Zdvojnásobí unie ozbrojenou kriminalitu?

Featured Image

V reakci na norský masakr si Evropská komise pospíšila s prohlášením (1), že je třeba přitáhnout šrouby v oblasti zbraní, protože to teď půjde líp. Rozsah opatření z ní ještě nevypadl, ale předpokládám, že se ho dříve nebo později dočkáme. Pro případ, že by výsledkem bylo razantní omezení práv ozbrojených občanů v České republice, mám tady jednu analogii z Kingdom of Kondom.

Kingdoom zakázal občanům držení krátkých palných zbraní v roce 1997, jako reakci na masakr v Dunblade, kde psychicky narušený Thomas Hamilton postřílel na základní škole 16 dětí + učitele. Následný vývoj ozbrojené kriminality byl ale zcela opačný, než si odpůrci zbraní od zákazu zřejmě slibovali.

Anglická zkušenost

Jak ukázala studie, kterou vypracoval již v roce 2001 prof. Michael Clarke, v současné době ředitel Royal United Services Institute (2), kriminalita s krátkou palnou zbraní byla v porovnání let 1997/98 (zákaz) a 1999/2000 o 40 % vyšší. Lze to odvodit také z dokumentu britského ministerstva vnitra Crime in England and Wales 2001/2002: Supplementary Volume (3), který statisticky hodnotí kriminalitu do let 2001/2002.

Na straně 24 dokumentu lze nalézt graf, který ukazuje, jak se po roce 1997 násilná kriminalita s palnou zbraní (zahrnující i různí imitace, airsoftové zbraně atd.), do té doby poměrně stabilní, začala zvedat. Počty loupeží s palnou zbraní před r. 1997 dokonce prudce klesaly, po roce 1997 je vidět výrazné zpomalení a následující vzestup.

Jak ukazují grafy na stranách 26 a 27, ke zločinu spáchanému s palnou zbraní byly nejčastěji používány krátké zbraně – tedy právě ta skupina, která byla zákonem úplně zakázána. Graf na str. 27 ukazuje, jak se do té doby spíše klesající hodnota  kriminality s krátkou palnou zbraní začíná lámat nahoru právě kolem roku 1997 (z hodnoty cca 3000 ročně).

Jak ukazují statistická šetření ze stejného zdroje z dalších let, kriminalita s krátkou palnou zbraní po svém maximu v letech 2001/2002 (cca 6000 případů ročně) začala mírně klesat. V letech 2007/2008 se ustálila na 4000 případech ročně. (4)

Za deset let tedy nepoklesla ani na hodnotu z období před zákazem. Je evidentní, že zákaz krátkých palných zbraní měl úplně opačný efekt, než si od něj zákonodárci slibovali. Vystavil obyvatelstvo vyšší míře závažné kriminality a ohrožování ze strany zločinců a sebral jim možnost se efektivně bránit. Je to bohužel logické, zločinci si se zákazy příliš hlavu nelámou.

Jasný vliv zákazu

Celková kriminalita ve Velké Británii a Walesu podle uvedených statistik klesala již od roku 1995. K roku 2007 klesla na polovinu, ze 20 mil. trestných činů (r. 1995), na 10 mil. trestných činů (r. 2007). Při počtu obyvatel 52,4 mil. to odpovídá 1908 trestných činů na 10 000 obyvatel ročně. Česká republika vykazuje dle statistik ministerstva vnitra celkem 357 391 trestných činů (v r. 2007), tedy 349 trestných činů na 10 000 obyvatel (5) a její tendence je klesající. Upozorňuji, že pohled jednotlivých právních řádů na trestnou činnost nemusí být stejný, proto nelze obě hodnoty objektivně porovnávat. Stejně mi ale hodnota kriminality ve VBW přijde vysoká, takže doufám, že jsem se někde nepřehlédl.

Koho zajímají absolutní počty kriminálních činů v zemích EU a některých dalších, může se začíst  do statistik Eurostatu (6).

Vzhledem k tomu, že kriminalita s palnou zbraní vzrostla v VBW i přes pokles celkové kriminality, lze s vysokou pravděpodobností předpokládat, že příčinou byl právě zákaz krátkých palných zbraní.

