Zkušenosti: Saab 9-5 AERO brejlovec s 300.000 km na hrbu - zpět na článek

Počet komentářů: 254

  1. Drobná technická, je to zapalovací kazeta (ostatně to tam je i napsaný, direct ignition), Saab to má už desetiletí z doby, kdy ostatní eště měli nějaký rozdělovače, cívky a podobnou havěť, a nějak to s nima zůstalo :)

    Jináč proč to kupovat znova, no…říká se, že lidi, co se Saabem prodělali dost těžký autonehody (kde by je z konfekce vytírali mopem, jak vidíme dnes a denně) a zpravidla odešli po svých, už si nikdy nepořídili nic jinýho (:

    Esli to dobře chápu, tak u tédle verze už vyřešili problém s tepelným mostem a kroucením bloku? Páč v odvětrávání to vopravdu nebylo, to byl jen dílčí problém, ale ne ten hlavní.

  2. Nemozem si pomoct, ale mne pripada pouzivanie takehoto auta vo funkcii daily drivera ako mrhanie. Auto co sa uz nerobi od vyrobcu ktory uz neexistuje.
    Strasna skoda.

    1. Zase se to platí, pokud se to používá k obživě, tak to pak ty lehce vyšší provozní náklady možná tolik nevadí.

      A lepší dyž slouží, než aby někde hnilo, ne?

      1. Na pouzivanie k obzive je dnesna konfekcia. Toto si treba chranit a vythiahnut to ked ma clovek chut sa potesit.

        1. Proč se trápit v konfekci, dyž si můžu užívat ai jízdu do hokny?

          1. Přesně. Svou 9-3 mám už devátý rok a v podstatě už docela trpím, když mám sednout do čehokoliv jiného než je SAAB. Netvrdím, že je to nejlepší auto na světě, ale ten pocit… prostě auto, které má svůj charakter. To se cení a nedá se to nafejkovat.
            Jediný problém je ten, co dál. Mám skoro 400k. Naštěstí to auto nevypadá, že by to chtělo vzdát :-)

      1. to je na slzu :(

  3. Ten servis za 5 let a 125 000 km je tedy masakr. To muselo stát snad každé 3-4 měsíce v servisu, ne ? Mimochodem výměny svíček každých 10 000 km ? Tak často není předepsaná výměna svíčky ani na mém skútru a za provozu točí 7-9 000 ot/min. To byl výběr auta srdcem, ale rozhodně ne hlavou.

    1. Taky mě to zarazilo, vlastnil jsem Volvo 2.5T z roku 2003 s 350.00 km a v servisu nebylo ani jednou, jen klasický spotřebák oleje filtry.

    2. Svíčky jsou trochu spešl, ale normálně je interval snad 50k, kdyby zkrácenej 30k. Pokud se mění včas a ne až umřou, tak by mělo stačit vozit s sebou pár náhradních a dyžtak měnit, je to jen o chlup delší než kazeta (ta musí taky dolů a pak dlouhej klíč č. tuším 14 na svíčky).

      Na druhé straně – sada stojí pár stovek, dyž už je to každejch 10k na oleji, tak se můžou přehodit taky, že :)

      1. Pokud se mění podle servisního intervalu, tak je znad zbytečný s sebou vozit náhradní. Na každým autě jsem je měnil přesně jednou, interval bývá 50, 60 i 100 tisíc km (záleží co je v servisním plánu). Měnit je co 10 tisíc, jako není to drahé ani složité, ale současně je to zbytečné.

        Na jednom autě jsem je teda měnil 2x, ale to jen proto, že mi na něm odešel motor a v servisu ho sice vyměnili a „všechno přestrojili“, akorát na svíčky se vysrali, takže se auto jednou začalo chovat podivně a když jsem vyndal svíčky, zjistil jsem, že to nejsou ty moje, ale nějaký scheisse, kde na elektrodách bylo na první pohled vidět, že už mají dost. Oni se v tom servisu ještě vysrali na jednu věc a to, že typ motoru se musí shodovat s tím v techničáku, takže sehnali mírně jiný, typ přebrousili a vyrazili znova a mě při přístí technický vyhodili. Byl to pak voser s legalizací, no prostě důvěřujte odborníkům.

      2. Behemot: to už je jak jezdit s Š120, půlku auta je nutné zaskládat náhradními díly a nářadím, aby člověk dojel.

        Jako sorry, ale na co s sebou vozit svíčky? Jak můžou „umřít“, když jsou měněné v intervalu? Nebo že by to bylo tou „poctivostí“? Na jednom autě jsem je měnil dle servisního plánu při 120k, na umření teda nebyly, ale holt asi ví, proč to v tom plánu mají. U dalšího při 90k. Představa, že je vozím s sebou „co kdyby“ mi přijde s prominutím uhozená a nelze dle mého ani smykem mluvit o tom, že by snad šlo o „poctivé auto“ a podobné řeči. Interval kolem 40-60k km mají Ferrari a to jsou ty motory přecejen trochu jiná liga.

        1. Jak můžou odejít? Úplně stejně, jako cokoli. Všechno časem podlýhá únavě, jsou vady materiálu. Všechno nakonec zub času ohlodá.

          Nikdo tě nenutí sebou nic tahat, na druhé straně pak zpovykaní operátoři volantu volají asistence kvůli kdejaké píčovině ai u zánovních aut*, kdy já se jenom směju, že bych to vyřešil za chvilku sám s tím, co mám u sebe, a pokračoval dál. Ve špičkách se na asistence čeká i hodiny. Takto u sebe dnešní lopaty nemají ani základní nářadí/výbavu (gola, kladívko, pár šroubováků, silikonovej sprej, destilka), který se hodí kdykoli a kdekoli, nejenom v autě.
          _________________
          *protože normální člověk, co se trochu potlouká kolem techniky, ví, že prostě NIC není bezporuchový, nikdy, a vysrat se něco může ai na úplně nové věci, co včera sjela z linky!!

          1. Behemot: jistě. Ale jeden by čekal, že pravděpodobnost odejití v intervalu je ještě mnohem nižší než že zrg1 napíše normální komentář. Že Vám připadá normální to s sebou tahat není známka toho, že ostatní jsou lopaty, ale toho, že ty řeči o poctivosti a kvalitě veteránů jsou troškou přestřelené. Jestli jednou budete mít slušné auto, zjistíte to taky.

            Sice bych mohl mít v autě taky kde co a kdybych chtěl, jistě bych se i něco (jako svého času u té Š120) naučil opravit (uměl jsem rozdělat, vyčistit a složit karburátor na chodníku za 45 minut, olej jsem měnil zásadně sám, brzdové destičky taky). Ale radši budu řídit a klidně si myslete, že moje nepřipravenost je dána tím, že jsem „lopata“ a „zpovykaný operátor volantu“. Já budu dál rád zpovykaný, mnohem radši než abych musel řešit výměnu lanka od plynu v odstavném na dálnici (též Š120, navíc to bylo v poměrně nepříjemném počasí). Tyhle kratochvíle mohou zpestřit víkend s veteránem, v denním provozu je to akorát otrava.

            1. Jediný na co se dá teoreticky trochu spolehnout sou auta v záruce. Prakticky ani tam ne, jak dokládají nejenom počty poruch, včetně sériovejch poruch doprovázenejch svolávačkama, tak i počty právních sporů, kdy evidentně vada ze strany výrobce se ovšem nesetkává s adekvátní reakcí, kdy ten se jenom kroutí.

              Vobčas mám dojem, že tady vo spolehlivosti vykládají operátoři, co nikdy nedolejvali ani vodu, protože v korporátu se vo všechno stará nějakej garážmajstr, a mají dojem, že to je jako naprosto bezúdržbový. Určitě. Po 300k se divím, že na tom dělal jenom tak málo, protože třeba starý škodovácký 1,4 MPi jsou naprosto pověstný tím, že se je blok schopnej zkroutit (škodifka taky furt jenom zvyšovala objem, ale blok byl furt stejnej), těsnění pod hlavou (společně se zabrušováním a kdoví co) je tam rutina co se dělá každý dva roky a běžně odchází termostat a těsnění se tam propálí. Tak co mi tady ty vole vykládáš za sračky?!

              A to, že se vysype půlka auta (všechny spotřební podvozkový, brzdový a jiný díly, a plus velkej servis na motoru – rozvody, přetěsnění, repase turba, nový vstřiky) tak kolem 150-200k, teda přesně poté, kdy to vyřadí z firem, kde na tom točí stovky kilometrů tejdně, je taky naprostej standard. Teď sem to servisoval, zvenku zánovně vypadající auto, a za pár desítek tisíc se měnila jenom spotřebka typu bzdy, spojkovej válec, pružiny, uložení, vlastně nic moc. Na motor se nesahalo, tak schválně, jak dlouho to bude do velkýho motorovýho servisu za pade, ne?

              Ty věci mají vole svoje životnosti a pokud by někdo dodržoval servisní intervaly, nejspíš už by to mělo být dávno vyměněný. Jenže kdo to dělá, hlavně poté, co to někdo koupí jako ojetinu – ti to řeknu, skoro nikdo. Tekoucí/zlobící topení je taky standard, kterej je problém napříč všema autama všech značek,. Takže vypsanej servis není vůbec nic, předpokládám, že rozvody se už párkrát dělaly a jenom nejsou vypsaný, ale ve výsledku mi to přijde na auto tohodle nájezdu naprosto adekvátní, resp. bych eště čekal i horší.

          2. Touto logikou bys musel s sebou vozit ještě jedno celé auto, protože co kdyby se něco rozbilo, kterákoliv součástka. A vozit zrovna svíčky, které se mění jednou za 50 tisíc km? Jasně, jsou malé, moc místa nezaberou, ale to spousta věcí.

        2. Jo a co se týče svíček, nejsou to jenom blbý svíčky, jako u konfekce, ale Saab u toho vodečítá i kvalitu spalování směsi ve válcích jaksi skrz ty svíčky, takže sou na ně kladený trochu vyšší nároky. Díky tomu nepotřebuje x dalších čidel, co se serou, je to součástí svíček.

          Pak je ale nutný buď dodržovat interval přesně, případně ho zkrátit, nebo u sebe holt mít pár starejch navíc (zabírá to fakt hrozně místa). Asi se nestane, že by se vysrala úplně a motor (válec) nejel, ale může to psát čekej motor a nemít optimální výkon.

          Vono to holt tak trochu je, můžeš samozřejmě jezdit 70koňovou škodifkou, anebo 250koňovým Saabem, Alfou apod., akorát holt ta technika má trošku svoje. Při množství výbavy a elektroniky, co to má, je celkem jasný, že po tolika letech se budou věci srát, na druhé straně skoro nic z toho není nutný k tomu, aby to jezdilo.

          Ty auta nehnijí a s výjimkou problémových B235 (a krátkých B234; u obou to má řešení, při jehož dodržení seš v pohodě) jsou motory nesmrtelný. Těch 300k je u Saaba běžnej nájezd a je poměrně mnoho kusů, který daly nejen milion kilometrů, ale ai milion mil. Když si to přepočteš na počet vyrobenejch kusů, seš trochu někde jinde, než většina atomobilek.

          1. Behemot: nějak nerozumím řeči Vašeho kmene. Zkracujete interval výměny svíček, které odcházejí a dáváte jako plus absenci údajně se seroucích jiných čidel. Asi mám špatná auta, ale mě se (ťuk ťuk) zatím nesralo nic z toho, takže tuto údajnou výhodu nemohu potvrdit. Spíš se zdá, že je to jako jinde – jednoduché a funkční věci jsou lepší než přílišná kombinace do jednoho kusu.

            Nemyslím, že jedinou alternativou k Saabu je „70koňová škodifka“. Drcení rekordů v počtu najetých kilometrů je pro mě podobně abstraktní disciplína jako velikost kufru. Vidím-li v článku nároky na údržbu u 300k km, nějak nevidím žádnou zásadní výhodu oproti jiným autům (s podobnou údržbou by ten milion najezdilo skoro všechno, i když jistě se najdou vozy, u nichž by podobný nájezd byl dražší). Jen většinu těch aut majitelé odvezou do šrotu než by se s tím takhle drbali. Nebo prodají někomu jako jste Vy nebo autor na hraní.

            1. Já sem ho nikdy nezkracoval, měnil jsem je možná jednou a esli nějaký drobný problémky byly, tak ovšem ani po výměně nebyl rozdíl. Saab mě nikdy nikde nenechal, i s vytaženým táhlem řazení sem doskákal a co nás potkalo v Německu s krátkou B234I bylo sice faakt divný a dodnes nikdo nezjistil, co to bylo (mám podezření na špatnej benzín) nakonec se to opět rozjezdilo.

              Esli to dělá autor, je to jeho boj. Každopádně tak jako je dobrý vozit s sebou náhradní kazetu, tak klidně ai 4 starý svíčky, páčto vysrat se můžou (byť se to skoro neděje) a člověk si je za deset minut prohodí a jede dál. Anebo ne a pak si holt zavoláš asistenci. Potkávám kór v létě furt někde u silnice nějaký nepojízdný werky, nový, starý, všechny. Co mi jako chceš navykládat?

              Fakt je to jak se bavit s debilem. Jiný auto v mým okolí, snad dvojkovej golf, nesmrtelná 1,9ka. Akorát to nemá výkon, do kopce na dálnici jak atmosféra, neudrží ani 130 a z x servisů nikdo neví proč, každej říká něco jinýho, občas se něco vymění a nepomáhá to. Tak mi eště povyprávěj nějaký storky z natáčení :D

              1. Zvláštní. V žádném autě jsem nevozil náhradní cívku ani svíčky a nikdy to nebyla příčina toho, že jsem nedojel. Žádné z těch aut teda nebylo vyrobené ve Švédsku.

                1. Vozim sebou náhradní cívku, svíčku a uhlík do rozdělovače. Všechno už jsem použil. Civku dvakrát. Na svicce (NGK) mi praskla keramika a jiskra pak preskakovala vně hlavy misto uvnitř. Bylo to pár set kilometrů po výměně. Zřejmě výrobní vada. Auto starý 24 let do nedávna používaný jako daily car.

                  1. Jednou mi odešla cívka, auto jelo na tři válce, ale jelo. Měl jsem to domů asi 20 km, druhej den jsem koupil v auto kelly novou. Jezdilo to na ni do tý doby, než jsem auto prodal (cca 50 000 km). V současným autě mám cívku, se kterou jsem ho koupil. Najezdil jsem asi 90 000 km, celkem to má 200 000 km na hrbu. Svíčky jsem měnil v rámci údržby, se starýma to jezdilo úplně stejně.

