Zmrdi a soudruzi

Featured Image

Když čteme všechny ty výplody o zmrdech, případně je sledujeme přímo v akci, nemůžeme se vyhnout otázce, kde se tady ta verbež vzala.

Ještě před patnácti lety touhle dobou tu byl tvrdej komunismus. O nějaké tržní ekonomice ani řeči. Powerpoint neexistoval. Production managerovi se říkalo výrobní náměstek a commercial managerovi se neříkalo nijak, protože hlavní byla výroba a obchod bylo cosi nežádoucího a nečistého. Jakékoli procesy a postupy uvnitř firem, pardon, národních podniků byly svázány organizačním pořádkem, stranickou nomenklaturou a pravidly služebního postupu. Kdo měl správné příbuzné, neměl nesprávné příbuzné, měl správné názory a správnou legitimaci, byl nesesaditelný a v řídící pozici zpravidla umíral na srdeční infarkt jako pan Haničinec v těch budovatelských filmech. Zdánlivě tedy nulový prostor pro zmrdstvo a jeho dravé a zničující tažení komerční sférou.

Pak přišla Velká sametová revoluce a nastal nevyhnutelný vývoj podle typického schématu založeného na úsloví „ode zdi ke zdi“. Všechno se to otočilo o sto osmdesát stupňů.

Ekonomika byla prohlášena za tržní. Objevily se rané verze prezentačního software. Výrobnímu náměstkovi se říkalo production manager, ale v podstatě ho přestalo být zapotřebí, protože se věřilo, že to spasí commercial manageři a bude stačit prodávat zboží jeden druhému. Staré pořádky vzaly zasvé. Rozhodně se nestane, že by někdo na manažerské pozici obrostl mechem, spíše spotřebovává podstatnou část času a úsilí na vytváření ofenzívních a defenzívních taktik a strategií v boji se zmrdy, pokud není právě jeden z nich. Prostě najednou se všude objevili zmrdi připravení drát se do ekonomických, politických a politickoekonomických funkcí.

Od té doby se něco málo změnilo, ale to není podstatné. Nedošlo k žádnému dalšímu zásadnímu obratu. Dál máme co do činění se zmrdstvem ať již volně rozptýleným, či shlukujícím se všude možně a musíme si položit základní otázku – kde se vzali? Popsaný obrat, jak již svrchu řečeno, byl poměrně náhlý, zatímco proces přeměny zmrdispermie a zmrdivajíčka v zmrdiembryo a dále přeměna zmrdiembrya v zmrda vyžaduje něco kolem dvaceti let.

Teorie, že sem zmrdy sházeli z letadel naší třídní nepřátelé, podobně jako Američané údajně shazovali z letadel mandelinku bramborovou aka amerického brouka, můžeme vyloučit rovnou.  Nezbývá proto než otevřeně prohlásit, že tu zmrdi museli být už předtím, jen se jim tak neříkalo. Říkalo se jim jinak a říkalo se jim soudruhu.

Jak řečeno jinde, pro zmrda je prioritní úspěch. Úspěch musí nastat za každou cenu a co nejrychleji, s využitím veškerých možných prostředků bez ohledu na následky. Pokud existuje nějaká příležitost, která by mohla reálně zvýšit vyhlídky na úspěch, je třeba ji ihned využít. To jsou základní postuláty zmrdího myšlení a jsou aplikovatelné bez ohledu na společenské zřízení, ve kterém se nachází ten který zmrd.

V dobách před Vítězným listopadem sice byly jiné prostředky k dosažení zmrdicíle, ale princip zůstával stejný. Členství v SSM, KSČ nebo jejím předvoji ROH zvyšovalo více nebo méně vyhlídky na úspěch v prostředí socialismu a přinášelo hmotné požitky, jako například superluxusní vozy Lada a dovolenou na Rujáně s husí kůží zdarma. Kdo „to chtěl někam dotáhnout“ za komoušů, musel se podle toho chovat a vytvořit si určité návyky, aby se z dělníka, rolníka nebo pracujícího inteligenta stal angažovaný dělník, rolník nebo pracující inteligent. Jinými slovy, plavat v té komunistické žumpě hned někde nahoře.

