Zkušenosti: BMW X5 M50D - zpět na článek

komentářů 48

 1. Pokud se pneu sjíždí uprostřed, tipoval bych na přehuštěnost. Co trochu snížit tlak?

  1. Je to dané sbíhavostí zadní nápravy, poměrně velkým odklonem a šíří pneumatik. Standartní vlastnost BMW.

 2. Asi mame iné výkladové slovníky, ale u mna petrolhead nemôže túžiť po naftovom aute.

  1. Nějak tak. Navíc článek „napsal sem to protože bylo něco rychle potřeba napsat“, to už je teda lepší se na to vysrat a nepsat nic. Sme se dozvěděli že to má hromadu elektropíčovin, z nichž některý nefungují od začátku a po třech letech to už začíná bejt tragédie, jinak asi nic. „Technický parametry psát nebudu, jděte jinam“, to mě dostává do kolen. Fotka taky nikde…celkově prostě zbytečná vata s minimální přidanou hodnotou, tak akorát za snahu (hm, fakt se snažil?) čtvereček.

   Tendle segment mi přijde fakt použitelnej tak pro zbohatlíky co potřebují někam ulejt na konci roku prachy, aby to nemuseli danit, tak si koupí takovou ludru, aby před podobnejma ichtylama mohli machrovat. Shrábnou DPHčko a kde co a po odpisu (případně občas když dojdou prachy) to za tržní cenu (zahrnující to DPH) střelej nějakýmu chudšímu takypodnikateli aby se necejtil jako socka. Po dobu vlastnictví aby ve městě jezdili na 50ce jak trotlové 40 a dyž na ně člověk blikne, ať kurva uhnou, tak si pak na čárce na konci úseku buzerbudky v oblaku briket zahrají na závodníky a vyrazí 90kou někam do hajzlu. Občas tydle eksperty pak člověk potká někde namotaný, dyž si myslí, že ta jejich popelnice, co zapadne i na polňačce, je henten sporťák že to má těch patnáct turb a můžou takle lítat i když po silnici v průtrži teče řeka.

   1. I s mastodontem může být sranda … ale je fakt, že pro zábavu si tento typ auta koupí málokdo.

    1. To je fakt, tuhle kategorii aut snad nikdo tímhle způsobem nepoužívá. Dobře, že to Chvála natočil, protože to by člověk nikde neviděl.

    2. No, todle ale pořád není takovej extrém, jako většina těch nafouklejch kombíků/hatchbacků. Není to tak vysoký a má to i nějakou aerodynamiku. A navíc ve verzi AMG, že :D To co člověk potkává je obrovská krabice, aby se do toho vešel velkej motor.

   2. Trošku mindráček. Víš že abys schrábnul dpháčko, musíš ho nejdřív zaplatit prodejci vozidla? To je kšeft jako svině.

    1. tu operaci s DPH jsem taky nepochopil. A to přesto (možná právě proto), že o DPHčku něco vím…

    2. Nemôže to byt nejaká operácia zahŕňajúca spotrebný úver, ktorý platim po splátkach a DPH vyberiem naraz na začiatku?

     1. to klidně může, ikdyž by to bylo neobvyklé, takovýhle auta se na spotřebitelnskej většinou neberou. To nic nemění na tom, že dříve nebo později to DPHčko prostě odvedu. Žádný prachy na tom nevydělám a až ho bude chtít nějakej „takypodnikatel“ prodat, tak co? Buď je to s odpočtem nebo bez, cena zůstává. A že takovýhle krávy se bez odpočtu prodávají dost těžko, to se jinak než „na firmu“ nekupuje, ze soukromých zdaněných to nikdo nezaplatí.

     2. A cim by si tak jako pomohl?
      DPH se odecita pri danove uznatelnem nakupu do firmy, plati se zase pri prodeji, to se bere jako normalni trzba. Na zpusobu financovani nesejde.
      Plati to pro vsechno zbozi a sluzby, cihly, auta i pocitacove programy.

      Standardni cesky volic zvolil Mylose a Burese, v tom je cele tajemstvi. Standardni cehun nema o ekonomice a danich ani paru.

