Zkušenosti: Lancia Lybra 1.8 (2000) - zpět na článek

Počet komentářů: 117

  1. Ja na sedany nikdy nebyl, ale ve verzi kombi se mi libi dodnes. Kdysi jsem se rozhodoval mezi V40 a Mareou, vedet tenkrat o Lybre, koupil bych jednoznacne ji. Preji hodne zabavnych a pohodlnych kilometru ;)

  2. Jojo, auto z dob, kdy jeste italske auta byly jednou z konkurenceschopnych voleb vyberu.

    I kdyz uz tehdy na ceskem trhu zabite cenou.

    Dneska totalni pad, nenapada me nic z mainstreamu, co by davalo smysl si koupit.
    Snad jenom Tipo pro babicku, ale i tady zastane lepsi praci Duster, do ktereho se ji bude lip nastupovat.

  3. Díky za takové články. Rád si přečtu uživatelské zkušenosti a postřehy majitelů aut, které nikdy mít nebudu. Nelze mít všechno na světě .)

    A také si tím vždy připomenu zábavné zážitky z minulosti s některými mými přáteli (kteří jsou svobodomyslní, a kteří se nikdy a nikým nenechají ovlivnit!). To takhle jeden, říkejme mu Fanda, přišel za námi do baru s tím, že si pořídil nové auto, Alfu 156! Od revoluce měl jen německá auta, ptali jsme se ho tedy, co za tím vězí. Řekl nám, že servisní náklady jsou stejné jako u němce, že to má vysoké hliníkové těhlice, a jednou z něj bude ceněný youngtimer… na place bude s Lancií Integrale a s Ferrari. Zeptal jsem se ho, jak dlouho čte blog d-fense. Zeptal se mne: „Co je to ten dýfens?“. Ok. Měl ji asi rok a půl, dotazy na servis odbýval slovy, že každé auto se musí udržovat, stojí to stejně jako němci atd… Po dvou letech od prodeje z něj vypadlo, že za servis dal 120 000 kč a manželka mu dala ultimátum, buď ona, nebo Alfa.
    Druhý, dejme tomu Lojza, si pořídil Lancii Kappu. I to mělo stejný průběh, básnění o rallyovém základu, turbobenzínu s antidetonačními komůrkami(!), brzdy brembo, o jedinečnosti atd… Byla to vlastně logická koupě, do budoucna jeho cena jen poroste. I on zapřel dfense. Tady ale příběh končí šťastněji, Kappu neprodal. Stojí na sídlišti ve stavu vraku už asi třetí rok, čímž má příběh přesah i do d-fensova článku o prasečím starostovi Řeporyjí. Třeba ještě někdy bude jezdit.
    Obojí se stalo někdy kolem roku 2011 myslím.
    Jsem zvědavý, jestli někdo z kamarádů mi představí v lednu „novou“ Lybru :)

    1. Jako ono je to jednoduchý a zároveň složitý…

      Jednoduchý – pokud mám realtivně nové/spolehlivé auto (třeba nějakou Octu III), se kterým denně jezdím, manželka když do toho sedne, tak ji to poslechne na slovo a vše funguje jak má a k tomu se rozhodnu, že si jako koníčka za 30 koupím třeba tuto Lybru s tím, že jsem předem smířen, že v tom klidně dalších 100 může skončit a výsledkem bude auto na občasné vyvětrání, nebo když si manželka vezme Oktavii, které by mě nemělo nikde nechat ve štychu, pro jízdy řekněme po ČR. Zároveň je také třeba náčelníka štábu s tímto předem obeznámit a i tak není vyhráno, protože pro ženskou to bude vždycky starý šrot.

      Složitý – vydělávám průměrně, k tomu nějaké ty závazky, hypotéky atd… a chtěl bych „dospělé“ auto. Jasně Lybra za 30 vypadá neodolatelně, nemusím se zadlužovat a je to celkem bytelný, tak do toho jdu a po čase používání se opět projeví nějaké ty mouchy – tam za 5000, tam za 1200, tu gumy za osmičku… to už taková paráda asi nebude – ne že by to mělo někoho zruinovat, ale začíná být náběh na tichou domácnost…

      Za mě – kdyby to mělo být auto, které budu denně používat, tak je to starý šrot a do pekla s tím, nicméně jako youngtimer to podle mě dává mnohem lepší smysl, než ta pofidérní komunistická anomálie z AZNP.

      1. Lidi nějak mají tendence ojetinám vyčítat to, že se tomu musí měnit (mnohdy spotřební) díly po životnosti, přitom kdyby provozovali auto od koupě 20 let a dodržovali (!) servisní intervaly, tak na tom nechají eště mnohem víc, protože třeba podvozký díly by se prostě měnily podle předpisu, nehledě na stav. U ojetiny se to (obvykle) nechává do stavu kdy to je po smrti a pak možná.

        Ostatně, i za blbou konfekci jako vochcávka leckdo dá 50-100 na servisu, ale furt má jen vochcávku…

        1. Ano a ne.
          Jsou vydaje ocekavatelne zkratka z logiky servisniho planu a jsou vydaje neocekavane, kdyz se ten kram zkratka sere.

