Vláda připravila návrh nového bodového systému - zpět na článek

Počet komentářů: 23

  1. Děkuji, dobře ozdrojováno, tohle by se mělo ukazovat placeným novinářům ze “seriózních” médií jako vzor.

    1. Proč? Buď to budete ukazovat skutečnému profesionálovi (ve smyslu žurnalistiky, nikoli propagandy) a pak to bude nošením dříví do lesa. Ale než s jeho hledáním začnete, doporučuji si opatřit dostatečnou zásobu luceren. Opravdu hodně luceren…

      A nebo to budete ukazovat někomu, kdo je typickým reprezentantem současné novinařiny, kterému to bude úplně jedno. Moje zkušenost – a věřte mi, že jsem se v životě setkal s opravdu hodně novináři i dalším personálem redakcí, vydavatelství atd. je – jsou z nich docela normální námezdní pisálkové, co napíší cokoli, na čem může redakce nějak vydělat, popřípadě si to přeje jejich majitel. Navíc k té profesi v mainstreamu, ovládanému a tvarovanému různými grázly, tíhnou typy, které si dnes už nepokrytě vybíjejí své vlastní politické preference a absolutně kašlou na nějaká pravidla žurnalistiky. A Syndikát novinářů? Ten velmi pravděpodobně spíše odsoudí to, co jsem tady teď napsal já, než každodenní práci typického propagandisty z iDnes, nebo Aktuálně, atd.

      Každému bych doporučil jedno cvičení – na následujícím odkazu si pročtěte Etický kodex novináře, pak si například na iDnes otevřete rubriku Zprávy (kde by to mělo být dodržováno opravdu striktně) a srovnávejte obsah článku s požadovanými etickými zásadami. Bude to smutná činnost, jakmile narazíte na kterýkoli text, kde mají „novináři“ své vlastní politické, společenské a jiné preference. Ve „zpravodajství“ se dnes už běžně zveřejňují neoznačené komentáře, vlastní názory, zhmotněná nenávist novinářů, aktivismus.
      https://syndikat-novinaru-cr-z-s.webnode.cz/etika/kodex/

      Ale dost pesimismu, stále se občas najde někdo dostatečně drzý, aby mu (pokud má lepší den) prošla i střelba do vlastních řad: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/donald-trump-media-milan-vodicka-analyza.A180817_421285_zahranicni_aha

      1. Tak ony to jsou s těmi novináři jednoduché počty: za článek 500–700 Kč. Za úvodník, odborný nebo jinak významný článek 1000–1200 Kč. Za sloupek 400 Kč. Když napíšete 2 články denně nebo úvodník plus sloupek, což zcela vylučuje nějaké velké hledání podkladů (prostě strejda Google, prvních 5 odkazů a finito), dostanete se horko-těžko na průměrnou měsíční hrubou mzdu. Na ty filmové novináře bydlící v nových stometrových půdních vestavbách nebo baráku s bazénem na okraji Prahy a jezdících v nových autech můžete zapomenout. Reálně zaplatíte sotva pronájem dvougarsonky a většina těhle pisálků jezdí MHD nebo starou shnilou popelnicí z vrakoviště. Takže ono to musí dost frčet a nad nějakou filozofickou či odbornou hloubkou napsaného neradno koumat.
        A hlavně: nemůžete risknout, že Vám ten článek nevezmou. Pak jste bez peněz a nezaplatíte ani tu dvojgarsonku. Takže nastupuje autocenzura: vyhýbat se čemukoli, co by mohlo být v konkrétní redakci důvodem k odmítnutí.
        Kontroverzní mohou být články kmenových novinářů, tedy zaměstnanců. Ti si občas, ale skutečně většinou jen občas, mohou dovolit napsat něco, u čeho autocenzuru trochu potlačí. A to navíc jen někteří. Buď pak musí mít na své straně prodejnost (článek porušil sice to a to, ale prodejnost stoupla o tolik a tolik), nebo vedení redakce. většinou je zapotřebí obojí.
        Takže z uvedeného vyplývá, že označení „námezdní pisálkové“ není žádné hanobení, ale popis stavu, protože ti skuteční novináři většinou dělají už dávno něco jiného (obvykle marketing-reklamu-PR apod.).
        Na jedné straně jsem rád, že jsem mohl absolvovat novinařinu ještě „za kapialismu“, na druhé straně musím přiznat, že jsem za tu dobu téměř vyčerpal všchny finančí prostředky, které jsme měli našetřeny „na horší časy“ a z důvodu hrozícího rodinného bankrotu nebo tvrdého utahování opasků bylo nutno změnit koníčka. Jinak se seriozní nebo odbornější novinařina označit nedá (pravda, procestujete za cizí prachy půl světa, bydlíte v nejlepších hotelech v centrech nejkrásnějších měst, do postele Vám nacpou nejkrásnější holky… ale pak musíte vymyslet, za co zaplatíte dětem obědy…).

