Zapište mi body, nebo vám ten vlak rozbiju! - zpět na článek

Počet komentářů: 151

  1. Lehké off topic.

    Ale sem to vlastně patří. Neboť dopravní fašismus vesele pokračuje a expanduje i na železnici. D-Fensova předpověď, že jednou se represe kurva vyčerpat musí, se zatím, bohužel, nějak kurva nechce a nechce vyplnit. Ale odskočme k dopravě silniční.

    Aneb: Vaic vs. Berka reloaded.

    Poté, co soud 1. instatnce za probíhající fízlí demonstrace pod okny osvobodil fízla Vaice za sejmutí motocyklisty Berky autem na konci tunelu, následovalo odvolání.

    Druhá instance, Městský soud Pha, 15.1.2019 (opět za fízlí, byť méně početné demonstrace, stále však pod záštitou pro Vaice od zmrministra Hamáčka), znovu vynesla zprošťující rozsudek: idnes*cz/zpravy/domaci/policista-simon-vaic-gips-nehoda-motorkar-zastavil-jej-vlastnim-autem-ales-lehky-unie.A190110_133521_domaci_lre (Pozn. páč zdejší redakční systém nesnese > 4 linky na příspěvek, nahrazuji tečku hvědičkou a vynechávám 3w). Soudce JUDr. Luboš Vlasák neopomněl za přítomnosti tisku vynadat GIBSu i státnímu zástupci do alibistů, odmítl například návrh státního zástupce na zjištění, zda byl Vaic vůbec školen v donucovacích prostředcích k zastavení vozidla (prý je to zbytečná byrokracie; takže dost možná nebyl, a to by taky mohlo znamenat odmaskování systémového průseru u PČR… ), a vůbec, učinil patrně maximum pro to, aby se nemusel k věci meritorně vyjádřit. Policajt může, protože může. Inu, co taky čekat od zasloužilého soudruha (justice*cz/web/msp/clenstvi-v-ksc1 ). Nemáte někdo link na rozsudek v celém znění ? (Vím, nic to neřešeí, leda se člověk zbytečně nasere).

    Jistou naději mohl vzbuzovat přístup státního zástupce JUDr. Muravského, který chtěl podat dovolání. A to nejen za účelem získání judikátu pro tydlety případy, ale i na základě svého právního názoru, že způsob zastavení Berky Vaicem v souladu se zákonem nebyl (a tudíž byl trestným činem; což bylo velmi osvěžující). Nakonec skutečně podal podnět na nejvyšší státní zastupitelství k podání dovolání ve věci (idnes*cz/zpravy/domaci/policista-simon-vaic-zatarasil-cestu-motorkari-zalobci-chteji-jasna-pravidla.A190221_085839_domaci_lre ). Dr.Muravský se svým názorem rozhodně nebyl sám. Podobně to viděla také Unie státních zástupců (ceska-justice*cz/2019/01/unie-statnich-zastupcu-pripad-policisty-vaice-pravniho-hlediska-sporny/ . Mimochodem, zapamatujme si v té souvislosti z posledních dvou linků jméno pos*ance Robertka Králíčka, ANO. Není vyloučeno, že o něm v budoucnu ještě možná uslyšíme…)

    Bohužel, NSZ JUDr. Pavel Zeman rozhodl, že dovolání nepodá ( idnes*cz/zpravy/domaci/policista-simon-vaic-motorkar-zeman-nejvyssi-statni-zastupitelstvi-dovolani-nebude.A190307_144026_domaci_lre 7.3.2019). Týž Zeman, který na začátku jasně říkal, že například policejní demonstrace pod okny soudu je evidentně přes čáru a že také (tehdejší) policejní prasident zmr. Tuhý že se do toho nemá co srát ( lidovky*cz/domov/pavlu-zemanovi-vadi-protesty-policistu-pred-rozsudkem-nezavislost-justice-podle-nej-zajisti-duvera.A181012_131237_ln_domov_ele ). Já jsem za to tehdy Zemana v diskusi pochválil (dfens-cz*com/jak-mluvit-s-policii-nejlepe-vubec/comment-page-2/#comment-102268 ), a teď si bohužel musím opravit názor. Nabízí se jiné vysvětlení, než že zm. Zeman od počátku preferoval zametení věci pod koberec v tichosti a nikoliv před zraky veřejnosti ?

    Jelikož dovolání nebude, tak se už nedozvíme (aspoň ne v tomto případě), kde je hranice přiměřenosti použití donucovacích
    prostředků k zastavení vozidla. Čeští fízli budou nadále se sprostými podezřelými (z hrdelních zločinů typu mařenky) jednat s vědomím vlastní nepostižitelnosti. Média nadšeně hýkají, jak chrabrý policista zatočil se zlým motorkářem, a jak se ho spravedlivá justice zastala. Strašné jsou diskuse pod uvedenými články. České ovce tam většinově bečí, jak je to správně. A jen houšť a větší kapky. A více represe, a ještě více ! Nikomu tam zřejmě nedochází, jak přicházíme o poslední zbytky svobody, a jak posiluje policejní stát. Dokud se to nestane jim samotným, že budou ve špatný čas na špatném místě, a honící policista je zrakví. Ale co, to se zamete pod koberec taky.

    Občas má někdo rozum. Třeba pan Luboš Smrčka má k tomu dva velice rozumné blogy: lubossmrcka.blog.idnes*cz/blog.aspx?c=683018 a lubossmrcka.blog.idnes*cz/blog.aspx?c=702372 . Zmiňuje tam třeba ještě i honičku na nezletilého kluka se zátarasem na dálnici 1.3.2013, kluk mrtvej a další zranění, jako případ dle jeho mínění ještě závážnější než Vaic-Berka, který tehdy GIBS zatušoval.
    Nicméně diskutující by jej nejraději umínusovali xmrti. Nevím, zda je to inherentní vlastnost demokracie, že k potření názoru stovky moudrých mužů stačí 101 blb.

    Protože, ono to totiž jinde funguje. No vážně:
    Tak třeba ve Švýcarsku mají (pokud vím, jenom za rok 2017) dva policajty odsouzené za honění:
    novinky*cz/koktejl/498646-svycarskeho-policistu-odsoudili-za-rychlou-jizdu-behem-honicky.html (v článku dva případy, s rychlostmi 126 a 132kmph po Ženevě honícími fízly). Cituji (fakt je to krásná pohádka na dobrou noc, ze země, kde ještě nejsou všichni kokoti):

    „Soudce argumentoval, že policista při zásahu nezachraňoval lidské životy, ale pouze chtěl dopadnout zloděje….
    Nejde o první případ stíhání policisty za rychlou jízdu ve službě. V roce 2017 švýcarský nejvyšší soud potvrdil podobný trest pro ženevského policistu, který jel při honičce rychlostí 132 kilometrů v hodině.
    Překročení rychlostního limitu při služební jízdě musí být přiměřené, konstatoval tehdy soud s dovětkem, že ani samotní policisté nesmějí ohrožovat lidské životy.“

    1. Dovolím si nesouhlasit. V americe je jakýsi zákon když ujíždíš a ohrožuješ lidi, tak tě mohou jakkoliv zastavit a odprásknout jako špínu z kanálu a funguje to tam. Pár zfetovaných vymaštěných hlav už tam poslali na přeskum do nebes.

