Svět podle Hrzánové

Featured Image

Nedávno si pan Zdeněk Svěrák stěžoval ve Volkswagenu Václava Havla, že mu lidi nadávají do havloidů. Výrok Báry Hrzánové z Letné mne nutí přidat k tomuto pejorativnímu označení ještě přídomek zkurvení, při vší úctě k panu Svěrákovi.

Mrs. Hrzánová totiž pronesla toto:

Teď já budu strašně nekorektní teda, jo. Když budete chtít jezdit autem, tak musíte udělat řidičský průkaz. A já bych opravdu, a je to hrozný, co řeknu teďka, jsem si toho vědoma, já bych opravdu udělala takovej řidičák pro voliče. Jestli vůbec ten člověk je schopnej o něčem rozhodovat, natož o tom, jak bude žít ta druhá půlka společnosti, která volí něco jinýho. Ale jestli vůbec je schopnej se rozhodnout.“ Konec citátu.

Když jsem byl malý a ještě jsem nebral tolik rozumu, mí rodiče podstupovali ponižující proces politických prověrek na základě dokumentu Poučení z krizového vývoje společnosti po XIII.sjezdu KSČ. Lidé chodili před komise, aby dokázali svou loajalitu před Stranou a Vládou, a z těch, co měli rodinu, jich 999 999 z milionu sklonilo hlavu. Po heydrychiádě, procesu se Slánským (od jehož oběšení uplynulo tenkrát méně vody než dnes od L-89) věděli, že s komunistou není sranda a mají-li rádi své děti, provedou úlitbu bohům. A soudružka Hrzánová si přeje vrátit dějiny do sedmdesátek, do doby, kdy i její otec nastavil prdel, aby mohl hrát ve filmu. Ale ani jemu není co vyčítat, měl svou práci rád a dělal ji dobře. A zcela jistě si myslel své. To morální peklo muselo být strašné.

Hrozně rád bych viděl, jak si Bára Hrzánová představuje takovou zkoušku voliče. Já bych to viděl prvně na prohlídku bytu uchazeče o voličský průkaz, zda i na hajzlu visí portrét Kim Ir Havla. Poté bude zkoušený podroben znalosti díla Václava Havla, zahraje etudu z libovolné hry Václava Havla, přednese nazpaměť jeden z Dopisů Olze, a nakonec sepíše seminární práci na téma Odkaz Václava Havla pro vývoj demokracie v Saúdské Arábii. Z volebních místností zmizí plenty, a voliči budou demonstrativně vhazovat svůj volební lístek před zraky volební komise ihned poté, co dostanou do ruky jeden jediný s kandidátkou novodobé Národní fronty. V den narozenin VH bude kontrolována výzdoba oken, a v listopadu se budou vyhlašovat dobrovolné brigády ke zvelebení laviček Václava Havla, jejichž instalací se bude zabývat skupina Ztohoven. Politici na tom nebudou o nic líp, protože vše od Klause juniora „doprava“ bude prohlášeno za zločinecké živly. Výjimku bude tvořit česká frenčíza ultralevičáckých eurosmažek s pirátskou vlajkou ve znaku, a napojení na Antifu jejich soudruha předsedy bude bráno jako sympatický úlet nemající žádnou váhu. V takové situaci je vítězství těch stran, které preferuje Bára Hrzánová, prakticky jisté. Dokonce i šmejd Kalousek na Hradě je pro tyhle lidi docela zajímavá varianta. Konečně zavládne mír nad touto krajinou.

Je smutné, že paní Hrzánová a jí podobní vykladači Jediného správného názoru ztratili jakoukoli soudnost a pojem o tom, co je to demokracie. Třeba na Wikipedii se můžete dočíst toto:

Demokracie je forma vlády, ve které se všichni občané rovně podílejí – přímo nebo nepřímo skrze volené zástupce – na navrhování a přijímání zákonů, kterými se řídí jejich společnost. Pojem pochází z řeckého δημοκρατία (dēmokratía), „vláda lidu“, složeno z δῆμος (dêmos) svobodný občan země a κράτος (kratos) vládnout.

Z toho vyplývá, že člověk na základě svého životního příběhu a názorů, ke kterým dospěl, se svobodně rozhodne, zda vůbec půjde k volbám. Pokud tak učiní, svobodně si vybere, komu dá svůj hlas, aniž by se zodpovídal paní Hrzánové. Já tak určitě učiním, protože nechci, aby si mí potomci zopakovali vládu jedné strany.

Není to fakt nic moc a já si to naštěstí moc dobře pamatuji.

 


24.11.2019 Pako

12345 (441x známkováno, průměr: 1,70 z 5)
19 407x přečteno
Updatováno: 24.11.2019 — 22:55

Reklama

D-FENS © 2017