Zkušenost s Octavií II 1,6TDI 77kW

Featured Image

Vážení. Dfens čtu cca rok, tak jsem si řekl, že přispěji svojí troškou do mlýna. Na poprvé jsem si vybral test svého auta, které používám dva roky a najezdil s ním přes 60kkm. Zakoupil jsem vůz jako nový. Proč jsem si vybral zrovna Octavii II rozebírat nebudu, nechť si mě zařadí každý sám. Snad jen doplním malé info, že osobně preferuji Golfa, ale nakonec nevyhrál, protože potřebuji vozit kočárek. To je korbička a podvozek a k tomu ještě zavazadlo, když jedeme na výlet.

Pro své auto jsem zvolil 1.6TDI CR 77kW. Diesel proto, že najezdím denně 125km a ročně cca 35kkm. Vlastně jsem hodně uvažoval o TSI. Nakonec jsem z jistých důvodů volil TDI. Jedna šestku jsem vybral protože je levnější než dvoulitr a jedna šestku předchází co se týká spolehlivosti lepší pověst.

O designu nechci psát. Snad jen, že vůz spatřuji praktický. Pro někoho strohý VW styl se mi líbí. Sedačka u řidiče se mi zdá nepohodlná. Jako by byla prosezená, či co, což mi v showroomu nepřišlo. Možná je to tím, že mám záda křivá, tak ne všude dobře zapadnou. Zkrátka musím hledat vhodnou pozici než ji najdu.

Co bych rád vyzdvihnul z výbavy je aut. Klima, výhřev sedaček a hlavně hands free buetooth. Původně jsem si myslel, že elektrické sklápění zrcátek nevyužiji. Naopak. Je fajn, když chci zajet autem v garáži těsně ke zdi. V úzké garáži k nezaplacení. Další věc, kterou oceňuji je elektrické topné těleso, pro ohřev vzduchu do kabiny. Topné těleso spíná automatika za splnění podmínek studeného motoru a současně venkovní teploty pod 4°C. Věc úžasná. Topí prakticky ihned. Rychle pak rozmrzne čelní sklo. Když je topné těleso v provozu, motor na volnoběh točí 1000 otáček namísto sedmi set.

Co mě na autě sere je automatika, která poté, co ručně navolím vnitřní okruh automaticky spouští klimatizaci. Asi se jedná o simply clever. když vidím kouř, aktivuji vnitřní okruh, za 20 s ho deaktivuji a klimoška se zbytečně startuje a vypíná. A tak to jde pořád dokola.

Stejně tak mě vytáčí pokus o pohodlí, které nastává po použití ostřikovače. Stisknu páčku, sepne motůrek ostřikovače a po cca vteřině se rozjedou stěrače. Čekám až se okno umyje a pouštím páčku. Doposavad je vše v pořádku a jeden by čekal že se zaparkují stěrače a tím to skončí. Diletant však rozvinul automatiku ostřikovače až k simply cleveru. Po sundání prstu z páčky, stěrače ještě desetkrát stírají samozřejmě na sucho a rozmažou na před tím čistém skle co se dá, resp. co nasbírají v krajních polohách. A aby toho nebylo málo, asi deset sekund po té, co se dají stěrače do klidu, ještě jednou automatika setře nasucho, aby se to rozmazalo alespoň nyní, kdyby náhodou bylo sklo čisté. O této debilitě jsem před koupí věděl a nechal jsem si to od prodejce okamžitě deaktivovat. Kapitola sama pro sebe je automatika, které má řídit stírání za deště. Po většinu času funguje dobře. Ovšem občas si usmyslí stírat jak divá, když jen minimálně mrholí a setřít by stačilo jednou za 20s. Jindy zase čeká a čeká, už jsem nasranej že nic nevidím a stěrač stále čeká… Raději bychměl obyčejný cyklovač s nastavitelnou prodlevou. Jednu pozitivní věc na stěrače mám. Po ukončení stírání se zaparkují tak, aby se střídalo namáhání stírací gumičky ohybem o sklo v klidové poloze. Velmi to prodlužuje jejich životnost.

Dále naprosto nechápu, na co je automatická aktivace vnitřní cirkulace vzduchu. Na to, aby automat zavřel přívod vzduchu z venku, musí být intenzita smradu naprosto nepředstavitelná. Samozřejmě, že když před sebou vidím trabanta, vrak s vymláceným DPF , nebo začouzenou vesnici, musím aktivovat vnitřní okruh předem, jinak to přeci nemá smysl… tato automatika zcela logicky takto neumí předvídat. Prostě krám zbytečný.