      1. A to jsi viděl v Odpadlíkovi nebo v Cagneyová a Laceyová?

          1. držíš hubu co kreténe KOZO.

    2. Vlastne… mas recht. Kdyz ti nejakej srac na scooteru ukradne kufrik s laptopem, mobilem a platebnima kartama, tak ho fizlove nemaji co honit. Vsak si ty kramy koupis novy, prachy na ucet zase nalejes a lidsky zivot je prece vic, nez tvoje harampadi.

      1. Ono asi zásadní otázka je, co konkrétně zloděj odváží, žejo.

        Ten Švajc nevím, ale u nás byla causa, kdy někdo odjel bez placení od pumpy, a esenbáci po něm stříleli. Tomu si dovoluji říkat naprosto dokonalá ukázka „zcela zjevné nepřiměřenosti“; kdyby totéž udělal majitel pumpy nebo běžný kolemj(e)doucí, bručí ještě dneska, ovšem panstvo je panstvo, žejo.

        1. Bohuzel tyto causy vedou k fikci, ze vlastne PCR strili na lumpiky za nas, takze k cemu dalsi zelezo na ulici, ze… :-/

        2. to Sysop a ocs:

          Pánové, když už jsem tu zatrollil s causou Vaic – Berka, a když se vedle mluví o zbraních …

          Zbraně (držitelů ZP sk. E) jsou, i podle našich zákonů, na ochranu života, zdraví a majetku . Při ohrožení prvních dvou hodnot nemám problém vyprázdnit zásobník. Jde-li o majetek, pak se otevírá otázka, zda kulka poslaná za lupičem vám uloupenou hodnotu vrátí; případně, jestli vám laptop, mobil a kreditní karta stojí za to, žít s vědomím, že jste někoho poslali pod kytičky (v případě života a zdraví pochybnost nemám).

          Osobně si myslím, že nutná obrana je (měla by být!) i v tom případě přípustná (aspoň v roce 1997, kdy jsem dělal ZP, razil se právní názor: utíká s lupem = trvá útok na zákonem chráněný zájem), leč já bych ji zřejmě nevyužil (na rozdíl od případu, kdy jde proti mně baraba s nožem nebo ocelovou týčí).

          Nutná obrana života nebo zdraví u soudů v tomdle zkurveným státě občas projde (třeba Tanvald), třebaže se ty kurvy OČTŘ vždycky snaží najít něco, na čem by nutnou obranu zpochybnily (bohužel taky dost případů; občan, který se o sebe postará sám, je trnem v oku každému totalitnímu státu…, že.) Zato všechny nutné obrany majetku v tomto státě, aspoň pokud vím, skončily odsouzením obránce a neuznáním přiměřenosti. Dle názoru soudu šlo přece „jenom“ o majetek.

          A já tak nějak nevím, proč by policajt měl být posuzován jinak. Ano, fízl požívá jistého zákonného zmocnění k užití donucovacích prostředků, ale ani on není (nesmí být !) vyjmut z možnosti soudně přezkoumat přiměřenost jeho zákroku. A také nést právní riziko, pokud přiměřeným shledán nebude. (Oslí můstek: Fízl může nakonec člověka v rámci zákonného zákroku i zastřelit, ale pokud střelí matku s kočárkem, za to, že přešla přechod na červenou, potom bude přiměřenost zákroku asi těžko obhajovat …)

          Takže: Berka ani neodvážel žádný lup, ani za ním nezůstali mrtví (například vystřílená banka, pak bych o přiměřenosti nediskutoval). On byl na počátku toho celého pouze sprostým podezřelým ze zdehrdelního zločinu maření (v tomto případě zákazu řízení).

          Jak napsal K.H.Borovský, Bože, kýž jsem policajtem / to je vyražení: / koho chce, toho si chytne / a dá do vězení.
          A právě tak je definován policejní stát: Policajt může, protože může. Druhý level je, že ovčani tomu začnou tleskat.

          Podle těch kamerových záběrů z tunelu Vaic imho fakt nemohl vědět, jestli to auto strká čumákem před motorku s Berkou, anebo s kýmkoliv jiným v sedle. Osobně vám, Sysope, nepřeju nic zlého, ale Vaic nemohl bezpečně vědět ani to, že nějakých 20-25 m za Berkou nejede třeba paní Sysopová s autem plným děcek.

          Celý je to o prioritách. Mně osobně by ujetý Berka vadil míň, než nabouraná Sysopčata; ale třeba to máte jinak.

          1. až ti feťák přejede manželku a děti, tak se taky budeš rvát za právo feťáka, že jej policjati neměli zastavovat a nechat ujet?
            Prostě když někdo ujíždí má důvod, a nikdo nemůže riskovat, že nejspíš ujede od nehody i v běžném životě. Takže jeho zastavení je podle mě v pořádku. A to říkám jako silniční pirát který se projede po brně klidně 160kmh.

            1. to Skret
              škoda že vás nevidím, maje vás na ignore listu :)

              1. To je mi jedno ty píčo jedna vyjebaná špinavá pomatená hlavo. Já to tady píšu i pro jiný aby se od vás nenaučili podobný manýry, ty przmrdská vyteplená píčo. Chcípni. Luline. Šuline. Mrdko. Sloní hovno. Utíkej do hospody mezi ty sovje drsný hochi a bež jim tak honem říct, jakej seš frajer, že fízli jsou mrdky a nemají zastavovat motorkáře, si tam pak můžete hladit navzájem šulinky. tkz. Pírkovat.

                1. Hele Skřete chovej se slušně, tady nejseš doma. Hezky šoupej nohama, nebo ti utrhnu vocásek. Jestli máš rád nadržený fízly, tak si otevři Bernardovu pivní limonádu, krkni místo diskusí tady a napiš policajti Vaicovi děkovnej dopis. Nebo se čum na Pornhub.

                  1. Jak chovej se slušně, vědomě tady zveřejňuješ bláboly tak neser ty. Nebo tvou stránku nahlásím a fízl tě zablokuje na 3 měsíce.
                    Další věcí je, že když mě dáš BAN tak si vezmu TOR a založím si další nick, co naděláš? NIC.

                    Takže se sklidni a neobhajuj tady ty svoje pošahaný kumpány.

