Fízlomilovo prozření

Featured Image

Když pán Bůh dopustí, i motyka spustí a zaslepený prohlédne. Jen by se to mělo stávat častěji.

Komentáře Martina Fendrycha jsou nedílnou součástí propagandistické práce s veřejností. Až donedávna čtenáře serveru Aktuálně, ještě předtím Týdne, oblažoval pan Fendrych různými úvahami o tom, že na prostý lid musí být přísnost a že pravda a láska musí zvítězit, byť za cenu lhaní a šíření nenávisti.

Vypadalo to, jako by pan Fendrych policisty neustále k něčemu potřeboval. Policisté panu Fendrychovi chyběli už v roce 2006, když psal článek „Řidič blbec„. Poté, co pochválil šikanózní bodový systém, se pouze krátce zamyslel nad tím, proč nefunguje. Samozřejmě ho nenapadlo, že je to proto, že silniční fašismus je z principu dementní přístup, naopak, je to tím, že skvělý zákon policisté málo důsledně vymáhají. Tradiční fízlomilská rétorika a strašení lidí, cituji „… zástupy těl bez života mezi rozsypaným sklem a zdeformovanými plechy, a za další ještě větší pohrdání normami …“, naději spatřuje v masivní náborové kampani, ve které měl überpolicajt Husák sehnat ještě více policajtů, aby dohlédli na správnou, tedy maximální možnou míru represe, ostatně mu má za zlé, že nevymáhali zákon dostatečně důsledně hned od samého počátku jeho platnosti. Dejte mi pokutu, nebo se vám zabiju!

V roce 2007, rok po uzákonění bodového systému, se Fendrychovi pořád nedařilo dovolat policajta. Bodový systém měl přece měl piráty zkrotit, ale situace nedoznala nápravy. Ani pokuty neodradily lidi od toho, aby bourali a když represe nepomohla, tak pomůže ještě více represe. Fízlomil  Fendrych oplodnil mediální prostor naprosto neuvěřitelným článkem Jateční životní styl na silnicích. Řeší se tam (překvapivě), že na silnicích je málo policistů. Jak je jich málo, řidiči se méně bojí a strach je přece správný.  Policie prý málo chytá řidiče gaunery vrahy bla bla. Jaké gaunery? Jaké vrahy? Ty měl přece již dávno vyřadit geniální bodový systém.

Docela nedávno zase Fendrych lkal, že Soudy u nás chrání řidiče-opilce, řidiče-ujížděče a šílence. Zabývá se tam tím, že soud potrestal příliš mírně jakéhosi Jecha, kterého pohonila policie. Soud byl prý nepřípustně měkký. Policejní honění je v pořádku, včetně tvorby bariér z aut civilistů, to je taky v pořádku. Sice občas policajti při honění někoho zmlátí, oni to kluci v tomto jednom případě nezvládli, ale hlavně aby soudy ty piráty pořádně zavíraly.  Celý článek končí dramatizujícím zvoláním, že jedoucí auto je nabitá pistole. Myslím si, že jedinec přesvědčený o tom, že auto je zbraň, žije v perzekučním bludu a měl by vyhledat lékaře.

Za vrchol pokrytectví páně Fendrycha pokládám tento článek. Fendrych se v něm rozsáhle zaobírá kauzou puberťáka, kterého se pokoušela zavraždit policejní hlídka. Repertoár ochránců zákona zahrnoval bití, kopance na zemi a uchopení za hlavu s pokusem o zlomení vazu, které postižený přežil spíše náhodou. Zkusme domyslet, co by se stalo, kdyby ho úspěšně zabili a nebyla tam soukromá bezpečnostní kamera, které si ochránci zákona nevšimli. V novinách by se objevila krátká zpráva, že policisté pronásledovali motorkáře bez řidičáku a ten se v důsledku nezvládnutí stroje smrtelně zranil. Oba policisté by byli vyznamenáni za zdařilý zásah proti pirátovi, který ohrožoval matky s kočárky a pan Fendrych by byl v duchu předchozího článku štastný. Policie se pochopitelně a jako obvykle postarala, s odstupem času navíc úspěšně, aby se z toho její příslušníci dostali a nikdo jim nic neprokázal, což mi poněkud připomíná praxi v nějakých afrických nebo latinskoamerických zemích. Východisko z celé ošemetné záležitosti  pan Fendrych nalezl  paradoxně v tom, že by se měl zpřísnit silniční zákon. Kdo by to čekal.

Z dalších komentátorových článků, které vyvolávají vomitus, zmíním jen krátce článek Vyhnat segwaye z chodníků? Nesmysl. Smysl má omezovat auta. Článek je o tom, že je třeba omezovat auta, protože se jezdí málo na kole. Policii tentokrát nepochválil, asi zapomněl, a segway není nabitá pistole, to je jen auto.

Mistr je potentní i mimo oblast bezpečnosti, zde například navrhuje omezovat kromě aut také pivo, protože ho lidé podle něj příliš pijí. Já bych na každýho, kdo pije pivo, zavolal policajty s obuškama a nechal ho zmlátit, aby byl pořádek a lidi žili zdravě, protože půllitr je nabitá pistole.

Stačilo však, aby si policajti podali redakčního fotografa, kterého buzerovali za to, že fotil a chtěl znát důvod, proč ho legitimují. Byl totiž právě na sluníčkové demonstraci na podporu evropského Drang nach Osten 2.0 a práva na tebeurčení, a i když rozvědky nepochybně hrály přesilovku nad spontánními účastníky, odehrávala se akce za silné policejní přítomnosti. Jakmile se začalo kácet ve Fendrychově lese, došel myslitel k závěru, že policajti se utrhli z řetězu a buzerují občany pro nic za nic.

Chtělo by to víc konzistence. O hodně víc. Když policajt buzeruje člověka v autě, tak je to v pořádku, beztak je to potenciální vrah a auto je nabitá pistole, tak co s ním. Když policajt buzeruje člověka s foťákem, tak je to kardinální zlo. Když policajti nahánějí strach lidem v autě jejich monstrakcemi, je to v pořádku. Když policajti nahánějí strach lidem na ulici při nějaké obskurní demonstraci, je to špatně. Když pár tisíc policajtů obsadí silnice v rámci těch jejich buzeračních akcí a buzerují řidiče pro nic za nic předkládáním dokladů a lékárniček, tak je to nezbytné, aby nebyly zástupy těl mezi zdeformovanými plechy, a když policajti buzerují fotografy na náměstí a chtějí po nich doklady, tak je to špatně.

Doufám, že v rámci sebereflexe fízlomilovi dojde, že současnou pozici policie, její evropsky unikátní headcount a enormní pravomoci a fašistické zákony svou novinářskou činností léta spolubudoval a spolupěstoval. Nyní začala sklizeň. Sklízejí policajti. Kdyby mu to nedošlo, bude muset počkat, až ho někde na nábřeží zastaví nějakej venkovskej policajt, co neví nic o tom, že Fendrych byl kdysi náměstkem ministra vnitra, a napaří mu pokutu za jízdu na kole bez zvonku.


05.02.2015 D-FENS

12345 (16x známkováno, průměr: 2,06 z 5)
1 388x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017