Zkušenosti: Lancia Lybra 1.8 (2000) - zpět na článek

Počet komentářů: 117

  1. Dedru jsem mel a vzpominam na neskutecne tocivy motor. U ni jsem pochopil, co znamena, ze motor zpiva ve vysokych otackach. Jinak to nebylo spatne auto. Uz tehdy za pusinku, prostorne, pohodlne. K apelu na to, drzet si auta z prelomu tisicileti, se mohu jen pridat. Byla to zlata doba autickaru.

    1. Moje první auto (nepočítaje dlouhodobě půjčenýho Žigula) byla Prisma, de facto „Delta s kufrem“, parádní podvozek kterýmu až tak nevadily rozbitý okresky. S tím autem byla neskutečná zábava.

  2. „Poměrně ubohá je velikost přihrádky před spolujezdcem, ale co, desky s návodem k vozu se tam vejdou.“ – proboha, jaký desky s návodem? Je to Ital, přihrádka je koncipovaná na sluneční brýle spolujezdkyně :))
    Jinak 156 je proti Lybře sporťák, pokud máte raději pohodlí než ostřejší průjezdy esíčky, je Lybra jasná volba.

    1. Brýle?
      Aha, a já vždycky myslel, že náhradní čistý kalhotky…

  3. Nič o tom aute neviem, ale dozvedel som sa, že to bolo vo svojej dobe podpriemerné v každom ohľade a tomu dnes aj zodpovedá cena.

    1. A že jsem tak smělý, tak co Vy si tak představíte pod slovem podprůměrné auto?
      Podprůměrný krut karoserie, podprůměrná variabilita interiéru, podprůměrně využitý obestavěný prostor, podprůměrná odolnost proti korozi, podprůměrné držení stopy, podprůměrný komfort odpružení, podprůměrná přesnost řízení, podprůměrná zpětná vazba řízení, podprůměrný výkon motoru, podprůměrná efektivní spotřeba paliva, podprůměrná konektivita, podprůměrná výbava, podprůměrná spolehlivost… co z toho tedy platí pro Lybru?
      Já vím o dvou problémech Lybry: vysloveně odporný design (čistě subjektivní záležitost), světla u halogenových modelů a nespolehlivost řídící jednotky klimatizace. U motorizace 1.8 (kterou bych označil za nejhorší možnou volbu, byť ji lze s klidným svědomím i tak v pohodě doporučit) bych ještě uvedl na můj vkus neadekvátně vysokou spotřebu paliva (jede srovnatelně s 1.6 a žere srovnatelně s 2.0) a nízkou životnost těsnicí gumičky variátoru fáze.
      Ve všech ostatních parametrech bych si naopak dovolil tvrdit, že se jedná o vůz vysoce NADprůměrný.

  4. Jenom bacha na velké mrazy. Kámoš ji měl před lety a jednou ji vzal na Šumavu do -25. Do půl roku se mu začaly rozpadat snad všechny plastové součástky včetně izolací kabelů. Postupně do toho nasypal 80tis (šlo to postupně). Jinak většinu té popisované výbavy má i moje Xsara 2001 a to je nižší kategorie.

    1. Mrazy samy o sobě nemohly být příčinou, ta musela být zcela jiná. Lybra, a to vč. modelů JTD, nemá s mrazy žádný problém, jedině snad, že není právě přeborník v topení. Bohužel verze s pohonem všech kol, která byla na novinářském představení Lybry (a která měla systém varování překročení rychlosti – strašná věc) se nikdy do sériové výroby nedostala, což byla možná trochu škoda (třeba by bývali prodali o dobrých 20 aut víc :-).
      A pravděpodobně příčinou nebyla ani běžná sůl, protože odolnost proti solnému roztoku má Lybra jednu z absolutně nejlepších.
      Musel tam být úplně jiný problém, tipoval bych nějaké „ošetření“ něčeho nějakou podivnou chemickou slučeninou.
      U Lybry jem o podobném případu dosud nikdy neslyšel, nicméně řada Bravo/Brava/Marea byla typická právě rychle degradujícími plasty zejména vnějšími (např. kliky byly přímo katastrofa) a jejich ošetření určitými druhy autokosmetiky mělo za následek jejich naprostou degradaci.
      Starší Fiaty a Lancie ještě trpěly na praskání plastu u výdechu ventilace pod čelním sklem a při dysfunkční klimatizaci se na interiérových plastech tvořila podivná lepivá vrstva odporného slizu, která ale byla odstranitelná.
      Ale za cca 30 let jsem neviděl a neslyšel o tom, že by něco podobného hrozilo u izolace vodičů a funkčních dílů elektroinstalace. Poslední takové problémy jsem viděl u modelů Delta I/Prisma, jejich výroba však byla ukončena počátkem 90. let.

