Zářné myšlenky nových papalášů - zpět na článek

Počet komentářů: 49

  1. Erozivní plodina je zajímavý nový pojem, ale budiž. Řepka je plodina erozi omezující, vysévá se v srpnu a sklízí v červenci, kukuřice je jejím opakem.
    Srážková voda se do odvodňovacích trubek dostat při většině srážkových událostí prakticky nemůže – stačí porovnat rychlost stékání vody po povrchu půdy a rychlost pohybu vody v půdním prostředí. V posledních desítkách let rostliny hospodaří se srážkovou vodou zasáklou do několika decimtrů půdního profilu, bez dotace podzemní (nikoli spodní) vodou bez ohledu na to, zda pozemek je či není drenážován.
    Souhlasím s vámi, že dotační politika je vysloveně škodlivá. Dotace jsou zlo a EU má být opuštěna.

    1. No a když si k tomu ještě přidám, že 1/3 žrádla se u nás (i v EU) vyhodí, považuju dotace do zemědělství za vysloveně perverzní….

      1. To číslo jsem zachytil, sle nevím, kdo a jak ho zjistil.

        1. Obchodaky nejakou statistiku a tabulky mit budou, ale beznyho uzivazele tezko nekdo zjisti.
          Nejspis je to cislo napul vycucany z prstu pres nejakou extrapolaci se zaokrouhlenim aby to hezky vyslo. Prani je otcem vysledku.

        2. Čerpal jsem odsud, ale poctivě přiznám že jsem se do toho nenořil do hloubky, zas až tolik mě to nezajímá :

          Organizace pro výživu a zemědělství
          Counting the Cost of Food Waste: EU Food Waste Prevention
          Od nás údajně pořádná data nejsou, tato organizace: zachranjidlo.cz dle jejich vlastních slov už nějaký výzkum podniká.

          Když vidím kolik toho vyhodí moje milá, řekl bych že to bude o hodně víc. Zrovna na ni by zvýšení ceny jídla zafungovalo dobře.

      2. Ale hlavně že pražáci hystericky třídí odpad a špric do ucha bude zakázanej. To nám zachrání planetu. Tos nevěděl?

        1. Uchostoury nikdo nezakazuje. Uchostoury s tyckou z lisovanyho papiru se daj koupit uz ted a fungujou stejne jako ty plastovy.

        2. Trideni je v Praze dobry, da se tim vyrazne usetrit za odvoz popelnice a kontejnery na tridenej odpad jsou na kazdym druhym rohu.

          1. Je to směšný, když se ho polovina stejně spálí. Ale ten můj příspěvek směřoval na něco úplně jiného, a to na to, že je to úplné nic. Asi nějaká novodobá forma duševních odpustků. Prostě třiď odpad, pošli love člověku v plísni a choď na nákup s proutěným košíkem a bude ti odpuštěno. To, že to nic nezmění a ničemu nepomůže a v některých případech uškodí, je těmto lidem jedno.
            V Praze se žije typicky konzumní život, kde se vyhazují tuny jídla, pitná voda teče proudem a plýtvá se kdečím, každý druhý má dvě auta a na dovolenou lítá letadlem dvakrát ročně a pak někdo žije v tom, že když bude třídit odpad tak zachrání svět? Tak určitěěě.
            Nemluvě o tom, že ty největší výrobní prasárny, aby jsme měli zajištěn tan správný konzum jsme přesunuli někam do Asie a platí co oči nevidí to srdce nebolí, takže největší pseudoproblém je pak třídění odpadů, chápu.

            https://zahranicni.ihned.cz/c1-66151460-evropska-komise-chce-zakazat-brcka-plastove-nadobi-a-vatove-tycinky-vicka-budou-muset-byt-pripevnena-k-lahvim
            A ty papírový tyčinky, joo ty nás taky zachrání. Já bych spíš řekl, že problém je v tom, že existují produkty, jejichž plastový obal váží stokrát víc než produkt a vůbec že existuje něco takového, že se 40g šunky balí do plastového obalu. Ale to EU nezakáže, protože tam už jsou vyšší zájmy, takže se onanuje nad vatovými tyčinkami do ucha. Bizarní.

            1. Asi tak, dyž vidim co tam ti dementi můžou nacpat, tak vobčas mám dojem, že se toho spálí 90 %. A to bude asi hodně blízko reality, co mám i z dalších zdrojů.

