XDS on (slavíme Den bez aut)

Featured Image

Rozhodl jsem se oslavit dnešní Den bez aut tím, že nadělím části čtenářů (podle všeho jen malé části čtenářů) dáreček, který nikdy neomrzí a díky kterému si naše auta ještě lépe užijeme.

Možná že disponujete nějakým koncernovým strojem (Škoda Octavia, VW Golf, Seat Leon…) a zachtělo se vám fíčury zvané XDS. XDS (DS jako Differentialsperre, X jako Elektronische, to je přece jasné) je diferenciál s omezeným prokluzem pro masy. Není to žádná hipsteřina, ale reálně fungující věc. Funguje to tak, že systém ABS/ESP automobilu detekuje, že vozidlo vjíždí do zatáčky a jakým směrem zatáčka je (z úhlu volantu, senzorů otáček kol a senzoru laterálního zrychlení) a lehce přibrzdí vnitřní kolo. Samotný brzdný zásah realizuje čerpadlo ABS a pracovní tlak činí 5 až 15 bar. První široce známá aplikace se odehrála ve Fabii RS, kde XDS pomáhalo tomuto naftovému nosorožci zatočit. Systém se vyvinul do dalšího levelu v podobě systému XDS+, který najdete v nových autech právě nyní.

Fíčura je instalována v mnoha vozidlech, ale často je softwarově utlumená, nebo je nastavená tak, že o sobě nedává vědět. Někdy je ji třeba v příslušné ECU zapnout nebo nakonfigurovat. Někde byla za příplatek, někde byla zadarmo. Hodně lidí ji dostalo s autem, ale nikdo jim neřekl, že tam je, takový byl koncernový marketing. Škoda Auto svého času nabízela „instalaci“ XDS za 400 Kč. Zde se dozvíte, jak se fíčury zmocnit zcela zadarmo a asi za minutu.

Předpokladem je mít VW s jednotkou ABS Teves MK60EC1, která má ve svém označení sufix UG3 nebo UG4. Dá se to zjistit přímo na jednotce ABS nebo pomocí diagnostiky. Seznam ABS jednotek majících podporu XDS je na konci tohoto článku.

Dále je třeba mít nějaké zařízení, které umožňuje se spojit s řídící jednotkou ABS. Nějak se navyklo říkat tomu diagnostika, ale nač to brát takto složitě. Komunikovat s autem je stejné jako stahovat fotky z foťáku. V tomto případě je zapotřebí mít kabel, který umí CAN protokol (ISO 15765-4 CAN). Většinou stačí nějaký ten kablík s čínským klonem čipu ELM327 a dá se to pořídit za pár stovek. Já pro soukromé účely používám kabel od Rosstechu. Ten je pravda o něco dražší, ale zase má tu vlastnost, že s ním nebyl nikdy sebemenší problém. Upřednostňuji každopádně kabelové řešení. Bluetooth nemám rád, protože se mi několikrát stalo, že došlo během kódování k přerušení komunikace a to je zlostná věc, protože to některé ECU třeba nedaj, a tak doporučuji se bluetooth adaptérům zdaleka vyhnout.

Dál potřebujeme nějaký software, co umožňuje do paměti řídící jednotky zapisovat. VCDS se dá stáhnout zde ve free verzi Lite, která funguje s kabely třetích stran, ale s trochou důvtipu stáhnete i verzi registrovanou. Je možné zvolit i jiný program podle vkusu jednotlivého soudruha, podmínkou je, aby uměl tzv. adaptaci hodnot v paměti ECU.

Následující postup bude demonstrován na programu VCDS 11.11 (předtím VAG-COM) a kabelem od Rosstechu. Verze 11.11 je zastaralá, ale vylepšení provedená v novějších verzích se mi nelíbí a tak používám ji. Předpokládám, že tento postup bude beztak aplikovat někdo, kdo už si s autem povídal, třeba vyčítal nebo mazal chyby v nějaké ECU, resetoval škrtící klapku a podobně.

V prvním kroku je třeba skamarádit kabel s počítačem (většinou je třeba nainstalovat ovladač) a nainstalovat si software.

Dál je třeba lokalizovat v autě diagnostickou zásuvku a bez zapnutí zapalování do ní strčit kabel. Následně je třeba zapnout klíček a nechat ho zapnutý. Startovat netřeba.

