BMW Z4 3.0i (e85) - zpět na článek

Počet komentářů: 184

Přidat komentář
 1. Ja myslim,ze tohle Mel kolega v nemecku v z3 nvm jestli jeto jinej 3litr kazdopadne myslim,ze jentoten nejzadanejsi…pockat ne Mel to ve130i mpaket.
  Jede to urcite pekne a snad seto nebude zbytecne kazit…

 2. Zvukovod od motoru do palubní desky před řidičem…to mě dostalo, taková jednoduchá a levná vychytávka.

  Na straně u řidiče dobře udělaná, neprůchozí ozvučnice, aby od motoru nepronikal smrad a teplo.

  Potkávám občas řidiče kabrioletů se staženou střechou i za poměrně chladného počasí, a bez pokrývek hlav.
  To bych se obával, že chytnu průvan za krk a budu chodit s hlavou na stranu jak postřelenej tygr.

  Svezení bude určitě paráda, zvláště, pokud se člověk s něčím takovým ještě nejel, bez střechy je nejen dobře vidět, ale i slyšet, co se děje okolo.
  Už samotné střešní okno je fajn, jsem na něj zvyklej a bez něj se cítím v provozu nějak izolován a neinformován.

  1. Není to úplně můj šálek kávy, tak se mohu mýlit…
   Ale naopak od výrobce komponentů jsem slyšel, že to „reproduktorové“ řešení bylo z důvodu, aby dotyčný nezaznamenal, že se vypínají válce motoru (zřejmě z důvodu eko, deklarované spotřeby, max. emisí atd.).

   1. U tohodle motoru Nebo obecne?

    1. Tady neni qni vypinani valcu, ani reproduktorove reseni. ;)

     1. to x-f
      Že by EU v tomto zaspala…:-)
      A výrobce ty emise deklaruje jak???

      1. Bavime se o 18 let starem voze.

    2. Jednalo se o informaci, týkající se „luxusnějších“ vozů.

  2. Pokud je aerodynamika dobre udelana, tak ridic v jedoucim aute bez strechy ani nezmokne. Kociroval jsem par kabrio a mel i jednu targu. Prvotni obavy se rychle rozptylily. Ono beze strechy to neni totez jako se strechou a rozglabenymi okny.

   1. To platí pokud jede kabrio dostatečně rychle (což je logické) a pokud nefouká příliš silný boční vítr (což dokáže překvapit když na vás vítr přehazuje vodu přes boční sklo).

    Jinak osobní zkušenost po městě lze s topením na plno jezdit bez střechy a s nasazeným větrným štítem za zády (hustá síťka) do cca -5°C. Mimo město tak do +5°C či +10°C, ale bude záležet na kontréntním autě. V každém případě pokud jsou boční skla nahoře a větrný štít za zády fouká dovnitř překvapivě málo.

   2. Dokud jedeš tak nezmokneš. Problém nastane když zastavíš na červenou.

    1. Kdo furt zastavuje, nedojede nikdy na golf.

     1. Nás nikdo nezastaví!

  3. Hlavně je cítit kdo co vaří a v lese když rostou houby.

 3. Na můj vkus jak to vidím s predikcí tak nadšenci si dají brzo implantovat kolečka s baterkou místo haksen. A mohli by tahat žebřiňák co by bojový vůz, střílet mohou a škod nenadělají. :-)))

 4. Hezká recenze. Strašně záleží na úhlu pohledu. Z4 není objektivně úplně motokára (1 400 kg), ostatně rozdíl ve váze oproti MX-5 a třeba takové E90 se srovnatelným motorem řadí Z4 spíše k tomu „obyčejnému“ sedanu (E90). 300 kg oproti MX-5 není úplně málo. Samozřejmě motoricky je BMW jinde. Ale jinak je to spíše takové auto na výlety, stejně jako sériová MX-5. Rozdíl je v tom, že MX-5 lze velice levně upravit tak, že se s ní dá levně blbnout na okruhu. Plus samozřejmě trochu jiná pořizovací cena jak za ojetinu, tak tehdejší nové auto. U Z4 je nějaký okruhový potenciál úplný nesmysl (vyjma Z4M, ale levné to nebude taky). Bez ohledu na rozpočet by byl určitě nejlepším kompromisem právě „škaredý“ Boxster, který zvládne skvěle obojí. Co mě zarazilo, tak je el. posilovač u Z4. Sice jsem jeho velkým obhájcem u E9x, jelikož mi v E90 vůbec nepřišel špatný, ale u takového auta je to poměrně překvapivé.

  A těch novějších motorů bych se tak nebál. N52 má trochu větší problémy s úniky oleje, ale zkušenější mechanik už bude dnes velice dobře vědět, kam koukat. N53 zase překoná s přehledem oba předchůdce, co se projevu i výkonu týče – za mě TOP motor v těchto ohledech (a v rámci počtu válců/kubatury). Jen už to chce k auta šikovného mechanika, který se nebojí kvalitní diagnostiky. Pak to taky není vůbec tak špatné, jak se všude píše. Ale to už je třeba zažít (já provozoval N53 6 let, než bylo třeba více prostoru pro rodinu).

  1. Můžu se plést, ale myslím, že 170 kW mělo posilovač hydraulický a až 195 kW verze po faceliftu dostala elektrický. Je to jedna z věcí, které dělají volbu mezi 170 a 195 kW verzemi nesnadnou. Osobně bych radši o něco točivější 195 i za cenu elektriky. Každopádně proti miatě je to těžké a přestože je to celkem prkno, na menším okruhu bude mít co dělat (170 kW verze nemá šanci vůbec).

   Ale autor to má na vyjížďky a na ty je to fajn, drží-li se člověk kvalitních silnic. Osobně mi miata vyhovuje víc svou lehkonohostí. Po dálnici ale jednoznačně BMW, vše je otázkou priorit a použití.

   1. Z4 ma elektriku, Z4M hydrauliku.

    1. OK, díky za upřesnění, už je to pár let, co jsem to řešil a tehdy majitel 195 kW verze mluvil o pár rozdílech, kde některé hrály ve prospěch slabší verze. Buď to říkal blbě, nebo si to pamatuju špatně:-)

   2. K čemu je v České republice zapotřebí 170, nebo 195kW? Nejsou to přece teréňáky, na tahání spadlých stromů ze silnice těsně po vichřici..
    Opravdu je potřeba na běžné ježdění kdekoliv, takový výkon?
    Velice solidní dynamiku při nájezdu do připojovacího pruhu, nabídne i pružná, třeba japonská dvoulitrová atmosféra, s výkonem pouhých a rovných 100kW, se životností i čistotou, nesrovnatelnou s nějakým přetaženým litrem.
    Jestli opravdu je potřeba, takového výkonu u silničního autíčka, tak bych potom prosil o objasnění, kde a proč.

    1. pro běžné cestování na hranici povolených limitů je samozřejmě zcela dostatečný výkon zhruba 30 kg celkové hmotnosti na kilowatt. všechno ostatní je bonus navíc, ať pro rychlé předjetí (velmi často tímto racionalizováno, ale fakticky tímto uspoříme fantastických 5 minut na sto kilometrové trase), nebo pro potěšení (at už z toho, jak auto hezky poslouchá, nebo pro potěšení z namaštění ega). a jelikož si to lidé kupují dobrovolně a za svoje peníze, tak ať si to pro mě za mě dělají – a pokud tím nikoho neohrožují „sportem“ v hustém veřejném provozu nebo neobtěžují hlukem, nikomu tím neškodí.

     1. mimochodem, samozřejmě stačí i násobně nižší výkon, typicky moderní autobus (nebo prázdný či jen napůl vytížený kamion) nebývá brzdou provozu (tedy pomineme-li ostré zatáčky a zákonný rychlostní limit, žánop) a jízdu na limitu po státovce a připojování na dálnici bez problémů zvládá. namátkou takový špičkový „nadupaný“ autobus mercedes benz tourismo má motory od 260 do 335 kW a celkovou hmotnost 24750 kg, to je tedy 74-95 kg na kilowatt.

     2. shodou okolností mám jedno auto které má okolo 30kg na kw (vw caddy 1.9 SDI) a jízda v dnešním provozu s tím není úplně příjemná, jakékoliv vyjíždění z vedlejší ulice je docela stresující, do kopce na dálnici to nejede víc než 110, a při stoupání v horách je potřeba volit v zatáčkách závodní stopu a jet pořád na dvojku s plným plynem. Předjíždění traktoru je velký problém, předjíždění čehokoliv co jede víc než 40 je prakticky nemožné. Cestování s výkonějším autem které nemusím neustále ždímat co to dá je mnohem příjemnější.

