Libeňský most a ekonomická kalkulace - zpět na článek

Počet komentářů: 85

  1. Mno, takze si dovolim svuj neotrely pohled na problematiku.
    Ano, Urzo, mas pravdu, stat je nahovno, takze se inspirujeme Somalskem, tam maji bezva anarchokapitalismus, mosty tam neudrzuji z toho titulu, ze tam ani zadne nemaji a ti uspesnejsi jezdi cestama necestama a brodi reky v luxusnich dzipech, ktere maji v priplatkove vybave lafetovany tezky kulomet.
    Jestli se ti tenhle model libi, tak hura, do Somalska.
    Aneb proc chodit tak daleko. Libensky most se da namodelovat pro me za me na skolni jidelne, kde vsichni zaci svorne nadavaji na ucitele, kteri maji dozor (stat), zatimco jejich touhou je sezrat co nejrychleji obed a vypadnout (most). Problem je organizace fronty (statni narizeni a buzerace), ktera by z pohledu kazdeho zaka fungovala nejlepe tak, kdyby se postavil k vydejnimu okenku a vsichni ostatni sli dozadu (egoismus).
    Nakonec to dopadne tak, ze starsi predbihaji mladsi a mladsi zaluji dozoru a dozor vyhodi stare nakonec fronty a starsi pak daji mladsim pres drzku o prestavce a je to cele nahovno, ale lepsi reseni, jak skloubit tisice lidskych egoistu na fungujici spolecenstvi zatim nikdo nevymyslel.
    Asi by bylo nejlepsi, kdyby naklusal nejaky genialni Musk, vymyslel instantni obed ala „amarouny“, na ktere by se nemusela stat fronta a tisice lidskych egoismu by si nemusely navzajem ustupovat a respektovat jeden druheho. Ale jak znamo, Muskovi jeho kokotiny nefunguji a Urzova vize zruseni fronty na obed a nahrazeni ho chumlem po sobe slapajicich, rvoucich a navzajem se masakrujicich decek je stokrat horsi, nez ta fronta.
    Sorry Urzo. Ty tvoje anarchokapitalisticke blaboly jsem prestal vnimat, kdyz jsi nepochopil ani jak funguje distribuce vody. Pokud nechapes tohle, nepochopis ani jak funguje udrzba mostu. Tecka.

    1. Ty vole, už jsi si všimnul jak stát nejdřív zavede monstrozní šikanu drobných živnostníků, který se zcela logicky vysrali na poskytování služeb a napravuje to tím, že chce dotovat provoz prodejen? https://www.finance.cz/494981-dotace-vesnickych-prodejen/

      A s tím vyháněním do Somálska už běž do prdele.

      1. Určitě za ty vesnický prodejny může stát? Nebude to prostě tím, že mají vysoké náklady a malé výnosy? Platy zaměstnancům, nájem (nebo tu budovu někdo musí koupit a splácet), energie, všechno něco stojí. A nemůžou mít ceny jako nějaký Globus ve městě, takže zákazníci radši jedou tam – a staví se tam rovnou v mekáči nebo v KFC. To jim vesnická sámoška nemůže nabídnout. Každej má dneska auto nebo dvě, tak není problém si těch 5-20 kiláků zajet do města a udělat velkej nákup. Do sámošky si dojde vesničan tak pro rohlíky a to tu prodejnu nespasí.

        (Další problém bude, že za malej plat tam nikdo prodávat nebude, když v Lildu ve městě dostane víc, nebo třeba v blízké automobilce; a za velkej plat jsme zase u těch vysokých nákladů…)

        1. Proto to většinou lidi provozují jako živnost v jedné místnosti vlastního baráku. Za normální situace rozumnej přivýdělek, dneska tak akorát byrokratickej bordel a daně.

          1. Tady na Sumave je fura starych lidi, kteri jsou odkazani na mistni samosku a to se jeste do ni ruzne schazeji dalsi staresinove ze samot. Jeden 90letej deda k ni dokonce kodrca na Sifonovi, ale dolu do vetsi vesnice uz by nedojel. A je to presne tak, ze se soucasnou byrokracii a onanii (+hygiena, + pozarni predpisy, bla bla) se na provoz domaci smisene prodejny kazdej vysere.

            1. Samoska je jen jedna vec, ale dalsi priklad je treba ruseni pobocek posty, takze si pomalu duchodci na vesnicich ani nevyberou duchody. Podotykam, ze posta je statni podnik a stat za to muze. Dalsi priklad je ostravsko a jeho proslula zvlnena dalnice, ktera kvuli pomrdanym pragocentrikum neni 30 let po plysaku dostavena, takze cely region ma milardove ztraty diky nevyhovujici infrastrukture a z toho plynouciho nezajmu investoru.
              A ono se to pravda vsecko kumuluje, nejsou investice, nejsou velke podniky, nejsou velke podniky, nejsou delnasi u pasu s vyplatama, nejsou delnasi u pasu s vyplatama, nejsou zivnostnici, takze jedini fakt zustavaji ti duchodci bez auta a bez ridicaku, pro ktere drzet samosku v kazdem zapadakove, aby si nakoupili za dvacet korun rohliky je ekonomicky neunosne. Ano a rikam to znova a znova, toto je chyba statu, respektive nasi zasrane polistopadove politiky narvat se americanum do prdele a za hranicemi Prahy konci svet.

              1. Pobočky pošty v každé prdeli jsou pro poštu ztrátové. Kdyby to byla soukromá firma, dávno by je zrušila. Uměle je udržovat při životě znamená je dotovat.

                1. a ? A co ti duchodci, co cely zivot odvadeli dane jako kokoti ? Maji se teda jit obesit, protoze jsou pro stat ztratovi ? Nejak postradam elementarni logiku. Jo, vlastne v anarchokapitalismu jsou vsichni cely zivot mladi, zdravi a ekonomicky sobestacni.

                  1. A kvůli tomu, aby si mohli přijít pro důchod, je třeba udržovat ztrátovou pobočku? Co kdyby pošta úřadovala třeba na obecním úřadě? Nebo že by tam přijelo poštovní auto, tzv. pojízdná pošta… aha, ono už to někoho napadlo:

                    https://rychnovsky.denik.cz/zpravy_region/posta-nekde-pojizdna-jinde-na-obecnim-urade-20160519.html

                    1. to je vsecko moc prace, nejjednodusi je vsecko zrusit a na lidi se vysrat. Tahle „optimalizace“ jde vsem znamenite. A je jedno, jestli jde o soucasny kalouskovsko-havlisticky stat, ktery nechal rozpadnout most, anebo jde o lunatiky typu „Svobodni“, anebo jde o lunatiky typu „Urza“.
                      Pri vsi te skodolibosti mi vrozene si neustale rikam, ze muj letosni hlas komunistum vazne nebyla spatna volba.