                    Když si vzpomenu, kdy mě auto nechalo stát, tak jednou se ucpal kat, ten s sebou určitě nikdo nevozí, vyměnit ho někde v poli bez zvedáku není zrovna easy a demontáž často probíhá flexou a kladivem. Jednou umřel motor úplně, ten měnit na cestě je naprosté scifi (není to trabant), nemluvě o tom, že náhradní není v autě kam dát a jednou mi odešla spojka, kdy rupla hadice a vytekla brzdovka.

                    Když to teda vezmu ze svých zkušeností, na autu se fatálně vysypalo vždycky něco, co jsem na místě opravit dost dobře nemohl.

                    Jo a dvakrát jsem potřeboval rezervní kolo, protože jsem přišel o pneumatiku. O celou, nešlo to zalepit, díra jako vrata. To mě přesvědčilo, že ty opravné sady jsou na hovno a rezervu budu vozit i kdybych ji měl dát na střechu.

                    Cívky, svíčky nebo kabely zas tak často neodcházejí a když ano, auto obvykle dokáže aspoň omezeně jet dál. (Pokud to není saab, kdy ŘJ prohlásí fuck-off, stop, jedna svíčka se mi nějak nezdá.) Rozdělovače v dnešních autech už nejsou.

                    Pravda, zapalovací kabely prý chutnají kunám nebo myším, takže bych chápal, že někdo vozí náhradní, pokud parkuje někde blízko lesa nebo pole, případně už kunu v autě měl.

                    1. „…mi odešla cívka, auto jelo na tři válce, ale jelo. Měl jsem to domů asi 20 km…“
                      – – –
                      Takže ses nejspíš ani neobtěžoval udělat nějaký zásah a jen jsi tomu naložil, ono to jelo.

                      Správný postup = odpojit cívku vstřikovače, dle možnosti ještě i povolit svíčku…

                    2. Jsi troll, takže jen krátce: hrabat se v motoru, hledat, který to je válec a zkoušet někde něco odpojovat vs. prostě opatrně dojet, když to mám domů pár kilometrů? Vybral jsem za B a stalo se co? Přesně hovno, nová cívka druhý den to vyřešila.

                    3. mjfox:
                      Jasně, jen ten katalyzátor to po 20 km jízdy měl spočtený. Tvoje auto, tvoje blbost.
                      Já po zastavení při volnoběhu zkusím odpojovat kabely a hned vím, kterej válec to dělá.
                      „Opatrně dojet“ je kravina, to by musely bejt setsakra špatný podmínky, abych riskoval.
                      Ale někdo má k technice blíž, jinej je mimoň – u tebeto druhý, bo ty víš kolikrát hovno a ještě se dokážeš hádat, ty 48V na 754…
                      :O)

                    4. Už jsem ti to říkal několikrát, jestli chceš krmit, najdi si někoho jiného.

                    5. mjfox:
                      Seš pako, který mele bludy a ještě se hádá – bez argumentů už umíš jen kydat o trolech..
                      :o))

                    6. Zato ty jsi troll, co nevynechá příležitost to vždycky znovu dokázat.

                    7. mjfox:
                      Já ale mám argumenty k věci a označím vždy tvůj konkrétní blábol.
                      Ty ovšem nikoli, proto jen kydneš „trol“…
                      :o)

                    8. Ne, ty mě vždycky začneš napadat. Klidně si to projdi zpětně a přečti si to po sobě.

                      Závěrem už jen obvyklé: trolly co? Nekrmíme!

                    9. mjfox:
                      Ano, blels o 48V v loko 0754…, dále o účelnosti akumulátorů na 650/651, která se neprosadí už kvůli tomu, že ty dvě krátké tratě jsou již elektrifikovány a pak ses do mě trefil, že jsem mimo s tím, že 3kV= se bude výhledově rušit a bude°nahrazen 25kV~.
                      Takže moc střílíš od boku, když nevíš…

                    10. OMG, do každé diskuze nasereš ty tvoje akumulátory ve vlacích. A v každé mě začneš napadat.

                      Obyčejný troll přistižený při trollingu prostě zmizí. Hloupý troll trollí ještě víc.

                      Jestli jsi to nepochopil ani teď, tak tu nebudeš jen za trolla, ale i za idiota.

                      Nekrmíme!

                    11. mjfox:
                      Sám jsi na sebe upozornil, tvoje chyba.
                      A ty tvoje teorie o trolech jsi pochytil z nějakých ulítlých fantasy-sraček, bo seš mimoň…

  4. Jako každý fanatický článek, i tento mě upřímně rozesmál. Auta se tenkrát dělala poctivě a proto se mění tyčky stabíků co 20k a svíčky každých 10k, k tomu preventivní výměny věcí, které se serou za pochodu, to se poctivost hned pozná:-D

    Nesmí chybět ani snaha o bagatelizaci nákladů na servis („Myslím si, že podobný náklady na servis bych měl i s jiným autem podobné velikosti.“), omluva šetření (jaký pěkný protiklad když ve stejném článku auto horuje pro poctivost) a odlfáknuté ergonomie (nic proti spínací skříňce na středovém tunelu, ale nutnost zpátečky, WTF? A ta hovadina o tom, že okýnka na tunelu jsou „pasivní bezpečnost“, to už vypadá fakt komicky, zvlášť, když se neumí zavřít sama – není lepší samozavírací okýnko na dveřích?). Oproti tomu chybějící trojblik je vlastně taky super, lepší muset páčku buď držet nebo mít blinkr zapnutý, jasná věc, kdepak jen ťuknout, to je (asi?) nebezpečné (jedno jestli do zavírání okna nebo do blinkru). Složité hledání rychlosti u ostatních aut, tomu říkám slušná křeč, to auto nemá tempomat, že je nutné neustále hledat 130?

    Nechybí ani racionalizace, proč tím pořád jezdit.

    No, moje zkušenost se Saabem není nijak velká, ale dojmy, které ta auta dělají na některé lidi vč. pisatele jsou skoro tak srandovní jako když se tady objeví Alfa. Každopádně někdy kolem roku 2006-2010 koupený nový 9-3 1.9 traktor byl otřesné auto, kormidlo místo volantu, děsné řazení, randál jak v tatře – byl jsem rád, že jsem s tím nejel nikam daleko. Ne, že by AERO nebylo lepším povozem, ale po zkušenosti s 9-3 beru tyhle fanouškovské recenze s obrovskou rezervou.

    1. Nemám nejmenší problém ťukat do blinkur ve 4 různejch autech v jednom dni, a to sou od sebe jak různý vesmíry. Naučil sem se to právě v 9000ce. Takže to, že seš lopata, automaticky znamená, že sou lopaty i ostatní? Už chápu, proč to venku vypadá, jak vypadá…

      1. Behemot: já taky nemám problém ťukat do blinkru. Ale nejsem takový hlupák, abych nepoznal, že s trojblikem je to příjemnější a už vůbec by mě nenapadlo někde psát, že jsem rád, že to moje auto nemá.

        Nevím, jak se teď poperete s tou „lopatou“, protože jezdím většinou s autem, které trojblik nemá (a stále poměrně dost s druhým, které ho má). Jen do toho auta bez něj nejsem zamilovaný a tak nemám důvod plácat blbosti.

        1. Přesně, je to příjemná funkce, do posledního auta jsem si to dodělával přestože předchozí 3 to neměly.

        2. Jeden z krámů, kterejma jezdím, je teď chvilku právě koncern. A ta funkce se mi fakt nelíbí. Preferuju že buď blikám delší dobu, nebo ťuknu jednou. Koncern mi to nedovolí, buď v krátkejch intervalech blikám furt jak vánoční stromeček, nebo blikám furt jak vánoční stromeček, makes sense.

          Za mě to je kokotina a nejsem si jistej, esli se to dá vyoperovat. Pokud seš na tom závislej, tak jinam si to dát můžeš. Nevím co máš záchvat jak malej, to je fakt nejdůležitější funkce ty vole. Vlastně důležitější je padesát ÚSBé a reportování na jůbůky a fejsťůby, ne?

          http://blog.hostbaby.com/wp-content/uploads/2012/02/DoubleFacePalm.jpg

          1. Behemot: nevím, co jsou „jůbůky“ a fejsbůk nemám, takže nemohu sloužit. Jinak mi přijde tak trochu komické, že jste mi nejdřív řekl, že jsem lopata, následně jste psal, že jezdíte denně ve 4 autech a v ničem není problém a teď najednou „blikáte furt jak vánoční stromeček“. Já teda neblikám jako vánoční stromeček ani v autě s trojblikem, ani bez něj. Co dělám špatně?

            1. Jezdíš jak dědek a zřejmě neodbočuješ v krátkým sledu následovaný dvěma okamžitejma změnama jízdního pruhu. Pak ten krám bliká skoro nepřetržitě z jedná strany na druhou.

              Vlastně s takovou kundí funkcí už mi dává smysl, proč stále víc blbců na silnicích radši nebliká vůbec.

              1. Behemot: nevím, jak na to adekvátně zareagovat, ale rozhodně jste mě pobavil. Dodnes mě nenapadlo, že bych kvůli trojbliku přestal blikat úplně, tohle se klidně přiznám že nedávám.

                1. Počet takovejch expertů, který je možný za den potkat, naznačuje, že by tam minimálně korelace být mohla. Esli máš jiný vysvětlení, sem s tím.

                  Jo, poslední dobou taky potkávám takový, co mají obráceně blinkry na vozíku. U dědků čepičářů bych to eště snad i pochopil, u vozu pražskejch služeb řízeným de facto řidičem z povolání už je to napřesdržku. Tam je možná taky lepší neblikat vůbec, než na obě strany najednou :D

                  1. Behemot: že blinkr je v BMW příplatková výbava, kterou nikdo nechce se říká mnohem déle než existuje trojblik a z toho (a z mých vlastních skromných zkušeností) soudím, že neblikání nemá s trojblikem spojeného vůbec nic.

                    1. Statisticky poslední dobou vídám víc neblikačů ve vochcávkovejch kombíkách, než BMW. Zkus to znova.

                    2. Behemot: jakože moje zkušenost má nižší váhu než Vaše? Kdybych byl zlej, tak Vám řeknu, že je to tím, že v době, kdy ještě nebyl trojblik jste ještě nejezdil, takže je logické, že Vám přijde, že je to problém až dnešní doby. Proto Vy v tom hledáte souvislost s něčím novým, zatímco já vím, že je to blbost. Neblikači neblikali ani před trojblikem.

                      Ale že zlej nejsem, tak Vám to neřeknu.

                    3. fatdwi: Vypadá to, jako bys začínal krmit trolla.

                    4. Tohle se stane, když ve vytuněném BMW omylem zapneš směrovku:
                      http://www.jbrov.co.uk/photo/Humour/BMW%20Indicator.jpg

                    5. Podľa mňa je trojblik výborná vec. A všetky argumenty proti nemu sú podľa mňa totálne čajoviny. Pokiaľ dávaš znamenie o zmene smeru, tak 3x bliknúť je úplné minimum, aby tí okolo mali šancu spoľahlivo zaevidovať. Bliknúť raz a tváriť sa, že som splnil predpis, môže iba cestné hovado. To už radšej vôbec.

                    6. Já si taky myslim, že to trochu zvyšuje bezpečnost. Přehlédnout jedno bliknutí se dá, přehlédnou tři? Plus, řidič se nemusí soustředit na držení páčky nebo pokud ji zaaretuje, že ji zas musí vyhodit (protože při přejíždění z pruhu do pruhu se volant pohne tak málo, že se nevypne automaticky).

                      Ale chápu, že někoho to může otravovat. Když na to nebyl v autě zvyklý a teď se to chová jinak…

        3. fatdwi: to mně trojblik vadí a vytáčí, protože se mi občas stane, že ještě bliká doleva, zatímco já už chci bliknout doprava (zejména při předjíždění apod.)

          Já tedy používám zásadně „jednoblik“ a „trojblik“ považuji za další z mnoha featur, kdy si auto(mobilka) neoprávněně myslí, že ví lépe než řidič, co vlastně řidič potřebuje a měl by dělat. A co v důsledku vede k tomu, že se řidič musí přizpůsobit „chytrému“ systému a nikoli naopak.

          1. +1

            Jak sem psal teď nahoře, asi proto tolik závodníků už přestává, hlavně při změně pruhu, blikat úplně.

          2. Jan Mrcasik: vidíte, mě to taky kdysi štvalo – když jsem to neměl a jel v autě, které to mělo. Od doby, co to mám taky jsem rád, že to mám. Ano, musel jsem se tomu přizpůsobit, stejně jako Vy se musíte přizpůsobovat tomu, že to nemáte. Docela i věřím, že byste podobně jako já změnil názor, až by z té novoty byla rutina.

            Ale nebojte, jsou lidi, kterým automobilka zasahuje neoprávněně do života instalací airbagů nebo do brzdění tím, že jim montuje ABS (oni umí nohou pumpovat líp), proti tomu je trojblik ještě non-intrusive systém.

            1. Jak non-intrusive systém? Dělá to něco, co nechci? Dělá, samozřejmě.

              Proč se přizpůsobovat? Rozhodně vim, že nic novějšího milénia vod koncernu ani omylem, leda tak na pučení a i tak je to peklo.

              Ukaž mi Saaba, kterýmu vyrezl závit a upadla vzpěra dveří kufru, čekám…anebo co tak nějakýho, kterej má rezavý plechy uvnitř palubovky, protože to někdo jenom mizerně pozinkoval, žádnou další ochranu to nemá?

              1. Ukaž mi auto, kde musíš vozit náhradní kazetu.

              2. Behemot: nemáte-li trojblik, musíte se přizpůsobit tím, že páčku buď déle podržíte, nebo prostě ten blinkr zapnete, ovšem s nutností ho vypnout. To, že ho nemáte tedy neznamená, že se přizpůsobovat nemusíte, jen se přizpůsobujete jiné funkci.

                Já bych taky od koncernu nic moc nechtěl, až na výjimky. Co to ale má co dělat s tím, že 9-5 nemá trojblik?

                Vaše hodnoty jsou prostě zcela jinde než moje. Argument o autě, kde vyrezl závit a upadla vzpěra je pro mě ještě obskurnější než milion najetých kilometrů. Protože jsem to snad neviděl ani na felicii (a rezavý plech uvnitř palubky ani na Š120), nějak v absenci těchto věcí u Saaba nedokážu vidět žádný zásadní benefit.

