Zákaz prdění v restauracích, telefonování na ulici

Featured Image

Po velkém úspěchu červencové vyhlášky, zakazující konzumaci alkoholických nápojů na veřejnosti následovala srpnová, zakazující rovněž kouření, žvýkání a konzumaci zmrzliny ve většině českých měst. Krátce poté byl přijat zákon, od něhož si navrhovatelé slibují snížení hluku na ulicích a čistší vzduch v restauračních zařízeních.

Nová právní norma staví mimo zákon telefonování na veřejnosti a prdění v restauračních zařízeních.

Po dlouhodobých spekulacích ohledně zákazu telefonování v prostředcích MHD přišli zákonodárci s razantním řešením v podobě absolutního zákazu použití mobilního telefonu na všech veřejných prostranstvích. Inspirací jim byla vyhláška o zákazu pití alkoholu na některých místech v Praze. Telefonující, stejně jako opilci, obtěžovali své okolí beztrestně již příliš dlouho. Byl čas s tím něco udělat. Dle slov některých poslanců: „I kdyby to mělo zachránit jen jediný ušní bubínek, stojí to za to“. Sankce za porušení zákazu je 50 000 kč.

Ve všech prostorách, kde jsou podávány jídla či nápoje bude platit přísný zákaz prdění. Hlavní obhájkyně tohoto zákona, čerstvá předsedkyně Strany Zelených, Kateřina Jacques prohlásila: „Jedná se o nezbytný krok k čistšímu ovzduší. Prdící lidé, stejně jako kuřáci, znečišťují vzduch množstvím skleněných plynů a tím nejen přispívají ke globálnímu oteplování planety, ale také nutí každého v okolí dýchat zamořený vzduch a riskovat rakovinu plic při pasivním prdění. Osobně jsem navrhovala trest až 5 let nepodmíněně pro nejhorší delikventy, nicméně s pokutou 100 000 kč, kterou odsouhlasil parlament, souhlasím“.

Během prvního dne účinnosti zákona provedla policie 2860 kontrol restauračních zařízení, kde se speciálními přístroji měřila obsah plynů v místnosti. Při pozitivním zjištění, kterých bylo 2854 provedla důslednou osobní prohlídku všech hostů i personálu pomocí zařízení, které má v pronájmu od společnosti Czech anal-in a.s.

Ani městská a obecní policie nezahálela a zadržela přes 800 výtržníků, kteří hrubým způsobem porušili zákaz telefonování. Jen v Praze bylo zadrženo téměř 300 osob, většinou těch, kterým v kapse zazvonil telefon, ale byli mezi nimi i tací, co dokonce volali, nebo vytáčeli číslo.

„Zvláště nebezpečné je použití mobilního telefonu v parcích a blízkosti dětských hřišť, neboť, jak víme, telefonující lide křičí a ohrožují tím zdraví a psychiku dětí, navíc každý mobilní telefon vyzařuje radioaktivní vlny, ohrožující na životě všechny v okolí“, uvedla první místopředsedkyně Strany Zelených, Dana Kuchtová.

Odpůrci zákona upozorňují, že stejně, jako předchozí vyhláška o konzumaci alkoholu, tak i tato právní norma se mine účinkem. Zmiňují zejména debakl při posílání složenek na pokuty, udělené bezdomovcům na adresu úřadů městských částí a následnou exekuci majetku těchto úřadů. Dodávají také, že definice telefonu, jako „zařízení, sloužící k záznamu nebo přenosu dat“ není příliš vhodná a že nebyla na místě inspirace zákonem o provozu na pozemních komunikacích. Každopádně policie slíbila, že prozatím nebude pokutovat turisty s fotoaparáty.

Na internetových stránkách Veřejného Blaha, neformálního sdružení některých poslanců a senátorů je uvedeno následující oficiální prohlášení, pod nímž je podepsáno 127 zákonodárců:

„Zákaz telefonování a prdění je nezbytným a důstojným krokem k lepším zítřkům. Ochrana zdraví je prvotním úkolem státu, přijmutím zákona se Česká republika postavila po bok vyspělých demokracií a pokud budeme i nadále držet nastolený trend, staneme se již brzy součástí velké rodiny moderních západních zemí. Nyní připravujeme zákon, zakazující křičení na děti. Ano, existují i samozvanci, kteří naše počínání kritizují, ale musíme si uvědomit, že argumentace „takzvanou svobodou“ je buď výplodem anarchistických živlů, nebo lobby majitelů restaurací, kterým klesají tržby. A navíc, veřejné zdraví a větší kultura stolování je mnohem vyšší hodnota, než jakási pochybná svoboda.“

Tolik tiskové prohlášení Veřejného Blaha, na závěr jen několik názorů lidí z ulice:

Anna, 14 let: „Je to fajn, mě strašně vadí, když jedu do školy a někdo řve do telefonu. Ještě by měli zakázat starejm důchodkyním jezdit v autobusech“

Kamil, 43 let: „Nejdřív jsem se toho bál, ale nakonec proč ne, přece nebudou pokutovat každýho, co si jen trochu uprdne, ale je fajn, že je páka na ty, co přijdou do hospody a tak si userou, že se tam nedá dejchat. Stejně tak na ty telefony, přece mě nedaj pokutu za to, že telefonuju, říkali, že prej budou napomínat ty, co do toho moc řvou a dávat pokuty jen, když bude někdo odmlouvat. A lidi musí poslouchat, jinak to nejde.“

Jindřich, 16 let: „Můj otec při práci pořád volá, to mi nevadí, ale nechal mou mámu kvůli mladší ženské a nedává nám moc peněz, tak snad mu teď napaří pokutu aspoň kvůli telefonu, hajzlovi.“

Miluše, 75 let: „Je to dobře, lidi do toho křičí normálně na ulici, to dřív nebývalo, vláda by měla něco dělat, je tu strašnej bordel, chlastalo se na ulicích, lidi odhazovali vajgly… To už se nesmí. Teď snad bude ticho a klid a to je hlavní.“


08.07.2008 PM

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
369x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017