam.

                      Vytaci mne ale, co se vsechno dneska nesmi ‚aby se neco nestalo‘ a co hur, co vsechno se musi. Viz napr. Helmicky. Chapu, ze kdyz ma doma nekdo nemotornyho blba a posadi ho na zdivocely kolo, tak ho obali bublinkovou folii. Ale proc z toho je kurva povinnost? At s tim jdou do prdele. Helmicky prikazou, ale pak deckam narvou uz ve skole ukoly pres FB. To je mnohem vetsi svinstvo na hlavu, nez jizda bez helmy.

                      Ostatne jsme tu nedavno probirali ty cirkule. Vsechno tak silene zabezpeceny, az se na tom neda delat. Vzdycky si rikam, ze zatim musi bejt nejaka krava zenska. I kdyby chlap byl tak blbej, tak ale bude dost linej na to, aby nejakej debilni forsrift vymejslel.

                    69. Jo no. Vidím to dneska na každým kroku, kdejaký šušeň na moderní titanové kolobce má na palici sofistikovanou helmu tak za litr.

                      Od 12-13 jsme lítali na všem, co mělo motor, kola a jezdilo to na benzín – nepamatuju se ale, že by někdo z nás někdy používal helmu. Na voloviny ala helma nebyly ani prachy. Hlavně v tom tehdejším škopku kdokoliv, byť na hodně vytuněném kozím dechu, vypadal prostě jak debil. I policajti ty helmy vyžadovali na „dospělých“ motorkách někde od stopětasedmy výš a na silnici. Na padesátky byly vyhláškou předepsaný jen brýle a ty taky nikdo neměl. Nebylo nám patnáct a vyhlášky jsme měli u prdele, když jsme lítali na vyztužených S11 a s karburátory z Jawy 90..Fotrové mám to ještě pomáhali upravovat! Existoval přesnej výkres na snížení hlav, rozšíření a zaleštění kanálů, posunutí zámků pístních kroužků, aby se nerozlomily o rozšířený kanály, redukce na větší karburátory…
                      Můj bratranec, předseda místního klubu Jawistů a sběratel, má ve sbírce snad poslední dochovaný kus takhle upraveného S11. Musela se upravit kupa věcí, motorem počínaje a třeba rozetou konče, protože vysoký výkon doslova trhal čepy rozet S11, který zapadaly do zadního brzdovýho bubnu. Ten dochovaný kus má podle skromných odhadů tak šest koní a točí podle později postaveného otáčkoměru z Amára asi sedm tisíc. Přitom to nemělo nijak negativní vliv na životnost – ten motor je původně konstrukce Sachs s velkými rezervami, od nábojů ložisek, přes ojnici a kliku, spojku až po kolečka dvoukvaltu. Nezapomenu na ty pohledy šoférů embéček, když jsme je, po cestě na nákup do brodské Tesly, po cestě předjížděli rychlostí asi 85km/hod a s vyjícím kozím dechem, jak motorovou pilou :D
                      Ten dochovaný kus jezdí dodnes, je radost se na tom svézt, třebaže ta dvoulitrová nádržka je hned pryč :D S tím karburátorem z J90 to jde tak za plynem, že na první ze dvou kvaltů ujedeš tak 10-15m po zadním kole :D
                      Vysekali jsme se nesčetněkrát, byly z toho různě rozbitý údy i pomlácený huby – ono když reješ rypákem v chrástu plném ostružiní, po mohutném skoku z terénní vlny, jen se rámy ohýbaly – no tak ven asi nevylezeš upravený, jak do kostela, že..
                      Rodiče se nám spíš smáli a někteří i politovali a večer opečovávali rány, se kterýma jsme domů přišli. Patřilo to k mládí, k tomu věku a k tehdy samozřejmé klučičí zábavě a nikdo, občas krom „důležitých“ fízlů proti tomu nic neměl, když jsme s těmi „stroji“ nejezdili po silnici, ale po kotárech, benzín v 5L flašce od okurek s sebou :D

                      Docela mě i mrzí, že dnešní mladý jsou o tohle všecko ochuzený. Možná by to dnes vypadalo jako drsná a riskantní zábava, ale nám to tehdy fakt tak nepřišlo, že by bylo něco riskantního na lítání na upravených mopedech..

                      Sice asi mají mladý dnes jiný zábavy, jistě i sofistikovanější a určitě nechodí domů za tmy, s rukama nasáklýma od oleje a celý smrdící benzínem.
                      Tady u téhle zábavy se daly docela dobře porovnat klukovské představy a teorie s praxí. Přičemž se kluk při tom „tunění“ kdečemu i přiučil. Naučil se například, že např. všecky díly je třeba přimontovat fakt promyšleně, důkladně a precizně – jinak prostě po pár kilákách upadnou!
                      A později to kluci třeba proměnili v povolání, že se šli učit automechanikem, když mu šly a bavily ho motory. Nebo když byl některý dobrý na elektriku u motorek, pozděj u aut, no tak třeba autoelektrikářem a obojí se tím velice slušně živili.

                      Znám příběhy kluků, co si sami skládali a tunili PC a byli v tom fakt dobří, někteří až tak, že z nich potom byli fakt HW/SW specialisti, který se tím taky velice úspěšně živili.

                      Ani tohle se už dneska moc nenosí. Myslím tím to, čemu se dřív říkalo polytechnická výchova, při který se sledovalo, kdo je na co dobrý.
                      Dneska, když PC z obchodu přestane „stačit“, no tak se vyhodí, nebo se šoupne mladšímu bráchovi – a rodiče koupí novej, aby na to nekonečný paření stačil. Žádný samodomo úpravy, bastlení, nic podobnýho.
                      Netroufám si odhadnout, jestli ze všech, který baví počítače, mohou být youtubeři, který to bude živit.
                      Netroufám si odhadnout, nakolik jsou youtubeřina a trávení veškerého času na TikTokách užitečné, jak připraví děcka na život, nebo jestli je naučí těm správným věcem.
                      Nevidím to jejich očima, tak jenom odhaduju a občas se vyptávám, když někdo z nich přinese něco spravit.
                      A dost podobný je to i v jiných oborech. Na bastlení ve slaboproudu jsou ke koupi hotový čínský bloky-moduly, hotový krabice, hotový zdroje, měřáky, všecko je hotový a připravený až pod nos, není nutný se o nic snažit, kromě vyhledání čínskýho webu, co to prodává a pak objednání přes bezednou kartu rodičů..

                      Nevím, netroufám si soudit, jestli je to dobře a jestli to podporuje rozvoj technického myšlení, když je všechno před-připravený, předžvýkaný. A děcka jsou před vším potenciálně nebezpečným chráněný jak v inkubátorech.

                    70. Mel jsem v praci v tydnu holku, 17 let, jde na prumyslovku a shani si firmu na dualni studium. Normalni prumyslovka v dennim studiu trva tri roky, v dualu 4,5. Ale zase uz si student vic cuchne k praxi a firma ma sanci, ze ho treba urve pro sebe. Plus mu neco sype jako kapesny.

                      Kocena ze chce delat elektro. Tak si rikam – inu, proc ne, na VS jsme v rocniku taky meli sest zenskejch na asi sto kluku. A tak jsme si popovidali, byla u toho jeste personalistka, pak kocka co ma pod sebou tyhle dualy a dela jim hodnoceni a jeste jeden kolega.

                      A kocka s nadsenim vypravela, jak doma opravila radio. Vyhledala na YT, ze toto stare radio trpi na elyty (ze vysychaji, to uz netusila) a byl tam i postup, jak ten jedinej elyt vypajet, kde sehnat novej a zapajet ho tam. Kolegove z toho byli nadseni, malem tleskali. Ja jsem tak smutne premital, ze v jejim veku jsme s kamosema pretaktovali procesor v ZX-81 a pribastlili k tomu joystick vyrobenej na kolene a nasledne i napsali v assembleru rutiny. Tou dobou jsem uz pet let umel leptat doma tistaky a opravoval kamosum kdeco, aby bylo na kapesny.

                      Ona v roce 2020 zvladla podle navodu na YT prehodit elyt. A neni to problem toho, ze je to holka. Kluci mi tam chodi uplne stejne ‚vybaveni‘.

                      Kdyz je nejaka porada a jsou tam kluci pod 30 let, tak neumi z hlavy ani poradne pocitat, natoz rychle. Nez oni to namatlaji do nejake appky, nebo nez se jim podari pripojit notas na Barco na zdi, mame to ja a kolega (sice MBA, ale stara skola) v par sekundach spocitany. Ne presne, jen hrubym odhadem, ale jestli je neco 6,2 nebo 6,174 je fakt jedno, kdzy to nesmi bejt patnact.

                      Cas od casu si vzpomenu na Demolition man, ty rysy tam proste jsou, ke kterym jdeme. Pritom ten film je starej snad 1/4 stoleti, ale to, cemu se tehdy lidi smali, dneska zaciname mit okolo nas, vcetne totalne blbe mladeze.

                      Byl tam jednou kluk, prinesl Arduino s BT modulem (koupeno na Amazonu, tam Nemci kupuji vsechno) a ukazoval, jak je to uuuzasny, ze z appky si umi rozsvitit LEDnici na tom Ardu. Ve finale priznal, ze mu s tim ve skole pomahal pan ucitel. A to byl clovek, kterej se nestydel si rict 3500 mesicne nastupni plat.

                      Neuveritelny, neuveritelny. Ti mladi neumeji vubec nic. Ja chapu, ze nemuzou mit praxi, jasne. Ale oni jsou uplne blbi! Perfektne vedi, jaka vybava se da kde sehnat na elektrokolo (proc kurva zdravej dvacatnik jezdi na elektrokole??), ktery baterky pasujou k jake ridici jednotce a jako vrchol hacku je vymena 18650 clanku v teto baterii.

                    71. S+S: Oni za totak úplně nemůžou. Když vaše generace vyrůstala, museli jste si zábavu hledat sami. Koupil jsem si na Aukru první dvě řady Reflexu (tedy roky 190-92), a už televizní program mě dostal – 3 kanály, ani zdaleka ne 24 hodin vysílání, večer knihy čtené top herci. Spousta věcí nebyla anebo se musela dodělávat doma a člověk je línej tvor… V dětství jsem trochu modelařil, zábava pěkná, ale nelítá to, nestřílí to, simulátor je hrozivá konkurence.

                      S tím úzce souvisí druhá věc – většina chlapů měla dílnu, jednak měli nějaké manuální povolání, jednak spoustu věcí museli dodělat/vyrobit. Jestliže se dneska dá všechno koupit, mizí tahle potřeba a děcka to zase nemají od koho odkoukat. Ono je hrozně těžké s něčím začínat úplně sám. Já jsem spíš přírodovědec a humanitně vzdělán, inženýry, techniky a řemeslníky obdivuji, ale děcka těžko něco sám naučím.

                    72. Už jenom drobná, ale možná důležitá maličkost:
                      Nevybavuju si, že by na nás rodiče, obecně na celou moji generaci děcek prskali tak, jako prskají dnešní rodiče na svý děcka, že jsou líný, hloupý, nic neumějí a nic je nebaví.
                      Nás rodiče museli od zábavy odhánět, abysme taky někdy jedli a spali.
                      Kecy o skončení u lopaty se vedly akorát nad vysvědčením, ale jinak se matky dcerám a fotrové klukům věnovali. Řekl bych, že až nadstandardně, oproti těm dnešním.
                      Ano, ta tehdejší doba nebyla tak uhoněná.
                      Našli přišli o půl třetí a ve tři z práce. A mohli se věnovat buď nám, nebo baráku, nebo svým koníčkům, ke kterým nás přibírali.
                      Chceš reprobedny jak kráva? Pomůžu ti je dát dohromady. Ale na ty repráky, si kamaráde vyděláš sám, když chceš takový krávy.

                    73. Kapitalista dá lidem různé šidítka a pozlátka, aby je jak osla s mrkví dovedl přesně tam kam chce. Tohle socializmus tak dobře neuměl, a proto taky zkrachoval. Nešlo o žádné uzbrojení ani o ekonomický krach. Jen o to, že neměl tak rafinovanou vymývárnu mozků.

                      Socializmus ve východní evropě porazila ideologická diverze Neckermannova katalogu a podobně zaměřených časopisů. Co už východním ovčanům neřekli, že ten blahobyt a konzum nebude pro každého.

                    74. Dyť to tu pořád povídám. Ovčan Evropského chalifátu je šlechtěn k tomu aby nedokázal nic než mlátit hlavou o kobereček, tam to celou dobu je cíleně směřováno. High tech se komplet přesouvá do východní asie. Tamní děti jsou naopak velmi motivovány aby elektrotechnice rozuměli.
                      Ona je slušná motivace k tomuto mít na výběr žití na středověkém čínském venkově, nebo v nějakém hightech městě jako otrok v montovně, nebo tamtéž jako kvalifikovaný pracovník výzkumu s tomu odpovídajícími benefity a postavením.