          Muj Focus na pojizdky do prace planuju provozovat do cca 195000km, protoze pak nasleduje vymena rozvodu, spojky, dvouhmotaku, DPF. Cca 50litru.
          Tak pujde do acek a ja si na pojizdky do prace poridim dvoulety 3er. Nebo neco elektrickeho, pokud me stat donuti. Focus dostane pri prodeji kompletni servisni historii, pokud to koupi mamlas, co ani nevi, co je to servisni plan, zaplace. Naopak, kdo tech 50 litru do Focusa da, dostane spolehlive auto, co vydrzi jeste sakra dlouho. Nyni ma najeto 130 bez jedine zavady.

          Kdo vi co je servisni plan, muze uspesne provozovat treba stareho Passata az do cca 360000kkm, na ktere je navrhovan z fabriky.

          Problem jsou auta, co se serou mimo plan. A z 3 alf v mem okoli se mimo plan posraly 3. Vsechny dojebanou elektriku, klasicka alfi barevna hudba, kdy pri pravem blinkru v protifazi blika zadni cervene svetlo. Pak jeden zadreny motor, jeden porad menil kusy podvozku, v servisu prakticky porad. Vsichni to s velkou ztratou prodali a zakotvili u Subaru, Mercedesu a BMW.
          Italska ojetina je loterie, do toho bych nikdy nesel. Koncern, nemci, japonci, ford, volvo a cast frantiku (kdyz zrovna neexperimentujou) s existujici servisni dokumentaci je pouzitelna varianta.

          1. vasek: tak vysvětlovat to zrovna behemotovi je asi stejné, jako když se člověk snaží vysvětlit Vám, že jezdit škodivkou a smát se majitelům Korejců je jako když se posmívají sobě navzájem chovanci v ústavu:-)

            Nicméně i tak díky za tip se servisním plánem, schválně jsem nakouknul do toho svého. Je jen do 240k, ale zase se po mě nechce nic než oleje, filtry, chladící kapalina a svíčky. Měnit dle plánu bez ohledu na opotřebení podvozkové díly je pro mě každopádně novinka, asi dobrej oddíl. Na Saab by to sedělo.

          2. „klasicka alfi barevna hudba, kdy pri pravem blinkru v protifazi blika zadni cervene svetlo“. Opravdu tragická závada, která se na jiném autě než na Alfě zajisté nikdy zásadně nevyskytuje. Někdy je závada dokonce tak závažná, že je nejjednodušší za kilo koupit celou destičku nebo za dvě kila dokonce celý zadní světlo na vrakáči.

            Třeba 156 měly i skutečný závady na motormanagementu, který byl tehdy nově pospojován nikoli letováním cínoolověnou pájkou, ale voskovanými, aby to bylo eko. To přineslo hodně chronických a těžko odstranitelných problémů (nepravidený volnoběh, dysfunkce VAE ventilu atp.), které byly pro první 156 typické.
            Jenže pak stejný motormanagement dostaly i jiná auta a voskování přešlo dostandardu a světe div se, měly nemlich ty samé závady. Jen s tím rozdílem, že už kolem toho nebyl takový humbuk.
            Ona totiž identická závada na Alfě a na BMW, to je přece úplně něco jinýho!

            1. Integrale: Vy jste fakt komickej, jak dokážete bagatelizovat úplně vše, aniž byste se zamyslel nad hlubším smyslem. Třeba nad tím, proč by mělo být normální obrážet vrakáče a za dvě kila tam hledat světla kvůli šlendriánu výrobce. Nějak stále nedokážete pochopit, že normální je tohle nemuset dělat. Alfista a ajšíp, toť neustálý zdroj zábavy.

              Jinak Vám v té bagatelizaci unikl zadřený motor (zde jste opomněl zmínit, že určitě chybou majitele, který tam jistojistě lil mogul do sekačky, protože si nechtěl připlácet za selenku, což každej normální alfista dobře ví plus že znáte pět lidí v okolí, kterým se zadřel mercedes, takže o co jde) a podvozek (kde se zase nabízí oblíbená alfamantra o tom, že to má úžasné jízdní vlastnosti, které za ten podvozek stojí a sere se to stejně jen kvůli našim hrozným cestám, takže je potřeba s tím počítat a jak ve svých článcích píše D-F, považovat ramena a další za spotřebák a nedržkovat).

              Příště buďte důslednější, ať to nevypadá, že jste se zadřeného motoru zalekl a jen děláte, že to tam nebylo. Problémům je potřeba se postavit čelem a okamžitě z nich obvinit majitele, aby bylo všem jasné, že autem to není ani náhodou.

              1. to fadtwi
                věřícím se jejich víra nerozmlouvá a pokud Vás neomezuje, neohrožuje tak nad ní shovívavě povzdechneme s chápavým úsměvem, maximálně s lehkou neurážlivou ironií…
                Giulietta 1750 QV TBi byla dlouho v mém předvýběru, ale absence alfmajstera v mém okolí ji vyřadila.