  2. Vskutku ohromný právní stát, kde je na tom řidič motorového vozidla před zákonem hůř než lupič nebo vrah.

    1. Ti jsou na tom úplně stejně, jen se to týká menšího okruhu lidí. Kramný, Nečesaný, Šnajdr i ten Kájínek by mohli povyprávět.

  3. „Pokud policista bude kontrolovat řidiče, kterého přistihl na dálnici jet rychlostí nad sto osmdesát, a nabídne mu pokutu dva a půl tisíce korun, a přitom mu mimochodem vysvětlí, že ve správním řízení by to bylo sedm a půl až pětadvacet tisíc, hádejte, co si řidič vybere. Policista mu ovšem podle stávající i navrhované právní úpravy není povinen cokoli sdělovat o důsledcích v podobě záznamu bodů, v daném případě šest. I kdyby mu body sdělil, není to závazné.“ ………………. jsem asi trochu mimo, nicméně pokud policista bude kontrolovat řidiče, který na dálnici přesáhl 180kmph, tak to nejde řešit jinak než ve správním. Takže pokud mu nabídne pokutu 2,5k, pravděpodobně to chce na svačinu a body pravděpodobně nebudou. :)

    1. Nabidne postih za mensi rychlost, kterou si vycuca z prstu (deje se tak). Az pokud ridic odmitne, objevi se ve spravnim plna darda.

      1. Tuto praxi potvrzuji z vlastní zkušenosti.

  4. Klídek a nadhled. Letci znají výraz „bod bez návratu“. Podle mně naše společnost, režim, již je za hranou systémové nápravy věcí veřejně – politických tzv. standardními prostředky. Asi jako byl dávno za tou hranicí režim v ČSSR někdy v 1988. Už obrovskou statečnost – přičemž výsledek byl samozřejmě nulový – si vyžadovalo od poslanců tehdejší Československé strany socialistické že se zdrželi hlasování o tzv. pendrekovém zákoně. Prostě v rámci systému už nešlo dělat nic a společenské napětí rostlo a rostlo. Totéž se děje i teď a nezbývá než si počkat, i když to může trvat pár let. Nebo i ne, může přijít deux ex machina, třeba v podobě toho že zítra zabijí v Egyptu Sísího, a x miliónů mladých slimáků se z této „Lybie na n-tou“ povalí do EÚ a doslova zřítí systém během týdnů. Teď je ovšem situace mnohem komplikovanější než v roce 1989. Tehdy bylo progresivistům v KSČ jasné co dělat a dlouhodobě se na zásadní změnu připravovali – viz Prognostický ústav ČSAV, ze kterého asi ne náhodou vzešli pak dva prezidenti, dva premiéří, a do nohy každý kdo tam byl, pak ministr, či nejměně poslanec. Kde ale máme teď ten Prognostický ústav ? Žádný není, páč nikdo neví jednoznačně jak dál. Teď to nebude hladké předání moci, ale velice bolestivý, agonický proces.

    1. Obávám se, že nemáte pravdu – dokud budou lidé z Kauflandů tahat koše plné žrádla v akci a v televizi mít Ordinaci a Ulici, tak budou tolerovat i Hitlera. I v tom 89 byla hlavní motivace „běžných pracujících“ hlavně materiální (logika: nový režim => kapitalismus => do 5 let Rakousko => do 7 let Německo), nikoliv ideologická – to platilo spíše mezi mladými.

      Zrovna tak u tohoto zákona – když opustíte petrolheadí, libertariánskou sociální bublinu a poptáte se „normálních lidí“ okolo v práci, doma, mezi známými, tak uvidíte kolik lidí bude přísnější novelou schvalovat, protože tytdlecti pyráťi… a na dotaz, že se to může stát i jemu Vám nejspíš odpoví že ne, protože jezdí (samozřejmě) podle předpisů a kdo nic nedělá, nemusí se přece bát a nakonec když mu dáte nějaký příklad, kdy může mít problém i když nic reálně neprovedl, tak finálním protiargumentem bude, že za posledních 5 let ho stavila hlídka 1x, takže je mu to jedno