                    75. Nějak tak, jak říkáš. Já v sedmnácti šel na vejšku, samozřejmě, jak to šlo, se pořídilo ZX Spectrum (a sdílelo se Atari 520 ST s MIDI), bastlili se k tomu převodníky a programoval se automatický bubeník, na počítačích se samozřejmě programovalo v Assembleru, resp. ve strojovém kódu, protože zatížit nevýkonný procesor a nedostatek paměti nějakým „jazykem“ a překladačem bylo naprd.
                      Takže holka uměla v sedmnácti v podstatě vyměnit žárovku. Skvělé.
                      Můj syn v sedmnácti měl za sebou pět rozebraných aut a také nějaká spravená.
                      V týdnu si nějak přivyrobil na jeden z našich soustruhů děličku na lícní desku a nonius,na kterém dečítá posuvy na supportu, dále pouzdro na očkové klíče na závity do koníka a univerzály, já jedu nějaké přípravky pro práci ve dřevě (které je mi bližší … ). Spravit zesilovač nebo věž nebo kávovar umí taky. Fabii a Octávku si komplet opravuje sám, včetně elektroniky.
                      Obecně se dost hloupne a leniví …..

                    76. V tomto kontextu škoda staré jednotky „koňská síla“. Pro děti by to bylo představitelnější, kolik utáhne takový koník a o kolik (přesněji kolikrát) víc energie dnešní motory spotřebují a „vyrobí“.

                    77. Je.
                      Úplně jinak vypadá, když se o motoru auta napíše, že má pod kapotou celou stovku snadno představitelných koní -kolik utáhne tak velký zvíře, jako je kůň, to ví každý i z filmů- než nějakých bezbarvých, skoro bezrozměrných 73 kilowattů.
                      Kilowatty má skoro každý spojený spíš s elektrikou, než se spalovacím motorem, kde práci za ty koně koná výbuch směsi benzínu se vzduchem.
                      Aha, ty kilowatty – že by nechtěná příprava na kilowatty elektriky v autě..??:D

                      Když se napíše u čistě elektrické lokomotivy, že má při rozjezdu s nákladním vlakem příkon 2.000kW, tak je to jasný. Je to elektrickej příkon, kterej si bere z troleje a co roztáčí trakční motory.
                      Ale u parní lokomotivy jsou ty koně přeci jen nějaké…přirozenější. Tam není ve hře žádná elektrika, ale síla páry a pístu, co koná práci za koně.

                    78. servisdok 4.12.2020 v 19:48

                      Nesouvisí přechod z HP na kW se zavedením SI v době, kdy o elektrice v autě snil jen málokdo?
                      Na co pak byl přípravou souběžný přechod z kalorií na Joule?

                    79. …a ve finale se trubky porad merej v palcich. Akorat z ‚branky, body, vteriny‘ udelali ‚branky, body, sekundy‘ a kecalo se o tom par let.

                      Stran tech motoru obchodaky ve finale sere, ze kW je mensi cislo, takze stejne radeji uvadeji ty kone.

                    80. Palce a centimetry nejsou ale mooooc dobře, protože my strojaři si asi těžko zvykneme na rozdíl mezi šesti milimetry a čtvrtkou palce. A my muzikanti jsme už ouplně v prdeli, protože nám prostě do sebe ty věci nepasujou a kvrdlaj a chrastěj, což na 1000 W výkonový aparatury udělá svý. A vraracím se ku strojařům, nahovno je mi čtvrtpalcovej klíč, kterej mi vošmudlá matku či hlavu šroubu než ho povolim …. A pokud mi to vošmudlá, dřív či pozdějš, i unašeč v nástavci a bity nebo bit samotnej, mám to drahý ….. nebavííííííííí!!!!! Mašinu mám doma seštelovanou na pět setin (tu na hrubování) a ovládání a štelování mám s přesností na půl milimetru? To je na hlavu, ni?

                    81. Amíci jsou na tom hůř a z metrických jednotek občas vyvalují oči. Můj někdejší rozhovor s odchovancem imperiálního systému: kolik hp má ten motor? Nevím, ale má 5.5 kW. Hm, a kolik žere? Přece 5.5 kW. Tý jo. A ještě musíme spočítat chlazení, kolik BTU to bude při plném výkonu? 5.5 kW. Tve, já chci taky metrický systém!

                    82. pzkudk
                      4.12.2020 v 23:52

                      Takže ten motor je vlastně topná spirála, jo? :D

                    83. V tomto případě to topná spirála byla (na soupisce tepelných zdrojů kvůli vzduchotechnice :-))

                    84. Zrovna u té vzduchotechniky se dost používaly asynchronní motory s odporovou kotvou-klecí. Při víceméně konstantní zátěži ventilátorem, se totiž u tohoto druhu motorů výborně a měkce regulují jejich otáčky pouhou změnou napětí – přepínáním odboček celkem mrňavých autotraf.
                      S odporovou kotvou se ale dost zhorší účinnost, takže motor může mít jmenovitý příkon třeba 2,2kVA, ale využitelný mechanický výkon jen 1,5kW. Zbytek jde na vrub odporům v kotvě a skluzu.
                      Normální asynchrony s hliníkovou klecí mají velmi vysokou účinnost, kterou Tesla možná původně ani neplánoval, blíží se u větších typů účinnosti velkých traf, přes 90%.

                    85. Pokusem o vysvětlení jsem zavedl nový zmatek :-) Šlo o příspěvek k celkovému instalovanému výkonu v místnosti (krát nějaké koeficienty samozřejmě, aby mě někdo nebral za slovo), jestli to teplo zvládne odvést tamější vzduchotechnika.

                    86. pzkudk
                      5.12.2020 v 19:52

                      No ale šak jo. Pokud to má výkon 5,5 kW, příkon 5,5 kw, co už ukazuje na 100%* účinnost, a navíc se má chladit teplo 5,5 kW, je to jedině přímotop.
                      __________
                      *noticka: přímotopný spotřebiče jsou vlastně jediný, který mají skoro 100% účinnost, páč se prakticky veškerá elektrická energie změní v teplo, což právě chceme. Vono se teda dycky něco vyzáří v elmag vlnění jiným, než IČ, ale to bejvá tak málo, že to můžem fakt zanedbat. Už třeba u šporáku ale má smysl účinnost řešit, páč nás zajímá, kolik se dostane do pekáče nebo kastrólu, ne co všechno kolem to vohřeje.

                    87. h72 4.12.2020 v 23:27

                      Je to na hlavu. A sranda je ze ked naozaj potrebuju vysoku presnost, prejdu na tau – tisicinu palca.

                    88. No ano; novodobý problém – čínský watty/ampéry, vs. evropský či americký.
                      Přepočetní koeficient pravdivosti čínského údaje, je potřeba odvodit čistě empiricky – z koeficientu cena čínského výrobku, vs. cena poctivého amerického výrobku.
                      Drobný problémek je poslední dobou v tom, že ony se ty poctivé, evropské/americké výrobky už hodně těžko hledají. Takže i klesají šance, ten šunt s čímkoliv porovnat.

                    89. servisdok: tak pokud má člověk klešťový DC ampérmetr, není snad problém zjistit skutečný příkon a odhadnout účinnost, ne?

                      všichni: sháním sadu závitníků na imperiální UEF/UNEF, která by pokryla nejrozšířenější rozměry a stoupání závitů analogicky k naší sadě závitníků M3÷M12. Jenže ti imperiální vtipálci samozřejmě nemají konsistentní rostoucí řadu. Takže po jaké sadě se mám koukat, pokud se vůbec něco takového dělá?

                    90. Jene, klasický BFU, co se rozhodne koupit nabíječku Pb akumulátorů v Lidlu, nemá doma ani multimetr, natož DC klešťák.
                      Ohledně těch závitníků kontaktuj veteránisty.
                      Mají v tomto směru sehnaný naprosto neuvěřitelný věci. Člověk by řekl, že už je to všecko dávno zaorané na smetištích, ale není tomu tak.

                      Taky jsem sháněl závitníky na dost obyčejný, vlastně dnes nejrozšířenější mikrofonní 3/8″ závit. Výroba redukce k origo držáku historického, páskového mikrofonu malého, evropského soukromého výrobce. Kdovíproč, ale měl na své U konzoli originálně navařený, závitový sloupek s metrickým, M10x1 závitem.
                      Ne, že by mi závit M10x1 nějak vadil – je to vlastně známý evropský „lustrový“ a taky „potenciometrový“ závit. Ale prostě nasere, když to nenasadíš ani na dobově odpovídající, německý historický štendr z konce 30.let, který už tehdy měl běžný 5/8″ místo dnešní 3/8″. Ony totiž některé tehdejší mikrofony, měly často i ke 2 kilům váhy.
                      Nakonec tu redukci museli vyrobit kámoši v CZUB. Nikdo tenhle „běžný“ závit doma neměl.

                    91. McMaster-Carr sice za moře neposílá, ale jako zdroj informací je dobrý:
                      https://www.mcmaster.com/taps/system-of-measurement~inch/individual-set~set/

                    92. Sysop 4.12.2020 v 20:23

                      Trubky už asi ne, jen závity.
                      DN se udává, pokud vím, už čtyřicet let v mm. Horší je to u tlaku, tam zmatek mezi bary, armosférami a Pascaly umocnily libry na čtvereční palec…

                    93. Já tu představu kW mám, a to nejsem technik. Prostě vím, že 50kW – hovno to jede jako Felda, 80kW ve 2,5tunovém SUV – pojede to stejně nahovno jako Felda. 80kW o hmotnosti Feldy – jede to už docela obstojně když je to navíc 16ventil, 120kW SUV už taky docela pojede. Atd.
                      Představa koně je záležitost meziválečná, kdy se ještě často oralo čtyřspřežím, bohatí sedláci šestispřežím.
                      No a komické je, že my už měli takové šestispřeží v motoru Fichtlu.
                      Stejně tak je legrační, že po válce střední náklaďák V3S s nosností 3T tahal motor cca 40kW. A v afhanistánu s tím čeští okupanti dojedou dál, než američtí okupanti s tou jejich výkonnou, ale přehřívající se a pískem se ucpávající a do něj zapadající moderní technikou.

                    94. Co je zas za problém s filckou?

                    95. Nikoli. Vojenský třítunový speciál Praga, měl od prvopočátku vzduchem chlazený motor s výkonem okolo pětadevadesáti koní. Ten byl později maličko snížen z toho důvodu, aby motor měl přiměřenou životnost i při jízdě na alternativní paliva.
                      Tím alternativním palivem se myslely různé směsi nafty s benzínem, nafty s petrolejem, s jedlým olejem a pak i nafty s leteckým kerosinem. V příručce od V3S byly všechny tyhle směsi specifikovány i s dovolenými poměry, dost jsem na to jako vojenský „neřidič“ čuměl.

                      V praxi to fungovalo naprosto bezvadně. Šoférovi chyběla nějaká nafta, co jsme na jednom z dalších zbytečných výjezdů, protopili v bufíku, protože byla zima jak sviňa. Nebyl problém do nádrže PV3S k naftě chrstnout celý 20L kanystr speciálu, který jsme naopak ušetřili neprovozováním naší 3kVA centrály, když jsme byli svou zanedbatelnou spotřebou na svícení a topení, napíchnutí na sousední štábák a Klub.

                    96. servisdok
                      4.12.2020 v 23:00

                      Tatrováckej motor, co se divíš :D To jede na cokoli co je schopný se vznítit. Akorát civilní verze to tušim většinou neuměly, aspoň ne oficiálně.

                    97. Pokud chceš, dá se dostat. Byl sem se podívat do TGS v Dukovanech i v Temelíně, na generátory v Dalešicích, dá se i do dalších VE, ČEZ má všude informační centra s prohlídkama.

                3. Před roky jsme koupili menší sáčkový vysavač zn. ETA. Takový ten k ruce, aby se nemusel vytahovat stále ten velký. Byl ve slevové akci za téměř poloviční cenu. Regulace výkonu, indikace ucpání, no prostě dílo. Za čas, po záruce náhle změnil zvuk a začal být divně cítit. Po opravdu pracném rozebrání jsem zjistil, že motor a vše uvnitř má Čínské popisky, vinutí bylo komplet měděné a má probitou kotvu. Protože k autorizovanému servisu to je kousek, tak jsem tam zajel se zeptat, jak by to bylo z ND na ten krám. Cena motoru přesahovala více jak 2x cenu vysavače. Samotná kotva děs. A ta dodací lhůta. Sami mi řekli, že nový vysavač vyjde podstatně levněji a jali se mi nabízet z jejich zásob. Odjel jsem a řekl si, že počkám zase na to, jak se mi v důsledku vyhledávání na netu budou hrnout denně nabídky. A tak se také stalo.

                  1. O5kar & all:
                    ETA už bohužel nic ani od základu nenavrhuje, ani nevyrábí, pouze se podílí na drobných úpravách designu již hotové vnitřní konstrukce.
                    Je to dneska bohužel už jenom přeprodejce brandu nižší střední třídy, na kterém je klamně-reklamně, natištěna „tradiční československá značka“.
                    Hodně lidí už na to naletělo, bohužel. ETA je dneska naprosto stejný brand a ze stejné kvalitativní skupiny, jako je třeba Concept. Byť ten se snaží chudáka Etu podjíždět, jak se dá.
                    Kdo stojí za trademark-em Concept, si lze snadno zjistit, není to žádné tajemství.
                    Dotyčný mi asi před 12-13 lety vážně nabízel poradenství na eventuální „zakázkové výrobě“, dovozu a prodeji některých důležitých PA komponentů, které měly vycházet z velmi osvědčených a původně velmi spolehlivých záležitostí jedné, velmi renomované americké firmy s dlouhou tradicí – která má díky tomu, že ještě není zcela zazmrdovaná, pořád nezkurvenou reputaci.
                    No a nakonec se pustil do „kuchyně“ i „baráku“, protože to je prodejně, ziskově i realizačně o padesát parníků jinde, než sebelepší, ale pořád neznačkové kopie něčeho od PA. Akčnost i velká porce drzosti mu teda nikdy nechyběla, už tehdy uměl s rejžákem dost dobře vyjednávat.