                1. Dachsmeister: já jen přišel se zrcadlem, rozmlouvat by mě to nenapadlo. Na to musí přijít sám a na to zase potřebuje to zrcadlo:-)

                  Tak dlouho jste odolával Italce, až Vám chlebodárce postavil eNko :-) Kdo si počká, ten se dočká. Zas to ale nepřehánějte, protože ranní ptáče dál doskáče a nejlepší doba pro nákup s nástupem ekoterorismu brzy skončí (předpokládám, že dalším krokem po flotilových pokutách za emise bude jejich povinné svázání s konkrétním modelem a to hot hatche smete z povrchu evropského a konečně zavládne na silnicích ten správný socík, kde si budou v litrových tříválcích všichni rovni).

                  Julča se mi nelíbí, je to jedno z těch (mnoha) aut, kde řeči o údajném superiorním italském designu naprosto nechápu, podobně jako když u BMW čtu něco o superiorní německé kvalitě. Ale pochopitelně platí to o gustu a dišputátu.

                  1. Mně se Julča jak říká pan domácí líbí, design zadních světel nezestárl ani po těch 10 letech.
                    Exteriér i interiér neuráží i dnes, jízdní vlastnosti co jsem měl možnost během těch pár kilometrů posoudit mému stylu vyhovující.

                    1. Dachsmeister: no jo, ale kdo se má dívat na ta přední? Však já se Vás nesnažím přesvědčit, že se Vám to nemá líbit. Já bych si v Itálii vybral, ale ne u Alfy nebo (nedejbože) Fiatu. Resp. vlastně vezmeme-li to po vlastnické struktuře, tak ano a to jak u Ferrari, tak Maserati (i když tam to bez Pininfariny už není ono, nevím, jestli chtěli jen ušetřit, ale Ghibli a nové Quattroporte jsou o level lacinejší design než GranTurismo a minulé Quattroporte, ta auta jsou krásná i po 10-15 letech).

                    2. To je mimo mou realitu.
                      Ale v té virtuální Ferrari FF.
                      https://www.sauto.cz/osobni/detail/ferrari/ff/18257752

                    3. Dachsmeister: větu o tom, že F12 nebo FF aby si V12 užila i rodina jsem nakonec smazal, takže za mě dobrá trefa:-) Ideálně v profláklé červené, já vím, houby originální, ale tomu auto to prostě neskutečně sekne.

                    4. V mém případě jen děti, žena mi zatím vetuje i to Nko… :-(
                      A to už jsem ustoupil z hatchbacku na rodinný fastback.

                    5. Tak jo, tak tuhle i s panorama střechou, jebat torzní tuhost
                      https://www.sauto.cz/osobni/detail/ferrari/ff/17939360?goFrom=list

              2. Uvedený vánoční stromeček (v autařině se tak ale řílká něčemu jinýmu) je nejčastěji způsoben probíjením zkorodovanými objímkami žárovek (či žárovkami samotnými). Obvykle stačí očistit korozi a je po problému, někdy je ale koroze tak silná, že je lepší koupit destičku, na níž je „tišťák“ a objímky žárovek.
                Co se vzniku týká, nezáleží na značce či zemi původu vozu, ale vzniká v důsledku netěsnosti světla, nejčastěji po havárii či poškození odlétnuvším kamínkem apod.
                Chápu, že Vašim dokonalým výrobkům se báby v Oktáviích či odletující kamínky samozřejmě vyhýbají, což je dáno částečně Vaší genialitou a částečně nulovou zkušeností s autoopravárenstvím, ale u dementních italských křápů jako jediných na světě platí, že se jim takové věci prostě stávají, a to nejčastěji nezávisle na vůli majitele, řidiče či konstruktéra. Samozřejmě i to je na italských autech špatně, že nemají dost sofistikovanou ochranu proti poškození zadních světel. Možná ti hloupí Italové jen předpokládají, že oprava vycházející na pár set Korun za 20 let je rentabilnější, než desítky tisíc za pancéřování zadních lamp. Musíte je omluvit, jsou to jen hloupí konstruktéři, kteří vyhráli, čehokoli se účastnili, zatímco Vy jako totální outsider, který vyhríl jen soutěý o nejnevymáchanější hubu umíte na rozdíl od nich samozřejmě stavět auta lépe, o tom nikdo z přítomných nepochybuje.
                Snad jsem na nic nezapomněl.
                Škoda jen, že k tématu nemáte co sdělit…

                1. Integrale: mě vlastně vůbec nepřekvapuje, že nepoznáte přesolené nebo připálené jídlo, protože přece nejste kuchař, že jo. Dokonce Vám ani nedochází idiocie té Vaší vášnivé alfaobrany, kdy se holt stane, že se tam sůl usype a nezřídka za to můžete sám, že je to připálené, měl jste si objednat něco jiného. Navíc v sousední restauraci taky jídlo občas připálí a přesolí, takže jakápak kritika. Ještě přidejte, zase je to dobrý:-)

                  Ale jednou třeba do toho zrcadla pohlédnete bez bázně a hany.

