Zkušenosti s Uberem - zpět na článek

Počet komentářů: 294

  1. Já jel Uberem v Praze jednou – v noci asi 10km a stálo to asi 120Kč.
    Klasickým taxíkem by to myslím bylo aspoň za dvojnásobek.

    Problém Uberu může být, že v případě velké akce např. v O2 Areně ho nemusíte sehnat… :)

    Jinak u nás v Hradci Králové funguje taxi 100 – za 100Kč po městě do 6km.

  2. Uber nepoužívám, taxi zcela sporadicky. Párkrát jsem použil Liftago, s naprostou spokojeností. Nesouhlasím s regulacemi ve světě taxi, ale taky nesouhlasím s vykrucovací politikou Uberu, který se tváří jako platforma pro spolujízdu. Už to, že zaměstnávají flotily řidičů ukazuje na to, že to prostě je taxislužba a tím pádem nekalá konkurence pro přeregulované taxi. Taky je z článku vidět, že systém feedbacku asi není schopen dostat z ulic úplné magory. Nejezdím s taxi často, ale nikdy se mi nestalo, že bych jel s někým, kdo by jezdil vysloveně nebezpečně, zásadním způsobem porušoval předpisy, natož abych se bál, že ví, kde bydlím. Takže Uber v současném modelu, děkuji, nechci.

    1. To:johny_r
      A co takhle zrusit vsechny ty nesmyslny regulace pro taxi a zrovnopravnit je tak s Uberem? Na co jsou taxizkousky, kdyz se daji koupit? Ja bych to udelal jesnoduse. Mas ridicak, auto a pojisteny misto spolujezdce? Tak jezdi jak o zivot. Trh si to prebere.

      1. To není o „přeregulovanosti“ ale o systémovém podvodu a cílenému zneužívání „sdílené ekonomiky“.

        Je totiž zcela správné, že pokud někdo někomu drobně a nesystematicky vypomůže – sveze autem když má společnou cestu, půjčí mu kanape v obýváku na noc, půjčí vrtačku aby si vyvrtal moždinku pro poličku -, není a nemá to být státem nijak regulované ani persekvované, protože to by byl naprosto nepřiměřený byrokratický zásah do soukromých vztahů.

        Jenže jakmile někdo začne pod praporem „sdílené ekonomiky“ provozovat systematické podnikání, přesně díky tomu, že drobná výpomoc nemá být regulována ani daněna představuje skutečnou nekalou konkurnci úplně všem – protože se na něj nevztahují nejenže žádné regulace, ale leckdy ani účetní požadavky.

        Různí digitální svazáci přesně takto, přes brutální lži o „sdílené ekonomice“ dělali „podnikání na černo“ kterým zlikvidovali celá tradiční odvětví ekonomiky cenovým dumpingem, čemuž dodnes říkají „disruptovat“.

        A to je prostě zaprvé lež, zadruhé podvod a zatřetí unfair socialistické svinstvo, neboť základní imperativ kapitalismu je, že pravidla platí pro všechny stejně a nikoli že „všichni jsou si rovni ALE někteří jsou si rovnější“.

        1. Jak může být podnikání na černo, něco , kde je tok peněz zdokumentovaný velmi důkladně? To je furt keců o snaze zjednodušit podnikání, a když se objeví něco, co by šlo přes poskytovatele po stránce byrokracie včetně danění vyřešit velmi lehce.
          Místo buzerace tisíců lidí by mohl stát vše včetně daní řešit s jedním poskytovatelem a všichni by byli spokojení. Tisíce lidí produkuje tisíce lejster aby na konci roku stejně vykázali ztrátu a stát jen živí tisíce úředníků, aby se v těch lestrech hrabali a snažili se lidem podnikání znepříjemnit.

          1. Myslis ze ridici uberu ty prijmy danej? Aniprt, kdyby jo, tak se jim za tu cenu vubec nevyplati jezdit i kdyz zanedbam amortizaci auta. On totiz ten tok penez je sice vysledovatelnej, ale nikdo ho nesleduje, protoze na ty desetisice drobnejch nepriznavacu nejsou kapacity, rozhodne ne v Praze.

            1. A nedaní to tak za ně náhodou ten Uber?

              1. Ridici uberu musej bejt OSVČ, takze ne, nedani. Uber dani akorat svoje zisky.

            2. Tohle mi přijde trochu jako presumpce viny.
              Každopádně jestli nedaněj, jedině dobře. Ale přijde mi, že příjmy doručované přes banku se zamlčí dost těžko. Jestli máte pravdu, pak jakmile v tom finanční správa ucítí potenciál (třeba to nechá pár let uležet), jistě si to všechno později dovybere.

              1. Je to logicky odhad a ja proti tomu nic nemam, at neplati kdyz jim to projde. Na plnej uvazek pro uber asi jezdi jen malokdo, podle myho se to nemuze vyplatit, jedine z nouze kdyz vynecham amortizaci vozu a budu optimalizovat jako o zivot. A i tak to nebude zadna hitparada.

            3. Vždyť píšu, s těma řidičema nemusí finančák vůbec komunikovat. Podmínkou licence pro podobně fungující služby může být automaticky placená daň z obratu. Stát šťastnej že má prachy, řidič šťastnej, že si může jezdit kdy chce, bez byrokracie a hrozby pokuty a Uber a další šťastní, že se jim hrnou prachy proudem. A kunčaft šťastnej, že má levnou dopravu z knajpy.
              Nešťastný spolek taxikářů má možnost, založit si podobně fungující spolek a mohou fungovat za naprosto stejných podmínek.
              Pravda u Airbnb nebo jak se to jmenuje, bych přeměnu bytu na „hotel“ podmínil souhlasem spoluvlastníků.

              1. Financak s nima komunikovat musi, jsou to osvč, proboha. Musej podavat danovy priznani. Uber jako takovy samozrejme dani. Ale pokud ridic jede na vedlejsak a podava danovy priznani jako zamestnanec, tak do toho financak bude stourat akorat tak na udani. Na vic nema kapacity.

                1. Proboha, já taky popisuju, jak by to šlo vyřešit prostě a jednoduše ke spokojenosti všech stran.
                  Zkrátka Uber dostal stovku od pasažéra, řidič Franta Vocásek dostal 80 od Uberu a finančák dostal rovnou bez účasti Franty Vocáska třeba 8 korun taky rovnou od Uberu.
                  Protože buď je cílem státu vybírat jednoduše daně, nebo je cílem co nejvíce zkomplikovat život všem od pasažéra, přes Frantu Vocáska až po Uber. Protože pokud platí varianta b) , pak je jasné, proč není možné Frantu Vocáska vynechat a řešit to rovnou v rovině finančák/Uber.

                  1. Protoze ridic neni zamestnancem uberu, takue bys musel kompletne prekopat danovej system a navic kompletně propojit vsechny databaze. Nevic na vedlejsak se neplatí dane do privydelku tricet tisic rocne, takze uber by musel vedet, kdy ridic ty castky dosahne, coz nemuze, protoze ridic muze navic prodavat na vaclavaku burty, na fleuru kozeny opasky a na aukru co najde v popelnici. A i kdybys nakrasne vsechny databaze a bankovni účty a vsechno individuslizoval, ztotoznil a propojil do jednoho uzlu, tak stejne budes muset nakonec kazdyho obeslat fakturou. A nakonec obesle Franta financak, aby mu vratil co si odecet z dani. Houby, nejjednodussi je individualni osobni danove priznani. Za tech par kacek vybranejch navic ty komplikace nestojej. Proto se na maly ryby sere. On ten aparat taky nemaka zadarmo a nekonec by se mohlo stat, ze naklady na vymahani dvou litru na dani navic od Franty Vocaska stoji mnohem vic nez vynese.

                    1. Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody. Klidně bych jim dal vybrat. U platforem typu Uber, AirBnB buď daň z obratu třeba 5% bez úřední buzerace nebo ať si najmou zaměstnance nebo OSVČ včetně kompletní byrokratické palety.
                      Co se týká náklady vymáhání daní, právě to co navrhuji by je radikálně snížilo, protože místo honění tisícovek Frantů Vocásků, by jen občas mrkli, jestli je jeden Uber neojebává. Jeden ouředník, by měl stihnout ošéfovat takovejch Uberů desítky.
                      Tzn kdokoliv, kdo by splnil podnínky Uberu, by pro ně mohl jezdit a nestaral by se vůbec o nic. A samozřejmě současní taxikáři by měli možnost, založit si svůj Uber a jet podle stejného schématu. Trh už by si to přebral.

                    2. monday: Vy jste děsnej technokrat. A co ti lidi, kteří rejžují na současném stavu? Snad byste nechtěl, aby o ty peníze přišli?

                    3. Ti se uživí, na vybírání daní z CO2 a jejich utrácení bude každá volná ruka dobrá.

                    4. monday: říkám, že jste technokrat. Vy si myslíte, že to budou ti stejní? Tady nejde o sumu, tady jde o možnost dostat se k lizu. Kdo dnes vydělává na buzeraci taxikářů s velkou pravděpodobností nebude ten, kdo bude rozhazovat daně vybrané na CO2. A ten někdo zase bude chtít udržet takové status quo, aby mohl rozhazovat dál.

                      Takže jakákoliv implementace čehokoliv stojí a padá na obligátním „cui bono“. A jakákoliv změna, která to „cui“ mění je složitá kvůli odporu dotyčných. Zjednodušení výběru daní začne dávat smysl až ve chvíli, kdy ty peníze potečou k někomu, kdo z toho bude mít dostatečný prospěch a současně moc to prosadit. Ne ve chvíli, kdy moc je u těch, ke kterým ty peníze tečou dnes.

                      Mimochodem, nesouhlasím ani s tím bonmotem o utrácení peněz vybraných na CO2. Neustále se zvyšuje počet nezaměstnatelných opiček a stát neví, kam s nimi. Zajeďte si na Ruzyni, tam už je další várka zbytečných neschopáků, kteří se ještě před security checkem ve frontě ptají, jestli máte počítač. Ještě před rokem a půl tuhle složitou otázku pokládali neschopáci za pásem, dnes je na to další várka. Na utrácení prostě stačí pár lidí a i ti musí mít alespoň nějaké IQ. Tomu zbytku je potřeba najít práci u výkopu nebo na poli, resp. odpovídající jejich IQ, ale zrovna tahle se dnes nedostává, na všechno jsou stroje a co nejsou stroje, na to jsou dotace na stroje. Vymýšlet zbytečné činnosti, za které lze nezaměstnatelným platit není žádná sranda.

                    5. To:monday
                      Jaky dane? Stat vybere rocne tolik dani, ze za ty prachy co vybere na spotrebce z paliv by uz mohly bejt vsechny silnice i pozlaceny, jestli ne rovnou ze zlatejch dlazdic. Stejne tak by DPH uplne stacilo na zakladni obsluhu statu a nemusel byste mit ani korunu nejakych dani z prujmu a obratu a nejaky dalsi nesmysly. Jenze je poptavka od vasich(nasich) spoluobcanu, aby se stat staral i o barvu stolice a to neco stoji. Mame trikrat vic fizlu nez za bolsevika, a to prej bolsevik mel hroznej policejni stat. Mame trikrat vic uredniku nez za bolsevika a to prej bolsevik mel strasnou byrokracii. Na vladni urovni se rozkradaji penize ktere vam ukradnou na danich, takze pro mne kazdej kdo neplati dane je uplne v pohode.

                    6. Tak to je ovšem neotřesitelná logika. Stát má moc úředníků, takže návrh jak výběr daní výrazně zjednodušit a snížit tím počet ouřadů je proto nesmysl.
                      Jinak hlavní výdaje jsou důchody, zdravotnictví atd, takže nějaký zbožný představy, že se přestane krást a nebudeme vědět co s prachama nám myslím už dostatečně vyvrátilo zavedení EET. Ale chápu, že s touhle vírou se těžko bojuje.

                    7. monday: vizte závěr mého příspěvku výše (odpověď na Vás) – kam byste ty ouřady snížil? Stát už teď neví, kam to dávat. A to se bavíme primárně o nově se do procesu řadících. Představa, že stát bude muset najít nové uplatnění pro ty, které už totálně zkurvil za dobu jejich služby prakticky k nepoužitelnosti mimo úřad, taková představa je prostě mimo. Argumentace, že to je jejich problém neobstojí, protože v naší aktuální společnosti to jednoduše není pravda a jde to proti samotné udržitelnosti současných mocenských struktur. Tedy technokratické odpovědi jsou snadné, ty s přesahem do praxe nikoliv.

                    8. @fatdwi
                      Chudák stát. A já myslel, že nejsou lidi a proto musíme každý rok natahat 40000 ukáček a po rumunskejch vesnicích se nahání negramoti na práci do Čech pomalu stejně jak před pár set lety na práci na bavlníkový plantáže v Americe.
                      Upřímně se každýmu ouřadovi divím, že se na to nevysere, protože plat má na hovno, bere míň než ten Rumun a ty předpisy podle kterých musí lidi buzerovat on taky nevymyslel.

                    9. monday: nejsou lidi, kteří tu práci zvládnou a současně ji budou ochotni dělat za podmínek jako ten Ukrajinec. Zajeďte si na to letiště a zkuste si představit, že ta slepice, co se Vás ptá, jestli máte počítač, dělá někde ve fabrice u pásu nebo mele soju do párku v Kostelci.

                      Není tady mobilita – Ukrajinec půjde, kam mu řeknete. Čech bude radši doma na dávkách.

                      A divit se ouřadovi? A co by šel dělat? Myslíte, že je nespokojenej? Já teda nepoznal jedinýho, kterej by nadával, že je to práce na nic a že by radši k soukromníkovi, ale bohužel ho tam stát drží násilím a tak nemůže.

                    10. @fatdwi
                      tak jednu chvíli to vypadalo, že zbytečný fleky musí bejt, bo práce je málo a lidí moc a my technokrati to nevidíme a teď to zase vypadá, že práce je dost, ale lidí na práci málo. S tím bychom si my technokrati myslím poradili. Zvláště za konjunktury.

                    11. monday: však to se vzájemně nijak nevylučuje, akorát ten technokratický pohled si s tím neumí poradit. Že byste si „v praxi uměl poradit“ – no jasně, jen Vás k tomu pustit, že jo. Umístěnky, povolenky, befehl sem, bumážka tam a už to lítá jak počítačovej program. Jenže lidi, to jsou převážně emoce.

                    12. Bože jaký umístěnky?
                      1) když chcete málo úředníků, musíte mít jednoduchý zákony. Když vymyslím miliony protichůdných píčovin, tak halt to bez ouřadů, který to zpracujou nejde

                      2) oznámení: milí velkopodnikatelé. Po přechodné fázi 3 let, se veškerý import polootroků z Východu ruší. Povolen bude tak maximálně import kvalifikované síly, která obdrží minimálně průměrný plat.I v přechodné době bude každý importovaný polotrok registrován na zaměstnavatele a pokud bude odchycen, že dělá bordel, potřebuje viset na státním cecku atd, budou náklady na tyto záležitosti uhrazeny majitelem polootroka.

                      3) Přizpůsobte tomu zakázkovou náplň, výrobní proces nebo si převychovejte ouřady, které v následujících třech letech již nebudeme potřebovat

                      V důsledku nedostatku levných polootroků by halt podniky braly jen lukrativnější zakázky, mohly by tak nabízet vyšší platy a ouřadové by rádi přešli do produktivní sféry. Ouřada práce se štítící by klidně mohl dostat podporu, bo furt levnější, když se válí na podpoře doma, než když za plnej plat škodí lidem na úřadě.

                      Jo já vím, když se nechce, tak je to horší, než když to nejde.Ale neříkejme, že to nejde, říkejte, že nechcete (nechceme)

    2. Pokud vím, Uber žádné řidiče nezaměstnává.
      To, že si někdo založí flotilu a pak zaměstnává lidí, je jiná. Ale to má Uber omezovat množství odjetých kilometrů, aby zajistil, že půjde jen o spolujízdu? V článku jsem popsal, že se s tím už nesetkávám, i to, že si tím lidi běžně přivydělávají nebo si snižují náklady na cestování.
      Snažil jsem se v článku říct, že ten feedback právě funguje. Samozřejmě ne okamžitě, ale já to zlepšování cítím. Mimochodem feedback není jen na řidiče, je i na zákazníky. S lidmi, kteří mi byli příjemní, jsem se svezl i několikrát, s těmi, kterým jsem dal špatné hodnocení, vždy jen jednou. Ale dokonalé to nebude, taky se to nesnaží o luxusní jízdu na úrovni, ale dopravu za hubičku.

      1. Tady v SR je mozna spoluprace s BOLTem a driv to bylo i s UBERem. Proste inzeraty typu „hladame vodicov pre“ jesno alebo druhe jsou tu bezne. Vetsinou je vyzadovan zivnostensky list na „vedenie cudzieho motoroveho vozidla“ a psychotesty. Nicmene napriklad k prepravnim sluzbam napriklad Schwechat-SK myslim ze ani to, jen ridicak, nemcina a chut jezdit-bez zaruky, kdysi jsem se o tu praci zajimal, tak to vim, ale musel bych vozit lidi a to je problem

        1. Uber je de facto i de iure zprostredkovatel. Normalni dispecink, akorat pres appku. Akorat penize nejdou pres ridice dispecinku, ale ridici pres uber.

  3. Hmm, jako rodilý ,posud celoživotní, Pražan, můžu mít pohled poněkud zkreslený, ale Vám opravdu připadá dnešních 17-20 korunek za km moc? Taxi, a vůbec tento způsob dopravy, využívám minimálně, tak 10x do roka. Upřímně, mně připadá, že jezdit pod 15 Kč/km je dost maso. Když si to vezmu kolem a kolem, ve městě se za méně jezdit snad ani nedá.