V software je třeba donavigovat se na controller 3 (to je řídící jednotka ABS) a s touto jednotkou navázat komunikaci. Nenechte se vyděsit chybovými hlášeními o nefunkčnosti ABS a ESP na MaxiDotu při navázání komunikace, to je pouze dočasný stav po dobu, po kterou je komunikace s řídící jednotkou otevřená.

Ve VCDS se objeví tohle

Dále zvolíme Adaptation, což je funkce pro přizpůsobení dat řidící jednotky. Nyní to začne být zajímavé.

Je třeba se nějak donavigovat na kanál 36. Jak se tam donavigujete, je věcí použitého software. Ve VCDS to vypadá takto:

Na kanálu 36 bude uložena hodnota 0, 1 nebo 2.

Pokud máte aktuální VCDS s label souborem pro danou ECU nebo nějaký uživatelsky příjemnější sw, nebudete muset problematiku kanálu řešit, protože vám software nabídne rovnou příslušnou operaci.

Hodnota 0 odpovídá „XDS average“ nebo „center“. Hodnota 1 odpovídá „XDS weak“ a hodnota 2 „XDS strong“. Implicitní hodnota je zpravidla 0. Když jsem to testoval, měl jsem intenzivní dojem, že hodnota 0 je XDS vypnuto, ostatní dvě jsou správně.

Dále zkontrolujte nastavení kanálu 09 (Brake Assist), mělo by tam být On, případně jedna z voleb 0, 1, 2 (center, weak, strong).

Nastavte hodnotu zcela podle vašich preferenci. U auta s lehkým předkem a sériovými brzdami (moje 1.2 TSI) je hodnota 2 (strong) zcela přiměřená, u naftového dvoulitru nebo 1.8 TSI s většími brzdami vpředu bych začal na 1. Správné nastavení je dále závislé na použitých brzdách, gumách, stavu podvozku, jízdním stylu a vašem očekávání.

Pokud je hodnota zapsána, ukončete komunikaci s ECU, vypněte klíček a vytáhněte kabel. To je celý, odteď máte XDS jako ereso. Good luck.

Když budete mít chuťa vaše ECU to bude umět, můžete si pohrát s nastavením hill holderu, brzdového asistenta, otírání vody z kotoučů a dalšími roztomilými fíčurkami. Na kanále 90 lze vypnout ASR, což je mimořádně zlostná a stupidní věc, pro vypnutí je třeba nastavit hodnotu 2. Další zlostná volkswagení funkce se jmenuje DSR, jejímuž umrtvení pomůže nastavení z hodnoty 0 (strong, default) do nastavení 2 (weak), čímž hrabání do řízení pomine.

 


FAQ

 

Kdo to upotřebí

Existují v podstatě dva druhy řidičů, kteří mají rádi zatáčky a preferují neutrální chování auta. Systém totiž potlačuje nedotáčivost. Nejvíce přinese na výjezdu ze zatáčky v její druhé polovině až poslední třetině. Koho baví zatáčky, bude z XDS profitovat, koho nebaví, ten na XDS nic netratí. Efekt není nijak velký, XDS funguje spíše nenápadně, za vyšších rychlostí a při vyšším příčném zrychlení a jeho (ne)přítomnost si spíše uvědomíte, když ho ze zapnutého stavu vypnete.

Kdo to neupotřebí

Pan Klobouk, lidé, kteří projíždějí zatáčky bez zájmu a jezdí nejraději rovně, lidé, kteří projíždějí zatáčky technicky špatně a diletanti všech kategorií, tedy asi 80% řidičů. Dále lidé, kteří mají LSD neboli limited slip differential.

Je to jako samosvor?

Ne, není to jako LSD. LSD přidává moment na vnější kolo, XDS brzdí vnitřní kolo. XDS energii ztrácí, LSD energii přesměrovává. Tedy, není to jako samosvor, má to s ním vzdáleně něco společného (vektorování momentu v rámci jedné nápravy).

Ohledně funkce LSD z pohledu uživatele doporučuji nejnovější technický speciál Světa motorů, kde se redaktor Vaculík pustil do recenze Octavie RS245, což je první sériové „české“ osobní auto s LSD. Vaculík to pojal moc pěkně a nemnoha slovy popsal, jak to funguje a co si o tom všem myslí. Zlí jazykové sice tvrdí, že u RS245 je LSD špatně naladěný a jeho přínos spočívá pouze v tom, že jsou díky němu stejně dlouhé přední poloosy, takže s sebou auto tolik nešije při přidání a ubrání plynu, ale myslím že to je bullshit a RS245 je zajímavý stroj pro nadšené řidiče. Kromě toho je to jasný signál, že Škoda hodila za hlavu éru Fabie II, Superbu I a II a všech těchhle hrůz hrůzoucích pro unuděné otce od rodin a rozhodla se vyrobit něco, co neurazí vkus automobilového nadšence, a já z toho mám radost, i když si to nekoupím.