                    Dnešní ETA a ETA/Elektropraga nemají nic společného kromě sídla firmy, které je snad pořád v Hlinsku. Tím víc to možná klame. Stejně se to má s Narexem. Něco málo se pořád vyrábí tady, ale většina toho „spotřebního-hobby“ sortimentu má echt čínské díly, nebo je to tam komplet vyrobeno a natištěno logo Narex.
                    S díly je to jak na co.
                    Je docela zajímavé, že české a možná zčásti rejžácké druhovýroby úspěšně vyrábějí a dodávají docela dobré ND na stroje z před roku 1989, ale sama dnešní ETA není schopna dodat už vůbec nic.

                    Jestli někdo zaregistroval ty nejnovější bruselské výkřiky ohledně opravitelnosti, životnosti, záruk a dostupnosti ND – jestli se i malá část z toho požadovaného povede realizovat, pak nebude kotva do motoru vysavače stát tolik, co celý motor, nebo celý vysavač, ale 3x tolik.

                    My už Vás kurva odnaučíme šetřit a opravovat..
                    Skoro 1,5G sklářů v číně potřebuje žrát a potřebuje čím dál víc, i oni chtějí žít lépe a být bohatí. Takže je třeba dumpingovými cenami zlikvidovat hloupým Evropanům jejich vlastní zbytky výroby a potom tam chrlit milióny tun téměř bezcenného šmejdu. A kasírovat za něj částky, naprosto neúměrné jeho „kvalitě“.

                    Kotvu motoru vrtačky či vysavače si dovedu převinout sám a v ČR je pořád mračna lidí, kteří to dosud umějí – a to velmi dobře, sám do jedné malé, ale šikovné navijárny jezdím.
                    Potíž není ani tolik v zaplatitelnosti takové opravy, ale spíše v tom, že na té kotvě na jedno použití budou jiné, další vyjebávky-ojebávky, které to převinutí buď zcela znemožní, nebo ztíží tak, že to opravdu nebude zaplatitelné.
                    Třeba superlepidly zalité, natvrdo zalisované přívody od vinutí k lamelám tak, že po otevření háčků je nebude možné ani zahnout, ani případně zapájet.
                    Ale nařízení brusele bude splněno, případné remcání na ceny dílů bude bryskně odůvodněno povinnými skladovacími a logistickými náklady.

                    1. Tady je prostě problém v tom, že lidi jdou po ceně. Můj děd měl vrtačku Narex. Asi celkem kvalita. Jenže stála 2500 Kčs, baj voko průměrnej čistej plat. Dneska koupíš vrtačku za 500. Neni to nic moc, spíš nic než moc, ale když potřebuješ dvakrát do roka vyvrtat díru tak to bohatě stačí a patrně to při tomhle provozu vydrží funkční desítky let. Takže většina lidí co by dřív byly nucený koupit narexku za dnešních 20 000 protože nic jinýho nebylo si dneska koupí hobíka z lidlíka za pětikilo. Takže narexce poklesnou prodeje a jde do kopru, protože profíci to nezachráněj, zvlášť když spoustě profíků stačí koupit si poloprofi vrtačku z OBI za 1500. No a pak se klidně může stát, že tu kvalitní vrtačku už nikdo nevyrábí, protože se mu to prostě nevyplatí skrz mizivou poptávku.
                      Krásně je to vidět u jídla. Každej má plnou hubu jak se u nás nedá koupit kvalitní jídlo a nakonec to stejně skončí že ty nejlevnější šunty jdou na dračku.

                    2. Nesmí bejt aku, jinak za 5-8 let můžete zjistit, že nabitý aku nestačí ani na jednu díru :D

                    3. Může bejt akuna i na hodně občasný použití, ale s kvalitníma kadmiofkama. Oh, wait…

                    4. Aku nepoužívám. Na domácí kurvení je to celkem zbytečný a úplně mě netěší představa že si každou díru musim naplánovat dopředu abych dobil vytlučený baterky ani že si musim těsně před koncem dát další pauzu abych dobil vytlučenou baterku. Tu prodlužku natáhnu po baráku všude.
                      Čímž netvrdím že aku nářadí je k ničemu, svoje pole využití zcela nepochybně má.

                    5. Na doma zbytečný? Teď jsem se stěhoval a koupil jsem si malou levnou aku vrtačku (v Alze, Extol asi za 1000 peněz). Ušetřila mi spoustu práce. Šrouboval jsem s ní kdeco, to by vlastně s kabelovou vrtačkou nešlo, protože ta aku má menší otáčky a nastavení momentu (klasická vrtačka je na to overkill, šroubuje moc rychle a když už je šroub na doraz, zkurví mu hlavu). A i na vrtání je hrozně pohodlné nemrdat se s prodlužovákem a do ytongu ani nepotřebuješ příklep. A na jemnější práci jako je předvrtávání dírek pro vruty, je opět lepší než velká vrtačka (kterou mám taky a vytáhl jsem ji snad jen když jsem potřeboval příklep nebo když jsem chtěl vrtat do zdi a blbec jsem zapomněl tu aku dát nabít – to se mi stalo jednou).

                      Je v tom lionka, jak bude nabitá až ji za tři měsíce vytáhnu ze skříně, to se ukáže. Ale i záložní mobil, když ho vytáhnu z krabice po pár měsících, je aspoň z 50% nabitý a to je v něm nějaká hodně stará baterka. Taky lion.

                    6. Ale tak já třeba mám aku vrtačku, a jsem s ní zcela spokojený. Ten aku se nevybije tak rychle aby se to nedalo nechat půl roku ve skříni, a na montování nábytku z ikei a vrtání do sádroše to bohatě stačí.

                    7. Zdědil jsem po tátovi kufřík s akuvrtačkou/šroubovákem NAREX. Nevím, jestli opravdu Narex, nebo to jen zadávali do výroby v číně, či kompletovali, ale na všem je Made in Czech Republic, i na té nabíječce, co má šňůru-flexovku Kablo.
                      Akubloky 12V jsou NiCd a jsou podle vzhledu i umístění vývodů kompatibilní s Boschy na stejný napětí. Přes 3 roky to stálo, prostě nějak se mi nechtělo na tátův vercajk šahat, všecko nechal rozložený, jako by si jenom odskočil na hajzl..
                      No, nakonec jsem ten černý kufr otevřel, samozřejmě oba bloky vybité. Jeden jsem nabil přiloženou nabíječkou, po šesti hodinách se chytil a po dalších osmi i ten druhý.
                      Akubloky jdou v pohodě otevřít, je to pod 4 šroubky a jsou v tom modrozelené NiCd články Panasonic. Já myslel, že to bude už vyteklé na sračku a na odpis – a ono to funguje.
                      Táta furt něco kutil se dřevem, na železo už neměl síly, tak si to koupil na vrtání a šroubování těch nažloutlých vrutů.
                      Taky pro to nemám moc použití, ale udivuje mě ta životnost i životaschopnost jak těch článků, tak nabíječky /koupený 2007!/, to je zatraceně zajímavý.
                      Skoro to dělá dojem, jakoby se Narex do poslední chvíle snažil dělat slušně.

                    8. Narexce nutně musí klesat prodeje již proto, že já cíleně skupuji staré, třicet let staré cajky. Je jich k mání fůra. A slouží nám doma dobře. Mám doma takovou menší sbírku kdečeho, prodejní cena, vzhledem k užitné hodnotě by byla cca 100.000,-. To samé platí os tarších mašinách, hlavně českých TOSkách, truhlářské a železářské mašiny. Dobré jsou i olské a rumunské stroje, z té doby. Máme toho taky mraky. A děláme na tom. Tam se bavíme o milionu.

                    9. No teď sem zas narazil na něco vod rejžáka. Měním kus kabelu přivřenýho do toustovaču, tak si řikám že bych konečně použil nějaký vodstřižky napáječáků co mi tu visí na trubce. Hm, už je tam jenom jeden a hned je jasný proč. To je tak vojebaný, že víc vojebat už by to mohli jenom použitím hliníkovýho lanka (zatím to zkouší hlavně na datový kabely).

                      Plášť ultratenkej, izolace žil je z jakýhosi sajrajtu, asi recyklát, vypadá to jak nějaká pěna. Dá se to normálně nehtem odtrhávat po kusech! No a žíly samotný, to by mě vomejvali. Ultratenkej plášť píše prej 3×0.5mm^2. Realita dyž to položím vedle 0,75, aniž bych to měřil, tak asi někde mezi 0,1 a 0,25. A dva vodiče eště nevypadají ani z dálky jak měď, buď je to lakovaný dožluta, nebo zas nějakej recyklátovej sajrajt.

                      Nevim už, esli to bylo vodstřižený ze zařízení, nebo to je rozstřiženej samostatnej napáječák, ale v každým případě průser jako sviňa. Tímdle má smysl napájet tak třeba lampičku. Ale zas žluťákovi nemůžeš upřít, že by člověku nedal na výběr: pokud cokoli bude chtít tím tahat víc jak ten zlomeček z udávanejch 10/16 ampér na vidlici, tak shoříš. Anebo se ta mizerná izolace rozpraská a pak si můžeš hezky šáhnout na vostrou fázi.

                    10. No a eště ty žlutý svině už ai kuchyňský svítidla (trubkový 30 cm pod linku) začali ve fabrice slepovat sekunďákem, aby ses do toho nedostal! OK, světlo stojí 2-3 stovky, ale proč se s tím furt mrdat, když se jednak dají za 180 koupit náhradní předřadníky, ale hlavně, bych si ten originální vyndal, vosadil tak, jak by vosazenej být měl, a pak by vydržel 2-3× tak dlouho.

                      Ale né, prostě i u takovýho levnýho hajzlu to zajebou tak, aby to NEŠLO a abys just MUSEL ten podřadnej šmejd měnit po třech letech furt dokola.

                    11. Moc by mě zajímalo, jaké vlastnosti výrobku očekává člověk, který si vědomě koupí tu nejlevnější mrdku široko daleko.

                      Výrobce samozřejmě nemá zájem na tom, aby se v tom někdo rýpal a opravoval to, ne za tyhle prachy, páč by brzo přišel na buben. Pak by ale už nemohl vyrábět nejlevnější mrdky, takže by to bylo zřejmě zase špatně.

                    12. No, my jsme koupili laciné rejžácké foťáčky pro děti. Předškoláci, takže nemá cenu kupovat něco drahého, ani se nedá čekat nějaké to umění. Zkrátka srandafotky. Obrázky nebyly tak špatné, akorát se ta mrdka vybila asi tak za 10 minut, pak se musela dvě hodiny nabíjet.

                    13. Kluci, všechno oukej, ale průser je, když se plácneš přes kapsu, koupíš drahý renomovaný stroj, a on je to jen trochu lepší šit než ten za 1500 z OBI. Člověk si ale rozhodně přijde jako větší čurák než když jde do OBI každý dva roky pro novou za 1500… Tak asi příplatek byl za ten pocit.

                    14. Pak je to čínský padělek a nemohl jsi to koupit u autorizovaného distributora/dovozce.
                      To se dozvíš nejpozději v momentu, kdy to odneseš do autorizovaného servisu dané značky. Laik padělek nikdy nepozná, ale servisáci ano.

                      Číňan dneska umí takový levý božky, markítky a hlísty, že bys čuměl.

                      Čím to asi bude, že všecko, co bylo koupený v kamenný prodejně Boschu už léta letoucí chodí – zatímco pitomej ruční šlehač Bosch z Alzy, se posral za 3 měsíce, ha?

                    15. My řemeslníci nějak Bosch ne a ne kupovat, ani modrej. Levnější věci provozujeme Makitu a Metabo, dražší a speciální kusy Hilti, Hitachi, v aku nářadí zatím stále ještě předražené Milwaukee, které ale i předražené maká excellentně, roky a roky.

                    16. h72
                      3.12.2020 v 20:13

                      Hitachi a Metabo skončilo – napřed to první koupilo to druhý, a pak to prodali nějakej mamerickejm židákům, taková ta sorta co všechno akorát skupuje, ti to začli tlačit do marketů, kvalita jde do kundy a eště se to bude menovat nějak na kokot. Takže ta jejich flexa je to poslední, co sem vod nich koupil, už nebude nic (co by stálo za to, a co by se vůbec menovalo jakkoli podobně).