    2. Osobně bych řekl, že to potřeba není, ale je to určitě nice to have. Rezervu výkonu beru jako bezpečnostní prvek. Pomůže ti to třeba řešit nebezpečné situace, které vytvořil někdo jiný. Třeba když ti někdo brání v předjíždění tím, že ti začne zrychlovat. Nemusíš se dívat doleva doprava nebo podřazovat, prostě na to šlápneš a ujedeš mu. Nebo když se tě nějaký tatar pokusí zavřít v připojováku – takhle prý začal ten konflikt oteplákovaného primitiva vs. Toyota & gun. Máš v záloze výkon, nic nerozmýšlíš a vystřelíš odtamtud pryč.

     1. ano, rezerva výkonu pomáhá řešit situace, do kterých by se řidič nedostal, kdyby rezervu výkonu neměl a nepočítal s ní.

      1. Citujem z príspevku Aris-a na ktorý reaguješ:“ Rezervu výkonu beru jako bezpečnostní prvek. Pomůže ti to třeba řešit nebezpečné situace, které vytvořil někdo jiný.“
       Je problém čítať s porozumením?

       1. nebezpečná situace kterou vytvořil někdo jiný. to je typicky třeba situace, kdy předjížděný začne během mého předjíždění zrychlovat. s autem s nižším výkonem většinou manévr vůbec nezahájím, protože se mi rovinka zdá málo dlouhá a nechávám si ještě rezervu. no a když holt je rovinka dost dlouhá a ten blb začne zrychlovat, tak se zase zařadím za něj (ano, s mým vytříbeným smyslem pro spravedlnost a slušnost mě to nepotěší).

        co je na tom prosím k neporozumění?

        1. Lukas B.: a teď si to po sobě přečtěte:-))

         Na jednu stranu píšete, že si za to dotyčný se silným autem může sám (podle mě zcela absurdní tvrzení, ale pro účely diskuse budiž), na straně druhé se ale to stejné stává i Vám, když auto silné nemáte. Jakou roli v tom tedy hraje silné auto? Mě přijde, že jste sám jednoznačně dokázal, že žádnou:-)

         1. přesně tak, výkon auta nehraje žádnou roli (pokud není řidič úplný pablb nesoudný, což se domnívám že je případ v 99,9% řidičů, nemá na výskyt a řešení nebezpečných situací výkon auta žádný vliv). to je jako starý bonmot o terénních autech – nakonec zapadnete taky, ale akorát na hůř přístupných místech.

          ano, můžete si víc dovolit. tak si to dovolujete. ergo vliv na bezpečnost je nulový. málokdo dokáže jezdit s nadupaným autem jako s naloženou dodávkou.

          1. Lukas B.: takže když se dostanete do situace, kdy Vám někdo začne předjíždět, vyšší výkon za to nemůže. Přesně.

           Tvrzení „ano, rezerva výkonu pomáhá řešit situace, do kterých by se řidič nedostal, kdyby rezervu výkonu neměl“ je tedy vyvráceno.

          2. Uff, ne „předjíždět“, ale „přidávat“.

          3. překlepy neřešte. to bych nemusel z kanálu ani vylejzat.

           bez vědomí rezervy výkonu ani nezačnu předjíždět. a když začnu a něco bude v nepořádku, tak manévr přeruším. s vědomím rezervy výkonu na to dupnu, a ouha, co když ten předjíždějící zrychlující blb má taky rezervu výkonu.

          4. Lukas B.: původní téma ale nebylo, jestli předjíždění dokončím díky rezervě nebo ne, ale že se do problému dostanu, protože tu rezervu mám. A to jste sám napsal, že není pravda.

          5. přiznávám, že jsem se ztratil v tom, co vlastně rozporujete.
           tak jinak: jistěže je fajn umět plavat, plavání je fajn zábava. neplavců se ale utopí v rybníku paradoxně méně než plavců, protože neplavce nenapadne taková blbost jako lézt na hloubku a pěkně se cachtá na mělčině.

        2. Viem, že na tvoj príspevok nemám reagovať, ale nejako mi to nedá a musím.
         Ďalšia teoretická situácia:
         Vodič idúci zhruba 10-15km pod rýchlostný limit s vozidlom, ktoré by daný limit v pohode zvládlo. Prečo ide tak „pomaly“ teraz nebudem riešiť. Za daným autom sa vytvorí vláčik 6-7 áut s vodičmi, ktorí by danú max. povolenú rýchlosť dosiahli (pre Sysopa: asi si nevedia zariadiť svoje veci a musia sa ponáhľať) a sú pripravení obiehať. V momente keď príde vhodná doba vyrazí druhý vodič v poradí a začne obiehať. Sekundu potom vyrazí aj tretí vodič v poradí (lebo si to vyhodnotí tak, že ak môže ten pred ním obiehať tak to stihne aj on) a začne obiehať. Ale o ďalšiu sekundu či dve začne prvý vodič zrýchľovať (prečo to urobí nebudeme riešiť) a vytvára problém pre vodiča číslo 2 a tak trochu aj pre vodiča číslo 3. Ak by došlo k tomu, že v protismere sa začne približovať vozidlo k tejto skupinke tak vodič číslo 2 má vlastne len jednú možnosť – dupnúť na to a dokončiť prebiehací manéver. Vodič číslo 3 má teoretickú šancu sa zaradiť naspäť za vodiča číslo 1 ak vodič číslo 4 predvídal a nechal tam dostatok miesta. Takže v tomto prípade je výkonová rezerva pre vodiča číslo 2 doslova požehnaním.

         Stalo sa mi niečo podobné dnes. Vpredu dve dodávky (partia z jednej firmy podľa loga na dodávkach), ja na treťom mieste a za mnou VW Golf 1,6. Na ceste bolo obmedzenie na 70km/h aj so stacionárnym radarom takže sme všetci išli tých 70-72 km/h tachometrových. Obmedzenie skončilo, ale dodávky nezrýchľovali tak som čakal na vhodnú chvíľu pre obiehanie. Chalan v tom Golfe bol zjavne odvážnejší a začal obiehať skôr ako ja, ale mal smolu lebo oproti mu spoza horizontu vyšlo auto a nemal šancu na danom aute obehnúť tie dodávky a ani sa medzi ne zaradiť, lebo išli nalepené na sebe. Takže ja som pribrzdil a vytvoril veľkú medzeru aby sa chalan na Golfe mohol bezpečne zaradiť čo aj využil a potom v ďalšej vhodnej chvíli tie dodávky obehol (a ja tiež) a zmizol mi nepredpisovou rýchlosťou niekde v diaľke.

         Inak takí vodiči čo idú premenlivou rýchlosťou nie sú ničím výnimočným na cestách kde ja jazdím – buď nevedia na čo je na prázdnej ceste tempomat, alebo nie sú schopný udržať konštantnú rýchlosť. A stane sa ti, že ho začneš obiehať a on v tom podvedome začne zrýchľovať – on to neurobí naschvál aby ťa naštval, len proste mu akurát mozog vyšle signál do pravej nohy aby sa neflákal a trochu pridal. A vtedy je ozaj dobre poriadne pridať a vzdialiť sa od tohto vodiča aby ťa neohrozoval.

     2. Jojo, v tom máte asi pravdu.
      Kvůli možnosti ujet debilovi, to se vyplatí si do auta za kulatou sumičku zaplatit motor, co má dalších 100-150kW v rezervě.
      Většinu roku to vůbec nikde nepotřebuju, ale co kdyby se někde náhodou vyskytl debil, že.
      To určitě za sto litrů stojí.
      To asi nebylo myšleno vážně, nebo ano?

      1. Servisdok: Jistě že to bylo myšleno vážně. Není to nutnost, ale příjemná výhoda, kterou ovšem mít nemusíte. Jinak váš dotaz se zřejmě točí okolo pravděpodobnosti. No a to je otázka osobních preferencí.

