Zdanění hazardu

Featured Image

Jsou přece i nezkorumpovaní starostové, chtělo určitě mnoho lidí zvolat, když si četli na tomto serveru články o tom, jak to v té politice na komunální úrovni smrdí. Že prý už jednoho nezkorupmovaného našli. Ne Obonga, ale nějakého Farského. Po jeho poslední aktivitě je však na místě si položit otázku, jestli korupce skutečně dokáže napáchat více škody, než naivní pachatel dobra.

Farský byl starostou města, kde se myli. Pardon, Semily. Trochu tam přistřihl křídla stavební lobby. Po svém zvolení do parlamentu následně hledal oblast, kde by mohl páchat nějaké to dobro i na celostátní úrovni. Objevil online hazard.

Z morálního hlediska je hazard považován za něco špatného. Lze v něm snadno přijít o peníze, pokud v něm působíte jako kavka, lze v něm snadno naopak k penězům přijít, pokud provozujete nějakou tu sázkovou hru, ať už jsou to skořápky, sázení na takové ty velké psy s podkovami někde ve Velké Chrchli, čára, hrací automaty, ruleta, baccarat, trente-et-quarante, poker, blackjack, záchod, voko bere, sportka, mates nebo 5 ze 40, pokud se tedy zrovna nejmenujete Aleš Hušák. Čas od času někomu, například obcím, nějaké formy hazardu vadí a pokoušejí se je zakázat, naopak třeba ministerstvo financí, které z morálních pohnutek rozhodně podezřívat nelze, přišlo na to, že v hazardu se točí příliš peněz na to, aby se z toho nezačalo vybírat výpalné a v zásadě totožný pohled na věc mají i další mafie.

S online hazardem je ovšem problém. Můžete sedět doma, zaplatit kreditní kartou a hrát ruletu třeba v Moskvě, v Las Vegas nebo v Monte Carlu. To Kalouskovi a Farskému vadí, protože od provozovatele takové hry žádné výpalné nedostanou. Konkurenční mafiánské organisace se s tímhle faktem smířily a našly si jiný byznys, český stát ovšem nikoli a tak Farský připravil návrh zákona, který by ukládal poskytovatelům připojení taková místa, kde lze online hrát hazardní hry, blokovat. Návrh zákona poslanecká sněmovna nakonec minulý týden zamítla, spíše pro nesoulad se závazky, plynoucími z uzavřených mezinárodních dohod a pro obtížnou praktickou realisovatelnost takového opatření, než proto, že by v zásadě měla morální problém regulovat a danit něco takového… Zde je zajímavé zmínit, že i ze strany české internetové populace se zvedl odpor zejména proti blokování části internetového provozu a nikoli proti regulaci hazardu a vybírání daní z takové činnosti.

Pokud hrají hazardní hru svéprávné, dospělé osoby, které si uvědomují, co činí, nelze takovou činnost považovat za nemorální. Je to jejich svobodné rozhodnutí, svobodná dohoda dvou účastníků takové hry, která nemá vliv na práva či majetek třetích osob. Když si dva lidé mohou prodat ledničku, postavit zeď nebo si dohodnout pohlavní styk výměnou za finanční obnos, není důvod, proč by spolu nemohli hrát v kostky, vrchcáby nebo populární staročeskou hru „Moje teta, tvoje teta“ o peníze. A je úplně jedno, zda ty vrchcáby hrají v hospodě, na veřejném záchodku nebo sedí každý z nich doma a hrají je prostřednictvím nějaké počítačové sítě. Státní zmrdi, kteří si dělají nárok na vlastnictví Vašich ctěných osob, mají na věc pochopitelně jiný názor, který nejlépe shrnuje následující věta z důvodové zprávy k jednomu z návrhů na novelu dotyčného zákona:

V obsahové rovině zákon č. 202/1990 Sb. nevytváří dostatečně efektivní zábrany před neúměrným nárůstem podnikatelských aktivit v této oblasti a před projevy některých společenských rizik, jež jsou s touto činností vzhledem k její značně specifické povaze spojeny.

O tom, jaký nárůst podnikatelských aktivit a jaký už ne, pochopitelně má v duchu uvažování českých zákonodárců rozhodovat úředník na ministerstvu financí. Ne zákazník, který riskuje své peníze, ne podnikatel, který také riskuje své peníze. Úředník, který riskuje jenom peníze cizí, to přece ví líp, to je snad jasný, dyť je to ten, no, vodborňýk.

Samozřejmě lze argumentovat tím, že na hazard se nabaluje zločin. Jistě. Na alkohol se také nabaluje zločin (násilný a krádeže alkoholických nápojů v obchodech), na spotřební daně se také nabaluje zločin (zejména jejich krácení), na veřejnou zeleň se také nabaluje zločin (majetkový, násilný i mravnostní). Pokud hazard zdaníme, zločin se na něj snad nabalovat přestane? Nebo snad z výše uvedeného důvodu zakážeme alkohol, veřejnou zeleň a spotřební daně? A není náhodou zločinem odjakživa až příprava, pokus či provedení konkrétního skutku? Jak by se vám líbilo, kdyby se ukázalo, že majitelé červených aut mají oproti zbytku populace vyšší tendenci páchat trestnou činnost a proto byla zavedena speciální daň z červených aut? Jistě, výrobcům aut modrých a bílých aut takové opratření zajisté bude vyhovovat. Dokud nepřijde řada i na ně…

12345 (2x známkováno, průměr: 2,00 z 5)
705x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017