      Ten vyse popsany priklad, ze podnikatel, koupil na konci roku auto a v lednu strelil dal, je naprosto genialni
      1. Podnikatel koupil za 1,21 mega, odecetl si z DPH 0.21 mega, ze svyho vydal mego
      2. Auto se odepisuje 5 let, pri zrychlenem odpisovani si snizil zaklad DPPO/DPFO o bajvoko 200 litru – nechce se mi to ted hledat presne.
      3. Podnikatel prodal za stejne prachy dale, (idealni pripad, kdy netrati na snizeni ceny auta opotrebenim), to znamena, ze utrzil 1,21 mega.
      4. 0,21 mega hned odvede statu na DPH
      5. Zanovy zaklad DPPO/DPFO navysen o trzbu 1 mego
      6. V novem roce odepise opet bajvoko 300 litru – zbyvajicich 500 litru zbyva odepsat.
      7. Z onech 500 litru zaplati na konci roku dan 19% u DPPO, tedy necelych 100 litru – minus 100 litru, to je vysledek teto operace po jednom roce.
      8. V dalsich letech mu sice budou dalsi odpisy snizovat zaklad, lec ponizeny o inflaci a casovou hodnotu penez. Pri idealni nulove inflaci se casem dostane na nulu. To u pravnicke firmy, OSVC bude mit to auto behem odepisovani dokonce socialne a zdravotne pojistene – tahle komedie je ostatne hlavnim duvodem pro leasing, kde se odepisuji splatky rovnou a neni nutno mit zdravotne pojistene auto (= platba odvodu i za neodepsanou cast investice).

      Super kseft.

      Preference ANO dale stoupa.
      Mylos je podporovan neochvejne.

      1. Jeste upresneni k bodu 7.
       V realite zaplati DPPO z 800 klacku v roce jedna, a znizi si zaklad o dan o 300 klacku v roce dva. – vysledek je (800-300)*0.19 = 100 klacku

      2. Jakože bude odpisovat prodané, tedy z obchodního majetku vyřazené, auto? :)

     3. Nemůže.

      1. nemůže si vzít auto na spotřebitelák? A proč by nemohl? Že je to ekonomická píčovina a v životě jsem neviděl nikoho to udělat (kromě nějakých zoufalců, co to mají na masírku, ale ti stejně DIČ nemaj, takže tohle se jich netýká) neznamená, že to „nejde“.

       1. Já jsem se nevyjadřoval ke spotřebáku ale k DPH.

    3. Aby ho následně dostal na vratce, resp. o to ponížený výpalný na tržbách.

     Hele a když někdo dělá ve vhodným byzu, tak dokonce může z velké části nikdy žádný výpalný nezaplatit a jenom kasírovat vratky. Možná se budou pánové takyvotomněcovim divit, ale znám některý firmy, pro něž je to denní záležitost.

     Kouzla v účetnictví následně umí divy, co se týče papírovýho vyřazení věci z majetku (a následně se prodá tržně jakožto FO-FO za cenu, která se odvíjí od nové popelnice, v jejíž ceně výpalný je).

     1. DPHčko je průtokový, šmankote…Ty prachy buď zaplatím státu nebo je zaplatím prodejci. Kecy o tom, že vole před koncem roku honem honem nakoupit káry, ušetříme mámo, jsou jak z prvního ročníku střední obchodní. Maximálně si tím trošku potahám cashflow…
      Jinak nějakej tríček s vyváděním firemního majetku pod cenou rozhodně doporučuju zkusit. Pak dejte vědět, co vám na to berňák řekl :) A to už nemluvím vůbec o tom, že stejně při vyřazení to DPHčko zaplatíte^^ To chce si zkusit praxi a ne stavět na tom, že vole támhle někde v tom oboru se DPHčkem se jenom fasujou vratky. Ty se totiž dostávají buď oprávněně, nebo je to ruskej byznys ;)

      1. Vykázat zisk 3 miliony a zaplatit z toho výpalný, nebo vykázat zisk 24000 a nezaplatit výpalný+současně si koupit kchár ze kterýho přijde v dalším období vratka je to samý, jasný. Tak jo.

       No, očividně všichni nejsou tak blbí a kdo umí, ten umí, proto ředitelky stádních úřadů bydlí ve stádních bytech za 4000 korun a ředitelé všech těch firem mají minimální majetek, auta, baráky a všechno patří firmě.

       1. Má to jeden zásadní háček, pořízení auta ti nejde okamžitě do výdajů. A znovu opakuju, ta vratka je o tom že ji nejdřív odvedeš státu. Je to jako kdybych ti vzal 10tisk kč a za půl roku ti je vrátil a ty bys byl nadšenej kolik si vydělal peněz. Ale vydělal bys leda hovno. Máš nějaký slabý týden, nebo co je to s tebou?

