Zbrojní průkaz - zpět na článek

Počet komentářů: 106

  1. Jo, panecku, kde jsou ty casy, kdyz jsem ZP delal ja. Podala se zadost na policii. Pak nasledovalo prokadrovani mych znamych a sousedu, co ze jsem to za magora. Soucasti zadosti muselo byt oduvodneni, na co to jako chci a duvod musel byt opravdu hmatatelny.

    Pokud to policie odkejvala, tak zbytek uz byl fajn. Zaslo se na strelnici, kde probehl kurz, tedy zadne zkousky. Deset vystrelu z 9 mm, deset z 7,65 a deset z brokovnice (pohonila se PETka po travniku). Pak prisel clovek, ktery nam po kamaradsku v kostce rekl, jak je to tak nejak s legislativou. Jedine, co jsem si z toho zapamatoval, bylo „…a kdyz mi nekdo vleze do baraku, udelam dve diry do nej, pak dve do stropu s tou zbrani, co ji nemam a volam policii…“.

    No, pak jsem dostal papir a dal ho na policii. Po nejake dobe jsem si sel vyzvednout zbrojak – leporelo a do mesice jsem si musel koupit aspon jednu zbran.

    Dneska je to logictejsi, sice nikdo nekadruje sousedy a po duvodu je policii prd, ale zato zase drzitel musi trosku zabojovat v legislativni a prakticke rovine. Je to jednoznacne lepsi, protoze clovek ma vec opravdu ve svych rukou.

  2. Kosmetická – na žádost o zkoušku způsobilosti není potřeba fotografie. Co se týče zkoušky samotné, nejlepší podle mě je si zajít na tu střelnici, kde budete tu zkoušku dělat a domluvit se se správcem na nějakém kurzu, protože si to nacvičíte na těch zbraních, na kterých pak bude probíhat samotná zkouška. Druhá věc je, že správce velmi pravděpodobně bude znát komisaře a může vám říct, na co si u něj dávat pozor, protože co komisař, to jiné chytáky. A na kurz je nejlepší jít max týden předem, jak je to déle, tak to člověk akorát pozapomíná… A to natáčení bude pravděpodobně místní specifikum. My nic takového neměli.

    1. S tou fotkou jste mě teď dostal – vím že jsem je ssebou měl, ale jsou to už dva měsíce a je fakt že na formuláři pro ni není pole. Každopádně při natáčení nám sdělili, že jsme (na té střelnici) první, že jde o novinku asi od 1.7. Souhlasím, že kurz by měl být místní – mnozí jej měli odjinud a jak se co rozebírá se pak probíralo mezi účastníky těsně před akcí…

      1. Já byl 1.7. na zkoušce a kamera tam nebyla, asi to u nás nestihli zrealizovat. Druhá varianta je, že jsem si toho v tom stresu nevšiml :D, ale ani nikdo z ostatních se tam o tom ani nezmínil, což by určitě proběhlo, když se tam po zkoušce předávaly zkušenosti.

  3. Gratulace + od doby, kdy jsem si dělal zbroják já (2010) se to koukám docela zpřísnilo… nebo to bude lokální anomálie (natáčení)? Podivné.

    1. Taky jsem takovou pakárnu neměl, policajti tam nebyly vůbec esli se správně pamatuju (nebo možná jeden v civilu). Sice mi tam jedna drobnost trochu haprovala, ale komisař byl normální rozumnej člověk, pochopil, že jinde to učej trochu jinak a v pohodě. Dokonce i na ten šílenej stres a jak se mi klepaly ruce jsem to nastřílel v pohodě.

      Dovedu si představit, že důvodem pro tu šaškárnu je kombinace toho, že uchazeči jsou idioti od nějakejch státních složek, případně podobnej odpad co jde do agentur. A prostě jsou dutí. No offense, ale vidím sám co k tomu teď přičuchávám, co se v těch agenturách platí a podle toho ti lidi musej vypadat. (Jako jezdit s těžkejma milionama v reálným ohrožení života a eště dělat střídavý směny, naslibují hory doly a pak hovno a dvacítka hrubýho – checht, to tak). No a pak asi toho, že tamní komisař je magor co buzeruje na drobnostech a lidi už tak nervózní ještě víc deptá a zkouší chytat. Takže tam asi je těch stížností fakt hodně, no tak se toho začaly účastnit opičky.

      Myslím, že stále platí, že komisařů je dost málo, protože je to buď pakárna a lidi jim to pořád dělat nechtěj, nebo pak když jo, tak to šmelí a jednou za čas je zavřou. Takže zas nemaj lidi. Proto se tam dostane spousta magorů co se pak vyžívá v buzeraci lidí, a samozřejmě na tom nejsou škodní, když dostanou bakšiš opakovaně, že. Nechci kecat, ale mám za to, že i losovačka otázek je v kompetenci komisaře, stejně jako co vybere na praxi. Třeba na lovecký jsou některý otázky pakárna a mimo C je to těm lidem na hovno, ale sběratel je tam mít taky může. (Naopak rozumnej komisař dá čistejm áčkařům otázky lehký jen pro ně). Na praxi může být výběr z těch nejhorších podmínek, tam zase má pakárnu Bčko/Dčko (nám dal všem základ na E a to jenom krátkou, byť my s A, B, D, E jsme mohli klidně dostat i dlouhou a to na dlouho vzdálenost kvůli B).

      1. Tady se otázky vybíraly – komisař měl vějíř a z něj se tahalo. Zbraně byly všechny – nevím jak to měly čistě jen E, ale já měl všechny. Můj názor na komisaře je, že mohlo být hůře – vypadal rozumně, ikdyž přísnej byl fest. Ono nutno říct, že spousta lidí vypadla na hrubé chyby jako položit zbraň s nataženým kohoutem… Já měl jedno napomenutí (pokládal jsem kkz taky s nataženým kohoutem, ale bez zásahu komisaře jsem se sám opravil) a další chybu jsem už neudělal, ikdyž nervózní jsem byl fakt pořádně až se divím že jsem to nastřílel líp jak na kurzu…

        1. No jo, ale ty sady otázek si pořád může namíchat, si myslim. A podle toho ovlivnit jak to je těžký.

          Na nataženým kohoutu samo o sobě snad není nic špatnýho, když to položíte bezpečným směrem. Samo se to nespustí, tak žádná panika. Záleží hlavně jakej máte pokyn. Možná se už pamatuju blbě a měli jsme si jen naplnit zásobník a vloži, ale mám ten dojem, že jsme si měli i zbraň nachystat na střelbu (natáhnout) a pak vodložit než přišel a dal teprve pokyn k zahájení střelby.