  5. Strašně hnusný auto. Sorry.

  6. Myslim že ze Saaba byste měl úplně stejně pocit, jen u těch pozdějších to chce vopatrně vybírat motorizaci, jsou tam ty problémy s tepelným mostem od turba (a obecně to vlivem GM začali maličko omrdávat a spolehlivost je horší, ty starý litinový kotle jsou téměř nezničitelný).

    Esli zlobí klimatopení, není problém v nějakým špatným čidle? Obvykle, jak to má být automatický, potřebuje si to v nějakejch místech teploty měřit, žejo. Pokud to dělá bordel, šel bych jako první po tomdle.

    1. Jo a dyž vidím poznámku kolegy nahoře o mrazech, Saav jezdí v pohodě tak někde do -40. V -50 už by to asi chtělo asistenci se startováním :o)

        1. Sob.

      1. Behemont: nikde nikdy mi nikdo nevysvětlil, proč právě ve Švédsku se tak uchytilo přeplňování zážehových motorů (Saab, Volvo), když největší nevýhody tohoto řešení vyniknou právě nejvíc v zimních podmínkách. Chápu rozšíření turbomotorů v jižní Evropě, protože v teplém klimatu jsou nevýhody přeplňování zanedbatelné, ale v zemi věčného mrazu, sněhu a ledu mi to prostě připadá krajně nelogické. Nemáte potuchy, proč to tak je?

        1. Tak oni začali s 99 s nízkotlakými turby co měly primárně zlepšit plnění a spotřebu.
          A pak občas marketingově udělali nějakou raketu, když už dělají i ty stíhačky.
          Pamatuju nějaký 250k 9-3 Viggen co měl podobné jízdní vlastnosti jako ta stíhačka při rolování na ranveji.

        2. Jak největší nevýhody? Naopak, v kose přece funguje mezichladič nejlíp. Vyniklo to asi proto, že i řadový čtyřválce mají celkem pěknej výkon aby pohýbaly trochu líp vybaveným a těžkým sedanem (od té hutné oceli aby to bylo pevný), že to hned nepotřebovalo obrovský 6- nebo osmiválce.

    2. Buď má autor klimatizaci rozbitou (závady klimatizace resp. ventilace obecně jsou asi nejčastější závady Lybry), nebo také ale může mít tzv. „NĚMECKÝ PAKET“.
      Na tento neuvěřitelný prvek výbavy je třeba dát pozor, protože spočívá v tom, že auto bylo vyrobeno jako každé jiné (tedy se všemi prvky výbavy vč. klimatizace) a DODATČNĚ BYLY PŘI FINÁLNÍ MONTÁŽI NĚKTERÉ PRVKY VÝBAVY ODSTRANĚNY ČI NAHRAZENY. Například typicky klimatizace (zjistit lze po zadání VIN do ePERa a dole pod výbavou je nebo není poznámka „německý paket“).
      „Německý paket“ je dost problém, protože podle VIN v ePERu člověk najde čísla dílů klimatizace, která však v autě fyzicky není (ale jsou tam její uchycení, „mrtvá“ kladka místo koresoru klimačky apod.).
      Bylo to podle mého názoru asi z marketingových důvodů, v Germánii je zvykem platit za všechno zvlášť (typicky třeba zkuste v Německu najít záchod, na němž se neplatí, zatímco v Itálii se naopak za WC neplatí snad nikde).
      Týkalo se to vozů dovezených z Německa, Rakouska či Holandska. Na první pohled lze u některých modelů rozeznat „německý paket“ zaslepením tlačítka ECON na panelu klimatizace.

      1. Tak jak jsem psal, auto je původně z Německa, takže to tak budu mít. Předpokládám totiž mj. i to, že kdyby tam klima byla a byla rozbitá, furt by se dalo nastavit třeba 14°C, nebo i mín, nevim, klimu jsem jinak nikdy neměl. Mě se ale pod 17°C zobrazí „LO“.