    Tím nechci říct, že by mě nezajímalo dát kačku netaxikáři, ale má to vůbec smysl, když se při obejdnání přes dispečink dostanu do 3 stovek až domů? Když si vezmu všecho čekání, dopravu na místo „nakládky“ (nebo jak se tomu nadává), přes 60km/h se dostanete minimálně, apod., je to už tak levné. Nemám potřebu hledat nové cesty z knajpy nebo letiště.

    1. Neřekl bych, že ten hlavní důvod proč Uber je čistě cena.

      Jde o to jak je to snadné a transparentní si tu službu objednat, zaplatit, víš předem přesně kolik to bude stát.

      Interakce s klasickým taxikářem je často opruz, kterému se chceš vyhnout – aby si se s ním dohadoval/smlouval předem, aby tě nenatáhnul. Když si někde kde to neznáš, tak nevíš kolik je OK cena atd.

      1. Pro turisty urcite, nicmene jako prazak mam cislo na dispecink levny taxisluzby a zadny dohadovani se nekona, proste zavolam a tago prijede, nalozi me a odveze kam potrebuju. A nepamatuju, ze bych narazil ma nejakyho debila. Na štaflech tu bude mozna jiny, ale netusim kterej prazak by si bral tago z ulice. To je pro turisty, stejne jako plzen za 300 a polivka za 200 v centru.

    2. A jinak – když ti nabídne nějaký operátor stejný mobilní tarif jako máš, ale o 30% levnějši, tak řekneš že ho nechceš, protože na tom přece „nemůžou už nic vydělat“? :-))
      Jenom úplný kokot si nevezme shodnou službu, kterou nějaká firma nabízí levněji než konkurnce…

      1. Tak jednoduchy to zase neni. Pokud pouzivam taxik jednou za rok, tak se na nejakej uber muzu vykaslat, protoze nepotrebuju mit mobil zasranej aplikacema co nepouzivam a ta financni uspora na ty jedny jizde neni zas tak vyznamna.

        1. V principu bych si do telefounu nesral vůbec nikdy žádnej balast, provozovatel to klidně může udělat přes web, ale jak sem psal, cílem není aby to fungovalo, ale vesrat se lidem do soukromí, a těm blbcům to už ani nepřijde divný.

          Naštěstí to nemusím ani řešit, páč to sou zmrdi líní a ten balast napíšou tak pro dva operační systémy, takže whatever. Jaká to je hned svoboda :D

          1. pokud ty 2 operacni systemy maji 95% trhu je logicke ze na jinou platformu uz to psat nebudou. Ani si nemyslim ze komfort a moznosti mobilni aplikace se daji lehce udelat jako webova appka i kdyz tam nataham tunu javascriptu. Kdyby to vyslo levneji nez mobilni aplikace uz by to bylo. Ja jsem taky proti tomu tahat si do telefonu stovky appek (zvlast pokud ma nekdo android), ale ta jedna dve mi nevadi.

            1. Appka nevadí, ale musim ji pouzivat casto, jinak to akorat zasira telefon. Takze mapy.cz a whatsapp. Plus nejaky pocasi. Youtube, ebay a aukro si pouštím pres prohlizec a na fejs z mobilu nelezu. A ebanking a paypal na mobilu ani náhodou.

                1. Dela se i neco podobnyho ve forme naramkovych hodinek pro deti. Je tam osm cisel a digitalni casomira a tim to hasne.
                  U tohohle kreditkovyho si ale nedovedu predstavit cilovou skupinu, jedine snad mit to jako zalozni telefon v keseni pro pripad nouze, ale zase je potreba ho udrzovat furt nabitej. Ten detskej naramkac aspon ukazuje cas, je nerozbitnej a blbě se ztraci.
                  V dobach kdy mel mobil rozmery cihly a nosil se v pouzdre na opasku by za minitelefon s par cislama lidi utrhali vyrobci ruce, ale dnes?

                  1. shane – jak se u tech hodinek posloucha ? to ma hlasity odposlech ?

                    1. Nejspíš. Švára to koupil dětem, ale blíž jsem to nezkoumal. Ja mam děti ještě malý a az budou neco takovyho potrebovat, tak uz bude zase jinej sortiment.
                      Ony to jsou snad nejaky ocesany „chytry hodinky“ s telefonem, akorat se to neparuje s telefonem ale ma to vlastní simku.

                    2. Tusim hodne tech naramkovejch tydlifenu ma tracker, coz se, zejmena u deti a dalsich domacich zvirat hodi. Ja jsem mel pro potomstvo takovyho medvidka na snurce. Velkej vnitrni boj, protoze ty vysilaci sragory chci drzet co nejdal od deti, na druhou stranu, kdyz se slo nekam na vejlet, tak dite se ztrati raz tri. Takze SIMku jsem platil nonstop, za tusim 30 Kc/metr, volat na to se dalo za normalni tarif a z toho se nevolalo, protoze to dite stejne nechapalo. V nouzi tlachatko SOS, ktere vola na zvolena cisla plus posila souradnice. Nevim, pres jaky rozhrani to komunikovalo, ale pres cinskej web se dalo pohodlne sledovat, kde to je, i kdyz SIMka mela vysumenej tarif. Pritom nijak jsem to nenastavoval, na cinskym webu jsem jen zadal vyrobni cislo toho medvidka a uz to frcelo. Kolipa takovych hezkych cinskych hracek lidi maji? :-)

                    3. Brr, to mi přejel mráz po zádech, takovej tajně komunikující medvídek, kdy simkrarta je tam jen proto, aby všechno vypadalo legitimně :-D

                    4. Tohle se da samozrejme taky vysledovat. Nevim jestli pres sim nebo to ma tracker, ale jde to.
                      Osobne priznam, ze v tomhle mam dilema jak prase.na jednu stranu jsem odpurce smirovani, na druhou stranu, deti se obcas zatoulaj nebo ztratej, nebo nedejboze nekde uviznou a pak se to muze hodit. Naszesti to resit jeste nemusim, ale spis se priklanim k tomu ten tracker mit, ale nesledovat dokud to nebude potreba. Samozřejmě jina vec je otvirani dopisu a smirovani komunikace, to fakt ne.

                    5. shane: nebylo by lepší zjistit, s jakým úchylákem si na fejsbůku dítě píše než ho pak u něj hledat přes simku?

                    6. fatdwi: Taky mi přijde, že otevírání dopisů je tak nějak alespoň poznat. Zato GPS schovaná v medvídkovi… brr. Známá nosí ve dvanácti letech hodinky s trackerem. Ví o nich, a že je tím sledovaná, takže pořád mu tu svobodu „nechat hodinky v autobusu, ať si jezdí, a zdrhnout“. A u ní to celkem chápu, nemá naprosto žádný orientační smysl, není schopna trefit přes dvě křižovatky…

                    7. Tak tohle se spis tyka veci jako je cesta ze skoly nebo blbnuti s kamarady venku, pripadne kdyz se nevrati po vysvedceni nebo nekde zatoula. Uchylaci jsou sice hojne medializovani, ale vetsinu maleru maj na svedomi nehody. Patrani po ztracenych detech je nekolik tisic do roka, nikdy nenalezeny jsou jednotky kusu. Tracker by aspon usetril praci spouste lidi.
                      Pokud neni uchyl uplne blbej, tak prvni co zahodi je elektronika obeti.

                    8. shane, sinuhet: schválně jsem chtěl popíchnout, jestli útok na city zabere. Osobně doufám, že dětem tohle na ruku nikdy nedám, stejně jako jsem jim coby batolatům nekupoval helmičku. Zatím se nikde netoulají, takže se mi to kecá. Ale když to naši zvládli bez mobilu jen s ústní domluvou, věřím, že to dám bez šmírovátka, ať by to usnadnilo cokoliv. Speciálně pro sinuheta – jak by to ta známá dělala, kdyby tyhle věci neexistovaly? Jak to asi působí na její psychiku i ten orientační smysl, když ví, že má na ruce GPS? Co to s ní udělá, až bude na střední (nebo možná už v osmičce nebo devítce, prostě až začne řešit kluky)?

                      Mě to přijde naprosto šílený a jednoznačně další krok vedoucí k naprosté totalitě. Tady dáme děcku medvěda nebo hodinky, protože se bojíme, že se ztratí, ale nebudem jim číst poštu. Zítra už budem číst poštu (co kdyby úchylák, nebo X dalších důvodů, pokud se nám úchylák nezdá dost plausible) a pozítří už jim rovnou nastřelíme čip, vždyť je to místo občanky, ta by se mohla ztratit, takhle je to super a dokonce je v tom i kartička zdravotní pojišťovny (co kdyby) a hele, má to možnost mít i pas a řidičák, bomba.

                      Čím více tyhle šmírovací technologie přijdou lidem v pohodě, tím víc jich bude. Racionálně si člověk zdůvodní cokoliv (jak je vidět na Sysopovi a shanovi). To neberte nijak zle, jen že když i jinak velmi rozumní začínají podléhat panice jak ženské, je ten další vývoj zcela logický.

                    9. Nejsem oprávněn to soudit, také bych se bez toho rád obešel a doufám, že se mi to povede. Jenže ta známá je schopná netrefit domů. Na druhou stranu to její rodiče nepojali úplně špatně – ty hodinky jsou na její ručičku docela velké a vůbec se jí nelíbí. Jestli je nosí, rodiče kontrolují pokaždé, když ji opouštějí. Podle mě ji to alespoň motivuje k tomu, aby se chovala tak, že je nepotřebuje.
                      Na druhou stranu její sestra, když byla stejně stará (12), tak jsem ji nechal řídit po poli auto. Ukázal jsem jí, jak se brzdí, a pak jsem si sedl na místo spolujezdce a už řídila ona. A ta holka, kromě toho, že měla hrozný strach, si s tím docela poradila. Párkrát nám to chcíplo, jasně, ale nehrozilo, že nabouráme do stromu nebo spadneme do rybníka. Když to zjistili její rodiče, byli dost překvapení, co jsem jí to dovolil. Mně to v té chvíli připadalo v pohodě.
                      Mě v deseti letech děda nechával samotného soustružit. Taky jsem byl jako vlče na skautském táboře a nechávali nás běhat po lese s mapou a buzolou. Když si někdo zlomil nohu, byla to vítaná příležitost si vyzkoušet první pomoc. A leccos nás to naučilo. Pamatuju si, jak jsem se rozbrečel na kole pod nějakým kopcem, že už fakt nemůžu. Nasrat, rodiče mi tehdy ujeli (ne daleko, hlídali mě, ale já je neviděl). A musel jsem se nějak dostat domů.
                      Abych to dítě naučil se o sebe postarat, musím přijmout to riziko, že ne všechny děti výcvikem projdou bez úhony. Nejsem rodič, abych to mohl soudit, jen doufám, že moje děti budou dost rozumné a předposrané. A až bude nějaká šišková bitva, že to neschytají do oka. Protože pak vysvětlovat, že po sobě přece nebudeme házet šišky v ochranných brýlích, by bylo poněkud trapné, zvlášť v dnešní době, kdy je šišková bitva agresivní a ještě k tomu enviromentalisticky špatná hra.

                    10. sinuhet: prd nejste oprávněn, názor můžete mít na co chcete, zatím. A dokonce jsou i platformy, kde ho můžete projevit (třeba tady, zatím).

                      Proto se ptám, co by dělali ti známí bez toho? Jestli má holka nějaký problém (může být), tak tohle ten problém stejně neřeší.

                      Srovnávat dnešní virtuální a dřívější reálný svět úplně 1:1 nejde, nakonec děda mi taky neříkal, že jsem měkkej, protože on byl za války totálně nasazenej. Ale je dobré se občas zamyslet nad tím, jaká rizika je člověk schopen akceptovat. Například to pohřešování – dětí do 15 let je pohřešovaných něco kolem 500 ročně. Dětí je u nás cca 1.6M. Z toho plyne pravděpodobnost, že zrovna moje dítě bude pohřešované, 0.3%. Dalo by se ještě zohlednit, že pohřešované může být několik let, takže pravděpodobnost bude vyšší (celková za dobu, kdy bude dítětem do 15 let).

                      Ale i tak – bavíme se tady o tom, že letos s pravděpodobností cca 99.7% moje dítě pohřešované nebude, ale stejně mu „pro jistotu“ fláknu na ruku hodinky a do batohu medvěda?

                      Jen pro srovnání: syndrom náhlého úmrtí kojenců má pravděpodobnost 0.02%, ale i tady jsem zaznamenal, že mileniálové to mají doma skoro všichni. Ti už za těch 15 let budou číst poštu no problemo.

                      Pravděpodobnost, že dítě do 14 let zemře na úraz je zhruba poloviční oproti tomu, že se ztratí (z těch 1.6M jich zemře cca 200 ročně). Když vezmu ztracení vs. smrt, tak teda mi to jako následek přijde horší. Takže žádný kolo, přivázat doma (co kdyby lezl na strom?), žádnej kůň, žádný brusle. Doma budeš sedět a hlavně se nebudeš hýbat, protože nehoda není náhoda! Tím zlepšíme pravděpodobnost dožití 15 let z 99.87 na 99.9 (možná nám pak dítě umře na nějakou nemoc, takže co ho radši šoupnout do izolace, aby nám ho někdo nenakazil?).

                    11. Ono je na tomhle blby, ze ty smirovaci cingrlatka opravdu prinaseji prakticke vyhody a dilema je tudíž převážně v rovine moralni. On ten problem a po e ve skutecnosti spis zni zda dite smirovat nebo ne, protoze vysledovat polohu se da i zpetne u klasicke simky. Takze klidne hodinky s mobilem ano, je to užitečná vec a smirovaci funkce proste nepouzivat.
                      Jinak ano, bezdetni tohle tezko rozsoudi, na vlastnich mladatech je clovek bohuzel jinak zainteresovanej nez na cizich. Jsem opravdu rad, ze tohle dilema zafim resit nemusim a mam tak cas si tohle důkladně promyslet.
                      Jinak se ale bavime o malych detech, ne o pubošich. A i tak je zaklad uprimnost a otevřenost a tem detem proste o pripadne existenci te sledovaci funkce rict.

                    12. Jestli chces a posles mi adresu do mailu, tak ti toho medvidka poslu zadara. Ja uz ho nepotrebuju a je skoda to vyhodit. Heslo si pak pres Internet nastavis sam, abys tam nemel ulozeny trasy myho potomstva :-) Je jak novej. Byl pouzit jen parkat a byl jsem za nej rad.

                    13. ..jo, samozrejme, muzu poslat na Poste Restante.

                    14. shane: bezdětní určitě ne, to ale já nejsem, jsme na tom podobně (zatím se nikde netoulají).

                      Je nutné zapojit mozek a nejet jen na estrogenu. Jak říkám, šance, že se to stane je zanedbatelná. Máte doma destičku kvůli SISD? Proč ano-ne?

                      Já tohle prostě odmítám řešit na úrovni první signální. Ano, výrobce píčoviny bude vždycky barvitě líčit story, jak ten jeho krám někomu pomohl. Já se ale z něčeho, co se na 99.7% nestane neposeru.

                      Vozíte děti autem? Sebe? Manželku? Šance, že letos nezemřete při dopravní nehodě je 99.9%. Je to dost? Nebo raději nebudete jezdit autem? Je 99.7% o tolik horší, že budete dítě šmírovat? Je 99.8 moc nebo málo a máte tedy destičku nebo ne?

                    15. V tomhle jsme myslim na stejno a rozhodne nepatrime s manzelkou mezi uzkostne rodice. Detsky pojistky mam jen na skrince s cistidly, tlumitka na rohy a supliky jsme nemeli vubec a helmu na odrazedla taky ne. At si namlati, příroda s tim pocita a udelala je z chrupavek a priste si daj pozor. A funguje to.
                      Ale je dobry se aspon dusevne pripravit na ruzny dilema a ruzne zpusoby jejich reseni a snazit se vychovavat tak, abych tyhle problemy nikdy v realu nemusel resit.

                    16. Mimochodem, monitor dechu jsme meli. Oe někoho jsme ho dostali v ramci sdileni surplusu uvnitr rodicovske mafie, tak jsem ho pro klid duse a ze zvedavosti zapojil, i kdyz u zdravejch deti SISD prakticky nehrozi. U tehle veci imho nejde o vylozeny strach, ale o takovy ten hlodajici cervicek „co kdyby“. Ono to zas moc nestojí (pokud to neni rovnou zdarma) a lepsi mit a nepotrebovat. Podobnej princip jako nosit v kapse zavirak nebo leathermanna. A vlastne o nic nejde, ni u to nevadi. Prehnana pasivni bezpecnost uz je jina liga, to dite potrebuje ziskat navyky jak padat a ty neziska kdyz bude obrneny jak tank. Tuhle mi trilety dite spadlo ze zidle na zada a byl to tak ukazkovy pad s pritazenim brady na prsa, az jsem se nadmul pychou. Sice rvalo, ale nic se mu nestalo.

                    17. shane: monitor dechu stojí tak 3k, to mi jako „zdarma“ nepřijde. A ano, to „co kdyby“ je ta předposranost z něčeho, k čemu není racionální důvod, první signální v praxi.

                      Nicméně byste měl být díky monitoru dechu schopen chápat ty, u kterých „co kdyby“ vede na helmičky a chrániče všeho druhu i na to nejmenší odrážedlo (motorku), ne? Oni si to obhájí stejně jako Vy ten monitor – co kdyby, červíček hlodá, pro klid duše a tak.