                2. Kdyz muze stat zadotovat pul miliardy na likvidaci prosperujici soukrome firmy a dalsich dve sta mega na sanaci pozemku pro ztoporeni nejakeho soukromeho pamatniku, tak proc by nemohl dotovat postovni pobocky? Krome toho, treba v nasi strediskove prdeli je posta dotovana i z obecniho rozpoctu a sidli v obecnim baraku. Kdyz se mohou dorazit dotace na louky, dotace na repku, dotace na dalsi a dalsi picoviny, tak proc ne dotace na postu?

                  1. Protože té půl miliardy je tak možná na dva měsíce provozu těch poboček v Řitných nad Prdelí.

                    1. Jasne,ale zase to ber tak,ze v nasi prdeli nejsou zadni Cikani a co vim,tak se tu ani nevaleji lidi na podpore.I muj polodebilni soused pracuje na pile,aby nebyl na pracaku.Takze pokud odtud tecou dane,neni uplne od veci,kdyz se pro lidi nejaka prkotina udela.Co jsem videl obecni rozpocet,tak obec toho od statu prehrsel nedostava.Hlavni prijmy ma z turistu na pamatkach a z hospodareni s lesy.

                    2. Myslim, ze to nikoho nezajima. Jo kdyby ve vasi osade zil milion Eritrejcu, nebo jinych nedotknutelnych etnik, to by bylo halo. Ale cesti lidi, co cely zivot pracovali… na ty sere pes.

                    3. To je samozrejme,ze az se tady objevi nejaka neprizpusobiva skupina inzenyru a doktoru,tak o dotace na nejruznejsi picoviny nebude nouze.Ale dost pochybuju,ze se sem nejaci takovi v nejblizsi dekade dostavi,protoze tady to kurevsky smrdi praci na mile daleko.Krome toho mistni sverepe hovori vyhradne cesky a to vcetne deti,ktere se uci anglictinu povinne. Jako pozitivni zatim pozoruju, ze ditka miluji povinnou anglictinu uplne stejne, jako jsme my milovali povinnou rustinu. A nic na tom nemeni fakt, ze v anglictine maji pristup k ruznym filmum a informacim na Internetu.

              2. Ty žgryndy si nech, v tom ach tak chudým MSK sou silnice vo kterejch si můžou lidi v Pze a SČK tak nechat zdát. Aktuálně to má jednu z nejlepších silničních sítí ze všech krajů,

          2. Hm, na vesnicích jsem nakupoval vždycky v nějakém COOPu, což nebyla jedna místnost ve vlastním baráku, ale sámoška, často ve stejné budově, jako byla před 30 lety Jednota. A právě i ty COOPy jsou ztrátové, přestože mají omezenou otvírací dobu (= nižší mzdové náklady).

            Komu se daří, to jsou Vietnamci, ale připadá mi, že je to za cenu toho, že jsou tam snad 24 hodin denně. Oni snad nemají žádné volno.

            1. Komu se daří, to jsou Vietnamci, ale připadá mi, že je to za cenu toho, že jsou tam snad 24 hodin denně. Oni snad nemají žádné volno

              Pokud se tedy nejedná o krytí..

              1. Nemusi. Tady meli rakosnici taky maly xefticek dole ve strediskove obci a meli otevreno skoro porad. Dokurvili si to az tim, ze tam zacali prodavat prosle a dojebane zbozi. Lidi si to rekli a rakosnici sli do prdele.

                Co se COOPu tyce, tak je to hodne o prodavacich. My tu COOP mame, v nem jedna mlada baba, co se nepretrhne a vecne neco nema, v patek mi nakrajela salam i s obalem. Oteviracku jsem se dodnes nenaucil, protoze kazdy den ma jinak a do toho i nektere dny otevira pozdeji, nez ma, protoze nestiha zavezt deti do skoly a prijet sem. Pecivo obcas nema ani rano. O 4 km dal je stejne velka prdel a maji tam vsechno. Prodava tam stara zenska, co tam prodavala snad uz za Hitlera. Furt vsechno cerstvy, solidni vyber, kram plnej lidi. A ona kmita.

                Pak si clovek na nastence precte, ze rada strediskove obce resi ztratovost naseho COOPu. To bych fakt rad vedel, co tam resi, kdyz tady nebydli.

              2. Tak. Jednak tam fungují celý klany a nějk se jim daří vybírat ve všech hytlermarketech akce a pak to prodávat s příslušnou přirážkou, ale jinak taky předpokládám, že se jim daří úchvatně ohýbat daně a nezřídka se přes to pere kde co. Jako jasně, každej nezdaněnej halíř dobrej halíř, ale těžko se to dá porovnávat s COOP Jednotou, dyž tam to dělaj (ke své škodě) „čistě“.

                1. Nevim, kde všichni berou jistotu, že všichni ty Vietnamci tam jenom perou špinavý peníze nebo ve sklepě pod obchodem pěstujou marihuanu. Kdyby to bylo tak profláknutý, tak by je už dávno všechny pozavírali.

                  1. No, všichni určitě ne, ale uznej, že když v Kunraticích tři Vietnamský prodejny přežily vstup dvou supermarketů (TESCO a Penny + DM Drogerie), aniž by Vietnamci museli nějak viditelně měnit sortiment, ceny nebo otevírací dobu, zatímco český smíšený zboží provozovaný českým majitelem ve vlastním baráku to položilo do dvou měsíců, tak je to trochu podezřelý. Zvlášť když u těch Vietnamců žádný velký davy zákazníků nevídám.

                    1. (Tesco a Penny ma mimochodem lepší otevírací dobu než ti Vietnamci. Tesco jede 6-22, Vietnamci zhruba 7.30 – 21.00. Ale třeba to zachraňuje těch 8 státních svátk kdy maj supráky zavřeno)

        2. Bych řek´, že jo. Brutální zvýšení administrativní zátěže a daní (zejména nákladů na pracovní sílu), likvidační pokuty za naprostý marginálie…

      2. Nevím, že Vám stojí za to diskutovat nebo jen odpovídat mamrdům jako je např. „zrg1“. Argumenty 0 a pak sem hodí Somálsko a třeba „školní jídelnu“.
        Nechci říkat, že podobní jsou debilové, možná jsou to velmi chytří lidé ale přijde mi to podobně jako u zastánců placaté Země. Ti lidé znají spoustu fyzikálních zákonů ale OMFG „pár jich“ vynechají.

