Země živitelka roadshow

Featured Image

Mohli jsme mít blokádu, a jakou. Ale soudruh zavelel ne. Co mohlo být v pondělí třináctého? Agrární camorra rozhodla, že zemědělci pomocí svých vytuněných trachtorů zablokují silnice v Kocourkově, aby nám ukázali, jakou techniku si za poslední rok stihli pořídit.

Něco jako Země Živitelka roadshow. Inspirace různými hnutími složenými z mladých komunistů na kole a plochých aktivistek zde byla zřejmá.

Ukazuje se, že čas je univerzálním analyzátorem dění kolem nás, který neúprosně ukazuje, co je pravda a co jsou lži, kdo je lhář a kdo to myslí upřímně. Každou chvíli slyším v televizi zemědělce vyhrožovat, že se jim chov krav (prasat, slepic, chocholouošů…) a pěstování pšenice, kukuřice a dalších zhruba tisíce plodin nevyplatí a že s ním končí, protože to musí prodávat po cenou. Ale pořád je maso na pultě a mouka v regálech, takže asi někdo kecá. Na polích vidím nové zelenožluté traktory džondíry i jiné a vůbec z toho nemám dojem, že by jejich majitelé ekonomicky strádali. Krutý obraz sociální krize rok co rok přinášejí do Českých Budějovic i návštěvníci výstavy Země živitelka, kteří si přijíždějí ulevit od ekonomického útlaku bezhlavým nakupováním v budějovických supermarketech a popíjením alkoholu na výstavišti za zvuků dechových kapel. Kdo už deset let prodává všechno pod cenou a nemá peníze, chová se jinak, na to vemte jed. Jistě by se mohli mít i lépe, stejně jako by se každý z nás chtěl i mohl mít lépe, ale když srovnám jejich situaci například s pozicí slovenských dělníků, které v Čechách brutálně pískují zprostředkovatelské agentury, začínám být hluchý k agronářkům.

Jeden spolužák z VŠ má takovou jednu firmu, co prodává zemědělskou techniku a zejména v posledních dvou letech velmi oceňuje přínos europrojektu biopaliv. Pravděpodobně by hlasoval za zvýšení jejich podílu v pohonných hmotách, kdyby jeho Audi A6 neuškodilo. A kdyby snad ano, tak může použít Z3 jeho ženy. I jiné osobní zkušenosti se světem podle agrární camorry jsou dost tristní, aspoň pro mne. Při nakupování jsem se naučil vyhýbat se výrobkům označeným Klasa, protože se mnohdy ukázaly být naprosto nechutné a nestravitelné. Zejména v tomto ohledu vynikl produkt pojmenovaný „Vánočka budějovická“ od výrobce Pekast, který trochu smrděl spáleninou. Přítel jiné známé provozuje biozemědělství, takže musí hnojit potmě. Kromě pěstování různých biozplodin provozuje další činnost spočívající v chovu ovcí a koz a jejich příležitostné porážky košer způsobem pro dostavivší se židovské zákazníky. Samozřejmě, i on je napojen na dotační potrubí, byť je neustále pruzen nutností zpracovávat různé projekty. Ale i to se dá zvládnout, protože mu na to přímo na úřadě doporučí „poradce“, který příslušnou dokumentaci za „pár korun“ „připraví“ tak, aby s ní dále „nebyly problémy“. Poslední jaro se v jeho centrále objevil člověk placený jistou nadací, který naprosto nic nedělal, pouze hulil bylinky a hlasitě deklaroval svoji nechuť k jakékoli práci včetně mytí nádobí a opravy kliky u dveří. Jeho posláním bylo scanovat a katalogizovat obaly od biopotravin, tím  nacházet cesty k jejich zlepšení a zvýšení atraktivity předraženého biozboží pro pomatené spotřebitele. Jestli se mi skutečně nechce na něco přispívat z daní, tak je to právě tohle – a camorra bude mít skutečně hodně práce mě přesvědčit o své pravdě.

Camorra říká – my chceme socialismus a vy ostatní se z toho třeba poserte.

Pozastavuji se i nad tím, kdo vlastně stanovuje rozpočtovou politiku v této zemi. Zda je to agrární komora, Venca z kravína nebo nedej bože vláda České republiky. Ačkoli mi dělalo jistý problém dozvědět se, co je důvodem protestů, prý je to nespokojenost zemědělců s rozpočtem ministerstva zemědělství. Přeceda, pardon, prezident komory Veleba k tomu sdělil: „Rozpočet na příští rok má jen 81% úroveň ve vztahu k letošnímu roku. Jiné resorty ale získají 130 nebo dokonce přes 200 procent. Je to nejhorší rozpočet po vstupu do EU,“ Pokud nenecháme Velebu mást lidi poměrnými ukazateli s dikcí Milouše Jakeše, zjistíme, že v rámci socialistické politiky dotování soukromých subjektů bylo letos (2008) rozdáno zemědělcům z našich kapes formou národních dotací 7,2 miliardy korun, zatímco v roce 2009 by to mělo být „jen“ milard pět. Další prostředky samozřejmě poskytne Sovětský svaz západu. Navíc bylo zemědělství jako sektor ekonomiky loni asi osm miliard v zisku, takže jediná ospravedlnitelná výše dotací by byla nulová. Ministr Gandalovič, člen „pravicové“ ODS, přesto zemědělcům slibuje, že se to nějak srovná: ,,Chci ubezpečit zemědělce, že se budeme v příštím roce i přes snížený rozpočet našeho rezortu snažit dofinancovat přímé platby nejméně na letošní úroveň“.

