Život s e39

Featured Image

 

Pár dojmů z cizích aut, které jsem mohl řídit, jsem zde už popsal, ale o mém ještě ne a tak to teď napravím.

Proč právě tento model BMW?

1

E39 jsem chtěl už velmi dávno, vlastně poprvé mě zaujala, když vyjela po modernizaci. Do té doby mě auta vůbec nezajímala, ale když jsem tenkrát tu černou 530i v M-paketu uviděl, měl jsem nutkání jí prostě jednou mít. Tehdy to byla novinka a já byl asi v druháku na střední. Musel jsem si počkat 9 let. Mezi tím jsem se o auta začal mnohem víc zajímat. Nejvíc jsem si oblíbil BMW, pozor, vůbec ne kvůli prestiži. Design tehdejších modelů se mi prostě líbil, elegantní, dlouhý rozvor, kratší převisy, hlavně ten přední tedy, sportovní šmrnc. Už staticky na mě působily dynamicky a schopně, ale přitom neokázale. Model M5 byl tím největším snem a dodnes asi je.
Nakonec jsem se dočkal a pořídil jsem si právě 530i, v M-paketu, v modré č. 364, čili Topaz blau metalic. Auto je po prvním majiteli, který si ji pořídil v dvaapadesáti letech, takže jsem předpokládal slušný stav a solidní přístup k autu, což se také potvrdilo. Koupi nebudu rozepisovat, ale vydala by na celý článek. Probíhalo to naprosto příkladně a na úrovni!

Článek se budu snažit pojmout tak, aby byl přínosem hlavně pro budoucí případné zájemce o tento model, aby věděli, co je může potkat za servisní zásahy, jak je asi tenhle baworák spolehlivý, či náročný na servis. Nastíním v něm mnoho zkušeností se servisy a opravy svépomocí.

Popis auta

2

Jak už jsem zmínil, jedná se o facelift, konkrétně rok 2001, motor M54B30, převodovka je klasický automat s hydrodynamickým měničem ZF 5HP19. Interiér je v kombinaci látky a alcantary v antracitové barvě, strop černý, to se mi hodně líbí, dřevěný dekor, což mě úplně nebere, ale budiž. Z výbavy mi nic moc neschází, sedadla by mohla být elektricky nastavitelná, možná vyhřívaná, ale předchozí majitel je nechtěl záměrně, auto řídil výhradně on a auto vždy parkoval v garáži, kde samozřejmě nemrzlo. Ve výbavě nechybí navigace, TV tuner, který dnes už „nefunguje“, protože má analogový tuner. Příjemným doplňkem je zadní elektrická roletka, samozřejmě funkční a dvojité zasklení. I díky těm oknům je v pětce hluk na opravdu nízké úrovni. Tato vlastnost auta se mi také hodně líbí, příjemné ticho na palubě. Řízení auta je pro mě pokaždé zážitkem, nepotřebuju vyloženě každého prohánět, nedělal bych to ani s M5. Auto je tak akorát komunikativní, čitelné, kupodivu i celkem pohodlné a to má sportovní podvozek. Mimochodem na díly značně drahý, ale o tom později. Když jsem u těch peněz, nové vyšlo prvního majitele na necelé 2,2 milionu korun. Spotřebu pohonných hmot majitel takového auta sice neřeší, ale člověka potěší, že apetit 1650kg těžkého auta se 170kW a automatickou převodovkou vůbec není vysoký, dlouhodobě, tedy od začátku mého užívání je něco málo pod 10 litrů na 100km, ale dálka se s tím nechá jet i pod 9 a to nejste zdaleka brzda provozu!

3

4

Život s autem

Život s takovýmto autem je jednoduchý, když máte dost peněz na servis a jste ochotni je do něj dát, ale sakra těžký, když trefíte na neschopný lemply v servisech a jste puntičkář. Bohužel za těch pět let co pětku mám, zažívám obojí, v servisech spíše to druhé, od drobností, po zásadnější věci. Nakonec to dopadlo tak, že co můžu a zvládnu, udělám si sám, jednak vím, že to opravdu udělám, udělám to dobře, nic kolem nezničím, ušetřím a ještě mě to baví.

Když jsem auto dovezl domů, opravdu vše fungovalo jak mělo, bylo jen pár drobných nedostatků, které bych chtěl řešit. Drtivá většina majitelů, lidí by to neřešila, ale já prostě jo. Na BC svítil údaj 192000 najetých km, samozřejmě poctivých. První věc, kterou jsem si naplánoval vzhledem ke kilometrům, byla výměna oleje v převodovce. Sice řadila naprosto bez problému, ale olej se v ní prostě měnit má, polemiky o tom zda ano či ne, mě vůbec nezajímali. Začal jsem se tedy poohlížet po nějakém servisu, ideálně po někom, kdo je nadšenec a pečlivý. Peníze jsem až tak neřešil, protože jsem měl polovinu z ceny auta připraveno na případný servis. Požadoval jsem hlavně kvalitu odvedené práce. Nakonec jsem našel „klubový“ servis, který snad každý v recenzích chválil. No a tady začali problémy, předně s tím, že mám jiné nároky, než valná většina lidí. S tím se mimochodem potýkám i dnes, hlavně při objíždění ojetin s kamarády, kteří chtějí poradit s koupí. Než jsem servis oslovil, najel jsem s autem ještě asi pár stovek kilometrů a udělal jsem si ještě takovou prohlídku, kontrolu úniku kapalin, vzduchových filtrů, sundal jsem kola, zkontroloval stav brzd, ložisek, atd. Přední ložiska kol už měli to nejlepší za sebou (ale pozor, nehučeli, nijak se při jízdě neprojevovali) a tak jsem si je k výměně oleje v  automatu připsal, dále zadní kotouče a destičky i se segmenty ruční brzdy. Také jsem si všiml při otevřených oknech a pomalé jízdě po městě lehkého chrčení někde od hnacího hřídele.