    2. Odstěhuj se do Somálska je tak ubohý „argument“. Ani to není argument.
      Každopádně Somálsko ukázalo, že svoboda funguje a začalo růst nejrychleji z celého regionu.

      1. jojo, Somalsko roste tak uzasne, ze se tam musi angazovat vojenske lode NATO, aby pres somalske piratske gangy proplula mezinarodni lodni doprava, aby se pak picusi typu CNN a enjay mohli hrabat v supermarketech krabicema s banany, pomeranci a krabicema s kakaem. A aby potom mohly picovat na forech o anarchokapitalismu. Tak si to vy kurvy fakt zkuste v realu, treba ve skolstvi, zavedte si tam anarchokapitalismus a vyjde vam z toho prinejlepsim pravnicka fakulta v Plzni, prinejhorsim vam z toho vyjde ustav ala Requiem pro panenku. P.S: problem prirozenych monopolu a vodovodni site vyresen ? Anebo porad nechapete, ze nelze mit v jednom meste deset ruznych na sobe nezavislych vodovodnich siti a volnou soutez z toho titulu, ze nelze porad dokola rozkopavat chodniky a klast nove a nove trubky, kdyz uz jsou jedny polozene ? Hadam ze nechapete, jinak byste neplacali takove zkurvene picoviny.

        1. Kundo z ryby (HonzaZZR TM), „přirozený monopol“ je konstrukt etatistickejch mamrdů a rozšiřovanej blbama tvýho ražení, vytáhni si kebuli z vlastní prdele a přečti si něco jinýho než jsou keynesiánský bláboly.
          Třeba tady: https://www.mises.cz/clanky/mytus-prirozeneho-monopolu-1–314.aspx

        2. Přirozený monopol je problém? O čem to mluvíš? My tady máme monopoly ale díky státním regulacím, omezeným možnostem vstupu do odvětví ale díky státu. Vodovodní síť je problém? Opravdu? Jen v tvý hlavě. Slyšel jsi někdy o substituty, komplementy? A že existují školy nenapojené na stát (bohužel ne u nás – díky státu a jeho monopolu na vzdělání)? To, že ty jsi o tom neslyšel není vina těch škol. A mluvit o plzeňský fakultě jako o příkladu soukromé školy, jak to „nefunguje“? To může jedině zrg1 :-).

          1. Kozel + CNN: A dozvíme se konečně jak se bude řešit konkurence pro monopolního provozovatele kanalizačního potrubí 1200 mm v ulici, nebo to budou zase jako obvykle píčoviny s hovnocucem za 33 Kč za km / 500 Kč za hodinu?

      2. Cože Somálsko ukázalo? Růst? A jak se ten „růst“ měří? A proč tedy z tak perspektivní a rostoucí ekonomiky pořád někdo utíká a žádá o azyl v Evropě? Proč jsou v tý „rostoucí“ zemi pravidelný hladomory?
        Jediný co se na případu Somálska ukázalo je, že v okamžiku zhroucení státu přebírají otěže jiné struktury, které jsou schopny vymáhat dodržování svých pravidel silou – warlordi, gangsteři a náboženské milice

      3. No tak pokud považujete nejdříve šaría-totalitu (vnucenou válkou proti svobodomyslným obchodníkům), následně občanskou válku (šaría-fanatiků proti populaci na jihu), následně ozbrojenými výpady do pohraničí a následně reciproční invazí sousedních států za „růst“ a „svobodu“, pak ano.

        Rozhodně tam nejrychleji rostly výdaje na zbrojení a svoboda zabíjet.

        A to nehovořím o tom „nepatrném“ detailu, že na území Somálska existují hned 4 státní a para-státní subjekty:
        – 1 anarchie/šaría-totalita na jihu),
        – 1 loutková vláda (v Mogadišu)
        – 2 plně funkční státy se všemi atributy od vlády přes armády až po soudy a úřady (Somaliland a Puntland)

        Přičemž největší růst vykazují, echm echm, ty státy Somaliland a Puntland. Pravda, nejsou mezinárodně uznané, takže se asi dají prohlásit za „anarchii“?

    3. podle mne pro nejake spolecenstvi lidi je urcita mira pravidel prirozena a vzdycky byla .. mohli bychom se inspirovat treba u Evenků na severní Sibiří kam ani dlouhá ruka Moskvy nedorazile – meli (mají) sve tradice, zvyky, nepsane zakony a zakonitosti aby se jim v jejich spolecenstvi dobre zilo … samozrejme se vzrustajicim uzemim a poctem obyvatel komplexnost narusta a s tim i komplexnost „spravy kmenu““
      za zakladni povazuji obranu a ochranu uzemi a obcanu daneho uzemi (armada, policie)
      vynutitelnost zakonu (justice)
      minimalni spravu nejzakladnejsich potreb jeho obcanu a tomu odpovidajicich sluzeb (Maslowova pyramida)

    4. Docetl jsem to k somalsku dal je jasny ze to bude hovadina jako vsechny tvoje vyplody… Sorry k veci nic nemam jen jsem mel potrebu se vyzvracet pod tvuj slaboduchej komentar…

  2. Nějak mi u té úvahy o hlasování peněženkou o Libeňském mostě chybí informace, že most tam může být jen jeden, je z dopravního hlediska nepostradatelný a že lidové hlasování nedává jako obvykle smysl. Kdo by hlasoval: lidi z ulic kolem mostu, nebo jenom bezdomovci spící pod Libeňským mostem, všichni Pražani, nebo všichni, co jezdí autem, tramvají a most potřebují? Tomuhle se říká veřejný statek a anarchie u toho nefunguje.

    1. No samozřejmě, že u „toho nefunguje“, když to není v soukromých rukách. O tom je ale celý článek :D

  3. Tak on i pred tim Karlovym mostem tam stal Juditin, a pred tim tam byl drevneny most, a jeste pred tim drevene prahy po kterych slo Vltavu prebrodit. Rekl bych ze to bylo vzdycky na „vladci Prahy“ co se tam postavilo, protoze slo o „spolecenskou zalezitost“ kterou si jednotlivec sam nepostavi. Ale i tak, potom „vladce Prahy“ vybiral mytne, a ono se to zrejme zpetne nejak zaplatilo.