                    18. Zdarma je zdarma. Rodicovska mafie veci sdili gratis nebo prodava za par supu. Veci na mimina potrebujes jen par mesicu nebo tydnu a za tobu se to neznici. Doma to zaclani, bejvak neni nafukovaci, tak se to soupne kamaradum nebo pribuznejk s malejma detma, nebo se to proda jako balik pres mimac, bazos, aukro, nebo kdekoliv jinde podle gusta. Mimina jsou diky tomu temer beznakladovy, resp. nizkonakladovy.
                      Ja je chapu, jenze zatimco monitor dechu je v principu neskodny siditko, tak helmicky, tlumitka a ruzny krunyre a podobny picoviny primo skodej motorickymu vyvoji. O choditkach ani nemluve. To jsme mimochodem taky dostali, ale obratem letelo do sbernyho dvora, tohle uz neni neskodna blbost, to je nebezpecny svinstvo co kurvi kycle. Mimochodem, peknej hnus jsou i ty detsky hrníčky s pitkem a podobne. My to nemeli a ditko se naucilo pit z hrnku velmi rychle, zatimci jeho vrstevnici se jeste ve školce z hrnlu nedokazou napit.

                    19. shane: OK, špatně jsem to pochopil, myslel jsem, že je to narážka na cenu přístroje obecně, ne na to, že byl zadara od známých. Jinak pochopitelně jedeme ve stejném módu, čím víc toho drahá prodá-rozdá, tím jsem spokojenější. Takové to „kočárek si necháme, co kdyby se hodil“ a pak se to po dvaceti letech ve sklepě vyhazuje, to by mě jeblo (ale znám takové).

                      Já rozumím rozdílu mezi helmičkou a monitorem, nicméně z pohledu spousty rodičů je to ze stejnýho ranku „co kdyby se mu něco stalo“ a to hledisko, které umožňuje rozlišit mezi ochranou vhodnou a škodlivou se vůbec nedostane ke slovu. Můj oblíbený Kahneman to taky zkoumal a dospěl k tomu, že touha vše pojistit na 100% je skvělým zdrojem peněz pro spousty firem (např. autopůjčovny – jeden z největších vevjarů je na připojištění excessu na nulu). A u dětí je to zlatý důl. Je to taky známka, že mozek nefunguje, takže až se Vám stane, že někde budete automaticky platit za snížení rizika na nulu, je to dobrý signál to neudělat a mozek zapnout. A pak to případně udělat, ale až po zvážení, jestli to opravdu stojí za to. Možná se budete divit, jak často mozek nepoužíváte:-)

                      Já teď řešil cestovní pojištění a to je stejný – za slovíčka typu „bez limitu“ se platí docela dost peněz, stejně jako za zjevně obrovské částky. Naproti tomu člověk vždycky zpozorní, když něco s nízkým limitem stojí hodně. Signál, že se to děje:-)

                    20. Taky jsem ho měl. Spolehlivý budič rodičů a sousedů…a i toho děcka. V tomto pořadí. Tisíce let děti ve spánku hromadně neumírají a najednou je potřeba na to vyvinout a prodat senzor.

                    21. Tuhle hovadnost nam koupila svagrova, nastesti to slouzilo i jako odposlech, takze ta zasrana desticka brzy letela do prdele a pouzivalo se to bez ni. Je to, jako pozlaceny superhrnce.

                    22. Odposlech? To uz musela bejt nejaka dost sofistikovana verze. Normalne to ma akorat bzucak pripojenej pres kabel. Dvoucestny bejvaj drazsi chuvicky, abys moh dite na dalku uklidnovat. Jsou modely i s kamerou a obrazovkou. Nicmene je to zbytecnost, klasicky jednosmerny vysilac/prijimac bohate stacej.

                    23. Bez kamery, normalni pojitko s VOXem a ta kapacitni deska se zapojovala jako option. Kdyz byla zapojena a dite se z ni odkulilo, tak na prijimaci se zapnul odposlech a zacalo to piskat. Pokud se jen zapl odposlech, tak to bylo aktivaci VOXu. Pouzivali jsme to, kdyz jsme sli kecat xousedum, do vedlejsiho baraku to dosahlo. Pokud to ztratilo signal, hulakal prijimac taky. Zrejme v nejakych casovych intervalech posilal pakety. Nezkoumal jsem to, bral jsem to jako hotovou vec a zena to pouzivala. Kdyz se zapnul VOX a ditko pobrekavalo, stacilo promluvit a byl klid. Jedinej problem byl, ze na vysilaci blikala docela intenzivni cervena LEDnice, takze ve tme byl bubak vsude okolo. Tu jsem pretunil cernou izolackou a byl pokoj.

                    24. shane: hehe, na tlumítka na rohy jsem úplně zapomněl. My nikdy nic, kamarád tu ruku z Ikea měl snad i na nočním stolku. Zatím jeho děti na rozbité hlavy jednoznačně vedou, ani bych se nedivil že i proto, že doma si nikdy nemusely dávat pozor. Odrážedlo a helma – přesně tak, pojistky na šuplíky dtto. Nebezpečné věci jsou zamčené v technické místnosti.

                      Znám lidi, kteří nezapalují oheň v krbu, protože co kdyby na to dítě sáhlo. Ty naše jsem nechal si sáhnout na teplé sklo a nikdy žádný problém, dítě není idiot.

                      Však výš jsem psal, že doufám, že jim to na ruku nikdy nedám, záruka, že nezblbnu neexistuje:-) Takže dilema jsem si vědom. Uvidíme, zatím vyhrává mozek, naštěstí i díky velmi rozumné drahé polovičce (což je základ, protože ta feminizace manželů typicky začíná u manželek).

                    25. Myslim, ze v tomhle jsme za jedno a doma to mam podobny, zena je taky rozumna. Ale kdyz se podivam kolem sebe, tak obcas zasnu.

                    26. No a najhorsie je ked k tebe takito helicopter parents dojdu na navstevu. My uz male deti doma nemame – napokon nas najmladsi prave popija hruskovicu v lietadle cestou z dovolenky na slovensku. Ale pocas weekendu u nas bola nasa neter. S dvomi detmi – 8 a 3 rocnym. Ten starsi uz nie je problem, prave naopak. Ta mladsia – katastrofa. Do vsetkeho zalezie. Nakolko doma maju vsetkom zamky, vsetko co je otvoritelne a dostupne je „urcene pre nu“. Cize otvara sufliky, vyhadzuje z nich veci. Koncept „na toto sa nesiaha“ je absolutne neznamy. Samozrejme ze sa otlka, lebo nie je naucena davat si pozor. A to uz ani nehovorim o bazene. Akurat lutujem ze somk ju nenechal trocha pritopit ked vyuzila moment nepozornosti a skocila bez akychkolvek pomocok do hlbokej casti bazena. Mozno by ju to nieco naucilo. Alebo aj nie.

                    27. Tipuju ze doma maj ma vsech suplatech detsks pojistky a dite tak supliky neodolatelne pritahujou. My nic takovyho nemeli, ditko si supliky jednou prokramarilo, ukojilo zvědavost a od ty doby ji suplata nezajimaj. To samy skrinky. A potom co si pribouchlo prst tak vi, ze supliky a dvirka kousou a dava si majzla.

                    28. Maju ich na suflikoch a skrinkach. Stojan s TV a reprosustavy su v ohradke. Ale jedna celkom slusna reprosustava padla za obet aj tak.

                    29. My jsme doma tyto kravoviny nikdy nepouzivali. Prijde mi, ze cim vic ditko chranis pred kravinama, tim min pak vydrzi pri srazce s realitou. Jediny, co zacalo potomstvo pouzivat, je helma na lyzich a to az pote, co doslo k dvojnasobnemu cnockoutu ze strany jinych ucastniku lyzarskeho provozu.

                      Kdyz montuju zasuvky, tak nadavam, protoze z nich musim vyhazovat ty zkurveny clonky. Uplne detaily nebudu rozebirat, protoze by tudle nekdo mohl nabyt mylneho dojmu, ze porusuju i Zakon o zbranich a strelivu. Staci, ze jsem prohlasil, ze si moje ditko v osmi letech uspesne strilelo z brokovnice a uz jsem byl na zbraneqalitne za vyvrhela s banem.

                      Zkratka – kdyz ve skolce byly nestovice, hura s potomstvem tam. Zuby cistime dukladne, ale nemyta mrkev je zdrava, protoze je ze zahradky a potomstvo pak netrpi na afty, protoze je ve styku s beznymi bakteriemi nonstop.

                      Atd., atp.

                      Jo, ten medvidek – to prislo pote, co jsme hledali potomka v lese pri sbirani hub. Bohuzel nebylo ditku zrejme, ze kdyz slysi hulakani, ma prestat zrat boruvky a ozvat se.

                    30. V osmi letech ustalo zpetnej raz od brokny? Cims ho krmil? :) osobne soudim, ze az bude cas, dostanou deti skoleni a suchy vycvik se vsema zbranema co mam a pokud to pujde, tak si i zastrili. A dostanou vzduchovku. Kdyz teda budou chtít. Je to ze stejnyho duvodu jako ty suplata. Padne tim neodolatelna trinacta komnata a snizi se riziko nehody z nedbalosti. Samozrejme ze zbrane budou normalne schovany, ale i tak. Sichr je sichr.

                    31. Předpokládáme-li, že se „brokovnicí“ rozumí zbraň kategorie B nebo C, pak jste porušil zákon. Nevím, čemu se divíte, že se někomu nelíbí, že se tím na střeleckém fóru veřejně chlubíte, navíc úplně zbytečně.

                    32. @Storch: Ale hovno s voctem, neporusil jsem vubec nic a nevim, proc by s tim mel byt problem na streleckem foru, sorry jako.

                      @shane: Byly to jen lehce podsypany trapaky. V podstate k tomu doslo spis nahodou, protoze kamarad mi ukazoval videa, jak jeho holka od osmi strili a od dvanacti dela mistni prebor v trapu. Tehdy. Dneska uz asi jede skeet. Holt jedna z vyhod zivota v USA, tedy nekterych statech. Zit bych tam ale kvuli tomu nechtel.

                    33. Pokud se tak nedělo v ČR nebo se jednalo o zbraň kategorie D, pak třeba ne. Na zbraněkvalitně jsou, co se týče dodržování zákona, snad až příliš úzkostliví, ale vzhledem k tomu, na jak tenké nitce visí naše práva, je to pochopitelný postoj.

                    34. @Stroch: ja jevim, ale tvarit se jako svobodne forum a pritom muset ke vsemu davat vysvetlivky?

                      Pred 15 lety jsem jel na masine merenych 304 km/h. Vysvetlivka: bylo to na letisti v ramci rychlostniho zavodu.

                      Mel jsem moznost jet ve svem Pontiacu 240 km/h. Vysvetlivka: bylo to okolo Mnichova v noci, nebyla zacpa.

                      Je to tak lepsi? A proc vlastne? Kvuli ustaranym Cechackum? Co je jim kurva do toho, kde to bylo. Podstatny je obsah – neceho jsem dosahl, bylo to pro mne zajimave. Howgh. A cmuchalove? Kteri? Pisalci si prekrouti uplne cokoli stylem „na jistem extremistickem serveru D-F se pise, ze deti strili z brokovnice“. A muzes psat vysvetlivek, kolik chces. Nebo snad fizl? Fizl muze fizlovat jak chce, musi mit hmatatelny dukaz, jinak si muze tak maximalne vysrat voko. Takze pred kym vlastne mame byt dosrani? Strana? Kreml? Brusel?

                      Ale jsem v klidu, tahle debilita neni ceska vysada. Ptal jsem se kdysi na anglickem webu, jak mam u sedadla spolujezdce v LR vypnout airbag. Namisto fundovane odpovedi jsem se dozvedel z nekolika stran, ze je to nebezpecne a ze ten pytel tam z nejakeho duvodu proste je. Lidi jsou debilni over the whole world.

                    35. eh, sorry, to jmeno jsem zkomolil neumyslne, byl jsem linej to zkopirovat a taxem to opsal. A blbe.

                    36. A pritom když chces dat dopredu vajicko s deckem, tak ten airbag MUSIS vypnout. A zakon to vajicko na miste spolujezdce povoluje. Oktavka na to ma primo vypinac v kastliku. Kdybys ho nevyp, tak ti airbag to dite prohodi zadním sklem. Lidi jsou idioti…

                    37. Vsak to byl presne ten problem. Manzelka casto jezdi do prirody, brala tehdy prcka s sebou ve vaju a chtela ho mit vepredu. Na polnacce, kde jela 90 % casu od baraku k rybniku, nehrozi, ze nekoho potka v protismeru, ale bylo treba risiko, ze kdyby sklouzla do skarpy a vyletely pytle, tak s tim dostane dite po cuni. Nakonec jsem to vyresil instalaci switche a odporu (aby nervala kontrola). Byl to Fritak, tusim dalsi modely uz pak mely vypinac.

                      Nicmene mne dokaze nadzvednout, kdyz se nekoho zeptam na jednoduchou vec a namisto rady a nebo alespon „vim o tom kulovy“ zacne dotycnej slintat nejaky picoviny o bezpecnosti, zakonech, moralce,… kurva na to se prece neptam. Podobne s tema konferama, kde clovek napise nejakou zkusenost. Namisto probirani toho, co je gro se zacne resit, jestli to neni protizakonny. No kurvaprace uzivejme si tech par let (mesicu?) urcite beztrestnosti vyjadrovani nazoru na Internetu, nez soudruzka Lejnova a ji podobni tomu udelaji utrum a hned pote, co se jim to podari, zacnou zakazovat si i neco myslet.

                    38. Sysop: před lety jsem hledal info o použití podsedáku. Našel jsem několik diskusí, kde drtivá většina odpovědí byla „to je strašně nebezpečné“, „na to svoje dítě nikdy nedám“, „to používají jen nezodpovědné socky, kup si sedačku“ apod. Najít relevantní info o tom, jak je to s homologací, to byl teda úkol. Lidi jsou prostě dementi. Diskuse byly typicky už staršího data, ale chuť se zeptat, v jaké sedačce bude dítě jezdit ve 30, aby to bylo správně bezpečné, tu jsem měl.

                      Na UK fóru jsem se ptal na možnost dodělání ISOFIXu do auta, které ho nemělo standardně, ale z různých diskusí se zdálo, že ty úchyty byly jak montované, tak vařené a tedy by to mělo jít přidělat, budu-li mít auto, kde je příprava na montované. Admin příspěvek vůbec neschválil, porušil jsem pravidla fóra.

                      Sranda jsou taky diskuse nad vhodnou sedačkou do kabrioletu – všechny do jedné, které jsem v této věci našel (jedno jestli US nebo UK), bez ohledu na značku auta, pro kterou mě to zajímalo, vypadaly stejně – hysterické reakce o nebezpečí, nezodpovědnosti, debilitě autora apod. Rada žádná, ti, co v kabroši děti vozí pochopitelně do takové diskuse plné femtardů nic psát nebudou.

                      A na veteránfestu mě odrovnal borec s Nissanem 280 nebo 300 ZX, už nevím. Prý podmínka manželky byla, že jestli v tom chce vozit dítě, musí tam být isofix. Tak vzadu navařená trubka jak blázen, ale bylo to tam a to je hlavní. Docela jsem hleděl a doteď nepochopil, co je na sedačce bez isofixu tak hrozné.

                    39. Sedacka s isofixem se snaz montuje. Namotat tam pas je uz trochu slozitejsi a zjevne je to nad schopnosti spousty lidi. Co z toho je bezpecnejsi tezko rict.
                      Ono je taky dobry si uvedomit ze na diskuzích je spousta trollu co tam chodej akorat prudit a rozmrdavat diskuze.

                    40. shane: že se „líp montuje“ ale zaprvé platí jen pro „vajíčko“ a sedačky do 18 kg, zadruhé já to myslím z hlediska bezpečnosti. Když jě někdo schopný navařit do veterána trubku, předpokládám, že není taková lama, aby neuměl provlíct pás za sedačkou, zapnout ho a zajistit…

                      O tom nepochybuju, ale tohle jsou témata, kde téměř nikdo normální není. To se u otázek na jiné věci běžně neděje. Stejně tak co psal Sysop s tím kvérem, podobné reakce tam předpokládám nejsou v každém vlákně.

                    41. Ja jsem to v UAZu malem resil taky. Muj UAZ mit pasy nemusi. Vubec. Byl proste homologovanej bez nich. Jenze, pokud bych v nem chtel vezt dite, tak musi byt v sedacce. Jak ma byt sedacka upevnena v aute, ktere nema ani Isofix, ani pasy, to jsem se nedozvedel. Nakonec jsem se na to vysral, nikdy mne fizlove neotravovali. Samozrejme deti radeji vzadu.

                    42. Podstata je, aby pas dite zastavil, neuskrtil, pripadne aby se nevyvleklo. Takze pro desetiletyho fracka je podsedak, nebude si krivit ramena v nejaky sedacce. Co ja jsem mel sedacky, tak byly postupne odstrojovatelne, takze ‚rostly‘ s ditetem. Nejprve sly pryc boky, pak se odsunula hlavova operka vejs, pak se vyhodila i se zadama a zustal podsedak. A pak se vyhodil ten.

                    43. Tvl proc porad resite nejaky sedacky?
                      V zivote jsem dite vezl v sedacce, dokud to bylo nemluvne a neumelo sedet, tam to chapu, ale tvl proc vozit 10ti letyho cloveka v sedacce?
                      Btw proc proboha vozit deti pripasany? Si docela neumim predstavit, ze bych vezl trebas decka na chatu, coz mam nejake 2 hodiny, a oni by meli byt privazany v sedacce bez moznosti se hnout, natoz si hrat.