                    1. Nová doba! Host vyhazuje domácího! Nová doba! :D

                    2. Škoda že na to nevidím, asi to bude legrace – také mám toho blba v ignoraci :-D

                    3. Ani moc ne. Skřet si zase pustil svoji nevymáchanou hubu na špacír, vyhrožuje panu domácímu fízlama, a tak podobně. Má to asi takovou úroveň, jako když se
                      fotbaloví hooligans na Facebooku hádají, kdo je větší mrdka.

                    4. Jménem našeho choromyslince se omlouváme za tento incident, ke kterému dojde… no, jak sami vidíte. Jedná se o obtížného pacienta se závažnou poruchou lucidity, dezorientovaného v čase i místě, který odmítá medikaci a tajně se oddává konzumaci sanitární dezinfekce, ke které svádí i ošetřovatele. Přístup na toto fórum je mu umožněn v rámci terapie – pacient sám udává, že je zde v dobré společnosti.

                      Ty vole, skřete, dělat takovýho šulina musí být hokna na fultajm. Kde ty bereš inspiraci?

                    5. Takže nejen idiot, ale ke všemu práskač.

                    6. Držte hubu chcípáci, ubožáci a mrdky z kanálu. Jste nic.

                  2. Pan domáci vďaka za pripomenutie toho bojkotu značky Bernard – som na to skoro zabudol.

            2. Ono ja nechci nijak zpochybnovat pravo policie zastavit ujizdejiciho ridice, ale ono hodne zalezi i na zpusobu provedeni. Dle moznosti bych ocekaval, ze to jak zastaveni PaCh provedou bude tak jaksi primerene deliktu dotycneho a pokud mozno neohrozi vsechny kolem a neposle zastavovaneho na krchov, pokud to fakt, ale fakt neni nezbytne nutne…

              1. A přesně tak to Vaic udělal.

  2. re: kaBrnak

    Tehdy (cca 2010, za časů šéfa odborů ČD Duška, který veřejně prohlásil, že se bojí ohnout se na ředitelství pro spadlou tužku, za ředitele Žaludy a ministra dopravy Slamečky), vyprávěla se tato anekdota:

    Dušek se ptá Žaluda, jestli je u Českých drah vůbec někdo na baby ?
    Ale jo, prý jedna průvodčí…

    1. Tak jmenovitě Dušek na baby rozhodně v té době byl – tedy minimálně po n-té sklence. Jistá madam B. jeho bodrou žádost o další nesla velmi nelibě, ale v danou chvíli se zmohla jen na rychlý odchod…

  3. Nutně jsem dospěla k závěru, že buď má Ťok dojem, že jej šikanovala učitelka na prvním stupni přidělováním černých bodů/puntíků nebo mu bodový systém zavedla doma manželka… Jinak to snad ani není možný, protože jeho záliba v bodování čehokoli je obsedantní!!!

    1. Ceskej clovek miluje TV souteze, kde muze posilat SMSky a rozhodovat o osudu kohokoli. SemTamTok dostal tu moc rozhodovat o ceskych nevolnicich. Je to stejne jako u tech hltacu konzumni prefabrikovane zabavy, ale on to dela za nase penize.

  4. DFENS se tady dotkl nekolika aspektu, ktere se vzajmene scitaji, ne-li nasobi v konecnem efektu:
    -mame ministra dopravy, ktery za 2-3(?) funkcni obdobi postavil 10km(?) dalnic. Patrne odbornik na slovo vzaty. V odporne komunisticke Cine by za tu dobu postavili nekolik tisic km dalnic a nekolik tisic km rychlostnich zeleznic. Myslim, ze ho neomlouva ani to, ze z predchozcih ministru to nikdo take dobre nedelal nebo nechtel delat dost dlouho, aby se neco dalo zmenit a ze ani ted to nikdo jiny nechce delat.
    -typicky cesky slendrian posileny profesinalnim vyplachem na kritickych pozicich, kde misto profesnich kvalit zalezi na tom kdo je ci kamos, jak ostatne autor zminil padesatky v Ceskoslovensku. Pak zase dochazi k tomu, ze se jezdi na mrtvem koni, a optimalizuje se jak donutit mrtveho kone behat efektivneji. A vysvetlit „managorovi“ ze kun je mrtvy? Blbost, „nejak se to udela“ a on uz manzelce/milence/buznopritelovi ten zajezd na Havaj prece slibil. Jenze oni alespon ti komousi to po deseti letech jakz takz dohromady dali. Ale ted po triceti letech sametu nevidim bohuzel zadne svetlo na konci tunelu.
    – neexistujici ci spatna odborna priprava (skolstvi v hajzlu) ruku v ruce v tom, ze vychovat dalsi generaci na praci, kde to neni dostatecne kchoool narazi problem. Kchoool = sedet cely den v teple u kompu a likovat na facu a kde neni riziko, ze by se mohli pri praci zaspinit.

    Proste si to priznejme. Cesko je v hajzlu. Dame body, ktere se „osvedcily“. Tok si to da do „zasluh“. Koho zajima ze je to JEN alibisticky krok, kdyz chybi erudice, vytrvalost, legislativni podminky. Managori budou hykat radosti nad tim, ze zase vykazali nejakou cinnost, tehotnym matkam a studentum humanitnich oboru to vysvetli a proda Buresuv volebni tym, a kruh se uzavira

    1. Tak si bež do toho větru a deště opravovat popadaný elektrický vedení za 40.000,-Kč měsíčně. V německu 160.000,-Kč. Tak jsme u toho proč chce bejt každej diletant v kanclu.

      1. Upřímně, nelze srovnávat.
        Dokud ČEZ (a spol.) najde dost lidí, kteří jsou ochotní to vedení za takové peníze opravovat, tak jim víc platit nebude – nebude mít důvod. Až ti lidé budou umět německy a budou ochotní se ve větším počtu stěhovat, tak ČEZ a ostatní ty platy tady zvednou také. Před 10 lety to platilo pro IT (zejména SW), dnes to platí i pro další profese. Konečně, i ÖBB nedávno hledali strojvedoucí v ČR.
        Rovnou ale říkám, že přestěhovat se byť jen na pár let není žádná prdel.

      2. Nejak vam nerozumim. Ted zrovna delam zakaznikovi strechu a spoctu-li to, tak to zatim s timto kseftem vypada na 70k za mesic. Jo, foukalo, prselo, snezilo. A co jako…?

    2. Nechci se pana Ťoka jakkoliv zastávat, ale srovnávat ho se státem, kde se každá velká stavba dělí na (deseti-)tisíce malých stranických úkolů, to mi přijde jako velká podpásovka. Ale i srovnání s takovým Polskem dost zabolí. A pokud by se ta země zdála pro takové srovnání příliš levná či placatá, tak srovnání s Rakouskem je také tristní. A to včetně mýta.