Další věc, která se občas objevovala, byly lehké vibrace volantu při rychlostech, které jsou typické pro nevývažek na kolech. Chrčení jsem typoval na kloub mezi hnacím hřídelem a rozvodovkou. Objednal jsem se na servis a těšil se na osobní zkušenost. Úkony byly rozděleny do tří fází, první, ty brzdy a ložiska, táhla stabilizátoru vpředu, pak ten kloub a olej v převodovce a nakonec olej motoru, svíčky, filtry (palivový, olejový a kabinové). Brzdy (ATE), ložiska a vyvážení kol proběhlo bez problému i práce byla pečlivá. Když pominu, že si za neoriginální ložiska účtovali cenu téměř totožnou s originálem BMW, tak dobrý.  Následovala geometrie náprav v nějakém servisu jejich známých. Auto jsme tam odvezli a čekali, když jsme ho jeli vyzvednout, pako po geometrii to jelo projet, motor jsem slyšel přes tři ulice a frajer s tím přiletěl tak, že fláknul krytem pod motorem o nerovnost na silnici. Když vystoupil, omlouval se, prd platný. Celkem za necelých 22000. Další úkon u těchto pánů už byl první problém. Výměna oleje v automatu v pořádku, dále proběhla výměna toho kloubu a údajně vyvážení kardanového hřídele, výměna středového ložiska a kříže kardanu. Celkem také asi za 22000 korun. Odjel jsem a kolem 80km/h hukot, zpomalím, zvuk a chvění odezní, přidám a je to tam zase, přidám nad 100, chvění zase odezní. Bylo už pozdě, ale do servisu jsem volal, že se mi zdá, že vyvážení kardanu asi neproběhlo úplně ideálně. Dohodli jsme se, že to vyřešíme při následujícím servisu. Nebylo to moc, ale prostě to tam bylo a předtím ne. Tak jsem dorazil na třetí servis, výměna oleje proběhla tak, že při další za rok, jsem zjistil že filtr oleje zdeformovali (nedocvakli ho do víka olejového tělesa), svíčky mi namontovali BOSCH, přitom jsem požadoval NGK, nebo originál, palivový filtr Champion zase téměř stejná cena jako originál BMW, což je KNECHT, dnes myslím MAHLE. Kabinové filtry mi dali obyčejné, naúčtovány uhlíkové, cena téměř jako originální díl BMW. To vše asi za 12000 korun. Pak jsem našel v kufru fakturu za všechny díly, no, pěkné to bylo. Já bych to i přežil, jak jsem psal výše, ale požadoval jsem perfektní práci a domluvu, což už nebylo ono. Kardan byl znovu údajně vyvážen, co myslíte. Po tomto byl slyšet i kolem 50 km/h, čili už na něm byli dvě vadné frekvence. No nic, řekl jsem si, až se rozletí, pak to s nimi řádně vyřeším.

Čas běžel, kilometry také a jednoho krásného dne jsem šel na oběd do restaurace, kam jsem chodíval celkem pravidelně. Klíče mi v kapse vadily a tak jsem je vyložil na stůl s mobilem a peněženkou. Ano, při odchodu jsem je v restauraci zapomněl a po 10 minutách jsem se vrátil, ale kdepak, klíče se nenašly, ani když jsem jim nabídl slušné peníze. Od té doby tam nechodím. Celá sranda, tedy výměna všech klíčů, zámků a kódování mě vyšla asi na 25000 korun. Já vůl jsem auto svěřil zase do klubového servisu. Volám tam, ano pane, umíme to, není problém, znělo v sluchátku. Kdyby řekli ne, odvezl bych to do BMW a vyšlo by to nastejně, ale bez úžasného bonusu, který popíšu níže. Zaprvé, když mechanik rozebíral dveře řidiče, rval dřevěnou lištu z obložení dveří. Povídám mu, že to nemusí sundávat, že tam pod tím šrouby nejsou, ne ne pane, jsou tam, říkal. Říkal jsem si no, ještě chvíli a má vyděláno 3500 za novou lištu, až mu praskne. Samozřejmě šrouby tam nebyli a bylo to tak, jak jsem říkal já. Nakonec jsem odjel a auto jsem tam nechal s tím, že až bude vše hotové, dají mi vědět. Ještě jednou jsem se ujistil, zda to dokážou i „skódovat“ s jednotkou motoru. Že prý ano, že na to mají fachmana. Za pár dní jsem si auto odvezl a při předávání ještě nefungoval zámek dveří, tak se to přede mnou znovu dodělávalo. Já jsem vesele jezdil a jednoho dne asi 14 dní po tomto zákroku jsem nenastartoval auto. Říkal jsem si, že to bude třeba pojistka čerpadla paliva, nebo nějaké relé startu, prostě něco podobného. Pojistky byly v pořádku a čerpadlo se taky zdálo funkční, nic dalšího mě na místě nenapadlo. Auto jsem nechal odvést odtahovou službou na pojistku, samozřejmě k pánům z „klubu“. Během pár dní mi volali, že je to relé, ale že ho skladem nemají a mají jen použité, to mi tam dají, než přijde originální díl. Souhlasil jsem a auto jsem si vyzvedl. Doma mi to samozřejmě nedalo a tak jsem otevřel kapotu, kolem prostoru ŘJ se válelo několik kontaktů, které vypadaly jako ty z relátek. Jenže kryt jednotky motoru a několika relé nebyl očividně nikdy sejmut a tak jsem začal tušit, že problém byl v něčem jiném. Dále tvrdily, že nic jiného nerozebírali, ale poznal jsem, že kryt vedle sloupku řízení, kde se nachází jednotka EWS, tedy imobilizér, byl sundaván. Kryt jsem tedy srovnal do polohy, jak má být.  Jezdil jsem dál a za 14 dní, co myslíte?! Startér točí setrvačníkem, ale je slyšet, že prostě „naprázdno“, jako v minulém případě, absolutně žádná snaha o start. Už mi bylo jasné, že bude problém s imobilizérem a s tím spárováním s jednotkou motoru. Zavolal jsem pánům odborníkům a požadoval jsem nápravu na jejich účet, jak odvoz auta, tak opravu. Hoši auto odvezli do autorizovaného servisu na jejich náklady a auto od té doby startuje bez problému. Měl jsem jich už dost i těch lží a mlžení kolem všeho a už jsem tam nikdy nejel. Na jejich obranu musím říct, že se snažili vyjít časově vstříc, auto mi jednou předali i mimo pracovní dobu, ale to je prostě málo, sakra málo.