                    44. …protoze po silnici jezdi fura curaku. Nestihnes nic a muzes je treba pade.

                    45. Lojza: to jako není ironie? Sedačku snad proto, aby se dítě neuškrtilo na pásu. Řešit věk je stejně debilní jako řešit váhu, není podstatné, kolik mu je, ale jestli mu jde pás přes ramena nebo přes krk.

                      A přestože jsem tohle viděl v Asii, dítě si sedne na zem a na sedačce si kreslí, tak ve městě mi to přišlo jakž takž OK, ale na širších silnicích s 80 km-h už jsem si říkal, že bych do toho nešel. Samozřejmě jsme u statistiky vs. emoce, ale když má člověk v okolí mrtvé dítě, které si srazilo vaz po nárazu auta zezadu, tak se na to pak dívá trochu jinak než když se „nemůže nic stát“. A zrovna mistr světa, co jezdí 150 i ve vesnici, to bych i čekal, že se sem-tam stane, že musí brzdit a že by to bylo (když odlhédneme od bezpečnosti) příjemné, být natlačený někam na sedačku nebo dveře, protože nesedím a hraju si, no nevím. Já bych tomu Darwinovi zas takový „klid na práci“ nenechával, dítě i sebe zásadně připoutané. Ale proti gustu, samozřejmě…

                    46. To mas tak…cim mene clovek pouziva „bezpecnostnich prvku“, tim vice ho to nuti jezdit bezpecne, protoze se nemuze na bezpecnostni prvky spolehat.
                      Pokud jedu starym Renaultem, tak se nepoutam, v blby Fabii mi to pipa, takze se poustat musim, az nekdy budu mit cas a naladu to resit, tak to zkusim nejak deaktivovat..
                      Nikdy jsem v aute nemel ESR a ESP a podobne sracky a jsem za to stastny. Uplne se desim toho, ze az mi ty auta odejdou, budu nucen si koupit auto, co to bude mit. Nedelam si prdel, pro me je to NOCNI MURA!!! Ja to tam nechci. Jedine, co jeste se skripenim zubu jsem ochotny tolerovat je ABS, no kdyz mi pred asi mesicem ve Fabii najednou zacala svitit kontrolka ABS a toto prokazatelne nefunguje, tak jsem zjistil, ze se mi s tim jezdi MNOHEM lepe. Proste si jsem mnohem jistejsi.
                      Chapu, ze se nekomu zabije dite. Jak pises, statistika:-(( Nepreju to nikomu, musi to byt horsi, nez se zabit sam :-(( Na druhou stranu, statistika, no… Tady sednu do letadla, i kdyz muze spadnout. Ale moc nepadaj, da se s tim rizikem zit.
                      Co se tyce rizeni, tak se snazim, abych se nedostal do problemu sam a jeste k tomu se chovam tak, abych „vykryl“ pripadny pruser, ktery udela nekdo jiny. A parkrat v zivote jsem i ja dekoval nekomu jinemu, ze vykryl pruser muj (je to par let, co jsem na krizovatce proste nevidel auto, co prijizdelo zprava, chudak dost brzdil, ale na druhou stranu, to by byly jen plechy).
                      Ja si napriklad neumim predstavit, ze by do me nekdo vrazil zezadu – a to proto, ze NEUSTALE, ale opravdu v jednom kuse koukam do zrcatek (pouzivam to zpetne zrcatko uvnitr auta, a divam se tam periferne, takze koukam dopredu i do nej, a to nekolikrat za minutu) a mam naprosty prehled toho, co se deje okolo me. Coz vede k tomu, ze si nevybavim, ze by me kdy nekdo „vyblikaval“. Ja proste o kazdem vim.
                      Kdyz jedu napriklad po prazdne okresce, jezdim obvykle uprostred silnice, nikoliv vpravo (samozrejme pokud nic nejede prede mnou a za mnou a je tam videt), zvlaste pokud jedu pres nejake krizeni silnic. Protoze tam nekdo muze prijet z vedlejsi a nedat mi prednost, napriklad. A mam za to, ze kdyz budu mit vice mista na obe strany na uhybny manevr, tak to bude lepsi. Parkrat v zivote se mi to potvrdilo.
                      Atd atd.
                      Jezdim klidne 150 po okreskach (za chvili zase pojedu pres Orlik, tam jsou silnice, kde je videt snad kilometr dopredu, tam fakt nemam problem jet 150 po okresce), no neustale sleduju, co se sledovat da.
                      Nerikam, ze se mi nemuze stat zla vec. Muze. Ciste statisticky muze. Ale snazim se delat vse pro to, abych tu pravdepodobnost zmensil.
                      Btw, osobne znam lidi, co se jim utopilo 3 lety dite v bazenu. Shodou okolnosti jsem to dite nekolik malo dni pred tim videl, jednalo o docela medialne znamy pripad, otec byl nejaky fotbalista…Hrozna tragedie.
                      Kdyz jsem byl s detma pred par dny na chate a ty se koupaly v bazenu, tak jsem je tam taky nechal asi 5 minut o samote bez dozoru (decka 6 a 9 let). Protoze proste jim nemuzu stat za zadkem do konce zivota a musej se ucit, ze maj zodpovednost. Starsi holka pohlida mladsiho brachu. Uci se zodpovednosti a taky se uci tomu, ze na ne nekdo spoleha. Atd atd.

                    47. By me zajimalo jak neustále koukani do zrcatek zabrani tomu, aby to do tebe nejakej nepozornej kokot zezadu nenapalil kdyz budes stat na krizovatce nebo kdyz to prudce zahamtnes kdyz ti pred auto vbehne stado divocaku nebo srnek. Ty ses jak ten muj znamej co se ve meste nepouta, protoze jezdi pomalu a chodi do posilky, takze to pri pripadnym narazu „udrzi“. :/
                      V bazénech je nejcastejsi umrti maly dite, co do nej spadne kdyz neni nikdo kolem. Vetsi deti se topej spis pri koupání venku, kdyz precenej svoje sily.
                      6 a 9 bejva celkem bezpecnej vek na zahradni bazen, protoze vestsinou uz dosahnou na dno.

                    48. shane -> Napriklad tak, ze skutecne na krizovatce koukam, co se deje za mnou a kdybych videl, ze nejakej nepozornej kokot se na me riti, tak to budu resit JESTE PREDTIM, nez ke me dojede.
                      Nechci byt zbytecne ironicky – chtelo by se mi napsat, ze pokud tohle nekdo nezvlada, tak pak je mi jasne, ze mu prijde, ze to neni mozne a nebude chapat, jak to udelat. Tak to ber jako takovou polovicni ironii, protoze se nechci hadat:-)
                      Btw, nepozorny kokot, co do tebe vrazi zezadu je bezna vec. Ja jsem zazil zajimavejsi veci. Napriklad do me na krizovatce pani NACOUVALA. Zastavila, ja zastavil za ni, ona dala spatecku a zacala do me couvat. Nez jsem zaradil a trosku se rozjel, tak me lehce lizla. Kdybych zustal stat, asi to bylo horsi. Jako zde priznavam, ze ocekavam ledacos, ale toto jsem neocekaval a nebyl jsem uplne pripraven. Dneska uz s tim pocitam…
                      Ale uz parkrat v zivote se mi stalo, ze se za mnou nekdo ritil, tak jsem radsi popojel, protoze jsem si myslel, ze to nedobrzdi…

                    49. Když budeš poslední v koloně, vpravo i vlevo auta, a zezadu se na tebe bude řítit blondýnka stotřicet, čumíce do telefonu – jak to budeš řešit „ještě předtím“? Když pojedeš po rovné přehledné, rovné a prázdné okresce v JČ (jako já včera) a povalíš si to dle svého gusta a najednou ti tam vběhne divočák, kterej byl schovanej za balíkem slámy a najednou se usmyslel přeběhnout? Jak to pořešíš? Nezdá se ti, že se trochu přeceňuješ?

                    50. Pokud to bude neco takoveho, jako to co pises napriklad hned v uvodu, tak holt mozna umru. Ja si myslim, ze to riziko neni takove, abych se kvuli tomu poutal / nemyslim si, ze by mi to pripoutani v takovem pripade pomohlo natolik vyrazne, abych to udelal.
                      Divocaky za balikama slamy se snazim predvidat – nerikam samozrejme, ze budu mit vzdy 100% uspesnost. Satim se mi dari, jsem za to rad, a pravdepodobnost, ze se mi neco takoveho stane, povazuji za tak malou, ze to proste risknu.

                    51. To chápu, nicméně nejde jen o tebe. Pokud bys měl potomka připoutaného, zvýšíš mu naději na přežití. Chápu, že jako anarchista nesnášíš příkazy, nicméně zpochybňovat přínos připoutání jenom kvůli tomu, že mi to někdo nakazuje je pro mne trochu troufalé.
                      Jako malej jsem jezdil s rodiči do Tater v Moskviči. S bráchou jsme spali na zadním sedadle, vzájemně nohy u držky. Nikdo nebyl připoutaný, ani drazí rodičové…
                      Ani vlastně do vojny jsem se nepoutal, ani by mne to nenapadlo.
                      Njn, jenže dneska se jezdí poněkud rychleji a poněkud těžšími auty, proto to beru na vědomí. Nejsem z mimibazaru, ale prostě se poutám a poutám svoje děti – podle mne to má smysl. A to jsem výrazně defenzivní řidič, nevím, kde bereš tu svou jistotu, když jezdíš divoce. Právě proto, jak jezdíš, je tvoje sebedůvěra v sebe sama až naivní, sám to denně vidíš v provozu, co vše je možné. Dnes jsem jel od Vodňan do Prahe – minimálně dvacet debilních prasičů, kterým jsem nijak nebránil, nezrychloval, o Letů mi tam na té vytížené křižovatce vlítla kunda před auto bez přednosti jakoby nic…a to nemluvím o té zvířeně ze včerejška. Přeju štěstí, ale jak říká Sysop, abys jednou nelitoval.

                    52. Lojza: na tom není nic nemožného, taky jsem jen těsně zabránil dementovi za mnou do mě narazit – auto se mi zdálo nějaké rychlé (na to, že jsme stáli na semaforu), pak vidím, jak se přikrčilo jak dupnul na brzdy a slyším hvízdající gumy. Zastavil tam, kde jsem stál, bylo to o fous, nebylo kam popojet, ale blikla zelená a já vyjel na milimetry za tím přede mnou a najel ke kraji jak se křižovatka rozšířila (stál jsem druhej).

                      Jsem zvyklej mít přehled. Přesto netrpím tvou až úsměvnou naivitou, že to máš v ruce. Jakmile totiž řízení převezme fyzika, nenaděláš nic. A jak píše misaka – ty si klidně zabij, však je to tvůj problém. Ale proč zcela zbytečně ohrožuješ děti, to nechápu. Prsíš se tady tím, jak dokážeš předvídat, ale ty nemusíš do ničeho narvat, stačí, že budeš muset prudce zabrzdit.

                      Zajímalo by mě, jak s tím divočákem a tím, že nedostaneš přednost „počítáš“. Já zažil dvakrát, že jsem nedostal přednost ve chvíli, když už se s tím nedalo nic dělat. V jedné nepříjemná bouračka (neřídil jsem), ve druhém si to borec uvědomil a minul jsem ho tak o 20 cm od šlapátka, dodnes vidím jeho zelený vyděšený obličej, mrtvolu mít na triku určitě nechtěl a nejspíš mě vůbec neviděl, proto se rozjel, i když nejdřív zastavil. V obou případech tomu, že tu přednost nedají nic nenasvědčovalo – přijeli na křižovatku, zastavili, čekali – a poslali to tam až v takové vzdálenosti, kdy s tím vzhledem k rychlosti nešlo nic dělat. Takže mě zajímá, když jezdíš rychle a současně skvěle předvídáš, co to vlastně znamená. Zastavíš? Zpomalíš na 40? Nebo prostě jedeš dál kilo s tím, že „ten mě vidí, ten to tam nepošle až od něj budu 30 metrů“?

                      Co ten balík a divočák? To stejné? Brzdíš na 40? Můžu tě jinak s klidem ujistit, že i když pojedeš třeba 60, stejně narazíš, když to zvíře vyběhne metr před auto (opět znám jako spolujezdec, pole cca o 2 metry níž než silnice, po břehu se drápala malá srnka, v metrové trávě nebyla vidět, hlavu strčila tak 5 metrů před auto – při těch 60 km-h to znamená, že ani Schumacher by nedupnul na brzdu dřív než ve chvíli nárazu).

                      Tedy abych to shrnul: míra tvé naivity, jak to máš v ruce a předvídáš – docela sranda, psycholog by si smlsnul. Děti bys měl pouta právě proto. Pro tu svou naivitu, neopodstatněnou víru ve své schopnosti. Oni nemůžou za to, že mají tatínka anarchistu, který si zcela zbytečně zahrává s jejich životy. Kecy o tom, že „můžu se zabít zítra“? Klidně můžeš. Proč tolik vadí, že by děti třeba i díky tomu připoutání zemřít nemusely?

                    53. Znovu opakuji, ze je mi jasne, ze jsou situace, ktere budou natolik bizarni, ze s tim clovekmoc pocitat nemuze. Napriklad jak pises, pokud nekdo zastavi na vedlejsi a kdyz pojedu kolem nej, tak se rozjede a napali do me. S tim se moc pocitat neda, no stejne, pokud to jen trosku jde, tak napriklad na beznych „okreskach“, pokud nic nejede proti me, tak kdyz vidim, ze nekde zastavuje auto na vedlejsi, nebo ze se blizi ke krizovatce z vedlejsi, tak jedu minimalne prostredkem silnice,nezridka jedu naprosto v protismeru. Protoze pocitam s tim, ze nedobrzdi, necha v te krizovatce cumak, cokoliv. Samozrejme pokud to nejde, protoze proti jede auto, tak se snazim o to vice rozklicovat, jestli skutecne zastavi a podobne, a nezridkakdy si preventivne pribrzduju a nebo alespon mam pripravenou nohu na brzde.
                      Co se tyce kance, opet zalezi na situaci – NASTESTI jsem kance nezazil, zazil jsem par srnek, ostatne na chatu jezdim do prirody do jiznich cech. Opet – pokud to jde, jedu na silnici uprostred, abych mel vice casu reagovat a abych mel vetsi prostor reagovat. Rozhodne pokud jedu po prazdne okresce, kde je videt a vim, ze tam nic nejede, pojedu 99% casu uprostred silnice.
                      Zatim mi to vzdy fungovalo, tak kez by se to darilo I nadale.
                      Co se tyce me naivity. Ja se snazim delat vse pro to, abych se vyhnul problemum a abych to skutecne „mel v ruce“. Delam pro to asi vic, nez vetsina ostatnich lidi. Viru ve sve schopnosti mam do te miry, do ktere vim, ze ty schopnosti mam.
                      Jen proste to beru tak, ze existuji nejaka rizika, ktera jsou pro me dostatecne mala na to, abych je resil. Beru to tak, ze kdyz budu cely zivot zit se strachem z toho a toho a toho a toho, a budu se proti tem rizikum dostatecne zabezpecovat, tak prijdu o spoustu zivota a budu se cely zivot trapit, jestli jsem proti tomu riziku udelal dost a budu nakonec stary nervni dedek, ktereho zivotnim cilem bude za vsim videt problem.
                      Me prijde, ze stoji za to zit „uvolnene“ a nenervovat se vsim.
                      Znam lidi, co nesednou do letadla a misto 3 hodin v letadle jedou 4 dny autem. Protoze letadlo muze spadnout. Muze no….sice se pravdepodobneji zabije v tom aute, ale vysvetluj mu to. A tak ridi 3 tisice km autem, misto toho, aby nekde lezel na plazi a uzival si.

                      Btw, co se tyce toho, ze je neco povinne. Na to ja tak nejak kaslu. Co se tyce dopravy, kaslu na to, co je povinne a co ne, vubec to tak nevnimam. Jezdim tak, jak to povazuji za spravne a bezpecne a je mi jedno, jestli shodou okolnosti to co delam je i povinne, a nebo neni.

                    54. mne nekdy pronasleduje takovej „zlej sen“, jedu si ve svym pruhu a nekdo proti mne si bud spatne vymeri predjizdeni nebo proste prejede do meho pruhu a riti se na mne … premyslim jak se zachovat kdyz je mi jasne ze on uz se do sveho pruhu nedostane .. co udelat ? resp. co udela on? ja bych se nejspis uklidil do pangejtu vedle abych se hlavne vyhnul celnimu stretu jenze co ocekavat ze udela on aby neudelal to same a nedopadlo to zase primym stretem …

                    55. Inu… ty skoncis v pangejtu, predjizdenej taky a predjizdejici bez ztraty kyticky profrci, aby se jako vitez citil opravnen ten manevr zopakovat o par kilaku zase. Zatimco predjizdeny z pangejtu vyjede, protoze uhybal jen v ramci slusnosti, tak ty tam zustanes cucet se zlomenou poloosou a nasledne na tobe bude onanovat hlidka PCR se zaklinadly ‚neprizpusobeni’…

                      A nejvetsi for je, ze jinou moznost jsi stejne nemel.