      1. Zapadni Evropa svoji dalnicni sit postavila take jako vysledek tisice malych stranickych ukolu? Co teprve takovi Nemci, kteri zacinali po 2ww v totalnich srackach? Chcete rict, ze jsme v CR vsechno prozrali?

        1. Nejde o to, v jakých jste sračkách. Jde o to v jakých sračkách je legislativa. Dotáhnout u nás do realizace nějakou veřejně prospěšnou stavbu je skoro nadlidskej úkol. Ke každý větší stavbě, jsou 4 projektový stupně (SP, ZP, DUR, DSP). Vyjadřovat se k tomu může každej kdo má do prdele díru. Mně by samozřejmě taky vadilo, že mi někdo za barákem postaví dálnici, ale brzdit něco kvůli tomu, že tam žijou žáby, rostou stromy a podobně, to je nepochopitelný. Nejdřív se musí změnit legislativa, aby se tu dalo něco pořádnýho stavět. Ťokovi nevyčítám, že nestaví dálnice, že v zimě sněží, že do sebe narážej vlaky, a že po vichřicích, jaké byly teď o víkendu padají stromy na silnice a na tratě. Co mu ale vyčítám je, že u něj není vidět žádný boj za změnu legislativy v tom směru, aby se to mohlo vůbec zlepšit.

          1. Netvrdím, že to je jednoduché. Shodneme se ale na tom, že na změnu legislativy měli Babiš s Ťokem dost času a inspirace kolem nás mají také dost.

            A upřímně – ona ta legislativa za vše nemůže. Stačí si pečlivě projít vše kolem akcí Havránková-D11 a Regecová-Philips.

        2. Proboha – píšu někde něco takového? Naopak, uvádím jiné dvě země, kde – v podobném prostředí – staví dálnice podstatně efektivněji, než se děje v ČR.

          A ano, sice jsem nenapsal (a ani jsem to napsat nechtěl), ale ano, valná část českých veřejných rozpočtů se bohapustě prožere na vlastní režii. A je úplně jedno, jestli se jedná o výstavbu dálnic, nebo o parkování v Praze.

  5. nevím, jestli jsem to psal sem, nebo někam jinam, ale pamatuju si, že mě v té diskuzi každej nazýval idiotem.
    Tak to zde uvedu znova. On ten nápad Westinghause ve své podstatě není špatný a do jisté míry je i blbuvzdorný, ale jak tu pravili jiní pokud je vzduch v soustavě. Pokud tam není = problém.
    Ale jak vypadá problém? Pokud se problém projevuje tím že vagón stojí, tak to problém není. Problém je když se vagon rozjede a jede si sám kde chce. Ale pokud jede, znamená to, že se jeho kola točí, a kde se něco točí co se točit nemá = chybí vzduch, tak přece není takovej problém ten vzduch vytvořit. Respektive na kolech vagónů jsem si všiml jsou nějaké zařízení, přímo na ose kola, nevím co to je ale jelikož do toho vedou dráty, domnívám se že to jsou alternátory na výrobu elektrické energie?
    Je snad jeden na celý vagon. Takže nevidím důvod, proč by nemohl na jiném kole stejného vagonu byt nainstalován malý kompresorek, který by se vyřazoval tlakem vzduchu v hlavním vzduchovém zásobníku? Pokud by v něm vzduch nebyl, nějaká vratná pružina by se roztáhla, kompresorek by do nějakého záložního zásobníku vzduchu začal foukat vzduch a vagon by začal sám sebe brzdit. Nemusí nutně dojít k zastavení vagonu na nulovou rychlost, stačilo by aby jej udržoval třeba do 5kmh. A domnívám se že v ceně vagónu by hrál zanedbatelnou cenovou roli a alespoň by vagony neujeli jak se taky u nás kdesi stalo. A vlastně ani lokomotiva by s těmi vagóny neujela, pokud by se snažila sebe víc, brzdící sílu vagónů by nepřetáhla.

    Samozřejmě, když se zavádělo mýto pro kamiony, řekl jsem hned z první že by měl být satelitní systém, kdy by se kamionům účtovalo z pohodlí teplé kanceláře kilometrovné podle toho kudy jede a navíc by se ten kamion jen tak z dohledu satelitu neztratil. Nejezdili by tak kamiony po okreskách, protože by se jim to nevyplatilo.
    A hlavně tento systém by se pak mohl doplnit o to aby každá lokomotiva měla také svoji satelitní krabičku, která by jednak hlídala jeho polohu, ale rovnou by se přes satelit mohli hlídat i to jestli je strojvůdce na své pozici, jak pípákem, tak třeba tím, že lokomotiva vypustí vzduch z hlavních brzdových trubic, pokud v satelitní krabičce, nebude mít strojvůdce zasunutou kartičku s unikátním kódem jak poslanci při hlasování. Posun lokomotivy bez kartičky, okamžitej poplach. Každej strojvůdce by se pomocí kartičky odhlašoval od lokomotivy i v depu, kde by ji od něj někdo převzal a zodpovědnost za to že se vlak nerozjede byla vždycky na konkrétním pracovníkovi, kdo by byl zalogovanej. Snadno by se tak dala hlídat i časová prodleva odpočinku a s dostatečnou přesností i jízda souprav proti sobě na stejné koleji.
    Já vím sci-fi, a stejně to vyhrál ten Kapsch…

    1. Nevím, co máte na mysli tím zařízením na ose kola, ale jsem si dost jist, že půjde o čisté signály s malým napájením, s největší pravděpodobností k čidlu otáček.

      Jak a proč jsou vlakové brzdy navrženy tak, jak jsou, to je dáno dlouhodobým vývojem již od Stevensona a když hodně stručně, tak to je na několikahodinovou přednášku. Tady jen stručně – pokud je to tzv. vagon volného oběhu (tedy zařaditelné do osobního/nákladního vlaku „za lokomotivu“), tak tam je vše v podstatě dané, neboť ten vagon se z pohledu rozhraní (spřáhla, napětí, vzduch, signály…) musí chovat stejně, jako vagony třeba 20 let staré. Bavíme se o vozidlech s životností 30 let*. U jednotek to může být jiné, ale třeba z pohledu schvalování je lepší vzít komponenty, které již „jezdí“ jinde. Jinými slovy – jakákoliv změna je velmi pomalá a v důsledku drahá (nutnost překopat staré vozy, nemožnost spojovat staré a nové je také docela drahá sranda). A třeba nákladní vozy, tak se šetří doslova každý haléř.

      Jinak pokud chcete vidět, jak vypadá taková zpráva o „Mimořádné události“ a co vše DI šetří, tak doporučuji třeba tuto zprávu: http://www.dicr.cz/uploads/Zpravy/MU/DI_Prerov_170605.pdf

      *Vím, třeba „žabotlamy“ jezdily přes 50 let, ale to je jednak samostatná jednotka.

