Zimní, nebo letní? - zpět na článek

Počet komentářů: 280

  1. V celé debatě postrádám jednu věc:
    Kdekdo řeší přeřizování hodinek na hranicích v případě různých časů. To bylo a bude od vynálezu přenosných časoměrných přístrojů, ostatně dnes to chytré hodinky či mobil umějí vyřešit samovolně…
    Nikde jsem zatím nenarazil na debatu o železničních grafikonech, kde to skutečně je třeba složitě řešit (za předpokladu, že chceme zachovat časy* příjezdů/odjezdů): na podzim při posunu dopředu můžou vlaky hodinu stát, ale na jaře těžko někam poskočí…
    V letecké dopravě je to prosté: nikdo nic nepřeřizuje, jede se celosvětově na jeden čas…

    * Stejný efekt jako změna času by mělo skokové posunutí pracovní doby, úředních hodin, jízdních řádů atd….

    1. Vzhledem k tomu ze cas šoupe rok co rok uz 40 let v kuse a zadna zeleznicni apokalypsa nenastava tak to asi maj zmakly, tudiz to klape, tudiz to neni treba resit.
      A co se tyce hodinek, mechaniky i quartzky stejne potrebujou jednou za cas sestelovat panc se driv ci pozdeji rozejdou (mechaniky klidně i vic nez o minutu tejdne, prumerny quartzky o 20 vterin mesicne) takze je to fuk.

      1. „mechaniky klidně i vic nez o minutu tejdne“
        To ale nehovoříte o sovětských hodinkách, že?

        1. Sovetske hodiny do kazde rodiny. Největší, nejtěžší, nejrychlejší :)
          Tak ruzny stary mrdky a spinavy ojetiny daj v pohode pres dve minuty denne (kdyz vynecham ruzny rozjebany hruzy co jsou v takovym stadiu rozkladu ze se rozejdou o vic nez hodinu za den), ale dneska uz mame lepsi a presnejsi obrabeci stroje, takze prumer je tak do pul minuty denne, spis min.

    2. Ja to rikam furt. Udelat casovy pasmo nekde u Jihlavy a Bures se bude tlouct do prsou, ze nejen, ze se za nej D1 opravila, ale jeste se o hodinu zkratila jizda smerem Brno => Praha. S tim muze jit rovnou do voleb.

  2. Hehe, pekna diskusia sa tu rozbehla. Osobne by mi to bolo jedno aj keby som tam byval. Ale ked uz sme pri tom meneni casu, nedokazem pochopit jednu vec: Naco to vlastne robi Kuba?

    1. Pro Kubu má navzdory izolaci asi smysl mít stejný čas jako na Floridě. Třeba Samoa, i když je kousek od rovníku, dělá to samé kvůli vazbám na Nový Zéland. Nicméně DST v latinské Americe je neuvěřitelný chlív a dost často se o tom, jestli DST bude, nebo nebude, rozhoduje pro každý rok zvlášť. Kuba taky od roku 2000 dvakrát letní čas neměla.

  3. Jak se tu lidi cili, ze v lete bude o hodinu driv tma. Proc by nemela byt v lete driv tma? Tak bude tma o hodinu driv a v dobe kdy jde jeden spat tak uz nebude takovy vedro.

    1. Zase se probudis do vetsiho vedra, si nevyberes.

    2. Acada: protože na spoustu věcí není při tmě vidět…?

      1. Já jen, že takhle v prosinci by byla tma do 8:45…
        A co se diskuse týče, je z ní jasně patrné, jak i zdejší crew není schopno dojít, nedejBože vyargumentovat konsensus i na úplné pičovině.

        1. Dachsmeister: dokonce do 9 – od 25.12. do 5.1. vychází slunce až v 8. 7:46 je to od 7.12. a pak až 24.1.

          Nicméně, jak jsem psal, to by mi bylo jedno.

