Škoda Superb III – zkušenosti s provozem

Featured Image

Nového Superba jsem si objednal někdy v červenci 2015 pro firemní a především osobní účely. Dodán byl v prosinci 2015. Dosud jsem s ním najel 7 000 km. Původně se mi líbil Superb II, dokud jsem naživo neviděl nástupce. Subjektivní důvody budu rozebírat později. V rozhodování mimo mého vkusu hrál roli budoucí servis, cenová dostupnost náhradních dílů, míra poruchovosti a fakt, že kdybych si nevybral Škodovku, společník by uplatnil své slovo a šlo by se do Volkswagena. Ty auta se mi nikdy příliš nelíbily, kvalitu nehodnotím.

Motivace k pořízení

Co jsem si od tohoto auta sliboval a proč zrovna Škoda Superb? Půjdu na to od lesa. Musím zajít až do dětství, kdy můj táta po dvou letech podnikání hrdě přijel s Octavií I, která nahradila Š 120. Vzpomínám si, že tuhle Octávku jsem rád neměl. Mělo to benzinový motor, ale výpary se uvolňovaly do ventilace a mně bylo vzadu na sedačce věčně blbě. Málo místa vzadu i pro desetileté dítě. Jinak se mi jako děcku to auto celkem líbilo (ve srovnání s Š 120). O pár měsíců později ji taťka musel prodat, protože podnik šel do úpadku. Bylo to jeho auto snů. Dlouho ho to štvalo.

O notných pár let později si táta pořídil Octávii II v dieselu. Bylo to první auto, které jsem směl řídit s čerstvým řidičákem. Bylo to nejhezčí auto, v jakém jsem kdy seděl (v 18 letech na vesnici). Nevadilo mi, že chrochtalo. Neřídil jsem nikdy jiné (ano, papíry jsem dělal taky v Octávce) a nečetl DF, takže jsem nevěděl, že auto nemá chrochtat. Místa vzadu už bylo víc, žralo to málo a líbila se mi ta zlatá metalíza. Všechno ostatní bylo v základní konfiguraci. Tohle auto má táta doteď a jezdí fajn.

Coby pozdější absolvent VŠ jsem jezdil v Octávce I mého tchána. Nenáviděl jsem tu káru. Pořád se na ní něco sralo. Nebyla to vina automobilky, tchán prostě během oprav a údržby rád pracoval s lepidlem, izolepou, moduritem a podplacenou STK. A jeho zeťák (tj. já) házel prachy do servisování tohoto monstra v šedé metle, která se většinou vydělala, když ji člověk nejvíc potřeboval. Ukázalo se taky, že šedá metalíza je oblíbená u holubů, co si chtějí ulevit – ta šunka byla věčně od hoven. Jediná havárka, která se mi kdy stala, byla s tímhle Bludným Holanďanem Prahy 3. Selhaly brzdy 3 měsíce poté, co tchán nechal „vyřídit“ STK.

Pochopte, že mě fakt štvalo řídit auto, co mi nepatřilo. Nevydělal jsem na ně já, takže jsem chápal, že není a nemůže být takové, jaké bych si já přál, aby bylo. Dlouhou dobu jsem chtěl svoji první káru, opravdu dlooouho. A protože mě vycvičila tchánová Octávka, chtěl jsem, aby to auto bylo nové.

Četl jsem DF, četl jsem i jiné recenze, takže mi nemohly neujít negativní ohlasy na Škodovku. Taky jsem už mezitím seděl v lecčem – od Fordu Galaxy až po Audi A8. Ale věděl jsem, že tátova Octávka II jezdila bez větších problému doteď. A servis, že byl levný. Navíc mým snem bylo pořídit si Supa. Protože to bylo dlouhý a velký auto (a to jsem chtěl), protože to byla Škodovka a 162 kW motor jsem mohl mít za celkem rozumný prachy. Takže mé uvažování a mé předchozí zkušenosti s auty mě přivedly k autu Škoda Superb III LK, 162 kW v benzinu a plný palbě. Chtěl jsem benzin, protože jsem chtěl akceleraci a tedy i možnost bezpečně předjíždět.

K čemu je a není Superb III

Každého, kdo by si chtěl Supa pořídit, musím varovat: není to kundolap, není to sexy kára. Není to násobič ega. Maximálně se můžete vytahovat, že s tím jezdí Zeman. Bravo.

Pokud ale oceníte více prostoru vpředu, vzadu a v kufru, bude Vám dopřáno. Je to dostatečně elegantní kára. Samozřejmě, že jsou i lepší. Ale toto mi stačí. Zvedá mi náladu, kdykoliv s tím někam jedu, zvedá mi náladu, když k němu přicházím, protože se mi prostě líbí ten design.