                    17. Já tím chtěl spíš říct, že i lecjaká značka se nežinýruje vyrábět a distribuovat předražený šunt.

                    18. Hanes
                      3.12.2020 v 22:29

                      Tak třeba v oblasti záložních zdrojů (SOHO, takže do jednotek kVA) už se kvalita bez kompromisů koupit nelze. Je to teda smutný, že čímdál dražší klasický Smartky jsou stále větší ojeb, a přesto furt mezi těma nejlepšíma, no protože všechno ostatní jde čímdálvíc do sraček. Tak ty dvě palety co tu mám na repase (neskrytá reklama, jó :D) jsou jedna z mála srajd v sortimentu, co jejich hodnota vlastně v čase roste :D

                      Z velké míry za to může korporát a jejich vykunděný life cycle, kdy se výrobci přizpůsobili a maximální projektovaná životnost je kolem 5 let, z části protože rejžáci valí na trh čímdál horší sračky (a mj. právě plný ojebávek typu podřadný desky z recyklátovejch sraček, hliníkový vinutí traf apod.) no a tak se i dřív lepší brandy přizpůsobily a vrhly v posledních letech na trh šunty, který by mohly konkurovat cenou. Takže kvalita napříč trhem vytrvale klesá dolů. A hlavně, valná většina brandů na světě (!) valí na trh de facto jeden a ten samej model šmejdu! Desítky značek jenom v Evrpě a je to NAPROSTO do šroubku ten samej šmejd!!

                    19. Takže ty máš doma elektroniku k repasování na palety? :-)

                      Že Číňan vyrábí sračku za pětikačku, to přece ještě nemůže tak moc deformovat trh, že by i etablovanej korporát kvůli tomu musel vyrábět sračky. To je jen výmluva korporátu, kterýmu to náramně vyhovuje. Čím víc se zboží točí, tím líp. Není směrodatná kvalita, ale marketing.

                    20. Hanes
                      3.12.2020 v 23:43

                      Krámů je tady asi velkej nákladní vagon, i dyž tak třetina je vyloženě do likvidace, až se tím někdo někdy probere :D

                      Korporáty přešly na model vyhození celé várky krátce po (prodloužené) záruce a zatlačení na hromadnou slevu, než aby zaměstnávaly člověka, kterej se bude vo tu farmu starat a třeba měnit akuny. Takže objemově největší odběrateli neřeší životnost, tak proč by výrobce dělal něco se životností 15-20 let, dyž stačí 4-5.

                      Ostatně to samý je v automotive. Koncák skoro nikoho nezajímá ani vo kokot, trendy udávají firmy a vopíčený lízingy, a koncák pak může držet hubu a krok s tím, co na něj zbude.

                    21. A máš tam i něco zajímavýho na repase pro normální lidi?:-)

                    22. Hanes
                      4.12.2020 v 12:27

                      To má bejt co?

                    23. No spíš takhle – jsi nějaká firma, kde si můžu najít na webu nějakou pěknou IT techniku? Já moc těm repas-webům nevěřím, ale tobě bych trochu mohl:-)

                    24. Hanes
                      4.12.2020 v 23:55

                      hwworld.cz

                      ale esli mi tady budeš trolit s náhubkem, tak s tebou vyrazím zavřený dvéře

                    25. Nomad
                      3.12.2020 v 13:55

                      Milej zlatej, tadle věc se prodává pod asi 20 brandama, z toho půlka má i totožný označení, pže nehodlají pustit halíř na to, aby jim tam natiskli rejžáci něco jinýho, ať už to jde z kterékoli fabriky (ty lepší se licencujou navzájem, ty garážovky kradou kde co i na domácím trhu). Cenově je to od dvou i do nějkejch 6 stovek a nemám dojem, že by tam byl jakejkoli rozdíl, můžeš ně teda doporučit něco lepšího, jo? Ale lepit to lepidlem, aby to někdo nemohl vopravit nebo dokonce upravit, aby to fungovalo spolehlivě, to je fakt vyjebávka roku, a navíc celkem novinka.

                    26. Neporadím ti, neznám tvoje kritéria ani rozpočet. K zamyšlení je ale jedna věc – mně se ty věci neserou, respektive v nijak zásadně větší míře, než od nich čekám. Při výběru vyloučím cenové extrémy a v tom, co zbyde, se mi nějak daří vybírat věci, které fungují.

                      Tím samozřejmě nerozporuju to, že kvalita jde obecně dolů, ale to je daň za nepřetržitý tlak na cenu. Léta jsem fungoval na Xkové řadě notebooků Thinkpad, ale ty ojebávky jsou tam už natolik patrné, že další Lenovo už nebude, jdu jinam, i když to bude asi za víc peněz. Dobré věci holt nejsou zadarmo, i když v reklamách samozřejmě říkají trochu něco jiného.

                    27. Nomad 4.12.2020 v 9:57

                      Co chceš pořídit dobrého, když ne Lenovo? Pak zbývá tak HP nebo Dell – a ty Delly bych řekl, že taky nebudou bůhvíco, u HP netuším. Je fakt, že Lenovo není, co bývalo (nemluvě o dobách IBM) – stále používám T420 koupenou před dávnými lety a i když se občas už trochu zadýchává, tak jinak pohoda, jen jsem za ty roky párkrát vyčistil větrák a spol. od prachu, přepastoval procesor (když už jsem se s tím rozebíral) a disk vyměnil za SSD + přidal paměť. Super stroj. Pak mám z práce zkušenost s T540p – za mě ne úplně špatná mašina, jen ten jejich clickpad nebo jak tu hovadinu nazývají, to se tehdy někdo vyznamenal. Naštěstí jim brzo došlo, co to vyrobili za bazmek a dál už tuhle chybu neopakovali. No a poslední zkušenost je nová (resp. rok ležící ve skladu a pak vytažená) T590 – to už taková hitparáda není. Sice je to lehké, mělo být to mít slušný výkon a výdrž na baterku, klávesnice pořád super, ale… jednak občas vydává divné zvuky (asi nějaká cívka na desce) třeba při výpisu textu v terminálu a druhak to má pár debilních vlastností, které by mě u soukromého stroje štvaly, už tak nějak z podstaty. Jednak připájená paměť a procesor na desce (ne, fakt by mě nezabila cena o dva dolary vyšší a pár gramů navíc, kdyby aspoň paměti byly komplet ve slotech), microSD slot místo plného SD (proč, proboha) a nemožnost nainstalovat aspoň druhé SSD, když už ne normální disk na odkládání dat (pořád je tam podstatně lepší poměr cena/kapacita a SSDčkům pořád tolik nevěřím co do spolehlivosti, resp. způsobu, kterým chcípnou, když už se rozhodnou chcípnout). Aspoň že ethernet to ještě má normální. Ale tohle všechno asi není jen problém Lenova, je to tlak na snižování váhy a rozměrů (dost debilní trend) a asi se z toho víc stává spotřebák, na druhou stranu aspoň z práce nevím o tom, že by ty stroje byly nespolehlivé, aspoň že tak.

                    28. UF7
                      4.12.2020 v 11:30

                      Lenovo je sračka, mám potvrzeno z více zdrojů a sám toho tu mám dvě bedny, od T420/X220 je vidět s každou generací znatelnej pokles. T430/X430 sou braný jako takový poslední rozumný, T440 eště nejsou úplně běsný, ale je to tak asi tak to poslední. X240 už shitka je. Všechny následující véééllky špatný.

                      Aktuálně sou nejlepší reference už tak 5 let v kuse na Dell. Kvalita supportu HP je proměnlivá a taky výroba je jak na houpačce – 3-4 roky mají relativně rozumný řady, a potom prásk, strašná vyjebávka a nedá se ani normálně dostat dovnitř k základním věcem (procesor/chladič, RAMěti, disk), aniž bys to musel celý kuchat jak idiot kolem dokola.

                      No dyby to někoho zajímalo, zásoby zejména Core 2 mašin mám vskutku bohatý (a po upgrade na ty vyšší modely, což už dneska nestojí nic moc, to běhá naprosto perfektně i po víc jak dekádě) a pak něco málo až po Ivy Bridge.

                    29. HP jsem měl v domě jednou a tím jsem s nimi víceméně skončil. Nic exaktního, prostě k té značce nemám důvěru.
                      Lenova jsou fajn v tom, že i na starý kusy jsou pořád aktualizace, tam myslím HP mělo dost problém.

                      Historicky se mi jako největší držák osvědčily Fujitsu, ty vlastně všechny fungují dodnes. Dost se mi líbí U9310, jen musím najít sílu za to ty prachy zaplatit.

                    30. Nomad
                      4.12.2020 v 11:58

                      HPčko, no, je fakt, že tam s podporou u hodně HW bylo takový všelijaký, spíš nijaký. A vod poslední velké restrukturalizace dyž servery a spol. odělili do „HPE“, tak support na to je zabetonovanej za pejvólem. Eště vo kilometr hůř je na tom ovšem Oracle, co koupil Sun a zcela to všechno zkundil.

                    31. Re: Behemot
                      3.12.2020 v 11:08

                      Mne ani tak nepreqapuje, ze takovej srac se prodava. Spis mne preqapuje, jak u takove veci importer vyresil RoHS, Reach a CE?

                    32. Vůbec nijak, rejžák natiskne loga a značky na štítek a tím to hasne. Vždycky mě sráží do kolen tydlety kokotiny třeba s „revizema“ spotřebičů, zrovna sem dokonce odlepoval revizní štítek z napájecího kabelu, ne, chápeš to?

                      A co se tam jako měří? Že to nemá votřepaný kabely a větší svod na zem? No bájo. To je norma na úrovni 70. let. Akorát že to může neplnit klidně DESÍTKY dalších norem, na který tady jsou vybavený možná tři laborky v republice, takže s tím nic neudělá ani třeba inspekce (pokud by s tím vůbec něco dělat chtěla) a může to klidně bejt provozně i životu nebezpečný, ale dostane to revizi, takže všechno v pořádku. Že to pak dělá efekty vod rušení FM rádia po způsobení desítek požárů ročně, šak co, lidi sou pojištění ne?

              2. Jo. Mam tady motor v drevene boude na koleckach, nahrada stabilaku k mlaticce ze 60. let. Je v tom trifaz 7,5 kW. Stoji to tady na desti asi poslednich ctyricet let. Manzelka tu bednu natrela a dava na ni kytky. Nejak jsem tu bedny neresil, ale behem popijeni kafe na to padl zrak, koukam, dole kovovy kolecka, madlo,… co to kurva je, psi bouda? A kuk dozadu – jasne, vystupni hridel na remen. Otevru to, tam festovni motor se saltrem nula-hvezda-trojuhelnik, pekne z bakelitu. No nedalo mi to, natahl jsem k tomu kabel a zapnul. Ta vec sla okamzite do otacek a frcela jako vino. Nemam pro to vyuziti, protoze 4 kW mam v cirkuli a vic nepotrebuju, kazdopadne stara dobra prace mozna prezije jeste do dalsiho stoleti, pokud neshnije na desti.

            2. Lidl za ty prachy dobrý. Holt od toho člověk nesmí čekat zázraky, ale mezi hobbyvercajkem je to celkem nadprůměr. Na to aby se to válelo někde v komoře a jednou za uherák tim někdo uříz větev nebo rozporcoval vánoční stromek to bohatě stačí.

              1. Problem je, pokud ale chces neco na vetsi rezani, ze to stejne jen tak nesezenes. Ja mam komunistickou cirkuli se stipacem a kolibkou. Klasika 70 cm. Stala mne 18 tKc na inzerat, zrepasovana. Vzal jsem k ni jeste jednu celou hridel. Soused si koupil moderni, s tema vsema zkurvenejma plechama okolo, stala ho sedmdesat a po dvou letech uz ma trikrat vymeneny loziska na hrideli a to se nebavim o tom, ze na stejnym prumeru kotouce prorizne jen polovicni kulatinu proti me.

                1. Ložisko, ložisko. Jak které. Ložisko třeba řady 6001 koupíte v regálu za 25,- Kč ( na netu levněji), ale to, co musí snášet třeba 12 tis. otáček, už stojí 245,- Kč. Děsí mě borci, co umí takovou tuto věc sehnat vždy levnější.

                  1. Tak to tě zrovna u cirkulárky, která s nominálním skluzem obvykle běží na 2880 otáček, zrovna netrápí, ne? Ostatně vyšší rychlost si myslim, že nemá zrovna extra efekt.

                2. Mám kamaráda, co je odborník na levné koupě. Nedávno například koupil „úplně stejné kolo“ jako je nějaké lepší campagnolo. Po čtrnácti dnech mu při jízdě z kopce probodla špice lýtko… to chceš.

            3. Parkside se to jmenovalo, už jsem si vzpomněl.
              V tom OBI se to jmenuje jinak a má to jiný barvičky, ale jinak stejný, ale s OBI-hobby přirážkou.
              3kW 4AP132 motor z MEZu, potřeboval dva klíňáky ke vřetenu-hřídeli pro pilu, protože jeden to umělo v pohodě urvat. To když se už tupější pila kousla do velkého suku, nebot tak podobně.
              Hliníkový vinutí je sviňárna úplně u všeho, je to vždy záměrný ojeb a nejde to dohnat ani průřezem, protože ta věc nutně pak vychází o 2/5 až 3/5 větší, než s mědí. Srovnej 4mm2 měď a na stejný zatížení nejmíň 6mm2, ale spíš 10mm2 potřebnej hliník, k tomu problémy s okama, svorkama, tečením a chemickou neodolností.
              Plechama horší vodivost i větší tepelnou závislost odporu hliníku oproti mědi, nedoženeš.
              Lepší -legované- trafoplechy s menšími ztrátami a s možností většího sycení, nebo lepší dynamoplechy do asynchronu dtto, jsou totiž ve výsledku mnohem dražší, než použití mědi. Takže to vůbec nedává smysl.