        1. Tak to má i Saab a znamená to low (stejně jako nějak nad 28 to už ukáže HI, jako high – prostě maximální chlazení, maximální topení). Co to má vlastně za výrobce té ŘJ? Není to ALPS? :D

        2. To je celkem bezne u vetsiny klimatizaci.. tak nejak se nepocita, ze nekdo bude chtit teplotu vyrazneji pod 20°C. Krajni polohy LO/HI jsou uz spise pro testovani funkce

        3. To je zcela v pořádku, LO znamená Low Temperature, tedy trvale nízká teplota bez zpětné regulace (klima jede na plno a stále).
          Zkuste, zda tlačítko ECON (spodní řádek tlačítek nad popelníkem, druhé zleva) je aktivní, tedy lze jej zapnout a vypnout a dioda svítí. Pokud ano, klimatizace v autě byla, ale nejspíš je prázdná, dysfunkční, nebo ji někdo vyoperoval.
          Jak jsem uvedl, závady na klimatizaci patřily k nejčastějším problémům tohoto vozu a tak by nebylo divu, kdyby někdo použil radikální řešení (v Německu se ani auta jinak než radikálním zprasením zásadně nespravují).
          Pokud byste to chtěl řešit a netroufáte si sám, a jste z Prahy či okolí nebo sem dojíždíte, stavte se.
          Spojení: magic@integrale.cz

          1. Děkuji za nabídku, až mi zima (ne tedy já, ale to počasí :D ) dovolí být venku déle, než musím, omrknu to. Přece jenom jsem chlazení nezkoušel, kupoval jsem ji na podzim, takže tam bylo potřeba hlavně topit :)

            Na HI jsem zatím nenarazim, max. jsem měl nastaveno 26, víc jsem nezkoušel, nebylo třeba.

  7. Mrtvola, ale cajk:-) Diky za recenzi.

  8. Ja jsem koupil Lybru pred dvema mesicema, ve verzi kombi a 2,4 jtd. Ma to vyhrivany kozeny sedacky, Bose, destovej senzor a tempomat. K tomu samostmivaci zrcatko, radio s navigaci, cd changer a v radie slot na simkartu. Funkci jsem jeste nezkousel ozivit. Dobre tahne, jede usporne a snad nebude potrebovat o moc vic servisu nez Mondeo ze stejny doby. Ma o dost mensi kufr nez Mondeo, spotrebu stejnou a pohodli srovnatelny. Za ty prachy maximalni spokojenost.

  9. No, jestliže autor jezdí s těmi krámy které jmenuje v článku, tak se nedivím, že se cítí ve trochu lepším autě dobře/výborně.
    Ježdění s Favoritem i Felicií je utrpení(vlastní zkušenost cca 100tkm), Panda je o dvě třídy níže než AR.
    To není kritika, jen je třeba na to pohlížet trochu z nadhledu.

    1. Já myslím, že je vhodné neunáhlovat se a zvolit si do začátku nízký standard. A za třicet let skončit v Bentley.

      1. To je otázka priorit.
        Prošel jsem si taky fází; můj děda měl škodovku, táta škodovku, no a já jsem taky debil.
        Favorit-Felicia-Fabia, při pohledu zpět se za sebe trochu stydím
        Teď jsem zakotvil v asijském krámu, ale: motor atmosféra, točí ochotně přes 6000, podvozek multilink, krásně sedí na našich rozbouřených cestách.
        Na stará kolena si rád trochu „zařádím“ na našich vesnických cestičkách.
        Aby se majitelé škodovek neurazili, někomu to může vyhovovat, doveze je to z A do B a to jim stačí.
        Někdo holt chce mít z řízení požitek, někdo to považuje za nutné zlo.
        No a někdo skončí v tom Bentley vpravo vzadu, s řidičem ve stejnokroji a čepici.

        1. Tydle reci vedou prevazne provozovatele Hunady i30 nebo Killed in Action Ceed 1.4.

          Motor zoufalstvi puvodne od mitsubishi z devadesatek, rizeni otres, podvozek otres multilinku navzdory.

          Ano, je to levne a kdyz mam holou prdel, je to lepsi volba nez Fabia. Ale treba Octavia 1.4TSI, Golf, Focus je uplne jina pisnicka. A to prave proto, ze tam uz prehistorickou atmosferu nenajdes.

          1. Každý má holt jiné preference.
            A já bych v autě foukaný motor nechtěl.
            Z těch tří jmenovaných bych bral FoFo, ale původní, tam ještě byla spolehlivost a podvozek opravu dobrý, možná nejlepší v tomto segmentu.
            (ale zase ty tragické motory)
            Golf, totální nuda, i s tím solidním podvozkem.
            V oct III jsem pravda nejel(neřídil), ale nemyslím, že by udělali nějaký velký mezigenerační skok.
            Oct I i II je pro mě hrozně gumová a dá se nimi jezdit jen rovně.
            Píšu samozřejmě o běžné konfekci, na RS, GT apod. nemám řidičsky, to bych si asi neužil.
            PS: „Hunady i30 nebo Killed in Action Ceed 1.4“, tydle řeči vedou převážně koncernoví fans.

            1. No vidíte, a já když nemám v autě turbo, tak trpím pocitem, že jsem byl sprostě okraden.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017