       “ Kvůli možnosti ujet debilovi, to se vyplatí ….” Stejnou analogii použijete třeba pro vlastnictví palné zbraně na osobní obranu. Lidé tráví čas studiem zákonů, potom je nějaké peníze stojí zbrojní průkaz, zbraň, příslušenství, výcvik, náboje, zabezpečení atd… Tohle dohromady hodí pár desítek tisíc, a to za věc, kterou majitel použít nechce a v ideálním případě nikdy nepoužije naostro pro svojí obranu. Někomu se to vyplatí, někdo se radši spolehne na policii – jeho věc.

       1. Policie dorazí v lepším případě v řádu několika málo minut. Útočníkovi stačí na zabití oběti podle nástroje a metody řádově sekundy nebo max. desítky sekund. Policie pak může akorát obtáhnout tělo křídou.

      2. Ja ako mladý nevycválaný šofér som si myslel aký som pretekár až kým mi na vlhkom asfalte v zákrute v lese ESP-čko nevysvetlilo, že už sa blížim k prúseru. Bolo to v dobe keď ani ABS nebolo bežná záležitosť a za veci typu ESP sa priplácali pomerne slušné sumy. Jo a to auto nebolo moje ale firemné – šéf to mal ako náhradné vozidlo kým mu opravovali jeho SUV/Offroad.
       Aj tu mi to ESP pomohlo len raz, ale zrejme mi zachránilo prdel, autu plechy a šéfovi problémy pri vysvetľovaní v servise, že prečo vozidlo riadil zamestnanec a nie šéf. Jo a aj jebačku s poisťovňou mi / nám to ušetrilo.

     3. Nechci vysírat, jak by to možná mohlo vypadat.

      Jen se seriózně ptám, kde je hranice rozumného výkonu motoru v českých podmínkách, ale i po naprosté většině Evropy, pokud budu počítat Německo za výjimku.
      Proč se na jednu stranu konstruují motory, které snad běží už jen na vzduch – a na druhé straně nikomu nevadí opulentní naftové třílitry a občas i víc, které i přes skvělý technický stav -prostě principiálně skrz horší palivo oproti benzínu- při každém větším přidání plynu zahulí, jak parník.

      1. protože se dobře prodávají. protože někdo neváhá zaplatit, aby se cítil jako vyvolený. je to úplně stejný důvod, proč si snobové (sans noblesse) pořizovali šestipřeží drahých koní (když by jim úplně stačilo dvojspřeží koní obyčejných), aby se cítili jako nobilita. protože je to nástavec na pinďoura v soukromém i zaměstnaneckém poměru.

       1. Ona jizda se sestiprezim je ale prece jen neco jineho.

        Jsou lide, kteri radi davaji majetek na odiv a jsou i lide, co delaji vsechno jen pro ten obdiv. Tech jsou plne Blesk!y a dalsi sracky.

        Ale jsou i lide, co si proste koupi nejakej takovej nesmysl pro radost. Ja kdyz jsem mel prvni silny auto, tak jsem si proste splnil detskej sen. A delal jsem to pro sebe, ne pro ukazovani. Hodne lidem ta kara stejne nic nerikala.

        1. jasně, i tahle motivace může bejt. moji vrstevníci si zrovna docela nakupují motorky (páč děti dorůstají a hypotéky jsou splacené), a tam tuhle motivaci vidím velmi často.

      2. Na pohyb vpřed rychlostí 90kmh stačí asi tak 10kW. Do kopce je to asi do 30kW. Na dálnici ve 130km/h vám bude i do toho kopce stačit tak 50kw.
       Proč je tedy podle vás 100kW dvoulitr správně a 170kw třílitr už špatně? A co teprve třeba 300kW?

       Budeme řešit i proč má někdo jen 60m2 byt a někdo jiný 300m2?

       Já zkrátka nechápu podstatu otázky. Není to jedno? Každý utrácí za něco jiného. Jistě jste utratil peníze za něco, za co bych zas v životě nedal peníze já.

       1. samozřejmě je to jedno. já si takhle tuhle koupil lyže, které jednak nepotřebuji vůbec (lyže jako dopravní prostředek jsou zcela okrajový segment, možná pro šumavského hajného), a za cenu nových supermarketových pěnovek jsem si koupil jeté masters obřačky, a limitující pro mě nejsou lyže, ale strach. to je úplně stejné jako to auto pro radost – pokaď neohrožuji na sjezdovce nemluvňata, tak je to moje věc.

       2. Stačit nebude. 50kW + lehké auto a na prudších kopcích na D1 klesá rychlost někam ke 120 i při podřazení a plynu na podlaze.

        Na německé dálnici může mít pro rychlé přesuny smysl mít něco co je schopno jet 250. Což by těch 170 kW dát mohlo.

        1. Favorit, felicie neudrží 130 na dálnici?
         Tak možná 60kW stačí? Nejslabší auto co jsem užíval mělo 66kW a tím se dalo udržet tempo výražně nad 130 i naložený a do kopce.
         BTW co furt máte všichni s německejma dálnicema? Po těch našich se technicky nedá jet víc jak 130?

         1. Závisí i na převodech a charakteristice motoru.

          V mém případě při 130 nemůžu jet na 3.stupeň (už je to nad omezovačem) a na 4.stupeň (benzínová atmosféra) už jsem zase s otáčkami v pásmu, kde motor dává tak 80% svého maximálního výkonu (takže vlastně z 50 kW je reálně 40kW)

          Na českých dálnicích se dá jet i víc, ale je tu už i jisté riziko policejní buzerace, od 180 výše doplněné i rizikem ztráty ŘP.

          Na velké části německých dálnic jednak při jízdě 250 nehrozí buzerace od policajtů a jsou tam lidi ukázněnější a lidí „jedu 130 v levým, nikdo nemá právo mě předjet, polibte mi šos“ je tam méně.

         2. Jak s čím, kdysi jsem jel 155 ale rychtovalo to jako 250 ve 105ce, smrt ve vočích a někde u kolína jsem ji mohl mít v táhlý zatáčce a byl rád že tam je odstavný pruh jinak jsem bakal. :-)

        2. záleží na kondici a naložení, v dobrým stavu a prázdný asi tak tak, v nedobrým nebo naložený budeš rád za vosumdesát :D

        3. felicii jsem měl a možná byla nějak výjimečná, ale problém býti brzdou provozu v zákonných limitech nenastával.
         bereme-li to vědátorsky: do standardního dálničního maximálního podélného sklonu 4,5% počítejme:
         potřeba výkonu po rovině při 130 km/h zhruba 30 KW (vnitřní odpory vozidla, valivý odpor, odpor vzduchu)
         potřeba výkonu na stoupání (plně naložená felicie, tedy celková hmotnost 1420 kg), při rychlosti 130 km/h vystoupá za vteřinu 0,045*130/3,6=1,625 metru, tedy na toto stoupání potřebuje 1,625*10*1420/1000 = 23,075 kW. ergo felicie 50 kW úplně plně naložená po dálnici každý kopec maximální povolenou rychlostí nevyjede, nicméně jen o fous. pomiňme, že reálný výkon felicie byl o fous větší, a že úplně plně naložená jezdila málokdy, a na druhou stranu většina řidičů nevyužívá plně potenciál výkonu svého automobilu, a to zejména nedostatečnou prací s fofrklackem (je nutno jezdit při otáčkách maximálního výkonu, a zrovna prehistorický motor felicie je má okolo 5tis rpm, a řve při tom jak říjný jelen).

         1. přiznávám že odhad potřeby výkonu na 130km/h po rovině je odhad. řekl bych mírně konzervativní. ale kdo umíte, opravte.

         2. tvl todle tady bylo už před osmi lety a řikám ti, ani pýču :D záleží na skutečným stavu a taky zajetosti, feldy zajetý na klobouka a podtáčení prostě do toho stoupání nepojedou esli tam máš 3, 4, bo 5, to bys je musel pře-zajet aspoň několika tisícema kilometrů na vyšší otáčky

          1. zajetost jsou strejcovské hospodské pindy (tedy zhruba od konce 70. let minulého století i v ostbloku). ano, řídící jednotka (má-li auto jakou) se adaptuje, ale zase ochotně přeadaptuje. tedy pokud je technicky aspoň trošku v pořádku a nemá-li brutální vůle úplně kdekoli.
           ano, každé auto je jiné a u prehistorického motoru ve felicii může být rozdíl mezi sesterskými kusy i pár desítek procent, ale né mnoho desítek.