    S clankem v celku souhlasim, libi se mi uvod, ale take to o tom ze se odbornici nikdy nedohodnou protoze jeden je odbornik na finance, druhy je mostni inzenyr, treti je umelec… Nicmene ultimatni autoritu nad stavbou mostu v Praze bych videl nekde na hrade, tak by to mohl rozhodnout treba Zeman :-)

    1. Hlavne anarchokapitalismus nikdy neprokazal stabilni zivotaschopnou formu. Staty sice take nejsou buhvijak extra stabilni, z dlouhodobeho hlediska osciluji mezi nasilim proti domacimu obyvatelstvu ala Severni Korea anebo nasili vuci okolnimu svetu ala Staroveky Rim nebo soucasne USA, pricemz v dalsi rovine existence jeste osciluji z hlediska pomeru zdroju k poctu obyvatel mezi prezranyma ochlokraciema (priznakem jsou opulentni hostiny, chleb a hry, pedofilie a totalni odtrzeni od reality a vymysleni umelych problemu – opet nepr. Staroveky Rim anebo soucasne USA a EU) anebo hladem a bidou stizenym polovojenskym modelem s drakonickymi tresty (opet napr Severni Korea v devadesatkach, kdy se zhroutil pridelovy system, anebo experiment Rudych Khmeru v Kambodzi).
      Ovsem staty narozdil od anarchokapitalistickych bludu jsou schopny zajistit stabilni formy, pricemz hlavni regulacni mechanismus spociva ve schopnosti zajistit na omezenych zdrojich planety dostatek zdroju pro sve cleny, at uz to je metodou „vystrilet prebytecne vlastni obyvatelstvo neloajalni svemu Vudci“ (Severni Korea) anebo metodou „zavest demokracii v zemich bohatych na surovinove zdroje“ (Stary Rim a USA), rozumej ukrast zdroje sousedum a postrilet vsecky, kterym, se to nelibi, nebo kladou odpor.
      Ono to vubec vypada, ze nejlepsim dejinnym prvkem regulujicim pocet populace na pocet zdroju jsou valky a kdykoliv zdroje zacnou dochazet, zacne se to mlatit mezi sebou.
      Dalsi fakt, ktery Urzovi a jeho nesmyslnym vizim tak trochu unika.

      Jako ja bych v podstate hrozne rad anarchokapitalismus, ale bohuzel, pokud mate mocnosti jako USA s vojenskyma jednotkama na vasich hranicich a mate trosku vetsi ambice, nez dotahnout to na uroven Somalska nebo jinych hellholes, tak vam jiny model, nez stat, prakticky nezbyva.
      A to uz uplne pomijim fakt, ze vzhledem k sile ZHN prakticky nelze vest full scale atomovou valku, protoze v jejim pripade jsme skoncili vsichni. Ale vis jak, Urzo. Tvuj skvely model ma zajiste i nejakou paku na vojenske supervelmoci ala USA nebo Rusko, ktere maji tu schopnost smest drtivou vetsinu zivota z cele planety a udelat ji na stovky let neobyvatelnou. Staci jim jenim rict „tytyty, tohle se nedela“ a oni sklapnou kramfleky a pujdou si po svych.

      1. Ono je to podle me o lidech – a taky o zakonech. Kdyz budu mluvit za sebe tak mam rad kapitalismus, ale presto si myslim ze je zde potreba autorita, ktera dohledne na dodrzovani „spravedlnosti“ – jinak ten kapitalismus rychle skonci pod najezdem loupezniku. Proto bych ten stat videl nejradeji jako seskupeni obcanu dohlizejicich na „spravedlnost“ – a nic vic.

        Pak samozrejme narazime taky na „nenahraditelne statky“, coz je svym zpusobem „monopol“. Napriklad to misto kde ten most stoji – taky by ho mohl vlastnit nejakej nerudnej strejda kterej ten most zbori a ztizi tim zivot milionu prazanu… Je to spravedlive? Zvlast kdyz nerudnej strejda ty dva brehy Vltavy nevymyslel ani nevyrobil? To je otazka na nekonecnou diskuzi…

        Jsem vasnivy ctenar Bible, a je zajimave ze puvodni Izraelci to meli zarizene tak, ze zeme jako takova patrila Bohu, a kazdych padesat let nebo tak nejak udelali reset v narocich na pozemky. Pak je taky zajimave, ze puvodni krestanske cirkve, stejne jako Taborite za casu Kalisniku, zavadeli sveho druhu komunismus: Finance do spolecne kasy, a kazdemu podle jeho potreb… Avsak fungovat to mohlo pouze za predpokladu ze se vsichni zucastneni chovali ferove a spravedlive, a meli „lasku“ k sobe navzajem. V podstate „dobrovolny komunismus“. A meli dokonce i uspech – Uspech tak velky, ze se je Rim pokusil vyvrazdit. Nakonec, kdyz se to Rimu nepodarilo jal se hesla pokud je nemuzes porazit, pridej se k nim… A cele to dobrovolne krestanstvi slo do kelu…

        Nicmene chtel sem rict, me by se anarchokapitalismus taky libil. Bohuzel takove zrizeni by vyzadovalo specificke lidi, a muselo by byt chranene proti vnejsim vlivum, aby nedopadlo jako ranne krestanske cirkve.

        1. Vicemene souhlas s tim, ze kazdy stat ma svuj vyvoj od modelu ala „ranna cirkev“ az ke zbytnelym prekomplikovanym globalnim formam ala EU/USA. „Produktovy cyklus“ statu vypada zhruba tak, ze tak dlouho to lidi „vylepsuji“, az nezbyde nic jineho, nez to cele zahodit a „resetnout“ (valkou, jak jinak) a vratit se zase na zacatek.
          Ono to bohuzel vypada, ze za „uspechem“ soucasnych zapadnich statu neni nic jineho, nez prumyslova revoluce v 19 stoleti a rozvoj informatiky ve 20 stoleti a ze Zapadu pomalu ale jiste v techto technologiich dochazi dech na ukor Asie.
          Pricemz zcela logicky miliarda Cinanu, Indu atd nehodla byt na jedne strane globalnim leaderem v technologiich a na druhe strane zrat ryzi a brouky, ale zcela logicky se shledli v zapadnim zpusobu zivota, tj. hovno delat a mit se jako prasata v zite.
          Takze ono to vypada, ze ekonomicky system dluhu, stimulu, vybirani poplatku, outsorcovani technologii do Ciny a „rozvoje“ Zapadu od deseti k peti brzy narazi na sve vnitrni mantinely. Ja cekal, ze se ty problemy objevi uz pred par roky a ony se v krystalicke podobe ukazaly az letos, ale uz jsou tady. Obchodni valky USA – Cina jsou realita. Vojenska dobrodruzstvi, prime strety, falseflagy a provokace NATO vs Rusko jsou realita. Zruseni jaderne dohody s Iranem je realita. Riziko nuklearni valky v Koreji je realita.
          Ovsem hlavni pricinou jsou slaba hospodarska data v EU a USA za posledni dekady. Kterouzto situaci stavajici formy statu v minulosti nikdy neresily jinak, nez valkou.