A nakonec, „co mě mrzí nejvíc“, tak to že v Oktávce dvojce nemám škrabku na led ve víčku u nádrže. Celý život sním o podobné vychytávce. A oni mi tu škrabku nedají do víčka ani dodatečně. Představuji si, že ráno půjdu zasněženou zahradou k autu, všude ticho, svítí pouliční lampa, vločky se něžně snášejí a poletují, jako by nechtěly dopadnout na zem. V tom vyndám dálkáč od centrálu, odemknu auto, a z VÍČKA nádrže vyndám smradlavou škrabku od nafty. V tu chvíli soused puká vzteky, chce jí taky a číhá na příležitost, až jednou nezamknu auto a on mi ji vezme…….

Motor 1,6TDI CR 77kW mě nezklamal. Je adekvátně pružný a hlavně tichý. Na pětku ve stovce mnohdy není vůbec slyšet. Při sešlápnutí plynu zanýtuje, jemně pobrumlá. Naopak motor pod 1500 ot/min vydává dunění nemá dostatek výkonu, a cit mi říká, že mu to nesvědčí, o dvouhmoťáku ani nemluvě. Občas ho vytáhnu s lehkou nohou z 1250 ot/min na trojku, ale jinak se otáčkám pod 1500 vyvaruji. Při malém zatížení by se nechal okolo 1350 ot/min také provozovat aniž by vydával odmítavé dunění, ale je to naprosto zbytečné a nedělám to, i když to rádce řazení doporučuje.

Pokud motor necháte na plný plyn akcelerovat od volnoběhu, do 1200 ot/min se hrabe z naprosté letargie a duní (ne moc, někteří by takto motor bez ostychu zatěžovali…). Ve 1400 ot/min se začíná probouzet turbo, které pěkně zabírá od 1500 ot/min. To je hranice ve které ustane dunění a nastává plynulý zátah, který mírně zesílí ve 2000ot/min a pokračuje do 3000 – 3500 ot/min. Dále zátah mírně slábne a nad 4000 pozbývá vytáčení motoru smysl. Předjížděcí manévry většinou stačí praktikovat na čtyřku, kdy  motor točí 2000 při osmdesátce. Vytáhnu ho třeba na 140km/h a stále má sílu. Na trojku sice auto vyrazí razantněji, ale při nabrání rychlosti a ukončování předjíždění motoru dochází dech, což může vadit pokud nemáte čas na přeřazení. Když se člověk chce trochu vyblbnout v ostrých serpentinách, je dobré mít zařezenou trojku, motor točit 2000 – 3500ot/min. před serpentinou dát plnej ve správném předstihu, poté trochu auto rozhoupnout, tím si trochu najet do zatáčky a vrhnout se k jejímu středu pěkně po čumáku. Těsně před vrcholem obrátky zabere turbo a auto zátah motoru krásně vtahuje do středu a protáhne zatáčkou. Když to dobře uděláte, chová se auto mírně přetáčivě, když to vyjde „líp“ dostanete přetáčivý smyk, který ESP začne krotit. Když to přeženete, jste vohnout v pangejtu. Samozřejmě doporučuji zkoušet když je rozhled, v okolí nejsou jiní účastníci a stromy. Samozřejmě to chce cvik. Bez rozhození auta před otáčkou přetáčivosti nedosáhnete, auťák padne na vnější přední kolo, po kterém se čumák tečnou sune ven ze zatáčky. Stejně důležité je načasování sešlápnutí plynu před zatáčkou. Když ho sešlápnete brzy, naberete moc rychlost – o to víc pak auto padá na čumák ven a raději uberete. Když ho sešlápnete pozdě, nestane se nic, jen turbo zabere až když je zatáčka za vámi. Chce to ještě získat cit pro prvotní nájezdovou rychlost. A připravit korunky na gumy, čepy, silentbloky v nápravě… Prostě malé dieselové pokušení. Se silnějším motorem je to trochu snazší.

 Na obávané dlouhé převody jsem si zvykl. Když chci akcelerovat, jednoduše motor trochu vytáčím. Převodovka vůbec nutí hodně přeřazovat, zvlášť na cestě kterou neznáte, nebo na sněhu. Konstruktér naskládal kvalty úplně těsně, bez překryvu. Pro někoho, kdo nad řazením nehodlá přemýšlet, nemá cit pro stroj a jízdu je zpřevodování dosti nepříjemné až otravné. Osobně jsem si zvykl a převodovka mě vyhovuje. Když jedu klidnou jízdu a nechci motor zbytečně vytáčet, dvojku točím přes 2000 a po přeřazení trojka spadne na 1500, což je hranice otáček pod kterou nerad chodím. Čtyřku točím mírně nad 2000 a pětka zachytí otáčky mírně nad 1500… Když chci akcelerovat razantněji, točím kvalty do 2500, nebo 3000. Jinak rychlosti jdou řadit pěkně zlehka a kulisa je přesná.