                1. Mj. to, že koncern bez kokotobliku od nějakýho ročníku není k sehnání, že?

                  Proč bych měl blikat třikrát? Proč bych se měl přizpůsobovat? Já chci blikat v 90 % případů jednou, občas dvakrát a jindy zhruba nepřetržitě, chápeš to vůbec? Nechcu skoro nikdy třikrá. Proč třikrát? Proč ne dvakrát nebo štyrykrát?

                  No typyčo, přiď, můžeš mi ukázat, jak denně hospodaříš v kufru, zatímco ti ten dvacetikilovej krám leží na zádech. Já teda docela kurva vidím benefit v systému, kterej drží kufr vodevřenej a funguje bez jedinýho problému 30 let, docela vidím.

                  Eště někdo další tady chce, aby mu nepadal kufr na hlavu, případně si ji nemusel rozbíjet dyž má krátkej smeták?

                  1. Behemot: mě kufr na hlavu nepadá, ale Saaba jsem si kvůli tomu kupovat nemusel. Jak jsem psal, Vy vidíte benefit v něčem, v čem ho já nevidím, protože mi chybí zkušenosti s těmi křápy, které z nějakého mě nepochopitelného důvodu provozujete.

                    1. Mně kufr padal, vyměnil jsem vzpěry, stálo to pár korun a asi 10 minut práce. Autu bylo tehdy asi 13 let. Takových prkotin člověk na autě udělá, ani se nad tím nepozastavuje.

                    2. mjfox: to je špatně. Měl jste to mít denně navalené na zádech a nadávat, že je to krám.

                      Měnit na Saabu preventivně svíčky a vozit je s sebou včetně modulu zapalování – OK, to dělá každej.

                      Měnit na jiném autě vzpěry – blbost, tady je potřeba mít Saaba, u kterého vzpěry není nutné měnit. Současně s tím je potřeba na auto nadávat, že je to křáp.

                      Velmi konzistentní, to se jen tak nevidí.

                    3. U ničeho jinýho než koncern sem podobný sračky nikdy nemusel řešit a nevím o nikom, kdo by to řešil, ale jinak sou to henty držáky do kterejch se lijou jenom kapaliny a je to nesmrtelný. Tak jo a hurá koupit nový, přičemž každýmu kdo to měl někdy pořádně v ruce je evidentně zřejmý, že čím novější to je, tím víc takovejch nepředstavitelnejch sraček se tam řeší naprosto běžně. Si dneska žral vtipnou kaši celej den, ne?

                      Jo, myslim, že vozit s sebou jeden z asi tří dílů, u kterýho je notoricky známý, že občas odejde a ŘJ neumožní motoru s vadným běžet, aby si to člověk vyměnil za pár minut a pokračoval ve stovkách tisíc bezproblémových kilometrů, to je hrozný. Už bys s tím divadlem mohl skončit, už to není ani k pláči.

                  2. Panove, chapu obecnou diskusi o problemu prizpusobeni uzivatele, ale konkretne je to kikotina. Protoze trojblik u koncernu si bud vypnete uzivatelsky (google prece funguje), nebo to zadarmo udela na pockani kazdy slusny servis. (Ne jako u nejmenovane automobilky, ktera za tuhle funkci uctuje 3kCZK.)

            2. mjfox: jak v čem. V Peugeotu to např. nezastaví trojblik doleva, ale zahájí trojblik doprava. Iritující.

              fatdwi: vypínatelné ABS bych ocenil, to ano. Je velmi dobře prokázáno NTHSA, že ABS je silně kontraproduktivní ve všech scénářích vyjma panického brždění – významně prodlužuje zpětnou dráhu.
              (Btw na motorkářském kurzu se mne při testování krizového brzdění instruktor přišel zeptat, zda mám ABS. Neměl jsem a přesto jsem zastavil rekordně jako lidé s ABS, kteří to zadupli na max a vše nechali na počítači. Jemným pumpováním :) )

              ESP je také stupidní, opět mám z praxe ověřeno, že to zvládnu lépe (rozjezd ze zledovatělé krajnice do kopce, kde jiná auta smykovala a jeden nešťastník se převrhl.)

              Ono je to totiž tím, že motorka člověka donutí naučit se jemně a přesně dávkovat jak brzdy, tak spojku a plyn – opak se okamžitě trestá strašidelnou zpětnou vazbou. Zvlášť na mokru. A tyto dovednosti jsou potom poměrně snadno konvertibilní i do dvoustopých vozidel.

              Asistenty schopné zasahovat do řízení (automatická brzda nebo dokonce parkovací asistent) pak odmítám naprosto nesmiřitelně a kategoricky – to je má červená linie, přes tu vlak nejede a nikdy nepojede, i kdybych měl provozovat veterána. Stejně tak ta prokletá telemetrika.

              1. *na mokru nebo v terénu na bahně. To bahno je možná ještě drsnější na jemnou kontrolu trakce a okamžité vyhodnocování zpětné vazby od vozidla.

                Jak ESP, tak ABS přitom právě do trakce „kecají“ a to často nekompetentně – takže např. na kluzké cestě vám ABS zakáže zastavit, a naopak na kluzkém kopci vám ESP zakáže se rozjet.

                Protože blbý počítač neví co je pod kluzkou vrstvou ani že může být lepší krátký kontrolovaný smyk, nežli ničím neřízené zrychlení z kopce.

              2. Ten modul (myslím keetec), co mám já, se tak chová. Koncern myslím taky, ale ruku do ohně za to nedám, řídím jen občas nějaká firemní auta škoda / VW.

                V Peugeotu to teda bliká na obě strany současně?

                1. Ne, bliká vždy jen na jednu stranu, ale nelze ničím zastavit – tzn. musíte ho nechat doblikat. A on ještě jako na potvoru bliká dost pomalu, nic na nějaké divočejší kličkování v pruzích.

                  Mně, pravda, obecně vytáčí i pomalé blinkry nebo blinkry s prodlevou – na motorce mám prodlevu asi 1sec od sepnutí do prvního rozsvícení blinkru, a můžu se z toho zbřídit. Je to jako hrát hru na lagujícím počítači.

                  1. Ten keetec modul je tak chytrý, že si změří dobu blikání, takže to pak má úplně stejné intervaly a zrovna v mojem autě to bliká poměrně rychle.

              3. Jan Mrcasik: nevím, co je čím prokázáno, ale moje zkušenosti s auty s ABS a bez něj na závodní dráze říkají, že je lepší ABS mít. Není náhoda, že kolem něj svého času byla v F1 bitva a nebylo to proto, že by ho nikdo nechtěl.

                ESP je velmi závislé na svém naladění a podmínkách, já naopak díky němu vyjel na Jasnou v chumelenici, kdy jiná auta stála u kraje. Někdy pomůže, někdy ne, pro běžného řidiče je lepší, že to má, protože rozjezd do kopce, ve kterém to typicky může selhat je z pohledu jízdních režimů daleko méně běžný než jízda na mokru, kdy může pomoci srovnat auto. Že bych zrovna tohle zrovna já nepotřeboval mi nebrání uznat, že pro většinu lidí kolem mě je to výhoda.

                Současně s Vámi ovšem souhlasím pokud jde o asistenční systémy, které brzdí samy. Mám to v jednom autě a je to děs, zrovna včera mi to duplo na brzdu kvůli cykloušovi, protože se autu zdálo, že do něho jistojistě najedu.

                1. fatdwi: myslím že tahle studie, dost zajímavé (ABS zabila stejný počet lidí na sněhu/blátu, kolik jich zachránila na mokrém asfaltu):
                  https://crashstats.nhtsa.dot.gov/Api/Public/ViewPublication/811182

                  Obecně ABS a ESP se hodí, pokud člověk zpanikaří nebo je extrémně vystresovaný a není s to efektivně ovládat vozidlo. Sám mám zážitek, kdy jsem v autě bez ABS nečekaně zjistil překážku na kluzké silnici v zatáčce a 80ce, a než se probraly mé řidičské dovednosti a bezpečně jsem zastavil, na chvilku jsem zablokoval kola.

                  To může být důvod, proč se hodí na závodním okruhu – tam člověk řeší tolik důležitějších věcí najednou, že mu nezbývá kapacita na jemňoučkou práci s pedály. Já jsem na okruhu byl jen s motorkou, a abych si zachoval bezpečnou kontrolu (plus protože jsem měl starou směs gum), jel jsem s tak velkým safety margin, že mne občas téměř předjížděly i kubatury o polovinu menší.

                  Proto jsem skálopevně přesvědčen, že ABS a ESP jsou fajn pokud by byly vypínatelné „kill-switches“ na palubní desce. Tzn. aby lidé mohli jezdit s ABS+ESP „by default on“ pro situace, se kterými nepočítají, ale na kluzku nebo pokud se ocitnou v situaci, kde zjistí že je ABS/ESP kontraproduktivní („kua já se kloužu z kopce a ABS mi nedovolí zastavit!“) je mohli jedním hrubým pohybem vyřadit.

                  1. ESP se vyřadit dalo tlačítkem, nevím, jestli i dneska u nových aut. ABS samozřejmě ne, ale upřímně řečeno, nebylo by takové tlačítko spíš ke škodě? On si kdekdo myslí, že je mistr volantu.

                  2. Jan Mrcasik: s tím okruhem jste poněkud mimo, ale to je na delší diskusi.

                    Na studie se podívám, docela mě zajímá, jak pánové odhadují, které auto havarovalo kvůli ABS na sněhu a bez něj by to řidič zvládl. Myslím, že výsledkem bude, že se hrubě přeceňují schopnosti těch řidičů. Pokud totiž auto na mokru něco zachrání (protože bez něj by to dotyčný nedal), pak na sněhu si nemyslím, že by to tentýž řidič dal. Ale jak říkám, přečtu si, co jste nalinkoval, zajímá mě to.

                    1. mjfox: jak říkám – v okamžiku, kdy zjistíte že kloužete a nemůžete ani trochu brzdit, protože ABS to okamžitě chytá, je naopak velké červené tlačítko „DEAKTIVACE ABS“ to jediné, co vás může zachránit před nehodou.

                      Klidně to může být jako se start-stop, tzn. by default se aktivuje vždy po nastartování auta a musí se vždy znova manuálně vypnout. Ale měla by být možnost jej snadno vypnout.

                      Já kupříkladu nemám ABS vypnuté vytažením pojistky právě proto, že % scénářů kde by mne mohlo zabít je poměrně malé a oproti tomu % scénářů, kde bych se mohl dopustit panického brždění a nestihl si včas „odblokovat mozek a nohu“ je větší. A pokud mám na výběr „ABS vždy vypnuto/vždy zapnuto“, uznávám, že nechat to být je pravděpodobně a pouze kvůli tomu, že žiji ve vnitrozemí kde je pořádná ledovka jen jednou za tři roky, lepší.

                      fatdwi: je o o reakční době. Pod tím druhým článkem je pár zajímavých postřehů na toto téma – jako že v Austrálii je každé ABS speciálně „kalibrováno“, protože jinak by jim vůbec nedovolilo brzdit na šotolině. Že v rallye je ABS dovolené, ale všichni je (přinejmenším donedávna) vypínali právě proto, že nejzdili na asfaltu a potřebovali brzdit. Atd.

                    2. To tlačítko nemá šancu byť také veľké, aby človek, ktorý to nemá drsne natrénované, s tým niečo naozaj zachránil.

                      A to už nehovoriac o situácii, keď to niekto na zľadovatelom snehu niekto bez ABS nechtiac prebrzdí a v hodinách vyletí z cesty. Toto sa mi presne stalo, keď som na Audi 100, ktoré to tebou velebené tlačítko malo, ABS v rámci blbnutia na zasneženej družstevnej asfaltke medzi dedinami vypol. Za chvíľku som sa pri rýchlosti nejakých 30-40 km/h po prudšom stlačení brzdy úplne neovládateľne vytrepal do poľa. Chvalabohu, vďaka quattru a uzávierke diferenciálu som sa odtiaľ vyhrabal bez toho, aby som potupne musel zháňať traktor…

                    3. Jak jsem naznačil, takové tlačítko by bylo spíš na škodu. Někdo ABS omylem vypne nebo omylem zapomene zapnout a nabije si držku.

                    4. Ja s tebou súhlasím. Ale ja som len blbý operátor volantu, nedokážem manuálne brzdiť ani tak dobre, ako mizerné ABS ;-)

                    5. grg: jest zásadní rozdíl mezi „blbnutím“, kdy se člověk úmyslně snaží auto urvat nebo jede na krev, a mezi „bržděním v přímém směru na kluzkém podkladu“.

                      Ve druhém případě je jakýkoli „operátor volantu lepší než ABS“, protože blbá ABS by-design zakáže brždění přesně jako na tomto videu:
                      https://www.youtube.com/watch?v=OrD65i3FUcU

                      Na sněhu to může fungovat stejně – záleží na kalibraci ABS a hloubce sněhu.

                      A proto nesouhlasím ani s tím „nestačil by zmáčknout kill-switch ABS“ – ve scénářích, o jakých mluvím já, má řidič dost času pochopit, že mu ABS zakázalo brzdy, a vypnout je. Jasně že se mu bude třást ruka, ale má k dispozici celé sekundy.

                    6. Asi som to „blbnutie“ zmätočne špecifikoval, ale mne sa to práve dostalo do hodín „bržděním v přímém směru na kluzkém podkladu“.

                      Tvoja modelová situácia „kua já se kloužu z kopce a ABS mi nedovolí zastavit!“ – dobre, tam by sa to možno hodilo, ale aby sa to trafilo do práve takej klzkosti, aby ABS zabralo naplno, zatiaľ čo pri brzdení bez neho by to nejako nezanedbateľne brzdilo, tak to je naozaj nepravdepodobné. A aby zároveň tam sedel niekto, kto v strese aj za tých pár sekúnd pochopí, čo sa deje, a že má stlačiť také tlačítko, ktoré mu nikdy na nič nebolo, tak to ma už pomaly aj skôr trafí meteorit…

                    7. Jan Mrcasik: tak jsem to projel a bohužel si myslím, že jste se stal obětí klasických click-bait článků, které vůbec nejsou o tom, o čem jejich nadpisy. Zkuste si to projít a uvidíte sám, že jsou to strašidelné bláboly. Například v tom článku na TTAC se píše, že řidiči s ABS jezdí rychleji, blbě brzdí a další věci, které ale s ABS nesouvisí prakticky vůbec (neberou v úvahu, že auta bez ABS jsou staré vraždy a rychlá jízda není o tom, jestli ABS mám nebo ne, ale o tom, že mám holt novější a rychlejší auto, které už to ABS má). Není tam vůbec zohledněn obrovský nárůst dopravy a z něj logicky plynoucí vyšší počet nehod, z nichž velká část (jaké překvapení) byl s auty, které ABS mají.

