Zrodila se hvězda AB. Za pomoci České televize.

Featured Image

Andrej Babiš. Muž, který se svým hnutím ovládl tuzemskou politickou scénu. Muž, který dělí společnost na ty, co ho zbožňují a na ty, kteří mu nemohou přijít na jméno. Muž, který přepisuje zvyklosti české politické scény – po sedmi letech ve vládě jeho hnutí dále rostou preference a to navzdory početným skandálům. Muž, který si stěžuje na veřejnoprávní Českou televizi, která přitom pro něj při vstupu do politiky odvedla spoustu užitečné práce…

Začnu ještě o kousek v čase zpět. Mnozí již zmínili, jak si AB pěstoval své muže v politických stranách. Byly to zpravidla subjekty na pravici i levici. Vždy tak našel pro své ekonomické záměry spojence ve vládě a opozici držel na uzdě aby do jeho záležitostí nešťourala. Dlouhá léta mu to vyhovovalo, včetně ,,kmotrovských” struktur stran. Protože s kmotry se uměl dohodnout.

Jenže AB v sobě má rysy predátora. Proč se s někým dělit, někde se prosit, když může celou kořist urvat sám? Proč se skrývat v zóně byznysu, když vždycky toužil po obdivu a světlech první scény? Inspirací projeho přímý vstup do politiky mu byl člověk a projekt, kterým vlastně pohrdal. Vít Bárta a Věci veřejné.

Právě Bárta mu ukázal, že politickou stranu lze vlastnit a není třeba zatěžovat se nějakým ideovým základem. Stačí hrát na pár populistických strun. Korupce, kmotři, političtí dinosauři. A taky mu byl inspirací v tom, že pro úspěch se hodí známé tváře a bezpečnostní složky. O tom ale zase třeba jindy.

Babišovi bylo ze začátku jasné, že nemusí být přijímám úplně kladně. ,,Do politiky nepůjdu. Nemám pro to předpoklady, jsem diskvalifikovaný. Jsem Slovák, ale cítím se být taky Čechem, mám české občanství a českou manželku! Jsem bývalý člen KSČ, bývalý pracovník podniku zahraničního obchodu. Jsem takový ten prospěchář starého režimu, který do strany vlezl, aby mohl cestovat do zahraničí, nejsem asi historicky morální ideál. Když jste stará struktura, tak jste diskvalifikovaný, když kradete miliardy, tak je to pohoda a nejste až tak špatný. Taky bych kvůli politice neprodal Agrofert,” prozradil o svém způsobu myšlení Babiš v rozhovoru pro Hospodářské noviny v roce 2011 možná víc, než sám chtěl. Bylo to v době, když už si svoje ANO2011 coby Akci Nespokojených Občanů chystal. To ale ještě možná vážně přemýšlel, že do čela hnutí najde někoho, koho si bude vodit jak si Bárta vodil Johna. Jenže v Jančuru i v Janečka nikdy neměl tolik důvěry, Telička mu zas nepřišel dostatečně charismatický a schopný aby jim skutečně svůj projekt politického hnutí svěřil. A tak se rozhodl stanout v jeho čele sám.

Taktika byla jasná – útokem na významné politické osobnosti se stane jejich přirozeným soupeřem v očích lidí i lidí pracujících v médiích. Zároveň je třeba se umýt od nánosů špíny svou osobní fasádu. K tomu pomůže prezentace sama sebe jako úspěšného člověka, který chce k lepšímu změnit celou společnost, který nepotřebuje krást, protože má dost, je kámoš s celebritami a sice možná nemá nejlepší kádrový profil z minulosti, ale teď je prostě fajn a zlatíčko, který to tu dá konečně dopořádku. A s tím vším mu veřejnoprávní média a umělecká fronta náramným způsobem pomohla. A pak už vlastně stačilo si vše pojistit nabytím významných médií v zemi. Tím si totiž koupil nejen novináře v nich přímo působící, ale řadu dalších, kteří jednou touží pro tituly jím vlastněné pracovat…

Místo toho, aby se se svým tehdy 0,3 % hnutím dostal maximálně do diskusí například s Petrem Cibulkou, jehož siderické kyvadlo by jej neomylně označilo za agenta KBG, GRU, STB, dostal již v září 2011 obrovský prostor v České televizi. Nejprve v pořadu Hyde park na téma korupce. Ten samý den ČT zveřejnila na svém webu pozitivně laděný článek ,,Babiš chystá Občanské fórum proti korupci a hledá lídra.” V pořadu i v medailonku u textu je bez komentáře ponecháno jeho vyjádření: ,,Někdo říká, že jsem byl agent. Já stokrát říkám, že jsem nebyl agent, ale byl jsem vyšetřován.”

Pořad je ke shlédnutí zde.