5

V tuto chvíli byl stav kilometrů téměř 200000. Jemné, občasné vibrace volantu stále přetrvávaly a nepomohlo ani další vyvažování kol. Hledal jsem pomalu další servis.  Narazil jsem na jeden autorizovaný, opravdu všichni o něm psali jen pozitiva. Sice trochu z ruky, ale nevadí, řekl jsem si. Tak jsem tam vyrazil na zkušenou, na podzimní prohlídku. Přístup byl jak po telefonu, tak na místě v pořádku, ochotný a vstřícný personál. Jednalo se o klasickou akční prohlídku asi za 700 korun. Sdělil jsem jim jen jediný problém a to občasnou vibraci volantu. Práci opravdu provedli, kontroloval jsem mechanika skrz prosklení do dílny. Výsledek byl takový, že auto je v pořádku, bez nějakých vůlí na podvozku, jen snad jedno světlo nešlo doseřídit a výhřev termostatu se na diagnostice projevoval nějak nestandardně. Vibrace ale pokračovaly. Nedalo mi to a při přehazování kol na zimní jsem si zahýbal s každým kolem a hle, vůle jednoho pravého ramene byla na světě, bylo to vidět i na lehce špatně sjeté pneumatice. Čekala mě stejně návštěva servisu na výměnu toho termostatu a jeho tělesa a tak jsem jim zavolal, ať přiobjednají i to jedno rameno. Rameno originál asi 4500kč, termostat s tělesem už nevím, ale asi 3500 plus práce, geometrie a nechal jsem vyměnit i brzdovou kapalinu, auto si o ni řeklo samo. Je to servis po čase, indikován takovým budíčkem vedle LED diod, které signalizují výměnu motorového oleje. Doma jsem zjistil sice jen drobnost, ale podběh nelícoval s nárazníkem a tak jsem to dorovnal. Asi nikdy nemůže být ten výsledek stoprocentní, to vypadá.

V tu chvíli jsem si tak nějak řekl, že co půjde, budu si dělat sám. Časem kromě běžných výměn oleje motoru a filtrů jsem dělal například odvětrání klikové skříně.  Je to práce asi na 3h, v klidu. Díly originál asi 4000 korun, jak odlučovač, tak všechny hadice k němu, výměna oleje servořízení, s hadicovými sponami a těsněním pod víčkem. Často to bývá mastné z úniku. Výměna pružiny napínáku rozvodového řetězu, originál díl asi stokorunu. Začal jsem pozorovat, že při odemykání a zamykání auta necvaknou všechny zámky najednou, bylo to takové cvak, cvak, později, cvak,….., cvak. Sundal jsem výplň zadních levých dveří, zámek vyjmul, vyčistil, promazal i motorek. Chvíli byl klid a znovu. Z obavy, že motorek zkolabuje, což se stává a pak se musí výplň (tapec) dveří násilím vytrhnou ze dveří a znehodnotit jej, protože jinak dveře nelze otevřít, jsem okamžitě objednal nový motorek. VDO/Siemens asi za 1500 korun, což je prvovýrobce a motorek jsem vyměnil. Od té doby žádný problém se zámky. Pak další drobnost, netěsný motorek intenzivního ostřikovače, také VDO/Siemens, asi 800 korun. Následoval PDC snímač, naštěstí ten černý, ale i tak originál 2500 korun. Ten barevný, který je v zadních náraznících blíž k podélné ose vozidla a na kterém je asi gram barvy, pokud vůbec vyjde na 3500 korun. Dále tryska ostřikovače světlometu, někomu chyběla tak mi ji vyrval, ale byl to nějakej idiot, protože u auta se váleli rozlámaný zbytky. Čili jemu byla k ničemu a mně udělal škodu asi za šest stovek. Čas plynul a přišla mi zase nabídka na tu prohlídku za sedm stovek a tak jsem si řekl, že pojedu, bude další záznam do historie auta. Kontrola proběhla celkem bez problému, ale z diagnostiky vyšla 19x chyba ze snímače polohy vačkové hřídele, už nevím které. Žádný problém jsem s autem nepozoroval a tak jsme se dohodli, že to budu sledovat. Jednoho dne po rozjezdu z křižovatky mi zhasl motor, po znovu nastartování vše bez problému, ale tušil jsem, že onen snímač je po smrti. Auto jezdilo bez problému, signál byl asi nahrazen snímačem druhé vačkové hřídele a nebo i snímačem polohy klikové hřídele. Každopádně jsem se objednal na výměnu. Výměna vyšla na 2500 za snímač plus diagnostika a práce.

