Proboha pane domací, proč tady publikujete tohohle matlala? Je to opravdu nutné?
leon
Je v tom něco objevného? Já jen abych zbytečně neztrácel čas něčím co je všeobecně známo.
Nitus
To záleží. Pokud jsi hodně velkým fanouškem fantasy, tak si na místo Německa dosaď třeba Narnii, na místo Ruska Zeměplochu, na místo Francie Gondor, a na místo USA zemi za zrcadlem, a pak je šance, že se pobavíš slušně, nebo minimálně víc, než u průměrného Vymazalova slintu na téma „Pelz je špatný, protože je špatný“. Jinak je to ovšem článek, který se dá shrnout slovy „kdyby všechno bylo úplně jinak, ale fakt všechno a fakt úplně, tak by všechno bylo úplně jinak, ale fakt všechno a fakt úplně“.
Nitus
Já jsem obecně poměrně alergický na úvahy z kategorie „co by, kdyby“, protože kdyby jsou chyby a projektovat si, jak by se co vyvíjelo, kdyby…, mi přijde jako podceňování komplexnosti celé problematiky a vytrhávání z kontextu*. Ovšem tenhle článek je v tomto směru opravdu masterpiece, víceméně se dá shrnout slovy „kdyby všechno bylo úplně jinak, tak by všechno bylo úplně jinak“. Takže panu publicistovi posíláme klíčenku, a já se jdu osvěžit čtením špatné humoresky o ulítlém kondomu.
————————————
* V čemž je ostatně Vymazal mistr, když coby big picture guy vidí mezinárodní politiku víceméně jako vztahy mezi velmocemi, přičemž tyto vnímá jako homogenní subjekty, netvořené enklávami, nebo dokonce konkrétními jedinci s vlastními agendami, takže Rakousko-Uhersko prezentuje jako jakéhosi kámoše z hospody, kterého bylo prostě možné nějak ukecat k neválčení, a vůbec mu nedojde, jak strašná je to píčovina (bez ohledu na to, že tím mírotvůrcem mělo být Německo, což je obzvláště absurdní představa).
Ada
Na jedné straně jsou nějaké trendy a zájmy ale i jsou události, které ovlivní náhoda nebo jedna osoba. Změna režimu v Československu byla věc, která se nemohla nestat. Kdyby ne 17. listopadu, tak třeba o tři roky později nebo o dva dřív. Nicméně třeba letošní volby v Usa ovlivnil jeden Donaldův pohyb hlavou. Nebo kdyby Adolfa přijali na školu. Nebo kdyby v bitvě u Vídně bylo hezčí počasí a vezír by dotáhl k hradbám obléhací děla. Nebo když nadějný panovník zemře v mládí na úplavici a vezme to po něm neschopný brtar… atd..
leon
Nebo kdyby Komárka nevystrnadil „fešák“ Klaus…
Sysop
Klaus hlavne, na rozdil od uspavace hadu Komarka, umel mluvit. Byl jsem na jedne Komarkove prednasce a malem jsem tam vytuhl. To pak muzes vykladat co chces, kdyz nestrhes dav.
leon
To oni podvodníci umí – strhnout davy. Proto jsou tak úspěšní ve svém oboru.
Ada
Schopnost strhnout davy je nezávislá na poctivosti. Naopak, lépe se strhává dav, když máte nějakou vizi, které věříte než když jste jen dobrý herec. koneckonců nejslavnější německý kancléř taky propagoval to, čemu sám věřil a proto tak mátl demokratické politiky.
Hupert
Počkej Ado, pakliže propaguji něco, čemu sám věřím, je to snad poctivé. Nepoctivá část začíná až ve fázi, kdy ziskem z propagace hodlám uspokojit skryté vedlejší úmysly.
Ada
Nepoctivý propagátor je prodejce hrnců nebo bazarník. Vědí, že prodávají nějakou sračku a primárním cílem je ojebat zákazníka s vidinou zisku. Německý kancléř propagoval od počátku svou vizi a neuhnul z ní až do konce v bunkru. Nepoctivec by byl, kdyby sliboval hory doly a jakmile by se stal kancléřem, tak by dělal hovno a stavěl si jachty a resorty.
Sysop
Je to tak, Ada tomu veril, proto taky proslovy delal od pasu a nepotreboval ani poznamky. To i ten Stalin mel malou bumazku.
Hupert
Blbé jen je, když podvodník ve své nabubřelosti nevnímá, že slouží podvodníkům ještě schopnějším. Přechod od moci k bezvýznamnosti bývá ale nadějná doba k prozření a díky poučení z minulého i vlastního krizového vývoje může dnes VK alespoň přispět k poučení jiných o krizovém vývoji současném.
RomanL
Kdybys věděl, jaký je Kalousek ve skutečnosti podvodník, a na čem vydělal, tak bys tak blbě nekecal. Ale chytrej je, to musím uznat, skoro nikdo o tom totiž neví. Já jo.
