Osobně bych jen k té produktivitě. Jak to funguje.
Výrobní linku (ideálně na konci životnosti) z tzv. firmy na západě přesunume do ČR. A na západě si pořídíme novou, automatizovanou.
A pak budeme mávat koláčovými grafy, že linka v ČR potřebuje např. 12 pracovníků (protože se jedná vesměs o pracoviště s ruční montáží a prostě se to vzhledem překročení životnosti sere), zatím co nám na západě stačí třeba 2-3 (jeden vkladač/vykladač, jeden údržbář, jeden programátor).
K tomu dám takovou úsměvnou historku od kolegy, kdy jim do firmy přivezli stroj z Německa. A Němci vykládali o počtu kusů, které je třeba za směnu vyrobit a jak to Češi nedokáží, kazí to. Celé to trvalo do okamžiku než údržba mezi předanou dokumentací ke stroji našla i výkazy výroby. A ejhle ty počty, které „bouchali“ v Německu na daném zařízení byly cca 1/3-1/2. Tak asi tak.
corona
RK:
„cca 1/3-1/2“
– – –
Podobná zkušenost…
LD
Normy pro východní untermench od dob minulého sjednocování Evropy nezměnili.
Zhruba tak to je. Ne, že by D-F neměl z velké části pravdu, bohužel tydle jevy jsou v souběhu, a proto je to tady v prdeli AŽ TAK MOC. Ale korporátní kurvy ze západu, co dřou východní untrmenš a jím vytvořený hodnoty pod fiktivníma plněníma fakturovanejma matkama potom vodcucajou do zápaďákova, aby se tam mohli se všema těma vodborovejma buzerantama flákat a předvádět činnost poloviční rychlostí. Žijou si nad poměry a třeba právě u hovnobilek je to naprosto neudržitelný, kdy tady škodiffka (při své předraženosti) je stále jedna z nejproduktivnějších a nejziskovějších částí koncerna, zatímco drtivá většina dalších hovnobilek přímo v rajchu je v prdeli, prodělává kalhoty a musijou pustit desítky tisíc vohnoutů. A to eště přistoupili na tak zkurvený vodborářský smlouvy, že tím, že ty předražený nefachčenka vyhodijou, tak sice ušetřijou, ale zhruba to vodhaduju na 20-30 %, páč jim musijou narvat milionový voctupný, aby se ráčili vypadnout dobrovolně. Tady by se s nikým nepárali, vyhodili by je tak s 2-3měsíčníma mzdama a naserte si.
Naprostej úlet. Je na čase, aby se celej ten zkurvenej zápat posral na úbytě a začlo to tam zas nejak normálně fungovat tvl, místo desítky let trvajícího ždímání kolonií. Takle to je úplně ve všem. A ten slavnej volnej trh je stejně akorát vylhaná zkurvenost, KAŽDEJ větší stád v uhniji (dojčlandi, žabáci, taliáni) si DODNES vymejšlí miliony zkurvenejch lokálních certifikací a požadavků čistě jenom jako překážky vstupu levnější zahraniční konkurence na trh. Nejaký posraný harmonizovaný normy jsou dodneška tak akorát na papíře. Do toho uhnija samotná a eště domácí vlády přidávají další zkurvenosti, a celej ten slavnej volnej trh je akorát blábol, pže vo co firmy možná neco málo udajou do zahraničí, tak majou takovou pakárnu a tolik výdajů a zbytečně zaměstnanejch posunovačů papíru, že celkovej vliv je výrazně zápornej.
Ale to ne, my radši budeme poslouchat uhrovitého dredatého Urzu, který ekonomice rozumí jak koza petrželi (na rozdíl od Švihlíkové která má tituly před i za jménem).
Ale zato ten jeho ekonomický pravicový marxizmus umí podat vohnoutovi tak že tomu rozumí (na rozdíl od Švihlíkové). Protože to je čistá ideologická nalejvárna, propaganda a demagogie, co nemá nic společného s ekonomickou vědou ani s reálným životem.
Sysop
Nemci maji plan. Jestlize je v planu napsany pocet Cechu u masiny a pocet vrobenych kusu za sichtu, tak to musi sedet, protoze ten plan delal nekdo, kdo tomu zcela jiste rozumel.
A pak zazvonil konec a pohadky je zvonec.
Nicmene, je potreba si uvedomit, ze:
– nemecky plan vychazi z rozdilu nakladu DE/CZ, coz jsou ve znacne mire mzdy
– rozdil mezi ceskou a nemeckou produktivitou se rok od roku snizuje, protoze Cesi uz take nechteji makat jako otroci a mlada generace praci nevymyslela. Navic, Cech premysli, jak to ojebat, coz u tech starsich vedlo k optimalizaci, zatimco u tech mladych k degradaci
– v okamziku, kdy vsechny tyto faktory zpusobi, ze Cesko uz nebude tak vyhodne, no tak holt Nemec ty ojete linky bude posilat dal na vychod, napriklad do Rumunska.
Ta regulacni smycka ma sice velmi dlouhe odezvy, ale stale stejny prubeh.
Childeater
Ano, Rumunsko je v současnosti velmi atraktivní lokalitou.
Nejste náhodou od nás z firmy? Takhle to funguje u nás. My máme staré stroje (jeden má přes 40 let), ale naše matka si nakupuje a hýčká robotizovaná pracoviště. Nás pak náš, před několika měsíci instalovaný, ředitel buzeruje, kdeže je ta produktivita, ale stejným dechem dodá, že na vylepšení strojů nejsou prachy a ať koukáme vymyslet něco ideálně zadarmo s okamžitým pozitivním výsledkem.
Mám už zaječí úmysly, tenhle monkey business s excelovskými tabulkami, nekonečnými poradami a tvorbou prezentací pro naše nejvyšší papaláše už mě nebaví, protože tohle byrokratické sraní mi jen bere čas na skutečnou práci…
RK
Myslím, že nejsem. Takto to funguje prostě ve více firmách.
Jestli jste „mladý“ nemáte úplně likvidační závazky, tak mohu jen doporučit vyzkoušet změnu (ano může být i k horšímu). Ale osobně jsem už vyrostl z těch pohádek, jak firma neprosperuje, lidé mají malou výkonnost, je třeba všude šetřit, na nic nejsou peníze atd. A pak zjistíte, že vedení nedělá problém si nakoupit třeba nová auta (přitom servis jezdí v nějakých starých šrotech), nové PC a programátor dělá na nějakém starím klumpu, ředitel dokupuje další nemovitost atd. atd. A to není závist. Ale nemůžu na jedné straně prezentovat, že jsem téměř v bankrotu a na druhou stranu cpát 2-3 lidem peníze, o které vedení „odrbalo“ právě ty pracovníky, kteří tu výrobu zajišťují, a resp. i to řádné zajištění výroby. Viz i články DFENSe právě o zmrdech.
A je třeba vždy uvážit zda, i když třeba ty „peníze“ jsou pěkné, jestli ve výsledku to za ně stojí. Psychicky se na vás vždy všechno podepisuje. A setkal jsem se i s případy, kdy prostě člověk v 40-45 letech takto „psychicky“ odešel. Prostě už ty dokola se točící nesmyslné požadavky, nesmyslné porady, koláčové grafy, v podstatě lhaní na obě strany jak vůči vedení tak vůči podřízeným, aby to nějak vybalancoval, nakonec nedal.
tds
To mi připomíná systém ve firmách okolo ČD (SŽ, Telematika atd.). Přesně s tím servisem a nákupama vedení.
corona
„…si po čase všimnou, že tam ti lidé tak debilně nedřou…“
– – –
ČR, hala montáže klimaček 2-35 kW – lidi v nepřirozených polohách, vykroucený ruce, každý druhý z toho kulhá. Stres, lidi lezou přes sebe, na nic není prostor.
SRN, hala stejný firmy, tytéž výrobky – polohovací stojany, pojízdné židličky a lehátka, schůdečky, certifikované podložky pod zadek či kolena. Na stejné ploše cca třetina lidí, na všechno dost místa.
Jsme rozvojovka…
Sysop
Ted duvod, proc to v DE maji jinak, je predevsim tlak statu a odboru. On ten majitel fabriky by uplne klidne omrdal pracovni podminky i v Nemecku, kdyby vedel, ze nedostane pres prsty. Ano, rozdil by byl v tom, ze o cast uspor by se podelil se zamestnanci ve mzdach, aby neremcali.
Barn Swallow
Ja jsem sveho druhu odchovanec „zapadnich firem“ a kdyz sem pak v CR zacal neco delat, byli to zpravidla cesti „sefove“ koho bych oznacil za „zpatecniky“ neochotne jakehokoliv pokroku. :-)
Nerad bych jim krivdil, zase nemuzu rict ze to byli uplni idioti, a musim rict ze muj „vzorek“ je velmi maly, nicmene zatimco v zahranici nebyl problem prostadit reseni za statisice, kdyz to proste zlepsilo operace firmy, clovek predstoupil pred zahranicni sefy a vysvetlil jim ze takhle a takhle to nejde a ze to budem muset delat takhle… Pokejvali hlavou a rekli „udelej to“.
Ale v CR me treba jednou malem na hodinu vyrazili za to, ze sem klukum koupil poradace na srouby, jako bych tu firmu chtel okrast. Pritom jejich kluci traili 50% casu hledanim sroubu, ktere meli v krabickach vsude mozne, tam a tam… Trosku prehanim, ale podle me takovy nejaky trochu kulturni rozdil mezi zapadem a vychodem tu je, IMHO, a neni to jenom o Cesich ale o lidech z postkomunistickych zemi vseobecne. Jakoby tendence setrit na nespravnych mistech. Alespon podle me, teda. Ja mam rad kdyz jsou vsechny srouby v poradacich a clovek neztraci cas jejich hledanim, cesky sef, jenz s tema sroubama nepracoval, mi tvrdil ze poradace jsou zbytecny… V zahranici sefove nad takovejma vecma vubec neuvazovali, proste to potrebujete, tak si to kupte, hlavne at prace odsejpa…
Childeater
BS 8:52
proto jsem svůj pracovní život strávil po německých korporátech a ideálně s německým šéfem.
Ti lidé jsou zvyklí mít hlavu venku z prdele.
A neřešili hovadiny, rozhodně ne ergonomii, nebo bezpečnost práce, to bylo odjakživa svatý.
Francouzskej, rakouskej korporát, nebejbože od začátku česká firma, to je jen jedna velká vomrdávka.
Jantar
Nepřeháníte, ani v nejmenším. České firmy, to je prostě postbolševický estébácký pseudokapitalistický bordel. Totální chaos, levá ruka neví co dělá pravá, naprostá neefektivita, ale miliony manažerům na odměnách se vyplácí.
Ten bordel se pak sanuje na úkor zdraví zaměstnanců a jejich platů.
Proto jsme tu 30 let nekonkurenceschopní, ač jsme měli vysoce kvalifikované zaměstnance a supernízké mzdy. To vše jsme promarnili a prošustrovali.
Teď místo estébáků a komoušů nastoupily jejich dětičky na vedoucí hlavně manažerské místa, a je to katastrofa na druhou.
Znám podnik co má v podstatě monopol a příjem zajištěný, ale díky českému managementu všichni schopní vysokoškoláci dali výpověď a odešli do předčasného důchodu. Můj známý, ještě docela mladý, mírný flegmatik s povahou zenbudhisty, už to taky nevydržel a dal letos výpověď.
Tak strašný bordel tam panuje, ač je to firma která by měla generovat zisk sama od sebe díky téměř monopolu.
Ale holt ryba smrdí od hlavy, údajně si ji tehdy zprivatizoval nějaký estébák či lampasák co sídlí v daňovém ráji. Takže na nejdůležitější místa jmenuje sobě podobné kreatůry a pak to tam vypadá jak to vypadá.
Teď tam šéfují dětičky těch komoušských kreatur a je to sodoma-gomora.
V ostatních českých firmách to bylo podobné. Chaos, bordel, a sedřít řadové zaměstnance z kůže.
Vyhazovat desítky milionů za nesmyslné projekty a nepotřebné technologie, no problema. Ale přidat tisícovku zaměstnancům na platu – vyloučeno.
Childeater
Nezbývá než nechápavě kroutit hlavou.
Co tam ty odírané lidi drží?
Mám na mysli Vámi popisovanou firmu.
Jak správně píšete, páteří podniku jsou schopní vysokoškoláci, ti tedy odešli – píšete že všichni do předčasného důchodu. Evidentně tam nebyl jediný mladý a schopný vysokoškolák.
Museli tam tedy zůstat pouze nevzdělaní, leniví a neschopní. Ti ale musí snést určité příkoří, když chtějí svojí pravidelnou mzdu.
Jsem v častém kontaktu s mladými a sebevědomými lidmi. Pokud by se potkali s podmínkami které popisujete, zřejmě by v takové firmě ani nezačali pracovat.
Jantar
Ti staří se to snažili doklepat do doochodu, ale podmínky se staly tak nesnesitelnými, že museli do předčasného doochodu. Což hovoří samo za sebe.
Ti mladí tam vydrželi tak 3-4 roky, v podstatě jim v době ekonomické krize po 2008 nic nezbývalo. Až na toho známého, který se tvářil že tam bude dalších 20 let. Což mi připomíná, že se mu musím ozvat a zeptat se, co takového „zenbudhistu“ v zvlášť v době kolapsu ekonomiky, přimělo odejít.
Proto je většina českých firem „průtokových“, zaměstnanci tam rotují jak svatí na orloji. Logicky by měly krachnout, ale 20 let jim to fungovalo díky žebráckým mzdám které vytvářely konkurenceschopnost na západním trhu. Ale tohle období končí a vše to brzy zkrachuje.
servisdok
Chtěl bych vidět všecky, co mají např. dva roky do důchodu na pozici středního managementu malé firmy o 180 lidech.
Postupně zazmrdovávaná firma jej vyhodí s tím, že přijmou mladšího a perspektivnějšího.
Za rok a něco, daný úsek firmy prostě končí. Mladý a perspektivní toho sice hodně nakecal i napsal, ale ve skutečnosti nic neudělal, nic neřídil, ani nic nezorganizoval.
Výsledek byl prudký pokles odbytu, zákazníci požadovali drobné modifikace, o kterých mladý a perspektivní netušil ani zbla. Ani vlastně nevěděl za kým jít, aby ty modifikace navrhl, nakreslil a zapracoval do výroby.
Šlo o vyšší tisíce kusů poměrně drahých komponentů, kde se zákaznická modifikace bohatě vyplatila.
Byl jsem takřka u toho (no, kousek stranou, hleděl jsem si své objednané práce), když hlasitě gradovaly „spory“ tohoto mladého perspektivního týpka s jiným manažerem, asi okolo padesátky.
Tenhle padesátník, po zkušenosti s mladým a perspektivním, se majitele firmy ptal, jestli to byl dobrý nápad, toho zkušeného člověka dva roky před důchodem vyhazovat, když to s ním fungovalo a když byl ochoten pracovat i přes důchod.
Odpovědí bylo: „Úplně každý je přece nahraditelný“, na což padesátník odvětil: „To asi jo, ale určitě ne hned. Nejprv se musí náhrada něco naučit a taky se slušně chovat k ostatním zaměstnancům.“
Proč se některé firmy chovají jako idioti?
Proč nestrčí toho mladého, aby koukal na ruce tomu, který má ty dva roky do důchodu, ale taky má vědomosti a zkušenosti?
corona
servisdok:
„..daný úsek firmy prostě končí. Mladý a perspektivní toho sice hodně nakecal i napsal, ale ve skutečnosti nic neudělal, nic neřídil, ani nic nezorganizoval..“
– – –
Onehdá začal po boku staršího zkušeného běhat jeden mladý perpektivní, nosil mu notebook. Prej nástupce. Řekl jsem rovnou, že nikoliv, bo jsem znal obsah jeho makovice. Juj, to bylo povyku…
Dnes tam občas chodí z důchodu ten starej a udržuje to v provozu. Mladej perspektivní vzal nakonec personálně zaměřenou funkci (spíš mu jí vytvořili na míru). Starýho nenahradil nikdo a konec přijde do dvou let (juj, to je povyku, když jen naznačím…).
Sysop
Byl jsem v patek v jedne fabrice. Vznikla konverzi jednoho socialistickeho podniku, pak spadla pod mesto. Je sice zivotne dulezita, ale mesto do ni necpe moc penez. Zarizeni je takove muzeum toho, co se pouziva poslednich cca 50 let a podle toho to vypada jako totalni smesice ruznych zarizeni. Cele to Humberto udrzuje v chodu jeden typek pred doochodem a k ruce ma par mladsich kluku, kde kazdy z nich zna jen nektere casti a neco nezna krome toho jednoho preddoochodce nikdo.
Za par let tam nastane velka sranda.
Childeater
Sysop 9:16
Viděl jsem jednou v praxi něco podobného (dodavatelská firma rodinného typu), ten předdoochodce (zaměstnanec) důsledně odmítal sdělit své know how, žádný z těch mladších mu nebyl dost dobrej k tomu, aby se s ním podělil o své čaro.
A ve finále domachroval, když začal firmu vydírat, přestalo s ním býti jednáno v rukavičkách…
Sysop
Na druhou stranu je to chyba majitele, ze takove riziko dopustil. Chlapa taky mohl trefit slak, nebo nakladak a byl by problem hned druhej den.
Childeater
No, to zcela určitě.
I mě to jednou takhle zle vyškolilo; odletěl mi postarší chemik do zahraničí, tam ho sklátila mozková mrtvice a já jsem byl těsně před reportingem jak směrem ke státním orgánům, tak dovniťř organizace.
Naštěstí jsem našel poměrně rychle šikovnou holku, chemičku, která to byla schopná vstřebat za cenu dvojitých směn.
Už nikdy víc a na klíčové kompetence vždycky musí být zastupitelnost a pravidelně ověřovaná.
Sysop
Jeste kdyz jsem podnikal, drzel jsem heslo, ze dobra sekretarka musi umet reditele/majitele zastoupit dva tydny, aniz by to nekdo poznal :-) Samozrejme u odborniku to nefacha.
Tak matně vzpomínám jak nám klaun institut skořápkář valil že československo má 37x? větší produkt jak mnohem větší polsko a asi tedy myslel hdp ale ještě tím naivům nemlátili ciframi a prostě někteří dělají opak toho co cintají a navíc to s „trzi i diametrálně jinak funguje. Poláci za solidarity 10. let nevytvořili lautr, výroba stála ale potom udělali měnu a hned nás v životní úrovni loupli. :-)))
cool
A to že tam bylo 60% lidí v zemědělství a tady se sotva uživili 3% snad ani nemá cenu datovat, ekonomové vám navalí cokoliv pro kývače.
Jantar
Dfens stoupencem firemního BRAINSTORMINGU ?
To jsou mi tedy věci…
Ale v podstatě je to tak. I s tou ideologií či absencí jakéhokoliv programu strany se dá souhlasit.
Ačkoliv, dobrá polovina sraček ve kterých jsme dnes zabředlí pochází právě že špatné ideologie. Ať jde o klausův ekonomický neoliberalismus a nebo moderní woke progresivizmus LGBT či multikulti či environmentalismus. Všechno silné ideologie. A silně destruktivní.
Mám-li se řídit Dfensovo radou, tak bych měl volit KSČM alias Stačilo! Kde je velmi silná ideologie, která prokázala velkou životnost jak ve formě SSSR tak poválečné obnovy ČSSR. Z rozkrádání výsledků 40leté činnosti této předlistopadové ideologie pomocí parazitických pravicových (ODS) i parazitických levicových (woke Piráti) ideologií jsme donedávna obstojně žili.
komouši úspěšně žili z rozkrádání infrastruktůry eště z mocnářství, ovšem jak šlo vo neco moderního, tak byli těžce v prdeli, na konci už desítky let pozadu (mikroelektronia, přesný strojírenství)
RK
to Behemot
No a teď jsme na tom ještě líp. Protože ty slavné „západní“ firmy pořád používají výrobní zařízení i z doby socialismu a není jim to blbé. Jo jinak už nám západní demokracie vytvořila něco takového jako jaderné strojírenství, už nám vytvořila třeba zkušební okruh ve Velimi (zkoušky železničních vozidel) atd.? To jsme měli za mocnářství vč. výroby polovodičů?
Souhlasím, že něco rozkradli. Nicméně i vybudovali. Až se bude historicky hodnotit, obavám se, že doba po r. 1989 bude těžce v mínusu.
to mysliš kerý, ty ručně patlaný v obsolentních pouzdrech, nebo snad tu hrstku bůhví kama pašovanejch japonskejch v moderních TO pouzdrech bouchanejch na (polo)automatickejch linkách ve špičkové kvalitě po vagónech?
Sysop
U nas v praci je fura pripravku a masin, na kterych jsou data vyroby 60.-80. leta a napisy Czechoslovakia. U nas holt nedelame primarne elektroniku, alebrz mechaniku. Takze ano, stoji treba hypasupa 6D CNC od nejakyho Japoncika a vedle toho frezka z Moravy. Asi nejmarnantnejsi je to v Betriebsmittelbau, nebo Werkzeugbau, kde nejde o seriovou, alebrz ciste kusovou vyrobu.
Ja mam v labine masinku, ktera se klepe. Proste takovej kovovej bazmek, v tom je motor s excentrem, na hrideli deska a cokoli na to das, s tim bude klepano. Je to z 70. let, Metra Blansko. Dtto oddelovaci trafa, vsechno cesky.
Jantar
Ale kdeže. To přece vyrobili za první republiky a zarytí komouši na to pak rafinovaně dali nové socialistické štítky ČSSR a vyvezli to do zahraničí.
Typickým takovým výrobkem je všechna prvorepubliková polovodičová technika, zejména počítače Didaktik a „zbrojováčky“.
Ovšem nejmarkantnější je prvorepubliková infrastruktura, jako přehrady, elektrárny (zejména jaderné) a dálnice. Které rafinovaně před válkou schovali aby to nikdo neviděl, a pak to zlotřilí komouši jen vykopali a odmaskovali a vydávali za socialistické dílo !
A to je jako nejaký přesný strojírenství, bo mikroelektronika? Mi to všecko připadá jak ingoty lehce dobroušený právě na tech mašinách pomalu z 1. republiky, a pak teda na nich vyrobili trochu novejší ingoty, ale to furt není přesnej průmysl! V době, kdy západní fabriky byly běžně vybavený druhejma generacema CNC (a zařazovaly třetí), tak východ furt eště ani nevěděl, co to je tvl. V osumdesátkách už byly CNC mašiny v lepších firmách naprosto běžný, a východ to pořád hroutil ručně na těch ingotech, což znamená vo několik řádů nižší produktivita a mnohonásobně vyšší cena.