Rovněž by měla vyhovovat akcelerace, maximální rychlost a rozumné chování při jízdě po okreskách. Při sportovním režimu si to fakt užijete. Pokud si pořídíte 162 kW, buďte rozumní a rezignujte na pojem ekonomická/ekologická jízda. Ušetříte si spoustu stresu, když záchranu planety a likvidaci skleníkových plynů necháte na jiných dobrých duších.

Vzhled

Exteriér nebudu moc rozvádět, asi jste nového Superba už viděli. Zjistil jsem, že člověku se buď líbí anebo nelíbí. Zajímavé, že většinu lidí tohle auto nenechává na pochybách v jejich dojmech.

K interiéru: je samozřejmě lehce podobný Octávii s tím rozdílem, že je střízlivější a nesnaží se Vás pohltit.

Kožená sedadla s vytápěním ujdou. V zimě pěkně hřejou. V létě hůř chladí, protože když na tom sedíte, chladný vzduch nemá kudy proudit ven. Interiér Vám dopřeje zhruba o polovinu méně radosti, než kdybyste řídili BMW, Audi nebo Mercedes v nejvyšších kategoriích. Ale auto stojí méně jak třetinu toho, takže jsem spokojen.

Čtyři výhrady: lesklé černé lišty na dveřích a palubovce jsou moc hezké. Ale každý otisk je na nich vidět, což zvedá nároky na čistotu. Rovněž prach se usazuje celkem viditelně a rychle. Světla na stropě jsou na můj vkus trošku slabší, než by měly být. Hodí se opravdu jen do tmy, za šera nepomáhají. Odkládací stránka vpředu u spolujezdce už obsahuje modul pro CD, SD karty a SIM, takže mnoho dalších věcí se tam už nevejde. A konečně odkládací schránka na mobil, co zesiluje jeho signál, by snesla bezdrátové nabíjení. Snad příště.

Líbí se mi ambientní osvětlení a nastavitelné svítící lišty po stranách. Nemám rád, když v noci jedu a připadám si, že sedím v černé díře.

Výbava

Ze všeho nejvíc oceňuji přídavné topení. V zimě je k nezaplacení. Zapnout se dá na dálku ovladačem, který má v zástavbě u okna dosah cca 100 m, takže než dorazíte k autu, lezete už do vyhřátého. Spotřeba je 1 litr benzinu na hodinu.

Palubní systém umí: navigaci, bluetooth handsfree, radio, MP3/CD/FLAC přehrávač. Navigaci je lepší než od Tomtomu co do svižnosti. Je horší tím, že je lehce tupější, přestože také zohledňuje hustotu provozu. Takže sice ukáže, že Wilsonova v Praze je ucpaná jako vždycky, ale na druhé straně Vám ji vehementně nutí, ať už jedete kamkoliv. Handsfree přenese Vaše kontakty a SMS na dotykovou palubní obrazovku. Většinou to funguje skvěle, u Androida to občas trochu drhne. Ocenil bych i emaly. Asi příště. Hlasový modul je zhruba stejně kvalitní jako u Androida nebo Applu – je to prostě šmejd. Nepoužívat.

Asistenti. Kdysi se tu psalo o inherentní bezpečnosti v letecké dopravě. Sedí to i na Supa (a možná i na jiná auta). Front assist občas zasáhne i když nemusí. O to více brutality vloží do brždění. Se Supem se tudíž nevyplácí zajíždět rychle do pozemní garáže. Senzory to nepoberou a opravdu s fortelem dupnou na brzdu. Zda by front assist nezasáhl, když by měl, jsem netestoval.

Ostatní asistenti – line assist, light assist, atd. fungují bez potíží s výjimkou parkovacího asistenta. Pochopte, on sice funguje. Ale mnohem, mnohem rychleji zaparkujete sami.

Síťový program v kufru: k nezaplacení!! Hodíte tašku dozadu a neválí se Vám po celém kufru, když hodláte dělat myšky v dopravní špičce.

Software pro mobilní přístroje: oceňuju, že se Škodovka snaží poskytnout dálkové ovládání audia přes tablet. Fakt si vážím toho, že můžu sbírat jízdní data přes Smartgate do tabletu nebo telefonu. Ale chtělo by to ještě trochu vývoje a debugování. Důležité upozornění: jestli jste si koupili Octávii nebo Superba s pískováním VIN a Smartgate, tak jste právě všem rádoby hackerům oznámili heslo k wifi Smartgate. Nastavte si jiné heslo, lamy. ;)

Simply clever snahu oceňuju: mám ve dveřích kam nacpat flašku s pitím, do středového držáku jde pravidelně kafe nebo klíče od čehokoliv, do přihrádky pod loketní opěrkou se vejde kabelka mojí ženy. Ti z Vás, kdo v autě vozí manželku/přítelkyni, ocení úbytek nadávek na počasí, když je ve dveřích deštník, který zabrání destrukci hřívy Vaší drahé polovičky.