          2. vůle samozřejmě má motor, ne řídící jednotka. kdyby to snad někdo chtěl rozporovat. smajlík.

         3. Lukas B.:
          Asi to tak nejak vychází, protože gdysi sem mňél Passat s 1,9 TD 55 kW a aj naložené po dálnici 140 km/h vpoho držél.
          V kopcu zrychlit šlo hůř.

         4. 50 kW 1.3-ka neviem, s tým som moc nejazdil, ale pre Feldu 1.6-ku (nominálne 55 kW) to zhruba sedí.
          Pocitovo to jazdilo lepšie než Dacia Lodgy so 75 kW (atmo 1.6-ka).

         5. Z mé zkušenosti Felicie 1,3 fakt nejede. Má to reakci na plyn jak líný bernardým kterého ještě štípla moucha tze-tze.

          Ale možná je to prostě mizerným odhlučněním, takže když chcete výkon, tak musíte do otáček. A tam to už řve o poznání víc než moderní auta.

          Takže má člověk tendenci to udržovat ve žbrblajících nízkých otáčkách, a zařazeno o stupeň výš, kde je projev motoru ještě příjemný.

          Nicméně toto ocení velmi spolujezdci. Tito naopak neocení „jízdní dynamiku“.
          To jsem jednou jel penilním nástavcem jednoho „silničního závodníka“ jako spolujezdec, a cítil jsem se jako nudle v bandasce. Nebýt bezpečnostního pásu, tak jsem lítal odpravých dveří k levým.

      3. @servisdok

       Kladete si správné otázky. Proč se na jedné straně předpisy a vize zaklínají nízkými emisemi, úsporami, šetřením surovin – a přitom sledujeme posun nových typů aut k SUV, ke stále větším a těžším krávám, k těžkým elektromobilů, s obří vahou baterie a tím i spotřebou energie a statisíci korun jen za baterii? Proč mizí malá auta? Protože spotřebitelé to podle výrobců aut takto chtěj.

       Proto mne zaujala česká firma z Klatov ELBLESK a její nový malý elektromobil PONY. Váha 600 kg, baterie 13 kWh, dojezd kolem 150 km, pro dvě osoby, spotřeba elektřiny kolem 9 kWh / 100 km. Slušnáý zavazadlový prostor, malé rozměry vozu, málo „mrtvé zátěže“. Prostě ideální do města nebo na kratší jízdy mimo dálnice.

       A cena? Prý zaváděcí cena pod 370 tisíc korun.
       Jak nemám rád těžké elektromobily s šílenými parametry, za obří peníze, tak tohle mne zaujalo. Takhle bych si dostupnou elektromobilitu představoval Odkaz je tady https://www.elblesk.cz/pony/

       Apropos: Škoda 100 kdysi brala 6 litrů na 100, vážila kolem 850 kg. Dnešní rodinné auto váží od 1400 kg nahoru, elektromobily od několik set kg víc. S tím se prostě spotřeby za tři litry dosáhnout nedá. Kvůli váze.

       1. Byl jsem ted preparkovat a uvolnit nabijecku kolegovi. Neco se vysralo a nejede pulka Ladesäulen u firmy. A kolega mi rekl, ze tohle full elektro je jeho posledni v zivote. Jeho tchan prave menil baterii a stala ho 8000 euro. Neco takovyho tchan nezazil u zadnyho z normalnich aut, ani kdyz menil celej agregat.

        Nechci bejt spatnej prorok, ale zda se, ze nadseni pro elektro u Nemcu upada stejne rychle, jako nadseni pro Willkommenskultur.

        1. Otázka kolem těch Němců je jen taková, proč takový technicky a důsledně uvažující národ souhlasil s nesmysly typu zavření jaderek, plánu na zákaz plynových kotlů, nesmyslný zákaz spalovacích motorů po roce 2035 atd.
         Přitom souběžně s koncem jádra si malovali budoucnost na ruském plynu z Nordstreamu v době, kdy Rusko už obsadilo vojensky Kram a Donbas.

         1. @Cerny Mor: Protoze odebiraji a budou odebirat levnou elektrinu z protektoratu, tak proc by se spinili, ne?

         2. Protože jsou zvyklí nablýskat holinky a dělat, co se jim řekne. k tomu jejich teutonský kult smrti a zelená sebevražda jede jako na drátkách.

          1. Presne tak. Oni sice tusili, ze je neco blbe, aber Ordnung muss sein und Befehle müssen befolgt werden!

           Ted zjistili, ze bude docela dobre reseni se vysrat na septani po knajpach a radeji to hodi AfD. Toho se v Bundestagu boji jak cikan prace.

          2. A nastala opravdu prdel, protože AfD začali cejtit, že je vítr v zádech. A jak všichni veřejně deklarujou, že s AfD nikdy koalovat nebudou, tak AfD deklaruje taky. Že bude spolupracovat s každým, kdo to bude chtít.
           S jednou výjimkou.
           Nikdy s Grüne… :-D

       2. Řekl bych, že podobu aut udává spíš evropská komise než přání zákazníka. Malé auto třeba nesplní všechny bezpečnostní parametry, ochrany chodců atd. A narvete do něj všecky drahé startstopy, hlídače všeho možného a pak to prodáte za pár korun. To radši prodáte s vyšší marží prémiové SUV.
        Když se se svou Suzuki SX4, (což je poměrně malé auto) postavím vedle staré Felicie, tak si připadám jak dodávka, přitom je to obojí auto pro pět lidí a s podobným kufrem jen to novější je ve všech směrech víc oteklé a nafouklé aniž by to bylo poznat uvnitř.

       3. takovejch městskejch mrtek právě že ze všech nejvíc nejvíc nabízijou rejžáci, bouchají toho bambiliardy a určitě to bude tak eště vo kilo levnější i se vším všudy tady v dovozu

        u tédle jebky bych se nespolehl absolutně na nic, natož bezpečnost, ani dyž je to „český“ – pže se schválně schovají do malosériovejch vozidel, který nemusí tak hárdkórový kokotiny pro homobuznacu splňovat (stopro tam bude ai pevnost v nárazech)

      4. Díváte se na to ze špatného pohledu, předpokládáte totiž, že pro všechny lidi je automobil jen dopravní kapsle pro přesun z bodu A do bodu B. Jenže pro značnou část lidí je to také prostředek „zábavní“, pro některé dokonce „koníček“, či místo k odreagování se a k navození jistého pocitu svobody. Pro některé však také jako prostředek k seberealizaci své sebestřednosti.
       Stejně tak je nesprávné se třeba ptát, proč se prodávají osmijádrové procesory s takty přes 4GHz, proč si někteří do sestavy rvou 64GB a více RAM DDR5, proč někdo kupuje grafickou kartu za 18tis, vždyť přece na běžnou kancelářskou práci, k níž je PC primárně určeno, stačí 8GB RAM a 4 jádrový procesor s integrovanou grafickou kartou.
       Protože pro někoho je PC prostě zábava, hraní her, stříhání videa, těžba bitcoinů atd. atd.
       Stejně tak někoho prostě baví dynamické jízdní vlastnosti auta, zrychlení, zvuk šestiválce, osmiválce, dvanáctiválce, prskání ve výfuku atd. atd.

       Nejsme uniformní společnost, kde by každá věc a nástroj měl mít jen jedno přesně dané využití ohraničené mantinely, výkon, barvu, velikost, které někdo stanoví, protože má dostačovat všem.

       Takže ptát se k čemu je auto s 170kW je už hodně blízko hranice uvažování stranického, eurounijního úředníka, který plánuje výkonnostní omezení, protože 100kW prostě musí stačit pro jízdu v rámci dopravních předpisů všem!

       1. na druhé straně mi ale vysvětli, dyž stačí vosum giga a štyrjádro, tak proč to pro tolik vohnoutů musí byt vo 15 generací novější štyrjádro, pokud tu kancelářkou prácu z 98 % zastane eště pořád ai lžintel C2Q/AMD X4 (vim to moc dobře, používám mobilní C2D P9700 prakticky denně)

        1. Protože i všechny programy bobtnají, stránky píše více diletantů, všecko je animované atd. A když chcete něco starého rozšířit, tak zjistíte, že je levnější nový krám, jelikož se změnily patice na všecko.