              1. Tak má to větší jádro, i dyž to je z části daný právě i tlustějším vinutím.

                Ňákej takovej motor tam mám (ale možná 6P, tak esli to je nějak kolem 4,5-5 kW), už je to na hovno čitelný, sou tam dva klíny, v podstatě při běžným řezání nemá ani nějakej skluz – dyž už začal, tak to bylo hlavně tím, že zuby byly ojetý na bočních hranách a hodně to pálilo než řezalo – no a dyž z toho je dýmovnica, tak člověk tak nějak intuitivně odlehčí a zkusí řezat z jiné strany, než aby furt tlačil. Mimo toho upálenýho kabelu vlivem taky steřelé izolace na konci to ale bez problémů drží bakelitovej motorák desítka. Však i při tom výkonu to bere nějakejch 4-5 ampér (a to v zátěži, na volnoběh skoro nic že). Rozběh je samozřejmě horší, to jo.

                Srovnal s moderním B10 dyž sme čirkulu jednou vezli na návštěvu pořezat nějaký krámy, kterej se podařilo napodesátý zapnout jednou (a řezal), ale na další pokus ani po dvacetinásobným rychlým nahozením jističe (v naději, že rotor bude roztočenej a záběrovej proud bude menší). Takže přepojení na vedlejší B16 no (neseděly všechny možný typy zásuvek a počtu kolíků, takže holt natvrdo přes svorky :D).

                1. Není Vám toho motoru líto? Umět mluvit, možná by chtěl nějaký el. rozjezd, kdysi hvězda-trojúhelník, přes 3 kW se to tak dělávalo?

                  1. Bylo to jednou, normálně to sedí na tom motoráku a všechno je sluníčkový.

                    Spíš já můžu za to, že někdo je kretén (ale co by lidi chtěli, dyť se to přímo menuje ekonomický stavby) a dá na 3f zásufky přímo určený pro tyhle stroje B10 a B16? Snad minimálně Cčko, přičemž bakelitový motoráky sou někde mezi dnešní C a D, a pro stroje s nejtěžším rozběhem tuším existovaly eště speciální zpožděný jističe, co jsou mimo dnešní tabulky.

                    1. Ja mam na chalupe pro zasuvku (25A ovalna) jistic z roku ’58. Nahazuje se velkou pakou a uvnitr to vypada jak saltr z prvorepublikovy tramvaje. Obrovsky kontakty napruzeny jako velky pera, to proste jen tak nezahrejes. Neco ve stylu pane Krizika. Pastva pro oci. Bude mne mrzet, az pujde pryc.

                    2. Esli ňáký ceš, asi nás čeká (esli ten čurák taky začne fungovat a nejenom žvanit) podobný věci vysekat a dát tam něco, co odpovídá době. Tak dybys chtěl…akorát teda to bude na větší desítky až malý stovky ampér :D

                    3. Inu, jako privitani po otevreni dvirek pro pracovnika CEZu, co chodi olizovat budiky by to nemuselo bejt uplne blby :-) Posledne se mu, chudakovi, podlomily kolena, kdyz otevrel dvirka a rozvadecova deska na nej vypadla, protoze ten jedinej sroub, co to opaleny prkno pod budikama drzel, za tech sedesat let uhnil.

                  2. Motoru to nijak nevadí.
                    Potíž je u silnějších exemplářů nad asi 3kW a s méně póly ta, že ten motor, zvláště se zatíženou hřídelí /typicky – třeba velká protahovačka s těžkým nožovým válcem, motor 5,5-7,5kW a cca 2.850 ot/min/ dává při zapnutí i rozběhu fakt strašný pecky do sítě a často to „vylítlo až na sloupě“ :D Připojení 5,5kW/2.800 ot. motoru k síti natvrdo na D, se fakticky rovná zkratu, jehož proud je omezen jen odporem statoru, odpory kabelů a přípojek.
                    Strašná prda to je. Přívodní kabel většího průřezu, se zbytkem délky svinutým do kruhu, to umělo škubnout tak, že to rozházelo závity toho smotaného káblu. Viděl jsem to jako klučisko u půjčeného fukaru na seno na nedalekém statku. Motor jak kráva, zásuvka blízko, asi tak 30m kabel smotaný dokolečka pod zásuvkou. Motor měl vypínač jak kliku od blázince a jak to zapnuli, ten smotaný kábl to úplně rozhodilo. Ale už nikoho jiného :D, jen já na to čuměl jako puk, na ty „dynamický účinky zkratových proudů“, jak jsem se později dověděl.
                    Sekundárním následkem toho, že hodně lidí na rozběh Y/D dlabalo, pak byly kusy silných měděných drátů v pojistkových patronách a ten záběr potom opravdu omezovaly jen vnitřní odpory přípojek a různý přechoďáky v krabicích.
                    Často se tak ani nepoznalo, zvlášť při částečným zatížení, že vylítla jedna fáze „na sloupě“ a takhle výkonný motor začal po krátkém čase hořet, nebo se poškodilo statorový vinutí.
                    Někdy ale na omezení těch velkých záběrových proudů stačil i delší přívodní kabel ke stroji, nebo také hliníkový přívod ke 3F zásuvce.
                    Jističe byly v té době luxusní – převážně robustní typ J7K50, typicky motorová charakteristika M a odstupňovaný vyráběnou řadou snad po jednom ampéru. Jenže nebyl vždy k dostání, navíc stál přes tři stovky. A tři pojistkový sokly E27, s hlavicemi a patronami oproti tomu stály třicet korun československých, takže bylo celkem jasno :D
                    A přepínače Y/D taky nebyly dostání vždy a všude – nemluvě o tom, že ho uměl k motoru zapojit tak 1 z 5 vesnických elektrikářů. Jedno s druhým, no…
                    V době platnosti ČSN skutečně musel mít každý asynchronní motor s kotvou nakrátko a příkonem nad 3kW rozběh Y/D, nebo jiný druh omezení záběrových proudů. Rozvodné závody, vedení, ale i vypínače a jištění, tak byly chráněný proti zbytečným nadproudům a markantnímu „mrkání světel“ ostatním odběratelům.

                    1. Tenhle příspěvek a podobný Váš níž jsou z jiného světa! Mňaf. Nepíšu, že starého, dobrého a podobného, abych nevypadal jako ubulená konzerva.

                    2. Možná, někdy. Nevím, jak Sysop, ale u mě by to určitě nebylo na jeden stručný článek, ale spíš sérii. Už jenom vybrat z těch padesáti roků to, co by zajímalo i ostatní, musí být hrozná fuška.
                      A série jsou nebezpečný. Musejí mít rovnoměrnou, nebo raději vzestupnou úroveň, nesmí nudit a já v psaní fakt nejsem moc dobrý.
                      Ale můžu nad tím popřemýšlet.

                      Zatím si totiž myslím, že jsou tu mnohem lepší psavci a na zajímavější témata, třeba Pospec.

                    3. Klidně to může být trialog.

                    4. Já se v tom starém světě pohybuju rád.
                      Každá ta stará věc mi totiž připomene, jak by ta věc-stroj-přístroj měly fungovat, jak u jejich návrhu i výroby lidi používali mozky a brali ohled i na to, jak-kde-kým se bude používat. A ony taky tak fungovaly, standard je u dobře navrženého a vyrobeného slaboproudu padesát, ale někdy třeba i 80 let. V silnoproudu taky rád, ale ne zas tolik, nemám k tomu tolik příležitostí.
                      Naposled to bylo, když jsem pro místní autoservis vyráběl čtyři, ale skutečně idiot-und-bomben-fest nabíječky Pb akumulátorů. Mají mimo jiných dobrých tu vlastnost, že oproti těm barevným krabičkám z Lidlu a eshopů opravdu nabíjejí :D

                    5. Ale popis toho výsledku výroby je na větší odstavec. Sem to zrovna nepatří, tak třeba jindy :D

                    6. Servisdoku, zcela vážně: nechcete se dát dohromady se Sysopem a sepsat ty paměti?
                      Nemuselo by to být nic strukturovaného, klidně volný tok myšlenek, fragmenty, zkušenosti z minulého půlstoletí?

                      Ženský, fotbal, politika, elektrotechnika, akustika, pyrotechnika, určitě by bylo o čem psát.

                    7. Mozna jednou neco sesmolim, pokud do te doby nebude pravo psat neco na web pod trestem smrti. Ale chci k tomu jeste referenci, kterou ziskavam ted v Germanii. Ona fura veci, ve kterejch jsem leta zil a prisla mi naprosto normalni, se ukazala byt az neuveritelne nesmyslna, kdyz to vidim z uplne jine strany. At vice versa.

                      Ja jsem kdysi delal testy a psal clanky do motorkarskyho casaku, docela mne to bavilo, nez to zacala byt unavna povinnost. Az se dopatlam s tim mym bydlenim, tak treba zacnu neco tvorit, at se narod pobavi a zamysli.

                      Zrovna vcera prisla jedna podrizena, ze chce pridat a tak jsme podebatovali. Bere 34 tacu rocne, holka se stredni odbornou skolou, 27 let. Vysvetlil jsem ji, ze jedine pridani, na ktere ma z pracovni smlouvy narok, je automaticke navyseni dle inflace. Ale, dam ji moznost si behem roku navysit plat o pet tacu, kdyz si zvedne kvalifikaci. A tu ji dam moznost primo v baraku. Zadna skoleni, ale dam ji par zakazek, ktere jsou pro vyssiho pracovnika a sama na to musi lehnout a snazit se. Plus se dovzdelat. Byla naprosto spokojena a dneska mi prinesla jakousi bavorskou buchtu.

                      V Cesku jsem toto neznal. Lidi chodili, ze chteji pridat, protoze proste se jim zda, ze umeji vic a ze uz jsou ve firme dlouho a ze ja nevim co. Kdyz jsem namitl, ze jako ok, ze neco prihodim, protoze ziskavaji praxi, tak stejne za dva roky prisli zas a pritom umeli porad to samy. Neco, jako ucitele v Cesku, co se jim porad pridava, ale ted behem koronamazla nic nevraceli, dokonce v nekterych skolach dostali extra odmenu, ktera podle mne spis patri tem rodicum, co decka doma ucili.

                      Jsou ruzne postrehy, nektere vesele, nektere mene, treba to nekdy sepisu.

                    8. V Cesku jsem toto neznal. Lidi chodili, ze chteji pridat, protoze proste se jim zda, ze umeji vic a ze uz jsou ve firme dlouho a ze ja nevim co. Kdyz jsem namitl, ze jako ok, ze neco prihodim, protoze ziskavaji praxi, tak stejne za dva roky prisli zas a pritom umeli porad to samy
                      Ale realitu v ČR znáte sám. Na pohovoru vám budou vykládát o náročnosti práce, pak obligátním dotazem „kolik byste chtěl?“ hledají nejlevnější socku. V pracovním poměru, pokud jim nedáte pistoli k hlavě, tak vám nepřidají. Nějaké jednání začíná při podání výpovědi.

                      Neco, jako ucitele v Cesku, co se jim porad pridava, ale ted behem koronamazla nic nevraceli, dokonce v nekterych skolach dostali extra odmenu, ktera podle mne spis patri tem rodicum, co decka doma ucili.
                      Mě se spíš líbilo fňukání firem v ČR, když se se zvedly platy uředníků, prý jim stát vyžral schopné lidi. Myslím, že je to je nejlepší ilustrace mentality.

                    9. Což je dost bída, když stát vyžírá soukromému sektoru schopné lidi skrz platy. V normálních zemích je to naopak. A nenechte se zmást tím, ze statisticky je ve státním vyšší průměrná mzda. Soukromému sektoru průměr kazí všichni ti co dělají za minimalku nebo hluboký podprůměr. Ve státním je nadprůměrné množství VŠ a ti mají tabulkově vyšší platy než je celostátní průměr, ale ne zas tak moc a obvykle míň než VŠ pozice v soukromu.

                    10. Marty…
                      6.12.2020 v 11:47

                      Milej zlatej, a kolik firem v ČR má pobočky na západě a ždíme je tam jako levnou a přitom docela kvalifikovanou pracovní sílu? Ty tvoje plačky to je jak u debilů. Až si přestanou ty svině vod reichu dál na západ hrát na kolonizátory a ždímat všechno na východ právě na to, aby si mohli doma žít jak prasata v žitě, ale budou tady s lidma zacházet jako s rovnocennejma partnerama, tak můžem i tady mít adekvátní mzdy.

                      Místní firmy si totiž zpravidla nemůžou dovolit mít rezervovanou kapacitu jedné čínské fabriky jenom pro sebe a pouhou změnou štítku z toho udělat echt říšskej výrobek za trojnásobnou cenu. To se pak blbě platí lidi, když máš zlomkový marže.

                    11. Místní firmy si totiž zpravidla nemůžou dovolit mít rezervovanou kapacitu jedné čínské fabriky jenom pro sebe a pouhou změnou štítku z toho udělat echt říšskej výrobek za trojnásobnou cenu. To se pak blbě platí lidi, když máš zlomkový marže
                      Omlouvám se, ale nějak jsem si nevšiml, že české výrobky a české služby STEJNÉ zdůrazňuji STEJNĚ kvality jako německé by byly levnější.