Na počítadle bylo celkem asi 210000km. Pomalu jsem se začal zajímat o tlumiče, pružiny a uložení těch tlumičů. Nebudu to rozepisovat dopodrobna, ale výsledek je takový, že tlumiče na E39 M-paket II nikde jinde neseženete, než originál BMW. Pouze na variantu M-paket I a jsou to SACHS Advantage, cena asi 3500 kus. Ty moje originál v BMW kus asi 7500 korun, což je stejné jako třeba na M3 E46 CSL! Jsou to také SACHSy, ale prostě je výrobce v nabídce nemá, byly dodávány asi jen do BMW. Pružina originál vyjde asi na 3500 kus. Strávil jsem nad hledáním těch tlumičů podle čísel mnoho hodin i to vypadalo chvílemi, že jiní výrobci je mají v nabídce, ale měli tam uvedeno číslo originálního dílu jak pro jednu verzi, tak i druhou, to mi nepřijde úplně věrohodné. Mezi standardním podvozkem, podvozkem M…I a M…II je rozdíl v tlumičích, pružinách i dle převodovky a výbavy vozidla, ale i v průměru zkrutných stabilizátorů. M5 to má ještě úplně jinak. Něco jsem o autě zase načetl a tak jsem vyměnil kapalinu servořízení. Jen tak z prevence.

Čas plynul, pomalu i kilometry, možná proběhla i nějaká ta prohlídka pro záznam do historie o autě a já četl zkušenosti se servisy. Jeden se mi docela líbil a tak jsem si řekl, že se na ně pojedu podívat s nějakou banalitou třeba výměnou brzdové kapaliny. Zavolal jsem tam a sdělil svůj požadavek. První reakce byla, zda chci odolnější kapalinu, čili s vyšším bodem varu. Řekl jsem, že ne, že mám standardní auto a také ho používám běžně, čili běžnou, ale tu co tam patří. Kluci ochotní, ale asi se spíš věnují krom běžného servisu lehkým úpravám aut spíš na okruhy, či sportovní ježdění, pomyslel jsem si. Do mailu mi přišla nabídka kapaliny, kterou mi tam hodlají dát. A zádrhel. Kapalina nesplňovala specifikaci brzdového systému mého auta s DSC (ESP). Volám klučinovi a povídám mu, že potřebuji kapalinu s poloviční kinematickou viskozitou, kterou doporučuje BMW do tohoto systému. Bylo mi sděleno, že kapalinu používají běžně a není s ní problém, ale že mi zajistí tu, co chci. Práce proběhla bez problému, servis krásný, čistý, chlapy ochotný, pohostinní, přátelští. Poprosil jsem je tedy ještě o nacenění tlumičů, prý je určitě seženou. Do mailu mi ale přišla nabídka na standardní tlumiče. Na to jsem reagoval, že to nejsou ony a tak mi bylo slíbeno, že se na to ještě podívají, že se asi dodavatel spletl, v pohodě, stane se. Samozřejmě tlumiče dodavatel nedokázal sehnat. Bylo mi to jasné, ale byl jsem zvědav. Mrzelo mě, že jsem se musel držet pravidla, důvěřuj, ale prověřuj. Trochu mě to zklamalo, protože když bych se o to nezajímal, měl bych tam kapalinu jinou (ikdyž třeba funkční) a tlumiče v budoucnu také jiné. Přitom do toho servisu jezdí spousta drahých aut.

Začal jsem nabývat dojmu, že mám prostě smůlu. A nebo, že mám asi vysoké nároky, které není tak běžné v praxi splnit. Pomalu se blížila zima a já měl už hodně sjeté zimní pneumatiky. Vyhlídl jsem si Nokiany, bohužel v mém rozměru nesehnatelné, tak jsem musel vzít mnohem dražší Dunlop Wintersport M3. Sada přes 18000 korun, ale dostaly mě, jak byly tiché! Jaké jsou na sněhu v extrému nevím, tady moc nesněžívá. A tak jsem dál hledal a četl různé články a rady, co E39 mohou potkat, hlavně na cizích fórech (tady je to většinou problém). Je toho spousta, defakto najdete všechno, co se jak mění, nebo třeba i interní seznam BMW, kde jsou všechny technické bulletiny.

