Zelená dohoda pro Evropu – kapitola třetí - zpět na článek

Počet komentářů: 13

 1. Hezký článek,který říká vše. EU v podstatě jen jede v souladu s OSN Agendou 2030 a návaně na to s plánem WEF. Takže v podstatě se nelze ničemu divit. Nekouk jsem se na všechny odkazy v článku, tak se omlouvám, pokud napíší něco, co je někde pod odkazem. 14. července představila Komise EU svůj zelený program Fit for 55. Fit for 55 bude hlavním rámcem nových zákonů a pravidel Bruselu, jejichž cílem je výrazně snížit emise CO2 pomocí systémů, jako jsou uhlíkové daně, emisní stropy a systémy „cap and trade“. V dubnu 2021 oznámila Evropská komise nový klimatický cíl EU: Do roku 2030 mají být emise sníženy o 55 % ve srovnání s rokem 1990, což je o 40 % více, než bylo dohodnuto dříve. Odtud pochází roztomilý název „Fit for 55“. Kdo má zájem o více podrobnosti,najde to ZDE.

 2. A proč asi nám všude vnucují kdejakou blbost na baterky, počínaje elektromobily, elektrokoly, elektrokoloběžkami až po naprosto absurdně předražené elektronářadí na akumulátory, které stojí několikanásobek toho normálního, přičemž mají jen zlomek jejich výkonu?

  Protože se právě počítá s pseudoeko zdroji elektřiny, které zcela nutně provází výpadky.
  Třeba v Londonistánu už proběhly pokusy s odstavováním sítě na určitou dobu. Zatím jen lokálně a nepatrně, ale přesně takhle funguje každé overtonovo okno.

 3. Dekuji za clanek.

  Takze preneseno do praxe, v prvni fazi mame litr benzinu za ne mene nez 44 korun, pokud jsem se nekde neseknul? Vlastne spis vic, pokud DPHcko pujde jeste nad to…

 4. Bolševičtí vohnouti, kteří volí Babiše, Piráty, socany nebo koalici ODS si myslí, že tohle nikdy nenastane. Ve svém narcisismu budou stále strkat hlavu do písku až se jednoho dne probudí a bude to realita.

 5. Jen tak hnidopišsky jsem zkusil přepočítat autorovu slovní úlohu kdy 5 lidí běží 10 km.
  Nejdříve vstupní data:
  Běžná dechová frekvence je 16 za minutu. Podle autora tedy při běhu dýchám 20x více tedy 320x za minutu neboli více než 5x za vteřinu? To asi ne, maximum je cca 40x za minutu. https://www.fsps.muni.cz/emuni/data/reader/book-3/09.html.
  V klidu vydýchá člověk 0,625 g/min, 0,7 je poněkud velkorysé zaokrouhlení.
  https://faktaoklimatu.cz/explainery/emise-dychani
  V zátěži pak 2,5x více, nikoli 20x, tedy 1,5625 g/min. 5 lidí pak 7,8125 g/min a za hodinu 468,75 g CO2. Pět lidí tedy během 10 km běhu vyprodukuje jen trochu víc než třetinu CO2 Octavie 1,5 tsi.
  Navíc rychlost 10 km/h za hodinu rozhodně není „vysoce intenzivní běh“. Mírně trénovaný muž uběhne 13 km/h (42,2 km maratonu se už uběhl pod 2 hodiny). Produkce CO2 by byla pravděpodobně nižší. Také už jsem dlouho neviděl Octavii, ve které by sedělo 5 lidí…
  Ohýbání čísel při diskusi je běžná taktika všech nepřátelských táborů nehledě na téma.

  1. A hlavne: ekofašisti rozlišujú obnoviteľné CO2 (dýchanie) a neobnoviteľné CO2 (pálenie benzínu). Takže to porovnanie je úplne nezmyselné. Pokiaľ tá octavia pôjde na bioetanol, tak by to malo byť super-duper-dúhovo-kvetinkové.

   1. To nechápu. Takže CO2, který vydechnu, spapají rostlinky při svém růstu, protože to je ten hezký vydechnutý CO2 od Pánka. Ale CO2, který vypouští můj automobil, nechají létat vzduchem, protože je fujky fuj čoud od Pánka?

