Zítra ráno vstanu a něco zakážu

Featured Image

S touto myšlenkou dle mého názoru musí denně usínat každý český poslanec. Poslanecká sněmovna se stala poslední dobou semeništěm nesmyslných zákazů, příkazů a nařízení. Zákaz kouření v hospodách pod vlajkou dobra a ochrany veřejného zdraví je toho jasným důkazem. Však si i v tomto případě někteří poslanci berou zákaz kouření jako příklad.

Nyní ale odbočím a budu se věnovat jinému tématu, které ovšem se zákazy přímo souvisí. Před třemi nebo čtyřmi lety si nechaly lobbistické organizace postavené na veganských ideologiích, jako je Svoboda zvířat a Obraz, zpracovat analýzu, jakým tématům by se mohly věnovat, aby měly náplň pro svou činnost a mohly čerpat veřejné prostředky a získávat finanční dary od veřejnosti.

Z jejich analýzy jim vyšlo, že veřejnost má ráda chlupatá zvířátka. Prostě ty kočičky, pejsky a králíčky všichni milujou. Začalo se hledat, jak vytvořit problém, který by tyto „neziskové“ organizace mohly řešit. A tak se všemožným způsobem pomáhá kočičkám a pejskům. To ale nestačilo. Dámy a pánové z těchto organizací, a to i po konzultaci se svými zkušenějšími kolegy z vyspělejších států Evropy (rozuměj ze států, kde je lobbing různých rádoby ekologických organizací ještě více rozvinut), našli další nové téma a tím jsou chovy kožešinových zvířat. Myšlenka je jasná – chovy je potřeba zakázat! Konkrétně chovy norků a lišek. Ideální nepřítel. Chovatelů je v ČR málo, takže z logiky věci se nebudou moci jejich propagandě účinně bránit.

Nyní trocha faktů o chovech kožešinových zvířat v České republice a chovech obecně:

  • V České republice se ročně primárně na kožešinu chovají norek a liška

    • Norek: průměrně 20.000 kusů

    • Liška: průměrně 500 kusů

  • V ČR je registrováno celkem 9 farem

  • Tradice chovů je v Čechách přes 100 let

  • Ve světě trvá farmový chov kožešinových zvířat přibližně 150 let

  • Chov kožešinových zvířat je orgány státní správy nejvíce kontrolovaný sektor živočišné výroby

  • Jsou dána přesná pravidla pro chovy

  • Na farmách se udržují chovné samice a samci

  • Po narození v dubnu / květnu rostou norci 7 měsíců

  • Na konci listopadu začíná kožkovací sezóna

  • Zvířata jsou usmrcena a dále se zpracovávají

  • Maso je použito jako další krmivo do konzerv pro psy a kočky

  • Poptávka po kožešinách na výrobu oděvů a doplňků celosvětově roste

Pro ilustraci doplňuji počty chovaných zvířat v dalších státech Evropy:

  • Dánsko – 17.800.000 norků

  • Polsko – 8.500.000 norků

  • Holansko – 5.500.000 norků

  • Finsko – 2.500.000 norků

  • Švédsko – 1.200.000 norků

  • Španělsko – 800.000 norků

Kampaň na zákaz kožešinových zvířat ve větší intenzitě začala zhruba před dvěma lety. Plán zněl jasně. Chovy norků a lišek je potřeba zakázat, protože… si to myslíme, že to je špatně.

„Ekoorganizace“ zahájily svou kampaň na ovlivnění veřejného mínění. Do médií rozeslaly fotky, kde jsou zbídačená a zjevně vystresovaná zvířata, s tím, že se jedná o realitu českých farem. Nikdo se bohužel neptal kde, a jak tyto fotografie vznikly. Část fotografií nepochází z českých farem a jsou tudíž jen podvrhem a zkreslují skutečnost. Část fotografií je z českých farem, ale jak byste se tvářili, kdyby k vám někdo v dvě v noci vnikl do domu a začal na vás svítit baterkou a fotit s bleskem? No asi jako vystresovaný norek na fotkách aktivistů. Ale to byl účel. Bylo potřeba vytvořit problém, který budou dobrotrusové z neziskovek řešit a to se podařilo.

Po nějakém čase si organizace Svoboda zvířat nechala zpracovat výzkum od CVVM. Cena takového výzkumu činí odhadem 100.000 Kč. Z výzkumu vyplynulo, že 78 % dotázaných neví nic o chovech kožešinových zvířat. Zde nastolím řečnickou otázku – mohu se relevantně vyjádřit k věci a učinit kvalifikovaný závěr, pokud o dané problematice nic nevím? Já bych řekl, že ne. Výzkum ale pokračoval dále v duchu, že kožešiny jsou vlastně jen módní a drahý špás a vlastně nejsou potřeba, protože už nás čekají jen teplé a slunečné zimy, téměř jako ve středomoří. To, že letos mrzne, jako když praští, je asi nějaká anomálie. Tímto tazatelé docílili toho, že odpověď na otázku: Měli by se kožešinové farmy zavřít? Odpovědělo 70 % lidí, že ano. 70 % lidí se vyjádřilo k uzavření farem, o kterých většina vlastě vůbec nic neví.