          Jo a mimochodem, co me opravdu pobavilo. Tesla aktualne ztraci 6,5 tisice dolaru kazdou hodinu. Nejovencenejsi a nejmedializovanejsi zapadni automobilka na svete, ktera ma trzni kapitalizaci vetsi nez Ford anebo BMW. Aneb krystalicky cista ukazka, kam vede soucasna nafejkovana ekonomika saturovana nekonecnymi dluhy skrz Rothschildovy centralni banky a ofrkle obchodniky s destem ala Musk.
          V normalnim kapitalistickem prostredi by k takovym bizarnostem opravdu nikdy nemohlo dojit a muskoviny „too big to fail“ by ani nemohly vzniknout. A to se bavim jen o jedne automobilce, ovsem tohle se tyka v podstate veskere zapadni prumyslove produkce, ktera uz je prozrana morem dotaci, stimulu, regulaci a vysoke korporatni politiky, ktera ma dneska vetsi slovo, nez politika narodnich statu.
          Takovy je zhruba nas problem.
          A do toho si prijde namesicny lunatik Urza a zacne neco o anarchokapoitalismu. To je opravdu k smichu.

          ********************************
          Tesla is losing $6,500 every minute and needs another $2 billion to get through the year. With losses continuing to mount, the spotlight of scrutiny has ramped up on the former media darling.

          1. 6,5 tisice dolaru za minutu, samozrejme.

          2. Priznam se ze me Urzovy anarchokapitalisticke myslenky nevadi, sice nemusim souhlasit se vsim, nicmene souhlasim s tim ze stat je prebujely, dane jsou vysoke a z nadpolovicni vetsiny zivi lidi a blbosti na ktere bych vlastni korunu nikdy nedal, a proto je jisty anarchokapitalisticky ideolog mozna vhodny…

            nebo kdyz to reknu jinak, jsem zastancem zlatych strednich cest, uzkych cest ktere vedou ke spase… a proto mam rad divoky zapad kde jednotliva mesta dosahovala znacne svobody a velke samospravy. Uplne nejradsi mam staroveke Recko, a nezavisle mestske staty, kde si clovek mohl vybrat snad ze vsech forem vlady jake lze vymyslet.

            Samozrejme, ty jednotlive mestske staty mely svou samospravu, ktera moc anarchokapitalisticka nebyla, nicmene navenek to tak bylo… A taky se to nakonec pekne mezi sebou zrubalo :-)

            Nicmene, za soucasneho stavu kdy vsechny EU staty chteji danit a regulovat dal, vys a rychleji, Anarchokapitalistickou ‚ideologii‘ povazuji za svezi vitr opacnym smerem. Ackoliv kdyby ten vetrik mel otocit kurz cele lode o 180 stupnu, zacnu rvat dost, to staci, ja chci tocit pouze o 90.

            1. Jenze Urza z opravnene kritiky statu vyvodil uplne defektni zaver, ze je stat treba zrusit jako celek a na jeho troskach postavit neco lepsiho. Ano, USA mu placaji po ramenou, protoze zruseny stat a anarchie typu SOmalsko je pro USA jeste o neco lepsi forma kolonie, nez nesvepravny vazalsky stat ovladany sorosovskyma stetkama, coz je ta parodie na stat, ktera momentalne funguje ve vsech zemich EU, commonwealthu, jizni Koreji, Japonsku a vicemene ve vsech enklavach pod patronatem Velkeho Bratra.
              Proto tvrdim, ze Urza je osel.
              To, co potrebujeme neni anarchokapitalisticka utopie, my primarne potrebujeme pro svuj vazalsky stat vyhandlovat lepsi podminky (vojenskou neutralitu a vice domaciho kapitalu, aspon jako Rakousko), sekundarne potrebujeme opravdovou sobestacnost (aspon jako Svycarsko) a terciarne potrebujeme byt natolik silni ekonomicky, vojensky a politicky, aby to velkym hracum nestalo do nas porad mrdat (rovna se byt rovnocennym partnerem USA, Rusku a Cine, nikoliv jejich gumovou Ancou).
              K tomuto cili je dlouha cesta a pres anarchokapitalismus tudy cesta nevede. Pres anarchokapitaismus vede cesta do Libye a Somalska. Raceji pochopit.

        2. Barn Swallow: vloudilo se pár chybiček.
          – Milosrdné léto neznamenalo reset pozemků k nule, ale návrat pozemků k rodinám, které si je vykolíkovaly po příchodu Izraelitů do země zaslíbené (každý kmen dostal určité území, a každá rodina ze kmene určité pod-území). princip byl, že princip byl, že nikdo svými dluhy nepohřbí i své potomky – proto 50 let = 1 generace

          – „Všechno do společné kasy“ fungovalo jistojistě v Jeruzalémské církvi, a mělo to mj. tu logiku, že na jeruzalémské jako první dolehlo kruté pronásledování, takže tak jako tak přišli o všechno a prchali široko daleko. Ekonomicky dlouhodobě udržitelné to ale úplně nebylo, a to mj. proto, že se církev „ze společného“ rozpočtu starala o vdovy včetně přistěhovalých = sociální systém se zvyšující se zátěží.

          Ostatní církve se mj. skládaly na tu jeruzalémskou ve sbírce napříč sbory.

          Podobně fungovalo ještě několik dalších komunit, ale zpravidla ne příliš dlouze a/nebo ne příliš úspěšně. Protestanté v prvních 2 koloniích v USA se pokoušeli chovat stejně, ale ten komunismus je málem zabil – z valné části pomřeli hlady, protože je demotivoval princip „1 freeloader mezi 9 pracujícími pořád dostane 9/10 veškerého zisku za 0/10 práce“.

