Zkušenosti:Mazda 323F BG 1.8 16V (mrkačka)

Featured Image

V dobách, kdy se u nás stály fronty k zápisu do pořadníků na Favorita, opouštěly výrobní brány závodu v Hirošimě první kousky sedmé generace Mazdy 323.Ta nesla kódové označení BG a vyráběla se v letech 1989-1994 v provedení hatchback, sedan a fastback – F. Někdo taky říká, že F znamená Familia, no nevím, nepátral jsem po tom.

V tomhle případě se budeme bavit o poslední jmenované verzi, tedy o „efku“ s výklopnými světlomety, která vám asi bude nejvíce známá alespoň od vidění.

Sám jsem se stal majitelem tohoto přibližovadla před čtyřmi lety a chtěl bych se s vámi podělit o poznatky, strasti a radosti ze soužití s touhle slečnou po najetých bezmála 100kkm. K autu mám ještě původní techničák, takže se můžeme podívat na celý jeho rodokmen. Můj kousek tedy pocházi z roku 1993, kdy jsem se ještě ve škole učil abecedu.

Mazda byla zakoupena v Auto Palace Praha a prvně byla napsána na jistou firmu v HK.Jen tak mimochodem – základní cena byla tehdy 540 000 Kč, což bylo v dané třídě a na tehdejší dobu opravdu hodně peněz.No a ta firma jej po pěti letech, zřejmě po doplacení  leasingu, prodala dalšímu pánovi ze stejného města.Tomu Mazda sloužila dalších osm let a poté byla na dva roky odvelena o okres vedle, do Vysokého Mýta, kde po dalším majiteli skončila v jednom nejmenovaném bazaru a nakonec u mě.

Víte, docela mě hřeje u srdce, že všichni předchozí majitelé byli staršího ročníku, a tudíž nepředpokládám, že by s tím autem zacházeli jako s kusem hadru a používali ho k masturbaci vlastního ega.

Jak to tedy všechno začalo:

Tehdy  mi u Favorita upadl kus zadního lemu a posléze se na mě po odkrytí koberce smál asfalt.Tak jsem usoudil, že by bylo vhodné se poohlídnout po nějakém sofistikovanějším vozidle.Ikdyž zpětně na fáčko zas nemůžu říct křivého slova, vždycky mě dovezlo tam, kam jsem potřeboval, dokonce jsem s ním otočil i Prahu a jediné co jsem mu musel dopřát, bylo těsnění pod hlavou za stopade a zadní silentbloky ramen za dalších pár drobných.

Vzpomínám si tehdy, jak jsem to s fakem sypal po dálnici stopadesát (jinými slovy čtverka a plnej knedl) a pán s Fobií měl ze mě mindrák. Zřejmě neměl dostatek kobyl k vyvinutí větší rychlosti, a když už byl nucen po několikáté uhnout bixenonům a ukončit tak souběžnou jízdu, musel z těsné blízkosti sledovat moje orezlé dveře od kufru, za což mi asi půl hodiny děkoval neustálým žhavením jeho hásedmiček v dálkových světlech.

K Mazdě jsem přišel po úvaze, že chci auto které bude spolehlivé, bude mít dostatek síly k zápasení v tom ringu, kterému se přezdívá české silnice, bude mít nějaký ten fun factor a hlavně bude v mých finančních možnostech, coby čerstvého zaměstnance.Golfa jsem fakt nechtěl.Dnes mohu říct, že jsem vsadil na správného koně.

Cena byla tehdy 45000 peněz,červená metla a origo čtrnáctky trony, najeto 167000 km(věřím tomu). K autu byly doloženy faktury za servis od předchozího majitele, který do něj  před prodejem dalších dvacet nasypal (nová nádrž, chladič, brzdy, homoklouby atd).Dalším bonusem byly i zimní plechy, takže si myslím, že jsem tehdy neprohloupil, ikdyž dneska bych za ty prachy měl model z roku 2000.Samozřejmě v protokolu z bazaru stálo, že vlastně všechno je na autě špatné, že všechno vyžaduje kontrolu popřípadě výměnu, ale tím se oni spíš kryli před případnými reklamacemi.Kupříkladu psali, že spojka je na konci své životnosti, ale já na ní jezdím doteď a pořád to nevypadá, že by už chtěla umřít.

Moje výbava zahrnuje 4x okna v elektrice, posilovač řízení, ostřikovače světlometů a centrál na dálku s alarmem. Nutno podotknout, že  už tehdy byl posilovač řízení součástí základní výbavy, jakožto i výškově nastavitelný volant a nárazníky, zrcátka i kliky v barvě karoserie.Za příplatek bylo ABS, klimatizace, elektricky ovládaná zrcátka, a elektrický šíbr.Airbagy se, pokud vím, dodávaly až do následující generace BA.