         1. Respektive doma to z ebay a spol. jde, ale ve firmě už tolik ne.

        2. důvody jak psal Ada a další důvod je všemi milovaný Microsoft. Koukni se třeba na požadavky WIN11. To už na deskách bez nového biosu s rozhraním UEFI a čipu TPM nenainstaluješ. A nová deska znamená nová patice pro procesor, nový procesor znamená nové a rychlejší paměti, nové PIC E rozhraní a už v tom jedeš :-)

         1. ať si to mrdko$oft strčí do prdele, sedmičky sou celkem fpohodě…

      5. servisdok 10:35
       Řekl bych, že hranice u rozumného výkonu leží na českých silnicích někde kolem 300 kW a 800 Nm. Pak už je to spíš rozmařilost. Okolo té hranice je to už poměrně zábavné na ježdění, bezpečné v provozu, rozumně ekonomické ale nikoli marnotratné.
       Bavím se o standardním vozu s hmotností okolo dvou tun.

       1. Uprimne receno, 99,9% lidi, ktere potkavam na silnicich, nevyuzivaji ani 100kW. Extremne malo kdy zaziju situaci, kdy by nekdo evidentne nejaky vetsi vykon pouzival. Sam jezdim aktualne s 20 let starym Focusem s nejakejma tusim 75kW nebo tak nejak, a nezazil jsem uz ani nepamatuju, ze bych potreboval vice. Jasne, courat se po dalnici do kopce 150 je trapny, ale tak da se to prekousnout…
        Ja nikdy nejak nechapal tuhle posedlost vykonem u lidi, co si teda koupej auto s vykonem a pak ho nepouzivaj

        1. Na co pěknou, kozatou a milou ženskou, když ti na to tvoje šukání stačí Božena který smrdí z huby a má beďáry na prdeli.

         1. Na co ti pekna mila kozata zenska, kdyz pak denne chodis do hospody a sukas s ni jednou rocne?

          1. No, pokud je milá, tak předpokládám že je fajn si i jen popovídat :-)

           Jak osud šel, stalo se, že jedno z mých aut má něco přes dvě stě kilo vaty. Nepouživám to moc, ale občas si dáme pusu a onehdá jsem např. vyjel z vedlejší a jako na potvoru jsem musel před tím dát přednost kamionu. Věděl jsem, že moc šancí ho předjet není a on z dobrých důvodů pojede řadu úseků opravdu pomalu. Před námi byl ne úplně nevýznamný kopec, ale s rovnou silnicí tak jsem tomu šlápnul na krk a předlétnul ho. Nešlo o maximální rychlost při předjíždění, ale o tu akceleraci do kopce (bavíme se o autě přes dvě tuny). Takové situace občas nastanou (auto jsem primárně kupoval jako rodinné cestovní, ale jiná motorizace stejně nebyla k dispozici a tato je velmi příjemná, pokud si člověk o výkon řekne, tak ho dostane a to s hezkým zvukem).

          2. No veď práve preto – aby ten jeden šuk za rok stál zato.

          3. Ovsem, na to je prece radost se nekolik mesicu tesit. Cesta je cil… :-)

        2. No ono nekdy nejde nakonfigurovat vyssi vybavy jinak, nez s vrcholnou motorizaci. A pokud neresis penize, proc na tom setrit.

         Taky je fajn provozovat vuz s prebytkem vykonu kvuli zivotnosti a spotrebe, nez si koupit neco co pak honis permanentne s plynem na podlaze, aby to vyhrklo nejaky vykon. Ono se pak ve finale da jet i s nejakou 70kw 1.4 za 12l, kdyz po ni chces veci na ktery nema.

         Prebytek vykonu je fajn. Muzes predjizdet kde chces, pac na to potrebujes zlomek casu. Nepotrebujes na to pul kilometru rovinky atd. Kdyz dojedes strudl aut, kde se treba tri tahnou za pomalym nakladakem co si netroufnou predjet, tak je das vsechny naraz atd.

         Pro koho je jizda zabava, ten to pochopi. Kdo ma jizdu jen jako nuzne zlo pri presunu z bodu A do bodu B, ten to nepochopi nikdy.

         1. Ale jo, ja tohle vsechno chapu, je to uplne super (bez ironie)
          Tak proc to lidi nedelaj?
          Jako ze…..temer VUBEC?

          1. Buhvi kde jezdis :D

          2. Cece najedu rocne cca 50k km, z toho tak 10% mesto, zbytek pul na pul dalnice a mimo mesto bezne silnice.
           Posledni rok jezdim s dodavkou, takze zadny delo. Stejne si nevsimam, ze by nekdo vedle me nejak pouzival tuhlecten vykon :-) Na semaforech tak jako tak odjedu prvni, atd. Jasne, na dalnici mi to jede tak max 150, takze me obcas nekdo predjede, ale jinak….A kdyz jezdim osobakem, tak uz vubec. Mam nejakej 20 let starej Focus, neco kolem 70kW a fakt nepozoruju okolo sebe vice vykonu…
           Ja se nad tim podivuju uz alespon 10 let, co jsem nad tim zacal premyslet a pozorovat to. Lidi si kupuji auta s vykonem, ktery nepouzivaji a ja vubec nechapu proc.

          3. Je to příjemný. Lidi si pořizujou rádi hezký a výkonný auta a ne proto, že by to potřebovali, ale proto že se jimi to líbí. Snažil jsem se ti to naznačit s tou paralelou k ženský. Pokud ti auta nic neříkaj, a evidentně ne, tak si s tím nelam hlavu.
           Já taky na motorce nepotřebuju těch 120 koní, který ta motorka má. Proč tam teda jsou?
           Fun factor jako prase.

          4. Tvl ty jses takovej vocas… Jasne, auta mi evidentne nic nerikaj. Tvl
           Jako ja chapu, ze nekdo, kdo na to ma, ma miliony na konicky, si jako konicek koupi auto s vykonem, ktery nebude nikdy nebude pouzivat. Ja jsem si pred lety taky kupoval pocitac za 150k, kdyz by mi objektivne stacil za 30-40k. Stejna situace, konicek.
           JENZE vetsina lidi, co tohle resej, to NEMAJ jako konicek. Resej to z toho duvodu, ze to je jako DESNE DULEZITY, ze to jako VYUZIJOU, a pak to v zivote NEPOUZIJOU.
           Tomuhle se divim. Kdyz uz to tak resej, tak proc to proste potom nepouzijou.
           Btw uz jsem tak nejak dospel do stavu, kdy neco vlastnit jen proto, ze to vlastnim, i kdyz to v zivote nepouziju, mi neprijde jako nejakej super fun factor.
           Ja radsi ty veci, co maj mit fun factor, fakt pro tu fun pouzivam.

          5. Keď si taký veľký ankap, ako o sebe (inde) tvrdíš, tak nechápem, čo na tom nechápeš. Subjektívny úžitok z vyššieho dostupného výkonu, nie asi?

          6. Ancap jako prase. Mě to přijde jako píčovina, tak tady budu hejtovat lidi, kterejm to přijde dobrý. Lojzo Lojzo…

          7. Jasne, kdyz se necemu divim a nechapu to, tak to HEJTUJU.
           Jo, presne tak to je
           Tvl, to je tady jak u blbejch na dvorecku.
           A jeste predtim napisu, ze chapu, ze to nekdo ma jako konicek.
           A nasledne jsem obvinen, ze nechapu, ze z toho ma nekdo uzitek.
           Jako…..to jste lidi fakt AZ TAK retardovani, nebo je to tema vedrama?

          8. Lojza: Nevím, jestli to vysvětlovat, když se to aktivně snažíš nepochopit. Ale co už. Takže.
           VĚTŠINA lidí si takové auto koupí proto, že jednou za čas ten výkon použijí. Tenhleten výkon neuvidíš na semaforu a málokdy na dálnici. Navíc ten plný výkon je potřeba (v běžném provozu) většinou maximálně deset sekund, v případě honění brka na dálnici nižší desítky sekund.

           Takže z toho důvodu to skoro nikdy neuvidíš. Buď jsi na špatném místě, nebo nevystihneš těch pár sekund, kdy to někdo oroštuje.

           A souhlasím, existují lidé, kteří si koupí takové auto a a nikdy (nebo 1-2x za svůj život) ten plný výkon zkusí. Takoví lidí mají auta na prestiž – typicky nějaký arabský šejk co jednou za čas vytáhne klenot ze svojí sbírky a jede s ním 80 na soukromou party. Ale takových lidí není většina, jak tvrdíš. Ale určitě v autech mají mnohem víc peněz, než ten zbytek, co si koupí silné auto, protože je baví řídit ho.