  4. Pokud se správně pamatuju z anál-lýzy stavu mostu, hlavní fakt je, že most je stavěn podle prehistorických norem a ani v perfektním stavu nikdy neměl, nemá a nebude mít únostnost odpovídající aktuálním požadavkům (tramvaje). Rekonstrukce by zahrnovala strašný prachy na to, aby se zpevnil aniž by to bylo nějak moc vidět, ale přesto by nedosahoval nutné únosnosti aniž by doprava musela být nějak úchylně regulovaná. A eště by to bylo jenom na chvíli. Čili fakticky, z hlediska stavebního, je to celkem jasný – okamžitě strhnout, do tohodle bordelu nemá smysl sypat prachy.

    Památkáře pozavírat do Bohnic, tam si můžou neškodně dělat, co chtějí. Máme se asi fakt dobře, když si můžeme dovolit pěstovat takový záškodníky.

    1. Všechny mosty za komančů byly stavěny tak, aby měly nosnost na ruské tanky. A aby neměly nosnost na ty těžké z NATO. Byla to tehdy sice hrozně tajná informace, ale s následky se budeme potýkat ještě dlouho.

      1. Libenskej most postavili uz v roce 1926 nebo tak nejak. Tenkrat mela tramvaj hmoznost 10 tun, dneska kolem 30. Osobni auto bylo hrube pod tunu a tritunovej nakladak uz bylo monstrum. Dneska to ma kazdy Iveco a staci ridicak na osobak. Navic osidili beton a blbe ho zhutnili. Rozhodne je levnejsi ten most zborit a postavit tam repliku dimnezovanou na dnesni podminky nez to opravovat.

        1. Já to myslel spíš obecně. Problém s mosty je v Čechách obrovský. Libeňský je jeden z mnoha. Mediálně však zajímavý.

    2. Pamatujete si to bohužel poněkud blbě .. nebrat osobně. On ten novej, na který je stavební povolení, je novej jen tak napůl, protože se u něj počítá s využitím stávajících pilířů, o kterých půlka expertů .. nemyšleno nijak hanlivě .. tvrdí, že to moc nedají. Ta druhá půlka zase věří, že ano. Z pozice laiků si můžeme tak max hodit korunou, komu věřit, tohle je docela vyšší dívčí.

      V zásadě jsou tři možnosti. Oprava stávajícího mostu. Reálně spíš půjde o repliku, ono se toho bude muset vyměnit docela dost. Proto taky kdysi MK odmítlo most prohlásit za kulturní památku. Druhá možnost je z gruntu nový most, tedy včetně pilířů a hlavně s možností vyhlásit na jeho podobu architektonickou soutěž. Třetí je ta, co se dnes vydává za stavbu nového, i když nové je jen to nad vodou. Tedy za použití stávajících zpevněných pilířů na to jebnout nový vršek, na který ale žádná arch soutěž nebyla.
      Průser je papírování, protože na první a třetí možnost štemply jsou, na tu druhou není nic.

      1. Pilíře by měly bejt v cajku, ty mostní přepážky jsou zoufale neúnosný a navíc po letech neúdržby je nosnost už jen zlomkem původní (už tak zcela nevyhovující).

        1. Pilíře by měly, cituji: „bejt v cajku“, přestože byly vyprojektovány a postaveny podle stejné normy jako zbytek mostu a vystaveny stejné intenzitě údržby?

  5. Hm. A co takhle kompromis – přímá demokracie, kde by měl občan omezený počet bodů (třeba .. 10 každý měsíc), které by mohl rozdělit v hlasování o věcech, které chce. Něco podobného měl kdysi Dropbox v hlasování o nově přidaných schopnostech.

    Tím by se vyjádřilo nejen že něco chce, ale také jak moc a zároveň by to předešlo problémům s nedostatkem peněz u lidí, kteří žijí z ruky do huby, přitom ale odvádějí daně a most je pro ně důležitý.

    1. ja mam jednodussi reseni. EU diky sve nekonkurenceschopnosti spadne do neresitelnych ekonomickych sracek, luza prestane dostavat davky, zradikalizuje se, oni budou rvat Allahu nazdar a sekat nam hlavy macetama, my jim budeme ustrelovat hlavy domorobo broknama, ktere si promptne vyrobime z vodovodnich trubek a sekaneho olova, nebot gunban mezitim vysbira legalni zbrane a stat bude nestranne prihlizet a skryte fandit obema stranam a podporovat je v jejich bohulibem usili az do te doby, nez se EU populace zredukuje na jednu desetinu, coz je tak plus minus cil Rimskeho klubu a panu Sorose a spol. Abychom nekurvili planetu odpadem, spotrebou surovin, hubenim zivocisnych a rostlinnych druhu a tak podobne.
      Nakonec pan Soros vyhlasi Velke Primeri, vsichni si padneme do naruce a budeme provolavat slavu Velkemu Bratru dalsich 20-30 let, nez lidem zase otrne, zase se premnozi a zase zacnou vymyslet kokotiny ala anarchokapitalismus.

      Reseni je to mnohem elegantnejsi, ucinnejsi, trvalejsi a jednodussi, nez nejakych deset hlasovacich bodu za mesic.
      A hlavne Ovcan nebude v pozici mit nejake hloupe pripominky, vyjadrovat nespokojenost, nesouhlas nebo nedejboze kritiku.
      Proste bude hozen do situace a hotovo. Pokud prezije, dobry. Pokud neprezije, jeste lepsi. A v konecnem dusledku se to svede na Rusko nebo tak neco. Na Sorose, Rothschilda a jejich financni „experimenty“ (podvody) v zadnem pripade. Kdepak.

    2. Načo vymýšľať nejaké nové body, keď už dnes máme dávno vymyslené body s rôznymi nominálnymi hodnotami a peknými obrázkami na papierikoch?!

      1. Protože jsou lidi, co jich mají enormní množství a lidi, kteří jich mají minimum. A rozložení by málokdo vnímal jako spravedlivé (5% Čechů vlastní 45% bohatství). Proč by jsme je měli nechat řídit záležitosti všech? Vždyť je k tomu nic nekvalifikuje.

        Například důchodci – celý život pracovali a vybudovali v podstatě náš svět, přesto většina z nich moc peněz nazbyt (na mosty a tak podobně) nemá. Měli by mít nulový hlas?

        Teď vůbec nemluvím proti anarchokapitalismu. Může to být fajn systém, ale v současnosti jsme na úplně druhé straně pomyslného spektra, skoro v socialismu.