                      Klasické tendenční bludy. Způsob porovnávání havárií s auty s ABS a bez ABS není vůbec brán se zřetelem na zásahy ABS nebo naopak jejich absenci, ale čistě na počtu havárií, které se staly s vozy s ABS a s vozy bez něj. To je srovnávání jablek s hruškami, vyvozovat z toho nelze vůbec nic a tím méně takovou s prominutím totální píčovinu, jako že „ABS zabíjí lidi“. Ne, že by se to nemohlo stát (že zásah ABS vede k nehodě, která by se bez něj nestala), ale míra, která je tomu připisovaná je dle mého naprostá blbost a hlavně, z těch studií nijak nevyplývá. Zrovna od Vás bych čekal kritičtější oko (ale chápu, že se Vám to líbí a tak jste to vzal za své bez bližšího zkoumání).

                    8. fatdwi 28.4.2020 12:15
                      Je to tak, pan Mrcasik občas divně ujede.
                      Nejvíce mě překvapil jeho statistický důkaz tvrzení, že biopaliva z řepky ničí motory našich aut. Poskytl k tomu odkaz, ve kterém se psalo, že:
                      Redaktoři, nebo co, vzali jeden jediný ojetý automobil, lili do něho palivo (komerční směs lihu a benzínu), které výrobce nedoporučoval, a po ujetí sedmadvaceti tisíc kilometrů se porouchalo palivové čerpadlo, u něhož nebyl dokumentován výchozí stav stejně jako u ostatních agregátů vozu. Důkaz toho, že biopalivo ničí motory automobilů, byl na světě.

                    9. A to se ten líh ani nevyrábí z řepky.

                    10. No, takže si to uvedeme na pravou míru.

                      1) ohledně ABS jsem linkoval v prvé řadě nikoli článek, nýbrž statistickou studii NTHSA, která se velmi pečlivě vypořádává s kauzalitou a korekcemi korelací. Výslovně řeší mj. stav vozovky (suchá/mokrá/namrzlá/zasněžená) a vypořádává se s maximem toho, co existující statistiky umožňují.

                      Když jsem ABS řešil před rokem, našel jsem někde i studii, která vysloveně zkoumala komparativní vliv ABS na délku brzdné dráhy ve zdokumentovaných nehodách.

                      2) ohledně biopaliv jsem citoval pokus německého autoklubu ADAC, který je v D poměrně dosti respektovanou autoritou ohledně servisu a spolehlivosti aut. „palivo které výrobce nedoporučoval“ do toho lili proto, že EU plánovala nařídit, že se musí místo benzinu E5 prodávat benzin E10, jehož destruktivní vliv na starší vozy proto zkoušeli a prokazovali. Pokud se pak dobře pamatuji na tu studii, součástky byly před testem demontovány a zdokumentovány, ne že ne.

                      Můj hlavní problém je, že si pamatuji co jsem četl, ale často se mi nepovede dohledat přesně ten samý zdroj/studii/článek, takže v debatě odkáži na to co se mu podobá aniž bych to pečlivě přezkoumával.

                    11. Jan Mrcasik: ani maximum nemusí stačit, stačí si to přečíst.

                    12. K tomu ABS: problém většiny řidičů je pud sebezáchovy vs (citlivé) brzdění na hranici adheze. Prostě čím větší nebo čím rychleji se nebezpečí blíží, tím víc se běžný řidič opírá do brzdy a v leknutí neřeší nějaký přiměřený tlak na pedál. Auto je potom naprosto neřiditelné.
                      Stinnou stránkou zlepšené ovladatelnosti je menší počet nárazů na předek auta, kde je nejlepší deformační zóna a více bočních nárazů, protože stabilizace pokaždé nehodě nezabrání.
                      Ovšem ABS se vyvíjí. V počátcích pracovalo s frekvencí do 6 pulzů brzdy za vteřinu, dneska je to víc než 20 a ABS se pomalu přibližuje ideálnímu stavu a pokud vím, řeší se právě brzdění na sněhu, kdy normálně zablokované kolo před sebou tlačí klín sněhu a lépe zpomaluje.
                      Já bych bral ABS a stabilizaci také vypínatelné (pro sebe vypnout, rodinným příslušníkům zapnout). I když na okruhu bych nejspíš s mými „schopnostmi“ byl rychlejší se sportovně naladěnou stabilizací než bez ní, spousta aut má (měla) stabilizaci utaženou tak, že se k hranici adheze nebo vůbec aspoň trochu sportovní jízdě ani nepřiblížíte (R Laguna).

                    13. cyklista: Ono řízení auta není nějaká high-tech dovednost, ale úplně běžná věc. Čekat od běžných řidičů, že budou citlivě dávkovat brzdu? Každý má jinak odježděno, jiné zkušenosti a taky jiný talent. ABS tohleto řeší pro 99% situací, kdy je potřeba brzdit. V každém návodu je, že pro maximální účinek ABS má řidič sešlápnout pedál plnou silou.

                      Bežná silnice taky není okruh nebo závodní dráha, ale komunikace pro přesun z bodu A do bodu B. A běžné auto taky není závodní speciál, ale nákupní taška. Tak je třeba se na to koukat. Auto je předmět pro denní užívání, tady se to startuje, tady se do toho leje benzín a víc obyčejný BFU řidič nemusí vědět, tedy zjednodušeně řečeno. Už to není jako za starých časů, kdy „řidič tvrdej chleba má“, musí umět opravit kde co, umět namíchat benzín s olejem, vachlat s páčkou sytiče, aby mu to chytlo a naopak se to neuchlastalo, řadit s meziplynem, aby mu nechrastily zuby atd. atd.

                    14. Mjfox: tohle vůbec nezpochybňuji. 99,9 % času jezdíte bez problémů, ale můžete něco přehlídnout, nebo spíš někdo přehlídne Vás a nastane krizová situace. A vím, že na suchém asfaltu a na sněhu prostě zabrzdím bez ABS dřív než s ním. A úplný děs nastane (stalo se mi 2x), když je na silnici ledovka v příčných pruzích střídavě se suchým asfaltem přesně v rytmu pracovní frekvence ABS (něco jako zebra přechodu otočená ve směru jízdy). Tam to nebrzdí vůbec.

                    15. Je možné, že auto bylo před pokusem rozebráno a repasováno, ale z článku jsem to nevyčetl. Nešlo o starší vozy, ale o vůz jeden. Nabízí se otázka, jak s ohledem na provedený důkaz může být průměrné stáří vozového parku v ČR 15 let uvážíme-li, že nezanedbatelná část automobilů v ČR spaluje benzín.

                      Jo, ten problém mám také. Ale nejsme v tom sami – má ho i pan president.

                2. Plus očividně existovaly ještě nějaké studie na taxících v Mnichově a Oslu, ze kterých ABS vyšlo s ještě horším skóre:
                  https://www.thetruthaboutcars.com/2006/08/killer-abs-abs-braking-increases-rollover-risk-by-51/

                  A tady je pěkný zážitek přesně toho, o čem píši:
                  https://austonhensley.wordpress.com/2012/12/26/why-abs-is-dangerous-and-how-to-disable-it/
                  Kterak bezpečnostní asistenti (ABS+ESP) sebraly řidiči kontrolu a znemožnili mu na sněhu vykonat jak původně zamýšlený manévr s prokluzem kol, tak následnou korekci.

                  Já prostě požaduji, abych poslední slovo a naprostou kontrolu nad svými motorovými prostředky měl já a nic jiného.

              4. V rámci rozjazdu motorového vozidla na akomkoľvek povrchu vozovky z rýchlosti 0km/h (slovom: nula kilometrov za hodinu, t.j. vozidlo je voči vozovke v kľude) nemá ESP čo činenia. Pri rozjazde „úraduje“ TC, t.j. trakčná kontrola. ESP je stabilizačný systém a mal by reagovať / kecať do riadenia až keď je auto v pohybe a dokonca je tam aj minimálna potrebná rýchlosť na jeho aktiváciu. Sú vozidlá motorové kde sa dá ESP vypnúť, ale ono sa ESP znova samo aktivuje pri prekročení rýchlosti napr. 30km/h. To že ESP a TC je za bežných okolností „jeden black-box“ len s rôznym priebehom riadenia je viacmenej jedno. A ak sa nemýlim tak u väčšiny áut sú tam snímače otáčok na kolesách spoločné pre ABS, TC a ESP.
                Mne osobne pred X rokmi ESP na mokrej vozovke pomohlo – možno by som to zvládol bez neho a možno nie, to neviem.

                1. Koncern te kontrole trakce rika ASR. A to jde zatim vypnout i u vsech(?) aktualnich modelu. Naopak ESP nejde uplne vypnout „nikde“, nekde jde aspon prepnout do minimalniho rezimu. Samozrejme dostatecnost / uzitecnost tohohle minimalniho rezimu je veci vkusu kazdeho ridice.

          3. Přepnutím páčky na druhou stranu to blikat přestane. Tehle argument je tedy naprosto lichý.

        4. Fakt si nepřipadám jako hlupák jen proto, že mám jinej názor na trojblik. Mám s ním dlouholetý zkušenosti ze služební fabky a octy a tahle funkce mi prostě a jednoduše neseděla. Proto jsem rád, že to moje auto nemá a už vůbec se nestydim to někam psát. Co je na používání trojbliku příjemnější, můžeš mi to vysvětlit? Nechám se rád poučit. To, že do toho každej břinká jak idiot a pak akorát mate ostatní řidiče? Setkávám se s tím dnes a denně. Nebo to, že hodim trojblik a pak se ostatní poserte, protože už jsem blinkr dávno dal a nebudu ho dávat znovu, ačkoliv změna směru stále trvá? Třeba přejetí z pravýho pruhu přes prostřední až do levýho na jeden jedinej trojblik je v pořádku? Určitě se shodneme, že úplně neni. Jenže lidi jsou líní tu páčku zmáčknout pořádně. Protože místo toho mají telefon u ucha, atd…

          1. Jazdím autami kde ten fuj-fuj trojblik je a aj autami ktoré ho ešte nemajú. Nejak mi nevadí ani jedna a ani druhá varianta zapínania smeroviek – asi som len toč-volant a zožeriem všetko čo automobilka napchá do vehikla.
            Inak ak sa nem-mýlim tak BMW (abo to bola nová Honda) už dodáva na svoje jednostopé tátoše automatické vypnutie blinkra – ale len na základe času. Asi im vadila motorkárska choroba zapnutého blinkra…..

          2. Za to, že někdo neumí nebo je línej používat blinkry, nemůže nějaký trojblik, ale vždycky ten blbec, co v tom autě sedí.

            1. Trojblik je dobrý, lebo minimálny počet bliknutí, aby sa vôbec dalo hovoriť o dávaní znamenia o zmene smeru je 3. Výhovorky, prečo niekomu nevyhovuje, sú dôkazom že daný vodič je prasák, čo nevie šoférovať a bliká len preto, aby splnil formálny znak zákona.

              1. Ze něco nevis je v poradku, staci se zeptat. Ovsem hulakat to na vsechny strany a este takhle blbe, vypadas trochu jak trubka.

          3. michelskej: to je v poho, já neříkám, že si tak máte připadat Vy, ale že tak připadáte mě.

            Lepší na trojbliku je, že blikne třikrát. Já vím, je to složité. Jednoblik je skoro jako žádnýblik, ostatním je dobré dát svůj úmysl trochu rozumně najevo. Břinkáte-li do blinkru jako idiot, pak matete řidiče bez ohledu na to, zda jej máte nebo ne. Dtto odbočování na trojblik.

            Přejetí z jednoho do třetího pruhu na jeden trojblik být v pořádku klidně může – a nebo taky nemusí, to je argument proti? Naopak pro mě je to argument pro, ťuknu jednou, ťuknu podruhé, hotovo. Bez něj buď držím celou dobu (otravné) nebo musím zapnout-vypnout (otravné). Většinou s ohledem na počet pruhů na našich silnicích ťukám jen jednou, na přejetí z pravého do levého ideálka.

            1. Trojblik je funkce, kterou použije řidič, aby ostatní účastníky silničního provozu upozornil, že udělá manévr a na kterou stranu.
              Jednoblik je funkce, kterou použije řidč, aby ostatním účastníkům silničního provozu sdělil, že manévr, kterého byli svědky, se mu podařilo dokončit.

              1. :-) Ono je to spíš tak, že jednoblik znamená „teď tě zrovna nutím sundat nohu z plynu nebo brzdit a koukej, dokonce jsem u toho bliknul, takže si nestěžuj.“ Je to takový ten alibismus, jako že zákonu je učiněno zadost. Co na tom, že cílem není blikat, ale dávat ostatním najevo co zamýšlím. Takhle daleko už hodně lidí nevidí. Zvlášť těch, co mění jízdní pruhy 3x na 50 metrech.

          4. Moje auto trojblik nemá, ale hodil by se.
            Proč?
            V případě, že v době zahájení manévru nejsou přední kola „rovně“, se nepříjemně často přepínač směrovek neudrží sepnutý – automobil již má funkci samočinného vypnutí směrovky po ukončení manévru. U této příležitosti si vzpomínám, jak se zde diskutovala nevhodnost a nebezpečnost této funkce včetně návodů, jak ji zdrušit (tehdy se samozřejmě jednalo výhradně o mechanické zásahy).

    2. Trojblik se dá dodělat. Moje auto ho taky nemělo a taky mě to překvapilo, když se nový prodávalo od 3/4 milionu výš.

      1. mjfox: záleží na datu výroby, trojblik se lámal v první dekádě tohoto století a dle toho, kdy auto vzniklo ho buď mělo nebo ne. Saab už neměl prachy, takže 9-5 udržoval půlku životního cyklu na kapačkách a holt ne vše se dodělalo (nejspíš proto, že původně měla být nová generace mnohem dřív a auto nemělo tolik přesluhovat – uvedené bylo v prehistorii, 1997 – takže není nic divného, že tomu o 9 let později pořád něco chybělo).