V listopadu 2011 je Babiš hostem Otázek Václava Moravce. Dostává prostor k útoku na nepřítomného Klause, kterého obviňuje z podílu na korupci s biopalivy. Tím získává obrovský ohlas v tištěných a internetových médiích v následujících dnech. Babiš v ČT tvrdil, že v souvislosti s projednáváním zákona o navýšení podílu biosložek v palivech dostal nabídku, že prezident nebude zákon vetovat, když Babiš poskytne prostřednictvím prezidentova známého protislužbu. Klaus zákon vetoval a Babišova slova se nikdy neprokázala.

Vysílání ČT s Babišem vykazovalo dobrou sledovanost, ČT se líbilo množství kontroverzních citací z pořadů s lídrem ANO v dalších médiích, a tak navzdory stále mizivé podpoře hnutí v průzkumech veřejného mínění zvala Babiše do svých pořadů dál. Například v roce 2012, v roce kdy se kandidáti podporovaní ANO zůčastnili s tragickými výsledky senátních voleb přišla Babišovi pozvána do pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou. Tam mu byl dán prostor pronášet věty typu: ,,Kdyby nebyl Agrofert, tak tady nejsou potraviny. … Zemědělci mi můžou postavit pomník!Když byl do stejného pořadu po čtyřech měsících a v termínu těsně před zmíněnými volbami pozván znovu, vedení ČT proti tvůrcům pořadu zasáhlo a účast Babiše zakázalo. I toho ihned obratně využil a mediálně věc prodal jako porušování svobody slova, diskriminaci a strach tradičních politiků z něj.

Česká televize však dávala prostor Andreji Babišovi pravidelně a v různých formátech. Hezkým příkladem je profil Babiše v sérii ,,Rub a líc sametových miliardářů”, kde se řeší ,,jak Andrej Babiš žije, jaký je v soukromí, proč se rozhodl vstoupit do politiky a co tomu říká jeho manželka.” Autorka profilu dostala později od Babišova týmu nabídku moderovat jeho předvolební roadshow, což odmítla. Ostatně vylučoval to kodex ČT. A tak setkání s voliči nakonec moderoval Jan Musil, moderátor pořadů Dobré ráno s jedničkou, Hop nebo trop, Živě na jedničce. Z hlediska kodexu ,,nebyl k ČT vázán pracovní smlouvou.”

Profil Adreje Babiše zpracovaný Českou televizí naleznete zde od deváté minuty. Pokud ale máte čas, shlédněte pořad od začátku, v jakém kontextu je jeho profil vysílán.

Nejlépe o přístupu České televize k hnutí ANO a Andreji Babišovi v rozhodující době pro jeho nástup k moci vypovídá analýza, kterou pro Radu pro rozhlasové a televizní vysílání zpracovala agentura Focus, a to za období bezprostředně předcházející sněmovním volbám v roce 2013. Měsíc před jejich konáním má ANO volební preference 7,7%. Neparlamentní ANO dostalo v hlavních zprávách ČT ve spojitosti s volbami 42 zmínek (pro srovnání ČSSD 52, ODS 46, KSČM 47, TOP09 43). Morální aspekty kandidujícího subjektu

i jeho představitelů byly v případě ANO2011 řešeny pouze dvakrát (ODS 7X, ČSSD 5x), z toho negativně pouze jednou (např. ODS 4x).

V rámci předvolebních debatních speciálů pak Česká televize poskytla ANO2011 největší prostor pro vyjádření – jak časem (2:35:19), tak počtem dotazů (330, pro srovnání ODS 316, ČSSD 326). Důležitější je samozřejmě skladba těchto dotazů, a zde si dovolím analýzu ocitovat doslovně: ,,Nejvíce kritických dotazů adresovali moderátoři představitelům ODS (26 %) a SPOZ (23 %). Naopak, nejméně kritických dotazů směřovalo na představitele stran ANO (10 %), KSČM (13 %) a Úsvitu (14 %). I v případě využívání věcných nebo personalizovaných dotazů ad rem/ad hominem, byly personalizující otázky nejčastěji adresovány na představitele ODS (25 %). Naopak nejméně se objevovala v dotazech na představitele ANO (13 %).”

Ve volbách dostává ANO 2011 18,65% hlasů, o 11% více než byly preference před měsícem. Babiš vstupuje do vlády jako ministr financí a politickou scénu brzy zcela ovládá.

Za nástupem politické hvězdy Andreje Babiše a jeho hnutí ANO2011 k moci tak bezpochyby stojí i z dnešního hlediska překvapivý spojenec – veřejnoprávní Česká televize.

PS: Než se Andrej rozhodl pro vstup do politiky, uměla o něm ČT natočit vlastně zajímavější reportáže, než dnes.


10.05.2020 HoMor


Související články:


12345 (201x známkováno, průměr: 1,12 z 5)
17 214x přečteno
Updatováno: 10.5.2020 — 22:49
D-FENS © 2017