                    56. nedavno bylo na netu video jak nejaka 60+ ridicka usnula za volantem a poslala to do protismeru (pri nehode zemrela), to je fakt zlej sen. Ja se bojim aby ten predjizdejici neudelal stejnej manevr jako ja a skoncilo by to celni srazkou nedokazu se asi spravne vzit do toho predjizdejiciho co si to spatne vymeril co by nejpravdepodobneji udelal ..

                    57. Nemuzes se do nej vzit, kdyz nevis, kdo to je. Sfetovanej frikulin? Kocenka v ruzovejch satickach spechajici na tenis? Je to ruska ruleta.

                    58. Lojza: dalnicni bouracka, dotycny dobrzdil, ten za nim uz ne. Docela se divim, ze si to nedovedes predstavit.

                      Ja taky vim o kazdem, ale kdyz se mi debil s dodavkou lepil na kufr a pred auto mi vbehla srnka, bylo to tesne (pak uz se nelepil). Kdyz mi vbehla srnka pred auto v zime, brzdil jsem z blbych 50-60, ze je dite pripoutane jsem byl sakra rad, letelo by do sedacky, zvlast ve spanku.

                      Kdyz ti tam v tech 150 vbehne kanec, nezbyde, nez brzdit taky. A nebyt pripoutany, kdyz ridic dupne ve 100 na brzdy, letis hezky. Kdyz mas smulu, muzes dopadnout dost spatne. Tomu diteti nebylo vubec nic, „jen“ melo zlomeny vaz, nebyla to zadna bouracka kde jsou vsichni na maderu. Rodice taky bez skrabance, proste rana na kufr, „jen plechy“. Az na to nepripoutany dite, no…

                    59. Tipuju, ze Lojza nezazil solidni havarku. Pak by diteti cpal sedacku i cestou na hajzl.

                      Poprve jsem havarku zazil jako mladej cucak, jeli jsme z diskoteky, nepripoutani, kamos nedal zatacku a leteli jsme ven. Dvakrat pres boudu, nastesti prave proto, ze jsme nebyli pripoutani, jsme se navzajem ruzne poskladali do klina, takze dobry. Ale auto slo bokem, tocilo se okolo delsi osy. Strecha zacinala na konci sedacek. Mit pasy, nemam hlavu. Nicmene vim, ze neudelas vubec nic. Tak mozna narves paty do koberecku. V te rychlosti vazis jako krava a svaly nemaji sanci. To pak clovek prijde o iluse.

                    60. Sysop: jo jo, neni nad vlastni zkusenost – na mokru kamarad nedal zatacku, pres strechu na bok. Naopak stesti, ze jsme pripoutani byli, stalo se prd. Diskotekovou jsem videl, resp. prijel k ni tesne co se stala – machr ukazoval v dedine holkam, jak to umi, pripoutani nejspis nebyli – nemohl tam jet extra rychle, ale v zatacce sjel a jak na svinu betonovy mostek, auto udelalo piruetu. Venku brecici domlacena holka (dojem na ni rozhodne udelal), borec uplne mimo. Nez jsem stihl obhlidnout, co se stalo, byla tam sanitka, volal nekdo z okolnich domku. Nic moc se jim nestalo, ale mohlo se stat jeste min. Holt decka, taky jsem byl mladej blbej, nastesti sam jsem to nikam do lesa neposlal. Pripoutanej ale jezdim porad.

                    61. Ja se mimo mesto poutam, kdyz je cim. Chapu to, ma to smysl. Vadi mi ale, ze je to povinne a tedy zdroj vypalneho. Kamarad se mi utopil v potoce, kdyz to tam poslal, ale zrejme se mu nepodarilo ten pas rozepnout, protoze se pry jaksi skripla klipsna pasu mezi sedadlo a stredovej sloupek.

                      Proste – majoritne to samozrejme pomaha, neni to vsespasitelne a nemelo by to byt povinne. S takovou bude povinne si brat i dratenou rukavici pri praci s kuchynskym nozem. Mohly by pak chodit ulicni vybory vybirat pokuty za porusovani narizeni.

                      Byli jsme ted hodit voko do klatovskych katakomb na mumie a docela jsem cucel, ze mumie ze 16. stoleti maji (prosly CT) indentifikovane rakoviny konecniku, kosti, uzlin v panvi,… jak se zda, tak rakovina neni vysada posledni doby. Nejsarsimu umrlci bylo 100 let, takze take docela slusny vykon. Pritom mnozi meli jete ruce ovazane skrtidly, kdyz na posledni chvili jim pousteli zilou. Kdyz to tak srovnam s postupem naseho zdravotnictvi v pripade moji tchyne a moji matky, tak zase tak moc se postupy felcaru neposunuly.

                    62. A jen jeste poznamka: Vsechny bezpecnostni prvky, ktere pouzivas, vedou k jedne veci – zacnes se chovat vice nebezpecne/nezodpovedne. To je vedecky dokazany fakt. Je to I jeden z duvodu, proc I kdyz mas v aute ABS, ESP a celou abecedu 5x dokola, tak „kupodivu“ je tech nehod nejak porad stejne, misto aby uz zadny nebyly. Je jich stejne proto, ze clovek si na to zvykne, zvykne si, ze „to nemusi resit“ , ze to nekdo jinej resi za nej, a NERESI TO. Smyk na mokru? Pche, mame ABS. A jednoho dne ani to ABS nepomuze. Atd atd.
                      Ja jezdim ZAMERNE bez bezpecnostnich prvku – „nuti“ me to jezdit BEZPECNE, protoze jinak bych se zabil, a to ja nechci.
                      Ze stejneho duvodu mym detem zcela kategoricky odmitam davat na kolo helmy. Jen at si pakrat poradne rozbijou hubu, jen at vedi, ze to boli…a ono je to nauci se chovat tak, aby se jim ty veci nestavaly.
                      Ono tohle je proste se vsim. Nekteri lide dneska bez navigace nedojedou o par ulic vedle….

                    63. Ale prd. Zejmena, pokud to rekl nejaky ‚vedec‘. Ja, cim jsem starsi, tim jezdim pomaleji a opatrneji a vubec to nesouvisi s mnozstvim bezpecnostnich prvku v aute. Co dela vetsina, mne nezajima. Ja jsem ja, ne vetsina.

                      Denne, kdyz sedam za volant, mam strach. Strach z tech druhych. Protoze prakticky obden se stakavam s nejakym lidskym prasetem a minimalne jednou mesicne s nejakou solidni havarkou. Ve ctvrtek jsem mel byt ve tri u Steuerberaterin, jenze par kilaku pred jeji kancelari v jedne zatacce auto na strese. Byl jsem treti ve fronte, uz jsem ani nelezl ven, lidi z toho tahali nejakyho kluka, nevypadal, ze pujde po svych. Bohuzel auto rozmeteny po uzke horske silnici, takze jsem ztratil 20 minut, nez jsem to po okolnich prdelich objel. To misto jezdim denne, je to soubor tri zatacek mezi oboustrannymi svodidly. Jezdim to s tuknutim na brzdy pred prvni zatackou, od pulky pod plynem a pred dalsimi dvema uz netreba brzdy, ale jedu to na dvojku do 1/3, pak trojka a plyn, odpojenej zadek. Sucho nebo mokro, jede se to stejne. Jenze, mladik si zrejme tuknul do svodidla. Protoze se to tam jede 70-80, tak holt skoncil na strese. Zrejme nikoho jinyho neposkodil, jen zdrzel furu lidi.

                      Jsou ale i jini, kteri ohrozuji vice, nez je nutne. I z techto duvodu je proste dobry jet s ocima na stopkach.

                      Tvoje hypoteza je samozrejme tvoje vec a tvuj risk, ale pokud muzes, tak rozhoduj takto jen sam za sebe. Myslim tim jen jizdu v aute. Helma na kole je podle mne presne ten prvek, ktery dava pocit nesmrtelnosti a neni od veci, aby si ditko davalo majzla po nabyti prvni zkusenosti. Pokud se bavime o beznem jezdeni na kole, pak samozrejme souhlas. Pokud jezdi nejakej hill climbing, tak to uz je jina story.

                      Chci vytahnout rodinku na Vltavu, jsou to totalni amateri, takze holt nejak pretrpim tu vodackou dalnici a dame jen totalne skolni usek Vysak-Rozmberk. Samozrejme, ze se do vesty soukat nehodlam. Nechci si pripadat jako kripl, co se utopi v pulmetru vody. Deti vesty nafasuji, protoze za ne zatim rozhoduji ja. Manzelka by mne s ni nejspis vyfakovala, takze ji to ani nebizet nehodlam. Zde je, za predpokladu pouzivani mozku, pravdepodobnost ohrozeni druhymi ucastniky minimalni, takze to s bezpecnosti nehodlam prehanet.

                      Mimochodem, vcera jsem od kolegy chtel telefon na jineho kolegu, ktery je t.c. ve Stuttgartu a ja na nej nemel cislo na handy. Tak povidam ‚muzes mi prosim dat cislo na XY‘? Ze jo, jasne, posle vizitku. Chvilku cosi matlal na founu… pak povida ‚se to nejak sere… poslu ti to jako text v SMS….‘ a matlal dal. Mezitim jsem se natahl pro kus papiru, vzal propisku a to cislo opsal z lejstra, co mu lezelo na stole a kde cislo na kolegu bylo. Podekoval jsem mu a nechal ho tam matlajiciho na founu. SMS s cislem do vecera nedorazila, takze jsem si to opsal z toho papirku. Ja nevim, ale kdyz nejaka vec prekroci racionalni hranici casove narocnosti, nemam problem sahnout po archaicke metode, pokud je funkcni.

                    64. To neni prd, to je proste realita. Samozrejme se muzes nazit to vedomne potlacet – rozhodne ale podvedomne se tak chova „drtiva vetsina lidi“. Ostatne, mas nejake pripadne jine vysvetleni toho, co jsem psal, totiz ze mame tolik bezpecnostnich asistentu, ze uz teoreticky nejde mit ani nehodu,ale prakticky pocet tech nehod nejak zasadne neklesa?

                    65. Ja osobne bych vsechny asistenty a posilovace z aut vyhazel. Ostatne proto se vzdy rad svezu v UAZu. Dava to jen falesnej pocit nesmrtelnosti. Ostatne to ti ani nevyvracim.

                      Co dela vetsina, je mi u prdele. Celej zivot delam pokud mozno neco uplne jinyho, nez vetsina. Zejmena ve futures spekulacich se mi to vzdy vyplatilo. I ted v praci – umim neco, co neumi kazdej. A uplne stejne vychovavam i potomky. Neni nutny skocit z okna jen proto, ze to udelala vetsina.

                      Pocet nehod neklesa a klesat nebude, protoze aut je cim dal tim vic, jejich kvalita po strance zakladnich funkci je cim dal tim vetsi tragedie, servis cim dal tim vice mizerny a dily vetsi sunt a drahe, takze lidi jezdi, dokud neco neupadne. K tomu samozrejme rostouci agresivita a arogance ridicu jako celku a vysledek se dostavuje dle ocekavani.

                      Jeden muj kamarad, ktery v ’68 utekl do USA, tam mel nehodu, kterou si zpusobil sam. Leceni a davani dohromady jeho telesne schranky ho stalo prakticky vsechen majetek, ktery tam 20 let budoval. Od te doby jezdi jak s hnojem. Nikoho neohrozil, domrvil si vsehno jen na sobe.

                      Podle mne by i byla cesta, aby pri prokazane vine dotycny participoval na svem leceni. Soucasny socialismus vede jen k tomu, ze na leceni, ktera si pacosi nezavini, pak nejsou prachy. K tomu vlada vymysli picoviny, jak zase zvysit dane (tentokrate spotrebni) a dale pak lidi vidi, ze treba fizl za zabiti ridicky diky vlastni bezohlednosti pri projizdeni zatacky, dostal jen podminku.

                      Takze ona pricina toho soucasneho stavu neni jen jedna, je to fura malych drobnosti. Samozrejme, ze restrikce to neresi a jsou jen cestou do prdele plus plneni bezedneho statniho chrtanu.

                    66. Sysop: ad asistenti – mám to podobně. Proto mají moje auta tak málo asistentů, jak jen to je dnes možné. Ale zrovna ABS, ESP a posilovač řízení, pokud je rozumně udělaný, je fajn. Jezdím denně do práce přes kopce, co jsou tady na Krumlovsku a v zimě mi ESP párkrát zachránilo nárazníky, typicky na čerstvě zasněžené silnici s ledem pod sněhem. Přesto jsem přes ty zimní kopce raději jezdil dvacet let starou jedničkovou oktávkou než moderním Rapidem, protože ta stará oktávka byla podstatně bezprostřednější a čitelnější než Rapid. Uvidíme, jak to teď bude vypadat s dvojkovou oktávkou, která tu starou oktávku nahradila.
                      Ale je pravda, že čím více agresivních asistentů, tím víc je to ke zlosti. Když teď čtu o tom, že asistenti tahají za volant nebo šlapou na brzdu nebo mi vůbec zabrání auto nastartovat, tak mi vstávají vlasy hrůzou na hlavě.

                    67. Re: CzechDave
                      11.8.2019 v 12:46

                      V X-Trailu je ESP. Defaultne ho mam vypnutej. Bohuzel totiz se mi stalo, ze jsem o kamen lehce ohnul tahlo rizeni na jedne strane a tim padem mi ESP v kazde druhe zatacce hrabalo do rizeni. I kdyz jsem tahlo v ramci moznosti narovnal, cas od casu mi auto zaplavalo, ze jsem se malem posral. Protoze nebyl cas jet na geometrii a podomaci geometrie sice stacila na spolehlivou jizdu (pustim volant => auto jede rovne), ale nestacila na spokojenost ESP, tak jsem ho vyradil. A mam klid. Mozna, az bude cas, udelam geometrii a zase ho zapnu. Ale zase takovy zazrak to v X-Trailu neni, aby se bez toho pohodlne nedalo jezdit.

                      ABS je prijemna vec, proc ne. Da se bez toho zit, pokud to funguje, potesi. V Pontiacu mi ABS fungovalo tak, ze kdyz se aktivovalo, sebralo pedal a dokud auto nestalo, neslo to vypnout. Docela mne to sralo. Pry to ale nebyla chyba, byla to vlastnost. Ostatne, bezne se ABS neaktivovalo. Poznal jsem to az jednou v zime na lede.

                    68. Sysop: Lojza má v tomto pravdu, je v podstatě dokázané (tak jak může být něco dokázané v psychologii), že každý člověk má nějakou míru rizika, kterou akceptuje a jedná dle ní. Nicméně pravdu máš i ty, protože pokud asistentům nevěříš, logicky jezdíš s nimi i bez nich stále stejně, protože riziko vnímáš stále stejně. Já třeba vím, že jezdím s každým autem dle toho, co umí, takže to, co by mi s jedním přišlo už za hranou s druhým klidně dám. Riziko je pro mě stejné v jednom autě při 70 a v druhém při 90.

                      Současně taky stárnem, takže kvůli zkušenostem, zodpovědnosti atd. se nechováme s „asistenty“ (třeba s helmou na svahu nebo v novém autě) hůř než dřív, ale nejspíš bysme bez toho už nejeli tak rychle.

                      Takže se na to, co Lojza napsal nemůžeš dívat striktně tak, že když máš v autě asistenta, automaticky prasíš víc než v autě bez něj. Dívej se na to přes míru rizika a pokud třeba s tím UAZem valíš v zatáčce 60 a s (nevím vlastně čím jezdíš do práce) v té stejné jedeš 80, polož si otázku: proč taky nejedu 60? A vcelku rychle zjistíš, co je tím důvodem, čemu věříš, že to s tím druhým jde rychleji, aniž bys přitom měl dojem, že prasíš, prostě jedeš jak se dá – jet s tím druhým 60 by totiž bylo hluboko pod tvou akceptovatelnou mírou rizika. Ať už je to lepším podvozkem, brzdami nebo těmi asistenty.

                      Mimochodem, k nim humorná story z července: bouřky, den jak na apríla. Kdo se vymlátil na dálnici z Příbramy na Prahu? Jasně, že nová audi v kombíku a o pár km dál zbrusu nová X6. Soudruzi si nejspíš mysleli, že zpomalit je jen pro socky co nemají 4×4 a asistentů po kokot a tak se s matičkou fyzikou seznámili jako jediní. Docela věřím tomu, že jejich víra v neohroženost toho dne významně poklesla.

                    69. Ja jsem se ohrail proti tomu, ze mi Lojza cpal statistiku, ze vetsina lidi podleha ilusi asistentu a tim padem bych mel i ja. Nicmene samozrejme souhlasim s tim, ze asistenti lidi odtrhavaji od reality a to zejmena pak, kdyz jsou to ridici, kteri vlastne ani nic jineho nepoznali.

                      Audi a Bmw v ruznych stadiich dekonstrukce vidam i v Nemecku v zatackach. Obvykle takova ta indianska stopovaci hra. Svodidlo, u nej nejaky plast… pak vice plastu… pak dalsi svodidlo, pak nejake to svetlo, na konci velka kaluz poluce a v ni domuchlane auto, u nejz stoji nejaky mladsi typek nebo svlecna a kamsi telefenuje. Za toho pul roku uz jsem tohle videl 4x. Pred tema zatackama je 70 (80 byva pres ruzne dediny). Nikdo tam 70 nejede, povetsinou neni proc. Ale ani ty mlady netrkne, ze treba by meli jet opatrneji.

                      UAZe mam pro prdel, s tim bych do prace snad ani nedojel. Tam jezdim X-Trailem. Uz jen prestava, ze s UAZem sypu 90 (vic stejne neda) a budu muset necekane brzdit, je na vymenu spodniho pradla. UAZ totiz jde do smyku, i kdyz nemam posilovac brzd, a na tech tvrdych gumach jede neochvejne dal.