       2. mě by zajímalo, jestli seš fakt tak blbej nebo to jenom hraješ, abys mě nasral.
        Tak ještě jednou:

        To DPHčko stejně odvedeš, buď státu nebo prodejci auta. Pokud koupíš káru, tak ti ho sice vrátí, ale nemá to nic společnýho s tím, že zbohatlíci na konci roku ulejvaj prachy, jak ses snažil tvrdit v prvním postu. Jednou si to auto stejně budeš muset koupit, a z pohledu DPH je ti úplně u prdele, jestli v lednu nebo v prosinci. Důležitý je to tak maximálně pro lůzry, co odvádějí čtvrtletně a mají tak zoufalý cash flow, že ten půlmega na DPHčku (kterej je schovanej v těch 3mio, co ta X550d na salonu stojí) sbírají moc dlouho

        Navíc, to DPH, představovaný prachama na účtě, ti kurva nepatří, seš akorát ten, kdo ho pro stát vybírá. Kdyby DPH nebylo, tak bys ty prachy prostě neměl.

        Jeslti si fakt myslíš, že když koupíš auto, tak v tu chvíli máš ZD nižší o 20% jeho ceny, tak se přikláním k variantě A) z mé úvodní otázky. Vlastně, mi by ani nevadilo, že to nevíš, ty nerozumíš účetnictví, já třeba nerozumím elektronice. Problém je tvůj tón, kdy hrozně sebejistě něco vykládáš a přitom meleš úplný sračky.

        A je kurevskej rozdíl nechat si postavit rodinnej barák, prohlásit ho za sídlo firmy a nárokovat DPHčko (nebo jezdit v létě služebním autem na jednádní do Chorvatska, nebo odepisovat iPhony pro svoje děcka…) nebo nechat si postavit barák, nárokovat si DPHčko a pak si ho převést z PO na FO hluboko pod cenou. ;) Jak říkám, když seš tak tvrdej, tak to někdy zkus. :)

        Šméčka ve státním jsou jiná kategorie, s tímhle to nemá nic společnýho.

     2. Takže jsme se shodli na tom že něco zaplatit a pak to většinou po zevrubný kontrole dostat zpět, není vlastně vyhodnej byznys?

  2. 50D jede jako svině. Ale třeba by sis místo toho vybral 1.6 v benzínu. To už je podle vkusu každého soudruha.

  3. Pathy: to je tak, když článek o autě píše člověk, kterému auta nic neříkají a chce vypadat zajímavě. Docela jsem se při čtení pobavil a pochopil, jaké to je, když člověk děsně výhodně koupí káru na jakou normálně nemá a pak šetří kde může a ještě by rád nižší spotřebu (u auta, co má 400 koní a žere 10). Chyběl už jen povzdech nad cenou garančky a výší pojistky, případně silné řeči o tom, že havarijko je jen pro luzry a tak platí „POVko u direktu“ a ušetří balík.

   Kdybych zašel na nějaký metrosexuální web a dělal tam chytrého s módními termity a hláškami o hadrech jen proto, že mi zákazník levně prodal šatník od Lagerfelda, nejspíš bych napsal podobně úsměvnou hloupost. Věnoval bych se nepodstatným blbinám a dělal kardinální chyby (v rámci tématu) prostě proto, že mi to nic neříká. Tak jako vidlákům ve městě čouhá sláma z bot, tak tady teče nafta z bot „petrolhedovi“ co si najednou připadá jako frajer a který byl asi minulý týden na pivě s kámošema takovej king, že dostal nutkání oblažit i cizí. No nevyšlo to, třeba zaboduje zase jinde, bude-li se držet svého kopyta nebo si vybere publikum složené z jemu podobných :-)

   1. No, havarijko… Když se člověk srazí s tím, jakou cenu připisuje vozidlu trh VS. jakou cenu mu připisuje pojišťovna, poměrně rychle dojde k závěru, že havarijko se většinou vyplatí asi tak do 5 let od koupě vozu.

    Pak už je lepší ty peníze ukládat do sklenice od okurek.