          1. Náš komisař vyhazoval za to, že po nabití zbraně a připravení na střelbu člověk nezajistil zbraň pojistkou… Takže proto píšu, že je dobré si toho komisaře „proklepnout“ na té střelnici, případně u někoho, kdo ho zná. Většinou ti, co pořádají kurzy znají všechny komisaře, ale už to není taková záruka aktuálnosti, správce je u těch zkoušek vždy a má nejčerstvější informace.

            1. Ale, to pan komisař asi použil mozkové myšlení :-) Krom toho, že pojistka je (snad leda kromě coltu 1911) napiču, namítl bych mu, že třeba policajtská Cz 75 d compact pojisku vůbec nemá (nýbrž decocker).

              1. Jojo, to vím z kurzu a z netu taky, ale s komisařem se nedebatuje :) Nicméně možná proto se přistoupilo k těm kamerám :D

          2. K těm otázkám – když jsem dělal ZP já (2014), bavil jsem se se správcem střelnice o těch otázkách (jako proč jsou v testu otázky o zbrojní licenci (dělal jsem i E, tj. podle něj nejtěžší sada otázek)).

            Říkal mi, že byla iniciativa přemluvit ministerstvo, aby ty otázky vyhodili – že pro žadatele o ZP je k prdu vědět, za jak dlouho po tom, do do ČR přiveze kamion zbraní je má přihlásit na PČR, ale prej nechtěli….

            Taky mi to ale přišlo divné.

            Co jsem ale pochopil (a nemusí to být pravda), tak otázky závisí na tom, kterou skupinu ZP děláš.

            1. Tak otázky na skupině ZP fakt nezávisí. Ja rozhodně nedělal Cčko a přesto dvoják, trojáček a broková kozlice řádily jako černá ruka. Přitom 10 minut po tom, co jsem udělal ZP, jsem ty nesmysly okamžitě vytěsnil z hlavy. Protože pro mě jsou letované hlavně ve svazku přežitek minulého tisíciletí a na poryté baskule s nějakými loveckými výjevy a pažby vykládané slonovinou se dívám asi stejně, jako na mimozemšťana. Ale holt, v otázkách to je.

      2. Otázky jsou stejný pro všechny skupiny, takže i ten, co má jen E řeší, co je to např. kulobroková kozlice, podmínky dovozu zbraně, zbrojní licence a podobné blbinky, ale co člověk nadělá. Jde o to, nasbírat potřebný počet bodů, podle skupiny, otázky a odpovědi jsou dané, naučit se to dá, ale je tam pár slušných chytáků.
        Co se praktické týče, správně by tam měla být vždy nejnáročnější možná kombinace, kdo jde na všechny skupiny, střílí z pistole na 15m (4 z 5), malorážky na 25m (4 z 5) a brokovnice taky na 25m (3 zásahy ze 2 ran :D:D:D). Bez D je pistole na 10m, bez C ubývá brokovnice. Čistě Ačko atd… Ale i podle toho, co se dá vyčíst na diskuzích to vypadá, tak je to kraj od kraje odlišné.

        1. Balík je stejnej, ten výběr ale ne, o to jde. Komisař může bejt normální a vybrat to, co sedí na tu skupinu, nebo tam namíchat všechno i to co s ní souvisí velice málo až vůbec.

          Žádný správně u výběru střelby není, závisí to na komisaři a může být naprosto cokoli z rozptylu.

          1. Podle mě zákon, resp. vyhláška výběr neumožňuje, viz http://zbranekvalitne.cz/legislativa/115/2014/#p8

            1. Zákon nehovoří nic o tom, podle které skupiny se zkouška koná v případě, že žádáte o víc skupin (což skoro všichni). Takže je na komisaři, provedení dle které skupiny vybere. I praxe naopak potvrzuje to, co říkám, tzn. málokdy se vůbec střílí z dlouhé, natož podle požadavků na sportovce (B). I Dčkaři pokud mají víc skupin málokdy mají požadavky dle D. Nás brali všechny podle Ečka a akorát myslivci si tam eště hráli s brokovnicí, protože s těma většinou zachází velice často, tak aby ukázali, že si hned neustřelí palici. Byť jako A, B, D, E jsem musel být připraven že dostanu úplně všechno a to podle nejtvrdších požadavků.

              1. Ja strilel klasickou kombinaci, kratkou a malorajdu pri ABDE. Brokarnu jsme nemeli vubec, ani na teorii, ale je to uz par let nazpet. Mozna se to zprisnilo.
                Z lidi, co si predplatili kurz, prosla tak pulka, bez kurzu byla umrtnost 75%, proslo nas asi pet ze ctrnacti. Vetsina vyhorela na otazkach a bezpecne manipulaci.
                Strelbama jsme uz prosli vsichni.

        2. Tak třeba v době, kdy jsem dělal ABE, sice už platila novela z roku 2014 ale zkoušky se dělaly ještě podle zákona před novelou (sám komisař tohle zmínil), takže součástí testu pro sk. B měla být i střelba z brokovnice, ale to komisař u těch co dělali B vynechal (kromě těch co dělali i sk. C).