                    70. fatdwi: bouračku mlaďasů jsem viděl zrovna nedávno. Kluk s holkou ve čtyřkovém golfu, nebylo jim víc než dvacet. Kluk řídil, jel nejspíš docela rychle a zřejmě neodhadl místní proslulou zatáčku, která sice vypadá pohodově na rychlé projetí, ale od určité rychlosti vynáší do škarpy – sám tudy jezdím denně do práce a málem jsem se tam také vyválel, když jsem tudyma jel poprvé. Takže je to vyhodilo ke škarpě, dostali smyk, vletěli do protisměu a zase zpátky do škarpy ve svém směru, těsně minuli betonový mostek a otočili to přes čumák a střechu do pole. Já tam dojel pár vteřin po tom, co se to stalo, ještě sedal prach, zvířený autem. Klukovi se moc nestalo, ale holka měla rozbitou hlavu, naraženou nohu, roztržené zápěstí, krvácela docela dost. Však jsme ji fačovali dost dlouho, praskla na to skoro celá moje zádoba obvazů v autě. Naštěstí byla při vědomí a normálně komunikovala, i když jsem měl podezření, že může mít otřes mozku. Otázkou je, jak by to bylo dopadlo, kdyby nebyli připoutaní…

                    71. Co to je solidni havarka? Asi jsem pravda nezazil havarku, jakou popisujes – mozna to bude i proto, ze se snazim jezdit tak, aby se mi takova havarka nestala, a ona se mi skutecne nestala. Mam najeto za zivot nejakych pocitam 700-750 tisic km..
                      Ale nejake havarky jsem zazil. Kdyz jsem byl mladej a nezodpovednej, tak jsem Hondou CRX narval pri ujezdeni pred policii do jineho auta do boku, jel jsem v tu chvili cca 70-75 (Na tachometru 80). samozrejme jsem nebyl pripoutanej. Jo, asi 2 dni me pak trosku bolely ruce a nohy, jak jsem se zaprel…A pak jsem jednou o pulnoci dostal v zatacce hodiny ve 150km/hod. Proti me jel kamion a vyneslo ho to tak, ze jsem musel jednim kolem na travu u prikopu. No, byl jsem tehdy mladej a blbej a nevedel jsem, ze to v ty rychlosti nejde vybrat, takze jsem to vybral a jel dal…dneska uz bych to myslim nedal.
                      No a k tomu „kdybych to zazil, tak bych se choval jinak“. Ne, nechoval. Ja chapu, ze se stanou osklive veci. Ale ty se nestanou jen v aute, ty se ti muzou stat neustale. Litas letadlem? Jezdis na lodi? Chodis do kina? Atd atd, vsude se neco muze stat. Spadne letadlo, neudelas nic, jses mrtvej. Kolik jsem videl dokumentu, jak spadlo letadlo a vsichni mrtvi. Jo, stane se. Kvuli tomu ale neprestanu letat letadlem. Jdu po chodniku, muze me tam nekdo zastrelit. Kvuli tomu ale neprestanu chodit ven. Neustale podstupujeme rizika…
                      Vis, jaka je podle me nejhorsi smrt? Podle me je to smrt z vydeseni.

                    72. To só kecy. Prostě ste mňél doteť štigro.
                      Představte si, že jedete tak, aby se havárka nestala, proti kopcu, no spíš kopečku, a na jeho vrcholu do protivky dvoje světla…

                    73. No, snazim se tomu stesti jit naproti, to je cele. Ja vubec nerikam, ze se zitra nemuzu zabit. Muzu, samozrejme, ze muzu. Ale to riziko vyhodnocuji jako dost male na to, abych se ho nebal.
                      Jinak neboj, staly uz se mi v zivote ruzne veci, vcetne toho, ze jsem se na motorce mijel s protijedoucim autem na opacne strane, nez se obvykle lide mijeji…

                    74. …jak rikam – pokud jsi zodpovedny jen sam za sebe, delej si, co ti vule veli. Jen je nekdy blby koukat do rakve svyho ditete a rikat ‚broucku, ten curak nam nedal prednost, ja za to fakt nemuzu…‘.

                    75. No…ja nevim, jestli je to dost pochopitelny, ale ja automaticky predpokladam, ze mi NIKDO neda prednost a chovam se tak, jako by se to melo stat. Me kdyz nekdo neda prednost, tak me to NEPREKVAPI. A dopredu uz vim, co budu v takovem pripade delat. Napriklad uz mam najeto a podobne

                    76. Tak nedostat prednost je vicemene prkotina, ktera se stava uplne bezne a vyjezdenej ridic periferne sleduje i curaky na vedlejsi.

                      Ale mel jsem treba zazitek, kdy jsem jel po uzke sinici od Susice, prejizdim pres hrb a za nim dve auta proti me vedle sebe. Holt, soudruh se nestih‘ zaradit po predjizdeni. Vzal jsem pravyma kolama skarpu a mel celkem stesti, ze tam nebyl napriklad sloup, nebo betonovej mostek. Pokud chces predvidat i tohle, pak smekam, protoze to znamena pred kazdym horizontem zpomalit tak na 40 a preventivne uz vymetat krajnici.

                    77. Tak jako nejde predvidat, ze te nekdo bude chtit zabit :-) Nektere veci uz jsou dost za hranici beznych moznosti … Ale to ci rikas, to se mi deje obcas, samozrejme ne tak, ze by me ti lide vylozene vytlacili, ale kolikrat se mi stane, ze jedu trebas 100-120 a zpomaluju na 50-60, aby to nejakej jouda proti me stihl…

                    78. Zakladni predvidani kupodivu nepatri do oblasti vestectvi, ale do plneni §18 z. c. 361/2000 Sb.

                      Vyuzivani bezpecnostnich prvku je pak jen veci kazdeho soudruha. Ja nikomu nenutim, at pouziva napriklad pasy. Paklize si kazdy rozhoduje jen sam za sebe, pak je to ciste jeho vec. Je ale fer rict ‚seru na pasy, protoze mi vadi, protoze mi je nekdo narizuje, protoze…‘ a nebalit to do ‚ja predvidam, ja zvladam, ja tusim, ja ocekavam‘, protoze jsou to ukony, ktere delali casto i ti, co pak nechali nohy pod volantem, a zbytek letel ven prednim sklem, pokud doslo k iterakci s realitou.

                      Jako pubos jsem byl na brigade v U.S.A (Nemocnice U Svate Anny), umejval jsem mrtvoly. Dva tydny. Krome toho, ze se fasoval rum, tak dalsi zajimavosti bylo si cist papiry, japa se tam nejruznejsi mrtvoly dostaly. Mohu jen doporucit, clovek pak u spousty veci zacne trosku jinak uvazovat.

                    79. → A dopredu uz vim, co budu v takovem pripade delat.

                      Gratuluji. Gratuluji k iluzím, stejně jako k falešným představám…

                    80. No napriklad u tebe vzdy dopredu vim, jeste nez si precut text, ze to bude uplna picovina. A vidis, vzdy se mi to potvrdi…

                    81. Se kdysi rikal takovej vtip, ze sedi typek na brehu australsky reky a z ni se ven hrabou krokodyli. Lidi na nej rvou, at utece pryc. A on na ne vola ‚hele klidek, jestli mam v osudu napsany, ze dneska umru, tak stejne umru‘. A sedel dal.

                      Krokodyli vylezli a sezrali ho.

                    82. Sysop: máme to stejné, taky to „roste“. Současně někteří lidi nemají mozek prakticky vůbec. Třeba naprosto nechápu, proč jsou sedačky dle váhy, to vymyslel nějakej retard. Jak píšeš v první větě, podstata je, aby šel pás ramenem. Je fuk, jestli dítě váží 10 nebo 15 kg, důležité je, jak je velké. Takže známé dítě zjevně přerostlo přes sedačku, hlava částečně nad opěrkou, ale „větší sedačku nemůže, protože nemá ještě ani 14 kg a ta větší je až od 15“. To nevymyslíš.

                    83. To je podobna logika, jako vyse povinneho ruceni podle kubatury. Lidi jsou blbi.

                    84. Sysop: to si nemyslim, pojistka dle kubatury je klasicky socik – mas na vetsi a drazsi auto? Tak caluj.

                    85. …no, a lidi jsou blbi, ze je s tim hromadne neposlou do zadele. Oh… moment… vetsina vlastne ma ty chrchle s oknama na klicku. Tak nic.

                    86. Sysop: kdyby je poslali hromadně do zadele, tak nebudou smět jezdit, protože policie je bez povinného ručení odstaví a rozumná alternativa není. Mocenský aparát v akci.

                    87. Esi je to rozumná alternativa nevim, ale nekerý pojiščovně dávajó povinný ručení podle kW. Sám sem kvůlivá temu gdysi auto přepisovál, starýho Passata 1.9TD s 55 kW, podle kW to vyšlo na slabó půlku než pdle ccm

            2. Jenže to nepotřebuje žádnej šílenej balast. Stačí tomu zadat souřadnice/adresu od do a telefon, to už zvládne navrhnout trasu, vypočítat cenu a na kontaktu si řidič zákazníka najde. Zbytek je prázdná výplň, která má být maximálně tak volitelná, esli to někoho baví. V principu je samozřejmě správně pokud se takovej shit vykonává přímo na procesoru a ne v prohlížeču kterej se teprve vykonává na procesoru, z hlediska HW optimalizace, jenže tady ten bordel ke službě VŮBEC NENÍ POTŘEBA.

              Na co já kurva potřebuju jezdit prstíčkem po mapě? Ať si řidiče šmíruje provozovatel frančízy, esli neojebává apod., a pak si to řeší mezi sebou. Nevím proč by se tím zákazník měl zatěžovat, to sou všechno věci na straně provozovatele. Mám mu snad eště kontrolovat faktury ze servisu, že má v pořádku olej, kapalinu v posilovaču a brzdy?

              1. 1. Ověření uživatele. Taxify nebo Liftago nebo která služba to je, bojovala s tím, že si je někdo zavolal, a pak prostě nenastoupil. Je to výborný způsob, jak likvidovat konkurenci. V IT se tomu říká DoS. Prostě pošleš všechny vozy někam do prdele, a služba skutečným zákazníkům bude odepřena.
                Jak to vyřešíš? Ověřením uživatele. Captcha nespasí všechno. Ověřovací SMS také ne. Ověření platební kartou je lepší. A co je vůbec nejlepší, je zaregistrovaný pravidelný zákazník s historií.

                2. Formulář ve tvém podání má oproti appce nevýhodu v tom, že ti nenavrhne cenu. Což je IMHO největší výhoda Uberu – vím, kolik zaplatím.

                2. Prstíčkem po mapě jezdím proto, abych našel ideální plac pro zastavení a setkání s vozem. Šetří to čas oběma stranám a ve výsledku i peníze. Podle toho, co mi řidiči říkali, to takhle nevyužívají všichni, někdy si je volají doprostřed křižovatky, ale což.

                Přijde mi, že bys to měl někdy zkusit, abys zkusil pochopit, že lidi, co to používají, nemusí být vohnouti bez mozku.

                1. Ten bod dva. To fakt děláš v ET? Nejseš tam jenom na zapínání a vypínání?

                  1. Jen jsem si přečetl, co jsi napsal. Návrh ceny, kterou zákazník odsouhlasí, pak vyžaduje další načtení stránky, protože ty javascript nepodporuješ. Ale budiž, řešitelné to je.

                    Jinak já v ET vydělávám peníze, víc tě zajímat nemusí :-D

          2. Ne, nepřijde. Protože drtivá většina lidí, a ještě větší poměr potenciálních zákazníků, má platformu, na které ta aplikace bude fungovat.
            Chceš si do telefonu cpát webovou aplikaci napsanou v JavaScriptu, která bude umět to, co Uber? Tak třeba mapa; proč nepoužívat cache od jiných mapových služeb v telefonu? Protože webová stránka. Mapa se bude stahovat znovu. GSM volání z webové aplikace asi fungovat nebude, že. A když si vezmeme ostatní funkce, jako třeba sdělování polohy nebo notifikace (telefon zazvoní, když Uber dorazí) – to tvoje Opera Mini v BBOS stejně umět nebude.

            A protože Uber cílí na efektivitu, myslím, že je sice hluboce trápí, že tě diskriminují, a každou páteční poradu si připomínají, že jsou na světě stále lidé, kteří jejich službu nemohou využívat, ale prachy jsou prachy.

            1. Znova: ZÁKAZNÍKA VŮBEC NENÍ DŮVOD VOBTĚŽOVAT NĚJAKEJMA MAPAMA A PODOBNEJMA SRAČKAMA. TO JE VĚC FRANČÍZY A ŘIDIČE. Zákazník si zadá kdy, odkud, kam, pokud se mu bude líbit termín a cena, tak zadá telefon, stiskne ODESLAT a počká až mu zazvoní. To je věc jednoduchýho formuláře, technologie zhruba roku 1992.

              Jenže tady na to zase někdo nabalil cinkrlátka, aby se mohl vesrat lidem do kapsy, a vohnouti nad tím slintají, protože nemají kapacitu si uvědomit, že to je k ničemu a za píčovinu platí svým soukromím.

              1. Behemot: ještě tučně by to nešlo? Ty moudra jsou tak důležitý, že by si to zasloužily.

                1. To chce klid, Behemotova kritika úspěšných firem je něco jako Opruzovy předpovědi cen ropy a podobně :) Zase ví líp, než ten, kdo si na tom mastí kapsu, jak se to má dělat, ale z nějakého důvodu to nedělá sám…

              2. Ale je. Mě to s dovolením baví.
                Navíc pokud vylezeš ve dvě ráno někde z baru řádně společensky unaven, chci tě vidět, jak budeš zjišťovat, na jakých souřadnicích se nacházíš, a vyplňovat nějaké telefonní číslo, číslo platební karty (páč hotovostí v autě platit ani nechci) a podobně. Místo toho odemknu telefon, spustím appku, posunu si ťuplík na mapce tam, kde se dá zaparkovat, a pak počkám.

                Klidně si volej taxíka kouřovým signálem, to je tvoje věc. Ale ta appka smysl má. Nelze se zaveděčit všem, že.

          3. Možnosti nativní aplikace a webu jsou trochu jinde.

            Kromě toho bát se aplikací v telefonu je podobný, jako strach z internetu před 15 lety a strach z počítačů před 30 lety :-)

            Můžeš se toho bát, můžeš s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno co s tím můžeš dělat, za pát let to stejně bude ÚPLNĚ všude :-)

            1. No ano, protože vohnouti se do Matrixu připojí sami a dobrovolně, až příde. Ale to nic nemění na tom, že je správné a žádoucí poukazovat na to, že to je špatně.

              A popadesátý, ta služba v základu vůbec nepotřebuje zpíčený vomalovánky, ale čtyři údaje: odkud, kam, kdy a číslo na telefoun. Všechno ostatní je balast navíc.

              Řidič ať si má vole v kufru třeba superpočítač, ale to zákazníka vůbec nemusí obtěžovat.

              1. Však jo, připojí. Jak tomu chceš zabránit, když je to tak výhodné? Svoboda a právo na soukromí je přežitek.
                Mezi námi, není lepší být připojený k Matrixu a užívat si spokojený život, kde je vše možné, než se mrcasit ve šrotu nějakýma starýma kanálama a jíst sračky, pokud teda zrovna nějaký jsou? A do toho se bát každou minutu, kdy připluje nějaká medůza, aby tě sejmula? Z určitýho pohledu mají obě pilulky své výhody :-D

                1. To je ona bazální otázka. Akorát přemýšlím jak je tady dole v dalším příspěvku napsáno:

                  „Pokud jsem v zemi, kde ani netuším, jak se píše adresa hotelu když jsem nalitej někde v centru, tak to radši kliknu na mapě, protože to si většinou pamatuju líp. Stejně tak když vím píču, kde zrovna jsem a jak jsem tam došel a nemám ani místní telefonní číslo.“

                  – jestli jako tohle je ta největší výhra v životě. Být šulin někde, kde mě mají všichni za šulina a pak se s pomocí šulinský aplikace z toho místa dostat domu a tam vyprávět že kdo tam nebyl, tak nic nezažil… Ono přece jenom člověk by měl mít i nějaké vyšší cíle v životě než být piča napíchlá na mobil. Ale je to přesně jak píšete – obojí má určitě svoje výhody – a dokud do Vašeho těla budou cpát hadičkami výživu abyste mohl v klidu snít tak asi dobrý.

                  1. To máte tak, buď budete za šulina doma bez telefonu, nebo budete za šulina na služebce s telefonem. Skoro to vypadá, že kdo používá zlatý stránky a papírovou mapu je hrdina a má vyšší cíle a životní výhry.

                    Ale rozumím, opravdovej charakter a hrdina moderní doby jede do zahraničí žigulíkem, vybavenej starou mapou, náhradním motorem v kufru a kyanidovou pilulkou v kapse. Raději umřít, než bejt za šulina. Co kdyby se o tom, mámo, doslechli doma.

