Zmrdi III – Infiltrační příručka

Featured Image

Toto je skandální příručka vydaná ústředním výborem pro zmrdifikaci se dostala do D-FENSových rukou. Šokujicí materiál o tom, jak dalece mají zmrd vypracovaný infiltrační model.

Od doby, kdy vzniklo první povídání o zmrdech, uplynulo už poměrně hodně času. Mezitím jej několik set párů očí četlo a nikdo k němu neměl vážných výhrad, což mne utvrdilo v tom, že můj pohled na zmrdy není úplně zkreslený. Nepředpokládal jsem, že bych se k tématu zmrdů ještě vracel i přes jeho obsahovou bohatost a stále nové metody nepřátel, které se dennodenně objevují a se kterými se my, zaběhaní zmrdobijci, musíme vypořádat.

Pro pořádek si ještě připomeňme několik základních definic ze zmrdologie. Zmrd je parchant, který se snaží prodrat tam, kam nepatří. Cílem jeho snažení je obvykle manažerské místo a činí tak pomocí diverzních a lidsky nepřijatelných metod. Jako další charakteristický jev výskytu zmrda lze označit skutečnost, že na jednoho každého zmrda připadá jeden a více poctivých slušných lidí, kteří za minimálního hmotného i verbálního ocenění napravují škody, které zmrd během své cesty na špičku napáchá.

Přesto jsem se rozhodl k tématu se ještě jednou vrátit a vyvtvořit krátkou stať o zmrdech s hodně obrázky. Dostala se mi do ruky příručka, kterou vydalo oddělení personálního marketingu firmy, která se jmenovala Škoda automobilová a.s.. Její název je „Na prahu kariéry“ a obsahuje snůšku prý užitečných informací, jak se má uchazeč o zaměstnání při pohovoru chovat, aby dosáhl úspěchu a byl přijat. Brožura je určena pro uchazeče na prahu produktivního věku, tedy zřejmě pro studenty právě opouštějící vysokou školu, jinak také přípravku pro zmrdy. Rok vydání odhaduji na 1995, protože se na zadní straně obálky přinachází felicie bez nové hrábě připomínající masky a s nelakovanými černými nárazníky.

Pro prostudování brožurky z pohledu člověka, pracujícího též v automobilovém průmyslu a zúčastněného na několika pohovorech na obou stranách barikády, jsem musel konstatovat, že se jedná o dobře maskovanou příručku pro zmrdy, podávající návod k infiltraci firmy s funkčním obranným mechanismem proti zmrdům, tzn. nacházející se v první fázi ovládnutí zmrdy. Hodně mi napověděla již titulní stránka zobrazující dva prdelní xichty, kteří by mohli na zmrdí módní přehlídce dělat manekýny. Najdete je na pozadí této stránky. Vůbec je publikace citlivě a bohatě doplněna vkusnými fotografiemi několika velmi typických slizkých zmrdů a zmrdulí, ze kterých se vám zaručeně zvedne kýbl.

Nedočkavě jsem otočil na druhou stranu obálky, kde stála věta : „Mladí odborníci, kteří jste zatím poznali jen teorii, u nás najdete otevřené dveře.“ Myslím, že „odborník, který dosud poznal pouze teorii“ je mimořádně zdařilá metafora na slovo zmrd. Odborníka od obyčejného pučmidráta a podržtašky odlišují právě jen ty praktické zkušenosti a odborník bez praxe je pro mne něco jako koště bez násady. Každý podnik se přirozeně shání po po mladých lidech, kteří by se rádi v důsledku zdařilé aplikace teoretických poznatků v praxi stali odborníky. Věta o odbornících bez praxe mne utvrdila v tom, že mám v rukou opravdovskou tikající bombu : zmrdí interní materiál určený k ditribuci dalším zmrdům.

Dále jsem zběžně prostudoval text zmrdího elaborátu. Kupodivu jsem, až na pár iritujících maličkostí, nenašel nic zvláštního, pouze popis toho, jak se u pohovoru normálně chová slušný mladý člověk, tedy ne zmrd. A v tom je právě nebezpečí celé publikace: Pokud mladé i absolutně nezkušené zmrdí embryo doslova a do písmene aplikuje obsah brožurky, bude se průměrně zdatnému zmrdobijci u pohovoru jevit jako slušný mladý člověk, ne zmrd, a bude přijat, čímž bylo dosaženo cíle, tedy infiltrace jedné provozní jednotky. Pokud by mladé nezkušené zmrdí embryo dorazilo k pohovoru, příručku nemělo a předvedlo se tak, jak umí, i neodborný zmrdobijce jej sejme první ranou a vyfajruje jej přes recepci ven.