              Vtipný taky je jak tam má každej blbeček i nakreslený co má dělat s flaškama, ale stejně je nejpozděj vodpoledne po vyvezení dycky konťák plnej nafouklejch lahví, nebo vedle na papír plnej tří dutejch kartonovejch krabic. To si to musim dycky do toho koňtáku napěchovat, zmenšit objem aspoň vo pětinu a pak tam teprve můžu nasypat krabici plastů. Vopravdu myslim sedí, že takovej průměrnej člověk je úplně blbej.

              Asi se na to vyseru a budu to ekologicky likvidovat v kamench rovnou, karton a jinej papír už tam mám na roztápění a nestíhám ani roztápět jak toho papíru je :D

  2. ne snad, že bych s některými dojmy a pocity z článku nesouzněl, ale nemohu se ubránit dojmu, že jedinou kvalifikací k blogování je výskyt prvoúst na dolním konci trupu. (autor nechť si to nebere osobně, je to nějaký komplexní dojem z všech těch internetů)

  3. Ťok si hlavně tak nějak slučuje funkci Ministra dopravy s Ministrem vnitra. Má se starat o stav komunikací a státem vlastněných drah ne o body řidičů a jejich perzekuci. A už vůbec ne, z čeho platit policii.
    Nějak se divím té naší opozici, zvlášť v posledních dnech, že mu to nikdo neomlátil o hlavu.

    1. Protože opozice není o nic lepší. Opozice plánovala to, co Bába dotlačil dokonce. Ani pro jednoho z nich bych neuronil slzu. A proto mi tyto půtky mezi Babišisty a Nebabišisty přijdou zuoufale kontraproduktivní a nudné.

  4. To je velmi dobře známá věc, půdě škodí pěstování nevhodných plodin, jako třeba velké osevy řepkou, omezují se plodiny vhodné jako třeba vojtěška, dále škodí tzv. mělká orba, dále škodí omezení živočišné výroby takže je nedostatek hnojiva živočišného původu a v neposlední řadě i to málo potenciálního hnojiva rostlinného původu se nevrací na pole ale likviduje se v bio-obnovitelných zdrojích. Kdyby se tohle všechno dozvěděla letitá máma z gruntu, propukla by v pláč a konstatovala že nám není pomoci.

    1. Me se docela libi prace pana Stefana Vala. Viz treba https://www.youtube.com/watch?v=4Ytb7caKcDY Shrnuti je takove, ze za vetsinu problemu s vodou muze spatne hospodareni v lesich. A to tak, ze po tezbe atp se nerusi lesni cesty. Ty pak rychle odvadeji vodu pryc. Nasledn pak neni les schopny fungovat ani jako destova pumpa (nebo jak to nazval). Doknoce provedl i nejake vetsi pokusy s lesem a povodnouvou oblasti jedne vesnice. Vysledky mel dobre.

      1. Příklad zářné myšlenky. Lesní cesta odvádí z lesa vodu. Kdo nepozná že je to cypovina tomu není pomoci.

        1. Přesně.

        2. Nekde v jeho videich je i pokus, kdy urezal kus svahu a nahore pak na to vychcal 2 x 16 kubiku vody. Tam kde byl ten svah urezanej pak nasel dole myslim 12 kubiku. Tam kde ten svah urezanej nebyl nenasel nic.

          Co jsem nasel info, tak ve Slovenskych Ťahanovciach provedli i nejake jeho pokusy a chvali si to.

          1. Jako vidlák a dítě co trávilo polovinu svých volných dnů v lese jsem fakt nezaregistroval, že by z lesa po lesních cestách odtékalo větší než zanedbatelné množství vody (to co se na cestu dostane totiž steče zpět do lesa nejpozději v nejbližší zatáčce, případně je svedeno do škarpy rýnou). Cokoliv se dostane do škarpy překvapivě taky neodteče do kanálu a zůstane v lese, tož nevím, kde to pan vědátor testoval. Nepopírám, že správně zvolená lokace může jeho teorii potvrdit a dobře jej uživit, zpochybňuji však smysluplnost jejího plošného uplatnění, žiji pod lesem a jediné, co z lesa zatím přišlo je zvěř, ptactvo a houby (nikdy povodeň).
            Taky jsem nezažil aby na jedno malé místo napršelo najednou 16 kubíků vody.