Já chci taky nějaké dotace!

Ještě by se nabízelo další makroekonomické hledisko, totiž celkový schodek státního rozpočtu. Všichni víme, že kmotr Džrodžíno je zvláštní člověk – na křtu jeho knihy příznačně pojmenované „Svět očima sociálního demokrata“ chodí lidé, které kmotr vůbec nezná, navíc s nabitou zbraní a střílejí do kolotočářů. Kmotr Džordžíno „hospodařil“ pravidelně se schodkem kolem 100 miliard (zdroje jsou!, a když ne, tak si je natisknem), vláda současná hodlá hospodařit se schodkem zhruba třetinovým. Je jasné, že se tento postup dotkne všech, kdo jsou na státních výdajích závislí. Anebo si  můžeme půjčovat, vyčerpávající a fundovanou analýzu na toto téma provedl JUDr. Bohuslav Sobotka, patrně s pomocí nějakého sociálnědemokratického klonu skriptu Wypatlátor. Také mě velice dojímá, jak úzkostlivě někteří komentáři rozlišují mezi národními a unijními financemi, zřejmě to má navodit dojem, že unijní peníze prší z nebe.

Banky se chovaly nezodpovědně, když rozdávaly lidem prachy. Zavinily krizi. Zato stát, když dělá to samé, tak je to zodpovědné chování.

Co se týče blokády samotné, mám dojem, že už dávno začala. Scéna, kdy po evropském hlavním tahu E5x jede traktor s hnojem a za ním kolona dlouhá několik kilometrů, je vcelku normální stav. Když traktor ještě k tomu svítí, fungují mu směrovky, nic z něj neteče ani nepadá a traktorista má v sobě méně než tři promile, pak jste skutečně štastný motorista. Zejména na podzim a na jaře si za deště můžete vychutnat osvěžující smyk na blátě u výjezdu z pole, protože tyhle ignoranti po sobě neuklízejí. Pokud si chce Veleba vzít motoristy za rukojmí, nevím, v jakém směru chce interakci zemědělců (lidí, kteří se přepravují traktorem na pole z účelem tvorby hodnot) a řidičů (lidé, kteří se přepravují za prací za účelem tvorby hodnot) ještě zhoršit.

Jeden z čtenářů D-F se obrátil na Pomáhat a chránit (TM) s následujícím dopisem. Celkem správně se pozastavil nad tím, že veškeré náklady související s provozem automobilu včetně daní a poplatků nese sám (asi nepobírá dotace) a požadoval pomoc ve své situaci a ochranu svých práv.

Dobrý den,

obracím se na Vás s následujícím dotazem:

Jak bude Policie ČR postupovat v pondělí 13. října 2008 při avizované „blokádě dopravy zemědělci, konkrétně „pomalá demostrativní jízda těžké techniky“?  K výkonu svého povolání využívám osobní automobil a poctivě hradím veškeré daně a poplatky s provozem OA související.
Výše uvedená blokáda mě, slušně napsáno „nenechává chladným“ – způsobí minimálně na území hl. města Prahy rozsáhlý kolaps dopravy.
 
Předpokládám, že Policie ČR využije všech zákonných prostředků k „potlačení“ této nesmyslné akce (např. využitím § 18 zákona č. 361/2000 Sb. – … Řidič také nesmí omezovat plynulost provozu bezdůvodně pomalou jízdou ani pomalým předjížděním ani bezdůvodně náhle snižovat rychlost nebo zastavovat. … , případně část hovořící o minimální povolené rychlosti vozidel na dálnicích) a zcela oprávněně začně opakovaně rozdávat blokové pokuty účastníkům této akce.
 
Dle mého přesvědčení je takovýto postup pro Policii ČR povinný, v opačném případě (toleranci ke zjevnému porušování pravidel silničního provozu a s tím související vyhlášky a zákony) se, dle mého názoru, dopustí „zneužití pravomocí veřejného činitele“.
 
Předem děkuji za Vaší odpověď.

Docela by mně zajímalo, co mu policejní sbor odpoví, nicméně (ne)činnost policejního sboru při takové akci se dá predikovat. Pokud děláte bordel hromadně, jako například účastníci cyklojízd, naprosto nic vám nehrozí. Pokud děláte bordel jako jednotlivec, je z toho velký problém. Chápejte to jako návod.


11.10.2008 D-FENS

12345 (2x hodnoceno, průměr: 3,00 z 5)
471x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!