Jinak si myslím, že zevnějšek netřeba přiliš představovat – typický klínovitý tvar karoserie poplatný tehdejší době japonských sportovně střižených aut.Přední vyklápěcí světlomety podtrhují švih a auto s vymrknutými světly působí zepředu přátelským kukučem.Doslova mi to někdy připadá, jak kdyby se to auto na mě dívalo a říkalo „tak už na mě nečum a pojeďme to někam protáhnout“.Praktický je taky decentní spoiler na zadních dveřích, díky kterému se vám nezasírá zadní okno.V dnešní době povinného svícení však auto ztrácí díky permanentně otevřeným světlometům tak trochu šmrnc a je vhodné ho doplnit DRL led světly pro denní svícení, jednak proto, že nemusíte na nic myslet a jednat taky proto, že časté zaklápění světel nedělá žárovkám příliš dobře. Kombinace DRL+H4 Osram Nightbreaker se mi osvědčila velice.

Jako u většiny asijských aut je hrdlo nádrže na levé straně.To má výhodu v tom, že pak nečekáte u pumpy, poněvadž moc lidí asi neví, že se hadice dá ze stojanu vytáhnout, a tak koncernové formule poslušně stojí frontu k levé straně stojanů.

Uvnitř auta najdou pohodlí čtyři průměrně vzrostlí lidé, omezující je spíš prostor nad hlavou a taky to, že je auto dost nízké a starším jedincům může trochu dělat problém nastupování Jinak celkový vnitřní prostor na délku a na šířku je tak nějak subjektivně o něco větší než u Fobie s tím rozdílem, že v Mazdě se dá vzadu sedět; pokud teda vepředu nesedí dva dvoumetroví jedinci.Uprostřed zadních sedadel je také praktická výklopná loketní opěrka.

Objem zavazadlového prostoru činí 340 l , po sklopení dělěných zadních sedadel vzroste na 540 l.V praxi do auta naložím celou bicí soupravu a zbyde mi akorát místo u spolujezdce.Co mě trochu štve, že kufr má hodně vysokou nakládací hranu a tak se tam špatně cpou těžší věci.Přistup do kufru je přes páčku vedle sedadla řidiče nebo klíčem.

Co se týče materiálů v interiéru, pořád na mě působí důstojně.To byla naštěstí éra ještě před tím, než Japonci začali dělat ty nevzhledné šedé krabice alá palubní deska.Dnes je to už naštěstí zase přešlo.Palubní deska je z takové té černé koženky, kterou známe například z Golfu III.Na přístrojovém štítu trůní otáčkoměr, rychloměr ukazatel paliva a vodoměr (no vlastně tedy ukazatel teploty chladící kapaliny).Počítadlo kilometrů je zde ještě mechanické, ale funguje spolehlivě a blbě se stáčí.Trochu retro působí ovládání topení ala favorit, ale mě to nevadí, nevidím zas takový rozdíl, jestli točit kolečkem nebo posouvat páčku. Když už jsem u toho topení, připadá mi trochu slabší.Třeba i ta Felicie začala topit skoro hned a po zahřátí motoru šel s trochou nadsázky před výdechem topení opékat špekáček.No u Mazdy je třeba si na teplo chvíli počkat.Radiátor jsem čistil a nepomohlo to, takže jsem se s tím smířil. Světla se zapínají trochu netypicky otočením konce levé páčky pod volantem, pokud jsou světla zavřená a vy použijete světlenou houkačku, světla se na chvíli otevřou a pak samy zajedou.

V rámci oblíbeného novinářského klišé s pet láhvemi musím konstatovat, že do přihrádky dveří nelze narvat ani fruko.Maximálně tak krabičku startek a peněženku a zbytek bordelu cpát po sedačky.S těmi odkládacími prostory je to nedořešené.Navíc odkládací přihrádka pod radiem (mimochodem byla taky za příplatek) a schránka u spolujezdce jakožto i kaplička před budíkama jsou z tvrdého plastu, a věci zde odložené dělají prostě rambajz.

Docela praktická věc, která se už dneska moc nevidí je světýlko nad spínací skříňkou.Prostě ve tmě zavřete dveře, vnitřní světlo sice zhasne ale alespoň je snadné trefit klíček do zámku.No je pravda že bych spíš uvítal zpožděné zhasnutí světla vevnitř.Také bych uvítal nastavitelný cyklovač stěračů, nejspíš to budu řešit implementací programovatelného cyklovače z Felicie.

I po těch letech je ale uvnitř všechno funkční, ventilátor ventiluje, páčky pod volantem fungují, tlačítka fungují, všechno svítí a hraje.