            1. Mea Culpa. Te vody bylo celkove 16 kubiku a bylo to na 40m2 v prubehu 4dnu. A vyteklo ven cca 8 kubiku. Ten pokus je https://youtu.be/oFOqiVyOzUw?t=623 . Ja jsem travil v lese taky hodne casu. Drive byly lesy vlhke. Ted uz takove lesy nepotkavam. Jsou vysusene. Netvrdim, ze musi mit pravdu. Jen ze by ji mohl mit a jeho reseni mi pripadaji levnejsi, nez vodu chytat nekde v rece pomoci prehrad.

              1. Ok. I tak si myslím, že svádět to na cestu je volovina – uvědomme si, že pokud by pán měl mít pravdu, pak by se z každé lesní cesty musela po větším či dlouhém dešti stát bystřina, a to se neděje. Možná (!) se jeho závěr dá akceptovat pro holoseč, pokud fakt všechno zmizí a nový porost není, problém vidím spíše ve složení lesa případně pak ve vodě, která les ani neuvidí.

                1. Ono sa z tych ciest nestava len bystrina. Po naozaj poriadnom dazdi sa z nich stava riava co berie vsetko. Priklad: Jarovnice 1998. A odvtedy tam uz mali viacero zaplav, aj ked nie az tak velkych.
                  Mate pravdu v tom ze sa neda ukazat prstom na jednu pricinu. Ako vzdy ide o synergiu viacerych faktorov. Hlupo vyjazdene lesne cesty su len jeden z nich.

                  1. ono obecně lesní cesty představují riziko v krajině o určitých sklonech svahů. průserem jsou ty svahy, kde se dá ještě jezdit ve spádnici, tam se poměrně snadno vyjezdí úvoz, a ten funguje jako svého způsobu meliorační rýha. to je třeba typicky ta krajina okolo prešova (podobně podorličí, částečně šumava, čm vysočina apod.) v placatém polabí je to bezvýznamné, stejně jako na krkonošských či (nízko)tatranských strmých stráních, kde je cestu pro těžbu nutno budovat a to cestu šikmo k vrstevnicím, a na cestu dřevo přibližovat lanovkou.

                  2. Jasne. Nerikam ze je jen jedna pricina. Ale zhutnovani + narusovani + lesni monokultury + miliarda betonu + janevimcojeste vede k tomu, ze voda nezustava v krajine.

                2. EI: jezdím dost na kole v pohraničních horách a nevybavuji si přímo v lesním porostu po dešti nějaká vymletá koryta. Bažiny nebo mokřady v dolíku ano.
                  Prohrnuté lesní cesty, pokud nejsou zpevněné kamením nebo štěrkem, po několika měsících přestávají být cestami a stávají se tankodromem, zvlášť, pokud vedou ze svahu. Někde si dají práci a udělají příčná zpevněná koryta, ta ovšem bývají bez údržby docela rychle zanesena hlínou a jehličím.

      2. Acada: V tom případě by p. Vala při spatření kamionů, odvážející z lesa úplně všechno, tedy nejenom dřevo, ale i kůru, větve a jehličí, zřejmě spáchal sebevraždu.

        1. Co jsem koukal, tak s tezbou nejaky problem nema. Spis ze zarezy do svahu a zhutnovanim pod tim. Jeste jedna otazka me napada. Jak se vydavaji bambiliony na ruzne projekty typu lepsi motory do aut, emisni povolenky a takove veci. Bagr v lese je proti tomu docela levnej. Navic i v soucasnosti je myslim zakon prikazujici zrusit lesni cestu po dokoncene tezbe udrzbe. Jen na to kazdej dlabe.

    2. Osev řepkou půdě neškodí.
      Omezení ploch vojtěšky je způsobeno snížením stavů hovězího dobytka a zvýšením ploch pastvin.

      1. ygorek: Pokud by se řepka pěstovala jako dřív, tedy na jednom poli 1x za 10 let, pak by skutečně neškodila. V současném režimu kdy stát pomocí dotací nepřímo určuje co se bude pěstovat, takže se řepky pěstuje velmi mnoho a velmi často, vadí velmi.

