Zlob se, čtenáři!

Featured Image


Narazil jsem na další pro server Novinky.cz neoriginální  článek a hned po letmém přečtení se mi na něm dost věcí nezdálo. Téma samo o sobě není nějak zajímavé ani originální. Zajímavé mi však přišly některé metodiky, kterou jsou v článku použity k zesílení efektu na fandy jednoduché žurnalistiky od Novinek.

Ten název je dost zavádějící, hned se mi vybaví zlobící se lid před sídlem vlády nebo tak něco. Ten lid se ale ve skutečnosti zlobil jen v dotazníku agentury STEM u východu z metra (nebo kde ty výzkumy vlastně provádějí?), autor si k tomu přihodil pár ostrých čísel a vyšlo z toho docela zábavné povídání.

Na začátek se uvádí, že se počet cizinců od roku 1993 „zvedl“ 6x! To je hrozné číslo, že ano? Je tak hrozné, že typického čtenáře Novinek hned napadne ta hrůza, která se tu kolem děje. Mě ale napadlo něco jiného: proč srovnání s rokem 1993, kdy tady byla úplně jiná situace než teď a jednalo se v podstatě ve mnoha ohledech o jiný stát? Proč nesrovnat s rokem 1999, kdy se vytvořila první verze imigrační politiky ČR, která má sloužit mimo jiné k regulaci trhu práce, nebo rok 2004, kdy ČR vstoupila do unie a získala tím zlatou povinnost každou směrnici integrovat do zákonů? Už vím proč. Přece aby tam mohl dát těch 6x! 2x je přece málo, nějaká procenta už tady vůbec nebudou na místě. Proč to potom nesrovnat s rokem 1948, to by byla čísla!

V tomtéž odstavci se pro jistotu uvádí, že každý pětadvacátý obyvatel ČR z ČR nepochází. Statistici obvykle pracují s takzvanými procenty, to ale autora nezajímá, protože 4% je přece strašně malé číslo. 25 je schopno nahnat hrůzu na každého, koho ve škole „vůbec nebavila matika“, a přitom se jedná o stejnou hodnotu.
Cizinci prý už nepřichází nakrátko a dokonce tady i podnikají. Tady má asi vystrašit hlavně to „podnikání“. Každý čtenář Novinek přece ví, jací jsou ti prolhaní podnikatelé hajzlové. Jezdí v drahých autech, neplatí daně, platí malé mzdy pořádným chlapům a furt podplácejí chudáky úředníky. Když k tomu přidáte pochybný původ takového hajzla, tak je z toho hotový ďábel a rychle by ho měli spálit nebo aspoň oběsit.

Pak se do článku zapojí velký odborník Zavadil, předseda největší odborové centrály. Zapojí se s větou, která nic neříká, na nic se neptá, jen je to kombinace prázdných slov. Musí v tom ale něco být, řekne si čtenář, když je to předseda nějaký ten největší nebo co. Pak ale pan Zavadil svou tajemnou myšlenku rozvíjí, a to tvrzením, že tady pořádek není, ten je v Německu, tam se to stát nemůže, potřebujeme tady jasná pravidla apod. Prý je přece nemožné, aby různí lidé pracovali za různé platy (to není fér, to už je nějaká ta konkurence nebo co, řekne si čtenář). Zmíněné Německo pan Zavadil zřejmě navštívil naposledy před 50 lety, jinak by si všiml, že těch 7+ milionů cizinců se tam musí nějak uživit, a to buď „vzít místa“ Němcům, nebo ty prachy prostě vysát ze státní kasy, kam je skládají také zřejmě Němci nebo ti, co jim vzali místa. Jinak je to ale v odborářském světě pana Zavadila pohádkový stát, kde se takové nesprávnosti jako v ČR nedějí.

Dále přichází vyvrcholení článku, které má čtenáře položit na lopatky. A to je graf s výsledky výzkumu a koláž z fotek špatných cizinců.
 

