Důvody jsou pádné a racionální. Otázka je spíše co s tím. Dejme tomu že se vykašleme na jakékoli lockdowny apod. všechno uvolníme , tj. dělejte si co chcete. Co se stane jak bude třeba třetina republiky permanentně na nemocenské ? Dejme tomu, že mám firmu se sto zaměstnanci. 20 jich onemocní a za dva týdny se sice vyléčí, ale to už bude ležet doma dalších 20 a tak pořád dokola dokud to někoho neskolí. Furt mi někdo bude chybět a práce a její výsledky budou nevalné. A to bude ve všech odvětvích. Pomineme lidi co chodí do práce i když mají 40 horečky a kýchají a snoplají všude okolo a je jim fuk že nakazí (čímkoliv) své spolupracovníky neboť mají nabrané půjčky a finanční gramotnost jim nic neříká a jakýkoliv výpadek příjmu je pro ně smrtící.
Chápu, že lockdown je naprd, ale kdyby lidi důsledně dodržovali odstupy , roušky a zvýšily hygienu, možná by nebyly třeba. (viz Taiwan.) Ale holt tady to fungovat nebude protože co Čech to sobec bohužel. Jen nadává na vše a dělá pokud možno opak toho co nařidí vláda a přemýšlí jak se vším vyjebat. Věřím tomu, že kdyby vláda roušky zakázala , všichni je začnou nosit.
HonzaV
„Co Čech to sobec“… Aleprt. Ono jestli to nebude tím, že pořád ještě dost velká část populace pamatuje život za komárů – a dobře ví, jak velký rozpor byl mezi mluvícími hlavami a realitou. Já se přiznám, že jak slyším někoho tvrdit, že něco je pro moje dobro, tak mi začne blikat alarm a – dbaje principu předběžné opatrnosti – nejdřív nedělám nic, pak se nad tím zamyslím, a pak teprve jednám. Zatím jsem ve věci Covid v tomhle ohledu mezi fází 1 a 2. A nezlobte se na mne, daleko důvěryhodnější mi připadá páně Mrcasíkův článek, než dětinské proočkovací agitky a grafiky ministerstva zdravotnictví.
Ano, kdyby vláda zakázala roušky, všichni je začnou nosit. Já se tomu vůbec nedivím. Po těch zkušenostech… „Naše měna je pevná a měnová reforma nebude, všechno jsou to fámy, které šíří třídní nepřátelé.“ To přece zase není tak dávno, sakra!
SkReT
Patrik Kořenář a Martin Rota by už ti nadávali do prasat, magorů a ubožáků, protože očkování je modla vědy.
Ziriath
Což měnová reforma – ale neříkal bába někdy v létě, že žádný zavírání obchodů v případě druhé vlny už nebude?
Co vopchody, ale jak se bili v hruď, že žádný celoplošný vopatření, žádný buzerace venku, žádný zavírání škol – a co udělali během ani ne pár týdnů? Pozavírali školy, ustanovili domácí koncentrák a zase plošně nařídili kokotiny.
Ale úředníci se furt flákají doma zatímco před ouřadama a poštama sou fronty desítky metrů, že?
SimonR
Ja si treba kvuli pujckam nemuzu dovolit marodit covid necovid. Naprosto jste me vystihl. Proto nejdu na zadny test a na vakcinu kaslu protoze cela ta nemoc je nejaka podivna.
Pokud chteji regulovat malthusiani pocet obyvatel zeme tak at se neschovavaj za covid a zacnou nas bombardovat nebo plynovat. Bude to rychlejsi.
pattcz
Horší kdyby jste si zlomil nohu nebo něco takového. Proč si lidi berou půjčky když pak musí chodit do práce i s nudlí u nosu a kašlat bakterie na ostatní.
servisdok
To není tak jednoduchý.
Hypošky a často i sakra velký, si pán domu bere v plném zdraví a síle, ještě před rokem s naprosto jistou, perspektivní prací u renomované firmy, smlouva na neurčito, šesticiferně skvělý plat – takové banky mají rády, milujou je.
Hypošku si pán budoucího domu bere třeba na stavbu perfektně vypracovaného, smart-eco hnízdečka pro mamču a ty dva úžasný raubíře. A třeba i se dvěma pokoji pro moderní/mladou/hodnou tchyni s tchánem, co do ničeho nekecají, pomáhají, jsou vděční a jejichž přítomnost v hnízdečku, je prostě neocenitelná. Už třeba z hlediska vyzvedávání ze školek, škol a hlídání, když jsme s mamčou do sedmi v práci, anebo s mamčou chceme za hóch kulturou, na párty s lidmi z firmy, kde chybět, to je prostě faux-pas, kór v pracovní pozici pána domu.
Vidím to dobře ve svém okolí.
Jenže – pak pod vším tím vlivem, pracovní i nepracovní – psychické zátěže, 12-14-16h v práci, stresy na silnicích -to všecko pro to, aby se mimo hypošku vybouchalo na vysněné autíčko pro mamču, samozřejmě funglovku, aby se dalo s děckama zaletět na Kanáry, musí se vybouchat i na malou, asi 120m2 chaloupku se zahradou a sadem na jižní Moravě – začnou tihle, původně výkonní lidi doslova zdechat-nemocnět-krepírovat.
Tu chycená chřipka se čtyřicítkama od stejně vytížených kolegů či zákazníků, podebraná pata, ulomený zub, dojebané záda od tisíců km, hnisavý zánět středního ucha /kdo nezažil, neuvěří, co to je/, nedejbože klíšťová encefalitida.
Lapená v trávě u lesa s mamčou a raubíři, při relaxaci sběrem hub, divokých biojahod, bioborůvek, biomalin a bioostružin jako dětské palce.
Protože naše mamča přeci na mamčawebu četla, že v přírodě nasbíraný plody jsou úúplně nejvíc bio, takže tam strávíme pět hodin a klíštěte si všimnete ne ten večer při sprchování-to je ještě zalezlé a čeká, ale až ten další den, kdy už je fest nachlastané a infikovalo pána domu. Pán domu, samozřejmě na radu mamči očkovaný není, nač taky, že.
Nedejbože k tomu, něčím vážnějším poranění, díky biomamči zásadně ničím neočkovaní raubíři, páč zlatíčka mohou úplně všecko, všude vlézt a všechno v okolí prohrabat.
Včetně objevení černé skládky jedovatého/chemického/hořlavého odpadu už v rozkladu. Tati, ale ty plechovky, co sme našli a co z nich teče taková zelená slajda, ty uplně supel bouchaj, kdyš se zapálí! NicFaktNic to nedělá, jenom to tlochu víc čudí a smldí.
Co asi následuje za cirkus, si nejspíš dovede představit každý, kdo něčím takovým prošel.
Skvělý zaměstnavatel, s hromadou neschopenek na kdejaký diagnózy a všecky od jednoho člověka, začne být pěkně nerves. Selhává jeden z nejlepších, na tvorbu zisku nejvýkonnějších robotů a povaluje se doma na neschopence.
Robot si totiž mezitím uvědomil, že je pro šéfa špatně postradatelný a že by si tudíž semtam, po dohodě s obvoďákem, mohl zařídit nějaké to volníčko, však to se ještě ve kvartále dožene.
Nervózní, podle hesla „důvěřuj-prověřuj“ pošle dva jiný zaměstnance z nižších pozic jakože na přátelskou návštěvu, jak se soudruhovi v té hrozné chorobě daří. Óberkytka pro mamču, vitamíny pro pána domu, pár blbostí pro děcka.
Zaměstnavateli naprosto loajální, přátelská návštěva /jinak ve volném čase jsou to prvotřídní hadi – obtočáci okolo nohou šéfova ponku/ pak s údivem zjistí, že pán domu namísto smrtelné postele, teplot, chrchlání, čajíčků, polehávání a uzdravování – dopoledne pokládá dlažbu na mamči vysněné zahradě, nebo dělá v baráku něco nedodělaného.
Myslím, že v takových momentech začíná na dotyčné plnou vahou doléhat, to nijak zvláštní slovíčko hy-po-té-ka, výše splátek, doba splácení, faktická nemožnost ji splatit rychleji a vše, co je s původně superhypoškou spojený.
Fakt jsem to už víckrát viděl a nikomu to nepřeju.
Být vykopnutej z práce, co byla ještě před rokem úplně super, prachů jak hoven, statisícový odměny – ale teď se potácí na hraně rentability. A stejné-podobné místo v této aktuální situaci, kdy se propouští všecko, co jen trochu propustit jde, sehnat prostě nelze – a z platu manipulátora skladu, nebo nějakého druhořadého příručího, tu nastavenou splátku hypošky prostě nezaplatíte ani z poloviny, odklady nic neřeší a snížení, pokud na to nějaká banka vůbec přistoupí, taky ne. Těch 10M na super-smart-eco-skoro-soběstačné hnízdečko jednou splatit musíte. A i ta dvě tepelná čerpadla plus kupa další čínské technologie se jednou začne pěkně srát.
To dobře znám taky, občas se tím, jako v devadesátkách přechodný, myslím i slušný MaR-ák, setkávám. Majitelé smart-eco hnízdeček pak hróózně lomí rukama nad investicí 10-15k do řídící desky TČ nebo jiné technologie, co sem byla „výhodně“ dovezena zvenku a zcela bez zajištěného servisu.
Hodně toho samozřejmě lze zachránit, když ale blbě navržený, čínský spínaný stábl zničí všecky paměti i procák, tak je to prostě zlý a je štěstí, že číňan, sice nevím jak, ale i po 5-7 letech tu desku nějak sežene.
Vše provází šílený psychický tlak, z fajn mamči je nesnesitelná kráva, co nic nechápe, furt něco chce a nezajímá ji, kde na to má pán domu asi tak vzít.. raubíře ani nepočítám, ti zas přijdou ze školy, že se jim spolužáci smějou kvůli starým modelům mobilů, nebo neznačkovému oblečení.
Bývají z toho fakt nepěkný konce, to mi věřte.
dedek
Ano, to mi pro „pána domu“ připadá jako přiměřený trest za to, že dopomohl nějaké zpíčené biomamče z mimibazárku, k rozmnožení a zamoření světa dalšími nevychovanými kretény.
Sysop
Ony na pocatku jsou vsechny pekne vonavy, s pevnejma kozama a zadkama, v te dobe se nejaky bioeko nazory neresi, „to se pak nejak udela“, hlavni je zasunout.
shane
Co pozoruju, tao bioeko je sice o nervy, ale do prachů to tolik neleze. Bio je sice drahý, ale pokud nekupuješ ty nejlevnější sračky tak zas o tolik dražší není. Značková princezna s vysokými nároky je větší průser. Módní hadry, doplňky, drahý dovolený módní drahý auto, luxusní restaurace, luxusní vila v módní čtvrti, to teprv leze do peněz.
Panek
No a vobyč rum jí nejede. Ona musí mít Zacapa, i když to ta princezna pije jak vidlák a zapíjí to colou.
RomanL
Ale leze to do prachů, leze, pokud si to na zahrádce nepěstuje sama…
RomanL
… a samozřejmě to naprosto nevylučuje nic značkového…
shane
být ekokoza a značkové věci je v podstatě oxymorón. Co se týče bio – pokud to neporovnáváš s tím nejlacinějším šuntem v akcích tak to sice dražší je, ale zase ne tak dramaticky, pokud nemáš nutkavou potřebu nakupovat ve snobáckejch obchodech typu sklizeno. Pokud nutně nepotřebuješ certifikát bio a vystačíš si s produkcí menších sedláků, tak je to ještě levnější. Ostatně ani supermarketový bio neni nijak dramatickY drahý, v Lidlu jsem na jaře kupoval ty bio věci místo těch nebio který panikáři vykoupili a rozdíl byl pár kaček. Rajčata v konzervě bio 17,- korun, nebio 14,-. Kečup bio sice dražší asi o třetinu, ale zase v něm bylo dvakrát tolik protlaku. Nějaký to jejich bio kafe kilovej pytel za 200,- atd,
fatdwi
Sysop: co jsem poznal biomatky, tak pevné kozy a zadek nejsou zrovna tradičním argumentem. Spíš nějaká mošna, batikovaný hadry a květák pod paží. Kdo se na tohle vrhne si nic jinýho nezaslouží.
Může se ale pochopitelně stát, že zmagoří až s dětmi, to je pak každá rada drahá. Kolektivní IQ emimina bude někde u 60, možná níž a když tomu některá propadne, je to jako závislost na automatech, racionální myšlenky nemají šanci.
shifty
jak říká můj kámoš – batika, chlupy korále :-)
shifty
Sysop – vono růžový brejle, kdžy cejtíš jen mindu a hrneš se do akce, uměj zázraky. to vystřízlivění obvykle dost bolí pak, ale bejvá levnější se z toho včas vyhrabat a zdrhnout :)
shane
tak zase zamilovanost trvá pár měsíců. Kdo si za tu dobu s dotyčnou stihne uplíst mimíska a hypošku, tak je blbej a dobře mu tak
shifty
Zase pokud šuká extraligu a vykouří ti tak, že se probudíš s prostěradlem zaraženým v prdeli, tak je možný leccos, když se ti to prvně stane v 35 letech…. jako chápu. Musíme bejt tolerantní :D
Lh
nekdy je velky stesti, kdyz se to do tech petatriceti prihodi..
shifty
Někdy je štěstí, když se to nestane, když nejseš rodinnej typ :) no stress. děti si můžeš najebat i v 50ti. z toho maj stress ženský, né my…. :P
shane
Nj, ale kolik takovejch je? Co pozoruju tak je hypotéka na krev spíš dusledek zatmění mysli „za tři mega je pěknej byt, ale za 3,5 se dá koupit ještě pěknější a za 4 už se dá postavit domek a to je jen o kega víc a, když si půjčíme čtyři a půl tak zbyde i na nábytek. A protože sichr je sichr, tak si pro jistotu půjčím 5 mega, protože to už je je jen o půl mega víc“. No a to zatmění spočívá v tom, že si původně chtěli půjčit tři mega což by v pohodě utáhli, ale tohle salámový navyšování jim vynesli 5 mega, což táhnou na krev. V tomhle je ten trik.
semancko
Tuto idiotsku strategiu potvrdzujem v plnej miere na svojej vlastnej debilite. Ked som to bral mali sme prijmy vo vyske viac ako stvornasobku splatky, potom prisla choroba, uraz a pred rokom dalsia pohroma tentokrat u manzelky. Radikalna zmena pomeru medzi prijmami a splatkami.
Jihocech Honza
Ale když to bude naše, tak tak to chceme mít „hezký“.
shifty
hodně lidí vyblázněj i banky, reklamy… dost lidí je prostě hloupejch, v tomhle měl Zeman prostě vždycky pravdu…
SkReT
půjčil jsem si na barák 300k, splácel jsme to deset let, nemám klícku z katalogu, ale dneska jsem bez dluhu a tuhle pandemii si užívám, protože jsem na roztrhání. A mě se nic nechce tak dělám jenom tak aby se mi to vyplatilo a nepředřel jsem se. Masáže, pohodička na zahrádce, dělám a stavím si co chci, stavební úřady už mi ani neposílají výzvy od souseda, který udal co jsem zase postavil, protože ví že já jsem v pohodě a soused je kokot a navíc toho mají moc a ještě ten nouzovej stav. Aktuálně pro podnikatele ZLATÁ doba. Chtěl jsem malou dovolenou a dostal jsem mega dva roky prázdnin. Teď jsem si k projektoru kopil reciver Marantz za cenu převyšující průměrnou měsíční mzdu v ČR. Kdo z Vás to má? Kdo z Vás má Toyotku ?
Průměrná mzda v ČR 34.805,-Kč, tak to čumím to máš tak za dva tři měsíce ne?
Na internetu jsou všici borci, ale v reálu nemáte ani pět tisíc, ani dva tisíce normálně v peněžence nenosíte a doma počítáte stokoruny. Tak tady to máš. Vždyť vy nemáte ani 15.000,-Kč na boty, nebo kolik to stojí. Drž píču seš nic.
Němci mají 3x-4x větší platy a my tady děláme ze sebe pitomce na jednotným trhu.
Postavili jsme za vlastní prachy Dukovany a Temelín a teď levně prodáváme elektřinu do zahraničí a tam si říkají, to jsou blbci, prodávají nám levnou elektriku a až jim JE doslouží budou v prdeli. Místo toho abychom hezky sobě cenu snížili a přes hranice pořádně okoštovali. To by zeleným německy mluvících libtardům zhořkly lopatky vrtulníků a solárů na jazyku, při každém zapnutí facebooku, nebo zasunutí nabíječky nabíječky telefonu do zásuvky.
Ale lidem to tady NEVYSVĚTLÍŠ.
Vždyť jsme přece na jednotném trhu a součástí evropy a máme z toho bonusy a bez EU se neobejdeme. Pitomio hahahahahaha
Děláme ze sebe pitomce a levnou pracovní sílu pro němce, kteří vezmou naši práci, nalepí na to: „made in germany“ a pošlou to s 300% ziskem do světa.
Jak teďka pravil pan velkomožný Pitomio: Německo a Francie uzavřeli dohodu o investicích firem do číny za miliardy. Chápeš to?
Ne EU, ale pouze Německo a Francie smí číně dodávat technologie.
Hlavně že my jsme Taiwanci, a Kalousek mává tibetskou vlajkou.
Zatímco Němci rejžují z čínského trhu prachy, my zase ostrouháme, hlavně že jsme členy té jednotné EU a máme harmonizované normy, které jsou nám úplně k prdu, protože zežereme všechno, jak sajrajty od Babiše tak malé okurky i nezahnuté banány. Ale hlavně že jsme v té EU a Pitomio je jen populista, stejně jak je Novotný v řeporyjích, nebo Babiš pro kobliháře.
Vy říkáte, může za to BABIŠ, já říkám: Může za to demoblok stran, které tady za třicet let nedokázali nic. Když jsou v opozicí nemají žádný vlastní program, žádnou vlastní vizi, protože EU pičo. A když jsou u kormidla tak se jen KRADE, KRADE A KRADE. Ale né Kalousek je nedotknutelná hvězda. KURVA
KURVA
KURVA KDYŽ UŽ SE DOPIČE TADY V TÝHLE POSRATÝ REPUBLICE ZAČNE TA VERBEŽ STŘÍLET ?????????
Pospec
Je to krásně popsáno a je mi líto, že se to neděje více
všem těmto kokotům to z plného srdce přeju a víc a houšť
pár jsem jich taky viděl a jen bych dodal že
a) nebyli ani zdaleka nenahraditelní
b) byli to většinou dost tupci
protože tito jaksi ženou ceny nemovitostí nahoru a dělají je nedostupnými těm ostatním
SkReT
problém není ve výdajích ale v příjmech. Podívej se na cenu nemovitostí v poušti Izraele. Taková pičovina byt o 50m2 1+kk a osm míčů, to je jak v praze. Pičo a to bydlíš v poušti a nevíš kdy tě aláhova atomovka smahne.
Tak drž píču a nezapomeň říct, že SPD je špatná populistická strana. To víš že jo, koblihu a nebo levé prso pekarové?
fatdwi
servisdok: pokud si někdo bere hypo nad své možnosti, tak je to jaksi jeho chyba, ne?
A pokud má někdo šestimístný plat a po ztrátě práce je v průseru, co na to říct? Nahráváte – předpokládám, že nevědomě – soudružce Maláčová, která právě zvedla zálohy pro OSVČ, protože chce „chránit nezodpovědné podnikatele před chudobou v důchodu“.
Panek
Leda hovno, než se podnikatel dostane do důchodu, tak to Venezuela rozdá samoživitelkám. Ty krááávo, těch cigánek, co boudou psát své děti na rodinné fetky, co stejně sedí furt v lochu.
Tak to pak jo. Stopro souhlasím s tím, že jakékoli zvedání daní (pojištění je taky daň) zdůvodněné naší budoucností je blbost. Protože co vyberou teď, teď taky prožerou.
Ostatně jediná penzijní reforma by byla o tom, že důchodové pojištění nepůjde na jednu hromadu, ale každý bude mít svůj důchodový účet.
fatdwi
Panek: což by sice dávalo smysl, ale v eurosocialismu je to asi tak pravděpodobné jako mráz v pekle.
Jak to vypada v realu se muzeme dozvedet treba od Louise Rossmanna – ted nedavno mel na YT zajimave video o tom, jak New Jersey de facto krachuje a vzhledem k tomu, ze socialisti v poslednich letech rozkradli i duchodove fondy, tak neni z ceho brat byt jen na provoz statu. Takze vyrazne zvedli dane z nemovitosti. Sice bydlite ve svem, ale stejne platite rocne treba dvacet tisic dolaru – a spolu s tim, ze nemate duchod, tak si to muzete rovnou hodit.
Jan Mrcasik
Ano, takové radikální zvednutí majetkových daní plánují konkrétně Piráti a řada „intelektuálů“ ve WEF a Světové bance.
Osobně z toho mám asi větší obavy, než z čehokoli jiného – ale zase si říkám, že ty miliony vlastníků nemovitostí snad nejsou tak blbí a neponaučitelní, aby až jim to konečně dojde, nehodili svůj hlas libovolné straně, která slíbí že sníží majetkové daně na původní úroveň.
Asi tak nějak, v tédle době nemá smysl si vůbec na doochod platit, tedy vítězí model OBZP, kterej je stále častější. Lidi co šli do pracovního procesu v posledních 10 letech už se starobního doochodu nikdy nedožijou. Maximálně tak eště možná invalidního. Takže by to platil jenom idiot.
rovik
Lockdown zase kosí celá odvětví – Restaurace, ubytování, turismus, služby, sport, maloobchod, …
Podle oboru a aktuálních opatření jsou všichni z toho oboru třeba úplně bez příjmů (pokud není skulinka jak fungovat, třeba pro bazény), nebo na zlomku (např. restaurace co nějak fungují přes okénko)
Někdy můžou být na tom i hůře než kdyby byli komplet zavření (např. ty bazény, kde jim dali naději na otevření a jen co napustili a ohřáli vodu, tak hned zase zavřít. Zisk 0, vyplýtvané náklady vysoké.)
Na to jsou pak navázány sekundární efekty (odbyt dodavatelů zavřených firem klesá)
Ve výsledku by pak bylo pro všechny lepší mít i 20 procent lidí na nemocenské (to mi přijde ale jako hodně pesimistická předpověď, reálně by bylo asi méně i kdyby se vše otevřelo komplet zcela bez omezení), než tahle aktuální mizérie.
Panek
Očkování může infekčnost do dvou extrémů.
První: Očkovaný jedinec nepociťuje žádné příznaky, nemoc u něj nepropuká, protože má protilátky. Nicméně je stále infekčním superpřenašečem. Druhý: Očkovaný je díky protilátkám značně citlivý vůči viru. Reakce imunitního systému tak vyvolá příznaky choroby (subjektivní imunologická reakce), čímž dojde k identifikaci nakaženého a jeho izolaci.
Jinými slovy. Očkovací průkaz na covid nemůže sloužit jako doklad čistoty (ten nás nenakazí), ale může sloužit jako doklad bezpečnosti (ten to neodsere). Tedy něco jako blembák. Na stavbu Vás bez blembáku (helma) nepustí, co kdyby Vám něco spadlo na hlavu. Ale pořád to neochrání ostatní osoby na stavbě, když ten blbec s blembákem na hlavě bude kouřit ve skladu ředidel a barev.
semancko
Toto je jeden z mojich argumentov k ockovaniu, nezhoduje sa ale uplne s oficialnou propagandou a tak narazam na nepochopenie. A samozrejme som zaskatulkovany medzi popieracov a sebcov ktori myslia iba na seba.
Oficiálně je prej stanovený, že dyž si necháš do těla naprat toxickej sajrajt, tak sice můžeš být infikovanej, ale nejseš nemocnej, tudíž nejseš přenašeč, tak můžeš všechno.
Samozřejmě stačí IQ 80, aby (maximálně s lehkou pomocí) každýmu došlo, co je za chucpe (seš infikovanej, tak klidně onemocnět můžeš, byť lehce; a to jenom dyž se zrovna trefí do sprácnejch kmenů), ale uhnije přece poroučí fyzikálním zákonům už leta, ne? Tak proč by najednou nešlo poroučet i chemickejm a biologickejm, no ni?
SkReT
nám restaurace vozí jídlo a my jim za to platíme. Nevidím problém, kdo chce ten si cestu za zákazníky najde, kdo nechce tak zkrachuje.
RomanL
Jasně. A třeba od holiče vám vozí nůžky, co? :-P
Já vidím VELKÝ PROBLÉM!
Hans-Paul
Ehm … já vám nechci brát iluze, ale zatím není vůbec jisté, že očkovaný nemůže nakazit další spoluobčany. Takže v té vaší firmě budete úplně možná stejně v prdeli s vakcínou jako bez ní.
Dvě věci je nutno vyjasnit … možnost přenosu očkovanými a délka ochrany/účinnosti vakcíny.
Pak se můžeme bavit … samozřejmě, pokud nejsme riziková skupina. Tam není na co čekat.
shifty
Právě. Takže ať se laskavě daj do řady hanesové, mondayiové, darkmonkové a dalším daj pokoj. Stejně budou dál nakažliví, ale budou sami ochránění. Většina lidí co znám, si tuhle ochranu nepřeje.
shifty
Ale ono je to spíš tak, že když už mam jezdit po uši v hovnech, tak se bojim a nechci sám. Takže bububu a všichni se koukejte očkovat…
Lojza
a to je divne, ze PRESNE TYHLE argumenty jsou najednou v pohode, pokud se to tyka ockovani deti.
Ockovani deti je potreba, protoze jak by k tomu prisli ti chudaci, co by chytli nemoc od neockovanych deti!!! Kdo neockuje deti, je biomatka, spaldamatka, ci jeste neco horsiho!!! A urcite voli zelene a nebo piraty!!!
To me vzdycky otevira kudlu v kapse. TEN SAMEJ argument najednou neplati, ba naopak – je to presne naopak.
Nadhera
starter25
Úplná záhada ti povim. A představ si tu účinnost vakcín na chřipku s jejich 50% účinností vs neexistence nemocí na které jsou děti očkovány. Asi Gatesovy čipy nebo co.
Možná by jen stačilo si dostudovat, co to je za nemoci proti kterým se očkuje, jaký je mechanismus ochrany a jak to všechno funguje.