    2. Jste si jistý, že jste princip brzdění při ztrátě tlaku pochopil? Osobně ten pocit nemám, ale z vašeho textu to je těžko poznat, protože je zcela zmatený. Ten systém má automaticky zabrzdit právě proto, že z potrubí tlak unikne. Například tehdy, pokud někdo zatáhne za záchrannou brzdu a „vypustí ho“. Nebo dojde k roztržení soupravy. Nebo se pokazí něco jiného. K čemu tam chcete přidávat kompresor? Ten tlak nebrzdí, tlak vzduchu odbrzďuje.
      Satelitní mýto? Už vám to asi někdo musí prozradit, takže to budu já – satelit nikoho nesleduje, takže „navíc by se ten kamion jen tak z dohledu satelitu neztratil“ je nesmysl, satelity zde na nikoho nedohlíží. V autě je (oproti současnému systému docela zbytečně komplikovaná) krabička, sledující polohu dle GPS a tu pak a) předává prostřednictvím mobilní sítě do centrály, kde se projetá trasa promítne přes virtuální mýtné body a vypočte mýto -nebo- b) krabička obsahuje přímo mapy a podklady pro výpočet mýta, v takovém případě už jde po mobilní síti do centra přímo údaj o vypočteném mýtném.
      „Nejezdili by tak kamiony po okreskách, protože by se jim to nevyplatilo“ by platilo pouze tehdy, pokud by tyto „okresky“ byly zpoplatněny, což nejsou. A to by šlo samozřejmě i bez GPS. Stačilo chtít.
      Proč byly vybrány mýtné brány? To snad chápe každý, nebo ne? Když pomineme ony klasické, s politiky a ouřady spjaté „osobní“ důvody, pak v daných dobách byly technologie pro GPS, mobilní komunikace atd. mnohem dražší než dnes, mobilní pokrytí bylo mizerné, datové přenosy o dost dražší. Jistě, to by šlo řešit, také se to mohlo vysypávat jen jednou za čas. Čekalo se, že bude zaveden centrální EUropský systém a mýtné brány byly proto považovány za dočasné, rychle zaveditelné řešení. A teď to podstatné – stát opravdu hodně chtěl mít ty rampy nad dálnicemi, s přivedenou energií a datovými sítěmi… myslíte si, že se dnes používají jen pro mýtné účely? Ale kdepak…
      Váš návrh, zabudovat do lokomotivy elektronický monitoring „klíčku“ (protože on to je v důsledku monitoring klíčku, nikoli strojvedoucího) je… zajímavý. Vy si opravdu myslíte, že člověk, který odejde z lokomotivy, aniž by ji správně zabrzdil, se bude zabývat nějakým vytahováním klíčku?

      1. Nevím jestli jste inteligentní nebo si jen na inteligenta hrajete, ale zkusím to s vámi po dobrem a slušně.
        Pokud vím, tak westinghuské řešení počítá s tím, že se musí vzdušník-nádržka na vzduch nejprve naplnit, až je naplněná, vzroste tlak vzduchu v potrubí a tím se brzda uvolní. Pokud tlak vzduchu v potrubí klesne, vzduch ve vzdušníku začne tlačit na píst a začne brzdit. Všechno je skvělé a elegantní, pokud ve vzdušníku je vzduch. Pokud tam není tak logicky nemá co brzdit ten vagon. Takže pokud by tam byl kompresorek vyrábějící vzduch na základě chybějícího tlaku ve vzdušníku nerozumím čemu nerozumíte proč by to nemohlo fungovat?

        satelitní mýto = odpověděl jste si sám, nechápu v čem vidíte problém? Okresky jsou zmíněny jen obrazně. V té době už GSM síť v pořádku fungovala a ty prachy co nasypal stát do kapsche se mohl nasypat do GSM a dávno by se tak vrátily satelitním systémem a mohli jsme mít vysokorychlostní internet třeba dávno.

        Stát ty mýtné brány nepotřebuje, dávno má o nás vše důležité přes mobily. Brány mohli sloužit staré hraniční přechody kde to potřeba je a nevím jestli se to tam praktikuje.

        Nerozumím tomu vašemu klíčku? Jde o to, že by takovou kartičku vydával jen jeden uřad v ČR dejme tomu třeba v jihlavě ať tam mají všichni stejně daleko. Na tu kartičku by jsi mohl mít jako strojvedoucí aktivovanou pouze jednu lokomotivu a měl by jsi za ni odpovědnost. Když skončí šichta, tak se jednoduše jen díky kartičce odhlásíš z její odpovědnosti. Mě nejde o vytahování klíčku, ale o tu odpovědnost, protože si nemyslím, že by jsi šel v klidu spát, když by jsi zastavil lokomotivu, zabrzdil ji, na klíny se vysral a šel dom s tím že lokomotiva by zůstala v tvé odpovědnosti. A mezitím by se sama rozjela a způsobila nějakou škodu nebo někoho dokonce zabila a nebo by jí někdo ukradl. Prostě mě chybí na železnici nějaký přehledný řád, nějaký systém kdy by každej věděl co se ho týká, ale zároveň nebyl přehlcen daty, které jsou mu na nic a jen ho zbytečně zatěžují. To chci fakt tak moc? Nebo je smyslem železnice sednout si v Brně do lokomotivy, zmáčknou tlačítko start a jít spát a probudit se v praze a tam zmáčknout vyp ? na to vážně strojvedoucí nepotřebujeme a můžeme rovnou nechat jezdit vlaky samotné.

        1. Technická k „Takže pokud by tam byl kompresorek vyrábějící vzduch na základě chybějícího tlaku ve vzdušníku nerozumím čemu nerozumíte proč by to nemohlo fungovat?“
          Když ten vlak jede (resp. je zapnutá lokomotiva/jednotka), tak pomocné vzduchojemy jsou zásobovány z hlavního kompresoru (obvykle) na lokomotivě a „kompresorek“ na každém vagoně je zbytečný.
          Když ten vlak zastaví a fíra ho bude vypínat, musí ten vlak zajistit jinak (dle typu vlaku, např. střadačovou brzdou). „Kompresorek“ by ale musel být nějak napájen a v úvahu připadá tak baterie nebo fosilní paliva. (Jaderný reaktor, větrník či solární panely si dovoluji rovnou vyloučit z obecně známých důvodů.
          Pomocné vzduchojemy (a i celé potrubí) se pochopitelně pravidelně kontroluje, nicméně 100% těsnost fakt nečekejte. Jinak „klíček“ (přesněji RFID čtečka) na lokomotivách je již dávno, lokomotivy hlásí číslo přihlášeného strojvedoucího tuším co minutu, a to vč. mnoha dalších provozních a diagnostických dat.