Epiťaf

Tento text mi hnil v šuplíku zhruba od konce roku 2008, vznikl pro jiný účel a děkuji těm, kdo ho poznají, za podklady. Pokud je mi známo, nebyl nikdy použit. To je také důvod, proč tam nenajdete údaje z posledních let. Pokud vás zajímají, linky najdete dolů.

Omezení, která úředníci mohou přichystat, jsou například následující: zákaz nošení na veřejnosti, omezení velikosti ráže, nutnost psychotestů, povinné členství v klubu, nutnost prokázat dostatečný důvod pro nošení atd. To je stejně všechno k prdu.

Další šetření ukáže, jestli byl ABB psychopat, nebo jen pořádný kokot. Ve výsledku je to ale jedno. Podstatné je to, že jakýkoliv agresor má volbu místa, způsobu, času a cíle. Pokud se mu máte úspěšně bránit, potřebujete mít k dispozici minimálně stejně efektivní obranné prostředky a potřebujete je hned.

Jak ukázal ostrovní masakr (a nakonec i další akce šílených střelců), než dorazí policie, bývá už pozdě. Z toho v zásadě plyne, že omezovat právo slušných lidí nosit zbraň je kontraproduktivní. Naopak, pořadatelé jakýchkoliv rozsáhlejších akcí by měli být nabádáni k tomu, aby měli po ruce ozbrojené občany. Psychopat může udeřit všude. Je to pořád ta samá válka lidí s hajzlama, která se nedá vyhrát tak, že lidem vezmeme možnost obrany. Hajzlové vždy udeří tam, kde je nejnižší odpor, největší šance pobít co nejvíce lidí a samozřejmě co největší efekt. Cílem tedy budu logicky především děti a mladiství, školy, školky, tábory a jiná setkání, studentské koleje atd. Jeden ozbrojený slušný a statečný občan tam ale dokáže útočníka buď zlikvidovat, nebo jeho útok vázat dostatečně dlouho na to, aby potenciální oběti dokázaly uniknout; eventuálně do příchodu posil.

A teď si prosfištíme některá číslíčka. V roce 2007 byl v ČR počet evidovaných násilných trestných činů cca 20 000, z toho 3500 se zbraní, z toho 836 se střelnou zbraní podléhající zákonné regulaci. Pokud by se počet násilných t. č. se zbraní zdvojnásobil, vzrost by celkový počet násilných o … 4 %. To je jen o málo víc než meziroční kolísání. No co myslíte, lajznou si to politici? Nechme se překvapit. Nebo přesněji řečeno, nenechte se překvapit a sledujte, co se chystá. Nedopusťte, aby vznikl – už na evropské úrovni – takový zákon, který by vás nechal na pospas hajzlům. Jak už se bohužel mnohokrát v minulosti stalo. To, co stojí v úvodních odstavcích textu je pravda. Respektive taková pravda, jakou se mi při nejlepší snaze podařilo vyškrábnout. Bude vůbec k něčemu? Dokáže něco změnit?
Nezbývá než článek uzavřít. Dovolil bych si to – bez urážky – slovy novináře Spidera Jerusalema, hlavního hrdiny syrového komixu Transmetropolitan: „Seru na vás. Kdyby komukoliv v týhle prdeli záleželo na pravdě, alespoň co by se za předkožku mrtvýho čokla vešlo, tak by se nic z tohohle nedělo.“


31.07.2011 -ma-
 
 

Zdroje:
(1) http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/style=default/zpravy/z-evropske-unie/eu-omezime-prodej-strelnych-zbrani-a-chemikalii/
(2) http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/1440764.stm
(3) http://webarchive.nationalarchives.gov.uk/20110218135832/rds.homeoffice.gov.uk/rds/pdfs2/hosb103.pdf
(4) http://webarchive.nationalarchives.gov.uk/20110218135832/rds.homeoffice.gov.uk/rds/bcs-publications.html
(5) http://aplikace.mvcr.cz/archiv2008/dokument/2008/verejnyporadek/zprava08.pdf
(6) http://www.eds-destatis.de/de/downloads/sif/sf_10_058.pdf
(7) A jako bonus: Adam B. Bartoš podezřívá temné, ehm tajné služby.
 
 
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
258x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017