Zavádění EET v praxi

Featured Image

Hospodští a restauratéři jsou nyní nepřítelem státu číslo jedna. V tomto týdnu jsem se dočetl, že po zavedení EET u této skupiny, se bude postupně zavádět i u jiných odvětví podnikání. Jako poslední mají přijít na řadu řemeslníci a to přibližně za dva roky po zavedení EET v gastronomii.

Jsem účetní s množstvím klientů a tato skutečnost mě celkem překvapila. Je pravdou, že státu se vždy hodí nějaký nepřítel, na kterého se může hodit vina za cokoliv, případně odvést pozornost od skutečně důležitých věcí. Je lhostejné, jestli to bude Žid, majitel herny, nebo restauratér. Tentokrát to zřejmě nějakým losovacím systémem padlo na ty poslední jmenované. Má mnoha letá zkušenost ale nemůže tvrzení, že v oblasti gastronomie se krade nejvíce potvrdit. Kvůli případné kritice uvádím předem, že skutečnost je má osobní a nehodlám ji vydávat za nějakou oficiální statistiku.

Restaurací a barů se u mě vystřídalo za ty roky několik desítek. Většina z nich už neexistuje, protože mít třeba ve městě o deseti tisících obyvatel hospodu nebo bar, fakt není žádný med jak se často tvrdí. Jsou určitě lidé, kteří jsou v tom úspěšní, většina ale dře bídu s nouzí. Jezdí starou károu před rozsypáním a ve svém lokále tráví šest dní v týdnu, protože dalšího zaměstnance si nemohou dovolit na černo, natož oficiálně i s odvody. Když v novinách čtu, že běžná marže v gastronomii je 200-300% a podívám se na cedule před hospodami kde je pivo za 21kč a polední menu za 75kč, tak se musím smát. Každopádně je to jejich volba.

V tomto segmentu se zcela jistě šidí, někdo méně, někdo více, někdo proto, že kdyby nešidil tak rovnou zavře. Aby nedošlo k mýlce, nijak jejich chování neomlouvám. Odhaduji, že se v průměru zapře cca 30% tržeb. Společného to má ale jednu věc. I když se tržby krátí, vždy se musí přiznávat aspoň tolik, aby majitel provozovny byl schopen oficiálně proplatit nájem, energie, nějakou obsluhu, suroviny, zboží a zároveň byl v plusu a něco na dani z příjmů zaplatil. Většina se bojí neplatit na dani z příjmů nic, aby na sebe neupozorňoval. Sociálnímu a zdravotnímu se logicky nevyhne a zacvaká ho vždy.

U řemeslníků je situace naprosto odlišná. Dají se rozdělit na dvě skupiny. Jedni dělají pro větší firmy, které po nich většinou vyžadují za provedenou práci doklad, protože ji fakturují někomu dalšímu. Ti druzí, kterých je aspoň u mě drtivá většina dělají pro konečné spotřebitele, občany. Jak už jsem uvedl, řemeslníci mají přijít s EET na řadu jako poslední, zřejmě se u Babiše těší největší důvěry, nebo prostě ví, že u nich systém stejně nemůže fungovat. Podle mých zkušeností se nikde nešidí tolik jako u řemeslníků. V tomto státě žijí samí slušní lidé, aspoň jsem neslyšel, že by se někdo sám přiznal k tomu že, je podvodník a hajzl. Všichni do jednoho chceme poctivé prostředí, nadáváme na politiky, co kradou a na lidi co šidí na daních. Mnozí z nás si i mnou ruce a těší se, až bude firmám a živnostníkům EET zavedeno, daně se přece platit musí, stejně jako je platíme my. Primitivní jedinci dokonce zastávají názor, že po zavedení EET už nepůjde šidit, protože EET si to ohlídá. Jak to bude probíhat nevědí, ale věří prostě Andrejovi.

Skutečnost je ovšem taková, že pokud stojíme před otázkou, zda zaplatit řemeslníkovi za obloženou koupelnu 50tis bez papíru, nebo 65tis s papírem, drtivá většina z nás, z těch slušných lidí co vyžadují placení daní a ohání se morálkou, volí možnost bez papíru. Do této dohody dvou stran logicky EET nijak nevstoupí a stále bude záležet na tom, jak se strany dohodnou. V tichosti, bez svědků, bez dodatečných daňových nákladů. Z hlediska účetnictví je nejběžnějším úkazem, že řemeslník nedodá za celý rok jedinou fakturu na provedené práce. Jeho vykázaná činnost je přesně nula korun. Pokud ho na to upozorníte, namastí na koleně několik málo dokladů bez odběratele, aby se provedení nedalo nijak dohledat a kontrolovat. Kromě sociálního a zdravotního žádné oficiální náklady nemá, takže výši fiktivních tržeb přizpůsobuje tomu, aby z ní byl schopen oficiální náklady pokrýt. Míru zapřených tržeb v tomto segmentu vidím někde kolem 80%. Je přitom úplně jedno, zda jde o zedníka, pokrývače, montáž klimatizace, nebo podlaháře.

Přesto je hospodský v médiích lynčován a řemeslník bude mít na zavedení EET dvouletý odklad, což mi přijde diskriminační. Debata by dle mého názoru neměla směřovat k EET, ale ke snížení fixních daňových odvodů u podnikatelů i zaměstnanců. Ono je to zdanění totiž už opravdu vysoké a k podvádění na daních lidi přímo inspiruje. Je hezké a zároveň nesmyslné srovnávat nás třeba s Německem, což se často děje. Důležité ale je, kolik poplatníkovi po zdanění zbyde a jakým způsobem je možné za to v dané lokalitě vyžít. Jinak se platí 50% daň z padesáti tisíc a jinak z patnácti, tím si můžete být jistí.

 


17.10.2015 kamil

12345 (8x známkováno, průměr: 2,75 z 5)
1 009x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017