Childeater
Když chceš psát hovorově, musíš to umět, ty hňupe.
A když chceš vypadat severomoravsky hustě sereš tam „bo“ když chceš říct „nebo“, tak seš vedle, protože to „bo“ znamená „protože“.
Ja nepotrebuju, aby se to klepalo mega presne. Ja jen potrebuju, aby se to vydrzelo klepat treba 3 mesice bez preruseni a ne jako osciloskop Rohde&Schwarz, kterej stoji 8x tolik, co Cinan, ale odejde mi po pul roce neco na desce. Takovej kram je mi ku hovnu.
Proste je videt, ze jsme jeste za komara umeli nabidnout dobrou qalitu za supr cenu a German po tom sahl. Nic vic, nic min. Rozhodne netvrdim, ze treba Jawa v 80kach slapala na paty Honde, nebo neco podobneho.
Childeater
Jo, měli jsme malý a izolovaný ostrůvky konkurenceschopných kompetencí, občas špičkových.
Jako celek to ovšem vypadalo podivně, země poničená těžkým průmyslem a podniky navázané na centrální plánování…
Cerny Mor
Childeater:
No a bolševici s tím svým úpadkovým vyžírkovským systémem navíc byli tak blbý, že když už něco světového vzniklo, tak to prosrali a země z toho měla do budoucna prd:
takhle na svou dobu skvělá pistole ČZ 75 (autor: František Koucký) se stala nejkopírovanější pistolí na světě – a měli jsme z toho hovno, protože bolševik si patenty nenechal registrovat ve světě, protože „vojenský tajemství“.
A patent na kontaktní čočky od Otta Wichterleho: bolševik je prodal skoro zadarmo bez vědomí autora, takže stát přřišel o neuvěřitelné peníze, a autora Wichterleho persekuoval a zbavil vedoucích funkcí.
A takhle to bolševici dělali a dělaj furt. Bída, svrab, hlad, zmar. Podle ruskýho vzoru.
Sysop
Tak ono napriklad s Vaskem Librou si nevytreli prdel bolsevici, alebrz soucasni soudruzi bolsevickym zpusobem. Tohle je v lidech, kteri pak ten System tvori.
Sysop
Ty maly ostruvky byly totiz povetsinou zpusobeny nejakym konkretnim clovekem v konkretni fabrice, kterej dokazal z hovna uplest bic.
Cerny Mor
Mohlo by se říci, že ty úspěchy (vesměs promrhané) vznikly navzdory a proti systému bolševiků. A výsledky taky byly vesměs promrhány – viz ta pistole a ty čočky.
Naopak, když u projektu stál někdo, kdo patenty ochránil, měly neuvěřitelný přínos: spoluautorem léku proti AIDS (a dalších patentů) byl profesor Holý z pražského ústavu; a výnos z patentů profesora Holého pro ústav který dosáhl už před řadou let 20 miliard korun jako podíly od výrobců léků.
Ono to tak ale skutečně bylo, nejenom, že se to dalo říct. Ten systém byl naprosto zkurvenej a z principu poporoval flákačství, udavačství a prostě celkově naprosto zvrácený hodnoty – místo umu a píle. Ty schopný zpravidla perzekuoval a zavíral nekam do prdele, aby náhodou nebyli na vočích, navopak na voči se dostávaly povětšinou neschopný lemry. Všecky ty slavný výzkumný ústavy a jinej bordel naprosto zabily pokrok – a tak to bylo v celým východním bloku, proto byl ten blok jako celek technologicky tak úplně v prdeli. Při té neefektivitě šlo na zbrojení tolik prostředků, že už to nebylo schopný dál fungovat.
leon
…místo umu a píle🤣🤣🤣
Naštěstí můžeme po 35 letech budování kapitalismu porovnat, který systém byl jak po lidské tak ekonomické stránce lepší.
Všechno co se za socíku vybudovalo bylo z vlastních prostředků, nerabovali jsme v koloniích. A ještě nám ke všemu „mírumilovný“ Západ škodil ze všech sil.
Nemělo by to být tak, že máš jen to na co si vyděláš? (řečnická otázka).
Na závěr si připomeňme „hodnoty“ kapitalismu:
Lov otroků a jejich život na plantážích byl horší než peklo vyhlazovacích táborů https://1url.cz/ZJwTy
USA od druhé světové války zabily více než 20 milionů lidí ve 37 zemích https://1url.cz/LJwjt
Globální válka: „Za 5 let zlikvidujeme 7 zemí: Irák, Sýrii, Libanon, Libyi, Somálsko, Súdán a Írán…“ https://1url.cz/1Jwjz
Operation Unthinkable https://1url.cz/nJwjK
Sysop
Jasneeee… skoda, ze muj deda, pry kulak, uz neni na svete. Bych vam domluvil schuzku a hned pote tobe i zubare.
Kapitalista vytezuje vsechny zdroje, ktere vytezovat muze. Socialista vytezuje vsechny zdroje, ktere vytezovat muze. Najdi mi aspon pul rozdilu, rozumbrado.
Komari okradli vlastni lidi a pak z toho setrvacnosti zili, nez ten zdroj proste vybydleli. A to, ze postavili panelaky, silnice a prehrady, nic nemeni na faktu, ze na pocatku zacli velkou zlodejnou.
Kapitaliste kradli hlavne vnejsi zdroje a aby nahromadili vyrazne vetsi majetky, nez socik, tak holt potrebujou celej svet. Ale princip – vykoristovani tech, kteri se neumi/nemohou branit, je uplne stejny.
leon
Co si na tom nepochopil??
Na závěr si připomeňme „hodnoty“ kapitalismu:
Lov otroků a jejich život na plantážích byl horší než peklo vyhlazovacích táborů https://1url.cz/ZJwTy
USA od druhé světové války zabily více než 20 milionů lidí ve 37 zemích https://1url.cz/LJwjt
Globální válka: „Za 5 let zlikvidujeme 7 zemí: Irák, Sýrii, Libanon, Libyi, Somálsko, Súdán a Írán…“ https://1url.cz/1Jwjz
Operation Unthinkable https://1url.cz/nJwjK
Ti povraždění to jsou podle tebe jen „ty všechny zdroje, které kapitalista vytěžovat může“?? Co ty jsi za zrůdu…
Sysop
Ano, uplne stejne, jako socialista/komunista/nacista/fasista ukradne fabriku, statek, dul, barak, zlato a majitele posle do lochu, dolu, plynu,… je to presne to same, tak tak.
shane
Kapitalistům je ovšem nutno přiznat k dobru, že se s tím netají. Greed is good. Socanský pokrytectví mi vadí o dost víc. Plná huba rovnosti a bratrství a stejně každej hrabe pod sebe.
No tak jako to všeci víme, že to nejsou žádní lidumili, ale řezníci, drobnej rozdíl je, že jak psal Sysop, cucají hlavně cizí.
Komouši jako soudruh vocelovej (ale i další po něm), Mao, Pol Pot a další, ti povraždili a utýrali DESÍTKY MILIONŮ vlastních ovčanů. Plus samozřejmě vo tech stovkách tisíc, možná milionech zajatců ze strany Osy, ze kterejch se z koncentráků dom vrátila taky jenom hrstka, to asi netřeba mluvit, ne? Kolik zajatců ve svech lágrech povraždili západní spojenci, taky 90 %?
shane
Sysop, ano, jak známo, v kapitalismu vykořisťuje člověk člověka, zatímco v socialismu je tomu naopak.
A pochopitelně, socialismus je trnitá cesta od kapitalismu ke kapitalismu.
Sysop
@shane: samozrejme.
quadra
Polovodice.. no, zhruba do zaciatku 70. rokov sme boli viac-menej na svetovej urovni, pokial boli diskretne prvky (diody, tranzistory) vyrobene nenarocnou technologiou, s prichodom integrovanych obvodov to bolo horsie a horsie (netvrdim, ze niektore kopie linearnych IO nemali lepsie parametre ako zahranicne originaly), co sa tyka digitalnych obvodov, TTL ako tak, LS TTL ci ECL bol problem (stastlivci mali pristup k ruskym verziam), CMOS ani nehovorim (RCA mala prve obvody z 40xx serie koncom 60. rokov, Tesla sa zmohla na prve 4001/4011 hradla az o 15 rokov neskor zaciatkom 80. rokov).
Pasivne suciastky boli tiez problem – ako ano, v katalogoch boli, ale realne nedostupne.
Jantar
Na světové úrovni jsme byli až do Klausovy rozkrádačky.
A to ve většině oborů.
V podstatě s jedinou výjimkou, a to byly počítače a špičková polovodičová elektronika.
Jinak jsme na tom nebyli hůř než západní země.
Jen holt lidi viděli jen to nablýskané pozlátko ve formě špičkové elektroniky a luxusních aut.
Tyhle dvě věci sehrály klíčovou úlohu v sametovém puči a tom že si lidi zvolili kapitalistickou chudobu a postavení ČR jako západní kolonie.
Švihlíková o tomto dlouhodobě fundovaně mluví.
Childeater
„Na světové úrovni jsme byli až do Klausovy rozkrádačky.
A to ve většině oborů.
V podstatě s jedinou výjimkou, a to byly počítače a špičková polovodičová elektronika.“
To je ovšem kardinální hovadina.
Alespoň z mé perspektivy člověka, který pracuje skoro 30 let v autoprůmyslu.
Jantar
To tam 30 let uklízíte záchody ?
Socialistické nezničitelné Tatrovky a další technika opravitelná na koleně a s trojnásobnou životností, to vám nic neříká ?
Dtto vlaky. Nebýt eurodotací, tak tu dodnes jezdí staré lokomotivy a hupcuky ze 60. let. A ty slavné pendolína a cityelefanty jsou po 20 letech zcela na odpis.
Kupte si moderní obdobu socialistických dopravních prostředků a pracovních strojů za 5x vyšší cenu s 5x vyšší poruchovostí.
Ty slavné džondýry s mraky kurvítek a skrytých killswitchů (aby se to vysralo 3 roky po záruce) vás ekonomicky sežerou na opravách.
Jsem zvědavý jak zemědělci budou s těmato mrdkama fungovat bez štědrých eurodotací. Kdy nebudou pěstovat na poli dotovanou naftu, ale brambory za tržní ceny.
Ona ta slavná západní technika byla výrobně postavena na štědrých ekonomických dotacích do zemědělství v EU i USA.
Zemědělec co si to bude kupovat „za svý“ nakonec zkrachuje.
A mimochodem, Zetor velmi úspěšně funguje v Indii.
Childeater
Aha, troll. Já jsem to nepoznal hned.
Šup do ignore, blbečku.
Jantar
Copak, přerostlé ego nezvládlo pohled na skutečnou realitu?
To Dfens má větší smysl pro realitu a vidí, že předotovaný a absurdně nafouklý a neefektivní automotive je v podstatě už po smrti.
A jen budí zdání životaschopnosti, asi jako nabalzamovaný Lenin v mauzoleu.
Jo, mauzoleum, to dobře vystihuje stav českého automotive a brzy i celého evropského průmyslu.
(i ta slavná škodovka co vyrobila ještě před pár lety v Číně 300 000 aut jich teď vyrobila jen nějakých 50 000 – RIP škodovko…)
30 let vyrábíte v automotive předražené leštěné prdy a symboly společenské prestiže, za které chudnoucí český vohnouti utrácí poslední zbytky peněz. Aby ukázali že jsou někdo.
Tak jako bylo za „socíku“ prominentní předotované zemědělství a hornictví, tak je za „kapíku“ předotovaný automotive.
A to se týká i platů v oboru.
To s tou uklízečkou nebyla zas až taková nadsázka, protože kdejaká uklízečka má větší přehled o tom v jakém je firma stavu, než nějaký inženýr co si žije v oblacích a ještě mu hubu, uši i oči zacpali penězma, o kterých si v jiných nedotovaných (a EU likvidovaných) oborech můžou jen nechat zdát.
Prostě zaměstnanci automotive byli donedávna prominenti současného režimu. A to na úkor jiných, pro společnost potřebnějších oborů.
I ti komouši měli většího fištróna, když udělali prominentními obory co jsou klíčové pro energetiku a výživu lidí (hornictví, zemědělství). A ne ztrátovou výrobu rezavějících předražených plechovek.
kokote vypatlanej, v době kdy v socanismu jezdila pára a dobytčáky, v britannistánu měli moderní pohodlný Delticy co lítaly 160, a jinde to nebylo vo moc horší, ve švajcu třeba eletrifikovaný tratě, tak ze sebe dělej dál debila, aspoň se zasmějem tvl
Nebyl to jenom autoprůmysl, i ta těžká doprava byl nakonec naprostý zoufalství. Komouši srali koleje do každé prdele, a už jaksi logicky nebyla kapacita na to, aby po nich vůbec mohlo co jezdit. Takže pára a dobytčáky vybavený dřevěnejma sedačkama byly běžný v době, kdy v britannistánu už lítaly Delticy 160. Psal sem to tady mnohokrát. První komoušský dázlový kolomotývy měly poloviční výkony a jezdily jak sračky. A takle to bylo prakticky ve všem, kam se člověk podíval.
Takový běžný věci jako přesný spolehlivý funkční (a ne obskurně předražený) hodiny, budíky a hodinky, což je právě příklad toho přesnýho průmyslu, východní blok většinou produkoval ingoty co se rozcházely klidně desítky sekund denně tvl. Primky byly takovej jednovokej mezi slepejma, ale ta cena a dostupnost žejo.
Childeater
Myslím, že Rusové měli nějaké hodinky docela podařené. Nemůžu teď zpaměti vylovit co to bylo, tuším nějaký Poljoty.
jenže to byl poklad na kterej se šetřilo vagón času a, jako u všeho, nebyl, zatímco na západě sis koupil cokoli kdekoli za zlomek, a mohl si vybírat z desítek značek a modelů
Foundryman
Nebyl, hodinek byly i za SSSR (v 80. letech) plné obchody. Nabídka oproti ČSSR asi desetinásobná, pravda, všechno ruské značky, ale kvalitnější než primky a za rozumné ceny – tahal jsem je sem známým po kilech.
Rusi měli i Poljoty i Vostoky. Oboje kvalitní a nepříliš drahé. Poljoty vyráběl 1. Moskevský hodinářský závod, založený v roce 1930. V roce 1953 měli vodotěsné hodinky, v roce 1957 automaty. S hodinkami Šturmanskije od Poljotu letěl Gagarin, od té doby mají hodinky značku Poljot. Od 70. let vyráběli chronografy, ty byly v licenci Heuer, Rusi pak pokračovali ve vývoji (podobně jako dále vyvíjeli původní Fiat 124).
Vostoky se vyráběly v Čistopolském hodinářském závodě, což byl v roce 1941 evakuovaný 2. Moskevský hodinářský závod. Vostoky v podstatě nešlo za SSSR koupit, byly určeny pro armádu, letectvo a kosmonauty.
Jistě, jako obvykle, za enormního úsilí vagónu lidí a zdrojů vyráběli mizivý množství, co nešlo koupit, zatímco stejný množství dělala každá druhá rodinná firma ve švajcarským údolí. A prodali to komukoli v celým světě.
První sériově vyráběný vodotěsný hodinky byly Rolexky Oyster až v roce 1926, tak supr, že sovětský hospodářství toho dosáhlo už za dalších 27 let :oD
Sysop
A ty Oystery si koupil beznej svycarskej molodec? Skoro bych si tipnul, ze pro beznyho Svycara taky nebyly zrovna neco, co by si kupoval denne.
Nicmene, Svycarsko je kolebka hodinek. To je asi tak, jako rict, ze Svycari nedelaji tak dobry pirohy, jako Rusaci :-)
v různejch voděodolnejch hodinách a jinejch cibulích výrobci soutěžili asi tak vod poloviny 19. století, to eště většina molodců a děvuch v carským rusku ani nevěděla, što takoé časy žejo ;-) samo že první produkt byl prostě pro smetánku, ale mysliš, že běžná přidavačka v kolchozu si mohla koupit ve Svazu vodotěsný hodiny? asi dost těžko žejo
Si čoveče myslim, že v době, kdy to ve Svazu vůbec vstoupilo na trh, tak ve světě už to mělo tolik producentů, že lidi ze západní střední třídy si nejaký mohli dovolit. V sajůzu sice byla oficiálně rovnost v bídě, ale víme, jak si řada byla v reálu rovnější.
Sysop
Tak ja se sovetskyho systemu vubec nezastavam a vzhledem k casove presnosti a dochvilnosti, kterou bolsevicky hospodarstvi tehdy dosahovalo, by i ty nejtupejsi cibule byly znacnej overengineering. Jen jsem chtel naznacit, ze Svycari se proste snazili zivit tim, co v te male riti mezi horama mohli provozovat, ze. A hodinky byly statutem bohatstvi i v tom Svajcu.
tak rolexky asi zrovna jo, by bylo ovšem zajímavý najít nejaký statistiky, kolik hodinek tam tenkrát lidi měli, dalo by se očekávat, že dost, tak jak dneska města vokolo automontoven jezdijou skoro jenom v tom co ta montovna bouchá
shane
Před quartz holocaustem bejvaly rolády sice poměrně drahý a kvalitní hodinky, ale zdaleka ne takovej cenovej luxus jako dnes. Mám pocit, že při přepočtu podle inflace byla cena cca třetinová.
Jinak švýcarský hodinkový průmysl začal tím, že chrlil levné napodobeniny britských a francouzských hodinek. Nicméně inovovali, vyvíjeli a zaváděli strojní masovou výrobu a svoje vzory převálcovali jak cenou, tak hlavně kvalitou. A pak vynalezli quartzový strojek a převálcovala je Asie, protože quartzky nevyžadují přesné strojírenství.
Cerny Mor
No a tím jste pospal celkovej čínskej model posledních let:
nejdřív levně a s mnohem nižší kvalitou napodobovat západní produkci, sem tam okopírovat i celou fabriku, ale neusnout na vavřínech, myslet do budoucna, investovat do vývoje, zlepšit kvalitu, inovovat – a postupně být v segmentu střední kvality lídrem, produkovat ve velkých sériích a tímšetřit náklady na všech stranách, a často za mnohem nižší ceny.
Sysop
Ano, jiste. A blbost zapadu, ze si tohle neosefovala. I kdyz… jak, ze…?
Cerny Mor
Podívejme se na elektromobilitu: naivní západní automobilky tam začaly vyvážet technologie a uvěřily tomu, že se stanou lídrem v Ev tam – a potom v celém světě, totálně nepochopily odlišnosti trhu a to, že tam se vyrábí 2x levněji, že tam mají elektřinu (i pro pohon aut) za třetinu a že si tam vypěstují elektrOtesánka, kterej je pak sežere. Mezitím Číňan obsadil trh strategických surovin pro EV.
No a dneska si můžeme číst seriózní články, že zámý výrobce CATL rozjíždí po úspěšném testování na dodávkách velkovýrobu odlišných baterií pro elektromobily – místo lithia nesrovnatelně levnější sodík – a pokud to je pravda (asi to je pravda), tak elektro autoprůmysl čeká tak zásadní změna, jaká tady ještě nebyla. A Západ se svým lithiem se bude moct jít akorát zahrabat pod Cínovec. A předpokládam, že patenty jsou tentokrát pořádně ošéfovaný – od Číňanů.
Sysop
Automotive ve spojeni s EK je tak neuveritelnej cirkus, ze Cinan se musi mit drzku okolo cele hlavy a my muzeme tak akorat brecet. Ve finale se jim tady zacinaji sypat pracovni mista a ta kunda Lejnova jeste hulaka, ze je potreba z jednicky preradit na dvojku a poradne to proturovat.
Childeater
Garantuju Ti, že to bude muset skončit u mild hybridů, protože tlak německých a francouských odborů neustojí EK ani v náznaku.
Podívej se teď; stačilo hvízdnout a jsou z jednoho roku na splnění klima cílů roky tři.
U Číňana se hraje o hodně, protože Číňan na těch svých elektrokeplech dodávaných do Evropy taky vůbec nic nevydělává. Jde jen o to, kdo s koho.
Jo, a blbý je, že tradiční dodavatelé pro automotive už dost pomřeli, respektive Němci si je nechali jen pro klíčové komponenty, všechno co se dá koupit za pusu v Číně se začalo brát z Číny i pro spalovací byznys.
V praxi to hodně podtrhlo celej ten křehkej organismus vzájemný spolupráce v rámci EU.
jasně ty debile, automotív v pýči, železnica (i přes to, že to byl henten ingotovej proomysl, co komouši tak tlačili) fpýči, moderní zemědělský stroje fpýči, telekomunikace v pýči, elektronický systémy zabezpečení, řízení dopravy atd., a tak můžem pokračovat do nekonečna, skoro všecko v dřevních dobách
já sem ty debile na rozdíl vod tebe eště přeloni likvidoval vyřazenej kamerovej dohledovej systém z metra, nekdy z 80. let; komouš se sice na konci snažil vo jistou modularitu, ale proti tomu, co už uměl západ ve stejné době (a to kompletně číslicový, můžu srovnat ultrazvuk z konce 80. let), to je ale úplně jinej vesmír
Sysop
V elektronice, zejmena te spotrebni, jsme byli 100 let za opicema, ale treba blby repracky za ty prachy nemely konkurenci (az na kaloty). Muselo se holt vybirat a zadna „pravda“ neplatila plosne.
Až do doby, kdy ta konkurence přišla, pže prostě soudruzi na to opět 50 let nešáhli a inovace skoro nula, žejo.
A hlavně prostě tadle nostalgia je tak k pousmání, je hezký, že tady šlo udělat jednu věc, ale v dalších desítkách to bylo úplně v prdeli.
Lžeš si samozřejmě do kapsy se spotřební eletronikou, moc dobře víš, že průmyslový mašiny tady byly sto let za vopicema, šak vopakovaně vykládáš storky, jaks v devadesátkách provozoval s tatem tiskárnu atd. Máš pocit, že kdekoli ve východním bloku by nekdo zvládl ve velkým produkovat tydle velký průmyslový digitální tiskárny? Kdyby se to nesesypalo, tak na podobné úrovni možná kolem roku 2010 tvl. A to se podivé, jaký byly západní tiskárny v 2010, voproti ranejm devadesátkám. Můžu srovnat právě třeba ultrazvuk z přelomu 80. a 90. let s ultrazvukem kolem roku 2000. Výrazně jenodušší, menší, lehčí, levnější, a přitom s lepším rozlišením.
