Zkušenosti: Ford Focus 1.8 Zetec

Featured Image

Když jsem se na jaře rozhodoval, čím dál jezdit, byl pro mě Focus jasná volba… Ne, tak takhle to nebylo. Nejprve jsem projížděl internet, četl různé testy, recenze, diskuze a ostatní zdroje informací. 

Moje kritéria byla jasná:

· auto nižší střední třídy, kde není místo na zadních sedačkách dimenzováno pro děti do 3 let
·  5 dveří, občas vozím lidi i na zadních sedačkách, a představa, že bych jenom jednou jedinkrát musel vystupovat kvůli odklopení sedaček, ve mně budila šílenstí. Nu což, asi jsem rozmazlenej.
· Motor o obsahu/výkonu minimálně 1.6/100 PS, občas jezdím delší štreky třeba 400km na jeden zátah, a po zkušenostech s minulým autem o výkonu 55 PS už jsem přeci jen chtěl něco silnějšího.
· spíš benzinový agregát, jezdím z 60% ve městě, a nenajezdím toho až tolik, aby se mi to vyplatilo
· spíše hatchback nebo kupé, velký kufr nepotřebuji, na stěhování si půjčuji jiné auto.
· rozumný kompromis cena náhradních dílů/četnost potřeby náhradních dílů
· rozumná výbava, tedy minimálně: posilovač řízení, ABS, elektrické stahování oken, klimatizace, centrální zamykání s dálkovým ovladačem a mlhovky.
· alespoň trochu komunikativní řízení, nic ve stylu francouzů
· příjemný podvozek, který se mne nevytřese duši, ale ani nevyklopí v první zatáčce
· design – na ten jsem kladl menší důraz, ale přeci jen se nemusím pozvracet při každém pohledu na auto.
· aby s ním byla alespoň trochu zábava

Začal jsem vybírat a postupně vyřadil tyto auta: Opel Vectra/Astra (poměr výbava/cena se mi v té době nezdál příliš adekvátní), Renault Laguna/Megane (nekomunikativní řízení, řazení, cena náhradních dílů, poruchovost ??), Škoda Octavia I (šíleně předražená, za sebe bych neposadil ani liliputa), Škoda Fabia I (nepřítomnost motoru 1.6 a HTPéčkem fakt jezdit nebudu, dělal jsem v tom autoškolu, nikdy více), Honda Civic (úděsnej interiér) a Fiat Stilo (dobrá výbava, ale šíleně nudné auto). Vítězem se tedy stal Ford Focus, zejména kvůli svým jízdním vlastnostem, celkem dobré ceně pořizovací i provozní, a údajné spolehlivosti.

Jedná se o FoFo, rok výroby 1998, motor o objemu 1.8 16V Zetec hatchback, výbava Ghia, stříbrná  barva, dotažená z Rajchu. Údaje motoru si najde každý na netu, takže jen okrajem: 115 PS při 5400 ot./min a 140Nm při 4800 ot/min. Výbava Ghia čítá: elektrická okna vpředu i vzadu, výškově nastavitelné sedadlo řidiče, bederní opěrka, ABS, ASR (vypínatelný protiprokluz), výškově stavitelný volant (bohužel jen v jedné ose), dálkový centrál, manuální klimatizace, radio s CD přehrávačem + ovládání pod volantem, mlhovky vpředu i vzadu, klimatizovaná přihrádka u spolujezdce, otevírání kufru od řidiče, loketní opěrka v zadních sedáčkách uprostřed, osvětlení kufru a další blbinky v podobě imitace dřeva na palubce, dříve se mi to líbilo, teď už se mi to celkem hnusí.