To mě přivádí k dalšímu problému, který jsem na autě řešil a byl opravdu zajímavý. Jednoho dne při nastartování v zimě jsem slyšel některou z kladek, jen malinko pískala a za pár minut bylo vždy ticho. Řekl jsem si, že to vyměním všechno, zjistil jsem oba řemeny a všechny kladky, dvě napínací a jedna vodicí. Koupil jsem řemeny Contitech, ten pro klimakompresor asi za 250 kaček a ten pro servopumpu a alternátor za 600 korun. Kladky napínací po tisícovce a vodicí asi 700. Všechny od prvovýrobce, kterým je INA. V online katalogu dílů byla uvedena napínací kladka pro servo a alternátor nová s hydraulickým členem napínání, ale byla tam i starý typ s vinutou pružinou. Objednal jsem starý typ. Nebyl ani o moc levnější, ale prostě jsem si říkal, že když tam byl z fabriky ten starší typ, dám ho tam také. Oteplilo se a provedl jsem výměnu. Po výměně jsem jel na delší cestu a po ujetí asi 300 km a následném, studeném startu se z míst těch kladek ozýval skřípot. První moje reakce byla smršť nadávek, pak jsem si říkal, co jsem mohl udělat špatně, nic na tom přece není! No, zavřel jsem kapotu a vyrazil domů. Cestou jsem si říkal, že to bude třeba servopumpa, nebo ložisko alternátoru, ale zvuk mi neseděl a zdálo se mi to jako velká náhoda. Po příjezdu u ohřátého motoru bylo ticho. Věci, které vymontuji, si ještě nějaký čas nechávám, protože nebývají na úplném konci životnosti. Druhý den jsem šel do garáže hledat zdroj toho skřípání, typoval jsem to na tu kladku, co byla v online katalogu nahrazena tím novějším typem. Namontoval jsem zpět tu původní starou a bylo ticho. Tak jsem oslovil prodejce s tím, že kladka skřípe a že ji chci reklamovat, asi vadný kus, budiž. S tím že nechci peníze, ale chci jen vyměnit kladku. Co se nestalo, přišla mi domů ta moje reklamovaná kladka, jsem si připadal jak u blbečků na dvorku. Znovu telefon, výměna názorů a za týden mi přišla tedy opravdu nová kladka. Tu jsem tam namontoval a co myslíte, skřípala také. A to už mi bylo divné a tušil jsem důvod té obměny za hydraulický napínák. Psal jsem do servisu BMW tam samozřejmě nikdo nevěděl, nebo dělali, že neví, proč se používá jiný typ kladky od určité doby. No nakonec jsem to zjistil právě v jednom z těch buletinů a tam bylo napsáno, že se nedoporučuje při výměně kladek používat ani originální starší typ kladky, ale originální díl BMW z důvodu těch pazvuků. Věc se měla asi tak, že po skončení výroby motoru M54 dodavatel INA začal házet bobek na přesnost výroby napínacího mechanismu nebo možná všeho na starší motor a takhle to dopadlo. Kladku jsem tedy znovu vrátil s tím, že prosím o zaslání toho novějšího typu. Originál stoji 5500, INA s vybroušeným znakem a číslem BMW necelých 1100. Kladka už má k dnešku najeto asi 30 tisíc kilometrů a je ticho. To byl docela porod, hlavně kvůli několika demontážím a zpětným montážím. S tím také souvisí drobnost, kryt pod motorem je uchycen asi 7 šrouby, koupil jsem je nové, originál.  Mimochodem jsem si kvůli tomuto zásahu pořídil originální přípravek BMW na demontáž viskospojky, která se musí při výměně kladek sundat z hřídele vodního čerpadla chlazení. Nebyl drahý, asi 700 korun.

Bylo už léto a letní pneumatiky byli už také na výměnu, původní špičkové Michelin Pilot Sport 2 by vyšla sada na nějakých zase asi 18-19 tisíc (ty zadní 255ky stojí opravdu dost peněz). Peníze by na ně i byli, ale četl jsem od několika majitelů i M5 doporučení na Hankooky a tak jsem sáhl po nich. Sada asi za 12000. Dnes už bych je ale nevolil, mají najeto asi 30000 a přední začali malinko hučet. Při další koupi půjdu do Michelinu, nebo Dunlopu.

6

Blížil se podzim a jednoho dne jsem začal vnímat zvláštní hukot ze zadní části auta. Bylo to pravé ložisko kola, během asi 500 km bylo téměř hotové, bylo to hodně rychlé. Výměnu jsem nechal na servisu BMW, kde už jsem několikrát byl, viz. výše, protože jsem neměl stahovák a ani momentový klíč na 300Nm. Cena originálu asi 2500, plus práce, v pohodě. Zimu jsme přečkali bez problému a zásahů. Na jaře, při přehazování kol na letní jsem si všiml, že část tepelných štítů předních brzd jsou v místech uchycení téměř zkorodované a už téměř nedrží. Přední štíty jsou hliníkové a zadní z železného plechu a nastříkány černou barvou. Objednal jsem tedy nové originál, cenu už nevím, pár stovek. Přitom jsem se také rozhodl, že vyměním i komplet přední brzdy. Kotouče, destičky, snímač opotřebení, vodicí čepy třmenů a jejich prachovky. O brzdách na E39, nebo celkově BMW je na klubu spousta dohadů, někdo říká, že cokoli krom originálu se zvlní někdo je spokojený i s druhovýrobou. Cena těch vyjmenovaných dílů v originálu by vyšla na víc než 10 tisíc. Snažil jsem se dopátrat prvovýrobce kotoučů, marně, sice většina lidí říkalo, že je to ATE, ale nikde jsem to za sebe nenašel a desky byly JURID, ale ty mi nikdo neuměl dodat. Rozhodl jsem se tedy pro druhovýrobu od Zimmermannu, kotouče i destičky a ostatní drobnosti od ATE. Brzdy jsem zajel dle pokynů výrobce a nemám s nimi dodnes žádný problém.

