Zbraně do škol!

Featured Image

Je to naprosto otřesná, šokující a nechutná podívaná. A neustále se to opakuje, ačkoli k tomu není důvod a mohlo se to dávno uspokojivě vyřešit. Kdyby nebylo pokrytectví státních autorit, médií a přežitých gun-control doktrín.

V Americe mají další případ školní střelby. Tentokrát to odnesla škola v Newtownu, malém městě žijícím zcela pokojným životem. Střelec, 20-letý Adam Lanza zabil nejprve svoji matku, předtím se zmocnil jejích tří legálně držených zbraní: pistolí Glock a Sig Sauer ráže 9mm a pušky Bushmaster, tu poslední ale ke střelbě ve škole nepoužil. Sám střelec legální cestou zbraně nenabyl a z důvodu věku ani legálně nabýt nemohl. Dojel do školy, kde jeho matka pracovala jako dobrovolný učitel a tam postřílel 27 lidí, z toho 20 dětí. Sama akce trvala řádově minuty a padlo při ní několik desítek výstřelů. Většina obětí pocházela ze třídy, kde jeho matka měla učit. Sám Lanza spáchal nakonec sebevraždu.

Co do počtu obětí se jedná o druhý nejzávažnější masakr tohoto druhu v USA.

Obama, cynický kariéristický zmrd, pláče. Lidé jsou rozrušení. Sledujme některé detaily z celé události.

Podle dosavadních výpovědí byl střelec již mrtvý, když policie dorazila. Policie nepoužila zbraně.

Více zdrojů uvádí, že Lanza byl slušný a hodný, někdy poněkud rezervovaný. Jeho bratr vypověděl, že měl menší psychické problémy a byl lehce autistický. Lanza měl každopádně stabilní rodinné zázemí, jeho otec byl vysoce postaveným úředníkem u velké finanční společnosti.

 „It’s a locked school; you have to be buzzed in.““ uvedla pro agenturu Reuters jedna z matek („Škola je zamčená, když tam chcete, musí vás tam pustit“). (zdroj). Útočník zjevně tuto ochranu překonal.

Podle dostupných údajů se tři pracovníci školy postavili na odpor útočníkovi. Ředitelka Hochsprung (47) přivolala policii a křičela na zbylé učitele, aby se zamkli ve třídách. připojila se k ní psycholožka Scherlach (56), zatímco rodiče, se kterými předtím byly obě dámy v místnosti, zalezli pod stůl a volali 911. Obě dámy byly později nalezeny na chodbě mrtvé. Je pravděpodobné, že se pokusily zakročit proti útočníkovi.

Učitelka Kaitlyn Roig dovedla děti na hajzlík a zavřela je tam s tím, aby byly potichu.

Zmrd Obama: „We’re going to have to come together and take meaningful action to prevent more tragedies like this, regardless of the politics“

Je jasné, k čemu to zase povede. Jak nasvědčuje tato věta, Obama sice pláče a dnes večer bude s Michelle objímat své děti, ale jeho plán je stále živý. Obama kuje železo, dokud je žhavé. Místo co by nechal opadnout emoce a počkal si na analýzu celé události, včetně jejích možných příčin, hned předkládá gun control jako řešení. Je to největší hyena ze všech, mezi Obamou a psychopatickým školním útočníkem je jen minimální rozdíl. Zatímco ten druhý bere lidem z ideologických a nepochopitelných důvodů život, ten první bere z ideologických a nepochopitelných důvodů lidem možnost svůj život efektivně bránit, což vychází nastejno.

A tak se pokusím opět rozptýlit vznikající kampaň.

Těžko si lze představit zoufalejší akt sebeobětování, než když dvě dámy ve věku kolem padesátky jdou s holýma rukama zpacifikovat útočníka vyzbrojeného střelnou zbraní a odhodlaného ji použít. Nemají žádný prostředek, kterým by jej efektivně zneškodnily, nemohou dokonce ani spoléhat na pomoc policie, protože bude trvat řádově minuty, než dorazí, a i když dorazí, patrně se do budovy nijak nepohrne a bude čekat, až bude mít dostatečnou znalost situace a převahu. Ani policajt se nechce nechat zabít. A po celou tu dobu má útočník volnou ruku.