          9. Jak jsi prisel na to, ze se to AKTIVNE SNAZIM NEPOCHOPIT????
           Ja jen rikam, ze tyhle situace okolo sebe NEVIDIM. A to i v pripade, kdy by nekdo skutecne MOHL vykon pouzit, trebas na okresce k predjeti nakladaku, a on to NEUDELA.
           Jedine, kdy si vzpomenu, ze nekdo skutecne pouzil vysoky vykon, bylo u nejakych sportovnich aut, propadne nejakych Mustangu a podobne. Ale jinak temer NIC.
           Najedu rocne okolo 50k km, coz mi prijde uz jako docela reprezentativni vzorek k tomu, abych o tom neco malo mohl soudit.
           Jako kolikrat se mi stane, ze jede pomale auto, za nic nekdo s turbo buhvikolik objem, rozhodne pres 100kW, a ja je OBA predjizdim s dodavkou , co ma 63kW. A to si nedelam prdel.

          10. „…nevyuzivaji ani 100kW… …nechapal tuhle posedlost vykonem u lidi, co si teda koupej auto s vykonem“ – jako ‚posedlé‘ lidi si představím ty, kteří si koupí 150kW+, protože 100kW má dneska hafo aut. A takoví majitelé těch 150kW občas použijí a občas ne.

           100kW auto je nejčastěji v rukou člověka, který posedlý výkonem není a je mu lépe ve vláčku, protože nemá skill/potřebu předjíždět.

           To, že někdo jede s opravdu silným autem pomalu neznamená, že ho zítra nepůjde pořádně provětrat. A jak jsem psal předtím, i opravdový „výkonový“ řidič ten plný výkon využije ani ne v jednom promile cestovního času – a ty se divíš, že to kolem skoro nevidíš. Vždyť tohle je jednoduchá matematika.

          11. Ja jen znovu zopakuji, ze neresim drtivou vetsinu casu. Resim situace, kdy by bylo potreba ten vykon pouzit (a ze by stacilo i mene, nez tech 100kW v tu chvili), a oni to neudelaji.
           A tyhle situace vidam okolo sebe kazdou chvili.
           To je cele.
           Abych to shrnul: Nepodivuji se nad tim, ze si nekdo kupuje auto s velkym vykonem, ani se nepodivuji nad tim, ze ho nepouziva nonstop, podivuji se nad tim, proc ho nepouzije, kdyz by to bylo potreba A ZAROVEN o neco drive, kdyz si auto vybiral, argumentoval casto PRAVE TIM, ze ten vykon je potreba v situacich, kdy ho nakonec…nepouzije.

          12. To jsi úžasný. Já bych na silnici neuměl odhadnout, že ten šnek s nabušeným autem přede mnou mluvil zamilovaně o výkonu, když si to auto kupoval :D :D

          13. Moje zena ma trojky. Stejne v podstate kojila jen dva mesice, takze by ji stacily jednicky. Chtel bych ji s jednickama? No na zacatku asi ne. Proc? No protoze se mi libi trojky. Potrebuje ona trojky? Ne.

          14. neboj, prijde noive narizeni EU, ze vsechny budou mit dvojky. Protoze komisari zjisti, ze je levnejsi, kdyz bude jedna fabrika vyrabet univerzalni sprnu ve velikosti 2 pro celou uniji. Samozrejme ty ostatni velikosti nezakazou, jen na ne budes muset mit povolenku, ktera te bude stat rocne jako novy auto.

         2. Prebytek vykonu je fajn, ale zas vsechno ma svoje meze… Ja tomu rikam ze „vykon je tezkej“.

          Vykonny auto ma zpravidla vsechno vetsi, houzevnatejsi, tezsi. Pak nastavaji situace, kdy napriklad obycejnej kombik ma tak velke a tezke brzdy jako obrovska dodavka.

          To predjizdeni je pak mnohem bezpecnejsi, kdyz vystrelim a rychle nekoho predjedu, je to i bezpecnejsi nez slapat na krk nejakemu slabemu moturku. Ale zas ono slabsi auto muze (ale taky nemusi) byt lehci, pak vystreli stejne rychle jako to silnejsi. A jako bonus je to pak zabavnejsi treba v serpentinach. Jako vlastnik samych „slabych“ aut bych o tom mohl dlouho vypravet :) Vykon mi ale treba chybi hlavne v prudkych kopcich.

          1. „Výhoda“ slabých aut je i v tom, že člověk věnuje mnohem větší pozornost provozu, hlavně na dálnici :D Ono vejít se do levého pruhu s 65 koňmi, to chce trochu plánování a strategie :D

          2. Platí to i obráceně. Já se třeba tuze nerad pohybuji na dálnici pomalu.
           Člověk pak musí každou chvíli přejíždět mezi pruhama, hlídat si, zda se tam necpe i někdo jinej (pokud jich je víc jak 2), musí neustále kontrolovat zrcátka každou chvíli měnit rychlost, aby se někam zařadil, nebo přeřadil.

           Když ale nasadí vyšší tempo, najednou většina z toho odpadne. Vzadu to není třeba tolik hlídat, protože mě někdo dojede jednou za uherský rok, přejíždět z pruhu do pruhu už nemá moc smysl, vyjma prázdné dálnice. Vlastně zbyde jen koukání před sebe a jediné co musí člověk dělat je koukat po těch o míjí v pravo a hlídat je, jestli se nechystaj udělat nějakou kravinu, jako švihnout to do leva.

          3. Na ceskych dalnicich je vysoka rychlost naprd. Musis porad sledovat, kde se vysrali na plot a vbehne ti tam treba srnci (v lepsim pripade). Z okruhu mych znamych uz par lidi zkusenosti se zveri prave na dalnicich ma.

          4. Srny mám zatím jen ze silniček. Na dálnici jsem zatím potkal jen koně. A to už 2x :D

          5. být nejrychlejší na vícepruhové směrově rozdělené kumunikaci je druhé nejbezpečnější a nejpohodověší. na prvním místě je být zcela srovnatelný s nejpomalejšími, tedy nacvakat tempomat na něco kolem devadesátky (skutečné) a jet stejně jako kamiony. ne každej na to ovšem má psychicky, a extrémní ale nikoli v zásadě zvrácený názor je ten, že kdo to psychicky nedá, ten by neměl do auta vůbec sedat a rozhodně by se neměl ženit nebo spoluvlastnit nemovitost.

          6. Jen se zeptam, kolik (ciste teoreticky, samozrejme, zadna informace nemuze byt pouzita organy…atd :-D ) na te dalnici tak prumerne jezdis, kdyz chces jet „rychle“?
           Ja s tim Focusem jezdim tak nejak okolo 170-180 (pak na me slabsi jedinci, jedouci se mnou zacinaji rvat, ze se nechtej zabit :-D ), a to ma fakt tak okolo 75kW, nevim ted presne (je to 1,6 benzin bez turba)
           A nedela mi problemy se na tu rychlost dostat docela rychle, auto neni nijak extra tezke…

          7. Jen tak pro pobavení:
           https://youtu.be/P-BTTquGvAw?t=966

           Ta chvíle, kdy to BMW před ním uhne do pravého a týpek na to šlápne… to je až nechutné. Když si myslíš, že 210km/h už je docela rychlost…

           Ale to je jen pro pobavení, s našim provozem na dálnici to nemá nic společného.

          8. Všechno jde. Taky mám naježděný stovky tkm s autama okolo 80-90kW a i s takovejma jde jet třeba 220.
           A upřímně já ani nemám potřebu jezdit třeba 240 po dálnici, ikdyž na to auta mám, takže by se dalo říct, že to stačí, nebo že je to zbytečné.

           Ovšem on je zásadní rozdíl v té dynamice. S těma 90kW to auto roztaháváš na 200-210 na pekelně dlouhým úseku. Nesmí to být do kopce a potřebuješ na to věčnost.

           Těch 170-180 s takovým autem je už reálný udržet, ikdyž do kopce tu rychlost budeš taky nabírat bídně.

           Není to ovšem o té top speed, jako o tom zrychlení. Je rozdíl, když auto potřebuje na nabrání těch 180 třeba 35s na rovince a jiný to nabere za necelých 20s a táhne klidně i do kopce.