V tu dobu mělo auto nejeto něco přes 230 tisíc km, myslím. Psal se rok 2014 a pomalu se mi začala zhoršovat čitelnost displeje palubního počítače. Je to typická vada těchto aut, stejně tak u E38 a E53, tedy modely se stejným přístrojovým štítem. Problém spočívá v tom, že mezi displejem a deskou tištěného spoje je pružné propojení, něco jako bylo ve starých kalkulačkách, pryž s uhlíkovými kontakty. Neznám přesný název, to mě prosím omluvte. No a tento díl vlivem neustálé změny teplot a času prostě zkřehne, zkřehne i plast, který to drží ve své poloze a výsledkem je tzv. rozsypaný čaj. Asi dva sloupce mi chyběly, když jsem auto kupoval a nyní jich bylo asi 5, víc ne, čili ještě to bylo hodně slušný, ale pro mě už ne. Na internetu je spousta návodů, jak displej a všechny kontrolky v přístrojovém štítu otestovat a také se dostat do skrytého menu BC, o kterém se zmíním ještě později. A tak jsem tedy hledal návod na opravu těch budíků. Práce je to docela náročná, hlavně pro člověka, který to ještě nikdy nedělal a tak jsem si řekl, že najdu někoho, kdo to umí, kdo to dělal mnohokrát a má pozitivní reference. Zase chyba. Jeden člen klubu byl všemi doporučován, ale byl z východního Slovenska a nechtěl jsem posílat štít balíkem takovou dálku, druhý člověk byl jen 50km daleko. Oslovil jsem tedy toho bližšího, měl také jen pozitivní hodnocení a sjednal si s ním schůzku s tím, že to spraví na počkání. Jasně a dopředu jsem kladl důraz na kvalitu, nikoliv na čas opravy. Přijel jsem na místo určení a čekal, 15-30 minut dnes nikdo neřeší, já běsním. Sám to nedělám, nebo se včas omluvím. No nic, nakonec pan mechanik přišel, očividně přímo z dílny, montérky dost poskvrněné a v tom mi sedl do auta. No, dělal jsem, že to snad ani nevidím. Ruce také neměl ideálně čisté na takovou práci. Stále jsem byl v klidu, nechtěl jsem ho znervozňovat. Budíky vymontoval, já zamkl auto a šel s přítelkyní do města, na oběd, atd. Řekl, že mi zavolá, až bude práce hotová. Po dvou hodinách pán volal, že se to zkomplikovalo, ale že už to co nevidět bude hotové. V pořádku. Za asi hodinu, či hodinu a půl volal, že je dílo dokončené a že můžu dorazit k autu. Já celej natěšenej přispěchal a díval jsem se, jak mi zase sedí v těch montérkách v čistém autě. Vy mě neznáte, ale kdo mě zná, dělává si ze mě srandu, že se mi bude do auta zouvat, když ho někam povezu. To samozřejmě po nikom nechci, ale na pořádek si potrpím, nejen v autě a tak ho udržuju velmi pečlivě. Budíky zapojil, usadil na místo, já mu zaplatil 2500 korun a pán odešel. Otočil jsem klíčkem a rup, otáčkoměr ukazoval snad 8000, teplota chladicí kapaliny maximum a palivoměr minimum a rezervu. Pán udělal někde chybu, později se ukázalo, že „odpálil“ jeden elektronický člen (švába) na desce tištěných spojů. Následovala výměna za jiný propojovací pásek, použitý z jeho vozu, pořád špatný. Slíbil, že chybu napraví, že se mu to ještě nestalo, vrátil mi peníze, ale já už o nápravu, typu bastlení (vím, jak to u těchto kšeftařů chodí) z několika dílů nestál a tak jsem odjel s nefunkčním štítem. Jako bonus bylo, že mi pán poškodil rámeček kolem budíků, sice to na funkci nemělo vliv, ale mě to štvalo a tak jsem objednal nový originál. Naštěstí stál jen asi 700 kaček. Byl jsem rozhodnutý koupit nové originální budíky za 11000 korun (verze s chromovanými rámečky stojí 18, ano rozdíl je opravdu jen ve 4 kroužcích kolem ciferníku ? a sedmi tisících korun). Nakonec jsem oslovil pána z Prešova, po telefonu se zdál velmi znalý. Vysvětlil jsem mu problém a poslal budíky k němu, už jsem neměl co moc ztratit, maximálně asi 600 korun za balík. Budíky opravil, vyměnil vodivý pásek, který byl stejně znovu vadný, vyměnil švába, nahrál do něj údaje a poslal mi je zpět. Dohoda perfektní, balík bezvadně zabalený. Cena asi 3500 korun. Štít jsem zapojil a nastartoval. Hned se mi zdál volnoběh nějak vysoko, ostatní vše fungovalo. Podezření se potvrdilo po zkušební jízdě, otáčkoměr ukazoval tak o 300-500 víc. Pánovi jsem volal, omlouval se, že tam asi nahrál data z jiného typu. Požádal mě, ať budíky zabalím, znovu pošlu na jeho náklady a že to napraví. Jak řekl, tak udělal a budíky dodnes ukazují, jak mají, údajně by tento jeho pásek měl vydržet „navždy“. Zabývá se tím snad pro celou Evropu. Dočetl jsem se o něm pak ještě na cizích fórech, že opravuje i jiné elektronické moduly apod. Holt někdy se i mistr tesař utne no.