A PRÁVĚ PROTO, že ani ty moderní mašiny s vysokou produktivitou tady absolutně nebyly, všecko se stále bouchalo prakticky ručně, je to, proč tady bylo hovno a to hovno bylo eště předražený. Na západě na těch mašinách mohli bouchat nekonečný série všeho. Tady tak leda malosérie nikdy nedostačující k nasycení hladovejch východních trhů. Ale jasně, byla vole stopercentná zaměstnanosť :o)
Sysop
Rozdil mezi nama dvema neni v tom, ze bychom stali na opacnych stranach brehu. Je v tom, ze ty to vidis cernobile. Kdybychom byvali meli uplne hovno, jak pravis, tak bychom nemeli ani zadne devizy (ted nepocitam vejplaty soudruhu, co jim bylo dovoleno makat venku a pak nemalou cast museli smenit za bony). Urcite typy produktu, zejmena ty trvanlive a jednoduche, jsme udelat umeli.
Cimz ti ale nijak nevyvracim trend, kterej byl neskutecne pomalej. Ja jsem podnikat zacal koncem 80ek a – kupodivu – zrovna v elektronice. Tisku jsem se venoval az v 90kach a to prvni digital, kterej byl trosku podobnej soucasnejm masinam, prisel na evropskej trh v roce 94 od Scitexu.
Komari v polygrafii meli maly masiny z Adastu, lepsi a vetsi pak od Nemcu. Rotacky dtto. Reprodukcni technika byla: fotograficka Nemecko (vychod/zapad), filmy Kodak/Agfa/Fuji, skenery a osvitky na film Crossfield + Linotype-Hell, digitalni technika to samy – Nemecko+Anglie.
Cesky se pouzivaly akorat nektery ofsetovy barvy, co nahovno schly a papir z Ruzomberoku, kterej byl uplne vsechno, jen ne bilej a jeste se brutalne vytahoval pri konvencnim vlhceni.
V podstate, polygrafickej prumysl, pokud slo o cernotu, taxi materialove vystacil z RVHP produkce, ale jakmile to chtelo barvu, tak se sahalo po zapadnim matrijalu. Bez vyjimky, i ty blby stetecky pro chromolitografy byly zvenku. Lepici pasky, balsamy, uplne vsechno. Ceska mozna byla tak ta Solvina.
Ale zase co od nas zapad bral, krome nekterych prumyslovych masin, byly celky pro teplarny, kogeneracni jednotky, nejruznejsi armatury pro tezkej prumysl a tak. Protoze qalitnejsi? Ne, to v zadnem pripade. Ale maly rozdil v qalite za obrovsky rozdil v cene.
No a nakonec – dokud byla ceska (ceskoslovenska) prace za pusu, tak nemelo smysl se ani snazit vyrobit nejaky extremne sofistikovany masiny. Jedna vec byla neschopnost to vyrobit a vec druha byla ekonomicka nerentabilita. Dokud ti kotel svari Franta s Lojzou v sestnactkach, tak je to porad levnejsi, nez svarovaci robot. Tak to tehda bylo. Dneska Franta s Lojzou bud tuhle cernotu vubec delat nebudou, nebo chteji ranec, takze se vyplati koupit robota a pet let ho splacet. Taky je to o jinejch penezich.
Kdyz si v Brne jedna nejmenovana firma koupila SMT linku na PCBA mobilnich telefonu pro Siemenske, stala tato 2 miliardy, koncem 90ek. Dneska by stala sotva petinu. Jenze oni ji taky tehda zaplatili za rok, stejne, jako dnes.
Kradou vsichni. Jen, holt, Rusaci museli krast i tu spotrebni produkci. Nemci kradou kdeco taky, jen u nas na oddeleni jsou tri lidi, co lezi v patentech. Jednak ledaji, kde patent vysumel a je to supr napad a druhak resi, jakou minimalni zmenou jde ten patent obejit.
vidím tam jistý nuance rozdílu voproti tomu, že se Svaz a satelity nejakejma patentama vůbec nevobtěžovali, a to vod fyzickejch věcí po muziku atd.
Sysop
Re: Behemot 3.6.2025 v 9:46
A myslis, ze treba Amici pri anallyze MIGu 15 se zabyvali pripadnymi patenty? :-)
Je to spis o tom, ze vychod (vcetne Ciny) toho ke kradeni zapadu mel mnohem, mnohem vic. Zapad ukradl princip fluidniho kotle, ale vychod na ferovku obslehnul dvacet konzumnich sragor.
Komoušskej východ vůbec neco jako patenty neuznával, dělal, že to vůbec neexistuje. Proto se ostatně taky na západ těžko vyváželo cokoli postavený na obšlehlejch věcech (skoro všecko), a proto byli tak fpýči s devizama.
Západ to měl snadný, dyž to komouši neuznávali, tak nebyl problém, měli to snad patentovaný? No neměli :o)))
Sysop
Tak ovsem, patent je glejt, jestli nekdo nejaky prava uznava a pokud ano, aby byla vymahatelna. Nic vic, nic min. Pokud na to nekdo sere, no tak se s tim tezko neco nadela, ale dotycnej se tim taky okrade o velkou cast mezinarodniho xeftu, zaano. Bolsevikum nedoslo, ze takhle ty supa dupa myslenky marxismu proste po celym svete fakt nerozsirej.
no v diskrétech co eště nebyla moc velká standardizace, jistě; jenže tam komoši zamrzli, na západě šel vývoj dál, a v tech 80. letech se právě i ty diskréty sjednotily na TO pouzdrech hlavně pro panelovou montáž chlazení, zalitý v epoxidovejch plastech, a všecko to už bouchaly mašiny, takže opět, vo nekolik řádů vyšší produktivita, velká úspora drahejch materiálů, a perfektně jednoduchý použití i s kvalitním chlazením; tady se furt bouchaly i tranzistory v tech strašnejch plechovkách a jakýkoli osazování toho trvalo vagón času, ty šílený plechový konstrukce na chlazení – tvl za poslední rok sem zlikvidoval plný bedny primárně TEchnicky SLAbé elektroniky (ale ai jiné východní) a vidím ty šílený konstrukce, západ za stejnou dobu co tady trvalo postavit ručně 1 ks zařízení nasekal několikanásobně víc kusů té techniky a stálo to zlomek peněz!
i taková prkotina jako pájení vlnou tvl, na západě vod 60. let v lepších fabrikách běžný, tady to možná na koncu měly Slušovice? jinak všude babosedy a všecko patlaný rukou, to vidim tpč, stačí ty tišťáky votočit vzhůru nohama…
servisdok
Od roku 1974 byly všechny desky do spotřebky z Přelouče, Litovle, Bratislavy, Oravy i Vráblí letovaný vlnama.
Babosedy jen doletovaly větší věci, co vlnou zaletovat nešly (vn trafa a podobný věci) – a ručně se letovaly kabelový formy a přípoje na síťový trafa a velký elyty.
V některých výrobcích možná šly použít konektory a centrální propojovací deska (jako v B115), ale u mnohých to kvůli vnitřnímu rozložení s konektory nedávalo smysl.
Kabelová forma by zůstala, akorát v konektoru by přibyl jeden potenciální vakl-kontakt navíc.
Nakonec ani ty konektory v B115 nebyly žádná velká výhra. Když se podělal třeba oscilátor či začal šumět snímací zesilovač, tak se vytáhl z konektoru, vyměnil se tranzistor či něco jiného – a modul zasunul zpátky.
Dtto konektory u Oravy – moduly se měnily kus za kus jen při exterkách, kvůli rychlosti. Vadné moduly se shromažďovaly v opravně a jeden člověk makal jen na jejich opravách a nastavení.
Pokud se televizor dostal z nějakého důvodu na dílnu, vadný modul se vždycky opravil a zasunul zpátky.
Nemohli jsme si dovolit vadný modul prostě hodit do kýblu a naúčtovat celý nový, to by ta opravna velmi rychle ekonomicky skončila…
Netušim co pro tebe je spotřebka, dyž mluvím vo měřicí technice, průmyslovejch a dalších věcech, a dyž tehdá se na řadu té techniky kurva hodně dlouho šetřilo (né jak dneska že bedna je zlomek měsíční mzdy, proto už se dá mluvit vo spotřebnosti). Prakticky všecko co mi prochází rukama, tak je ruční pájení.
Potíž je asi v tom, že zatímco tady se ten bordel zmohl tak na ty televíze a jiný audiokrámy v sériovce, tak třeba pak už nejaká lepší laboratorní technika byla v podstatě kusová výroba a eště s vohledem na součástkovou základnu co tucet, to originál. Na západě obdobná fabrika hroutila ty věci sériově, mj. právě kvůli pokročilejší automatizaci.
shane
Kdyby jen elektronika. Mám starej stojan na vrtačku Narex S41 a prask mi ten upínací prstenec. A protože furt mám k tomu tu vrtačku a příslušenství, tak jsem na blešáku koupil jinej, že to akorát prohodím. No jelikož se ty S41 vyráběly asi 20 nebo kolik let, tak jsem místo mojí ze začátku výroby koupil z konce výroby. Pozná se to podle kliček, původní jsou celoocelový kapkový, zatímco pozdější jsou tyčka s naroubovanou plastovou koulí. Jinak je to obojí litinovej blok na tyči s podstavcem.
A když jsem to porovnal, tak nejenže ten pozdější je výrazně odfláknutější, ale ani nemaj zaměnitelný díly. Čepy maj jinej průměr a ten zadní pohyblivej prstenec co se jím nastavuje výška na stojanu má každej jiný rozměry tý šíny co jezdí v tom bloku a vrtačkou, protože to někdo lícoval na brusce podle oka. Přitom ty odlitky stejný. Akorát to prostě bastlili jak se dělník vyspal a co mu přišlo pod ruku.
shane
Našroubovanou
fatdwi
shane: to jste si dovolil hodně, kritizovat „kvalitní, levné, poctivě zpracované, co vydrží věčnost“ socialistické výrobky :-) To stejné ta drzá kritika nedostupnosti sofistikovaných modelářských potřeb, jako třeba papír nebo balsa:-)
Si ještě pamatuju, jak jsem sháněl unicolky po celém Brně a záviděl revellky v modelářském kroužku – výsledek stejné stavebnice (Messerschmitt) se po nabarvení ani nedal srovnat. Jednoho to docela otrávilo, když poctivě lepil a pak to kvalitní socialistický výrobek, i tak nedostatkový, pohřbil. A místní leoni a jantarové budou plácat píčoviny o tom, jaká to byla úžasná doba.
shane
Njn. Přitom ten S41 je fajnovej stojan. Taky to nebylo nic levnýho, když byl novej. Ale krásně to ilustruje ten postupnej propad kvality. Na youtubu jsou dobový pořady, kde se řeší zmetkovitost výroby domácích spotřebičů, kde udávají strašlivý čísla. A že desítky procent vyžadují záruční servis, ale čekací doba je v řádu mnoha měsíců, protože nejsou díly, včetně trivialit typu krycí plechy, (který uhnívaj pomalu před očima, protože maj ojebanej smalt). A to díl, kde jsou snad tři výrobní operace a měli by to teoreticky sekat tak rychle, že by to museli štosovat i v kantýně.
Sysop
Unicolky byly normalni syntetiky odlity z velky pixly do sklenicek a souply do kartonovy krabicky s vokynkem, abysme to teda hen tem imperyjalystum nandali. Po natreni cekoholi tlusta vrstva jako krava, bo ta baze byla neskutecne hutna a skala byla tak vtipne vybrana, ze nenabizela CMYK, takze z toho neslo nic poradnyho ani namichat. To vymyslel totalni curak-kreten.
Ja jsem letadylka natiral barvama na boty, ty byly acetonovy a nabizely CMYK skalu, takze jsem si namichal prakticky jakoukoli barvu (jo, khaki zluta+cerna, to bylo kurva neco, kdyz jsem chtel U.S. olivovou…) a baze byla velmi jemna, takze byly po natreni videt i nyty.
Samozrejme, po navsteve Pesti a nakupu Rewellek, zejmena pak metalickych a jinych nestandardnich jsem byl buh…
Ko-za
Na druhou stranu se tady v tý době postavila atomová elektrárna za 7 let. Od vejkopu po spuštění. Československýma rukama a hlavama. Nebejt Dukovan, muzemetsi dneska leda tak honit péro, protože tahle sebranka se za 25 let zmuze leda na to posrat už tendr a potom předat pravomoc porodní bábě z Brusele.
Childeater
Pokud vím, projekt Dukovan byl kompletně z ruských hlav, ale to už je asi jedno.
Kvalitě turbín v Dukovanech asi nelze vytknout nic, oproti těm – příliš velkým – temelínským.
Jantar
Nádoby reaktoru byly projekt ze SSSR.
Ale vyráběly se pak u nás. Zbytek elektrárny dělali čeští inženýři.
Dokonce i provozně-experimentální reaktor v jaslovských bohunicích se dělal v ČSSR.
Včetně složité sítě tepelných výměníků na CO2.
Jen bylo chybou dát tam pak jako obsluhu ožralé slováky.
Mohli jsme být zcela soběstační v elektřině, protože reaktor fungoval na kovový neobohacený uran.
I tak se říká že to byla sabotáž. Nekonečný zdroj laciné energie na tisíc let, to nemohly jisté kruhy na západě dopustit.
Když měli pro vohnouty naplánovanou energetickou chudobu a zavírání jaderek už před 40 lety.
quadra
Riadiace a zabezpecovacie systemy, velka vacsina vykonovej elektroniky bola ruska, cesti inzenyri to maximalne skladali dokopy.. v 90. rokoch bola upgradovana nemeckym Siemens/Framatome (podobne ako Jaslovske Bohunice).
leon
komouši úspěšně žili z rozkrádání infrastruktůry eště z mocnářství – pohádky ovčí babičky😂
V té souvislosti je nutno odmítnout několik zcela zásadních běžně tradovaných „nepravd“, zejména, že komunisté
– tento majetek získali hlavně znárodněním. Ve skutečnosti toto proběhlo převážně v předchozím demokratickém období let 1945 až 1947. Po únoru 1948 proběhlo jen dodatečné znárodnění většinou zastaralých a často dokonce předlužených krcálků drobných podnikatelů a řemeslníků v obchodě, stavebnictví a službách (podobný majetek zemědělců přešel postupně do Jednotných zemědělských družstev a byl přeměněn na jejich osobní podíly), přičemž celková hodnota takto „ukradeného majetku“ nepřesáhla určitě 24 až 25 mld. Kčs, resp. jen o něco víc než šest a půl procenta tehdejšího souhrnného národního jmění https://legacy.blisty.cz/art/48053.html
Jj, a komoušský svině je předlužený nechaly, akorát jim ukradly všecko, co šlo odnést, takoví to byli lidumili, co? že tě pazoury nebolí to jedna kundo, takovejch ukradenejch věcí od lidí jako byl výše zmiňovanej pan Svatej, který, byt tady normální tržní hospodářství, mohli ČSR udržet ve světové průmyslové špičce, tady byly mraky. Komouši z toho udělali skanzen a západ toho potom akorát logicky využil jako montovny.
quadra
Tak treba povedat, ze sudruh Benes znarodnil firmy nad 150 zamestnancov (ak si dobre pamatam), financne institucie a dalsie uz v oktobri 1945.
shane
Jo, na popud soudruhů Fierlingera, agenta NKVD co později sloučil ČSSD s KSČ a Gottwalda. Teda ne, že by národní socialista Beneš nebyl pěkná svině, ale tohle jeho nápad nebyl.
Foundryman
Klidně i mohl být – vlna znárodňování proběhla po válce snad všude, v UK s následky zápolila ještě Thatcherová a v podstatě se z toho nevzpamatovali dodnes. Dtto Francie.
shane
Moh. Tak oni taky snad všude vyhráli socialisti. Attlee byl takovej kokot, že po válce prodal rusákům proudový motory RR Nene, který byly o dost lepší než ty kořistní německý. A rusáci je obratem obšlehli a začali cpát do MiGů patnáctek.
shane
Ale nejsem si jistej, jestli na tom západě znárodňovali tak do hloubky jako Beneš. Eda už byl hluboko v Stalinově prdeli a Košická vláda tuplem.
quadra
On sa sudruhovi Stalinovi pchal do prdele uz v 1943, co sa divil aj Eden.
leon
Za to, co museli obyčejní lidi snášet od pánů továrníků a velkostatkářů, za dvě světové války krátce po sobě vyvolané „báječným“ kapitalismem, se ti lidi ještě hodně mírnili.
Oni ti komunisti nepřiletěli odněkud z vesmíru, že.
Je tam odkaz, doporučuji ti přečíst to celé. Je tam i kdo to napsal, já to nebyl. Jestli jsi si jistý, že to takhle nebylo, kontaktuj autora.
co museli ty demente snášet, bezprecedentní pokrok, nárůst životní úrovně a tak? ty seš takovej kokot, až to dveřma tříská
leon
Že něco nevíš ještě neznamená že to tak není. Podívej se na první díly dokumentu Industrie.
To jako naši předci se nudili, nevěděli co roupama a tak riskovali svoje životy v demonstracích a stávkách??
Prej bezprecedentní pokrok, nárůst životní úrovně🤣🤣🤣
Životní standart o jakém se jim v kapitalismu ani nesnilo jim umožnil až socialismus.
Checht tvl…mnohdy suchý hajzle v počtu 1 ks, stejně jako tekoucí voda na patře, v pavlačákách eště mnohde v 70. letech…nebyt komoušů, tak to bylo dávno zrekonstruovaný ty kokos. To vidim i dneska jaká je to mnohde bída, dělnický domky třeba z 1. republiky v holomócu mnohde eště v původním stavu, masakr.
shane
Hajzly na chodbě bylo možno vidět ještě počátkem 90. let.
shifty
V Plzni na Pavlačáku na Jateční byly celou dobu, nebo v tom baráku u Zvonu, co ho po povodních tuším 2002 odstřelili. Ono to zase tak ve starejch zástavbách výjimečný nebylo.
Sysop
Bratislavska v Brne, z vnitrni strany kdyz byla pavlac, hajzl byl na konci, byty nic. A taky jsem to videl v par barakach na Otakara Sevcika. Vsechno devadesatky.
Bystro
Potesim,ci zklamu? Vim o dome v P3,kde to cast najemniku ma takto dodnes.Ta co ne,stihli to na vlastni naklady v byte udelat pred restituci.
ondreiy
Presne, svet se v prdel obraci, ale komousi ani motoristi s spd nas ze sracek nevytahnou. Maximalne oberou jeste o ten zbytek, co couha ze zadni kapsy. Jak jsem uz jinde napsal. Alternativa k aktualni naprd situaci nikde. Nebo neumim cist mezi radky. Japonce ani komouse volit nehodlam.
Jantar
Co se týče toho „vehiklu“ tak zrovna ODS byla trojským koněm privatizačních estébáků plus amerického deep state. Což způsobilo že se díky tomu bývalí estébáci dostali ke státnímu rozpočtu a drží se tam dodnes, i díky tomu že celou dobu tito překabátění komouši podporovali americké zájmy (což skončilo ukrainizací ČR přijetím pandemické smlouvy) byli beztrestní a jejich zlodějiny nebylo možné nijak zastavit ani sankcionován u soudů.
TOP09 je úplně stejná písnička -strana bez členů- která měla převzít roli zcela zdiskreditované ODS. Vlastně by se to povedlo a estébáci s podporou americké bažiny by tu vládli dál, kdyby nepřišel Babiš.
No nedělal to z dobroty srdce, ale když se tyto dva klany perou, tak mě prosím už jen kávičku.
Bez něj by nás totiž ta ODS-TOP09 banda zatáhla do ukrajinského konfliktu už po roce 2014, kdy se to tam po majdanu začínalo rozjíždět.
Centrála CIA musela vyvinout obrovskou aktivitu aby Babiše odstavila a vrátila starou estébáckou absolutně proamerickou skvadru ve formátu SPOLU. A mohla tu vybudovat opevněnou baštu banderizmu ČUR , Česko-ukrajinskou republiku.
cool
Tak asi neměl bych, ale co by ne, nedělám přání „fšem protroublým. Pořád. + 1 🙂
Soroš bend sázek na krize (eu/kalergi naordinovaná bilderbergem s matrónou) není jeho vynález.
princdrson
Jsem ve stavu .. D a pak R.
Defenstrace a pak zavedení pravidelného Referenda, předcházené celospolečenskou diskuzí. Čekání na osvíceného politika je zoufalá naivita, stejně jako čekání na osvíceného úředníka.
Bahnak
Trochu off topic… ale ne moc:
Šla tu řeč politickém kompasu, já si ho kdysi vyplnil v angličtině, ale dneska jsem otevřel českou mutaci: https://politica.cz/
A co na mne jukne? V horní polovině (autoritářství) sedí KSČM, SPD, Trikolora a ANO. Uprostřed ČSSD, SPOLU a Přísaha. A dole, v kolonce „svoboda“, STAN, Piráti a Zelení.
Jako to někdo myslí vážně? Heslo „Zákazy jsou svoboda“ v 1984 není, ale klidně by to tam mohlo bejt.
Pravolevou škálu neřeším, ta je relativní. Ona i ta svoboda je relativní, ale když porovnám množství zákazů úplně běžnejch věcí a na druhý straně nařízení, tak mám pocit, že buď se v Kompasu někdo zbláznil, nebo je to součást manipulace.
Hupert
Bahnak: „…buď se v Kompasu někdo zbláznil, nebo je to součást manipulace.“
Nezbláznil.
fatdwi
Bahnak: někdo to jistě platí a kdo to je se dá snadno poznat právě z toho rozdělení. Sranda je dát zelené komanče (Piráti, Zelení) a mafii (STAN) do „svobody“, ale to je asi podle Orwella, že svoboda je otroctví:-)
fatdwi
Drobné doplnění: „Dokonalý deadlock, a lidé jim ho žerou. To je neuvěřitelné. Všechny uvažující bytosti by to měly odmítnout.“
Existuje něco, čemu se říká škála emocí. Směrem nahoru jsou emoce pozitivní, směrem dolů negativní. A uprostřed je racionalita. To je jediná emoce, při které velí mozek. Další zhruba dvě desítky emocí mozek nevládne (tedy člověk je iracionální poměrně často, aniž by si to uvědomoval – typické rozhodnutí (jakékoliv) je emocionální, následně racionálně zdůvodněné, nikoliv naopak). Každá správná marketingová kampaň tedy cílí na emoce (nejsilnější je strach, o amygdale už každý určitě někdy slyšel) a lidé v takovém stavu neuvažují, ale volí. Strach z estébáka u vesla byl natolik velký, že SPOLU pro mnoho lidí vypadalo jako jasná záchrana. V jejich hlavě racionálně, v reálu úplná píčovina. Ale tak to funguje, není se čemu divit. Burešovo „bude líp“ je úplně stejné, fungovalo to skvěle, Fiala to jen převzal.