Za volantem:

Srdcem tohohle všeho je čtyřválec 1.8 16V (někde se uvádí i 1.9), skutečný objem činí 1840ccm, spadá tedy do stejné kategorie povinného ručení jako šestnáctistovky a ne do dvoulitrů jak tédéíčko.Vstřikování je vícebodové s klapkovou váhou vzduchu, je to taková obdoba systému Bosch L-jetronik.
Tahle litinová kovadlina dává výkon 78 Kw při poměrně nízkých 5300 rpm a točivý moment je 153Nm/4000 rpm.Omezovač zasahuje na 6500 rpm.Těžko však říct, kolik těch koní už je za tu dobu chromých.Motor má rozvod SOHC, čili jednu vačku a hydraulická zdvihátka ventilů.Tady je trochu problém v tom, že už většinou po 6000km po výměně oleje se při větší zátěži motoru začnou ozývat.Později už cvakají permanentně, takže většinou měním olej 10W-40 už po 8000km ikdyž je lhůta deset.Spotřeba oleje je zhruba 1dcl na 1000km při současných najetých 260000km, což není tak hrozné, navíc se mi zdá, že po poslední výměně oleje spojené s aplikací proplachovacího prostředku je to lepší.

Spotřeba se povětšinou pohybuje mezi 7,5-9 litry.Jezdím svižně.Teď v zimě je to horší a to ještě většinou jezdím cmrndačky po městě a po okolí.Nejméně jsem jel za 6,5 litru pohodovým tempem delší trasu.

Vzhledem k pohotovostní  hmotnosti 1025 kg nemá motor s autem příliš práce, na šestnáctiventil se sbírá už pěkně dole, ikdyž jedete na čyřku na 1800 otáček, tak po sešlápnutí plynu auto v pohodě zrychluje.Není to žádná bzučivá 1.4 s výkonem vyhnaným otáčkami.Po překročení číslice čtyři na otáčkoměru motor chytne druhý dech a srdnatě táhne až někde k šestce, pak už to nemá smysl a je třeba řadit.Znamenitě akceleruje zejména na první tři kvalty, na dvojku je možné pokořit tachometrovou stovku, trojka je trochu kratší a jde někam ke stočtyřiceti.

Nejsem žádný notorický závodník, ale občas si rád před značkou konec obce podřadím na dvojku a frajerovi nalepenému za mnou s vyhozeným levým blinkrem ukážu záda.

Při dálniční stotřicítce na pětku točí motor 3800 rpm a na přidání plynu ochotně reaguje, ale není problém si podřadit na čtyři a táhnout to až někam ke 180ti.Na dálnici není problém držet tempo 160-170 kopec nekopec, ale ta spotřeba už je potom nepěkná.Při stovce jste na 2800 rpm a o motoru nevíte.Maximální papírová rychlost je 186km/h, reálně jsem s tím z mírného kopce jel 210 tacho.Jestli někomu 66kw Octavie líta v pohodě přes dvěstě jak slýchávám, tak bud on nemá 66kw nebo já nemám těch svých 78(což už asi opravdu nemám, ale i tak).Každopádně maximálku jsem zkoušel jednou na prázdné dálnici a více po tom netoužím.Papírové zrychlení se uvádí 8.9s ale to je hloupost a reálně je to něco málo přes 10s.

Pokud ale do auta naložím 4 lidi, tak už je poznat, že dynamika uvadá. Jakpak asi jede takový o čytři metráky těžší Golf IV variant s motorem 1.4 16V nebo SDI? To musí být utrpení.

Co se týče podvozku, je to taková zlatá stránka tohoto vozu.V předu je klasická náprava alá Favorit, a vzadu víceprvková se dvěma příčnými a jedním podelným ramenem.Obě nápravy jsou opatřeny zkrutnými stabilizátory.Řízení je hřebenové, s hydraulickým posilovačem, prostě stará škola, žádné přeposilované máslo s charakteristikou volantu k videohře.Na adekvátních pneumatikách auto díky nízkému těžišti a solidnímu rozchodu kol sedí velice hezky a řezat zatáčky je radostV tomhle ohledu nechápu, proč výrobce standardně montoval kola 175/70 R13, když tím vlastně úplně zabil možnosti podvozku.Optimální jsou patnáctky 195/50, ale já jezdím na čtrnáctkách a stačí to.

Při jízdě panuje uvnitř docela klid a je možné se normálně bavit.Pravda, hluk od podvozku je trochu vyšší, například jízda po drsném asfaltu není dlouhodobě příjemná a o tankodromu D1 ani nemluvím.Motor je docela dobře odhlučněn a ve vyšších rychlostech ho spíš přeřve aerodynamický hluk.