                    1. No tak to co píšete je extrém. Naproti tomu si přestavte, že takový turista (služebka končí přesně v momentě kdy začnete do sebe v neznámé hospodě lámat drinky) si přes aplikaci koupí letenky, najde si ubytování, najde si restauraci podle nejlepších recenzí, přes aplikaci zavolá tágo… prostě takový výlet do světa aplikací. Já samozřejmě chápu, že je to všechno jako mnohem jednodušší a rychlejší, takže člověk stihne v těch thajskách objet víc památek a pokecat s mnohem větším počtem místních bláznů. Do té doby co bude ta infrastruktura fungovat, tak je to OK. Neberte si to nějak osobně, prostě mám pocit že člověk vinnou těch moderních prostředků tak nějak přichází o něco. A to v čem si nerozumíme je asi to, že žigulík a nebo moderní kára mají pořád volant a máte je v ruce Vy, zatímco třeba rozdíl mezi mapou a gps navigací je ten, že zatímco mapu máte v ruce Vy tak gps navigace má v rukou Vás – jednoduše vykonáváte příkazy co Vám paní z krabičky řekne.

                    2. Rozumím vám. Ubytování hledám přes aplikaci/web, protože mi to ušetří čas i peníze, ale třeba restaurace a podobný věci… nejlepší místa jsem vždycky našel náhodou, nebo mi poradil někdo místní. Ovšem to se nám diskuze od uberu, kde se potřebuju dostat z místa na místo, zejména co nejpohodlněji (rychlost, cena, placení, domluva, objednání, všechno), dostala trochu jinam. Když jsem turista, jdu radši pěšky, nebo nějakou místní dopravou, když jsem turista na služební cestě, platí to s tím uberem, protože nebejvá moc času se půl dne vláčet místní dročkou.

                    3. Člověk do ciziny nemusí jezdit jen kvůli turismu, že…

              2. Pokud jsem v zemi, kde ani netuším, jak se píše adresa hotelu když jsem nalitej někde v centru, tak to radši kliknu na mapě, protože to si většinou pamatuju líp. Stejně tak když vím píču, kde zrovna jsem a jak jsem tam došel a nemám ani místní telefonní číslo. Jasně že u vás na vsi je to na hovno.

                1. Poněkud mě mate to, že když je tam nainstalovanej balast, tak to má online mapu…a bez balastu NAJEDNOU z ničeho nic zařízení nezná svoji polohu?

                  A v tom prvním případě to dělá jak, nějaký čárymáry? Já si dycky myslel, že to spolíhá na GPS (ev. GLONASS). Hmm, strašnej problém, jak kurva zjistím souřadnice s navigací v ruce…

                  Zatím mě eště bavíte, ale asi už to nebude trvat dlouho.

                  1. Rozumím. To souvisí s tím, že používám telefon. Ten fízluje kde kdo od operátora (telco score) až po výrobce (apple). Mezi tím používám navigaci od google, ačkoliv neustále hledám vhodnou alternativu. Takže telefon je profízlovanej skrz naskrz, výkonu na další aplikační balast má dost, tak proč si to dělat složitý. Jasně, pokud používáte BB Bold nebo něco s devítkou, vlastně i desítkou, tak taková služba ani není pro vás. Zánik palm os a posléze bb os je pro mě velkým zklamáním.

                    https://cdr.cz/clanek/diky-telco-score-si-o-vas-temer-kdokoliv-muze-cokoliv-zjistit

      2. Tak jsem úplný kokot. Jak psal shane, zvednu telefon, zavolám, hotovo. Cpát si do telefonu tisíce aplikací nebudu. Ostatně to ani nejde, už pár let úspěšně užívám dumpfouny. Nepotřebuju čumět na úžasnou interaktivní mapičku. A firmy, které jsou ochotné udržovat si na dispečinku lidi (skotečné, živé a slušné), rád podpořím.

        Navíc, nikdy to není shodná služba, vždy se v maličkostech liší.

        1. Tak to mam špatnou zprávu. Klasickým dispečinkům zvoní hrana a ta do roka až dvou už si nezavoláš nikomu a nikam. Většina z nich už kooperuje s uberem nebo je drží smluvka (to je taky otázkou času). Poslední mohykáni se drží na štaflu u letiště a tam je to taky otázkou času, než se model změní (v současnosti na tom letiště dost rejžuje, takže potřebuje nějakou protistranu, z uberu nedostanou ani kačku a k tomu se budou muset nějak postavit – což mi zas tak nevadí, současnej model je dost drzost).

          1. Pokud takových jako Behemot a lan bude dost a budou generovat dostatečný obrat, klidně si takový dispečink pořídím. Budu tam sedět na telefonu a ťapkat po Uber aplikaci podle pokynů volajících, za to si vezmu nějakou provizi, a pohoda.
            Když ne, tak budou mít smůlu.

            Ve velkých městech podle mě telefonní taxi jen tak nezmizí. A v Prdeli za Kopcem zase není Uber.

            1. Taky si myslim. Ne kazdej ma chytrej telefon a ne kazdej stojí o dalsi appku. A ne kazdej ma dost dat :) ale je jasny ze v desetitisicovy prdeli se dispecink asi neuživi. Otazka ale zni, jestli v ty prdeli bude mit uber dost ridicu. Na HPP to podle myho neni k uziveni a vedlejsaky taky kazdej nedela furt.

              1. (koukam ze o tom uberu uz jsi psal)

              2. Dispečinky v ČR kromě prahy byla sranda s jedním operátorem a 40ti autama, co živořila i za doby největší slávy taxikaření. V nějakých prdelích naopak má navrch uber, protože místní frajer s oktávkou, co vozí kámoše z hospod bude mít víc kšeftů a auto dispečinku tam nepojede.
                Ještě pamatuju ty doby, kdy se říkalo, že mobil má jen debil a JÁ si s pevnou linkou vystačím. Kdeže loňské sněhy jsou. Když vidím změny na východě a západě (apky jsou in, data nestojí NIC, s příchodem další generace sítí se to ještě zlepší) a na severu (rostoucí cena lidský práce tlačí na nahrazení lidí, co jsou nahradit automatama), tak si dovolím tvrdit, že dispečink s lidskou operátorkou je neuhájitelný a neufinancovatelný, zvlášť když ten „automatizovaný“ zaručuje nižší transakční cenu a vyšší komfort. To není možné zvrátit, pokud to nechceš dotovat.

                1. Uber na malých městech zatím není, a podle mě je to tím, že není schopen zajistit stejnou úroveň služby. V této chvíli potřebuje ovládnout co nejvíc států a uchytit se, vyřešit byrokracii. Až obsadí, co obsadit může, pak začne vyzobávat drobné.
                  A jako jo, vidím Frantu jak sedí doma v Prdeli za Kopcem a kouká na fotbal, najednou mu pípne appka v mobilu, tak sedne do auta a dojede pro někoho do vedlejší vesnice. Ale myslím, že doteď na to místní Uber neměl kapacity, soudí se v Brně, v Praze řeší zkoušky, a do toho určitě spoustu vnitřních problémů; teď už je snad jisté alespoň to, že trh v ČR neopustí.

                  1. Ale zase az se franta za hodinu vrátí, bude ho v kapse hrat poctivě vydelanych 90 korun a jak dopad fotbal se koukne ve zprávách :)

                    1. No to je další věc, ty peníze. Přijde mi, že to nemůže být úplně výhodné, dělat to pro peníze.
                      Potkal jsem řidiče, co mi vyprávěli, jak si koupili novou oktávku na leasing a teď tím vydělávají sto tisíc měsíčně. Jenže ten člověk vás odveze a vy mu za 40 minut poskakování v kolonách dáte ohromujících 170Kč i s DPH a provizí Uberu. To je jak na schůzi Amway, kde se všichni plácají po ramenou, jak bohatnou, a v soukromí potom škudlí, aby si mohl koupit filtr na vodu… protože takhle přeci zbohatli jejich Amway přátelé, takže je to dobrá investice.

                    2. sinuhet: 100k měsíčně? :-D

                      Při průměrné ceně za kilák cca 20 kč (zkusil jsem pár jízd nacvakat na kalkulačce) a provizi Uberu 20% jsme na nutnosti mít 125k měsíčně a to znamená najeto zaplacených 6250 km. Liftago ve své prezentaci uvádí průměrnou vytíženost 50% ve dne a 46% v noci. Takže pro zaplacení 6250 km je potřeba najet ještě jednou tolik, tedy zhruba 13k km.

                      Přitom Liftago má při směně 10 hodin najeto 200 km ve dne a 232 km v noci. Tedy průměrný řidič Liftaga dá měsíčně (pro 5 pracovních dnů) 4k km, pro najetí 6250 km je průměrně potřeba 31.25 dní. Při 10 hodinách jízdy.

                      Najet 13k km, aby z toho mohla být půlka zaplacená a celkový výdělek 100k hrubého tedy znamená jezdit každý den 20 hodin. Něco mi říká, že ti řidiči jsou buď nějaké extrémně zdatné výjimky z pravidla nebo prostě kecají, kecají a kecají. A to ještě neřeším, co by znamenalo mít těch 100k čistého, po odečtení nákladů na těch 13k km, daně atd…

                    3. Proto většina uberaku jede na vedlejsak. Tam totiz funguje to, čemu rikam Psychologie privydelku. „stejne mi auto stoji pred barakem a ztrácí hodnotu, takhle bude aspon vydelavat“ v kombinaci „stejne bych se akorat valel doma zadarmo a takhle aspon vydelam nejakou kacku“. A protoze uz clovek ma jistej prijem, tak uz u vedlejsaku nepocita pomer cena vykon a kvuli trojce mesicne navic se nadre mnohem vic, nez kolik potrebuje k tomu, aby vydelal trojku na HPP. Prostě ignoruje cas, namahu a externality a vidi jen tu konecnou sumu. „vzdyt o nic nejde, stejne by mi ten cas jinak nikdo nezaplatil“.

                    4. No právě.
                      Ale už jsem se s tím setkal několikrát. A nejen v Uberu. Možná jde o poměřování piňdourů, možná se snaží přesvědčit sami sebe.
                      Takový ten taťulda od rodiny, co jezdí po večerech svým MPV, aby děckám zaplatil školu, vám na rovinu řekne, že si tím přivydělává ke své práci, a že kdyby to tak vynášelo, tak se na práci vykašle. Ale týpek s novou Oktávkou na leasing vám bude vysvětlovat, že je to džob snů. A jak jsem psal v článku, vzápětí si od vás chce pronajmout starou kraksnu…

                    5. Trefil jsi to správně, řidiči jsou tupci. Regulerní (neaplikační) dispečinky dosahovaly 60-70% obsazenejch kilometrů. Aplikačním (liftago, uber) je to úplně u prdele a pošlou auto klidně přes celou prahu, aby najelo 5km jízdy a ještě si z toho vezmou 20 procent.
                      Když se ut ěch dispečinků dělala kalkulace na průměrnýho řidiče (v době, kdy taxi frčelo, tj někdy 2007) a započítala se doba čekání, hluchý kilometry a do nákladů se započítalo všechno včetně odpisů auta (průměrnýho stáří do tří let, polepy, vybavení), pojištění, odvodů dispečinku, taxametru a všech sraček, tak se došlo k tomu, že průměrnej taxikář si za šichtu (9 hodin) vydělá po odečení nákladů asi 25 hrubýho a to vše při maximální ceně určený maxistrátem. Kdo jezdil hlavně noce a pátky nebo u toho trochu přemejšlel, vydělal víc, kdo to bral jako zaměstnání, tak méně, určitě existovali i řidiči, co to kilo dali, ale to byli opravdu makáči.
                      Netovej dispečink nic z toho neřeší. Máš aplikaci, tak jezdi, zbytek je na tobě. Že si blbej? Tvůj problém. Oni možná reálně to kilo v ruce mít budou, ale uber (ten teda extra) a ostatní podobný sázej na to, že spočítat si reálný náklady provozu auta včetně hluchýho času je absolutně mimo schopnosti běžnýho řidiče. Takže oni třeba za páteční noc vykešujou 5 litrů čistá ruka. Jenže že kvůli tomu byl 13 hodin „na drátě“ a ujel 400km, z čehož bylo placenejch 250, takže zejtra dá dva tácy za dehet a za měsíc půjde na servisku za 12litrů a zaplatí dalších 20 za leasing, to už nevidí. A už vůbec nevidí to, že za rok skončí leasing a on bude mít za korunu auto na konci životnosti a na akontaci na nový už nebude mít. To je zcela mimo jeho horizont událostí.
                      Proto si uber může dovolit „agresivní cenovou politiku“, protože tu politiku pak neplatí on :-)

                    6. Uber mozna jo, ale Liftago AFAIK ne. Tam ridici blikne kdo chce odkad kam jet a on klikne jestli ma o takovou jizdu zajem. A zakaznik pak vidi jaky ridici maji zajem a vybere si jednoho z nich.

              3. Nějak nechápu, proč by dispečink měl být všude. Naopak, může bejt klidně na východním slovensku, potřebuje akorát slušný mapový podklady (ideálně vícero) a spojku na řidiče, kteří už budou rozprostření po celé zemi.

                Fakt na tom něco bude, že dospělí mají takovou míru abstrakce, až vymejšlí naprostý píčoviny. Naopak děti ne, takže jdou obvykle přímočaře přímo k řešení a řeknou to na plnou hubu. Vyloženě žasnu, co tady všichni vymejšlí jako naprosto nepostradatelný, přitom se to dá dělat jednoduše pomalu z garáže.

                1. Ale houby.
                  Volal jsem na dispečink v Brně, když jsem vylezl z knajpy.
                  „A kam pro vás máme přijet?“
                  „Jsem u tří sudů.“
                  „A to je jako kde?“
                  „Jak to mám vědět, vy máte po ruce mapu, ne?“
                  „Já nevím, kde to je.“
                  „Máte Google?!“
                  „Tak řeknete mi, kde jste?“
                  „Fajn, tak já se jdu podívat na roh ulice, jak se to tu jmenuje.“

                  To byl místní dispečink a stál za hovno. Taxikář, co přijel, byl naštěstí rozumější.
                  A to pomíjím fakt, že hospa byla ve sklepě a nebyl tam mobilní signál, aby mi mohli zavolat. Ale wifi tam byla, takže s Uberem bych se v pohodě dorozuměl.

                  1. sinuhet
                    6.8.2019 v 11:22

                    Že je konkrétní dispečer piča co nic neumí, páč to dělá na dohodu za 15ku, konkrétně jak vyvrací napsané?

                    1. Tak, že aplikace je v tomhle mnohem spolehlivější než člověk.
                      A nejen v tomhle. Co se automatizovat vyplatí, to se holt automatizovat bude.

                    2. Ale samozřejmě. Proto jsem se smířil s tím, že já v budoucnu nebudu jezdit, já nevim, třeba za 20, ale za 24, abych lidského dispečera zaplatil. Ale kdo ví, co bude. Momentálně mám na výběr, tak mě to netankuje.

                2. Si to zkus? Co ti brání? Za těch 20 let mám docela přehled, co to obnáší.
                  Taková doba, co popisuješ, už tu byla, tak od roku 2010 – stačila ti krůta, co umí zvednout telefon, počítač a mobilní aplikace.
                  Ale s příchodem uberu ta doba definitivně skončila. Dispečinky jsou už historie.

      3. No, mám a po půl roce lituji. Těch 30% se nevyplatilo (pokrytí, dementní účtování).

  4. Pražská taxislužba je organizovaný zločin krytý magistrátem. Jestli chtějí srovnat podmínky s novými službami, jako první lehké varování bych jim zrušil všechny štatly a vyhrazené jízdní pruhy. Uber to taky nemá.

  5. Jinak když už se tu v diskusi objevili i jiné služby a obecně je Uber brán jako něco „svobodného“, tak zajímavé jsou odpovědi respondentů Liftaga a jejich doporučení. Je to takový pěkný vhled do hlav pánů řidičů:

    Razanetnější kontroly a vymahatelnost proti předražování. Razantnější postup vůči předražování a neoprávněné zabírání různých míst „mafiánskými taxikáři“
    Větší podíl kontrol v nočních hodinach na exponovaných místech.
    Citelnější postihy, zabavení vozu zákaz činnosti.
    Chytat ty, co kradou, pak případně zkoušet z AJ
    Změna zákona o silniční dopravě: 1 koncese taxislužby = pouze 1 taxikář, povinnost vlastnit vůz.
    Vyhrazené jízdní pruhy a stanoviště pro všechny licencované, včetně letiště.
    Rozhodně omezení stáří vozu a nerozširování počtu řidičů. Tím pádem vyšší výdělky a menší tendence okrádat. Narovnání podmínek pro všechny stejně (Uber apod.)
    Poučit se z jiných Evropských měst

    1. Vím to už dlouho, ale stejně mě to vždycky rozčílí, když zjistím, že si lidi obecně přejí aby jim někdo stanovoval pravidla a kontroloval jestli je dodržují :-)

      1. pzkudk: tohle je z prezentace pro pražský magistrát, 110 „nejlepších“ řidičů Liftaga dělalo dotazník. Krásně je na tom vidět snad všechno špatné na lidské psychice:
        – Víc buzerace (samozřejmě pro ostatní, to jsou ti, co kradou, to se mě netýká)
        – Tu buzeraci pořádně přitvrdit (sebrat auta, joooo, mě se to netýká, ale ti ostatní, bič na ně!)
        – Zkoušky z místopisu jsou fuj, ale když já umím anglicky, tak je potřeba taky přezkoušet všechny ostatní, jo!
        – Zatočit s mafiány (to jsou ti druzí, ne já)
        – Mám auto – co si má kdo auto půjčovat, omezit, zakázat!
        – Chci všude výhody, ostatní ať si naserou (pruhy pro mě, jasně, hlavně hodně a všude)
        – Hlavně omezit konkurenci, abych se nemusel snažit a vydělal víc – pochopitelně ten, kdo vydělává víc jsem já, ostatní ať zhebnou
        – Narovnat podmínky nikoliv uvolněním podmínek pro mě, ale pořádným vosolením ostatních, jo!