Plán na obsazení Francie nevyšel mimo jiné proto, že náčelník štábu pan Moltke mladší nebyl nejostřejší tužka v penálu a uvolnil ty divize které chyběly v bitvě na Marně pro posílení obrany Východního Pruska, protože mu bylo proti srsti, že by dočasně kus vaterlandu dobyl Rusák. ( Co by bylo, kdyby? Robert Cowley )
A co se týká postupného vzestupu Německa, to je sice skvělá myšlenka, nicméně závisí na benevolenci Britského Imperia, jelikož bez námořního obchodu by Německo bylo Halík, kde? No v hajzlu. Britové je prostě drželi za koule, kdykoli by je to přestalo bavit, mohli je odříznout od surovin.
A ohledně kulometů a spol. Německo bylo naopak zemí, kde tu zbraň pochopili. Britové měli svou profesionální armádu ostrostřelců, Francie a Rusko dali ke kulometu každého blbce, kterému nešlo nic ostatního a jedině Němci měli kulometné týmy jako sehrané, elitní vojáky a k tomu k dokonalosti dotažený stojan na ten krám a precizní manulály na všechno. 1914 žádná ofenzivní zbraň prostě neexistovala.
Jihočech Honza
Vidíš, že to jde. S naprostou většinou věcí souhlasím. Pouze bych něco málo doplnil.
Samotná existence sjednoceného Německa, jeho průmyslová a vojenská síla představovala problém, narušení evropské rovnováhy. Prusko bylo srovnatelné s ostatními velmocemi, Německo daleko těžší váha, jak říká známý bonmot „příliš velké pro Evropu, příliš malé pro svět“. Mimochodem, mistrovským dílem Otto von Bismarcka nebylo sjednocení Německa, ale to, že tak dramatickou změnu poměrů v Evropě vykonal bez zásahu Ruska. Taky se snažil s východní mocností mít i poté co nejlepší vztahy. Ale ani Bismarck nebyl nesmrtelný a mladý Vilém II. chtěl ukázat, co v něm je…
Co se Impéria týče – britskou armádu nebrali Němci vážně, byla sice výborně vyzbrojená a perfektně vycvičená, ale malá, císař se o ní údajně vyjádřil vyloženě jako o nicotně malé (i když to možná nikdy neřekl, ale stejně…). Historie ukázala, že těch šest divizí se rozhodně opomenout nedalo a jakmile se válka začala prodlužovat a komlikovat, byl přínos britského průmyslu i zemědělství čím dál významnější.
A přesně jak píšeš, německé armádě i zahraniční politice Schlieffenův plán svázal ruce. Neponechával žádnou alternativu a vtáhl do války Británii, vůbec to byl recept na světovou válku. Je nepochopitelné, že tak profesionální, nepochybně ve světě nejkvalitnější a nejvzdělanější generální štáb na světě, možná i ve světové historii, nedokázal vymyslet nic jiného. Merkelovské „alternativlos“ má evidentně hluboké kořeny.
Celé to stálo na tom, že Francouze snadno smetou, Rusové nestihnou na západ přesunout svou armádu a že generální štáb dokáže tak obrovskou operaci, opět v dějinách bez precedentu, uřídit. A nepřítel se začal chovat velmi odmítavě a naopak vlastím to šlo hůře než na manévrech či štábních cvičeních.
Madness, madness and stupidity.
Sysop
Britanie se poucila a ted uz radeji podkuruje valky hned od pocatku.
Ada
Generální štáb je tvořen vojáky. Celé to musí řídit nějaký ten Bismarck, aby se ty jejich plány zasadily do diplomatického kontextu a někdo si řekl – jo, tohle risknem.
Dachsmeister
@Ada
přesně tak, o 25 let později to bylo podobné.
A to se dařilo Němcům více na západě.
A vlastně i první půlrok na východě.
A přesto nakonec zase průser.
Něco jiného je dob(í)ýt, něco jiného efektivně využít anebo aspoň s dlouhodobým nulovým součtem udržet dobyté území.
USA se o tom opakovaně přesvědčily od roku 1953, Rusové vlastně taky, na Číňany to ještě čeká…
Jaroslav Neveris Zamazal
I když rozdíl lze spatřovat v tom, že před první světovou byli politici ve vleku „alternativlos“ generálů, zatímco před druhou specificky v Německu byli generálové ve vleku jednoho konkrétního politika.
Ada
No Říše středu se po dobu své existence nabaluje jako sněhová koule výhradně po svém nejbližším okolí. Oni si to, co potřebují prostě postupně koupí. Do Afriky nelezou silou zbraní, ale silou prachů. Vy nám kobalt do baterek, my vám silnici, vy nám ropu, my vám internet. Je to vlastně i levnější a trvalejší než tam přijet s letadlovou lodí. Nějaký ty silový složky jsou tam taky a věřím, že třeba pomůžou místnímu prezidentovi s nějakou dotěrnou opozicí nebo ohlídají přístav a silnici, ale není to žádná masivní koloniální armáda.
Sysop
Prave. Muzeme na pingpongy nadavat, jak chceme, ale jejich chytrost nasi tupost nakonec porazi.
Childeater
Oni nejsou tak chytrý, vůbec. Jen vychcaný a vytrvalý. Až úporný.