          Tak je to věc subjektivní, shodu bych ani nečekal. Současně mě ale překvapila míra hysterie u některých jindy racionálních jedinců, to se zase nestává každý den.

          1. Mě také připadá, že ta diskuse je víceméně vo ničom. Já třeba z čistě sobeckých zájmů budu preferovat letní čas (jestli sedím v kanclu od rána a současně je venku světlo nebo tma, je mi jedno, ale odpoledne venku bych světlo uvítal. Navíc na jaře a na podzim člověk venku více udělá bez nutnosti si na to svítit.) Pochopitelně bych si mohl rozhodit práci jakkoliv jinak, vlastně jediný, ovšem kruciální problém jsou školy (školky jsou co začátku flexibilní), soudy mi málokdy vypíší před devátou), občas nějaký klient může až po práci, ale do školy to musím dovézt na čas.

            Kde je slunce v poledne je mi u zadele, protože můj aktivní den nemá v poledne střed, ale je něco za třetinou.

            Ale zajímala by mě taková mikroanketa ohledně těch potíží se změnou času. Je tu někdo, kdo je opravdu zažil? Kdo se zoufale budí dřív či nemůže vstát, nemůže usnout, atd? Kdo si řekněme po týdnu vůbec vzpomene, že ta změna byla? Kdyby se to posouvalo čtyřikrát ročně, tak si myslím, tak by mi to bylo egál.

            1. LWG: o stránku dřív to píše deacon. Osobně nikoho neznám, resp. znám sousedku, která je v důchodu a nemá ráda letní čas, protože soused od 4 tůruje motor a už se těší, až bude zimní (diskuse před dvěma týdny). Smysluplného vysvětlení jsem se nedočkal a pak to vzdal.

              Taky jsem zaznamenal nějaké stížnosti důchodců v televizi, ale tu už přes 10 let nemám, takže je to dávno (klasická anketa na ulici). Nikdy jsem neměl vrstevníka, který by s tím měl problém, ať už ve škole nebo v jakékoliv práci (za vrstevníky beru všechny plus mínus 10 let). Vlastně jsem nikdy neměl kolegu, který by chtěl zimní čas, bez ohledu na věk.

              Z toho jsem usoudil, že aktivní člověk využije světlo odpoledne lépe a jediný, komu to vadí (a komu tedy vadí i představa letního času přes rok) je ubručený důchodce. Pak najednou přijdu na D-F a ono se to netýká jen důchodců a dotyční dokáží být značně nedůtkliví:-)

            2. Do ankety: potíže prakticky nulové — jen zcela zanedbatelně nepatrně otravná nutnost přeřizovat několikero hodin po celém domě. Děti jsou dávno z domu, takže to je pro mne irelevantní. Vstávám, když se vzbudím, a spát chodím, když jsem ospalý — a máloco je mi tak lhostejné, jako to, kolik je zrovna hodin.

              Ale existují docela zajímavé argumenty pro nesprávnost změn času z hlediska společenského — velmi zjednodušeně řečeno, učí to národ skákat, jak věrchuška píská. Velmi hezky to rozebral Šnek v jednom Okruhu a středu; bohužel asi tento text není k dispozici na Netu, myslím, že jde nejspíše asi o Občanskou nedochvilnost tady, kdo má k OaS přístup, doporučuji.

              1. ocs: to uz je na diagnozu, videt verchusku uz i v tomto. Hodiny jsou taky dabelsky vynalez verchusky vytvoreny za ucelem ovladani poddanych?

                1. Ten diskutovaný článek už jste četl? Ano-li, diskusi směrujte na Šneka. Ne-li, je zbytečná a nesmyslná.

                  1. ocs: jasně, že nečetl, musel bych to někde obratem ukrást, tedy stáhnout od někoho, kdo to sharuje a to jsem neudělal.