        Lidi jsou prostě kreténi. A s tímhle materiálem si někdo myslí, že může fungovat jiná společnost než ta, kterou tu máme.

        1. On tento materiál je samozřejmě z principu špatný pro každý typ společnosti, ale je vhodné si uvědomit, že právě a konkrétně ta společnost, kterou aktuálně máme (tj. všeobecná demokracie) s tímto materiálem funguje daleko nejhůř ze všech. Nadto je jím sama daleko nejsnáze ovlivnitelná negativním směrem. Co hůře, sama také tento materiál aktivně a účinně vytváří a posiluje.

          Pro jiné typy společností to vše platí v menší míře, nebo v některých speciálních případech vůbec.

          1. ocs: to jsme zase u toho stejného – my tady tu demokracii nemáme proto, že sem přišla, sedla si a ukázala „tohle je teď moje“, ale protože se to sem s tím materiálem dostalo přirozeným vývojem. Vy to nerad slyšíte, protože rád demokracii personifikujete jako zlo, stejně jako stát. Ale nějaká forma vlády byla vždy a vždy to byli lidé. A ti tvoří i tu dnešní demokracii. Pomineme-li násilné změny (takový Azték svého času skutečně mohl o Evropanech mluvit jako o zlu, protože bez nás se měl docela dobře sám, zatímco my jsme ho v rámci chamtivosti zlikvidovali), v rámci našeho prostoru je dnešní stav dán vývojem za posledních pár tisíc let.

            1. Nacismus i socialismus byly take dusledky prirozeneho vyvoje. Presto kritizovat je je navysost spravne. Samozrejme, ze soucasna forma statu je spatna, vcetne zastupitelske demokracie. Jina vec ovsem je, co lepsiho by ji mohlo nahradit a jak bolestivy (a pro koho) by takovy prechod byl => jaka je realizovatelnost takove zmeny.

              Kazdy system vzdy slouzi k tomu, aby ruzne skupiny lidi mohly ovladat jine skupiny lidi. Noty jsou pak dane pomerem techto sil. Pravda je, ze ve svoji podstate je fakt vykoristovani tisice let stejny, jen se meni metoda.

              Podobne, jako se dnes valci. USA s RF uz nevalci strilenim, ale sankcemi. USA zjistily, ze v soucasnem vojenskem rozlozeni sil nemaji moc dobre sance. Zato ekonomicke sankce funguji docela slusne, protoze hloupi protivnici se nechaji vydirat pomerne dobrovolne. Takze podstata ovladani trhu zustala, ale zbrane se nam meni. V konecnem dusledku sice clovek muze prijit o zivot tak nebo tak (vychazeje z premise, ze zivot je nejvyssi hodnota), ale kdyz skoci pod vlak, vypada to lepe, nez kdyz ho nekdo zastreli.

              1. Sysop: vidím „trochu“ rozdíl mezi společenským uspořádáním a náboženstvím/ideologií.

                Vykořisťování je jen nepěkný bolševický název pro kapitalismus, přičemž úplně stejně dojil běžného člověka socan, aby měl vilu na Ořechovce nebo v Jevanech. Šaman to svého času nedělal jinak. Stádovitost a hierarchické uspořádání společnosti není „tisíce let stejný“, to je stejný mnohem dýl, stejně tak, jak je na světě člověk.

                Otázkou tedy zůstává, jaká forma vlády tady ještě nebyla a současně bude lepší nikoliv pro ty nahoře, ale pro ty dole. Vidím tady spíš snahy vrátit věci k totalitě, protože pro ty nahoře už je demokracie vydojená a tím pádem přežitá a nevhodná. Chvíli to potrvá, ale změna k lepšímu nemá proč přijít (když bylo dobře, přišla vždy změna k horšímu – a ono dobře je).

                1. ad Otázkou tedy zůstává, jaká forma vlády tady ještě nebyla a současně bude lepší nikoliv pro ty nahoře, ale pro ty dole.

                  podle mne se uz vyzkouselo vsechno, vsechno uz budou jen varianty neceho co tu uz bylo

                  to nevyslovene prani vetsiny lidi je nejspis spravedlivejsi distribuce bohatstvi, az bude 1% nejbohatsich vlastnit 99% bohatstvi opet se budou strasne divit jak se to mohlo zvrtnout … lidska nenasytnost neznajici meze …

                  1. @travor12: Vyzkoušeno bylo skoro všechno. Pokud (jako já) považujete za překonané systémy absolutismus (včetně osvícené monarchie – ta se může kdykoliv zvrtnout) a totalitní systém (fašismus, nacimus, komunismus, Rudé Khmery, čínský komunismus), tak vám zbyde na výběr nějaká forma liberální demokracie. To znamená např. americký prezidentský systém, francouzský prezidentský systém, náš kancléřský systém (tedy vláda vzešla z většiny ve voleném parlamentu), případně konstituční monarchii (Velká Británie, Španělsko, Dánsko, Švédsko a spol)), ale to jsou jen modifikace. Sytém neliberální demokracie – jako například Rusko, Venezuela atd – nepočítám, protože to je přechodný systém buď k absolutismu, nebo k liberální demokracii.

                    Co byste si tedy vybral?

                    1. cerny mor – no vim ze se na mne sesype vlna nadavek ale ja bych si vybral liberalni demokracii ve zneni skandinavskeho modelu – dlouhodobe indexy spokojenosti ukazuji, ze lide ve skandinavskych zemich jsou nejspokojenejsi .. otazkou a umenim aktualniho vedeni statu je zodpovednost vuci budoucnosti, vybalancovavani zajmu vsech a rizeni toho modelu aby byl trvale udrzitelny …

                    2. …jestli ovsem tento system neni malo imunni vuci soucasnemu zpusobu inflitrace. To absolutisticke systemy jsou odolnejsi.

                    3. …. absolutistický systém není demokratický, nikde není zaručeno, že absolutnímu panovníkovi nejebne a stát jedním špatným rozhodnutím nezničí, případně že následník bude pokračovat tak kvalitně, jako jeho předchůdci (my a Habsburkové a jejich nevyrovnaná úroveň). Já souhlasím s trevorem12, že pro nás je nejlepší ta kancléřská (premiérská) demokracie severského typu; nejde jen o Skandinávii, taky o Holandsko, Irsko a další země.
                      My k tomu bohužel máme zase čím dál tím dále; moc, včetně mediální moci, nyní mají oligarchové.

                      (Jo ještě jsem ve výčtu zapomněl na liberální demokracii – někdo tak označuje třeba vedení EU – tedy situaci, kdy reálnou politickou moc má nevolený orgán, který ovšem jinak musí dodržovat práva a svobody občanů; ovšem v EU jde o východisko z nouze a dobrovolné svěření politické moci z národní na mezinárodní úroveň se zachováním potřebné akceschopnosti).

                    4. Bruseli jeblo uplne stejne, jako muze komukoli jinemu. Solidni kontrolni mechanismus je vzdy problem.

                    5. Pokud narážíte na Ferdinanda Dobrotivého, tak to byl téměř ideální vládce.

                    6. Jestli myslíte ideálním vládcem pro období válek a revolucí panovníka, za kterého fakticky vládne několik jiných osob, zejména příznivce absolutismu kníže Metternich, tak to jistě ideální panovník byl ( i když fakticky nevládl). Prostě ideální loutka. Nic proti němu osobně.

  6. Nečtl jsem ani zdaleka celou diskusi a mohl jsem něco snadno přehlédnout; ale padlo už tady vůbec někde, že nikdo soudný přece nebude jezdit takovou taxislužbou, jejíž řídicí aplikace schraňuje za bůhvíjakou dobu záznamy o tom, kdy přesně kam přesně jel?

    Když si na taxíka mávnu nebo si jej vezmu na štaflu, jsem plně anonymní.

    Když si taxíka zavolám, sice si může zaznamenat číslo, z nějž jsem volal, ale zase já mohu použít skrytí callerID, nebo, pokud mu (vcelku právem) moc nevěřím, libovolný jiný telefon.

    Naproti tomu aplikace, která udržuje v databázi záznamy o všech mých cestách, a v níž mám konto vázané skrze platby na mou reálnou identitu, je tak šílené zlo, že naprosto nechápu, jak vůbec někdo o používání něčeho takového může byť jen _uvažovat_.

    1. …pri scitani obyvatelstva je zapotrebi se hrde k Zidovstvi hlasit. Vsak to nemuze nikomu uskodit…

    2. Ono je pak nejlepší telefon nepoužívat vůbec, protože všechny tyhle údaje ukladá i apple, google, nebo třeba telefonní operátor. Už jsem to tu někde dával. Takže jedna další hovno v žumpě plný fízlů není takový terno.

      https://cdr.cz/clanek/diky-telco-score-si-o-vas-temer-kdokoliv-muze-cokoliv-zjistit

      1. Coe to ten henten japko a poogle?

    3. Nic proti, no druhy pohled na vec:
      Existuji firmy, kterym verim. Dam zde bic do ruky vsem, kdo nesnaseji Alzu, ale ja napriklad verim alze, ze kdyz si u nich necham vyplnenou kreditku, tak mi z ni neukradnou penize, takze to tak skutecne mam. stejne chodi smska na potvrzeni…
      Nekdo trebas veri nejake taxisluzbe, ze jeho data nezneuziji – osobne proti tomu pristupu nic nemam.
      Osobne rad nekomu verim a nejlepsi je, kdyz je ta duvera opravnena, to se mi na tom svete hned zije lepe…

    4. ocs: to je na dnesni dobu velmi zpatecnicke uvazovani, dnes uz nikoho nezajimaji nejake seznamy, registrace atd. Data Minning je uplne o necem jinem – taxikar ma mobil, takze se vi, kde jezdi, i kdyby nemel licenci, kdyz system uvidi, ze jezdi po silnicich a velmi casto dohromady s jinymi nahodnymi cisly, tak si odvodi, ze je to taxikar. Pak k nemu nasedne ocs a system ho spravne priradi jakozto zakaznika. A takhle si da dohromady dalsi taxikare a dalsi jizdy a nakonec ma hezkej obrazek, kde ocs jezdi i bez jakekoli registrace nebo aplikace. Dokonce i kdyz telefon vypne, tak system si da dohromady vypnuti cisla + prijezd taxi + odjezd taxi + zapnuti cisla. A tak podobne. Ne ze by se tomuhle taky nedalo vyhnout, ale delat to porad a vsude, aby se opravdu ten system nenakrmil, takoveho nikoho neznam. Musel by nepouzivat mobilni telefon, telefonovat z pevne linky pomoci Voice Changeru, vyplatu brat v hotovosti a vsude platit hotove, nosit i v lete ksiltovku a satek, ktere taky nepravidelne a casto obmenovat atd. Nejake nepouzivani Uberu kvuli ztrate soukromi je dnes naprosty nesmysl.

      1. Přesně!

      2. Jistěže je to extrémní pohled na věc.
        Nicméně i v rámci běžného života se dají dělat věci jinak. Tak, že šmírování alespoň značně ztíží, aniž by to ztížilo či zkomplikovalo život mně.
        Jako příklad bych třeba uvedl sociální sítě. Hned po jaderných zbraních, všeobecnému rozšíření internetu díky firmě Microsoft jsou sociální sítě, zvláště pak ty Zuckerbergovy výmysly, jen jedno další velké zlo. Bylo to už od svého počátku a první myšlenky cíleně navrženo na použití člověkem proti jinému člověku.
        Ty reklamní žvásty o propojování lidí je třeba chápat tak, že mě propojí hlavně s těmi, se kterými bych normálně propojen být nikdy nechtěl.
        Občas, pokud mi to neexistence účtů dovolí, na ty sítě nahlédnu. Je až neuvěřitelné, jak dokáží být (asi) vzdělaní a (asi/ chytří lidé naivní, až nepochopitelně hloupí při pohybu a komunikaci na těchto médiích.
        Mně osobně třeba velmi vadí další výmysl – tzv. personalizovaná reklama.
        Systém „nějak“ zvěděl, kolik je mi přibližně let a tak -aniž bych cokoli z podobného oboru kde hledal- měl jsem oba prohlížeče i stránku iDnesu několik týdnů doslova vytapetované reklamou na přípravky, podporující erekci :D
        Vím, že to má řešení, ale nechtěl jsem vylít s vaničkou i dítě, tedy vysypáním cookies přijít i o ty užitečné, co mi např. zrychlují vyhledávání u dodavatelů materiálu apod. Ono to za těch pár týdnů mizí samo, ale je to neskutečně otravné.

        1. servisdok: tak v Cine to uz bezi docela slusne, na evropa a severni amerika to taky umi, jen se to neprektikuje plosne … zatim. Ale v pripade operatoru a bank to uz taky jede slusne, jenom nemaji to napojeni na kamery a mikrofony. To ze nejste na socialnich sitich neztizi obsolutne nic, tam jsou jenom kecy a obrazky, na doplneni informaci pro system obcas dobry, ale nemejte pocit, ze bez toho obrazku tech kamaradu by system nevedel, ze je mate. Kdyz se dve cisla sojdou dohromady vickrat, system je priradi a nepotrebuje zadnej FB. Ksichty si vezme z OP, RP nebo pasu a kdovikde jeste jsou. Takze ne, to ze nekomu neco ztizite je jenom iluze a vas dobrej pocit. Uvedomte si, ze nejvic lidi dojelo prave na to, ze meli pocit, ze s tim vyjebali a ted uz je nesledujou. Jedine, o cem se muzeme prit je to, kolik procent lidi dokaze system skutecne on-line sledovat, ono to prece jen nejakou kapacitu chce. Cina sice ma kapacitu velkou, ale zase ma hodne otroku. Dokud systemu neprekazite, tak jej nezajimate, ani kdyby jste jim to donesl vytistene na A4 v predklonu. V okamziku, kdy jej zacnete zajimat tak vas detske hry na socialni site nebo mavani na taxik fakt nezachrani.

        2. Nic ve zlém, servisdoku, ale tohle je taky slusne zpatecnicky pohled. Jaderne zbrane jsou paradoxne velmi prospesne a jen jejich samotna existence zachranila miliony zivotu, protoze jen diky jadernemu odstraseni nedoslo k treti svetove valce, nemluvě o tom, ze planovane odhady ztrat behem dobyvani japonskych ostrovu byly okolo milionu spojeneckých vojáků a desitky milionu mrtvych japoncu, brano na zaklade zkusenosti z Okinavy, Ivodzimy a podobnych mist, kde bylo nutne obrance vybit do posledniho, zatimco civiliste mezitim spáchali hromadnou sebevrazdu.
          Socialni site nikdo nikomu nevnucuje a neni nutne je používat,o nic nikdo neprichazi. A cilena reklama je sice otravna, ale v dnesni podobe spis kontraproduktivní, takze soudim ze pokud se nestane prediktivní, tak casem zanikne. Aby se mi reklamy na zbozi zobrazovaly jeste pul roku po tom, co jsem si ho koupil, to akorat otravuje.

          1. shane: cílená reklama už dávno prediktivní je. Neznáte tu story tuším Targetu, který začal personalizovat letáky pro nějakou sedmnáctku, rozčílený otec si stěžoval, proč že jeho dceři chodí nabídky na těhotenské věci a krámy pro mimina a díky obchoďáku tak zjistil, že má dceru těhotnou? A to už je pěkných pár let. Algoritmy valí kupředu.

            Souhlasím, že je místy komické, když člověku jedou reklamy na něco i poté, co to už koupil. Ale i to se vychytá, navíc to rozhodně nejede půl roku, systém si rychle všimne, že už zase brousíte po něčem jiném a začne nabízet zase jiné věci.

            1. Pul roku je asi prehnany, ale mesic dva to tam visi. Vim to, protoze v compu mam adblock a ghostery a mam pokoj, ale v mobilu to otravuje. Jenze tam hledám maloco.

            2. Ano, je zapotrebi zkratit zarucni doby vyrobku. Trh se pak prizpusobi…

          2. shane: tak jen technicka – treti svetova valka probiha, zatim jen ekonomicky, nicmene nemci uz ovladaji evropu a snazi se dat dohromady celoevropskou armadu. Jake budou dalsi kroky a jestli a kolik bude mrtvych zatim neni znamo.

            1. Podľa mňa sú to hlúpe keci. Keď sa na svet pozeráte takto, tak vlastne nemôže nastať stav, aby neprebiehala svetová vojna. Všetko je svetová vojna.

              1. pathy: ja sa nepozeram na svet, ja se divam na Germany. Dve svetove valky a uz zase roztahujou chapadla. S zadnym jinym narodem nejsou v evrope takove zkusenosti, takze to nebude nahoda.

                1. zjednodusene

                  EU=Nemecko
                  EU – Nemecko=0

                  zacalo to jen ekonomickym ovladnutim ale s tim jak Brusel do cim dal vetsiho mnozstvi oblasti defacto budou jiz velmi brzy ovladat evropu, bez vystrelu (zatim)

                  1. Me to tak trosku pripomina Philips&Tungsram. S velkou namahou za velkoy vatu prolobovali zakaz zarovek, aby nasledne jim Cinani vypalili rybnik s LED…

                    Nemci samozrejme vzali vychodni blok v 90kach utokem, ostatne bolsani s nimi dychtive spolupracovali, protoze tehdy kazdej German potreboval v Cesku nejakyho pridrztasku. V tomto smeru uz je dohrano.

                    Jina vec ovsem je, ze soucasnej globalista je dosranej z Ciny a Nemecko, byt ekonomicky silne, je flusanec do vody proti Cine, ktera si pocka klidne pul stoleti, nez zvitezi.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017