Znárodnění odpadu

Featured Image

Včera jsem na jistém zájmovém internetovém fóru spíše náhodou kliknul na tento odkaz a nestačil valit oči. Nechcete-li to číst celé, ve stručnosti jde o to, že od ledna příštího roku nebudou moci sběrny druhotných surovin vykupovat odpad od fyzických nepodnikajícíh osob, egal, zda jde o zrezivělou drátěnku z vaší zahrady, staré vodovodní trubky a baterie z rekonstrukce domu či štos kartonových krabic, které se vám časem nahromadily ve sklepě.

Tyto druhotné suroviny často nezanedbatelné hodnoty odvezete hezky na svoje náklady do sběrného dvora, kde je roztřídíte a nedostanete za to ani korunu. Pozměňovací návrh k návrhu zákona č. 185/2001 o odpadech byl sice senátem vrácen poslanecké sněmovně, ovšem upravený návrh senátu se vůbec nedotkl dvou důležitých  změn  v článku I. uvedeného zákona a jeho text najdete zde, takže lze předpokládat, že tento zprasek v dalším kole projde.
 
Taková nehoráznost mne – dámy prominou – skutečně nasrala, přestože patřím k té šťastnější části populace, jež pracuje za mzdu vyšší než je v této zemi průměrná, takže by mi to mohlo být šajsegál, neb příjmy z prodeje druhotných surovin ve sběrně se u mě pohybují nyní v řádech promile a to možná ještě přeháním. Vzpomněl jsem přitom na D-Fensův článek napsaný před šesti lety, kdy naši zákonomrvci jednali prakticky o tomtéž, jenže tehdy použili rozum a návrh zamítli. Škoda že tak neučinili i nyní..

Praktické důsledky uvedeného legislativního zprasku se samozřejmě liší dle životního stylu toho kterého občana. Pokud bydlíte v paneláku, nevlastníte žádnou nemovitost ani auto, jste zaměstnáni v neziskovce a do práce jezdíte MHD nebo na kole, tak vám to může být upřímně jedno, neb těch půl kila konzerv od paštiky co za půl roku vyprodukujete valnou hodnotu nemá a do sběrny by jste jej patrně stejně nenesli. Ale většina lidí takhle samozřejmě nežije. Máte dům a rekonstruujete vodovodní či elektrické rozvody? Měníte starou drátěnku s uhnilými sloupky kolem své chaty? Vyměnili jste si sami na svém autě opotřebené brzdové kotouče? Svařili jste si z jeklů přístřešek na dříví a zbyla vám spousta odřezků? Pak hezky všechny ty vodovodní trubky, mosazné baterie, vybouranou litinovou vanu, kabely, zrezlou drátěnku, uhnilé sloupky plotu, brzdové kotouče a odřezky jeklů naložíte na přívěs a zadarmo odvezete do sběrného dvora, kde je předpisově roztřídíte. Pokud se vám nechce do sběrného dvora jezdit a odpad pro vás nemá valnou cenu, tak vám nepomůže už ani Sláveček, neboť jemu coby fyzické nepodnikající osobě sběrna nesmí vyplatit jedinou korunu, čímž Sláveček pochopitelně ztratí motivaci odpad sbírat.

A právě na různé Slávečky, lidi bez domova, ale i studenty či důchodce, jež si sběrem převážně kovového odpadu legálně přivydělávají, dopadne toto opatření nejtvrději. Coby študý chudent jsem nemalou část prázdnin rozebíral vylágrované motory, hlavy válců, automobilové převodovky a podobné haraburdí, kterým mne zásoboval kamarád, jehož otec jako hobby opravoval auta a za rok se mu toho nahromadilo tolik, že nebyl s to takové množství sám zpracovat. Výsledným produktem byla hromada odlitků z lehkých slitin (bloky motorů, hlavy válců, skříně převodovek..), hromada železa, menší hromádka bronzových futer atd., vše pečlivě roztříděné a poté ve sběrně zpeněžené. O stržené peníze jsme se podělili a všichni byli spokojeni. Tak s tímto scénářem už nebude možné počítat. Navíc lze očekávat „obohacení“ černých skládek o kovové odpady, neb tyto pro občana nepodnikatele ztratí cenu a vozit balík zrezivělé drátěnky do sběrny zadarmo pro velkou část lidí ztratí smysl, bude jednodušší jej svrhnout do nejbližší rokle za chalupou, přestože je to nelegální a trestné.

Argumenty některých senátorů by byly k smíchu, kdyby to celé nebylo k pláči. Spořádáný občan si prý starou dráteňku kolem své chaty nechá vyměnit firmou, která si starou drátěnku odveze a hodnotu kovu odečte z ceny za provedenou práci. Brzdové kotouče na svém autě si přece uvědomělý euroobčan nebude měnit sám, ale svěří to autorizovanému servisu. Prý se tak zamezí krádežím kovů. Tak proč kurva nebude moct bezdomovec dovézt na kárce do sběrny ani štos papíru?

Skutečný důvod je prostý: stát si tímto na druhotných surovinách, které mu na vlastní náklady strčíme až pod nos, nahrabe nemalý balík – ve výše odkazovaném článku se hovoří o 30 miliardách ročně. Tomu už říkám byznys.

Pojďme zkusit uvedenému svinstvu šlápnout na krk; chcete-li, napište ve vší slušnosti svému senátorovi, cože se vám na uvedeném pozměňovacím návrhu zákona o odpadech nelíbí. Děkuji za spolupráci a doufejme ve vítězství zdravého rozumu.


12.09.2014 z477

12345 (2x známkováno, průměr: 3,00 z 5)
195x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017