Co lze dělat proti tomu? Lze se někde schovat. Někde v místnosti, do které není snadné se dostat. Zamknout třídy, zabarikádovat dveře. To je dobrý nápad, který útočníka zdrží, ale všichni nebudou mít to štěstí, aby se dobře schovali. Naopak, když útočník úkryt dohalí a dobyde, nastane problém s „vejci v jednom košíku“, úkryt také může motivovat útočníka k nějakým drastickým opatřením, jak z úkrytu potenciální cíle vyhnat, například zapálení budovy. Lze také zamknout školu, přičemž útočník jistě nalezne cestu, jak se tam dostat. Také je možné v ohrožení zamknout všechny třídy nějakým centrálním zámkem, ale to zkomplikuje přístup policejních jednotek a případně také hasičů. Lze stavebně upravit vnitřní prostory budov, aby to útočník měl co nejtěžší. Ať je to jak chce, všechny tyto postupy do nějaké míry fungují, ale neřeší problém, že zlo je pořád tam venku.

Tento druh násilí nelze zatím zastavit, protože jsme jej dosud nedokázali ani pochopit. Proto je třeba zastavit jednotlivce, kteří se jej dopuštějí.

=> útočníka je třeba zabít, zranit nebo alespoň nasměrovat jeho pozornost od nechráněných cílů
=> musí se tak stát co nejdřív
=> pomoc musí být dostatečně efektivní

Je zajímavé, že policie se ve svých úvahách dobrala k téměř totožnému výsledku a od určitého okamžiku začala cvičit část svých lidí (mezitím 40.000 v celých Spojených státech) na to, aby na nic nečekali, vnikli do školní budovy, identifikovali hrozbu a zabili útočníka, anebo ho alespoň zdrželi a soustředili jeho pozornost na sebe. Je to posunutí obranné linie dopředu.

Nemá cenu před tím zavírat oči nebo doufat, že se to vyřeší nějakou legislativní nebo společenskou reformou. Společnost ve svém vývoji dospěla do stádia, kdy určité mizivé promile osob dovede samo před sebou ospravedlnit násilný útok na nevinné oběti. Proč tomu tak je, je jiné téma a nějak to souvisí s krizí hodnot, ale stává se to a je nutné s tím počítat stejně jako s jinou hrozbou. A přijde to i sem do Kocourkova, je to jen otázka času. Obama sice může objímat své děti a horovat pro gun control, ale hrozivý fakt bude i nadále tam venku.

Hezky to vystihl konzultant jménem Burns v tomto článku:

„We have to prepare to defend ourselves this is not a fire drill this is not a tornado or an earthquake drill this is a mad man who is coming in and if we lay there in the fetal position and allow him to, he will murder us“ (Musíme být připraveni se bránit, není to požární nácvik, není to nácvik pro případ tornáda nebo zemětřesení, tady přichází šílenec a když budeme sedět skrčení a dovolíme mu to, tak nás zabije).

Problém je, že psychopati jsou příliš rychlí. Policie řeší obvyklý problém, musí se nejdříve něco stát, aby mohla zakročit. Proto předkládám můj obvyklý návrh: Co takhle posunout obrannou linii ještě více dopředu? Dát učitelům nebo personálu školy zbraně? Vybrat vhodné jedince a poskytnout jim základní výcvik?

Nechci vyvolávat diskusi o technických detailech, kdo by měl mít jakou zbraň a za jakých okolností by ji směl použít, jde mi o základní fakt, že na školách není nikdo, kdo by byl zodpovědný za bezpečnost žáků nebo studentů a měl k tomu adekvátní prostředky a výcvik. Kde jsou ti báječní odhodlaní muži v uniformách, když o něco skutečně jde? Nikde, jsou na služebnách a musejí teprve odložit své koblihy, vzít své zbraně (které v tomto případě nejsou špatné, ááááno) a dopravit se na místo incidentu, aby zjistili, že je pozdě, nehledě že jejich odhodlání také může tváří v tvář ozbrojenému útočníkovi poněkud erodovat.

Problém není mnoho zbraní, ale příliš málo zbraní v těch správných rukou.
 


15.12.2012 D-FENS

12345 (7x známkováno, průměr: 4,43 z 5)
482x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:54
D-FENS © 2017