A jedna obecná: politický vehikl je způsob, jak může de facto mafie ovládnout stát tak, aby využila jeho zdrojů pro sebe. Ideologie není řešením ani náhodou, protože jejím produktem byly průsery minulé, třeba náboženství, komanči atd. Více demagogických blábolů nikoho nikam neposune, nakonec osobně bych neřekl, že je jich málo (greténi a woke operují na stejných základech – je to fakt lepší? V čem? Je to stejná sračka).
„Řešení“ neexistuje. Systém prostě dojede do bodu, odkud nebude návratu, sesype se a začne se znovu. To je ono „řešení“, které se nikomu logicky nelíbí, ale přitom historie učí, že jiné neexistuje. Reforma Říma? Perestrojka minulého socíku? To fungovalo? Ne, obojí to muselo chcípnout a takových příkladů jsou učebnice dějepisu plné. Nejinak tomu bude i dnes. „Řešení“ je nutno hledat na osobní úrovni, protože globálně bude pro svobodomyslného člověka, co má rád nezávislost a „rád se stará sám“, už jen hůř. Podmínky trhu se nezlepší.
Klidně se můžeme vsadit, že za 20 let bude hůř než dnes. Nenajde se žádné „řešení“, pokud cyklus neskončí (což se klidně může stát, i soudruhům v Kremlu se RVHP sesypalo tak nějak ze dne na den a co přesně k tomu vedlo – bylo tím posledním stéblem – se historici nejsou schopní shodnout ani dnes, logicky, protože k sesypání nedošlo nějakou jednou událostí, ale postupnou degradací). Pokud skončí, bude velmi záležet na tom, jakým způsobem to bylo a jak daleko od toho bodu budeme – pak je možné, že bude „líp“. Ale s EU, Babišem, Fialou a dalšími nemá jak být lépe, pokud nejste někdo z nich nebo jim blízkých, kteří ty zdroje umí využít.
Hupert
fatdwi: +1
minsc
Dotaz…když tedy vyloučim amygdalu, ty lidské myšlenky vznikají jak ? Náhodným pohybem molekul, řízených čtyřmi fyzikálními silami ? Podle „vědy“ totiž jinak vznikat nemůžou.
Takže pokud byste měl pravdu, byla by to pouhá náhoda. Molekuly se hold zrovna asi pohybovaly správným směrem…
fatdwi
minsc: to je trochu nad mou úroveň „poučeného laika“, emoce, myšlenky atd. mám spíš spojené s praktickou aplikací než s teorií. Nicméně z toho mála, co vím, přenášejí neurony elektrické signály a synapse fungují na bázi chemie. Takže ta „elektrochemická“ kombinace není primárně o pohybu molekul (třeba mě někdo znalejší opraví).
Kam se elektrický signál po síti v mozku pohybuje je kombinací mnoha faktorů a předmětem spousty výzkumů, protože o tom ještě zas tolik nevíme. Ale umíme to zobrazit (aktivace různých částí mozku na základě impulsů už dokázala spoustu věcí, například zrovna tu amygdalu a obecně funkce jednotlivých částí mozku).
BTW: your grammar nazi (by Werich):
– Vzdejme hold!
– Že bychom to holt vzdali?
Jantar
A ten socík chcípl jak přesně?
Já vidím že tehdejší komouši a estébáci coby „kapitáni průmyslu“ se mají tak, jak se jim ani nesnilo, když na bartolomějské mlátili máničky obuškama v CPZ.
Jediné co chcíplo, byla naše životní úroveň a státní zabezpečení.
Dřív mohl stát dojít v malém kdokoliv, ty výhody socializmu byly rozmanité.
Dnes naopak stát plně řízený estébáky dojí nás na daních, poplatcích, výpalném za rychlou jízdu atd…
fatdwi
Jantar: sorry Jantare, píšete tak strašlivé bludy, že už Vás dlouhou dobu ignoruji, přestože Vás nemám v ignore. Ale když už jste napsal, že „chcípla naše životní úroveň“ – gratuluji, že jste měl předky někde nahoře v bolševické hierarchii (fízl, horník, zelinář, NV, OPBH, politbyro apod.) a tak jste měl tehdy „životní úroveň“ lepší než dnes. Holt jste se nedokázal na dnešní dobu, kdy je potřeba něco umět a nestačí mít ty správné známé (nebo být preferovaným druhem dělníka), přeorientovat, tak se máte hůř. A to je jedině správně.
Já se mám nesrovnatelně líp. Procestoval jsem svět (i když dle soudruha Challengera jsem socka, co na letenku do Koreji nevydělá ani za 1000 let, naštěstí drtivou většinu mého cestování platily firmy, tak to nevadilo), o tom se (pra)rodičům ani nesnilo. V zahraničí jsem i žil a pracoval (Asie, USA), to už byla větší šance, že se naši podívají na Měsíc. Lidí, co to mají stejně, znám poměrně hodně. Vy jste mezi nimi taky mohl být, kdybyste ovšem něco uměl.
„Výhody socialismu“, to je skoro až oxymoron, prakticky žádné nebyly. Radši jsem si koupil novostavbu na hypo než bych uplácel nebo nekonečně čekal na družstvu. Radši jsem si koupil auto „přijdu a objednám“ než abych stál fronty a uplácel v Mototechně. Radši koukám na projektor než bych uplácel v elektru kvůli barevné televizi nebo šmelil s bony, abych měl na vysněné Sony z Tuzexu.
Ne, díky, ta doba byla odporná a to nejhorší na té dnešní je, že se jí zase přibližuje. Komanče máme na hradě, ve vládě. Komanči jsou v bruseli. V podstatě vůbec nechápu, že nejste z dnešní doby nadšen, protože to, co se sem valí, je přesně to, po čem fňukáte. Kdysi se říkalo, že generace komančů musí vymřít, aby bylo líp, Vy jste důkazem, že to tak není – flákačů co umí hovno, ale mají nároky, je pořád dost, starých i nových. A protože ekonomická situace stále umožňuje tyhle kádry živit, dotáhnete to zase tam, kam Vaši předchůdci – do sraček. Tenkrát nás z nich vytáhl Západ, dnes jsme jeho součástí a nevidím nikoho, kdo by nás z nich chtěl tahat. Vidím takové, co by chtěli, abysme byli v ještě větších (Rusko, USA, Čína, Indie). Hlupcům Vaše formátu to nikdy nedojde, dokonce budete dělat maximum, aby se tak stalo co nejdřív. Chuj s vámi.
Jantar
Zkuste se třeba objednat na operaci. Tak za 2 roky, dřiv vás vzali za 2-3 měsíce.
Nebo zkuste sehnat zubaře. Nedejbože za rozumnou cenu. Známému spravil chrup za pouhých 400 000. A to nejde o Prahu.
Lidi ještě s láskou budou vzpomínat na Mototechnou, až tu zkrachuje automotive a budou čekat v pořadníku na uto z číny 15 let. Na elektromobil za milion pak jen 8 let.
PS: prý už statisíce lidí přestávají být schopní splácet dluhy a hypotéky, a to jsme teprv na začátku toho sešupu
Jak vidím tak generace komančů už vymřela, zčásti díky covidové šmakuládě.
A máme se čím dál líp. Úplně královsky.
Tedy zejména potomci těch vymřelých komančů, akcionářů čezu apod.
Ale i jim ty v privatizaci ukradené podniky brzy krachnout.
Bude holt veselo.
fatdwi
Jantar: operaci jsem nezkoušel, zubaře v okolí ano, nebylo to ideální, ale ani žádné drama. Kdy jste to zkoušel Vy?
Splácení dluhů – co jsem se díval, tak máte pravdu v tom, že počet neplatičů stoupá, ale je to hodně diverzifikované dle věku a typu úvěru (spotřebka, hypo). Nárůst tam je, jestli je to „začátek sešupu“ se uvidí, korekce se zdá být dříve či později nutná (o tom, že jsou nemovitosti předražené, čtu už několik let, že „nic neroste do nebe“ taky, takže je logické, že to jednou přijde).
Generace komančů naopak nevymřela, jste toho důkazem. A jsou stále noví, typicky pod nálepkou zelených nebo pirátů, různí obdivovači Vidláka a Stačilo, ti by kradli až by se hory zelenaly. Žít za cizí, ideálně zcela bezpracně, je pro mnoho mamánků velmi lákavé (takovej husťouš jako alien by chtěl zadara byt, aby nemusel pracovat a na bydlení bez matky si vydělat, ideálně tedy ukrást byty všem ženám a rozdat potřebným nadsamcům – ta vzpomínka mě vždycky rozesměje).
Sysop
Zivotni uroven za minuleho sociku stala za vyliz prdel, pokud clovek nebyl vysokej partajnik, nebo reznik, ci auto opravar. Jo, jeste tak mozna soukromej architekt, ale i tak byl za stejnou praci na uplne jine financni urovni, nez kdyby totez delal na zapade. To je proste fakt.
Jina vec jsou socialni jistoty. Ano, ty byly za sociku nekde jinde, protoze to, holt byla podstata sociku. Od toho se jaxi jmenoval, ze. Takze sice vsichni meli plus minus tak nejak stejne moznosti, ale take i povinnosti. Jiste, houmlesaci prakticky nebyli a i ten cigos musel nekde aspon obcas hakovat, ale na druhou stranu ti, kteri si chteli zachovat rovnou pater mimo politiku a pritom se vzdelavat a poctive zivit, zadne vysoke zivotni urovne dosahnout nemohli.
Jedine, v cem se tehdejsi a dnesni doba vyrazne prolina je, ze svine se mely a maji dobre. Dokonce mnohdy ty stejne.
JASAN
Životní úroveň stála sice za hovno, ale na druhou stranu si to zas tak člověk neuvědomoval. Ale co bylo toho času… Dneska je úplně jiná doba a jiný možnosti, ale mě stejně fascinuje jak tenkrát seděl ve sklepě v paneláku v kóji předělaný na dílnu leteckej modelář a tam si vykrajoval žebro po žebru a stavěl stovky a tisíce hodin vymazelenej model polikarpova…
Cerny Mor
Jasan:
tak zrovna ta modelařina – dneska kvete nesrovnatelně. Akorát je míň mladejch, ale zato ceny jsou úplně jinde, možnosti jsou úplně jinde, komfort je úplně jinde. Pamatuju – bráchové tehdy chodili do modeláře a stavěli lodě a letadla – neměli ani vysílačku, loď se řídila jen šroubkem na kormidle a letadlo létalo dokolečka upoutaný na lanku nebo se větroň poustil a šel pak hledat do údolí; motor jen ruskej, ricín a éter na příděl nebo pod pultem.
Dneska kdo chce – koupí něco hotovýho, kdo chce roky stavět v garáži žebro po žebru – tak staví, kdo pálí díly laserem nebo na 3D tiskárně – dělá to taky doma.
Zrovna tohle je 100x dále, než to bylo tehdy.
Bahnak
@ Cerny Mor
Akorát že třeba kitařina je na prahu zániku, protože ji skoro nikdo nedělá, teda z mladejch. Já jsem kitař, a až umřu, prostě se to všechno vyhodí. Není komu to dát.
Kdysi jsem vedl modelářský kroužek, to byl boom v 90. letech. Chodilo tam deset dětí. Pak to vzal po mně mladší Chodilo jich šest. pak další. Chodili tři. Pak to zaniklo.
Ty dva kluky jsem v modeláku vedl, a nemyslím, že by to po mně vedli špatně. Prostě se změnila doba.
Modelů mraky, ale pro koho? No a že si někdo koupí hotovou maketu a s ní lítá, tomu neříkám modelařina.
corona
Cerny Mor:
„žebro po žebru“
– – –
Ten způsob dal mnoho. Trpělivost, zručnost, cit v prstech. Později to přineslo dost pozitivního…
JASAN
Nejde o modelařinu. Šlo mi o to, že celkově byla hromada času. Četl jsem nedávno denník dřevorubce a to je úplně k neuvěření čím se ten chlapík zabejval po práci. A všechno jenom a jenom proto, že nebylo tolik rušivejch elementů jako je dneska. Teď jsem třeba četl brečení nad výstavou krátkozobých rejdičů, že prostě dřív se odmítali holubáři, zatímco dneska se výstavy vejdou do polovičních hal, jestli se tedy vůbec neruší. Představte si jak dneska nějakej mladej člověk civí hodiny denně na holuby, aby vybral perspektivní páry…
fatdwi
JASAN: když budete dělňas u pásu, času budete mít úplně stejně. Pořád je dost firem, kde je směna od 6, takže jste ve tři doma. Stěžovat si na to, že jste si (zřejmě) vybral jinou práci, která Vám bere víc času, proč? Zhodnoťte priority a zařiďte se dle toho.
A k holubářům – ten cyklus „odmítáme, nasereme, odradíme a pak čumíme, že nikdo nepřijde“ je dodnes živý prakticky všude. Přesunul se už i do onlinu, kde před 10 lety hysterická televize vlastnící práva mazala amatérské sestřihy z velmi populárních závodů a dnes je tam tatáž televize dává sama od sebe dokonce nesestříhané. Jenže kvalita těch závodů šla pro nižší zájem sponzorů a potažmo automobilek v mezičase dolů a sledovanost je nižší. S těmi holubáři to bude velmi podobné, pošlete jich dost do háje, ti odradí hromadu dalších tím, že místo, aby přitáhli nové, tak se na to sami vykašlou a časem není dost lidí, kteří by se dané věci věnovali. Mladej člověk radši civí do mobilu nebo počítače, protože tam má instant gratification a přínosy trpělivosti mu neměl kdo vysvětlit.
Sysop
Presne tak. Fura Nemcu chodi se mnou do prace mezi 5:15-5:30 a vidim je odchazet okolo druhe hodiny. A verim, ze maji doma furu casu na kdeco.
JASAN
Já si vůbec nestěžuju, to jste špatně pochopil. Jenom konstatuju. Celej ten problém (jestli teda je to vůbec problém) je ten, že čumění na šorty na mobilu je pro mozek jaksi vydatnější než čumět někam do holubníku/soustruhu/atd. Co se týče těch holubářů, tak tam to takhle úplně nefunguje jak píšete, to bylo jenom dokreslení toho že prostě stavy ušlechtilejch holubů se rapidně snižujou v důsledku vymírajícího chovatelskýho fondu.
fatdwi
JASAN: napsal jste „Šlo mi o to, že celkově byla hromada času“ – to ale není pravda, ta hromada času je i dnes. Stačí mít pozici odpovídající té minulé době.
V holubářích se nevyznám, reagoval jsem jen na to, co jste napsal (dřív odmítali, dnes je jich málo).
JASAN
Ano tak nějak fyzikálně je toho času stále stejně, toho „volného“ je díky třeba pomocníkům v domácnosti jako jsou pračky a myčky atd. asi ještě víc než v minulosti. Máte pravdu. Já mluvim o té subjektivitě. Když víte, že to nejdivočejší, co se kolem Vás stane je že projede tramvaj a nebo projde starej Vonášek s králičím hnojem, tak pak prostě ten čas prožíváte úplně jinak. Bůh ví jestli je to dobře a nebo špatně, protože před sto lety si říkali v podstatě to samé.
Hupert
Cerny Mor: Jestli bráchové neměli vysílačku, měli si jí postavit nebo koupit. Např. soused lítal s RC modelem co chvíli a pokud si vzpomínám, byl jsem se s tátou podívat na mistrovství republiky lodních modelářů a světe div se, ty lodě taky pluly, jakoby je někdo řídil na dálku. Upoutané rychlostní modely byla jiná kategorie. Pokud bylo ve vašem městě možné koupit jen ruský modelářský motor, nacházel jsi zřejmě v SSSR. V Československu byly dostupné motory české https://www.mvvs.cz/cs/o-nas.
Hupert
…jsi se…
shane
No dostupný… když je zrovna přivezli a šel si kolem, nebo jsi tam měl kámoše, co ti dal echo nebo jeden schoval. I ta blbá balza a potahovací papír byl úzkej profil. Já dělal házedla.
Bylo hovno, furt se něco shánělo a když se sehnalo, tak každej syslil do foroty a pro kámoše.
Sysop
Balsa byla spolehlive v jedinem zdroji – lodenice v Komarnu. Tam jsem si pro ni jezdil, nafasoval tram jak pro Jezise a potom jsme to rezali na prkynka na spesl malym katru. Obcas balsu dostaly nejake DPM a velmi vyjimecne se vyskytla v nejakym krame, ale byl to podpult. A taky byvaly „balsove odrezky“, coz byl pytel neskutecnyho bordelu z pily, kde si clovek povybiral nejaky hranoly, natokovy a odtokovy listy, nejruznejsi nepovedeny prkynka pro vyrezani a tak. Stalo to prd, ale byl to fakt odpad z katru.
MVVSy motory bejvaly celkem bezne, jen si clovek nesmel vymejslet nejakou konkretni konfiguraci. Kdyz potreboval do lodi zadni sani, smaozrejme v krame meli jen predni, ze. Ja jsem si jako brnak nastesti chodil primo na Jarosku do podniku.
Serva bylo scifi, cesky ST-1 v nouzi dobry, japonsky po burzach, nebo pokud mel nekdo nekoho venku. Plastovy dily se nejlip shanely v NDR a MLR. Modela nejakej sortiment delala, ale vecne neco schazelo. Potahovej papir dtto, pouzival se transformatorovej, kterej sel sehnat. Vypinaci lak Kanagom s acetonem. Borovy listy ano, ale krivy jak klika od polepsovny a clovek to musel prebrat. Palivo do dieslovych motorku v pohode, zhavici svicky taky, metanol akorat po zavodech clunu v Jedovnicich, pokud clovek Germana ukecal, at se s tim barelem uz domu netaha. Ricin v lekarne. Nitrometan scifi.
Pro kitare – Lepi-M bylo dostupny, ale i tak si kitari delali z acetonu a polystyrenu svoje. Tmely se taky delaly doma. Barvy od Humbrolu a Revellu obcas v Tuzexu, jinak MLR.
Radia v 70kach nepropocional dvoukanal plus bastly – MF trafa se shanely po burzach, krystaly taky, stavelo se kdeco a problem byl s vysilacem – ofiko se nesmelo stavet nic nad tusim 300 mW AM nebo kolik. Takze se prekopavaly nepropo soupravy na propo. Koncem 80ek uz byly T4AM27 a T6AM27 proporcionaly, ale pro beznyho cloveka cenove tezko dostupny.
shane
Humbrolky tak jednou do roka mívali v Praze v DDM. Beznadějně přebraný ještě než to skladník složil z rudlu. Lepí M docela bylo, i ty zkurvený unicolky, konec 80. let.
Jinak cokoliv shánět. Pamatuju, jak jsme na rodinných výletech do jiných měst prolejzali papírnictví, domácí potřeby, motototechnu, elektro, železářství… protože tam bejvaly věci, co u nás ne.
Jo, eidam, gothaj, tuzemák, vepřovka, ocet a žlutá limonáda byly asi furt a všude. Ale to bylo asi všechno.
tcdd
už dlouho jsem zde nečetl něco tak optimistického. děkuji. :-)
Ko-za
Akorát pro starší ročníky je poměrně frustrující, vidět v čele státu zase takový a mnohdy i horší čuráky než tehdy, který dokonce vedou i stejný kecy jen s opačným znamínkem. Někdy se dokonce jedna i o potomky původních komunistů a na evropské úrovni i nacistů. Treba taková Nerudová. Ta ženská je blbá jak sedum kilo tvarohu, ale nepotismus z ní udělal rektorku univerzity a europoslankyni. A už strká do funkcí i sveho synáčka.
Jantar
Vždyť to tu bývalí komouši a estébáci dělají už 50 let, tak proč by v tom nepokračovali i u svých (pra)vnoučat jako je syn Tetuše z turbo univerzity – tiskárny na diplomy ?
Je to prosté. Jak se ekonomika rozpadá, tak se děti a vnoučata komoušů a estébáků snaží vecpat do státní správy, od zastupitelstev až po europarlamentu.
Tam prachy budou vždycky, byť trochu nižší, ikdyž zbytek populace bude bloudit hlady po ulicích.
Krom toho ti estébáci přivedli jimi zprivatizované podniky ke krachu, nebo aspoň k nekonkurenceschopnosti, protože mzdy (životní náklady) tu nezadržitelně stoupají.
Takže jim nezbývá nic jiného než si pořídit turbo-diplom a vecpat se do státní správy, kde je plat dle odseděných roků a dle počtu titulů.
Cerny Mor
No skoro bych souhlasil, že ta nízká produktivita je daná mentalitou zažitou od konce (nebo začátku) války. Debata politických stran s celkovou ekonomickou produktivitou soukromých firem, rodin, malých podniků, nemá skoro nic společného.
Jak jinak si vysvětlit, že v pátek navečer jsem potkal u značky zákaz vjezdu na mostík auto s rukou, které nakládalo a odváželo 4 betonové bloky? Řidič řídil auto a ovládal ruku, a další tři borci stáli vedle a čuměli, a jeden stál na druhý straně mostku a čuměl. Trvalo jim to půl hodiny, pěti lidem.
A pak v cizině (na západ od nás) potkáš auto na opravu výtluků“ řidič přijede nasází cedule a označení, vyfouká výmol, vyplní ho směsí, zarovná, naloží si zpátky značení a jede k dalšímu výmolu.
Pak je pochopitelný, že bere 3 – 4 x tolik čistýho, než ty naši borci (myslim že měli reflexní vesty Strabag).
S tim fakt politický strany nesouvisej.
ondreiy
+1 presne. Svet se proste bude tak dlouho ritit do riti, az vyleze predem, jako uplne novej jinej svet, kde se zacne znovu. A cely se to bude patrne opakovat.
Osobně bych jen k té produktivitě. Jak to funguje.
Výrobní linku (ideálně na konci životnosti) z tzv. firmy na západě přesunume do ČR. A na západě si pořídíme novou, automatizovanou.
A pak budeme mávat koláčovými grafy, že linka v ČR potřebuje např. 12 pracovníků (protože se jedná vesměs o pracoviště s ruční montáží a prostě se to vzhledem překročení životnosti sere), zatím co nám na západě stačí třeba 2-3 (jeden vkladač/vykladač, jeden údržbář, jeden programátor).