RomanL
Ne, to fakt nejsou přesně tyhle argumenty, ba právě naopak, jsou to naprosto odlišné argumenty, zejména v tom, že na „rýmu“ ještě nikdo žádné účinné očkování nevymyslel… :-P
Hans-Paul
Vy máte nějakou věrohodnou statistiku, že ti, kteří jsou proti povinnému očkování proti covidu, jsou současně zastánci povinného očkování dětí?
Nebo se opět jedná pouze o vaši snahu názorně ukázat míru vaší vypatlanosti?
Lojza
Samozrejme se snazim ukazat miru sve vypatlanosti. Myslel sis snad neco jineho?
Jinak pokud se tyka zdejsiho publika, pokud zde byla diskuze o ockovani deti, tak drtiva cast jednoznacne napadala rodice, co se nad ockovanim rozmysli,ci nepovazuji za spravne, aby ockovani deti bylo povinne.
Tipuji to tak 100:1 pro zastance povinneho ockovani deti.
Hans-Paul
Sám jsem proti rozhodně nebyl. Takže těch vašich 100:1 považuji jen za důkaz vaší již legendární ukecanosti.
Navíc dokážu celkem pochopit, ač s ním nesouhlasím, že je někdo zastáncem povinného očkování proti například tetanu. Kdybyste nebyl pitomec, tak to dokážete také.
Lojza
WOW
dukaz misto slibu
napada me takovy ten vtip, ktery konci „a ted nam je vsechny vyjmenujte…“
Hans-Paul
Vám něco dokazovat?
Zbytečné … každý, kdo si trochu pamatuje ví, co jste za xindla a troubu.
Lh
Miru sve vypatlanosti nikomu ()kazovat nemusis.. jen sis asi popletl fora.. 100:1 bylo nekde jinde.. 50:1 take.. to jen abych predesel dalsimu debilnimu postu..
Lojza
Ja ale miru sve vypatlanosti ukazuju rad, mas neco proti tomu?
Jinak na netu chodim vseho vsudy sem a k Urzovi. Takze ne, nespletl. A moc dobre to vim, protoze jsem do te doby vubec netusil, co to je nejaka „spalda“ a zjistoval jsem si to az na zaklade tech komentaru zde…
shifty
Čoveče ale bez toho, aniž by jsi zaplul do těch nízkejch emocí, si to moc Lojzo nedokázal argumentovat.
Pospec
Co si to dovolujete, na anarchokapitalistické baště psát takové pičoviny !!!???
Žádná pandemie není, je to jen chřipečka, která nemůže nikomu ublížit a veškerá opatření jsou jen buzerace zlého státa, i když se vůbec nic neděje a nikdy nedělo.
A vy jste zmanipulovaný rouškovec a patříte zlynčovat !
Protože tady jsme všichni svobodní a každý má právo na svůj názor, když je shodný s tím naším, prostě SVOBODA, jasné? JASNÉ ??!!
RomanL
No vidíte, jak jste to trefil, máte pravdu skoro ve všem. Hlavně si svobodně můžete nosit roušku, kdekoliv chcete, a svobodně si můžete před kovidem zalézt do svého protiatomového krytu, co máte na zahradě a dokonale se tam tak od něj izolovat, a (tady se zásadně pletete) absolutně nikdo vás za to lynčovat NEBUDE, i když jste opravdu beznadějně zmanipulovaný. Sere na vás pes. Vaše věc. Ovšem po tom, co proti kovidu dělají ostatní, je vám HOVNO, i kdyby nedělali lautr NIC! To je SVOBODA! :-P
Pospec
no já jen, že kdykoliv jsem si zde dovolil nastínit, že nestojím ani na jedné straně, tedy že se toho sice vůbec nebojím, do práce a po ulici normálně chodím beze strachu a opatření vlád (všech) mi připadají dementní, na druhou stranu to nezlehčuju, protože úplná prdel to taky není
a to si zkuste napsat těm svobodným, že máte jiný názor, ach běda …..
jako třeba vám. Stříká to z vás, kdybyste byl se mnou v místnosti, už mě mlátíte obuchem
btw: vyvodil jste jako správný svobodný co si myslím , aniž byste měl tušení, aniž bych sám naznačil …
RomanL
Ne, naznačuji neustále jedno a to samé. A pod pohrůžkou násilí na vás nepožaduji nic, co byste musel dělat, ba dokonce vám říkám, ať si to klidně děláte. Takže jste z toho evidentně vyvodil názory zcela nesprávné. Jo, za váš názor vás pochopitelně kritizovat budu, to je ale věc zcela jiná, násilím tady ale vyhrožují úplně jiní jedinci, jestli jste si nevšiml, a ti, co nenosí roušku to fakt nejsou. Takže jste si jako správný nesvobodný evidentně vyvodil přesně to, co jste si vyvodit chtěl, aniž byste obsah mého příspěvku vůbec pochopil. Zkuste si ho schválně přečíst ještě jednou. Možná na to přijdete… :-D
Pospec
ale mi je to jedno, já vím, že tady nikoho neootočím. Anarchisti jsou všichni stejní, jedno jestli ta levicová nebo pravicová verze.
btw sedím celou koronu v práci bez roušky a jsem takto podstatně hustší pankáč, než většina zdejších don quijotů
a překvapivě jsem koukal, že sám pan domácí velmi zmírnil a kritizuje spíš vládu jako takovou, než že by se držel původní doktríny o neškodné rýmičce a tupých ovcích, která zde dominuje celou dobu.
Lh
Pospec:
ta zapsklost z vas strika cim dal tim vic..
Panek
Zmlátit si zaslouží každej, každej něco provedl. Jako v tom filmu. „Věšej mne za vraždu indiána, jenže já ho nezabil. Ale ukradl jsem dva koně, tak to beru tak, že mne věší za to.“
Jan Mrcasik
Pospec: samozřejmě že „úplná prdel“ to není. COVID je podle WHO a Státního Zdravotního Ústavu přesně 3x horší, než obyčejná chřipka.
Takže jak pravil VKst., „středně těžké onemocnění, které naprosto neospravedlňuje hystericou reakci a plošnou represi“.
slovooo
> COVID je podle WHO a Státního Zdravotního Ústavu přesně 3x horší, než obyčejná chřipka.
A máte k tomu nějaké přímé, úderné citace?
Rád bych si je prošel a archivoval, protože v diskuzích lidi hážou čísly od 1x až po 20x. A každý si to odcituje nějakým jiným článkem na webu…
Tak ať mám též nějakou munici :-)
Jan Mrcasik
Státní Zdravotní Ústav, oficiální odpověď dle 160ky, bod 12:
Aktuální hodnota smrtnosti onemocnění covid-19 se liší podle postižení jednotlivých skupin osob (dle rizikových faktorů a věku), globálně se pohybuje na úrovni přibližně 0,3 %. Smrtnost chřipky je 0,1 %.
Asi se tím ale moc neohánějte z taktických důvodů – kdyby to mašinérii Lockdownistů začalo dělat problémy, dotyčný zaměstnanec ÚZIS by dostal přes prsty a byl donucen k tradiční soudružské „konstruktivní sebekritice“. Pokud někdo z ÚZIS, SZÚ apod. napíše pravdu, vážně není vhodné z něj udělat celebritu.
RomanL
Asi tak nějak…
fatdwi
pattcz: vidím, že Vám soudruh Flégr a jeho nekonečná exponenciála, dle které už je v ČR nakažených odhadem 100 mega obyvatel a 15 mega mrtvých, nepříjemně zatemnila mozek.
Stejně, jako když během chřipkové epidemie lehne milion až dva lidí a pak postupně odejde, je to i s čínskou verzí. Lidi se nakazí, vyléčí (někteří zemřou) a jede se dál. Tak to bylo v létě, tak to bude i dle toho, jaká bude zima, letos. Pokud přijdou mrazy, bude chvíli klid, pokud ne, bude to tady s námi až do jara. Nic jako permanentně ležící třetina obyvatel nehrozí, stejně jako se to neděje s běžnou chřipkou. Ale je vidět, že propaganda jede a funguje, Goebbels by měl radost.
shifty
ve špitále nikdy nebylo ani 10 000 nemocnejch S covidem. Ale to je jedno, ta víra v česká mainstreamová media prostě dělá fakt divy :(
zarniwup
to pattsz 3.1. 22:35 Hehehe… :-) Jsem se právě vrátil z práce, ve firmě je nás asi padesát. V novoročním motivačním projevu mně a dalším dvěma kolegům na stejné pozici majitel marodit s covidem v podstatě zakázal. :-)
Tanguero
Je vidět, že firmu nemáte. Já pracuju ve firmě, kde je nás v jedné divizi 150 a od září se vyskytlo několik případů COVID-u, ale ani jednou nedošlo k přenosu v práci. Máme nastavená pravidla a funguje to. Naprostá většina lidí co znám a dostala to, se nakazila v rodině, škole, v Kauflandu, Albertu, nebo Tescu a nebo v nemocnici. Lockdown malých obchodů, fitek, plaváren a jiných sportovišť je naprosto k ničemu. U restaurací stačí nastavit pravidla. Velké akce, kde je moc lidí zrušit.
Mr. Mr.
To ani nemá cenu číst. Jedinej relevantní důvod je ten poslední. Nikdy bych si nenechal píchnout vakcínu na něco, co neexistuje a už vůbec ne, když to organizuje stát za masivní propagandistické kampaně. Mengele se chechtá na celé peklo!
Pane Jene za 1+. Přesně a perfektně sesumírováno. Jenom dodám, pokud někdo chce navíc něco vědět o vakcíně Pfizer, pár věcí je v článku – „Co se neříká o vakcíně proti koronavirům od společnosti Pfizer“ – https://www.topcz.net/se-nerika-vakcine-koronavirum-od-spolecnosti-pfizer/ . Já patřím mezi tu nejvíce rizikovou skupinu. 84 let, (za 14 dnů) a 6 let diagnostikována rozedma plic. Roušku nenosím, protože bych se v ní udusil, blbě se mi dýchá i bez ní, žiji bežným životem, chodím nakupovat atd.,atd. a klidně podepíší i dva reverzy, že si nepřejí od nikoho aby mě chránil. Dovedu se o sebe postarat sám. Jsem přesvědčen, že podobně smýšlejících staříků jsou haldy.
Lojza
Tvl to prekladal Google prekladac, ne?
Jinak clanek neprekvapive zacina slovy „Bill Gates“ :-D
Holt asi Soros uz tolik netahne…
Ale na muj vkus je tam malo Astana Serana, ja tomu neverim, jak tam neni Astan Seran :-D
Jinak je skoda, ze skutecne nejde, abys mohl podepsat to, jak se tu prsis.
Ono vetsinou nejvice o tom, jak se smrti neboji kecaji ti,kdo ji tak nejak zrovna neceli. Ale kdyz to nastane, kupodivu moc reverzu nepodepisuji…cim to asi bude…
Ale ty jses jiste ten hrdina, co by proste hrdinne umrel a vubec by ho to netrapilo, ba se na to naopak tesi, co…
Hans-Paul
„Ale ty jses jiste ten hrdina, co by proste hrdinne umrel a vubec by ho to netrapilo, ba se na to naopak tesi, co…“
Chápu vaši nedůvěru k tomu, jak by to ve skutečnosti bylo.
Připomíná mi to jednoho zdejšího prolhance, který tvrdil, jak běžně dává Praha-Brno průměrem 150 km/h v Thalii a drahnou dobu vyhlašoval, jak to natočí a dokáže. Kdo to jen byl …
Ko-za
To by mě zajímalo, kdo to byl, protože po D1 to při všech těch uzávěrách a zúženích neni možný docílit ani s Huracánem.
shifty
to bylo tak dávno, že to možný bylo, akorát to v 1.4. thalii bylo trošku sci-fi no :) hlavně se nekonalo to video jako důkaz a nabídky na svezení taky vyšuměly do ztracena :D
Sysop
Jeden muj kamarad, kteryho jsem uz leta nevidel, to udelal za hodinu a ctvrt nekdy koncem 90ek. Bohuzel pak ho kdesi zmerili a pet let bojoval o papiry. Pak o ne prisel, tak si pak v Rakousku udelal novy (to jeste tehdy slo). V cem jel, to uz nevim. Ono to neni az tak o aute, jako spis o provozu. Nekdy ve tri rano je mozny asi ledacos.
rovik
Už kolem půlnoci je provoz tak slabý, že člověka na D1 omezuje jen jeho vlastní odvaha a limity auta ve kterém sedí.
Sysop
Jo, pred dvaceti lety jsem to na masine taky zkousel i pres 240… pak jeden muj kamarad potkal na D1 divocaka a behem lezeni ve spitale rikal, jak je rad, ze jel ani ne kilo. Takze mne tato dobrodruzstvi celkem rychle presla.
Lojza
A tak daval jsem sem video na dalnici Praha – Plzen, kde byl prumer 162 :-)
Brno taky, akorat to tam bylo nejakych 142 tusim, u prvni jizdy, kdy jsem to okolo tech 150mel po ceste tam, se mi nekde v pulce vybila baterka v kamere, takze to bylo neprukazne.
Btw, zrovna vcera jsem jel okolo 20 hodiny z Brna do Prahy, jak byla nedele, tak nebyly skoro zadny kamiony a jel jsem taky okolo tech 160 v kuse… (s asi milion let starym Mercedesem A, coz mi prijde jako auto, co na silnici sedi mnohem hur, jak ona Thalie.)
Nejvetsi sranda tady na tom vsem je, ze jsem nikdy nepsal nic, co by nebyla pravda a dneska uz se tim jen bavim, jak si nejaci kokoti postavili zivnost na tom, jak mi drsne neverej :-)
Btw, obecne – absolutne nechapu, co je divnyho na tom jezdit po dalnici prumerne 150km/hod. To jsem nikdy nepochopil. S blbou Fabii jsem tak jezdil bezne.
Hans-Paul
No, mám pocit, že na té D5 to bylo o trochu méně, ale přes 150 ano. Malý problém je v tom, že o D5 se s vámi nikdo nehádal. Šlo právě o tu D1. O žádnou jinou.
A vy jste sliboval, jak to dáte na kameru a všem nám dokážete jaký jste borec. A ono hovno.
Že se vám v Medvědovi podařilo jednou … a to kdo ví jestli … dát Brno Praha s průměrem 160, to je fakt bomba. Kdysi to jedna známá v A6 dala za hodinu … ale není taková nána, aby tvrdila, že to tak dává běžně.
Jenže větší kecal než jste vy se těžko hledá.
Lojza
Tak urcite…
Hele, kdyz te to udela stastnym, tak si mysli co chces…
shifty
Hele a pořád si myslíš, že s Thalii 1.4. je cool někde jezdit 180+, když si měl průměr 160? Podle mě je to přeceňování vlastního vozu. Taky sem z felicie vyštípal 160, ale že by to byl nějakej požitek, to se říct nedá…
Lh
tak to byla felda..
shifty
nene Thalia :) ta měla asi tak o 13% lepší brzdy než felda, za to měla naprosto stupidní podvozek, vyvážení a vůbec to bylo nebo je auto, kde krizovou situaci volantem blbě vyřešíš. Ale když tomu věříš….
Lojza
Uprimne receno, cely zivot jezdim takovyma nejakyma „low cost“ autama a ta Thalia mi z nich prisla jako skoro nejrozumnejsi. Nekde na urovni te Fabie (Thalia 2 generace, Fabia taktez). To auto se chovalo presne tak, jak bych ocekaval. Nestalo se mi, ze by me jakkoliv prekvapilo. Nikde nic neustrelovalo atd. Samozrejme, bavime se o low costu, takze je milion lepsich aut, ale z tech levnych to imho bylo na slusne urovni. Najel jsem s tim cca 370 tisic a nikdy zadny problem. To co ted chvili jezdim s tim starym Mercedesem A, tak to mi prijde jako ocistec. Zcela vazne a bez ironie rikam, ze ta Thalia byla o 2 tridy lepsi auto, co se tyce jizdnich vlastnosti. U tohodle auta vubec netusim, co to udela, neda se mu verit.
Ona tady je hrozne cool nadavat na Renaulty obecne, jak jsem pochopil, ale ja jsem s tim byl vzdycky spokojenej (to samy predlety mel bracha Lagunu a taky v pohode auto)
Tak je to sedan, tak se to aspoň hned tak nerozpadne.
Laguna je ale vo pár tříd někde jinde, s patřičnou výbavou je to opravdu střední třída, pokud se dobře pamatuju.
shifty
Stará Laguna byla fakt dobrý auto a takový Clio Williams od roku 1993, to byla naprostá bomba, ostatně mám pocit, že ty ostrý Clia jsou doteď mezi „hothatch“ autama považovaný. Ale tam by jsi na limitu byl ve 200, ze 160 to zastaví naprosto bez problémů. Hele sám mám Focuse 2008 1.6. benál, 100 koní. Podvozkově je to super hravý auto, taky umí jet na německý dálnici 180 na tempomatu, ale prostě nad těch 150 už cejtíš, že jsi drobet na hraně. Proti tomu je ta Thalie jako třeba Fabie, tam prostě už problém(někdo prudce vyjede z pruhu, někdo to před tebou zaflekuje, kamion dostane smyk, prostě takový věci se občas na dálnici stávaj)nějak komfortně nevyřešíš. Možná to zuby nehty ubrzdíš, když budeš mít kliku.
shane
Já dal 160 s Opelem Astrou F. 1.6 benzín. Jako jo, šlo to, ale v tý rychlosti už jsem se regulérně bál, jak se to auto začalo klepat. Sem měl strach že se vznese. Držet průměr 150 celou jízdu? Ani hovno. navíc bych to po tý dálnici musel kalit tak 180, abych srovnal zpomalení mimo dálnici. Úsekovka po dálnici průměr 150 se slušnym autem, co by ne. Ale celou jízdu i mimo dálnici, včetně semaforů a křižovatek? Zlatý voči s čímkoliv.
shifty
no právě…
shifty
V sedanu vyšší třídy, sportovním kupé nebo nedej bože nějakém GT vozu typu Aston Martin není problém mít průměr v německu kolem 220. Ale to se nebavíme o 1.2. nebo 1.4. Thalii co má 75 koní, přední brzdy o průměru 15 cm a vzadu bubnový…
Pathy
Neverím.
Na cannonball run je svetový rekord okolo 166 a to sa bavíme o upravenom aute na tento účel a logistickej podpore. 220 je možné urobiť ako priemer na nejakom krátkom úseku, ale pokiaľ ide o dlhšiu trasu, aj so zastavením na tankovanie, tak to je vylúčené. Stačí, že ideš 250-280 a občas musíš spomaliť na 150, lebo ti niekto vôjde do cesty a priemer ide do hája. https://www.autoforum.cz/fascinace/dva-blazni-prejeli-cele-usa-ve-specialne-upravenem-aute-za-pouhych-27-hodin/
shifty
Ok je to možný, nadsadil jsem to. Pokud pojedeš občas kolem 280, tak těch 200 průměr v reichu dáš si myslím, ale možná to prostě matematicky ani není možný, nevím.
Já spíš jezdím kolem 150 – 160 tempomat(i vzhledem k pohodlnosti či technice)a mám dejme tomu třeba na cestě do Burgundska 2 pauzy určitě, takže ten průměr nemám nic moc. Ale německo jsem vždycky přejel za cca 6 hodin. Myslím tím trasu Rozvadov – Schwabach – Heilbronne – Karlsruhe – Freiburg – Mulhouse. Počítat se mi to nechce :)
Hans-Paul
O štěstí tu nejde, naštěstí:-).
Občas jen stojí za to připomenout, co jste vlastně za křiváka.
Sysop
A to uz tam nejsou ty sikany na 80? Nez D1 rozmrdali, tak se dalo ledacos, i s Citrousem BX jsem si to tam kdysi sneroval 160, ale jako prumer fakt ne… tech par rovinek to nespasilo.
Lojza
Oni to pres zimu nejak cely otevreli, nevybavim si jedine zuzeni. A ja jak nejak neresim, kde se kolik smi ci nesmi, tak me ani nejak nenapadlo se po tech kamerach divat :-))
(Pravda, najizdel jsem na 182km, nevim, jestli neco neni blize k Brnu)
Sysop
Ja po D1 kdysi jezdil obden, ted jsem na ni nebyl tak 4 roky… tehda to bylo tak pomaly, ze jsem radeji jel spodem (Plzen-Brno). Od te doby uz po D1 nejezdim, tak nevim.
Lojza
No, tam co to je opraveny, tak uz to neni tankodrom a da se tam normalne jezdit…Jeste par let, bude to cely hotovy a clovek se odvazi se obcas I zaradit do praveho jizdniho pruhu :-)
shifty
ještě pár let :D :D :D tak to je dost dobrej vtip, teda pokud to tak bylo myšlený :D
Lh
tak to je cupr.. to uz tam ta thalie da i pres 250 ne, tedka..
mjfox
Lojza> Nejvetsi sranda tady na tom vsem je, ze jsem nikdy nepsal nic, co by nebyla pravda a dneska uz se tim jen bavim, jak si nejaci kokoti postavili zivnost na tom, jak mi drsne neverej :-)
Já si teda pamatuju, jaks tu jednou tvrdil něco o brzdné dráze, opět Renault Thalia. Vůbec ti nepřišlo divný, že jsi s takovou levnou hajtrou asi na polovině brzdné dráhy běžných aut. Jenže tys tu vzdálenost spíš odhadoval než měřil, ale bezmezně jsi tomu věřil a bil ses v prsa, že to tak je.
Pokud jde o závod Praha-Brno po D1, když jsi nedodal důkazy, tak ti holt nikdo nevěří. „Vybila se mi baterie v kameře“ zní spíš jak výmluva. Já osobně si myslím, že to bude podobně jako s těma brzdama.
Další těžko uvěřitelná věc byla spotřeba té Thalie, kdes uváděl snad něco kolem 5l/100km, což na atmosférický benzínový motor 1,2, kterému šlapeš na krk, bylo podezřele málo.
Nicméně, já si nemyslím, že jsi lhal, jen žes to tak nějak blbě změřil a žes tomu věřil. K exaktnímu přeměření tebou uváděných čísel nedošlo, tak se nediv, že máš od té doby nálepku pohádkáře :-)
Lojza
Tak to si pamatujes blbe, protoze to jsem nikde neuvadel, s tou spotrebou… (coz chapu, je to strasne davno)
Kdyz jsem mel ten prumer 150, byla spotreba nekde tesne pod 10/100, neco jako 9,7/100 tusim
Jinak za 5 jsem s tim nejezdil nikdy.Moje dlouhodoba prumerna spotreba byla 7/100 – 7,2/100
Btw, kdyz jses tu slusnej, napisu slusne take jednu vec, a snad ji pochopis, a snad ji pochopi I nekdo jinej.
Ono to bylo tak. Nejprve jsem jel na tu moravu…napsal jsem o tom…lide rikali, ze to neni mozne atd….samotneho me to trosku zvyklalo, jestli jsem to vazne nejak blbe nespocital…tak jsem na vlastni naklady, aniz bych musel komukoliv cokoliv dokazovat, utratil docela dost penez za benzin, utratil docela dost casu, misto abych byl doma s malejma detma…a jel jsem tu do Plzne na otocku, tu do Brna na otocku…kdyz jsem dojel, zjistil jsem, ze zaznam skoncil uprostredka, takze jsem o nekolik dni pozdeji jel znova do Brna na otocku…
Prijde ti, ze jsem to „musel“ udelat? Mel jsem snad vuci nekomu nejakou povinnost? Kolik lidi zde, ale realne, kolik lidi zde, kdyz jim nekdo rekne „tohle neni mozny, to si vymejslis“ utrati nekolik tisic korun, utrati 10+ hodin casu atd, aby mohli ostatnim ukazat „tak jsem to zkusil a je to teda tak a tak, tady mam nejake mereni, video, cokoliv…“
Nevim moc o nikom.
Ja to udelal, aniz bych musel.
A nekdo me tu bude rikat, ze lzu? (nemyslim tebe)
Vzdyt je to uplne trapny…
Btw, co se tyce brzdne drahy, zkousel jsem to „merit“ amatersky a je jasny, ze to proste nejde presne. Nejde udrzovat presne 50 (takze to lita plus minus 2-3 sem tam), nejde presne urcit nejaky bod, u ktereho se zacne merit a jiny, kde se zastavi. Jde to priblizne (snazil jsem se to delat napriklad ruzne na kolmo vuci nejakemu bodu ve dverich a podobne, ale nejde vsechno sledovat.
A co je nejlepsi…Domlouval jsem se tu s jednim clovekem , ze nekdy za tyden-14 dni bychom se nekde mohli sejit a zkusit to. Nasledne jsem musel s autem par dni predtim do servisu + ten vikend chcalo a bylo hnusne. Takze jsme si zavolali a rekli si, ze to nema cenu hrotit…
A co se stalo nasledne? Obvykli curacy zde zacali vykrikovat, jak jsem neco slibil a nedodrzel a bla bla bla. Jakobych ja jim tu byl necim povinen,necim zavazan…A nebrali vubec v uvahu, ze se jednalo o moji iniciativu a zhatily ji okolnosti, ktere jsem nemohl ovlivnit.
A takhle je to tu se vsim.
No, a vice to asi nema cenu resit. Idioti si dal budou mlit to sve, je mi to docela jedno,mam jine zivotni starosti…A pokud nekoho skutecne zajimaji nejake veci ohledne toho,rad odpovim.
Btw musim zkusit prohrabat stare archivy, jestli ty videa nekde vyhrabu :-)
mjfox
Lojza: Jezdit dlouhodobě za sedm, s tím tvým jízdním stylem, to mi hlava nebere. Ano, je to malé lehké auto s 1,2 atmobenzínem, takže se s tím dá jezdit za málo, proč ne… ale ne tak, že běžně jezdíš 150 průměr po dálnici a nešetříš to ani mimo dálnice. Vysvětlení může být jednoduché, palubní počítač kecá, tachometr má chybu hodně do plusu…
Jasně, nemusel jsi nic dělat a dokazovat, že máš pravdu, jenže když jsi nakonec nedodal výsledky? Jedním blbým článkem bys ucpal hubu všem.
S tou brzdnou dráhou vím, že ses chystal na nějaký test a pak jste to po dohodě odpískali… a pak už k testu nedošlo. Nějaké testy brzdné dráhy jsou i tady na Dfensu:
Je vidět, že když si dá někdo záležet, umí poměrně přesně určit začátek a konec brzdění. Ale takové to, že jedeš autem, koukáš na nějakou značku u silnice a pak šlápneš na brzdu… to může být chyba metr sem, metr tam.
Prostě jsi něco tvrdil, několik lidí ti oponovalo, že to nezní moc uvěřitelně, nabídl jsi důkaz místo slibů… a důkaz jsi nedodal.