          1. Kompresorek by mohl být přímo poháněný z osy kola. Pokud by neměl protitlak tak by se defakto točil naprázdno. Nejde o tlak v hlavním potrubí ale ve vzdušníku. V něm je problém, pokud je v něm netěsnost a chybí v něm přetlak vzduchu, tak by si jej dofoukával vagonek sám jen když by se pohyboval. Čím rychleji tím víc vzduchu na brždění.
            6ádnou elektřinu do toho netahejte, čistě mechanicky.
            njn ale RFID čtečka nezastavila vlak a ten ujel 6 km což je defakto problém a musí tam být přihlášený pořád.
            Já pracuji s tím, že když by mašinfíra opouštěl vlak, vezme si sebou kartičku, vlak nic neudlá bude stát dál. Ale jakmile by se pohnul o pár centimetrů, okamžitě by to vyvolalo poplach a přijali se opatření k zastavení vlaku a vyklizení kolejnic ve směru kterým se pohybuje.

            1. Zkuste si to přečíst celé. Problém je u stojícího vagonu, ne u jedoucího v soupravě (tam pomocné vzduchojemy jsou plněny neustále) a v případě nouzového zastavení (záchranná brzda, roztržení soupravy) to vlak naprosto a udrží na místě do chvíle, než s tím nějaký člověk něco neudělá (tlak v pomocných vzduchojemech udrží vagon na místě hodiny, ne-li dny). Jinak si zkuste odhadnout, co za „kompresorek“ by to muselo být, aby sám o sobě zastavil rozjíždějící se vagon na desítkách metrů ve chvíli, kdy je ten vagon kompletně vypuštěn- o jaký objem vzduchu se jedná, jakou energii má k dispozici, atd. Pochopíte, proč uvzovky u „kompresorku“.

              1. Uspěšný člověk hledá jak by to šlo, neuspěšný jak by to nešlo.

                1. Když ona osoba znalá obvykle fyziku ctí (pokud chce přežít), to bude ta potíž…

                  Upřímně, řešením by spíš byla aplikace jednoho názoru Allana Karlssona – totiž, že neexistuje problém, který by nešel vyřešit trochou dynamitu. Fyzikálně si to představit dovedu, nicméně na schvalování chci lístky do první řady.

                  1. Řešení je prosté. Bude zabudován tak velký kompresor, že odpor jeho součástek spolehlivě zablokuje samovolné rozjetí vozu (soupravy). Na jízdu se odpojí, nebo to lokomotiva vezme silou. (Jistě, lze vlak obdobně zašprajcovat něčím jiným, ale když už je navžen kompresor, tak to bude kompresor).

                    Kdo chce, hledá řešení, kdo nechce, hledá problémy ;-).

                    1. Tedy, že zrovna ty budeš proti pyrotechnickému nouzovému zastavení „ujetého vagonu“, to by mě nenapadlo ani ve snu :D

                    2. hoši a dost, s nýmandy se bavit nebudu. Ani nevíte jak funguje hydraulický píst a děláte tady ze sebe magory, že na jeden vagon je potřeba turbína o velikosti kombajnu. Se vzpamatujte trošku. Když bude mít každej vagon jeden kompresorek, tak to vyndá za víc než jeden kompresor v lokomotivě. Ale to ptačí mozečky nemůžou pochopit. naštěstí vy konstruktéři železničních vagónů nejste, tím líp.

                    3. Hej SkReT načo ti treba vedieť ako funguje hydraulický piest, keď sa tu od začiatku onanuješ s kompresorom, vzdušníkom a stlačeným vzduchom? To chceš ten vzduch v tom tvojom kompresore skvapalniť či čo?

                    4. ty seš kunda, to je neskutečný, ty si vážně myslíš, že bych na kolo instaloval píst? Normální šnekovej kompresor.

                    5. pre SkReT 14.3.2019 v 15:28
                      Šnekový alias skrutkový kompresor inštalovať do každého vozňa poháňaný od kolesa? Odhliadnuc od toho detailu, že taký kompresor je vhodný tam kde je permanentný odber vzduchu a jeho pomerne vysokej ceny (v porovnaní s piestovým kompresorom) tu máme ešte problém stým, že to treba správne chladiť (zabránenie kondenzácii v oleji), treba tlakovú nádobu na zmes vzduch/olej a potom odlučovač oleja (tu je otázka či ten stlačený vzduch na pohon brzdového ústrojenstva musí byť ozaj suchý, alebo tam môže byť určitý podiel oleja) aby sme nezadrbali celý vzduchový systém. No a ešte tu máme taký detail s pravidelným servisným intervalom a výmenou oleja a životnosťou.
                      Raz som si zobák omočil na jednom projekte pre železničnú dopravu a tie podmienky čo tam na tých vlakoch panujú v priebehu roka by ten kompresor poslali do prdele skôr než ty dokážeš povedať „Žriebä žerie nevädzu“.

                    6. Vy jste asi nikdy nenavrhoval nebo neprogramoval vzduchotechniku, co? O ostatních problémech psal už kolega SatanOkkY.

                    7. TAK TO JE V PÍČI TAK TO VLAKY BUDOU BOURAT DÁL

                    8. Ad SkReT:
                      Já bych všechny ty vlaky, respektive vagóny bez kompresorku zakázal. I kdyby to mělo zachránit jediný lidský život.

            2. SkReT:
              Už to vůbec neřeš, ale spíš se zajímej, jak je to ve skutečnosti.
              Kompresorky na vagony nikdo montovat nebude, byl by to nesmysl už kvůli údržbě.

              1. jakej rozdíl v údržbě to je, když už se musí stejně udržovat a kontrolovat těsnosti vzdušníků ?

                1. SkReT:
                  Kompresor je složitější a na údržbu náročnější. O životnosti nemluvě…

                  A k nápadu s kartou – zkus se podívat, jak to funguje v reálu, co v těch kterých vozidlech už je a nebo není, jak se hlídá nežádoucí pohyb vozidla atd.
                  Je toho pro laika na první šponu dost.

                2. Už jsem to psal jednou. Zkuste si to spočítat, co od „kompresorku“ chcete – minimálně koncový tlak a objemový průtok, ať víte, o čem tu píšete.
                  Zatím mi jen připomínáte Stuchlíka s Libeňským mostem ;)

                  1. FAJN, takže já jsem kretén, ale tady máte vlak co způsobil nehodu za miliardu. Přitom to mohl zahcránit nějaký dodatečný blbuvzdorný systém, když ta samočinná brzda nefunguje. https://www.novinky.cz/zahranicni/499801-neovladany-vlak-se-v-australii-ritil-rychlosti-160-km-h.html
                    Stačilo pár vagonů aby měli kompresorek a nemusel ten vlak zastavit, stačilo aby jej zbrzdil na nějakou menší rychlost.

                    1. SkReT:
                      Počti si o železničních vozidlech a jejich brzdách, pak dojdeš k tomu, proč tam ty kompresůrky nejsou a k čemu je pomocný vzduchojem.