  6. URZO, minulý článek jsem preventivně nečetl.
    Dnes jsem se osmělil a ano, je to ve správných kolejích. Opět sloučení demokratického socialismu (hlasování bez zodpovědnosti), s osobní zodpovědností za majetek a vyvození, že osobní majetek je Bůh a nepřijmeme li onoho jednoho boha, skončíme v pekle a jako bonus bez návratu do nadpozemského ráje anarchie v kapitalismu. I když ten anarchokaitalismus je tak trošku dost protimluv. Kapitalismus má řád, kdežto v anarchii to jaksi je z principu, že řád nebude.
    .
    Ono by stačilo vnést trošičku zodpovědnosti i do onoho hlasování. Ale právě ti anarchokapitalisti nějak zanesli do společnosti, že politická rozhodnutí mají jen a jen politické důsledky, nikoli materiální, případně trestní.
    .
    Co tak nechat hlasovat jen ty, co se zavážou nést i materiální zodpovědnost? Ano, to by nebylo demokratické, nebo anarchokapitalismus zavrhuje demokracii.
    .
    Předpokládejme, že oprava bude za miliardu, stavba nového 0,5 miliardy. Pokud se hlasující pro opravu nezaváží a k úhradě rozdílu, zvítězila stavba nového mostu. Demokratické, jednoduché, nenákladné. Ano vím, není to anarchokapitalistické.
    .
    URZO, jeto smutné, ale jste opět se svými pohledy dál, než mimo mísu.
    .
    Ale jinak souhlasím, demokracie vede vždy a za každých okolností k úpadku a anarchii A jelikož je válka jen pokračování politiky jinými prostředky a není jiného demokratického prostředku jak změnit majetkové poměry, asi se dočkáme a potom jistě vstanou noví bojovníci a nastolí tu správnou asi anarchistickou společnost. Zatím se to nikdy nestalo, tak snad tento pokus bude úspěšný.

    1. Opruz to prý četl ale výsledek je stejný jako nečetl. Kde je proboha sloučení nějakýho Vašeho demokratickýho socialismu a osobní zodpovědnosti za majetek? A Opruz čo si predstavujete vobec pod takovým hentem oným kapitalismom a anarchií?
      Mimochodem – já jsem se dočetl, že most je státu (města což je úplně jedno) a nějací sice navolení úředníci nemůžou rozhodnout de facto nikdy správně a ani nemají to šanci nijak zjistit. Jedině na volném trhu, když majitel udělá správné rozhodnutí, generuje mu to zisk, když špatné ztrátu.

  7. Ach jo, jak lze být na pár odstavcích nekonsistentní sám se sebou:

    „není možné otravovat všechny občany ČR (a proč vlastně zůstávat jen v ČR?) dotazy na každou hloupost“ vs. „Proč by lidé měli hlasovat volebními lístky či anketou, když tak mohou učinit svými peněženkami? …. Ti, které to nezajímá, se z takového hlasování vyloučí sami; nebudou platit za něco, co jim je ukradené. Jenže co když se lidé nesloží?“
    Takže když nelze použít hlasování hlasovacími lístky, použijeme hlasování peněženkami? Myslíte, že to dopadne (s „volební účastí“) jinak? Že (ad „co když se dost peněz nevybere“ má mimochodem ještě třetí a čtvrtou variantu – nevybere se dost peněz ani na rekonstrukci, ani na nový a ani na údržbu…).

    „Důvod, proč se „zlé“ korporaci něco vyplatí, spočívá pouze v tom, že jsou za to lidé ochotni platit …. Cílem korporace typicky není páchat zlo, nýbrž vydělat peníze“ vs. „kdo dává těm velkým firmám jejich ekonomickou sílu! Na volném trhu jsou to právě ti obyčejní lidé“ => a kde si myslíte, že se ta ochota těch lidí bere? Sama od sebe? že by sami od sebe zaplatili ať už Karlův, Libeňský či jakýkoliv jiný most??? Ale houby! I ten Váš soukromý vlastník toho Libeňského by byl tak úspěšný, jak dalece by byl lidi schopen zmanipulovat, že jej potřebují (podobně jako nás zmanipulovali ti, kdo tvrdili, že nutně potřebujeme počítače (největší blbost ze všech!), nové auto každé 3 roky, nový telefon každé 3 roky (reálný pokrok v této oblasti skončil cca před 8 lety) atd.). Btw. a bylo by to odporné „zmanipuloval“ nebo vznosné „zmobilizoval“? Ostatně jak to asi bylo ze Zlatou kapličkou … snad si nemyslíte, že ty kasičky na divadlo si ty skupiny přispěvatelů zřídily samy a že je pak spontánně odnesli na jedno dohodnuté místo, kde se proměnily na písek, cement, cihly a Hynaisovu oponu.

    Já neobhajuji stát a jeho zvůli, a ano, souhlasím s myšlenkou, že jakmile máte centrálního rozhodujícího, tak ten se prostě bude dopouštět chyb, ale pro všechno na světě já doufám, že se neživíte jako programátor, protože vy prostě jdete jako sociální inženýr a pachatel dobra za svojí vizí a vůbec nedomýšlíte důsledky a detaily … a když si myslíte, že je domýšlíte, tak ve skutečnosti jen otevíráte další větve stromu analýzy příčin (či rybí kosti, chcete-li), ale předchozí uzly necháváte na tak vysokém level-of-detail a nedomyšlené, že je to strašné. Váš zdroják by musel být strašidelné čtení. Víte, že připomínáte politika?

    Co hůř, uvědomujete si, že i tím „hlasováním pomocí peněženek“ vznikne zase nějaký ten „zlý řídící duch“, jenže tentokrát ne reprezentovaný personifikovatelným politikem či úředníkem, ale prostě „vox aearii“ (nevím, jestli jsem správně trefil deklinaci slova „aearium“, ale přesto to zkusím, alespoň se zase něco dozvím), který ale udělá vlastně tutéž chybu, totéž zlo, jako ten politik/úředník/odborník, tj. tohle NEODSTRANÍTE? A co pak Vy, pokud budete vlastnit pozemky na pěstování bio zeleniny hned vedle – jak to přetlačíte svojí peněženkou? A co kdyby ty pozemky vedle vlastnil např. Apple, OKD…? Přečtěte si na toto téma krásnou knížku T. Kortoomse „Farnost na blatech“ (v originále „Parochie in de Peel“, stačí jen obsah) – tam jde totiž taky o stavění mostů. A zamyslete se: není on ten františkán náhodou taky „pachatel“ centrální moci?!