Většina lidí nejezdí s thalií 1,2 150-180km/h. Když už, je to nějaký střelec s 3.0 TDI apod. Většina lidí, když autu šlape na krk, nedostane se pod 7 litrů benzínu na 100. A většina lidí s tak low-cost autem jako renault thalia (navíc ne zrovna novým) nezabrzdí na pětníku. A tobě se podařily všecky tři věci současně, no uznej sám, že to nezní moc realisticky.
Lojza
7/100 byla dlouhodoba spotreba. Clovek nejezdi jen po dalnicich, spis vetsinu km najede nekde po okreskach a po meste…Jak jsem psal, pokud jsem jel po dalnici s plynem na podlaze (typicky tak jde jezdit trebas Praha – HK, tam ta silnice je pomerne rovna a prijde mi, ze je z tech mene nacpanych), tak to slo nekam k 10/100. Prumer vice jak 10 jsem nikdy nedosahl.
Clanek jsem nepsal, ale daval jsem sem videa…Problem byl v tom, ze nejprve byly namitky „to nejde, tak rychle to nejezdi“, kdyz jsem sem dal videa, ze jezdi, tak byly namitky „no jo, ale to bylo v sobotu a to neplati…“. A cele to s D1 vubec vzniklo tak, ze jsem napsal, ze takhle obcas jezdim I na D1, nikoliv typicky na D1, a jeste k tomu na trase Praha – Humpolec, nikoliv na cele D1 (jezdival jsem tam obchodne).
Takze clovek neco rekne, lidi to prekroutej, urcej si vlastni, uplne jine podminky, nez jsem prezentoval a pak slavnostne prohlasej, ze jsem kecal :-))
S tou brzdnou drahou to beru a uvedomuju si, ze jsem to meril velmi nepresne… Ostatne jsem to psal i sem, ale to uz bylo pozde, na nejake opravy ci priznani, ze clovek neco odhaduje a muze se v nejakem rozsahu splest se tu nehraje :-))
mjfox
Jde o to jaks to podal. To nebylo „jednou jsem na D1 na jednom úseku udělal průměr 150 km/h“, ale „úplně běžně jezdím po D1 s průměrem 150 km/h“. Přitom lidi se silnějšími auty mají s D1 trochu jiné zkušenosti, limit není počet koní, ale provoz; i když i o ty koně jde, protože když tě nějaký kamion zbrzdí na 100, musíš to pak zase na 150+ rozjet, a s motorem ze sekačky to akceleruje pomalu.
Pak jsi sám navrhnul, že projedeš D1 celou s průměrem 150 km/h. Otázky ohledně provozu tam padaly taky.
Lojza
Aa jeste me napada k te brzdne draze. Ono to auto nevazilo ani tunu. Je docela fuk, jestli je to auto levny nebo drahy, jde o to, kolik vazi. Jasne, prilnavost pneumatik a podobne veci jsou dulezite, ale stejne bude nejdulezitejsi, kolik te hmotnosti to vlastne ma zastavit.
I se mnou to auto vazilo neco malo pres tunu. Coz je o polovinu mene, nez nejake jine, prumerne bezne pouzivane auto, rekneme. Mozna v tom bude ten duvod, proc to vychazelo az tak dobre (I kdyz to treba nebylo 5 metru, ale 6 metru klidne, nebo neco okolo)
shifty
No já nevím, Felicie měla i se mnou 980 kg, Focus má i se mnou 1300 a to je auto na úrovni octavie, jen nemá tak obří karoserii. Tyhle auta ze 100 km/h je minimálně 40 metrů a to mám 205 gumy a 4 kotoučový brzdy. Felicie sice byla lehčí, ale brzdila výrazně hůř, respektive se pak kousla a jela jak sáně. A na Thalii jsou taky nějaký galusky okolo 185 ne? Ze 180 km/h bude mít Thalie brzdnou dráhu tak 180 metrů, moc si iluze nedělej.
Lojza
No pozor…brzdit ze 180 v Thalii naplno, to by bylo dosti nehezke :-) To se to auto zacalo predevsim na te silnici tak divne vlnit…Nehlede na to, ze 180 to jelo fakt jen z vetsiho kopce. Ale brzdil jsem trebas ze 170 nekde na dalnici, kdyz jsem to musel naplno zaslapnout, a nikomu moc takovy zazitek nepreju :-)))
Ale v 50 to jde…Kdyz to srovnat s tim Mercedesem A, co ted jezdim, tak to bylo fakt o tridu lepsi, I v tom brzdeni.
shifty
V 50ti zabrzdíš i na horáku tvl. Řešili jsme tady ty tvoje rekordy na dálnici, kde jezdíš těch 160 kmh v průměru.
Lojza
nene, resilo se tu, ze jsem psal, ze z 50 to zastavi na 5 metrech.
shifty
Spíš si psal něco o 25 metrech, což tak nějak odpovídá tej polovině jak ti tam někdo psal. ale vážně si to už nepamatuju, třeba ne. Každopádně si jen dovolím zopakovat, že i kdyby se ti nějakým zázrakem podařilo jet někde na dálnici v Thali průměrem 160 kmh, není to ani chytré a ani nic k obdivování. Průser prostě neubrzdíš, protože ten podvozek je tak do 120m jako byla třeba ta felicie nebo fabie.
Lojza
Lidi delaj spoustu veci, co nejsou chytre, ani k obdivovani… Kourej, chlastaj…Ja jezdim rychle. Ja si nemyslim, ze by me nekdo za to mel obdivovat :-))
Btw, je mi okolo 45, a jak jsem psal vyse – nikoho jsem nikdy skrze vysokou rychlost neposkodil.
Doufam, ze to tak i zustane…Snazim se tomu prizpusobovat sve chovani na silnici.
shifty
kouřením a chlastáním ale nikoho kromě sebe neohrožuješ. Když jhezdíš nad limity svého vozu jako čůrák, protože je to popelnice, ale ty si s ní něco evidentně musíš dokazovat, přijde mi to takové hloupé. ale dělej si nadále co chceš :)
Lojza
Ale ja si prece nic nedokazuju…A chlastanim ohrozujes, a ne ze ne. V mnoha situacich…Tuhle mi jeden takovej ochlasta rozflakal auto, co jsem mu pujcil. Chlastal par dni, pak byl nevyspalej, jel pro material, imho dostal mikrospanek, a nastesti rozflakal jen auto.
To ja, ja jsem ten „debil“, co porad chlasta redbully a pije Colu.No jo, ale mikrospanek nedostanu :-))
shifty
Kdyby šel pěšky tak by taky rozflákal auto? Ty pujčuješ takovejm magorům svoje auto? No pokračuj, koukám že se zase něco dneska dozvíme..
Lojza
Ty bys nepujcil auto kamosovi? Ja jo…Mladej kluk, neni mu ani 30. Takova ta klasika, vikendy parej az do rana…Byla to jeho zodpovednost. Ozralej nebyl, ani nenadychal, takze tohle bylo v pohode. Nehoda byla na rovine – imho jasnej mikrospanek.
Je to jeho zodpovednost, jestli se na to citi ridit nebo ne. Kdo ja jsem, abych vychovaval takovyho cloveka? Rekl, ze je zcela v pohode, veril jsem mu.
Ted mi holt musi splacet auto no…stane se.
Ale imho to s tim alkoholem docela ma co delat, je to takovy retezec udalosti.
Ja se nechci hadat tvl. Jen rikam, ze nekdo dela to a jiny zase neco jineho – dulezite ale je, aby tim pokud mozno nikoho neposkodil. Ja se o to snazim a kdyz jedu rychle, snazim se vyhodnocovat krizove situace jeste mnohem drive, nez nastanou…
Ale opet, muzes mi to verit, nemusis…Vysledek je ten, ze za cca 700-800 tisic km, co mam najezdino, jsem vysokou rychlosti nikoho neposkodil.
shifty
Hele po zkušenosti, kdy jsem zjistil, že muj dobrej kamarád, ale teď už bohužel skoro alkoholik s ním jezdil ožralej a druhej s ním jel zase zhulenej, už auto prostě nepujčím nikomu. Ostatně ženský a auta se nepůjčujou, někde se to myslím i říkalo.
Já taky ne. Je mi jasný, že nejsi nějakej negramot co jezdí jako magor. Jen bych prostě rychlost přizpůsobil limitům svého vozu. V ideálním případě bych si ty limity napřed našel někde na okruhu. Ono by jsi čuměl, jak tenká hranice je mezi pískajícíma gumama a autem 30 metrů mimo trať… to jako fakt. Jestli na to máš těch pár stovek navíc, zajeď si do mostu a zkus to. To otevře oči…
rovik
Nebo školu smyku. Na kluzné ploše „zajímavé“ efekty (různé formy ztráty kontroly nad autem) které je dobré se naučit řešit nastávají při nižších rychlostech a asi je lepší při 30 km/h skončit v kuželech, než při 80 km/h v hromadě pneumatik u trati.
Když jsem školu smyku absolvoval já, tak byl leden a skoro všude po okruhu sníh nebo led. Kluzné plochy tak byly skoro všude. V jedné z obzvláště zaledovaných zatáček pak hranice rychlosti kdy to ještě šlo projet bylo asi tak 15 km/h. O kus víc a auto už šlo do hodin.
Kolik zasněženejch parkovišt u teska si někdy viděl, aby tam byly nějaký větší volný plochy? Drtivá většina parkovišť, limitně se blížící všem, co sem kdy viděl, je obsazená furt, případně sou tam zas lampy, stromky, úzký proužky trávníku obehnaný betonem atd.
shifty
V Plzni třeba u Normy pod kruháčem na rondelu, tam je plocha jako kráva, nebo aspoň byla. Tvl. vždycky si nějakej flek můžeš najít. A nebo holt musíš na okruh.
pro příklad, opravdu ani Focus a vůbec ani Thalie nebrzdí tak jako fungl nový Volvo –
Rozdíl v brzdném účinku se ve vysokých rychlostech projevuje ještě markantněji. Zatímco vůz jedoucí rychlostí 250 km/h potřebuje k zastavení brzdnou dráhu 280 metrů, brzdná vzdálenost u vozu jedoucího rychlostí 180 km/h je 150 metrů.
mjfox
Lojza: Posílal jsem tu odkazy na články, Dfens se s cordobou dostal na cca 11-12 metrů, s alfou 147 na cca 7 metrů. Obě ty auta mají kotouče 280-290mm. Thalia má asi 230-240mm kotouče a jsi na 5-6 metrech?
Lojza
No 5-6 neni az tak daleko od 7 :-)
To uznej, ze kdyz to clovek odhaduje, tak se o metr-dva sekne uz jen tim, ze zkresluje ten pohled oproti nejakemu referencnimu bodu.
Plus jsem v ty dobe nemel navigaci/GPS, takze jsem rychlost bral podle tachometru, coz take zkresluje…
Ale neni to uplne mimo misu…
mjfox
7 vs. 5, to je o 40% víc ;) Vliv mají i pneumatiky, Dfensova alfa v měla 195/60R15, kolik měla thalia 175/65R14? Měls užší gumy, menší kotouče a low-cost sedan, ale brzdnou dráhu kratší od 30-40%… A Thalia má podle mě blíž k té cordobě, která brzdila na 12 metrech, s pneu 185/60R14 a s většími kotouči.
Jan Mrcasik
CO je divnýho na tom, jezdit po dálnici průměrně 150km/h? Právě ten průměr.
Když jsem jel naskrz celé Německo po dálnicích rychlostí od 150 do 200 km/h, průměr byl na konci slabých 135. Protože občas je potřeba natankovat na benzince, občas je nutné zpomalit u sjezdu – a pár minut stání nebo pomalé jízdy sráží „průměrnou rychlost“ dolů neuvěřitelnou rychlostí.
Lh
Divneho je na tom jen par veci..
Thalie nejezdi 200..
Thalie neudelala prumer v nemecku..
Thalie udelala prumer na d1..
Thalii ridil lojza..
Thalie s pilotem na d1 mela prumer 150..
A proste lojza..
Jo, a.. thalie brzdi na par metrech..
rovik
D1 je krátká, 220 km Praha-Brno se dá i bez tankování a pokud se ten průměr bude počítat jen z vlastní dálnice, t.j. od nájezdu po sjezd (a nikde nebudou zácpy, silný provoz ani uzavírky), tak mi 150 nepřijde nereálné.
Jan Mrcasik
rovik: jenže si musíš uvědomit, že abys měl _průměr_ 150, musíš výrazně déle držet 160, než kolik zrychluješ, zpomaluješ nebo zvolníš tempo.
Lojzovi by to mohlo vyjít asi kdyby zresetoval počítadlo až v okamžiku, kdy zrychlí na 155, a pak by celou dálnici držel plyn na podlaze a ani jednou nezpomalil např. na dvě minuty než bude moci předjet kamion zatímco levý pruh blokují BMW kterým by tam mohl vletět jen na prasáka.
rovik
D1 při průměru 160 = 82.5 minut
D1 při průměru 150 = 88 minut
Pokud pojedu kde to jde 160, můžu během celé jízdy ztratit až 5.5 minuty (rozjíždění, brzdění, ztráta rychlosti u kamionu) a pořád budu mít průměr 150.
U Thalie by mohl být problém (pokud je to ta verze se slabším 75 hp motorem), že těch 150 asi neudrží do úseků co jsou více do kopce, kterých pár po cestě je, asi by se to i tak dalo dát, ale bylo by to nespíš stylem že se víceméně celá trasa jede s plynem na podlaze.
Mno…s tou slavnou Thali, co je opravdu absolutni low cost, jsem jel v sobotu ci v nedeli (uz je to par let, uz si nepamatuju jiste) Praha – Plzen a zpet, resektive meril jsem to k tomu tunelu,co se jmenuje tusim „Valik“, za nim jsem to otocil, a jel jsem zpet. Na dalnici jsem najizdel u Rudny.
Nebyl moc velkej provoz,v podstate jsem nemusel nekde resit predjizdejici se kamiony a podobne, prumer byl 162 podle GPS. Podle palubniho pocitace tez.
Mel jsem pujcenou kameru s GPS. Asi bych ta videa jeste nekde na sitovem disku vyhrabal, ale uz vubec netusim, jak je hledat.
D1 za bezneho provozu pred cca 5-7 lety , fakt opet nevim presne, na kamere jsem to mel 142 prumer. Cele to vzniklo tak, ze jsem jel par dni predtim Praha – Brno – Ostrava, nekdy okolo 8 vecer jsem vyjel, provoz nebyl tak desnej, a podle palubniho pocitace to bylo 150.
Jako ja chapu, ze lidi maj auta a vyuzivaj klidne 30-50% jejich vykonu. Me docela bavi vyuzivat 100% vykonu toho auta. Nebavi me jezdit zbytecne pomalu, kdyz muzu jet rychleji..
(Ne, nikoho jsem nezabil, nezpusobil jsem kvuli rychlosti zadnou nehodu atd)
servisdok
To auto, třebaže má tachometr do 220 a třeba je i schopné jet 180, má ale nějakou „konstrukční rychlost“, co třeba u té výše jmenované Felicie je mezi 110-120. Cokoliv nad to je prostý riskování, protože výrobce diskrétně pomlčel o tom, že brzdy neodpovídají ani váze, ani výkonu motoru, ani té konstrukční rychlosti.
Dal jsem si už dávněji namontovat /za docela ranec/ do Feldy Cimbu-kit, který dost mění všechno, nač je majitel sériové Feldy zvyklý. Janda mě férově napřed nechal projet s jeho Felicií Fun, co měla na korbě asi tak metrák všelijakých dílů a až potom se ptal, jestli o tohle stojím.
Ale ani s později změřenými 65kW na kolech by mě nenapadlo s tím lítat třeba 160, třebaže by to určitě letělo, jak z praku. Nechal jsem to tam všecko vyměnit a namontovat z úplně jiných důvodů, než abych si později mohl dělat z Thalií dobrý den.
Bylo to kvůli markantně vyššímu točivému momentu v nižších otáčkách, než je 3.500 a výš, rychlejší reakci na plyn, o hodně větší rezervě otáček i zrychlení při předjíždění otravných náklaďáků a tak. Prostě u původně 50kW auta se nějakých 14-15kW navíc sakra hodí – ale uznávám, že většině majitelů Felicií bohatě stačilo i těch původních 50kW, zvlášť těm, co často nejezdí po dálnicích, nebo ve velkých městech, kde Vás dneska vytrubují i za pomalejší rozjezd od světel. Spotřeba, ani hlučnost se při zachování původního stylu jízdy vůbec nezvedla, naopak jsem měl dojem, že na delších trasách spotřeba o nějaký půllitr klesla. Měl jsem pocit, že motor s takto větší rezervou výkonu, ve stejně lehkém autě, při stejné dávce plynu mnohem lépe letí do kopce. Jenže zatáčky v nich, lze stejně projíždět jen do určité max. rychlosti, pokud nechci oškubávat gumy a riskovat ustřelení lehkého zadku. Takže, když to potom do kopce takhle letí samo a ještě má tendenci zrychlovat, tak je možné plynu ubrat a tím spadne i spotřeba.
Byl to přelom 90/00 a mně se tehdy nechtělo věřit, že by bylo možný českou, zastaralou 1.3 donutit dávat skoro 90 koní – i přestože jsem věděl, že zápaďácký 1.3 už tehdy dávaly i hodně přes 120 a pamatoval jsem si Fiat 128 Sport Coupé, který z objemu 1.3 uměl dávat devadesát koní ještě i s karburátory. No, tak jsem to prostě zajel na dynamometr změřit. Na kolech naměřili necelých 65kW, takže vlastně samotný motor pak má hodně přes těch devadesát koní, technik tehdy tvrdil, že určitě okolo 95 koní.
Dodnes jsem přesvědčený, že za ty peníze /celkem asi 25.000 tehdejších kaček/ ta celá úprava stála. Kór, když přesednu do dcerčiny Feldy a při rozjezdu mi potupně chcípne, jak v autoškole :D a když půjčím svoji dcerce, tak vysedá vytlemená a je prázdná nádrž :D
Tohle s tou nádrží, při půjčování aut svým dětem, myslím známe všichni :D
shifty
Tak Cimbu to je legenda. Od něj to bylo vždycky v pořádku, hodně dělal i rallye a motorsport. To muselo jet jako kráva. U felicie byl jasnej limit na podvozku, tam to bylo tak krásně všecko čitelný… no jak tu psal DF o favoritu, tak to bylo skoro to samý, jen víc obastlený kastlí a interierem. Třeba u toho focusu se limity hledali trošku hůř, ale i tak projede díky zadnímu nezávislýmu zavěšení zatáčky výrazně líp než nějaký Octavie, golfy atd a bez drama. Když už je drama, tak je to pak ale fofr a chce to pevný a klidný ruce(a rychlý kontra).
Nejsou nějaký kity i na atmodehet? Vzal sem pikouše s tímdle, protože základní 1,3 je do pikouše smrt, to ani nepřipadalo v úvahu, no a dehtovejch je víc (a zase zvládají jet na všechno, co se dokáže vznítit), než 1,6tek. Prázdný to lítá slušně, ale každejch dalších sto kilo na korbě navíc poznáš a plně naložený už to je prostě líný strašně.
Tak to je daný v prvé řadě tím, že lidi neumí ani tou posranou lopatou točit, takže na sjezdech a nájezdech div že kokoti nezastaví a netlačí to, i když se na mnoha z nich dá bez potíží jet i kolem kila tacho.
No a co se týče tankování, tak dyž furt všichni jezdíte s prázdnou nádrží že…:D
Jimmyx
Tedy je mě méně než polovina co vám, právě jsem se ženou dokončil léčbu „lehkého“ průběhu covidu (tedy já jsem ještě v karanténě) a nějaké zhoršení dechu jsme zaznamenali oba. V našem případě z toho byla jen jistá ztráta kondice, ale v 84 letech ještě s rozedmnou plic by to mohlo být mnohem „zajímavější“.
Je hezké být „heroj“, ale je dobré zvážit objektivní skutečnosti a reálná rizika.
Tlustej kluk, kterýmu život nalosoval navíc astma a ještě k tomu špatnou štítnou žlázu. To je holt těžký.
Panek
Nehrajte si na hrdinu. Umřít na covid není příjemná smrt, tedy pokud v tu chvíli nejste zrovna uveden do umělého spánku. A pozor na to čemu věříte. Frederick William Engdahl is an American conspiracy theorist based in Germany.
Nobody
Lojza, Jimmyx, Panek,
na hrdinu si nehraji. Žít 6 let s rozedmou plic, není žádná sranda, ale zvykl jsem si. Mimochodem ty příznaky jsou totožné jak s Covidem, akorát tam nejsou teploty. Ostatní vše, stejné. Tam je zajímavá jedna věc, dokud sedím a je jedno zda za psacím stolem, nebo v autě, tak jsem v naprosté pohodě. Dýchám normálně, takřka žádný kašel. Vstanu, dojdu 10 kroků do koupelbny a zpět a potřebuji 2-3 minuty abych nabral dech. Takže nějaký Covid, mě nemůže již překvapit. Navíc si myslím, že jsem ho již mě, protože tři dny jsem měl teploty kolem 38 a pak se to ustálilo. A pane Lojzo, až Vám bude těch 84 co je mně, zjistíte, že pohled na možnou smrt je zcela jiný, než když Vám bylo 50. To není otázka nějakého hrdinství, ale jen racionální pohled na život. Mně před 5 měsící zemřela paní s kterou jsem žil 60 let. Měli jsme spolu tři kluky, všichni mají již své rodiny, děti, nejstarší i vnoučata, mají své životy, své starosti, mě v podstatě již nepotřebují. Samozřejmě čas od času mě navštíví, ale kdybych zítra skončil, tak by se nic nedělo. Plánoval jsem si to do 92, jak moje maminka, ale pokud ta smrtka přijde dříve, život ve světě poběží dál. Když se ohlédnu, tak jsem prožil docela fajn život. Měl jsem možná kliku, všechna zaměstnání co jsem měl, byla z 90% zároveň mým koníčkem. Měl jsem prima ženu, která nesla na svém hrbu více starosti s dětmi než já, protože jsem byl často mimo domov, ale snažil jsem se jí to vrátit, když po mrtvičce částečně ochrnula na levou stranu těla a já se o ní 8 let staral.
Mimochodem ten lék Isoprinosine lze koupit přes Amazon, 500mg 50 tablet i s dopravou do CZ, cca 72 USD.
Panek
Nevím, proč bych měl Isoprinosine kupovat přes Amazon a riskovat tím falzifikát. Vždyť mi ho může napsat obvoďačka i na opary.
Nobody
Obvoďačka vám ho nenapíše, protože lék, díky Prymulovi, nebyl pro ČR schválen.
lola
@Nobody
Laskavě nepiště lži!
Před svátky obvoďačka napsala, sice se cukala, ale to je mi šumák. Isoprinosine dnes vyzvednut po krátkém vyhledání v síti pražských lékáren.
Panek
Co to kecáte! V srpnu jsem ho byl vyzvednout v lékárně. B-komplex forte, tekutý pudr a Isoprinosine. Kamarád měl pásový opar.
Jan Mrcasik
Prymula zakázal klinické testy vhodnosti Isoprinosine jako léku i na COVID, resp. na potlačení těžkých příznaků COVID.
Isoprinosine je normálně povolen pro svoje původní, ne-COVIDové použití.
Panek
Máte zdroj, že Prymula zakázal? Co já vím, tak nikdo nechce zaplatit studii, protože by jeho náhlady akorát monetizovali ostatní firmy.
jezekif
Je nějaký zdroj pro potvrzení proč se nedělala ta klinická studie s Isoprinosinem, kdž ji i sám nejvyšší („nemajitel“ a „neSTBák“) sliboval?
rovik
Nejspíš některý z podniků, které opravdu, ale fakt opravdu nevlastní, ho informoval, že by mu to kazilo byznys …
Panek
Protože je to 2M EUR minimálně. A naše zdravotnictví se už teď dokáže velice dobře postarat o pacienty. Největší průšvyhy dělal nekvalifikovaný personál v zahraničních nemocnicích. Myslím si (nemám podloženo), že ČR, SR, Německo a Rakousko jsou v péči o vážné pacienty jedni z nejlepších na světě.
semancko
Akoby som pocul hovorit svoju mamu a otca. Maju na to podobny pohlad ako Vy.
5MeoDMT
maj toho dost soudruzi nachystaneho na Vas … no good luck Vam tam vsem . Bude treba bojovat
rheingold
Promiňte, ale s tou paralelou s IT v tom děláte trochu guláš.
1. Je pravda, že „agilní metodiky“, tak jak jsem je doposud kdekoliv viděl realizované, jsou do velké míry pitomost, v zásadě se jedná o chabý pokus přenesení celé zodpovědnosti na programátora (případně testera) a vyloučení jakýchkoliv jiných mezičlánků, které ale zatraceně dobře ví, proč tam jsou, a co dělají. Jinak – po stránce projektového řízení – je to jen nahrazení jediného velkého vodopádu sadou maliličkých vodopádků (tak akorát aby se vešly do sprintu) a k tomu slouží odstranění jakékoliv strategicko-taktické vize a z toho plynoucího řešení (prostě, řečeno polopaticky: tady si to Franto s Máňou dohodni, jak bude fungovat tato konkrétní funkce a pak jí Máně naprogramuj, když Máňa příští týden řekne že je to OK, tak máme úspěšně hotovo … jestli to bude představovat problém pro funkci jinou, kterou bude chtít Máňa za měsíc, to už je jedno, pokud se kolem toho musí udělat něco jiné, než co řekla Máňa (například připravit nejprve pro tu funkci potřebný systém), tak je to porušení agilního principu a to jsi Franto zvoral). Prostě agilního manifestu, který v zásadě zněl rozumně, se chopili manažeři a pochopili slova „dáváme přednost X před Y“ jako „pro zefektivnění vývoje je nutno zrušit Y“.