    1. Jan Mrcasik: tak jistě, dle typu auta by se o tom dalo diskutovat a hledat vhodný „bod zlomu“. Jenže já reaguji pod článkem o káře za mega a půl. Tam z toho udělat totálku bude přecejen chtít fištróna. A s ohledem na cenu čehokoliv na tom autě bych s tím bez havarijka nejezdil ani náhodou. Křivě se podíváte na strom a dvě kila v háji. Na netu nedávno proběhla „bouračka“ nového Civiku Type R. Pán narazil pravým rohem do člověka, který mu nedal přednost a couval z řady aut. Střet v rychlosti odpovídající pohybu po parkovišti, orvaný pravý předek a něco k tomu. Škoda asi 350k. A to je auto za milion. Jak asi dopadne BMW, které stojí nové skoro 3 mega?

 3. těším se sbírku komentářů zamindrákovaných loserů, kteří jsou sice hrozně liberální, ale když si někdo za svoje vydělané prachy koupí něco, co jim není po chuti (a že tohle má kurva potenciál, nafta, hodně turb, zneužití znaku ///M, SUV) píčujou na všechny strany. Behemot začíná vystrkovat růžky, uvidíme, kdo se předvede dál. :))

  1. Myslim, že byste měl začít u svýho prahu, třeba tím, že místo velkejch termitů se vymáčknete normálně, teda za předpokladu, že vůbec máte co kloudnýho ze sebe vymáčknout.

   Úplně netuším v čem je absence liberalismu v projevení názoru, že to „auto“ je sračka pro hipsterský pitomce a tendle článek stojí za piču. Nějakou bych viděl v momentě, kdyby někdo chtěl na základě uvedeného někomu potlačovat práva nebo na něj jinak zaklekávat…dělá tu někdo něco takovýho?

   Jak už upozornil pathy, hned na začátku uvedené petrolhead v souvislosti s dýzlovým šrotem je oxymoron (petrol je benzín) a takhle nějak se to táhne tím textem až do konce.

   1. A muzete se pochlubit cim jezdite vy, respektive kolik a jakych aut jste si koupil at mame predstavu s cim recenzovane auto porovnavate?

    1. To je přece úplně jedno.

    2. Nehadejte, ma saaba. To neni srot, ale konicek. Sem tam tady neco napise o kvalite a je aspon sranda.

     Na strane druhe, s hodnocenim clanku ma pravdu i kdyby jezdil skodifkou.

    3. Člověk si musí to auto kupovat, aby to moh srovnávat? To je nějakej argument ve stylu „vy zase bijete černochy“ nebo cognitive bias jak píše kolega vedle? http://dfens-cz.com/hackovani-a-ovladani-aut/

     1. Minimálně si ho musí nějakou dobu vyzkoušet.

      1. A na to si ho musí kupovat?

       1. No, když už člověk o něčem prohlásí, že je to napiču, měl by vědět proč. Zrovna X5, navíc v téhle motorizaci, dynamicky i jízdními vlastnostmi zniční prakticky jakekoliv sedan kolem milionu. A že to stojí haldu peněz? No to z toho ještě nedělá křáp. Táta vždycky říkal, že cenovka je nepodstatná. Musí se to převést na to, jak dlouho na to člověk vydělává :)

   2. Něco konkrétního? Tak prosím. Budu citovat:
    „Tendle segment mi přijde fakt použitelnej tak pro zbohatlíky co potřebují někam ulejt na konci roku prachy, aby to nemuseli danit, tak si koupí takovou ludru, aby před podobnejma ichtylama mohli machrovat. “

    Takhle se projevujou téměř výhradě lidi, co by hrozně rádi takový káry měli, akorát jaksi peněženka ani leasingovka jim neni nakloněna. :)

    1. Z Behemota stříká sociální nerovnost. Jednou si ustříkneš a už se to s tebou veze.

    2. Eště že téměř nikdy nespadám do tabulek, tak si to téměř výhradně nechte pro nějaký vohnouty.

     O pořízení tady těch mrdek bych uvažoval v jediným případě, že by za to tržní cenu zaplatili mě. Takový bolestný. A pořád by to kolidovalo s přesvědčením, takže netvrdím, že by to přes úvahu vůbec prošlo.

     1. Tady si se do tabulky zařadil celkem přehledně. Napíšeš nám čím jezdíš, když je pro tebe X5 50d taková mrdka, že by ti za její vlastnictví měl ještě někdo platit? A kolik si toho v 50D najezdil? Moc se ti do toho nechce viď?