Alan.Cox
Jsou chytrý.
Jejich slabina je v tom, že Číňanům je evropské a americké myšlení hrozně vzdálené. A také to platí naopak. Je to asi jako se vciťovat do člověka s totálně odlišnou motivací a mentalitou.
Číňan v zásadě netouží po obchodní výměně. Vždy v historii měli obrovský počet lidí a vyrobili si vše, co potřebovali. Na rozdíl od nás netoužili importovat něco, co jsou schopni si vyrobit sami. Dělají to tak tisíce let. I Britové byli v koncích, když s Číňou v dobách své říše chtěli obchodovat. Čína chtěla jen pár surovin, co těžko nachází doma, žádné hotové produkty nechtěli. Zato měli Číňané co prodávat, byli vyspělí a pracovití.
Čína i Japonsko v zásadě někde uvnitř chtějí být izolováni a mít pokoj od zbytku světa. Číně stačí Číně a zbytek ať jí vleze na hrb. Japonsku stačí Japonsko, a zbytek světa ať jim neleze na jejich ostrovy. Čína chápe, že k vzestupu potřebuje teď obchod se Západem. Čína i Japonsko jsou v zásadě autisté, a jsou tak spokojení.
Čína nechce válčit, nemá to v povaze. Její války budou čistě obranné z donucení.
Západní bohatství je zase jen Potěmkinova vesnice. Něco jako Kecal z Prodané nevěsty. Bylo získáno loupením, krádežemi a kolonizacemi, což se momentálně lakuje na růžovo jako kapitalismus miliardářů a korporací – zisk a rabování zisků jako nejvyšší ctnost vždy a všude. Problémem Západu je, že už není kde rabovat. Napadením Ruska se celý svět spojil – kromě blbů Evropanů – aby vyřešili agresivní Západ a zabránili v další parazitaci. Západ je už řadu staletí především vzájemný parazitismus vojensky silnějšího na vojensky slabším.
Položte si otázku: Co vyrábí Česká republika? Jak bude zajišťovat nezbytné produkty, energie, potraviny ve střednědobém budoucnu – řekněme 15 let? Co nabídne protihodnotou? Neřeší to – to je myšlení hlupáka nebo parazita.
Childeater
„Číňan v zásadě netouží po obchodní výměně“
Tady nesouhlasím, minimálně to neplatí pár posledních desítek let. Čína prahla po západním (Evropa, USA) zboží, bylo to otázkou prestiže a status symbol. Až poté, co Evropané vyfutrovali Čínu svým know-how a ušetřili jí 30 let vývoje, Čína začala vyrábět v dostatečné kvalitě sama.
Díky čínskému bažení po evropském luxusním zboží jsme si v Evropě mohli (minimálně v autoprůmyslu, ale i leckde jinde) válet 30 let šunky. To nám teď, 3 x bohužel, končí.
Pořád je toho ale dost, co Čína neumí a nakupuje jinde (dopravní letadla, zbraně…)
Co se týče posledního otázky; položil jsem si jí.
Dospěl jsem k názoru, že tahle otázka perspektivou ČR nedává žádný smysl. Mělo by to význam vidět perspektivou evropskou a tam mě pár směnitelných věcí napadá.
Pravda, upadá to rychle.
Sysop
Hele, ted tu byl kolega z HR. Dvakrat jsem si od nej nechal popovidat jednu novinku, abych tomu uveril. Firma ma problem najit specialisty. Nemci jsou proste cim dal tim blbejsi a do toho se mladym nechce makat. No to vymysleli, ze uchazecum nabidnou kratsi pracovni dobu. Nojo, ale tim padem ji musi zkratit i stavajicim zamestnancum (rocni plat to neovlivni).
Cinan maka 996 (od 9 do 9 sest dni v tydnu) a Nemci premysleji, jak je porazit tim, ze budou makat cim dal tim min.
Childeater
To si ale furt nerozumíme.
To je ta výchova k soutěživosti, tvrdý práci, snaze vyniknout a nutnosti přinést oběti a vylézt z konformní zóny. Němci jsou strašně rozmazlený a myslej si, že na všechno na světě maj jednoduše nárok, protože proto.
A hlavně maj nárok na život bez stresu, prej. A okamžitě nato zjistili, že je stresuje práce…
Furt vnímám jako „chytrej x blbej“ něco jinýho.
Němec by mohl mít stejný výsledky jako Číňan, mohl by být lepší.