                    2. četl jsem to ale vy jste nečetl odkaz co jsem vám sem dal.

                    3. SkReT:
                      Odkaz na novinky jsem viděl a taky vím, že z něj nevyčtu to podstatný, co se tam skutečně dělo.
                      A ty sis početl?
                      Takže mi jistě povíš, proč nezabrzdil ten strojvedoucí, co mu ujel motoráček, třeba přídavnou brzdu…?

                    4. počkej počkej ty tady mícháš dvě věci bez použití mozku.
                      První byl můj odkaz na australský důlní vlak, kde technici začli s odbržďováním, protože z hlavního vzduchového potrubí unikal vzduch. Neznám australské železniční předpisy, ale příjde mi divné, že namísto hledání vady ztrácejícího se tlaku v hlavním potrubí začli s odbržďováním. Odbržďování si představuji asi tak, že museli vypustit vzduch ve vzdušnících, a protože odvzdušňovali na jiném vlaku ten se rozjel. Pokud by ty vagóny byly vybaveny kompresůrkem, tak při absenci vzduchu v hlavním potrubí a zároveň při absenci vzduchu v vzdušníku, by začli vyrábět tlak vzduchu pro brždění, došlo by k zastavení a nebo alespoň zpomalení. Nechápu co na tom nechápete? Další argument je typu údržba, nevím jak by se šnekový kompresor měl opotřebovat a zničit? Celé se to může spouštět s nějakou primitivní spojkou tedy, kdy tlak vzduchu ve vzdušníku bude spojku rozpojovat. Pak by opotřebení kompresorů bylo nulové, protože by fungovali jen při odbržděném stavu. Na zmáčknutí brzdy se nedomnívám je potřeba nějak velké množství vzduchu když psotačuje tlak 5barů.

                      Druhá věc je, že ta lokálka ve velkém meziříčí Je elektronická mašina, plná vyfikundací, které ten vlak měli zastavit. Ať pípák, ať brzda a ani jedno se nestalo. U auta máš taky dvě brzdy a dokonce nezávislé na svých způsobech brždění. Proto nechápu jak může střadačová – pružinová? brzda být vzduchem odbržděná? To je prostě demence a pohodlnost výrobců jak řešit poruchový stav. Podle mě tyhle dva systémy by měli být od sebe odděleny a tudíž, když by strojvůdce zatáhl „ruční brzdu“ tak by jej už nic nepovolilo. Domnívám se, že ten vlak mu ujel setrvačností, nikoliv motorem.

                    5. skReT:
                      1.
                      Ano, z článku není jasné, co tam kdo dělal a proč to dělal.
                      Je tomu tak proto, že jde o článek amatérský – tvůrcem je žurnalista, nic víc.
                      Relevance je tedy nízká a nelze z obsahu cokoli dovozovat.

                      2.
                      Kompresůrek?
                      Zapomínáš na nutnost ručně ovládané spojky, kterým se bude odpojovat.

                      3.
                      Ano, zastavení se nekonalo.
                      Na zprávu s protokolem si ještě počkáme, možná tak rok, nějak to nestíhají poslední dobou.
                      Odhaduju, že šlo o chybnou obsluhu – tam potom nepomůže jakýkoli „pípák“ ani jakkoli pojmenovaná brzda.

                    6. 2) proč by spojka nemohla být samočinná ovládaná tlakem vzduchu ve vzdušníku stejně jako brzda?

                    7. SkreT:
                      Protože za stavu, kdy nebude tlak ve vzduchojemu, by se s vozem nedalo hnout.

                    8. corona 17.3.2019 v 10:20
                      Jen doplnění: Aby se vagony bez tlaku ve vzduchojemech volně pohybovaly, není lenost výrobců, ale provozovatelem velmi žádaný stav.

                      SkReT 14.3.2019 v 15:45
                      BTW, už tušíte základní parametry toho „kompresůrku“? Jinak – netuším, jak Australané řeší vlakové brzdy na důlních drahách. Systémů železničních brzd je hned několik, neznám australské předpisy (a příslušné AMS teď opravdu studovat nebudu) a klidně se může jednat o zcela uzavřenou soukromou trať pouze pro nákladní dopravu, kde může platit naprosto cokoliv. A miliarda CZK je sice škoda samozřejmě vysoká, nicméně opět – jde o soukromý subjekt a bylo jen na něm, jak si vyhodnotil rizika. A je klidně možné, že ta škoda může být nakonec menší, než by byla cena všech opatření nutných k tomu, aby k té škodě nedošlo. A jak už psal corona – ten článek na novinkách neříká (takřka) nic, je nutné si počkat na finální zprávu „drážní inspekce“ (či jak se to v AU jmenuje). Prozatím – pro porovnání – si projděte zprávu české DI k nehodě LeoExpressu v Přerově a porovnejte ji s tím, co o té nehodě tehdy vyšlo.

                    9. icu:
                      „…doplnění: Aby se vagony bez tlaku…“
                      Od 7 let jsem koukal na ranžír a jeho provoz, postupy znám…

                    10. corona 17.3.2019 v 12:26
                      Nemělo to vyznět, že vy jste mimo, jen jste tu informaci zkrátil pro chápavé lidi…
                      Šlo mi o to, aby i ti, co používají silné výrazy bez vlastních vědomostí (a vlastní snahy se něco naučit), pochopili, proč ty vlakové brzdy jsou řešeny právě takto. ;)

                    11. icu:
                      OK.
                      Každopádně SkReT 17.3.2019 v 13:46 přiznal, že mu celý smysl samočinné brzdy uniká a tím je ukončen projekt kompresůrků, hnaných od osy vozidla.
                      Absurdit je i bylo v tomto odvětví dost; takové zařízení PAKS od firmy MESIT z Uh. Hradiště se montovalo v 1. polovině 90. let do lokomotiv a za několik let zase potichu mizelo…

                    12. tak to jo, pokud chcou aby se vagony pohybovali bez samočiné brzdy tak pak celý smysl samočiné brzdy mi uniká.

                    13. SkReT:
                      „…tak pak celý smysl samočiné brzdy mi uniká.
                      …“
                      ====

                      corona
                      14.3.2019 v 20:23

                      SkReT:
                      Počti si o železničních vozidlech a jejich brzdách, pak dojdeš k tomu, proč tam ty kompresůrky nejsou a k čemu je pomocný vzduchojem.

                      ====

                      Tak už víš, co máš udělat…?

  6. S tím ujetým vlakem jsem se na to ptal v diskusi na idnesu. Přijde mi taky normální,aby to bez vzduchu začalo brzdit (jako náklaďáky, traktory). Prý ne. Bez vzduchu nebrzdí, hotovo..

    Až někdo přijde na to, že než posprejovat vagon je lepší naříznout hadici nákladnímu vlaku, tak to bude fičák.