Spotřeba se drží příjemně nízko. Od koupě automobilu podle tankování 4,6 l/100km. Při okrskové jízdě a dodržování rychlosti se zapojením předvídavosti a využívání setrvačnosti vozu není problém jezdit za 4 l. I několik desetin pod, ale to už se musíte hodně snažit. Při normální jízdě s občasným předjížděním jezdím za 4,6. Nad pět a půl se dostanete ostřejší jízdu. Nad 6 stylem brzda plyn. Dálnice si vezme 4,8 až 5,5.

Kontrolka na DPF se ještě nerozsvítila. Ovšem aktivní regenerace probíhají pravidelně každých cca 730km. Pozná se to na zvuku motoru. Zejména při ubrání plynu. Také se to dá poznat po vyřazení na volnoběh, kdy motor drží 1000ot/min, namísto obvyklých cca 700. Během regenerace je znatelně teplejší zplodina z výfuku, opět bez problémů poznáte přiloženou rukou k výfuku. Jestli probíhají pasivní regenerace nevím. Vzhledem k pravidelnosti těch aktivních spíš ne. Tedy ne v mém případě. Jezdím spíš rovinatým terénem a asi spalinový trakt dostatečně pro pasivní regeneraci nezahřeji. Když jsem jezdil v Krkonoších, kde je přeci jenom více možností k většímu zatížení motoru, jsem usuzoval, že pasivní regenerace probíhala… ale nevím, možná se mílím, jde o subjektivní pocit na základě zvuku motoru . Co se děje na dálnici nemám vysledováno, protože je používám minimálně. Snad jen doplním, že motor točí při 130km/h cca 2500 ot/min. Vyloženě si libuje v otáčkách 2000 při sto desítce. Pětka je použitelná ještě v osmdesátce, kdy motor točí 1500.

Neodpustím si sdělit jednu malou zajímavost. Před dojezdem domů to mám cca 10km do kopce. Řídící jednotce se to evidentně líbí a tak před dojezdem ráda startuje aktivní regeneraci. To samozřejmě poznám nejpozději před garáží. V tu chvíli je mi blbý regeneraci přerušovat vypnutím motoru. V tu chvíli by zůstal spalinový trakt rozžhavený, nedochlazený, což se mi příčí. Tak milé auto vezmu na malou projížďku. Naštěstí mám kam pokračovat do kopce. Dám dvojku, 2000 otáček motoru, tempomat a nechám se vyvézt. Poslouchám jak motor kvílí přepouštěním nafty do filtru. Cca po třech minutách regenerace ustane. Běh motoru se razantně zklidní. Po zastavení a vyřazení na volnoběh se již otáčky nedrží na tisíci ale poslušně padají na 700. Regenerace je hotová a jedu domů. Tento výlet mě zabere cca 13 minut a nějak zvlášť mě neotravuje. Holt daň za evropskou legislativu, která nám mrví motory. Zajímalo by mě, do jaké míry přerušovaná regenerace vypnutím motoru ovlivňuje životnost DPF, turba… Pokud máte zkušenosti, rád si přečtu v diskusi. Zkoušel jsem nechat běžet regeneraci na volnoběh. Oproti popsanému krátkému výletu mě způsob volnoběhu připadal nekonečný. Zkrátka metoda výletu je lepší už jen pro to, že se výfukový trakt cestou domu z kopce pěkně dochladí.

Co se týče řízení, brzd, podvozku… nemám výhrady. Auto jezdí pěkně, s tlumením nerovností jsem spokojen, dobře sedí, je snadno ovladatelné… jízdní projev o třídu výš než u fabie, kterou jsem kdysi provozoval. Po šedesáti tisících mám kotouče jako nové, to samé platí o destičkách. Pravda, že styl jízdy brzda plyn neuznávám (takže téma vadnutí brzd při velkém zatížení neumím hodnotit a nikdy jsem nic podobného nepozoroval).
 

Jednou jsem zkoušel elektronickou uzávěru diferenciálu. Auto jsem zastavil v prudkém kopci, levým kolem na suchém asfaltu, druhým na čistém ledu. Při rozjezdu se asi 2 sekundy protáčelo kolo na ledu, asi než zjistila ŘJ o co jde a co má dělat. Najednou auto začalo zabírat a rozjelo se. Takže fíčura funguje, bez ní bych se nerozjel ani omylem.

Závady jsem na vozidle nezaznamenal žádné. Ani žádné neočekávám. Olej měním každých 15kkm, tankuji u Čepra a přilévám VIF. Měním vzduchový a naftový filtr. Co mám ještě pro vůz dělat jiného?

Závěrem mohu rád konstatovat, že jsem s autem spokojen. Ostatně jsem věrný škodovkář. Jen by si měla automobilka více rozmýšlet, jaké simply clever hovadiny nasazuje. Některé jsou směšné, jiné nepotřebné, nebo nefunkční. Zvolenou motorizaci můžu doporučit.


18.01.2015 Clerfayt

12345 (83x známkováno, průměr: 2,60 z 5)
25 023x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017