                  1. Nerozumím jazyku Vašeho kmene, ale tuším, že jste opět nechtěl nic k tématu, takže na Vás házím bobeček.

                2. Také odvětrávání přední svêtel je důležité…

            2. Jo na tudle pakárnu s blinkrama a světlem/brzdou docela narážím, i když většinou to mám za to, že sou (skoro)upálený vodiče, případně je to amatérsky nějak prasácky zapojený a proud teče bůhví vlastně kama. Pokud je to fakt problém přímo v ovládání těch žárovek, je to poněkud smutný.

              1. Nebude to zkorodovanou izolací vodičů? Na podobnou závadu, ovšem nikoli v kombinaci blinkr x světlo ale v kombinaci koncové světlo x brzdové světlo, jsem poprvé narazil u ČZ 175, u které byly předmětné vodiče vedeny kanálkem v zadním blatníku.

                1. Pochybujem ze by izolacia vodicov mohla skorodovat. Moze stvrdnut, popraskat, ale nie skorodovat. Nahodne svietiace svetla som videl na roznych autach z komunistickych cias. Pricinou bola prakticky vzdy skorodovana zemniaca svorka.

                  1. Pokud vodič ztvrdne a popraská (v mnou popsaném případě hlavně odpařením měkčidel), nazývám to obvykle korozí, protože je to krátké, většina laiků to pochopí a odborníci prominou.
                    Jak praví učebnice: Plasty se během času mění – stárnou. Poněkud užším vymezením stárnutí jsou pojmy koroze (resp. koroze za napětí), nebo degradace, mluví se i o znehodnocování nebo odbourávání.

              2. Tato pakaren bola bezna na socialistickych autach ako pise Wildcat ale rovnako ako Vy ju casto vidam aj na novsich autach a v mnohych pripadoch bude problem zla kostra a to co popisuje Integrale.
                A este sa to vyskytuje na privesnych vozikoch, privesoch a navesoch nakladnych aut. Urcite sa to neobmedzuje na auta talianskej produkcie.

                1. Typicky Peugeoty z devadesátek tohle maj (205, 405, 106…) a Renaulty.

                  1. Z novsej produkcie napriklad vidat auta ktorym pomalicky umieraju tretie brzdove svetla, casto vidiet kusy kde nesvieti ani polovica toho svetla. A uz som videl aj komplet nefunkcnu celu stranu, ani predne svetla ani zadne.

                    1. Odchází žárovičky (na bílé cihle mám 4 nebo 6 žároviček, musí se to měnit), nebo LEDky.

                      Nefunkční jedna strana, proč ne, klidně pojistka, některý auta mají pojistky na jednu stranu (no a některý mají i detekci nefunkčních žárovek po sektorech).

                    2. Mal som na mysli komplet stranu, vratane blinkrov a brzdovych svetiel, to nebude iba poistka. Ale podla mna to su vacsinou auta o ktore sa nikto nestara takze tazko sudit ci to je vyrobcom alebo iba majitelom.

                    3. Tím ovšem trpí často Škodovky či VW tak okolo deseti let stáří.

            3. A co to je za zvíře, tendlencten „voskování“??

      2. Nu ono je to relativní. Pro tu mojí by zas Lybra byla zánovní nesmyl k ničemu a budoucí pokladnička.
        Nedivim se jí když má auto z roku 71.
        Já letos prodal dvě auta z roku 2003 protože jsem se jejich vlastnictvím o5 přesvědčil že auta ze soucasnýho tisíciletí jsou složitý choulostivý stroje co vyžadujou až moc péče. Což se u aut s rokem výroby začínajícím jedničkou říct nedá. Ty nám vždy sloužily (a slouží) věrně s minimálníma nákladama.

        1. Ono je to hlavne o tom, jestli majitel to ma v hlave cajk. Kdyz koupi strep a pritom celou hospodu presvedcuje, ze blbi jsou vsichni, jen ne on, pak je neco spatne.

          Jina vec ovsem je, kdyz clovek vi, do ceho jde a pocita s tim. Takhle presne jsem koupil UAZe. Je mi jasne, ze je to auto ve sve podstate uplne ku hovnu. V dnesnich meritkach proste to vlastne ani neni auto. Nejsem snilek, kterej v noci se odkopava pri scenach, kdy zeme je v rozvratu, skarpy plne elektromobilu a nefunkcnich SUVu, zatimco on buraci hrde stredem na smes benzinu, nafty, petroleje a slivovice. Proste mam to auto pro radost, pro letni projeti se nekde po krpalech, sem-tam pokecani s nekym, kdo v tom jezdil na vojne a s kym ta debata drive, nebo pozdeji skonci na ‚…meli jsme se v tom osmatricatym branit?‘.

          Pokud je to proste srdcova zalezitost a clovek vi, na cem je a co od toho chtit, pak prece neni zadny problem a je nesmysl se nekomu takovemu smat. Co nekdo jiny prohuli nebo prosuka, on proste vrazil do auta.