      3. Uvedu příklad toho, proč by se mělo natáčet. Takhle u bezpečný manipulace zazněla otázka, jestli dotyčnej ví, jakej je rozdíl mezi 9 mm Parabellum a 9 mm Luger. Vzhledem k tomu, že se komisař s debilním úsměvem ptal člověka, kterej měl svý za sebou, tak odpověděl správně, takže nevíme, jaká by za neznalost byla sankce. Ale co má tahle otázka, kurva, s bezpečnou manipulací? Vyvést dotyčného z míry, aby namířil mimo bezpečný prostor? Ještě víc znervóznit? Fakt netuším. A to jen tak co si vzpomínám…
        (celý mi to přišlo jako snaha nějak zneklidnit člověka, jenž očividně manipulaci umí)

        1. Na znejištění dobrý, ale zase trochu v obecným povědoví by být mohlo, že to je úplně to samý…základní tři varianty běžně používanejch 9 mm nábojů (je toho mnohem víc, ale většina je téměř mrtvá), tj. Luger/Para, BrC (.380 ACP) a Makarov by lidi znát asi měli.

          1. No vzhledem k tomu, ze nez mate sanci si ke zbranim trochu pricichnout (pokud nemate stesti a nejste v nejakem streleckem krouzku/nemate strelce v blizkem okoli), tak musite udelat zkousku (jinak je to zase drahe), mi prijde nefer to po nekom chtit. Zvlast, kdyz to vlastne vubec neni predmetem zkousky a nezbytne. Koupim zbran na ni si prectu co to zere a to si koupim, nebo s prukazem zbrane vlezu do obchodu a tam mi prodaji to spravne :-)

            1. Tak neřikám že by za to měl vyhodit, ale na druhé straně, ptát se může na všechno. A z jistýho pohledu to má smysl, dotyčnej by měl mít povědomí o tom, že existuje sakra hodně typů zdánlivě stejné ráže a že mu to taky může v ruce bouchnout pokud použije to špatný.

              1. Ano, nejsme ve sporu. Zrovna v razich je takovy „system“, ze mam znacny respekt ke kazdemu, kdo v tom ma prehled.

        2. Klidně bych věřil tomu, někteří komisaři to dělají úmyslně, jako takový malý psychotest ve vlastním podání. Typické otázky:
          „Co znamená těch .22 u malorážky?“
          „Co znamená ráže 12 u brokovnice?“
          „Kde na zbrani najdu značku výrobce?“

          To poslední na mě zkusil komisař když jsem měl při manipulaci v ruce brokovou kozlici, když jsem to na ní nemohl najít řekl že to asi bude někde schovaný, tak teda sundám předpažbí oddělám baskuli*, hledám a hledám a furt nic, když se pak i komisař podíval zblízka, uznal že to tam asi opravdu na zbrani z roku -10 nikde není, nebo aspoň ne čitelně, naštěstí jsem ale ani na chvíli nemířil hlavněma jinam než na cíl, takže se mu nepodařilo mě vyhodit.

          *To mi připomnělo, když se mě komisař ptal na hlavní části kozlice a odpověděl jsem mu svazek hlavní a baskule, ptal se, co to je baskule ..
          Na to, co to je lůžkový závěr se už naštěstí neptal.
          Ale zkoušejí to, nachytat. Přeju pevný nervy těm, co se o ZP ucházejí.

          1. Jestli vám tohle přijde jako chytačka, tak jste vyletět měl. Co to jsou základní části zbraně a aspoň z dálky k čemu slouží vědět musíte naprosto jistě. Ráže a další údaje na zbrani jsou taky základní znalost a navíc dokonce i základní otázky, kde je profláklé to, že se na to komisař ptá. Mě tohle už před pěti lety učili na střelnici automaticky.

            1. Od toho jsou otázky v teoretický části zkoušky.
              Ptát se, co znamená tohle nebo kde najdu na zbrani tamto v momentě, kdy uchazeč manipuluje se zbraní je spíš test nervů než znalostí o zbraních.
              Teda ne že by to bylo vyloženě na škodu, kdo se nechá vyhodit protože zamával s bouchačkou v ruce, když se ho komisař na něco zeptal, udělá líp když si to procvičí znovu a přihlásí se zase za tři měsíce (nebo třeba vůbec).

  4. Tak my jsme měli u zkoušek docela komisního policajta už v r. 1997 … (ale pořád to byl prd proti drilu v bezpečné manipulaci od instruktora, se kterým jsme s kolegama chodili střílet vloni :-)
    Zkušenost, že z hloučku spekulujícího, jestli to bude „dávačka“ zpravidla málokdo uspěje, máme společnou. Vrazit řádově kkč do přípravy a pak se nenaučit pořádně na testy (např. můj švagr), to nelze považovat za dobrou strategii. Včas si uvědomte potřebné skupiny, dnes určitě (nejste-li myslivec) tak A+B+E. Já jsem se tenkrát vyprdl na áčko (tehdy bylo 500 kč za skupinu) a od té doby už jsem měl důvod litovat. Nicméně dělat kvůli rozšíření +A znovu zkoušky, do toho bych už dnes nešel.
    Nuže blahopřeji k ZP. Už máte vyhlédnutou první zbraň ?

    1. Výběr zbraně je kapitola sama pro sebe. Zjišťuji, že ve srovnání s tím je výběr auta úplná brnkačka. Z toho co jsem držel v ruce tak mi ze zbraní dostatečně malých pro skryté nošení ergonimií vyhovoval Walther PPK tak tíhnu tímto směrem. Zároveň bych chtěl nějakou sportovní .22LR pro tréning a taky něco fullsize pro stejný účel, tady bych asi volil ČZ-75, ale zatím jsem ve fázi prohlížení, zkoušení a čtení…

      1. …pokud Tě .22LR vysloveně nebaví (mám na mysli spousta lacinýho, přesnýho a pohodovýho střílení), doporučuju trénovat rovnou s full-size, ta malorážka člověku strašně snadno zničí návyky, potřebné pro velkou pistoli (úchop, spouštění atd)

        1. Malorážku bych nezavrhoval. V případě krajní nouze, kdy povětšinou střílíte na 5 metrů na pohyblivý cíl, může mít 10 kontrolovaných výstřelů z malorážkové pistole stejnou váhu, jako 3 kontrolované výstřely z devítky nebo 2 výstřely z .45, provedené za stejnou dobu.
          Akorát nelze předpokládat, že to, co nacvičím na malorážce, pak přenesu na devítku nebo pěťašťouru. Protože to nepřenesu. Ale střílení z malorážky zároveň nic neničí, pokud při každé návštěvě střelnice střílím nastřídačku ze všeho.
          Takže pokud mám na obranu devítku kompakta, který kope jako čert, k tomu full size .45 ACP a k tomu malorážkovou pistoli, kterou nosím ve specifických situacích, kdy je i kompakt moc velký, no tak tomu přizpůsobím i svůj program na střelnici.. s důrazem na mířenku 25m z .45 a na rychlopalbu z malorážky na 5m a devítka je něco mezi tím. IMHO začít s .45 a skončit s malorážkou, když už mě fest brní ruka, taky není úplně od věci :p

          1. Nu, chtěl jsem vlastně říci to samé… ;-)
            Malorazka je báječná. Jen trénink s ní člověka nepripravi na full size, spíše naopak. To tím bylo myšleno.