K tomu dám takovou úsměvnou historku od kolegy, kdy jim do firmy přivezli stroj z Německa. A Němci vykládali o počtu kusů, které je třeba za směnu vyrobit a jak to Češi nedokáží, kazí to. Celé to trvalo do okamžiku než údržba mezi předanou dokumentací ke stroji našla i výkazy výroby. A ejhle ty počty, které „bouchali“ v Německu na daném zařízení byly cca 1/3-1/2. Tak asi tak.
RK:
„cca 1/3-1/2“
– – –
Podobná zkušenost…
Normy pro východní untermench od dob minulého sjednocování Evropy nezměnili.
Zhruba tak to je. Ne, že by D-F neměl z velké části pravdu, bohužel tydle jevy jsou v souběhu, a proto je to tady v prdeli AŽ TAK MOC. Ale korporátní kurvy ze západu, co dřou východní untrmenš a jím vytvořený hodnoty pod fiktivníma plněníma fakturovanejma matkama potom vodcucajou do zápaďákova, aby se tam mohli se všema těma vodborovejma buzerantama flákat a předvádět činnost poloviční rychlostí. Žijou si nad poměry a třeba právě u hovnobilek je to naprosto neudržitelný, kdy tady škodiffka (při své předraženosti) je stále jedna z nejproduktivnějších a nejziskovějších částí koncerna, zatímco drtivá většina dalších hovnobilek přímo v rajchu je v prdeli, prodělává kalhoty a musijou pustit desítky tisíc vohnoutů. A to eště přistoupili na tak zkurvený vodborářský smlouvy, že tím, že ty předražený nefachčenka vyhodijou, tak sice ušetřijou, ale zhruba to vodhaduju na 20-30 %, páč jim musijou narvat milionový voctupný, aby se ráčili vypadnout dobrovolně. Tady by se s nikým nepárali, vyhodili by je tak s 2-3měsíčníma mzdama a naserte si.
Naprostej úlet. Je na čase, aby se celej ten zkurvenej zápat posral na úbytě a začlo to tam zas nejak normálně fungovat tvl, místo desítky let trvajícího ždímání kolonií. Takle to je úplně ve všem. A ten slavnej volnej trh je stejně akorát vylhaná zkurvenost, KAŽDEJ větší stád v uhniji (dojčlandi, žabáci, taliáni) si DODNES vymejšlí miliony zkurvenejch lokálních certifikací a požadavků čistě jenom jako překážky vstupu levnější zahraniční konkurence na trh. Nejaký posraný harmonizovaný normy jsou dodneška tak akorát na papíře. Do toho uhnija samotná a eště domácí vlády přidávají další zkurvenosti, a celej ten slavnej volnej trh je akorát blábol, pže vo co firmy možná neco málo udajou do zahraničí, tak majou takovou pakárnu a tolik výdajů a zbytečně zaměstnanejch posunovačů papíru, že celkovej vliv je výrazně zápornej.
Tohle tady Švihlíková omílá snad už 10 let.
https://m.youtube.com/watch?v=vnZUlXRBBJs
Ale to ne, my radši budeme poslouchat uhrovitého dredatého Urzu, který ekonomice rozumí jak koza petrželi (na rozdíl od Švihlíkové která má tituly před i za jménem).
Ale zato ten jeho ekonomický pravicový marxizmus umí podat vohnoutovi tak že tomu rozumí (na rozdíl od Švihlíkové). Protože to je čistá ideologická nalejvárna, propaganda a demagogie, co nemá nic společného s ekonomickou vědou ani s reálným životem.
Nemci maji plan. Jestlize je v planu napsany pocet Cechu u masiny a pocet vrobenych kusu za sichtu, tak to musi sedet, protoze ten plan delal nekdo, kdo tomu zcela jiste rozumel.
A pak zazvonil konec a pohadky je zvonec.
Nicmene, je potreba si uvedomit, ze:
– nemecky plan vychazi z rozdilu nakladu DE/CZ, coz jsou ve znacne mire mzdy
– rozdil mezi ceskou a nemeckou produktivitou se rok od roku snizuje, protoze Cesi uz take nechteji makat jako otroci a mlada generace praci nevymyslela. Navic, Cech premysli, jak to ojebat, coz u tech starsich vedlo k optimalizaci, zatimco u tech mladych k degradaci
– v okamziku, kdy vsechny tyto faktory zpusobi, ze Cesko uz nebude tak vyhodne, no tak holt Nemec ty ojete linky bude posilat dal na vychod, napriklad do Rumunska.
Ta regulacni smycka ma sice velmi dlouhe odezvy, ale stale stejny prubeh.
Ano, Rumunsko je v současnosti velmi atraktivní lokalitou.
Přesně tak to totiž JE!
V tele tele by to švihli lízám na 3 000%, kopulace.😉
.. ale mají bontón proti fuckbuicku
Autor příspěvku
josh-xy
1. 6. 2025 19:47
https://www.pokec24.cz/blog/ceska-ucitelka-souzena-kvuli-dezinformacim-o-valce-na-ukrajine/#comment-247672
Nejste náhodou od nás z firmy? Takhle to funguje u nás. My máme staré stroje (jeden má přes 40 let), ale naše matka si nakupuje a hýčká robotizovaná pracoviště. Nás pak náš, před několika měsíci instalovaný, ředitel buzeruje, kdeže je ta produktivita, ale stejným dechem dodá, že na vylepšení strojů nejsou prachy a ať koukáme vymyslet něco ideálně zadarmo s okamžitým pozitivním výsledkem.
Mám už zaječí úmysly, tenhle monkey business s excelovskými tabulkami, nekonečnými poradami a tvorbou prezentací pro naše nejvyšší papaláše už mě nebaví, protože tohle byrokratické sraní mi jen bere čas na skutečnou práci…
Myslím, že nejsem. Takto to funguje prostě ve více firmách.
Jestli jste „mladý“ nemáte úplně likvidační závazky, tak mohu jen doporučit vyzkoušet změnu (ano může být i k horšímu). Ale osobně jsem už vyrostl z těch pohádek, jak firma neprosperuje, lidé mají malou výkonnost, je třeba všude šetřit, na nic nejsou peníze atd. A pak zjistíte, že vedení nedělá problém si nakoupit třeba nová auta (přitom servis jezdí v nějakých starých šrotech), nové PC a programátor dělá na nějakém starím klumpu, ředitel dokupuje další nemovitost atd. atd. A to není závist. Ale nemůžu na jedné straně prezentovat, že jsem téměř v bankrotu a na druhou stranu cpát 2-3 lidem peníze, o které vedení „odrbalo“ právě ty pracovníky, kteří tu výrobu zajišťují, a resp. i to řádné zajištění výroby. Viz i články DFENSe právě o zmrdech.
A je třeba vždy uvážit zda, i když třeba ty „peníze“ jsou pěkné, jestli ve výsledku to za ně stojí. Psychicky se na vás vždy všechno podepisuje. A setkal jsem se i s případy, kdy prostě člověk v 40-45 letech takto „psychicky“ odešel. Prostě už ty dokola se točící nesmyslné požadavky, nesmyslné porady, koláčové grafy, v podstatě lhaní na obě strany jak vůči vedení tak vůči podřízeným, aby to nějak vybalancoval, nakonec nedal.
To mi připomíná systém ve firmách okolo ČD (SŽ, Telematika atd.). Přesně s tím servisem a nákupama vedení.
„…si po čase všimnou, že tam ti lidé tak debilně nedřou…“
– – –
ČR, hala montáže klimaček 2-35 kW – lidi v nepřirozených polohách, vykroucený ruce, každý druhý z toho kulhá. Stres, lidi lezou přes sebe, na nic není prostor.
SRN, hala stejný firmy, tytéž výrobky – polohovací stojany, pojízdné židličky a lehátka, schůdečky, certifikované podložky pod zadek či kolena. Na stejné ploše cca třetina lidí, na všechno dost místa.
Jsme rozvojovka…
Ted duvod, proc to v DE maji jinak, je predevsim tlak statu a odboru. On ten majitel fabriky by uplne klidne omrdal pracovni podminky i v Nemecku, kdyby vedel, ze nedostane pres prsty. Ano, rozdil by byl v tom, ze o cast uspor by se podelil se zamestnanci ve mzdach, aby neremcali.
Ja jsem sveho druhu odchovanec „zapadnich firem“ a kdyz sem pak v CR zacal neco delat, byli to zpravidla cesti „sefove“ koho bych oznacil za „zpatecniky“ neochotne jakehokoliv pokroku. :-)
Nerad bych jim krivdil, zase nemuzu rict ze to byli uplni idioti, a musim rict ze muj „vzorek“ je velmi maly, nicmene zatimco v zahranici nebyl problem prostadit reseni za statisice, kdyz to proste zlepsilo operace firmy, clovek predstoupil pred zahranicni sefy a vysvetlil jim ze takhle a takhle to nejde a ze to budem muset delat takhle… Pokejvali hlavou a rekli „udelej to“.
Ale v CR me treba jednou malem na hodinu vyrazili za to, ze sem klukum koupil poradace na srouby, jako bych tu firmu chtel okrast. Pritom jejich kluci traili 50% casu hledanim sroubu, ktere meli v krabickach vsude mozne, tam a tam… Trosku prehanim, ale podle me takovy nejaky trochu kulturni rozdil mezi zapadem a vychodem tu je, IMHO, a neni to jenom o Cesich ale o lidech z postkomunistickych zemi vseobecne. Jakoby tendence setrit na nespravnych mistech. Alespon podle me, teda. Ja mam rad kdyz jsou vsechny srouby v poradacich a clovek neztraci cas jejich hledanim, cesky sef, jenz s tema sroubama nepracoval, mi tvrdil ze poradace jsou zbytecny… V zahranici sefove nad takovejma vecma vubec neuvazovali, proste to potrebujete, tak si to kupte, hlavne at prace odsejpa…
BS 8:52
proto jsem svůj pracovní život strávil po německých korporátech a ideálně s německým šéfem.
Ti lidé jsou zvyklí mít hlavu venku z prdele.
A neřešili hovadiny, rozhodně ne ergonomii, nebo bezpečnost práce, to bylo odjakživa svatý.
Francouzskej, rakouskej korporát, nebejbože od začátku česká firma, to je jen jedna velká vomrdávka.
Nepřeháníte, ani v nejmenším. České firmy, to je prostě postbolševický estébácký pseudokapitalistický bordel. Totální chaos, levá ruka neví co dělá pravá, naprostá neefektivita, ale miliony manažerům na odměnách se vyplácí.
Ten bordel se pak sanuje na úkor zdraví zaměstnanců a jejich platů.
Proto jsme tu 30 let nekonkurenceschopní, ač jsme měli vysoce kvalifikované zaměstnance a supernízké mzdy. To vše jsme promarnili a prošustrovali.
Teď místo estébáků a komoušů nastoupily jejich dětičky na vedoucí hlavně manažerské místa, a je to katastrofa na druhou.
Znám podnik co má v podstatě monopol a příjem zajištěný, ale díky českému managementu všichni schopní vysokoškoláci dali výpověď a odešli do předčasného důchodu. Můj známý, ještě docela mladý, mírný flegmatik s povahou zenbudhisty, už to taky nevydržel a dal letos výpověď.
Tak strašný bordel tam panuje, ač je to firma která by měla generovat zisk sama od sebe díky téměř monopolu.
Ale holt ryba smrdí od hlavy, údajně si ji tehdy zprivatizoval nějaký estébák či lampasák co sídlí v daňovém ráji. Takže na nejdůležitější místa jmenuje sobě podobné kreatůry a pak to tam vypadá jak to vypadá.
Teď tam šéfují dětičky těch komoušských kreatur a je to sodoma-gomora.
V ostatních českých firmách to bylo podobné. Chaos, bordel, a sedřít řadové zaměstnance z kůže.
Vyhazovat desítky milionů za nesmyslné projekty a nepotřebné technologie, no problema. Ale přidat tisícovku zaměstnancům na platu – vyloučeno.
Nezbývá než nechápavě kroutit hlavou.
Co tam ty odírané lidi drží?
Mám na mysli Vámi popisovanou firmu.
Jak správně píšete, páteří podniku jsou schopní vysokoškoláci, ti tedy odešli – píšete že všichni do předčasného důchodu. Evidentně tam nebyl jediný mladý a schopný vysokoškolák.
Museli tam tedy zůstat pouze nevzdělaní, leniví a neschopní. Ti ale musí snést určité příkoří, když chtějí svojí pravidelnou mzdu.
Jsem v častém kontaktu s mladými a sebevědomými lidmi. Pokud by se potkali s podmínkami které popisujete, zřejmě by v takové firmě ani nezačali pracovat.
Ti staří se to snažili doklepat do doochodu, ale podmínky se staly tak nesnesitelnými, že museli do předčasného doochodu. Což hovoří samo za sebe.
Ti mladí tam vydrželi tak 3-4 roky, v podstatě jim v době ekonomické krize po 2008 nic nezbývalo. Až na toho známého, který se tvářil že tam bude dalších 20 let. Což mi připomíná, že se mu musím ozvat a zeptat se, co takového „zenbudhistu“ v zvlášť v době kolapsu ekonomiky, přimělo odejít.
Proto je většina českých firem „průtokových“, zaměstnanci tam rotují jak svatí na orloji. Logicky by měly krachnout, ale 20 let jim to fungovalo díky žebráckým mzdám které vytvářely konkurenceschopnost na západním trhu. Ale tohle období končí a vše to brzy zkrachuje.
Chtěl bych vidět všecky, co mají např. dva roky do důchodu na pozici středního managementu malé firmy o 180 lidech.
Postupně zazmrdovávaná firma jej vyhodí s tím, že přijmou mladšího a perspektivnějšího.
Za rok a něco, daný úsek firmy prostě končí. Mladý a perspektivní toho sice hodně nakecal i napsal, ale ve skutečnosti nic neudělal, nic neřídil, ani nic nezorganizoval.
Výsledek byl prudký pokles odbytu, zákazníci požadovali drobné modifikace, o kterých mladý a perspektivní netušil ani zbla. Ani vlastně nevěděl za kým jít, aby ty modifikace navrhl, nakreslil a zapracoval do výroby.
Šlo o vyšší tisíce kusů poměrně drahých komponentů, kde se zákaznická modifikace bohatě vyplatila.
Byl jsem takřka u toho (no, kousek stranou, hleděl jsem si své objednané práce), když hlasitě gradovaly „spory“ tohoto mladého perspektivního týpka s jiným manažerem, asi okolo padesátky.
Tenhle padesátník, po zkušenosti s mladým a perspektivním, se majitele firmy ptal, jestli to byl dobrý nápad, toho zkušeného člověka dva roky před důchodem vyhazovat, když to s ním fungovalo a když byl ochoten pracovat i přes důchod.
Odpovědí bylo: „Úplně každý je přece nahraditelný“, na což padesátník odvětil: „To asi jo, ale určitě ne hned. Nejprv se musí náhrada něco naučit a taky se slušně chovat k ostatním zaměstnancům.“
Proč se některé firmy chovají jako idioti?
Proč nestrčí toho mladého, aby koukal na ruce tomu, který má ty dva roky do důchodu, ale taky má vědomosti a zkušenosti?
servisdok:
„..daný úsek firmy prostě končí. Mladý a perspektivní toho sice hodně nakecal i napsal, ale ve skutečnosti nic neudělal, nic neřídil, ani nic nezorganizoval..“
– – –
Onehdá začal po boku staršího zkušeného běhat jeden mladý perpektivní, nosil mu notebook. Prej nástupce. Řekl jsem rovnou, že nikoliv, bo jsem znal obsah jeho makovice. Juj, to bylo povyku…
Dnes tam občas chodí z důchodu ten starej a udržuje to v provozu. Mladej perspektivní vzal nakonec personálně zaměřenou funkci (spíš mu jí vytvořili na míru). Starýho nenahradil nikdo a konec přijde do dvou let (juj, to je povyku, když jen naznačím…).
Byl jsem v patek v jedne fabrice. Vznikla konverzi jednoho socialistickeho podniku, pak spadla pod mesto. Je sice zivotne dulezita, ale mesto do ni necpe moc penez. Zarizeni je takove muzeum toho, co se pouziva poslednich cca 50 let a podle toho to vypada jako totalni smesice ruznych zarizeni. Cele to Humberto udrzuje v chodu jeden typek pred doochodem a k ruce ma par mladsich kluku, kde kazdy z nich zna jen nektere casti a neco nezna krome toho jednoho preddoochodce nikdo.
Za par let tam nastane velka sranda.
Sysop 9:16
Viděl jsem jednou v praxi něco podobného (dodavatelská firma rodinného typu), ten předdoochodce (zaměstnanec) důsledně odmítal sdělit své know how, žádný z těch mladších mu nebyl dost dobrej k tomu, aby se s ním podělil o své čaro.
A ve finále domachroval, když začal firmu vydírat, přestalo s ním býti jednáno v rukavičkách…
Na druhou stranu je to chyba majitele, ze takove riziko dopustil. Chlapa taky mohl trefit slak, nebo nakladak a byl by problem hned druhej den.
No, to zcela určitě.
I mě to jednou takhle zle vyškolilo; odletěl mi postarší chemik do zahraničí, tam ho sklátila mozková mrtvice a já jsem byl těsně před reportingem jak směrem ke státním orgánům, tak dovniťř organizace.
Naštěstí jsem našel poměrně rychle šikovnou holku, chemičku, která to byla schopná vstřebat za cenu dvojitých směn.
Už nikdy víc a na klíčové kompetence vždycky musí být zastupitelnost a pravidelně ověřovaná.
Jeste kdyz jsem podnikal, drzel jsem heslo, ze dobra sekretarka musi umet reditele/majitele zastoupit dva tydny, aniz by to nekdo poznal :-) Samozrejme u odborniku to nefacha.
Pár postřehů převážně od E.Beneše
https://www.kyberobcane.cz/post/kritika-stranictv%C3%AD-edvardem-bene%C5%A1em
Tak matně vzpomínám jak nám klaun institut skořápkář valil že československo má 37x? větší produkt jak mnohem větší polsko a asi tedy myslel hdp ale ještě tím naivům nemlátili ciframi a prostě někteří dělají opak toho co cintají a navíc to s „trzi i diametrálně jinak funguje. Poláci za solidarity 10. let nevytvořili lautr, výroba stála ale potom udělali měnu a hned nás v životní úrovni loupli. :-)))
A to že tam bylo 60% lidí v zemědělství a tady se sotva uživili 3% snad ani nemá cenu datovat, ekonomové vám navalí cokoliv pro kývače.
Dfens stoupencem firemního BRAINSTORMINGU ?
To jsou mi tedy věci…
Ale v podstatě je to tak. I s tou ideologií či absencí jakéhokoliv programu strany se dá souhlasit.
Ačkoliv, dobrá polovina sraček ve kterých jsme dnes zabředlí pochází právě že špatné ideologie. Ať jde o klausův ekonomický neoliberalismus a nebo moderní woke progresivizmus LGBT či multikulti či environmentalismus. Všechno silné ideologie. A silně destruktivní.
Mám-li se řídit Dfensovo radou, tak bych měl volit KSČM alias Stačilo! Kde je velmi silná ideologie, která prokázala velkou životnost jak ve formě SSSR tak poválečné obnovy ČSSR. Z rozkrádání výsledků 40leté činnosti této předlistopadové ideologie pomocí parazitických pravicových (ODS) i parazitických levicových (woke Piráti) ideologií jsme donedávna obstojně žili.
komouši úspěšně žili z rozkrádání infrastruktůry eště z mocnářství, ovšem jak šlo vo neco moderního, tak byli těžce v prdeli, na konci už desítky let pozadu (mikroelektronia, přesný strojírenství)
to Behemot
No a teď jsme na tom ještě líp. Protože ty slavné „západní“ firmy pořád používají výrobní zařízení i z doby socialismu a není jim to blbé. Jo jinak už nám západní demokracie vytvořila něco takového jako jaderné strojírenství, už nám vytvořila třeba zkušební okruh ve Velimi (zkoušky železničních vozidel) atd.? To jsme měli za mocnářství vč. výroby polovodičů?
Souhlasím, že něco rozkradli. Nicméně i vybudovali. Až se bude historicky hodnotit, obavám se, že doba po r. 1989 bude těžce v mínusu.
to mysliš kerý, ty ručně patlaný v obsolentních pouzdrech, nebo snad tu hrstku bůhví kama pašovanejch japonskejch v moderních TO pouzdrech bouchanejch na (polo)automatickejch linkách ve špičkové kvalitě po vagónech?
U nas v praci je fura pripravku a masin, na kterych jsou data vyroby 60.-80. leta a napisy Czechoslovakia. U nas holt nedelame primarne elektroniku, alebrz mechaniku. Takze ano, stoji treba hypasupa 6D CNC od nejakyho Japoncika a vedle toho frezka z Moravy. Asi nejmarnantnejsi je to v Betriebsmittelbau, nebo Werkzeugbau, kde nejde o seriovou, alebrz ciste kusovou vyrobu.
Ja mam v labine masinku, ktera se klepe. Proste takovej kovovej bazmek, v tom je motor s excentrem, na hrideli deska a cokoli na to das, s tim bude klepano. Je to z 70. let, Metra Blansko. Dtto oddelovaci trafa, vsechno cesky.
Ale kdeže. To přece vyrobili za první republiky a zarytí komouši na to pak rafinovaně dali nové socialistické štítky ČSSR a vyvezli to do zahraničí.
Typickým takovým výrobkem je všechna prvorepubliková polovodičová technika, zejména počítače Didaktik a „zbrojováčky“.
Ovšem nejmarkantnější je prvorepubliková infrastruktura, jako přehrady, elektrárny (zejména jaderné) a dálnice. Které rafinovaně před válkou schovali aby to nikdo neviděl, a pak to zlotřilí komouši jen vykopali a odmaskovali a vydávali za socialistické dílo !
Problém je, že bolševická stejně jako zelená či jiná ideologie u moci pokaždé otevře stavidla zvrácenosti a jejich exponenti se už postarají, aby spoustu potenciálu ostatních pohřbili. Příklad https://www.technickytydenik.cz/rubriky/edice-specialy/tryskovy-stav-vladimira-svateho_47383.html
A to je jako nejaký přesný strojírenství, bo mikroelektronika? Mi to všecko připadá jak ingoty lehce dobroušený právě na tech mašinách pomalu z 1. republiky, a pak teda na nich vyrobili trochu novejší ingoty, ale to furt není přesnej průmysl! V době, kdy západní fabriky byly běžně vybavený druhejma generacema CNC (a zařazovaly třetí), tak východ furt eště ani nevěděl, co to je tvl. V osumdesátkách už byly CNC mašiny v lepších firmách naprosto běžný, a východ to pořád hroutil ručně na těch ingotech, což znamená vo několik řádů nižší produktivita a mnohonásobně vyšší cena.