Možná se ptáte, proč majitelé farem nereagovali a nebránili se. Jejich priority jsou bohužel jiné. Nejdříve je potřeba se postarat o zvířata, protože to, jak vypadají, zda nestrádají, navzájem se nezraňují a nemají špatnou kožešinu, je pro ně základ, jak obstát v konkurenci chovatelů ze států jako Dánsko, Polsko nebo Norsko. Pak se musí postarat o své zaměstnance a o sebe, to znamená, nějak své chovy zpeněžit. Ať už prodat českým zpracovatelům nebo zahraničním. Je to docela velké množství náročné dennodenní práce.

Lobbistům z neziskovek se podařilo najít poslance, kteří dali hlavy dohromady a pod tlakem nutkavé potřeby něco zakázat, připravili novelu zákona č. 249/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání, Sněmovní tisk 742/0. Novela je to poměrně drastická. Od 1. 1. 2017 nesmí vzniknout žádná nová farma a do 31. 12. 2018 musí všechny stávající ukončit svůj provoz. Mluví se zde o nějaké kompenzaci, která má ale vycházet případně jen z investic do nových klecí v roce 2013 (povinné investice dále v textu). Nic o celkové hodnotě farmy a výkupu za tržní cenu.

Celkem novelu podepsalo 50 poslanců napříč Sněmovnou. Bohužel je smutné zjistit, že se poslanci rozhodnou někomu zničit jeho podnikaní na základě toho, že si myslí, že je to správné, protože si to myslí ekologičtí aktivisté. Vlastě do důvodové zprávy stačí napsat jako důvod: myslíme si a domníváme se. Žádná fakta opřená o vědecká doporučení nebo nedej bože připustit debatu zastánců chovů a zakazovačů na vědecké úrovni a udělat si podle toho relevantní obrázek. Prostě nic. Nám se dnes z vůle zachtělo zakazovat, tak to prostě zakážeme. Bez debat.

Ekologičtí lobbisté jsou i zdatnými mediálními manipulátory. To je patrné na jejich ovládnutí mediálního prostoru. Zavádějící průzkum veřejného mínění, falešné fotky a videa. Média se mohou přetrhnout, aby ukázala pokousané zvíře, nevadí, že jim nikdo neřekl, odkud to je. Hlavně, že budou vohnouti klikat. Pozice chovatelů je tak velmi špatná, i když veterinární kontroly nenašly žádná pochybení, které měly dokazovat fotky aktivistů.

V současné době jsme skoro ve finále. Poslanci normu poslali do druhého čtení, v podstatě prošla i garančním zemědělským výborem s tím, že se norma nějak upraví pozměňovacími návrhy, aby např. přechodné období pro ukončení podnikání bylo 3 roky a že by ti farmáři měli dostat nějaké odškodění za investice do nových klecí, kterou jim parlament přikázal v roce 2013. Prostě v roce 2012 nebo 2013 poslanci řekli ano, podnikejte, ale kupte nové a větší klece, investujte peníze ze svého.

Nedávno se stala veselá příhoda na jednom setkání, kde prohlásil pan poslanec Jiří Koubek před dalšími poslanci památnou myšlenku. Zakazovači totiž pracují s myšlenkou, že konají dobro. A v rámci svého dobrotrusovství rozvedl pan poslanec Koubek myšlenku, že přeci nedávno schválili zákon o zákazu kouření na každém rohu. Hospodští přeci museli také nedávno vybudovat oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky a nyní, když pro blaho celého národa poslanci zakázali kouřit v hospodách, tak ty stavební úpravy byly také ve své podstatě zmařené investice a nikdo nenavrhoval, že by se hospodským mělo něco kompenzovat. Tak proč by měl vlastně stát něco platit chovatelům, když je v roce 2013 donutil k investici ze svého a nyní říká, že jim jejich podnikání zakáže úplně. To dá přeci rozum. No, rozum ta myšlenka nedávala, protože přeci nikdo hospodským nezakázal jejich činnost. Hospody prostě fungují dál, „jen“ jim byla ve jménu dobra upravena pravidla provozu.

Zde se dostáváme k meritu věci. Chovatelé a jejich zastupující organizace jsou připraveni k diskusi, jak případně na základě vědeckých studií zlepšit podmínky chovů. Protože tyto studie existují a jsou relevantní, schválila je i Evropská komise a postupně se tato nová pravidla budou zavádět i ve výše zmiňovaných evropských státech, kde se chovají miliony kožešinových zvířat. U nás je bohužel diskuse odmítnuta a chovatelé jsou postaveni před fakt, že ekologičtí aktivisté si je vzali na mušku a rozhodli se je zničit. A takto si tyto skupinky aktivistů najdou brzo jiný cíl, chovy králíků, papoušků a jiného okrasného ptactva, chovy drůbeže, skotu. Ještě tu malá šance je, zkuste se obrátit na své poslance z regionu a zeptejte se jich, co budou pod tíhou své obsese zakazovat v nejbližší době dalšího, abyste náhodou zbytečně nerozjížděli nějaké podnikaní, anebo jim řekněte, ať už jdou s tím zakazování k šípku.


21.08.2016 Hugo

12345 (241x známkováno, průměr: 1,14 z 5)
13 685x přečteno
Updatováno: 29.1.2017 — 20:59
D-FENS © 2017