           V praxi totiž když ti tam někdo vjede a ty musíš z 180 brzdit třeba na 120, tak zpátky to v jednom autě nabíráš dlouho, zatímco v druhým ťukneš na plyn a máš to tam téměř instantně.

           Tohle kolikrát ovlivňuje i fakt, zda jsou ti řidiči před tebou ochotní uhnout. Pokud vidí že máš výbavu předjet je v pár vteřinách i v kopci, tak tě třeba pustí, protože je to neomezí.
           Ale pouštět někoho, kdo má sotva pár koníků navíc, aby pak kvůli jeho několik desítek dlouhému manévru brzdili – na to se můžou vysrat.

           A předjíždění je taky jiná liga. Ano, dá se předjet i v autě s 80kW kolona. Když si hlídáš protisměr, správně odhaduješ, včas si podřadíš a ideálně si uděláš i odstup a pak začneš nabírat rychlost, ještě než se uvolní protisměr a pak do něj už jen přeskočíš jakmile tě mine poslední auto v protisměru atd.

           Jenže s pořádným motorem nemusíš dělat nic z toho, šlápneš na plyn a tu kolonu předjedeš za poloviční čas a klidně v kopci.

           Chápu že se cítíš, jako že seš fakt rychlej. Taky jsem najezdil spoust km v takových autech jako máš ty, taky jsem byl rychlej a taky mě málo kdy někdo předjel. Dneska už jezdím i klidnějc a když se zpátky podívám , jak jsem kolikrát jezdil nebezpečně, protože mě scházel výkon, tak rozdíl vidím veliký.
           Viz. to co už to někdo psal, když předjíždíš někoho kdo jede 90 a on schválně začne přidávat tak, že dlouhatánská rovinka pomalu končí, v protisměru se blíží auto, ty máš na tacho najednou 130 a stále jdete vedle sebe a nemáš se kam zařadit.
           Mě se tohle už dneska prostě nemůže stát. Předjedu v řádu několik málo vteřin a kokot si může šlapat na plyn jak chce. Pravděpodobně to ani nepostřehnu, protože rozdíl ve zrychlení je tak zásadní, že pro mě on stojí na místě. A místa na to potřebuju zlomek.

          9. PS: samozřejmě se bavíme o německých dálnicích – u nás se jezdí 130 max dle předpisů. O tom žádná ;)

          10. No, co k tomu rict….kez bych takovych, jako jses ty, potkaval na silnicich vice, a nepotkaval porad takove, co jako ty vubec nejsou :-D

        3. Tak isto 99,9% ľudí nejazdí na Thalii stálych 150 a viac km/h po cestách mimo obec a 100km/h v obci.

      6. Ak by sme sa bavili len o výkone teda kW (PS, HP) tak tu by som bral za vhodné minimum asi 1kW na 10kg maximálnej hmotnosti vozidla.
       Ale motor disponuje ešte aj točivým momentom v Nm a tu už to začína byť trošku komplikovanejšie.
       Jo a obe tieto veličiny resp. ich aktuálna (ale aj maximálna) hodnota je závislá od otáčok motora – opäť ďalšia komplikácia.
       A keď k tomu prirátame ešte primárne a sekundárne prevodové pomery tak už sa to celé domotá.
       Občas sa stáva, že jedná a ta istá automobilka použije ten istý motor v dvoch rôznych modeloch ktoré majú iné prevodovky a raz je ta kombinácia lenivá ako štátny zamestnanec a v druhom modeli to celé funguje ako švajčiarske hodinky.

    3. Mno asi jako vy nechápete důvod, proč mít auto co má 170kw, tak já nechápu co vám na to příjde divného a proč se ptáte ;)

    4. Já považuju za minimum 333 kW abych bezpečně dojel na golf.

     1. sem myslel vole že 666 koní

    5. Ono to vážně je poznat i v nižším rozsahu výkonu a u dobře zkonstruovaných motorů. Mám 2,5 litrovou japonskou atmosféru :) a stejně jsem si ji nechal chipnout ze 143kW na 155kW. Předchozí auto s podobným motorem mělo výkon o 40kW nižší a pozná se to na radosti z jízdy, předjíždění (rezerva výkonu se fakt hodí i ve městě) a při jízdě vyšší než povolenou rychlostí :) na přeplněných dálnicích.

     A nebo nejezdit na prasátko. :-)

     1. Vykon neznamena jen rychlost, ale taky zrychleni. Ja drtivou vetsinu casu dudlam na minimalni vykon. Ale tady v horach jsem kolikrat rad, kdyz chci predjet zemedelce s nalozenou megavleckou plnou baliku sena, ze to stihni na nejake kratke rovince. A to bych, s par kW proste nedal. A ono se bavime treba o nekolika kilometrech jizdy za kymacejicima se pultunovyma balikama, coz je supa dupa adrenalin, zejmena, kdyz se co chvila par baliku vali nekde ve skarpe, protoze soudruh s Dzondyrem si myslel, ze snad bude s tou vleckou driftovat.

      1. Ale dal, jenom staci s tim autem umet jezdit…
       Akorat ze lidi, kdyz videj, ze se otacky dostavaj trebas u benzinu nekam k 6 tisicum, tak se bojej, ze se to auto asi rozpadne, nebo neco takovyho…Pritom prave v tu chvili ma to auto nejvyssi vykon, a JE TAK KONSTRUOVANE, aby to TAKTO lide pouzivali.

       1. Vymyslel si strawmana, tak mu dej co proto…😀
        Jen do něj.

        1. A tak mozna okolo sebe mame nejake uplne jine lidi a mas uplne jine zkusenosti, coz o to…

    6. servisdok, 16.8.2023 v 9:07:
     A k čemu je někomu gramec s aparaturou za 200 litrů? Vždyť na 5+1 bednách u počítače uslyšíš mp3 písničku, slovům se dá rozumět, basy to bude mít, kravál to udělá taky. Nějaká komprese? Nějaké ztráty signálu? Není 100% věrná reprodukce? A kdo to potřebuje? Vždyť tu písničku to přehraje…
     Stačí taková odpověď? ;)

   3. Jak jsem naznačil, mně ten el. posilovač nepřišel v E90 vůbec špatný. Upřímně bych nepoznal, že tam je, nebýt divného chování v dorazech při parkování. Jen jsem to v Z4 s takovým stářím nečekal. On ten el. posilovač je ve skutečnosti lepší (respektive řízení samotné) než třeba ve všech soudobých i současných opěvovaných Mazdách, kde je řízení extrémně lehké (a je pak úplně jedno, jestli tam je posilovač takový nebo makový, protože v tak lehkém řízení zpětná vazba těžko půjde najít).

    1. riderhenry: ne, že by nešlo udělat hydrauliku blbě, ale elektro nikdy nepůjde udělat stejně dobře, to je asi hlavní rozdíl, daný technologií. Navíc těch faktorů ve výsledném vnímání zpětné vazby je mnoho a problém jsou i očekávání zákazníků, kdy – soudě dle nastavení z výroby třeba u škodifky nebo pažouta – cílem je poskytovat feedback na úrovni nula. Tedy ať se to ideálně točí jak volant k počítači a řidiče to hlavně nesmí ničím zatěžovat, ještě by se vylekal.

     Jinak teda které mazdy konkrétně máte na mysli v souvislosti s „extrémně lehké řízení“? Když srovnám, co znám řekněme dobře (aktuální šestku, miaty NA, NB a ND), tak mi řízení nijak „extrémně lehké“ nepřijde, zvlášť ne ve srovnání s jinými značkami. Napadají mě ještě CX-60 a MX-30, především třicítka je vším, co v tom autě je, cílena pouze na uživatele a nikoliv na řidiče, vč. řízení. Což je ale společné všem BEV a nemá smysl to vůbec řešit.

    2. e90 mela jeste hydraulicky

  2. N52 žerou olej úplně všechny. Trošku pomůže výměna oleje každej rok a dávat tam 5W-40 místo předepsaného longlife 5W-30. Pro představu na trase Brno Praha Brno sežere litr oleje.