Jen ho k tomu nic nenutí…
Sysop
Probehla anketa mezi medii, cca 40 % podporuje LGBTNSDAP a GD. Kdyz to takhle vypada v mediich, nelze cekat, ze lini Nemci zmeni nazor. Malokdo cte alternativu.
shane
Ono ani těm mladejm Číňanům se nechce makat. To není jako generace jejich rodičů, která ještě zažila opravdovou bídu a lokální hladomory. Navíc jsou dnešní čínské děti jako jedináčci neuvěřitelně rozmazlovaní celým příbuzenstvem a tvrdá dřina těch tvejch 9-9/6 s tím moc neladí a jelikož jsou materiálně zaplavení krámama a hlady netrpí, tak co by se honili.
btw, efektivita práce se zas tak moc neodvíjí od toho, jak rychle dělník hází lopatou a kratší doba může bejt efektivnější než dlouhá, protože pracovník pak nemá čas se flákat ani nemusí předstírat práci, což oboje výrazně snižuje morálku a výkonnost. Jasně, někde v Lidlu na kase to efekt mít nebude, to je jasný.
shane
(a jak stárne populace a začíná se projevovat nedostatek pracovníků díky politice jednoho dítěte, tak si firmy ty zaměstnance budou muset začít předcházet a a začít jim podkuřovat. Takže nějakej ten tlak na dvanáctky šestkrát tejdně za misku rejže nebude tak žhavej. Nebudou to mít Čongové v následujících dvaceti letech jednoduchý)
shifty
Von jakejkoliv blahobyt doběhne vždycky všude každýho…
corona
A.C:
„Položte si otázku: Co vyrábí Česká republika?“
– – –
Teď už převážně hromady filozofů, ideologických neziskovek, „žurnalistů“, pseudoproduktů v oblasti služeb.
Samozřejmě to vidí úplně jinak ten mediálně přesvědčený „Y“ s humanitním a ekonomickým vzděláním, který do techniky nevidí…
.
Childeater
Máš ho mnohem menšího.
leon
Jelikož se musí naučit to své složité písmo, tak oni chytří jsou. To není jako naučit se abecedu.
Sysop
Hele, ja se setkavam s cinskejma specialistama a uplne v klidu muzu potvrdit, ze jejich uroven znalosti je nekde jinde. Predevcirem jsem mel debatu s nemeckym specialistou firmy Canon, nejakej Dr. a k tomu byl cinan, inzenyr. Resili jsme nejakej technologickej problem, Cinan nemohl byt k debate pripraven, prezentaci delal Nemec a nebylo presne jasne, o co go. Ten Cinan sazel cisla, vzorce, vypocty, krivky, maloval to od ruky rovnou do Teams. Mladej borec.
Podobne jsem mel v zari debatu s jednou U.S. firmou, co dela neco pro Starbucks a meli tam sveho specialistu – Cinan. Fyzicky se nehlasil z U.S., za oknem mel vecer, u nas bylo okolo poledniho a v U.S. den teprve zacinal. A nebyla to tapeta v pozadi. Naprosto s prehledem sazel technicke informace.
Problem je, ze i kdyby tech spickove vzdelanych tam meli desetkrat min, nez mame v Evrope, porad je to v absolutnim poctu vic. Bohuzel.
Nase firma ma od letoska kancelar v Cine taky, Cinani byli u nas na zauceni, strcili do kapsy kolegy z Italie a Svycarska. Jak technicky, tak obchodnim pristupem.
Childeater
Ale jo, to nejsme ve sporu.
Téma technických kompetencí bych nerad rozebíral, před chvilkou jsem měl v kanceláři Inda z Bangalore a je mi smutno.
Spíš jsem měl na mysli chytrost ve smyslu všobecného přehledu, mentální nadřazenosti, schopnosti dát si věci do souvislostí…nejen technických.
Sysop
To by asi nejlip posoudil nekdo, kdo tam ted zije. Ja jsem v Cine nebyl par let a ani se mi tam nechce, ac mi kazdy rok nabizeji vylet na veletrh. Proste se mi do te smradlave zeme nechce, byl jsem tam mnohokrat. Tehdy s odporem k Cine, dneska bych si tam upevnil odpor k EU.
Childeater
Jak jsem psal výše – řekl bych, že Číňané nejsou chytří a třeba Němci blbí.
Číňané jsou vychovaní tak, aby obstáli a jsou naučení makat a drát se kupředu.
Němce to stresuje a žijou v blahobytu, tak co by se starali.
Zatím to ještě furt frčí namazaný na potu jejich dědů, ale jak dlouho…
Sysop
No dlouho uz ne. Ted se schazi vic blbejch faktoru zaraz:
– mladi Nemci nechteji drit, proc taky
– imigranti take nechteji drit, oni vlastne ani nechteji pracovat
– vlada padla, ale nikdo nevi, kdo se k veslu v unoru dostane. Pokud se jim podari odstrelit AfD soudne, pak se klidne muzou nahoru vyhrabat kterikoli magori
– Biden bude echt tlacit na DE, aby se zapojilo do valky na UA
– Trump bude na EU tlacit, aby se co nejvic posrala a vytezil z ni, co se da, vcetne mozku
– zdravotni system je pred krachem, socialni system uz bude zvedat odvody (to se nepracujicich imigrantu samozrejme netyka, tem se jen zvednou davky)
– ceny materialu jdou nahoru
– ESG nabira obratky
– und so weiter und so fort
Otto
Proč jsou tu resračkocyklovány sračky zasranýho sráče, co je vysral už 2x?
Nitus
Recyklace obsahu je prý dobrá pro životní prostředí jeho autora, jsem někde četl…
Kua, já to už četl …. ale kde?