      2. V subkompaktech je oblíbený Ruger LCP/LC9. Jen ze zkučeností s LCP můžu říct, že kvalita povrchového opracování by mohla být lepší. Při častém nošení hlavně v létě s některými typy oblečení, kdy se člověk propotí, mi začal hnít závěr. Takže počítejte s investicí navíc na přelakování něčím pořádným (Cerakote třeba), ale i tak to chce opatrnost, tuhle jsem si všiml, že jsem to někde na hraně odřel :facepalm:

        No a tuhle mi slízá černění a objevuje se povrchová koroze i na hlavni, což je teda fakt úchvatný. Patlat to kýblama oleje nebo vazelíny není úplně řešení, kór když to pak při manipulaci leze všude. Dneska už dělají i nerezovej závěr, což teda část problémů řeší, tak doporučuju to vzít hned.

        1. LCP je tak malé že bych se bál že ho omylem vdechnu :) Tak jsem raději zvolil „LC9s Pro“ které můžu vřele doporučit, nosím ho pokaždé když jdu z domu a žádný problém s povrchovou úpravou (ani s ničím jiným) nemám. Jediné co mě trochu štve je rozborka přes čep, raději bych jen zatáhl za páčku tak jako u Glocka ale neni to nic zas tak hrozného jako u Ruger MK kde potřebujete dokonce gumovou paličku :)

  5. Test se vybírá jeden pro celou příchozí skupinu nebo má každý svuj? Když jsem dělal Ecko, vzpomínám si doteď na premiru otázek na trezory a hlavnove svazky. Ale tehdy jsem nepatral po tom jestli tam se mnou byli sami myslivci a zbrojari nebo to byla nahoda.

    1. Každý svůj, archy s testovými otázkami jsou očíslované, do přihlášky se napíše číslo archu a komisař pak podle toho kontroluje přes očíslovanou šablonu správné zakřížkování. Jako kdysi testy na řidičák, než je udělali přes počítač.

  6. Je hezky, jak se to v case meni…ja delal ZP v roce 2000 a u zkousek nevylit nikdo…ovsem nikoliv proto, ze by zkousejici byli nejak laxni, ale proto, ze turnus prakticke zkousky se plnil 3 mesice :)…zbrane tehdy byly na ubyte a zajem o ne uz nejakou dobu klesal, takze ti, kteri si zbrojak delali, byli lide, kteri meli ke zbranim a strelbe patricny vztah a tomu oboru se nejak venovali…osobne bych zkousky a podminky udrzeni si zbrojaku jeste zprisnil a podminil bych to taktickou prupravou….jednoduse proto, ze dneska si kupuji zbrane naprosta jelita, ktera v budoucnu zpusobi nam ostatnim daleko vic problemu, nez nejaci rucnikari, nebo kamionaci….

    1. Ne každý, kdo má zbroják se chce stát členem protiteroristického komanda. Pokud někdo má revolver v šuplíku aby se mu na samotě u lesa lépe usínalo nepotřebuje nic víc než aby věděl za který konec se to drží a jestli se mu ke zbrani nedostanou nepovolané/nepoučené osoby. Mě naopak přijde dost přísné a ujeté biflovat se kolik milimetrů má mít plech na trezoru a co je to trojče nebo troják. Smysl má znát nutnou obranu a krajní nouzi a podmínky držení, nošení a používání. Jak se co jmenuje, ovládá, zabezpečuje už je na majiteli.

      1. To se tak neda brat. Kdyz budete delat zaverecne zkousky na VS, tak se vas komise bude ptat na hromadu picovin, ktere jsou uplne ku hovnu. Ale proste na neco se ptat musi a takhle to nekdo sestavil.

        Kdyz budete zkladat zkousky treba na pyrotechnika pred banskou komisi, tak vas budou zkouset z veci, ktere se uz pres 20 let delaji uplne jinak. Ale proste na neco se ptat musi a takhle to nekdo sestavil.

        Podobne muzete vzit dalsi a dalsi prukazy a kvalifikace.

        Podstatny je vysledek – dokud to takto funguje a nestane vetsi pruser, tak proc to menit? Je snad zaruka, ze to dalsi bude lepsi? Dost o tom pochybuji.

        1. Jenže současná praxe je taková, jako by Vás u státnic z matematiky zkoušeli z účetnictví. V obojím se přece dělá s čísly, že? Nebo kdybyste u zkoušek na řidičák AM musel odpovídat na otázky stran bezpečnostních přestávek u řidičů kamionů.

          Korunu tomu nasazuje fakt, že zákon se každou chvíli mění. Takže když se dnes něco nabiflujete na zkoušky, za půl roku může být vše jinak a ty nabiflované informace k ničemu.

          1. Kupte si bydlik s celkovou 4t. Na to musite mit C. To budete koukat, co po vas budou chtit v autoskole, abyste znal, kdyz s tim budete ridit bydlik. A uplne nejlepe, pokud se rozhodnete, ze za bydlikem chcete treba jeste tahat maly prives pro lod, ale holt nad 750 kg. Prakticke jizdy a zejmena couvani si poradne uzijete.

            Kdyz si vzpomenu na svoje statnice, tak to byla take dobra taskarice. Jen proto, ze v komisi sedel typek z Tesly, kde delali kdysi elektronky, tak se mne ptal stale dokola na elektronky. A to bylo prosim pekne v dobe, kdy uz je snad lide nemeli ani v televizorech.