 
Také se vám něco nezdá? Říkal jsem si, že se podívám na zdroj dat, tedy na výzkum STEMu na jejich webu. Je tam sice jen shrnutí a celý text si můžete jen nechat poslat na email (proč asi?), což jsem udělal. To shrnutí už ale stačí k prvotnímu porovnání. Je tam stejný graf v jiném designu:
 
 
Aha, počkejte, stejné to není ani na první pohled. U toho STEMu je toho nějak víc, že ano? Ano, autor článku na Novinkách se zřejmě rozhodl věci pro své i tak nepříliš schopné čtenáře nekomplikovat a uvést v grafu „jen to důležité“. A to jsou podle něj jen ty souhlasy s tím, že cizinců v ČR pracuje až moc a berou Čechům práci. Musel tam ale přidat i to odporné tvrzení, že cizinci jsou řešením na nedostatek pracovních sil. U posledního také zapomněl uvést, že se jedná o některé profese, ale to na významu přece nic nemění, ne? Také si všímám, že na grafu v článku chybí informace, v jakých jednotkách tam ta čísla jsou. Co je po tom někomu, ne? Třeba jsou to tisíce, no a co? Že je to možné? Ano, je. Nebo jsou to procenta, ale ta škála není 100, ale 37 až 75. To je vlastně jedno. Hlavní je, že se čtenář uvědomí pár věcí: 1) národ je jednotný a se všemi tvrzeními buď „určitě souhlasí“ nebo „spíše souhlasí“, a tak to by měl i samotný čtenář, 2) ta čísla jsou fakt alarmující, protože jsou ty sloupky přece v červených nebo oranžových barvách, a to bývá, když už je to na úplně hraně, ne? 3) třetí sloupek je hodně malý ve srovnání s prvními dvěma a tak to řešení nedostatku pracovních sil můžeme klidně zahodit, ať to bude „pevné a jasné“, jak to má rád třeba zmíněný odborový předák Zavadil.

Dále tu máme bezvýznamný odstavec o tom, že by povinné registrační pokladny mohli miliardy nelegálně vydělané cizinci do rukou spravedlivého státu vrátit. To jen aby čtenář na tento úžasný nápad nezapomínal a příležitostně ho v hospodě také podpořil. Dále je tu další bla-bla-bla o tom, že jsou nejvíce naštvaní nezaměstnaní a důchodci (to je ale překvápko, co?) apod. Končí to tím, že jsou bez práce půl miliónu osob, tedy jen o něco málo více, než je tady dle informace na začátku článku cizinců (438 000). Pak jsou tam počty Ukrajinců, Slováků a Vietnamců, a na závěr názor nějakých ekonomů, že řada cizinců přece bere ta místa, která jsou neobsažitelná tuzemci ani v době vysoké nezaměstnanosti (proč asi, ptám se?).

Část článku po grafu považuji z hlediska propagandy za celkem nevydařenou, autor tu nějak polevil, místo finální rány do hlavy čtenáře přináší jakousi nejistotu. Člověk už neví, zda je ta situace opravdu vážná nebo se nad tím dá ještě uvažovat. Začátek naopak zcela perfektně ilustruje levné způsoby, jak lidem jasně říct, kdo za to všechno může a jak se to za něj odboráři snaží vyřešit.

Tento rozbor barevně ilustruje, jak jednoduché a levné přesvědčovací metody stačí použit, aby článek a celý tento úžasný server splnil své cíle. Také může ilustrovat, jak neschopné zaměstnává novináře, ale to by v podobném stylu nebyla napsána většina článků. Pokud taková úroveň propagandy už stačí na většinového obyvatele, jde to asi hodně z kopce s tím vzděláním.

Komentáře čtenářů pod článkem (navíc takhle provokativním) není třeba jako obvykle komentovat. Na závěr jen zmíním jednu zajímavost o komentářích: názor ve smyslu, že za to může vláda, v prvních dnech měl nejvíce „+“, a ten druhý, že je to fér a že vše je vlastně OK, měl samé „-“, za pár dnů se řebříček otočil a tak to zůstalo. Pěkně to zobrazuje názorové spektrum těch největších komentátorů, kteří k tomu mají hned co říct.

Čtěte, lidí! Ale bděte!


12.05.2013 Obcansam
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
87x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017