Já taky. Tutaj:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/historie-prvni-svetova-valka-jinak.A241112_160022_p_spolecnost_nef
Dějepis mě nikdy nebavil.
Čo bolo, to bolo. Terazky som dóchodcom.
Proboha pane domací, proč tady publikujete tohohle matlala? Je to opravdu nutné?
Je v tom něco objevného? Já jen abych zbytečně neztrácel čas něčím co je všeobecně známo.
To záleží. Pokud jsi hodně velkým fanouškem fantasy, tak si na místo Německa dosaď třeba Narnii, na místo Ruska Zeměplochu, na místo Francie Gondor, a na místo USA zemi za zrcadlem, a pak je šance, že se pobavíš slušně, nebo minimálně víc, než u průměrného Vymazalova slintu na téma „Pelz je špatný, protože je špatný“. Jinak je to ovšem článek, který se dá shrnout slovy „kdyby všechno bylo úplně jinak, ale fakt všechno a fakt úplně, tak by všechno bylo úplně jinak, ale fakt všechno a fakt úplně“.
Já jsem obecně poměrně alergický na úvahy z kategorie „co by, kdyby“, protože kdyby jsou chyby a projektovat si, jak by se co vyvíjelo, kdyby…, mi přijde jako podceňování komplexnosti celé problematiky a vytrhávání z kontextu*. Ovšem tenhle článek je v tomto směru opravdu masterpiece, víceméně se dá shrnout slovy „kdyby všechno bylo úplně jinak, tak by všechno bylo úplně jinak“. Takže panu publicistovi posíláme klíčenku, a já se jdu osvěžit čtením špatné humoresky o ulítlém kondomu.
————————————
* V čemž je ostatně Vymazal mistr, když coby big picture guy vidí mezinárodní politiku víceméně jako vztahy mezi velmocemi, přičemž tyto vnímá jako homogenní subjekty, netvořené enklávami, nebo dokonce konkrétními jedinci s vlastními agendami, takže Rakousko-Uhersko prezentuje jako jakéhosi kámoše z hospody, kterého bylo prostě možné nějak ukecat k neválčení, a vůbec mu nedojde, jak strašná je to píčovina (bez ohledu na to, že tím mírotvůrcem mělo být Německo, což je obzvláště absurdní představa).
Na jedné straně jsou nějaké trendy a zájmy ale i jsou události, které ovlivní náhoda nebo jedna osoba. Změna režimu v Československu byla věc, která se nemohla nestat. Kdyby ne 17. listopadu, tak třeba o tři roky později nebo o dva dřív. Nicméně třeba letošní volby v Usa ovlivnil jeden Donaldův pohyb hlavou. Nebo kdyby Adolfa přijali na školu. Nebo kdyby v bitvě u Vídně bylo hezčí počasí a vezír by dotáhl k hradbám obléhací děla. Nebo když nadějný panovník zemře v mládí na úplavici a vezme to po něm neschopný brtar… atd..
Nebo kdyby Komárka nevystrnadil „fešák“ Klaus…
Klaus hlavne, na rozdil od uspavace hadu Komarka, umel mluvit. Byl jsem na jedne Komarkove prednasce a malem jsem tam vytuhl. To pak muzes vykladat co chces, kdyz nestrhes dav.
To oni podvodníci umí – strhnout davy. Proto jsou tak úspěšní ve svém oboru.
Schopnost strhnout davy je nezávislá na poctivosti. Naopak, lépe se strhává dav, když máte nějakou vizi, které věříte než když jste jen dobrý herec. koneckonců nejslavnější německý kancléř taky propagoval to, čemu sám věřil a proto tak mátl demokratické politiky.
Počkej Ado, pakliže propaguji něco, čemu sám věřím, je to snad poctivé. Nepoctivá část začíná až ve fázi, kdy ziskem z propagace hodlám uspokojit skryté vedlejší úmysly.
Nepoctivý propagátor je prodejce hrnců nebo bazarník. Vědí, že prodávají nějakou sračku a primárním cílem je ojebat zákazníka s vidinou zisku. Německý kancléř propagoval od počátku svou vizi a neuhnul z ní až do konce v bunkru. Nepoctivec by byl, kdyby sliboval hory doly a jakmile by se stal kancléřem, tak by dělal hovno a stavěl si jachty a resorty.
Je to tak, Ada tomu veril, proto taky proslovy delal od pasu a nepotreboval ani poznamky. To i ten Stalin mel malou bumazku.
Blbé jen je, když podvodník ve své nabubřelosti nevnímá, že slouží podvodníkům ještě schopnějším. Přechod od moci k bezvýznamnosti bývá ale nadějná doba k prozření a díky poučení z minulého i vlastního krizového vývoje může dnes VK alespoň přispět k poučení jiných o krizovém vývoji současném.
Kdybys věděl, jaký je Kalousek ve skutečnosti podvodník, a na čem vydělal, tak bys tak blbě nekecal. Ale chytrej je, to musím uznat, skoro nikdo o tom totiž neví. Já jo.
Je tam?