(Ne)Závady:

Během dosavadní doby se mi potvrdilo, že spolehlivost je pověstná značce.Za celou dobu jsem neměl žádnou vážnou závadu, která by auto znehybnila.Na motoru praskla jedna malá hadička od termostatu a vyteklo trochu chladicí kapaliny.Dále jsem musel vyměnit čidlo teploty motoru za 250 korun.Projevovalo se to tím, že otáčky z volnoběhu občas vystřelovaly až někde na 2tisíce.

Rozvody pohání řemen, měnil jsem je při 200000km, materiál vyšel na 1000 korun(řemen+kladka). Výměnu jsem zvládl svépomocí.Pak bylo nutné vyměnit lambda sondu, ale to všechno jsou banální věci.Nedávno jsem měřil komprese a jsou na všech válcích v pohodě.Motor chytá i v největších mrazech doslova na drc.

V rámci ostatních věcí jsem musel vyměnit ložiska na třech kolech.Z toho jedno přední mi po roce odešlo znovu, buď to byl zmetek nebo chybná montáž.Dále přišel na řadu vlnovec výfuku, a nedávno jsem vyměnil oba díly výfuku, což dohromady stálo něco málo přes tři tisíce.Půl roku po koupi jsem měnil zadní tlumiče,protože jeden vytekl.Pak postupně vyhnilo oboje horní uložení zadních tlumičů, což se projevilo projetím pístnice tlumiče do kufru a jeho následnou disfunkcí.No jedna miska vyjde na šestset, takže to není nic hrozného.Výměnu destiček, kotoučů, čepů a silentbloků na přední nápravě nepočítám, to jsou spotřební věci, dělá se to na každých autech.Podotýkám že ceny náhradních dílů ve druhovýrobě jsou lidové a drtivou většinu věcí si opravím a vyměním sám.Ta fáma o drahých dílech na japonské auta tu opravdu neplatí.Některé díly jsou ovšem ceněny zlatem.Typicky třeba přední plastové lišty na A-sloupky.Ty rády praskají a je velký problém je sehnat.Přímo v Mazdě mi řekli, tuším, tři a půl tisíce, tak jsem se jim řekl, že se zbláznili.

Zapeklitější závady – třeba se kdysi při přeřazování ozývaly rány do podlahy.Tak jsem vyměnil dva silentbloky na motoru, abych nakonec přišel na to, že to byl jen čep řízení.Po výměně silentbloků na předních ramenech začalo být auto jakési nejisté a plavalo, řízení bylo mrtvé kolem středu.Dlouho jsem nevěděl co s tím, byl jsem na geometrii a taky se nic nevyřešilo.Až jsem se koukl do protokolu a zjistil jsem, že je špatný záklon na pravém kole.Při výměně toho jednoho silentbloku jsem ho tam totiž nenalisoval úplně nadoraz a to byl původce všech problémů.

Nedávno jsem si taky všiml že auto je jaksi nakloněné na stranu. Při bližší zkoumání jsem zjistil, že někdo předemnou měnil pravou přední pružinu, a dal tam jinou, delší.To jsem se až zhrozil co to bylo za blbce.A hlavně že jsem si toho všiml až po třech letech.

Jeden velký problém je však koroze.Ačkoliv auto z venku vypadá v pohodě, tak zub času už se začíná zahryzávat.Jedna nevinná dírka v předním podběhu se změnila v lochnu jak vrata, taktéž  „hrnce“ zadních tlumičů už nebyly zrovna košér a potřebovaly trochu povařit.Koroze napadá taky zadní části prahů, spoje v přední části podlahy a spodky dveří.Věřím ale, že kdybych to všechno včas podchytil, tak by nemusel být problém.Auto jsem nechal teda vyvařit a doufám,že bude ještě nějakou dobu sloužit.Bohužel je smutné, že i Mazdy současné generace mají s korozí problémy.To by se v dnešní době stávat nemělo.

Takže když to shrnu:

Díky tomuhle auto jsem taky poznal pár dobrých lidí z Mazda klubu, jezdili jsme na srazy, vždycky se dobře popovídalo.Pokud  má člověk nějaký dotaz nebo něco shání, rádi mu tam pomůžou.Je pěkné, když se na cestě potkají dvě mrkačky a pozdraví se symbolickým mrknutím.

Mám to auto rád, nikdy mě nenechalo na holičkách a vždy si tu jízdu užívám.No a pokud hledáte levné auto, které má ještě stále co nabídnou, tak mohu mrknu vřele doporučit.Zadostiučiněním mi bylo i to, že jsem na laně táhl  už dvě Octavie, jednu Felici a dokonce i jedno BMW.

Tak se tu mějte, já jedu dál :)


25.01.2012 -Zdencek-
 

12345 (3x hodnoceno, průměr: 2,33 z 5)
1 135x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!