2. Nicméně pokud se týká paralelizace ve vývoji SW produktu, ta možná je. Ovšem ne v tom, co Vy popisujete – vybíráte z vývojového postupu jen ty konkrétní činnosti, které se Vám pro tuto ilustraci hodí. Stejně tak existují činnosti, které paralelizovat lze. Například programování či testování samo, existuje-li dostatečně detailní návrh (těch míst, která jsou na rozhraní mezi různými pracovními balíčky/úkoly, hruběji(!!) řečeno mezi různými pracovníky) jdoucí až na úroveň atomických (primitivních) datových atributů v případě datových struktur ať už persistentních či běhových, či na úroveň pevně daných procesních akcí/aktivit s pevně daným I/O (která jsou pokud možno mezi sebou v integritě, tj. když někam něco vstupuje, tak to nejdřív z něčeho vyšlo), tak takové kroky vývoje paralelizovat lze. Neumím to sice přenést na vakcínu a neznám vnitřní závislosti například různých typů klinických studií (tedy například jestli II. studie nemá za úkol sledovat něco, co vzešlo z I. studie, což těžko může, pokud i ta I. studie teprve probíhá… to by se pak pro tu II. těžko psaly metodiky a formuláře…), ale ve vývoji to určitě možné je, je jen podstatné, aby článek následující měl dostatečně popsané vstupy, které obdrží od článku předcházejícího/závislého. Jednoho krásného dne se to tedy bude muset potkat, a zvláště ve složitějších integračních scénářích to může být pak hodně bolestivé, ale to celé se nemusí nutně nacházet na kritické cestě projektu – a tu lze dobrým návrhem opravdu zkrátit (tedy paradoxně přesně opačným postupem, než je agile).
Tedy: Jen na základě toho, že někdo dříve za sebou jedoucí makro-kroky projektu klade více „vedle sebe“, bych si netroufal odhadovat, jestli to je či není špatně. Jsou to právě vnitřní závislosti a detailní datové toky (až na úroveň konkrétních atributů konkrétních entit), které vytvářejí závislosti těch „větších“ celků mezi sebou a bez jejich korektní znalosti bych hodnotit nedoporučil. Zejména ne na základě analogického příkladu, který sám o sobě je sice pravdivý, ale ne jediný možný, tedy může existovat protipříklad, který onu paralelizaci (zase opět jednostranně) podporuje.
alfonz19
borci nepište o agilních metodikách, když o tom víte fakt málo. Agilní metodiky jsou v mnoha firmách nejčastěji akorát populární buzzword a zprasení vodopádu osekáním „zbytečností“, aby tento „tekl“ rychleji. Z metodiky samotné se v 95% firem vytrácí dosti zásadní princip jejího fungování a to je velmi těsná spolupráce se zadavatelem a časté předávky(např. na 2-4 týdenní bázi) nových přírůstků „výsledku“ jak uvnitř firmy, tak zákazníkovi. Každej kecá o spritech a standupech, hraje si s lístečkama, a ti největší drsňáci i skutečně hlasují o storypointech a dělají skutečně nějaké plánování, ale tím to na většině míst končí.
Metodika samotná podle mne exceluje ve 3 zásadních věcech: a) práce s nedostatkem/absencí expertů b) práce bez známého či spolehlivě a dlouhodobě neměnného zadání c) nutnost dodat „cokoli“ asap. A jako taková se naprosto nehodí na věci o který je článek či třeba psaní softu pro družici. Takže přirovnání autora je ± OK; takhle nejde dělat věc, která se nesmí posrat ani trošičku.
Jinak sada maliličkých vodopádků místo 1 vodopádu není agile, ale jmenuje se to boehmův spirálový model, a je to o 13 let starší technika.
deacon
To uz jsem tady nekomu psal pred cca rokem, bylo to k hovnu, marna snaha :)
rheingold
Spirála je něco zcela jiného a určitě to není sada malých vodopádků – spirála jede, vulgárně řečeno, pořád „nad stejným obsahem/předmětem“, jenom jej ‚vylepšuje‘. Tedy je to několik vodopádů („stejné výšky“) za sebou (chtělo by se říci „vedle sebe“, ale to by u vodního toku moc nefungovalo :-), ale určitě ne několik malých vodopádků. Několik malých vodopádků nepracuje konzistentně nad stejným předmětem, ale jsou na sobě nezávislé, i když (v této analogii vodního toku) vedou stejným směrem.
rheingold
Mimochodem, bavíte mě, když píšete „borci nepište o agilních metodikách, když o tom víte fakt málo“ a pak jinými formulacemi citujete to, co jsem psal v příspěvku, na který reagujete:
– „zprasení vodopádu osekáním „zbytečností“, aby tento „tekl“ rychleji“ srovnej s „se chopili manažeři a pochopili slova „dáváme přednost X před Y“ jako „pro zefektivnění vývoje je nutno zrušit Y““
– „Metodika samotná podle mne exceluje ve 3 zásadních věcech:(…)b) práce bez známého či spolehlivě a dlouhodobě neměnného zadání “ srovnej s „sadou maliličkých vodopádků (tak akorát aby se vešly do sprintu) a k tomu slouží odstranění jakékoliv strategicko-taktické vize a z toho plynoucího řešení“
– „Metodika samotná podle mne exceluje ve 3 zásadních věcech:(…)c) nutnost dodat „cokoli“ asap“ srovnej s (celou větou končící) „…tak je to porušení agilního principu a to jsi Franto zvoral..“
– „Metodika samotná podle mne exceluje ve 3 zásadních věcech: a) práce s nedostatkem/absencí expertů“ srovnej s „když Máňa příští týden řekne že je to OK, tak máme úspěšně hotovo“ a s „chabý pokus přenesení celé zodpovědnosti na programátora“
alfonz19
I) ad spirálový model — toto jsme dělali jen ve škole a to je už velmi dávno, ale pokud si dobře vzpomínám a teď správně dívám, každá otáčka má vlastní „vodopádek“ pro daný inkrement. Nejde o cizelování a vylepšování toho stejného, ale inkrementální přidávání funkcionality. Možná jsem jen nepochopil co přesně jste chtěl říci „mnoha malými vodopády“, ale analogie s agile je mimo, protože (domnívám se) bez „dodávání“ je celé rozbití na sprinty celkem nepodstatné. A viz ten slovenský obrázek, pokud jste myslel, že každá ta akce běží samostatným paralelním vodopádem, tak to prostě taky nejde, protože by vám začínal n+1 vodopád, který má navazovat na výsledky toho předchozího, který ale ještě neskončil a na jeho stav se není možné spolehnout.
problém s metodikami obecně je v tom, že se nedodržují a nechápe se smysl vyřazovaných aktivit; většina firem si dle své vlastní libovůle vyřadí cokoli, co jí nevoní, ale přesto dále tvrdí, že dělá onu metodiku.
II) ad agile
1. „agilního manifestu se chopili manažeři …“ — fajn. Takže to není agile. Minimálně většina z nich žádné „manažery jako takové“ nemá, takže se nemohli ničeho chytit. A pokud někdo vzal myšlenku a tu zprasil, je to jeho sporná implementace, ale ne ta původní myšlenka. Zprasený vodopád opravdu není agilní cokoli, a ani vodopád samotný.
2. zbylé 3 odrážky jsem srovnal dle požadavku, ale bohužel si myslím, že to opravdu není totéž. Nejsem specialista na agile, ale např. (ad „tak je to porušení agilního principu“) nevím o žádném pravidle, který by vám zakazoval dělat prototypy ověřující infrastrukturu/cokoli pro následné funkcionality, anebo si připravit věc, která je overkill pro současnou story, ale bude nezbytná pro ty další. I proto si budujete a dopředu analyzujete/oceňujete backlog, aby bylo známo, co je před námi, a postupovalo se v souladu s tím. Pokud by to byl extra dodatek, se kterým nikdo nepočítal, bude to ve vodopádu jen větší problém než tady.
Myslím, že se vžilo rovnítko agile=bordel, protože většina firem co dělá agile má bordel a jak píšete „v zásadě se jedná o *úspěšné* přenesení celé zodpovědnosti na programátora“. Ale to není agile. To je bordel.
Ad slovenský obrázek ještě jednou. Celý schvalovací proces je prostě velmi podobný vodopádu; máte pevně dané neměnné zadání, známé akceptační testy. A máte akce které musí proběhnout za sebou a kritickou cestu prostě nelze zkrátit. Dle grafiky „jim“ sice běží „farmakologická studie na lidech“ a „sledování terapeutického účinku“, ale toto prostě není možné. Účinek se dostaví až po nějakém čase. Kdyby to hoši vylepšili ještě víc, mohli sledovat účinky akce ještě před akcí samotnou, to by byla teprve efektivita práce. A toto není agile, toto je ignorování rizika v systému, který není pro agile vůbec vhodný.
rheingold
Nezlobte, se, ale nerozumíme si:
nejprve možná toto, aby bylo jasno, kam mířím: http://lukas.plachy.eu/kb/SDLC.png
I) „nejde o cizelování a vylepšování toho stejného,“ vs. „ale inkrementální přidávání funkcionality“ …. nechápu, jak je lze na dané úrovni level-of-detail napsat tyto dvě věty a postavit je proti sobě, když je to přece přesně totéž. Inkrementální přidávání funkcionality přeci není nic jiného, než vylepšování a cizelování téhož předmětu (zakázky, projektu…) a vice versa.
Marně tápu, co vás mohlo svést na scestí a jediné, co mne napadá je, že pokud byste si – snad, hypoteticky – pod „cizelováním a vylepšováním“ představoval věci jako například refaktoring kódu, (výhradně) ladění (už existujících funkcionalit) atp. tak to už jste ale opustil projektové řízení a jsme někde úplně jinde, to jsou totiž činnosti, které nemají (na projektové úrovni) svůj vlastní životní cyklus, ale jsou pouze jeho součástí či nástrojem. Ale to tedy pouze pokud jste měla takovou představu „cizelování a vylepšování“.
„analogie s agile je mimo“ – já jsem spirálu původně do této debaty nezavlekl, to vy jste ji tam nacpal kvůli těm vodopádům. Když tedy nyní píšete, že analogie s agile je mimo, tak popíráte sám sebe. Spirála – jak ostatně popisuji na příkladu těch vodopádů v předchozím příspěvku – s agile analogická určitě není, myslím, že jsem to dokonce psal („Spirála je něco zcela jiného a určitě to není sada malých vodopádků…“)
II) ad agile – 1. … to je zásadní nepochopení běžných řídící postupů a čiší mi v tom v pozadí velmi teoretický přístup odpojený od praxe. Neexistuje čistě agile jednotka, tedy i když uděláte agile tým, dycky mu bude někdo šéfovat, a dycky bude někdo ovlivňovat jeho členy, pravidla hry, metodiky. Prostě, vždycky to bude někdo řídit a i kdyby to bylo jen metodicky, je to pořád součást managementu. A to je přesně ten moment, kdy se do hry vložili manažeři a pochopili agile dost ukrutně … no .. asi bych řekl blbě (tak jak popisuji výše s X a Y).
II) 2. ad zbylé tři odrážky: ale Vy mi argumentujete hypoteticky teoretickým pravidlem agilních metodik a já argumentuji jejich reálnými implementacemi, o které na začátku říkam, jak je z****á (jak se toho chytili manažeři atd.), tak to se na mě nezlobte, ale takový argument nelze reflektovat. Podle dopravních předpisů by taky měl být na silnicích ráj…
Vy se mi snažíte zkrátka vysvětlit, že to, co tvrdím, je pravda a tudíž pravdu nemám – takovou sofistiku považuji za poněkud neomalenou. Neboli: argumentujete tím, že když říkam, že (volně parafrázováno) „agile není v pořádku, protože je obvykle (organizačně) implementován dost blbě“ tak (pokud správně parafrázuji Vaše vývody) „agile je v pořádku, protože když není, tak je obvykle (organizačně) blbě implementován“, což – pokud jsem tedy trefil smysl Vašich tvrzení – je přesně ve shodě s tím, čím začínal můj původní příspěvek.
Tedy, na rozdíl od Vašich vývodů, které mi přijdou založené spíše na teoretické stránce „jak by to mělo být“, jsem už o implementace agilních postupů zakopnul a – vztaženo k původnímu agilnímu manifestu – jsem se už dost zhrozil, a abych řekl pravdu i znechutil. Argumentovat mi tedy tím, že (opět zkouším, doufám, že korektně, sumarizovat) „kdyby byly agile implementován správně, byl by (sám o sobě, nikoliv pro vývoj léku) ok, tedy agile je ok a to co píšete je v té teorii špatně + když argumentujete agilem, tak s ním souhlasíte pro použití ve farmakologii“ na moje tvrzení „agile je teoreticky hrozně hezkej, jenže obvykle (prakticky, reálně) tak zprasenej, že argumentovat jím (v původním článku pro vývoj léku) není ok“ je, pokud jsem oba výroky správně zapsal, fakt velmi velmi ošklivé, protože jsem hluboce alergický na případy, kdy jsou výroky „myslím, že je to X“ argumentovány hospodskou argumentací typu: „nikoliv, nemáte pravdu, je to totiž X“.
Jinak technická: o akcích které musejí proběhnout za sebou a kritické cestě tuším píšu ve svém původním příspěvku taky. Jenže zatímco kritická cesta zkrátit opravdu nejde jaxi z definice, tak ovšem existují postupy, které umožní rozpojit závislosti jednotlivých (projektových) akcí na sobě a tím rozpojit i kritickou cestu (a tedy tím ji ‚zkrátit‘ – to je samozřejmě vulgárně, nepřesně, slangově řečeno, ale v praxi se často používají takovéto „hlouposti“ s tím, že všichni zúčastnění vědí, oč jde). A to bylo meritum mého původního příspěvku, které hovořilo o tom, že opravdu paralelizace je možná, a je to otázka jemnějších vstupně/výstupních závislostí projektových akcí, jejichž závislosti zde nicméně neznáme a pokud jejich závislosti lze rozpojit (v případě softwarového vývoje se používají mockupy/prototypy rozhraní, zpráv, datových souborů atp., v konstrukčních oborech pak jsem slyšel o vhodně použitých maketách, přípravcích atp., které doopravdy umožnily například vybavit tramvaj několika kilometry kabeláže dříve, než byla zmíněná tramvaj vyrobena), pak je paralelizace možná. Argumentovat (v případě diskutovaného problému) příklady, kde to nejde je hezké, ale ne vyčerpávající a tedy to neprokazuje tuto nemožnost paralelizace.
Zde například vůbec nejde o sledování terapeutických účinků, ale díval bych se třeba na všechny tři fáze klinické studie a hledal bych tam otázku, jak to, že když dříve běhaly striktně za sebou, tak najednou běží paralelně … a třeba (říkám třeba!) … bychom zjistili, že jejich sériovost byla podmíněna jen byrokratickou mašinérií a vůbec nemá opodstatnění, tedy II. fáze nepotřebuje žádné vstupy z fáze I. atp. Není to můj obor, neumím to tedy potvrdit, ale vím, že bez detailní znalosti I/O projektových akcí to neumím ani vyloučit a to je také to, co v původním příspěvku píšu autorovi článku.
alfonz19
zkusím to zestručnit. Nejspíše nejvíce problémů vzniklo tím, že jsem se pokoušel najít nějakou platnost vašich tvrzení a nějak to vysvětlovat.
I – takto vznikla i problematická reference na spirálový graf. Vy jste tvrdil něco o agile jako o sadě vodopádků. Agile není sada vodopádků a nikdy nebyla. Tečka. Pokud to tak děláte, děláte to špatně. Moje snaha nějak pracovat s vaší sadou vodopádků a nějak je vysvětlovat byla chybná.
II/1 – „to je zásadní nepochopení běžných řídící postupů a čiší mi v tom v pozadí velmi teoretický přístup odpojený od praxe“ — pokud se bavíme o agile, budeme se o něm bavit v jeho čisté podobě, je mi celkem lhostejné, jak to dělá pepa, či většina šoumenů na hřišti. Možná je tedy váš popis „velmi připojený na praxi“, to však neznamená, že je správný. Pokud nějaký manager, tak jak klasického managera chápeme, protože v agile manageři nejsou, bude ovlivňovat manažerským způsobem tak jako ve vodopádu agile, není to agile. Určitě je to typická „implementace agile (nejen) v čr“, ale agile to není.
II/2 – „ale Vy mi argumentujete hypoteticky teoretickým pravidlem agilních metodik a já argumentuji jejich reálnými implementacemi“. Ano, přesně tak to je. Já vám říkám, že to co popisujete není agile, a šitové vlastnosti těchto projektových řízení není možné za agile pokládat, i když tomu tak jeho autoři říkají, a že pokus o agile takto zpravidla dopadá. Ano, podle dopravních předpisů (které jsou však dle definice nesplnitelné) by snad mohl být na silnicích ráj. Ale to že ve skutečnosti jezdíme jinak, uznáte snad sám, neznamená, že jezdíme podle nich. Zprasené dodržování předpisů není totéž co jejich dodržování byť většina 100% nedodržuje.
A nic mi nepodsouvejte, netvrdím nic co říkáte(„Vy se mi snažíte zkrátka vysvětlit …“). Tvrdím, že to co vy označujete za agile není agile, a proto defekty tohoto projektového řízení není možné svádět na agile, ale na vaši, jak to eufemisticky nazýváte „k praxi blízkou“ svévolnou implementaci agile. A to co popisujete není charakteristika agile, protože skutečné agile existuje, byť vzácně, ale vaší implementace.
Jinak váš obrázek má dobrou informaci co se týče startu a cíle; agile je žádoucí na situace, kdy přesně nevím, kam se chci dostat. A proto potřetí zopakuju, že jakékoli takového řízení je nežádoucí na klinické testování, kdy vím co chci testovat, jak, a kam se musím dostat. Postup testování je dán tak, aby minimalizoval problémy: nejdříve (například) simulujeme na pc, následně na buňkách, následně na myších, následně na lidech v malé skupině, a pak ve větší skupině. Toto tvoří kritickou cestu, kterou není možné přeuspořádat a zkrátit. Celkem logicky nedává smysl současně simulovat a testovat na myších i lidech. To bychom se na to mohli vysrat rovnou a rovnou testovat lidi. Tyto věci nejde paralelizovat, aniž byste nezhodil bezpečnost celé akce.
vasek
„V Británii se jedná zřejmě statisticky o něco přes 300 lidí z 6 milionů“
Takze, pokud dobre pocitam, 0.005%.
Podle wiki https://cs.wikipedia.org/wiki/Narkolepsie trpi narkolepsii 2 lide z tisice, tedy 0.2%, tedy 40x vice, nez je udavany pocet narkoleptiku skrzeva vakcinu.
Cituji: „Narkolepsií trpí přibližně 2 lidé z jednoho tisíce[4] a je částečně dědičná. Existují důkazy pro to, že sklon k této chorobě zvyšuje určitý gen nebo soubor genů. “
Tp vypada, ze ta pichulka je pomerne uspesny lek na narkolepsii, snizit numero na jednu ctyricetinu standardniho procenta je slusny uspech :)
IMHO se zde jedna o standardni predispozici, kterou externi impuls pomohl nastartovat.
Apropos, ja osobne jsem si po prodelani covidu zazil brutalni afylakticky sok po bodnuti vosou, i kdyz jsem v zivote nebyl alergicky na nic. Kdyz jsem se podrbal v uchu, uvnitr napuchlo tak, se to ucpalo zvukovody. Nastesti jsem byl dost inteligentni na to, abych si neskrabal vyrazku na krku. Spravily to 3 rozkousane zyrtecy a nez jsem dojel do lekarny, (vosa me pichla v zahradce restaurace), bylo to velice zajimave. Covidovy externi impluls mi vytvoril silny zazitek.
Co se tyce vakcinace, je nutno porovnavat rizika.
Pokuz zde mam 20% obyvatel s predispozici k pruserove verzi covidu a 0.005% pravdepodobnost spusteni jine predispozice pichulkou, je to velice slusny trade-up.
semancko
Ibaze my momentalne nevieme ktoru predispoziciu to nastartuje ani v akej miere. O tom si myslim Mrcasik pise. A dalsia vec je, ze pri neziaducich ucinkoch, ktore sa dostavia po mesiacoch ci rokoch je velmi tazke preukazat suvislost, takych pripadov je vela v roznych odboroch, dokonca aj pri chorobach ktore mozu suvisiet s oziarenim. Cim neskor tym tazsie preukazat a teda aj zahrnut medzi rizika.
DaveTheAlien
Už podle formy (grafomanie) lze usuzovat, že autor članku není schopen vidět věci v souvislostech, proto se utápí v detailech, které není schopen dát smysluplně dohromady, o to víc toho musí napsat. Jeden z 10 jeho článků přečtu, protože se nechám nachytat na clickbaity název, ale po fázi očekávání přichází fáze zklamání :-)
Vždycky, když se odhodlám mrhat časem a začít „fakta“/domněnky z podobných článků ověřovat, doberu se k podobným výsledkům, jako vy ohledně narkolepsie.
DaveTheAlien
Ještě mě pobavilo, jak autor napíše odstavec o nesouvisející vakcíně, a aby se mu to hodilo do ladění článku, vybere jen články z novin o soudně uznaných případech. Na základě toho podává jako fakt, že to bylo: „se zničujícími dopady na zdraví tisíců lidí.“. Přitom nezmíní studie, které žádný link mezi Pandemrixem a narkolepsií nenašly: https://www.cdc.gov/vaccinesafety/concerns/history/narcolepsy-flu.html
I studie, která slabý link našla, zmiňují pochyby zejména ohledně Finska a Švědska: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1087079217300011 Zvýšená incidence údajně vlivem vakcíny je pak těch 0.005%, jak zmiňujete.
vasek
Ja osobne si za svy penize porizuju kazdy rok pichulku proti chripce.
Se divim, ze este ziju a mam pet prstu na obou rukach.
Pravda, letos jsem vynechal, v soucasnem silenstvi se k ordinaci moji doktorky nepriblizuju.
DaveTheAlien
Ja to beru prakticky – na chripky netrpim, dva roky jsem se nechal ockovat a mel jsem potom par dni neco jako velmi silne nachlazeni (coz nemusi souviset, korelace neimplikuje pricinny vztah), tak jsem na to nejak rezignoval.
S vakcinou na covid – nez se dostane na nas, sprosty lid bez rizikovych faktoru, uplyne delsi doba a pripadne problemy by se projevily. Beru to tak, ze nechci nakazit rodice ani prarodice (v tech 90 letech by to nebylo dobre), takze se naockuju, oni taky, a pak se muzeme navstevovat. Jina varianta neni, jejich nakazeni riskovat nebudu, nejsem dobytek. Nekdo tady pise, ze po naockovani to muzu porad prenaset – to je sice pravda, ale prenasec bez priznaku ma vyrazne nizsi nakazlivost, co jsem cetl (coz dava smysl). A co tady jeste nezaznelo – tech par lidi, co se i po ockovani nakazili, melo lehky prubeh, nikdo neskoncil na JIP.
Co se tyka clanku, bod 1 je postaveny na vode, bod 2 – nez se naockuju, dostanou to miliony lidi a noviny by to rozmazly, kdyby neco, takze se nebojim (dlouhodobe ucinky risknu, v lockdownu zit nebudu). Dalsi body jsou mi ukradene (neziju v CR) a zily mi nervou.
A žádnej velkej armageddon se nekoná ani u nás. Mrtvoly nepřekračujeme, zimní stadiony zahálej, mrazicí auta rozvážej akorát tak kuřata a hrášek. A teď si zkus představit, jaká pohoda to musí bejt v těch zemích co jsou na tom líp jak my. Těžko vyhrožovat Čechům armageddonem když viděj že se ani u nás dohromady nic moc neděje
DaveTheAlien
V rodině a sociálních kruzích mám i personál v nemocnicích a tam to vidí jinak. Nevím, co si představujete pod „armageddonem“, ale dvojnásobek mrtvých za týden v porovnáním s předchozími roky není nic skvělého: https://www.czso.cz/csu/czso/obypz_cr A to i při určitých zavedených opatřeních, tj. není to srovnávání stejné situace. To je 2000 mrtvých týdně navíc. Mám rodiče i prarodiče v ohrožených skupinách, takže ty jasánky tady opravdu nechápu.
Pathy
Pozrite si radšej anglickú wiki. Na narkolepsiu trpí od 0,2 do 600 ľudí zo 100.000. Čím je daný rozptyl, nejdem študovať. Každopádne, u Pandemrixu sa zistilo konkrétne: Pandemrix was found to be associated with narcolepsy from observational studies, increasing the risk of narcolepsy by 5-14 times in children and 2-7 times in adults.
Pointa je inde – pandemrix bola vakcína vyvinutá postupmi, ktoré už poznáme. mRNA vakcíny sú nové a ich dlhodobé účinky sú veľká neznáma. Takže dobrovoľnosť je na mieste. Ja osobne nehodlám podstupovať neznáme riziko vakcíny, verzus známe riziko z covid. Starší a chudorľavejší to bude mať prevdepodobne ináč.
DaveTheAlien
Re Pandemrix, riziko narkolepsie se zjistilo jen v některých studiích, některé žádnou souvislost nenašly: https://www.cdc.gov/vaccinesafety/concerns/history/narcolepsy-flu.html
„In 2018, a study team including CDC scientists analyzed and published vaccine safety data on adjuvanted pH1N1 vaccines (arenaprix-AS03, Focetria-MF59, and Pandemrix-AS03) from 10 global study sites. Researchers did not detect any associations between the vaccines and narcolepsy.“
Jan Mrcasik
Vaše: proto také výslovně píši, že pro rizikovou skupinu dává vakcinace racionální smysl.
Naopak ovšem pro tu >80 % většinu, která nemá predispozici k „průserové verzi covidu“, nedává absolutně žádný smysl riskovat spuštění nějaké predispozice nebo autoimunitní onemocnění kvůli vakcinaci, kterou nepotřebují.
Brundibar
Hloupému vše hloupé, přesto mi to nedá. Vakcína možná (dejme tomu, že ano) ochrání vakcinovaného před případným těžkým průběhem onemocnění, ale vakcinovaný může dál ten nový virus chřipky roznášet? Pokud je to tak, tak k čemu je ta neskutečná hysterie okolo očkování? To nikomu z těch plašanů nedochází?
Brundibar
Je zároveň namístě ptát se, jak moc může vakcína bránit šíření viru – tedy do jaké míry může být i očkovaný člověk infekční pro své okolí. Odpovědi nicméně zatím nejsou – primárně se totiž studie zaměřovaly na ochranu před průběhem covidu-19. „Vliv očkování vakcínou Comirnaty na komunitní šíření viru SARS-CoV-2 není doposud znám. Zatím není známo, kolik očkovaných lidí může nadále být přenašečem a šiřitelem viru,“ upozorňuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Pro očkované lidi tak stále platí například povinné nošení roušek.
„Prozatím pro ně platí stejná přijatá protiepidemická opatření jako pro osoby neočkované. Do získání údajů o účinnosti vakcinace v prevenci asymptomatické infekce a v prevenci přenosu infekce nejsou očkované osoby zbaveny povinnosti karantény po kontaktu s pozitivní osobou,“ dodává Česká vakcinologická společnost (ČVS).