      1. Adam ma naprostou pravdu. Jak ohledne Kauflandu s Ulici, tak ohledne silnicnich piratu. Navic temto lidem to nedojde ani az jim vezmou ridicak…

      2. Pokud se nic nezmenilo od posledni prezentovane formy v mediich, tak krome mobilu v ruce se normalni plebs nema ceho brat, protoze novela odebira body za prekroceni rychlosti o 10 km/h a vice mimo obec, do 10 km/h v obci. Takze pokud pojedes tech lidovych 150 na dalnici(vetsina lidi IMO rychleji nejezdi), ses v pohode a obcas zaplatis pokutu. Kdyz pojedes lidovych 100 na omezeni(opet, IMO vetsina lidi nejezdi rychleji), tak si zaplatis pokutu a pohoda cigarko(oboji tacho rychlosti, takze realne lehce pod).

        1. Navic mam ten pocit, ze mimo obec je dalsi kolonka az prekroceni o 30 km/h, takze po dalnici muzes jet v klidu 160 tacho a budes to mit bez bodu, na omezeni 110 a mimo dalnice 120. Coz mi prijde takove krasne pokrytecke, protoze
          1) To popira mantru rychlost zabiji
          2) Novinari, hlidaci psi demokracie, mlci, prestoze normalne u piratu nemlci :)

          Teda, nedivim se ani jednomu, protoze vime, jak je realita, ze jo :)

      3. Jenže ta materiální stránka dost velmi závisí přinejmenším na tom, že se to na západ od nás neposere. Osobně si myslím že jsme již dávno tzv „za horizontem události“. Otázka není zda, ale Kdy to lupne.

        1. to: předřečníci
          Myslím, že v tomto vlákně již zaznělo vše podstatné. (Včetně onoho nebojsy, kterému to nedojde, dokud nepřijde o řidičák a včetně prdele, do které to všechno padá, zřejmě už nezvratně.)

  5. Technická k článku.

    Cit: „…řada začínajících řidičů přijme tu strategii, že si „udělá řidičák“ co nejdříve a pak nějakou dobu bude řídit, aby uplynula lhůta dvou let, po kterou návrh zákona pokládá řidiče za začínajícího.“

    Nemělo být ve větě správně, že začínající řidiči NEBUDOU řídit?

    1. Pozor, aktiviste mysli i na toto a v jednani je i druha myslenka, ze zacinajici ridic ma mit odjezdeno. Samozrejme se bavime o ruznych kurzech, testech a jinych, zajiste „bezplatnych“, atraktivnich vecech :)

  6. No co no. Holt přestanu jezdit autem úplně.

    Už teď si na silnici připadám jako štvaná zvěř a stresuje mě to, takže poslední 3 roky už jezdím snad desetkrát méně než předtím. Stává se mi, že celý měsíc nevyjedu. Dřív, když jsem tři dny neřídil, cítil jsem se pak už nervozní. Raději vezmu po Praze metro nebo Uber, mimo Prahu pak jezdí přátelé a známí, co mě rádi svezou, zbytek se dojede vlakem, autobusem či pěšky. Není to moc spolehlivé, člověk nesmí nikam spěchat a brát to jako dobrodružství, ale ta svoboda…

    Jenže nevěřím, že autem to skončí, najdou se další cílovky. A taky může přijít doba, že to auto budu potřebovat, protože „dojedu do Brna dnes kolem osmé plus minus tři dny“ nebude úplně vyhovující.

  7. Všechno to povede k tomu že se zvýší procento nehod, od kterých řidič ujel. A nedivím se tomu.

    1. Hele dřív mě nikdy nenapadlo ujet. Od tý doby co jsou tresty jaký jsou, je to v případě jízdy na motorce první o čem uvažuju pokud mě staví příslušník snb. Hne mi probleskne hlavou co mi hrozí a jestli se vyplatí zastavit nebo zdrhnout.

      1. to: trx2010
        Mi můj motocyklový mechanik a učitel radí totéž.

    2. Ujetí od nehody považuji jen za projev vnitřní morální integrity. Poukazování na „přísné“ zákony je jen výmluva a bagatelizace zmrdí povahy.
      Chcete tím řict, že kdyby nebyl bodový systím, řidiči by od nehod neodjížděli? Je tu ale ještě jeden problém, trestní zákon. Ten zrušit také, když už jsme u toho?

  8. Technická – Faráře jsem viděl včera v televizi coby mluvčího jednoho železničního dopravce, asi už není v Besipu.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017