                    Nicméně jsem se nad tím dále zamyslel a uvědomil si, že ačkoliv čas sám o sobě nikdo nezačal měřit kvůli tomu, aby ovládal ostatní, promptně k tomu byl zneužit už dávno například církví a i dlouho před tím se důležité rituály vázaly na konkrétní časové úseky, takže svou poznámku beru zpět, protože máte pravdu. Jen tím, že jste to vztáhl na změnu času jste mě pravda zmátl. Kdybych se nad tím zamyslel hned, mohl jsem si to odpustit a naopak tu Vaši poznámku rozšířit tak, jak jsem učinil nyní.

                    Nicméně právě to samotné omezení na střídání času je diagnóza, přece i Vy musíte vidět (a nepotřebujete k tomu žádný článek), že k zneužívání času k ovládání poddaných dochází prakticky odnepaměti.

            3. Já brzy 50 ne.
              Dcera 7 ne.
              Syn 4 ano.
              Žena 30+ ano.
              Tolik mikroanketa z gauče.
              Jedná se o jarní posun.
              Včil na podzim OK.
              Jet lag cestou do Koreje horší.
              Z5 v poho.

              1. samozřejmě je zajímavé (bohužel jsem línej to poctivě odzdrojovat), že při všech těch experimentech a pečlivých nacvičování dlouhodobých kosmických letů, to vše podpořeno třeba zkušenostmi polárnickými (například Barentsovo přezimování), že v bezčasí (furt tma nebo furt světlo) se lidé bez rozdílu pohlaví, věku, vzdělání, profese etc. zpravidla ustálí na režimu 25-26 hodinového přirozeného „dne“ – Barentsově výpravě slunce vyšlo o týden dříve, než by mělo podle pečlivě vedeného lodního deníku, v různých obměnách se pak opakovalo při všech polárních výpravých bez hodinek.

              2. Dachsmeister, fatdwi: ono to souvisí – jat lag na východ je horší, protože jde o posun „proti času“…
                Už když sedíme na prdeli na stejném poledníku, musíme si každý den na vnitřních hodinách zkrátit podle Sluníčka o 1-2 hodiny…
                No a cestou na východ musíme přitlačit o to víc, cestou na západ to máme k dobru…

                1. kurwa, cholera, psia krew – omlouvám se Lukasovi B. a fatdwimu za záměnu, snad z toho nebudete mít ujímání…

            4. Synator(7) zatial bez problemov, manzelka bez problemov, ja mam problem na jar teda pri prechode na SELC, obcas aj niekolko tyzdnov som akoby nevyspaty.

            5. S tema potizema po zmene casu. Ja to mam kazdy rok 2x. Proste jsem 5-7 dni k nepouziti unavenej, nasranej z toho jak jsem unavenej. A odnaseji to lidi okolo. A vykopat decka z postele nebo je tam nahnat je vzdycky taky cca tejden problem.

              1. Ale treba takovej jet-lag na dovolenou a z dovoleny snasim kupodivu dobre. Esli to neni tim, ze jet lag odlezim na plazi + doma (si nechavam den az dva), ale ta zmena casu proste nastane a ja musim vykopat decka a pak do prace a neni cas na nejakou aklimatizaci. A dovolenou si na to neberu.

                1. Jestli to není tím, že jet-lag je skutečný posun slunečních hodin proti vnitřním – to se zsynchronizuje u každého…
                  Změna času je posun každý den pořád dokola – někdo se přizpůsobí snadno, někdo těžko…

  4. Me se to libi.

    Zeman to ma zatim do raqe daleko, byt uz je na to skoro videt, ostatni volby taky nikde, tak jak rozdelit narod na dva tabory? Ucitelske odborare a zbytek? TO je caj. Jo, takhle hadka o hodiny, to je vec! Lidi se zabavi, jeste jim hodime nejakej ten tekutej chleba (https://www.seznamzpravy.cz/clanek/komentar-tvrde-zdrazime-koralku-nekompromisne-zlevnime-pivo-babis-chrani-narod-pred-demonem-alkoholu-82155?dop-ab-variant=9&seq-no=1&source=hp) a muzeme si delat, co budeme chtit.