Důvody jsou pádné a racionální. Otázka je spíše co s tím. Dejme tomu že se vykašleme na jakékoli lockdowny apod. všechno uvolníme , tj. dělejte si co chcete. Co se stane jak bude třeba třetina republiky permanentně na nemocenské ? Dejme tomu, že mám firmu se sto zaměstnanci. 20 jich onemocní a za dva týdny se sice vyléčí, ale to už bude ležet doma dalších 20 a tak pořád dokola dokud to někoho neskolí. Furt mi někdo bude chybět a práce a její výsledky budou nevalné. A to bude ve všech odvětvích. Pomineme lidi co chodí do práce i když mají 40 horečky a kýchají a snoplají všude okolo a je jim fuk že nakazí (čímkoliv) své spolupracovníky neboť mají nabrané půjčky a finanční gramotnost jim nic neříká a jakýkoliv výpadek příjmu je pro ně smrtící.
Chápu, že lockdown je naprd, ale kdyby lidi důsledně dodržovali odstupy , roušky a zvýšily hygienu, možná by nebyly třeba. (viz Taiwan.) Ale holt tady to fungovat nebude protože co Čech to sobec bohužel. Jen nadává na vše a dělá pokud možno opak toho co nařidí vláda a přemýšlí jak se vším vyjebat. Věřím tomu, že kdyby vláda roušky zakázala , všichni je začnou nosit.
„Co Čech to sobec“… Aleprt. Ono jestli to nebude tím, že pořád ještě dost velká část populace pamatuje život za komárů – a dobře ví, jak velký rozpor byl mezi mluvícími hlavami a realitou. Já se přiznám, že jak slyším někoho tvrdit, že něco je pro moje dobro, tak mi začne blikat alarm a – dbaje principu předběžné opatrnosti – nejdřív nedělám nic, pak se nad tím zamyslím, a pak teprve jednám. Zatím jsem ve věci Covid v tomhle ohledu mezi fází 1 a 2. A nezlobte se na mne, daleko důvěryhodnější mi připadá páně Mrcasíkův článek, než dětinské proočkovací agitky a grafiky ministerstva zdravotnictví.
Ano, kdyby vláda zakázala roušky, všichni je začnou nosit. Já se tomu vůbec nedivím. Po těch zkušenostech… „Naše měna je pevná a měnová reforma nebude, všechno jsou to fámy, které šíří třídní nepřátelé.“ To přece zase není tak dávno, sakra!
Patrik Kořenář a Martin Rota by už ti nadávali do prasat, magorů a ubožáků, protože očkování je modla vědy.
Což měnová reforma – ale neříkal bába někdy v létě, že žádný zavírání obchodů v případě druhé vlny už nebude?
Co vopchody, ale jak se bili v hruď, že žádný celoplošný vopatření, žádný buzerace venku, žádný zavírání škol – a co udělali během ani ne pár týdnů? Pozavírali školy, ustanovili domácí koncentrák a zase plošně nařídili kokotiny.
Ale úředníci se furt flákají doma zatímco před ouřadama a poštama sou fronty desítky metrů, že?
Ja si treba kvuli pujckam nemuzu dovolit marodit covid necovid. Naprosto jste me vystihl. Proto nejdu na zadny test a na vakcinu kaslu protoze cela ta nemoc je nejaka podivna.
Pokud chteji regulovat malthusiani pocet obyvatel zeme tak at se neschovavaj za covid a zacnou nas bombardovat nebo plynovat. Bude to rychlejsi.
Horší kdyby jste si zlomil nohu nebo něco takového. Proč si lidi berou půjčky když pak musí chodit do práce i s nudlí u nosu a kašlat bakterie na ostatní.
To není tak jednoduchý.
Hypošky a často i sakra velký, si pán domu bere v plném zdraví a síle, ještě před rokem s naprosto jistou, perspektivní prací u renomované firmy, smlouva na neurčito, šesticiferně skvělý plat – takové banky mají rády, milujou je.
Hypošku si pán budoucího domu bere třeba na stavbu perfektně vypracovaného, smart-eco hnízdečka pro mamču a ty dva úžasný raubíře. A třeba i se dvěma pokoji pro moderní/mladou/hodnou tchyni s tchánem, co do ničeho nekecají, pomáhají, jsou vděční a jejichž přítomnost v hnízdečku, je prostě neocenitelná. Už třeba z hlediska vyzvedávání ze školek, škol a hlídání, když jsme s mamčou do sedmi v práci, anebo s mamčou chceme za hóch kulturou, na párty s lidmi z firmy, kde chybět, to je prostě faux-pas, kór v pracovní pozici pána domu.
Vidím to dobře ve svém okolí.
Jenže – pak pod vším tím vlivem, pracovní i nepracovní – psychické zátěže, 12-14-16h v práci, stresy na silnicích -to všecko pro to, aby se mimo hypošku vybouchalo na vysněné autíčko pro mamču, samozřejmě funglovku, aby se dalo s děckama zaletět na Kanáry, musí se vybouchat i na malou, asi 120m2 chaloupku se zahradou a sadem na jižní Moravě – začnou tihle, původně výkonní lidi doslova zdechat-nemocnět-krepírovat.
Tu chycená chřipka se čtyřicítkama od stejně vytížených kolegů či zákazníků, podebraná pata, ulomený zub, dojebané záda od tisíců km, hnisavý zánět středního ucha /kdo nezažil, neuvěří, co to je/, nedejbože klíšťová encefalitida.
Lapená v trávě u lesa s mamčou a raubíři, při relaxaci sběrem hub, divokých biojahod, bioborůvek, biomalin a bioostružin jako dětské palce.
Protože naše mamča přeci na mamčawebu četla, že v přírodě nasbíraný plody jsou úúplně nejvíc bio, takže tam strávíme pět hodin a klíštěte si všimnete ne ten večer při sprchování-to je ještě zalezlé a čeká, ale až ten další den, kdy už je fest nachlastané a infikovalo pána domu. Pán domu, samozřejmě na radu mamči očkovaný není, nač taky, že.
Nedejbože k tomu, něčím vážnějším poranění, díky biomamči zásadně ničím neočkovaní raubíři, páč zlatíčka mohou úplně všecko, všude vlézt a všechno v okolí prohrabat.
Včetně objevení černé skládky jedovatého/chemického/hořlavého odpadu už v rozkladu. Tati, ale ty plechovky, co sme našli a co z nich teče taková zelená slajda, ty uplně supel bouchaj, kdyš se zapálí! NicFaktNic to nedělá, jenom to tlochu víc čudí a smldí.
Co asi následuje za cirkus, si nejspíš dovede představit každý, kdo něčím takovým prošel.
Skvělý zaměstnavatel, s hromadou neschopenek na kdejaký diagnózy a všecky od jednoho člověka, začne být pěkně nerves. Selhává jeden z nejlepších, na tvorbu zisku nejvýkonnějších robotů a povaluje se doma na neschopence.
Robot si totiž mezitím uvědomil, že je pro šéfa špatně postradatelný a že by si tudíž semtam, po dohodě s obvoďákem, mohl zařídit nějaké to volníčko, však to se ještě ve kvartále dožene.
Nervózní, podle hesla „důvěřuj-prověřuj“ pošle dva jiný zaměstnance z nižších pozic jakože na přátelskou návštěvu, jak se soudruhovi v té hrozné chorobě daří. Óberkytka pro mamču, vitamíny pro pána domu, pár blbostí pro děcka.
Zaměstnavateli naprosto loajální, přátelská návštěva /jinak ve volném čase jsou to prvotřídní hadi – obtočáci okolo nohou šéfova ponku/ pak s údivem zjistí, že pán domu namísto smrtelné postele, teplot, chrchlání, čajíčků, polehávání a uzdravování – dopoledne pokládá dlažbu na mamči vysněné zahradě, nebo dělá v baráku něco nedodělaného.
Myslím, že v takových momentech začíná na dotyčné plnou vahou doléhat, to nijak zvláštní slovíčko hy-po-té-ka, výše splátek, doba splácení, faktická nemožnost ji splatit rychleji a vše, co je s původně superhypoškou spojený.
Fakt jsem to už víckrát viděl a nikomu to nepřeju.
Být vykopnutej z práce, co byla ještě před rokem úplně super, prachů jak hoven, statisícový odměny – ale teď se potácí na hraně rentability. A stejné-podobné místo v této aktuální situaci, kdy se propouští všecko, co jen trochu propustit jde, sehnat prostě nelze – a z platu manipulátora skladu, nebo nějakého druhořadého příručího, tu nastavenou splátku hypošky prostě nezaplatíte ani z poloviny, odklady nic neřeší a snížení, pokud na to nějaká banka vůbec přistoupí, taky ne. Těch 10M na super-smart-eco-skoro-soběstačné hnízdečko jednou splatit musíte. A i ta dvě tepelná čerpadla plus kupa další čínské technologie se jednou začne pěkně srát.
To dobře znám taky, občas se tím, jako v devadesátkách přechodný, myslím i slušný MaR-ák, setkávám. Majitelé smart-eco hnízdeček pak hróózně lomí rukama nad investicí 10-15k do řídící desky TČ nebo jiné technologie, co sem byla „výhodně“ dovezena zvenku a zcela bez zajištěného servisu.
Hodně toho samozřejmě lze zachránit, když ale blbě navržený, čínský spínaný stábl zničí všecky paměti i procák, tak je to prostě zlý a je štěstí, že číňan, sice nevím jak, ale i po 5-7 letech tu desku nějak sežene.
Vše provází šílený psychický tlak, z fajn mamči je nesnesitelná kráva, co nic nechápe, furt něco chce a nezajímá ji, kde na to má pán domu asi tak vzít.. raubíře ani nepočítám, ti zas přijdou ze školy, že se jim spolužáci smějou kvůli starým modelům mobilů, nebo neznačkovému oblečení.
Bývají z toho fakt nepěkný konce, to mi věřte.
Ano, to mi pro „pána domu“ připadá jako přiměřený trest za to, že dopomohl nějaké zpíčené biomamče z mimibazárku, k rozmnožení a zamoření světa dalšími nevychovanými kretény.
Ony na pocatku jsou vsechny pekne vonavy, s pevnejma kozama a zadkama, v te dobe se nejaky bioeko nazory neresi, „to se pak nejak udela“, hlavni je zasunout.
Co pozoruju, tao bioeko je sice o nervy, ale do prachů to tolik neleze. Bio je sice drahý, ale pokud nekupuješ ty nejlevnější sračky tak zas o tolik dražší není. Značková princezna s vysokými nároky je větší průser. Módní hadry, doplňky, drahý dovolený módní drahý auto, luxusní restaurace, luxusní vila v módní čtvrti, to teprv leze do peněz.
No a vobyč rum jí nejede. Ona musí mít Zacapa, i když to ta princezna pije jak vidlák a zapíjí to colou.
Ale leze to do prachů, leze, pokud si to na zahrádce nepěstuje sama…
… a samozřejmě to naprosto nevylučuje nic značkového…
být ekokoza a značkové věci je v podstatě oxymorón. Co se týče bio – pokud to neporovnáváš s tím nejlacinějším šuntem v akcích tak to sice dražší je, ale zase ne tak dramaticky, pokud nemáš nutkavou potřebu nakupovat ve snobáckejch obchodech typu sklizeno. Pokud nutně nepotřebuješ certifikát bio a vystačíš si s produkcí menších sedláků, tak je to ještě levnější. Ostatně ani supermarketový bio neni nijak dramatickY drahý, v Lidlu jsem na jaře kupoval ty bio věci místo těch nebio který panikáři vykoupili a rozdíl byl pár kaček. Rajčata v konzervě bio 17,- korun, nebio 14,-. Kečup bio sice dražší asi o třetinu, ale zase v něm bylo dvakrát tolik protlaku. Nějaký to jejich bio kafe kilovej pytel za 200,- atd,
Sysop: co jsem poznal biomatky, tak pevné kozy a zadek nejsou zrovna tradičním argumentem. Spíš nějaká mošna, batikovaný hadry a květák pod paží. Kdo se na tohle vrhne si nic jinýho nezaslouží.
Může se ale pochopitelně stát, že zmagoří až s dětmi, to je pak každá rada drahá. Kolektivní IQ emimina bude někde u 60, možná níž a když tomu některá propadne, je to jako závislost na automatech, racionální myšlenky nemají šanci.
jak říká můj kámoš – batika, chlupy korále :-)
Sysop – vono růžový brejle, kdžy cejtíš jen mindu a hrneš se do akce, uměj zázraky. to vystřízlivění obvykle dost bolí pak, ale bejvá levnější se z toho včas vyhrabat a zdrhnout :)
tak zase zamilovanost trvá pár měsíců. Kdo si za tu dobu s dotyčnou stihne uplíst mimíska a hypošku, tak je blbej a dobře mu tak
Zase pokud šuká extraligu a vykouří ti tak, že se probudíš s prostěradlem zaraženým v prdeli, tak je možný leccos, když se ti to prvně stane v 35 letech…. jako chápu. Musíme bejt tolerantní :D
nekdy je velky stesti, kdyz se to do tech petatriceti prihodi..
Někdy je štěstí, když se to nestane, když nejseš rodinnej typ :) no stress. děti si můžeš najebat i v 50ti. z toho maj stress ženský, né my…. :P
Nj, ale kolik takovejch je? Co pozoruju tak je hypotéka na krev spíš dusledek zatmění mysli „za tři mega je pěknej byt, ale za 3,5 se dá koupit ještě pěknější a za 4 už se dá postavit domek a to je jen o kega víc a, když si půjčíme čtyři a půl tak zbyde i na nábytek. A protože sichr je sichr, tak si pro jistotu půjčím 5 mega, protože to už je je jen o půl mega víc“. No a to zatmění spočívá v tom, že si původně chtěli půjčit tři mega což by v pohodě utáhli, ale tohle salámový navyšování jim vynesli 5 mega, což táhnou na krev. V tomhle je ten trik.
Tuto idiotsku strategiu potvrdzujem v plnej miere na svojej vlastnej debilite. Ked som to bral mali sme prijmy vo vyske viac ako stvornasobku splatky, potom prisla choroba, uraz a pred rokom dalsia pohroma tentokrat u manzelky. Radikalna zmena pomeru medzi prijmami a splatkami.
Ale když to bude naše, tak tak to chceme mít „hezký“.
hodně lidí vyblázněj i banky, reklamy… dost lidí je prostě hloupejch, v tomhle měl Zeman prostě vždycky pravdu…
půjčil jsem si na barák 300k, splácel jsme to deset let, nemám klícku z katalogu, ale dneska jsem bez dluhu a tuhle pandemii si užívám, protože jsem na roztrhání. A mě se nic nechce tak dělám jenom tak aby se mi to vyplatilo a nepředřel jsem se. Masáže, pohodička na zahrádce, dělám a stavím si co chci, stavební úřady už mi ani neposílají výzvy od souseda, který udal co jsem zase postavil, protože ví že já jsem v pohodě a soused je kokot a navíc toho mají moc a ještě ten nouzovej stav. Aktuálně pro podnikatele ZLATÁ doba. Chtěl jsem malou dovolenou a dostal jsem mega dva roky prázdnin. Teď jsem si k projektoru kopil reciver Marantz za cenu převyšující průměrnou měsíční mzdu v ČR. Kdo z Vás to má? Kdo z Vás má Toyotku ?
Průměrná mzda v ČR 34.805,-Kč, tak to čumím to máš tak za dva tři měsíce ne?
Na internetu jsou všici borci, ale v reálu nemáte ani pět tisíc, ani dva tisíce normálně v peněžence nenosíte a doma počítáte stokoruny. Tak tady to máš. Vždyť vy nemáte ani 15.000,-Kč na boty, nebo kolik to stojí. Drž píču seš nic.
Němci mají 3x-4x větší platy a my tady děláme ze sebe pitomce na jednotným trhu.
Postavili jsme za vlastní prachy Dukovany a Temelín a teď levně prodáváme elektřinu do zahraničí a tam si říkají, to jsou blbci, prodávají nám levnou elektriku a až jim JE doslouží budou v prdeli. Místo toho abychom hezky sobě cenu snížili a přes hranice pořádně okoštovali. To by zeleným německy mluvících libtardům zhořkly lopatky vrtulníků a solárů na jazyku, při každém zapnutí facebooku, nebo zasunutí nabíječky nabíječky telefonu do zásuvky.
Ale lidem to tady NEVYSVĚTLÍŠ.
Vždyť jsme přece na jednotném trhu a součástí evropy a máme z toho bonusy a bez EU se neobejdeme. Pitomio hahahahahaha
Děláme ze sebe pitomce a levnou pracovní sílu pro němce, kteří vezmou naši práci, nalepí na to: „made in germany“ a pošlou to s 300% ziskem do světa.
Jak teďka pravil pan velkomožný Pitomio: Německo a Francie uzavřeli dohodu o investicích firem do číny za miliardy. Chápeš to?
Ne EU, ale pouze Německo a Francie smí číně dodávat technologie.
Hlavně že my jsme Taiwanci, a Kalousek mává tibetskou vlajkou.
Zatímco Němci rejžují z čínského trhu prachy, my zase ostrouháme, hlavně že jsme členy té jednotné EU a máme harmonizované normy, které jsou nám úplně k prdu, protože zežereme všechno, jak sajrajty od Babiše tak malé okurky i nezahnuté banány. Ale hlavně že jsme v té EU a Pitomio je jen populista, stejně jak je Novotný v řeporyjích, nebo Babiš pro kobliháře.
Vy říkáte, může za to BABIŠ, já říkám: Může za to demoblok stran, které tady za třicet let nedokázali nic. Když jsou v opozicí nemají žádný vlastní program, žádnou vlastní vizi, protože EU pičo. A když jsou u kormidla tak se jen KRADE, KRADE A KRADE. Ale né Kalousek je nedotknutelná hvězda. KURVA
KURVA
KURVA KDYŽ UŽ SE DOPIČE TADY V TÝHLE POSRATÝ REPUBLICE ZAČNE TA VERBEŽ STŘÍLET ?????????
Je to krásně popsáno a je mi líto, že se to neděje více
všem těmto kokotům to z plného srdce přeju a víc a houšť
pár jsem jich taky viděl a jen bych dodal že
a) nebyli ani zdaleka nenahraditelní
b) byli to většinou dost tupci
protože tito jaksi ženou ceny nemovitostí nahoru a dělají je nedostupnými těm ostatním
problém není ve výdajích ale v příjmech. Podívej se na cenu nemovitostí v poušti Izraele. Taková pičovina byt o 50m2 1+kk a osm míčů, to je jak v praze. Pičo a to bydlíš v poušti a nevíš kdy tě aláhova atomovka smahne.
Tak drž píču a nezapomeň říct, že SPD je špatná populistická strana. To víš že jo, koblihu a nebo levé prso pekarové?
servisdok: pokud si někdo bere hypo nad své možnosti, tak je to jaksi jeho chyba, ne?
A pokud má někdo šestimístný plat a po ztrátě práce je v průseru, co na to říct? Nahráváte – předpokládám, že nevědomě – soudružce Maláčová, která právě zvedla zálohy pro OSVČ, protože chce „chránit nezodpovědné podnikatele před chudobou v důchodu“.
Leda hovno, než se podnikatel dostane do důchodu, tak to Venezuela rozdá samoživitelkám. Ty krááávo, těch cigánek, co boudou psát své děti na rodinné fetky, co stejně sedí furt v lochu.
Panek: to je pro účely diskuse jedno, já nepíšu o tom, jak to rozkradou, ale že bude co rozkrást. Přesně na základě argumentu, že je nutno chránit je před nimi samými:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/malacova-o-penzijni-reforme-nerekla-vsechno-neprijemnost-pro-osvc-133693
Tak to pak jo. Stopro souhlasím s tím, že jakékoli zvedání daní (pojištění je taky daň) zdůvodněné naší budoucností je blbost. Protože co vyberou teď, teď taky prožerou.
Ostatně jediná penzijní reforma by byla o tom, že důchodové pojištění nepůjde na jednu hromadu, ale každý bude mít svůj důchodový účet.
Panek: což by sice dávalo smysl, ale v eurosocialismu je to asi tak pravděpodobné jako mráz v pekle.
https://czvtipy.cz/to-driv-peklo-zamrzne/
Jak to vypada v realu se muzeme dozvedet treba od Louise Rossmanna – ted nedavno mel na YT zajimave video o tom, jak New Jersey de facto krachuje a vzhledem k tomu, ze socialisti v poslednich letech rozkradli i duchodove fondy, tak neni z ceho brat byt jen na provoz statu. Takze vyrazne zvedli dane z nemovitosti. Sice bydlite ve svem, ale stejne platite rocne treba dvacet tisic dolaru – a spolu s tim, ze nemate duchod, tak si to muzete rovnou hodit.
Ano, takové radikální zvednutí majetkových daní plánují konkrétně Piráti a řada „intelektuálů“ ve WEF a Světové bance.
Osobně z toho mám asi větší obavy, než z čehokoli jiného – ale zase si říkám, že ty miliony vlastníků nemovitostí snad nejsou tak blbí a neponaučitelní, aby až jim to konečně dojde, nehodili svůj hlas libovolné straně, která slíbí že sníží majetkové daně na původní úroveň.
Asi tak nějak, v tédle době nemá smysl si vůbec na doochod platit, tedy vítězí model OBZP, kterej je stále častější. Lidi co šli do pracovního procesu v posledních 10 letech už se starobního doochodu nikdy nedožijou. Maximálně tak eště možná invalidního. Takže by to platil jenom idiot.
Lockdown zase kosí celá odvětví – Restaurace, ubytování, turismus, služby, sport, maloobchod, …
Podle oboru a aktuálních opatření jsou všichni z toho oboru třeba úplně bez příjmů (pokud není skulinka jak fungovat, třeba pro bazény), nebo na zlomku (např. restaurace co nějak fungují přes okénko)
Někdy můžou být na tom i hůře než kdyby byli komplet zavření (např. ty bazény, kde jim dali naději na otevření a jen co napustili a ohřáli vodu, tak hned zase zavřít. Zisk 0, vyplýtvané náklady vysoké.)
Na to jsou pak navázány sekundární efekty (odbyt dodavatelů zavřených firem klesá)
Ve výsledku by pak bylo pro všechny lepší mít i 20 procent lidí na nemocenské (to mi přijde ale jako hodně pesimistická předpověď, reálně by bylo asi méně i kdyby se vše otevřelo komplet zcela bez omezení), než tahle aktuální mizérie.
Očkování může infekčnost do dvou extrémů.
První: Očkovaný jedinec nepociťuje žádné příznaky, nemoc u něj nepropuká, protože má protilátky. Nicméně je stále infekčním superpřenašečem. Druhý: Očkovaný je díky protilátkám značně citlivý vůči viru. Reakce imunitního systému tak vyvolá příznaky choroby (subjektivní imunologická reakce), čímž dojde k identifikaci nakaženého a jeho izolaci.
Jinými slovy. Očkovací průkaz na covid nemůže sloužit jako doklad čistoty (ten nás nenakazí), ale může sloužit jako doklad bezpečnosti (ten to neodsere). Tedy něco jako blembák. Na stavbu Vás bez blembáku (helma) nepustí, co kdyby Vám něco spadlo na hlavu. Ale pořád to neochrání ostatní osoby na stavbě, když ten blbec s blembákem na hlavě bude kouřit ve skladu ředidel a barev.
Toto je jeden z mojich argumentov k ockovaniu, nezhoduje sa ale uplne s oficialnou propagandou a tak narazam na nepochopenie. A samozrejme som zaskatulkovany medzi popieracov a sebcov ktori myslia iba na seba.
Oficiálně je prej stanovený, že dyž si necháš do těla naprat toxickej sajrajt, tak sice můžeš být infikovanej, ale nejseš nemocnej, tudíž nejseš přenašeč, tak můžeš všechno.
Samozřejmě stačí IQ 80, aby (maximálně s lehkou pomocí) každýmu došlo, co je za chucpe (seš infikovanej, tak klidně onemocnět můžeš, byť lehce; a to jenom dyž se zrovna trefí do sprácnejch kmenů), ale uhnije přece poroučí fyzikálním zákonům už leta, ne? Tak proč by najednou nešlo poroučet i chemickejm a biologickejm, no ni?
nám restaurace vozí jídlo a my jim za to platíme. Nevidím problém, kdo chce ten si cestu za zákazníky najde, kdo nechce tak zkrachuje.
Jasně. A třeba od holiče vám vozí nůžky, co? :-P
Já vidím VELKÝ PROBLÉM!
Ehm … já vám nechci brát iluze, ale zatím není vůbec jisté, že očkovaný nemůže nakazit další spoluobčany. Takže v té vaší firmě budete úplně možná stejně v prdeli s vakcínou jako bez ní.
Dvě věci je nutno vyjasnit … možnost přenosu očkovanými a délka ochrany/účinnosti vakcíny.
Pak se můžeme bavit … samozřejmě, pokud nejsme riziková skupina. Tam není na co čekat.
Právě. Takže ať se laskavě daj do řady hanesové, mondayiové, darkmonkové a dalším daj pokoj. Stejně budou dál nakažliví, ale budou sami ochránění. Většina lidí co znám, si tuhle ochranu nepřeje.
Ale ono je to spíš tak, že když už mam jezdit po uši v hovnech, tak se bojim a nechci sám. Takže bububu a všichni se koukejte očkovat…
a to je divne, ze PRESNE TYHLE argumenty jsou najednou v pohode, pokud se to tyka ockovani deti.
Ockovani deti je potreba, protoze jak by k tomu prisli ti chudaci, co by chytli nemoc od neockovanych deti!!! Kdo neockuje deti, je biomatka, spaldamatka, ci jeste neco horsiho!!! A urcite voli zelene a nebo piraty!!!
To me vzdycky otevira kudlu v kapse. TEN SAMEJ argument najednou neplati, ba naopak – je to presne naopak.
Nadhera
Úplná záhada ti povim. A představ si tu účinnost vakcín na chřipku s jejich 50% účinností vs neexistence nemocí na které jsou děti očkovány. Asi Gatesovy čipy nebo co.
Možná by jen stačilo si dostudovat, co to je za nemoci proti kterým se očkuje, jaký je mechanismus ochrany a jak to všechno funguje.
Ne, to fakt nejsou přesně tyhle argumenty, ba právě naopak, jsou to naprosto odlišné argumenty, zejména v tom, že na „rýmu“ ještě nikdo žádné účinné očkování nevymyslel… :-P
Vy máte nějakou věrohodnou statistiku, že ti, kteří jsou proti povinnému očkování proti covidu, jsou současně zastánci povinného očkování dětí?