        Auto, u kterého ho nemám taky nebylo levné a je to podobná písnička jako Saab – při faceliftu to tam nepřidali, měla to až nová generace v roce 2007. Mě osobně to nevadí natolik, abych řešil dodělání, i když občas mě to napadne.

        1. To je nějaká vaša úchylná modla jak škrabka v prdeli a ve vejfuku?

          Pro mě je to nepraktická píčovina, nevim, proč bych vůbec něco takovýho měl chtít.

          1. Behemot: ne, pro mě je to předmět diskuse. Proč byste to měl chtít taky nevím, ale vím, proč to chtějí ostatní a proč se s tím jezdí líp mě.

    3. Ta zamknuta spiatocka nie je specialita Saabov. Mal som to na ’02 Oldsmobile Alero. Dalej by ma zaujimalo ze kolko vlastne stoji servis v Cechach. Pri takomto rozsahu oprav je v Kanade vyhodnejsie kupit nove auto.

      1. Tym novym myslim funglovku.

      2. Wildcat: to bude nějaký sharing dílů v rámci GM, ne? Servis nic, koupíte svíčky, zapalovací modul a dalších pár drobností (benzínovou pumpu, tyčky stabíků atd.) a průběžně měníte v odstavném pruhu tak, jak to doslouží:-) Když dojedete domů, měníte před barákem preventivně.

        Ono to nemusí být finančně výhodnější, auta stojí od 30k CZK a když koupíte něco za stovku, tak než do toho samo-domo narvete druhou, může to vydržet docela dlouho, nedojde-li na fatální závadu. Akorát musíte mít vybavení, čas a trpělivost jezdit něčím takovým denně. Za ty peníze nekoupíte nové prakticky nic, nemluvě o novém aspoň trochu srovnatelném, přecejen je to vyšší střední, z toho se Vám nebude chtít ani do základní Altimy, natož potom do Micry (se dívám že to tam máte od 11k CAD).

        1. Je to mezi vyšší střední a luxury car, podle modelu a výbavy. A bezpečností jako fakt hodně dlouho přebírat, než se k tomu člověk začne vůbec blížit.

          1. Behemot: ale no tak, buď jedno, nebo druhé. M5 v maximálce je pořád jenom vyšší střední prémiovka, sedmu z toho kilometr zaškrtaných příplatků neudělá. Stejně tak z 9-5 nikdy nebude víc než vyšší střední.

            1. Výbavu, kterou měly Saaby kolem roku 2000-2005, v některejch případech škodiffka začala dávat teprv nedávno, takže asi tak. Teda jasně, škodifka žádný pořádný auto nemá, superblbec si hraje na kdoví co a odpovídá tak možná prasátu, což je typická vyšší střední, fplné palbě.

              Bezpečností nesahají ani těmdlě starším Saabům po kotníky ani jedno z nich. A ne, bezpečnost fakt není daná počtem pytlů a nějakejma laboratorníma testama, pokud člověka z auta následně při těžší něhodě stejně vytírají mopem.

              1. Behemot: Vaše posedlost škodovkami v diskusi o Saabu je pro mě poněkud záhadná.

                Superb je běžná střední třída s prodlouženým rozvorem. Vyšší střední Škoda vůbec nedělá. Jakýsi pokus je Arteon, jinak ani VW nic nemá. Od toho si v koncernu pěstují Audi A6. Ačkoliv nejsem žádným příznivcem schadewerke, spíše naopak (s jejich produkty jsem nějaké ty kilometry najel), nemyslím, že by Saab byl proti zmíněné A6 nějaký zázrak. Dnes bych ani jedno z toho ve verzi „15 let starý střep s 300k km na hrbu“ nechtěl. A vlastně ani tehdy:-)

                1. To je veřejné známý tajemství, že škodifka nic takovýho nemá, akorát že jejich marketingový oddělení to eště neslyšelo a běžně ty jejich kraksny vidí o třídu výš, než reálně jsou.

                  Každopádně jezdí toho tady miliony, je to konfekce, sou to oblíbený flotilový auta, a sere se to úplně stejně, jako cokoli jinýho. Takže se jenom snažím pochopitm, odkud bereš ty pohádky vo tom, jak jsou všechny tydle krámy bezúdržbový.

                  1. Projel jsem diskuzi a nikde nevidim, ze by fatdwi kopal za koncern a jeho neporuchovost. Ze je 20 let starej Saab bezpecnejsi nez novy Passat, tomu snad neveris ani ty. No, i kdyz… :D
                    Hystericke vynaseni 20 leteho vraku s kufrem plnym nahradnich dilu abych vubec dojel je znakem toho, ze jsi bud magor nebo na novy nemas a vylevas si to na koncernu ;)

                    1. 9-5 proti prasatu? Asi tak kazdej den v tydnu.

                      Co jinyho obhajuje? Nadava kazdej na všechno, kia, hnujdaj, frantici a jiny oply. Mozna Toyota, i dyz tam je taky rada lidi co na nich nenecha nit suchou (premejslim esli to neni dany linkou ze ktere to sjizdi?).

                    2. :))) hele už to neber…

                      Bezpečnost jde pořád dopředu a to co bylo bezpečný před 20 lety už dneska neobstojí. Před pár lety jsem viděl crashtest Volva (buď první V70 nebo nějaký její předchůdce, prostě velká krabice) a nového auta typu Yaris. Volvo na sračku, oproti mrňousovi katastrofa…

                    3. Ja videl neco podobnyho s Chevy Bel Air z sedesatych let. Velka kara z kotlovyho plechu. A dopadla uplne stejne.

                    4. V 60. se bezpečnost ještě téměř neřešila, ale o Volvech z 90. let se básnilo jak jsou bezpečné… na svoji dobu určitě byly, ale proti dnešním autům neobstojí ani ve vlhkém snu nějakého behemota :)

                    5. shane 29.4.2020 v 13:44

                      To sme tu uz rozoberali. Bol to ’59 Bel Air a ’09 Malibu. Udajne bola na vine idiotska konstrukcia Bel Air s ramom co mal centralnu ruru a okolo toho boli len plechy.

                    6. joemarco
                      29.4.2020 v 13:40

                      Já to vidim jak de dopředu, fakt: https://www.youtube.com/watch?v=_9fw9nou_G8 Hybnost cca 8500 kgm/s. Sloupky se zdeformovaly cca o 5 cm. Auto z 80. let.

                      Proti tomu tady máme ach tak sqělej koncern, to druhý nejlepší, ach tak oblíbený, kupovaný po desetimilionech, zánovní golf, vs. stromeček: http://1gr.cz/fotky/idnes/20/021/cl8h/RSR813044_EQAa1anUEAA8eL5.jpg

                      Tak radši šoupej nohama…

                    7. Řeč byla o čelním nárazu, ne o pádu ze 3metrů na střechu. Navíc původně jsme srovnávali s Passatem a na fotce není Golf, ale Leon. Po stejném pádu na střechu jako u Saaba by na tom Leon nebyl o nic hůř, naopak.

                    8. re: Behemot 30.4.2020 v 9:26

                      Tak on už soudobý Passat na to byl lépe (pokud se ti nelíbí IIHC, tak NCAP vychází obdobně)

                      https://www.iihs.org/ratings/vehicle/Volkswagen/passat-4-door-sedan/2006
                      https://www.iihs.org/ratings/vehicle/Saab/9-5-4-door-sedan/2006

                      A pokud si myslíš, že nový Passat je na tom hůře jak 14 let stará vrána, tak to už je čas, abys polknul prášek.

                    9. Hehe, tak si rikam, ze jsem slysel splachnout :))

                    10. Behemot

                      No a takhle to vypadá, když to Superb ve vysoký rychlosti narve cisterně do zadní nápravy… oba vylezli…
                      https://www.novinky.cz/krimi/clanek/ridic-v-plzni-narazil-v-plne-rychlosti-do-cisterny-s-benzinem-40322579

                    11. Neber podobné titulky ohledně rychlosti vážně. To nebylo v plné rychlosti. Podle mých zkušeností to bylo v rychlosti 30 km/h max. V plné rychlosti by se zapasoval pod návěs, urval cisterně nápravu a sobě sloupky se střechou. (Pokud jel předtím jako čuně, stihl výrazně zpomalit a rychlost v okamžiku nárazu byla velmi nízká).

                    12. Na videu z kamery jede podle me urcite vic nez 100kmh. Urcite/pravdepodobne brzdil, ale pochybuju ze narazil ve 30kmh, spis 50-70… pokud by ubrzdil na 30, nejspis by se zvladl vyhnout. Stalo se to v miste, kde ma silnice 4 pruhy…

                2. haha.tak já jezdím A4, picou z roku 2004. teď mám nalitany 322tis.sem tam proklouzne spojka. jinak bez zavad. ukažte me pane znalec, který auto dnes najede 300 tis bez poruchy. jiný auto zase nechcu já. mam dvě, 96kw a 74kw. na nádrž dojezd 1200km. o tom si benzinari můžou nechat zdát.

                  1. Dost pravděpodobně to najede jakákoliv Toyota (možná mimo městských vozítek jako Aygo nebo Yaris). Pokud bude hybridní, tak se pravděpodobnost ještě výrazně zvýší.
                    viz např. :

                    https://www.auto.cz/toyota-prius-vidensky-taxikar-najel-milion-km-bez-zavady-78476

                    1. Yaris má často 1,5l čtyrválec atmosféru, to zase takové prdítko není.

                    2. tak možné to je. nepopírám. Toyotu sem nikdy neměl, bývalá měla raw4, ta zrala ve městě 11.nicméně nelze srovnat prius s o tunu těžší a4. a hybrid už vůbec ne. pokud se bavíme o účinnosti paliva, benzín nemá šanci. nikdy.škoda ze nevymysleli diesel hybrid. :)

                    3. Jasně, diesel hybrid ideálně ještě turbo, který se bude náhodně zapínat a vypínat klidně v několika vteřinových intervalech by byl určitě etalon spolehlivosti. Že to ty Japonce nenapadlo a raději použili atmosférický benzínový motor s termickou účinností jako má diesel (až 41%) za cenu sníženého litrového výkonu.

                      Mimochodem RAV4 má v hybridu průměrnou spotřebu 6.8 l/100km
                      https://www.spritmonitor.de/en/overview/49-Toyota/440-RAV_4.html?fueltype=10&vehicletype=1&powerunit=2

                      On ten hybrid spalovací motor vypíná vždy když není potřeba, tedy dojez k semaforům, ubrání před zatáčkou, pojíždění na parkovišti, atd. Nicméně ti Japonci nejsou úplně blbý, takže na druhé straně dokud se trochu neohřeje, tak se nevypne a raději vyrábí elektřinu do baterky na později. Nicméně je to až tak vychytané, že než se motor alespoň trochu ohřeje tak cca 20-40s nejde přes cca 1500 ot/min a potřebný výkon raději tahá z baterky.

                      Co se týká účinnosti mám Corollu a jak se oteplilo tak jezdím po městě pod 5 a není výjimečné přejet město a v cíli po 6-10km vidět průměr 3,3; 3,7 a podobná čísla pod 4 l/100km.

                    4. Inu, na provoz ve městě máte moc pěkná čísla. k těm se s chrochtadlem ani nepriblizim. celková nejde pod 5.8l a to jezdím do 130kmh, ve Vídni celý měsíc v kolonach to vyhouplo až na 6.7. ta 74kw verze. například otec má tourana, krabicu, ale jezdí za 5.4 nechápu. je to 2008 bez dpf. taky 74kw. jo a ta rawka byla stará snad 2002 bo tak nějak. ty vaše čísla jsou ale vážně pekna.

                    5. Jimmyx: ta corolla je hybrid?

                    6. Ano, ta Corolla je ta slabší hybridní verze.

                    7. Jsem si říkal, že 6 km trasa po městě se spotřebou 4 / 100 je sci-fi. Obyčejné auto bude na takové trase brát 10 a to i diesel. (T.č. firemní oktávka 1.6 TDI na takto krátké trase ukazovala asi 13, v zimě.)

                      U hybridu to chápu, městský provoz je přesně to, kde má navrch.

                  2. anunaki: koukám, že veteránisti jsou posedlí ukazovaním, kde jako co by mělo být v nějakém obskurním aspektu lepší než jejich vozidlo, už jste jak Behemot:-)

                    Současně máte poněkud úsměvné představy o tom, o čem se lidem, co netrápí tělo a uši v traktoru jako je A4 v ropě s nalítanýma 322k km, zdá:-) Já Vám rozumím, že z nějakých důvodů tím jezdíte, ale když se z toho snažíte dělat ctnost, zní to hodně komicky. Doporučuji se zamyslet nad tím, proč z toho máte mindrák a zapracovat na tom, abyste už nikdy nemusel vypustit z klávesnice věty typu „ukažte mě, který auto dnes 300 tis bez poruchy“ nebo „na nádrž dojezd 1200 km, o tom si benzinari muzou nechat zdat“. Teda pokud nechcete ostatní pobavit, pak to samozřejmě smysl dává.

                    1. pane, prosím, co je k smíchu na tom, že nehodlam vyhodit peníze z okna? ze jezdím ropou za 1.20 km? ze vyměním olej a jede se dál? já nikomu nic nevnucuji, jen sem poukázal na to, že po roce 2005 bo 6 už auta nevydrží tolik co dřív. jasně, není to limuzína. ale já potřebuju jet za prací s co nejmenšími náklady, a to jak na provoz, tak servis. takže ještě jednou a pppooommmaaallluuu, z čeho mám ten mindrák? nebo si nedokážete odpustit vaše jizlive poznámky k ropakum? nevím jaké vozidlo máte rád vy, já mám zkušenosti z těmito hulicimi strepinami , nicméně mě zatím nic nepřesvědčilo jiné auto, co do výdrže a peněz. možná, že se smilujete, pane profesore a vysvětlíte mi, kde dělám chybu.

                    2. anunaki
                      Za 1,20km? Pokud opravdu máte 1,9tdi, tak já s ním jezdil za 1,80km.

                    3. ano, 1.9 TDI. tu cenu km mám takovou, poněvadž mám levnou naftu. ale i kdyby to bylo těch 1.80, pořád je to výhodné. a ano, viděl sem kdesi typka s tím motorem, najeto 772tis.úlet.