                    12. Jistěže jsou.
                      Třeba skoro kompletní „mezinárodní“ výrobní sortiment české pobočky ABB.
                      I to blbý Tango je tu o třetinu levnější, než v Německu.
                      Mohl bych zfleku vyjmenovat 25 tradičních českých firem zrovna z oboru elektro, jak průmyslového, tak spotřebního, které jsou skoupený Němcema, nebo Francouzema a jedou primárně výrobu pro Říši, nebo Frankreich.
                      Pár drobtů zůstává v prodeji i tady, ale i při nižších, než německých cenách, nemá šanci tohle kvalitní zboží konkurovat levným sračkám z číny.
                      Protože český platy jsou, jaký jsou, tak český zákazník musí sáhnout po tom hnoji.
                      Mohl bych se třeba ptát, proč to, co umíme dobře a momentálně to děláme pro Němce, je oproti číně tak předražený, že to sem čína může hrnout radlicí a furt to nebude stačit.
                      A mohl bych se ptát, kdo prolobboval, aby se tady ten nebezpečnej a nekvalitní hnůj vůbec mohl prodávat. 9/10 z toho hnoje, co sem tahají typicky čeští zmrdi mezi obchodníky, by nedojelo ani ke dveřím kterékoliv benevolentní německé zkušebny.

                      To dobrý, co ještě umíme, valíme do Říše a dál – a sami si sem vozíme čínský hnoje, nad kterýma pak Čech kroutí hlavou, jak je sakra možný, že se to tak zkurvilo, když jsme to kdysi uměli dobře. No prodali to Čechům pod prdelema, údajně pod tlakem konkurence.
                      No tak jasně, ona je konkurence a „konkurence“.
                      Když někdo úmyslně považuje za konkurenci vyslovený šunt, tak je to potom těžký.

                    13. Firmy fňukají oprávněně. Protože ze státního, to se to rozdávají nadprůměrné mzdy, když na ně násilím stát ty prachy zase vezme jiným lidem :-) Ale máme tu cenovou hladinu jakou máme a málokterá firma (pokud vůbec nějaká) může skokem zdvihnout zaměstnancům plat o desítky procent. To by zároveň musela o desítky procent zvýšit příjmy – a upřímně, kdybyste věděl jak na to, tak už vyděláváte stamilióny a na nějaký kecání na dfens vám nezbude čas :D

                    14. Ale máme tu cenovou hladinu jakou máme
                      Ano, máme, stejnou jako v Německu, ale na přidání není. Asi je něco špatně:)

                    15. Úplně špatně není, ale mohlo by být mnohem lépe. Bohužel netuším, jak toho rychle dosáhnout. Ba dokonce ani jak toho vůbec dosáhnout :-)

                    16. Zarovka, nebo tyristor a selenovej mustek? :-) Ja jen, ze neco takovyho mi zrovna ted formatuje baterku ve sklepe, bylo mi lito ji nechat valet v mraze v aute, ktery ted nejezdi a tahle nabijecka, kterou jsem spichl ve svych 15 letech se strycem (elektrikar na vojenskym letisti… sehnal vsechno), dodnes slape jako vino.

                    17. Nene, nejsou to krumpáče, ale ani skalpely :D
                      Něco mezi nima :D

                    18. Servisdok> A přepínače Y/D taky nebyly dostání vždy a všude – nemluvě o tom, že ho uměl k motoru zapojit tak 1 z 5 vesnických elektrikářů. Jedno s druhým, no…

                      Zapojit motor se nepodaří ani elektrikářovi s platnou vyhláškou 50, zažil jsem v bývalé práci, dva různí montéři zapojili motor tak, že po zapnutí se ozvala rána, v jednom případě čtyřnásobná, protože vyletěly 4 jističe za sebou (největší měl asi 50A). Prostě tupě připojili kabel na svorkovnici a ty propojky připojili na ty samé svorky jako kabel, takže udělali dokonalý třífázový zkrat a vůbec jim to nepřišlo divný, na tu svorkovnici motoru dali kryt a šli od toho…

                    19. Obvykle ten nejvetsi jistic vylitne jako prvni.

                      Kdyz jsem stavel minulej barak, potreboval jsem na antonicek dozadu pridelat 32A zasuvku. Brnkl jsem na mistni Eon (tehdy jeste meli kancelare pro lidi), ze odplombuju rozvodnici, ale nemam revizak, takze az pojede nekdo z nich okolo, at to zase zaplombuje. Na druhy strane tydlifonu rev jak z prokopnuty kravy, ze jsem se jako posral a ze to jako neeee a ze tam poslou nasmlouvanyho zivnostnika. Hm, okay. Druhej den prijdu, super, zasuvka vzadu hotova, parada, pripojil jsem vytah, prask jistic a nic… Tak jsem zvenci odsrouboval ty zasuvku a koukam, do antonicku vede CYKY 4×1.5. Uz jsem nikam nevolal, proste ty plomby ucvakl, dal tam poradnej kabel a sral na vec. Az jel okolo Eonak a zednici byli na stavbe, tak ho odchytli, dostal ciga, dal tam plomby a bylo to vyreseny.

                    20. Jak mohl vypadnout jistič kvůli slabým drátům?

                    21. Ten expert nejen, ze dal tenky draty, ale jeste je malo utahl do svorkovnice, takze po zapnuti vratku behem chvile se drat prehral v kontaktu, vypadl a udelal slus. Ja jsem u te montaze nebyl, je taky mozny, ze tam poslal svoji starou.

                    22. Aha, tak to jo. Jednou jsem léčil přívod do bytu v paneláku, kde ta svorka už ani víc utáhnout nešla, navíc ten pitomý hliníkový drát byl už černý a teplem nějak zkřehlý. Volal jsem kvůli tomu poruchovou službu ČEZu, přijel maník, řekl, že je to elektroměrem, vyměnil ho (místo křižíka dal něco s displejem) a žárovky blikaly dál… tak našel tu svorku, utáhl ji co to šlo a odjel. Pak to začalo zlobit znova, takže jsem ten hliníkový drát zkrátil a nastavil to přes čokoládu kusem mědi.

                      Taky už jsem viděl zásuvku v bytě slabě svítit, opět hliník, povolená svorka a byla z toho taková malá oblouková lampa.

                    23. Jo, tak v detskym pokojicku to muze bejt fajn, decka se v noci bojej a nechcou chrapat. Ja jsem jim tam soupl NAS s HUBem, takze tam furt neco blika. Ale nehori, budu se muset nad tim jeste zamyslet :-)

          2. Tak třeba ten kráječ větví co tam mají za troiku super kauf. Je fakt, že suchý silnější větve kolem maximálního průměru to moc nedává, furt se to kouše, ale za ty prachy to udělalo službu…

            Jinak čirkulárku mám samodomo koupenou za pár tisíc. Trochu sem ju pošteloval a asi eště pošteluju, spravil starý vytahaný kabely a už to nařezalo x kubíků. S novým kotoučem největšího průměru co se vejde to řeže trámy klidně 20 cm šířka (samozřejmě po kouskách dycky z každé strany). Vochrany to nemá žádný, taky dyž se mi do toho novýho kotouče z kvalitní nástrojové oceli při votáčení dveří na pořezání podařilo strčit pant, notnej kus to ušmiklo a projektilama z těch pilin sem se krapet postřelil :D

            Jinak hliníkový vinutí všeho možnýho je tady už neska standard. Šak měď je přece drahá a těžká, žejo. Je fakt, že pokud to zrovna u trafa doženou trafoplechama, eště budiž, no…

            1. Komunisti hliníkem vinout museli, páč Allenda jim zastřelili a Pinochet chtěl za měď dolary.
              Výsledek? Paneláky jsou toho dodnes plný. Bývalý osvětlovací trafo ze ZPA Prešov, na jádře EI25x32, má s mědí nominální výkon 50VA, s hliníkovým sekundárem jen 30VA při stejným zatěžovateli, tj. 1. S 50VA trafem mohli dávat k pracovnímu nástroji mašiny žárovku 24V/40W, s tím hliníkovým jen žárovku 25W. Sekundární škody u hliníku v 70. letech jsou citelný dodneška. Jeden by si myslel, že už to konečně skončilo – ale ne, to musí přijít další bolševik, aby to způsobem, jemu vlastním, tlačil zpátky a vydělával na tom stejný prachy, jako když v tom bývala měď..

              1. Nechcem sa hádať, ale sa mi zdá, že som mal minule rozobratý motor (prdli ložiská) a mal v rotore kotvu nakrátko z hliníka resp. hliníkového odliatku.

                1. Kotva je eště celkem OK, horší je spíš statorový vinutí.

                  1. Tak to tam bolo na 99% medené.

              2. Ano, klece asynchronů se vždy odlévaly z hliníku. Je to kompromis mezi záběrovým proudem a skluzem v zátěži. Existovaly motory s kotvami s měděnými klecemi, s fakt brutálním krouťákem a minimálním skluzem, ale byl problém rozběh – musely se najíždět autotrafy a pak přepnout napřímo.
                Neplést s motorem s kroužkovou kotvou – ten má rotorovou „klec“ vždy vytvořenou tlustým vinutím a vyvedenou na kroužky, spouští se přes odpory do kotvy. Po rozběhu na plný otáčky se kartáče odklopí a přiklopí se jejich zkratovací náhrada. Tyhle motory, s výkony od 5 do 15kW, používali nejvíc jako mobilní pohonný jednotky k čemukoliv sedláci. Hnaly se tím cirkulárky, mlátičky, fukary, šrotovníky, cokoliv. Nainstalovaný v bytelné dřevěné bedně s kolečky, ven koukala jen řemenice na kožený plochý řemen, kolo spouštěcího kontroléru a zvenčí přívodní 25A „tlama“. Uvnitř motor „otevřené“ konstrukce, aby se dobře chladil, pomáhala tomu i hustá vrtule za kroužky.
                Kroužková kotva a 6-10 polohový kontrolér často od Sousedíka, od bří Ježků či Křižíka, později v 50. letech už ze ZSE Postřelmov.
                Litinový odporový články, napájení klasickou 25A/380V tlamou až do 10kW, nad 10kW tlama 60A/500V, která ale byla jen v těch největších dvorech, s patřičnou přípojkou.
                Spolehlivost bez jakéhokoli zásahu řádově desetiletí. Jeden takový ještě v ulici používá jeden bioblázen, ale jde mu to výborně. Honí tím nějakou mašinu na len a předválečnou mlátičku. Co vím, tak motor je vsetínský Sousedík, dodaný i s kontrolérem, vypínačem a „tlamou“ na klíč.
                Motor 10kW, naprosto bezproblémový spouštění i moderní elektroinstalaci, všecko od roku 1938 doteď funguje tak, jak to Sousedík vyrobil. Občas se musí domáznout dotažením vršků Stauffer maznic ložiska – na motoru je přinýtovaná cedulka, jak často a čím..

                1. Už som sa nad tým zamýšľal minule a teraz mi to zase udrelo do očí. Ako je možné, že keď niekomu odpovedáš tak sa to nezaradí v rámci vlákna diskusie ako bežná odpoveď o úroveň „doprava“ ale je to zarovno s príspevkom na ktorý odpovedáš? Je to naschvál? Máš to ako nejaký trade mark? Je mi to v princípe ukulele ako to robíš – len som kurva zvedavý na dôvod.

                2. Ne, to není žádný copyright.
                  Dělám to tak už dlouho. Přijde mi logičtější, když se moje odpověď zařadí hned pod příspěvek, na který reaguju a nerozlézá se to zbytečně „do boků“ a do hodně rozvětveného stromečku. V tom stromečku se mi pak těžko odhaduje a strefuje, kam to vlastně posadit, aby reakce byla co nejblíž. Někdy se povede, někdy ne.
                  Asi je ten můj přístup špatně, ale mně se to tak prostě zdá logičtější i jednodušší..

                3. Dyž mluvíš o Sousedíkovi, prej už je snad zase zpátky v expozici restaurovaná Slovenská strela? Tak doufám, že brzo budou nějaký jízdy…

                4. Nejsem si úplně jistý, jestli to bude jezdit s tím původním „hybridním“ pohonem. Ale třeba překvapí. Zatím jsem viděl jen fotky zvenčí i zevnitř restaurované kastle. Jestli to pustí na koleje, tak to myslím -kvůli ajznboňáckým předpisům- chvíli potrvá.

                  1. servisdok: tohle je taky jedna z věcí, co mne na lockdownu ukrutně štvou – že nejsou nostalgické jízdy historických vlaků.

                  2. No prej že má, a pro ty jízdy že to dostane dycky přenosnou zabzař bednu, ať to tam nesmrdí během vystavování.

                    Přemejšlím spíš, esli bude během těch jízd fungovat ai kuchyňa…:D

            2. Ještě takový shrnutí, ze života:

              „Kurva, ten číňan fakt neumí udělat nic pořádně, všecko jenom fejk a ojeb“
              „Ale on to umí, ale musíš mu pořádně zaplatit“
              „Doprdele, to už si to můžu nechat vyrobit tady v Evropě!“
              „Nemáš na čem a nemáš ani lidi, co to ještě uměli. Původní evropskou, solidní výrobu a s kvalifikovanými lidmi sis sám, dobrovolně během 30 let zlikvidoval, šikovný jsi lidi poslal do montoven a skladů“.