Nebo se opět jedná pouze o vaši snahu názorně ukázat míru vaší vypatlanosti?
Samozrejme se snazim ukazat miru sve vypatlanosti. Myslel sis snad neco jineho?
Jinak pokud se tyka zdejsiho publika, pokud zde byla diskuze o ockovani deti, tak drtiva cast jednoznacne napadala rodice, co se nad ockovanim rozmysli,ci nepovazuji za spravne, aby ockovani deti bylo povinne.
Tipuji to tak 100:1 pro zastance povinneho ockovani deti.
Sám jsem proti rozhodně nebyl. Takže těch vašich 100:1 považuji jen za důkaz vaší již legendární ukecanosti.
Navíc dokážu celkem pochopit, ač s ním nesouhlasím, že je někdo zastáncem povinného očkování proti například tetanu. Kdybyste nebyl pitomec, tak to dokážete také.
WOW
dukaz misto slibu
napada me takovy ten vtip, ktery konci „a ted nam je vsechny vyjmenujte…“
Vám něco dokazovat?
Zbytečné … každý, kdo si trochu pamatuje ví, co jste za xindla a troubu.
Miru sve vypatlanosti nikomu ()kazovat nemusis.. jen sis asi popletl fora.. 100:1 bylo nekde jinde.. 50:1 take.. to jen abych predesel dalsimu debilnimu postu..
Ja ale miru sve vypatlanosti ukazuju rad, mas neco proti tomu?
Jinak na netu chodim vseho vsudy sem a k Urzovi. Takze ne, nespletl. A moc dobre to vim, protoze jsem do te doby vubec netusil, co to je nejaka „spalda“ a zjistoval jsem si to az na zaklade tech komentaru zde…
Čoveče ale bez toho, aniž by jsi zaplul do těch nízkejch emocí, si to moc Lojzo nedokázal argumentovat.
Co si to dovolujete, na anarchokapitalistické baště psát takové pičoviny !!!???
Žádná pandemie není, je to jen chřipečka, která nemůže nikomu ublížit a veškerá opatření jsou jen buzerace zlého státa, i když se vůbec nic neděje a nikdy nedělo.
A vy jste zmanipulovaný rouškovec a patříte zlynčovat !
Protože tady jsme všichni svobodní a každý má právo na svůj názor, když je shodný s tím naším, prostě SVOBODA, jasné? JASNÉ ??!!
No vidíte, jak jste to trefil, máte pravdu skoro ve všem. Hlavně si svobodně můžete nosit roušku, kdekoliv chcete, a svobodně si můžete před kovidem zalézt do svého protiatomového krytu, co máte na zahradě a dokonale se tam tak od něj izolovat, a (tady se zásadně pletete) absolutně nikdo vás za to lynčovat NEBUDE, i když jste opravdu beznadějně zmanipulovaný. Sere na vás pes. Vaše věc. Ovšem po tom, co proti kovidu dělají ostatní, je vám HOVNO, i kdyby nedělali lautr NIC! To je SVOBODA! :-P
no já jen, že kdykoliv jsem si zde dovolil nastínit, že nestojím ani na jedné straně, tedy že se toho sice vůbec nebojím, do práce a po ulici normálně chodím beze strachu a opatření vlád (všech) mi připadají dementní, na druhou stranu to nezlehčuju, protože úplná prdel to taky není
a to si zkuste napsat těm svobodným, že máte jiný názor, ach běda …..
jako třeba vám. Stříká to z vás, kdybyste byl se mnou v místnosti, už mě mlátíte obuchem
btw: vyvodil jste jako správný svobodný co si myslím , aniž byste měl tušení, aniž bych sám naznačil …
Ne, naznačuji neustále jedno a to samé. A pod pohrůžkou násilí na vás nepožaduji nic, co byste musel dělat, ba dokonce vám říkám, ať si to klidně děláte. Takže jste z toho evidentně vyvodil názory zcela nesprávné. Jo, za váš názor vás pochopitelně kritizovat budu, to je ale věc zcela jiná, násilím tady ale vyhrožují úplně jiní jedinci, jestli jste si nevšiml, a ti, co nenosí roušku to fakt nejsou. Takže jste si jako správný nesvobodný evidentně vyvodil přesně to, co jste si vyvodit chtěl, aniž byste obsah mého příspěvku vůbec pochopil. Zkuste si ho schválně přečíst ještě jednou. Možná na to přijdete… :-D
ale mi je to jedno, já vím, že tady nikoho neootočím. Anarchisti jsou všichni stejní, jedno jestli ta levicová nebo pravicová verze.
btw sedím celou koronu v práci bez roušky a jsem takto podstatně hustší pankáč, než většina zdejších don quijotů
a překvapivě jsem koukal, že sám pan domácí velmi zmírnil a kritizuje spíš vládu jako takovou, než že by se držel původní doktríny o neškodné rýmičce a tupých ovcích, která zde dominuje celou dobu.
Pospec:
ta zapsklost z vas strika cim dal tim vic..
Zmlátit si zaslouží každej, každej něco provedl. Jako v tom filmu. „Věšej mne za vraždu indiána, jenže já ho nezabil. Ale ukradl jsem dva koně, tak to beru tak, že mne věší za to.“
Pospec: samozřejmě že „úplná prdel“ to není. COVID je podle WHO a Státního Zdravotního Ústavu přesně 3x horší, než obyčejná chřipka.
Takže jak pravil VKst., „středně těžké onemocnění, které naprosto neospravedlňuje hystericou reakci a plošnou represi“.
> COVID je podle WHO a Státního Zdravotního Ústavu přesně 3x horší, než obyčejná chřipka.
A máte k tomu nějaké přímé, úderné citace?
Rád bych si je prošel a archivoval, protože v diskuzích lidi hážou čísly od 1x až po 20x. A každý si to odcituje nějakým jiným článkem na webu…
Tak ať mám též nějakou munici :-)
Státní Zdravotní Ústav, oficiální odpověď dle 160ky, bod 12:
http://stavbeznouze.cz/wp-content/uploads/2020/11/odpov%C4%9B%C4%8F-106_1999-AK-Nielsen-1.pdf
Asi se tím ale moc neohánějte z taktických důvodů – kdyby to mašinérii Lockdownistů začalo dělat problémy, dotyčný zaměstnanec ÚZIS by dostal přes prsty a byl donucen k tradiční soudružské „konstruktivní sebekritice“. Pokud někdo z ÚZIS, SZÚ apod. napíše pravdu, vážně není vhodné z něj udělat celebritu.
Asi tak nějak…
pattcz: vidím, že Vám soudruh Flégr a jeho nekonečná exponenciála, dle které už je v ČR nakažených odhadem 100 mega obyvatel a 15 mega mrtvých, nepříjemně zatemnila mozek.
Stejně, jako když během chřipkové epidemie lehne milion až dva lidí a pak postupně odejde, je to i s čínskou verzí. Lidi se nakazí, vyléčí (někteří zemřou) a jede se dál. Tak to bylo v létě, tak to bude i dle toho, jaká bude zima, letos. Pokud přijdou mrazy, bude chvíli klid, pokud ne, bude to tady s námi až do jara. Nic jako permanentně ležící třetina obyvatel nehrozí, stejně jako se to neděje s běžnou chřipkou. Ale je vidět, že propaganda jede a funguje, Goebbels by měl radost.
ve špitále nikdy nebylo ani 10 000 nemocnejch S covidem. Ale to je jedno, ta víra v česká mainstreamová media prostě dělá fakt divy :(
to pattsz 3.1. 22:35 Hehehe… :-) Jsem se právě vrátil z práce, ve firmě je nás asi padesát. V novoročním motivačním projevu mně a dalším dvěma kolegům na stejné pozici majitel marodit s covidem v podstatě zakázal. :-)
Je vidět, že firmu nemáte. Já pracuju ve firmě, kde je nás v jedné divizi 150 a od září se vyskytlo několik případů COVID-u, ale ani jednou nedošlo k přenosu v práci. Máme nastavená pravidla a funguje to. Naprostá většina lidí co znám a dostala to, se nakazila v rodině, škole, v Kauflandu, Albertu, nebo Tescu a nebo v nemocnici. Lockdown malých obchodů, fitek, plaváren a jiných sportovišť je naprosto k ničemu. U restaurací stačí nastavit pravidla. Velké akce, kde je moc lidí zrušit.
To ani nemá cenu číst. Jedinej relevantní důvod je ten poslední. Nikdy bych si nenechal píchnout vakcínu na něco, co neexistuje a už vůbec ne, když to organizuje stát za masivní propagandistické kampaně. Mengele se chechtá na celé peklo!
Pěkně sepsáno.
Vsimnul si nekdo, ze WHO změnila definici stádní imunity. Nyní se jí prý nově dosahuje pouze očkováním. Dříve se tak dělo přirozenou imunizací a očkováním.
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/132253453_10159056172817065_142957402894005685_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=2&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=JoY_uXa06SAAX8E7EN0&_nc_ht=scontent-prg1-1.xx&oh=516b5fd6f74d746e8ce5bdeb6152c8b0&oe=6017E25F
ci z archivu https://web.archive.org/web/20201101161006/https://www.who.int/news-room/q-a-detail/coronavirus-disease-covid-19-serology
Super článek, díky! Jasná 1.
Pane Jene za 1+. Přesně a perfektně sesumírováno. Jenom dodám, pokud někdo chce navíc něco vědět o vakcíně Pfizer, pár věcí je v článku – „Co se neříká o vakcíně proti koronavirům od společnosti Pfizer“ – https://www.topcz.net/se-nerika-vakcine-koronavirum-od-spolecnosti-pfizer/ . Já patřím mezi tu nejvíce rizikovou skupinu. 84 let, (za 14 dnů) a 6 let diagnostikována rozedma plic. Roušku nenosím, protože bych se v ní udusil, blbě se mi dýchá i bez ní, žiji bežným životem, chodím nakupovat atd.,atd. a klidně podepíší i dva reverzy, že si nepřejí od nikoho aby mě chránil. Dovedu se o sebe postarat sám. Jsem přesvědčen, že podobně smýšlejících staříků jsou haldy.
Tvl to prekladal Google prekladac, ne?
Jinak clanek neprekvapive zacina slovy „Bill Gates“ :-D
Holt asi Soros uz tolik netahne…
Ale na muj vkus je tam malo Astana Serana, ja tomu neverim, jak tam neni Astan Seran :-D
Jinak je skoda, ze skutecne nejde, abys mohl podepsat to, jak se tu prsis.
Ono vetsinou nejvice o tom, jak se smrti neboji kecaji ti,kdo ji tak nejak zrovna neceli. Ale kdyz to nastane, kupodivu moc reverzu nepodepisuji…cim to asi bude…
Ale ty jses jiste ten hrdina, co by proste hrdinne umrel a vubec by ho to netrapilo, ba se na to naopak tesi, co…
„Ale ty jses jiste ten hrdina, co by proste hrdinne umrel a vubec by ho to netrapilo, ba se na to naopak tesi, co…“
Chápu vaši nedůvěru k tomu, jak by to ve skutečnosti bylo.
Připomíná mi to jednoho zdejšího prolhance, který tvrdil, jak běžně dává Praha-Brno průměrem 150 km/h v Thalii a drahnou dobu vyhlašoval, jak to natočí a dokáže. Kdo to jen byl …
To by mě zajímalo, kdo to byl, protože po D1 to při všech těch uzávěrách a zúženích neni možný docílit ani s Huracánem.
to bylo tak dávno, že to možný bylo, akorát to v 1.4. thalii bylo trošku sci-fi no :) hlavně se nekonalo to video jako důkaz a nabídky na svezení taky vyšuměly do ztracena :D
Jeden muj kamarad, kteryho jsem uz leta nevidel, to udelal za hodinu a ctvrt nekdy koncem 90ek. Bohuzel pak ho kdesi zmerili a pet let bojoval o papiry. Pak o ne prisel, tak si pak v Rakousku udelal novy (to jeste tehdy slo). V cem jel, to uz nevim. Ono to neni az tak o aute, jako spis o provozu. Nekdy ve tri rano je mozny asi ledacos.
Už kolem půlnoci je provoz tak slabý, že člověka na D1 omezuje jen jeho vlastní odvaha a limity auta ve kterém sedí.
Jo, pred dvaceti lety jsem to na masine taky zkousel i pres 240… pak jeden muj kamarad potkal na D1 divocaka a behem lezeni ve spitale rikal, jak je rad, ze jel ani ne kilo. Takze mne tato dobrodruzstvi celkem rychle presla.
A tak daval jsem sem video na dalnici Praha – Plzen, kde byl prumer 162 :-)
Brno taky, akorat to tam bylo nejakych 142 tusim, u prvni jizdy, kdy jsem to okolo tech 150mel po ceste tam, se mi nekde v pulce vybila baterka v kamere, takze to bylo neprukazne.
Btw, zrovna vcera jsem jel okolo 20 hodiny z Brna do Prahy, jak byla nedele, tak nebyly skoro zadny kamiony a jel jsem taky okolo tech 160 v kuse… (s asi milion let starym Mercedesem A, coz mi prijde jako auto, co na silnici sedi mnohem hur, jak ona Thalie.)
Nejvetsi sranda tady na tom vsem je, ze jsem nikdy nepsal nic, co by nebyla pravda a dneska uz se tim jen bavim, jak si nejaci kokoti postavili zivnost na tom, jak mi drsne neverej :-)
Btw, obecne – absolutne nechapu, co je divnyho na tom jezdit po dalnici prumerne 150km/hod. To jsem nikdy nepochopil. S blbou Fabii jsem tak jezdil bezne.
No, mám pocit, že na té D5 to bylo o trochu méně, ale přes 150 ano. Malý problém je v tom, že o D5 se s vámi nikdo nehádal. Šlo právě o tu D1. O žádnou jinou.
A vy jste sliboval, jak to dáte na kameru a všem nám dokážete jaký jste borec. A ono hovno.
Že se vám v Medvědovi podařilo jednou … a to kdo ví jestli … dát Brno Praha s průměrem 160, to je fakt bomba. Kdysi to jedna známá v A6 dala za hodinu … ale není taková nána, aby tvrdila, že to tak dává běžně.
Jenže větší kecal než jste vy se těžko hledá.
Tak urcite…
Hele, kdyz te to udela stastnym, tak si mysli co chces…
Hele a pořád si myslíš, že s Thalii 1.4. je cool někde jezdit 180+, když si měl průměr 160? Podle mě je to přeceňování vlastního vozu. Taky sem z felicie vyštípal 160, ale že by to byl nějakej požitek, to se říct nedá…
tak to byla felda..
nene Thalia :) ta měla asi tak o 13% lepší brzdy než felda, za to měla naprosto stupidní podvozek, vyvážení a vůbec to bylo nebo je auto, kde krizovou situaci volantem blbě vyřešíš. Ale když tomu věříš….
Uprimne receno, cely zivot jezdim takovyma nejakyma „low cost“ autama a ta Thalia mi z nich prisla jako skoro nejrozumnejsi. Nekde na urovni te Fabie (Thalia 2 generace, Fabia taktez). To auto se chovalo presne tak, jak bych ocekaval. Nestalo se mi, ze by me jakkoliv prekvapilo. Nikde nic neustrelovalo atd. Samozrejme, bavime se o low costu, takze je milion lepsich aut, ale z tech levnych to imho bylo na slusne urovni. Najel jsem s tim cca 370 tisic a nikdy zadny problem. To co ted chvili jezdim s tim starym Mercedesem A, tak to mi prijde jako ocistec. Zcela vazne a bez ironie rikam, ze ta Thalia byla o 2 tridy lepsi auto, co se tyce jizdnich vlastnosti. U tohodle auta vubec netusim, co to udela, neda se mu verit.
Ona tady je hrozne cool nadavat na Renaulty obecne, jak jsem pochopil, ale ja jsem s tim byl vzdycky spokojenej (to samy predlety mel bracha Lagunu a taky v pohode auto)
Tak je to sedan, tak se to aspoň hned tak nerozpadne.
Laguna je ale vo pár tříd někde jinde, s patřičnou výbavou je to opravdu střední třída, pokud se dobře pamatuju.
Stará Laguna byla fakt dobrý auto a takový Clio Williams od roku 1993, to byla naprostá bomba, ostatně mám pocit, že ty ostrý Clia jsou doteď mezi „hothatch“ autama považovaný. Ale tam by jsi na limitu byl ve 200, ze 160 to zastaví naprosto bez problémů. Hele sám mám Focuse 2008 1.6. benál, 100 koní. Podvozkově je to super hravý auto, taky umí jet na německý dálnici 180 na tempomatu, ale prostě nad těch 150 už cejtíš, že jsi drobet na hraně. Proti tomu je ta Thalie jako třeba Fabie, tam prostě už problém(někdo prudce vyjede z pruhu, někdo to před tebou zaflekuje, kamion dostane smyk, prostě takový věci se občas na dálnici stávaj)nějak komfortně nevyřešíš. Možná to zuby nehty ubrzdíš, když budeš mít kliku.
Já dal 160 s Opelem Astrou F. 1.6 benzín. Jako jo, šlo to, ale v tý rychlosti už jsem se regulérně bál, jak se to auto začalo klepat. Sem měl strach že se vznese. Držet průměr 150 celou jízdu? Ani hovno. navíc bych to po tý dálnici musel kalit tak 180, abych srovnal zpomalení mimo dálnici. Úsekovka po dálnici průměr 150 se slušnym autem, co by ne. Ale celou jízdu i mimo dálnici, včetně semaforů a křižovatek? Zlatý voči s čímkoliv.
no právě…
V sedanu vyšší třídy, sportovním kupé nebo nedej bože nějakém GT vozu typu Aston Martin není problém mít průměr v německu kolem 220. Ale to se nebavíme o 1.2. nebo 1.4. Thalii co má 75 koní, přední brzdy o průměru 15 cm a vzadu bubnový…
Neverím.
Na cannonball run je svetový rekord okolo 166 a to sa bavíme o upravenom aute na tento účel a logistickej podpore. 220 je možné urobiť ako priemer na nejakom krátkom úseku, ale pokiaľ ide o dlhšiu trasu, aj so zastavením na tankovanie, tak to je vylúčené. Stačí, že ideš 250-280 a občas musíš spomaliť na 150, lebo ti niekto vôjde do cesty a priemer ide do hája.
https://www.autoforum.cz/fascinace/dva-blazni-prejeli-cele-usa-ve-specialne-upravenem-aute-za-pouhych-27-hodin/
Ok je to možný, nadsadil jsem to. Pokud pojedeš občas kolem 280, tak těch 200 průměr v reichu dáš si myslím, ale možná to prostě matematicky ani není možný, nevím.
Já spíš jezdím kolem 150 – 160 tempomat(i vzhledem k pohodlnosti či technice)a mám dejme tomu třeba na cestě do Burgundska 2 pauzy určitě, takže ten průměr nemám nic moc. Ale německo jsem vždycky přejel za cca 6 hodin. Myslím tím trasu Rozvadov – Schwabach – Heilbronne – Karlsruhe – Freiburg – Mulhouse. Počítat se mi to nechce :)
O štěstí tu nejde, naštěstí:-).
Občas jen stojí za to připomenout, co jste vlastně za křiváka.
A to uz tam nejsou ty sikany na 80? Nez D1 rozmrdali, tak se dalo ledacos, i s Citrousem BX jsem si to tam kdysi sneroval 160, ale jako prumer fakt ne… tech par rovinek to nespasilo.
Oni to pres zimu nejak cely otevreli, nevybavim si jedine zuzeni. A ja jak nejak neresim, kde se kolik smi ci nesmi, tak me ani nejak nenapadlo se po tech kamerach divat :-))
(Pravda, najizdel jsem na 182km, nevim, jestli neco neni blize k Brnu)
Ja po D1 kdysi jezdil obden, ted jsem na ni nebyl tak 4 roky… tehda to bylo tak pomaly, ze jsem radeji jel spodem (Plzen-Brno). Od te doby uz po D1 nejezdim, tak nevim.
No, tam co to je opraveny, tak uz to neni tankodrom a da se tam normalne jezdit…Jeste par let, bude to cely hotovy a clovek se odvazi se obcas I zaradit do praveho jizdniho pruhu :-)
ještě pár let :D :D :D tak to je dost dobrej vtip, teda pokud to tak bylo myšlený :D
tak to je cupr.. to uz tam ta thalie da i pres 250 ne, tedka..
Lojza> Nejvetsi sranda tady na tom vsem je, ze jsem nikdy nepsal nic, co by nebyla pravda a dneska uz se tim jen bavim, jak si nejaci kokoti postavili zivnost na tom, jak mi drsne neverej :-)
Já si teda pamatuju, jaks tu jednou tvrdil něco o brzdné dráze, opět Renault Thalia. Vůbec ti nepřišlo divný, že jsi s takovou levnou hajtrou asi na polovině brzdné dráhy běžných aut. Jenže tys tu vzdálenost spíš odhadoval než měřil, ale bezmezně jsi tomu věřil a bil ses v prsa, že to tak je.
Pokud jde o závod Praha-Brno po D1, když jsi nedodal důkazy, tak ti holt nikdo nevěří. „Vybila se mi baterie v kameře“ zní spíš jak výmluva. Já osobně si myslím, že to bude podobně jako s těma brzdama.
Další těžko uvěřitelná věc byla spotřeba té Thalie, kdes uváděl snad něco kolem 5l/100km, což na atmosférický benzínový motor 1,2, kterému šlapeš na krk, bylo podezřele málo.
Nicméně, já si nemyslím, že jsi lhal, jen žes to tak nějak blbě změřil a žes tomu věřil. K exaktnímu přeměření tebou uváděných čísel nedošlo, tak se nediv, že máš od té doby nálepku pohádkáře :-)
Tak to si pamatujes blbe, protoze to jsem nikde neuvadel, s tou spotrebou… (coz chapu, je to strasne davno)
Kdyz jsem mel ten prumer 150, byla spotreba nekde tesne pod 10/100, neco jako 9,7/100 tusim
Jinak za 5 jsem s tim nejezdil nikdy.Moje dlouhodoba prumerna spotreba byla 7/100 – 7,2/100
Btw, kdyz jses tu slusnej, napisu slusne take jednu vec, a snad ji pochopis, a snad ji pochopi I nekdo jinej.
Ono to bylo tak. Nejprve jsem jel na tu moravu…napsal jsem o tom…lide rikali, ze to neni mozne atd….samotneho me to trosku zvyklalo, jestli jsem to vazne nejak blbe nespocital…tak jsem na vlastni naklady, aniz bych musel komukoliv cokoliv dokazovat, utratil docela dost penez za benzin, utratil docela dost casu, misto abych byl doma s malejma detma…a jel jsem tu do Plzne na otocku, tu do Brna na otocku…kdyz jsem dojel, zjistil jsem, ze zaznam skoncil uprostredka, takze jsem o nekolik dni pozdeji jel znova do Brna na otocku…
Prijde ti, ze jsem to „musel“ udelat? Mel jsem snad vuci nekomu nejakou povinnost? Kolik lidi zde, ale realne, kolik lidi zde, kdyz jim nekdo rekne „tohle neni mozny, to si vymejslis“ utrati nekolik tisic korun, utrati 10+ hodin casu atd, aby mohli ostatnim ukazat „tak jsem to zkusil a je to teda tak a tak, tady mam nejake mereni, video, cokoliv…“
Nevim moc o nikom.
Ja to udelal, aniz bych musel.
A nekdo me tu bude rikat, ze lzu? (nemyslim tebe)
Vzdyt je to uplne trapny…
Btw, co se tyce brzdne drahy, zkousel jsem to „merit“ amatersky a je jasny, ze to proste nejde presne. Nejde udrzovat presne 50 (takze to lita plus minus 2-3 sem tam), nejde presne urcit nejaky bod, u ktereho se zacne merit a jiny, kde se zastavi. Jde to priblizne (snazil jsem se to delat napriklad ruzne na kolmo vuci nejakemu bodu ve dverich a podobne, ale nejde vsechno sledovat.
A co je nejlepsi…Domlouval jsem se tu s jednim clovekem , ze nekdy za tyden-14 dni bychom se nekde mohli sejit a zkusit to. Nasledne jsem musel s autem par dni predtim do servisu + ten vikend chcalo a bylo hnusne. Takze jsme si zavolali a rekli si, ze to nema cenu hrotit…
A co se stalo nasledne? Obvykli curacy zde zacali vykrikovat, jak jsem neco slibil a nedodrzel a bla bla bla. Jakobych ja jim tu byl necim povinen,necim zavazan…A nebrali vubec v uvahu, ze se jednalo o moji iniciativu a zhatily ji okolnosti, ktere jsem nemohl ovlivnit.
A takhle je to tu se vsim.
No, a vice to asi nema cenu resit. Idioti si dal budou mlit to sve, je mi to docela jedno,mam jine zivotni starosti…A pokud nekoho skutecne zajimaji nejake veci ohledne toho,rad odpovim.
Btw musim zkusit prohrabat stare archivy, jestli ty videa nekde vyhrabu :-)
Lojza: Jezdit dlouhodobě za sedm, s tím tvým jízdním stylem, to mi hlava nebere. Ano, je to malé lehké auto s 1,2 atmobenzínem, takže se s tím dá jezdit za málo, proč ne… ale ne tak, že běžně jezdíš 150 průměr po dálnici a nešetříš to ani mimo dálnice. Vysvětlení může být jednoduché, palubní počítač kecá, tachometr má chybu hodně do plusu…
Jasně, nemusel jsi nic dělat a dokazovat, že máš pravdu, jenže když jsi nakonec nedodal výsledky? Jedním blbým článkem bys ucpal hubu všem.
S tou brzdnou dráhou vím, že ses chystal na nějaký test a pak jste to po dohodě odpískali… a pak už k testu nedošlo. Nějaké testy brzdné dráhy jsou i tady na Dfensu:
http://dfens-cz.com/mythbusting-brzdna-draha-a-boty/
http://dfens-cz.com/mythbusting-zimni-gumy-a-brzdna-draha/
http://dfens-cz.com/brzdna-draha-automobilu-na-letnich-a-zimnich-pneu/
Je vidět, že když si dá někdo záležet, umí poměrně přesně určit začátek a konec brzdění. Ale takové to, že jedeš autem, koukáš na nějakou značku u silnice a pak šlápneš na brzdu… to může být chyba metr sem, metr tam.
