Ženská msta a právo na spravedlivý proces

Featured Image

Začalo to nevinně jako tisíce jiných vztahů.Ona (říkejme jí Petra) pracovala jako prodavačka na pumpě, on (Slávek) pravidelný zákazník. Jednoho jara se do sebe zakoukali a začali spolu chodit. Lidé z okolí jim vztah přáli, ale jejich rozdílnost byla předmětem debat.


Slávek je introvert, nejlépe se cítí s kamarády s kterými sdílí společné zájmy jako jsou kolo, tenis nebo lyže. Ve svých 36 letech měl 2-3 vážné dlouhodobé vztahy. Petra se ráda baví, flirtuje se zákazníky i kolegy a k pivu kouří marihuanu. Ze svých vztahů má 2 děti, 6letého Péťu a 11letou Katku. Každé dítě má s jiným partnerem, ale dosavadní manžel se stará i o starší holčičku. Petra si děti bere pouze na víkendy.

Po několika týdnech známosti se Slávek zajímá o osud dětí a o víkendech, kdy jsou u matky se jim věnuje. Bere je ven, sportuje s nimi apod. Petřík je z nových aktivit nadšený, Katka je zarputilá a dělá Slávkovi naschvály. V létě stráví společnou dovolenou jako rodina a Slávek přichází s návrhem společného bydlení. V polovině prázdnin se Petra stěhuje z malé obce, do společného pronájmu se Slávkem v Praze a od manžela si bere obě děti k sobě. Malý Petřík se těší do 1.třídy a když v září začne docházku, Slávek se mu věnuje a pomáhá s přípravou do školy. Petra si v práci zařizuje převážně noční služby, a tak do školy vozí děti Slávek.Také platí svačiny a obědy a ostatní poplatky. Protože Petra má stále noční služby, chodí Slávek i třídní schůzky.

I takovému kliďasovi (spíš naivkovy) jako je Slávek přijde nepřiměřené, že se o Petřiny děti stará pouze on a to i finančně a chce po Petře nápravu.Katka bere Slávka stále jako dalšího strejdu a téměř nekomunikuje. Ve škole však obě děti prospívají, paní učitelka z 1.třídy Petříka chválí, je vnímavý a kamarádský, bezproblémový. Ve vztahu Petry a Slávka to však skřípe a na Mikuláše neshody vygradují.

Rozhodnou se tedy, hlavně Slávek, že vztah ukončí. Dává výpověď z bytu a koncem roku se jejich cesty rozcházejí. V polovině ledna pije Slávek kávu na pumpě, když vejde Petra s Peříkem.Ten se rozzáří a běží radostně ke Slávkovi, ale pohled mámy ho zarazí a dělá že Slávka nezná.

O měsíc později, jedno mrazivé ráno u Slávka někdo zazvoní, on rozespale otevře dveře,
tam dva vyšetřovatelé z kriminálky. Zabavují počítač i telefon a po čtyřhodinovém výslechu obviňují Slávka z opakovaného znásilnění nezletilého Petra. Slávek nechápe a psychicky se hroutí.
Teprve později se Slávek dozví, že mu byl přidělen advokát ex offo, a to již den před jeho zadržením. Výslech Péti byl naplánován tak, že probíhal pouze několik minut po sdělení obvinění, takže Slávek nejen, že se nemohl výslechu účastnit, ale ani nemohl během několika minut sehnat jiného obhájce. Po několika měsících propustili Slávka z vazby a čekal na soud. Mezi tím podala Petra několik trestních oznámení, že jí Slávek sleduje a vyhrožuje, ale všechny policie odložila jako bezdůvodné. Za tři měsíce Slávka opět zatkli, na základě znaleckého posudku, že je nebezpečný násilník. Po dalších třech měsících ho propustili pro chybný posudek. Dalších pět let se Slávek soudil, odvolával prodělal několik nepříjemných a ponižujících vyšetření, bylo vypracováno osm znaleckých posudků. Vždy bylo konstatováno , že se jedná o heterosexuála bez násilnických sklonů, byla vyloučena pedofilie. Jak pronesl jeden znalec u soudu, když to chlapa nevzrušuje, tak to prostě nejde…

Celé obvinění stojí na údajné výpovědi malého Péti, který se měl mamince doma svěřit, že mu Slávek ubližoval pindíkem. Podle výpovědi Petry se druhý den, tj.20. února sebrala, šla to ohlásit na policii a následující ráno Slávka zatkli.

Soudkyně si přizvala i znalkyni, aby potvrdila důvěryhodnost Péťovy výpovědi. Ta ji nepotvrdila ani nevyvrátila a navíc se ukázalo, že nejde o soudní znalkyni, ale lékařku z manželské poradny.
Při výslechu svědků během pětiletého soudního procesu mimo jiné zaznělo:

Svědkyně č.1 udává, že jí volala Petra a ptala se co si myslí o tom jestli je Slávek schopen ublížit Péťovi. Svědkyně si je jistá, že dotaz padl začátkem ledna, jelikož se učila na zkoušku a zkouška byla třetí týden v lednu.

Svědkyně č.2, paní učitelka, si vzpomíná, že se jí před Vánoci ptala matka Péti, zda nepozoruje nějaké změny v chování syna. Ta to vyloučila a potvrdila, že Péťu ona i spolužáci vnímají jako veselého a spolupracujícího žáka.

Svědek č.3 uvedl, když se dozvěděl, že Slávka zatkli, bylo mu jasné odkud vítr fouká a šel za Petrou. Na otázku proč to udělala, odpověděla, že byl na ní Slávek hnusnej, řekl jí že je špatná máma, že jim zkazil vánoce a to neměl dělat. Zeptal se jestli si uvědomuje důsledky tak strašného obvinění, na to se jen rozbrečela a utekla do šatny.

 

Dále u soudu zaznělo, že Katka kdysi měla velmi pravděpodobně  traumatizující zážitek a měla by jí být poskytnutá náležitá péče. V krizovém centru se ale Petra omluvila pro nedostatek času.

Před soudem vystupovala Petra jako opuštěná matka, která se stará o dvě děti a ještě ji postihne taková věc. Paní soudkyně pro ni měla velké pochopení.

Slávek je důvěřivý a na dnešní poměry možná i naivní, ale pořád čestný člověk. Advokát ex offo vůbec neprojevil snahu řešit zjevné procesní nedostatky při vyšetřování a obhájce v prvním stupni soudního řízení v tom víceméně pokračoval. Nový advokát, který Slávka obhajoval při odvolání, poukázal na všechny procesní vady i důkazy svědeckých výpovědí.

Odvolací soud přiznal, že Slávkovi bylo upřeno právo na spravedlivý proces, ale protože ublížil nezletilému, tak je to vlastně nepodstatné…. .

Rozsudek nabyl právní moci, Slávek čeká až ho za 4,5 roku propustí.

Jak malicherné je moje rozčilování nad „mozkovým myšlením“ na našich silnicích a úřadech.

A  Petra ? Co myslíte…

 


17.06.2017 uchoko

12345 (196x hodnoceno, průměr: 1,21 z 5)
28 085x přečteno
Updatováno: 17.6.2017 — 22:42
D-FENS © 2017