  5. Trochu OT, ale není lepšího dokladu o šílenosti pumpiček: https://www.youtube.com/watch?v=pltY5vS-aOY

    1. To jo no, do tohodle jit, to uz musi byt clovek docela blazen. Koukal jsem teda jen letmo, ale vypada to dost drsne. Klobouk dolu…

    2. Kdyz uz je rec o pumpickarich, tak Hradec Kralove podle vseho provari 5 mega za nedotahnuty projekt cykloveze pro parkovani kol:

      https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/219411000101104/video/730668

      Holt zdroje jsou.

  6. Kde jsou ty zlaté časy, kdy se ještě hollywoodské hvězdy staraly o koks a děvky.
    https://www.barrandov.tv/rubriky/zpravy/zahranicni/dicaprio-chvali-thunbergovou-je-lidrem-nasi-doby-rika_3978.html

    1. “If there’s anything worse than a limousine liberal,” Morton said, “it’s a Gulfstream environmentalist.”
      ― Michael Crichton, State of Fear

    2. Panebože, kdyby se někdo ptal na nějaký civilizační přelom, tak by to možná byla doba kdy se ve věcech veřejných začalo popřávat sluchu komediantům. I když je samozřejmě otázka jestli se Ježíš třeba taky nevyšvihl jenom díky předchozím iluzionistickým výstupům…

  7. Konečně někdo, kdo mi ohledně času mluví z duše. Místní diskuzi jsem nečetl (TLDR), ale předpokládám, že zde také moc souhlasných komentářů nebude, protože spousta lidí podlehne falešnému pocitu, že může vstávat později, takže se přece lépe vyspí. Neskutečně mě štve, že jsem ještě před 14 dny mohl po příjezdu z práce vzít psa a děti a jít s nimi za sluníčka ven. Teď stačil jeden pitomý víkend k tomu, abych zapadající slunce viděl v autě cestou z práce, a po návratu domů už byla tma. A lépe vyspaný se necítím ani náhodou, je to jen cesta k depresi z nepřetržité tmy, protože v práci mám okna na sever (což je super v těch letních vedrech, ale na podzim a v zimě je to psycho), takže slunce vidím opravdu jen pár minut z okénka auta. A možná je nevraživost vůči letnímu času postavena na pomstychtivosti, protože spousta lidí dnes chodí do práce třeba na devátou, takže sluníčko znají jen cestou do práce, a tak si říkají, proč by si měli jiní užívat slunečné odpoledne, zatímco oni trčí v práci…

    1. Den je prostě kratší, s tím v zimě holt nic neuděláte, je to normální.

      1. Ano, je kratší, ale ten problém nenastal zkrácením dne, ale posunem času. Letos je o to palčivější, že je konečně po letech zase krásný slunečný podzim, tak asi nejsem sám, kdo by si ho rád užil. Samozřejmě se pracující člověk (pokud nevalí noční směny) v zimě nevyhne tomu, že dny jsou tak krátké, že má na sluníčko nárok jen o víkendu, ale díky letnímu času se dá tohle období příjemně zredukovat.

  8. Mám pocit, že narušení monotonie času jako důvod proti změnám času tu vůbec nepadl. Myslím tu absurditu, kdy vlak dojede jakoby se zpožděním nebo kdy někde hodinu čeká, případně že z banky může odejít platba dřív než přijdou peníze, ale podle časového razítka to bude ok :-) Mně to jako důvod úplně stačí. Samozřejmě čas chci standardní pásmový, však když budu chtít chodit do práce dřív tak můžu, nevím v čem je problém.

  9. Ámen. Teda jako dítě sem měl problém dojít do školy na osmou a cokoliv bylo před sem nedával

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017