          1. Koupil jsem AR 156 jako dvouletý auto s 35k kilometrů, brzy bude mít najeto 300k. Za celou dobu kromě spotřebáku, ošetření podvozku a toho, že do toho liju co předepsal výrobce, dodržuji doporučené intervaly výměny rozvodového řemenu a čerpadla jsem měnil 1x lanovody ruční brzdy, 3x váhu vzduchu, 2x chladič (vyoxidovaný „řásnění“ mezi žebry) 1x výfuk (byl hyn poslední díl, tak jsem dal komplet nerez) letos nový světla (starý se mě nechtělo leštit a sehnal jsem nový orig. Carella za dobrou cenu) a 1x komplet podvozkový díly vč tlumičů. Pak jen věci poškozené z vnějších příčin, přední sklo, nárazník, 2x uražené zrcátko.
            To mě za 18 let provozu a požitku jezdit s šestiválcem s výborným podvozkem nepřijde vůbec moc a těžko si dokážu představit že bych u jiné značky dělal servis v meším rozsahu.
            Ale to je sem skoro zbytečný psát, protože každý má spoustu kamarádů kteří koupili kdoví co a „sralo se jim to“. Taky mám známy kterým zaklepalo bávo na klice, shnil Mercedes o podvozcích VW ani nemluvě.

            1. Netřeba to brát tak vážně, psal jsem to ovlivněn vánoční náladou. Navíc pointa těch příběhů je lidský rozměr, nikoliv technická stránka.

              1. Vždyť píšete „Rád si přečtu uživatelské zkušenosti a postřehy majitelů aut, které nikdy mít nebudu.“ :)

            2. Jasně, ale máte V6, což je sice uchlastaný, ale spolehlivý motor.
              Pokud dotyčný koupil 2.0 TwinSpark (tehdy nejprodávanějí varianta) a po dvou výměnách oleje mu motor zaklepal na klice, tak chápu, že pak už to auto nenáviděl a i výměnu pneumatik považoval za důkaz nespolehlivosti toho křápu.
              Když mě někde někdy nějaký auto nechá z důvodu náhlé závady (naposledy se mi to stalo asi před 20 lety, kdy mě takhle vyšplouchla Thema i.e. turbo, která měla naběháno cca 250 000 km a byla čerstvě nalezena po krádeži, přičemž jí zloději „tunili“ zvýšením napětí jdoucím do ŘJ), tak už ho doma prostě nesnesu, i kdyby pak tomu, kdo ho ode mne koupil, slouží leta bez problémů (to ale nebyl tento případ, auto pak ukradli ještě dvakrát a už se nikdy nenašel ani vrak – prostě vysublimovalo).
              Prostě jakmile jednou auto odmítne jet, tak končí.

          2. To Sysop:
            Bylo by dobře, aby sis uvědomoval, že v případě preventivního EMP budeš mít na každých 10cm drátu, stíněním nespojeného se zemí, naindukován zhruba kilovolt úplně stejně, jako úplně každé jiné auto, ve kterým je nestíněná a nezemněná instalace.
            Ale uznávám, že případná výměna jednoduchého kabelového svazku o celkové délce cca 50-60m, zapalovací cívky, alternátoru, startéru a nejobyčejnějších žárovek, je u toho UAZe mnohem snáze proveditelnější, než v autě s elektronikou od podlahy až po strop. Z tohoto hlediska jsou i nafťáky s elektronikou naprosto nahovno.
            Nahodit půjdou jen dýzly s mechanickým čerpadlem a to jen ty, u nichž komprese a převody dovolí je rozdrcnout či roztáhnout něčím, co už běží. Typicky starý Zetory a DT-75, ideálně spíš Sentinel :D, ten nepotřebuje elektriku k funkci vůbec, jen oheň, trochu dřeva/uhlí a vody :D
            Všecko ostatní, včetně jednoduchého karburátorového benzínu půjde do hajzlu. Pokud bude u benzínu vůbec co zapálit, tak musí být taky čím – a to s probitou ZC prostě nesvedeš. S UAZem či třeba s vééskou jde až do příchodu EMP dělat fakt ledasco, ale jak jsme se přesvědčili na vojně, úplně všecko taky ne..

            1. Tohle ja vim, sazim na to, ze pokud nastane nejakej problem, nebude to diky EMP. Staci dobrej blackout a 99 % lidi je fprdeli. Nebo treba nejakej problem s pitnou vodou, nebo nejaka sikovna bakterie, nebo… Ten UAZ je jen o neco lepsi reseni, nez moderni auto. Ale vychytat vsechno nemuze, to je jasny. V3S by byla lepsi, ale pri te spotrebe…

              1. Znám jednoho pošuka který si drží rozchlastaného dvoutaktního Barkase čistě z postapokalyptických důvodů. Ale je fakt, že při EMP půjde do háje vše kromě koně a vétřasky. Jenže ta má zase vzduchové brzdy, které neodbrzdí když nejede motor a kompresor. A ten s odpálenou baterkou a startérem prostě nepojede.

                Říkám si jaké auto by se tak mohlo rovnat primitivní Felicii 1.9D fatmosféře a fmechanickém čerpadle, ale obávám se, že by to byly auta tak o 10 let starší. Rusáci sice dělají nové veterány jako Lada Niva, ale to je zas benzín s hromadou elektroniky. Diesel nět.