     2. Klidne nam muzes sugerovat ze bys odmitnul auto zadarmo (natoz kdyby ti za to nekdo jeste zaplatil), ale moc si tim ve svy zoufaly obrane proti Stepanovymu (imo celkem presnymu) odhadu nepomuzes…

     3. Ono vysvětlovat uvažování člověka, co si může dovolit vykešovat nebo splácet auto za 3 mega, někomu, kdo vyvařuje dvacet let starou hajtru a ohání se tím, jak je to ještě poctivý auto a hlavně vole bez elektroniky, takže se nemá co srát a všechno, je dost složitý. Prozradím ti tajemství. Tý první skupině je ta druhá úplně u prdele. Málokdo si při pohledu z báwa za 3 mega na starýho Saaba řekne, že řidič je trapná socka. Naopak Saabista koukne a okamžitě se začne přesvědčovat, jak na to ten druhej nakrad a že je to stejně sráč a že by to nechtěl, ikdyby mu platili (lol, tomu sám nevěříš).

      Koupit káru, pojezdit v záruce a po záruce to poslat do piči, je velkej luxus. :) Zrovna autor článku přiznává, že jsou mu auta úplně u zadku, až doběhne záruka, tak to střelí a víc ho to nezajímá. Vlastně o tom autě přemejšlí (a ztrácí s ním míň času) než ty, s tím tvým poctivým kusem švédské oceli. Takže, kde je ta kvalita?

      1. Co je to vůbec Saab? Slyšel jsem, že dřív prý dělali auta nebo co,ale to už je dávno.

 4. pěkná, objektivní, střízlivě napsaná recenze od někoho, kdo se z toho auta nepo..al a nemá ho jako modlu…
  v týhle motorizaci a výbavě mohla být hodně přes 3M a tam už se začíná blížit nějaké nepřehnaně vybavené 7er, pokud zůstaneme u stejné značky (ev. limuzín jiných značek) a to je auto o level jinde, jinak zvládá dlouhý štreky
  oceňuju příklon k grandturismu 6er, podle mě a z vlastní zkušenosti ideální auto pro chlapa, kterej jezdi daleko a chce si řízení užít, pro manželku potom ta X5 na vožení dětí do školy a do města, v zimě pak celá family na hory…

  1. 6er je kurevsky drahá, v porovnání s konkurencí ve formě A7 a CLS. Kamarád co přecházel z A7 na 6er, oboje třílitr nafta, říkal, že to stojí za každou kačku :)

   1. BMW 6 grand coupe sebevědomě staví proti Porsche Panamera, takže proto ta drahota…

    tu 6er ve svém příspěvku výš jsem měl na mysli coupe, nebo cabriolet, prostě 2 dveře, klasika GT, benzín V8, něco to stojí, ale stojí to i za to :D

    1. 6er (bavíme se o Fkový generaci doufám, Ečko super, ale přecijen už za zenitem, ačkoliv v kabriu a s N62 by to mohla být super hračka) z mého pohledu, kromě na cenu, trpí ještě na nedostatek motoru. 40i by v mém stylu provozu žralo jak protržený a ani by to oproti 40d o moc víc nejelo. 40d, well, to by šlo, prý to v šestce jede moc hezky, akorát od ceníkový ceny 2,5mega+ bych chtěl prostě něco víc než je 35d známé z 3er (pro neznalé->35d z 3er zcela odpovídá 40d v X5, X6, 7er…, je to doslova ten samej motor). No a 50i je úplně v prdeli, ikdybych si mohl dovolit měnit to ve stylu olej, olej, olej+motor, olej, olej, olej+motor, tak by mě to hrozně sralo :/

     Výhoda i nevýhoda je to, že to ukrutně drží cenu. Při pohledu na předváděčky člověk zjistí, že 6er po tom roce a 10kkm najednou zcela odpovídá motorově a výbavově podobné 7er. A začíná to být hodně na zváženou, protože prostě sedma je prostě sedma.

     Takže ikdyž je to krásné auto, asi to nikdy nebude pro mě. Nehledě na to, že výroba ukončena, přišlo to hnusné 6GT místo 5er GT a 6er se jako kupé asi nikdy nevrátí (protože by mohlo kanibalizovat přicházející 8er). A mnou preferovaná varianta, tedy GC, asi skončila právě kvůli GTčku.

     Ale co, ještě 2 roky to řešit nemusím a bůhví, co pak bude. :D

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!