Prostě jsi něco tvrdil, několik lidí ti oponovalo, že to nezní moc uvěřitelně, nabídl jsi důkaz místo slibů… a důkaz jsi nedodal.
Většina lidí nejezdí s thalií 1,2 150-180km/h. Když už, je to nějaký střelec s 3.0 TDI apod. Většina lidí, když autu šlape na krk, nedostane se pod 7 litrů benzínu na 100. A většina lidí s tak low-cost autem jako renault thalia (navíc ne zrovna novým) nezabrzdí na pětníku. A tobě se podařily všecky tři věci současně, no uznej sám, že to nezní moc realisticky.
7/100 byla dlouhodoba spotreba. Clovek nejezdi jen po dalnicich, spis vetsinu km najede nekde po okreskach a po meste…Jak jsem psal, pokud jsem jel po dalnici s plynem na podlaze (typicky tak jde jezdit trebas Praha – HK, tam ta silnice je pomerne rovna a prijde mi, ze je z tech mene nacpanych), tak to slo nekam k 10/100. Prumer vice jak 10 jsem nikdy nedosahl.
Clanek jsem nepsal, ale daval jsem sem videa…Problem byl v tom, ze nejprve byly namitky „to nejde, tak rychle to nejezdi“, kdyz jsem sem dal videa, ze jezdi, tak byly namitky „no jo, ale to bylo v sobotu a to neplati…“. A cele to s D1 vubec vzniklo tak, ze jsem napsal, ze takhle obcas jezdim I na D1, nikoliv typicky na D1, a jeste k tomu na trase Praha – Humpolec, nikoliv na cele D1 (jezdival jsem tam obchodne).
Takze clovek neco rekne, lidi to prekroutej, urcej si vlastni, uplne jine podminky, nez jsem prezentoval a pak slavnostne prohlasej, ze jsem kecal :-))
S tou brzdnou drahou to beru a uvedomuju si, ze jsem to meril velmi nepresne… Ostatne jsem to psal i sem, ale to uz bylo pozde, na nejake opravy ci priznani, ze clovek neco odhaduje a muze se v nejakem rozsahu splest se tu nehraje :-))
Jde o to jaks to podal. To nebylo „jednou jsem na D1 na jednom úseku udělal průměr 150 km/h“, ale „úplně běžně jezdím po D1 s průměrem 150 km/h“. Přitom lidi se silnějšími auty mají s D1 trochu jiné zkušenosti, limit není počet koní, ale provoz; i když i o ty koně jde, protože když tě nějaký kamion zbrzdí na 100, musíš to pak zase na 150+ rozjet, a s motorem ze sekačky to akceleruje pomalu.
Pak jsi sám navrhnul, že projedeš D1 celou s průměrem 150 km/h. Otázky ohledně provozu tam padaly taky.
Aa jeste me napada k te brzdne draze. Ono to auto nevazilo ani tunu. Je docela fuk, jestli je to auto levny nebo drahy, jde o to, kolik vazi. Jasne, prilnavost pneumatik a podobne veci jsou dulezite, ale stejne bude nejdulezitejsi, kolik te hmotnosti to vlastne ma zastavit.
I se mnou to auto vazilo neco malo pres tunu. Coz je o polovinu mene, nez nejake jine, prumerne bezne pouzivane auto, rekneme. Mozna v tom bude ten duvod, proc to vychazelo az tak dobre (I kdyz to treba nebylo 5 metru, ale 6 metru klidne, nebo neco okolo)
No já nevím, Felicie měla i se mnou 980 kg, Focus má i se mnou 1300 a to je auto na úrovni octavie, jen nemá tak obří karoserii. Tyhle auta ze 100 km/h je minimálně 40 metrů a to mám 205 gumy a 4 kotoučový brzdy. Felicie sice byla lehčí, ale brzdila výrazně hůř, respektive se pak kousla a jela jak sáně. A na Thalii jsou taky nějaký galusky okolo 185 ne? Ze 180 km/h bude mít Thalie brzdnou dráhu tak 180 metrů, moc si iluze nedělej.
No pozor…brzdit ze 180 v Thalii naplno, to by bylo dosti nehezke :-) To se to auto zacalo predevsim na te silnici tak divne vlnit…Nehlede na to, ze 180 to jelo fakt jen z vetsiho kopce. Ale brzdil jsem trebas ze 170 nekde na dalnici, kdyz jsem to musel naplno zaslapnout, a nikomu moc takovy zazitek nepreju :-)))
Ale v 50 to jde…Kdyz to srovnat s tim Mercedesem A, co ted jezdim, tak to bylo fakt o tridu lepsi, I v tom brzdeni.
V 50ti zabrzdíš i na horáku tvl. Řešili jsme tady ty tvoje rekordy na dálnici, kde jezdíš těch 160 kmh v průměru.
nene, resilo se tu, ze jsem psal, ze z 50 to zastavi na 5 metrech.
Spíš si psal něco o 25 metrech, což tak nějak odpovídá tej polovině jak ti tam někdo psal. ale vážně si to už nepamatuju, třeba ne. Každopádně si jen dovolím zopakovat, že i kdyby se ti nějakým zázrakem podařilo jet někde na dálnici v Thali průměrem 160 kmh, není to ani chytré a ani nic k obdivování. Průser prostě neubrzdíš, protože ten podvozek je tak do 120m jako byla třeba ta felicie nebo fabie.
Lidi delaj spoustu veci, co nejsou chytre, ani k obdivovani… Kourej, chlastaj…Ja jezdim rychle. Ja si nemyslim, ze by me nekdo za to mel obdivovat :-))
Btw, je mi okolo 45, a jak jsem psal vyse – nikoho jsem nikdy skrze vysokou rychlost neposkodil.
Doufam, ze to tak i zustane…Snazim se tomu prizpusobovat sve chovani na silnici.
kouřením a chlastáním ale nikoho kromě sebe neohrožuješ. Když jhezdíš nad limity svého vozu jako čůrák, protože je to popelnice, ale ty si s ní něco evidentně musíš dokazovat, přijde mi to takové hloupé. ale dělej si nadále co chceš :)
Ale ja si prece nic nedokazuju…A chlastanim ohrozujes, a ne ze ne. V mnoha situacich…Tuhle mi jeden takovej ochlasta rozflakal auto, co jsem mu pujcil. Chlastal par dni, pak byl nevyspalej, jel pro material, imho dostal mikrospanek, a nastesti rozflakal jen auto.
To ja, ja jsem ten „debil“, co porad chlasta redbully a pije Colu.No jo, ale mikrospanek nedostanu :-))
Kdyby šel pěšky tak by taky rozflákal auto? Ty pujčuješ takovejm magorům svoje auto? No pokračuj, koukám že se zase něco dneska dozvíme..
Ty bys nepujcil auto kamosovi? Ja jo…Mladej kluk, neni mu ani 30. Takova ta klasika, vikendy parej az do rana…Byla to jeho zodpovednost. Ozralej nebyl, ani nenadychal, takze tohle bylo v pohode. Nehoda byla na rovine – imho jasnej mikrospanek.
Je to jeho zodpovednost, jestli se na to citi ridit nebo ne. Kdo ja jsem, abych vychovaval takovyho cloveka? Rekl, ze je zcela v pohode, veril jsem mu.
Ted mi holt musi splacet auto no…stane se.
Ale imho to s tim alkoholem docela ma co delat, je to takovy retezec udalosti.
Ja se nechci hadat tvl. Jen rikam, ze nekdo dela to a jiny zase neco jineho – dulezite ale je, aby tim pokud mozno nikoho neposkodil. Ja se o to snazim a kdyz jedu rychle, snazim se vyhodnocovat krizove situace jeste mnohem drive, nez nastanou…
Ale opet, muzes mi to verit, nemusis…Vysledek je ten, ze za cca 700-800 tisic km, co mam najezdino, jsem vysokou rychlosti nikoho neposkodil.
Hele po zkušenosti, kdy jsem zjistil, že muj dobrej kamarád, ale teď už bohužel skoro alkoholik s ním jezdil ožralej a druhej s ním jel zase zhulenej, už auto prostě nepujčím nikomu. Ostatně ženský a auta se nepůjčujou, někde se to myslím i říkalo.
Já taky ne. Je mi jasný, že nejsi nějakej negramot co jezdí jako magor. Jen bych prostě rychlost přizpůsobil limitům svého vozu. V ideálním případě bych si ty limity napřed našel někde na okruhu. Ono by jsi čuměl, jak tenká hranice je mezi pískajícíma gumama a autem 30 metrů mimo trať… to jako fakt. Jestli na to máš těch pár stovek navíc, zajeď si do mostu a zkus to. To otevře oči…
Nebo školu smyku. Na kluzné ploše „zajímavé“ efekty (různé formy ztráty kontroly nad autem) které je dobré se naučit řešit nastávají při nižších rychlostech a asi je lepší při 30 km/h skončit v kuželech, než při 80 km/h v hromadě pneumatik u trati.
Když jsem školu smyku absolvoval já, tak byl leden a skoro všude po okruhu sníh nebo led. Kluzné plochy tak byly skoro všude. V jedné z obzvláště zaledovaných zatáček pak hranice rychlosti kdy to ještě šlo projet bylo asi tak 15 km/h. O kus víc a auto už šlo do hodin.
Stačí zasněžený parkoviště někde u tesca…
shifty
5.1.2021 v 23:51
Kolik zasněženejch parkovišt u teska si někdy viděl, aby tam byly nějaký větší volný plochy? Drtivá většina parkovišť, limitně se blížící všem, co sem kdy viděl, je obsazená furt, případně sou tam zas lampy, stromky, úzký proužky trávníku obehnaný betonem atd.
V Plzni třeba u Normy pod kruháčem na rondelu, tam je plocha jako kráva, nebo aspoň byla. Tvl. vždycky si nějakej flek můžeš najít. A nebo holt musíš na okruh.
https://www.volvocars.com/cz/proc-volvo/inovace/budoucnost-rizeni/bezpecnost/pospichejte-bezpecne
pro příklad, opravdu ani Focus a vůbec ani Thalie nebrzdí tak jako fungl nový Volvo –
Rozdíl v brzdném účinku se ve vysokých rychlostech projevuje ještě markantněji. Zatímco vůz jedoucí rychlostí 250 km/h potřebuje k zastavení brzdnou dráhu 280 metrů, brzdná vzdálenost u vozu jedoucího rychlostí 180 km/h je 150 metrů.
Lojza: Posílal jsem tu odkazy na články, Dfens se s cordobou dostal na cca 11-12 metrů, s alfou 147 na cca 7 metrů. Obě ty auta mají kotouče 280-290mm. Thalia má asi 230-240mm kotouče a jsi na 5-6 metrech?
No 5-6 neni az tak daleko od 7 :-)
To uznej, ze kdyz to clovek odhaduje, tak se o metr-dva sekne uz jen tim, ze zkresluje ten pohled oproti nejakemu referencnimu bodu.
Plus jsem v ty dobe nemel navigaci/GPS, takze jsem rychlost bral podle tachometru, coz take zkresluje…
Ale neni to uplne mimo misu…
7 vs. 5, to je o 40% víc ;) Vliv mají i pneumatiky, Dfensova alfa v měla 195/60R15, kolik měla thalia 175/65R14? Měls užší gumy, menší kotouče a low-cost sedan, ale brzdnou dráhu kratší od 30-40%… A Thalia má podle mě blíž k té cordobě, která brzdila na 12 metrech, s pneu 185/60R14 a s většími kotouči.
CO je divnýho na tom, jezdit po dálnici průměrně 150km/h? Právě ten průměr.
Když jsem jel naskrz celé Německo po dálnicích rychlostí od 150 do 200 km/h, průměr byl na konci slabých 135. Protože občas je potřeba natankovat na benzince, občas je nutné zpomalit u sjezdu – a pár minut stání nebo pomalé jízdy sráží „průměrnou rychlost“ dolů neuvěřitelnou rychlostí.
Divneho je na tom jen par veci..
Thalie nejezdi 200..
Thalie neudelala prumer v nemecku..
Thalie udelala prumer na d1..
Thalii ridil lojza..
Thalie s pilotem na d1 mela prumer 150..
A proste lojza..
Jo, a.. thalie brzdi na par metrech..
D1 je krátká, 220 km Praha-Brno se dá i bez tankování a pokud se ten průměr bude počítat jen z vlastní dálnice, t.j. od nájezdu po sjezd (a nikde nebudou zácpy, silný provoz ani uzavírky), tak mi 150 nepřijde nereálné.
rovik: jenže si musíš uvědomit, že abys měl _průměr_ 150, musíš výrazně déle držet 160, než kolik zrychluješ, zpomaluješ nebo zvolníš tempo.
Lojzovi by to mohlo vyjít asi kdyby zresetoval počítadlo až v okamžiku, kdy zrychlí na 155, a pak by celou dálnici držel plyn na podlaze a ani jednou nezpomalil např. na dvě minuty než bude moci předjet kamion zatímco levý pruh blokují BMW kterým by tam mohl vletět jen na prasáka.
D1 při průměru 160 = 82.5 minut
D1 při průměru 150 = 88 minut
Pokud pojedu kde to jde 160, můžu během celé jízdy ztratit až 5.5 minuty (rozjíždění, brzdění, ztráta rychlosti u kamionu) a pořád budu mít průměr 150.
U Thalie by mohl být problém (pokud je to ta verze se slabším 75 hp motorem), že těch 150 asi neudrží do úseků co jsou více do kopce, kterých pár po cestě je, asi by se to i tak dalo dát, ale bylo by to nespíš stylem že se víceméně celá trasa jede s plynem na podlaze.
Tak ale z kopce zas můžeš jet 180, to to dá :D
Mno…s tou slavnou Thali, co je opravdu absolutni low cost, jsem jel v sobotu ci v nedeli (uz je to par let, uz si nepamatuju jiste) Praha – Plzen a zpet, resektive meril jsem to k tomu tunelu,co se jmenuje tusim „Valik“, za nim jsem to otocil, a jel jsem zpet. Na dalnici jsem najizdel u Rudny.
Nebyl moc velkej provoz,v podstate jsem nemusel nekde resit predjizdejici se kamiony a podobne, prumer byl 162 podle GPS. Podle palubniho pocitace tez.
Mel jsem pujcenou kameru s GPS. Asi bych ta videa jeste nekde na sitovem disku vyhrabal, ale uz vubec netusim, jak je hledat.
D1 za bezneho provozu pred cca 5-7 lety , fakt opet nevim presne, na kamere jsem to mel 142 prumer. Cele to vzniklo tak, ze jsem jel par dni predtim Praha – Brno – Ostrava, nekdy okolo 8 vecer jsem vyjel, provoz nebyl tak desnej, a podle palubniho pocitace to bylo 150.
Jako ja chapu, ze lidi maj auta a vyuzivaj klidne 30-50% jejich vykonu. Me docela bavi vyuzivat 100% vykonu toho auta. Nebavi me jezdit zbytecne pomalu, kdyz muzu jet rychleji..
(Ne, nikoho jsem nezabil, nezpusobil jsem kvuli rychlosti zadnou nehodu atd)
To auto, třebaže má tachometr do 220 a třeba je i schopné jet 180, má ale nějakou „konstrukční rychlost“, co třeba u té výše jmenované Felicie je mezi 110-120. Cokoliv nad to je prostý riskování, protože výrobce diskrétně pomlčel o tom, že brzdy neodpovídají ani váze, ani výkonu motoru, ani té konstrukční rychlosti.
Dal jsem si už dávněji namontovat /za docela ranec/ do Feldy Cimbu-kit, který dost mění všechno, nač je majitel sériové Feldy zvyklý. Janda mě férově napřed nechal projet s jeho Felicií Fun, co měla na korbě asi tak metrák všelijakých dílů a až potom se ptal, jestli o tohle stojím.
Ale ani s později změřenými 65kW na kolech by mě nenapadlo s tím lítat třeba 160, třebaže by to určitě letělo, jak z praku. Nechal jsem to tam všecko vyměnit a namontovat z úplně jiných důvodů, než abych si později mohl dělat z Thalií dobrý den.
Bylo to kvůli markantně vyššímu točivému momentu v nižších otáčkách, než je 3.500 a výš, rychlejší reakci na plyn, o hodně větší rezervě otáček i zrychlení při předjíždění otravných náklaďáků a tak. Prostě u původně 50kW auta se nějakých 14-15kW navíc sakra hodí – ale uznávám, že většině majitelů Felicií bohatě stačilo i těch původních 50kW, zvlášť těm, co často nejezdí po dálnicích, nebo ve velkých městech, kde Vás dneska vytrubují i za pomalejší rozjezd od světel. Spotřeba, ani hlučnost se při zachování původního stylu jízdy vůbec nezvedla, naopak jsem měl dojem, že na delších trasách spotřeba o nějaký půllitr klesla. Měl jsem pocit, že motor s takto větší rezervou výkonu, ve stejně lehkém autě, při stejné dávce plynu mnohem lépe letí do kopce. Jenže zatáčky v nich, lze stejně projíždět jen do určité max. rychlosti, pokud nechci oškubávat gumy a riskovat ustřelení lehkého zadku. Takže, když to potom do kopce takhle letí samo a ještě má tendenci zrychlovat, tak je možné plynu ubrat a tím spadne i spotřeba.
Byl to přelom 90/00 a mně se tehdy nechtělo věřit, že by bylo možný českou, zastaralou 1.3 donutit dávat skoro 90 koní – i přestože jsem věděl, že zápaďácký 1.3 už tehdy dávaly i hodně přes 120 a pamatoval jsem si Fiat 128 Sport Coupé, který z objemu 1.3 uměl dávat devadesát koní ještě i s karburátory. No, tak jsem to prostě zajel na dynamometr změřit. Na kolech naměřili necelých 65kW, takže vlastně samotný motor pak má hodně přes těch devadesát koní, technik tehdy tvrdil, že určitě okolo 95 koní.
Dodnes jsem přesvědčený, že za ty peníze /celkem asi 25.000 tehdejších kaček/ ta celá úprava stála. Kór, když přesednu do dcerčiny Feldy a při rozjezdu mi potupně chcípne, jak v autoškole :D a když půjčím svoji dcerce, tak vysedá vytlemená a je prázdná nádrž :D
Tohle s tou nádrží, při půjčování aut svým dětem, myslím známe všichni :D
Tak Cimbu to je legenda. Od něj to bylo vždycky v pořádku, hodně dělal i rallye a motorsport. To muselo jet jako kráva. U felicie byl jasnej limit na podvozku, tam to bylo tak krásně všecko čitelný… no jak tu psal DF o favoritu, tak to bylo skoro to samý, jen víc obastlený kastlí a interierem. Třeba u toho focusu se limity hledali trošku hůř, ale i tak projede díky zadnímu nezávislýmu zavěšení zatáčky výrazně líp než nějaký Octavie, golfy atd a bez drama. Když už je drama, tak je to pak ale fofr a chce to pevný a klidný ruce(a rychlý kontra).
Nejsou nějaký kity i na atmodehet? Vzal sem pikouše s tímdle, protože základní 1,3 je do pikouše smrt, to ani nepřipadalo v úvahu, no a dehtovejch je víc (a zase zvládají jet na všechno, co se dokáže vznítit), než 1,6tek. Prázdný to lítá slušně, ale každejch dalších sto kilo na korbě navíc poznáš a plně naložený už to je prostě líný strašně.
Tak to je daný v prvé řadě tím, že lidi neumí ani tou posranou lopatou točit, takže na sjezdech a nájezdech div že kokoti nezastaví a netlačí to, i když se na mnoha z nich dá bez potíží jet i kolem kila tacho.
No a co se týče tankování, tak dyž furt všichni jezdíte s prázdnou nádrží že…:D
Tedy je mě méně než polovina co vám, právě jsem se ženou dokončil léčbu „lehkého“ průběhu covidu (tedy já jsem ještě v karanténě) a nějaké zhoršení dechu jsme zaznamenali oba. V našem případě z toho byla jen jistá ztráta kondice, ale v 84 letech ještě s rozedmnou plic by to mohlo být mnohem „zajímavější“.
Je hezké být „heroj“, ale je dobré zvážit objektivní skutečnosti a reálná rizika.
https://www.navratdoreality.cz/smrt-skolaka-s-covidem-12549.html
Tlustej kluk, kterýmu život nalosoval navíc astma a ještě k tomu špatnou štítnou žlázu. To je holt těžký.
Nehrajte si na hrdinu. Umřít na covid není příjemná smrt, tedy pokud v tu chvíli nejste zrovna uveden do umělého spánku. A pozor na to čemu věříte. Frederick William Engdahl is an American conspiracy theorist based in Germany.
Lojza, Jimmyx, Panek,
na hrdinu si nehraji. Žít 6 let s rozedmou plic, není žádná sranda, ale zvykl jsem si. Mimochodem ty příznaky jsou totožné jak s Covidem, akorát tam nejsou teploty. Ostatní vše, stejné. Tam je zajímavá jedna věc, dokud sedím a je jedno zda za psacím stolem, nebo v autě, tak jsem v naprosté pohodě. Dýchám normálně, takřka žádný kašel. Vstanu, dojdu 10 kroků do koupelbny a zpět a potřebuji 2-3 minuty abych nabral dech. Takže nějaký Covid, mě nemůže již překvapit. Navíc si myslím, že jsem ho již mě, protože tři dny jsem měl teploty kolem 38 a pak se to ustálilo. A pane Lojzo, až Vám bude těch 84 co je mně, zjistíte, že pohled na možnou smrt je zcela jiný, než když Vám bylo 50. To není otázka nějakého hrdinství, ale jen racionální pohled na život. Mně před 5 měsící zemřela paní s kterou jsem žil 60 let. Měli jsme spolu tři kluky, všichni mají již své rodiny, děti, nejstarší i vnoučata, mají své životy, své starosti, mě v podstatě již nepotřebují. Samozřejmě čas od času mě navštíví, ale kdybych zítra skončil, tak by se nic nedělo. Plánoval jsem si to do 92, jak moje maminka, ale pokud ta smrtka přijde dříve, život ve světě poběží dál. Když se ohlédnu, tak jsem prožil docela fajn život. Měl jsem možná kliku, všechna zaměstnání co jsem měl, byla z 90% zároveň mým koníčkem. Měl jsem prima ženu, která nesla na svém hrbu více starosti s dětmi než já, protože jsem byl často mimo domov, ale snažil jsem se jí to vrátit, když po mrtvičce částečně ochrnula na levou stranu těla a já se o ní 8 let staral.
Mimochodem ten lék Isoprinosine lze koupit přes Amazon, 500mg 50 tablet i s dopravou do CZ, cca 72 USD.
Nevím, proč bych měl Isoprinosine kupovat přes Amazon a riskovat tím falzifikát. Vždyť mi ho může napsat obvoďačka i na opary.
Obvoďačka vám ho nenapíše, protože lék, díky Prymulovi, nebyl pro ČR schválen.
@Nobody
Laskavě nepiště lži!
Před svátky obvoďačka napsala, sice se cukala, ale to je mi šumák. Isoprinosine dnes vyzvednut po krátkém vyhledání v síti pražských lékáren.
Co to kecáte! V srpnu jsem ho byl vyzvednout v lékárně. B-komplex forte, tekutý pudr a Isoprinosine. Kamarád měl pásový opar.
Prymula zakázal klinické testy vhodnosti Isoprinosine jako léku i na COVID, resp. na potlačení těžkých příznaků COVID.
Isoprinosine je normálně povolen pro svoje původní, ne-COVIDové použití.
Máte zdroj, že Prymula zakázal? Co já vím, tak nikdo nechce zaplatit studii, protože by jeho náhlady akorát monetizovali ostatní firmy.
Je nějaký zdroj pro potvrzení proč se nedělala ta klinická studie s Isoprinosinem, kdž ji i sám nejvyšší („nemajitel“ a „neSTBák“) sliboval?
Nejspíš některý z podniků, které opravdu, ale fakt opravdu nevlastní, ho informoval, že by mu to kazilo byznys …
Protože je to 2M EUR minimálně. A naše zdravotnictví se už teď dokáže velice dobře postarat o pacienty. Největší průšvyhy dělal nekvalifikovaný personál v zahraničních nemocnicích. Myslím si (nemám podloženo), že ČR, SR, Německo a Rakousko jsou v péči o vážné pacienty jedni z nejlepších na světě.
Akoby som pocul hovorit svoju mamu a otca. Maju na to podobny pohlad ako Vy.
maj toho dost soudruzi nachystaneho na Vas … no good luck Vam tam vsem . Bude treba bojovat
Promiňte, ale s tou paralelou s IT v tom děláte trochu guláš.
1. Je pravda, že „agilní metodiky“, tak jak jsem je doposud kdekoliv viděl realizované, jsou do velké míry pitomost, v zásadě se jedná o chabý pokus přenesení celé zodpovědnosti na programátora (případně testera) a vyloučení jakýchkoliv jiných mezičlánků, které ale zatraceně dobře ví, proč tam jsou, a co dělají. Jinak – po stránce projektového řízení – je to jen nahrazení jediného velkého vodopádu sadou maliličkých vodopádků (tak akorát aby se vešly do sprintu) a k tomu slouží odstranění jakékoliv strategicko-taktické vize a z toho plynoucího řešení (prostě, řečeno polopaticky: tady si to Franto s Máňou dohodni, jak bude fungovat tato konkrétní funkce a pak jí Máně naprogramuj, když Máňa příští týden řekne že je to OK, tak máme úspěšně hotovo … jestli to bude představovat problém pro funkci jinou, kterou bude chtít Máňa za měsíc, to už je jedno, pokud se kolem toho musí udělat něco jiné, než co řekla Máňa (například připravit nejprve pro tu funkci potřebný systém), tak je to porušení agilního principu a to jsi Franto zvoral). Prostě agilního manifestu, který v zásadě zněl rozumně, se chopili manažeři a pochopili slova „dáváme přednost X před Y“ jako „pro zefektivnění vývoje je nutno zrušit Y“.