              1. Ale ta bylo by, motorárny eště furt máme, plus sem valí motory z taliánska, reichu, všude.

                Jinak, seš na tom seznamu?

              2. Na seznamu zemských škůdců a nepřátel „moderního státu“ nepochybně :D

                1. servisdok:
                  Nijak jsem ti neškodil; udělals na mě podraz…

                  1. Podraz? Kdyby ses slušně zeptal jaký má mail, nebyla by žádná ostuda. Jenomže ty jsi tak dlouho machroval že víš a znáš a odhalil jsi, ztotožnil jsi, dohledal jsi, až se ti to vymstilo.

                  2. Corono, měl bych pro tebe jednu dobrou radu:

                    Přestaň vysírat lidi.

                    Obecně – lidi, který neznáš, nemáš s nimi nic společného, nic ti neudělali a nijak ti neškodí. Jen chodí diskutovat na tento web, jako ostatně stovky jiných.
                    Bude se ti, i s tvojí nesmírnou, skoro bezrozměrnou frustrací, žít mnohem líp.
                    Věř skoro dědkovi, dávno bývalému takyvysírači, který už ledacos přeskákal. A taky si myslel, že vysíráním někoho, nebo něco změní. Leda tak hovno, stojí to nervy, čas a úsilí vysírače, přičemž vysíraný o tom už za pět minut neví, protože má narozdíl od vysírače úplně jiný starosti.

                    Občas se ale stane, že toho vysíraného tak nasereš, urazíš, nebo jen namotivuješ natolik, že ty tvoje metody, medicínky a způsoby, jednoduše použije proti tobě.
                    Není to moc příjemné – a já se dneska vysloveně bavím tím, jak nějaký virtuálně vysmátý posměváček, se svými texty plnými veselých smajlíků, naráz začne kvičet jako ten čuník, před exekucí naháněný po dvorku, že si někdo z vysíraných, nebo vysmívaných dovolil, dát mu okoštovat té medicíny, co na ně sám leje po kýblech.

                    Jestli máš nějakou důležitou myšlenku, informaci či moudro, které by mohlo být lidem nějak
                    obecně prospěšné, pomohlo jim zlepšit život, nebo uvědomit si, v jakém bordelu to žijeme – sem s
                    tím, není lepšího místa, než tady. Zásah bude několik desítek tisíc lidí, kteří to tady čtou.
                    Rozhodně to bude účinnější, než posílat nějaké maily internetu nazdařbůh a pak se divit, že
                    nějaký z mailů skončí, kde nemá, nebo jej dokonce někdo konkrétní použije proti tobě.

                    Tím bych to celé uzavřel a byl bych fakt rád, aby ses už nikdy neotíral o můj nick.

                2. No to asi taky, ale myslim ty čuráky co poslední leta dokurvili všechny dřív celkem rozumný služby.

                  Počebuju něco zkonzultovat a přemejšlel sem, že bych ti příležitostně vrazil tu jednu bednu, co tu mám. Není to nic nóbl, zesilovače s TDAčkama, ale nějak sem se se zvukem nezkamarádil, a řikám si, že po pěti letech by stálo za to to dát dohromady a vrátit majiteli, ať nejsem za kundu úplně největší. Akorát se zatím moc nenašel nikdo, kdo by se do toho pustil…

                  1. Delal jsem doma uklid a nasel dve osazeny fosny na chladicich, zesak dle Dudka, 400 W s FETama. Stavel jsem ho pred 30 lety, ale moc jsem prestrelil svoji fantazii s ovladanim a diky podnikani to nikdy nedodelal. Kdybych se na picoviny tehdy vysral a dal tam dva potencemetry, tak to roky hralo.

                    Inu, koukal jsem na to, hned se mi vybavilo, jak blbe se mi tehda nektery komponenty shanely a pak… jsem to vyhodil. Chapu sice, ze to melo mit zkresleni nula nula hovno a ze cely to asi bylo uzasny. Jenze, dneska uz jsou tak nekvalitni zdroje primarniho signalu, ze kvalitni zeslinovac je k tomu nahovno a beznej, solidni, se srovnatelnym vykonem i zkreslenim, koupim hotovej za dve sta ecek. Na to makam rozhodne nekolikanasobne kratsi cas, nez bych se s tim stavel. A vzhledem k faktu, ze ani za 30 let jsem si ten cas nenasel, tak…

                    1. V jednoduchosti je síla. Mám tu nějaké staré bedny, co se prodávaly jako PC reproduktory. V jedné z nich je zesilovač, mělo to destičku pro připojení mikrofonů (dvou), poťák na „echo“, poťák na hlasitost těch mikrofonů. Ovládací panýlek s řadou LEDek na indikaci hlasitosti, ovládání bass/treble, nějaká tlačítka a taky sensor na dálkový ovladač, ten k tomu byl taky. Bylo to cool, akorát to nějak šumělo. Takže jsem nakonec celou tu desku vyhodil a nahradil to vlastním panýlkem, kde jsou přesně dva ovladače: síťový vypínač a jeden potenciometr na hlasitost.

                      Nestavět od nuly, ale vzít něco hotového a upravit / poladit, je jednodušší, rychlejší a nakonec i levnější.

                      Nakonec i různé malé zesilovače jsem si stavěl z IO typu TDAněco, katalogové zapojení, kus hliníku jako chladič a hrálo to na první dobrou (pokud se mi nepodařilo otočit celý IO zrcadlově, pak to na první dobrou shořelo, protože napájení bylo na jiných pinech než mělo být). Z diskrétních tranzistorů jsem stavěl zesilovač jednou, pro sluchátka, byly tam přesně dva (KC508, ale šlo by tam i něco novějšího jako BC546…), na každý kanál jeden. Nebylo to hi-fi, ale hrálo to, nešumělo, což by u sluchátek bylo poznat hodně a stálo to pár korun. Ale i na sluchátkové zesilovače jsou přímo určené IO.

                    2. Kacecka byly fajn, jako kluk jsem jim upilovaval vrsky dekliku a delal z toho FVE… jo, kde jsou ty casy.

                      Kdyz je clovek mladej a bourlivej, tak chce vsechno nejlepsi, protoze vsichni okolo jsou uplne blbi a jeden se prece nespokoji s necim, co ma zkresleni nula hovno, protoze on chce nula nula hovno. Ze jsem k superzesaku pripojil kamaradovy petipasmovy superbedny a pak byl nasranej, ze slysim procesor v CD jak prepina DAC rejstriky, to uz je jina story. To byla doba, kdy se domomontovavala fura elektroniky do aut, zatimco dneska bych 2/3 te elektroniky z auta vyhazel, ale ona se nenecha.

                    3. Když se před X lety do zvukovky v PC připojily sluchátka, bylo tam slyšet, jak harddisk pracuje. Ono nic moc pro hifi není ani spínaný PC zdroj, ale ten harddisk tomu dal na prdel, vystavování hlaviček je elektromagnet (o motoru plotny ani nemluvím), takže to generovalo hrozný bordel do napájení. Všechny ty digitální obvody ho samozřejmě generujou taky, ale ten disk byl nejhorší. Proto taky na většině zvukovek byl nějaký 7809 (nebo podobný) lineární stabilizátor, který tohle eliminoval (asi ne 100%, ale pomohlo to hodně). Jenže v těch sluchátkách to stejně mohlo být slabě slyšet.

                    4. No tak jasne, ucho slysi logaritmicky, takze citlivost na slaby signaly (do urcityho veku :-)) je dost brutalni. A slaby signaly projdou kdecim a prictou se ke kdecemu. Myslim, ze na to je expert Servisdok, stacilo by mu rict treba klicove slovo „spojovani zemneni coby generator brumu“ a podobne :-).

                      Jednou jsme s kolegama strileli ohnostroj a audio slo z laptopu s Windows, protoze se vysral minidisk. Nejvetsi obavy jsem mel, jakej sum a bordel z toho jacku do mixaku dostaneme. Ze ale behem prehravani muziky Windows udelaji nejakou zcela nepodstatnou chybovou hlasku za znameho Windows gongu, to jsem necekal a divaky to znacne pobavilo.

                    5. Jo, brum je sviňa. Pravý audiofil kvůli tomu napájí všechno z baterie ;) Ne že by to pomohlo 100%, každý drát je anténa, která zachytí kdeco, i ten brum.

                    6. Tak jiste – stavis zesak a vyjde ti oscilator. Stavis oscilator a kurva to jen zesiluje, ale nekmita :-)

                    7. „Bateriový napájení“ je naprostá pitomost.
                      Vyrábějí to vychcaní, polo-garážoví darebáci jen za jedním jediným účelem: Ne zlepšit parametry (odstup) zařízení, který zůstanou naprosto stejný, nebo dokonce horší, než při dobrým síťovým napájení (mj.přijdou o špičkový výkon, který síťový zdroj umožňuje), ale vyrábí se to v malých „exkluzivních“ sériích, víceméně na koleně a za účelem dodání puncu exkluzivity. Má to být opodstatněný důvod k absurdním, astronomickým cenám a k následnému vytažení prachů z oněch „audiofilů“, co sice v životě neviděli škopek a na něm rušení, ale údajně mají netopýří uši.
                      Když potom těmto lidem předvedeš slepým testem tři přístroje shodné třídy, systémem A-B-X, tak nejsou schopni rozeznat, který z nich hraje, nebo který z nich má to bateriový napájení.
                      Indukci všudepřítomného vf svinstva a samozřejmě i 50Hz, se dá velmi účinně bránit celkem jednoduchými a daleko účinnějšími způsoby. Přičemž kabeláž vůbec nemusí připomínat pancéřované tlakové hadice, s jádry ze stříbra, ještě před tažením drátu kropeného menstruační krví panen za úplňku.
                      Celkem přesvědčivý důkaz o tom, že to jde jednoduše a přitom levně, podávají standardní studiové instalace. Klíčová slova jsou „symetrické vedení nf signálu“, „galvanické oddělení od rozvodné sítě“, „hvězdicové zemnění“, „nízká impedance vedení“, „nízký vnitřní odpor zdroje signálu“ a pár dalších.
                      Většina z nich jde snadno realizovat i v domácích podmínkách a poměrně levně, přičemž netřeba takových černých děr na peníze, co se jmenují „síťová pračka“ a jinak podobně.
                      I v běžných domácích podmínkách, lze s dobrými komponenty dosahovat měřitelných odstupů běžně -100dB a lepších, přičemž není vůbec nutný, vyhazovat šílený desetitisíce za „speciální kabeláže“ výše uvedeného druhu.
                      Pro vysvětlení:
                      Odstup rušivých napětí -100dB a lepší představuje stav, kdy v nočním tichu přiložíte své lepší ucho přímo k membráně kteréhokoli měniče v soustavě, potenciometr hlasitosti zhruba v poloze, při které běžně posloucháte, přepínačem vstupů je připojen zdroj signálu, třeba CD, ale není spuštěn. A vy, ani při maximálním soustředění, z měničů Vašich soustav neslyšíte NIC. Ani stopu po šumu u výškáče, ani stopu brumu u středobasu či basu. NIC znamená NIC, praktické ticho. To NIC je sice pořád snadno měřitelné, ale už je udáváno v pouhých desítkách mikrovoltů na svorkách soustavy.
                      V profesionálních nahrávacích komplexech nenajdete symetrický, ale ani asymetrický signálový kabel dražší, než asi za dvacku metr, dtto kabeláž k monitorům. Ale napájecí síť studia začíná v rozvodně, kde je instalován oddělovací transformátor, precizně z obou stran odrušený a je tam současně přitažena separátní zem, která nesmí mít nic společného s PE ani PEN sítě.
                      Dobře odrušené a šikovně navinuté, oddělovací trafo s výkonem např. 1kVA a přetížitelností 1,5 pro napájení úplně celé, domácí AV soustavy není nijak velké, neváží půl metráku a nestojí majlant. Ano, to dobré oboustranné odrušení sice nekoupíte v GM, ani si ho neuděláte sami, ale je poměrně dost lidí, kteří to umí velmi dobře.
                      Stejně tak není nutné, jak už psáno výše, vyhazovat těžký desetitisíce za různý kabelový podvody, který poctivě změřeny nakonec ukáží, že jsou to svými parametry vlastně jen drahé „tkaničky“ s pořádně tlustým pláštěm..
                      Za tenhle špalek asi dostanu vylágoš, ale nedalo mi to „bateriové napájení“ :D

                    8. Servisdok: To byla nadsázka samozřejmě. Oddělovací trafo? Odrušené? 1kVA? U mě doma? K čemu by to bylo? Óčko si pustím na těch dřevotřískových bednách a ono to taky pěkně hraje. Samozřejmě, za úplného nočního ticha a bez zdroje zvukového signálu v těch bednách bude slyšet nějaký slabý šum a brum, ale takhle je nepoužívám. Když nehrajou, tak je vypnu a když hrajou, muzika ten brum a šum přehluší :-D

                    9. To neni sum, to je nocni uspavaci meditacni muzika. Bud ‚morsky priboj‘ a nebo ‚plameny‘, pokud v tom i praska. Vis, kolik takovy sracky s obrazkem nejakyho vychazejiciho paprsku zapadajiciho slunce na futralu CD stojej? :-D

                    10. Behemot:
                      Poslal jsem Ti přes hwis na sebe kontakt a když bude třeba, tak i číslo. Napiš, co je třeba, hlavně model. Ať víme, z jakého je to vrhu a jestli stojí za to, věnovat tomu úsilí a čas.