                  3. anunaki

                    Pravděpodobně mluvíte o A4 s motorem 1,9 tdi že? Ten motor najede klidně půl milionu, měl jsem donedávna v Oktávce rv2007, najeto 290tkm… jinak stejně stará A4 2,5tdi se minulý měsíc rozsypala bráchovi tak, že mu postupně tři mechanici řekli, ať ji hodí ze skály. Podotýkám, že do té doby šlo o udržované auto s minimem nutných investic. Tak jsem mu prodal tu Oktávku…

                    1. prý největší držáky byli 1kove octy, s rotačním čerpadlem. Jestli bratr nejezdi na krev, octa jistě 100 k najede z úsměvem. a ještě na laně dotáhne to tlustý diviajko. lol.

                    2. Jo a my ostatni to musime cuchat.

        2. No, ked mame porovnat popisovany Saab s Altimou, tak jednoznacne vedie co sa tyka serepeticiek. Ale inak? Pokial sa Saabu nepodarilo nejak zazracne vyladit GM platformu z konca 80. rokov, odvazim sa tvrdit ze s ovladatelnostou na tom bol urcite horsie. A to sa tyka ako tak vtedajsej Altimy ako aj dnesnej.

          1. Wildcat: zas bych to nepřeháněl – ne, že by Saab byl nějaký zázrak techniky, ale lepší než o třídu menší mainstream to bylo určitě, minimálně v první (plánované) polovině svého života (1997-2002). Ovladatelnost není všechno, ať už tím myslíte cokoliv.

            1. Altima je mainstream, ale že by bola menšia ako 9-5 je pre mňa novinka.

              1. Môžem z vlastnej skúsenosti spred roka zodpovedne vyhlásiť, že rovnaké auto (mazda 6, MY 2018) predávané v amerike, má úplne tragickú ovládateľnosť v zákrutách a pri vysokej rýchlosti na dialnici, oproti rovnakému modelu predávanému v EU. Obidve verzie som vlastnil. Takže porovnávať Saab s Altimou, ktorá sa v EU nepredáva, je blbosť.

                1. Fakt? Člověk by čekal, že se dneska bude vyrábět globální auto pro celej svět. Je to nakonec i levnější.

                  1. mjfox: kdepak, není to levnější. Je nutné si uvědomit, v čem ty rozdíly typicky jsou – např. do USA jsou auta často s horším odhlučněním, to jsou čistě peníze dolů za matroš, který tam není. Podvozek při velkých sériích už taky není jedno – nakoupíte pro Amíka levnější tlumiče a hned jsou kačky doma.

                    1. Renault drzi Nissan mimo Europy. Teda, okrem SUV a pickupov. Na platforme Nissan D su postavene vsetky velke Renaulty.

                  2. Stačí taká drobnosť ako tenší stabilizátor, alebo mäkkší tlmič, lebo amík to má rád mäkké a hojdavé a jazdné vlastnosti sú v čudu

                2. Vlastnil si americku verziu Mazdy 6 MY18? Preco sa mi to nejako nechce verit?

                  1. Neviem prečo. Tu máš dôkaz:
                    https://www.spritmonitor.de/en/detail/921848.html
                    Rozdiel oproti EU bol, že mala predný nárazník pred F/L, interiér po F/L a manuálnu klimu, čo v EU nebolo vôbec možné.

                    1. Preco? Pretoze sa mi vidi divne ze by niekto tahal nove konfekcne auto z Ameriky do Europy.
                      Okrem toho tanm mas rocnik 16.

                    2. Veľa áut sa z USA ťahá do Europy. To čo tam odpíšu ako totálku, kvôli pár karosárskym dielom, to ešte tu vedia slušne opraviť. To bol aj môj prípad, ale že to bola totálka, som zistil až neskôr po kúpe.

                    3. Dvojrocne auto kvoli „par karosarskym dielom“ neodpise nikto ani v USA. Hned tu mame pricinu mizernych jazdnych vlastnosti.

                    4. Podvozok ostal pôvodný, takže príčinu máme, ale nie je tá, čo myslíš ty. Nie je to iba môj výmysel. Je všeobecne známe, že EU podvozky sú naladené ináč, ako USA, aj na ináč rovnakom aute.

                    5. Yeah, sure. Sorry, ale presviedcas ma na zaklade skusenosti ziskanej s dohromady jednym autom. Navyse havarovanym. Nepresvedcil si ma.

                    6. Ale co by som o tom nepocul. Viac nez dost. Ale zasa som jeden z tych co maju skusenosti z oboch stran Atlantiku a podla nej mam taky pocit ze toto tvrdenie ma velmi daleko od pravdy:
                      „Môžem z vlastnej skúsenosti spred roka zodpovedne vyhlásiť, že rovnaké auto (mazda 6, MY 2018) predávané v amerike, má úplne tragickú ovládateľnosť v zákrutách a pri vysokej rýchlosti na dialnici, oproti rovnakému modelu predávanému v EU.“
                      Pravdepodobnost odflaknutej opravy havarovaneho auta je ovela vyssia. Ukazali ti snimky auta pred opravou? Ak ich mas, mailni mi ich. Opytam sa syna co si o tom mysli (pracuje ako odhadca skody v servise)

            1. GM 2900. Prvý raz použitá vo Vectre A roku 1988. Druhá generácia bola postavená na platforme Epsislon 2

              1. A co to má společnýho se Saabem? Jo vlastně, asi do 30 % dílů.

                To byla možná idea GM, že to jako vezmou, napíšou na to Saab a bude. Na severu to vzali, udělali z toho úplně jiný auta a pak na to napsali Saab. Dyť i 900SE, postavená na už notně zastarávající platformě, je natolik vylepšená, že i přes technologicky mizernou zadní nápravu se s tím dá lítat adekvátně motorizaci, aniž by si většina lidí něčeho všimla.

      3. Kolko stoji servis? Sice neviem odpovedat, lebo pracu robim sam, ale radsej neratam naklady a hodiny. Kazdopadne, take to „auto je spolahlive, treba iba menit *insert 75 things here*“ je SAAB diagnoza, majitelia maju ruzove okuliare.

        Ja sa v aute vrtam sakramentsky rad, len na to v poslednej dobe fakt nemam cas. Na 9000 mam zatial pomer „bolo treba nutne vymenit“ / „hmm dnes by som sa mohol mrknut na toto“ asi 1:5.

        Auto je r.v. 94 (450kkm), ale ked tak nad tym uvazujem, k castiam, ktorych som sa este ani nedotkol patria iba: Palivova pumpa, loziska kolies, alternator, vsetky chladice, kompresor klimy a vsetka elektronika s vynimkou kazety, rele ovladajuceho stretavacky/dialkove a modulu tempomatu. Vsetko ostatne bolo vonku a rozobrate na atomy.

        On the positive side, dokazem vytiahnut motor za 90 minut v pocte osob jedna :D

        1. Ale ved prave o to tu ide. Pokial mam hobbykaru tak na nej budem robit servis sam a velmi rad. Da sa to ako-tak zvladnut aj s daily driverom ana ktorom mi zalezi a na ktorom nie som existencne zavisly. Lenze ked som denne u zakaznika, na ten servis akosi nezostava cas a ked ten servis robi niekto iny, boli to hned dvakrat. Na stratenom case a cenach oprav. Takze ked som na aute existncne zavisly, nebudem spakulovat a kupim si nove. Ved ono si na seba zarobi.

          1. Pokud si na sebe zarobí novej křáp, tak slušná ojetina hned dvakrát, protože cena jejího provozu bude furt poloviční.

            A eště mi furt nevysvětlil, proč se týrat v nudným šuntu.

            1. No, to by som rad videl. Ono totiz v situacii ked som jazil 60k rocne som bol. A ze by bolo pre mna jazdene auto nejako cenovo vyhodnejsie som nepocitil. Ale zato navsetv v servise bolo nepomerne viac.
              A ano, ani ja nepochopim ze preco by niekto kupoval predrazeny predohrab na sasi z Vectry ked boli k dispozicii ovela lepsie moznosti.

              1. Aké lepšie možnosti boli k dispozícii na tejto strane Atlantiku?

                1. Tak to ja neviem. Ale vzhladom na to ze cena velkych Saabov bola dost vysoka aj na lavej strane Atlantiku, povedal by som ze nemecke premiovky. Na lavej strane by som si roku 2006 vybral Infiniti G35 M6. 6 stupnovy manual, trvaly pohon vsetkych kolies s rozdelenim momentu 40/60, VQ35DE ladeny na 222kW.

                  1. Co pocuvam, nemecke premiovky su vrazda na servise. Vopred podotykam, ze presne ceny nemam, takze mozno mi to dotycni (mnozne cislo) nadhodili, alebo prachsprosto kecali.

                    Namatkovo vyberam pre moj Saab 9000, cisto diely, kedze pracu robim sam:

                    – platnicky a kotuce Brembo 170 EUR
                    – predne prasa Hella 70 EUR (A.B.S. za 40, ale prislo mi to podozrivo lacne), kedze za tu cenu sa mi neoplati srat so svojpomocnym repasom
                    – vodny chladic Nissens 100 EUR
                    – servopumpa 120 EUR
                    – komplet spojka SACHS 250 EUR
                    – komplet znackovy repas bizuterie na prednej naprave – capy, tycky, stab, manzety – 200 EUR
                    – to iste vzadu 120 EUR
                    – komplet tlmice Bilstein – 280 EUR (alebo noname za 120 EUR, ale.. nie)
                    – repas turba s komplet vymenou stredu – 250 EUR
                    – komplet rozvody (obe retaze, kolesa, kladky, voditka, napinak, tesnenia) 400 EUR
                    – hlavne a ojnicne loziska, vymedzovacie kruzky, tesnenia okolo ventilov, piestne kruzky, tesnenie hlavy a dalsie vsetko potrebne cca 300-350 EUR

                    Neviem.. je to vela? Malo?

                    1. Hej, je to veľa…………….roboty.
                      K tým nemeckým prémiovkam: de facto môj nadriadený (de iure je to trochu inak) sa rozhodol pred asi 7-mimi rokmi, že potrebuje reprezentatívne vozidlo pre seba (a svoju rodinu) a zalovil v segmente SUV. A keďže je starý lakomec tak kúpil jazdený MB ML30CDi s nejakými 150 000km na hrbe s dovetkom, že to je kvalita so super motorom a to vydrží bez servisu pol milióna kilometrov. Na to som mu povedal len HMMM. Skúsim len tak zhruba z hlavy čo si pamätám (ceny sú zhruba cca. približne asi): spínacia skrinka – 800Eur; pravá strana motora nejaké tesnenia lebo sa prehrieval motor – 700Eur a rok to isté na ľavej strane – 700Eur; predtým kvôli prehrievaniu motora sa menil termostat – neviem ko+ko to stálo; nejaká riadiaca jednotka automatickej prevodovky – 350Eur; zníženie podvozku tesne po kúpe o 4cm – neviem koľko; oprava zníženého podvozku do pôvodného stavu asi pred rockom – neviem; výmena spotrebného materiálu na podvozku bola robená už asi dvakrát – neviem koľko; spárovanie telefónu cez bluetooth – asi zdarma v rámci nejakej inej opravy; nové svetlomety – 450Eur; výmena oleja v prevodovke – neviem; a viac si nepamätám. Servis týchto drahých vecí bol robený v značkovom servise, lebo domáci majstri to nechcú riešiť. Servisovalo sa ešte v rámci bežného servisu – olej v motore, filtre, stierače, brzdové komponenty atď. Auto má momentálne necelých 400 000km a ešte stále jazdí – hoci volant je omatlaný jak keby ho niekto ošmirgľoval tak aj ten by bolo vymeniť.
                      Ono sa to týka každej prémiovky – po kokot vecí vnútri, vyššia hmotnosť, vyššie nároky na funkcionalitu, kopa najazdených kilometrov a drahý servis (či už značkové servisy alebo niekde u garážmajstra).

        2. MS: copak jste nepochopil, že v článku jsou smíchány servisní zásahy nezbytné (tedy v závislosti od poruchy, jako palivové čerpadlo, snímač otáček…) a zcela zbytné (kované písty, laděný výfuk atd.), které autor dělal prostě pro svůj pocit?
          Pokud se podíváme na závady, tak jich tam je sice požehnaně, ale žádná katastrofa to není:
          – tyčky stabilizátoru – od vynálezu této příšernosti nejčastěji měněný díl v autě BEZ ohledu na značku vozu/ dokonce snad i výrobce dílu (dokud byly stabiláky uložený v rameni, měnily se po desetiletích)
          – snímač otáček – jednou za život mototu 1500 Kč, to bych jako katastrofu fakt neviděl (např. všechny Motronicy M2.10.x – M3.10/11.x mají podobný problém zkuvený tím, že tam je snímač vačky UVNITŘ rozvodového kola a přežívá cca 150 000 km. Takže opět závada nikoli ojedinělá)
          – zapalovací cívka – za život jedna výměna, žádná katastrofa, běžná závada. Naopak bych viděl výhodu v tom, že je jedna a ne 4
          – palivová pumpa – to už je horší, byť výměna i cena relativně bezvýznamné (osobně nechápu, proč, když vím, že Saab montuje nějaký shity, nekoupím za 2000 kč raději Walbro, který tam bude na věky)
          – škrticí klapka – místo vyčištění (běžná nutnost bez ohledu na značku) autor vyměnil. Podle mě zbytečné, ale je to jeho volba. Opět bežná záležitost.
          – tlumiče a uložení náprav – tlumič není na vyhození až když teče, ale když přestane správně tlumit kmity pružiny. Snad není na světě tlumič, který by přežil 300 000 km; obvykle v ČR ve městech do 60 000 km bývají většinové oem tlumiče na výměnu. Že na to většina lidí jebe neznamená, že mají spolehlivější auta. Jen mají jinak nastavenou mez vrakování auta. Uložení ramen – zase záleží na počtu absolvovaných cyklů zima+ sůl/ horko, běžně se mění, že autor dal dražší (a do karoserie víc rázy přenášející, ale zlepšující vedení kol) je jeho věc. Chtěl lepší jízdní vlastnosti výměnou za vyšší hluk. Zase, běžný bagatelní díl nezávislý na značce
          – kompletní výměna hadic topení – no, to už není tak obvyklé, ale ani úplně neobvklé (na jiných autech se netěsnosti topení vyskytují rovněž, většinou jde o auta vyšších tříd, vede asi Audi)
          – repase startéru – nevím, zda byla nutná, u hromady aut se za celý život nedělá, ale někdy je to nutné z důvodu bordelu (spíš vliv provozních podmínek)
          – výfuk – díl, který vilvem zaplavení vodou z katu prostě rezne. U všech aut. Díky mírným zimám sice poslední leta vydrží déle než bývalo zvykem v dobách zimních, ale přesto díl, u něhož je s výměnou počítáno. Že dal autor dražší laděný výfuk je jeho věc, chtěl zlepšit výkonovou charakteristiku motoru.
          – posilovač řízení – na 300 000 km nic až tak neobvyklého, předpokládal bych, že možná posiloval úplně normálně, akorát pískal v krajní poloze. Po 300 000 km nic až tak neobvyklého. Někdo to prostě nemá zapotřebí poslouchat, jiný na to kašle.
          – autobaterie – u běžných aut se prostě časem mění
          – střední oprava motoru – těžko říci, co bylo příčinou, zda původní motor byl K.O. a nebo majitel chtěl uvést výkonové parametry do původních. Motory prostě časem ztrácejí svůj výkon, což je dáno nejvíc unavou motormanagementu, podle značky pak i mechanickým opotřebením jednotlivých dílů. Někomu je to fuk a někdo to prostě řeší. Možná proto si pořídil Saaba Aero a nikoli Hnujdaj CRDi.