  5. OKAMURA NA HRAD! JE TADY JEŠTĚ NĚKDO KDO MĚ NEMÁ V IGNORU?

    1. Na hrad? Ne do cisarskeho palace?

      1. Cisarskej? Jakoze Japonskej cisarskej? By Japonci radsi spachali seppuku nez mit na hrade krizence gaidžinky s korejskym misencem.

        1. Ne normalne Prazskej hrad. Ale po Jeho instalaci by hrad prosesl architektonickou zmenou a titul prasident by se zmenil na cezar.

          1. Proc zrovna cezar? Okamura je mestic, ne Riman.

            1. No tak šógún no.

              1. Šógun je speciální titul pro vladaře z vojenskýho hlediska, to taky nebude vončo.

              2. No, ja myslim ze neni treba chodit do zahranici a zustal bych u cestiny. V pripade Okamury a Hradu ma cestina velmi prihodne tituly jako Dvorni šašek, pikolík nebo žumponor.

    2. Jo, na hrad. Mírov.

    3. Já Tě v ignoru nemám.

    4. Proč hned ignore? Vždyť skvěle bavíš! A leckteří, co se tím živí, by se od tebe ještě měli co učit… https://www.youtube.com/watch?v=SObrK0DIuhU

  6. Asi su tady první, komu se zamlouvá obsah, ale né forma. Přesto zkouším sdílet dál, a prosím autora o opravu do očí bijících i/y.

    1. Hned sem si řikal, že zrovna autorovi možná delší pobyt na základce mohl prospět :D

  7. Není to náhodou tenhlencten vošklivý etetizmus, když vám stát kecá do toho co lijete na své pole a co na měm sázíte?
    Přece nechcete omezovat chudáka zemědělce aby si ve srázu nemohl nasázet nádherně erozivní kukuřici? Sice je pak jen otázka času, než se pod ním položenou vesnicí prožene bahnotok a lidi budou mít na zahrádkách půl metru bahna, ale aspoň dostanou šanci místní nezaměstnaní, vydělat při úklidu nějaké peníze.

    A nebo mu etatisticky zakazovat lít sajrajty na pole? Víte jak na tom pak vydělají výrobci vodních filtrů až jim to prosákne do studní? Takový byznys s balenou vodou je ještě lepší, nikdo nechce aby mu jeho novorozenec zmodralnpo dusičnanech ve vodě.
    Ale i takové náhle zmodravší mimino dokáže krásně roztočit kola ekonomiky. Pobyt na JIPce vyjde na statisíce a následná péče, v případě trvalého poškození, klidně miliony. Farmaceutické firmy si mnou ruce.

    Kšeft musí běžet i kdyby fotr z truhly koukal. Přece to nechcete kazit nějakým etatizmem.

    1. Co na bahýnku špatnýho, krásně pohnojí a aspoň si městská náplava mákne, ne? Tomu bys měl eště pleskat.

      1. Jasná věc. Nic tak nezahř

      2. Jasná věc. Nic tak nezahřeje člověka u srdce jako pohled na děti radostně se plácající v toxickém bahýnku s obsahem pesticidů a herbicidů, zejména organofosfátů složením velmi podobným otravným bojovým látkám z vietnamu.

        Tedy zvlášť srdce dermatologa to zahřeje, ten pocit že mu tu vyrůstá další generace klientů.

    2. ? Proc lidi nadavaj, kdyz jim nekdo zadara nalifruje urodne bahno az na zahradu? Egypt na tom prezil tisicileti, u nas je solidni ornice take cim dal uzsi profil, doprava draha, tak kde je problem?

  8. Vzdyt tam vsichni ti lide byli demokraticvky zvoleni, no ne?
    To snad chcete zpochybnovat volby? Nelibi se vam, ze byli zvoleni tito lide? Takze mi chcete rict, ze nerespektujete prani vetsiny lidi?
    Mame demokracii, takze jestli se vam to nelibi, tak za par let budou dalsi volby a zvolte si tam nekoho jineho. Do te doby laskave respektujte prani vetsiny. Stejne vas plati Soros, to je jasny.

  9. Ach jo. Rec nebyla o ceste v lese, ale o nezrusene ceste ve vykacenem lese. A to je z hlediska vodohospodarstvi sakra rozdil.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017