Když chceš psát hovorově, musíš to umět, ty hňupe.
A když chceš vypadat severomoravsky hustě sereš tam „bo“ když chceš říct „nebo“, tak seš vedle, protože to „bo“ znamená „protože“.
pýčo blbá co to zas žvaníš za hovna
Kčemu?
Bo tak.
Ja nepotrebuju, aby se to klepalo mega presne. Ja jen potrebuju, aby se to vydrzelo klepat treba 3 mesice bez preruseni a ne jako osciloskop Rohde&Schwarz, kterej stoji 8x tolik, co Cinan, ale odejde mi po pul roce neco na desce. Takovej kram je mi ku hovnu.
Proste je videt, ze jsme jeste za komara umeli nabidnout dobrou qalitu za supr cenu a German po tom sahl. Nic vic, nic min. Rozhodne netvrdim, ze treba Jawa v 80kach slapala na paty Honde, nebo neco podobneho.
Jo, měli jsme malý a izolovaný ostrůvky konkurenceschopných kompetencí, občas špičkových.
Jako celek to ovšem vypadalo podivně, země poničená těžkým průmyslem a podniky navázané na centrální plánování…
Childeater:
No a bolševici s tím svým úpadkovým vyžírkovským systémem navíc byli tak blbý, že když už něco světového vzniklo, tak to prosrali a země z toho měla do budoucna prd:
takhle na svou dobu skvělá pistole ČZ 75 (autor: František Koucký) se stala nejkopírovanější pistolí na světě – a měli jsme z toho hovno, protože bolševik si patenty nenechal registrovat ve světě, protože „vojenský tajemství“.
A patent na kontaktní čočky od Otta Wichterleho: bolševik je prodal skoro zadarmo bez vědomí autora, takže stát přřišel o neuvěřitelné peníze, a autora Wichterleho persekuoval a zbavil vedoucích funkcí.
A takhle to bolševici dělali a dělaj furt. Bída, svrab, hlad, zmar. Podle ruskýho vzoru.
Tak ono napriklad s Vaskem Librou si nevytreli prdel bolsevici, alebrz soucasni soudruzi bolsevickym zpusobem. Tohle je v lidech, kteri pak ten System tvori.
Ty maly ostruvky byly totiz povetsinou zpusobeny nejakym konkretnim clovekem v konkretni fabrice, kterej dokazal z hovna uplest bic.
Mohlo by se říci, že ty úspěchy (vesměs promrhané) vznikly navzdory a proti systému bolševiků. A výsledky taky byly vesměs promrhány – viz ta pistole a ty čočky.
Naopak, když u projektu stál někdo, kdo patenty ochránil, měly neuvěřitelný přínos: spoluautorem léku proti AIDS (a dalších patentů) byl profesor Holý z pražského ústavu; a výnos z patentů profesora Holého pro ústav který dosáhl už před řadou let 20 miliard korun jako podíly od výrobců léků.
Ono to tak ale skutečně bylo, nejenom, že se to dalo říct. Ten systém byl naprosto zkurvenej a z principu poporoval flákačství, udavačství a prostě celkově naprosto zvrácený hodnoty – místo umu a píle. Ty schopný zpravidla perzekuoval a zavíral nekam do prdele, aby náhodou nebyli na vočích, navopak na voči se dostávaly povětšinou neschopný lemry. Všecky ty slavný výzkumný ústavy a jinej bordel naprosto zabily pokrok – a tak to bylo v celým východním bloku, proto byl ten blok jako celek technologicky tak úplně v prdeli. Při té neefektivitě šlo na zbrojení tolik prostředků, že už to nebylo schopný dál fungovat.
…místo umu a píle🤣🤣🤣
Naštěstí můžeme po 35 letech budování kapitalismu porovnat, který systém byl jak po lidské tak ekonomické stránce lepší.
Všechno co se za socíku vybudovalo bylo z vlastních prostředků, nerabovali jsme v koloniích. A ještě nám ke všemu „mírumilovný“ Západ škodil ze všech sil.
Nemělo by to být tak, že máš jen to na co si vyděláš? (řečnická otázka).
Na závěr si připomeňme „hodnoty“ kapitalismu:
Lov otroků a jejich život na plantážích byl horší než peklo vyhlazovacích táborů https://1url.cz/ZJwTy
USA od druhé světové války zabily více než 20 milionů lidí ve 37 zemích https://1url.cz/LJwjt
Globální válka: „Za 5 let zlikvidujeme 7 zemí: Irák, Sýrii, Libanon, Libyi, Somálsko, Súdán a Írán…“ https://1url.cz/1Jwjz
Operation Unthinkable https://1url.cz/nJwjK
Jasneeee… skoda, ze muj deda, pry kulak, uz neni na svete. Bych vam domluvil schuzku a hned pote tobe i zubare.
Kapitalista vytezuje vsechny zdroje, ktere vytezovat muze. Socialista vytezuje vsechny zdroje, ktere vytezovat muze. Najdi mi aspon pul rozdilu, rozumbrado.
Komari okradli vlastni lidi a pak z toho setrvacnosti zili, nez ten zdroj proste vybydleli. A to, ze postavili panelaky, silnice a prehrady, nic nemeni na faktu, ze na pocatku zacli velkou zlodejnou.
Kapitaliste kradli hlavne vnejsi zdroje a aby nahromadili vyrazne vetsi majetky, nez socik, tak holt potrebujou celej svet. Ale princip – vykoristovani tech, kteri se neumi/nemohou branit, je uplne stejny.
Co si na tom nepochopil??
Na závěr si připomeňme „hodnoty“ kapitalismu:
Lov otroků a jejich život na plantážích byl horší než peklo vyhlazovacích táborů https://1url.cz/ZJwTy
USA od druhé světové války zabily více než 20 milionů lidí ve 37 zemích https://1url.cz/LJwjt
Globální válka: „Za 5 let zlikvidujeme 7 zemí: Irák, Sýrii, Libanon, Libyi, Somálsko, Súdán a Írán…“ https://1url.cz/1Jwjz
Operation Unthinkable https://1url.cz/nJwjK
Ti povraždění to jsou podle tebe jen „ty všechny zdroje, které kapitalista vytěžovat může“?? Co ty jsi za zrůdu…
Ano, uplne stejne, jako socialista/komunista/nacista/fasista ukradne fabriku, statek, dul, barak, zlato a majitele posle do lochu, dolu, plynu,… je to presne to same, tak tak.
Kapitalistům je ovšem nutno přiznat k dobru, že se s tím netají. Greed is good. Socanský pokrytectví mi vadí o dost víc. Plná huba rovnosti a bratrství a stejně každej hrabe pod sebe.
leon
3.6.2025 v 10:41
No tak jako to všeci víme, že to nejsou žádní lidumili, ale řezníci, drobnej rozdíl je, že jak psal Sysop, cucají hlavně cizí.
Komouši jako soudruh vocelovej (ale i další po něm), Mao, Pol Pot a další, ti povraždili a utýrali DESÍTKY MILIONŮ vlastních ovčanů. Plus samozřejmě vo tech stovkách tisíc, možná milionech zajatců ze strany Osy, ze kterejch se z koncentráků dom vrátila taky jenom hrstka, to asi netřeba mluvit, ne? Kolik zajatců ve svech lágrech povraždili západní spojenci, taky 90 %?
Sysop, ano, jak známo, v kapitalismu vykořisťuje člověk člověka, zatímco v socialismu je tomu naopak.
A pochopitelně, socialismus je trnitá cesta od kapitalismu ke kapitalismu.
@shane: samozrejme.
Polovodice.. no, zhruba do zaciatku 70. rokov sme boli viac-menej na svetovej urovni, pokial boli diskretne prvky (diody, tranzistory) vyrobene nenarocnou technologiou, s prichodom integrovanych obvodov to bolo horsie a horsie (netvrdim, ze niektore kopie linearnych IO nemali lepsie parametre ako zahranicne originaly), co sa tyka digitalnych obvodov, TTL ako tak, LS TTL ci ECL bol problem (stastlivci mali pristup k ruskym verziam), CMOS ani nehovorim (RCA mala prve obvody z 40xx serie koncom 60. rokov, Tesla sa zmohla na prve 4001/4011 hradla az o 15 rokov neskor zaciatkom 80. rokov).
Pasivne suciastky boli tiez problem – ako ano, v katalogoch boli, ale realne nedostupne.
Na světové úrovni jsme byli až do Klausovy rozkrádačky.
A to ve většině oborů.
V podstatě s jedinou výjimkou, a to byly počítače a špičková polovodičová elektronika.
Jinak jsme na tom nebyli hůř než západní země.
Jen holt lidi viděli jen to nablýskané pozlátko ve formě špičkové elektroniky a luxusních aut.
Tyhle dvě věci sehrály klíčovou úlohu v sametovém puči a tom že si lidi zvolili kapitalistickou chudobu a postavení ČR jako západní kolonie.
Švihlíková o tomto dlouhodobě fundovaně mluví.
„Na světové úrovni jsme byli až do Klausovy rozkrádačky.
A to ve většině oborů.
V podstatě s jedinou výjimkou, a to byly počítače a špičková polovodičová elektronika.“
To je ovšem kardinální hovadina.
Alespoň z mé perspektivy člověka, který pracuje skoro 30 let v autoprůmyslu.
To tam 30 let uklízíte záchody ?
Socialistické nezničitelné Tatrovky a další technika opravitelná na koleně a s trojnásobnou životností, to vám nic neříká ?
Dtto vlaky. Nebýt eurodotací, tak tu dodnes jezdí staré lokomotivy a hupcuky ze 60. let. A ty slavné pendolína a cityelefanty jsou po 20 letech zcela na odpis.
Kupte si moderní obdobu socialistických dopravních prostředků a pracovních strojů za 5x vyšší cenu s 5x vyšší poruchovostí.
Ty slavné džondýry s mraky kurvítek a skrytých killswitchů (aby se to vysralo 3 roky po záruce) vás ekonomicky sežerou na opravách.
Jsem zvědavý jak zemědělci budou s těmato mrdkama fungovat bez štědrých eurodotací. Kdy nebudou pěstovat na poli dotovanou naftu, ale brambory za tržní ceny.
Ona ta slavná západní technika byla výrobně postavena na štědrých ekonomických dotacích do zemědělství v EU i USA.
Zemědělec co si to bude kupovat „za svý“ nakonec zkrachuje.
A mimochodem, Zetor velmi úspěšně funguje v Indii.
Aha, troll. Já jsem to nepoznal hned.
Šup do ignore, blbečku.
Copak, přerostlé ego nezvládlo pohled na skutečnou realitu?
To Dfens má větší smysl pro realitu a vidí, že předotovaný a absurdně nafouklý a neefektivní automotive je v podstatě už po smrti.
A jen budí zdání životaschopnosti, asi jako nabalzamovaný Lenin v mauzoleu.
Jo, mauzoleum, to dobře vystihuje stav českého automotive a brzy i celého evropského průmyslu.
(i ta slavná škodovka co vyrobila ještě před pár lety v Číně 300 000 aut jich teď vyrobila jen nějakých 50 000 – RIP škodovko…)
30 let vyrábíte v automotive předražené leštěné prdy a symboly společenské prestiže, za které chudnoucí český vohnouti utrácí poslední zbytky peněz. Aby ukázali že jsou někdo.
Tak jako bylo za „socíku“ prominentní předotované zemědělství a hornictví, tak je za „kapíku“ předotovaný automotive.
A to se týká i platů v oboru.
To s tou uklízečkou nebyla zas až taková nadsázka, protože kdejaká uklízečka má větší přehled o tom v jakém je firma stavu, než nějaký inženýr co si žije v oblacích a ještě mu hubu, uši i oči zacpali penězma, o kterých si v jiných nedotovaných (a EU likvidovaných) oborech můžou jen nechat zdát.
Prostě zaměstnanci automotive byli donedávna prominenti současného režimu. A to na úkor jiných, pro společnost potřebnějších oborů.
I ti komouši měli většího fištróna, když udělali prominentními obory co jsou klíčové pro energetiku a výživu lidí (hornictví, zemědělství). A ne ztrátovou výrobu rezavějících předražených plechovek.
kokote vypatlanej, v době kdy v socanismu jezdila pára a dobytčáky, v britannistánu měli moderní pohodlný Delticy co lítaly 160, a jinde to nebylo vo moc horší, ve švajcu třeba eletrifikovaný tratě, tak ze sebe dělej dál debila, aspoň se zasmějem tvl
Nebyl to jenom autoprůmysl, i ta těžká doprava byl nakonec naprostý zoufalství. Komouši srali koleje do každé prdele, a už jaksi logicky nebyla kapacita na to, aby po nich vůbec mohlo co jezdit. Takže pára a dobytčáky vybavený dřevěnejma sedačkama byly běžný v době, kdy v britannistánu už lítaly Delticy 160. Psal sem to tady mnohokrát. První komoušský dázlový kolomotývy měly poloviční výkony a jezdily jak sračky. A takle to bylo prakticky ve všem, kam se člověk podíval.
Takový běžný věci jako přesný spolehlivý funkční (a ne obskurně předražený) hodiny, budíky a hodinky, což je právě příklad toho přesnýho průmyslu, východní blok většinou produkoval ingoty co se rozcházely klidně desítky sekund denně tvl. Primky byly takovej jednovokej mezi slepejma, ale ta cena a dostupnost žejo.
Myslím, že Rusové měli nějaké hodinky docela podařené. Nemůžu teď zpaměti vylovit co to bylo, tuším nějaký Poljoty.
jenže to byl poklad na kterej se šetřilo vagón času a, jako u všeho, nebyl, zatímco na západě sis koupil cokoli kdekoli za zlomek, a mohl si vybírat z desítek značek a modelů
Nebyl, hodinek byly i za SSSR (v 80. letech) plné obchody. Nabídka oproti ČSSR asi desetinásobná, pravda, všechno ruské značky, ale kvalitnější než primky a za rozumné ceny – tahal jsem je sem známým po kilech.
https://www.aurifo.com/a/zajimavosti-a-historie-o-znacce-vostok
Nebyly to Vostoky?
Rusi měli i Poljoty i Vostoky. Oboje kvalitní a nepříliš drahé. Poljoty vyráběl 1. Moskevský hodinářský závod, založený v roce 1930. V roce 1953 měli vodotěsné hodinky, v roce 1957 automaty. S hodinkami Šturmanskije od Poljotu letěl Gagarin, od té doby mají hodinky značku Poljot. Od 70. let vyráběli chronografy, ty byly v licenci Heuer, Rusi pak pokračovali ve vývoji (podobně jako dále vyvíjeli původní Fiat 124).
Vostoky se vyráběly v Čistopolském hodinářském závodě, což byl v roce 1941 evakuovaný 2. Moskevský hodinářský závod. Vostoky v podstatě nešlo za SSSR koupit, byly určeny pro armádu, letectvo a kosmonauty.
Jistě, jako obvykle, za enormního úsilí vagónu lidí a zdrojů vyráběli mizivý množství, co nešlo koupit, zatímco stejný množství dělala každá druhá rodinná firma ve švajcarským údolí. A prodali to komukoli v celým světě.
První sériově vyráběný vodotěsný hodinky byly Rolexky Oyster až v roce 1926, tak supr, že sovětský hospodářství toho dosáhlo už za dalších 27 let :oD
A ty Oystery si koupil beznej svycarskej molodec? Skoro bych si tipnul, ze pro beznyho Svycara taky nebyly zrovna neco, co by si kupoval denne.
Nicmene, Svycarsko je kolebka hodinek. To je asi tak, jako rict, ze Svycari nedelaji tak dobry pirohy, jako Rusaci :-)
Sysop
3.6.2025 v 9:50
v různejch voděodolnejch hodinách a jinejch cibulích výrobci soutěžili asi tak vod poloviny 19. století, to eště většina molodců a děvuch v carským rusku ani nevěděla, što takoé časy žejo ;-) samo že první produkt byl prostě pro smetánku, ale mysliš, že běžná přidavačka v kolchozu si mohla koupit ve Svazu vodotěsný hodiny? asi dost těžko žejo
Si čoveče myslim, že v době, kdy to ve Svazu vůbec vstoupilo na trh, tak ve světě už to mělo tolik producentů, že lidi ze západní střední třídy si nejaký mohli dovolit. V sajůzu sice byla oficiálně rovnost v bídě, ale víme, jak si řada byla v reálu rovnější.
Tak ja se sovetskyho systemu vubec nezastavam a vzhledem k casove presnosti a dochvilnosti, kterou bolsevicky hospodarstvi tehdy dosahovalo, by i ty nejtupejsi cibule byly znacnej overengineering. Jen jsem chtel naznacit, ze Svycari se proste snazili zivit tim, co v te male riti mezi horama mohli provozovat, ze. A hodinky byly statutem bohatstvi i v tom Svajcu.
Sysop
3.6.2025 v 10:17
tak rolexky asi zrovna jo, by bylo ovšem zajímavý najít nejaký statistiky, kolik hodinek tam tenkrát lidi měli, dalo by se očekávat, že dost, tak jak dneska města vokolo automontoven jezdijou skoro jenom v tom co ta montovna bouchá
Před quartz holocaustem bejvaly rolády sice poměrně drahý a kvalitní hodinky, ale zdaleka ne takovej cenovej luxus jako dnes. Mám pocit, že při přepočtu podle inflace byla cena cca třetinová.
Jinak švýcarský hodinkový průmysl začal tím, že chrlil levné napodobeniny britských a francouzských hodinek. Nicméně inovovali, vyvíjeli a zaváděli strojní masovou výrobu a svoje vzory převálcovali jak cenou, tak hlavně kvalitou. A pak vynalezli quartzový strojek a převálcovala je Asie, protože quartzky nevyžadují přesné strojírenství.
No a tím jste pospal celkovej čínskej model posledních let:
nejdřív levně a s mnohem nižší kvalitou napodobovat západní produkci, sem tam okopírovat i celou fabriku, ale neusnout na vavřínech, myslet do budoucna, investovat do vývoje, zlepšit kvalitu, inovovat – a postupně být v segmentu střední kvality lídrem, produkovat ve velkých sériích a tímšetřit náklady na všech stranách, a často za mnohem nižší ceny.
Ano, jiste. A blbost zapadu, ze si tohle neosefovala. I kdyz… jak, ze…?
Podívejme se na elektromobilitu: naivní západní automobilky tam začaly vyvážet technologie a uvěřily tomu, že se stanou lídrem v Ev tam – a potom v celém světě, totálně nepochopily odlišnosti trhu a to, že tam se vyrábí 2x levněji, že tam mají elektřinu (i pro pohon aut) za třetinu a že si tam vypěstují elektrOtesánka, kterej je pak sežere. Mezitím Číňan obsadil trh strategických surovin pro EV.
No a dneska si můžeme číst seriózní články, že zámý výrobce CATL rozjíždí po úspěšném testování na dodávkách velkovýrobu odlišných baterií pro elektromobily – místo lithia nesrovnatelně levnější sodík – a pokud to je pravda (asi to je pravda), tak elektro autoprůmysl čeká tak zásadní změna, jaká tady ještě nebyla. A Západ se svým lithiem se bude moct jít akorát zahrabat pod Cínovec. A předpokládam, že patenty jsou tentokrát pořádně ošéfovaný – od Číňanů.
Automotive ve spojeni s EK je tak neuveritelnej cirkus, ze Cinan se musi mit drzku okolo cele hlavy a my muzeme tak akorat brecet. Ve finale se jim tady zacinaji sypat pracovni mista a ta kunda Lejnova jeste hulaka, ze je potreba z jednicky preradit na dvojku a poradne to proturovat.
Garantuju Ti, že to bude muset skončit u mild hybridů, protože tlak německých a francouských odborů neustojí EK ani v náznaku.
Podívej se teď; stačilo hvízdnout a jsou z jednoho roku na splnění klima cílů roky tři.
U Číňana se hraje o hodně, protože Číňan na těch svých elektrokeplech dodávaných do Evropy taky vůbec nic nevydělává. Jde jen o to, kdo s koho.
Jo, a blbý je, že tradiční dodavatelé pro automotive už dost pomřeli, respektive Němci si je nechali jen pro klíčové komponenty, všechno co se dá koupit za pusu v Číně se začalo brát z Číny i pro spalovací byznys.
V praxi to hodně podtrhlo celej ten křehkej organismus vzájemný spolupráce v rámci EU.
jasně ty debile, automotív v pýči, železnica (i přes to, že to byl henten ingotovej proomysl, co komouši tak tlačili) fpýči, moderní zemědělský stroje fpýči, telekomunikace v pýči, elektronický systémy zabezpečení, řízení dopravy atd., a tak můžem pokračovat do nekonečna, skoro všecko v dřevních dobách
já sem ty debile na rozdíl vod tebe eště přeloni likvidoval vyřazenej kamerovej dohledovej systém z metra, nekdy z 80. let; komouš se sice na konci snažil vo jistou modularitu, ale proti tomu, co už uměl západ ve stejné době (a to kompletně číslicový, můžu srovnat ultrazvuk z konce 80. let), to je ale úplně jinej vesmír
V elektronice, zejmena te spotrebni, jsme byli 100 let za opicema, ale treba blby repracky za ty prachy nemely konkurenci (az na kaloty). Muselo se holt vybirat a zadna „pravda“ neplatila plosne.
Až do doby, kdy ta konkurence přišla, pže prostě soudruzi na to opět 50 let nešáhli a inovace skoro nula, žejo.
A hlavně prostě tadle nostalgia je tak k pousmání, je hezký, že tady šlo udělat jednu věc, ale v dalších desítkách to bylo úplně v prdeli.
Lžeš si samozřejmě do kapsy se spotřební eletronikou, moc dobře víš, že průmyslový mašiny tady byly sto let za vopicema, šak vopakovaně vykládáš storky, jaks v devadesátkách provozoval s tatem tiskárnu atd. Máš pocit, že kdekoli ve východním bloku by nekdo zvládl ve velkým produkovat tydle velký průmyslový digitální tiskárny? Kdyby se to nesesypalo, tak na podobné úrovni možná kolem roku 2010 tvl. A to se podivé, jaký byly západní tiskárny v 2010, voproti ranejm devadesátkám. Můžu srovnat právě třeba ultrazvuk z přelomu 80. a 90. let s ultrazvukem kolem roku 2000. Výrazně jenodušší, menší, lehčí, levnější, a přitom s lepším rozlišením.