                1. Předchůdce článkové Lybry, Dedra měla 1.9 TDS. Z kopce chytala na dvojku a když už běžela tak jedinej užitečnej drát k motoru byl k jehle uzavírající přívod paliva jako chcípák. Výroba do 2000. Možná se ten motor ještě chvíli dával do Fiatů, ale to nevím jistě.

                  1. 1.9 TD/TDS (ekovarianta téhož) byl průběžně nahrazován v letech 1997 (AR 156) až 1999 motorem JTD. Poslední TDS měla jako výjimku Lancia Deta 836, která byla v nabídce ještě v roce 2001 spolu s verzí HF (auta byla montována na objednávku z náhradních dílů, což byla nejkvalitnější série stejně jako v případě téhož řešení u AR 164, HF měla dokonce remapovanou řj s mírně vyšším výkonem). Rok 2001 byl pro TDS posledním možným z hlediska platnosti emisní normy Euro2.

                  2. Ale na použitý fritol to stejně nepojede na rozdíl od Feldy :)

                    1. na Fritol sice konkrétně nevím, ale jinak to jelo prakticky na cokoli. Ale dobrý motor to nebyl, ostatně jako tehdy jakýkoli ropák, kromě TDI.

                    2. Moment, moment, moment.
                      To jakože Ten Dým Ignoruj je dobrý motor?
                      To se tady dovím nových věcí.

                    3. willy50: Traktor Drnčí Inside byl v té době skutečně „dobrý motor“. Prakticky všechny ostatní diesely byly „nedobré“ (určitě by nějaký obdivovatel piana nesouhlasil, ale…) a lepší než „dobrý“ nebyl žádný.

                    4. Ano, vím, že spousta lidí byla(a je dodnes) do tohoto werku zamilovaná.
                      Pro mě měl jedinou přednost – vydržel. To už dnes není pravda.
                      Ovšem jízda s ním byla pro mě utrpením.
                      Naštěstí jsem musel jen občas; služebák, a já moc nejezdil.
                      Dneska občas jezdím s kamarádem s jeho služebním chrochtákem.
                      Pokud můžu soudit s poměrně malého vzorku, tak spolehlivost je už minulostí.
                      Žere to olej, občasné závady – různé.
                      Možná už to nemá tak traktorový zvuk, ale to je asi taky jen otázka času.
                      Ale každému co jeho jest, někdo nedá na naftu dopustit, mi nesmí do baráku.

                    5. Hehe, tak to ste este nesiel v Caddy so 44kW hladkym dieselom nalozenym az po strechu tovarom cez Brenner. To uz len bolo zuzo…

                    6. No zrovna s Caddy jsem párkrát jej když jsem měl ve firmě pohotovost.
                      Bylo to v zimě v mrazech.
                      Pokud k tomu byla ještě noc, tak to jsem si připadal že už jsem od svatého Petra shozený kam už zanedlouho tak jako tak půjdu.
                      Čistokrevné Inferno.

                    7. No hej, ale vrchol Brenneru je vo vyske Strbskeho Plesa. Tam uz motory bez turba stracaju dych, zvlast ked ho tak vela nemaju. A k tomu tie strbinove lampy vzady…

                    8. Jasně, že Váš řidičský zážitek s Caddy musel být mnohem výživnější.
                      Svůj příspěvek jsem psal právě proto, že to chápu po svých zkušenostech.
                      Zatím dobrou noc všem, vypínám PC.

                    9. Nevím jak diesely, ale Brenner jsem přejížděl v poměrně naložených autech s atmosférickými beznínovými motory (Felicie 1,3 bez i s MPI, 01 s 1,6, O2 s 1,6 FSI, Honda 1,4 VTC, nějaká Mazda (tuším dvoulitr) a jediná měla problémy ta Felicie s jednobodem 1,3, ta táhla mizerně a přehřívala se (což dělala ve všech dlouhých stoupáních). Felbertauertunel je výše a většinou z těch aut jsem tam byli také, Honda byla i na vrcholu GGstrasse a ve čtyřech lidech s nákladem se nezdálo, že by byla nějak dýchavičná.

                      Jsou tedy diesely náchylnější?

                    10. Neviem. Mozno ze to citia viac ako benzinaky kvoli vyssiemu stupnu kompresie, ale dokazat to neviem. Garret tvrdi ze motor bez turba straca 3% vykonu na kazdych 1000 stop nadmorskej vysky*. Brenner vrcholi na 4500′, cize pod vrcholom je uz strata citelna. Ono ja som sice bol s autom aj vyssie (Kootenay pass dosahuje 1775m nm), lenze ziadne z aut ktorymi som Kootenay pass presiel nemalo 44kW aby som to mohol porovnat. Akurat mozem povedat ze Ford Flex s 265kW biturbo sestvalcom siel do toho kopca vyrazne lepsie nez 130kW Nissan Altima. Co je akosi prirodzene aj napriek tomu ze Flex vazi o pol tony viac.

                      *Bodaj by to netvrdili ked vyrabaju turboduchadla, ze?