          Suma sumárum, většina uvedených servisních zásahů patři do skupiny „obvyklé“ a část do skupiny „ladění“. Jasně, jsou borci, kteří zásadně tyčky stabiláku, cívky, výfuky, baterie, žádný snímač, tlumiče ani nic dalšího u auta s 300 000 km nikdy neměnili, ale pak se také nemůžou divit, když jim tu jejich vraždu odveze Kovošrot, zaměnivší jejich megaspolehlivého supermiláčka za popelnici.
          Zdá se, že specifické problémy má auto s palivovou pumpou, těsností topení, motormanagementem, startérem a servopumpou. Možná byla po ujetí cca 250 000 km potřeba střední oprava motoru, což je už skutečně podstatný a drahý servisní úkon (cca 50 000 Kč při použití oem dílů; kované písty a ojnice samy o sobě dělají cca 37 000 Kč), ale logika věci říká, že Saaba Aero měl první majitel asi proto, aby se mohl opájet jeho výkonem a nikoli proto, aby mohl všude tvrdit, že ho provoz auta stojí 1500 Kč měsíčně, když s tím jeho stapadesátiletý děda jede maximálně jednou za dva týdny na nákup do Lidla.
          Obecně má Saab 9-5 reliabilityindex kolem 110, což je v jeho segmentu nadprůměrná spolehlivost, o níž se např. Octavii 1.8 TSi nesní any v těch nejrůžovějších snech.

          1. Diky za rozumny rozebrani. :-) doplnim asi jen nepodstatny. Starter byl fakt resen preventi vne, protoze jsem si vsiml, ze misto na beznych 6 otoceni zacal chytat na 7-8. A nechtel jsem bejt v zime prekvapenej :-). Skrtici klapka uz jednou byla cistena, takze kdyz me vypekla podruhy, dala se nova :-). No a motor, presne jak pisete s cenou. Bylo to z duvodu velkyho uniku oleje (cca 2,5l na 10.000km pri pouhe 4litrove kapacite a oleje) a zaroven se zjistilo, ze tri ze ctry pistu jsou praskle. Pred touto opravou jsem vahal, jestli do toho jit, ale zbytek auta v pohode, prodejem bych nic moc neziskal a nabidnuta vymena za jinyho Saaba nebylo to pravy reseni :-)

            1. Ten motor už je dost podstatný problém a chápal bych jeho smrt jako těžce racionální výtku. Divím se, že se toho obvyklí řvouni ještě nechytli. I když započítáme vliv předchozího majitele a způsobu zacházení, spíš to tak nějak odpovídá většinovým zkušenostem.
              Na druhou stranu si myslím, že tyhle auta byly projektovaný na to, aby to auto jelo slušně, ale tak cca 250 000 km. Co je případně nad bych spíš viděl jako bonus v loterii, který jste holt nevyhrál.
              Obdobných motorů, který by se při srovnatelných výkonových vlastnostech nějak hromadně a trvale dožívaly výrazně vyššího nájezdu ale asi moc nenajdeme. Těžko člověk může u takovýho druhu motoru kalkulovat s životností milion kilometrů, jako třeba u 1.9 JTD. Holt žijeme v Newtonovským světě zachování rovnováhy a něco za něco bude platit i nadále.

          2. Hmm, vidno, ze mate nieco pod capicou, nemam co vytknut.

            Je dost mozne, ze SAAB diagnozu vnimam vyraznejsie z dovodu, ze vsetci, ktorych poznam, robia na vlastnych autach sami. Malokto riesi servis tak, ze jeden tyzden hodi auto na zdvihak a skontroluje co sa da, objedna diely a dalsi tyzden vymeni vsetko, nech je pokoj. Obdoba rocnej servisnej prehliadky. Znami lezia pod autom kazdych par tyzdnov, lebo raz toto, potom nieco ine atd atd. A to nehovorim o vrtani sa v aute z radoasti/vylepsovania.

          3. to integrale CRDi
            Abych se svého rýžodárce zastal.
            Vybrat si na hate jeden z mála spolehlivých dieselů na trhu je poněkud chucpe.

            1. Asi jste nepochopil, že to byl právě příklad spolehlivějšího auta, ale zcela odlišné kategorie a zaměření. A nezastáváte se rýžodárce, ty motory jsou od Fiatu.

              1. Pamatuji v i30 2.0 CRDi od VM Motori a ve srovnání s 1.6 CRDi byl o dost hrubší a hlučnější. Kluci korejští se zjevně kromě kopírování osvědčeného zabývali i nedostatky a stvořili docela slušný motor.

          4. :)

            Bych jenom dodal právě takový úúúplně bezvýznamný drobotiny, jako že u jakýhokoli Saaba mám naprostou jistotu, že dyž vodevřu palubofku, tak tam nenajdu totálně zerzavou plchovou přepážku, jako u škodiffky (protože tam není vidět, tak co bysme to nevomrdali, přecené), přičemž u těch sráčů typu škodiffky a jiný wageny se i tydle díly podílí na pasivní bezpečnosti při těžších nehodách – a pak to jaksi právě dopadá tak, že je auto zkrácený o třetinu až polovinu a posádku vytírají mopem.

            U Saaba to je sice úplně jedno, protože přepážka není od toho, aby auto držela v kupě, páč asi tak 40 let Saaby byly navrhovaný tak, aby motor zajel pod podlahu místo aby řidiče rozmačkal na kaši, ale i tak jsou všechny kusy kastle pořádně lakovaný, a drobný kovový držáky sou aspoň opravdu kvalitně pasivovaný, ne že to projede ve vagonu kolem zinkovny a za 10 let je na tom liška.

          5. 1,8TSI je nejnespolehlivější motor co se do Oktávek dává. Naprostá většina ojetin na bazoši je právě s tímto motorem. Tak si prosím tyto argumentační fauly odpusťte :)

            1. Nerozumím.
              Kecy o tom, jak jsou výkonnější auta poruchová, a že to může obhajovat jen fanatik (a přečtěte si jen kousek té dikuse), to je v pořádku. Ale u škodovky je to argumentační faul?
              Sám píšete, že nepravda to není, tak v čem to mé unfair jednání spočívá?

              1. Ja o poruchovosti vykonnych aut nic nepsal… a ten “faul” byl napul myslen jako vtip ;) vase znalosti o autech jsou velke a vybrat si jako argument takovej srac motor bych cekal treba od behemota, ne od vas…
                Me na tom jen zaujalo to, ze nekdo ma auto na DENNI pouzivani neco co zere 10l a hlavne na tom furt neco meni. Kdyz chci jezdit denne, poridil bych si neco spolehlivejsiho. Nicmene pokud to panovi vyhovuje… ja jen ze tenhle pristup nechapu.

                1. Já ano, mám to stejně (jen s tím rozdílem, že ty nezbytné servisní náklady jsou výrazně nižší – zatím…).
                  Je to stejné, jako s mnoha dalšími věcmi v životě. Někdo holt dá přednost kvalitnímu jídlu před náhražkami, chytré a krásné ženě před protivnou ošklivkou, pěknému slunnému domu v dobrém a krásném místě před rozpadlou ratejnou blbě postavenou kdesi u prasečáku … a to všechno i přesto, že to je o něco dražší.

    4. Co je k nepochopení na tom, že je se spínačkou spojený zámek zpátečky? Je to tam tak automaticky z výroby a je to standard. Asi jsi mě nepochopil s tím ovladačem oken. Beru jako zásadní plus jeho umístění to, že všechno důležitý je umístěný pro pravou ruku. Levou ruku mám pořád na volantu. To snad není problém, ne? Když je umístěný na dveřích, nemůže třeba takovej spolujezdec řešit okna v celým autě místo řidiče. To, že se okna nezavírají sama, tam jako mínus zmiňuju.

      1. michelskej: nějak máte problém s chápáním psaného textu. Nepsal jsem, že je to k nepochopení, ale že je to nesmysl. Nebude náhoda, že drtivá většina aut se bez toho obejde (já tedy rozhodně).

        Vaše potřeby jsou zřejmě s mými zcela odlišné. Na okýnka sahám při jízdě zhruba nulakrát, spolujezdec taktéž, netuším, proč by to dělal. Ale když platím u benzínky nebo projíždím závorou, je zatraceně fajn, že do ovladače jen ťuknu a okno sjede-vyjede samo. Takže ne, není problém „mít levou ruku pořád na volantu“. Akorát není potřeba k tomu mít ovladače okýnek na středovém tunelu.

        1. Opravdu myslite, ze je zamek zpatecky nesmysl? A myslel jste si to i pred takovymi dvaceti a vice lety, kdy se elektronicke zabezpecovaci systemy zacaly teprve vyskytovat? Berte v potaz dobu vzniku auta, proste pokracovali v tradici mechanickyho zabezpeceni a jeste pridali imobilizer. :-) Navic je to dosud uzivany nastroj, jak zabranit odcizeni auta (neberme ted v potaz vylozene cileny kradeze, kdy auto odjede treba na podvalu). U spousty znacek je zamek zpatecky dodelavany majiteli, zde byl z fabriky. Meli jsme v rodine Saaba 95 (takovy to 7mistny kombi z 60.let). A tenhle typ mel radicku pod volantem a rovnou zamek zpatecky. Myslim si, ze v dobe vzniku vyborny mechanicky zabezpeceni. Kdyz se pak radicka u Saaba prestehovala do stredovyho tunelu, spinacka sla s ni a zamek zpatecky taky. U modelu 9-5 navic jsou kabely ke spinacce relativne dobre skryte a neznaly zoufalec, ktery se k nim chce dostat musi vyndat aspon ridicovu sesli. Nicmene, model 9-3 ma od roku 2003 s druhou generaci misto toho vseho elektronickej zamek volantu. :-)

          1. michelskej: alarm jsme měli už na Felicii v roce 1994, to jste asi docela mladej, že si myslíte, že před 20 lety to ještě nebylo. Na té filcce byl zámek zpátečky dodělán, svůj smysl to tehdy mělo. Nicméně to byla volba (ne moje). Rozumím, že to někomu, kdo to chce, může přijít jako dobrý nápad, mít to tam už jako standard. Co mi jako dobrá nápad nepřijde je nutnost to používat vždy a pořád, zcela zásadní rozdíl oproti dodělávanému systému.

            1. Devadesaty léta byly (aspon u nas) zlata era alarmu. Ty zkurveny srace vrestely snad furt. Nakonec majitele prisli na to, ze se nikdo nepretrhne aby zahanel fetky od ciziho auta, naopak by jim nejradsi pomohli ten alarm urvat, aby byl konečně klid, tak se od toho ustoupilo.

            2. Ze jsem mladej, mi uz dlouho nikdo nerekl. Kdybyste byl opacnyho pohlavi a mladsi, podekoval bych vam :-). Ted k veci. Pokud bych mel auto, kde to bylo dodelavany, osobne bych to pouzival minimalne. Znamena to druhej klic, zamek nekde z boku stredovyho tunelu, atd. Samotnyho by me nebavilo na to myslet… Tady je integrovany vsechno v jednom a tak mi nic jinyho nezbejva… Zazil jsem jednou jedinkrat situaci, kdy tohle reseni nevyhovovalo. Parkoval jsem na parkovisti Statni opery a tam byl vzdycky zvyk parkovat na neutral, aby se auta dala ruzne odtlacit a veslo se tam co nejvic parkujicich. Cili s timto blby. Pocital jsem s tim, takze jsem tam prijel vcas a holt jsem parkoval uplne u zdi.

  5. Pokud by měl někdo zájem, tak se budu zbavovat 9-3 2.2TiD 2003. Přece jen, mé srdce jde za Volvem.

  6. Článek čtivě napsaný, auto vzhledově pěkný a asi jede jako kráva. Jeden kamarád má taky Saaba a furt básní jak to jede 260kmh atd…
    Nicméně jako daily car mít auto se spotřebou 10l a tolika závadami je podle mě nesmysl. Nedávno jsem prodal Oktu 2 s 300tkm právě z důvodu, že potřebuju jezdit a ne každou chvíli řešit servis. Jen podotknu, že u Okty šlo o maličkosti, dražší/zásadnější závadu neměla ani jednu. Akorát teda neměla 260k no… :)

    1. Kolem 10 benzínu=kolem 8,8 v dehtu. Někdo zas nebyl na základní škole.

      Jo a kolik z vás jezdilo s dehtem o výkonu kolem 250 koní? Taky to jezdilo za 6? Si myslim, no :D

      1. Otázka je k čemu je v dnešním provozu a hustotě radarů 250 koní ? Jako v Německu na pár úsecích ve správnou dobu super, ale většinu času je to výkon stejně nevyužitelný. A na nějaký menších silnicích 2.-3. třídy kde radary nebudou, skoro 5 m dlouhé auto co váží 1,5 tuny nebude to správně zábavné auto i kdyby mělo 350 koní.

        1. No, člověk u daily-car spíš ocení nižší spotřebu než 250 koní. Se svým autem jsem tak na 7 litrech benzínu, no už by se mi možná vyplatil diesel, kde by to bylo 4-5.