            U zkousek na prukaz odpalovace ohnostroju se jeste pred nedavnem zkousela napriklad elektricka roznetnice, kterou ohnostrojar v zivote nevidel a je mu uplne nahovno. K tomu se rad zkousel pyrotechnicky vyrobek, ktery vyrabela jen a pouze Zeveta Bojkovice a uz se mnoho let nevyrabel.

            Ja zkratka nejsem nijak prekvapeny. Ano, v testech na ZP je fura picovin, ale pokud nekdo sedne a udela zmeny, tak je pravdepodobnost hranicici s jistotou, ze fura dobroseru tam vnese dalsi, jeste vetsi picoviny. Proto rikam – radeji se v tom moc nehrabat.

            Ostatne, kdo absolvoval alespon stredni skolu, tak se snad nebifloval fury hovadil zcela zbytecne? Tak na jedne zkousce se to snad da prezit.

            1. Kdo přežil registraci vozidla, ten přežije i zkoušku na ZP.
              Na střední se člověk učil fůru věcí zbytečně, protože to mělo být tak nějak pro všechny a nevěle se , kdo co nakonec bude dělat/studovat, ale u ŘP na motorku čekám, že se to bude hodně točit okolo ježdění na motorce, u ZP skupiny C to bude hodně o střílení z dlouhé zbraně v honitbě a ne třeba o exportování kulometů. A neustále mě dokáže překvapit, co dokáže komise úředníků sestavit za monstra na celkem jednoduché zadání. Na to je asi potřeba nějaká speciální mozková disfunkce.

              1. No, kdyz budes delat RP na jakekoli vozidlo, tak ale musis vedet, jake povinnosti ma pumpickar i jake ma chodec. To je imho take redundantni. Nedelam si RP, abych cyklil.

                Proste… je to tak, i kdyz je to picovina. Duvod, proc se na to vysrat, je, ze by v ramci upgrade tam tech picovin jeste pribylo.

                1. U RP je dobře vědět jaké povinnosti a tím i chování mají ostatní účastníci, které potkám v provozu, ale jako držitele zbrojaku E je mi fakt jedno, jak tlustou vylohu má obchodník nebo jaké papíry vyplňuje exporter nebo co potřebuje k práci řezník. Ale pravda je, že do věcí co fungujou se nemá stourat.

                  1. K cemu mi je, ze chodec ma po vozovce chodit vlevo, kdyz na to stejne serou a ja ho musim ocekavat uplne vsude? Podobne, jako musim coby ridic motoroveho vozidla vedet, ze pumpickar nema na prechode pro chodce co delat. Jasne, nedavam mu prednost. Ale kdyz ho smetu, tak je sice jeho problem ze z inline bicyklu ma nyni kola u sedatka paralelne, ale na mne se urcite take nejaka ta spoluvina najde.

                    Kdyby meli rozdelovat otazky podle kombinaci pismen do ZP zadatele, tak by sice zkouska mela vetsi logiku a mene redundance, ale to by se nad tim nekdo musel zamyslet a mozna by si vzpomnel, ze je take zapotrebi jeste vice utahnout srouby, protoze UB voe. Takze radeji nechme tygra dadat…

      2. Souhlasim s tim, ze se bifluje spousta kosoctvercovin, ktere jsou pro drzeni zbrani nepodstatne, nebo nevyuzitelne…urcite by pomohlo lepsi zacileni zkusebnich otazek, smerem k budoucimu vyuziti zbrane…jinak s Vami ovsem nesouhlasim…v urcite analogii by se dali ke svatecnim strelcum prirovnat svatecni ridici…kdyz ma byt uzivani relativne nebezpecne veci, jakou auto i zbran je, je bezpodminecne, aby dotycny danou vec ovladal naprosto samozrejme cimz se rizikovy faktor drzeni takove veci snizuje na minimum…nevim kdy naposled jste byl na strelnici, ja se tam pohybuji celkem casto a to co se v poslednich rekneme dvou letech da shlednout, ci zaslechnout na strelnici, byva velmi casto dosti tristni…nejvetsi strach mivam, kdyz rychlokvasenej odbornik uci naprosteho laika, zpravidla svoji zenskou…uz jsem tam zazil prostrelenou prepazku mezi stavama a dokonce i vystrel, ve chvili, kdyz se slo k tercum…toto se opravdu drive nestavalo…

        1. V nejdrsnějších případech nebezpečného chování, se kterými se setkali mně známí dva správci střelnic ovšem v hlavních rolích figurují uniformovaná paka, co tam byla služebně.

          1. Nase VIP bezpecnostni slozky umi vystrelit i v letadle. Proste profici kazdym inchem.

          2. To je kapitola sama pro sebe :)…take je tam vidam a rozdily byvaji v meritku ode zdi ke zdi…

            1. Po nedavnych zkusenostech ze strelnice uz nikoho dalsiho nic neucim.
              Protoze proste a jednoduse – dnesni generace mladejch jsou jeste o neco vetsi hnupi, nez jsme byvali my.
              To jsou asi ty slavne gamesy, televizni reklamy, blikace, bannery a dalsi kraviny, ktere musi zaujmout za pul sekundy, jinak nemaji u mladych sanci.
              A oni jedou presne podle toho a jakoby proste nechapou, ze pokud se nesoustredis a postrelis se, tak koncis.
              Kampak na ne s pulhodinovym vykladem.
              Anebo se mozna ta paka neumi soustredit na dyl, jak 10 sekund a tudiz se koncentrovat na bezvadnou obsluhu zbrane po celou dobu strelby je nad jejich sily.
              Nedejboze, kdyz maji zavadu.
              Anebo pokud je clovek z rodiny, tak ho tak neberou jako autoritu a spolehaji, ze to projde.
              Anebo od vseho trochu.