Automatická převodovka

7000 km a zatím dobrý a bez poruch. Řadí svižně, když má dodat vyšší stupeň. Řadí i dobře, když se má podřazovat (to když na to šlápnete). Střídání režimu kupředu a zpátečky občas chce 1 sekundu zařazení. Počítač se ozve, když při vystupování z auta nemáte zařazeno P.

Automat oceňuju zejména při jízdě po Praze. Kvedlat s pákou mě fakt nebavilo. Při svižné jízdě po okresce můžete využít možnosti manuálního řazení. Po chvilce Vás to omrzí a necháte to na automatice.

Motor

162 kW je naprosto dostačující k tomu, abyste prohrábli gumy, předjeli cokoliv během chvilky, nemuseli se potit v připojovacím pruhu. Je to dostačující motorizace i k machrování, kdyby měl někdo bohužel tu potřebu. Žádný DPF, žádné chrochtání, žádná moč do roury, spotřeba jak prase. Mimo město 8l/100km při adaptivním tempomatu. 9-10l/100km když jedete svižně. Ve městě je cokoliv mezi 13-15l/100km. Tyto hodnoty jdou podstatně snížit, pokud zařádíte režim EKO. Ale sebere Vám to veškerou energii z motoru, sebere Vám to veškerou radost, že řídíte silnější auto. Pokud potřebujete šetřit, serte na Supa s tímto motorem. Líbí se mi režim sport. Auto navzdory turbu reaguje okamžitě (odborníci v diskuzi můžou vysvětlit proč, já nevím).

Adaptivní podvozek

Asi Vás zklamu, ale moc toho sdělit nedokážu. Subjektivně jsem nezaznamenal natolik velké rozdíly v nastavení podvozku, aby mě to přišlo zajímavé. Za zmínku stojí, že oproti tomu, co jsem se dočetl jinde, není režim COMFORT zase tak hrozný.

Měsíční náklady na provoz

Pojištění (POV + HAV): 2 000 Kč (u Škofinu by to bylo za 3 800 Kč)

Benzín: 2 plné nádrže při nájezdu 1 300 km, celkem 140 l – při dnešních cenách 3 948 Kč vč. DPH

Servis: zatím nic, za chvíli bude garanční, cenu nevím.

Shrnutí

Tohle auto je dle mého názoru bezchybný nástroj. Který by Vás měl potěšit  bezproblémovým užíváním. Tento nástroj je dokonce ochotný za cenu větší spotřeby a zařazení režimu sport předstírat, že umí sportovní jízdu, a Vy mu to budete dostatečně věřit. Co víc si přát od auta na denní používání?

Ale můj dojem bude vždycky ovlivněn tím, že jde o moje první vlastní nové auto. Auto, co jsem si přál a koupil si ho. Baví mě a dělá mi radost. Vám ostatním ho nutit nebudu, protože můžete mít jiné motivace (sexy kára, ego booster, popř. hledáte intenzivní požitek z jízdy). Usuzuji tak z většiny komentářů zde u článků o autech. Těm několika, co uvažují jako já, říkám: kupte si Superba, pokud Vám vyhovuje Škodovka a chcete to nejlepší, co umí dodat. Kupte si ho, pokud chcete velký kufr a hodně prostoru kolem sebe uvnitř a opět chcete Škodovku v plné palbě. Kupte si ho, pokud Vám udělá radost, že s velkou károu dokážete jet svižně po okresních cestách. Jsou lepší auta? No jasně, že jsou. Kolikrát jsou ale i dražší. Chtěl jsem hlavně říct, že pokud se do téhle káry posadíte, projedete se na zkoušku a bude se Vám to líbit, nemusíte se cítit provinile, že chčijete proti proudu kritizující masy, anebo být v obavách, že koupí tohoto vozu uděláte chybu. Neuděláte. Je to skvělý auto, pokud nehledáte něco, co Vám dát prostě nemůže.


 

05.06.2016 Rusworm


Související články:


12345 (187x známkováno, průměr: 2,38 z 5)
23 008x přečteno
Updatováno: 5.6.2016 — 21:55

Reklama

D-FENS © 2017