A PRÁVĚ PROTO, že ani ty moderní mašiny s vysokou produktivitou tady absolutně nebyly, všecko se stále bouchalo prakticky ručně, je to, proč tady bylo hovno a to hovno bylo eště předražený. Na západě na těch mašinách mohli bouchat nekonečný série všeho. Tady tak leda malosérie nikdy nedostačující k nasycení hladovejch východních trhů. Ale jasně, byla vole stopercentná zaměstnanosť :o)
Rozdil mezi nama dvema neni v tom, ze bychom stali na opacnych stranach brehu. Je v tom, ze ty to vidis cernobile. Kdybychom byvali meli uplne hovno, jak pravis, tak bychom nemeli ani zadne devizy (ted nepocitam vejplaty soudruhu, co jim bylo dovoleno makat venku a pak nemalou cast museli smenit za bony). Urcite typy produktu, zejmena ty trvanlive a jednoduche, jsme udelat umeli.
Cimz ti ale nijak nevyvracim trend, kterej byl neskutecne pomalej. Ja jsem podnikat zacal koncem 80ek a – kupodivu – zrovna v elektronice. Tisku jsem se venoval az v 90kach a to prvni digital, kterej byl trosku podobnej soucasnejm masinam, prisel na evropskej trh v roce 94 od Scitexu.
Komari v polygrafii meli maly masiny z Adastu, lepsi a vetsi pak od Nemcu. Rotacky dtto. Reprodukcni technika byla: fotograficka Nemecko (vychod/zapad), filmy Kodak/Agfa/Fuji, skenery a osvitky na film Crossfield + Linotype-Hell, digitalni technika to samy – Nemecko+Anglie.
Cesky se pouzivaly akorat nektery ofsetovy barvy, co nahovno schly a papir z Ruzomberoku, kterej byl uplne vsechno, jen ne bilej a jeste se brutalne vytahoval pri konvencnim vlhceni.
V podstate, polygrafickej prumysl, pokud slo o cernotu, taxi materialove vystacil z RVHP produkce, ale jakmile to chtelo barvu, tak se sahalo po zapadnim matrijalu. Bez vyjimky, i ty blby stetecky pro chromolitografy byly zvenku. Lepici pasky, balsamy, uplne vsechno. Ceska mozna byla tak ta Solvina.
Ale zase co od nas zapad bral, krome nekterych prumyslovych masin, byly celky pro teplarny, kogeneracni jednotky, nejruznejsi armatury pro tezkej prumysl a tak. Protoze qalitnejsi? Ne, to v zadnem pripade. Ale maly rozdil v qalite za obrovsky rozdil v cene.
No a nakonec – dokud byla ceska (ceskoslovenska) prace za pusu, tak nemelo smysl se ani snazit vyrobit nejaky extremne sofistikovany masiny. Jedna vec byla neschopnost to vyrobit a vec druha byla ekonomicka nerentabilita. Dokud ti kotel svari Franta s Lojzou v sestnactkach, tak je to porad levnejsi, nez svarovaci robot. Tak to tehda bylo. Dneska Franta s Lojzou bud tuhle cernotu vubec delat nebudou, nebo chteji ranec, takze se vyplati koupit robota a pet let ho splacet. Taky je to o jinejch penezich.
Kdyz si v Brne jedna nejmenovana firma koupila SMT linku na PCBA mobilnich telefonu pro Siemenske, stala tato 2 miliardy, koncem 90ek. Dneska by stala sotva petinu. Jenze oni ji taky tehda zaplatili za rok, stejne, jako dnes.
Bolševici budovali svůj průmysl na západních technologiích, legálně i ilegálně
https://www.info.cz/po-praci-lifestyle/bez-zapadnich-technologii-by-se-sovetsky-svaz-zhroutil-nejdriv-je-bolsevici-kupovali-pak-kradli
Sovětské kopie západních výrobků (komentář v ukrajinštině)
auta
https://www.youtube.com/watch?v=jRT96OGKfpo
zbraně
https://www.youtube.com/watch?v=yhckBMgKt8w
elektronika
https://www.youtube.com/watch?v=ksKtm9i81Ns
Kradou vsichni. Jen, holt, Rusaci museli krast i tu spotrebni produkci. Nemci kradou kdeco taky, jen u nas na oddeleni jsou tri lidi, co lezi v patentech. Jednak ledaji, kde patent vysumel a je to supr napad a druhak resi, jakou minimalni zmenou jde ten patent obejit.
Sysop
3.6.2025 v 9:12
vidím tam jistý nuance rozdílu voproti tomu, že se Svaz a satelity nejakejma patentama vůbec nevobtěžovali, a to vod fyzickejch věcí po muziku atd.
Re: Behemot 3.6.2025 v 9:46
A myslis, ze treba Amici pri anallyze MIGu 15 se zabyvali pripadnymi patenty? :-)
Je to spis o tom, ze vychod (vcetne Ciny) toho ke kradeni zapadu mel mnohem, mnohem vic. Zapad ukradl princip fluidniho kotle, ale vychod na ferovku obslehnul dvacet konzumnich sragor.
Sysop
3.6.2025 v 9:56
Komoušskej východ vůbec neco jako patenty neuznával, dělal, že to vůbec neexistuje. Proto se ostatně taky na západ těžko vyváželo cokoli postavený na obšlehlejch věcech (skoro všecko), a proto byli tak fpýči s devizama.
Západ to měl snadný, dyž to komouši neuznávali, tak nebyl problém, měli to snad patentovaný? No neměli :o)))
Tak ovsem, patent je glejt, jestli nekdo nejaky prava uznava a pokud ano, aby byla vymahatelna. Nic vic, nic min. Pokud na to nekdo sere, no tak se s tim tezko neco nadela, ale dotycnej se tim taky okrade o velkou cast mezinarodniho xeftu, zaano. Bolsevikum nedoslo, ze takhle ty supa dupa myslenky marxismu proste po celym svete fakt nerozsirej.
no v diskrétech co eště nebyla moc velká standardizace, jistě; jenže tam komoši zamrzli, na západě šel vývoj dál, a v tech 80. letech se právě i ty diskréty sjednotily na TO pouzdrech hlavně pro panelovou montáž chlazení, zalitý v epoxidovejch plastech, a všecko to už bouchaly mašiny, takže opět, vo nekolik řádů vyšší produktivita, velká úspora drahejch materiálů, a perfektně jednoduchý použití i s kvalitním chlazením; tady se furt bouchaly i tranzistory v tech strašnejch plechovkách a jakýkoli osazování toho trvalo vagón času, ty šílený plechový konstrukce na chlazení – tvl za poslední rok sem zlikvidoval plný bedny primárně TEchnicky SLAbé elektroniky (ale ai jiné východní) a vidím ty šílený konstrukce, západ za stejnou dobu co tady trvalo postavit ručně 1 ks zařízení nasekal několikanásobně víc kusů té techniky a stálo to zlomek peněz!
i taková prkotina jako pájení vlnou tvl, na západě vod 60. let v lepších fabrikách běžný, tady to možná na koncu měly Slušovice? jinak všude babosedy a všecko patlaný rukou, to vidim tpč, stačí ty tišťáky votočit vzhůru nohama…
Od roku 1974 byly všechny desky do spotřebky z Přelouče, Litovle, Bratislavy, Oravy i Vráblí letovaný vlnama.
Babosedy jen doletovaly větší věci, co vlnou zaletovat nešly (vn trafa a podobný věci) – a ručně se letovaly kabelový formy a přípoje na síťový trafa a velký elyty.
V některých výrobcích možná šly použít konektory a centrální propojovací deska (jako v B115), ale u mnohých to kvůli vnitřnímu rozložení s konektory nedávalo smysl.
Kabelová forma by zůstala, akorát v konektoru by přibyl jeden potenciální vakl-kontakt navíc.
Nakonec ani ty konektory v B115 nebyly žádná velká výhra. Když se podělal třeba oscilátor či začal šumět snímací zesilovač, tak se vytáhl z konektoru, vyměnil se tranzistor či něco jiného – a modul zasunul zpátky.
Dtto konektory u Oravy – moduly se měnily kus za kus jen při exterkách, kvůli rychlosti. Vadné moduly se shromažďovaly v opravně a jeden člověk makal jen na jejich opravách a nastavení.
Pokud se televizor dostal z nějakého důvodu na dílnu, vadný modul se vždycky opravil a zasunul zpátky.
Nemohli jsme si dovolit vadný modul prostě hodit do kýblu a naúčtovat celý nový, to by ta opravna velmi rychle ekonomicky skončila…
Netušim co pro tebe je spotřebka, dyž mluvím vo měřicí technice, průmyslovejch a dalších věcech, a dyž tehdá se na řadu té techniky kurva hodně dlouho šetřilo (né jak dneska že bedna je zlomek měsíční mzdy, proto už se dá mluvit vo spotřebnosti). Prakticky všecko co mi prochází rukama, tak je ruční pájení.
Potíž je asi v tom, že zatímco tady se ten bordel zmohl tak na ty televíze a jiný audiokrámy v sériovce, tak třeba pak už nejaká lepší laboratorní technika byla v podstatě kusová výroba a eště s vohledem na součástkovou základnu co tucet, to originál. Na západě obdobná fabrika hroutila ty věci sériově, mj. právě kvůli pokročilejší automatizaci.
Kdyby jen elektronika. Mám starej stojan na vrtačku Narex S41 a prask mi ten upínací prstenec. A protože furt mám k tomu tu vrtačku a příslušenství, tak jsem na blešáku koupil jinej, že to akorát prohodím. No jelikož se ty S41 vyráběly asi 20 nebo kolik let, tak jsem místo mojí ze začátku výroby koupil z konce výroby. Pozná se to podle kliček, původní jsou celoocelový kapkový, zatímco pozdější jsou tyčka s naroubovanou plastovou koulí. Jinak je to obojí litinovej blok na tyči s podstavcem.
A když jsem to porovnal, tak nejenže ten pozdější je výrazně odfláknutější, ale ani nemaj zaměnitelný díly. Čepy maj jinej průměr a ten zadní pohyblivej prstenec co se jím nastavuje výška na stojanu má každej jiný rozměry tý šíny co jezdí v tom bloku a vrtačkou, protože to někdo lícoval na brusce podle oka. Přitom ty odlitky stejný. Akorát to prostě bastlili jak se dělník vyspal a co mu přišlo pod ruku.
Našroubovanou
shane: to jste si dovolil hodně, kritizovat „kvalitní, levné, poctivě zpracované, co vydrží věčnost“ socialistické výrobky :-) To stejné ta drzá kritika nedostupnosti sofistikovaných modelářských potřeb, jako třeba papír nebo balsa:-)
Si ještě pamatuju, jak jsem sháněl unicolky po celém Brně a záviděl revellky v modelářském kroužku – výsledek stejné stavebnice (Messerschmitt) se po nabarvení ani nedal srovnat. Jednoho to docela otrávilo, když poctivě lepil a pak to kvalitní socialistický výrobek, i tak nedostatkový, pohřbil. A místní leoni a jantarové budou plácat píčoviny o tom, jaká to byla úžasná doba.
Njn. Přitom ten S41 je fajnovej stojan. Taky to nebylo nic levnýho, když byl novej. Ale krásně to ilustruje ten postupnej propad kvality. Na youtubu jsou dobový pořady, kde se řeší zmetkovitost výroby domácích spotřebičů, kde udávají strašlivý čísla. A že desítky procent vyžadují záruční servis, ale čekací doba je v řádu mnoha měsíců, protože nejsou díly, včetně trivialit typu krycí plechy, (který uhnívaj pomalu před očima, protože maj ojebanej smalt). A to díl, kde jsou snad tři výrobní operace a měli by to teoreticky sekat tak rychle, že by to museli štosovat i v kantýně.
Unicolky byly normalni syntetiky odlity z velky pixly do sklenicek a souply do kartonovy krabicky s vokynkem, abysme to teda hen tem imperyjalystum nandali. Po natreni cekoholi tlusta vrstva jako krava, bo ta baze byla neskutecne hutna a skala byla tak vtipne vybrana, ze nenabizela CMYK, takze z toho neslo nic poradnyho ani namichat. To vymyslel totalni curak-kreten.
Ja jsem letadylka natiral barvama na boty, ty byly acetonovy a nabizely CMYK skalu, takze jsem si namichal prakticky jakoukoli barvu (jo, khaki zluta+cerna, to bylo kurva neco, kdyz jsem chtel U.S. olivovou…) a baze byla velmi jemna, takze byly po natreni videt i nyty.
Samozrejme, po navsteve Pesti a nakupu Rewellek, zejmena pak metalickych a jinych nestandardnich jsem byl buh…
Na druhou stranu se tady v tý době postavila atomová elektrárna za 7 let. Od vejkopu po spuštění. Československýma rukama a hlavama. Nebejt Dukovan, muzemetsi dneska leda tak honit péro, protože tahle sebranka se za 25 let zmuze leda na to posrat už tendr a potom předat pravomoc porodní bábě z Brusele.
Pokud vím, projekt Dukovan byl kompletně z ruských hlav, ale to už je asi jedno.
Kvalitě turbín v Dukovanech asi nelze vytknout nic, oproti těm – příliš velkým – temelínským.
Nádoby reaktoru byly projekt ze SSSR.
Ale vyráběly se pak u nás. Zbytek elektrárny dělali čeští inženýři.
Dokonce i provozně-experimentální reaktor v jaslovských bohunicích se dělal v ČSSR.
Včetně složité sítě tepelných výměníků na CO2.
Jen bylo chybou dát tam pak jako obsluhu ožralé slováky.
Mohli jsme být zcela soběstační v elektřině, protože reaktor fungoval na kovový neobohacený uran.
I tak se říká že to byla sabotáž. Nekonečný zdroj laciné energie na tisíc let, to nemohly jisté kruhy na západě dopustit.
Když měli pro vohnouty naplánovanou energetickou chudobu a zavírání jaderek už před 40 lety.
Riadiace a zabezpecovacie systemy, velka vacsina vykonovej elektroniky bola ruska, cesti inzenyri to maximalne skladali dokopy.. v 90. rokoch bola upgradovana nemeckym Siemens/Framatome (podobne ako Jaslovske Bohunice).
komouši úspěšně žili z rozkrádání infrastruktůry eště z mocnářství – pohádky ovčí babičky😂
V té souvislosti je nutno odmítnout několik zcela zásadních běžně tradovaných „nepravd“, zejména, že komunisté
– tento majetek získali hlavně znárodněním. Ve skutečnosti toto proběhlo převážně v předchozím demokratickém období let 1945 až 1947. Po únoru 1948 proběhlo jen dodatečné znárodnění většinou zastaralých a často dokonce předlužených krcálků drobných podnikatelů a řemeslníků v obchodě, stavebnictví a službách (podobný majetek zemědělců přešel postupně do Jednotných zemědělských družstev a byl přeměněn na jejich osobní podíly), přičemž celková hodnota takto „ukradeného majetku“ nepřesáhla určitě 24 až 25 mld. Kčs, resp. jen o něco víc než šest a půl procenta tehdejšího souhrnného národního jmění
https://legacy.blisty.cz/art/48053.html
Jj, a komoušský svině je předlužený nechaly, akorát jim ukradly všecko, co šlo odnést, takoví to byli lidumili, co? že tě pazoury nebolí to jedna kundo, takovejch ukradenejch věcí od lidí jako byl výše zmiňovanej pan Svatej, který, byt tady normální tržní hospodářství, mohli ČSR udržet ve světové průmyslové špičce, tady byly mraky. Komouši z toho udělali skanzen a západ toho potom akorát logicky využil jako montovny.
Tak treba povedat, ze sudruh Benes znarodnil firmy nad 150 zamestnancov (ak si dobre pamatam), financne institucie a dalsie uz v oktobri 1945.
Jo, na popud soudruhů Fierlingera, agenta NKVD co později sloučil ČSSD s KSČ a Gottwalda. Teda ne, že by národní socialista Beneš nebyl pěkná svině, ale tohle jeho nápad nebyl.
Klidně i mohl být – vlna znárodňování proběhla po válce snad všude, v UK s následky zápolila ještě Thatcherová a v podstatě se z toho nevzpamatovali dodnes. Dtto Francie.
Moh. Tak oni taky snad všude vyhráli socialisti. Attlee byl takovej kokot, že po válce prodal rusákům proudový motory RR Nene, který byly o dost lepší než ty kořistní německý. A rusáci je obratem obšlehli a začali cpát do MiGů patnáctek.
Ale nejsem si jistej, jestli na tom západě znárodňovali tak do hloubky jako Beneš. Eda už byl hluboko v Stalinově prdeli a Košická vláda tuplem.
On sa sudruhovi Stalinovi pchal do prdele uz v 1943, co sa divil aj Eden.
Za to, co museli obyčejní lidi snášet od pánů továrníků a velkostatkářů, za dvě světové války krátce po sobě vyvolané „báječným“ kapitalismem, se ti lidi ještě hodně mírnili.
Oni ti komunisti nepřiletěli odněkud z vesmíru, že.
Je tam odkaz, doporučuji ti přečíst to celé. Je tam i kdo to napsal, já to nebyl. Jestli jsi si jistý, že to takhle nebylo, kontaktuj autora.
co museli ty demente snášet, bezprecedentní pokrok, nárůst životní úrovně a tak? ty seš takovej kokot, až to dveřma tříská
Že něco nevíš ještě neznamená že to tak není. Podívej se na první díly dokumentu Industrie.
To jako naši předci se nudili, nevěděli co roupama a tak riskovali svoje životy v demonstracích a stávkách??
Prej bezprecedentní pokrok, nárůst životní úrovně🤣🤣🤣
Životní standart o jakém se jim v kapitalismu ani nesnilo jim umožnil až socialismus.
Checht tvl…mnohdy suchý hajzle v počtu 1 ks, stejně jako tekoucí voda na patře, v pavlačákách eště mnohde v 70. letech…nebyt komoušů, tak to bylo dávno zrekonstruovaný ty kokos. To vidim i dneska jaká je to mnohde bída, dělnický domky třeba z 1. republiky v holomócu mnohde eště v původním stavu, masakr.
Hajzly na chodbě bylo možno vidět ještě počátkem 90. let.
V Plzni na Pavlačáku na Jateční byly celou dobu, nebo v tom baráku u Zvonu, co ho po povodních tuším 2002 odstřelili. Ono to zase tak ve starejch zástavbách výjimečný nebylo.
Bratislavska v Brne, z vnitrni strany kdyz byla pavlac, hajzl byl na konci, byty nic. A taky jsem to videl v par barakach na Otakara Sevcika. Vsechno devadesatky.
Potesim,ci zklamu? Vim o dome v P3,kde to cast najemniku ma takto dodnes.Ta co ne,stihli to na vlastni naklady v byte udelat pred restituci.
Presne, svet se v prdel obraci, ale komousi ani motoristi s spd nas ze sracek nevytahnou. Maximalne oberou jeste o ten zbytek, co couha ze zadni kapsy. Jak jsem uz jinde napsal. Alternativa k aktualni naprd situaci nikde. Nebo neumim cist mezi radky. Japonce ani komouse volit nehodlam.
Co se týče toho „vehiklu“ tak zrovna ODS byla trojským koněm privatizačních estébáků plus amerického deep state. Což způsobilo že se díky tomu bývalí estébáci dostali ke státnímu rozpočtu a drží se tam dodnes, i díky tomu že celou dobu tito překabátění komouši podporovali americké zájmy (což skončilo ukrainizací ČR přijetím pandemické smlouvy) byli beztrestní a jejich zlodějiny nebylo možné nijak zastavit ani sankcionován u soudů.
TOP09 je úplně stejná písnička -strana bez členů- která měla převzít roli zcela zdiskreditované ODS. Vlastně by se to povedlo a estébáci s podporou americké bažiny by tu vládli dál, kdyby nepřišel Babiš.
No nedělal to z dobroty srdce, ale když se tyto dva klany perou, tak mě prosím už jen kávičku.
Bez něj by nás totiž ta ODS-TOP09 banda zatáhla do ukrajinského konfliktu už po roce 2014, kdy se to tam po majdanu začínalo rozjíždět.
Centrála CIA musela vyvinout obrovskou aktivitu aby Babiše odstavila a vrátila starou estébáckou absolutně proamerickou skvadru ve formátu SPOLU. A mohla tu vybudovat opevněnou baštu banderizmu ČUR , Česko-ukrajinskou republiku.
Tak asi neměl bych, ale co by ne, nedělám přání „fšem protroublým. Pořád. + 1 🙂
Nehormonizujte se zvířata, kryplací ouu // zdegenery nemusím
https://vk.com/wall662403728_4719?fbclid=IwY2xjawJq9m5leHRuA2FlbQIxMAABHukttrjQvGuR2RKWbdgWx1S9TDAX04zOM2CqUFFv8XqnzUcFaIxMgabWQVs6_aem_9G6tgX3O76TmpHtTn9uN3A
Soroš bend sázek na krize (eu/kalergi naordinovaná bilderbergem s matrónou) není jeho vynález.
Jsem ve stavu .. D a pak R.
Defenstrace a pak zavedení pravidelného Referenda, předcházené celospolečenskou diskuzí. Čekání na osvíceného politika je zoufalá naivita, stejně jako čekání na osvíceného úředníka.
Trochu off topic… ale ne moc:
Šla tu řeč politickém kompasu, já si ho kdysi vyplnil v angličtině, ale dneska jsem otevřel českou mutaci: https://politica.cz/
A co na mne jukne? V horní polovině (autoritářství) sedí KSČM, SPD, Trikolora a ANO. Uprostřed ČSSD, SPOLU a Přísaha. A dole, v kolonce „svoboda“, STAN, Piráti a Zelení.
Jako to někdo myslí vážně? Heslo „Zákazy jsou svoboda“ v 1984 není, ale klidně by to tam mohlo bejt.
Pravolevou škálu neřeším, ta je relativní. Ona i ta svoboda je relativní, ale když porovnám množství zákazů úplně běžnejch věcí a na druhý straně nařízení, tak mám pocit, že buď se v Kompasu někdo zbláznil, nebo je to součást manipulace.
Bahnak: „…buď se v Kompasu někdo zbláznil, nebo je to součást manipulace.“
Nezbláznil.
