Zkušenosti: BMW 318is

Featured Image

Následující článek/popis/recenze  se bude týkat vozu, jehož jsem hrdým majitelem už něco málo přes rok (stejně jako řidičského oprávnění skupiny B). Ač je to mé první auto, není jediné, které jsem měl tu čest pilotovat, tudíž nějaké ty možnosti srovnání mám.

Nebudu zde popisovat koupi v autobazaru, že nebylo nikdy havarované (bourané na pravý předek), že jsem 3. majitel (v ČR, předtím v Německu raději nechci vědět kolik jich bylo) atd.

Jakožto technicky založený jedinec začnu tím, na co si nejvíc potrpím – čísly.

Můj kousek je roku výroby 1992 a s tím přichází první věc, která mě vytáčí do rudého pole – stáří auta, pro některé lidi, snad základní parametr při koupi vozu. Celkem mi vadí, když někdo říká, že nechce 10 let sterý šrot, ale nějakou max 2-4 roky starou ojetinku – vole. Fajn, není to nejnovější auto a 17 let je už hodně dlouhá doba, ale pro mě osobně má takové auto větší hodnotu než nová Fabie byť je “jeté“. Asi je to dáno tím, že se ze mě stal sebecentrický namyšlený majitel BMW, kterému není nic dobré. Dobře mi tak.

Modelová řada je E36 tedy model vyráběný v letech 1991–1998 a konkrétně typ 318is. Pokud někoho zajímá rozdíl mezi 318i a 318is, tak 318i je vybaven 4-válcovým motorem SOHC s osmi ventily a výkonem 115 pašíků, zatím co “ISo“ má motor DOHC (rovněž podélně uložený 4-válec), ventilů 16 a stádo čítající 140 pašíků, kteří 1330 kilogramům železa dodávají jistý druh hbitosti. Vím, není to klasický Bawor s řadovým 6ti válcem a baterkou v kufru.

Spotřeba – palubní deska je vybavena !analogovým! indikátorem aktuální spotřeby se stupnicí 0-30 L/100km. Sportovní řada M má na tom samém místě teplotu oleje, aby se majitel neopíchal, když to přišlápne. Debilní dotazy kamarádů typu „proč ta ručička zmizí nad 30kou když stojíš?“ jsou na denním pořádku…   nechápou, že když auto stojí, tak žere nekonečně litrů na 100km. Ale vraťme se ke spotřebě samotné, pokud jezdím předpisově a kombinovaně, dá se vykouzlit spotřeba kolem osmi litrů…  7,6-8,1 je krásná, bohužel pro mě nedosažitelná, poté co jsem začal jezdit jako prasátko – chro chro. Má spotřeba se pohybuje 8,3 – 8,9 a věřte, že červené pole ani rychlosti 200+ mi nejsou cizí. Nejvyšší spotřeby jsem dosáhl 9,3 a to bylo v zimě, když jsem jezdil na brigádu, každý den, při –10C poměrně krátkou vzdálenost (cca 5km).

Když začnete jezdit podle indikátoru, sledujete, že takových 80km/h se dá jet i za 4 litry. Do 140km/h se dá spotřeba držet na 8mi litrech, pak bolestně stoupá a zjišťujete, že rychlosti nad 160km/h  (tak aby jste je udrželi) se nedají jet pod 12. Maximální rychlost, jakou jsem dosáhnul – 5. převodový stupeň a motor na omezovači, který je nastaven na cca 6540rpm, byl 219km/h (měřeno GPS) – tachometrově 220km/h, indikátor se ustálil na 16ti litrech.

Nádrž má objem 60 litrů, hladové oko začne svítit, když zbývá v nádrži okolo 8mi litrů, popelníky dva, volant jeden, pedály tři a ….. a dost. Celý interiér doslova “obklopí“ šoféra, protože veškeré ovládací prvky jsou nasměrovány na jeho sedadlo, už se cítím nesvůj v autě, s klasickým “rovným“ interiérem. Vůz je Coupé, takže tří dveřový s délkou něco málo přes 4,5 metru (když to stojí vedle stejně velké octávky, říkám si, vždyť jsem chtěl na začátek malé coupátko). Ale i tak se v něm sveze 5 lidí (nikdo neřekl že pohodlně).

Pneu jsou doporučeny 205/60 R15 v rychlostním indexem V tedy 240km/h, ve VT průkazu jsou jako maximální rozměr uvedeny 225/50 R16 s poznámkou, že pak nelze nasadit řetězy. Zase na druhou stranu, si podle mě normální člověk na 1800ccm auto nedá 225 gumy.. ale najdou se i tací, kteří si to dají na 316i….

Dost bylo čísel, asi bych měl říct i něco na téma jízdních vlastností, problém bude co, nejsem žádný Fittipaldi, ale laicky se o to pokusím. Jak je všem dětem známo, BMW je charakteristické zadním náhonem (až na vyjímky X-drive). Moje BBurago neoplývá samosvorným diferenciálem, takže přetočeni není až tak ízy (spíš je to mindblockem, protože mám rád své nápravy a pneu, tak to ani nepokouším).

Měl jsem tu možnost a připletl jsem se na akci zvanou Renocar, kam si chodí nahonit ego majitelé Porsche a Ferrari v „závodě“ proti běžným autům a projel jsem se na okruhu se svým autem, jak plno lidí uvádí – na hranici jeho možností. Hranice vypadaly jako zařazena 3ka, 6k na otáčkoměru, 20litru spotřeba a dojebávání starých Uniroyal pneu v každé zatáčce.