          1. Z tohto pohľadu je IMHO úplný ideál aktuálna mazda6 2.5i. Má cca 200 koní, je to stredná trieda okolo 1,5tony a spotreba podľa štýlu jazdy medzi 7-8l. V meste v zime je to horšie, ale za to môže studený hydromenič.

            1. Spotřeba 8 litrů benzínu u nového auta mi zas tak skvělá nepřijde. Mám mazdu 6, ale 16 let starou, koní 140 a spotřebu mezi 7-8 l taky. Oktávka s 1.2 TSI bude jezdit za 6, samozřejmě, těch koní bude mít jen 100.

              1. mjfox: vážně Vám přijde, že je to houby achievement, že má o 16 let novější, výrazně modernější, výrazně silnější auto, navíc v automatu, spotřebu stejnou? To jako není posun?

                Mrkněte na spritmonitor na spotřebu běžného 200 hp auta, starého 16 let. Stačí se podívat, kolik žrala šestka 2.3 a to měla „blbých“ 166 hp. Mimochodem, ta 2.0 jezdí v průměru za 8.6, takže jezdíte-li mezi 7-8, s novou 6 2.5 byste jezdil nejspíš ještě za méně.

                Zrovna to, že šestka dokáže žrát s 2.5 AT méně, než kolik kdysi žrala 2.0 mi přijde jako velmi dobrá věc (a je to důvod, proč jsem se na ni taky díval).

                1. Mám okrem novej 2.5i aj starú 2.3 s automatom a rozdiel v spotrebe je minimálne 2 litre. V ešte zime viac.
                  https://www.spritmonitor.de/en/detail/1044814.html
                  https://www.spritmonitor.de/en/detail/1011768.html

                2. Já to hodnotím tak, že přesednutím do té nové mazdy bych si, pokud jde o spotřebu, nijak nepolepšil. Jako beru, že ta nová má 2.5/200 koní a ještě automat, takže úsporná zrovna nebude. Pak to je to ale jako odpověď na můj předchozí komentář, tj. že u daily-car ocením spíš nižší spotřebu než 250 koní, trochu mimo.

                  1. Určite by si si pomohol. Keby si presadol z 16ročnej 2.0i s manuálom, do modernej 2.0i s manuálom, tak by si bol o 1-1.5 litra nižšie. Rozdiel v kompresnom pomere 11:1 v. 14:1 (plus ďalšie drobnosti) urobí min.15% lepšiu spotrebu.

                  2. mjfox: ano, přesednutím do nejvyššího modelu se silnějším motorem v automatu ne. Ale přesednutím do základního 145 hp 2.0 byste si dle spritmonitoru pomohl cca o 2 litry.

                    Tedy nerozumím, co se Vám na tom nelíbí. Buď můžete se stejnou spotřebou jezdit s výrazně lepším autem nebo můžete s nižší jezdit se stejným. Kde je co špatně?

                    1. V kontextu diskuze to byla odpověď mimo. Psal jsem, že daily-car má být spíš úsporné, než aby mělo 250 koní. Kolega Pathy odpověděl, že ideál je 200 koňová mazda s 8-litrovou spotřebou, no takhle si já úsporné auto nepředstavuju.

                      Jo, nová mazda s 2.0, ta by asi jezdila za 7. Ale furt by to nebyl takový rozdíl od toho, co mám teď. Zato oktávka s TSI, se spotřebou lehce přes 6, to už je znát. A diesel vůbec, to je jiná liga.

                    2. mjfox: jak jsem psal, na spritmonitoru je Vaše auto se spotřebou 8.6, nová 2.0 jezdí za 6.8. To jsou skoro 2 litry. Takže pokud jezdíte výrazně za míň než ostatní, předpokládám, že i s novou by to bylo podobné, tedy klidně lehce přes 6, proč ne? Když i dnes umíte 10-20% pod průměr.

                      Oktávka je o třídu menší, i když je pravda, že zrovna Mazda 3 je v té nižší střední jedním z menších aut. Ale rozhodně bych jezdil radši s ní než s octovkou a G120 umí za 5.

        2. Na malých silnicích asi bude hrát dost roli kvalita pneu a podvozku. Pokud je podvozek naprd, tak to ani 500 koní nezachrání a s autem se dá jezdit akorát stylem „straight line hero“.

      2. Jezdil jsem s 210konovou e46 330D a bezne do 6,5.

        Navic mas evidentne problem s pochopenim psaneho textu…

        1. Jasne, reknu kolem 250 koni a von vodpovi 210 a presto to zralo vic, pak kdo nechape text.

          Spotreba je u vetsiny aut stejne minoritni naklad, neboli jak rikal OC, zivot je moc kratkej na to, abych resil spotrebu svyho auta…

          1. No nevim. U kary za dvě mega nebo hobbykáry asi spotrebu resit nebudu, u olitany vraždy za 50 litru uz to roli hrat bude. Nebudu shanet lacinou mrdku abych u ni zachrcel na servise a spotrebe.

            1. Je to spíš naopak. Teda u té hobbykáry souhlas, někdo má jako hobby třeba tank, o tom žádná. Ale u starého auta za 50 je člověku jedno, že to bere 8-9, protože s tím jezdí stejně kolem komína nebo na nádraží, kde přesedne na vlak do Prahy.

              Ale u káry za dvě mega, no i milionáři jsou škrti. I kdyby to nezakazovala EU kvůli emisím CO2, tak poptávka po touaregu s W12 dneska moc velká nebude. (No, teď sice padla cena ropy a benzín už je skoro pod 20, ale to jen kvůli koronaviru.)

              1. No pravda je, ze se nikdo nestane milionarem tim, ze vyhazuje prachy z okna. Bohaty lidi umej obvykle sakra dobre pocitat, navic kdyz mas dost peněz, tak se setri nejlíp.
                Omlaceny plecky si zase kupujou dost casto lidi co maj hluboko do kapsy a kdyz uz 20 let kupujes benal za 500,tak tu spotrebu nejspis resis.
                Ale asi bych definoval co je to resit spotřebu. Většině lidi asi bude fuk jestli auto zere 6 nebo 7 litru, ale jestli zere pet nebo deset uz lidi zajimat bude.

                1. 10,8 a nevadí mi to. ;-)

            2. Voproti novýmu střepu můžeš s olítanou vraždou ujet tak asi půl milionu kilometrů a obvykle se eště furt nezačneš v TCO ani blížit nákladům novýho.

              Jinak kde kdo furt brečí vo palivu, no já ti to vysvětlím takle: jeden kolega tankuje „kdekoli“ a eště nechce vratky DPHčka, protože je to karetní idiot.

              Já zajedu k Onu, kde to mám automaticky aktuálně pouze o 6 korun levnější a eště burešovný dolů. Takže mi to může žrát o půlku víc a platím maximálně stejně. To je, co?

              1. Takže sice neresis spotrebu, ale zase resis cenu. Takze pokud ma kolegovo auto dvoutretinovou spotrebu jak to tvoje (coz klidně muze mit), tak jste na tom uplne stejne, akorat on v klidu natankuje kdekoliv, zatimco ty se musis trmacet k ONO. A ve finale na tom ten kolega muze bejt i o neco lip.

                1. Ve finále jsem zcela vyhrál, páčto natankuju jednou za dva měsíce 300 litrů, obvykle při cestě, a pak si jenom tu a tam přečerpám přímo z baráku, a nemusím se každej tejden trajdat někam k pumpě a tam stát jak dlouho ve frontě (a t.č. tam pobíhaj jak piča s náhubkem).

                  Jednoduše mě spotřeba vůbec netrápí, ať je jakákoli, jezdím maximálně stejně draho, a eště si tam můžu narvat účtenek kolik chci, aniž by to někomu přišlo divný (šak to žere pani ai trávu kolem silnice dyž se s tím jede s půl tunou na hrbu po dálnici 120), takže ve výsledku furt ušetřím.

              2. Pepíček: „Tatínku, dnes jsem ušetřil 10 korun!“
                „Jo, a jak?“
                „Běžel jsem celou cestu do školy za autobusem.“
                „Tak zítra běž za taxíkem, ušetříš dvě stě!“

      3. to Behemot 27.4. 17:11
        330d manuál bez xdrive l.p.2008

    2. Ano, a to je právě to nejpodstatnější…

  7. Jak je to s dostupností náhradních dílů na Saaby?

    Automobilka před pár lety zkrachovala a koupil ji NEVS … jsou k dispozici i original díly, nebo už se musí spoléhat jen na zbytkové skladové zásoby a druhovýrobu?

    1. Zhruba tak, zbytky a druhovýroba. Skandix je docela na úrovni, Kučera dokáže sehnat prakticky všechno.

    2. Byl to už GM, takže spoustu věcí dodá Opel.

      1. S oplem/Lancii je spolecna jen hrstecka dilu.

  8. Js jsem tady fakt stastnej. D-F je vlastne takovej virtualni sraz veteranistu. Velmi osvezujici v dobe, kdy je vetsina setkani zrusena.

    1. Jo, občas se tu probírá i cyklistika a někdy je tu i seznamka :-)

      1. No a hlavne je tu poslednou dobou stretnutie doktorov, epidemiológov a imunológov.
        No a ešte sa tu stretáva zrg1 v diskusii sám so sebou, lebo v jeho ignore liste je už hádajm aj sám pán veľkomožný teda som chcel povedať Pán domáci.

        1. Prostě taková virtuální hospoda. Nebo taky žvanírna.

  9. Je tady vůbec někdo, kdo má rád asistenty a nová auta?

    1. Ja mám rád nové autá a vypínateľných asistentov. Niektorých som dokonca vypol cez diag. Jedna vec je, že človeka štve adaptívny tempomat na diaľnici, lebo furt zmätkuje. Ale potom sa človek ocitne hodinu v kolóne niekde na okreske (žilina-ružomberok) a celú dobu sa nemusí dotknúť plynového, ani brzdového pedálu a uživa si spotify cez carplay. Tit-for-tat.

    2. ne bohužel

      1. Bohužel… Já si ani nechci představit, že bych měl auto v manuálu bez Matrix adaptivních světel, adaptivního tempomatu, hlídání v pruhu, noční vidění a další. Vypnout to můžu vždycky, jen málokdy je důvod.

        1. Až tě to někde rozseká, tak si to nezapomeň pochválit.

          1. Jak by mě to mělo rozsekat?

            1. Naprosto klasicky: naprosto nevypočitatelně to začne kličkovat nebo extrémně brzdit a buď se to rozmrdá samo, nebo tě někdo nabere zezadu, protože si to myslelo, že to zahlídlo něco, co tam není. Pyčo pruhoví asistenti na našich tankodromech, nechceš páchat sebedraždu nějak jinak, než ohrožováním ostatních?

              1. Jaký klickovani? Nikdy to samovolně nikde neklickovalo a i kdyby, pořád mám v ruce volant. Když začne brzdit, dá se přeplynovat. A že by to zahlidlo něco, co tam není se mi osobně taky nikdy nestalo. Má občas preopatrnou reakci, ale dá se přeplynovat a nikdy to nebylo nebezpečný. Notabene jestli někdo jede ve 130 km/h 5 m za mnou, je to spíš jeho problém. Možná by stálo za to se svézt v pořádným autě. 😉

                1. Pořádné auto nemá žádné asistenty :).

                  1. Auto bez asistentů jsou veteráni. Možná pořádný, ale starý a k dennímu ježdění pro mě nepoužitelný

                2. Tak já vás oba někdy povozím Nivou. ;-)
                  Až se vrátí ze servisu. :-D

                  1. Doufám, že nemá ABS Pane Předsedo!?

                    1. Pokud se nemýlím, tak je to poslední ročník, kdy bylo ABS montováno volitelně. A ta moje ho nemá, asi ho předchozí majitel Herr Rentner z Reichu nepotřeboval.

    3. Já mám rád nová auta, ale jen některá, stejně tak mám rád stará auta, ale opět jen některá. No a s asistenty je to obdobně, akorát, to procento, které mám rád a které ne, je výrazně v neprospěch těch, které mám rád. Navíc u těch asistentů jde velmi o to, kdo je udělal a jak jsou nastavené, třeba taková blbost jako automatické stěrače. Jsou auta, kde to prostě funguje (a cyklovač je proti tomu píčovina hodná zapomnění) a jsou auta (zdravím Peugeot a Citroen), kde mám sto chutí vystoupit, stěrače urvat a chytit nějakého Francouze, přivázat ho na střechu a domlátit ho k tomu, aby to sklo za jízdy stíral ručně.

    4. Asistentky se taky počítají?
      Ad nová auta: určitě vždycky najdeme nové auto, které je přinejmenším zajímavé. Třeba nedávno představený Yaris GR se tváří jako pecka. Ale moc konkurence nemá, STi se v Evropě ofiko neprodává.
      Pak jsou i takový celkem „nešpatný“ auta, třeba Hnujdaj má Neuvilla, Rendly RS, Alfa QV, BMW M… takže není to zase tak, že by nabylo vůbec z čeho vybírat.
      Ale žádný Lancer Evo, Celicu GT–Four, Sierru/Escort Cosworth, Deltu Integrale… už asi nikdo nikdy prodávat nebude. To byly produkty vrcholné fáze sociálního kapitalismu, který už je prostě historií.

      1. Integrale: to byla hlavně doba, kdy se auta dělala pro řidiče a ne pro byrokraty.

        Pár let zpět si ředitel buď Ford Motors Europe nebo BMW pustil hubu na špacír a otevřeně prohlásil něco v tom duchu, že „dnes design aut nařizuje EU svými bezpečnostními regulacemi a automobilkám je pouze milostivě dovoleno dotvarovat jemné detaily.“

        Bohužel jsem ten článek neuložil, nedokázal jej již zpětně dohledat, a velmi mne to mrzí.

        Jinak mně v nejnovějších autech absolutně nejvíce vadí telemetrika. Ford (americká) již prohlásil, že data o řidičích a jejich chování ukradená přes telemetriku budou mít větší hodnotu, než cena auta samotného; v Číně jsou telemetrikou všechny elektromobily napíchnuté na centrální státní dohled; a mít v autě Velkého Bratra sledujícího každé zachvění pedálu, rychlost a pozici je absolutně k zblití.

        Škodovka se před pár lety nechala slyšet, že novou generaci řidičů nezajímají jízdní vlastnosti auta, nýbrž zda a jak je „Connected“ do internetu a se smartphonem. Nechápu takové řidiče, nesnáším jejich vliv na trh, a popravdě mám co dělat, abych jimi neopovrhoval.

        1. +1

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017