Po tomto následovala další akční prohlídka v BMW za pár stovek. Při ní našli mechanici nějaké minimální vůle v zavěšení zadního pravého kola a obou předních, tentokráte jiná ramena, než před pár lety. Tak jsme se dohodli, že si to u nich vše nechám vyměnit, ale za Lemforder, což je prvovýrobce, k tomu ještě dva silentbloky, a že mi udělají geometrii za asi 800 korun, která běžně stojí v BMW, či MB 3000 korun. Tři ramena, dva silentbloky, vzadu kulový čep, práce, geometrie, skoro celý den v háji a asi 16000 korun. Doma jsem zase samozřejmě musel napravit ten nelícující nárazník s podběhem a nedocvaknutý snímač opotřebení brzd. Pak jsem ještě zvažoval výměnu vodního čerpadla chlazení, ale nikdo mi nedokázal dodat značku, kterou je prvovýrobce a to Saleri SIL a tak jsem si řekl, že to zase svěřím servisu BMW. Objednal jsem se na výměnu toho vodního čerpadla a chladicí kapaliny. Zase mě málem trefilo. Schválně jsem je požádal o to, aby mě k tomu přizvali, až to čerpadlo vymontují, že se chci jen podívat. To jsem neměl dělat. Zánovní řemeny a kladky zbrindaný chladicí kapalinou a doma jsem si ještě všiml, že mi ulomily jeden držáček hadice chladicí kapaliny. Trochu jsem se té výměny chladicí kapaliny obával a proto jsem to svěřil autorizovanému servisu, protože díly jsem chtěl stejně originál a těch pár stovek za práci mi nevadilo, ale to jsem nevěděl, že to budou dělat tím šíleným způsobem. Přišlo zase jaro a já mohl ležet pod autem a tak jsem si objednal olej do rozvodovky s diferenciálem, nové zátky a malou plničku. Práce pohodová, oleje je potřeba asi 1,1 litru, čili dvě litrovky ?. Pár stovek. Zmínil jsem u popisu problému s vadným displejem vnitřní menu palubního počítače. Toto menu má 21 položek a jsou v něm údaje například o hladině paliva s přesností na dcl, teplota chladicí kapaliny digitálně s přesností na jeden stupeň, otáčky motoru digitálně, teplota nasávaného vzduchu, nebo třeba pár základních chybových kódu. V následujících řádcích bude ale pár slov o KVBR, což je konstanta pro výpočet průměrné spotřeby paliva. Z výroby je hodnota nastavena na hodnotu 1000 a systém pracuje s rozmezím 750-1250. Tato konstanta slouží k tomu, že pokud nesouhlasí průměrná hodnota zobrazovaná s hodnotou reálnou, dle dotankování a ujeté vzdálenosti, lze to pomocí jednoduchého vzorce (zase lze nejít na internetu), tuto hodnotu „dohonit“ k reálné. Takže potom Vám BC ukazuje reálnou spotřebu přesně na dcl. Mně palubní počítač lhal asi o 10%. Nevím, čím je to způsobeno a proč tam ta konstanta je z výroby zakomponována, co ještě může spotřebu reálnou od zobrazované tak rozlišit.

Pomalu se dostávám k dnešnímu dni. Stav kilometrů je asi 240000. Se spotřebou motorového oleje souvisí nejen třeba zmíněný separátor oleje, ale také se stává, že těsnění mezi blokem motoru a tělesem olejového filtru už ideálně netěsní. Poslední asi dvě výměny oleje jsem si všiml, že na olejové vaně je trošku patrný únik. Místo jsem vždy utřel a jezdil dál, bylo to opravdu trochu, nikdy nikde podemnou nebyla ani kapka oleje. Nakonec jsem zjistil, že únik je právě tím těsněním tělesa olejového filtru a olej pomalu ztékal dolů k vaně. Objednal jsem tedy těsnění asi za stovku a jednoho odpoledne jsem se do toho pustil. Práce asi na 3-4h v klidu a pohodě, návod samozřejmě je dohledatelný na internetu, jako předchozí práce. Přitom jsem také zkontroloval uhlíky a snímací kroužky alternátoru, protože se blížím k hodnotě kilometrů, v kterých jsem nejčastěji četl o selhání těch alternátorů. Bývá to asi 270 tisíc km. Kroužky i uhlíky si myslím ještě vydrží určitě pár desítek tisíc, ale pro jistotu jsem si objednal jak uhlíky, kroužky, tak i ložiska alternátoru a mám je připravené na případný repas. Jednoho krásného dne jsem kamarádovi měnil uložení stabilizátoru na CLK 320 W210 a tak mě napadlo, si celé toto také absolvovat na svém autě, gumy měněny ještě nebyli, jen táhla vepředu jednou hned po koupi. Objednal jsem tedy komplet sadu originálních gum a všechny táhla od Lemforderu. Se zadními nebyl vůbec problém, levá přední guma uložení také nebyla problém, ale pravá, to jsem si zanadával pod autem. Objímka toho pryžového uložení je přišroubována do celohliníkové nápravnice dvěma šrouby a ten jeden z nich je i zároveň držák tepelného štítu svodů s katalyzátory. No abych se dostal k matici toho šroubku, byla potřeba povolit celý štít, asi 3 vruty do plechových matic. Stejně ten štít nebylo možné úplně odklonit, čili jsem měl asi dva nástavce, kloub a ráčnu a i tak byl problém se k poslednímu šroubu dostat. Dílo se samozřejmě nakonec zdařilo, ale chvíli to tedy trvalo. Cenově komplet necelé 4000.