    1. Nechápete termín volba peněženkou. Myslíte, že strejda Prošek nejdřív vobešel spoluobčany a požádal je aby se mu složili na pramičku a ti pak jezdili zadara, nebo si strejda Prošek udělal „ekonomickou kalkulaci“, koupil loďku a bidlo a pak každýho kdo chtěl přes Berounku za 2Kčs převezl?

      1. Aplikovat poučky z lidový mikroekonomie na infrastukturu státu může opravdu jen alternativně inteligentí Urza. Urzou poučenej praotec Čech by pravděpodobně ještě dnes někde za Volhou házel na hromadu plechový harampádí aby mohl zaplatit expedici.

        1. Máš na mysli tu infratrukturu co je v dezolátním stavu, padá lidem na kebule a stojí majlant i ty, který jí v životě nepoužili, ale je postavená na základě etatistické makroekonomie?

    2. Než začnete žonglovat s termínem volba peněženkou, tak by bylo dobré se seznámit s termíny zisk/ztráta v podnikání (ne že je brácha starostou a přiklepne mi opravu silnice…). Když výnosy jsou vyšší než náklady – generujete zisk a tudíž dáváte lidem to co chtějí a jsou to ještě k tomu ochotni dobrovolně platit – super, neplýtváte. Odměna pro Vás. Obráceně ztráta, plýtvání, ničení vzácných zdrojů.
      Takže jakákoliv reklama (mít něco nové, lepší, spolehlivější, hezčí…) je vlastně manipulace :-). Zakázat pro jistotu? Lidi jsou přece úplně blbí.

  8. Jedním z Urzových nesporných talentů je schopnost zcela pominout to důležité a řešit nepodstatné blbosti. Připomíná mi to osla, kterému někdo sedí na hřbetě a před nosem mu mává mrkví na provázku. Osel zcela fascinován mrkví nevnímá okolní realitu a jde za tou mrkví ke které nikdy nedojde (podobnost s libertariánstvím čistě náhodná). Ale tentokrát nemíním řešit kdo mu sedí na křbetě a bimbá mu před nosem šťavnatou mrkví.

    Takže k tomu podstatnému. Shodou okolností jsem předloni přes libeňský most jel. To jsem netušil že se jmenuje libeňský a že se okolo něj vytváří takové kauzy. Jens jsem si říkal, že je to hezký skororo historický most, a nechápal jsem, proč z něj opadávají kusy betonu a nikdo to neopraví. Je tam taky hezké nábřeží okolo, jak dělané k příjemné procházce.
    V kontrastu s tím je hned v blízkosti mostu vidět živelné řádění developerů, kteří zkušeně pasou magistrátní šlapky aby jim šly na ruku a ani je nenapadlo jednat ve prospěch občanů. Na druhé straně mostu jakési golfové hřiště. No prostě absurdita typická pro czechbabwe a celý tržně-komsomolský divoký východ.

    Tohle asi cizinec nepochopí, jak to, že mezi golfovým hřištěm a rezidencemi za astronomické sumy (2+kk 9 mega 4+kk 18 mega) nechají zchátrat a spadnout hezký historický most. A místo něj tam smontují nějaké železobetonové odpudivé monstrum.

  9. Tak jste tu krasne zasrali diskuzi o nicem, aniz by jste se vubec priblizili jadru problemu a tim jadrem problemu jsou zdroje vs. naklady.
    Nas stat je chudy, protoze se po roce 89 vysral na high tech, vysral se na vedu a vyzkum a kdyz uz nasi vedci nahodou neco vymyysleli, tak se ty patenty prodaly do Svajcu a USA, protoze oni nejsou tak „bohati“ jako my a nedovoli si nechat volne diry na trhu a vysrat sa na nove prilezitosti pro svuj byznys, zatimco my jsme takovi „prachaci“, ze si vypestujeme elitni vedce a jejich patenty pak rozhodime do sveta za par drobaku nebo idealne zadara.
    Stejne jako zadotujeme prumyslove zony, kam zahranicni investor postavi montovny, ktere produkuji ucetni zisk v zahranici, kdyz cena nasi lidske prace a pridana hodnota je nula nula hovno.
    Taky se tu objevilo hlasovani penezenkou. Asi si dost fandite. Ja se svojimi uprdenymi 80tKc brutto mesicne si proti lidem jako Soros, kteri prehazuji miliardy USD vidlema fakt moc nefandim. Abyste nahodou nebyli prekvapeni, kdyz vam borci ze sorosovych neziskovek nezaridi v kdemohkradickem hlasovani, ze vam zabavi barak a nasadi se tam priprchlenci, viz ten nestastny hotelier v Italii.

    https://www.youtube.com/watch?v=BzZ6–p01KM

    A cim vice bude anarchokapitalistickych mamalasu typu Urza, tim snadnejsi to bude pro Sorose a jeho poskoky s nekonecnou penezenkou na fejk prachy od Rotschilda, kterych si ve FEDu natiskne, kolik bude chtit .

    1. @zrg1
      v tuto chvíli (1.5.2018 22:02) je z 56 příspěvků v diskuzi 12 tvých… všichni „zasrali diskuzi o ničem, aniž by se vůbec přiblížili jádru problému“, protože se nikdo z nich, doprdelefix!, nedokázal zmínil o Sorosovi, Rotchildovi, Somálsku a všech-těch-ďáblech-vespolek… teď je to všechno zas na tobě, abys to rozčís´! :-)

    2. no samozrejme, protoze tech 42 prispevku az na Sysopa a Barna a Praetoriana a par dalsich, kteri pisoui k veci, jsou akorat kokotiny, ktere se nejsou schopny vyporadat ani s tak elementarnimi fakty, ze takovy Soros na svych financnich spekulacich vydelava radove stonasobky HDP Ceske republiky a ma uplaceny cely europarlament v Bruseli, ale presto se tu najdou kokokti, kteri chteji hlasovat penezenkou. Good luck.
      Anebo se kokoti nejsou schopni porovnat s faktem, ze zadna anarchie, ani ta anarchokapitalisticka, nezvladne nikdy zprocesovat udrzbu mostu, protoze ani nezvladne zprocesovat stavbu mostu a problem vyresi luxusnim dzipem s lafetovanym kulometem, kterym se umne najede na drevenou pramici a navijakem se pritahne na druhy breh, kdyz je zrovna v Somalsku obdobi destu a v rece je zrovna voda.
      Viz muj prvni prispevek. Aneb krom toho, ze jsi blba jak troky, jeste zamenujes kvantitu s kvalitou. Jdi do pice.

      1. you make my day :-D

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017