Co tedy zmrdi ze škodovky například radí svým kamarádům zmrdům začátečníkům? Uvádím vždy radu a svůj názor na ni. Pochopíte, do jakých detailů zmrdi zacházejí a jak úskočné je zmrdí bratrstvo. Poučky z příručky jsou psány modře kurzívou.

Interview předem procvičujte. Užitečným pomocníkem může být magnetofon, video i obyčejné zrcadlo… zkoušejte si působivá gesta… trénujte s kamarádem. Uvidíte, že to může být neobyčejně zábavné.

To je velmi typické. Většina zmrdů hledí na svůj život jako na neustálé divadelní představení, ve kterém zmrdi volí tu roli, která se pravě pro danou situaci hodí. Přijímací pohovor je pro ně špektákl, kde ze sebe všichni dostávají to nejlepší. Zmrd předvede divadýlko na téma „chci pro firmu i zemřít“ a ani zaměstnavatel nezůstane pozadu s „širokým programem sociálních výhod“. Později následuje tragédie „konec zkušební doby“. Pokud by všichni přistupovali ke vzájemné komunikaci tak lehkovážně a celý život hodlali vycházet z předem nacvičených póz, stali bychom se společností vycvičených opic. Celý náš život by se stal divadlem a my všichni zmrdy, neboť pózování a pozérství je v nemalé míře vlastní právě zmrdům. Říkám vám, fuj, vy zmrdi. Klidně si nacvičte ty vaše scénky, stejně nebývá těžké vás z naučené role vykolejit a pak z vás zůstane to co jste : zmrd.

Šaty dělají člověka … Pánové zvolí oblek v barvě námořnické modři nebo světle šedé. Některé moderní výzkumy naznačují špatný psychologický dopad hnědé …

Dost se mi ekluje, když osoba nedospělého vzhledu s očima navrch hlavy z nezvyklého prostředí defiluje v obleku. Něco jiného je, když protřelý a inteligentní člověk, „odborník se zkušenostmi“, přijde někam v obleku, protože je osobnost a oblek to jen podtrhne. Zelenáč po škole u pohovoru v námořnicky modrém oblečku vypadá ovšem jako malý blbeček. To už klidně může zvolit hnědou barvu uleželých hoven. Kombinaci odlišných kalhot a saka bych viděl mnohem vhodnější a v zásadě osobně nemám nic proti džínám a saku. Zmrd asi nikdy nepochopí, že po škole nejspíš nastoupí na nějaké referentské místo, kde může strávit většinu dní v košili a džínách a vidí se hned jako žralok finančního světa v dvouřadém obleku.

Vázanka … Nováček si jen těžko představí, jak dusnou atmosféru dokáže při interview vyvolat upřený… pohled zaměstnavatele na příliš pestrou kravatu uchazeče.

Úplně mi naskočila husí kůže :o)

Vezměte s sebou…. Různá doporučení, vysvědčení a diplomy.

Všechna vysvědčení a spol. jsou pouze papíry, vystavované manipulovatelnými osobami za neznámých okolností. Mám například diplom s obrázkem želvy, který mne osvědčuje o tom, že jsem v druhé třídě uplaval dvacet pět metrů. Vysvědčení ano, doporučení možná, pokud jsou objektivní a ověřitelná a nenapsal je strejda zmrd z ÚV ČSSD, ale dokumenty o všelijakých šplhounských studentských aktivitách bych nechal doma a zahrabal je hodně hluboko. Jako zaměstnavatel bych po předložení nějakého diplomu z vysoké školy, a to včetně červeného, reagoval nepředvídatelně. Vím, že výuka na VŠ je namnoze teoretická a vím, že pokud někdo chce dosáhnout nějakého nadstandartu, třeba nějakého dobrého mimořádného kurzu, musí obyčejně někde někomu lízat zadek. A touto optikou bych pohlédl i na zmrdovy podklady.