              Zkratka a dobre, at se to nauci jak chteji a at se s nima otravuje nekdo jiny :)

        2. Nikdo (čest výjimkám) není po ukončení autoškoly dobrý řidič, který samozřejmě ovládá vozidlo. Totéž platí o ZP. Sám jsem se obé naučil samozřejmě ovládat až po půl roce v provozu (na střelnici). To je věcí každého soudruha, jak přistoupí k vlastnímu sebezdokonalení. Myslím, že není doba na volání po jakémkoliv zpřísňování čehokoliv stran zbraní. Ostatně užíváme si těchto tendencí v poslední době mnohem více, než je zdrávo.
          Jednou jsem se na střelnici bál, a to, když se vedle mě v Avimu postavili dva chlapci od MP ke kondičnímu tréninku.

          1. Chapu Vas postoj a souhlasim s tim, ze odbornikem se clovek stava nikoliv dosazenim papiru, ale duslednym pristupem a sebezdokonalovanim…stejne jako ridit se naucite jen tim, ze budete ridit, spravne pouzivat zbran se naucite jen susenim, strelbou na strelnici a pokud mozno s alespon minimalni taktickou prupravou…tim ovsem nevolam po utazeni sroubu, byl to spis postesk nad pristupem k zodpovednosti cerstvych drzitelu zbrani…je fajn mit pravo na zbrojak, ale s tim nastupuji i povinnosti a zodpovednost…coz uz tak zrejme neni…

            1. to: Saratoga

              Což je myslím dobrý závěr.

              Nechme stranou nemyslivce (to JJ ve 12:14 h, mé nejhorší zážitky ze střelnice, co se týče nebezpečné manipulace, se týkají právě jich. Považuji je za vrahy zvířátek a za hovada, kopal bych je do prdele ale z hlediska vlastnictví ZP jsou to -se skřípěním zubů- stále kolegové ….)

              Ale tedy, pokud jde o krátkou k nošení (ZP sk. E, kdysi dávno G), případně ke sportu (B): souhlasím, že profil uchazečů o ZP se v čase dynamicky mění. V raných 90. letech se musel prokazovat důvod (viz výše pamětník Sysop), takže slušný člověk furt nemohl. Zbraň si pořídila spousta slušných podnikatelů, a taky spousta méně slušných podnikavců (což po půlstoletí totalitního gun-banu vnímání zbraní u laické veřejnosti ne vždy pomohlo). V půlce 90.ek se už nemuselo zdůvodňovat, takže každý bezúhonný, zdravý a neblbý měl možnost (fotr a já 1997, původně to byl jeho nápad, já byl tehdy pár let po vojně a neměl jsem námitek). Tenkrát si (zejména krátkou) zbraň pořídila spousta slušných lidí, namnoze proto, že zbraň v šuplíku považovali za indikátor svobodné společnosti (řada z nich byla natolik slušných, že by asi měli morální zábrany ji použít i v ohrožení života). Ti, kteří by na standardní zbraň legálně nebo mentálně nedosáhli, mohli si koupit například perkusní revolver (pozdější evidence PeRe je k hovnu, neboť je má z dřívějška hafo lidí neevidovaných, četl jsem odhad 300.000). No, a časem se to tak nějak utřepalo, počet držitelů už narůstal jen minimálně, a zbraní přibývalo spíše do sbírky. Kdo chtěl, měl.

              Dnešní doba přináší úpadek společnosti (obávám se, že řízený, protože samo ani z blbosti se až takhle máloco vysere…) a rozpad mezilidských vztahů. Slušnost je považována za slabost, pocit zodpovědnosti za omezující přítěž. Přidejme k tomu bezpečnostní rizika (která zmrdsky vedené a rozkradené státy nejsou s to efektivně řešit) a pak je jasné a neudivuje, koho můžete u zkoušek na střelnici potkat: pár slušných lidí, kteří „to nestihli“ (nebo to neměli za prioritu) dříve, a potom už různá jelita, případně lidi, kteří mají v hlavě stejné nic, jaké si udržují na jejím zevním povrchu. Není to hezký pohled, ale pořád bych do toho nerejpal a nezpřísňoval. Možná, že některé z příběhů, jak ta kurva zkušební komisař někoho u zkoušek potopil jsou o tom, že i policajtské mozkové myšlení někdy (asi tak v 50% případů) může fungovat.

              Cesta sebezdokonalení je třebná, sám na sebe se mrzím, že nejdu na střelnici tak často, jak by věc zasluhovala. Nicméně sérii loňských tréninků pod vedením instruktora střelby MP hodnotím pro sebe velmi přínosnou (a bezpečnou manipulací to začínalo). Né, fakt to nebylo vylízaný pako od MP, ale překvapivě vzdělaný člověk, který jim dělal instruktora. Pochopitelně už tam nepracuje, nýbrž v soukromé firmě. (Potvrdil mi moji teorii, že kdo z bezpečnostních profesionálů není úplně blbej, tak jestli někdy u PČR nebo MP dělal, tak už teda nedělá.)

              1. Dnesni opruz pri porizovani ZP je trening na pripadnou debatu s cinnymi organy pote, co zbran dotycny aplikuje. Jiny smysl v tom neni. I uplny debil to nakonec zvladne.

        3. Asi chodím na jiné střelnice nebo ne tak často, protože jsem žádnou změnu nezaznamenal. Jediné ohrožení jsem zaznamenal, když jsem si přizval na stav humanitně vzdělaného kolegu laika, který měl tendenci se po dostřílení automaticky otáčet i se zbraní (v jedné ruce mírně dolů) na toho, na koho mluvil, páč se to asi bál jen tak položit. Ale záhy jsme si to vyjasnili a po zbytek seance jsem už mohl být o něco uvolněnější.

      3. IIRC otázek ke zkoušece je něco kolem 500, na ŘP je jich něco kolem 800. Tzn. pořád je snazší naučit se ke zbrojáku. Rozdíl je v tom, že znalosti k ŘP lidé tak nějak pasivně vstřebávají od malička, zatímco znalosti ku zbraním nevstřebávají.

        Stejně to každej pak zapomene =) (ty mm)

  7. tady je to samej magor co má flintu do žita.

  8. Zkoušky jsem si dělal letos v dubnu v UH, respektive v Ostrohu. Bylo nás tam cca 20, testy neudělali dva, zbytek šel na praktické. Já jsem byl hned asi druhý, takže nevím jaký byl poměr udělal/neudělal, ale komisař v celku v pohodě, jasně řekl, co požaduje (rána jistoty ne) a za co případně vyhodí. Policajti byli, nenatáčeli.