Bahnak: někdo to jistě platí a kdo to je se dá snadno poznat právě z toho rozdělení. Sranda je dát zelené komanče (Piráti, Zelení) a mafii (STAN) do „svobody“, ale to je asi podle Orwella, že svoboda je otroctví:-)
Drobné doplnění:
„Dokonalý deadlock, a lidé jim ho žerou. To je neuvěřitelné. Všechny uvažující bytosti by to měly odmítnout.“
Existuje něco, čemu se říká škála emocí. Směrem nahoru jsou emoce pozitivní, směrem dolů negativní. A uprostřed je racionalita. To je jediná emoce, při které velí mozek. Další zhruba dvě desítky emocí mozek nevládne (tedy člověk je iracionální poměrně často, aniž by si to uvědomoval – typické rozhodnutí (jakékoliv) je emocionální, následně racionálně zdůvodněné, nikoliv naopak). Každá správná marketingová kampaň tedy cílí na emoce (nejsilnější je strach, o amygdale už každý určitě někdy slyšel) a lidé v takovém stavu neuvažují, ale volí. Strach z estébáka u vesla byl natolik velký, že SPOLU pro mnoho lidí vypadalo jako jasná záchrana. V jejich hlavě racionálně, v reálu úplná píčovina. Ale tak to funguje, není se čemu divit. Burešovo „bude líp“ je úplně stejné, fungovalo to skvěle, Fiala to jen převzal.
A jedna obecná: politický vehikl je způsob, jak může de facto mafie ovládnout stát tak, aby využila jeho zdrojů pro sebe. Ideologie není řešením ani náhodou, protože jejím produktem byly průsery minulé, třeba náboženství, komanči atd. Více demagogických blábolů nikoho nikam neposune, nakonec osobně bych neřekl, že je jich málo (greténi a woke operují na stejných základech – je to fakt lepší? V čem? Je to stejná sračka).
„Řešení“ neexistuje. Systém prostě dojede do bodu, odkud nebude návratu, sesype se a začne se znovu. To je ono „řešení“, které se nikomu logicky nelíbí, ale přitom historie učí, že jiné neexistuje. Reforma Říma? Perestrojka minulého socíku? To fungovalo? Ne, obojí to muselo chcípnout a takových příkladů jsou učebnice dějepisu plné. Nejinak tomu bude i dnes. „Řešení“ je nutno hledat na osobní úrovni, protože globálně bude pro svobodomyslného člověka, co má rád nezávislost a „rád se stará sám“, už jen hůř. Podmínky trhu se nezlepší.
Klidně se můžeme vsadit, že za 20 let bude hůř než dnes. Nenajde se žádné „řešení“, pokud cyklus neskončí (což se klidně může stát, i soudruhům v Kremlu se RVHP sesypalo tak nějak ze dne na den a co přesně k tomu vedlo – bylo tím posledním stéblem – se historici nejsou schopní shodnout ani dnes, logicky, protože k sesypání nedošlo nějakou jednou událostí, ale postupnou degradací). Pokud skončí, bude velmi záležet na tom, jakým způsobem to bylo a jak daleko od toho bodu budeme – pak je možné, že bude „líp“. Ale s EU, Babišem, Fialou a dalšími nemá jak být lépe, pokud nejste někdo z nich nebo jim blízkých, kteří ty zdroje umí využít.
fatdwi: +1
Dotaz…když tedy vyloučim amygdalu, ty lidské myšlenky vznikají jak ? Náhodným pohybem molekul, řízených čtyřmi fyzikálními silami ? Podle „vědy“ totiž jinak vznikat nemůžou.
Takže pokud byste měl pravdu, byla by to pouhá náhoda. Molekuly se hold zrovna asi pohybovaly správným směrem…
minsc: to je trochu nad mou úroveň „poučeného laika“, emoce, myšlenky atd. mám spíš spojené s praktickou aplikací než s teorií. Nicméně z toho mála, co vím, přenášejí neurony elektrické signály a synapse fungují na bázi chemie. Takže ta „elektrochemická“ kombinace není primárně o pohybu molekul (třeba mě někdo znalejší opraví).
Kam se elektrický signál po síti v mozku pohybuje je kombinací mnoha faktorů a předmětem spousty výzkumů, protože o tom ještě zas tolik nevíme. Ale umíme to zobrazit (aktivace různých částí mozku na základě impulsů už dokázala spoustu věcí, například zrovna tu amygdalu a obecně funkce jednotlivých částí mozku).
BTW: your grammar nazi (by Werich):
– Vzdejme hold!
– Že bychom to holt vzdali?
A ten socík chcípl jak přesně?
Já vidím že tehdejší komouši a estébáci coby „kapitáni průmyslu“ se mají tak, jak se jim ani nesnilo, když na bartolomějské mlátili máničky obuškama v CPZ.
Jediné co chcíplo, byla naše životní úroveň a státní zabezpečení.
Dřív mohl stát dojít v malém kdokoliv, ty výhody socializmu byly rozmanité.
Dnes naopak stát plně řízený estébáky dojí nás na daních, poplatcích, výpalném za rychlou jízdu atd…
Jantar: sorry Jantare, píšete tak strašlivé bludy, že už Vás dlouhou dobu ignoruji, přestože Vás nemám v ignore. Ale když už jste napsal, že „chcípla naše životní úroveň“ – gratuluji, že jste měl předky někde nahoře v bolševické hierarchii (fízl, horník, zelinář, NV, OPBH, politbyro apod.) a tak jste měl tehdy „životní úroveň“ lepší než dnes. Holt jste se nedokázal na dnešní dobu, kdy je potřeba něco umět a nestačí mít ty správné známé (nebo být preferovaným druhem dělníka), přeorientovat, tak se máte hůř. A to je jedině správně.
Já se mám nesrovnatelně líp. Procestoval jsem svět (i když dle soudruha Challengera jsem socka, co na letenku do Koreji nevydělá ani za 1000 let, naštěstí drtivou většinu mého cestování platily firmy, tak to nevadilo), o tom se (pra)rodičům ani nesnilo. V zahraničí jsem i žil a pracoval (Asie, USA), to už byla větší šance, že se naši podívají na Měsíc. Lidí, co to mají stejně, znám poměrně hodně. Vy jste mezi nimi taky mohl být, kdybyste ovšem něco uměl.
„Výhody socialismu“, to je skoro až oxymoron, prakticky žádné nebyly. Radši jsem si koupil novostavbu na hypo než bych uplácel nebo nekonečně čekal na družstvu. Radši jsem si koupil auto „přijdu a objednám“ než abych stál fronty a uplácel v Mototechně. Radši koukám na projektor než bych uplácel v elektru kvůli barevné televizi nebo šmelil s bony, abych měl na vysněné Sony z Tuzexu.
Ne, díky, ta doba byla odporná a to nejhorší na té dnešní je, že se jí zase přibližuje. Komanče máme na hradě, ve vládě. Komanči jsou v bruseli. V podstatě vůbec nechápu, že nejste z dnešní doby nadšen, protože to, co se sem valí, je přesně to, po čem fňukáte. Kdysi se říkalo, že generace komančů musí vymřít, aby bylo líp, Vy jste důkazem, že to tak není – flákačů co umí hovno, ale mají nároky, je pořád dost, starých i nových. A protože ekonomická situace stále umožňuje tyhle kádry živit, dotáhnete to zase tam, kam Vaši předchůdci – do sraček. Tenkrát nás z nich vytáhl Západ, dnes jsme jeho součástí a nevidím nikoho, kdo by nás z nich chtěl tahat. Vidím takové, co by chtěli, abysme byli v ještě větších (Rusko, USA, Čína, Indie). Hlupcům Vaše formátu to nikdy nedojde, dokonce budete dělat maximum, aby se tak stalo co nejdřív. Chuj s vámi.
Zkuste se třeba objednat na operaci. Tak za 2 roky, dřiv vás vzali za 2-3 měsíce.
Nebo zkuste sehnat zubaře. Nedejbože za rozumnou cenu. Známému spravil chrup za pouhých 400 000. A to nejde o Prahu.
Lidi ještě s láskou budou vzpomínat na Mototechnou, až tu zkrachuje automotive a budou čekat v pořadníku na uto z číny 15 let. Na elektromobil za milion pak jen 8 let.
PS: prý už statisíce lidí přestávají být schopní splácet dluhy a hypotéky, a to jsme teprv na začátku toho sešupu
Jak vidím tak generace komančů už vymřela, zčásti díky covidové šmakuládě.
A máme se čím dál líp. Úplně královsky.
Tedy zejména potomci těch vymřelých komančů, akcionářů čezu apod.
Ale i jim ty v privatizaci ukradené podniky brzy krachnout.
Bude holt veselo.
Jantar: operaci jsem nezkoušel, zubaře v okolí ano, nebylo to ideální, ale ani žádné drama. Kdy jste to zkoušel Vy?
Splácení dluhů – co jsem se díval, tak máte pravdu v tom, že počet neplatičů stoupá, ale je to hodně diverzifikované dle věku a typu úvěru (spotřebka, hypo). Nárůst tam je, jestli je to „začátek sešupu“ se uvidí, korekce se zdá být dříve či později nutná (o tom, že jsou nemovitosti předražené, čtu už několik let, že „nic neroste do nebe“ taky, takže je logické, že to jednou přijde).
Generace komančů naopak nevymřela, jste toho důkazem. A jsou stále noví, typicky pod nálepkou zelených nebo pirátů, různí obdivovači Vidláka a Stačilo, ti by kradli až by se hory zelenaly. Žít za cizí, ideálně zcela bezpracně, je pro mnoho mamánků velmi lákavé (takovej husťouš jako alien by chtěl zadara byt, aby nemusel pracovat a na bydlení bez matky si vydělat, ideálně tedy ukrást byty všem ženám a rozdat potřebným nadsamcům – ta vzpomínka mě vždycky rozesměje).
Zivotni uroven za minuleho sociku stala za vyliz prdel, pokud clovek nebyl vysokej partajnik, nebo reznik, ci auto opravar. Jo, jeste tak mozna soukromej architekt, ale i tak byl za stejnou praci na uplne jine financni urovni, nez kdyby totez delal na zapade. To je proste fakt.
Jina vec jsou socialni jistoty. Ano, ty byly za sociku nekde jinde, protoze to, holt byla podstata sociku. Od toho se jaxi jmenoval, ze. Takze sice vsichni meli plus minus tak nejak stejne moznosti, ale take i povinnosti. Jiste, houmlesaci prakticky nebyli a i ten cigos musel nekde aspon obcas hakovat, ale na druhou stranu ti, kteri si chteli zachovat rovnou pater mimo politiku a pritom se vzdelavat a poctive zivit, zadne vysoke zivotni urovne dosahnout nemohli.
Jedine, v cem se tehdejsi a dnesni doba vyrazne prolina je, ze svine se mely a maji dobre. Dokonce mnohdy ty stejne.
Životní úroveň stála sice za hovno, ale na druhou stranu si to zas tak člověk neuvědomoval. Ale co bylo toho času… Dneska je úplně jiná doba a jiný možnosti, ale mě stejně fascinuje jak tenkrát seděl ve sklepě v paneláku v kóji předělaný na dílnu leteckej modelář a tam si vykrajoval žebro po žebru a stavěl stovky a tisíce hodin vymazelenej model polikarpova…
Jasan:
tak zrovna ta modelařina – dneska kvete nesrovnatelně. Akorát je míň mladejch, ale zato ceny jsou úplně jinde, možnosti jsou úplně jinde, komfort je úplně jinde. Pamatuju – bráchové tehdy chodili do modeláře a stavěli lodě a letadla – neměli ani vysílačku, loď se řídila jen šroubkem na kormidle a letadlo létalo dokolečka upoutaný na lanku nebo se větroň poustil a šel pak hledat do údolí; motor jen ruskej, ricín a éter na příděl nebo pod pultem.
Dneska kdo chce – koupí něco hotovýho, kdo chce roky stavět v garáži žebro po žebru – tak staví, kdo pálí díly laserem nebo na 3D tiskárně – dělá to taky doma.
Zrovna tohle je 100x dále, než to bylo tehdy.
@ Cerny Mor
Akorát že třeba kitařina je na prahu zániku, protože ji skoro nikdo nedělá, teda z mladejch. Já jsem kitař, a až umřu, prostě se to všechno vyhodí. Není komu to dát.
Kdysi jsem vedl modelářský kroužek, to byl boom v 90. letech. Chodilo tam deset dětí. Pak to vzal po mně mladší Chodilo jich šest. pak další. Chodili tři. Pak to zaniklo.
Ty dva kluky jsem v modeláku vedl, a nemyslím, že by to po mně vedli špatně. Prostě se změnila doba.
Modelů mraky, ale pro koho? No a že si někdo koupí hotovou maketu a s ní lítá, tomu neříkám modelařina.
Cerny Mor:
„žebro po žebru“
– – –
Ten způsob dal mnoho. Trpělivost, zručnost, cit v prstech. Později to přineslo dost pozitivního…
Nejde o modelařinu. Šlo mi o to, že celkově byla hromada času. Četl jsem nedávno denník dřevorubce a to je úplně k neuvěření čím se ten chlapík zabejval po práci. A všechno jenom a jenom proto, že nebylo tolik rušivejch elementů jako je dneska. Teď jsem třeba četl brečení nad výstavou krátkozobých rejdičů, že prostě dřív se odmítali holubáři, zatímco dneska se výstavy vejdou do polovičních hal, jestli se tedy vůbec neruší. Představte si jak dneska nějakej mladej člověk civí hodiny denně na holuby, aby vybral perspektivní páry…
JASAN: když budete dělňas u pásu, času budete mít úplně stejně. Pořád je dost firem, kde je směna od 6, takže jste ve tři doma. Stěžovat si na to, že jste si (zřejmě) vybral jinou práci, která Vám bere víc času, proč? Zhodnoťte priority a zařiďte se dle toho.
A k holubářům – ten cyklus „odmítáme, nasereme, odradíme a pak čumíme, že nikdo nepřijde“ je dodnes živý prakticky všude. Přesunul se už i do onlinu, kde před 10 lety hysterická televize vlastnící práva mazala amatérské sestřihy z velmi populárních závodů a dnes je tam tatáž televize dává sama od sebe dokonce nesestříhané. Jenže kvalita těch závodů šla pro nižší zájem sponzorů a potažmo automobilek v mezičase dolů a sledovanost je nižší. S těmi holubáři to bude velmi podobné, pošlete jich dost do háje, ti odradí hromadu dalších tím, že místo, aby přitáhli nové, tak se na to sami vykašlou a časem není dost lidí, kteří by se dané věci věnovali. Mladej člověk radši civí do mobilu nebo počítače, protože tam má instant gratification a přínosy trpělivosti mu neměl kdo vysvětlit.
Presne tak. Fura Nemcu chodi se mnou do prace mezi 5:15-5:30 a vidim je odchazet okolo druhe hodiny. A verim, ze maji doma furu casu na kdeco.
Já si vůbec nestěžuju, to jste špatně pochopil. Jenom konstatuju. Celej ten problém (jestli teda je to vůbec problém) je ten, že čumění na šorty na mobilu je pro mozek jaksi vydatnější než čumět někam do holubníku/soustruhu/atd. Co se týče těch holubářů, tak tam to takhle úplně nefunguje jak píšete, to bylo jenom dokreslení toho že prostě stavy ušlechtilejch holubů se rapidně snižujou v důsledku vymírajícího chovatelskýho fondu.
JASAN: napsal jste „Šlo mi o to, že celkově byla hromada času“ – to ale není pravda, ta hromada času je i dnes. Stačí mít pozici odpovídající té minulé době.
V holubářích se nevyznám, reagoval jsem jen na to, co jste napsal (dřív odmítali, dnes je jich málo).
Ano tak nějak fyzikálně je toho času stále stejně, toho „volného“ je díky třeba pomocníkům v domácnosti jako jsou pračky a myčky atd. asi ještě víc než v minulosti. Máte pravdu. Já mluvim o té subjektivitě. Když víte, že to nejdivočejší, co se kolem Vás stane je že projede tramvaj a nebo projde starej Vonášek s králičím hnojem, tak pak prostě ten čas prožíváte úplně jinak. Bůh ví jestli je to dobře a nebo špatně, protože před sto lety si říkali v podstatě to samé.
Cerny Mor: Jestli bráchové neměli vysílačku, měli si jí postavit nebo koupit. Např. soused lítal s RC modelem co chvíli a pokud si vzpomínám, byl jsem se s tátou podívat na mistrovství republiky lodních modelářů a světe div se, ty lodě taky pluly, jakoby je někdo řídil na dálku. Upoutané rychlostní modely byla jiná kategorie. Pokud bylo ve vašem městě možné koupit jen ruský modelářský motor, nacházel jsi zřejmě v SSSR. V Československu byly dostupné motory české https://www.mvvs.cz/cs/o-nas.
…jsi se…
No dostupný… když je zrovna přivezli a šel si kolem, nebo jsi tam měl kámoše, co ti dal echo nebo jeden schoval. I ta blbá balza a potahovací papír byl úzkej profil. Já dělal házedla.
Bylo hovno, furt se něco shánělo a když se sehnalo, tak každej syslil do foroty a pro kámoše.
Balsa byla spolehlive v jedinem zdroji – lodenice v Komarnu. Tam jsem si pro ni jezdil, nafasoval tram jak pro Jezise a potom jsme to rezali na prkynka na spesl malym katru. Obcas balsu dostaly nejake DPM a velmi vyjimecne se vyskytla v nejakym krame, ale byl to podpult. A taky byvaly „balsove odrezky“, coz byl pytel neskutecnyho bordelu z pily, kde si clovek povybiral nejaky hranoly, natokovy a odtokovy listy, nejruznejsi nepovedeny prkynka pro vyrezani a tak. Stalo to prd, ale byl to fakt odpad z katru.
MVVSy motory bejvaly celkem bezne, jen si clovek nesmel vymejslet nejakou konkretni konfiguraci. Kdyz potreboval do lodi zadni sani, smaozrejme v krame meli jen predni, ze. Ja jsem si jako brnak nastesti chodil primo na Jarosku do podniku.
Serva bylo scifi, cesky ST-1 v nouzi dobry, japonsky po burzach, nebo pokud mel nekdo nekoho venku. Plastovy dily se nejlip shanely v NDR a MLR. Modela nejakej sortiment delala, ale vecne neco schazelo. Potahovej papir dtto, pouzival se transformatorovej, kterej sel sehnat. Vypinaci lak Kanagom s acetonem. Borovy listy ano, ale krivy jak klika od polepsovny a clovek to musel prebrat. Palivo do dieslovych motorku v pohode, zhavici svicky taky, metanol akorat po zavodech clunu v Jedovnicich, pokud clovek Germana ukecal, at se s tim barelem uz domu netaha. Ricin v lekarne. Nitrometan scifi.
Pro kitare – Lepi-M bylo dostupny, ale i tak si kitari delali z acetonu a polystyrenu svoje. Tmely se taky delaly doma. Barvy od Humbrolu a Revellu obcas v Tuzexu, jinak MLR.
Radia v 70kach nepropocional dvoukanal plus bastly – MF trafa se shanely po burzach, krystaly taky, stavelo se kdeco a problem byl s vysilacem – ofiko se nesmelo stavet nic nad tusim 300 mW AM nebo kolik. Takze se prekopavaly nepropo soupravy na propo. Koncem 80ek uz byly T4AM27 a T6AM27 proporcionaly, ale pro beznyho cloveka cenove tezko dostupny.
Humbrolky tak jednou do roka mívali v Praze v DDM. Beznadějně přebraný ještě než to skladník složil z rudlu. Lepí M docela bylo, i ty zkurvený unicolky, konec 80. let.
Jinak cokoliv shánět. Pamatuju, jak jsme na rodinných výletech do jiných měst prolejzali papírnictví, domácí potřeby, motototechnu, elektro, železářství… protože tam bejvaly věci, co u nás ne.
Jo, eidam, gothaj, tuzemák, vepřovka, ocet a žlutá limonáda byly asi furt a všude. Ale to bylo asi všechno.
už dlouho jsem zde nečetl něco tak optimistického. děkuji. :-)
Akorát pro starší ročníky je poměrně frustrující, vidět v čele státu zase takový a mnohdy i horší čuráky než tehdy, který dokonce vedou i stejný kecy jen s opačným znamínkem. Někdy se dokonce jedna i o potomky původních komunistů a na evropské úrovni i nacistů. Treba taková Nerudová. Ta ženská je blbá jak sedum kilo tvarohu, ale nepotismus z ní udělal rektorku univerzity a europoslankyni. A už strká do funkcí i sveho synáčka.
Vždyť to tu bývalí komouši a estébáci dělají už 50 let, tak proč by v tom nepokračovali i u svých (pra)vnoučat jako je syn Tetuše z turbo univerzity – tiskárny na diplomy ?
Je to prosté. Jak se ekonomika rozpadá, tak se děti a vnoučata komoušů a estébáků snaží vecpat do státní správy, od zastupitelstev až po europarlamentu.
Tam prachy budou vždycky, byť trochu nižší, ikdyž zbytek populace bude bloudit hlady po ulicích.
Krom toho ti estébáci přivedli jimi zprivatizované podniky ke krachu, nebo aspoň k nekonkurenceschopnosti, protože mzdy (životní náklady) tu nezadržitelně stoupají.
Takže jim nezbývá nic jiného než si pořídit turbo-diplom a vecpat se do státní správy, kde je plat dle odseděných roků a dle počtu titulů.
No skoro bych souhlasil, že ta nízká produktivita je daná mentalitou zažitou od konce (nebo začátku) války. Debata politických stran s celkovou ekonomickou produktivitou soukromých firem, rodin, malých podniků, nemá skoro nic společného.
Jak jinak si vysvětlit, že v pátek navečer jsem potkal u značky zákaz vjezdu na mostík auto s rukou, které nakládalo a odváželo 4 betonové bloky? Řidič řídil auto a ovládal ruku, a další tři borci stáli vedle a čuměli, a jeden stál na druhý straně mostku a čuměl. Trvalo jim to půl hodiny, pěti lidem.
A pak v cizině (na západ od nás) potkáš auto na opravu výtluků“ řidič přijede nasází cedule a označení, vyfouká výmol, vyplní ho směsí, zarovná, naloží si zpátky značení a jede k dalšímu výmolu.
Pak je pochopitelný, že bere 3 – 4 x tolik čistýho, než ty naši borci (myslim že měli reflexní vesty Strabag).
S tim fakt politický strany nesouvisej.
+1 presne. Svet se proste bude tak dlouho ritit do riti, az vyleze predem, jako uplne novej jinej svet, kde se zacne znovu. A cely se to bude patrne opakovat.