                    11. Tvrdia to nie len oni, zaujimate sa o lietadla tak viete, ze vyskovost motora je realita a ze sa s touto charakteristikou uvazuje pri planovani letu. Dokonca pri starsich piestakoch podla vysky upravujete zmes a to aj u lietadiel GA. Pri nizsom atmosferickom tlaku je horsie plnenie, s tym bez preplnania vela nenarobite.

                    12. LWG 3.1.2020 v 20:42
                      To jste mi připomněl cestu na Sveti Jure/Biokovo/1700mnm s Feldou 1.3
                      Jelikož jsou to samé serpentiny(pomalá jízda), nezdálo se mi, že by auto nějak moc ztrácelo výkon.
                      Přehřívání může způsobit nefunkční větrák, nebo nějaký jiný problém s chlazením. To je potom problém i v kolonách.
                      Ta cesta je paráda, blízko vrcholu to působí jako cesta do nebe.
                      Rád bych si to někdy zopakoval, ale už je tam přeturistováno a překomercionalizováno.
                      Jako v celém Chorvatsku, proto už tam nejezdíme.

                2. V3S ma parkovaciu brzdu s pruzinou? Robil som na nej vodicak a zijem v tom, ze ma iba pasovu parkovaciu brzdu na hriadeli smerom k zadnej naprave a rano sme niektore roztahovali bez plnenia vzduchojemov vzduchom, samozrejme na tyci alebo sa musela pouzit parkovacka a rozum. Mozno novsie M2ky, ktore uz mali aj spojku ovladanu vzduchom ale to uz je moc prefikany stroj.

                  1. No ruku do ohně za to nedám. Ale vše novější než vétřaska už snad mělo odbržďování stlačeným vzduchem, i vzhledem k vyšší tonáži. Taková odbržděná plně maložená Tatra by z kopce projela i víc než jedním barákem.

                    1. To je jasne, je to standard uz dlho. Ale ta V3S bola povodne velmi jednoducha a okrem prepinaca baterii seria/paralel na nej nebolo nic co by sa nedalo opravit beznymi postupmi. To ze v lete v nej bolo horuco a v zime zima to nejak k takemu autu patri.

    2. To ultimatum je dost nebezpecna vec. Pamatuju kamarada, kteremu jeho holka jednoho vecera rekla, ze ‚bud ona, nebo pocitac‘. Samozrejme se rozhodl naprosto spravne a rozumne.

      1. Jak rychle byla sbalená? :o)

        1. Ten vecer.

          1. +1

      2. Kolegu takto pritlacila priatelka, ze ona alebo na nu prepise byt. Tiez sa zbalila rychlo.

        1. …stihla pocitat schody?

          1. Kolega je sice kusisko chlapa ale velmi dobry clovek, nikto neprisiel k urazu. Sam netusim ako by som na take nieco reagoval, ale dobre asi nie.

        2. Dobře on.

    3. No, to dost asi záleží na tom, v jakym stavu ta auta pořídili a, jak píše Adam, co od něj očekávali. A jak se o něj starali. Jako běžný auto bych ho nechtěl, člověk nikdy neví. Tenhle kousek by to asi ve svém stavu zvládl, nicméně i tak je to nepraktický, protože na dnešní dobu je to do města moc velký, moc by to v tom městě žralo a celkově by mechanika trpěla. Já si jej koupil jako auto na delší výlety nebo cesty po dálnici, kde se tomu autu strašně líbí, jede za rozumný peníze a velikostně je dostačující na převoz i nějakých zavazadel. Asi jsem to nedostatečně v článku vyjádřil, ale moje hlavní auto na ježdění byla Felicia a poté, co odešla do důchodu, jezdím s Pandou. Většinou jezdím po městě, nebo v blízkém okolí a když bylo dřív třeba, zvládla klidně i dálnici (pochopitelně asi v mezích, jako Felicie).

      Jinak zkušenost s novějšími většími vozy mám, a právě proto bych nic takového nechtěl. Však to tu někdo nedávno psal v recenzi svého Toleda I, že i dveřní výplně takový tehdy rozpočtovky působí hodnotněji, než výplně dnešních „prémiovek“. No a já to znám, stejný výplně má i můj Forman a Felicie. Odpornej 3x recyklovanej plast mi stačí všude jinde, nemusím to mít i v autě. Nehledě na to, že když srovnám, jak zde bylo psáno, motor Mitsubishi z devadesátek a to, co produkuje Mitsubishi dnes, včetně spolehlivosti, řízení, jízdních vlastností a praktičnosti, tak už ani na tohle se nedá spolehnout. To je mi už 100x sympatičtější Dacie, ale to by se mnou přestala mluvit půlka rodiny :D

      1. Ohledně té Dacie a rodiny: případ cendix.

        1. Ovšem ten do toho šel po hlavě. Jedna se mu srala tak jí vyslal do světa a koupil druhou ;-)
          Přitom jsme všichni čekali že to prostě jenim vzdá a bude se starat jen o škodovku.

        2. Já měl na mysli novou Dacii. Kdybych přivezl nějakou z těch na bázi Renaultu 12, myslím, že by to prošlo, protože to už je veterán.