    1. Jak u vlaku funguje tlaková brzda, je stručně popsáno tady: https://cs.wikipedia.org/wiki/Samočinná_tlaková_brzda

      Ve zkratce – jde o brzdu, která je provozní, je napájena z hlavního potrubí hlavním kompresorem, vagony mají vlastní pomocné vzduchojemy. Jakmile vlak zastaví, je třeba ho zajistit jinou brzdou (třeba střadačovou), neboť – marná sláva – ta celá sestava v reálu prostě vzduchotěsná není. Takže podobně, jako má kamioňák povinnost strčit klíny pod kola, tak podobnou povinnost má strojvedoucí, jen na to používá jiné prostředky.

      K naříznuté hadici. Pokud si to dobře pamatuji, tak tlak v hlavním potrubí ve stavu „nebrzdím“ nesmí klesnout pod 5 barů a ten kompresor tam sune až něco k 10 barům. Navíc, toto tlakování celé soupravy probíhá ve chvíli, kdy vlak je zabržděn jinou brzdou a pokud by byl nějaký větší únik, tak si toho fíra celkem rychle všimne, koloťuk rychle poškozenou hadici objeví a vymění. Co je ale hlavní – posprejovaný vagon uvidí mnoho lidí, nařízlou hadici jen ten koloťuk.

    2. U toho vlaku je střadačová brzda. Normálně se odbržďuje pneumaticky tlakem vzduchu, ale když se zasekne, je nutné ji nouzově odbrzdit zvenku táhlem. V takovém případě už nejde znovu zabrzdit bez tlaku vzduchu.
      Při ručním odbrždění má být vozidlo zajištěno klínem, což strojvůdce z nějakého důvodu neudělal.
      Jinak vzhledem k tomu, že vlak přes poměrně strmé klesání a zatáčku nevykolejil, se dá usuzovat, že se rozjel aniž byly odbržděny všechny nápravy.

  7. Jen k těm leteckým katastrofám: Z toho seriálu je také hezky vidět, že je potřeba nehodu skutečně vyšetřit, nikoliv jen uzavřít protokol, jak to dělá naše policie na silnicích.

  8. Tak on nehody na železnici taky naštěstí nevyšetřuje Tik, ani homogment Českého Bordelu na kolečkách, nýbrž inšpekce drážního ouřadu. A k přesnému pojmenování chyb u každé mimořádné událostě dojde. Akorát to trvá. A lid chce krev a chce ji teď, protože mašinky zabíjejí kočárky a kdyby to mělo zachránit jenom jeden život… Co na tom, že z hlediska dlouhodobých trendů se současná kumulace jeví jako statistický chyba. Teď prostě musí padat hlavy. A pokud to nemá být hlava ministra, tak prostě nemůže jít proti proudu a říct něco v tom smyslu, že se všechno normálně vyšetří a za půl-třičtvrtě roku, až budou přesná výstupní data se na jejich základě spáchá nějaké dobro. V tu chvíli by angažovaní redaktoří propukli v pláč a skřípění zubů, jakože „kolik kočárků ještě musí zemřít“, než zlý Ťuk začne něco dělat. A tak Ťuk plácá nesmysl za nesmyslem, protože to je obchodní strategie vlády. Na reálný stav bezpečnosti na železnici to samozřejmě nemá žádný vliv.

    Otázkou je, jak to bylo s brzdama u toho Štadlera. To, že se ta pixla nezastavila sama na „bdělostní tlačítko“ a nereagovala ani na záchranou brzdu vypadá, že ten koumes ty brzdy jednoduše odpojil od ovládání. Pokud by tomu tak bylo, jednou s příčin je dementní vrták. Ale ten vrták má tu pixlu řídit z prdele na svém stanovišti. To, že musí vylézt a jít něco kutit na brzdách u takto relativně nové jednotky, ukazuje na příčinu daleko hlubší a bolestnější, než že je debil. A sice na zanedbanou údržbu.

    V Krně zase prej Vrták vyrazil moc brzo. A zase, můžeme se bavit o tom, že to řídil debil. Leč problém je, že byl zrušen institut vypravování vlaku výpravčím, protože moderní zabezpečovací systém to vohlídá a nějakej paňáca s plácačkou, už není potřeba. Jenže paňácovi jsme plácačku vzali již před lety, ale systém „vynalezneme a zavedeme“ až za pár dekád.

    V každém případě bych rád přidal k lepšímu něco s lidové tvorby železničářské. Báseň Sabotáž:

    Sabotáž

    Po kolejích jede vlak
    Z druhé strany taky tak
    Taky tak, taky tak
    Tak a je to

  9. Budu citovat z jednoho „šotouš“ webu z diskuze. Lépe se to asi důvod nehod vyjádřit nedá:
    „Noční nástupy, zapojování a svěšování vozů, prodej jízdenek,přepracovanost, plno přesčasů,přerušované směny a mizerné stále zabezpečení, to jsou hlavní příčiny“
    https://zdopravy.cz/kamery-na-stanovisti-strojvedouciho-nesmysl-rika-sef-cd-chce-posilit-vycvik-24791/

    Za největší prasárnu osobně považuju absenci ekvivalentu dohody AETR v kamionové dopravě. Bez toho, aby byly takto jasně stanovená pravidla, tak je sledování strojvedoucích k ničemu. Oni ty přerušované směny jsou na drahách obecně průser. Kdysi jsem dělal výpravčího, tak vám načtrtnu jak to chodí. Děláte v zapadlý stanici, kde hovno jezdí. Přijdete do práce na 12-hodinovou noční, z toho 6 hodin nemáte placených, protože „přerušení na pracovišti“, takže si za měsíc musíte ekvivaltní množství chybějících hodin dopracovat jindy. Ve smlouvě máte 37,5 hodin měsíčně, ale musíte připočítat 1/4 navíc za čas, který vám zaměstnavatel nezaplatí, přesto, že tam dřepíte (nebo třeba i spíte, to je jedno, ale musíte tam být). V lepším případě je to přerušení kratší a máte ho vedené jako „pohovotovost na pracovišti“, na kterou máte extra smlouvu od téhož zaměstnavatele (extra smlouvu proto, že za jiné peníze), ale do opracovaných hodin na hlavní pracovní poměr se vám to nepočítá. Ve finále máte pocit, že jste v práci pořád a tak nějak pořád nevyspalí. A u strojvedoucích je to ještě horší. Nástupy na směnu v nesmyslný časy (třeba ve 2 ráno). Přerušení na směně takový, že si ten člověk stejně neodpočine, atd… Do toho přichází problém s nedostatkem zaměstnanců, takže kopec přesčasů, atd… U všech těch nedávných nehod by mě zajímal, jaký měl daný viník směnář za poslední 2 měsíce. Asi by bylo na co koukat. Možná i s vytřeštěnejma očima.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017