LSD není řešení pro každého. Využít LSD vyžaduje mít koule a nebát se jet zatáčky pod plynem. Pak z toho řidič něco má. XDS takové požadavky na řidiče neklade, není třeba se s ním učit ani si na něj zvykat. Sice nemá tak dechberoucí efekt, ale nevyžaduje žádné limitní akce. Je to takový McDonald mezi systémy vektorování momentu.

Je změna reverzibilní?

Ano, stejným způsobem. Prostě se tam uloží to číslo, které tam bylo předtím, než jste se v tom začali vrtat.

Mohu něco během komunikace s ECU 03 pokazit?

Ano. Neměňte nic, o čem nevíte, k čemu to je.

Má to nějaké vedlejší efekty?

Ano. Rychlejší opotřebení brzd. Ale nemyslím si, že by to bylo pro brzdy významné. Seat Leon 1.2 TSI ujel na jedny brzdy 80.000 km i s XDS v módu strong. Dále rychlejší zahřátí brzd.

Lze to praktikovat i na jiných autech se stejnou řídící jednotkou ABS?

Ano, s určitými rozdíly. Například se může lišit číslo paměti, kde bude nastavení XDS uloženo. Alfa Romeo Giulietta používá to samé pod označením Q2 a zapíná to v závislosti na poloze voliče DNA (Q2 je aktivní v módu D).

 


22.09.2017 (Den bez aut)

D-FENS

 

 

Seznam různých variant MK60EC1 ve vozech VW

PR-1AT = Electronic Stabilisation Problem (ESP)

PR-UG0 = Hill Hold Control (HHC) OR Comfort Driving Assist NOT installed
PR-UG1 = Hill Hold Control (HHC) installed
PR-UG3 = Comfort Driving Assist installed = XDS
PR-UG4 = Hill Hold Control (HHC) & Comfort Driving Assist installed

1K0-907-37?-AD ; MK60EC1 (PR-1AT, UG0/UG3)
1K0-907-37?-AE ; MK60EC1 (PR-1AT, UG1/UG4)
1K0-907-37?-AF ; MK70M (PR-1AC)
1K0-907-37?-AH ; MK60EC1 (PR-1AT)
1K0-907-37?-AJ ; MK60EC1 (PR-1AT, UG1/UG4)
1K0-907-37?-AK ; MK70M (PR-1AC)
1K0-907-37?-AM ; MK60EC1 (PR-1AT)
1K0-907-37?-AN ; MK60EC1 (PR-1AT, UG0/UG3)
1K0-907-37?-AP ; MK60EC1 (PR-1AT, UG1/UG4)
1K0-907-37?-AQ ; MK70M (PR-1AC)
1K0-907-37?-AS ; MK60EC1 (PR-1AT)
1K0-907-37?-AT ; MK60EC1 (PR-1AT, UG1/UG4)
1K0-907-37?-BA ; MK60EC1 (PR-1AT)
1K0-907-37?-BB ; MK60EC1 (PR-1AT)
1K0-907-37?-BC ; MK60EC1 (PR-1AT, UG1/UG4)
1K0-907-37?-BD ; MK60EC1 (PR-1AT, UG0/UG3)
1K0-907-37?-BE ; MK60EC1 (PR-1AT, UG1/UG4)
1K0-907-37?-BF ; MK60EC1 (PR-1AT)
1K0-907-37?-BG ; MK60EC1 (PR-1AT, UG1/UG4)
1K0-907-37?-BH ; MK60EC1 (PR-1AT, UG0/UG3)
1K0-907-37?-BJ ; MK60EC1 (PR-1AT, UG1/UG4)
1K0-907-37?-BK ; MK60EC1 (PR-1AT, UG0/UG3)
1K0-907-37?-BL ; MK60EC1 (PR-1AT, UG1/UG4)

 


Související články:


12345 (94x známkováno, průměr: 1,35 z 5)
15 285x přečteno
D-FENS © 2017