Mám zato, že současné zmrdstvo nutně musí pocházet ze stejného genetického materiálu, jako tehdejší angažovaní dělníci, rolníci a pracující inteligenti. Je to určitá sorta lidí, přítomná v každé společnosti, která prostě jen využívá kromě těch legálních a morálních taky nelegální a amorální metody, aby se prodrala někam, kam by za normálních okolností nepatřila. Přesvědčil jsem se na několika případech, že současní zmrdi jsou například potomky rodičů spadajících do kategorie tzv. dojičů socialismu. Osobně považuji teorii kontinuity mezi bolševickým vyžírkou a rádobykapitalistickým zmrdem za zcela nezvratnou. Jako další argument pak musím vzpomenout fakt, že před patnácti lety tu byl jeden milión komunistů. Kam se poděli? Co asi dneska dělají? V co se proměnili? Ve zmrdy.

Díky určitým specifikům dnešní doby mají však zmrdi větší operační prostor. Paleta hmotných požitků, které zmrdům nabízí současné konzumní společnost, je nesrovnatelně širší než co mohl nabídnout impotentní režim předchozí. Životní styl, ano, onen lifestyle, který nyní mohou dostatečně důslednou aplikací zmrdích praktik dosáhnout novodobí zmrdi, se stává lákadlem i pro nezmrdy, kteří podlehnou zmrdímu pozlátku a přistoupí na jejich metody hry. Původním komunistickým zmrdům se tak podařilo opět stát se předvojem, ale tentokrát už ne dělnické třídy, ale něčeho ještě mnohem zběsilejšího.

V rámci snahy o úplnost je třeba zmínit ještě jeden fenomén tohoto druhu. Zatímco jeden totalitní režim generoval podle této teorie zmrdy, jiný totalitní režim, ve všech parametrech poměřitelný s tím komunistickým, údajně generoval vohnouty. Známe všichni takové ty pohádky o tom, jak hrdinní dělníci za protektorátu sypali písek do ložisek a nákladní automobily wehrmachtu se zastavily s fatální vadou naložené válečným materiálem už po několika ujetých kilometrech. Nebo tu o poštelovaném synchronizačním zařízení kulometrů s vrtulí, díky kterému si fašistický letec ustřelil při vzdušném boji vrtuli a spadl jako slíva. Vohnouti prý nebyli motivováni pracovat pro Říši a proto odbývali svou práci a věří se, že tím vznikl návyk pozorovatelný o vohnoutů dodnes. Myslím si, že pokud je to pravda, měl by někdo urychleně rozšířit informaci, že válka už skončila, ale domnívám se, že na rozdíl od teorie o kontinuitě soudruhů a zmrdů je teorie o kontinuitě sabotérů a vohnoutů nesprávná, protože česká lopata jistě pracovala na 110% jak pro německý totáč, tak pro to, co přišlo po něm.

Pro úplnost přidávám překladový slovníček, který by mohl některým soudruhům, například těm, kteří uplynulých čtrnáct let strávili v hibernaci, v gulagu nebo byli na dovolené v Ázerbajdžánu, usnadnit přechod do nového prostředí. Pokud nahradíte nesprávná slova správnými, vaše šance být moderním tržním zmrdem vzrostou!
 
 
 

Svaz sovětských socialistických republik
Spojené státy severoamerické
Sojuz  Státy
Mauzoleum  Brooklynský most
Srp a kladivo Hvězdy na modrém pozadí
Uliční výbor  Občanská iniciativa
Karel Gott Karel Gott
VUML  Brainstorming
Vojenská dočasná výpomoc Humanitární mise
Lada 1500 Oktáfka f kombíku a f tédéíčku 
Volha  VW Passat
Třicet případů mjr. Zemana  Cobra 11 
Perestrojka  Reforma veřejných financí 
Céčka  Pokémoni 
Ein Kessel Buntes Dobroty 
Nástěnka Vizualizace
Schůze   Meeting

 


04.07.2004 D-FENS

12345 (3x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
713x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:08
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!