Jízda s Focusem je skutečně výborná, klasický hydraulický posilovač řízení dodává dostatek informací od kol, podvozek s (v té době) revolučním zavěšením zadních nápravy je opravdu etalon ve své třídě. Dokáže jet s osazenstvem dostatečně komfortně bez zbytečných rázů, a přitom sebejistě. Při rychlém průjezdu zatáčky se nejprve chová malinko nedotáčivě, poté ihned neutrálně, a při opravdu kritické situaci nejprve pískají gumy a až o chvíli později zjišťujete, že jedete bokem vpřed, což můžete velice jednoduše korigovat plynem, volantem a brzdami. Prostě bravo, tohle se konstruktérům skutečně povedlo! Řazení si nezadá s koncernem VW, páka se v kulise pohybuje v delších drahách, ale přesně. U mého kousku se ani moc nedostává známý problém při řazení z 2. na 3. převodový stupeň, což byla dříve slabina převodovek Fordu. Motor je při nastartování hlučnější, ale stačí zahřát na provozní teplotu, a zklidní se, řekl bych průměr, nekoná se divadelní představení „V mrazu startující Zetor“ jako u oblíbených TDI motorů koncernu VW. Agregát táhne již od spodních otáček, dá se v klidu jezdit  do 2000 ot./min. Při vytáčení auto zrychluje solidně, při předjíždění mimo město je lepší podřadit třeba  až na 3. převodový stupeň a sešlápnout plyn, auto vystřelí vpřed a najednou spatříte na tachometru  hodnotu daleko za povoleným limitem. Maximální rychlost jsem nezkoušel, ač na německé dálnice to mám, co by kamenem dohodil. Osobně jsem jel maximálně asi 200 km/h tacho. I při této rychlosti se auto chová jistě a předvídatelně. Dlouhodobější spotřeba se pohybuje okolo 8l/100km, dostal jsem se s mírným sebezapřením i na 5,5 l při delší klidné jízdě na trase Aš – Slaný a zpět.

 Při posazení za volant se zdá, že jedete spíše nahoře, než normálně. Vyhovující posaz si  najde 99% národa, se svými 195 cm už trochu bouchám pravým kolenem do oblouku palubní desky, ale nejde o nic kritického. Sám za sebe si sednu s menšími obtížemi, ale to v žádném jiném autě v dané třídě.

Závady:

– přední brzdy, destičky i kotouče se odporoučely, cena cca 2800 Kč.
– nyní začíná mírně prosakovat servo, až bude čas, hodím do servisu, zatím to není nic hrozného
– občas pozlobila elektroinstalace – ukázala se kontrolka ASR, spadla ručička tachometru, a odezva na sešlápnutí plynu byla asi taková, jako když nabídnete obyvatelům Janova manuální práci. Co jsem se dočetl, tak se jedná o čidlo rychlosti umístěné v převodovce, chtěl jsem to šoupnout do servisu, ale jako na potvoru to přestalo.

And that´s all, nothing more…

Na jaře mě čekají servisní úkony, rozvody, filtry, oleje, doplnění a vyčištění klimy atd. Rovnou nechám udělat zadní brzdy, ať mám pokoj a FoFouš je i nadále spolehlivým společníkem na cesty.

Vyzdvihl bych rád i největší zápory :

– koroze na spodních lemech zadních dveří (bude opraveno při jarní návštěvě servisu)
– odemykání motoru klíčkem, sic tradice, ale dost blbá, šíleně nepraktické
– problémy s dosažením provozní teploty v nízkých teplotách, vše zkontrolováno a OK, asi ho moc šetřím
– na dnešní dobu nic moc boční vedení sedaček, zdá se mi, že non-Ghia verze mají lepší

a naopak klady:

– jednoznačně podvozek
– dobrá cena náhradních dílů, i ceny práce v autorizovaných servisech
– většinou dobrá výbava v poměru k ceně (Škodovka by se mohla učit)
– motor
– nekrade se
– i po letech líbivý design

Suma sumárum: Focus je auto, co si na nic nehraje, není to žádné NEJsportovnější, NEJlevnější, NEJkvalitnější ani NEJúspornější auto na světě, a ani se tím nesnaží být, ale chce uspokojit běžného řidiče, kterému chce nabídnout ty lepší vlastnosti auta bez zbytečných ALE.


18.02.2008 Smety

12345 (3x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
2 762x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017