Není. System error.
Dekadence.
Kdyby deka, to jsou kila.
Tunadence.
Ale to zni slovensky.
co kilodence?
Co krychlovésvětelnérokydence?
toe náká nová předpona? koli to má nul?
Plán na obsazení Francie nevyšel mimo jiné proto, že náčelník štábu pan Moltke mladší nebyl nejostřejší tužka v penálu a uvolnil ty divize které chyběly v bitvě na Marně pro posílení obrany Východního Pruska, protože mu bylo proti srsti, že by dočasně kus vaterlandu dobyl Rusák. ( Co by bylo, kdyby? Robert Cowley )
A co se týká postupného vzestupu Německa, to je sice skvělá myšlenka, nicméně závisí na benevolenci Britského Imperia, jelikož bez námořního obchodu by Německo bylo Halík, kde? No v hajzlu. Britové je prostě drželi za koule, kdykoli by je to přestalo bavit, mohli je odříznout od surovin.
A ohledně kulometů a spol. Německo bylo naopak zemí, kde tu zbraň pochopili. Britové měli svou profesionální armádu ostrostřelců, Francie a Rusko dali ke kulometu každého blbce, kterému nešlo nic ostatního a jedině Němci měli kulometné týmy jako sehrané, elitní vojáky a k tomu k dokonalosti dotažený stojan na ten krám a precizní manulály na všechno. 1914 žádná ofenzivní zbraň prostě neexistovala.
Vidíš, že to jde. S naprostou většinou věcí souhlasím. Pouze bych něco málo doplnil.
Samotná existence sjednoceného Německa, jeho průmyslová a vojenská síla představovala problém, narušení evropské rovnováhy. Prusko bylo srovnatelné s ostatními velmocemi, Německo daleko těžší váha, jak říká známý bonmot „příliš velké pro Evropu, příliš malé pro svět“. Mimochodem, mistrovským dílem Otto von Bismarcka nebylo sjednocení Německa, ale to, že tak dramatickou změnu poměrů v Evropě vykonal bez zásahu Ruska. Taky se snažil s východní mocností mít i poté co nejlepší vztahy. Ale ani Bismarck nebyl nesmrtelný a mladý Vilém II. chtěl ukázat, co v něm je…
Co se Impéria týče – britskou armádu nebrali Němci vážně, byla sice výborně vyzbrojená a perfektně vycvičená, ale malá, císař se o ní údajně vyjádřil vyloženě jako o nicotně malé (i když to možná nikdy neřekl, ale stejně…). Historie ukázala, že těch šest divizí se rozhodně opomenout nedalo a jakmile se válka začala prodlužovat a komlikovat, byl přínos britského průmyslu i zemědělství čím dál významnější.
A přesně jak píšeš, německé armádě i zahraniční politice Schlieffenův plán svázal ruce. Neponechával žádnou alternativu a vtáhl do války Británii, vůbec to byl recept na světovou válku. Je nepochopitelné, že tak profesionální, nepochybně ve světě nejkvalitnější a nejvzdělanější generální štáb na světě, možná i ve světové historii, nedokázal vymyslet nic jiného. Merkelovské „alternativlos“ má evidentně hluboké kořeny.
Celé to stálo na tom, že Francouze snadno smetou, Rusové nestihnou na západ přesunout svou armádu a že generální štáb dokáže tak obrovskou operaci, opět v dějinách bez precedentu, uřídit. A nepřítel se začal chovat velmi odmítavě a naopak vlastím to šlo hůře než na manévrech či štábních cvičeních.
Madness, madness and stupidity.
Britanie se poucila a ted uz radeji podkuruje valky hned od pocatku.
Generální štáb je tvořen vojáky. Celé to musí řídit nějaký ten Bismarck, aby se ty jejich plány zasadily do diplomatického kontextu a někdo si řekl – jo, tohle risknem.
@Ada
přesně tak, o 25 let později to bylo podobné.
A to se dařilo Němcům více na západě.
A vlastně i první půlrok na východě.
A přesto nakonec zase průser.
Něco jiného je dob(í)ýt, něco jiného efektivně využít anebo aspoň s dlouhodobým nulovým součtem udržet dobyté území.
USA se o tom opakovaně přesvědčily od roku 1953, Rusové vlastně taky, na Číňany to ještě čeká…
I když rozdíl lze spatřovat v tom, že před první světovou byli politici ve vleku „alternativlos“ generálů, zatímco před druhou specificky v Německu byli generálové ve vleku jednoho konkrétního politika.
No Říše středu se po dobu své existence nabaluje jako sněhová koule výhradně po svém nejbližším okolí. Oni si to, co potřebují prostě postupně koupí. Do Afriky nelezou silou zbraní, ale silou prachů. Vy nám kobalt do baterek, my vám silnici, vy nám ropu, my vám internet. Je to vlastně i levnější a trvalejší než tam přijet s letadlovou lodí. Nějaký ty silový složky jsou tam taky a věřím, že třeba pomůžou místnímu prezidentovi s nějakou dotěrnou opozicí nebo ohlídají přístav a silnici, ale není to žádná masivní koloniální armáda.
