Zimní, nebo letní?

Featured Image

Moudří členové evropské komise v čele s Drunckerem se shodli, že střídání zimního a letního času nemá žádný ekonomický efekt, a proto přepínání hodlají zrušit. Dokonce „demokraticky“ nechávají na jednotlivých státech, zda si po roce 2022 ponechají zimní nebo letní čas po celý rok.

Tak na tenhle bordel budu fakt zvědavej. Představte si například, že Němci a Slováci rozhodnou o ponechání letního času. Češi s Maďary si usmyslí, že budou mít astronomický čas. A Rakušáci třeba zase letní. Přeřizování hodinek prakticky nepřichází v úvahu, a jízdní řády mezinárodních spojů budou vykazovat těžkou schizofrenii. Vlak na trati Bratislava-Praha bude v Břeclavi dříve, než vůbec stačí z Bratislavy odjet. To aby se z toho jeden picnul. Jaký čas použít? Slovenský? Český? UTC? Budeme mít dvoje hodinky, nebo ještě lépe – na displeji našich chytrých telefonů bude vyvinuta nová aplikace, která nám v orientaci pomůže. Ale běda, půjdete-li na Šumavě na houby a chytne si vás rakouský vysílač. A už vůbec dobrej mrdník bude s elektronikou, která si nějak pamatuje kalendář a ví, kdy přepnout na zímní či letní čas, aniž by si situaci ověřila někde na netu. Zrovna takovej termostat mám doma.

Bohužel si pamatuji dobu, kdy se režim zimního a letního času zaváděl. Už tehdy jsem měl tuhle věc za chujovinu. Lidi do práce vstávali tak, aby si v šest ráno píchli na vrátnici, takže mnozí vstávali skoro celý rok za tmy, pokud do práce dojížděli. Dělalo se od šesti do půl třetí, a pak, milé děti, měl běžný člověk pro sebe celé odpoledne. Někdo ho proseděl v hospodě, jiný obešel těch pár obchodů, aby sehnal nezbytné (!!!) věci pro domácnost, další okopával ty svoje ředkvičky v zahrádkářské kolonii. Ale co bylo nejdůležitější – všichni bez rozdílu odešli z práce za denního světla, a mohli se, byť v omezené míře, věnovat svým zálibám, koníčkům, sportu, prakticky čemukoli. Byl to ostrov svobody v nesvobodě, dokonce se nestydím říct, že je to jediná výhoda té doby, po které se mi stýská.

Hodinový posun je naprosto zbytečný socialistický experiment sloužící jen k šikaně lidí. Mnozí hipsteři namítnou, že takový jet lag přes půl světa teprve stojí za to, hodinový posun oni přeci vůbec necítí. Ano, oni ne. Ale oni nejsou pekaři, zdravotníci a další osoby pracující na směny. Soudruzi cestovatelé se mohou vydadat do libosti, a hodinový posun opravdu pro ně není nic zatěžujícího. Vstávejte ale pravidelně do práce v půl páté a z ničeho nic v půl čtvrté. Vyrovnat se s tím je určitě těžší než si pásmovou nemoc dochrápat na pláži v Indonésii.

Od roku 1990 se začátek pracovní doby ve firmách začal posouvat dle „západního vzoru“ až k osmé hodině. Jedinou výhodu jsem viděl v tom, že jsem mohl ráno vstávat se svými dětmi a vypravit je do školy. Z druhé strany – ranní samostatné vstávání, kdy mí rodiče už byli hodinu v práci, z toho vyplývající řešení drobných nestandardních situací mne pro život připravilo víc než dnešní stav, kdy se desetileté děti dva metry od školy bez rodičů ani neuprdnou. Odvrácenou stranou mince pozdního příchodu do zaměstnání je podstatné zkrácení doby denního světla, které mohu užívat po odchodu z práce. Ještě v devadesátkách jsem po práci vyrážel s dětmi na výlety po okolí, jezdil na koupaliště, a to odpoledne stačilo na spoustu zábavy pro mne i pro děti. I v zimě jsme ještě stačili dojít na rybník zajezdit si na bruslích, aniž by nás v žaludku tlačila večeře. Mělo to jeden pozitivní vliv – všichni jsme měli každý den dost času na pohyb. Ale postupné posouvání začátku pracovní doby nás o svobodu slunného odpoledne zcela připravilo. O zdravotních důsledcích práce od „vidim do nevidim“ asi není třeba diskutovat.

Ono je v podstatě egál, jaký čas nám Eurosojuz nařídí. Lidé jsou už tak otupení, že je jim jedno, zda přijdou domů z práce až k večeři. Nepotřebují osobní život. Vlastně ani neví, jak by s volným odpolednem naložili. Nekutí, nemuzicírují, nehrají si s dětmi, pokud si vůbec nějaké udělají. Nemají čas věnovat se něčemu jinému než práci a pasivní konzumní zábavě. Čest výjimkám. A to je na tom to nejsmutnější. Matrix vítězí.

 


03.11.2019 Pako

12345 (329x známkováno, průměr: 1,95 z 5)
18 035x přečteno
Updatováno: 3.11.2019 — 21:46
D-FENS © 2017