    1. Pánek:

     to je jednoduché: když dejchám (nebo si kráva pořádně prdne na pastvě), tak vyprodukuji CO2, který ale pochází z atmosféry a je to koloběh: fotosyntéza – kyslík – uhlík – metabolismus – CO2 – a furt dokola.
     Zatímco uhelné elektrárny a spalování ropy do vzduchu uvolňuje CO2, který byl před miliony lety postupně uložen do nepřístupných vrstev. A samozřejmě výrazné zvýšení koncentrace CO2 v atmosféře může mít nějaké následky.

     1. Cerny mor: pokud tedy věříš na biogenezi, a nikoli abiogenezi ropy.

      1. A pokiaľ teda veríš, že koncentrácia CO2 a teplota na Zemi majú medzi sebou nejakú kauzalitu (čo nemajú, keďže ani len nekorelujú).

  2. A to se ještě trapně ignoruje fakt, že ti v Octavii ten CO2 produkují také, pokud teda 4 z nich nejsou v kufru ;)

   1. Jojo, jak se do toho člověk začne zamotávat, tak nakonec přijde na to, že nejlepší řešení měl Thanos z Infinity war…

  3. Velice děkuji za oponenturu. Samozřejmě jsem špatně uvedl dechovou frekvenci, měl jsem namysli spotřebu kyslíku při zatížení, která se skutečně zvyšuje až 20x, viz zde: https://www.ivelo.cz/casopis_clanek/velo-1999-2-ukazka1/ popř. v této diplomové práci https://theses.cz/id/swxpfy/11586078 se uvádí doslova: “ Regulace dýchání při svalové činnosti – během svalové činnosti, kdy se potřeba O2 a produkce CO2 zvyšuje až dvacetkrát“. Čili jsem ve zmiňovaném ryze hypotetickém příkladu užil předpoklad – z obhájené diplomové práce vyplývá, že správný -, že existuje přímá úměra mezi spotřebou kyslíku a produkcí CO2. „Dechová frekvence“ je každopádně špatně a za upozornění Vám děkuji.

   Tento příklad jsem četl někde dříve, ale nemohl jsem si vzpomenout, kde. Tak jsem to do článku přepočetl z jiných zdrojů. Až teď, v důsledku Vaši připomínky, jsem si vzpomněl – použil to prof. Noskievič v jednom ze svých Energetických zamyšleních https://vec.vsb.cz/cs/vyzkum-a-vyvoj/energeticke-zamysleni/ A jak vidno, použil a došel k podobným hodnotám jako já. Tak třeba se pleteme oba – já i pan profesor.

   Průměrnou produkci 0,7 gCO2/min nepovažuji za velkorysé zaokrouhlení. Uvedeno např. zde: https://www.sciencefocus.com/planet-earth/how-much-does-human-breathing-contribute-to-climate-change/ nebo zde https://slate.com/news-and-politics/2009/08/are-you-heating-the-planet-when-you-breathe.html

   Čili trvám na tom, že jsem se nějak zásadně při tomto hypotetickém příkladu neseknul – případně by to stálo za následný výzkum, protože při hlubším zkoumání tohoto problému zjistí, že moc dat k tomu není.

   Předně mi šlo o to, ukázat na hypotetickém příkladu (čili nezáleží na tom, jak často jste viděl 5 lidí v octavii), že CO2 je běžnou součástí života, produkujeme ho všichni a čím více environmentálně uvědoměle sportujeme, tím více CO2 produkujeme. A jestli to je 0,625 nebo 0,7, je v podstatě jedno. Není to žádný nepřirozený démonický plyn nesoucí s sebou jen požáry a tornáda. Každý, kdo se rozhodl mít psa, kočku, dítě, kdo se rozhodl zkrátka „být“, tak přidává do atmosféry CO2. To je prostě fakt.

   No a mezi námi, ryze subjektivně, uběhnout 10 km za jednu hodinu je už sakra dobrý výkon hobby běžce :-) Nehovořím o absolutní rychlosti běhu v jednu chvíli, ale o to, udržet tempo pod 6 min/km na trase dlouhé 10 km. Pro běžného člověka je to sakra dobrý výkon, a na tom trvám. Bez ohledu na světové rekordy v maratonu…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017