Prave. Muzeme na pingpongy nadavat, jak chceme, ale jejich chytrost nasi tupost nakonec porazi.
Oni nejsou tak chytrý, vůbec. Jen vychcaný a vytrvalý. Až úporný.
Jsou chytrý.
Jejich slabina je v tom, že Číňanům je evropské a americké myšlení hrozně vzdálené. A také to platí naopak. Je to asi jako se vciťovat do člověka s totálně odlišnou motivací a mentalitou.
Číňan v zásadě netouží po obchodní výměně. Vždy v historii měli obrovský počet lidí a vyrobili si vše, co potřebovali. Na rozdíl od nás netoužili importovat něco, co jsou schopni si vyrobit sami. Dělají to tak tisíce let. I Britové byli v koncích, když s Číňou v dobách své říše chtěli obchodovat. Čína chtěla jen pár surovin, co těžko nachází doma, žádné hotové produkty nechtěli. Zato měli Číňané co prodávat, byli vyspělí a pracovití.
Čína i Japonsko v zásadě někde uvnitř chtějí být izolováni a mít pokoj od zbytku světa. Číně stačí Číně a zbytek ať jí vleze na hrb. Japonsku stačí Japonsko, a zbytek světa ať jim neleze na jejich ostrovy. Čína chápe, že k vzestupu potřebuje teď obchod se Západem. Čína i Japonsko jsou v zásadě autisté, a jsou tak spokojení.
Čína nechce válčit, nemá to v povaze. Její války budou čistě obranné z donucení.
Západní bohatství je zase jen Potěmkinova vesnice. Něco jako Kecal z Prodané nevěsty. Bylo získáno loupením, krádežemi a kolonizacemi, což se momentálně lakuje na růžovo jako kapitalismus miliardářů a korporací – zisk a rabování zisků jako nejvyšší ctnost vždy a všude. Problémem Západu je, že už není kde rabovat. Napadením Ruska se celý svět spojil – kromě blbů Evropanů – aby vyřešili agresivní Západ a zabránili v další parazitaci. Západ je už řadu staletí především vzájemný parazitismus vojensky silnějšího na vojensky slabším.
Položte si otázku: Co vyrábí Česká republika? Jak bude zajišťovat nezbytné produkty, energie, potraviny ve střednědobém budoucnu – řekněme 15 let? Co nabídne protihodnotou? Neřeší to – to je myšlení hlupáka nebo parazita.
„Číňan v zásadě netouží po obchodní výměně“
Tady nesouhlasím, minimálně to neplatí pár posledních desítek let. Čína prahla po západním (Evropa, USA) zboží, bylo to otázkou prestiže a status symbol. Až poté, co Evropané vyfutrovali Čínu svým know-how a ušetřili jí 30 let vývoje, Čína začala vyrábět v dostatečné kvalitě sama.
Díky čínskému bažení po evropském luxusním zboží jsme si v Evropě mohli (minimálně v autoprůmyslu, ale i leckde jinde) válet 30 let šunky. To nám teď, 3 x bohužel, končí.
Pořád je toho ale dost, co Čína neumí a nakupuje jinde (dopravní letadla, zbraně…)
Co se týče posledního otázky; položil jsem si jí.
Dospěl jsem k názoru, že tahle otázka perspektivou ČR nedává žádný smysl. Mělo by to význam vidět perspektivou evropskou a tam mě pár směnitelných věcí napadá.
Pravda, upadá to rychle.
Hele, ted tu byl kolega z HR. Dvakrat jsem si od nej nechal popovidat jednu novinku, abych tomu uveril. Firma ma problem najit specialisty. Nemci jsou proste cim dal tim blbejsi a do toho se mladym nechce makat. No to vymysleli, ze uchazecum nabidnou kratsi pracovni dobu. Nojo, ale tim padem ji musi zkratit i stavajicim zamestnancum (rocni plat to neovlivni).
Cinan maka 996 (od 9 do 9 sest dni v tydnu) a Nemci premysleji, jak je porazit tim, ze budou makat cim dal tim min.
To si ale furt nerozumíme.
To je ta výchova k soutěživosti, tvrdý práci, snaze vyniknout a nutnosti přinést oběti a vylézt z konformní zóny. Němci jsou strašně rozmazlený a myslej si, že na všechno na světě maj jednoduše nárok, protože proto.
A hlavně maj nárok na život bez stresu, prej. A okamžitě nato zjistili, že je stresuje práce…
Furt vnímám jako „chytrej x blbej“ něco jinýho.
Němec by mohl mít stejný výsledky jako Číňan, mohl by být lepší.
Jen ho k tomu nic nenutí…
Probehla anketa mezi medii, cca 40 % podporuje LGBTNSDAP a GD. Kdyz to takhle vypada v mediich, nelze cekat, ze lini Nemci zmeni nazor. Malokdo cte alternativu.