          1. Jo tak. No upřímě nová dachna je asi to jediný co by v případě funglovek asi bylo zkousnutelný. Ale pokud to jen trosku bude možný tak se novýmu autu budu vyhejbat jako čert kříži.
            Pak bych z funglovek ještě bral Buchanku ale to je totalní hovadina ;-)

            1. Jo, asi tak. Anebo Lada Niva, zvlášt, když ted prošla tou supermodernizací :D

              1. Můj skromný názor je takový, že nejhezčí budíky byly na staré 1600. Ale ta, pravda, neměla airbag.

                1. Nivu som velmi nemusel ale 1600ka(2104 tusim) je moj sen. Mal som po otcovi 1300vku (21011) ale ten motor nebol velmi vydareny. To iste vraj plati aj to tej 1600vke, 1500ka vraj bola lepsia.

                  1. Myslel jsem Nivu 1600, tj. 2121.

                    1. Aha jasne.

                  2. Lada 1600 bola VAZ2106. VAZ2104 bola kombi verzia faceliftovanej Lady 1300, VAZ2105.

                    1. Moze byt. Kolkatka bola ta 1500vka? Myslim tu povodnu, nie 2107.

                    2. 2103.

      2. Zima: „…dost asi záleží na tom, v jakym stavu ta auta pořídili a, jak píše Adam, co od něj očekávali…“
        Přesně tak. U ojetýho starýho auta je úplně šumák, zda bývalo vyrobený ve Švédsku, Francii, Itálii či u nadlidí v Německu.
        Ono ve skutečnosti je to auto složený z dílů stejných dodavatelů inženýry ze stejných polytechnik a smontované stejnými Turky, Rumuny a Poláky, takže ve finále záleží u stejně jen na filozofii firmy a jejího vedení (zejm. z pohledu ekonomického). Němci nedělají mizerný auta (a neprohráli válku) proto, že by byli hloupí (ostatně většina věcí na autech jsou překvapivě německé vynálezy), ale prostě proto, že jsou chamtiví, takže každý šroubek vždycky nějaký germánský ekonom ztenčí, aby ušetřil Pfening.
        Mnohem podstatnější po x letech a x stovkách tisíc kilometrů je, co má to auto s originálem vlastně společnýho. Co Vám je platná víra v nadpozemskou kvalitu nordické produkce, když ten poklad každý majitel před Vámi totálně rozstřelil a s originálem už má společný pouze znak, zatímco mechanika a elektrika je made in Domanico Delanico Franta Vonásek z Horní Lhoty u Loupežníků.
        A stejně tak je nerozum požadovat nejspolehlivější auto na světě a pak se divit, že sportovní auto jím kupodivu není. Možná je to proto, že to nebylo smyslem jeho existence.

    4. Okamžitě tu Kappu koupím. Prosím uveďte kontakt. Díky!

  4. Tydle reci vedou prevazne provozovatele Hunady i30 nebo Killed in Action Ceed 1.4.
    Ano, je to levne a kdyz mam holou prdel, je to lepsi volba nez Fabia. Ale treba Octavia 1.4TSI
    Největší prdel je, když se majitelé na kost oholených krámů Škoda posmívají na kost oholeným krámům Kia a Ceed a naopak.

    podvozek otres multilinku navzdory.
    Jo, jo to byly orgasmy z multilinku po přechodu z OI na OII. Když OIII oholily ještě víc a na multilink pro všechny verze nezbylo, tak se naopak dozvídáme, jak je lešenářská trubka super.

    1. No, možná tam bude i souvislost s tím, že ta náprava na OII byla od počátku prostě příšerná a přechodem na háčko se situace u nového auta nijak citelně nezhoršila, zatímco u starého podstatně zlepšila.
      Ale ona i kdyby Škodovka vyrobila sebevětší šunt, lidi to v týhle divný zemi budou zbožtovat tak jako tak. Všimněte si, kolik Čechů zjistilo, že potřebuje miniauto jen proto, že jej začala vyrábět Škoda, aniž by do té doby projevili sebemenší potřebu takového vozu, které desítky let předtím nabízeli (a často i v lepší kvalitě) Francouzi, Italové či Japonci.
      Naopak třeba u Lancií a AR došlo k hromadnému úprku zákazníků od značky právě (i když asi nejen) v důsledku nahrazení sofistikovaných zadních náprav jednoduchými vlečenými rameny. A to musím zpětně uznat, že i ten jednoduchý podvozek s vlečenými rameny fungoval Fiatu ve srovnání s konkurencí překvapivě dobře. Ale když Delta I měla podstatně lepší podvozek, než Delta II (a ta zase lepší než Delta III), není to pro zákazníka super zpráva motivující k nákupu i přesto, že zjistí, že i ta horší náprava může být ve srovnání s konkurencí pořád ještě docela dobrá.

  5. Docela neobjektivni psani. Sam jako byvaly vlastnik Lybry 1.8 to pro me vzdy bude srdcova zalezitost se kterou jsem projezdil pulku evropy, postavil dum…a tak dale. Nicmene, to auto bylo plne absurdit. Nejvetsi urcite hlavove operky na prednich sedadlech :)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017