   1. Brno-Praha-Brno? Kdo by se proboha vracel do Brna?!

    1. Pachatel se prej vrací na místo činu…

    2. Protože z Prahy do Brna je to z kopce a jezdím to na neutrál.

     1. Z kopce vyjedou Blanicti rytiri. Ty vyjizdis s kopce.

   2. To je zajímavé, mně N53 žrala olej jen v naprosto specifických situacích (při prodeji nájezd cca 220 000 km). Buď při totální pile (tzn. motor k omezovači, přeřadit a takto stále dokola – ten motor to i docela rád…), nebo právě při dlouhých trasách po dálnicích. Ale určitě to nebylo tolik. Tuším, že jsem dal Brno – Brusel – Brno a doléval až při návratu domů, takže to nemohl být ani litr (jinak by si auto řeklo a dolil bych při tankování).

    Jinak jsem paradoxně znal víc lidí, co je vytrestala N52, než těch, co by trpěli s N53. Nebylo to o těch motorech jako takových, ale spíš o tom, kam s tím autem kdo jezdil. Třeba jednomu klučinovi servisoval N52 nevlastní táta automechanik (co samozřejmě BMW běžně nedělá…), no tak holt pořád platit za přetěsnění kde čeho, přitom stačilo strávit tak 10 minut na netu (jak tomu často bývá). Naopak ty N53 zase jezdily vesměs jen na preventivní diagnostiku, aby se majitel ujistil, že „se to ještě nesere, i když by dávno mělo“ :) Teda kromě výměny NOx senzoru co 5 let, protože je na blbém místě a prostě odcházet vždycky bude. Ale vím taky o člověkovi, co si z nějakého důvodu nechal měnit N53 přímo v BMW a pak to ještě jednou nebo dvakrát reklamoval, včetně anabází technika z Mnichova a následné prodeji „do Áček“, protože už nevěřil tomu, že ten poslední nový motor vydrží víc, než pár tisíc…

    1. To víš, Brusel není Praha…

     1. No nelíbí se mi tam ještě o něco víc, to je pravda, ale přes Prahu se jede :D

      1. Tak to vysvětluje všechno. Z Brusele se do Krna valí přez Prágl….

 5. https://www.youtube.com/shorts/MKlZOZcqQ6E
  Jen pro zajímavost u starýho rychlodraka u kterýho ukradli celoročky i s disky ale byl odstavený tedy s chybou brzd po delším čase kdy jsem nenašel klíčky mne napadlo podívat se kastlíku a vzal jsem 5. kilovýho kalacha ale nerozbil, tak jsem se rozpřáhl a vyletěla mi sekyra z pazour a majzla do holeně kdy jsem potom dlouho skákal po jedný. Krumpáči už to neodolalo. :-)

 6. NO, on ten 170 kw motor taky neměl kdovíjak dobrou pověst, kvůli ovalitě válců s následnému 2-stroke režimu. měl jsem 330i v M paketu, posléze 325i. rozdílné motory co do dynamiky, tak i spotřebou oleje. samozřejmě…záleží na péči majtele.

 7. Joo, Z4 se mi vzdycky strasne moc libila. Kdysi jsem pokukoval po Z3, hlavne z financnich duvodu. Nejak dlouho nic nic, a pak jsem se svezl v kamosove Barchette. To bylo poprvy, co jsem si auto doslova obliknul, a neuveritelne se mi to zalibilo :) A to stacilo doslova par kilometru a vedel jsem, ze si taky musim koupit auto, co si clovek oblece.

  S2000 uz se dostala mimo moji financni realitu, Opel Speedster uz taky, no a na muj vkus je Z4 (na to co hledam) uz opravdu moc velka a tezka, miaty se mi nikdy moc nelibily, takze jsem skoncil u… no, vsak to mam v nicku ;)

  1. Jé to je krásný auto. Jsem vůbec netušil že existuje.

 8. Bezva recenze.
  Před časem jsem byl v podobném váhání, jenže jsem se zamiloval do Miaty (Mazda MX5) NX-C. Přišla mi subjektivně v zatáčkách živější a obratnější, Z4 je přece jen proti lehké Miatě kus auta a taky se mi po pravdě nechtělo vrazit do libůstky, kterou používám 4-5 měsíců v roce tolik peněz. Taky jde u Miaty líp nandat střecha. :)

 9. Pridam svoje preference KDE KW mozna nejsou az tak dulezite,ale spis finalni prevod,lsd, manual, short shifter, KW na KG a atmosfericky motor. Ten vykon neni az tak dulezity proto,protoze pri spravnem zprevodovani lze I s mymi 185kw dosahnout z 0-100 za 5 a slusne dynamiky kdyz SE snizi maximalka na 220 treba. Idealne kombinace primeho/neprimeho vstrikovani. Pohon zadokolka je jednodusi na udrzbu a 4×4 je zbytecne tezke a potom jebpotreba zase vyssi vykon. Chapu,ze pro hodne lidi je 300KW ~430 koni (isf,rs3 M3) atd zaklad,ale ten SE uz skoro nedela v manualu a pokud ano je to exotika. Mnozstvi asistenu,ktery nejakym zpusobem SE serou do otacek je hromada. Vetsina ma plyn fly by wire neboli electrically managed. Na sve platforme jeste muzu dost radit potom uz Ty moznosti zdaleka takove nejsou…

  1. Lehkej setrvacnik,rev matching, odezva na plyn, stabilni karoserie pro prudke akceleraci, docela lehky kola resp. Vse pro light rotational mass, lehkej propeller shaft. Moc neudusunej vyfuk. To vsechno dizkvalifikuje vetsinu vozidel po 2010-12

  2. Porsche

   1. Myslim,ze Porsche jsou exotika mimo normalni cenovej region.
    Ferrari taky ma asi modely s manualem. Lambo taky a par dalsich znacek taky. Ale to opravdu neni relevantni. Nez posrany Porsche tak radsi GT-R.

     1. Já jsem na Boxstera souputníka té Z4 koukal. O tolik dražší to není (ikdyž se doporučuje generálka motoru, převložkovat válce atd.) a technicky je to zase někde jinde. Plochý šestiválec uprostřed už je prostě jízdně zase jinde, než ta Z4.
      Ale ten interiér mě prostě příjde jak za krále klacka a zvenku mě to auto příjde takové holčičí.

      1. Mel jsem jednou pujcenyho Porsche, z Bystrice do Blavy jsem vyjel celou nadrz. Jako zazitek to je, ne, ze ne.

       1. Ze ktery Bystřice?

        1. Z Povážské

        2. Vágbeszterce

        3. Banske.

         1. Besztercebánya

     2. Bych Porsche zkusil. Všechny automobilky zdražují ale Porsche naopak zlevňuje. Jedinej zádrhel jsou dlouhé dodací lhůty. Prakticky vyrábí všechny vozy na zakázku. Stačí zvolit neobvyklou barvu a dodání se protáhne o půl roku.

      1. Kolega cekal na novyho Medveda 11 mesicu.

       1. A ke všemu Mergly zdražily o 100%. Jediná automobilka co se nechová zmrdsky je už jenom Porsche.

        1. To je jakej protimluv vzdyt je to koncern a vzdy Jim bude podrizeny Nebo mi snad chcete rict,ze v Ramci koncernu si vybudovali unikatni postaveni a jejich jedinej relikt od matky je treba prasivej fob klic z oktavky jako u bugatti Nebo?

         1. Porsche je malá firma, samostatně obchodovaná na burzách. Celková hodnota na burze je vyšší než celého koncernu. Proto si dělají co chtějí.

        2. Nemam nic proti jizdnim vlastnostem gt2 3 911 apod., Ale jsou sprahli s koncernem jak rikam za Ty prachy GTR.

         1. Jo jo taky jsem kdysi měl osmiset koňového Skylina . Ale prodal jsem ho protože jsem se občas zamyslel a zapomněl že za mnou jede rádobyzávodník typicky v Šádewerglu. A protože jsem nemusel brzdit do zatáček tak jsem furt couval k pitomcům co taky nebrzdili a šli přez střechu do pole nebo do pangejtu. Stalo se to pětkrát tak jsem ho prodal chlapovi do sbírky, co mi slíbil že s ním nebude jezdit.

          1. Bavime SE o to Steinem dnes uz ne moc komentovanem r35?

          2. Ano, měl i volant na správné straně. Jezdil Brno-Tachov za dvě hodiny a ani se nezapotil.

          3. Teda fakt je že jsem se občas zapotil já. Zejména když mi na dálnici skočil přes horizont… Byla to svině auto ale asi na něho ze všech aut nejraději vzpomínám.

Napsat komentář

D-FENS © 2017