Ono ani těm mladejm Číňanům se nechce makat. To není jako generace jejich rodičů, která ještě zažila opravdovou bídu a lokální hladomory. Navíc jsou dnešní čínské děti jako jedináčci neuvěřitelně rozmazlovaní celým příbuzenstvem a tvrdá dřina těch tvejch 9-9/6 s tím moc neladí a jelikož jsou materiálně zaplavení krámama a hlady netrpí, tak co by se honili.
btw, efektivita práce se zas tak moc neodvíjí od toho, jak rychle dělník hází lopatou a kratší doba může bejt efektivnější než dlouhá, protože pracovník pak nemá čas se flákat ani nemusí předstírat práci, což oboje výrazně snižuje morálku a výkonnost. Jasně, někde v Lidlu na kase to efekt mít nebude, to je jasný.
(a jak stárne populace a začíná se projevovat nedostatek pracovníků díky politice jednoho dítěte, tak si firmy ty zaměstnance budou muset začít předcházet a a začít jim podkuřovat. Takže nějakej ten tlak na dvanáctky šestkrát tejdně za misku rejže nebude tak žhavej. Nebudou to mít Čongové v následujících dvaceti letech jednoduchý)
Von jakejkoliv blahobyt doběhne vždycky všude každýho…
A.C:
„Položte si otázku: Co vyrábí Česká republika?“
– – –
Teď už převážně hromady filozofů, ideologických neziskovek, „žurnalistů“, pseudoproduktů v oblasti služeb.
Samozřejmě to vidí úplně jinak ten mediálně přesvědčený „Y“ s humanitním a ekonomickým vzděláním, který do techniky nevidí…
.
Máš ho mnohem menšího.
Jelikož se musí naučit to své složité písmo, tak oni chytří jsou. To není jako naučit se abecedu.
Hele, ja se setkavam s cinskejma specialistama a uplne v klidu muzu potvrdit, ze jejich uroven znalosti je nekde jinde. Predevcirem jsem mel debatu s nemeckym specialistou firmy Canon, nejakej Dr. a k tomu byl cinan, inzenyr. Resili jsme nejakej technologickej problem, Cinan nemohl byt k debate pripraven, prezentaci delal Nemec a nebylo presne jasne, o co go. Ten Cinan sazel cisla, vzorce, vypocty, krivky, maloval to od ruky rovnou do Teams. Mladej borec.
Podobne jsem mel v zari debatu s jednou U.S. firmou, co dela neco pro Starbucks a meli tam sveho specialistu – Cinan. Fyzicky se nehlasil z U.S., za oknem mel vecer, u nas bylo okolo poledniho a v U.S. den teprve zacinal. A nebyla to tapeta v pozadi. Naprosto s prehledem sazel technicke informace.
Problem je, ze i kdyby tech spickove vzdelanych tam meli desetkrat min, nez mame v Evrope, porad je to v absolutnim poctu vic. Bohuzel.
Nase firma ma od letoska kancelar v Cine taky, Cinani byli u nas na zauceni, strcili do kapsy kolegy z Italie a Svycarska. Jak technicky, tak obchodnim pristupem.
Ale jo, to nejsme ve sporu.
Téma technických kompetencí bych nerad rozebíral, před chvilkou jsem měl v kanceláři Inda z Bangalore a je mi smutno.
Spíš jsem měl na mysli chytrost ve smyslu všobecného přehledu, mentální nadřazenosti, schopnosti dát si věci do souvislostí…nejen technických.
To by asi nejlip posoudil nekdo, kdo tam ted zije. Ja jsem v Cine nebyl par let a ani se mi tam nechce, ac mi kazdy rok nabizeji vylet na veletrh. Proste se mi do te smradlave zeme nechce, byl jsem tam mnohokrat. Tehdy s odporem k Cine, dneska bych si tam upevnil odpor k EU.
Jak jsem psal výše – řekl bych, že Číňané nejsou chytří a třeba Němci blbí.
Číňané jsou vychovaní tak, aby obstáli a jsou naučení makat a drát se kupředu.
Němce to stresuje a žijou v blahobytu, tak co by se starali.
Zatím to ještě furt frčí namazaný na potu jejich dědů, ale jak dlouho…
No dlouho uz ne. Ted se schazi vic blbejch faktoru zaraz:
– mladi Nemci nechteji drit, proc taky
– imigranti take nechteji drit, oni vlastne ani nechteji pracovat
– vlada padla, ale nikdo nevi, kdo se k veslu v unoru dostane. Pokud se jim podari odstrelit AfD soudne, pak se klidne muzou nahoru vyhrabat kterikoli magori
– Biden bude echt tlacit na DE, aby se zapojilo do valky na UA
– Trump bude na EU tlacit, aby se co nejvic posrala a vytezil z ni, co se da, vcetne mozku
– zdravotni system je pred krachem, socialni system uz bude zvedat odvody (to se nepracujicich imigrantu samozrejme netyka, tem se jen zvednou davky)
– ceny materialu jdou nahoru
– ESG nabira obratky
– und so weiter und so fort
Proč jsou tu resračkocyklovány sračky zasranýho sráče, co je vysral už 2x?
Recyklace obsahu je prý dobrá pro životní prostředí jeho autora, jsem někde četl…