Žárovky

Featured Image

Já se musím svěřit svému blogísku, co se mi včera stalo. Včera byl vůbec pozoruhodný den. Na co jsem sáhl, to nefungovalo a navíc mě pořád někdo prudil.

A tak přijedu večer domů. Už se trochu stmívalo. Chtěl jsem odemknout bránu jako obvykle a ukázalo se, že nevidím na klíče. To bylo tím, že na autě nesvítila světla. Protože se rozsvěcují automaticky, přišlo mi to divné. Navíc ještě ráno, když jsem odjížděl, obě světla svítila.

A já pořád proč po mně ty fízlové dneska tak divně koukali…

Moje žena to mezitím taky viděla a ještě říkala, že to žárovky asi nebudou, to by přece byla moc velká náhoda. Odhadoval jsem to na pojistku nebo spínač, protože relátko je uncool a už se do těchto aut nemontuje.

Auto byla španělská Fabie, co jí používám jako winterwagen. Žárovky byly 2x H4, obě měněné někdy na podzim 2012, a byly tam (už poněkolikáté) namontovány nějaké super cool ultra queer duhové žárovky s vyšší svítivostí za pětikilo, protože španělská Fabie blbě svítí jako všechny VW. Bylo to skutečně poznat. Těmi žárovkami se to dostalo na úroveň, kdy se s tím dalo alespoň trochu jezdit. Od té doby auto ujelo asi 40.000 km, což je nějakých 800 hodin by heart – žárovky výrazně přežily obvyklou dobu životnosti, která je asi 500 hodin.

Zlatá předfaceliftová Alfa 147, ta svítila dobře a dokonce i mlhovky fungovaly jako mlhovky. Myslím, že i Favorit s jeho velkými reflektory svítil lepší než ten španělský bembek, ale to by byla jiná kapitola.

Vozidla VW mají dále tu zajímavou vlastnost, že je dobré měnit žárovky vždy v páru, protože když měníte jednu jako na normálních autech, tak ta druhá po čase shoří, takže ve finále každé dva měsíce měníte žárovku. Stává se z vás postupně slušný gynekolog, protože se k tomu samozřejmě skvěle může. Také se vám doma hromadí sirotčí žárovky, kterými můžete podarovat někoho, jehož auto nenavrhovali dementi. Vůbec všechny věci, které jsou na lidovém autě víckrát, je lepší měnit všechny najednou. Vypadá to, jako by zbylé součástky byly xenofobní. Další zajímavou vlastností V-wagenu je zapínání světel. Když sednete do auta a otočíte klíčkem, světla se rozsvítí. Pak při startování zhasnou. Následně se zase rozsvítí. To je z hlediska životnosti žárovek jistě zcela super. Jako by to nešlo udělat tak, že by světla při zapnutém klíčku aktivovalo zhasnutí dobíjecí kontrolky. Jenže to by se musela změnit kabeláž a dodělat tam relátko a projednat to s odbory a tak bude lepší, když si Kunde bude kupovat žárovky ze svého.

Ale to je proteď jedno.

Nicméně světe div se, obě žárovky byly spálené. Bylo přepálené vlákno pro potkávací světla, zatímco dálkové bylo zcela v pořádku.

Říkal jsem si, že je to pořádná náhoda, aby shořely dvě žárovky současně, vlastně že je to nepravděpodobné. Nicméně při bližším zamyšlení se ukázalo, že to vůbec tak není a je to docela reálný scénář.

Světla jsou zapojena paralelně. Konec života žárovky může probíhat tak, že se přehřeje vlákno žárovky a začne se z něj vypařovat kov. Čím je tenčí, tím více se žhaví a tím menší má odpor, a za předpokladu platnosti Ohmova a prvního Kirchhoffova zákona a konstantního napětí teče celým okruhem, tedy i druhou žárovkou, větší proud, ten je o to větší, čím menší zátěž je připojena na dalších paralelních obvodech. Pokud jsou žárovky co do kvality, provedení apod. velmi podobné, obě jsou na konci životnosti a jsou to žárovky se zvýšenou svítivostí, které jsou už i tak trochu na hraně, může popsaný proces končící prasknutím jedné žárovky zničit druhou  žárovku a dokonce docela rychle. Stát se to někde v noci… ale psst, ať nám úředníci nenařídí vozit s sebou v povinné výbavě po dvou žárovkách od každé plus další dvě, kdyby ty dvě náhradní shořely a další dvě, kdyby odešly i tyhle náhradní.

Opravte mě, jestli je v té úvaze chyba, nejsem elektrikář.

Proč o tom všem píšu.

Dejme tomu, že vás zastaví policie a vytýká vám, že nemáte zapnutá světla. To by byl samozřejmě přestupek, protože jste je z nedbalosti nezapnul a ohrozil tak společenský zájem na bezpečné a plynulé… co to kecám, no prostě byl by to přestupek, protože my policajti máme málo čárek. Ale ono se také klidně mohlo stát, že vám shořely žárovky jako mně. Na místě to tedy s policií neřešíme – jak jsem konstatoval, nikdy nic neřešíme s policií na místě – a ono se pak třeba prokáže, že světla byla zapnutá, jenom shořely obě žárovky najednou, což už není přestupek, protože chybí zavinění. Až do včerejška bych tvrdil, že to není možné, ale dnes už vím, že to možné je, dokonce jsem to na vlastní oči viděl.
 


15.3.2014 D-FENS

12345 (4x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
650x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017