Po této zkušenosti snad každý nabude dojem, že 140 koní je málo, že ten smrkáč v  Impreze Sti mi dal na prdel a to auto prostě nejede. Zase musím přiznat, očekávaje “ustřelení“ zadku v zatáčce, nic takového se nestalo, každý jen straší se zadním nahonem a má s tím odjeté hovno. Mám-li popsat smyk, jaký mě doprovázel, každou zatáčkou, popsal bych ho, že auto se začalo “posouvat“ kolmo na směr jízdy, žádné ustřelení prdele a následný protisměr mě nečekaly, jak jsem často slýchával. (A to nemám ASR) Nejspíš to bylo zapříčiněno suchou vozovkou, na mokré bych se určitě otočil,  – nevím, každopádně takovou jízdu nebudu realizovat mimo okruh. Poučení pro mě, nepřetočím se, pokud nechci na suché a čisté vozovce. Pokud chcete smykovat, před zatáčkou podřaďte, vytočte motor a pusťte spojku při zahájeni zatáčecího manévru funguje to – ověřeno na křižovatce.

Ovšem v zimě to je jiné kafé, přičtu-li situaci ve které jsem byl a sice – řidičák 3 měsíce, auto se zadním náhonem, se 140 kobylami a letními pneu 1,6mm, musím se fakt pochválit, že se ani mi, ani autu nic nestalo a dalo mi to hodně.  Už chápu, proč se má dávat panel do kufru u RWD.
Podvozek taky není zrovna nejměkčí, takže na hrbolaté cestě nečekejte příjemné houpaní ale solidní kostitřas.
Co se živosti auta týče….  ISo má uváděné zrychleni 9,6 sekundy 0-100km/h, což je pro někoho krásné číslo, mě osobně by se líbilo tak o 2 – 3 jednotky niž, bude tím, že nikdy nejsem spokojen s tím, co mám a vždy chci víc – špatná vlastnost.
Báčo argumentuje na první 3 převodové stupně, 4ka a 5ka už s živostí nemají moc společného ale to nevadí. Mimo obec je rychlost 90 a většina lidí si tam těch 80-90 drží což je na rychle předjetí ideální, podřazení na 3 a hurá do toho – na 3ku umí jet 135km/h, takže pokud dám za tři při 80ce, otáčky vyletí na krásných 3,5k, sešlápneme plyn ještě niž a užijeme si něco, co se dá nazvat zapasováním do sedačky. Mnohé z vás to nerozhodí, ale už jen čistě provedený meziplyn mě vždy potěší.
Brzdy jsou kotoučové, vpředu i vzadu spolu s bubnovou ruční.
Přední jsou vzduchem chlazené – a to skutečně, v předním nárazníku je věc zvaná ofuk brzdy, jedna se o plastový tunel vedoucí z nárazníku do blatníku a je přímo nasměrovaný na náboj kola. Zadní brzda je kotoučová s tím, že je tam i malá bubnová sloužící jako ruční brzda.
Tady pozor, absolutně nevhodné pro smykování pomoci ručky, protože ta brzda je slabá a uchycení brzdových čelistí není dimenzováno na zablokovaní kol, během jízdy – pokud to uděláte, strhnete čelisti a budou vám pěkně rachotit v bubnu – takže používat výhradně jako parkovací brzdu.
Bohužel (spíš bohudík) je to zároveň nejsilnější auto, jaké jsem řídil, takže mi nemůže chybět něco, co jsem nepoznal. Kdybych se mohl projet v M3, vím že bych nechtěl nic jiného i kdyby mě to mělo sežrat.
Přejdu, k výbavě..  na rok 1992 zde najdeme posilovač řízení, klimatizaci, elektrycká vokna, metlu, mlhovky, něco, co je honosně nazýváno palubní počítač (hodiny, datum a venkovní teplota), interiér fkůži, zámek wheelu, zrcátka felektryce a celý to stojí na hlínách.
Tak, teď se podívejte na š. favorit z roku 1994 a uznejte, že soudruzi z NDR předběhli dobu (nebo češi zaspali?). Interiér obsahuje několik, zpříjemnění, bez kterých už auto nebudu chtít.
První z nich a zároveň, ta, na kterou jsem si nejvíc zvykl, používám ji téměř vždy a otravuje mě, že ji jiná auta nemají – možnost ovládat okna bez klíčku v zapalování (pro ty méně bystré ještě jednou uvádím, okna ovládaná elektricky). Mezi další featury patři osvětlené popelníky (nejsem kuřák ale potěší to), výškově nastavitelná sedadla, tlačítka na ovládaní oken, připomínající spoušť digitálního fotoaparátu – horní poloha (zaostřit), okno se klasicky stahuje dokud držíme tlačítko, dolní poloha (pořídit snímek), okno sjede automaticky bez potřeby držet čudl. Narozdíl od Mazdy, která toto má pouze pro šoférovo okno, tady to platí pro všechna.
Možná vám připadám jako Alenka v říši divů ale seděl jsem v Mazdách, Toyotách, VW, Škodovkách, Fiatech, Renaultech a ta auta to prostě nemají.
Věci jako blinkry na bocích či třetí brzdové světlo se dávaly až od roku tuším 1994.

K zevnějšku bych toho moc neřekl, fotek E36ky jsou na Googlu tisíce, zkrátka kdo vizuálně tuní Baworáky je buď padlej na hlavu nebo nemá vkus.

S autem mám nalítáno přes 20k km, nikdy mě nezradilo, vždy chytlo na poprvé ale pokud bych si kupoval auto teď, vím že by to bylo 320d, hlavně kvůli spotřeby. A sedan.
Na závěr řeknu větu, kterou říká můj kamarád: „Někteří lidé chtějí auto a někteří BMW“
Možná se vám zdá můj článek poněkud zaujatý….  ale věřte, je to tím autem.
 

12345 (18x známkováno, průměr: 3,89 z 5)
5 374x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59
D-FENS © 2017