                    11. servisdok
                      2.12.2020 v 11:34

                      Jo dík, ozvu se večer – teď od sebe hodim oběd a frčím.

                      Jinak jo, takový ty že pračky na eletriku sou nebetyčně předražená píčovina. Však to je uvnitř obyčejnej síťovej filtr s pár tlumivkama, svitkama a keramikama, který se dají koupit, mám je i vytahaný z kopírek a spol., případně postavit. Každý kloudný zařízení by je mít mělo. Jenže, znáš to, u rejžáka hříšně levný, jako tudle mi občasnej zákazník píše, že si koupil pásky se zdrojema od rejžáka a „zdroje“ bez JEDINÉ filtrační součástky na vstupu že mu ruší FM rádio na 90 MHz.

        4. Prostě, s naším autem, co je technicky z jiné galaxie, zapomeňte na běžné cestování. Už na jedno natankování a jedno otočení klíčkem nedojedete z Prahy, v zimě, ve čtyřech-pěti a naložení na víkend na moravské chalupě.
          Budete nejméně 1x, ale spíš 2x stavět na dobíječkách, pokud tedy budou v provozu, budou -rychlo a bude tam místo. Děti budou během dobíjení prudit, že se nudí a vy utratíte další pětikilo za to, abyste je v přilehlém dětském parku na půl hodiny nějak zabavili. Žádná dvouzónová klimoška jako ve spalováku, žádných 20°C v zimě – to všecko hrozně žere, tak pojedete navlečení, jak pumpa na zimu, aby se ušetřila elektrika a abychom tam vůbec za rozumný peníze dojeli. Ale máme auto s technologií s jiný galaxie, mamko. A děcka můžou ve škole psát referáty o tom, jak na tu Moravu ekologicky cestujeme.
          Jak přijedeme na chalupu a ta bude, i s těma technologiema z jiné galaxie, co jsme tam nechali namontovat, promrzlá jako šutrák, takže budeme muset zatopit ze sítě, což bude stát další strašný prachy ve vysokým tarifu. Páč ty panely z jiný galaxie v zimě holt nic nedávají a kór teďka, když jsou zpola zapadaný sněhem.
          Píčovina na píčovině a to jen z jednoho důvodu. Obrat lidi o ty peníze, které by jim po odečtu nákladů na život ještě zbývaly. To je nepřímá, ale jasně viditelná trasa k sociálně rovné společnosti, kdy budou všichni mít všeho stejně a dohromady prd, svázaní předpisy na všechno a pod bičem různých omezení a opatření proti sociální nerovnosti.

          1. Iba 20°C v zime v aute? Zásadne to točím na 24°C a viac. A kukám odený v tričko s krátkym rukávom do okien elektromobilov, že aká móda momentálne frčí u tých lepšo-lidí.

          2. Trefa Servisdoku. A je zajimave, ze vzdycky v tech socialne rovnych spolecnostech to kocirovali lidi, po kterejch bak zbyly zlaty kohoutky na hajzlech…

            1. Vždycky ne, třeba Stalin žil docela skromně, Lenin ostatně taky, až za Brežněva si aparát začal užívat.

              1. Tak ona az ta doba realneho socialismu zrejme konecne oplyvala tim strdim :-)

                1. Tahle chyba se táhne dlouho, už od praotce Čecha. Nebylo to „strdí“, ale „smrdí“. (jinak pro ty co to neví tak strdí je med)

                  1. Jojo, Cesi byli vzdycky lini a pak se divili vysledku.

                    1. Sysop: zase pod líným, rezignovaným a zkorumpovaným diktátorem se žije poněkud lépe, než pod dokonale organizovaným, naprosto efektivním a přemotivovaným Heydrichem…

                  2. Akorát teda tehdejší med nebyl určitě jak dneska, průzračně čistej ve sklínce v marketu.

                    Tisíciletí se používaly celý plástve (dají se kousat v celku, je to taková žvejkačka), případně se to lisovalo, ale i lisováním samozřejmě med je takovej hrubší a sou v tom kousky vosku. Takže strdí znamená buď tydle plástve, nebo tendleten hrubej med.

                    Odstředivý stáčení a filtrování je tu ve velkým až od samýho začátku 20. století.

                    1. Pockej, az se ukaze, kolik produkuji fcely CO2… a bude po medu.

                    2. Co bzučáci, ale asi máme pár let na to, si užít kus dobré čuňky nebo uzenýho nebo jiné flákoty, kolik toho zrobí hospodářská zvěř, pche…

  5. He?

  6. Tu druhou půlku a konec bych napsal jinak, ale dobrý. :D

  7. Velice zabavne. Napiste knizku.

    1. Napíšu, možná, poněvadž doba sociálních experimentů ve formě netu, FuckBuku a HD videa jednou chcípne, zůstanou jen příběhy.
      Psaný, zaznamenaný, anebo jen ústně předávaný. Tak, jak to bylo vždycky.
      A možná z těch našich momentálních píčovin jednou bude hezkej příběh.

  8. ttsssssssssssss napišu lepší :P :P :D ;D
    Strašidlo komunizmu skrínplej
    Postavy:
    Joe,
    Jill,
    Soros,
    Joevův osobní asistent Bob Lewinský (retardovanej homosexuální eskymák narozenej v rovníkový oblasti afriky – abysme vyhráli oskara),
    stěhováci,
    ochranka,
    temná postava
    Prostředí:
    Zahrada před domem,
    chodba,
    oválná pracovna
    Obraz 1:
    Mrazivý lednový ráno, zahrada před domem, manželé Jill a Joe se stěhují do svého nového obydlí. Stěhováci, původně všecko učitelé a vědci rasistickejch oborů jako je fyzika nebo matematika, stěhujou s obrovskou námahou těžkej historickej nábytek do domu po schodišti na kterým se přes noc udělala nebezpečně kluzká ledovka.
    Jill a Joe to všecko z dálky pozorujou. Joe se dobře baví, Jill se smutně kouká do země.
    JOE: Cose děje kuličko??
    JILL: Nemám z toho stěhování dobrý pocit, prej tady straší! A prej ten barák postavili na černošským indiánským póřebišti!
    JOE: Nesmysly a povídačky.
    JILL: …a říká se, že předchozí obyvatelé nikdy tendleten dům neopustili a někde tam furt sou!!

    Obraz 3:
    Večer, oválná pracovna. Bob stojí v oválné pracovně a něco nesrozumitelně haleká. Joe a Jill jdou za ním.

    BOB LEWINSKÝ: Slezte z toho lustru donalde, slezte z toho lustru donalde!!

    Bob a Jill se kouknou ke stropu místonsti. Místo lustru tam vysí na háku oběšenej donald trump.

    Joe se podívá směrem k ochrance.

    JOE (s úsměvem): Ale to ste nemuseli chlapci.

    Členové ochranky na sebe jenom navzájem překvapeně a nechápavě zíraj.
    .
    .
    .
    Obraz 5:

    Hluboká noc, chodba, oválná pracovna. Joe se vrací z noční náštěvy záchodů, míří do ložnice ale vomylem se splete a vejde do oválný pracovny. Na krátký okamžik zahlédne sedět ve svém křesle tajemnou postavu. Joe strne a než se vzpamatuje přelud zmizí. Joe prohledává místnost, nahlíží pod stůl a v tom najednou zaslehne zašramocení zevnitř jedný skříně. Joe se skříň snaží otevřít, někdo ukrytý vevnitř ale otevření brání.
    JOE: Bobe, seš to ty?
    BOB LEWINSKÝ: Nene!!!
    JOE: Prosimně, vím že to seš ty bobe, poznal sem tě po hlase. Proč se tady ksakru skováváš ve skříni??
    BOB LEWINSKÝ: Se skovávám před bubákem!!

    Joe konečně otevře skříň. Bob je uplně nahatej, ruce si drží na rozkroku, stěna skříně je zevnitř polepená tajně namalovanejma voskovkovejma perverzníma obrázkama Joa v koupelně.

    JOE: To se mi snad zdá!!

    Bob usilovně přemejšlí, jak mu to jako jenom jeho retardovanej mozek dovolí. Nakonec ze sebe vymáčkne

    BOB: Jo.
    .
    .
    .

    Obraz 7:

    Joe s Jill vcházej do oválný pracovny, všude jsou rozházený cáry zmačkaných dokumentů. Pouze stůl je prázdný a leží na něm uprostřed jedinej papír a připravená propiska. Kamera se pomalu přibližuje k papíru, až si divák konečně může přečíst titulek ‚REZIGNACE‘.

    JOE: Já toho retardovanýho eskymáka pošlu na guantanámo!!!!!!
    JILL: Todleto neřikej!!!!!
    JOE: Co?? Že ho pošlu na guantanámo?!?!?!
    JILL: To mužeš. Ale nesmíš mu řikat že je retardovanej eskymák protože to je retardovanej eskymák.

    .
    .
    .

    Obraz 10:

    Oválná pracovna, večer, Jill kouká, jak mariňáci nakládaj vzpouzejícího se Boba do helikoptéry a háže bobovy osobní věci do černýho pytle na smetí. Při vyklízení dojde až ke skříni (viz obr. 5) a pytluje bobovy obrázky. U jednoho se zastaví. Detailní záběr, na obrázku je Joe oblečenej pouze v bačkorách, ovšem hned za ním je vidět nějaká podivná znepokojivá temná postava. Jill si přibližuje obrázek k obličeji vtom se zhasne, něco vyškubne Jill obrázek z ruky, Jill se lekne a utíká z místnosti. Ve tmě se ozívá ďábelskej smích. Temná postava chytne Jill za ruku.

    TEMNÁ POSTAVA: Počkej!
    JILL: Ty jsi trumpův duch a přišel si nás strašit!
    TEMNÁ POSTAVA: Jestli máš ráda trumpa stejně jako já, tak bysme si měly pokecat.
    .
    .
    .

    Obraz 15:

    Ložnice, hluboká noc. Joe má neklidné spaní a procitá. Spatří nad sebou stát temnou postavu.

    JOE (rozespale): Kdo seš??
    TEMNÁ POSTAVA: (škodolibě): Tvůj vosud, Jozífku.
    JOE: Co po mě chceš?
    TEMNÁ POSTAVA: Nic, všecko co máš už prakticky patří jenom mě.
    JOE: houby máš! Stačí když lusknu prstem aje s tebou konec!!!!
    TEMNÁ POSTAVA: Jóóó????
    Temná postava bouchne Joa kladívkem do zánártních kůstek.
    Než Joe stačí rosvítit noční lampičku, temná postava se rozplyne ve stínech místonsti.

    .
    .
    .

    Obraz 27:

    Filantrop soros odchází z náštěvy, nastupuje do svý luxusní limuzíny a odjíždí pryč. Joe a Jill dojídají zákusky a dopíjejí rozhodně-ne-černou kávu.
    V tom se Joe zeptá

    JOE: Od koho je ta káva??
    JILL: Od žida.

    Joe se nechce opět dopustit předsudečný nenávisti tak kafe rači se znechuceným obličejem dopije.

    .
    .
    .

    Obraz 35:

    Temná postava přebírá úřad prezidenta usa. Skrs černej závoj smutečního klobouku je špatně viditelnej úsměv na jejim temným vobličeji. Si myslim že i hloupejm divákům v zadních řadách který celej film čučeli do mobílků určitě už taky došlo kdo strašidlo komunizmu je :D ;D

  9. Parádní video, už sem ho sem dával včera – https://www.youtube.com/watch?v=CM7ug2986Yk restaurování jak má být :) a fajn hudba.

    Znovu prosím o poučení, o co se jedná, jak používá týpek takovou tu natahovací tyč a dělá na konci jiskru? Pak to jakoby vyvaří a zabrousí. Je to v 21:00 a dál.
    Fakt by mě to zajímalo….

    1. Smekam. Hluboce.

      1. No to já taky, až po kotníky. To jsou velký borci.

    2. To je elektrické reverzní kladivo. Výbojem se to jemně „přivaří“ ke karoserii v místě promáčkliny. Klepnutím se pak promáčklina vyrovná a kladívko se utrhne.

      1. HA!!!! Díky!!!! „slouží na vytahování plechu na reverzně špatně dostupných místech“
        tzn. kde se to nedá vybouchat. Olala… geniální… opravdu děkuji :)

    3. Klikol som na link, zbadal ruské popisy, potom dĺžku videa a preklikol na tú 21-vú minútu, že čo sa skúmalo za náradie. Potom som pretočil na začiatok stým, že reku kuknem počiatočný stav a koncový a hotovo. Ale to sa nedalo – skukol som takmer bez dychu celé video na jeden záťah. Sú to blázni – v tom najlepšom zmysle slova.

      PS: Jediné čo ma zaručene zdvihlo zo stoličky tak to bolo zváranie bez rukavíc. Som divný ja, alebo to vadí ešte aj niekomu inému?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017