2. Nicméně pokud se týká paralelizace ve vývoji SW produktu, ta možná je. Ovšem ne v tom, co Vy popisujete – vybíráte z vývojového postupu jen ty konkrétní činnosti, které se Vám pro tuto ilustraci hodí. Stejně tak existují činnosti, které paralelizovat lze. Například programování či testování samo, existuje-li dostatečně detailní návrh (těch míst, která jsou na rozhraní mezi různými pracovními balíčky/úkoly, hruběji(!!) řečeno mezi různými pracovníky) jdoucí až na úroveň atomických (primitivních) datových atributů v případě datových struktur ať už persistentních či běhových, či na úroveň pevně daných procesních akcí/aktivit s pevně daným I/O (která jsou pokud možno mezi sebou v integritě, tj. když někam něco vstupuje, tak to nejdřív z něčeho vyšlo), tak takové kroky vývoje paralelizovat lze. Neumím to sice přenést na vakcínu a neznám vnitřní závislosti například různých typů klinických studií (tedy například jestli II. studie nemá za úkol sledovat něco, co vzešlo z I. studie, což těžko může, pokud i ta I. studie teprve probíhá… to by se pak pro tu II. těžko psaly metodiky a formuláře…), ale ve vývoji to určitě možné je, je jen podstatné, aby článek následující měl dostatečně popsané vstupy, které obdrží od článku předcházejícího/závislého. Jednoho krásného dne se to tedy bude muset potkat, a zvláště ve složitějších integračních scénářích to může být pak hodně bolestivé, ale to celé se nemusí nutně nacházet na kritické cestě projektu – a tu lze dobrým návrhem opravdu zkrátit (tedy paradoxně přesně opačným postupem, než je agile).
Tedy: Jen na základě toho, že někdo dříve za sebou jedoucí makro-kroky projektu klade více „vedle sebe“, bych si netroufal odhadovat, jestli to je či není špatně. Jsou to právě vnitřní závislosti a detailní datové toky (až na úroveň konkrétních atributů konkrétních entit), které vytvářejí závislosti těch „větších“ celků mezi sebou a bez jejich korektní znalosti bych hodnotit nedoporučil. Zejména ne na základě analogického příkladu, který sám o sobě je sice pravdivý, ale ne jediný možný, tedy může existovat protipříklad, který onu paralelizaci (zase opět jednostranně) podporuje.
borci nepište o agilních metodikách, když o tom víte fakt málo. Agilní metodiky jsou v mnoha firmách nejčastěji akorát populární buzzword a zprasení vodopádu osekáním „zbytečností“, aby tento „tekl“ rychleji. Z metodiky samotné se v 95% firem vytrácí dosti zásadní princip jejího fungování a to je velmi těsná spolupráce se zadavatelem a časté předávky(např. na 2-4 týdenní bázi) nových přírůstků „výsledku“ jak uvnitř firmy, tak zákazníkovi. Každej kecá o spritech a standupech, hraje si s lístečkama, a ti největší drsňáci i skutečně hlasují o storypointech a dělají skutečně nějaké plánování, ale tím to na většině míst končí.
Metodika samotná podle mne exceluje ve 3 zásadních věcech: a) práce s nedostatkem/absencí expertů b) práce bez známého či spolehlivě a dlouhodobě neměnného zadání c) nutnost dodat „cokoli“ asap. A jako taková se naprosto nehodí na věci o který je článek či třeba psaní softu pro družici. Takže přirovnání autora je ± OK; takhle nejde dělat věc, která se nesmí posrat ani trošičku.
Jinak sada maliličkých vodopádků místo 1 vodopádu není agile, ale jmenuje se to boehmův spirálový model, a je to o 13 let starší technika.
To uz jsem tady nekomu psal pred cca rokem, bylo to k hovnu, marna snaha :)
Spirála je něco zcela jiného a určitě to není sada malých vodopádků – spirála jede, vulgárně řečeno, pořád „nad stejným obsahem/předmětem“, jenom jej ‚vylepšuje‘. Tedy je to několik vodopádů („stejné výšky“) za sebou (chtělo by se říci „vedle sebe“, ale to by u vodního toku moc nefungovalo :-), ale určitě ne několik malých vodopádků. Několik malých vodopádků nepracuje konzistentně nad stejným předmětem, ale jsou na sobě nezávislé, i když (v této analogii vodního toku) vedou stejným směrem.
Mimochodem, bavíte mě, když píšete „borci nepište o agilních metodikách, když o tom víte fakt málo“ a pak jinými formulacemi citujete to, co jsem psal v příspěvku, na který reagujete:
– „zprasení vodopádu osekáním „zbytečností“, aby tento „tekl“ rychleji“ srovnej s „se chopili manažeři a pochopili slova „dáváme přednost X před Y“ jako „pro zefektivnění vývoje je nutno zrušit Y““
– „Metodika samotná podle mne exceluje ve 3 zásadních věcech:(…)b) práce bez známého či spolehlivě a dlouhodobě neměnného zadání “ srovnej s „sadou maliličkých vodopádků (tak akorát aby se vešly do sprintu) a k tomu slouží odstranění jakékoliv strategicko-taktické vize a z toho plynoucího řešení“
– „Metodika samotná podle mne exceluje ve 3 zásadních věcech:(…)c) nutnost dodat „cokoli“ asap“ srovnej s (celou větou končící) „…tak je to porušení agilního principu a to jsi Franto zvoral..“
– „Metodika samotná podle mne exceluje ve 3 zásadních věcech: a) práce s nedostatkem/absencí expertů“ srovnej s „když Máňa příští týden řekne že je to OK, tak máme úspěšně hotovo“ a s „chabý pokus přenesení celé zodpovědnosti na programátora“
I) ad spirálový model — toto jsme dělali jen ve škole a to je už velmi dávno, ale pokud si dobře vzpomínám a teď správně dívám, každá otáčka má vlastní „vodopádek“ pro daný inkrement. Nejde o cizelování a vylepšování toho stejného, ale inkrementální přidávání funkcionality. Možná jsem jen nepochopil co přesně jste chtěl říci „mnoha malými vodopády“, ale analogie s agile je mimo, protože (domnívám se) bez „dodávání“ je celé rozbití na sprinty celkem nepodstatné. A viz ten slovenský obrázek, pokud jste myslel, že každá ta akce běží samostatným paralelním vodopádem, tak to prostě taky nejde, protože by vám začínal n+1 vodopád, který má navazovat na výsledky toho předchozího, který ale ještě neskončil a na jeho stav se není možné spolehnout.
problém s metodikami obecně je v tom, že se nedodržují a nechápe se smysl vyřazovaných aktivit; většina firem si dle své vlastní libovůle vyřadí cokoli, co jí nevoní, ale přesto dále tvrdí, že dělá onu metodiku.
II) ad agile
1. „agilního manifestu se chopili manažeři …“ — fajn. Takže to není agile. Minimálně většina z nich žádné „manažery jako takové“ nemá, takže se nemohli ničeho chytit. A pokud někdo vzal myšlenku a tu zprasil, je to jeho sporná implementace, ale ne ta původní myšlenka. Zprasený vodopád opravdu není agilní cokoli, a ani vodopád samotný.
2. zbylé 3 odrážky jsem srovnal dle požadavku, ale bohužel si myslím, že to opravdu není totéž. Nejsem specialista na agile, ale např. (ad „tak je to porušení agilního principu“) nevím o žádném pravidle, který by vám zakazoval dělat prototypy ověřující infrastrukturu/cokoli pro následné funkcionality, anebo si připravit věc, která je overkill pro současnou story, ale bude nezbytná pro ty další. I proto si budujete a dopředu analyzujete/oceňujete backlog, aby bylo známo, co je před námi, a postupovalo se v souladu s tím. Pokud by to byl extra dodatek, se kterým nikdo nepočítal, bude to ve vodopádu jen větší problém než tady.
Myslím, že se vžilo rovnítko agile=bordel, protože většina firem co dělá agile má bordel a jak píšete „v zásadě se jedná o *úspěšné* přenesení celé zodpovědnosti na programátora“. Ale to není agile. To je bordel.
Ad slovenský obrázek ještě jednou. Celý schvalovací proces je prostě velmi podobný vodopádu; máte pevně dané neměnné zadání, známé akceptační testy. A máte akce které musí proběhnout za sebou a kritickou cestu prostě nelze zkrátit. Dle grafiky „jim“ sice běží „farmakologická studie na lidech“ a „sledování terapeutického účinku“, ale toto prostě není možné. Účinek se dostaví až po nějakém čase. Kdyby to hoši vylepšili ještě víc, mohli sledovat účinky akce ještě před akcí samotnou, to by byla teprve efektivita práce. A toto není agile, toto je ignorování rizika v systému, který není pro agile vůbec vhodný.
Nezlobte, se, ale nerozumíme si:
nejprve možná toto, aby bylo jasno, kam mířím: http://lukas.plachy.eu/kb/SDLC.png
I) „nejde o cizelování a vylepšování toho stejného,“ vs. „ale inkrementální přidávání funkcionality“ …. nechápu, jak je lze na dané úrovni level-of-detail napsat tyto dvě věty a postavit je proti sobě, když je to přece přesně totéž. Inkrementální přidávání funkcionality přeci není nic jiného, než vylepšování a cizelování téhož předmětu (zakázky, projektu…) a vice versa.
Marně tápu, co vás mohlo svést na scestí a jediné, co mne napadá je, že pokud byste si – snad, hypoteticky – pod „cizelováním a vylepšováním“ představoval věci jako například refaktoring kódu, (výhradně) ladění (už existujících funkcionalit) atp. tak to už jste ale opustil projektové řízení a jsme někde úplně jinde, to jsou totiž činnosti, které nemají (na projektové úrovni) svůj vlastní životní cyklus, ale jsou pouze jeho součástí či nástrojem. Ale to tedy pouze pokud jste měla takovou představu „cizelování a vylepšování“.
„analogie s agile je mimo“ – já jsem spirálu původně do této debaty nezavlekl, to vy jste ji tam nacpal kvůli těm vodopádům. Když tedy nyní píšete, že analogie s agile je mimo, tak popíráte sám sebe. Spirála – jak ostatně popisuji na příkladu těch vodopádů v předchozím příspěvku – s agile analogická určitě není, myslím, že jsem to dokonce psal („Spirála je něco zcela jiného a určitě to není sada malých vodopádků…“)
II) ad agile – 1. … to je zásadní nepochopení běžných řídící postupů a čiší mi v tom v pozadí velmi teoretický přístup odpojený od praxe. Neexistuje čistě agile jednotka, tedy i když uděláte agile tým, dycky mu bude někdo šéfovat, a dycky bude někdo ovlivňovat jeho členy, pravidla hry, metodiky. Prostě, vždycky to bude někdo řídit a i kdyby to bylo jen metodicky, je to pořád součást managementu. A to je přesně ten moment, kdy se do hry vložili manažeři a pochopili agile dost ukrutně … no .. asi bych řekl blbě (tak jak popisuji výše s X a Y).
II) 2. ad zbylé tři odrážky: ale Vy mi argumentujete hypoteticky teoretickým pravidlem agilních metodik a já argumentuji jejich reálnými implementacemi, o které na začátku říkam, jak je z****á (jak se toho chytili manažeři atd.), tak to se na mě nezlobte, ale takový argument nelze reflektovat. Podle dopravních předpisů by taky měl být na silnicích ráj…
Vy se mi snažíte zkrátka vysvětlit, že to, co tvrdím, je pravda a tudíž pravdu nemám – takovou sofistiku považuji za poněkud neomalenou. Neboli: argumentujete tím, že když říkam, že (volně parafrázováno) „agile není v pořádku, protože je obvykle (organizačně) implementován dost blbě“ tak (pokud správně parafrázuji Vaše vývody) „agile je v pořádku, protože když není, tak je obvykle (organizačně) blbě implementován“, což – pokud jsem tedy trefil smysl Vašich tvrzení – je přesně ve shodě s tím, čím začínal můj původní příspěvek.
Tedy, na rozdíl od Vašich vývodů, které mi přijdou založené spíše na teoretické stránce „jak by to mělo být“, jsem už o implementace agilních postupů zakopnul a – vztaženo k původnímu agilnímu manifestu – jsem se už dost zhrozil, a abych řekl pravdu i znechutil. Argumentovat mi tedy tím, že (opět zkouším, doufám, že korektně, sumarizovat) „kdyby byly agile implementován správně, byl by (sám o sobě, nikoliv pro vývoj léku) ok, tedy agile je ok a to co píšete je v té teorii špatně + když argumentujete agilem, tak s ním souhlasíte pro použití ve farmakologii“ na moje tvrzení „agile je teoreticky hrozně hezkej, jenže obvykle (prakticky, reálně) tak zprasenej, že argumentovat jím (v původním článku pro vývoj léku) není ok“ je, pokud jsem oba výroky správně zapsal, fakt velmi velmi ošklivé, protože jsem hluboce alergický na případy, kdy jsou výroky „myslím, že je to X“ argumentovány hospodskou argumentací typu: „nikoliv, nemáte pravdu, je to totiž X“.
Jinak technická: o akcích které musejí proběhnout za sebou a kritické cestě tuším píšu ve svém původním příspěvku taky. Jenže zatímco kritická cesta zkrátit opravdu nejde jaxi z definice, tak ovšem existují postupy, které umožní rozpojit závislosti jednotlivých (projektových) akcí na sobě a tím rozpojit i kritickou cestu (a tedy tím ji ‚zkrátit‘ – to je samozřejmě vulgárně, nepřesně, slangově řečeno, ale v praxi se často používají takovéto „hlouposti“ s tím, že všichni zúčastnění vědí, oč jde). A to bylo meritum mého původního příspěvku, které hovořilo o tom, že opravdu paralelizace je možná, a je to otázka jemnějších vstupně/výstupních závislostí projektových akcí, jejichž závislosti zde nicméně neznáme a pokud jejich závislosti lze rozpojit (v případě softwarového vývoje se používají mockupy/prototypy rozhraní, zpráv, datových souborů atp., v konstrukčních oborech pak jsem slyšel o vhodně použitých maketách, přípravcích atp., které doopravdy umožnily například vybavit tramvaj několika kilometry kabeláže dříve, než byla zmíněná tramvaj vyrobena), pak je paralelizace možná. Argumentovat (v případě diskutovaného problému) příklady, kde to nejde je hezké, ale ne vyčerpávající a tedy to neprokazuje tuto nemožnost paralelizace.
Zde například vůbec nejde o sledování terapeutických účinků, ale díval bych se třeba na všechny tři fáze klinické studie a hledal bych tam otázku, jak to, že když dříve běhaly striktně za sebou, tak najednou běží paralelně … a třeba (říkám třeba!) … bychom zjistili, že jejich sériovost byla podmíněna jen byrokratickou mašinérií a vůbec nemá opodstatnění, tedy II. fáze nepotřebuje žádné vstupy z fáze I. atp. Není to můj obor, neumím to tedy potvrdit, ale vím, že bez detailní znalosti I/O projektových akcí to neumím ani vyloučit a to je také to, co v původním příspěvku píšu autorovi článku.
zkusím to zestručnit. Nejspíše nejvíce problémů vzniklo tím, že jsem se pokoušel najít nějakou platnost vašich tvrzení a nějak to vysvětlovat.
I – takto vznikla i problematická reference na spirálový graf. Vy jste tvrdil něco o agile jako o sadě vodopádků. Agile není sada vodopádků a nikdy nebyla. Tečka. Pokud to tak děláte, děláte to špatně. Moje snaha nějak pracovat s vaší sadou vodopádků a nějak je vysvětlovat byla chybná.
II/1 – „to je zásadní nepochopení běžných řídící postupů a čiší mi v tom v pozadí velmi teoretický přístup odpojený od praxe“ — pokud se bavíme o agile, budeme se o něm bavit v jeho čisté podobě, je mi celkem lhostejné, jak to dělá pepa, či většina šoumenů na hřišti. Možná je tedy váš popis „velmi připojený na praxi“, to však neznamená, že je správný. Pokud nějaký manager, tak jak klasického managera chápeme, protože v agile manageři nejsou, bude ovlivňovat manažerským způsobem tak jako ve vodopádu agile, není to agile. Určitě je to typická „implementace agile (nejen) v čr“, ale agile to není.
II/2 – „ale Vy mi argumentujete hypoteticky teoretickým pravidlem agilních metodik a já argumentuji jejich reálnými implementacemi“. Ano, přesně tak to je. Já vám říkám, že to co popisujete není agile, a šitové vlastnosti těchto projektových řízení není možné za agile pokládat, i když tomu tak jeho autoři říkají, a že pokus o agile takto zpravidla dopadá. Ano, podle dopravních předpisů (které jsou však dle definice nesplnitelné) by snad mohl být na silnicích ráj. Ale to že ve skutečnosti jezdíme jinak, uznáte snad sám, neznamená, že jezdíme podle nich. Zprasené dodržování předpisů není totéž co jejich dodržování byť většina 100% nedodržuje.
A nic mi nepodsouvejte, netvrdím nic co říkáte(„Vy se mi snažíte zkrátka vysvětlit …“). Tvrdím, že to co vy označujete za agile není agile, a proto defekty tohoto projektového řízení není možné svádět na agile, ale na vaši, jak to eufemisticky nazýváte „k praxi blízkou“ svévolnou implementaci agile. A to co popisujete není charakteristika agile, protože skutečné agile existuje, byť vzácně, ale vaší implementace.
Jinak váš obrázek má dobrou informaci co se týče startu a cíle; agile je žádoucí na situace, kdy přesně nevím, kam se chci dostat. A proto potřetí zopakuju, že jakékoli takového řízení je nežádoucí na klinické testování, kdy vím co chci testovat, jak, a kam se musím dostat. Postup testování je dán tak, aby minimalizoval problémy: nejdříve (například) simulujeme na pc, následně na buňkách, následně na myších, následně na lidech v malé skupině, a pak ve větší skupině. Toto tvoří kritickou cestu, kterou není možné přeuspořádat a zkrátit. Celkem logicky nedává smysl současně simulovat a testovat na myších i lidech. To bychom se na to mohli vysrat rovnou a rovnou testovat lidi. Tyto věci nejde paralelizovat, aniž byste nezhodil bezpečnost celé akce.
„V Británii se jedná zřejmě statisticky o něco přes 300 lidí z 6 milionů“
Takze, pokud dobre pocitam, 0.005%.
Podle wiki https://cs.wikipedia.org/wiki/Narkolepsie trpi narkolepsii 2 lide z tisice, tedy 0.2%, tedy 40x vice, nez je udavany pocet narkoleptiku skrzeva vakcinu.
Cituji: „Narkolepsií trpí přibližně 2 lidé z jednoho tisíce[4] a je částečně dědičná. Existují důkazy pro to, že sklon k této chorobě zvyšuje určitý gen nebo soubor genů. “
Tp vypada, ze ta pichulka je pomerne uspesny lek na narkolepsii, snizit numero na jednu ctyricetinu standardniho procenta je slusny uspech :)
IMHO se zde jedna o standardni predispozici, kterou externi impuls pomohl nastartovat.
Apropos, ja osobne jsem si po prodelani covidu zazil brutalni afylakticky sok po bodnuti vosou, i kdyz jsem v zivote nebyl alergicky na nic. Kdyz jsem se podrbal v uchu, uvnitr napuchlo tak, se to ucpalo zvukovody. Nastesti jsem byl dost inteligentni na to, abych si neskrabal vyrazku na krku. Spravily to 3 rozkousane zyrtecy a nez jsem dojel do lekarny, (vosa me pichla v zahradce restaurace), bylo to velice zajimave. Covidovy externi impluls mi vytvoril silny zazitek.
Co se tyce vakcinace, je nutno porovnavat rizika.
Pokuz zde mam 20% obyvatel s predispozici k pruserove verzi covidu a 0.005% pravdepodobnost spusteni jine predispozice pichulkou, je to velice slusny trade-up.
Ibaze my momentalne nevieme ktoru predispoziciu to nastartuje ani v akej miere. O tom si myslim Mrcasik pise. A dalsia vec je, ze pri neziaducich ucinkoch, ktore sa dostavia po mesiacoch ci rokoch je velmi tazke preukazat suvislost, takych pripadov je vela v roznych odboroch, dokonca aj pri chorobach ktore mozu suvisiet s oziarenim. Cim neskor tym tazsie preukazat a teda aj zahrnut medzi rizika.
Už podle formy (grafomanie) lze usuzovat, že autor članku není schopen vidět věci v souvislostech, proto se utápí v detailech, které není schopen dát smysluplně dohromady, o to víc toho musí napsat. Jeden z 10 jeho článků přečtu, protože se nechám nachytat na clickbaity název, ale po fázi očekávání přichází fáze zklamání :-)
Vždycky, když se odhodlám mrhat časem a začít „fakta“/domněnky z podobných článků ověřovat, doberu se k podobným výsledkům, jako vy ohledně narkolepsie.
Ještě mě pobavilo, jak autor napíše odstavec o nesouvisející vakcíně, a aby se mu to hodilo do ladění článku, vybere jen články z novin o soudně uznaných případech. Na základě toho podává jako fakt, že to bylo: „se zničujícími dopady na zdraví tisíců lidí.“. Přitom nezmíní studie, které žádný link mezi Pandemrixem a narkolepsií nenašly: https://www.cdc.gov/vaccinesafety/concerns/history/narcolepsy-flu.html
I studie, která slabý link našla, zmiňují pochyby zejména ohledně Finska a Švědska: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1087079217300011 Zvýšená incidence údajně vlivem vakcíny je pak těch 0.005%, jak zmiňujete.
Ja osobne si za svy penize porizuju kazdy rok pichulku proti chripce.
Se divim, ze este ziju a mam pet prstu na obou rukach.
Pravda, letos jsem vynechal, v soucasnem silenstvi se k ordinaci moji doktorky nepriblizuju.
Ja to beru prakticky – na chripky netrpim, dva roky jsem se nechal ockovat a mel jsem potom par dni neco jako velmi silne nachlazeni (coz nemusi souviset, korelace neimplikuje pricinny vztah), tak jsem na to nejak rezignoval.
S vakcinou na covid – nez se dostane na nas, sprosty lid bez rizikovych faktoru, uplyne delsi doba a pripadne problemy by se projevily. Beru to tak, ze nechci nakazit rodice ani prarodice (v tech 90 letech by to nebylo dobre), takze se naockuju, oni taky, a pak se muzeme navstevovat. Jina varianta neni, jejich nakazeni riskovat nebudu, nejsem dobytek. Nekdo tady pise, ze po naockovani to muzu porad prenaset – to je sice pravda, ale prenasec bez priznaku ma vyrazne nizsi nakazlivost, co jsem cetl (coz dava smysl). A co tady jeste nezaznelo – tech par lidi, co se i po ockovani nakazili, melo lehky prubeh, nikdo neskoncil na JIP.
Co se tyka clanku, bod 1 je postaveny na vode, bod 2 – nez se naockuju, dostanou to miliony lidi a noviny by to rozmazly, kdyby neco, takze se nebojim (dlouhodobe ucinky risknu, v lockdownu zit nebudu). Dalsi body jsou mi ukradene (neziju v CR) a zily mi nervou.
Jinak se nebojím o obyvatele ČR, nejsou přece ovce a nebudou se podřizovat! :-D
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/cesko-pocet-nakazenych-evropa-svet-nejhorsi-koronavirus-covid-19-smrt.A210104_123134_domaci_vlc
A žádnej velkej armageddon se nekoná ani u nás. Mrtvoly nepřekračujeme, zimní stadiony zahálej, mrazicí auta rozvážej akorát tak kuřata a hrášek. A teď si zkus představit, jaká pohoda to musí bejt v těch zemích co jsou na tom líp jak my. Těžko vyhrožovat Čechům armageddonem když viděj že se ani u nás dohromady nic moc neděje
V rodině a sociálních kruzích mám i personál v nemocnicích a tam to vidí jinak. Nevím, co si představujete pod „armageddonem“, ale dvojnásobek mrtvých za týden v porovnáním s předchozími roky není nic skvělého: https://www.czso.cz/csu/czso/obypz_cr A to i při určitých zavedených opatřeních, tj. není to srovnávání stejné situace. To je 2000 mrtvých týdně navíc. Mám rodiče i prarodiče v ohrožených skupinách, takže ty jasánky tady opravdu nechápu.
Pozrite si radšej anglickú wiki. Na narkolepsiu trpí od 0,2 do 600 ľudí zo 100.000. Čím je daný rozptyl, nejdem študovať. Každopádne, u Pandemrixu sa zistilo konkrétne: Pandemrix was found to be associated with narcolepsy from observational studies, increasing the risk of narcolepsy by 5-14 times in children and 2-7 times in adults.
Pointa je inde – pandemrix bola vakcína vyvinutá postupmi, ktoré už poznáme. mRNA vakcíny sú nové a ich dlhodobé účinky sú veľká neznáma. Takže dobrovoľnosť je na mieste. Ja osobne nehodlám podstupovať neznáme riziko vakcíny, verzus známe riziko z covid. Starší a chudorľavejší to bude mať prevdepodobne ináč.
Re Pandemrix, riziko narkolepsie se zjistilo jen v některých studiích, některé žádnou souvislost nenašly: https://www.cdc.gov/vaccinesafety/concerns/history/narcolepsy-flu.html
„In 2018, a study team including CDC scientists analyzed and published vaccine safety data on adjuvanted pH1N1 vaccines (arenaprix-AS03, Focetria-MF59, and Pandemrix-AS03) from 10 global study sites. Researchers did not detect any associations between the vaccines and narcolepsy.“
Vaše: proto také výslovně píši, že pro rizikovou skupinu dává vakcinace racionální smysl.
Naopak ovšem pro tu >80 % většinu, která nemá predispozici k „průserové verzi covidu“, nedává absolutně žádný smysl riskovat spuštění nějaké predispozice nebo autoimunitní onemocnění kvůli vakcinaci, kterou nepotřebují.
Hloupému vše hloupé, přesto mi to nedá. Vakcína možná (dejme tomu, že ano) ochrání vakcinovaného před případným těžkým průběhem onemocnění, ale vakcinovaný může dál ten nový virus chřipky roznášet? Pokud je to tak, tak k čemu je ta neskutečná hysterie okolo očkování? To nikomu z těch plašanů nedochází?
Je zároveň namístě ptát se, jak moc může vakcína bránit šíření viru – tedy do jaké míry může být i očkovaný člověk infekční pro své okolí. Odpovědi nicméně zatím nejsou – primárně se totiž studie zaměřovaly na ochranu před průběhem covidu-19. „Vliv očkování vakcínou Comirnaty na komunitní šíření viru SARS-CoV-2 není doposud znám. Zatím není známo, kolik očkovaných lidí může nadále být přenašečem a šiřitelem viru,“ upozorňuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Pro očkované lidi tak stále platí například povinné nošení roušek.
„Prozatím pro ně platí stejná přijatá protiepidemická opatření jako pro osoby neočkované. Do získání údajů o účinnosti vakcinace v prevenci asymptomatické infekce a v prevenci přenosu infekce nejsou očkované osoby zbaveny povinnosti karantény po kontaktu s pozitivní osobou,“ dodává Česká vakcinologická společnost (ČVS).