  9. Problém není v získání ZP (jelikož mi ukradli zbraň, za což je trest odejmutí ZP na 3 roky, dělal jsem zkoušku dvakrát). Mám s tím zkušenosti z doby dávné i nedávné. Problém je v tom velkém množství lidí, co se dnes ozbrojují a se zbraní u pasu přistupují k životním problémům s úplně jiným přístupem. A to je velice nebezpečné.
    Jestliže po mě fetka chce peněženku a já hrdinně vytáhnu zbraň, protože „už můžu“, tak jsem debil, co skončí v lepším případě ve vězení.

    1. když tě nikdo neuvidí a mrtvoly se zbavíš, tak chvála tobě :)

      1. Přijde mi to podobné, jako tady nedávno bylo s tím člověkem, co chtěl příspěvek na svůj karate klub pro děti na vesnici. Ten uváděl, jak už musel dvakrát karate v životě použít, aby si zachránil krk. Nic proti tomu, třeba to fakt nešlo řešit jinak. Ale nějak příliš často se setkávám s tím, jak ten, kdo projde nějakým kurzem „bojového sportu“, tak má v rukávu historku o tom, jak už to musel v životě použít, aby vyřešil nějakou jinak neřešitelnou situaci v životě.
        Podobný strach mám i z těchto nových majitelů ZP. Prostě se bojím toho, že najednou ty stejné situace, které dosud dokázali vyřešit úspěšně i bez železa na boku, tak nyní budou s chutí a radostí řešit tasením palné zbraně. Najednou se budou mnohem častěji dostávat do nebezpečnějších situaci, protože budou mít pocit, že „teď už mají možnost, jak to vyřešit“. Tam, kde dříve temný podchod obešli delší osvětlenou cestou, tak dnes půjdou na just tím temným podchodem.
        Takže se asi poohlídnu po nějakém kurzu: „Jak se zbavit mrtvého těla“, abych tyto novodobé kovboje mohl nějak úspěšně „vyřešit“ :-)

        1. však to je správně, když do toho podchodu nemůže zajít policie, tak ať to tam pořeší občané. Jak se říká: „zameť si před svým prahem!“ tak toto je obdoba: „vyčisti ten podchod!“ Představ si že pak půjde dom tvoje dcerka, bude čumět do mobilu a chytat pokemony a nevšimne si že jde do temnýho podchodu a někdo ji tam přepadne, znasilní, okrade a podřízne a zbaví se těla. Lepší aby ten někdo byl odstraněn ještě dříve, pak tama může jít bezproblému.
          viz: https://www.youtube.com/watch?v=Oeue85yh1Gg

          1. SkReT 18.7.2016 v 18:08
            To by neprošlo ani jako NO a ani jako KN. A kvůli tomu moje dcerka ví, jak se v takové situaci zachovat. Na ulici do mobilu nečumí.
            Takže jsme opět u toho kurzu „Jak se zbavit mrtvoly“.

            1. Podle přednášejícího na kriminalistiku – těžko.

              Transportní fáze – neskladná, nápadná zanechává stopy (tělní tekutiny, oděr kůže, vlasů, atd. s DNA). Je tedy třeba dobře balit, na místě odstranit identifikovatelné stopy vlastní přítomnosti (otisky bot, pneumatik, nábojnice, střepy z brýlí, exkrementy, atd…), objekt dobře zabalit, přepravovat pokud možno prostředky nespojenými přímo nápadnou vazbou přepravujícím, pokud možno mimo kamery, atd..

              Uložná/likvidační fáze – láká zvířata, nápadná pachem a tvarem i lidem (třeba houbařům nebo potápěčům), nápadné jsou i výkopy, atd. Špatně se spaluje mimo speciální zařízení. Jistě lze najít místa, která budou zahrnuta nebo hluboké močály, atd. ale v naší přelidněné krajině je i taková operace přeci jen riskantní. Pochopitelně zaměstnanec pohřební služby může do bezobřadové rakve ke kremaci přihodit ledacos, ale i tam si myslím, že provést vše bezesvědků a záznamů nebude jednoduché.

              1. 10 vteřin= https://www.youtube.com/watch?v=u8qz9tSG8Aw
                zbytek vylít třeba do řeky.

                1. Ale jo, tri hladovy svine taky udelaji dobrou praci. Problem vsech techto metod je dostupnost, pripadne akutni pouzitelnost. A v obecne rovine asi nejhorsi, co do uklidu stop, je transport tela.

                  Kdo neni uplne blbej, tak v nejakym lese zakopat beze stop by to zvladnout mel. Vsechny krevni stopy vzit kyslicnikem vodiku, dobre se zamyslet nad padanim vlasu a ostatnich stop.

                  Podle mne rozhoduje prvnich par vterin pote, co byl nekdo odeslan na vecnost.

                  1. Jak kdy, času může být relativně dost. Problém jsou i takové věci, jako s jakými mobilními telefony se jeho telefon potkal dříve, než přestal brát hovory, kdy a kde se tak stalo? Takže pokud někoho se zapnutým mobilem někdo picne ve svém domě, pravděpodobnost návštěvy zvídavých pánů je poměrně velká. Leda by dotyčný dlouhou dobu nikomu nechyběl a potom jsou data (možná) smazána.