Jedna z posledních a čerstvých věcí, které jsem na autě měnil, byl středová mřížka ventilace. Na původní asi před rokem praskl rámeček, zase to samozřejmě nemá vliv na funkci, ale estetika interiéru trošku utrpěla a tak jsem mřížku objednal asi za 2200, originál a vyměnil ji. Práce asi na hodinku. Vydolovat mřížku z palubní desky a nenechat po sobě následky je trochu zdlouhavější, ale podařilo se mi to. Před asi Měsícem jsem si nechal repasovat světlomety, jejich výkon už nebyl ideální. Zákrok provedli dva šikovní členové BMW klubu. Nyní mám světlomety osazeny novější generací projektorů (bixenon), nové stavěcí táhla těch projektorů a překryty světlometů. Výkon vzrostl desetinásobně proti původním opotřebovaným. S výsledkem jsem naprosto spokojen, cena 14000. Také jsem v poslední době pozoroval lehké rachtání z prostoru sacího systému motoru. Tušil jsem že by to mohla dělat tzv. DISA klapka. Je to jednoduché zařízení, které mění délku sacího potrubí a tak napomáhá k lepšímu průběhu točivého momentu v nízkých otáčkách, ale k dosažení vyššího výkonu ve vyšších otáčkách. Teorie říká, že pro nízké otáčky je potřeba delší a užší potrubí a ve vyšších otáčkách je vhodnější kratší a objemnější potrubí. Klapku jsem vyjmul ze sání, je to otázka jednoho konektoru, dvou šroubků, časově asi 3 minutky. Klapka na hřídelce už měla vůli a proto mohla lehce kmitat a tedy rachtat. Když to majitel neřeší, dalším nájezdem se klapka opotřebovává až se na unášecím raménku (hřídelce) uvolní a protáčí se úplně a neplní funkci vůbec. Když nevnímavý jedinec jezdí dál a dál a necítí, že motor netáhne tak jak by měl, může v extrémním případě dojit k nasátí té klapky nebo spíš nějakého jejího dílku. Dál si to asi většina lidí umí představit. Nová originální klapka stojí asi 6500, ale drtivá většina majitelé těchto motorů toto zařízení repasuje. Klapku, ovládací raménko, těsnění a pár drobností vyrábí minimálně jedna firma v USA i Anglii. Našel jsem člověka, který tyto, ale i jiné repasové díly, třeba VANOSu, umí objednat a dodat z Anglie. Pána jsem oslovil, klapku mi dodal, vše proběhlo v pořádku. Ale nemohl bych to být zase já, aby to bylo v pořádku až do úplného konce. Při montáži jsem zjistil, že tvar klapky není absolutně totožný s originálem, a v tělese těsní opravdu na hraně ve dvou směrech a v dalších dvou směrech je o něco větší a tám zas o těleso zařízení téměř drhne a dále čep na ovládacím raménku je také o dost štíhlejší. Říkal jsem si, že obsluha frézky a soustruh asi spala při práci. Přesto jsem repas provedl, vše nafotil a pána jsem na to upozornil, ať si na výrobce dá pozor, s tím že reklamaci nepožaduji, že to tam nechám a až to přestane fungovat, vykašlu se už na repas, když to nedokáží vyrobit přesné a koupím nový, celý mechanismus za zmíněných šesttisícpětset, originál. Ta má sice jednu nevýhodu, že má klapku i ovládání plastové a prostě za 10-15 let zase degraduje, ale to už přežije auto. Pán se ale posmekal a nechal si poslat další klapky a ty vykazovali stejnou vadu. Výrobce na to upozornil, ten se omluvil a údajně sjednal nápravu. Přišla mi nová sada, ale bohužel. Ani údajně modifikovaná klapka není rozměrově v pořádku, jen má kvalitnější povrchovou úpravu a přesnější ovládací raménko. Stále aby člověk něco kontroloval, prudil někoho, nebaví mě to, ale jinak to asi nejde. Tato repasová sada vyjde asi na 2500 korun. Letos jsem také měnil drobnosti jako jsou brzdy předních dveří, mazání nepomůže, je potřeba koupit nové, asi 1000 korun kus a nebo táhlo snímače zatížení na zadní nápravě pro xenony. Drobnost za pár korun, ale dělalo to kravál, jakoby mělo upadnout rameno nebo část zavěšení ?. Mezi tím jsem samozřejmě každý rok po cca 10 tkm. měnil olej motoru, filtr a filtr vzduchu, před asi rokem jsem také podruhé za těch 5 let měnil kabinové filtry, Corteco, uhlíkové, perfektně vyrobené a za asi poloviční cenu originálu, čili asi za 1200 korun. Poslední co se na autě dělalo byla výměna zase výměna oleje automatu i s vanou, byla dost orezlá. Nechal jsem to na ZF zastoupení v Jihlavě, perfektní přístup, mohl jsem být u toho, mechanik byl pečlivý, znalý věci, lépe bych to neudělal. S prací to vyšlo na necelých 11 tisíc.
7

Závěr

Doufám, že jsem Vás moc nenudil, uznávám, chvílemi to nemělo konce. Budu rád, pokud článek někomu pomůže něco vyřešit, objasnit. No a to je asitak za těch 5 a něco let vše. Na něco jsem určitě i zapomněl, ale to zásadní jsem napsal. Pokud by měl někdo nějaký věcný dotaz, rád na něj odpovím, poradím.


20.9.2015 Petr D.


Související články:


12345 (112x známkováno, průměr: 1,52 z 5)
10 016x přečteno
D-FENS © 2017