Nyní už jen citáty s minimem komentářů :

… vy na oplátku můžete nabídnout určitou kvalifikaci, která vás opravňuje ke zdravému sebevědomí a nejspíš jste odhodláni vydat ze sebe to nejlepší.

Personalista : – Umíte psát na stroji? Umíte zacházet s počítačem?

Zmrd : – Nemyslel jsem, že je to nutný předpoklad pro tuto funkci. Předpokládal jsem, že mi tato služba bude poskytnuta, aby mi pomohla při faktickém výkonu mé funkce.

To by na mne zmrd zkusil jen jednou. Asi třicet sekund poté už by mířil k domovu.

Košile vždy s dlouhými rukávy, bílá nebo jednobarevná, nejlépe světle modrá. Přijatelný je i proužek. Límeček klasický nebo s ohnutými růžky.

(D-FENS si myslí : Světlemodrou košili je výhodné kombinovat v tmavěčervenou kravatou, protože připomene personalistům jejich mládí v SSM)

Kabát působí příznivěji, je-li světlý, Může být béžový nebo khaki. Nikdy ne černý.

(D-FENS : A pročpak? Chlap v béžovém kabátě někdy vypadá jak přerostlá veverka)

Drahé a pěkné boty přitom nesvědčí o marnivosti, ale o vytříbeném vkusu…brzy přijdou časy, kdy sešmajdané škorničky by mohly odstartovat pád vaší kariéry.

(Jak říkal už Hitler : Es kommt der Tag… – poznámka D-FENSe)

Tašku mějte kvalitní… musí v ní být úzkostlivý pořádek. Pokud máte vysoce kvalitní psací nástroje či elektronický diář, není to vůbec na škodu. Člověk, který nenuceně užívá darů civilizace k aktivní činnosti, je přijímán jako zralejší.

(D-FENSova sociální poznámka : kde vezme člověk po škole na takový věci prachy? Má snad odborník bez zkušeností poskytovat sex za úplatu, aby si vydělal na vysoce kvalitní psací nástroj?)

A tak pořád dál, dál, dál, dál. Desítky pouček, jak vypadat, chovat se… prostě jak infiltrovat firmu. Nikde nečtu třeba : chovejte se přirozeně, stejně na vás všechno jednou praskne.

Celkem vzato. Zmrdi disponují nejen strategií, ale už i taktikou. Obrana bude čím dál tím těžší. Přemýšlím, zda má cenu o zmrdech ještě něco psát, protože náhlednutí do jejich třinácté komnaty dává vytušit, že se už nejedná pouze o infiltrační akce několika izolovaných zmrdů, ale že zmrdi jednají koordinovaně. Existuje to, co již před drahnými lety popsal autor Dr. X. Krement ve své geniální knize „Spinknutí kokotů“ : zmrdi se rovněž spikli! Jakékoli další pojednání na toto téma by byly bohapustým plagiátorstvím (což už si stejně někteří dnes myslí).

Mimořádná situace si vynucuje mimořádná opatření. Je třeba, aby v každém podniku nad řekněme 50 zaměstnanců seděl na plný pracovní úvazek zmrdolog. Tedy člověk, který dovede spolehlivě rozeznat zmrda a nepustit jej dál. Přítomnost zmrdologa by byla nutná především u přijímacích pohovorů jakožto v první frontové linii boje se zmrdy. Zmrdolog by byl rovněž oprávněn provádět vnitropodnikové audity, zda se někde neskrývají zmrdi a vyhodnocovat takzvaný koeficient nasycenosti struktury zmrdy, který se určí jako podíl počtu zmrdů k počtu zaměstanců. Dobrý zmrdolog se pohybuje kolem 0, špatný kolem 1.

Dosavadní metody vyhledávání zmrdů při přijímacích pohovorech zdají se mi pro pročtení instruktážní příručky být směšnými. Nyní se postupuje nějak takto :

Uchazeč : Dobrý den, já jsem inženýr Novák.

Personalista : Dobrý den. Jste zmrd?

Uchazeč : Ne, nejsem zmrd.

Personalista : Umíte anglicky?

Uchazeč : Oh, yes

Personalista : Výborně. Jste přijat.
 

Ale to určitě není ideální stav….

12345 (15x známkováno, průměr: 1,60 z 5)
4 095x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:09
D-FENS © 2017