              2. Mrtvola patří do hrobu. Zapadlý venkovský hřbitov v Sudetech, hrob s deskou, takže žádné kopání a je to.

                Případně vana a barel hydroxidu :-)

        2. S tímhle názorem jsem se také setkal i u odpůrců držení zbraní občany, co říkali by šlo shrnout asi jako „gun ownership supports vigilantism“ nebo tak nějak. Nevím jak jinak přeložit do češtiny „vigilante“ takže dejme tomu že jim budu taky říkat kovbojové. Já jsem se zatím naštěstí z žádným takovým kovbojem, mezi lidmi co mají zbrojní průkaz/zbraň nebo o ně mají zájem, nesetkal, spíš s názorem, že „použití zbraně je až nejzažší možnost, k čemuž doufám nikdy nedojde“. Kromě toho že žádný držitel zbraně nechce do vězení, taktéž nechce házet zakazovačům zbraní důvody, aby ho dál omezovali, ačkoli s nimi je kolikrát zbytečný se bavit, když pak stejně namítnou že v situaci, kdy je tasení na místě (což je pro některé z nich až v hodně extrémních situacích, jelikož jsou to často ultrapacifisti) „už je stejně pozdě“, nebo „to už zbrań nezachrání“, „nestihneš tasit“, atd…

          Já se klidně, i když budu ozbrojen, projdu o pár set metrů více, může to mít i jiné zdravotní benefity kromě toho že nebudu pobodán, ale nutí to k zamyšelení, proč bych se vlastně měl omezovat na své svobodě pohybu kvůli zločincům?
          Řeknu si: „ten podchod klidně obejdu, však tím jen ztratím pár minut“.
          Mám si ale i říct: „tak já tomu feťákovi tu peneženku za to, že do mě nevrazí kudlu, vyměním, tu ztrátu v hodnotě pár tisíc za hotovost, peněženku zablokování kreditek, vystavení nových průkazů přežiju, protože když nejde o život, jde o hovno“ ?
          Mám si říct: „dobře, dám mu i mobil a hodinky, ty dva měsíční platy co to stálo, to je dost peněz, ale život je dražší“ ?
          Mám ustupovat tak dlouho, dokud nebudu nucen si říct: „tak ať si vezme i můj život, však jednou tam musí každej“ ?

          Chyba nastala už v momentě, kdy takový temný podchod, kde se dějou nekalé věci, je ignorován a místo řešení problému se problém obchází. A jo, když už máme tu policii, ať jde a vyřeší to. Nebo to budou muset řešit občané.

          1. Občané nic řešit nebudou, většina konfliktnich situaci za zkurvenej život nestojí. Ale zbraň je dobrá asi jako hasičák. Sám jsem měl nejblíž k tomu pocitu kovboje, když mě firma ubytovala v Brně u Cejlu a musel jsem denně chodit ghetem pozdě z práce. To byly zatím jediné dny, kdy jsem v režimu natazeno, náboj v komoře ostrazite sledoval okolí a přemýšlel o ustupovych trasách. Nestalo se vůbec nic, ale mě to rozhodně přidalo na klidu a slunci v duši, že v případě multikulturniho obohacování mám nějakou záchrannou brzdu.

            1. párkrát jsem tama chodil v noci taky dom. Aji v noci kolem řeky po kolejích od romšpáru na křenku a řeknu ti že právě neuhnout z trasy a jít si rovně je pro ty chuligány největší odpuzovač. Když se začneš vyhýbat, oni tě vidí a ví že se bojíš, když neuhneš a jdeš rovně kolem nich tak jsou v prdeli a většinou tě nechají.
              Ale to jsou ti „normální“ cikorky, feťákovi to bude jedno.

              1. Mel jsem nekolik let pritulkyni na Francouzske, bohuzel tam bydlela odmala. Mohl bych vypravet. Nastesti mi to tehdy pomohlo k ziskani ZP.

              2. Jsem sice tak o hlavu větší než průměrný obyvatel ghetta a nevypadám jako snadný cíl, nicméně uvnitř vím, že s někým, kdo se odmala pere po ulicích a kriminálech se nemůžu poměřovat, natož s několika. Jedna ruka dlouhá tyto nevýhody vyrovná a člověk může jít dál jako mezi normálníma lidma.

          2. I knoflik na moji kosili ma pro mne vetsi hodnotu, nez zivot nejakyho zmrda.

            Problem je, ze i zmrd je volic a tudiz…

            Proste… je v tom kazdej sam za sebe.

            1. Nj, ono je to s kriminalitou jak s koprivou v rohu zahrady. Dokud je mala, vlastne ani nevadi, jak roste tak zacina cloveka prudit, ale da se obejit. Pak najednou roste kolem celeho plotu a kdyz s tim clovek neco chce udelat tak se stejne popali, ale kdyz to neudela, tak mu to nakonec sebere celou zahradu. Potiz je v tom, ze my si nedobrovolne platime zahradniky a mame zakazano koprivy trhat sami.

        3. To je jen potvrzení pravdivosti starého moudra, že když máš v ruce kladivo, tak všechno vypadá jako hřebík.

          1. když jsem kdysi ze srandy chodil jednou tejdně boxovat, tak mi taky všechno přišlo jako fajn cíl na mlácení. pak jsme v hospodě o tom vedli řeči s postarším trenérem kriminálnické vizáže, a ten zkušenej šampion povídá: von nebude čekat na gong a bude tlouct pod pás, prostě tam nechoď, dělej že tam nejsi, to místo obejdi, a když nebude zbytí tak utíkej co můžeš, box ti dává především kondičku, a až budeš mít náskok, tak vyrvi plaňku z plotu a až doběhne tak ho udejchanýho tou plaňkou seřezej. nepotřeboval jsem zatím.

            1. Myslím, že dobrá poučka je: „Zbraň je až pro případ, že se něco podělá. Neriskuj víc, než bys riskoval neozbrojen.“

              Mimochodem onehdá jsem četl něco podobného ve smyslu „Pípák není důvod proč riskovat lavinu více, než bez pípáku. Přemýšlej o pípáku jako o něčem, co usnadní nalezení tvé mrtvoly.“ Princip je stejný.

              1. Mi se líbí jiná poučka. U nás, v Česku, se říká, že na lidi v žádném případě nemíříme, ani vybitou nebo znehodnocenou pistolí. V Izraeli se říká, že na lidi v žádné=m případě nemíříme, pokud je vážně nechceme zabít. Což je mnohem lepší poučka a tak to má být a tak to učím i děcka. Žádné šachování pistolí ve smyslu koukej, jak ho mám většího, jak je to ve všech béčkových filmech a pak ještě pětiminutové dialogy typu „jsi srab, stejně to nezmáčkneš“. Skoro podezřívám Hollywood, že to do těch filmů dávají schválně, aby lidi neměli šajna, o čem obranná střelba je a jak to mají dělat.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017